[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pt paź 30, 2020 0:14

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: sob maja 16, 2020 12:20 
Awatar użytkownika

W innym podforum nawiązałem do tekstu utworu Czesława Niemena "Z listu do M." dedykowanego Żonie, w którym nasz Artysta prowadził poetyckie rozważania nad czasem.

.. CZAS ..
Cytuj:

jeśli każe nam się liczyć / z sobą

zaciskając złudną pętlę

kłamie

kłamie / jak iluzjonista wprawny

(...)

Oszukuje nas, czy nie- to jednak widzimy, jak bezpowrotnie mija ODPOWIEDNI CZAS na publikację niektórych cennych utworów muzycznych, poezji, płyt DVD.

Bez odzewu mijają kolejne okrągłe rocznice: 50 lat od wydania LP "Niemen Enigmatic", pół wieku od nadania audycji z nagraniem Niemena w Radio Luxembourg.

Nieubłaganie MIJA CZAS ziemskiego pobytu także bliskich nam Twórców- muzyków, poetów, fotografików znanych z radia i telewizji, z internetu i innych publikacji.

W ostatnim czasie dotarły wieści o zakażeniu koronawirusem i śmierci Dave'a Greenfielda - muzyka the Stranglers- mojego ulubionego zespołu w latach 1978- 2008. Jego umiejętności jako instrumentalisty i aranżera cenił także Czesław Niemen.

Posłuchajcie w Jego wykonaniu improwizowanej sekwencji wypełniającej środkową część coveru "Walk on Bay" z repertuaru Dionne Warwick, a zaraz potem klawesynowo brzmiący podkład do "Golden Brown"- the Stranglers.

W maju przyszła także wiadomość o śmierci grającego na instrumentach klawiszowych Floriana Schneidera- do 2008 roku muzyka zespołu Kraftwerk. Niemiecki "zespół robotów" wywarł wielki wpływ nie tylko na EL-muzykę, ale i na POP...

.. a nawet na hip- hop, choć muzycy grupy Kraftwerk raczej ustępowali kompozytorsko i pod względem warsztatowo- instrumentalnym takim wirtuozom jak np. Józef Skrzek, Janusz Grzywacz, czy Jacek Mikuła.

Rzecz w tym, że kreatywni Niemcy przez długie lata potrafili podporządkować się jednej spójnej koncepcji i w jej ramach ze sobą współpracować. Ponadto zawsze mogli liczyć na profesjonalne wsparcie menażerskie i technologiczne.

Wczoraj (15 maja) nadeszła wiadomość o śmierci Astrid Kirchherr- znanej z czarno-białych fotografii z wczesnego etapu kariery The Beatles, które zrobiły furorę na całym świecie.

Na początku lat 60. Jej ukochany- Stuart Sutcliffe- opuścił zespół i postawił na malarstwo. Warto wspomnieć, że idolem Stuarta był gwazdor kina lat 60. Zbigniew Cybulski. Nosił nawet takie same okulary.

Niestety nagła śmierć w kwietniu 1962r. przerwała malarską karierę Sutcliffe'a. Astrid przez długi czas nie mogła się pogodzić ze stratą męża. Zawodowa pasja stała się dla niej ucieczką od osobistej tragedii.

I to właśnie Ona pomogła Beatlesom w kształtowaniu wizerunku wymyślając m.in. słynne fryzury obowiązujące w młodzieżowej modzie męskiej lat 60. Wspominkową notką na Fb pożegnał ją sam Paul McCartney.

Dołączam miniaturkę jednej z jej prac, abyście docenili Jej artystyczny kunszt. To wielka sztuka w odpowiednim momencie nacisnąć spust migawki, gdy na ulicy pozują mali, umorusani, niesforni chłopcy :)

W dniu 4 maja 2020 w San Francisco zmarł poeta Michael McClure- przyjaciel Jima Morrisona i Raya Manzarka z the Doors. Był autorem tekstu utworu „Mercedes Benz” śpiewanego przez Janis Joplin.

Razem z organistą Rayem Manzarkiem nagrał wiele utworów poetyckich Morrisona. Napisał też przedmowę do biografii zespołu The Doors "No One Here Gets Out Alive" autorstwa Danny'ego Sugermana (Wikipedia).

W dniu 8 kwietnia br. w Łodzi zmarł nagle Andrzej Jan Adamiak- lider zespołu Rezerwat, który za późno trafił do szpitala na rutynowy zabieg. Przed śmiercią jeszcze raz nagrał swój największy przebój "Zaopiekuj się mną"...

