[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz lut 05, 2023 17:36

Strefa czasowa UTC+1godz.
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 204 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pt gru 18, 2020 22:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob paź 08, 2005 21:01
Posty: 999
Lokalizacja: Oborniki
Rok 2020 był w nowożytnej historii rokiem wyjątkowym - globalnie! - w złym tego słowa znaczeniu. Wirus COVID-19 zmusił ludzkość do zmiany nawyków i przyzwyczajeń. Trudno wskazać sferę życia, na którą nie miał wpływu. I tak na przykład, ze względu na pandemię, pierwszy raz od 2004 roku, nie odbył się zlot fanów Czesława Niemena. Co jeszcze działo się na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy w temacie wiadomym? Poniżej przedstawiam listę ważniejszych wydarzeń w porządku chronologicznym (od stycznia do grudnia 2020):

Czesław Niemen zajął drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia z okazji 95-lecia istnienia stacji i w związku z tym, znalazł się na wydanej w grudniu okazjonalnej składance.

9. miejsce w Polskim TOPIE WSZECH CZASÓW PR3, a więc spadek o jedną pozycję względem wyniku z 2019 - to efekt zmiany pokoleniowej i jest kwestią najbliższych lat, gdy "Dziwny jest ten świat" zostanie całkowicie wyparty z pierwszej dziesiątki. Podejrzewam, iż wysoka, druga lokata w 2017 roku była efektem rozgłosu, który towarzyszył albumowi "Dziwny..." z okazji 50-lecia premiery. A więc warto podkreślać i "świętować" kolejne jubileusze - ale o tym jeszcze napiszę w dalszej części posta.

Piotr Chlebowski wyprodukował kolejną książkę - "Czesław Niemen i jego płytowe dzieła 3".

Piotr Metz poświęcił Niemenowi mnóstwo miejsca w swoich audycjach, m.in. w "Nocnej strefie" z 30 czerwca (nagrania Grupy Niemen), 7 lipca (Kurylewicz, Warska, Niemen - "Muzyka teatralna i telewizyjna") czy 1 grudnia (Helmut Nadolski - "Meditation").

Piotr Starzyński obchodził 25-lecie istnienia audycji "Lista pokornych" Radia Emaus, w której regularnie przypomina osobę i twórczość Czesława Niemena (przez jakiś czas prowadził nawet audycję dedykowaną artyście pt. "Niemen - znany czy nieznany?").

Ukazała się reedycja CD Tomasza Kciuka "Little Wing" z gościnnym udziałem Czesława Niemena w tytułowym utworze.

TVP Kultura wyemitowała w całości niespełna 10-minutowy reportaż "Czesław Niemen - nagranie płyty" z 1977.

Polskie Nagrania (od kilku lat własność Warner Music Poland) wydały wznowienie "Idee fixe" na LP, a niespełna dwa tygodnie później redakcja "Wieczoru płytowego" (PR2) odtworzyła całość na antenie.

Piosenka "Dziwny jest ten świat" wielokrotnie tryumfowała na aktualizowanej co tydzień Liście Przebojów Kina Polska Muzyka oraz w plebiscycie "100 najlepszych polskich piosenek" tej samej stacji telewizyjnej 8)

14. Festiwal Młodych Talentów Niemen Non Stop przeniósł się częściowo do sieci - zainteresowani mogli obejrzeć niektóre występy i panel dyskusyjny (część 1 i część 2) online.

Wizerunek Czesława Niemena na podstawie fotografii Tadeusza Rolkego znalazł się na plakacie Wojciecha Korkucia w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury pt. "Fenomeny Kultury Polskiej".

Ukazało się trzecie wznowienie (czwarta edycja) bijącej rekordy popularności składanki z piosenkami Niemena z serii "Złota kolekcja".

