[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw lis 14, 2019 6:41

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: ndz lip 07, 2019 23:12 
Awatar użytkownika

Piszę tych kilka zdań, jako jeden ze starszych wiekiem, ale też jako jeden z najmłodszych stażem uczestników Zlotu w Białogardzie. Dzięki namowom nieocenionego Domina po raz pierwszy w życiu wybrałem się na Zlot i jestem urzeczony jego atmosferą. Moim najważniejszym doświadczeniem wyniesionym z tej niezapomnianej imprezy jest nabranie przekonania, że pamięć o dokonaniach Niemena nie zgaśnie, mimo wyraźnej tendencji do popularyzowania twórczości CN ograniczonej do okresu akwarelowo-enigmatycznego, co bardzo trafnie wskazali Tadeusz i Młody Moog. Z pewnością brakowało czasu na ukierunkowane, fachowe dyskusje dla zainteresowanych, ale też szczelnie wypełniony program imprezy nie dał na to szans.
Części z nas brakowało w czasie Zlotu oryginalnej, czesławowej muzyki, która powinna (choćby nienachalnie) sączyć się w tle z głośników w każdym z dostępnych miejsc obiektu. Rzecz jasna, nie namawiam, aby wielominutowy czas oczekiwania np. na posiłki, w głównej sali spotkań, umilało nam "Requiem dla Van Gogha" albo "Inicjały", ale inne nagrania z lat 70. raczej nie zaszkodziłyby gościom Zlotu. Myślę, że organizatorzy kolejnego Zlotu rozważą nasze uwagi i zaaranżują dogodne warunki zarówno dla zwolenników towarzyskich walorów zlotu, jak też dla zainteresowanych dysputami niemenologicznymi.
Warto dać sygnał o Zlocie dystrybutorom płyt i książek. Brakowało mi na Zlocie stoiska z wydawnictwami. Wiem, że dziś załatwia tę sprawę Internet, ale czy nie jest przyjemnością przekartkowanie książki lub dotknięcie płyty i natychmiastowe jej nabycie?
Przebieg Zlotu ma też interesujące przełożenie na sprawy naszego Forum. Gdyby nie Zlot, jego atmosfera i nasze dyskusje, z pewnością nie powstałby znakomity esej Szachraja w kąciku NIEMEN: ŚWIATOPOGLĄD, RELIGIA - MYŚLI I CZYNY.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 08, 2019 13:57 
Awatar użytkownika

Po-zdrowie-nia serdeczne, wireq. :)
Też tu jestem...rzadko piszę. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 08, 2019 14:16 
Awatar użytkownika

Ze zdumieniem zauważyłem, że... to ja jestem sprawcą przerwania forumowego milczenia przez Wirqa :D W 2007 roku przyczyniły się do tego to moje niechlubne dywagacje na temat "Bema pamięci..." (dziś oblewam się rumieńcem czytając moje młodociane wypociny :oops:), natomiast w 2019 - zlot miłośników, do udziału w którym udało mi się go namówić ;) Dziękuję, Wirequ, za Twoją obecność (tam... i tutaj)!

Uwagi moich poprzedników są zasadne i słuszne, niedociągnięcia należy tłumaczyć brakiem doświadczenia białogardzkich organizatorów zlotu. Przeładowany program, niedomówienia w kwestii użytkowania sali bankietowej, niedogodności sprzętowe - tego wszystkiego dałoby się uniknąć, gdyby tylko skonsultowano się z którymś ze stałych bywalców zlotów. Bardzo żałuję, że tylko garstka miłośników :N: ujrzała przygotowaną przeze mnie wystawę niepublikowanych wcześniej zdjęć autorstwa Zygmunta Kaczmarka z Bochni :? Mój wkład polegał na przygotowaniu kilku tablic z niemenologicznym komentarzem i doborze wywiadów z lat 1984-1986. No cóż, może uda się ją jeszcze wyeksponować w przyszłości?

Załącznik:
wystawa_1.JPG
wystawa_1.JPG [ 234.08 KiB | Przeglądany 636 razy ]

Załącznik:
wystawa_2.JPG
wystawa_2.JPG [ 217 KiB | Przeglądany 636 razy ]

Pochwalę się jeszcze fotką w doborowym gronie, które z powodzeniem mogłoby wydać broszurkę czy książeczkę o twórczości :N:
...a po ciężkich dyskusjach, piłkarskim zwyczajem, dyskutanci wymienili się koszulkami :lol:

Załącznik:
dyskutanci.JPG
dyskutanci.JPG [ 190.56 KiB | Przeglądany 635 razy ]

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 08, 2019 15:12 
Awatar użytkownika

Artyści to mają dobrze, nuczą się paru piosenek i „wożą” się na nich latami ( po co nowe, publika i tym razem też „łyknie” wokal Pani z egzotycznego kraju). Do tego są leniwi i nie stać ich na nauczenie się paru zdań w obcym języku; w języku jej (ponoć) wiecznie ukochanego. :N: Aby porozumieć się z widownią wołają Barbarę. :evil: Wstyd i żenada. :mrgreen: Kto był na zlocie, ten wie o czym piszę. Niewtajemniczonym chętnie wyjaśnię prywatnym kanałem.