Na koniec wypada mi wspomnieć, że 16 maja 1920r., a więc równo 100 lat temu urodził się Leopold Tyrmand- konferansjer i pomysłodawca festiwali jazzowych w Sopocie, a przede wszystkim autor powieści: "Życie towarzyskie i uczuciowe", "Zły" i "Filip" oraz "Dziennika 1954", który czytałem, gdy był wydany w latach 80. w drugim obiegu. Na emigracji w USA był współredaktorem konserwatywnego miesięcznika „Chronicles of Culture”. Zmarł podczas urlopu na Florydzie 19 marca 1985 roku, a przyczyną był zawal serca. Pod koniec ub. roku miał premierę film fabularny na motywach z życia Tyrmanda, ale oficjalnie obraz nosi tytuł "Pan T." (ponoć nie dogadano się ze spadkobiercami pisarza). Wokół Tyrmanda dzieje się wiele- po części jest to zasługa jego syna. Mathew Tyrmand czuje się w Polsce coraz bardziej swojsko.

Oto link do wywiadu, jaki przeprowadziła z Pawłem Brodowskim dziennikarka PAP Anna Bernat => Tyrmand był rzecznikiem jazzu i rock'n'rolla

W maju 2020r. do obiegu wejdzie znaczek przygotowany przez Pocztę Polską poświęcony temu pisarzowi.

Mam nadzieję, że podforum "Dziwny jest ten świat" jak i całe Forum trochę ożywicie swoimi wpisami w innych istniejących tematach, żeby nie zmieniło się ono w swego rodzaju książkę kondolencyjną.. :?

Załączniki:
Z notki pożegnalnej Dave'a Greenfielda-  the Stranglers na Fb.jpg
Z notki pożegnalnej Dave'a Greenfielda- the Stranglers na Fb.jpg [ 37.78 KiB | Przeglądany 1016 razy ]
Astrid Kirchherr- wspomnienie Paula Mccartneya na Fb.jpg
Astrid Kirchherr- wspomnienie Paula Mccartneya na Fb.jpg [ 64.4 KiB | Przeglądany 1016 razy ]
Miniatura zdjęcia Astrid Kirchherr- Dzieci na ulicy- post FannyG_na TT.jpg
Miniatura zdjęcia Astrid Kirchherr- Dzieci na ulicy- post FannyG_na TT.jpg [ 55.5 KiB | Przeglądany 1052 razy ]

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lip 26, 2020 7:59 
Awatar użytkownika

Wczoraj zmarł Peter Green.Zamiast słów przywołam jedną z jego kompozycji.
https://www.youtube.com/watch?v=7eANGHVQS9Q

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sie 15, 2020 12:52 
Awatar użytkownika

14 sierpnia zmarła Ewa Demarczyk- największa polska pieśniarka.

Oto mniej znany utwór z jej bogatego repertuaru-> O czemu Pan..?

TVP Kultura przypomni dziś (15 VIII 2020) o 22.25 Jej recital z Poznania z 1980r.

Miałem to szczęście uczestniczyć w misterium Pani Ewy kilka lat później w teatrze w Toruniu. Po recitalu Kolega studził mój zachwyt przywołując Edytę Geppert...

W tym samym roku wystąpił w tym teatrze Niemen, ale Jego występowi już nie towarzyszyło napięcie porównywalne z koncertem Czarnego Anioła Polskiej Piosenki.

Cóż powiedzieć- niezapomniane przeżycia, jakich dzisiejsi Młodzi już chyba nie zaznają 8)

Wg notki w Wikipedii ostatni koncert dała 8 listopada 1999r. w Poznaniu. Dwa dni wcześniej Niemen wystąpił z recitalem w radiowej Trójce, a nieco wcześniej Oboje zostali w tejże radiowej rozgłośni uhonorowani nagrodami dla najlepszych artystów XX w.. Na uroczystość stawili się także inni laureaci: Rodowicz, Grechuta oraz zespoły Budka Suflera, Perfect i Maanam. Pani Ewa trochę się spóźniła...

W roku 2000 Demarczyk niespodziewanie zrezygnowała zarówno z występów scenicznych jak i z udziału w życiu publicznym.

Jak widzimy na załączonej grafice- w najbliższych dniach trudno spodziewać się programów poświęconych śp. Ewie Demarczyk.

Rodzime stacje TV (oprócz TVP Kultury) dawno zrezygnowały z pokazywania Jej dokonań...

