[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw mar 04, 2021 3:19

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 206 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pn gru 21, 2020 19:13 
Awatar użytkownika

W tym roku Józef Skrzek świętuje swoje siedemdziesięciodwulecie

Zwyczaje

1. Święto Patrona Szkoły Podstawowej numer 13 w Siemianowicach Śląskich imienia Józefa Skrzeka , grudzień 2020 rok

Dyrektor Szkoły Krzysztof Zyska
Pani nauczycielka
Uczennica Tosia
Uczeń Kacper
Józef Skrzek

Józef Skrzek : Byłem też harcerzem . Jestem po przysiędze harcerskiej . Byłem w drużynie harcerskiej , uzyskiwałem pewne stopnie , takie , które się dostaje w trakcie tych obozów różnych , wszystkich , było ich co nie miara
Józef Skrzek : Jestem szczęśliwy , że mogę z Wami rozmawiać
Uczeń Kacper : Jak wygląda praca muzyka w czasie pandemii . Czy tworzy Pan nowe melodie , nową płytę
Józef Skrzek : No mówię , takie różne
Pani nauczycielka : My czekamy
Józef Skrzek : Kompozycje , no , ze względu na publiczność , no to jest duży mankament , dużo się gra on-line , w przededniu jest wydanie mojego koncertu z katedry naszej katowickiej , Archikatedra Króla , który zagrałem koncert trzydziestego pierwszego maja , bodajże w ostatnią niedzielę maja . Ja zwykle grałem dla chopów , jak oni się spotykali w Piekarach . No , że chopy się nie mogli spotkać w Piekarach , no to spróbowałem to zrobić , żeby zagrać dla nich i to ma być też niedługo wydawnictwo dvd zresztą .
No , jesteśmy w trakcie przygotowań , może na święta wyjdzie .
Jeśli chodzi o SBB , ono nagrało w ostatnim czasie kilka takich kraj koncertów typu TVP Kultura scena muzyczna albo w Nosprze z Orkiestrą Symfoniczną Narodowej , Narodową Katowicką , prawda , on ma tytuł " Z miłości jestem " . Bardzo to jest znamienny dla mnie to
jest tytuł . Każdy z nas powinien odczuwać , że jest z miłości , wtedy czuje się kochany .
Jeśli chodzi o inne projekty, jest w tej chwili "Tren" Kochanowskiego , który dedykuję młodemu człowiekowi , który miał kilkanaście lat i zginął i Rodzice chcieli , żeby zamiast nagrobka albo , głównie była to muzyka , już spróbowałem parę takich nagrań z chórami tam innymi , jeszcze elektronikami , z sopranem , , innymi jeszcze tam fortepianami , i to może taż być niedługo pokazywane . Przygotowuję również "Creation of Elements" . Zagrałem w Audytorium Maksimum na takim międzynarodowym zjeżdzie fizyków jądrowych z Uniwersytetu Jagiellońskiego krakowskiego i bardzo się podobało . Nawet byliśmy nominowani do jakiś tam konkursów . No i teraz ci naukowcy chcą bardzo , żeby nagrać płytę "Creation of Elements" . No i oczywiście , to się wiąże też z pewnymi naukowymi terminami i tak dalej . No więc to nie jest takie łatwe , trzeba się uczyć fizyki . A teraz właściwie dostałem wiadomość , że będę również komponował "Psalmy Dawidowe" , ha , kilku kompozytorów w jednym , między innymi tam , a , nieważne , kilku , ja też jestem , między tymi tymi kilkoma kompozytorami i to ma być właśnie w takim nowym jakby , nowej instrumentacji.
Będzie jakaś tam orkiestra symfoniczna , jakieś chóry , sopran , tenor , moje syntezatory też , wprowadzam takie nowe elementy pewne , które się gdzieś tam pojawiają w tym wszystkim co się nazywa muzyka , muzyka piękna , wspaniała sprawa , wspaniała przygoda , no myślę , że coś tam jeszcze innego będzie się zakomponowywało , bo stale tutaj jakby przychodzą nowe projekty i nowe pomysły , posłuchacie , zobaczymy
Pani nauczycielka : Być może zechce pan kiedyś stworzyć jakiś projekt z uczniami z naszej szkoły . Panie Józefie , serdecznie zapraszamy
Józef Skrzek : Ale z Góralami na pewno zrobię z Beskidów , bo my się kolegujemy bardzo ze Zbyszkiem Wałachem i z paroma innymi jeszcze , takimi , prawda , nazwałbym to trój , zwłaszcza , Koniaków , Istebna , Jaworzynka i tam głównie po prostu urzędujemy kiedyś dużo , bardzo dużo . Ja wróciłem ze Stanów , to w ogóle byłem oczarowany , byłem tam i w ogóle chodzeniem po ogniu żywym i wstaniem wcześnie rano . żeby na Ochodzitę , widzieć świt ze wszystkich stron świata , bo to jest taki stożek , jak może wiecie . Jurek Kukuczka zawsze mówił , że to jest królewna Beskidów , no i fantastyczna sprawa , bo dla mnie to było zawsze marzenie , jakoś , że moja powinność , żeby być na ojcowiżnie , to jestem , a moim marzeniem zawsze były góry , a zwłaszcza Beskidy . Zobaczymy , no , czas pokaże
Pani nauczycielka : Piękne to , zapraszamy do szkoły , zapraszamy w Beskidy
Uczennica Tosia : Czego chciałby Pan życzyć społeczności naszej szkoły w czasie zdalnego nauczania
Józef Skrzek : To jest jasne , że przede wszystkim zdrowia , no żebyście byli też silni i nie dali się , gdzieś tam , jakimś , poddawali jakimś strachom , jakieś ciągle krążą . Wszyscy bądżmy dobrej myśli , wy też , i to się w końcu zmieni . Ktoś tam coś nabroił , że świat się tak samo w tej chwili miesza , bo się miesza . On się zawsze gdzieś na swój sposób mieszał , i to , żebyście byli wytrwali . Musimy dalej w rodzinach spokój i szczęście . Żeby te święta były dla was też piękne , żebyście śpiewali kolędy , żebyście mogli się spotykać i czarować tym czasem , który nadchodzi . No to jest przecież czas oczekiwania , dla wszystkich ma znaczenie , dla was też . Żebyście mogli potem znowu na nowo kwitnąć , w końcu jesteście młodzi . Macie tą największą przewagę , czas , młodość , i żeby to u was istniało , i żeby to było w waszej świadomości , że czas , który nadchodzi , jest wasz . Jesteście z miłości
Dyrektor Szkoły : Ja tylko tak bardzo , bardzo Józefie podziękuję za to , że mogliśmy dzisiejszego wieczora być u ciebie w domu , że mogliśmy odbyć piękne spotkanie , mądre ,dające nadzieję , ale też taki spokój. Tak poczułem się błogo po całym dniu pracy dzisiaj w szkole i rozmawialiśmy o , rozmawialiście w sumie wy , dzieci i pan Józef o sprawach ważnych dla pana Józefa , dla nas , dla całej naszej społeczności szkoły . Mam nadzieję , że ci , którzy będą oglądać ten materiał poczują to samo, co my dzisiejszego wieczora , czego wszystkim życzę i również Józefie życzymy ci dużo , dużo zdrowia , radości czerpanej z muzyki , z bliskości swojej rodziny , przyjaciół . Wszystkiego dobrego życzę , dziękujemy za spotkanie
Pani nauczycielka : Dziękujemy za realizację naszego pomysłu
Józef Skrzek : A ja też dziękuję
Dyrektor Szkoły : Do zobaczenia , wszystkiego dobrego

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sty 12, 2021 17:53 
Awatar użytkownika

W tym roku Józef Skrzek świętuje swoje siedemdziesiąt i trzy lecie

Zwyczaje

1. Rozmowa z Józefem Skrzekiem , prowadzą redaktorzy Michał Stencel , Remigiusz Mendroch , pismo Metal Hammer , data sierpień 2005 rok , strona o n e t muzyka , data sierpień 2005 rok
Redaktor : Sesja nagraniowa nowej płyty SBB dobiegła końca . W podkrakowskich Niepołomicach , w studiu Zbigniewa Preisnera , Józef Skrzek , Anthimos Apostolis i Paul Wertico pod czujnym okiem producenta Reinholda Macka ( współpracował z między innymi z Queen , Rainbow , Deep Purple ) w zaledwie pięć dni nagrali materiał , który trafi na nowy album , zatytułowany "New Century " . My spotkaliśmy się z SBB tuż po koncercie w Tychach , który grupa zagrała przy wypełnionej po brzegi sali .
Oszołomieni jeszcze genialnym tyskim koncertem , po podsunięciu kilku okładek do podpisania Anthimosowi Apostolisowi i Paulowi Wertico , weszliśmy do garderoby Józefa Skrzeka , ale miny szybko nam zrzedły . Był raczej daleki od dobrego nastroju . Jeśli grasz na scenie , która ma trzydzieści pięć metrów i nie słyszysz ani gitarzysty , ani bębniarza , który jest obok ciebie , to jak ty możesz grać ?! Jak włączam moga i nic nie słyszę ?! Przez to podpisywanie kontraktu , które zajęło nam sześć czy siedem godzin , mieliśmy dwadzieścia minut na sound check . A w takiej sali sound check musi trwać - uderza w leżący obok dyktafon - dwie godziny !! Wczoraj w Krakowie robiłem go SAM - trzy i pół godziny , i wiesz co wczoraj było ? GENIALNY koncert . Ale słychać było przecież wspaniale . Poza tym była jedna owacja na stojąco i niewiele brakowało do drugiej . No tak , ale wiesz o co chodzi ? O feeling ! Jak nie masz feelingu , to możesz się po prostu w dupę pocałować . Ja ci mówię prawdę , nie zgrywam się , rozumiesz ? Mógłbym ci powiedzieć "taaa , fajnie było , super graliśmy " . Po prostu mówię , co czuję , nie boję się prawdy . To jest moja domena . Jestem zawodowcem i zagrałem ten koncert . Ale wiesz , może to jest jak ze sportowcem , który biegnie i biegnie , a tu nagle na trzydziestym piątym kilometrze stwierdza , ze mu nogi puchną . Ja się tak właśnie dzisiaj czułem . Wiedziałem już , ze na " normalny wywiad" raczej nie ma co liczyć . Zacząłem więc ... od końca .
Redaktor : Jak według pana potoczyła by się historia SBB , gdyby był to w tej chwili młody , początkujący zespół ?
Józef Skrzek : To znaczy gdybym miał teraz dziewiętnaście lat?
Redaktor : Dokładnie . Czy byłyby jakieś szanse , żeby ta muzyka przebiła się na naszym rynku ...
Józef Skrzek : No wiesz ... ta muzyka poszła w świat . Powstawała na Śląsku , ale trzeba zauważyć , że ona poszła co najmniej na Europę . Na Skandynawię , na Niemcy , na Austrię ... W Londynie podpisywaliśmy kontrakty , poznaliśmy wielu zacnych ludzi , na przykład Emersona ( Keitha , współzałożyciela brytyjskiego The Nice , a póżniej tria Emerson . Lake and Palmer - przypis redaktor Michał Stencel ) ... Byliśmy wtedy znakiem wolności , wyzwolenia od schematu . Odpuściliśmy sobie ten cały big beat i poszliśmy w poprzek . To był szok , bo jak graliśmy po raz pierwszy w Hali Wisły w Krakowie , gdzie oni lubili robić takie "składanki" , wiesz - wychodziła pani X w takiej todze i zawodziła ( nuci jakąś pseudo - operę - przypis redaktor Michał Stencel ) , potem jeszcze jakiś błazen , a póżniej ci wychodzi takich trzech , z takimi włosami ( pokazuje , jakimi - przypis redaktor Michał Stencel ) . Już na samym wejściu ten okrzyk przerażenia : " wow , jakie ... DIRTY ... " ( śmiech ) . A jakeśmy zagrali ... To był szok , my graliśmy przecież zupełnie inaczej nią ta cała banda , co wynikało też z naszego podejścia do życia . Przeżyłem swoje - ojciec mi wcześnie zmarł , ledwo co uszedłem z życiem z pewnego wypadku samochodowego , mam blizny do teraz ... Ja ci o tym mówię , bo z tego wszystkiego rodzą się póżniej te wszystkie crazy ... niespotykane pomysły . Nasz pomysł na granie był inny . I dlatego był przekonywujący dla innych . To było nienormalne - wiesz , ci wszyscy geniusze , jak Zappa , wiedzieli , że muszą odbiegać od normy , żeby tak grać . Dlatego nasz zespół był szokujący i prawie że skreślony . A póżniej odkrywali go ci , którzy też chcieli żyć inaczej . To było właśnie pokolenie młodych buntowników , także w innych krajach . Czesi nie mogli nawet wyjechać z kraju , a wszędzie wokół ruskie gwiazdy . Jak graliśmy "Freedom" , to tam było powstanie czeskie . To było niespotykane , za nami szła energia . To się wszystko kumuluje . Ja dzisiaj nie mogłem się skupić i tyle . Wtedy to było wszystko pasjonujące . To , że grasz , to jest jedna sprawa , ale ponad to jest - kim jesteś
Redaktor : Czy wszystkie te ograniczenia wynikające z życia w Polsce w tamtych czasach , miały według pana wpływ na muzykę i jej powstawanie ?
Józef Skrzek : U prawdziwych artystów nie ma sytuacji komfortowych . Taki Beethoven - jakie on miał życie ? Ojciec go bił ... To był geniusz , fenomen . A potem go zewsząd wyrzucali , kpili z niego . Zawsze musisz przez to przejść , zaryć w ziemię . Prawdziwi artyści mają potężną spiralę , to nie jest wszystko tak ładnie ułożone , wiesz , constans , wszystko gra - Szychta , klocek , wypłata ... Nie , tu raz masz , raz nie masz , raz się śmiejesz , raz płaczesz . Taki układ jest charakterystyczny dla prawdziwego artysty , który jest prawdziwym wędrowcem i jest szczery wobec życia
Redaktor : Przypomina mi się wkładka do "Koncertu Świętokrzyskiego " , w której pan napisał , że został pan w kraju mimo zagranicznych ofert , bo chciał pan tworzyć dla ludzi i z ludżmi . Na ile ważny jest kontakt z publicznością ? I czy tak samo gra się dla pięciu ludzi , jak dla pięciuset ?
Józef Skrzek : To jest tak : zostaliśmy w kraju , bo poznaliśmy się w tamtym czasie z tą dziewczyną , która tu siedzi , z moją Józefiną ( śmiech ) . Poznaliśmy się w trudnej sytuacji życiowej , kiedy zespół się rozwiązywał . Był taki moment , że musieliśmy stanąć , bo mieliśmy wszystkiego dość , czysta schizofrenia . Wiesz , lepiej zejść ze sceny niż stać się marionetką ... Publiczność jest piękna , nawet jak jest jej pięć . Grałem ostatnio na organach o szóstej rano w Michałkowicach . Patrzę w dół , a tam siedzi na dole pięć beretów i dwie łyse pały . Ale ja gram . Gram , bo ja to czuję , ja gram " po wierchu " . I jest fajnie , a oni słuchają . A póżniej ktoś podejdzie i mówi : " kurcze , Józek , ale tyś tam grał fajnie ..." . Ja się łączę z tą muzykę , niektórzy to nazywają uniesieniem , inni uduchowieniem , jeszcze inni nawet metafizyką . Ale tak jest tylko wtedy , kiedy jesteś tak zaczarowany , że zapominasz o bożym świecie . Poza tym wiesz ... pozostanie w Polsce w latach osiemdziesiątych było ważne . Mieliśmy wyjechać z naszym kolegą Jerzym Skolimowskim do Los Angeles , via Londyn ... To była jedna rzecz , poza tym robiłem wtedy muzykę do nowej części filmu " Ręce do góry " ( 1981 , w reżyserii Jerzego Skolimowskiego - przypis redaktor Michał Stencel ) . Do starej części robił Krzysztof Komeda . Póżniej premiera i tak dalej ... A że szykował się tu niezły bałagan - byliśmy już na walizkach , już mieliśmy lecieć . No ale tak się złożyło , że jednak zostaliśmy . Póżniej jeszcze z Wiednia i z Hamburga nas namawiali , przyszli kontrahenci z firmy Aries . I myśmy się tam wtedy usadzili , no bo wiadomo - było widać , że czołgi jeżdżą i robią ćwiczenia , chociaż nikt wtedy jeszcze nie wiedział , że będzie stan wojenny . Myśmy się aż tak strasznie nie bali , chociaż może ... baliśmy się , co ( zwraca się do żony - przypis redaktor Michał Stencel ) ? Nikt wtedy nie wiedział , jak się to wszystko potoczy . Przyszedł nam w tamtym czasie do głowy pomysł na tę całą Leśniczówkę ... Ważne wydarzenie . W czasie , kiedy było wszystko rozbabrane , grupa różnych artystów spotyka się w starej części parku chorzowskiego i zaczynają coś budować . To nie była willa , to nie był zamek ani fundacja . To było paru drwali , paru muzykantów , do tego parę osób towarzyszących i zbudowaliśmy chałupę , która była na czas lat osiemdziesiątych absolutnym gniazdem orłów ... Wtedy wszystkie nurty się zgromadziły , w takich "ekstremalnych " sytuacjach tworzy się sztuka . Tam było miejsce na każdą formułę , nie było tak , że ty jesteś heavymetalowiec , ty " undergrundy" , ty bluesman , a ty jeszcze jakiś . Nie , wszyscy przychodzili , graba , ognisko zapalone , jeden grał , drugi jadł wusztlik ... Mój brat ( Jan "Kyks" Skrzek - przypis redaktor Michał Stencel ) . Rysiek Riedel , Romek Kostrzewski , Andrzej Urny - full różnych ludzi , genialna sytuacja . Zaangażowaliśmy się w prowadzenie tego , bo taka była potrzeba , ale zawsze wychodziliśmy pod kreską . To były ponadczasowe sprawy . Ta Leśniczówka , ta banda ludzi , w tym czasie , to było wydarzenie . Potem zjeżdżali się już z całej Polski , a nawet z Rosji i Niemiec . Oni nie mogli uwierzyć , że my tu prowadzimy taki klub . Ja robiłem wtedy dużo różnej muzyki , odkryłem Planetarium , zacząłem grać te space'owe koncerty ... Grałem dużo na organach w kościołach , bo ludzie uciekali i chowali się . Trudno było grac halowe koncerty , bo zomowcy bili ludzi . To co ja widziałem , przechodziło ludzkie pojęcie . Zamawianie trzydziestu busów z kilkoma tysiącami pałkarzy na koncert w Jastrzębiu na przykład . To był początek Rawy przecież . Ja się z tego wycofałem , nie chciałem , żeby na moich koncertach bito ludzi . Ludzie chowali sie więc w kościołach . A ja tam grałem ! I to było piękne . Każda kultura ma jakieś momenty , które są ważne . I to tez było ważne . Trzeba zauważyć , że miało to związek z pontyfikatem Jana Pawła II . Siła tego narodu musiała wypłynąć na fali jakiejś ... ponadczasowej energii . Nie każdy był tak odważny jak Polacy
Redaktor : Czy to właśnie od Leśniczówki wziął się pomysł na występy w Jarocinie , z Riedlem i z innymi ?
Józef Skrzek : Tak ... to stamtąd przecież startowały te "bandy" i składy , stamtąd startowaliśmy do Jarocina . Graliśmy tam kilkakrotnie , parę razy na scenie małej , parę na scenie dużej , nawet w takim małym kościółku , graliśmy za zmarłych muzyków ... A z drugiej strony , były tam ciekawe spotkania , bardzo dobrze się tam czułem
Redaktor : Wolność , o której pan wspomniał , przeniknęła też chyba w dużym stopniu do muzyki , bo przecież SBB zaczynało jako Silesian Blues Band , a popularność zdobyło raczej jako zespół jazzrockowy ...
Józef Skrzek : Rozwijanie , rozwijanie , rozwijanie - ono się jeszcze nie skończyło , ono trwa nadal. Ten skok , jaki zrobiliśmy od wejścia Paula - on przecież wywodzi się ze środowisk chicagowskich , grał z Methenym przez dłuższy czas ... on mówi , że "ćwiczył głównie na blachach " ( śmiech ) , ale zauważ , że zaczyna coraz bardziej grać " w dole" . To ułożenie , które mamy w tej chwili , jest naszym trzecim wcieleniem - tamto z Piotrowskim ( Jerzym , pierwszym perkusistą SBB , dziś mieszkającym w Ameryce - przypis redaktor Michał Stencel ) , moment z Muzykantem ( Mirkiem , członkiem SBB w latach 1998 - 99 - przypis redaktor Michał Stencel ) , no i teraz z Wertico ... dość interesujące ułożenie w dekadach . Dziś podpisaliśmy kontrakt na trzy lata , na trzy płyty ... no , chyba że nagramy je zaraz w tym roku i koniec . Ktoś się tym zainteresował ... nie zainteresował się Buczyński , nie zainteresował się Kabaj ( prezes Pomaton EMI - przypis redaktor Michał Stencel ) , bo tam "piosenkarzy " biorą ... od ubiegłego roku Tomasz ( Dziubiński - przypis redaktor Michał Stencel ) , po wydaniu " Antologii 1974 - 2004 " , napierał strasznie , żeby zrobić z nami kontrakt . Ja mu zaproponowałem na przykład producenta tego Macka ( Reinholda , producenta nowego albumu SBB , wcześniej producenta między innymi Queen i Electric Light Orchestra ) ... Oczywiście dostaniemy trochę wciry finansowo , no bo Mack kosztuje , a sponsora nie ma . Tomasz słyszał że muzyką SBB interesuje się Porcupine Tree i Steven Wilson , i już knuje , jakby tu wejść z nimi w następną płytę ... Ja jestem w szoku , pytam się go : " Po co ci trzy płyty ? Zróbmy jedną , my już jesteśmy stare konie " , a on : " Nie . Trzy " ( śmiech ) . No to będzie hat - trick . Wiesz , trudno mi w ogóle mówić o czymś , co dopiero ma się wydarzyć ... Byłem dzieckiem szczęścia , kiedy to wszystko wyszło poza żelazną kurtynę , graliśmy w Roskilde , potem ta Leśniczówka , w międzyczasie rodzina , córeczki , żoneczka znad morza ... a tu pac ! , trzeba robić , bo ludzie czekają na SBB ! I jak tu nie grać ?! Musisz się otrząsnąć z letargu ! Powiedziałem ci : jak maratończyk biegnie czterdzieści dwa kilometry , to może mieć kryzys na trzydziestym szóstym , ale musi się otrząsnąć i pakować dalej . To jest na tym mniej więcej etapie . Ja idę dalej , chociaż w pewnym momencie mogę się zwalić na ziemię , ale idę , przez szacunek dla ludzi ! Byłbym durniem , gdybym nie grał dla nich , skoro oni chcą tego . A jak widać , ciągle chcą . Wiesz , może im pasuje to , że jest między tymi dojrzałymi zawodowcami przyjażń , że jest dobra atmosfera , wspomnienie tamtych lat , ale jednocześnie realność tego co jest teraz . I że czas nie gra roli w tym momencie ! To nie jest tak , że ci co abrahama mają , to wychodzą i ... ( śpiewa jakieś pierdoły - przypis redaktor Michał Stencel ) . Tu masz gitary , łamanie kości , granie z przysiadem i energetycznie . I to ma związek przede wszystkim z tym , że ludzie nas chcą , bo my gramy dla ludzi . Amen
2. Pani redaktor Ola Szatan , pismo Dziennik Zachodni , data 17. grudnia 2010 rok ,Józef Skrzek wspomina zmarłego Tomasza Dziubińskiego , prezesa Metal Mind Production i redaktorem naczelnym pisma Metal Hammer
Pani redaktor : Metal Mind Productions był wydawcą między innymi Józefa Skrzeka i SBB . W 2004 roku nakładem wytwórni wydane zostały reedycje wszystkich katalogowanych płyt zespołu , wzbogaconych o bonusy . Tu ukazały się między innymi znakomite płyty : New Century , Iron Curtain czy najnowsza płyta SBB Blue Trance
Józef Skrzek : Tomasz od lat był moim przyjacielem . Zawsze cenił moją muzykę , udzielał cennych porad , dopingował , żebym zaczął współpracować ze Zbigniewem Preisnerem ... Bez względu na to co się działo dookoła on zawsze miał takiego czuja . Miał wielkie serce i szacunek dla wszystkich . Był jednym z najbardziej znaczących wydawców niezależnych . Bo Tomasz był niezależny , był twardzielem . Ludzie świata showbiznesu mieli do niego szacunek
Józef Skrzek : To niepowetowana strata . Takich ludzi jak Tomasz trudno szukać . Ostatni raz widzieliśmy latem tego roku , ale cały czas byliśmy w kontakcie telefonicznym i mailowym . Ostatnio ciągle był w szpitalu , ale cały czas kierował firmą . Rozmawialiśmy jeszcze kilka dni temu. Takich ludzi jak Tomasz już nie ma . Był oddany ludziom , a ludzie jemu
3. Metodyka pracy w zespole Budka Suflera
W książce ; Jarosław Sawic ; Budka Suflera , memu miastu na do widzenia , rok 2017 , wydawnictwo Prószyński i S- ka
Pracowaliśmy w takim systemie przez następne kilkadziesiąt lat - potwierdza Lipko - ja siadałem do pianina i grałem przygotowane motywy , a Krzysztof je rozbudowywał wokalnie w różnych kierunkach . Często bardzo interesujących- tak , że inspirował mnie do tworzenia nowych linii melodycznych na bazie jego modyfikacji

