[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz gru 17, 2017 10:59

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pn paź 21, 2013 13:06 
Awatar użytkownika

Ostatnio trzy wieczory w dniach 11-13.10.2013 spędziłem w Sosnowcu na twóczym spotkaniu "Niemen mniej znany" kilka z nich bardzo mnie uradowało, a to :
- wernisaż fotografii: Czesław Niemen w obiektywie Małgorzaty Niemen
- wieczór z felietonami Czesława Niemena czytane przez Małgorzatę Niemen
- cykl wykładów - dr hab. Piotr Chlebowski (gdzie omawiał dwie płyty "Dziwny jest ten świat", "Niemen i Enigmatic"),
a uwieńczeniem był wspaniały koncert Natalii Niemen która zaśpiewała fenomenalnie dwanaście utworów swego Ojca, w kolejności :
- Spojrzenie za siebie
- Antropokosmikus
- Doloniedola
- Spodchmurykapelusza
- Pojutrze szary pył
- Status mojego ja
- Jagody szaleju
- Trąbodzwonnik
- Terra Deflorata
- Jednego Serca
- Począwszy od Kaina
- Płonąca Stodoła

a na bis "Dziwny jest ten świat"

Moim zdaniem byłaby to wspaniała płyta o ile by się ukazała. wielki szacunek dla niej.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 14, 2013 13:05 
Awatar użytkownika

Moim zdaniem p. Natalia nie powinna jeszcze nagrywać tych utworów na płytę, bo jednak ten repertuar wymaga więcej dojrzałości... Choć, gdy posłuchałem studyjnego "Trąbodzwonnika" to np. spodobała mi się aranżacja. Jestem- ZA 8)

Sens tego ironicznego tekstu Niemena ciekawie oddała kiedyś w swej interpretacji Natalia Sikora (TVP2).

Trąbodzwonnik- NMZ (You Tube- mateoBand)

Przydałaby się reedycja ostatniego oryginalnego albumu Niemena z lepszym miksem i bonusami.

Jak informuje Polskie Radio Katowice - w dniach 14-16 listopada 2013 w Chorzowskim Centrum Kultury odbędą się kolejne twórcze spotkania pod hasłem "Niemen mniej znany". Przypomnę, że projekt tych spotkań wypracowany przez Fundację Imienia Czesława Niemena założoną przez Małgorzatę Niemen- Wydrzycką i jej córki uzyskał w 2013r. dotację Narodowego Centrum Kultury jako szczególnie wartościowy cykl imprez kulturalnych.

Zainteresowanych tematem zachęcam do udziału w spotkaniu, choć nie bardzo mogę się zgodzić z fantazyjnym anonsem zamieszczonym na stronie Polskiego Radia Katowice autorstwa pana Marka Mierzwiaka:

"O godzinie 19:00 wernisaż fotografii żony artysty - Małgorzaty Niemen. Pokaże ona Czesława Niemena w pracy, ale i w domowym zaciszu, gdy komponowała swoje utwory, oraz w czasie koncertów".

Czyżby - Niemen mniej znana..? ;)

=> Link źródłowy na stronie Polskiego Radia Katowice

edit: odkąd stronę Niemen Mniej Znany oglądam w Google Chrome treści nie nakładają się jak w MF.

Załączniki:
Komentarz: Apeluję o trochę umiaru i więcej uwagi w redagowaniu anonsów!
Gdy komponowała_Polskie Radio_Katowice_14_XI_2013.jpg
Gdy komponowała_Polskie Radio_Katowice_14_XI_2013.jpg [ 149.36 KiB | Przeglądany 4059 razy ]

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lis 25, 2013 20:13 
Awatar użytkownika

8 grudnia Natalia Niemen wystąpi w Grodnie. Wraz z Małgorzatą Niemen zamierzają odwiedzić dom Niemena w Wasiliszkach.
http://www.t-styl.info/by/116/news/1174 ... map=%5B%5D

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lis 25, 2013 20:39 
Awatar użytkownika

Czyżby nareszcie zmiana ? Chyba tak, bo pani Niemen wstępnie się również zgodziła na nazwanie imieniem Czesława Niemena, placu, w obudowywanym i legendarnym Centrum Kultury, w moim mieście. Pomogła mi w tym trochę, oddalona od mojego miasta o 600 km, nasza koleżanka z forum, Ewa. Za co dzięki ! :D :D :D