Gdzieś w archiwach zagranicznych powinny być jeszcze nagrane kiedyś recitale.

Na tę chwilę polecam barwny film RTBF (1969)- belgijskiej stacji TV- do zobaczenia na You Tube.

PS Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 26 sierpnia o godz. 14 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Załączniki:
Ewa Demarczyk RIP 14 VIII 2020.jpg
Ewa Demarczyk RIP 14 VIII 2020.jpg [ 19.99 KiB | Przeglądany 725 razy ]
Teleman- Lista programów TV dzień po śmierci Ewy Demarczyk.jpg
Teleman- Lista programów TV dzień po śmierci Ewy Demarczyk.jpg [ 17.41 KiB | Przeglądany 770 razy ]

Ostatnio zmieniony śr sie 19, 2020 17:33 przez Markovitz, łącznie zmieniany 7 razy
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sie 16, 2020 0:04 
Awatar użytkownika

Warto przypomnieć sobie film dokumentalny o Ewie Demarczyk z 1997 r. "Panna Madonna, legenda tych lat".

https://www.youtube.com/watch?v=dbVUwGTEGoQ

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 20, 2020 15:33 
Awatar użytkownika

Zmarły dziś (po ciężkiej chorobie) Piotr Szczepanik okres największej popularności przeżywał w latach 60. Jak młody człowiek w tweedowej marynarce, z fajką i nienagannymi manierami mógł być idolem nastolatek w epoce Beatlesów..? Jego nie budzący kontrowersji wizerunek był niewątpliwie sporym atutem w czasach małej stabilizacji. Wbrew woli koterii rządzącej naszym muzycznym ryneczkiem zarówno Szczepanik jak i kompozytor Korzyński jakoś się dogadywali z muzykami sceny bigbeatowej. To Szczepanik, Konarska, Marek i Wacek, NOVI, Villas i Niemen reprezentowali Polskę podczas prezentacji polskiej muzyki we Francji w połowie lat 60. . Po występach w paryskiej Olympii (w okresie, gdy koncertowali tam the Beatles i Sylvie Vartan) dla Ewy Demarczyk i Czesława Niemena drzwi do kariery zostały tam lekko uchylone. Piotr Szczepanik nie miał takich marzeń i oczekiwań, bo bardzo szybko dostrzegł, że Jego publiczność to przede wszystkim Polacy i wyjazdy zagraniczne traktował jako swego rodzaju zarobkowe wycieczki.

W 1967 zrealizowano w Telewizji Polskiej program z piosenkami Andrzeja Korzyńskiego, gdzie kilka przebojów śpiewał wykonawca piosenki "Kochać" do której zatańczyli Gerard Wilk i Krystyna Mazurówna, a Niemen tańcząc zaprezentował "Domek bez adresu". Na pewno stylistycznie bliższy Szczepanikowi był Bohdan Łazuka, z którym śpiewał w cyklu programów wg pomysłu Jacka Fedorowicza o wiele mówiącym tytule "Popierajmy się!". W latach 70. gdy Korzyński intensywnie zajął się muzyką filmową, Pan Piotr zapuścił brodę i śpiewał w hotelu "Bristol" rosyjskie romanse. Próbował też sił w filmie grając tytułowego "Chama" w ekranizacji prozy Elżbiety Orzeszkowej.

Próbę czasu przetrwało wiele nostalgicznych piosenek z repertuaru Piotra Szczepanika, choć od pierwszych dźwięków słyszymy, że te nagrania zostały dokonane w latach 60.
Przyznam, że w ostatnich latach tych piosenek słuchałem głównie z kompaktowych kompilacji i z serwisu You Tube, gdzie wiele klipów padło ofiarą nadgorliwości koncernu braci Wąsali.

Mam nadzieję, że ta smutna informacja, którą jako pierwszy podał na Forum Tadeusz, skłoni Was do przesłuchania nie tylko przebojów nagranych z zespołami: Studia Rytm i Ricercar'64, ale także utworów w nieco innej konwencji, poezji śpiewanej. Mi spodobał się utwór "Chciałbym kiedyś" nagrany z zespołem Andrzeja Nowaka (tak, tego z Aerolitu), a także trudne do zdobycia nagrania z śpiewanymi wierszami Herberta i Gajcego.