Metodyka pracy w zespole SBB
W audycji radiowej Polskie Radio , data 25 kwietnia 1975 rok , redaktor Drej Wójcik , audycja pod tytułem " Z warsztatu muzycznego zespołu SBB "
Jerzy Piotrowski : Tworzymy utwory nie na zasadzie , że po prostu razem je komponujemy , tylko na zasadzie po prostu , brzmieniowej . Szukamy pewnych brzmień , które najbardziej będą pasowały do danego utworu , a jeśli chodzi o skomponowanie samego utworu , to tym zajmuje się w zasadzie cały czas Józef
Józef Skrzek : No , po prostu
Redaktor : Na papierze ?
Jerzy Piotrowski : Nie , nie , na fortepianie , przedstawia , gra nam po prostu jakąś propozycję i my ewentualnie ku temu się
Jerzy Piotrowski : Tak , no , na zasadzie po prostu , dobieranie jakiegoś , jakiejś dżwięków już pasujących , współbrzmiących , o to będzie dobrze
Redaktor : Przepraszam bardzo , a więc to jest jakaś wspólna improwizacja , prawda
Jerzy Piotrowski : Tak , oczywiście , można to nazwać wspólna improwizacja na konkretnym już zrobionym przez Józka temacie
Józef Skrzek : Bo w zasadzie , ja znam ten temat dobrze , oni grają tylko intuicyjnie
Jerzy Piotrowski : Są jakieś propozycje , jedna się przyjmuje , drugą się odrzuca i po prostu na tej zasadzie powstaje jakaś forma , a Józek to segreguje , układa , i powstaje całość
4. Pismo Co jest grane - Wrocławski Miesięcznik Kulturalno - Informacyjny , data maj 1998 , numer 51. Dyrektor artystyczny festiwalu Sacrosong Wrocław 1998 , Janusz Cedro
Janusz Cedro : W 1997 roku Wrocław był miejscem spotkania wiernych całego świata podczas 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego . Kongres zaszczycił swoją obecnością Ojciec Święty Papież Jan Paweł II .
Podczas trwania tego jakże ważnego święta odbył się FESTIWAL " SACROSONG" , I edycja Festiwalu trwała dwa dni i miała charakter przeglądu zespołów muzycznych i solistów uprawiających na co dzień twórczość sakralną . Wystąpili między innymi Józef Skrzek , Sal Solo , The Vine Song , Houk , Armia , " 2 T M 2 , 3 " i inni . Miejscem prezentacji była Wyspa Słodowa
5. W Polskim Radio , program 2., w czwartek 27. 12. 1984 w godzinach 15:10 do 15:30
audycja radiowa pod tytułem
Gra Józef Skrzek
6. W dniu 17.9.2016 w Niemczech , w mieście Leipzig , było spotkanie muzyczne polsko - niemieckie . Deutsch - Polnischer Art Rock Gipfel , Leipzig Stadtbad 17.9.2016 , jest zdjęcie listy utworów z występu zespołu SBB
Odlot
Za linią horyzontu
Walczyk
Goris
Na pierwszy ogień
360 do tyłu
Rainbow Man
Walking around the stormy bay
Memento z banalnym tryptykiem
Bębny

Na tym koncercie ze strony niemieckiej wystąpił zespół Stern Meissen Combo , ze strony polskiej zespół SBB . Najpierw wystąpił zespół SBB , potem wystąpił zespół Stern Meissen Combo . Zespół SBB wystąpił pod estradą , na podłodze będącą powierzchnią podłogi dla publiczności . W tym miejscu był ułożony sprzęt zespołu SBB , muzycy zespołu SBB
wystąpili w bezpośredniej bliskości przed ludżmi z publiczności , siedzącej na krzesłach . Muzycy niemieckiego zespołu Stern Meissen Combo wystąpili na estradzie , i na estradzie był sprzęt zespołu niemieckiego . Podłoga estrady jest wyżej około jeden metr nad podłogą dla publiczności i dla zespołu SBB

Wydawnictwa istniejące z Józefem Skrzekiem

1. Józef Skrzek : Śląska kolęda , data 23.11.2018 , wydawnictwo Agora , jeden plik MP3

Filmy z Józefem Skrzekiem

1. Film dokumentalny , tytuł filmu " Czas przyspieszeń " , Wytwórnia Filmów Dokumentalnych
rok produkcji 1975 , słychać w filmie kilka fragmentów muzyki w wykonaniu zespołu SBB

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 14, 2021 19:46 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1. Strona i n t e r t i c k e t , redaktor , po roku 2014 :
Piotr Kajetan Matczuk - pianista
Filmbuhne am Steinplatz - wspólny koncert z Józefem Skrzekiem , w Fontanehaus na oficjalnych obchodach 25. lecia zburzenia Muru Berlińskiego
2. Jacek Rzepczyk , muzyk z Górnego Śląska , w książce SBB Wizje , autorzy książki Andrzej Hojn , Michał Wilczyński , wydawnictwo Śląska Witryna Muzyczna , rok 2003
Redaktor : W jaki sposób poznałeś Józka ?
Jacek Rzepczyk : Poznałem go w siemianowickim Liceum Ogólnokształcącym imienia Śniadeckiego , na takim wieczorku, gdzie grali Ametyści . To był wtedy - lata 1965 - 67 - znakomity zespół , wygrywał wiele konkursów , w tym popularne " Rytmy Młodych "
Jacek Rzepczyk : Tego wieczora , po występie Ametystów Józek prezentował na pianinie swoje umiejętności
3. Józef Skrzek i Jarosław Pijarowski wspólnie nagrali płyty cd i płytę longplay
Płyta cd : Człowiek z wysokiego zamku , rok 2013 , 1 płyta cd
Płyty cd : Terrarium , rok 2013 , 2 płyty cd
Płyta cd : The Dream off Penderecki , rok 2013 , 1 płyta cd
Płyta cd : Requiem dla chwil minionych , rok 2015 , 1 płyta cd , 1 płyta longplay
Płyta cd : Katharsis ( A Small Victory ) , rok 2017 , 1 płyta cd
Płyta cd : Living After Life , rok 2019 , 1 płyta cd

Muzycy w roku 2017 zapowiadają wspólną większą produkcję muzyczną , notatka na stronie Polskie Radio New York City , data 10. lipiec 2017
4. Pismo Przekrój , numer 06. / 3059., data 8. lutego 2004 rok, redaktor Marcin Zamorski , artykuł : Nie ma Niemena
Redaktor : Niemena żegnało niemal wyłącznie jego pokolenie , w tłumie widać było Józefa Skrzeka , Halinę Frąckowiak , Wojciecha Gąssowskiego , Ewę Bem , Trubadurów
5. Pismo Dziennik Bałtycki , data 21.9.2011 , redaktor : redakcja , możliwie Tomasz Rozwadowski
Redaktor : Józef Skrzek z SBB , muzyk znany z żarliwego katolicyzmu
6. W roku 1983 w Świnoujściu Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA , Józef Skrzek wystąpił na tym festiwalu , koncert wysłuchano w całości . Na tym Festiwalu muzyk Jacek Skubikowski w czasie swojego koncertu użył słów nie uzgodnionych z cenzorem , występ został przerwany
W pracy doktorskiej pani Katarzyny Anny Głuszak , pod tytułem " Muzyka i piosenka popularna jako narzędzie opozycji politycznej w Polsce w latach 80. XX wieku ." , Uniwersytet Warszawski , Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych , rok 2014 , rozprawa doktorska napisana pod kierunkiem naukowym profesora doktora habilitowanego Ryszarda Zięby ;
Pani Katarzyna Anna Głuszak : Działalność cenzorska , która nie dopuszczała do publikacji danych utworów lub ich fragmentów , uniemożliwiała dawanie koncertów wykonawcom . Czasem jednak jakiś rodzaj muzyki stawał się iskrą zapalającą ruch społeczny , czynnikiem sprawczym
Pani Katarzyna Anna Głuszak : Piosenki mobilizowały masy , uświadamiały politycznie , otwierały oczy na sytuację w kraju
Pani Katarzyna Anna Głuszak : Pieśń może być traktowana jako broń , jako narzędzie zagrzewające do walki
Pani Katarzyna Anna Głuszak : Powody , dla których utrudniano artystom występy , były różne . Mogły to być niewłaściwe treści , mógł to być po prostu nieodpowiedni gatunek muzyczny
Pani Katarzyna Anna Głuszak : Jednak największym sukcesem dla artysty często była sama możliwość występu . " Ja uważam , że artystom nigdy już nie będzie tak dobrze , jak w PRL . Bo my byliśmy zamiast . Władza strasznie starała się o jakąkolwiek akceptację ze strony artystów , bo nie była z wyboru , nie miała legitymacji i chciała ją uzyskać od nas . Dlatego byliśmy windowani w hierarchii społecznej ." - słowa pani Olgi Lipińskiej , twórczyni znakomitych kabaretów
Pani Katarzyna Anna Głuszak : Nurt oficjalny rozwijał się za pozwoleniem władz , była to twórczość obecna w mediach i na festiwalach . Jednocześnie prężnie rozwijał się rynek podziemny
Pani Katarzyna Anna Głuszak : Wyzwolenie , którym to określeniem chętnie posługiwała się Armia Czerwona
Pani Katarzyna Anna Głuszak : Pieśni " Boże , coś Polskę " . Ta pieśń powstała w początku XIX stulecia i paradoksalnie , pierwotnie była hymnem pochwalnym dla cara Aleksandra I