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt gru 06, 2013 20:52 
Awatar użytkownika

http://www.youtube.com/watch?v=2nHNGpUwams

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob gru 07, 2013 15:04 
Awatar użytkownika

Zaskoczony jestem wiązką razów jaką Pani NN obdziela na FB wszystkich „ niepraworządnych” ( czyt:. tych, którzy nie są w jednym szeregu ze spadkobierczyniami) .
Jestem w stanie zrozumieć jej rozterki, szczególnie gdy walka w marnej sprawie kończy się kilkoma przegranymi w sądzie. Ale po co wytaczać zaraz armaty największego kalibru przeciw fanom swojego Ojca. O wiele rozsądniejsze byłoby przeciągnięcie ich na swoją stronę najlepszą bronią, jaką się ma. A jest nią wokal i talent muzyczny, a nie kunszt literacki, bo ten wydaje się nie być najmocniejszą stroną w tej zupełnie zbędnej i całkowicie niezrozumiałej wojnie, prowadzonej z niewidzialnym i nieistniejącym wrogiem. Pani NN, zapewniam Panią, nie ma Pani wrogów, oni nie istnieją w realnym świecie…

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 16, 2013 15:11 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał:
Cytuj:
Moim zdaniem p. Natalia nie powinna jeszcze nagrywać tych utworów na płytę, bo jednak ten repertuar wymaga więcej dojrzałości...

Zdanie Markovitza skojarzyło mi się całkiem luźno z pewną sytuacją sprzed lat.
-Jako dzieciak, dostałem w prezencie pod choinkę łyżwy, dostał je też mój kolega.
-Nazbierałem sporo siniaków zanim nauczyłem się na nich utrzymywać, a mój kolego wyszedł z tego bez szwanku, bo jego matka oznajmiła mu, że pozwoli mu je założyć jak będzie umiał jeździć.
No cóż, oryginalna filozofia i może zaskoczyć, podobnie jak zdanie Markovitza o poczynaniu Natalii Niemen
Dziwne skojarzenia: wypowiedź Markovitza i moje świąteczne wspomnienia sprzed lat. :D

Wyszło na to, że ten post to prezent pod choinkę dla Markovitaza.
Markovitzu i wszyscy użytkownicy, życzę Wam wesołych Świat Bożego Narodzenia.
Myślę, że mimo cudacznego wstępu, przyjmiecie te życzenia z radością i wybaczycie mi moje niezbyt logiczne skojarzenia :lol:

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt gru 17, 2013 12:10 
Awatar użytkownika

Jeszcze jedna fotorelacja z wizyty pań Niemen na Białorusi:

http://www.grodno.msz.gov.pl/ru/news/ko ... _w_grodnie

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw gru 19, 2013 21:44 
Awatar użytkownika

I jeszcze link z relacją z wizyty pań Niemen w Wasiliszkach- ze strony białoruskiej tv:

http://ont.by/news/our_news/00112199

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt gru 20, 2013 13:43 
Awatar użytkownika

Postanowiłem obdarować wszystkich forumowiczów prezentem świątecznym, którym jest tłumaczenie artykułu spod linku podanego wyżej przez Ewę.
Pierogów już nakleiłem, karpia w galarecie przygotowałem, ciasto upiekłem, więc mogłem poświęcić trochę czasu Wam :wink:
Starałem się przetłumaczyć dosłownie, ale w paru fragmentach nie było to możliwe, bo język rosyjski nieco inaczej konstruuje zdania i całe myśli.
Nigdy nie mogę zrozumieć Białorusinów, którzy chętniej posługują się językiem rosyjskim niż białoruskim.

Rodzina polskiego muzyka o białoruskich korzeniach , Czesława Niemena, pierwszy raz odwiedziła Białoruś

Ilością złotych płyt dorównuje on Bitelsom, niejednokrotnie „podbijał" paryską „Olimpię”, występował tam na jednej scenie z Marleną Dietrich i Stevie’m Wonder’em.
Czesław Niemen- polski muzyk o białoruskich korzeniach – wielokrotnie przyjeżdżał w swoje rodzinne strony, do niewielkiej wsi w Grodzieńskim Rejonie, ale jego rodzinę przyjmowano w Starych Wasiliszkach po raz pierwszy. Wdowa i córka tego znanego muzyka pojawiły się tam pierwszy raz. Czesław Wydrzycki, pseudonim Niemen przyjął później, urodził się w 1939 roku. Tu, w Starych Wasiliszkach, stawiał pierwsze kroki jako muzyk: z całą rodziną śpiewał w chórze kościelnym. W 1958 roku rodzina Wydrzyckich wyjechała do Polski.