Może ktoś zechce wskazać trzy swoim zdaniem najważniejsze spośród wymienionych wydarzeń? A może zapomniałem o czymś, co warto tu przypomnieć? Wydany przy okazji pracy nad widowiskiem "Być jak Czesław Niemen" album z fotografiami i refleksjami na temat artysty nie trafił do powszechnej sprzedaży. Samo widowisko, które spolaryzowało nie tylko fanów, ale także spadkobierczynie (w sieci można znaleźć wypowiedzi Eleonory Atalay i Marii Gutowskiej), było kilkukrotnie przypominane przez TVP. Nie przypominam sobie, aby w mijającym roku w mediach pojawiły się jakiekolwiek informacje dotyczące nowych wydawnictw, planów Spadkobierczyń czy zakończenia sprawy sądowej o podział spadku po :N:

Nie sposób przemilczeć tego, że w roku 2020 pożegnaliśmy kilkoro członków najbliższej rodziny bohatera tego forum - w marcu odeszła siostra artysty, Jadwiga Bortkiewicz, w listopadzie jego teściowie, rodzice Małgorzaty Niemen.

Na koniec kilka słów refleksji i domniemywań, na które kiedyś - jak widać, skutecznie - skazała mnie w prywatnej korespondencji jedna ze spadkobierczyń. W 2021 roku będziemy mieli 20-lecie wydania albumu "spodchmurykapelusza" (Pomaton EMI, 2001), 30-lecie wydania reedycji CD "Terra deflorata" (Polton, 1991), 40-lecie wydarzeń z grudnia '81 (program TV "A miłość największym jest darem"), 45-lecie wydania LP "Katharsis" (1976), 50-lecie wydania pierwszego w polskiej fonografii podwójnego albumu z muzyką rozrywkową - "czerwonego albumu" (Polskie Nagrania, 1971) i 55-lecie wydania SP "Sen o Warszawie" (Polskie Nagrania, 1966) i jego francuskojęzycznej wersji (Disc AZ, 1966). Pozostaje żałować, że przypadające na rok 2020 50-lecie wydania albumu "Niemen Enigmatic" praktycznie nie zostało odnotowane przez media, a przecież scenariusz potencjalnej audycji lub programu, zarówno w radiu, jak i telewizji, właściwie układa się sam, szczególnie, że żyje jeszcze wielu muzyków, którzy tę płytę nagrywali. Na marginesie - na przełożonym z grudnia '20 na styczeń '21 festiwalu Inspiracje Interpretacje jednym z gości jest Czesław "Mały" Bartkowski - chyba dotychczas nie natknąłem się na jego wspomnienia z czasów współpracy z Niemenem.

W kwestii pobujania w chmurach (pod kapeluszem): gdyby ukazało się ekskluzywne wznowienie "spodchmurykapelusza" w wersji 2CD + DVD - na pierwszym krążku z oryginalnym materiałem, na drugim - z wokalem Niemena (na pewno istnieje w formie cyfrowej, w jego prywatnym archiwum) wplecionym w nowe aranżacje jego kompozycji na żywe instrumenty, pod czujnym okiem jakiegoś zdolnego muzyka i na trzecim z autorskimi, barwnymi wideoklipami... - to byłoby coś 8)

_________________
Polecę w niespokojności, w strachu, w żalu, ale w mocy...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt gru 22, 2020 9:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob paź 08, 2005 21:01
Posty: 999
Lokalizacja: Oborniki
Nazajutrz po publikacji poprzedniego wpisu, na kamienicy przy ul. Grobla 27 w Poznaniu odsłonięto mural z wizerunkiem Niemena zaprojektowany przez Ventzislava Piriankova, wykonany przez studio MURALL, wieńczący tegoroczną edycję poznańskiego Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna (autor zdjęcia: Piotr Podolczak):
Załącznik:
mural_poznan.jpg

Na zarchiwizowanej już podstronie dotyczącej muralu przeczytać można (było):
Organizator Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna pisze:
Projekt muralu niesie przesłanie związane z ideą solidarności. Wiąże się bezpośrednio z założeniami tegorocznej odsłony Festiwalu Kultury "Ukraińska Wiosna", która oprócz prezentacji kultury ukraińskiej wspiera również protestujących Białorusinów. Nasz festiwal już od ponad 10 lat przybliża Wielkopolanom kulturę wschodnich sąsiadów, prezentując m.in. muzykę, teatr, fotografię, historię. Nie pozostając obojętnym na to, co dzieje się na świecie, chcieliśmy, aby mural przedstawiał uniwersalne wartości, wyrażał wsparcie dla naszych sąsiadów.
Chcieliśmy, aby mural miał możliwie prosty przekaz, jednocześnie nawiązując do specyfiki naszego Stowarzyszenia.