„Mówię jak jest” ( Max Kolonko)

Pozdrawiam – Wasz nadworny krytyk

PS Mam nadzieję, że Barbara przetłumaczy ten tekst na obcy język i prześle tłumaczenie na właściwy adres.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 08, 2019 15:32 
Awatar użytkownika

Tadeuszu, ale nasza, polska "cholera" ze sceny wywołała gromki aplauz publiczności. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 08, 2019 16:06 
Awatar użytkownika

Piotr napisał:
Cytuj:
Po-zdrowie-nia serdeczne, wireq.
Też tu jestem...rzadko piszę.

Jam Ci to, Piotrze :) . Dzięki za dobre słowo, też przesyłam Ci wirtualne Po-zdrowie-nia :D .

Właściwie powinienem zamieścić ten post w topicu "Powitanie sympatyków Czesława Niemena". Nie byłem tu obecny dobre 12 lat. Pobyt na Zlocie (to te dobre fluidy uczestników) dodał mi tyle pozytywnej energii, że nastąpiła wirqowa reaktywacja.
Oby tylko w ślad za mną nie pojawił się tu Gasket ... :D :D :D

Domin napisał:
Cytuj:
Ze zdumieniem zauważyłem, że... to ja jestem sprawcą przerwania forumowego milczenia przez Wirqa :D W 2007 roku przyczyniły się do tego to moje niechlubne dywagacje na temat "Bema pamięci..." (dziś oblewam się rumieńcem czytając moje młodociane wypociny :oops:), natomiast w 2019 - zlot miłośników, do udziału w którym udało mi się go namówić

Dominiku, nie byłeś, nawet w jednym promilu, powodem mojej hibernacji. Sprawę nieporozumienia na tle "Rapsodu" z wzajemnymi uśmiechami wyjaśniliśmy sobie na Zlocie. Należy żałować, że ogrom pracy, którą włożyłeś w zorganizowanie wystawy, a przede wszystkim w zebranie cennych i unikatowych materiałów, poszedł na marne. Szkoda, że w głównym centrum imprezy nie było miejsca na zorganizowanie wystawy, bo to naturalne i racjonalne jej miejsce.

Tadeusz napisał:
Cytuj:
Do tego są leniwi i nie stać ich na nauczenie się paru zdań w obcym języku; w języku jej (ponoć) wiecznie ukochanego. :N: Aby porozumieć się z widownią wołają Barbarę.

Tadeuszu, dwa zdania w naszym języku padły po występie na koncercie głównym :) , zatem spróbujmy wybaczyć to faux pas przesympatycznej Artystce.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 08, 2019 16:17 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Oby tylko w ślad za mną nie pojawił się tu Gasket ...

Może i by się pojawił, ale jest zablokowany
Ogłaszam akcję - "Odblokować Gasketa !!!"

Skąd taka empatia w stosunku do Gasketa ?! Otóż, nie podchodzę już tak "sierożno" do twórczości Niemena i chętnie wysłucham ekstremalnych - nawet kuriozalnych, żeby nie powiedzieć "odjechanych" - opinii, pisanych tekstem przepełnionym myślnikami ( bezmyślnikami, jak trafnie określił to Szach, raj).

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lip 12, 2019 12:56 
Awatar użytkownika

I jeszcze jedno zdanie na temat egzotycznej Pani. Na zeszłorocznym zlocie w Rzeplinie kupiłem jej płytę. Jakie było moje zdziwienie, kiedy odkryłem w domu, że jest to amatorska samoróbka. Żenada!!! Po włożeniu jej do tacki odtwarzacza odkleiła się z niej naklejka ( zaznaczam, nie był to profesjonalny nadruk, jaki standardowo jest na płycie, lecz zwykła naklejka) i tacka zablokowała się. Musiałem skorzystać z usług firmowego serwisu DENON. A to są drogie rzeczy, jak mawia Ferdek Kiepski :lol:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lip 12, 2019 15:15 
Awatar użytkownika

Dobrze pamiętam te płyty z zeszłego roku. Nie kupiłem, wystarczy mi płyta winylowa wydana przez Polskie Nagrania. Nie każdy, niestety, może liczyć na lukratywne kontrakty z wytwórniami płytowymi, których głównym celem jest zysk. Biznes jest biznes. A swoją muzykę jakoś rozprowadzać trzeba...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lip 13, 2019 16:05 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Nie każdy, niestety, może liczyć na lukratywne kontrakty z wytwórniami płytowymi, których głównym celem jest zysk. Biznes jest biznes. A swoją muzykę jakoś rozprowadzać trzeba...