Ja napiszę , pod względem spełniania wymogów cenzury Józef Skrzek spełniał te wymagania , bo , gdyby nie spełniał , uniemożliwiono by zarabianie na swoje utrzymanie , poprzez granie koncertów .
7. Pismo Dziennik Bałtycki , Gdańsk , data 10. sierpnia 1984
Notatka : Koncert muzyki organowo- elektronicznej Gdańsk , kościół świętego Mikołaja 16 - 17.08.84 rok godzina 17 , bilety do nabycia w kasach Bart i "Orbisu" , Bałtycka Agencja Artystyczna zaprasza
Notatka ; Józef Skrzek na Zamku Malborskim , koncert muzyki organowo- elektronicznej . W programie " Pochód w krainę wyobrażni " 14.08.84 rok , godzina 17 , bilety do nabycia w kasach Zamku , Bałtycka Agencja Artystyczna zaprasza
8. Pismo Głos , data 28.8.2018 , numer 64 , Gazeta Polaków w Republice Czeskiej , koncerty Karwina - Frysztat
Zapraszamy w niedzielę 2.9. o godzinie 16.00 do katolickiego kościoła parafialnego na pierwszy koncert 14. Festiwalu Muzyki Organowej "Karwińskie Organy" . Koncertować będzie znakomity polski muzyk i kompozytor , założyciel legendarnej grupy SBB , Józef Skrzek z Polski . Zagra on na elektronicznych instrumentach klawiszowych
9. Obchody rocznicy Polski i obchody rocznic Powstań Śląskich
W dniu 16. sierpnia 2019 roku w Czeskiej Republice w Piotrowicach koło Karwiny koncert Zespołu "Śląsk" i zespołu SBB , koncert pod tytułem " O mój Śląsku ! "
Strona Zespołu "Śląsk" , data 17. sierpnia 2019 roku
Redaktor : koncert "O mój Śląsku ! " z udziałem chóru i orkiestry Zespołu "Śląsk" oraz Józefa Skrzeka i słynnego SBB . Artyści Zespołu wystąpili z repertuarem pieśni powstańczych oraz najpiękniejszych piosenek ludowych . Oprócz "Karlika " i " Karolinki " zabrzmiały także miedzy innymi : " Szła dzieweczka " , " Gdybym to ja miała " , " Hej te nasze góry " , " Głęboka studzienka " czy " Od Siewierza " . Wspólnie z zespołem SBB przygotowali także niespodziankę dla publiczności wykonując kilka utworów z repertuaru legendarnego Silesian Blues Band , założonego w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich przez Józefa Skrzeka . " Moja ziemio wyśniona " , " W kołysce Twych dłoni" , "Going away" , " Z krwi których krew moja " i tytułowy " O mój Śląsku ! " - zabrzmiały tego wieczora wyjątkowo pięknie !
W dniu 24. sierpnia 2018 roku w Polsce w Cieszynie w Teatrze koncert pod tytułem " Śląsk a Niepodległa "
W piśmie Głos Gazeta Polaków w Republice Czeskiej , data 28.8.2018 , numer 64.
Redaktor : Główną część koncertu otworzył Piotr Metz , dyrektor muzyczny programu III Polskiego Radia , a zarazem reżyser całego przedsięwzięcia . Wszystkie utwory zaaranżował Miłosz Wosko, kompozytor i producent muzyczny , a zaśpiewali je Dorota Barowa , Grzegorz Płonka , Renata Przemyk , Jan Repka , Sebastian Riedel , Stanisław Soyka , Justyna Święs i Patrycja Zarychta . Polscy i czescy artyści pochodzący lub związani ze Śląskiem wykonali w sumie 16 piosenek . " Już zachodzi czerwone słoneczko " wykonał na zakończenie Stanisław Soyka , z którym bisowała wspólnie cała publiczność
10. Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Marcinem Mindykowskim , pismo Dziennik Bałtycki , data 7.6.2009
Józef Skrzek : W 1971 roku próbowaliśmy zaistnieć jako Silesian Blues Band . To był taki zespół trochę z pogranicza ruchu studenckiego . Graliśmy po piwnicach , klubach . Ale byliśmy z południa . Nikt nie interesował się wtedy tym , co tu się działo

Kto się interesował

Jest książka autorstwa Andrzeja Dąbrowskiego , dziennikarza muzycznego , tytuł książki Antologia muzyki rozrywkowej w Kaliszu 1962 - 1990 , 1. książka i 2. płyty cd , wydawnictwo Edytor , Kalisz , rok 2010 . Są do wysłuchania kompozycje zespołu " Młody blues" ;
kompozycja " Nie zapomnę " , 1969 rok
kompozycja " Błękitny blues " , 1969 rok
kompozycja " Dokąd idziesz " , 1969 rok
W książce jest opis imprezy czterodniowej I Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej 27. XI 1969 - 30. XI 1969 , przewodniczący jury Tomasz Stańko . Grało czterdzieści grup muzycznych z całego kraju
Pan Andrzej Dąbrowski : To była naprawdę imponująca impreza . Koncert trwały od godziny 11. do 20. I do tego całonocne jam session . Grał kto chciał i z kim chciał

Zespół " Motyw Blues " z Warszawy , otrzymał nagrodę na tej imprezie
Zespół "Młody Blues " z Kalisza , otrzymał nagrodę na tej imprezie

Pan Andrzej Dąbrowski : Po Festiwalu w Ratuszu Miejskim zwołano Prezydium Miejskiej Rady Narodowej , na którym autorytatywnie stwierdzono , że impreza była bardzo udana i przychylono się do opinii jury festiwalowego , że imprezę należy kontynuować w następnych latach
Pan Andrzej Dąbrowski : Impreza faktycznie była bardzo udana , wręcz pionierska
Pan Andrzej Dąbrowski : Folder Festiwalowy , w którym przedstawiono wszystkie grupy uczestniczące w Festiwalu
Pan Andrzej Dąbrowski : Zgłoszenia przysłały dziesiątki grup z całego kraju
Pan Andrzej Dąbrowski : W efekcie na deskach Kaliskiego Domu Kultury pojawiło się wielu muzyków , którzy w przyszłości mieli olbrzymi wpływ na rozwój muzyki rozrywkowej w naszym kraju

Byli Krystyna Prońko , Andrzej Zaucha , Sławomir Łosowski , Jacek Krzaklewski . Czy zespół Silesian Blues Band zgłosił swój udział w jakim Festiwalu Muzyki , Przeglądzie Zespołów , Konkursie Zespołów . Jacek Rzepczyk mówi , wtedy było wiele konkursów muzycznych . Józef Skrzek w latach sześćdziesiątych , czy siedemdziesiatych , grał i śpiewał w różnych zespołach muzycznych ; Ametyści , Peany , Heliosi . Czy w tym czasie zespoły te brały udział w różnych konkursach , przeglądach , festiwalach muzyki młodzieżowej , czy te zespoły zdobyły wyróżnienia , nagrody . W książce pod tytułem " SBB Wizje " autorstwa Andrzeja Hojna , Michała Wilczyńskiego jest : "Józef aktywnie działał na Śląsku , często występując z wieloma , póżniej bardzo znanymi , muzykami ". Czy Józef Skrzek może szczycić się wyróżnieniem , nagrodą , grając , możliwie , na różnych przeglądach muzyki młodzieżowej . Zespołów muzyki młodzieżowej jest mnóstwo , zespoły zapraszają się wzajemnie na występy gościnne , czy będąc gospodarzami spotkania . W roku 1969 Józef Skrzek gra w zespole z Mariolaine , w zespole Brekaout . Działo się mnóstwo , mnóstwo spotkań muzycznych ; Dariusz Kozakiewicz , Aleksander Mrożek , Marek Ałłaszewski mówią , znają z tych czasów Józefa Skrzeka , rozważają możliwość wspólnego grania dłużej .Helmut Nadolski jest na koncercie Silesian Blues Band , wyraża się pochlebnie o muzykach ; Józefie Skrzeku , Antymosie Apostolisie , Jerzym Piotrowskim . Mnóstwo osób jest zainteresowanych możliwościami twórczymi Józefa Skrzeka . Tadeusz Nalepa chce Józefa Skrzeka do swojego zespołu Brekaout , i rzeczywiście , Józef Skrzek jest muzykiem Brekaout . Zespół Partita zaprasza Józefa Skrzeka do nagrania płyty long-play pod tytułem " Jesienią , zimą , latem " . Czesław Niemen chce Józefa Skrzeka w swoim zespole , i Józef Skrzek rzeczywiście jest w zespole Czesława Niemena . Józef Skrzek mówi słowa : " Graliśmy po piwnicach , klubach . Ale byliśmy z południa . Nikt nie interesował się wtedy tym , co tu się działo " .
W pracy doktorskiej pani Katarzyny Anny Głuszak pod tytułem " Muzyka i piosenka popularna jako narzędzie opozycji politycznej w Polsce w latach 80. XX wieku " , Uniwersytet Warszawski , Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych , rok 2014 , rozprawa doktorska napisana pod kierunkiem naukowym profesora doktora habilitowanego Ryszarda Zięby jest napisane ;
Paweł "Konyo" Konnak z Gdańska : Byłem na kapitalnych koncertach kapel , które nigdy nie doczekały nawet jednego singla .
11. Józef Skrzek nagrał płytę SBB "Iron Curtain " , to znaczy " Żelazna Kurtyna "
Pani Magdalena Drajkowska , rozprawa doktorska , Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu , Wydział Historyczny , Instytut Historii
Nowa Polska - nowa kultura - nowa historia . Przeszłość jako przedmiot propagandy w okresie PRL-u , rozprawa doktorska napisana pod kierunkiem profesora zwyczajnego doktora habilitowanego Stanisława Jankowiaka , Poznań 2018 , rozdział : Szczelność żelaznej kurtyny
Pani Magdalena Drajkowska : Wznoszona wraz z odbudową kraju żelazna kurtyna nie dopuszczała do obarczenia państwa radzieckiego częścią winy za poniesione straty i szkody podczas wojny . Od samego początku , jeszcze przed prawnym ukonstytuowaniem rządów komunistycznych w kraju , kurtyna z żelaza opadła , wyznaczając jasno i wyrażnie granicę między imperialistycznym zachodem a komunistycznym wschodem , między przyjaciółmi i tymi , którzy tej przyjażni zagrażają
Pani Magdalena Drajkowska : Za czasów Gierka panowała już polityka tak zwanego Otwarcia na Zachód

Sformułowanie ; "Żelazna Kurtyna " , pan Winston Churchill w Kolegium Westimnsterskim w Fulton 5.3.1946 ; " Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem w poprzek całego kontynentu zapadła żelazna kurtyna"