- Uniwersalne, humanistyczne przesłanie prawdopodobnie pierwszego i najbardziej znanego protest songu w Europie środkowowschodniej.
- Polski artysta znany w Polsce i na wschodzie, w swojej twórczości często odwołujący się do etnicznej słowiańskiej muzyki ludowej i kultury (motywy muzyczne, stroje, koncerty).
- Niemen urodził się i dorastał na terenie Białorusi, chodził do szkoły w Grodnie (stąd pseudonim).
- Naszą pieczęcią firmową jest znak na wyszywance, który jest naturalny, bo Niemen wybierając swoje stroje (nie kostiumy) chętnie inspirował się ludowymi motywami polskimi i ze wschodniej Europy.

Więcej szczegółów oraz wideo z komentarzem organizatorów festiwalu i wykonawców znaleźć można na facebooku.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Polecę w niespokojności, w strachu, w żalu, ale w mocy...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 20, 2021 13:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob paź 08, 2005 21:01
Posty: 999
Lokalizacja: Oborniki
Załącznik:
po_muralu_poznan.jpg

Po niespełna roku od powstania, poznański mural został zamalowany. Stowarzyszenie społeczno kulturalne Polska Ukraina nie wydało dotychczas oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Nieoficjalnie mówi się o interwencji jednej ze spadkobierczyń artysty.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Polecę w niespokojności, w strachu, w żalu, ale w mocy...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr gru 29, 2021 14:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob paź 08, 2005 21:01
Posty: 999
Lokalizacja: Oborniki
Żegnamy powoli rok 2021, który w Polsce ustanowiony był rokiem norwidowskim z okazji przypadającej we wrześniu 200. rocznicy urodzin poety. W tym kontekście tu i ówdzie pojawiała się osoba Czesława Niemena, w związku z jego licznymi interpretacjami utworów "czwartego wieszcza". Wybrałem kilkanaście moim zdaniem najważniejszych wydarzeń dotyczących bohatera niniejszego forum, choć pomniejszych inicjatyw było nieco więcej. Znamienny jest fakt, że praktycznie bez echa przeszła XV edycja Festiwalu Niemen Non Stop. Mam nadzieję, że sytuacja się jeszcze odmieni ;-)

W blisko trzygodzinnym programie "Muzyka nocą" PR1 wspominano osobę i twórczość Niemena

Tadeusz Skliński wystąpił w programie "W kontrze" (TVP1) i opowiedział kilka ciekawostek związanych z artystą

Hirek Wrona poświęcił jeden z odcinków swojego programu na YouTube Czesławowi Niemenowi

Radio WNET przygotowało blisko czterogodzinny blok programów poświęconych :N:

III Festiwal Inspiracje-Interpretacje poświęcony był osobie i twórczości Czesława Niemena

Pierworodna córka artysty, Maria Gutowska, autoryzowała dwie grupy fanowskie na facebooku

TVP 3 Warszawa przygotował odcinek programu "Gra Warszawa" poświęcony Czesławowi Niemenowi

Polskie Nagrania/Warner Music Poland wydały limitowaną edycję albumu "Dziwny jest ten świat" w postaci przezroczystej płyty winylowej

eMPiK wprowadził do sprzedaży LP z nagraniami Czesława Niemena wydane przez Green Tree Records ("Strange Is This World" i nagrania live z lat 1970-1972) :shock:

Jeden z odcinków "Szansy na sukces" był poświęcony muzyce Niemena; zwycięzcą odcinka (odcinek wygrał wykonaniem piosenki "Sen o Warszawie") i całej tegorocznej edycji został Tomasz Bulzak

Na warszawskiej Woli powstał kolejny mural poświęcony bohaterowi niniejszego forum

Polskie Radio uruchomiło kanał "Radio Norwid", które na okrągło nadaje utwory poety w interpretacji gwiazd polskiej muzyki - nietrudno natknąć się na rzadko grane przez radio utwory Niemena

Koncert Chopin/Norwid/Niemen zgromadził na scenie wiele gwiazd piosenki

Fanpage Trzy Szóstki (ok. 15000 obserwujących) przypomniał swoim czytelnikom o albumie "spodchmurykapelusza" stawiając go, niestety, w złym świetle

Rok 2021 kończymy mniej optymistycznymi akcentami - zniknął mural w Poznaniu (patrz wyżej), natomiast instalacja na rondzie w Bielsku-Białej została oprotestowana przez spadkobierców.