W 1980 Szczepanik wsparł strajkujących stoczniowców. W 1981 współorganizował Festiwal Piosenki Prawdziwej w Gdyni. W latach 90. przez krótki czas był doradcą Prezydenta RP d/s kultury. W 2005 był w honorowym komitecie poparcia kandydata na Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W roku 2000 wystąpił obok Niemena, Rodowicz i kilku popularnych zespołów rockowych w telewizyjnym programie sylwestrowo-noworocznym.
W XXI w. z serią recitali znów odwiedził Mazury, ale był to już zmierzch Jego aktywności piosenkarskiej. Zazwyczaj występował przy podkładzie muzycznym z płyty...

Od dłuższego czasu zmagał się z chorobą nowotworową. Pozostawił córkę Jagodę-Marię, która poinformowała dziś media o Jego śmierci.

Załączniki:
0001 płyty Szczepanik fot MZ.jpg
0001 płyty Szczepanik fot MZ.jpg [ 35.84 KiB | Przeglądany 711 razy ]

Ostatnio zmieniony pn sie 24, 2020 10:33 przez Markovitz, łącznie zmieniany 7 razy
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 20, 2020 22:50 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Mam nadzieję, że ta smutna informacja, którą jako pierwszy podał na Forum Tadeusz, ...

Markovitz piesze, że to ja pierwszy powiadomiłem o śmierci Piotra Szczepanika i jest to prawda, jednak post mój gdzieś się zawieruszył i nie widać go tutaj. Dziwne, straszne i śmieszne. Inny komentarz nie przychodzi mi do głowy.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 20, 2020 23:49 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Markovitz pisze, że to ja pierwszy powiadomiłem o śmierci Piotra Szczepanika i jest to prawda, jednak post mój gdzieś się zawieruszył i nie widać go tutaj. Dziwne, straszne i śmieszne. Inny komentarz nie przychodzi mi do głowy.

A mi dość łatwo przyszło wyjaśnienie tej zagadki... :)

Po prostu zamiast wpisać się w tym topiku założyłeś- Tadeuszu- w tym samym podforum nowy temat z "Pustymi kopertami" w tytule 8)

Swoją drogą- ten cover przeboju Jimmy Daviesa (z polskim tekstem Walickiego) jeszcze przed Szczepanikiem nagrał Marek Szczepkowski ze znanym nam zespołem (w chórku jakbym słyszał Niemena).

Oto na You Tube-> "Puste koperty" i Niebiesko-Czarni.

Do wersji Szczepkowskiego mam większy sentyment, ale właśnie dzięki tej piosence to Szczepanik był zapraszany na koncerty Dinozaurów, które były także wyrazem hołdu dla Franciszka Walickiego.

Ostatnio zmieniony pt sie 21, 2020 8:43 przez Markovitz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 21, 2020 6:48 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Po prostu zamiast wpisać się w tym topiku założyłeś- Tadeuszu- w tym samym podforum nowy temat z "Pustymi kopertami" w tytule

Skoro się pomyliłem, bo nie miałem takiego zamiaru, to widocznie musiałem w tamtej chwili mieć "pustkę w głowie" spowodowaną nadmiernymi upałami :D

Cytuj:
Swoją drogą- ten cover przeboju Jimmy Daviesa (z polskim tekstem Walickiego) jeszcze przed Szczepanikiem nagrał Marek Szczepkowski ze znanym nam zespołem (w chórku jakbym słyszał Niemena).

Zaintrygowałeś mnie -Markovitzu- Niemenem w chórku. Wsłuchiwałem się kilka razy i chyba w 38/39 sek. daje się słyszeć Niemena. A może to tylko sugestia ? A Ty gdzie go słyszysz?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 26, 2020 7:57 
Awatar użytkownika

Mam takie wspomnienie związane ze Szczepanikiem.To był chyba rok 1983.Wchodziłem wtedy na klatkę schodową do przyjaciółki mojej przyszłej żony i miałem przy sobie jego oryginalny winyl sprzed lat .No i natknąłem się wtedy na jakiegoś,tak mi się wtedy wydawało starszego gościa/a dzisiaj pewnie nazwałbym go gówniarzem/,który na widok tej płyty zaproponował mi,abym ją sprzedał.Nie miałem na to specjalnej ochoty,bo lubiłem ,już wtedy, piosenki Szczepanika.No,ale facet był nieugięty,a że wtedy jeszcze nie pracowałem i forsa na jakieś piwo była potrzebna ,więc uległem.Dopiero później,po latach kupiłem jakieś cd z piosenkami pana Piotra,które odtwarzałem nie raz .Fajne to były i fajne są piosenki,ktore przywołują zdecydowanie klimat lat 60-tych.Rok 1965 to chyba był rok wybuchu popularności Piotra Szczepanika.Nie wiem czy przypadkiem piosenka "Żółte kalendarze"nie została wtedy piosenką roku w Polsce.Zresztą z tego co wiem,to było wtedy prawdziwe szaleństwo na punkcie tej piosenki/a przecież były też później i "Kormorany" i wiele innych/.Coś mi się kołacze,że bodaj Korzyński mówił kiedyś w którymś z wywiadów,że za tę właśnie piosenkę kupił sobie nowy jacht.Siermiężne czasy gomułkowskiego socjalizmu.Bida z nędzą,a tu proszę?Nowy jacht.Dzisiaj każdy szanujący się discopolowiec mógłby pewnie taki sobie kupić .Ale wtedy?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 02, 2020 8:22 
Awatar użytkownika