Edward Gierek w filmie " Nikt mnie już o nic nie pytał " , wytwórnia Telewizja Polska oddział w Katowicach , rok 2003
Edward Gierek : Wiele spraw udało mi się zrealizować . Po pierwsze , udało mi się zbliżyć Polskę do Europy , i nawet powiem więcej , uczynić Polskę krajem europejskim
12. Józef Skrzek w roku 1978 wystąpił w kościele , grał i śpiewał
Zespół " Święci " ze Szczecina , w biogramie Polski bigbit i nie tylko , biogramy wykonawców polskiej muzyki młodzieżowej lat 60 i 70 i nie tylko :
Jesienią 1967 roku Wojciech Rapa ułożył pieśni do tekstów liturgicznych , a "Święci " dali dwie msze " beatowe msze " w szczecińskim kościele Andrzeja Boboli z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sty 26, 2021 21:17 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1. Redaktor Robert Dłucik , strona rock area , data 28.10.2010 , rozmowa z Józefem Skrzekiem
Redaktor : Rok po premierze "Iron Curtain " do sklepów trafił kolejny album " Blue Trance" . Tempo pracy godne młodej , głodnej sukcesów kapeli , a nie uznanych , rockowych weteranów ...
Józef Skrzek : Granie jest naszą domeną . Znowu gramy razem , to jest wielkie szczęście , bo mogło tak nie być . Każdy ma jakieś swoje trendy , każdy idzie poniekąd w swoją stronę . To że mogliśmy się zebrać w studio po półtorej roku , to jest jednak fart w tym całym rozgardiaszu .Poza tym wydawca jeszcze bardzo chciał , żeby zrobić aneks , bonus ... czy dodatkowe zagranie . Właściwie zimą , kiedy grałem koncert organowy w Bielsku , bo takie gram też doszliśmy do porozumienia , że możemy to zrobić jeszcze raz , no i zobaczymy co z tego będzie
Redaktor : Teksty na płytę napisała Alina Skrzek . Nie chciał pan wracać do poezji Juliana Mateja ?
Józef Skrzek : Po co mam wracać ? Robię to co chcę . Nie mam żadnych sentymentów , kontraktów ... jestem wyzwolonym człowiekiem . Zwłaszcza artystycznie będę robił co będę chciał , to co mi się podoba . Utwory były gotowe , tekstów jeszcze nie miałem , po nagraniach w Lubrzy zebrałem się z Aliną , pojechaliśmy w góry . No i w górach zaczęliśmy po prostu frazować tekstowo : ja gwizdałem , a Alina pisała . Wyszło z tego , to co jest ...
Redaktor : "Doliny strumieni " to właśnie owoc tego wypadu w góry ?
Józef Skrzek : Zdecydowanie . Ten konkretny tekst powstał w plenerze , na wysokości prawie tysiąca metrów na Ochodzitej
Redaktor : Jak przebiegała praca w studiu ?
Józef Skrzek : Każdy coś przynosił . Na początek zagraliśmy w studiu z kopyta dwa utwory , jednym z nich było " Red Joe " , powiedziałbym takie w stylu wczesnego SBB , czyli jakiś motyw harmoniczny , na tym się zaczynały jakieś przyśpiewki , jakieś improwizacje ...
Redaktor : Otwierająca album "Etiuda Trance " też utrzymana jest w duchu dawnego SBB
Józef Skrzek : Etiuda to jest bardziej moje granie . Takie bardziej zwarte . Tam wszystko jest ułożone , tip top . Tam już bąków się nie puszcza ...
Redaktor : " Etiuda Trance " . " Blue Trance " . " Coda Trance " sugerują , że mamy do czynienia z concept albumem
Józef Skrzek : Tak wyszło . Na początku był " Blue Trance " , coś na luzie bardziej , takie spuszczenie z tego poważniejszego patosu . Pastisz , coś w konwencji " Rock For Mack " , najbardziej frywolny ( śmiech )
Redaktor : Ów " błękitny trans " , to kosmos , niebo ?
Józef Skrzek : Tak . Ale przede wszystkim jest to malarstwo . Są to barwy i te barwy jesienne , barwy muzyczne różnorakie ...
Redaktor : Na tournee promującym ten album po raz kolejny przetną się Wasze drogi z Deep Purple
Józef Skrzek : Fajnie , że możemy znów razem być . To miłe rzecz jasna . Natomiast ... oni są poukładani w sposób profesjonalny w show businessie , my z kolei jesteśmy tak " na wyrywkę " ( śmiech )
Redaktor : Ale przecież SBB też swego czasu miał okazję skosztować smaku tego zachodniego show businessu ...
Józef Skrzek : No tak , tylko kogo to interesuje . Liczą się tylko ci , którzy są tam ... w górze . Tutaj na wschodzie będziesz zawsze do tyłu , jeśli nie ruszysz gdzieś w świat na ostro . Największe sukcesy zespół odnosił kiedy siedział gdzieś tam świecie , nagrywał płyty i wchodził coraz wyżej . Była duża promocja , były duże reklamy i trasy koncertowe non stop . Teraz to jest takie "pykanie" , nie ma siły ... Nam się zdaje , że jesteśmy świetni i kończy się to na jakimś trywialnym spotkaniu u Kuby Wojewódzkiego , albo tym podobnego pacjenta . Jeśli chcesz wejść na jakiś poważny rynek , to musisz grać . Zagraliśmy 3 - 4 lata temu koncert w USA jeszcze z Paulem Wertico razem z grupą Marillion i to było to ! Były tysiące ludzi z całego świata i to było to ! A tutaj - jest jak jest . Może to wydaje się troszeczkę frustrujące , ale niestety prawda jest okropna . Nie napędzisz tego tutaj , tak jak trzeba . Jeśli chcesz rzeczywiście iść do przodu - musisz robić coś w świecie . Ja się nad tym mocno zastanawiam na dzień dzisiejszy ... SBB oczywiście znane jest tu i ówdzie , a może i na całym świecie , no ale ... powinno się bardziej jeszcze gdzieś tam pokazywać . Musimy mieć na to szansę . Bo w przeciwnym wypadku będzie grało jako support Deep Purple
Redaktor : Dlaczego zgodził się Pan na wydanie płyty z zapisem koncertu , który SBB zagrało w ówczesnej Czechosłowacji bez Pana udziału ?
Józef Skrzek : Ja się na to nie zgodziłem , nie wiedziałem w ogóle , że coś takiego knują , nie wiem po co to zrobili . Czy szukali jakiejś sensacji . Dla mnie jest to po prostu shit , w sensie produkcyjnym . Oni sobie mogą to wydawać , oni będą wszystko wydawać , właśnie na tym to polega , że wydawca wyda ci po prostu ostatnie szczewiki ( buty - przypis redaktor Robert Dłucik ) , żeby coś sprzedać . Że mnie nie było na koncercie , a oni to wydali ... To jest takie szukanie taniej sensacji , bzdura kompletna
Redaktor : Ale taka płyta to niezła ciekawostka dla fanów grupy
Józef Skrzek : Fani i fanki to jedna rzecz . A zespół to jest po prostu moje dziecko . Ja go montowałem , ja go robiłem . Że mnie nie było na koncercie i już się robi sensację ? Fani niech sobie puszczają co chcą , SBB jest moje
Redaktor : Tamten koncert był jedynym , w którym Pan nie zagrał z SBB ?
Józef Skrzek : Nie wiem , nie pamiętam
Redaktor : Które z płyt tego "dziecka" darzy Pan dziś największym sentymentem ?
Józef Skrzek : Na pewno " Memento ... " jest ok . ( " Memento z banalnym tryptykiem " - przypis redaktor Robert Dłucik ) . Na pewno pierwsza płyta jest dobra ... bo pierwsza . Którąś z płyt Wertico i z Nemethem , też można byłoby wziąć , na przykład "Goodbye" jest ciekawa . Koncertowa , ale ciekawa . Znowu było to spotkanie wyjątkowe i z kopyta
Redaktor : Utrzymujecie wciąż kontakt z Paulem Wertico ?
Józef Skrzek : Utrzymujemy , ale słabszy . Do pewnego momentu on był dość rzetelny , a teraz ostatnio mniej
Redaktor : To też była niecodzienna sytuacja . Muzyk Paula Metheny'ego , wybitny perkusista dołącza do polskiego zespołu
Józef Skrzek : Zdarzają się takie cufale ( szczęśliwe zbiegi okoliczności - przypis redaktor Robert Dłucik ) i to był jeden z nich . Bardzo wyjątkowy rzeczywiście , byłem pod wrażeniem . To był świetny czas . Mieliśmy znakomite porozumienie , osobiście ja z Paulem , świetnie się czułem , lepiej się z nim rozumiałem towarzysko niż z Gaborem
Redaktor : Gdyby pokusiłby się Pan o porównanie SBB w latach siedemdziesiątych i obecnego wcielenia zespołu ...
Józef Skrzek : Jesteśmy w różnych regionach , jesteśmy w różnym tempie . To że się spotykamy , to jest może i sentyment trochę . Powiedziałbym , że chęć spróbowania jeszcze raz : co się wydarzy ? To nie jest taki band , jak w latach siedemdziesiątych , kiedy wszystko się trzymało kupy od początku do końca . Teraz bardziej się zbieramy na określone produkcje . Od pewnego czasu stałem się bardziej ugodowy . Kiedyś byłem bardziej rygorystyczny i miałem lepsze wyniki . Z drugiej strony , ludzie tego nie wytrzymywali , bo ta moja taktyka prowadziła do tego , że zespół się unosił , ale równocześnie się gubił . A teraz jest więcej swobody . Możemy robić tak , możemy grać tak . Co to jest za zespół - trzech ludzi ( śmiech ). Jeden Grek , jeden Ślązak , jeden tam się zmienia na bębnach ...
Redaktor : Granie w trio to zawsze ogromne wyzwanie dla muzyków
Józef Skrzek : Oczywiście , chociaż w duetach też mi dobrze wychodziło . Kiedy grałem z Michałem Banasikiem , czy z Tomkiem Szukalskim , czy z paroma innymi chłopakami - było bardzo dobrze . To też potwierdzało , że dwóch to już jest banda ( śmiech )
Redaktor : Nawet w SBB zdarzało się , że grał koncerty Pan w duecie z Jerzym Piotrowskim
Józef Skrzek : Tak , też grałem i były bardzo dobre
2. Redaktor Piotr Spyra , strona rock area , data 6.2.2009 , rozmawia z Józefem Skrzekiem
Redaktor : Iron Curtain jest teoretycznie już niemal 2 tygodnie na rynku , czy docierają już do was pierwsze reakcje na album ?
Józef Skrzek : Tym się bardziej interesuje wydawca , ale ogólnie wrażenia są dobre , jest dobrze , a nawet bardzo dobrze , a czasami jeszcze lepiej ( śmiech ) ...
Redaktor : Dlaczego zdecydowaliście się nazwać płytę Iron Curtain
Józef Skrzek : Ja mam w pamięci pewne przejścia , pierwsza dekada naszego grania była właśnie za żelazną kurtyną , właściwie wtedy tego tak bardzo nie odczuwałem i nie dojrzałem do pewnych refleksji , natomiast w tej coraz bardziej wiem jaka jest różnica pomiędzy tym co było za żelazną kurtyną , jakie mieliśmy przejścia w tym czasie . Również pewne różnice - powiedziałbym - produkcyjne , sprzętowe , wszystko po kolei , jakie możliwości rynkowe , jakie upokorzenia i przy okazji na różnych granicach , w pewnych sytuacjach , do których nas zmuszano , teraz po czasie zrozumiałem to , no i przyszło mi na myśl , że to będzie niezłe , jeśli teraz po czasie niektórzy sobie przypomną co się działo za żelazną kurtyną , chociaż sama płyta - ona tylko częściowo nawiązuje do tego wszystkiego co było wtedy związane z pewnego rodzaju dyktaturą
Redaktor : Na podstawie jakich kryteriów wybieraliście teksty do swoich utworów ?
Józef Skrzek : Pierwsza była i tak muzyka , a potem te historie zaczęły się pojawiać . Tytułowy utwór wspólnie właściwie grając przy pianinie i słuchając , tekst pisała Alina , moja narzeczona . Natomiast Bogdan Loebl od dłuższego czasu już chciał współpracować ze mną i zresztą są przygotowane już pewne materiały do tego żeby to wydać wspólnie jako "Rozmowa z Mistrzem" , niezależna , które Bogdan będzie recytował , ja będę grał . Postanowiłem też z jego tomików wybrać , nie tam , że on mi dorabiał . Ja wziąłem tomiki jego wierszy i z tego wyjąłem dwa fragmenty . Jurka Oszeldę znam od lat , jest to góral z Cieszyna , często podróżujemy i gramy razem , najczęściej w przestrzeniach gór , z kapelą , z innymi muzykami z okolic Beskidów . Józef Pless to człowiek , którego poznałem w Dortmundzie , to poeta bardzo mocno związany z Polską , też ma swoje przejścia , dramatyczne , rodzinne . Ostatnio wspólnie byliśmy u Wojciecha Siemiona , taki świat teatru i poezji no i motto niezwykłe "Dopóki żyje matka jesteś dzieckiem " ... Kamila Stabach - dowiedziałem się o niej w Muławie podczas koncertu Tryptyku Petersburskiego , wtedy jeszcze całkiem nie zwróciłem na o uwagi . Ale przygotowując się do treści , właśnie nagle pojawiła się Kamila i jej obraz , dokładnie na okładce książki Camelele , póżniej ja dowiadywałem się czegoś więcej na jej temat . Była przedtem na dyrygenturze w Akademii Muzycznej w Gdańsku ... W wieku 28 lat dziewczyna miała wypadek . Reasumując , jej bliscy bardzo są wzruszeni ...
Te fragmenty o których mówię mnie zainspirowały . Zadecydowałem że tak mi
będzie się dobrze śpiewało , tak będzie to bliskie prawdy. Znaczy nie chciałbym , żeby tylko łamać bariery na upartego . Wróciliśmy do jakiejś współczesności i ta płyta jest bardzo słowiańska , bardzo polska . W sensie słowa - zwłaszcza . Natomiast Defilada jest tylko raz
Redaktor : Dlaczego akurat utwór Camelele został wybrany do nakręcenia teledysku ?
Józef Skrzek : Pewni producenci , pewni ludzie wrażliwi stwierdzili , że to jest bardzo romantyczna ballada pomimo tego , że ja optowałem za Iron Curtain , ale okazuje się , że niektórych bardzo zaintrygował ten utwór i ze taki nastrój jest odpowiedni do kręcenia
Redaktor : Czy przewidziane są kolejne wideoklipy do albumu ?
Józef Skrzek : Dokładnie nie wiem , ale będziemy kręcić DVD jako koncert w Katowicach 16.02 , to jest na bank , może coś z tego wyjdzie , a jeśli chodzi o wideoklipy to w zależności jakie będzie zainteresowanie dalej ...
Redaktor : Kompozycje SBB mają angielskie tytuły , a polski tekst - skąd taki pomysł ?
Józef Skrzek : To wydawca jest zazwyczaj zwolennikiem , bowiem to wszystko idzie w świat . Każda nasza kolejna płyta to jest nowe opowiadanie , to jest inna rzecz ... tak wielką ilość tych opowiadań od początku licząc , od Follow my dream , Walk on , Goodbye , Mood ... pewni ludzie na świecie przynajmniej sobie utożsamiają z tym co jest " in English " . To ja decyduję o samej treści już wewnątrz , faktycznie ja proponuję również sam tytuł . Ja proponowałem "Skała " , a wyszło " The Rock" . Tutaj bardziej proponowałem Iron Curtain , dlatego że odczuwaliśmy wtedy też, że żelazna kurtyna to jest tak , że może kojarzyć się z kurtyną w teatrze . Ale to wszystko jest teatrem powiedzmy szczerze , no tak czy inaczej , to co jest w showbiznesie to jest po prostu cyrkus , to co jest na świecie to jest rzeczywiście teatr tych ludzi , którzy się zgrywają wokół , i tak dalej . Także Iron Curtain byłaby bardziej adekwatna tutaj w pojęciu przejścia między tym co nazywali wschodem a zachodem ... mur berliński , berlin wschodni i zachodni , Europa wschodnia , a kraje demokracji ludowej , Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich , i tak dalej , i tak dalej , po prostu same śmieszności , które sobie różni ludzie nafilowali pewnie dla kasy , nie wiem dlaczego , to ich sprawa . Natomiast my ucierpieliśmy na tym . Tak to jest na całym świecie , że Iron Curtain jeszcze istnieje w naszej świadomości
Redaktor : Na albumie Iron Curtain znalazły się cztery instrumentalne utwory , dlaczego zdecydowaliście się zamieścić na płycie utwór Sunrise , pochodzący z solowej płyty Apostolisa - Miniatures
Józef Skrzek : Wcześniej nagrał to Apostolis z kimś ... natomiast tu ja go zagrałem z wielkim trudem na basie , dlatego że mam tutaj kontuzję , lewej i
prawej ręki , także to że ja gram na basie to jest jeszcze cud , nie wiem jak będzie na trasie ... Także ja zagrałem w tym utworze , więc jest to moja interpretacja i Gabora Nemetha , wykonanie nasze - utworu Apostolisa
Redaktor : Jakiego repertuaru możemy spodziewać się podczas nadchodzącej trasy , która dzisiaj się zaczyna ?
Józef Skrzek : No właśnie muszę jechać na próbę , ( he , he ) , na pewno będzie Defilada , na pewno będzie Iron Curtain , Camelele i Rozmowa z Mistrzem , czyli parę utworów z nowej płyty , będzie coś ze Skały , będzie coś z New Century , będzie coś z utworów starszych , być może Welcome ( tytułowy ) , może będzie coś co fani już zapomnieli , na przykład z płyty Całkiem spokojne zmęczenie mi się bardzo dobrze gra , czy w ogrodzie snu , który też mi się dobrze gra , decyzje będą w trakcie , będziemy to wszystko nawijać , teraz za chwilę jest próba , będziemy decydować co dobrze brzmi , w jakim jesteśmy teraz ułożeniu najlepsi
Redaktor : Czy koncert wieńczący trasę , na którym będziecie rejestrować DVD będzie się różnił jeśli chodzi o samą setlistę ?
Józef Skrzek : Na pewno samą instrumentacją , dojdą pewne instrumenty , na przykład organy hammonda , zobaczymy jakie jeszcze inne z parapetów . Podchodzę taką tremą do tej trasy z powodu tej mojej lewej ręki , bo miałem mieć nawet zabieg zrobiony , z przykurczem ... zdarzało się już tak , że jesli z trasą się zwlekało , to w pewnym momencie musiałem grać z gipsem , ( ha ha ) ale tu nie zagram z gipsem , bo to jest otwarcie ręki , więc też mówię o tym dość głośno w tej chwili , bo daj boże że wszystko mi pójdzie sprawnie , na tą chwilę mogę zagrać jeden numer na basie , góra dwa , bo więcej nie wyrobię z powodu tej ręki ... Bo jak ja ją potnę , to muszę mieć miesiąc przerwy , a tu nie ma jak ...
Więc repertuar też trzeba tak dopasować żebym ja wydolił
Redaktor : Czy znany jest scenariusz koncertu katowickiego , oprawa , czy będą jakieś wizualizacje ?
Józef Skrzek : Będą wizualizacje , na początku przyszłego tygodnia zadecydujemy jakie będą utwory , na ten koncert
Redaktor : Jakie są dalsze plany SBB , bo teraz wiemy , mocna promocja płyty, trasa , a co póżniej ?
Józef Skrzek : Póżniej chcemy zagrać w kilku państwach w Europie , znaczy Niemcy , Węgry , Czechy i Rosja . Jakiś festiwal letni proponuje Sławek Wierzchowski , jest propozycja zagrania w Operze Leśnej w Sopocie i chciałbym w Stanach zagrać , ale trzeba to będzie uściślić wydawcą ... bo trzeba się będzie przygotować do następnego skoku , a wolałbym , żeby to był skok za ocean , żeby następna płyta , której cykl przygotowawczy będzie trwał , była własnie za oceanem , co z tego wyjdzie ... podobno jak się bardzo chce to wychodzi
Redaktor : Dziękuję za poświęcony czas i życzę powodzenia
3. Redaktor Sławek Drygalski , Polskie Radio program pierwszy , audycja Muzyka nocą , data emisji 17.1.2021 , rozmowa z Józefem Skrzekiem
Redaktor : Sukces Czesława Niemena
Redaktor : Mamy wspaniałego kolejnego gościa , Józef Skrzek , witam Cię , Józku , bardzo , bardzo , nisko się kłaniam , halo , halo
Józef Skrzek : Halo , halo , witam
Redaktor : Sukces Czesława Niemena , tylko nie o sukcesie , już nie o piosence , o współpracy chciałem porozmawiać , bo ta współpraca wasza przyniosła wiele wspaniałych owoców . Jak Ty byś teraz te owoce nam chciał przedstawić , czy sukcesem , właśnie , zawsze mnie nurtuje pytanie , czy sukcesem było to , że Czesław was , Niemen zaprosił , czy , czy raczej to już był taki czas , że za , nie wiem , wszyscy zasługiwaliście na to , bo wtedy , grupa SBB , i nie tylko wtedy , w ogóle była uznawana za jedną z czołowych grup , śmiem twierdzić , nie tylko w Europie , ale i na świecie
Józef Skrzek : Grupa dopiero się rodziła , wówczas my byliśmy , kilka miesięcy przygotowań i właściwie dość trudna sytuacja była u nas , tu , na południu , na Śląsku , dość trudno się było zebrać z tym wszystkim. No , a tu nagle , tak jak , ekstra zaproszenie , gdy się , pojawia od Czesława . No , i tworzy się Grupa Niemen
Redaktor : Tak
Józef Skrzek : Tak , intensywne próby , intensywne działania , i świat stanął nagle przed nami otworem . Zagraliśmy najpiękniejsze koncerty , jakie tylko można było w różnych konstelacjach , i to było takie wejście na dużą , dużą scenę . Poprzez to nasze wspólne działanie , za które jesteśmy bardzo wdzięczni Czesławowi
Redaktor : Ale , ja myślę , że on wam też bardzo wdzięczny był , bo trójka fenomenalnych muzyków , ty na gitarze , na gitarze basowej , na organach , Antymos Apostolis na gitarze , Jurek Piotrowski na perkusji , no wymarzona , wymarzona , wymarzona trójka dla niego chyba też był
Józef Skrzek : No wtedy już nie byliśmy tak znani, natomiast Czesław juz był bardzo , bardzo znanym człowiekiem w showbiznesie . Ci , to było bardzo dla nas ważne , znależliśmy się w takim doborowym towarzystwie , póżniej zaczęliśmy grać taki bardzo istotne przestawienia , na przykład na festiwalu, gdzie zagraliśmy z Machavishnu Orchestra , czy gdzie graliśmy , czy wszędzie , na całym świecie , na festiwalach i na nagraniach płyt w nowo rodzącym się , czy , Studio Music Land w Monachium , gdzie próbowaliśmy też znakomitych akustyków , znakomite sprzęty , a to było takie wyjątkowe wyzwanie , dla nas to była zupełnie nowa sytuacja , która nam dawała ogromne szanse i utwierdzała z tym , że jesteśmy przygotowani coraz bardziej na to , żeby wejść w showbiznes , już jako młodzi , zdolni . Potem się okazało , że to SBB zaczęło się jeszcze bardziej kręcić , w takich nurtach progresywnego rocka , symfonik rocka , no ale to wejście z Czesławem miało znaczenie pierwszorzędne . To był pomost pierwszy , który dał nam póżniej dalej szansę na bycie
Redaktor : Józek , czy ty przearanżowałeś utwór " Dziwny jest ten świat ", bo słyszałem , czy ty nadałeś temu utworowi nowe , że tak powiem, nowe , aranż ?
Józef Skrzek : No tak się stało , Czesław tak chciał , to zmienić wszystko , no i się zrobiło się tak , zresztą , działania były bardzo wspólne , jakby ten nasz. Zmienianie się różnymi pomysłami dawało ciekawe nowe zupełnie aranże , no i ten " Strange is this world" , który się wtedy zdarzył był zupełnie inny , no , oczywiście , wszyscy wolą proste , pierwsze wersje tego utworu, dlatego jego zawsze jest bardziej wchodzące tak , pod stopę , natomiast to już bardziej takie łamańce , to były aranże , właściwie w niektórych kręgach przechodziły znakomicie , no , ale , oczywiście , były mniej komercyjne
Redaktor : Ja mam taki plakat reklamujący występ Jack Bruce Band z zespołem Niemena . Pamiętasz takie wydarzenie , pamiętasz chyba
Józef Skrzek : Od tego się wszystko zaczęło, to była pierwsza tura , pierwsza tura , niesamowita w Niemcach wyrażnie widać było, jak daleko to jeszcze jest nam do tego wszystkiego na świecie. Jack Bruce , po jego wielkim sukcesie z zespołem Cream , no , był bardzo mocny , no i nasze pierwsze spotkanie to było takie , rzeczywiście , jakbyśmy przyjechali na jakąś niesamowitą wyspę , gdzie się w ogóle dzieją różne takie ciekawe dziwy , no ale się ci Angole byli mocni jak pieron , tam , wtedy , no i w ogóle nie ma o czym mówić, no , staraliśmy się poszaleć , no
Redaktor : Dziękuję Ci , dziękuję bardzo , za to fajne miłe wspomnienie , nie tylko , nie tylko , Czesława Niemena , bo póżniej też na pewno nieraz mieliście okazję się spotykać , nawet po rozstaniu, jak Grupa Niemen już przestała funkcjonować , to też na pewno te kontakty nie zniknęły , tylko byliście w dalszym ciągu , chyba , no , znaliście się po prostu , jako dobrzy , dobrzy znajomi , a może nawet nie wiem , bardziej niż znajomi , przyjaciele ?
Józef Skrzek : Chcieliśmy nawet grać na tym , ja zapraszałem czesława tutaj, do naszego Planetarium , mieliśmy też zagrać w Sankt - Petersburgu , na tym festiwalu SKIF , no , miało powstać takie ekstra stowarzyszenie muzyków , ogólnopolskich , żeby mieli większą ochronę i to było takie , jakby , zaczyn związki zawodowe tylko muzyków polskich , ale , no , okazało się , że nie zdążyliśmy , bo stało się jak się stało
Redaktor : Dziękuję ci gorąco i serdecznie cię pozdrawiamy , pozdrawiamy oczywiście twoich przyjaciół , twoich muzyków , z którymi w dalszym ciągu występujesz , no i jak to powiedział Marek Piwowski , szczęścia może , a , i zdrowie też się na pewno przyda , bo najważniejsze chyba
Józef Skrzek : Dziękuję bardzo też, pozdrawiam też
Redaktor : Dziękuję , pozdrawiamy gorąco
4. W dniu 31. lipiec 2020 rok , w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach na organach grał Józef Skrzek , na nabożeństwie żałobnym w intencji zmarłego Michała Giercuszkiewicza
5. Pani redaktor Anna Konieczna , strona Rawicz 24 , data 7.7.2014
Pani redaktor : Zwieńczeniem tegorocznej FORMY był koncert Józefa Skrzeka w kościele świętego Andrzeja Boboli . Legendarny muzyk ( współtwórca formacji SBB ) swoją grą porwał rawicką publiczność . Nagrodą była owacja na stojąco . Józef Skrzek regularnie występuje w kościołach i w miejscach kultu religijnego . Jego solowe poczynania oscylują wokół muzyki sakralnej i teatralnej , a klimat takich miejsc potęguje wrażenie ponadczasowości