Co ciekawe, w roku 40-lecia emisji programu "A miłość największym jest darem" został on wyemitowany przez TVP Kultura w wigilię Bożego Narodzenia :-) Szkoda, że do dziś nie otrzymaliśmy płyty DVD i/lub CD z nagraniami z tego programu. W grudniu przypadło 50-lecie powstania Grupy Niemen, które niestety przeszło bez echa. Nie widzę sensu zestawiania okrągłych rocznic przypadających w roku 2022 (choć byłoby o czym pisać - 60. rocznica szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów, 55. rocznica wydania "Dziwny jest ten świat", 50. rocznica wydania "Strange Is This World" i tak dalej) - moje zeszłoroczne gdybania przyniosły jedynie szereg rozczarowań. Aby jednak zakończyć wpis jakimś pozytywem, powołam się na dobrze poinformowanego Maćka, według którego 14 lutego ukaże się wznowienie albumu "Idee fixe".

_________________
Polecę w niespokojności, w strachu, w żalu, ale w mocy...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sty 02, 2022 13:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob paź 08, 2005 21:01
Posty: 999
Lokalizacja: Oborniki
Witold Horowski na pytanie dotyczące zamalowanego muralu pisze:
Szanowni Państwo, bardzo się cieszymy, że nasze przesłanie z muralu na ulicy Grobla, spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców Poznania. Zależało nam na tym aby w przestrzeni miejskiej znalazło sie miejsce na głos solidarności z tymi, którzy są słabsi i są w potrzebie. Zarówno w kontekście lokalnym, jak również - szerzej - międzynarodowym. Przesłanie słynnego protest songu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” wydało nam się doskonałym sposobem na wyrażenie tej uniwersalnej prawdy. Jesteśmy szczęśliwi, że Jego głos towarzyszył nam przez cały rok. Nadszedł czas, aby zakończyć ten projekt oraz - być może - zrobić miejsce na kolejny, bo pomysłów nam nie brakuje.

Witold Horowski
Prezes Stowarzyszenia SK Polska Ukraina

_________________
Polecę w niespokojności, w strachu, w żalu, ale w mocy...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sty 16, 2022 10:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt paź 29, 2004 17:43
Posty: 3357
Domin189 pisze:
Po niespełna roku od powstania, poznański mural został zamalowany. Stowarzyszenie społeczno kulturalne Polska Ukraina nie wydało dotychczas oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Nieoficjalnie mówi się o interwencji jednej ze spadkobierczyń artysty.


Już mówi się o tym oficjalnie:
Cytuj:
Mural z kamienicy na ul. Grobla zniknął kilka tygodni temu po interwencji Małgorzaty Niemen, wdowy po zmarłym w 2004 r. muzyku.


https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,360 ... mZutli4cXc

_________________
"Wyśpiewałem duszę moją sercem szczerym..."


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sty 17, 2022 12:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob paź 08, 2005 21:01
Posty: 999
Lokalizacja: Oborniki
Maria Gutowska w facebookowej grupie CZESŁAW NIEMEN - ARCHIWUM PAMIĘCI I BUDOWY POMNIKA W BIAŁOGARDZIE pisze:
odnośnie tego fragmentu Wraz z córkami – Eleonorą i Natalią – Małgorzata Niemen dysponuje prawami autorskimi do utworów i wizerunku męża. Czwartą spadkobierczynią jest Maria Gutowska, córka artysty z pierwszego małżeństwa. wyjaśniam, że "dysponować" to nie to samo, co jednowładczo uzurpować. Tym bardziej, że czwarty spadkobierca - czyli ja, jest równoprawny z pozostałymi, ponieważ prawa autorskie i pokrewne Czesława Niemena są równo podzielone na cztery uprawnione. Żadna z nas (żona i trzy córki) nie ma niczego więcej, ani mniej. Chyba, że mówimy o dobrej woli i przyzwoitości ...

