[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw mar 04, 2021 20:02

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw gru 10, 2020 11:57 
Awatar użytkownika

10 grudnia 1945 roku urodził się Marek Grechuta.A więc gdyby żył skończyłby 75 lat.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw gru 10, 2020 18:36 
Awatar użytkownika

Kilkanaście lat po odejściu Marka Grechuty można powiedzieć, że muzyka jednak pozostała... Mam tu na myśli przede wszystkim oryginalne wykonania utrwalone w nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych, jak również interpretacje piosenek- perełek w innych wykonaniach. Ostatnio na projekt ANAWA 2020 odważył się gitarzysta i lider zespołu Voo Voo, który zaprosił grono naszych topowych wokalistów. Waglewski jako wokalista spodobał mi się w "Piosence" do wiersza Przybosia z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza, która brzmi jak utwór napisany specjalnie dla Voo Voo.

Na zachętę jeszcze link do utworu wykonanego przez Krzysztofa Zalewskiego.

W dzikie wino zaplątani - You Tube NCKultury -> https://www.youtube.com/watch?v=cvvG_up-BoQ

Swoją drogą od kilku lat na forum fanów M.G. panuje dziwna cisza.

Chciałbym, żeby i to grechutowe forum ożyło - choćby na tyle jak Forum N.Ae., które jeszcze trochę dyszy... :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw gru 10, 2020 20:04 
Awatar użytkownika

To mnie zaskoczyłeś Markovitzu.Wydawało mi się,że forum Marka Grechuty od wielu lat nie istnieje.Chyba tak zresztą w istocie było,bo kiedyś ,i to nie raz,próbowałem to forum odszukać.Bezskutecznie.Być może Darek,który to forum prowadził,postanowił go wskrzesić.Nawiasem mówiąc to myślalem ostatnio o nim ,ale pogubiłem gdzieś emaile i nawet nie wiedziałem jak do niego dotrzeć.Teraz z pewnością się odezwę.
Jakoś nie mam specjalnych złudzeń co do dalszych losów tego forum.W jakimś sensie czas medialnego szaleństwa i szału na Grechutę minął.To było w gruncie rzeczy do przewidzenia.Śmierć i media-to dwa czynniki ,które są odpowiedzialne za istnienie,bądź nieistnienie w przestrzeni publicznej artysty.I właśnie zaraz po odejściu Marka to forum było najbardziej oblegane.Ale bez przesady.Grechuta to artysta dość specyficzny.Dla rockowców zbyt gładki,dla typowych fanów poezji spod znaku SDM może nazbyt eklektyczny itd itd.
Dzisiaj artystą numer jeden w Polsce,przynajmniej jeśli chodzi o zainteresowanie mediów,a to one kreują rzeczywistość,jest Z.Wodecki.Nie oceniam tego.Stwierdzam jedynie fakt.A poza tym nie wiem czy dzisiejsze czasy są dobre dla takich miejsc jak fora.A może się mylę?Ja sam,prawdę powiedziawszy , już nie mam specjalnej ochoty do przekonywania kogokolwiek do twórczości Grechuty.Sam się staram mieć do niej dystans.
O płycie" Anawa 2020" słyszałem i nawet z paroma numerami się na youtube zapoznałem.Cóż.Mnie się ciężko generalnie słucha coverów Grechuty.Przecież ta pierwsza płyta jest taka z ducha młodopolska.Jakby oderwana trochę od czasu ,w którym była tworzona.Mi się te numery wryły tak w świadomość ,tak są nierozerwalnie związane z wykonaniami Grechuty,z tymi smyczkami,z tym całym specyficznym nastrojem,że nowe aranżacje są dla mnie trudno przyswajalne.Cóż.Ja chyba mam już coś, z racji na wiek,z inż.Mamonia.Nic na to nie poradzę.Dla młodych,którzy nie są tak osłuchani z repertuarem Grechuty być może będzie to ciekawe odkrycie.Niemniej trudno oczekiwać,aby ta płyta zdobyła jakiś większy rozgłos.Ot,zadanie zostało odrobione.
Chyba z coverów Grechuty najbardziej lubię te w wykonaniu W.Majewskiego.Może dlatego,że są one instrumentalne?Przynajmniej niektóre z tych wersji są bardzo udane.Zaskakująco świeżo brzmi na przykład w wykonaniu zespołu W.Majewskiego-"Będziesz moją panią".
https://www.youtube.com/watch?v=jmwLOA68oZM

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 28, 2020 10:14 
Awatar użytkownika

Minęło już 14 lat,a dopiero teraz ktoś wrzucił ten materiał.Znowu potwierdza się tez,którą kiedyś wygłosiła Ewa Bem-"Piosenki,które śpiewa sa piękne.Teksty,które śpiewa też są piękne.A jednak bez niego tracą swą urodę.Widocznie należą wyłącznie do niego."Ale i tak jestem wdzięczny komuś ,że to umieścił na Youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=JyhMcy70_qE

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 14, 2021 7:05 
Awatar użytkownika

Grechuta i Goethe.W oryginale i w wykonaniu Wojciecha Majewskiego.
https://www.youtube.com/watch?v=3noj4CpnvWY
https://www.youtube.com/watch?v=aSNNS4EH0qQ
Przykuła kiedyś moją uwagę pewna sentencja Goethego-Wszelka teoria jest szara a zieleni się tylko złote drzewo życia.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sty 17, 2021 13:11 
Awatar użytkownika

Nie jestem jakimś fanem P.Stelmacha,ale to pierwsze zdanie,w którym przywołał wypowiedź J.Nowickiego jest bardzo znamienne.Ironią losu jest,że zarówno Niemen jak i Grechuta najlepsze rzeczy tworzyli za czasów głębokiej komuny.Niedostatki materialne, a nawet z dzisiejszego punktu widzenia po prostu zwyczajna bieda nie przeszkadzała im wznieść się na artystyczne wyżyny,niedostępnymi dla większości dzisiejszych gwiazd i gwiazdek.

https://www.youtube.com/watch?v=aVzIJTWJuXw

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lut 06, 2021 11:13 
Awatar użytkownika

Chwila uchwycona w czasie.Tu Grechuta jeszcze pełen sił twórczych,a za kilka,kilkanaście lat?To tak jak z każdym życiem.Nigdy nie wiadomo,co nam przyniesie los.A ta płyta?Zanurzyć się w tych tekstach,muzyce to tak jakby przenieść się w lata 60-te na polską wieś czy małe miasteczko.Ja pamiętam tamte czasy.Z dzisiejszej perspektywy tamta Polska może wydawać się skansenem,ale zarazem byliśmy wtedy cholernie oryginalni.Co z tego,że biedni?Biedni materialnie,ale za to bogaci duchowo.Teraz wszędzie te same Biedronki,Lidle,McDonaldy.Te same dość prymitywne programy telewizyjne,taka magma,która leje się zewsząd.Jakiś chłopak z podkarpackiego słucha albo za punkt honoru uważa,że należy słuchać nowości z mitycznego Zachodu.Pomyślcie sobie.Jakiś gość w Ameryce wymyslił sobie,ze fajnie jest jeździć na hulajnodze i nagle cały świat pop...cza na hulajnogach.To samo jest ze wszystkim.To jest tragiczne dla lokalnych kultur.A "Pieśni Marka Grechuty do słów Tadeusza Nowaka"to być może najbardziej niedoceniona polska płyta.Kompletnie oderwana od ówczesnych muzycznych mód.Niezmiennie fascynująca.

https://www.youtube.com/watch?v=-Lq0yciZ5A8

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa UTC+1godz.