1. Płyta cd , Teatr Tworzenia , tytuł płyty : Breakfast in the Exorcist Brain, wytwórnia płytowa : Brain Active Records , płytę nagrali Jarosław Pijarowski , Józef Skrzek , Marcin Jahr , miejsce nagrywania : MaQ Records , było też widowisko , rok możliwie 2016, projekt okładki Łukasz Wołyński , 1 płyta cd
2. Płyta cd i książka , Teatr Tworzenia , tytuł wydawnictwa : Pandemonicon , wytwórnia płytowa : Brain Active Records , w nagraniu wzięli udział Jarosław Pijarowski , Józef Skrzek i różni muzycy , data wydania rok 2020, pierwszy pokaz książki we Wrocławiu 28.6.2020 , pierwszy koncert promocyjny z cyklu Pandemonicon Tour odbył się 24.8.2020 w Krakowie w Piwnicy pod Baranami , w tym wydarzeniu Józef Skrzek nie uczestniczył

Wydawnictwa oczekiwane z Józefem Skrzekiem

1. Koncert Papieski w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Mętkowie "Sub Tuum Presidium " , data 27.12.2020 , Józef Skrzek i chór Quattro Voci z dyrygentem Arturem Sędzielarzem, jest zapis dżwięku i wizji , czas trwania zapisu 47'53"

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sty 27, 2021 23:03 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1. Józef Skrzek
Praktycznie Józef Skrzek nie przeciwstawia się umowie z cenzorem, czyli osobą określającą , jakie słowa można powiedzieć , zaśpiewać z estrady w czasie występu artystycznego . Byłem na czternastu koncertach zespołu SBB w Polsce w czasie listopad 1974 , do kwiecień 1980 , Józef Skrzek nie wykazywał żadnej ochoty na pokazywanie gestów , palców ułożonych w literę V , słów nie umówionych z cenzorem , jak każdy artysta miał świadomość kary za taki uczynek . Karą było, czy jest nadal , niemożność zarabiania na swoje utrzymanie przez występy estradowe . Na estradzie w czasie koncertu Józef Skrzek grzeczny do przesady , w Czeskiej Republice , w stolicy Czech , Praze , w klubie Akropolis , 9.10.2008 roku , ja byłem na koncercie SBB , Józef Skrzek piwo z butelki na estradzie w czasie koncertu SBB troszeczkę przechylił , jednokrotnie , ale niewiele , uważnie obserwując salę .
W Czeskiej Republice 28.7.2012 w Loket , koncert SBB i potem koncert Vitkovo Kwarteto , muzycy zespołu czeskiego wyszli na estradę , otworzyli butelkę z winem , z butelki wypili wino, porządnie im się odbiło , do mikrofonu porządne beknięcie , i zaczęli koncert .
Cenzura w Piwnicy pod Baranami w Krakowie , w czasie , gdy bywał tam premier rządu polskiego Józef Cyrankiewicz i Wiesław Dymny , opisuje redaktor Sławomir Koper , słowa pani Barbara Nawratowicz , pismo Retro numer 1 . ( 75. ) , styczeń 2021 rok
Pani Barbara Nawratowicz : Sympatią darzył Wiesia Dymnego
Pani Barbara Nawratowicz : Bawił się szampańsko , gdy napompowany alkoholem Wiesiek zaczynał straszliwie lżyć państwową głowę . Wymyślał mu od ostatnich komunistycznych skurwysynów i szydził z " łysej pały " .
Zgoda Józefa Skrzeka na warunki zachowania się na estradzie w roku 1974 ; pan Franciszek Walicki , zaproponował zmianę nazwy zespołu z nazwy Silesian Blues Band , na nową nazwę Szukaj, Burz i Buduj . Jest to praktycznie jedna z wersji przetworzenia słów Edwarda Gierka , powiedzianych w roku 1972 , na piątym Plenum Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej , a te słowa ; " Razem budujemy drugą Polskę " . Słowa te stały się hasłem propagandowym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej , w latach 1972 , do 1980 .
Począwszy od roku 1971 do roku 1980 następnym hasłem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej jest słowo ; " nowoczesność " . Pozwolę sobie wyjaśnić zależności w gospodarowaniu się ekspertów rządowych Polski , a gospodarowaniem majątku zespołu SBB . Pan Andrzej Arendarski , prezes Krajowej Izby Gospodarczej , słowa o kredycie z zagranicy dla Polski , słowa opublikowane w 2017 roku ;
Andrzej Arendarski : Jak było za czasów Gierka ?
Andrzej Arendarski : Chodziło o unowocześnienie polskiej gospodarki
Andrzej Arendarski : No , wzięto , jak na owe czasy olbrzymią kwotę
Andrzej Arendarski : Cóż się stało , otóż przestarzały system gospodarki socjalistycznej nie był w stanie zrobić efektywnego użytku z tych środków
Andrzej Arendarski : Części zakupionego sprzętu w ogóle nie rozpakowano i on przez lat kilkanaście stał w skrzyniach moknąć na jakichś bocznicach kolejowych

Ja przychodzę na koncert zespołu SBB w dniu 15. lipiec 1977 w Sopocie , w klubie muzycznym Non Stop i widzę możliwie dziewięć instrumentów klawiszowych , skąd Józef Skrzek ma takie instrumenty . W rozmowie z dziennikarzami Józef Skrzek wyjaśnił , dogadał się z handlowcami z Europy Zachodniej , podpisał umowę , za bardzo małe kwoty może korzystać z różnych nowoczesnych instrumentów , na zasadzie określonej przez handlowców z Europy Zachodniej . Józef Skrzek korzysta z tych nowoczesnych urządzeń w sposób właściwy , zna się na tym , poznaje , umiejętnie korzysta . I to jeszcze przed podpisaniem kontraktu z Agencją Muzyczną Aries , kontrakt ten podpisany jest we wrześniu 1977. Aries wyposażają zespół SBB w samochody transportowe , w materiały reklamujące zespół SBB , plakaty , czyli Józef Skrzek z następnymi handlowcami z Europy Zachodniej umawia się , otrzymuje dofinansowanie do działalności estradowej zespołu SBB . Józef Skrzek wspomina lata siedemdziesiąte , robił wszystko ; umowy , finanse ,księgowość , produkcje , koprodukcje , transport , kompozycje , aranżacje , sam jeden . I sam jeden poradził z handlowcami z Europy Zachodniej , i firma SBB , możliwie , wykazywała zysk netto , czyli w latach 1974 , do 1980 , wypracowywał zysk netto . Nie mówi Józef Skrzek o jakichś kredytach , o czym mówią Czesław Niemen i rządowi eksperci Polscy .
Słowo : "nowoczesność " w rozumieniu polskich ekspertów rządowych było rozumiane w taki sposób , wzięli drogie kredyty w Europie Zachodniej , kupili coś nowoczesnego , to coś nowoczesnego odstawili na bocznicę kolejową .
Słowo : " nowoczesność " w rozumieniu Czesława Niemena było rozumiane w taki sposób , zadłużyć się i korzystać z nowoczesnych instrumentów .
Słowo : " nowoczesność " w rozumieniu Józefa Skrzeka było rozumiane w taki sposób ; dogadać się , korzystać z nowoczesnych instrumentów , środków transportu , zakolegować się z fachowcami w branży , uzyskać dostęp do estrad w Europie Zachodniej , i do studia nagraniowego , w ogóle się nie zadłużać .

Słowo " wolność "
Słowo "wolność " , w roku 1956 , 28. pażdziernika Władysław Gomółka mówi na zgromadzeniu w Polsce ;
Władysław Gomółka : umiłowanie wolności
Władysław Gomółka : pełnej suwerenności narodowej , wycofania wojsk radzieckich

Polski zespół muzyczny istniejący w 1970 roku i dalej ; Wolna Grupa Bukowina , w swojej nazwie posiadają słowo " wolna " .

Pani Magdalena Drajkowska w swojej rozprawie doktorskiej Nowa Polska - nowa kultura - nowa historia .Przeszłość jako przedmiot propagandy w okresie PRL , Poznań 2018, Uniwersytet w Poznaniu , Wydział Historyczny
Pani Magdalena Drajkowska : Wkroczenie wojsk radzieckich 17 września 1939 roku odbywało się we wrzawie wielu haseł propagandowych , wśród których brzmiało dość głośno to o wyzwoleniu Polaków , przywróceniu wolności
Pani Magdalena Drajkowska : Ford wykorzystał nawiązania do słynnego obrazu Eugene Delacroix " Wolność wiodąca lud na barykady "
Ford Aleksander , polski reżyser filmowy
Pani Magdalena Drajkowska : To Armia Czerwona była przedstawiana jako najważniejsza siła , wspierająca nie tylko Polskę , ale i Europę w walce o wolność
Pani Magdalena Drajkowska : Niezwykle wyrażne znamiona propagandy ma także produkcja Riefenstahl z 1935 roku , która w dosłownym tłumaczeniu brzmi " Dzień Wolności - Nasz Wermacht " ( Tag der Freiheit - Unsere Wermacht ). Film został nakręcony podczas manewrów niemieckiej armii

Edward Gierek w swoim przemówieniu 1 maja 1974 roku w Warszawie mówi słowa ;
Edward Gierek : Najlepsze życzenia narodom

Tekst poety Juliana Mateja , często śpiewa na koncertach Józef Skrzek , wiersz " Toczy się koło historii" , są słowa ;
Julian Matej : Narodom ziem pozaziemskich trzeba nieść wolność

Słowo " nowoczesność " . Armia Czerwona w latach 1941 i dalej posiadali nowoczesną broń ; wyrzutnie rakietowe " Katiusze " , przez Niemców nazywane "organami Stalina" . Niesienie wolności dla Europy Wschodniej z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu było efektywne , cel wyznaczony został zrealizowany z powodzeniem .
Józef Skrzek stosuje nowoczesny sprzęt muzyczny, syntezatory ; i mówi , śpiewał w Czechosłowacji w roku 1977 pieśń "Freedom with Us " , czyli "Wolność z nami " . Sukces SBB jest oparty na sprawdzonych wzorcach .

Józef Skrzek wskazuje na granie trudniejszej muzyki . Pan Jacek Zieliński z zespołu Skaldowie , pismo Retro wspomnienia numer 1. ( 23. ) , rok 2021 ;
Jacek Zieliński : Jeśli się gra trudniejszą muzykę , trzeba się liczyć z tym , że ci , którzy chcą by wszystko było takie jak na zachodzie , rytmiczne , głośne , nie będą naszymi fanami
Jacek Zieliński : Zdobyliśmy szerszą publiczność . Wychowaliśmy ją sobie , poza tym wiele zespołów zaczęło wtedy grać bardziej skomplikowaną muzykę

Pani Katarzyna Głuszak w swojej pracy doktorskiej Muzyka i piosenka popularna jako narzędzia opozycji politycznej w Polsce w latach 80. XX wieku, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych , Uniwersytet Warszawski , rok 2014 ;
Pani Katarzyna Głuszak : SBB z Siemianowic , zespół , który poprzedził o dekadę polski boom rockowy , pojawiając się na scenie już na początku lat siedemdziesiątych . Rozkwit rocka , jak było powiedziane , nastąpił na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych

Pani Katarzyna Głuszak nie wskazuje szczegółowo , w jaki sposób zespół SBB poprzedził o dekadę polski boom rockowy .
Na czym polegała specyfika polskiego rocka w latach 1971 do 1980 . Polscy muzycy rockowi wskazują na posiadanie "pleców " przez zespół SBB , przede wszystkim znajomość z panem Franciszkiem Walickim .
Jest jeszcze jeden akt prawny , istotny , jest to Uchwała sekretariatu Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej , rok 1960, czerwiec , w książce pod tytułem : Syndrom konformizmu ? Kino polskie lat sześćdziesiątych , autorzy : Tadeusz Miczka , Alina Madej , Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego , Katowice 1994 . Mówca w przemowie do ludzi branży filmowej w czerwcu 1960 roku , nawoływał do poszukiwania :
Tematyki wyrażającej postępowe idee i wyzwoleńcze dążenie narodu i ludu pracującego w 1000 - letniej historii Polski , korzystać w tym zakresie z wybitnych dzieł polskiej literatury .

Do tej uchwały skierowanej do pracowników branży filmowej w Polsce odnieśli się awangardowi muzycy , Czesław Niemen , Józef Skrzek na płycie "Geira" przypomina , około 1000 lat wcześniej na terenie obszaru łużyckiego mieszkali Słowianie Łużyccy . Piosenki z płyty "Geira" Haliny Frąckowiak i SBB na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu były śpiewane na estradzie Festiwalu trzykrotnie , w roku 1975, w roku 1976 , w roku 1977 . Trzykrotnie , twórczość z płyty "Geira " była wyrażnie popierana przez ludzi decydujących o tym , co się śpiewa na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu . "Postępowe idee" - nowoczesność , " wyzwoleńcze dążenie narodu" - wolność , te dwa kierunki obrał za priorytetowe zespół SBB i rzeczywiście zespół SBB , gdzie się pojawił , był lubiany , potwierdza Józef Skrzek , lider zespołu SBB .
W roku 1974 zespól Budka Suflera nagrywa w Radio "Cień wielkiej góry " , w roku 1970 Czesław Niemen śpiewa słowa ; " Czemu cieniu odjeżdzasz" , a w roku 1975 w Opolu na festiwalu SBB i Halina Frąckowiak i Alibabki wykonują " Brzegi łagodne" . Pani z Alibabek o tej piosence mówi : najtrudniejsza piosenka do śpiewania w całej karierze Alibabek .