W facebookowej grupie CZESŁAW NIEMEN - ARCHIWUM PAMIĘCI I BUDOWY POMNIKA W BIAŁOGARDZIE pani Maria Gutowska udostępniła cały płatny (dostępny tylko dla abonentów) artykuł z poznańskiej Gazety Wyborczej:
Załącznik:
mgutowska_art_wg.jpg
(ekhm, to jak to było z tą przyzwoitością? :?)

Bawi mnie argument pani Marii, uzasadniający przekopiowanie artykułu: "Ponieważ nie wszyscy mają dostęp do płatnych treści Wyborczej zamieszczam cały tekst artykułu" :D No cóż, gdy ja z podobnego powodu umieściłem kilka nagrań na YouTube (wszak nie wszyscy mieli do nich dostęp! :o), pani Maria nie wykazała się wyrozumiałością. Obłuda i relatywizm moralny - dziwny jest ten świat :evil:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Polecę w niespokojności, w strachu, w żalu, ale w mocy...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sty 02, 2023 14:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob paź 08, 2005 21:01
Posty: 999
Lokalizacja: Oborniki
Czas płynie nieubłaganie - jakiż to wyświechtany frazes! Zbliża się 19. rocznica śmierci artysty, co w moim wypadku przekłada się na dziewiętnasty rok - niezwykle intensywnego! - zainteresowania jego osobą i twórczością.

Zanim przysiadłem do pisania niniejszego posta zastanawiałem się w myślach, czy uda się w ogóle wynotować dziesięć istotnych wydarzeń z 2022 roku związanych z życiem i twórczością bohatera niniejszego forum. Byłem pełen wątpliwości.

Na początku roku ukazało się anglojęzyczne wydawnictwo książkowe "Niemen Enigmatic" z serii 33 1/3 (E. Mazierowska, M. Gradowski)

W kolejną rocznicę śmierci artysty zorganizowano garść koncertów i spotkań, a Natalia Niemen wystąpiła jako gość w audycji Party-tur PR2

Ku powszechnemu zaskoczeniu, w kwietniu swoją premierę miał longplay "Niemen in Italy 1969-1970 sygnowany na okładce przez włoskie wydawnictwo CGD :o :? :roll:

W maju na platformie Cyfrowa TVP opublikowano krótki reportaż z występu Niemen Aerolit w poznańskiej Arenie...

...a pod koniec tego samego miesiąca odsłonięto na dworcu w Bielsku Białej płaskorzeźbę z podobizną artysty

W czerwcu odbył się Ogólnopolski festiwal piosenki Niemen Inspiracje (Poznań)

Nieco później w Rzepinie odbył się pierwszy po pandemii, XVI Ogólnopolski Zlot Miłośników Muzyki Czesława Niemena

Praktycznie w tym samym czasie miała miejsce premiera książki "Witold, Niemen i ja" Aliny Lużyńskiej

W lipcowym upale przed telewizory przyciągnęła nas emisja programu "Teatr na drodze" zespołu 2+1 z gościnnym udziałem Czesława Niemena (TVP Kultura); fragment tego programu zdobył na facebooku ponad milion unikatowych odsłon, blisko osiem tysięcy polubień i reakcji oraz był udostępniany ponad trzy tysiące razy!

Jesienią gruchnęła wiadomość o powieleniu "kłamstwa radomszczańskiego" na okładce wywiadu-rzeki z Janem Borysewiczem

W październiku w paśmie Dzień dobry TVN wyemitowano reportaż o piosence "Sen o Warszawie" m.in. z udziałem Natalii Niemen i Tadeusza Sklińskiego

W grudniu w EMPiKu ukazał się audiobook książki "Niemen o sobie" Dariusza Michalskiego