Żeby wydać profesjonalnie płytę nie jest konieczna duża wytwórnia. Można to zrobić niewielkim kosztem w małej wytworni. Sam wydałem taką płytę na własny koszt. Wprawdzie po latach nie jestem z niej zadowolony, ale wydanie jest profesjonalne. Przy nadarzającej się okazji sprezentuję Ci jeden egzemplarz. Zrozumiesz wówczas, że mając na swoim koncie takie wydawnictwo nie jest się w stanie tolerować "popeliny".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lip 13, 2019 18:30 
Awatar użytkownika

Tadeuszu, trudno nie przyznać Ci racji. Zrzucę w takim razie problematykę jakości wydawnictw płytowych na poczucie smaku, a co za tym idzie - poczucie ogólnej jakości tworzonych produktów. Niemenowi na pewno go nie brakło - ani za komuny, ani w momencie tworzenia boksów. Oby nie zabrakło go również dziś wydawcom płyt naszego Mistrza. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 15, 2019 17:49 
Awatar użytkownika

Rzekomo za moją sprawą (tj. krytyką rzeczonego utworu na facebooku) na zlocie nie pojawił się pan Bogdan Malach, autor tekstu do utworu "Epitafium dla Czesława":

https://youtu.be/g5WflZzwmY8

dziwny jest ten świat, już tyle lat bez ciebie
wiem, że bezpowrotnie, jak rzeka, płynie czas
słuchamy twoich pieśni, chociaż o tym nie wiesz
zawsze byłeś z nami, czasami obok nas

dziś domek bez adresu, gdzie ponoć dobry Bóg
włóczęga z naszych marzeń przekroczył jego próg
i wiem, nim przyjdzie wiosna i lato, zimy chłód
ty zawsze będziesz z nami, ty zawsze będziesz tu

sen o warszawie śni nam się już bez ciebie
a pod papugami sączymy cierpki gin
i nie wiem, czy to warto, nigdy tego nie wiem
czekać tak bez wiary, że wrócisz za dwa dni?

Pan Bogdan jest członkiem sekcji literackiej ZAIKS i autorem ponad tysiąca tekstów piosenek (m.in. dla Czerwonych Gitar). Teraz na ten utwór można głosować w radiu WNET, którego dziennikarzem muzycznym jest sympatyczny pan Sławomir Orwat (link tutaj). Powiedzcie mi proszę, czy to ze mną jest coś nie tak, że nie poznaję się na prawdziwej sztuce, czy gustami wielu fanów :N: - że tolerują takie twory?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 15, 2019 22:10 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Powiedzcie mi proszę, czy to ze mną jest coś nie tak..
.

Dominiku, spoko. Coś nie tak to jest z autorem tego straszydełka. Nawet jeżeli ktoś stworzył kiedyś coś wartościowego, to nie upoważnia go to do tworzenia potworków. Ja osobiście nie jestem zainteresowany tym literatem. A że nie był na zlocie to tylko dobrze zlotowi na tym wyszło. Nie można przejmować się każdym, kto czuje się w swoim mniemaniu skrzywdzonym przez otoczenie. Mam wrażenie, że ten pan czuje się niedoceniany przez swoją epokę i żyje w przekonaniu, że po śmierci znajdzie się w jednym szeregu z Norwidem. Życzę mu tego, choć wątpię w spełnienie :lol: :lol: :lol: . Z chałą i kiczem należy walczyć, bo, niestety, nasi redaktorzy muzyczni w znanych rozgłośniach radiowych promują nicość. Dlatego my walczmy z chałą na swoim polu, gdzie tylko to jest możliwe.

Ostatnio zmieniony pn lip 15, 2019 22:29 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 15, 2019 22:22 
Awatar użytkownika

Od czasu, gdy salwowałem się niedawno ucieczką z pewnego występu mającego upamiętnić CN, niewiele mnie już zdziwi w sprawach uhonorowania naszego ulubionego Artysty.
Dominiku, głowa do góry. Taki mamy w Polsce intelektualny klimat - uwierz mi, że będzie jeszcze bardziej gorzko.
Liczę, że Tadeusz skwituje to odpowiednią fraszką.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 15, 2019 22:33 
Awatar użytkownika

Wireq mnie perfidnie sprowokował...
Cytuj:
Liczę, że Tadeusz skwituje to odpowiednią fraszką.

Proszę bardzo, na życzenie da się zrobić wszystko..

Siła mediów

Aktor marny
z iskrą w oku
szczytów sławy sięga
krok po kroku

W pierwszym rzędzie
pani z telewizji
z mikrofonem w dłoni
Sprawozdanie zdawać będzie
właśnie ona

Przed publiką zgromadzoną
aktor marny
pluje z gardła farmazony
sam ich nie rozumie
Dumny, sławą rozogniony…

Po bilety tłum napiera
niecierpliwy
na ten spektakl pozbawiony wizji
a wszystko to dzięki
pani z telewizji

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.