Elementy kompozycji "Cień wielkiej góry " i kompozycji " Bema pamięci rapsod żałobny" są w kompozycji Józefa Skrzeka " Brzegi łagodne " . Jest to umowna koncepcja , w wykonaniu Budki Suflera są " góry wysokie " , w wykonaniu SBB są " brzegi łagodne" . W warstwie słownej jest to rozgrywka poety Juliana Mateja , w warstwie muzycznej rozgrywka Józefa Skrzeka
2. Ja byłem na koncercie zespołu Homo-homini w roku możliwie 1974, lider zespołu Aleksander Nowacki śpiewał swoją kompozycję " Tobie Karolino " , z tekstem Marka Dagana . W roku 1978 słyszę na kasecie Józefa Skrzeka "Pamiętnik Karoliny " ten sam temat muzyczny , tym razem instrumentalny
3. Czy zespół Silesian Blues Band stawiali się na liczne konkursy muzyczne w Polsce
4. Pismo Panorama Silesia , data nieopisana , redaktor :Łukasz Respondek , artykuł o koncertach muzyki Józefa Skrzeka w Planetarium w Chorzowie
Redaktor : To absolutny fenomen i moje ulubione miejsce spotkań z publicznością - mówi multiinstrumentalista i opowiada o wielu występach pod kopułą i w atrium. - specyfika tego miejsca jest zupełnie inna od klubowej . Trzeba się do niej specjalnie przygotować , ale czuć w tych koncertach moc . Zawsze chętnie tam wracam i czekam na kolejny taki powrót - kończy muzyk
5. W roku 1975 , w czerwcu 28. w Opolu w czasie Festiwalu Piosenki Polskiej zespół SBB , Halina Frąckowiak i Alibabki wykonali piosenkę " Brzegi łagodne " , zespół SBB wystąpił w czteroosobowym składzie , Józef Skrzek - klawisze , Jerzy Piotrowski - perkusja , Antymos Apostolis - gitara , jeden gitarzysta basowy , kto to był

Film z udziałem Józefa Skrzeka

1. Film z koncertu Józefa Skrzeka i chóru Quattro Voci pod dyrekcją Artura Sędzielarza , w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Mętkowie , 27.12.2020 , czas trwania filmu 47'53"

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 28, 2021 11:36 
Awatar użytkownika

Jurku,

z uwagą przeglądam kolejne Twoje wpisy w tej pracowicie tworzonej kronice poświęconej niedocenionemu, a wybitnemu kompozytorowi i instrumentaliście (a także oryginalnemu wokaliście).

Każdy odcinek zaczynasz wstępem o świętowaniu kolejnych lat, co jest niekonieczne, bo nikt nie świętuje swoich urodzin przez cały rok, a i nie trzeba pretekstu, żeby zanurzyć się w aspekty twórczego życia Muzyka z Siemianowic.

Z lektury kolejnych postów wynika, że bardzo dobrze poznałeś koleje losu tak Józefa, jak i zespołu SBB. Cenne są zwłaszcza osobiste refleksje, wspomnienia koncertów i wywiadów.

Ale czasem ze zgromadzonych tu faktów wysnuwasz zadziwiająco kontrowersyjne wnioski - jak np. ten:

Cytuj:
Do tej uchwały skierowanej do pracowników branży filmowej w Polsce odnieśli się awangardowi muzycy, Czesław Niemen, Józef Skrzek (...)

Po przeczytaniu tego zdania o mały włos oblałbym się kawą, z pomocą której rozgrzewałem się po odśnieżeniu garażu :)

Przyznam, że mimo jako-takiej znajomości z obydwoma Muzykami nie jestem w stanie wyobrazić ich sobie wertujących partyjne uchwały, nie mówiąc już o odniesieniach do nich w ich twórczości.

Podobne wrażenie odniosłem po lekturze wypisów z obrad Związku Literatów Polskich, którego członkowie odnosili się w swoich wypowiedziach do trendów w literaturze, ale nie w twórczości Niemena, czy Skrzeka...

Kiedyś (po kielichu) znany organizator życia muzycznego przekonywał mnie, że to On programował poczynania znanych artystów i zespołów, w tym znanego z samodzielności Muzyka.

Pamiętam, że wymiękłem wtedy z zakąską w ustach, a on chyba sądził, że zakrztusiłem się śmiechem z przytaczanych obficie dykteryjek...

Bo można dodać prozaicznym zdarzeniom z przeszłości dodatkowego wymiaru, ale gdy się mocno przesadzi- to opowieść staje się farsą.

Oczywiście- po latach można naciągać wypowiedź muzyka o pożyczce na zakup instrumentu z kredytową polityką partii - tylko po co? Żadnej nauki, ani prawidłowości w tym nie ma!

Jeden artysta podpisał kontrakt w pierwszej połowie lat.70., a inny w drugiej. Jeden miał okazję kupić instrument w Danii, czy Szwecji, a drugi pomyślał: nie będę gorszy i kupił w USA.

Akurat muzycy, o których dyskutujemy specjalnie nie rwali się do tego, żeby wystąpić przed działaczami partii i organizacji młodzieżowych. Jeśli kiedyś wystąpili przed takim gremium, to pewnie po to, żeby dostać paszport z PAGART-u i móc wyjechać na koncerty do tzw, drugiej strefy płatniczej, czyli poza granice obozu KDL, aby tam dobrze zarobić.

Skoro już mowa o działalności w branży rozrywkowej, to wypada młodszym fanom wyjaśnić, że firmy działające na krajowym rynku muzycznej rozrywki były albo przedsiębiorstwami państwowymi (jak ZPR, czy niektóre Estrady), albo agendami stowarzyszeń twórczych (jak agencja koncertowa PSJ). Do rzadkości należały prywatne, czy nawet spółdzielcze podmioty produkujące sprzęt estradowy, czy obsługujące imprezy.

W żadnej publikacji nie zetknąłem się z wiarygodną informacją o istnieniu w latach 70. firmy "SBB". Owszem- używało się tego słowa (w potocznym znaczeniu) na określenie działań zespołu Skrzeka, ale była to po prostu działalność wykonywana osobiście, co biorąc pod uwagę realia ówczesnego systemu kwalifikuje się na uhonorowanie człowieka kroczącego w PRL tak wyboistą drogą najwyższym odznaczeniem państwowym 8)

Szkoda, że niektórych z tych zasłużonych dla polskiej kultury Muzyków nasz Prezydent odznaczyć może już tylko pośmiertnie...

Józef Skrzek jest tym szczęśliwcem, który odznaczony został za życia, choć szum medialny po tym uhonorowaniu nie przyniósł mu splendoru. :?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 28, 2021 22:56 
Awatar użytkownika

Dzień dobry Markovitzu , rzeczywiście , jest racja po Twojej stronie , co do Uchwały sekretariatu Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej z czerwca 1960 roku skierowanej do pracowników branży filmowej . Uchwała ta została powiedziana na spotkaniu z filmowcami , na konferencji w Spale w pażdzierniku 1960 roku, i nie została wydana w formie pisemnej . Ja w swoim opisie sytuacji myślę w ten sposób . Uchwała , o której piszę , ukierunkowuje pracowników branży filmowej na : " poszukiwanie tematyki wyrażającej postępowe idee i wyzwoleńcze dążenie narodu i ludu pracującego w 1000 - letniej historii Polski , korzystanie w tym zakresie z wybitnych dzieł polskiej literatury " .
Myśl zawarta w tej uchwale , po wielu latach jest realizowana z powodzeniem przez Czesława Niemena ,który opracowuje wybitne dzieła literatury polskiej , dzieła poezji polskiej . Myśl zawarta w tej uchwale jest realizowana przez Józefa Skrzeka , który przypomina fragment historii Polski , czasy życia księżniczki Geiry , ze Słowian Łużyckich , która została poślubiona za jednego księcia z dworu skandynawskiego . W czasie istnienia Grupy Niemen muzycy mieli okazję poznać muzyka norweskiego , pana Geira Bohrena z zespołu Junnipher Greene . Imię męskie Geir , jest również odmiana żenska tego imienia , czyli Geira . Myśl zawarta w tej uchwale o wyzwoleńczym dążeniu narodu jest realizowana przez Józefa Skrzeka , śpiewa pieśń " Freedom with Us " , czyli " Wolność z nami " , począwszy od roku 1977, do tej pory . "Wolność z nami" , kompozycja muzyków SBB z płyty SBB Nowy horyzont , rok 1975 , jak kojarzyć tą kompozycję , z " wyzwoleńczym dążeniem narodu" , z wolnością . Myśl zawarta w tej uchwale , dotycząca korzystania z wybitnych dzieł , jest realizowana przez Józefa Skrzeka , dotyczy to korzystanie z wybitnych dzieł muzycznych , Józef Skrzek na koncertach i na płycie SBB Nowy horyzont gra muzykę Fryderyka Chopina . Chodzi mi o podjęcie myśli zawartej w uchwale , i realizowanie tej myśli realizując muzykę . Nie jest to wpływ bezpośredni , po prostu , o czym mówiono w roku 1960 , o tym mówiono , a co jest realizowane w latach 1969 i dalej , ma w sobie cechy wspólne .
Jeśli chodzi o sposób finansowania zespołu SBB w latach 1974 - 1980 . Rzeczywiście , czy nie rzeczywiście , nie istnieje firma o nazwie SBB , jednak zespół SBB , myślę , miał osobowość prawną , umowy zostały zawierane , na realizacje produkcji muzycznych . W tej sprawie mówi Józef Skrzek , prowadził dokumenty ; umowy , księgowość . Takie umowy widzą dwie strony ; z jednej strony Agencja Aries , posiadająca osobowość prawną , a z drugiej strony kto , imiennie Józef Skrzek , bądż zespół SBB reprezentowany przez Józefa Skrzeka , czyli podmiot posiadający osobowość prawną .
Drogie instrumenty muzyczne z Zachodniej Europy , jak je uzyskać , w tej sprawie uwagę moją skierowałem na pracę eskpertów rządowych w latach 1971 - 1980 , bo chodziło o sprowadzenie nowoczesnych technologii do Polski , a o tym samym mówią polscy muzycy .
Pozdrawiam , Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lut 03, 2021 12:35 
Awatar użytkownika

Dzień dobry

1. W roku 1988 , 11. grudnia , w Warszawie w Ośrodku Kultury Ochota była impreza pod tytułem : Bliskie spotkania z muzyką Science - Fiction . Wzięli udział w imprezie Czesław Niemen , Władysław Komendarek , Józef Skrzek. Trzy solowe recitale tych muzyków, są zdjęcia Czesława Niemena , Władysława Komendarka , Józefa Skrzeka z tej imprezy . Muzycy ze swoim sprzętem muzycznym elektronicznym . Te zdjęcia na stronie Generator . Dwudniowa impreza jest okazją do wspólnego muzykowania , czy Czesław Niemen , Władysław Komendarek , Józef Skrzek na tej imprezie zdecydowali się na wspólne granie muzyki . W roku 2000 i dalej , muzyk niemiecki muzyki elektronicznej organizuje spotkania muzyków elektronicznych pod nazwą : Ricochet Gatchering , wielodniowe spotkania w różnych miejscach świata , mnóstwo muzyków bierze udział , w tym Józef Skrzek i Władysław Komendarek , są wydawnictwa cd , dvd . Czesław Niemen umarł w styczniu 2004 roku , i w tym roku we wrześniu , w dniach 5 - 11. wrzesień 2004 roku impreza Ricochet Gatchering była w Polsce , w Jeleniej Górze i w Komarnie .
2. Pismo Gazeta Codzienna Śląsk Cieszyński , data 11.8.2009 , redaktor : Redakcja ,
Redaktor : W sobotę w Domu Trzech Narodów w Jasnowicach , w 125. rocznicę urodzin Jana Wałacha , słynnego artysty z Istebnej , zagrali kapela Wałasi i Józef Skrzek

Czyli 7. sierpnia 2009 roku w Jasnowicach koncert kapeli Wałasi i Józefa Skrzeka
3. Żelazna Kurtyna , w języku angielskim Iron Curtain , tytuł płyty zespołu SBB , rok 2009. W pracy doktorskiej pod tytułem : Nowa Polska - nowa kultura - nowa historia . Przeszłość jako przedmiot propagandy w okresie PRL-u , pani Magdalena Drajkowska , Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu , wydział Historyczny , Instytut Historii , Poznań 2018 , pisze o Żelaznej Kurtynie .
Pani Magdalena Drajkowska : Wznoszona wraz z odbudową kraju żelazna kurtyna nie dopuszczała do obarczenia państwa radzieckiego częścią winy za poniesione straty i szkody podczas wojny . Od samego początku , jeszcze przed prawnym ukonstytuowaniem rządów komunistycznych w kraju , kurtyna z żelaza opadła , wyznaczając jasno i wyrażnie granicę miedzy imperialistycznym zachodem a komunistycznym wschodem , między przyjaciółmi i tymi , którzy tej przyjażni zagrażają .

Józef Skrzek mówiąc o żelaznej kurtynie opowiada , jak muzycy zespołu SBB unikali dotykania żelaznej kurtyny. Na czym polegało uruchomienie mechanizmu żelaznej kurtyny , na niestosowaniu się do uzgodnień z cenzorem koncertu , wydawnictwa , wypowiedzi . Muzycy zespołu SBB , jak rzadko kto , w latach 1972 - 1980 mieli możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie . Józef Skrzek będąc w Republice Federalnej Niemiec nie udzielił żadnego wywiadu Radiu Wolna Europa . Taki wywiad , zrozumiałym jest , uruchomiłby działanie żelaznej kurtyny , czyli zakaz występów w Polsce , zakaz nagrywania muzyki w studio . We wszystkich wywiadach Józef Skrzek mówi tylko o muzyce , nie ma mowy o jakichkolwiek tekstach , podtekstach o sprawach politycznych . Pan Zbigniew Hołdys , w roku możliwie 1978 , 1979 , wypowiadał się dla zagranicznej prasy i dotknął go zakaz koncertowania w Polsce . Pan Jacek Skubikowski w Świnoujściu w roku 1983 w czasie swego występu na Festiwali Fama 1983 , gdy zaczął mówić słowa nie uzgodnione z cenzorem koncertu , występ Jacka Skubikowskiego przerwano , Jacek Skubikowski otrzymał zakaz koncertowania w Polsce .
Edward Gierek , wódz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w latach 1970 - 1980 , w filmie pod tytułem : Nikt mnie już o nic nie pytał , rok 2003 , mówi :
Edward Gierek : Wiele spraw udało mi się zrealizować . Po pierwsze , udało mi się zbliżyć Polskę do Europy , i nawet powiem więcej , uczynić Polskę krajem europejskim