...wbrew początkowym obawom, udało mi się jednak zgromadzić w jednym miejscu około tuzina najistotniejszych z punktu widzenia fana :N: wydarzeń z nim związanych. Jak nietrudno zauważyć, rozmiarem czcionki i stosownym kolorem wyróżniłem w mym przekonaniu te naj, naj. Celowo pominąłem informacje o koncercie i płycie Norwid/Od.Nowa czy współczesne interpretacje utworów Niemena przy okazji różnego rodzaju programów rozrywkowych, festiwali czy gal (choćby ostatnio - Janusza Radka czy Ralpha Kamińskiego), gdyż nie pasują za bardzo do przyjętych przeze mnie we wpisie kryteriów. Z tej samej przyczyny pominąłem także fakt sparafrazowania przez zespół Coldplay przeboju Niemena "Sen o Warszawie", choć wcześniej w przypadku Metalliki postąpiłem inaczej ;-)

Z negatywnych kwestii, nie doszła do skutku zapowiadana na ten rok premiera wznowienia LP "Idee fixe" oraz brakowało jakichkolwiek sygnałów ze strony spadkobierców w kwestii innych ruchów wydawniczych. Pozostaje nam docierać do źródeł na własną rękę, co biorąc pod uwagę upływ czasu i człowiecze przemijanie staje się niestety coraz trudniejsze... ale nie niemożliwe :D

Postscriptum
W roku 2023 przypada kilka interesujących rocznic: 60-lecie występów Niebiesko-Czarnych w paryskiej Olimpii; 55-lecie wydania LP "Sukces" i premiery filmu w reż. Marka Piwowskiego o tożsamym tytule; 50-lecie wydania LP "Ode to Venus" i LP "Russische Lieder"; 45-lecie wydania LP "Idee fixe" i występu Niemena na festiwalu w Hawanie; 20-lecie wydania drugiego boksu "Niemen od początku" :shock:

I jeszcze jedno...
Brytyjskie tuzy rocka progresywnego wydają poprawione, uzupełnione i kosmicznie wręcz odpicowane edycje swoich albumów już od trzydziestych rocznic ich wydania. Niektórzy nazwą to odcinaniem kuponów od sławy, ja widzę w tym jednak pewną ucziwość względem wiernych słuchaczy. A nie można było tak wydać wszystkiego od razu, już 30-20 lat wcześniej? A no nie można było, bo rzetelne zebranie i opracowanie archiwów to żmudna, benedyktyńska praca, nie wspominając o rozwoju technologii (zarówno w dziedzinie remasteringu, jak i nośników danych), który przesuwa granice możliwości coraz dalej i dalej - tu warto wspomnieć choćby o Peterze Jacksonie i jego rewolucyjnym wynalazku bazującym na sztucznej inteligencji w kontekście monofonicznych nagrań The Beatles. Zainteresowanych tematem odsyłam tutaj: https://youtu.be/qQFPnA8OgLo - nie trzeba znać języka angielskiego, wystarczy oglądać i słuchać, by pojąc, jaka moc tkwi w dostępnych dzisiaj narzędziach.
Fani Niemena nie doczekali dotychczas choćby wznowienia podstawowej dyskografii artysty, a o kompletnej antologii w alternatywnych miksach, okraszonej nagraniami niepublikowanymi, nie mają raczej co marzyć.

_________________
Polecę w niespokojności, w strachu, w żalu, ale w mocy...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sty 07, 2023 23:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob paź 08, 2005 21:01
Posty: 999
Lokalizacja: Oborniki
Domin189 w grudniu 2020 pisze:
Nie przypominam sobie, aby w mijającym roku w mediach pojawiły się jakiekolwiek informacje dotyczące nowych wydawnictw, planów Spadkobierczyń czy zakończenia sprawy sądowej o podział spadku po :N:
- wygląda na to, że po 12 latach sąd wydał w końcu postanowienie w tej sprawie :shock: Tak bowiem należy chyba interpretować wpis Marii Gutowskiej, który opublikowała w mediach społecznościowych w piątek, 6 stycznia, o godzinie 19:25. Rozpoczął się niepozornie, od komentarza na temat opłakanego stanu uwiecznionej na załączonych do niego zdjęciach 12-strunowej gitary, która fanom :N: powinna wydawać się znajoma...