EWA DEMARCZYK
Czemu dokonała samoizolacji, była przecież niekwestionowaną gwiazdą wokalistyki, mistrzynią interpretacji ? Proszę o wypowiedzi.
https://www.youtube.com/watch?v=O3Ph0bTr5wQ

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 02, 2020 15:09 
Awatar użytkownika

Tadeuszu- napisałem obszerny post, w którym próbowałem odpowiedzieć na Twoje pytanie, ale tym razem chochlik- duszek tego Forum zrządził, że odpowiedź gdzieś zniknęła w mroku netu...

Widocznie Ewa Demarczyk nawet po tamtej stronie nie sprzyja takim dociekaniom. "Trudno"- się mówi i odsyłam do nielicznych płyt i książki Pań: Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze.

PS Po tym, co się zdarzyło, musisz się zadowolić odpowiedzią, że "Niemena w "Pustych kopertach" słyszę tak samo jak Ty :wink:

Załączniki:
Biografia Ewy Demarczyk- A_Kuźniak_Ew_Karpacz-Oboładze_wyd_ZNAK.jpg
Biografia Ewy Demarczyk- A_Kuźniak_Ew_Karpacz-Oboładze_wyd_ZNAK.jpg [ 39.36 KiB | Przeglądany 544 razy ]

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 02, 2020 19:51 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Tadeuszu- napisałem obszerny post, w którym próbowałem odpowiedzieć na Twoje pytanie, ale tym razem chochlik- duszek tego Forum zrządził, że odpowiedź gdzieś zniknęła w mroku netu...

Niestety, mało o niej wiemy. Szczelnie chroniła swoją prywatność, aż do przesady. Rzeczywiście Czarny Anioł...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 08, 2020 21:04 
Awatar użytkownika

Naszej Koleżance Ewie moderującej od lat Forum N. Aerolit składam w imieniu nas-wszystkich (nie tylko piszących) serdeczne wyrazy współczucia z powodu śmierci Syna.

Droga Ewo- wszyscy znajomi pełnymi smutku i współczucia myślami, a wierzący także modlitwą- jesteśmy z Tobą w tym trudnym czasie...

Próbowałem napisać więcej, ale sensowny był tylko cytat z "Epitafium", jakie wiele lat temu Czesław poświęcił Przyjacielowi łącząc bunt wobec takiego zrządzenia losu z bólem:

"jak jeszcze długo
skrzypiący frazes
takie jest życie
jedynym będzie
usprawiedliwieniem
niedorzecznej
śmierci
CZŁOWIEKA"

Mam nadzieję, że odnajdziesz ukojenie i gdy będziesz mogła, to powrócisz do nas na Forum.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt paź 13, 2020 15:17 
Awatar użytkownika

Dziękuję Marku, Tobie i innym fanom :N:, którzy wsparli mnie w tych trudnych chwilach.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob paź 17, 2020 11:04 
Awatar użytkownika

Dziś rano w wieku 90 lat w swoim domu w Sopocie zmarł Ryszard Ronczewski, aktor teatralny i filmowy,reżyser, pisarz, poeta i scenarzysta. Od lat 60. związany był z trójmiejskim teatrami (teatr studencki-Cyrk rodziny Afanasjeff,Teatr Wybrzeże, Opera Bałtycka,Teatr Muzyczny w Gdyni,Teatr Atelier w Sopocie). Był bratem bliźniakiem pisarki i scenografki Aliny Afanasjew.
Zagrał w ponad 130 filmach (był wśród nich m.in."Powrót wabiszczura z muzyką Niemena). Ostatnio uczestniczył w zdjęciach do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego, niestety zakażenie koronawirusem pokrzyżowało te plany.:(

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa UTC+1godz.