Józef Skrzek korzystał z możliwości , jakie można było mieć w zakresie przemieszczania się po Europie , grania muzyki , korzystania ze sprzętu muzycznego . Józef Skrzek dostosował się do realiów , i korzysta z tych realiów . Nie narażał siebie , i kolegów z zespołu na skutki dotknięcia żelaznej kurtyny . Muzycy , którzy nie rozumieli realiów , mówiąc żle o swojej ojczyżnie , jasnym jest , byli ukarani , dotknęła ich żelazna kurtyna . Józef Skrzek nie zagrażał przyjażni , o której pisze pani Magdalena Drajkowska . Pani Magdalena Drajkowska pisze o granicy między przyjaciółmi , i tymi , którzy tej przyjażni zagrażają . Józef Skrzek nagrywając płytę SBB Iron Curtain , czyli Żelazna Kurtyna , zachwala siebie , w jaki sposób uniknął dotykania żelaznej kurtyny .
4. Jest również powiedzenie " Skrzek Bierze Barykady " , czyli rozumienie liter SBB , nazwy zespołu Józefa Skrzeka . Jest znany obraz namalowany przez malarza francuskiego Eugene'a Delacroix w roku 1830 ; Wolność wiodąca lud na barykady .
Józef Skrzek barykady , przeszkody , umiejętnie omijał , granice umiejętnie przekraczał , praktycznie nie przeciwstawiał się cenzurze , warunkom życia , ale umiejętnie dostosowywał, i stosuje się się do warunków życia , korzystając z możliwości realizacji swoich pomysłów
5. SBB w latach 1971 i dalej funkcjonują w polskim rocku jako Przodownicy Pracy , tytuł przyznawany pracownikom , którzy znacznie przekroczyli normy pracy , przewidziane do wykonania . Konsekwencją było podnoszenie norm pracy dla wszystkich pracowników . Józef Skrzek w Telewizji Polskiej w programie Pegaz w roku 1997 mówi o tym , jak jego zespół SBB dowodził w polskim rocku przez dziewięć lat , czyli chodzi o lata 1972 - 1980 . Muzycy różnych polskich zespołów rockowych mówią o tym czasie , smutny czas , bez możliwości rozwoju . Jedna pani redaktor w rozmowie z Czesławem Niemenem używa słów o muzykach zespołu SBB , niedościgłych wymiataczach .
Impreza muzyczna Muzyczny Camping w Lubaniu w 1979 roku , w dniach 11.7.1979 - 14.7.1979 przywróciła radość grania muzyki na polskich estradach , był szturm punków na estradę , bo cenzor , czy organizator imprezy zabronił występu zespołom punkowym . Była bitwa miedzy punkami a milicją i pracownikami ochrony imprezy . Granie muzyki odbywało się w kilku miejscach , w dzień i w nocy . Było mnóstwo różnych wykonawców muzyki .
Dziesięć lat wstecz , w roku 1969 , w dniach 27.11.1969 - 30.11.1969 w Kaliszu była impreza czterodniowa ; Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej , koncerty i całonocne jam session , grał kto chciał , i z kim chciał . Uczestniczyło czterdzieści zespołów muzycznych z całej Polski .
W latach 1972 - 1980 z kim , z jakim polskim zespołem muzycznym mierzyli się muzycy zespołu SBB . Było jedno spotkanie , w Lublinie w noc sylwestrową 31.12.1973 - 1.1.1974, zespół SBB przybył na zaproszenie zespołu Budka Suflera powitać Nowy Rok 1974 wspólną zabawą , graniem i śpiewaniem muzyki . Na polskich estradach muzycy SBB funkcjonują tylko w czasie oficjalnych Festiwali , swoich tras koncertowych , praktycznie grają sami ze sobą , czasem zapraszając do wspólnego koncertowania Andrzeja Przybielskiego , Jana Skrzeka , Helmuta Nadolskiego , Tomasza Stańkę , Mariannę Wróblewską , Zbigniewa Wegehaupta i na dłużej Sławomira Piwowara . Dwa oficjalne występy zespołu SBB z Haliną Frąckowiak na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu .
W spotkania muzyczne w zespole Silesian Blues Band bogato było w latach 1971 i możliwie w 1972 , czy 1973 , w tym czasie wspólnie koncertowali z zespołem z Krakowa Szwagry . Pan Jacek Rzepczyk , muzyk , współpracownik Józefa Skrzeka wspomina lata 1969 - 1971 jako przebogate w spotkania muzyczne różnych wykonawców . Nie było takiego zjawiska , jak dominacja jednego zespołu , dominacja jednego wykonawcy . Sformułowanie : dominacja jednego wykonawcy , nad drugim wykonawcą , sformułowanie raczej propagandowe . Takie sformułowanie usiłowano , możliwie , kojarzyć z Czesławem Niemenem , gdy w roku 1970 zaprezentowano płytę Niemen Enigmatic , rozumując ; jest to coś najwybitniejszego , co jest w polskim rocku ; i takie sformułowanie , czyli dominacja jednego wykonawcy , w tej wypowiedzi mowa o zespole SBB , powtarza Józef Skrzek w Telewizji Polskiej w roku 1997 w programie Pegaz .
Słowa wodza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej , Edwarda Gierka , wygłoszone w 1972 roku na Piątym Plenum Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej : Razem budujemy drugą Polskę , i nazwa , jaką przyjął zespół Józefa Skrzeka , Szukaj , Burz i Buduj , jednoczą się . Jest to budowanie . Forma wyrażenia w przypadku słów Edwarda Gierka jest w tonacji współpracy , tonacji spokojnej, a już forma wyrażenia w przypadku nazwy zespołu muzycznego jest nakazowa , jest to forma zdecydowanie mająca ukierunkowanie na zwiększenie ważności słów . Tych samych słów , które mówi wódz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej . Odmiana " budujemy " , my budujemy , i następująca po tym odmiana " buduj " , Ty buduj , odmiana , polecenie do realizacji , bez możliwości odwrotu . Wersja nazwy zespołu jest kontynuacją wersji hasła propagandowego Edwarda Gierka , sformułowaną w formie polecenia do realizacji .
Co się działo w polskim rocku w latach 1972 - 1980 , czyli w czasie , jak mówi Józef Skrzek , jego zespół SBB dowodził polskim rockiem
6. Czytałem rozmowę Józefa Skrzeka w jednym piśmie , na pytanie ; czy tworzy pan muzykę religijną ? , Józef Skrzek mówi , nie tworzy muzyki religijnej , to co tworzy , to jest jego osobista muzyka grana i śpiewana w przestrzeniach sakralnych
7. Takie sformułowanie , im coś , czyli kompozycja muzyczna , bardziej skomplikowana , tym lepsza , czy takie sformułowanie jest sensowne . Jest również sformułowanie , proste , genialne , tylko geniusz mógł wymyśleć takie skojarzenie . W wielu przypadkach słuchacze muzyki Józefa Skrzeka z uznaniem mówią , jakie to skomplikowane , czyli lepsze od prostoty . Natomiast o muzyce Józefa Skrzeka do opery "Pokój saren " jest opis pani , która była na przedstawieniu , pani pisze o prostych , nieskomplikowanych kompozycjach

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 08, 2021 13:58 
Awatar użytkownika

We wtorek 16 lutego o 22.55 w TVP Dokument będzie "Spotkanie z SBB", program z 1979r.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 15, 2021 19:45 
Awatar użytkownika

Dzień dobry ,

1. W piśmie Dziennik Bałtycki , rok 1996 , numer 170. , notatka
Redaktor : Minister Barbara Labuda i Czesław Niemen , Michaj Burano , Katarzyna Dowbor , Kasia Kowalska i Piersi , Obstawa Prezydenta z Proletaryatem oraz Józef Skrzek - oto bardzo niepełna lista atrakcji , jakie przygotowali dla kilku tysięcy zgromadzonej w Operze Leśnej publiczności organizatorzy imprezy nazwanej " Atlasem polskiego rocka " .
Odbył się koncert z okazji 75 - tych urodzin Franciszka Walickiego.

W piśmie Dziennik Bałtycki w tej notatce jest opis , jak występowali ; Czesław Niemen , Piersi , Mira Kubasińska , Brekaout , Kasia Kowalska , Varioux Manx , Michaj Burano , John Mike Arlow , Wojciech Korda , Małgorzata Ostrowska . Tytuł koncertu : " Po obu brzegach tęczy - atlas polskiego rocka " , data lipiec 1996 rok w Sopocie w Operze Leśnej , na tym koncercie wystąpił Józef Skrzek
2. Pani Basia Kuligowska , strona parafia Rumia Zagórze , data 18.6.2007
Pani Basia Kuligowska : Metamblewo jest miejscem szczególnego odkrywania prawdy o miłości . W niedzielne popołudnie , w leśnym sanktuarium przy Ołtarzu Papieskim , spotkała się młodzież z całej Polski i zagranicy . Przesłaniem tegorocznego jubileuszowego festiwalu były słowa Jana Pawła II skierowane do młodzieży : " Nie możecie przegrać miłości " . Temat ten pomogła zrozumieć ekspertka festiwalu - profesor Maria Ryś . Gwiazdami wydarzenia były zespoły takie jak SBB z Józefem Skrzekiem , chór gospel Zwykły Cud i najmłodszy w Polsce perkusista - pięcioletni Igor Falecki . Uroczystości uświetniły także grupy break dance , hip - hop i fire show

Na X Festiwalu Młodzi i Miłość w Metamblewie , koncert zespołu SBB 17.6.2007 , Metamblewo jest dzielnicą miasta Gdańsk
3. Józef Skrzek w rozmowie z panią redaktor Teresą Semik mówi o Janie Skrzeku , pismo Dziennik Zachodni , data kwiecień 2005 rok
Józef Skrzek : Żeby móc zarabiać na scenie , trzeba było mieć w tamtym czasie uprawnienia nadawane przez Resort Kultury . Pomogłem Jankowi je zdobyć . Byłem w komisji ministerialnej , która je przyznawała

Redaktor Jacek Kurek , pismo Gazeta Uniwersytecka Uniwersytetu Śląskiego , miesięcznik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach , numer 7 . ( 227. ) , data kwiecień 2015
Redaktor : W maju 1985 roku Jan Skrzek pojechał do Warszawy , by zdać egzamin , który pozwoliłby mu zostać zawodowym artystą muzykiem . Egzaminował wybitny aktor , reżyser , dyrektor teatrów i pedagog Aleksander Bardini , pamiętany też wówczas z brawurowo prowadzonych programów telewizyjnych dla marzących o estradzie amatorów . Z bluesem jednak do czynienia miał mniej więcej tyle , co Kyks z baletem . Gdy Aleksander Bardini usłyszał Skrzeka , powiedział stanowczo i absolutnie : Nie . Nie taki głos , nie taka dykcja ... Nic nie takie ... Janek machnął ręką , usiadł i zagrał na organkach . I wtedy profesor natychmiast zmienił zdanie . Wydana przez Departament Teatru , Muzyki i Estrady Ministerstwa Kultury i Sztuki legitymacja Jana Skrzeka uprawniająca do wykonywania zawodu muzyka estradowego ma datę 30 marca 1985 roku . Podpisali ją kompozytorzy Andrzej Trzaskowski - przewodniczący komisji i Janusz Trzciński - ówczesny dyrektor Departamentu Teatru i Estrady . Takie to były lata ...
Redaktor : W tym samym roku w plebiscycie miesięcznika "Jazz Forum " Janka Skrzeka uznano za najlepszego polskiego muzyka w kategorii instrumentów różnych ( harmonijka ustna - rzecz jasna ) . To był w ogóle dobry rok dla Janka . Zaśpiewał wtedy między innymi w Jarocinie dla 15 tysięcy ludzi . I wtedy też , 13 września 1985 roku , w chorzowskiej "Leśniczówce" nagrał swoją pierwszą płytę " Górnik Blues " ... Zaczynała się introdukcją Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Kamiennego 1 Maja , a potem było to fascynujące i jedyne harmonijkowo - fortepianowe Jasiowe Granie ...
Po latach sam bywał jurorem w festiwalach harmonijkowych , na przykład w poznańskim " Zaczarowanym Świecie Harmonijki " . Brat Janka , Józef , nazywa harmonijkę najbardziej bluesowym instrumentem świata i wspomina , że kiedy Jankowi zdarzało się grać pod ziemią , w kopalni , to od razu jakby czyściej się tam robiło
4. W marcu 2006 roku perkusista Paul Wertico grał w zespole SBB trasę w Polsce , potem jeszcze grał jeden koncert SBB we wrześniu 2006 roku w Toronto w Kanadzie . W pażdzierniku 2006 roku i w listopadzie 2006 roku Paul Wertico jest w Polsce , na Słowacji , na Węgrzech i w Niemczech . Chce grać , ale z kim , Józef Skrzek i Antymos Apostolis nie podejmują współpracy z Paulem Wertico , w dniu 11.11.2006 są na Węgrzech w Seged na Festiwalu muzycznym , do współpracy zapraszają perkusistę węgierskiego Gabora Nemetha i Tomasa Samlo , muzyka węgierskiego , i tam grają koncert .
Strona Marek Raduli ; W roku 2006 perkusista Paul Wertico grał w zespole The Colours ; zespół The Colours w składzie ; Krzysztof Ścierański , Bernard Maseli , Marek Raduli , Paul Wertico , trasa koncertowa tej formacji :
koncert 24.10.2006 Olsztyn
koncert 25.10.2006 Warszawa
koncert 26.10.2006 Kutno
koncert 27.10.2006 Przemyśl
koncert 28.10.2006 Lubin
koncert 29.10.2006 Świętochłowice
koncert 30.10.2006 Bratislava , Słowacja
koncert 31.10.2006 Budapest , Węgry
koncert 2.11.2006 Inglostadt , Niemcy
W dniu 29.11.2006 Paul Wertico napisał email do muzyków zespołu The Colours
Paul Wertico : Cześć Krzysztof , Marek & Bernard
Paul Wertico : Chciałem po prostu do Was napisać , by powiedzieć Wam jak bardzo wspaniałe było granie i przebywanie z Wami . Mieliście fantastyczne brzmienie i mam nadzieję , że możemy razem zrobić o wiele więcej w przyszłości ! To był zaszczyt dla mnie występować z Wami każdego wieczoru ! Wszystkiego najlepszego !!! Paul
5. Jak wspomina pierwsze koncerty Grupy Niemen lider zespołu , Czesław Niemen .
Wpis w tym forum , Artystyczne kontakty , internauta szach'raj , data 30.8.2006 , godzina 16:08
Czesław Niemen : Pamiętam nasz pierwszy koncert we wrocławskim "Pałacyku" : studenci jakby nic nie pojęli z naszej muzyki ...

Czesław Niemen , pismo Teraz Rock , 9.2003
Czesław Niemen : Już nie pozwalałem sobie na dodekafoniczne klastery ( gwoli wyjaśnienia niewtajemniczonym ) , to nic innego jak granie łokciami po czarnych i białych klawiszach fortepianu , lub wyrażanie w inny sposób swojej bezkompromisowej " nowoczesności " ...
6. Józef Skrzek w Radio Toksyna , po nagraniu płyty SBB Blue Trance , czyli po 2010 roku
Józef Skrzek : Czasami byliśmy , no , jak takie , ja nie wiem , przemytniki , ha , ha . Kiedy na granicy musieliśmy wyjmować sprzęty i staliśmy na przykład po cztery , pięć godzin po północy i sobie wymyślili celnicy Enerdowcy , albo celnicy z Czechosłowacji , albo jeszcze inni , którzy nas gdzieś tam wpuszczali na jakiś większy festiwal rockowy. A jako , że byliśmy zza Żelaznej Kurtyny , to na wszelki wypadek zawsze wpuszczali nam psy , no po to , żeby powąchały , czy tam nie ma , na przykład , nie wiem , były takie śmieszne , no

Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Ryszardem Glogerem , Radio Merkury , wrzesień 2007 rok
Józef Skrzek : Co się działo na ostatnich moich podróżach, czy w Góry Skaliste , czy tam do Aten , zagubione bagaże , rozwalony moog , nie wiadomo co tam jeszcze , śpiączka , bo nie wiesz , czas się zmienia i tak dalej

Czesław Niemen , pismo Tylko Rock , 3.1997
Czesław Niemen : Po półrocznym pobycie we Włoszech wracałem samotnie za kierownicą camioncino Ford Transit . Trasę Bolonia - Warszawa pokonałem non -stop 35. godzin . Na granicy w Cieszynie czekał już mój włoski impresario Antonio Foresti , udający się z wizytą do Polski . Był zszokowany kiedy tłumy fanów na wiadomość o przyjeżdzie gwiazdy ( ... ? ) zaatakowały szlaban . W pośpiechu skrobnąłem kilkadziesiąt autografów i na gaz . Zajrzałem na chwilę do domu i bez odpoczynku pognałem do Sopotu . Szaleństwo ...
7. Jacek Rzepczyk , muzyk , współpracownik Józefa Skrzeka ,w rozmowie z redaktorem o zespole Heliosi , gdzie wspólnie grali Józef Skrzek i Jacek Rzepczyk , w książce pod tytułem SBB Wizje autorstwa Andrzeja Hojna , Michała Wilczyńskiego , wydawnictwo Śląska Witryna Muzyczna , Katowice 2003 rok
Redaktor : Jak wyglądało aranżowanie utworów - tutaj przewodził Józef , czy rodziło się wspólnie ?
Jacek Rzepczyk : Józek aranże narzucał , ale wszyscy mogliśmy swoje parę groszy dorzucić
8. Czesław Niemen i Józef Skrzek , po roku 1973 jest wiele sytuacji , między innymi ;
W roku 2001 , w pażdzierniku Czesław Niemen jest w Paryżu , w kościele Polskim świętej Magdaleny jest koncert zorganizowany w 180. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida .
W roku 2001 , w maju i czerwcu Józef Skrzek jest we Francji , w Villejuif pod Paryżem , w teatrze imienia Romain Rolland'a jest przedstawienie teatralne pod tytułem "L'improbable rencontre" , w reżyserii Alain Mollot z muzyką Józefa Skrzeka .
Współpraca z artystą plastykiem , Janem Sawką ; Józef Skrzek w roku 1997 prowadził rozmowy w sprawie realizacji instalacji w Warszawie na Pałacu Kultury i Nauki . Instalacji
będącej wynikiem współpracy Japończyków , plastyka Jana Sawki , muzyka Józefa Skrzeka . Nic nie zrealizowano.
Współpraca z artystą plastykiem , Janem Sawką ; Czesław Niemen w roku 2003 , w Italii , we Florencji . Spektakl plastyka Jana Sawki i Czesława Niemena pod tytułem " The Voyage" . Spektakl ten zdobywa nagrodę Premio de Lorenzo Il Magnifico Gold Medal na biennale o nazwie Contemporary Art .
Czesław Niemen w sierpniu 1990 roku grał serię koncertów w kościołach różnych miast Polski . Józef Skrzek gra koncerty w kościołach w Polsce .
W 2003 roku w Warszawie Czesław Niemen rozmawiał z Józefem Skrzekiem u Artura Lasonia o stowarzyszeniu muzyków
Czesław Niemen we wrześniu 1988 roku, koncert w Hali Gwardii w Warszawie na zakończenie wystawy malarskiej Arsenał . Spełnia się jedno z marzeń Niemena - śpiewanie wśród obrazów , opis wydarzenia w książce pod tytułem Niemen czas jak rzeka , autor Marek Gaszyński , wydawnictwo Prószyński i S-ka , rok 2004
Józef Skrzek gra muzykę w Krakowie w Barbakanie w dniu 7.7.2016 , gra muzykę w Siemianowicach na Rynku Miejskim 7.5.2017 , i planowano koncert w Toruniu 1.5.2017 , czy się odbył ten koncert . Te koncerty odbyły się wśród wystawionych obrazów malarza profesora Czesława Dżwigaja . Muzyka Józefa Skrzeka na tych koncertach inspirowana obrazami Czesława Dżwigaja
Czesław Niemen w Legnicy w maju 1991 roku , w kościele Mariackim recital Czesława Niemena z udziałem chóru
Józef Skrzek na Świętym Krzyżu we wrześniu 2012 roku zagrał koncert z udziałem chóru Oktoich z Wrocławia
Czesław Niemen jest autorem muzyki do polskiego filmu " Sobie król " , muzyka nagrana przez Czesława Niemena i Jerzego Grunwalda , nagrywanie muzyki w pażdzierniku 1973 roku , data premiery filmu 10. maja 1974 . Muzyka ; Jerzy Grunwald - gitara akustyczna i Czesław Niemen - syntezator moog , ten fragment muzyczny ; energicznie gitara akustyczna i syntezator moog , w czasie trwania filmu ; 36'10" - 37'12"
W Opolu 26.6.1976 na estradzie Amfiteatru w czasie występu zespołu SBB , jest fragment muzyczny , w którym gitarzysta Antymos Apostolis gra na gitarze akustycznej , Józef Skrzek gra na moogu , Jerzy Piotrowski na perkusji , jest zapis koncertu SBB na wydawnictwie SBB Live in Opole 1976 . A Late Night Recital . SBB brzmi zupełnie podobnie , jak grają Czesław Niemen i Jerzy Grunwald w filmie " Sobie król " .
W Grodnie , na Białorusi , Józef Skrzek gra koncerty w dniach 24.6.2015 i 25.6.2015 .
Jarosław Iwaszkiewicz nazwał Czesława Niemena Chopinem rocka . Jeden z czeskich , wtedy , czyli w roku możliwie 1977 , czechosłowackich , recenzentów nazwał Józefa Skrzeka Chopinem polskiego rocka .
Mieszkańcy wsi Wasiliszki na Białorusi wspominają , w audycji radiowej o Czesławie Niemenie , jak młody Czesław Niemen lubił śpiewać w gronie kolegów , wychodził przed rodzinny dom , do swoich kolegów , dwóch , trzech i śpiewał , piosenki rosyjskie .
Pan Jacek Rzepczyk , kolega Józefa Skrzeka ,w książce SBB Wizje autorstwa Andrzeja Hojna , Michała Wilczyńskiego , Śląska Witryna Muzyczna , rok 2003 wspomina lata młodości z Józefem Skrzekiem
Jacek Rzepczyk : pojechaliśmy nad Turawę i tam nocą ryczeliśmy w namiocie kolędy na trzy głosy , a to było lato
9. Wspólne wydawnictwa Jarosława Pijarowskiego i Józefa Skrzeka :
Płyta cd : Człowiek z wysokiego zamku , rok 2013, 1 płyta cd
Płyty cd : Terrarium ,rok 2013 , 2 płyty cd
Płyta cd : Terrarium : Organ Works , rok 2013 , 1 płyta cd
Płyta cd : The Dream off Penderecki , rok 2013 , 1 płyta cd
Płyta cd : Requiem dla chwil minionych , rok 2015 , 1 płyta cd , 1 płyta long-play
Płyta cd : Katharsis ( A Small Victory ) , rok 2017 , 1 płyta cd
Płyta cd : Living After Life , rok 2019 , 1 płyta cd
Płyta cd : Breakfast in the Exorcist Brain , rok 2015 nagrania w studio , rok 2016 możliwie widowisko , , rok 2020 możliwie wydawnictwo, 1 płyta cd
Płyta cd i książka : Pandemonicon , rok 2020 , 1 płyta cd i 1 książka