Natalia Niemen, piosenkarka, córka Czesława Niemena: Ojca zabrakło 10 lat temu. Przez ten czas nie było okazji do odwiedzin tych stron. Początkowo był żal i ból, później rodziły się dzieci.
Teraz nadeszła okazja, dostałyśmy zaproszenie i przyjechałyśmy tutaj, poświęcając na to cały swój czas. Tak oto bóg kieruje ludzkimi losami. Właśnie teraz nadszedł najlepszy czas, aby odwiedzić te strony.

To w Polsce chłopiec ze Starych Wasiliszek stał się gwiazdą światowego formatu. Było odważny, nie obawiał się eksperymentów muzycznych. Za całokształt i nowatorskie idee muzyczne społeczność przyznała Czesławowi Niemenowi tytuł muzyka XX-go wieku.
Mocny głos i zamiłowanie do eksperymentowania fani Czesława Niemena dostrzegają również u jego córki, Natalii Niemen. Jej talent został zauważony przez ojca już w dzieciństwie i był przez niego wspierany.

Aleksandr Niłow, współautor dokumentalnego filmu o Niemenie: Przeżyłem wczoraj szok kulturowy. Koncert był wspaniały, a ona (Natalia Niemen ) jest niesamowita. Publiczność była zachwycona. Takiego występu nie pamiętam przynajmniej od dwudziestu lat.
Usłyszeliśmy 13 piosenek z mniej znanych płyt Niemena oraz wiele jego popularnych hitów.

W holu Grodzieńskiego teatru zorganizowano wystawę, na której można było poznać Niemena nie tylko jako muzyka. Ekspozycję przygotowała wdowa po artyście, Małgorzata Niemen.

Małgorzata Niemen, wdowa po artyście: To Czesław Niemen oczami żony. Wystawa traktuje o mężu, mniej o muzyku. Z koncertu jest jedno zdjęcie- muzyk pochylony nad klawiaturą.
Celowo przygotowałam rodzinne zdjęcia. To jest mój wybór - żony i autora wystawy.

W rodzinnych stronach męża pani Małgorzata nie rozstawała się aparatem fotograficznym.
Starała się wiernie uchwycić sielskie krajobrazy i mieszkańców wioski. W niewielkim drewnianym domu zebrali się wszyscy jej mieszkańcy, którzy swoim staraniem stworzyli w nim muzeum, odwiedzane rocznie przez tysiące fanów.
Rok 2014 upłynie na Grodzieńszczyźnie pod znakiem Niemena. W lutym Niemen obchodziłby 75-te urodziny

Tłumaczenie: Tadeusz Wójcik

============================================================================================================

PS. Link kiedyś zgaśnie, więc, zgodnie z dobrymi zasadami archiwizacji, jego treść pod nim zawartą wklejam poniżej:

Семья польского музыканта с белорусскими корнями Чеслава Немена впервые посетила Беларусь

По количеству золотых дисков он соревновался с The Beatles, неоднократно «поднимал» парижскую «Олимпию», выступал на одной сцене с Марлен Дитрих и Стиви Уандером. Чеслав Немен – польский музыкант с белорусскими корнями – неоднократно приезжал на свою Родину, в небольшую деревню в Гродненской области. А вот его семью в Старых Василишках принимали впервые. Вдова и дочь известного польского музыканта Чеслава Немена впервые приехали на его родину, в деревню Старые Василишки Щучинского района. Чеслав Выджицкий, псевдоним Немен он взял позже, родился в 1939 году. Здесь, в Старых Василишках, он получил своё первое музыкальное образование: вся семья пела в хоре при костёле. А в 1958 году Выджицкие выехали в Польшу.

Наталья Немен, певица, дочь музыканта Чеслава Немена: «Отца не стало 10 лет назад. Всё это время у нас не получалось приехать сюда. Сначала было больно, потом родились дети. Сейчас появилась возможность, и так совпало, что пришло приглашение приехать сюда. Получается, всему своё время. Так Бог распорядился жизнью человека. И теперь самое лучшее время, чтобы посетить эту землю».