Maria Gutowska w facebookowej grupie ARCHIWUM PAMIĘCI... pisze:
Może zastanawiacie się moi mili, dlaczego prześladuje mnie 12- strunowa gitara mojego ojca ? Ano dlatego, że dzisiaj tak wygląda...
19 lat od śmierci Czesława Niemena "opiekowała się" gitarą wdowa po nim. "Strażniczka dorobku swojego mężą", jak zwykła mawiać : "z pietyzmem i uważnością" strzegła praw Artysty, ścigając nieszczęśników za tzw. naruszenia. To pochłaniało tak dużo czasu i pieniędzy, że nie wystarczyło go do zadbania o istniejące, pozostawione pamiątki, ani wydanie muzycznych archiwaliów.
Ta 12- strunowa gitara, jakże historyczna, miała być cennym eksponatem w muzeum Czesława Niemena. Odmawiano mi jej przyznania w toczącym się zapiekle przez 12 lat dziale spadku po moim ojcu, bo jest tak cenna i "była utrwalona na tylu zdjęciach Czesława". Nie ma i nie będzie muzeum. Strażniczka nigdy nie otworzy szuflad i archiwów Czesława Niemena, a jak w końcu otworzy, to okaże się, że wszystko myszy zjadły.
Ale nie obawiajcie się drodzy Miłośnicy Czesława Niemena - wczas zamieszczę nowe zdjęcia tej gitary, pięknie odrestaurowanej przez lutnika. I trafi na niejedną wystawę. Na moich warunkach.
(pisownia oryginalna)

Pod wpisem i zdjęciami pojawia się coraz więcej komentarzy. Do jednego z nich pani Maria odniosła się w dość ostrym tonie:

Anna pisze:
Jak trudno jest powiedzieć, co się o tym myśli i nie przekroczyć granicy. Powiem tak, przecież to byłoby życzeniem, a nawet marzeniem Czesława Niemena, żeby pamięć o Nim żyła, a Jego dorobek stał się źródłem dobra i piękna dla potomnych. Z goryczą mówił o szufladzie zapomnienia, do której spodziewał się, że trafi Jego spuścizna po Jego odejściu. Czy można aż tak nie liczyć się z oczywistą wolą zmarłego. Nie chcę nikogo urazić, upominam się tylko o Niemena, który tworzył dla wszystkich.
Zofia pisze:
Pani Aniu bardzo dobry tekst. Pani Małgorzata najlepiej by nam wszystkim zabroniła mówić, pisać a nawet myśleć o naszym Idolu. My fani byliśmy przy Nim i staliśmy zawsze w Jego obronie kiedy Niemen jeszcze nie był mężem Pani Małgorzaty. Trudno mi czasami to pojąć. Pozdrawiam
Anna pisze:
Dziękuję, to bardzo delikatna sytuacja, nie wiadomo jak się poruszać, ale doszłam do wniosku, że wola samego Cz. Niemena chyba też powinna się liczyć. Nie myślę, by chciał, żeby pamięć o Nim i Jego dorobku przepadła.
Maria Gutowska pisze:
Aniu, co tutaj jest delikatnego w zaistniałej sytuacji ? Wszystko jest z grubej, chamskiej rury : cynizm, fałsz, zakłamanie, nieudolność, lenistwo, pieniactwo, pycha i mnóstwo złej woli. Oby nie okazało się dodatkowo oszustwem :(
Anna pisze:
Marysiu, ja widzę to bardzo z boku, nie chcę się wymądrzać, bo tak naprawdę to nic nie wiem. Ale jeśli w Tobie jest takie oburzenie, to wiem, że masz prawdziwe powody. I żal mi nie tylko gitary, nie tylko dzisiejszej sytuacji........
Maciej pisze:
Marysiu, dobrze, że jesteś! Jesteś żywym i urokliwym kapitałem swego taty!
Leszek pisze:
Takie instrumenty to dobro narodowe które powinno być odpowiednio zadbane...dobro po wyjątkowym i wybitnym polskim artyście...pamiątka dla potomnych...nic więcej nie trzeba dodawać...!!!
Barbara pisze:
Nie chce się wierzyć....przykre i smutne ale pocieszające jest to że gitara trafiła we właściwe ręce i teraz będzie tylko lepiej.

_________________
Polecę w niespokojności, w strachu, w żalu, ale w mocy...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 204 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
POWERED_BY