В Польше мальчик из белорусских Старых Василишек стал звездой мирового уровня. Он не боялся и любил экспериментировать. За манеру исполнения и новаторские идеи мировое сообщество признало Чеслава Немена «Рок-музыкантом ХХ столетия». Сильный голос и такая же склонность к экспериментам – поклонники Чеслава Немена нашли сходство с манерой исполнения отца его старшей дочери – певицы Натальи Немен. Её талант музыкант заметил и развивал с детства.

Александр Нилов, соавтор документального фильма о Чеславе Немене: «У меня вчера произошёл некий культурологический шок. Концерт великолепный, она потрясающая, публика в восторге. И я таких концертов не помню, наверное, последних 20 лет».

13 песен из репертуара отца: как из малоизвестных альбомов, так и любимые миллионами хиты.
А в холле Гродненского драматического театра разместилась выставка, где о Немене можно было узнать не только как о музыканте. Экспозицию привезла его вдова.

Малгожата Немен, вдова музыканта Чеслава Немена: «Это Чеслав Немен глазами жены. Выставка больше о муже, чем о музыканте. С концерта только одно фото, где он наклонился над клавиатурой. Я специально подбирала семейные, домашние снимки. Это мой выбор жены как автора выставки о муже».

На родине мужа Малгожата снова не выпускала фотоаппарат из рук. Старалась запечатлеть и сельские пейзажи, и земляков Чеслава Немена. В небольшом доме родителей музыканта, казалось, собралась вся деревня. Местные жители создали здесь музей. Каждый год сюда приезжает больше тысячи поклонников музыканта со всего мира.
2014 год в Щучинском районе пройдёт под знаком Чеслава Немена. Известному музыканту 16 февраля исполнилось бы 75.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 09, 2014 17:34 
Awatar użytkownika

W poznańskim klubie BLUE NOTE

2014-02-15, sobota | godz. 20:00
NATALIA NIEMEN KAMERALNA NA URODZINY TATY
Koncert w przeddzień rocznicy urodzin Czesława Niemena.

Wyjątkowy koncert podczas którego Natalia zaprezentuje utwory swojego Taty. Usłyszymy kompozycje m.in. z dwóch ostatnich albumów Czesława Niemena; „Terra Deflorata” oraz „Spodchmurykapelusza”. Podczas koncertu nie zabraknie też największych hitów Czesława Niemena, takich jak „Dziwny jest ten świat” czy „Jednego serca”.

Natalia Niemen – głos, Paweł Bzim Zarecki – piano

http://www.bluenote.poznan.pl/program.php

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 17, 2014 22:19 
Awatar użytkownika

Wywiad z Natalią Niemen w "Legalnej Kulturze":
http://legalnakultura.pl/pl/czytelnia-k ... ca-mistrza

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 23, 2014 8:19 
Awatar użytkownika

25.10.Natalia Niemen z programem "Niemen mniej znany" wystąpi w Sztokholmie.

http://www.szwecjadzisiaj.pl/corka-czes ... tokholmie/

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob paź 08, 2016 15:14 
Awatar użytkownika

Bohaterka wątku udzieliła wywiadu w taksówce dla TVP3 Warszawa, gdzie zapowiedziała swoją płytę "Niemen mniej znany" (z 13 utworami, głównie z dwóch ostatnich albumów autorskich Cz.N.), więc najpierw książka, następnie- CD.

Jeśli temat Was interesuje, to program da się obejrzeć. Jest krótki i na temat -> "W taksówce" odc. z 7 X 2016

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lut 04, 2017 11:05 
Awatar użytkownika

Klip do utworu "Pojutrze szary pył" Czesława Niemena promuje album Jego córki Natalii zatytułowany "NIEMEN MNIEJ ZNANY".
Premierę płyty zaplanowano na 24 lutego br.

Natalis Official on You Tube

Tekst utworu Cz. Wydrzyckiego traktuje o złożonej relacji ojciec- syn i oparty jest na wątku autobiograficznym.
A tak o koncepcji wideoklipu opowiedziała dziennikarzom wykonawczyni => wNas via wPolityce.pl

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.