W roku 2017 jest notatka na stronie Polskie Radio New York City , data 10.7.2017 , Józef Skrzek i Jarosław Pijarowski zapowiadają większą produkcję muzyczną
10. W roku 1974 w prasie w Republice Federalnej Niemiec i w Polsce uznawano Józefa Skrzeka za najlepszego gitarzystę basowego . Krzysztof Ścierański jest od wielu lat najlepszym gitarzystą basowym w Polsce uznawanym . Jest wielu różnych gitarzystów basowych nie uznanych jako najlepszych
11. Przedrostek " naj " jest wielokrotnie wymieniany w związku z Józefem Skrzekiem , i przez samego Józefa Skrzeka i przez ludzi współpracujących .
Józef Skrzek mówi o Tari , Cyganie o wspaniałym głosie , który był w szpitalu , w czasie , gdy Józef Skrzek był w szpitalu ;
Józef Skrzek : Oto jeden z najlepszych gitarzystów solowych
Te słowa Józefa Skrzeka w książce pod tytułem SBB Wizje , autorstwa Andrzeja Hojna , Michała Wilczyńskiego , wydawnictwo Śląska Witryna Muzyczna , Katowice 2003 rok
Poeta Julian Matej w wierszu " Brzegi łagodne " , do tego tekstu muzykę napisał Józef Skrzek , a te słowa : najdalszy brzeg
Poeta Julian Matej w wierszu " Erotyk " , do tego tekstu Józef Skrzek napisał muzykę , są słowa ; najciemniejszą , najjaśniejszy
Redaktor Zygmunt Kiszakiewicz , pismo Panorama , numer 49. , data 3.12.1978 , o zespole SBB , redaktor : SBB - osiągnęli najwyższą pozycję
Józef Skrzek w Polskiej Telewizji w programie Pegaz w roku 1997 , Józef Skrzek : najbardziej szokujące , najpiękniejszy czas
Józef Skrzek w Radio Toksyna po nagraniu płyty SBB Blue Trance , czyli po roku 2010 , Józef Skrzek : najbardziej niesiony
Józef Skrzek , słowa o pracowniku technicznym zespołu SBB , Zbigniewie Wiatrowi , słowa
na stronie czeskiej Progress rock . Józef Skrzek : najulubieńszemu akustykowi
Słowa o Józefie Skrzeku na Dni Parafii Szczakowa 2018 : Jednym z najwybitniejszych muzyków w historii Polski
Józef Skrzek mówi o Grupie Niemen w Słupsku , w rozmowie z redaktorem Tomaszem Wojtalikiem , 27.11.2015
Józef Skrzek : Niemen , my i Helmut to było absolutnie , najwyższy pułap
Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Krzysztofem Domaszczyńskim , Magazyn Razem ,rok 1983
Józef Skrzek : Najwazniejsze , aby dać ludziom muzykę , która ich zjednoczy
Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Maciejem Szczawińskim , pismo Nasze Katowice , numer dwanaście . ( 110. ) , grudzień 2017
Józef Skrzek : SBB to było i jest nadal moje najukochańsze
Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Piotrem Spottkiem , data 3.8.2020 rok w Radio Muzyczna Cyganeria , kilkukrotnie mówi przedrostek " naj " z różną kontynuacją
12. Redaktor Łukasz Kołtacki , Nasze Miasto Kultura Polska , marzec 2009 rok
Redaktor : Pan Lucjan Broniewicz , dyrektor toruńskiego Planetarium : Aby uczcić piętnastą rocznicę naszej działalności przygotowaliśmy niepowtarzalny pokaz , zatytułowany " Kosmofonia " . Jego scenariusz opiera się na koncepcji podróży od początków wszechświata po dzień dzisiejszy , od chwili narodzin Ziemi , poprzez wszystkie wieki jej rozwoju i cywilizacji aż po współczesny nam Toruń

Były trzy koncerty w Toruniu w Planetarium , wystąpił duet Józef Skrzek i Roksana Wikaluk ;
koncert 7.3.2009 wieczorem
koncert 8.3.2009 godzina 15
koncert 8.3.2009 godzina 17
Mija dziesięć lat , redaktor Grzegorz Jasiński rozmawia z profesorem Adamem Majem z Krakowa , doktorem Jerzym Gręboszem z Krakowa , z Józefem Skrzekiem w Radio RMF 24 w Krakowie , 14.9.2019 roku
Profesor Adam Maj : Zjazd , czterdziesty piąty Zjazd Fizyków Polskich , który odbywa się w Krakowie , gdzie będąc w tym komitecie naukowym programowym zaproponowałem zrobienie widowiska muzycznego
Redaktor : Wszystko zaczyna się jeszcze przed Wielkim Wybuchem
Doktor Jerzy Grębosz : Jeszcze przed Wielkim Wybuchem , kiedy nie było czasu
Doktor Jerzy Grębosz : Opowiadamy tę historię wszechświata muzycznie . Opowiadamy ale też i obrazem . I nie tylko . Wprowadzamy do współczesności , ale ciągniemy to dalej , do przewidywalnego końca , jak to się wszystko może potoczyć dalej

Był jeden koncert 15.9.2019 w Krakowie w budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego , scenariusz koncertu profesor Adam Maj , doktor Jerzy Grębosz , Bogdan Fornal , Mark Riley , wystąpili doktor Jerzy Grębosz , Józef Skrzek , Chór Nowodworski , dyrygent chóru Ryszard Żróbek , CzeT Minkus , Ela Skrzek , Wiktoria i Julia Minda
13. Rozmowa redaktora Piotra Spottka z Józefem Skrzekiem w Radio Muzyczna Cyganeria , data publikacji 3.8.2020 rok
Redaktor : SBB czy to był początek
Józef Skrzek : No nie , po prostu , jeśli chodzi o wejścia na scenę zawodową , nazwijmy to tak , no to to było przede wszystkim najpierw jeszcze wiesz , podejścia , pod nazwijmy to support Brekaout . To co robiłem z holenderką Mariolaine , rozumiesz , to zresztą , z którą mam kontakt obecnie , ale ona oczywiście jest w świecie , natomiast , potem pierwsze wejście to było z Brekaout , zdecydowanie , to wtedy właśnie poznałem pojęcie bycia na scenie , tej , nazwijmy to show - biznesowej , gdzie właściwie oprócz tego , że dobrze grasz , to jeszcze musisz dobrze wyglądać , na przykład i do tego , na przykład wielki przyjaciel , nestor , Franciszek Walicki mówił : Józek , musisz zmienić image , musisz ubierać się kolorowo , musisz być wyższy , bo Nalepa jest wysoki , zwracał uwagę na szczegóły , po prostu , co się okazuje , że na siebie , jako tako , mają znaczenie , ogromne , teraz , i to się dopiero okazuje , jakie wielkie inne robią show , no myśmy to wtedy robili , i to było dla mnie też zaskakujące , bo jako niedawno jeszcze studencik to sobie robiłem co chciałem , grałem w czym chciałem , chyba że były egzaminy . No to takie wiesz przejście , po prostu , jakbyś chodził w ogóle w jakąś stratosferę , ale bardzo mi się podobała scena . Bardzo mi się podobało w ogóle , no wiesz , obcowanie z wielkim światem , nazwijmy to , który się otwiera bo , nie , ni stąd ni zowąd , poznajesz zupełnie nowych ludzi , i to cię , jakby , no , podtrzymuje mocno , no , okazało się , że ten pierwszy rok nazwijmy to praktykancki , mocny , z zespołem Brekaout miał wielkie znaczenie , dlatego , że nabrałem odwagi do tego , żeby założyć swój zespół , o którym wspomniałeś , czyli SBB
Redaktor : No właśnie , przywitaliśmy się piosenką " Twój dom wschodzącego słońca " , to kultowa piosenka , tak naprawdę
Józef Skrzek : No wiesz , dom wschodzącego słońca , the House of the Rising Sun Animals , rozpoczęty , ich jeszcze podsłuchiwaliśmy , tu , w Katowicach w Hali Parkowej to wiesz , to , w ogóle , dla nas , szok . To jest oczywiste , my jako , wiesz , że w tym kraju grało się big- beat , i wiesz , Malowana lala , czy tam tym podobne disco polo tamtych czasów , wiesz o co chodzi , to my , właściwie chociaż Animals , the House of the Rising Sun , co to jest , i oni w ogóle , Angole , wiesz , odważni , w ogóle , no wiesz , a my takie , troszeczkę , wiesz , nie wiem , jak to nazwać , po prostu , z tremą , no ale , nie ma sprawy , to miało już wtedy znaczenie i ten nowy mój " Twój dom wschodzącego słońca" jest inny , bo jest twój i tutaj jest w ogóle po polsku , bo jest zagrane , po raz pierwszy nagrane w studiu Deo - Recording w Wiśle Malince , a nawet jeszcze wyżej , jakoś
Redaktor : Czyli u Króla , tak
Józef Skrzek : Tak , zrobiłem tam jeszcze w międzyczasie , znaczy , nagrywał to Paul Griffith , amerykanin , akustyk ze Stanów Zjednoczonych , który się zakochał w Polsce , teraz są w Stanach Zjednoczonych . W studiu potem nagrywałem jeszcze z Kiepurkami , nagrywałem coś tam jeszcze , i do teraz się przyjażnimy
Redaktor : A powiedz mi Józefie drogi , jak to się stało , że właściwie jak słucham Twojej muzyki , tego , co robisz , to tak jakbym czuł Pink Floydów , rock progresywny , nie wiem , pomijając oczywiście aspekty , do których pójdziemy póżniej , czyli do tego , ,ze jesteś zdeklarowanym w sensie również muzycznym , niektórzy Tobie zarzucają , że poszedłeś na kolana troszkę
Józef Skrzek : No , każdy powinien mieć jednak trochę pokory , z twórców , żeby nie być tylko egoistą , który jet najładniejszy i najlepiej gra na świecie i wszyscy go kochają i w ogóle on jest łał , nie , no , trochę pokory nie zaszkodzi , ja tutaj to mówię , bo przeszedłem przez wielkie sceny , ogromne , z wielkim aplauzem , i tak dalej , teraz , wracam do pokory , która po prostu ma znaczenie , bo sobie robisz , takie wiesz , resume ; własciwie co ja zrobiłem , tak , może tak , może tak i tak dalej , wiesz , to jest dla artysty , w ogóle , jako tako , no , ma duże znaczenie zresztą w dalszym ciągu jestem dość aktywny , obiecuję , że spróbuję być jeszcze bardziej aktywny i wtedy się okaże , na ile moja forma i dyspozycja dzisiejsza ma znaczenie , bo to wiesz , określenie , legenda , jest takie trochę wiesz , jak na mapie , pisze z boku , legenda , nie o to chodzi , słuchaj . To zależy jak ty się czujesz , jak się czuję nieżle i dzięka Bogu . Powiem jeszcze , że od teraz mam jakby taką znowu dużą , nazwijmy to wenę , żeby pewne rozpoczęte pomysły kontynuować , a jest ich dość trochę , na dzień dzisiejszy
Redaktor : Czyli oby życia starczyło , tak
Józef Skrzek : Powiedzmy , że to jest wszystko otwarte , bo mówię to , że to jest w rękach wyższych i możliwościach sił wyższych na swój sposób też , ale przy tym zachowywanie pewnej higieny , zachowanie w ogóle pewnych pojęć , które mam mieć , człowiek , który , nazwijmy to dość trochę na scenie jest , tam dość długo na scenie i tutaj mnie interesują różne fazy , faza bardzo rockowa , faza bardziej organowa , faza , powiedzmy ; Leśniczówka , tutaj słynna na Śląsku , i w ogóle przyniosła fenomenalne efekty , czyli współpraca z wieloma ludżmi i to różnymi , w różnych stylach , to mnie do dzisiaj też fascynuje , ci powiem szczerze i jestem tutaj , jeśli chodzi o Śląskie Brzmienie i tak dalej , to jestem pionierem też tu pewnych sytuacji , a , no bo , po prostu jestem na ojcowiżnie , do dzisiaj , to , nasze spotkanie , ja prowadzę z pokoju , gdzie się urodziłem , ha , ha , ha
Redaktor : Słuchaj , ja wybrałem piosenkę , która jest jakimś takim przeskokiem Twoim z danych czasów do tego , o czym mówiliśmy , do tych zarzutów , że czasami bywasz na kolanach , " O Panie , przebacz mej myśli "
Józef Skrzek : To jest niesamowita sprawa , to jest przecież fragment , który napisał Karol Wojtyła , i tu jest niesamowite spotkanie , byliśmy w Watykanie na spotkaniu wielu aktorów z Polski, i artystów z Polski , i w ogóle to było bardzo mocne , rozumiesz , ja grałem na ogromnych tamtych organach, które są w tej Auli Piusa , rozumiesz , i tak dalej , i były Barki , bo full ludzi i spotkanie krótkie z Ojcem Świętym i krótka bardzo , no bo nie masz czasu za dużo , o Piekarach , o tym naszym kultowym miejscu , no i finał finale , jestem już na placu świętego Piotra i kto przychodzi , Edyta Geppert , mówi : Józek , mamy po prostu tekst , do Jana Pawła , czyli go dostaliśmy , tak w prezencie od Jana Pawła , niesamowita sprawa , no wiesz , rękopis , no to wiesz , to to , wydarzenie absolutnie pierwszorzędne , do których moim , na tych spotkaniach , w tych , nazwijmy to , związanych z religią , gdzieś przecież gram , le to jest utwór , który mnie inspiruje bardzo , bo jestem pełen podziwu dla Karola Wojtyły , który też odwiedzał jeszcze Śląski wcześniej ,a akurat nasz rodowód idzie w tą stronę , o , Piekary Śląskie mają wielkie znaczenie
Redaktor : A powiedz mi , czy Ty oceniasz wysoko poezję Jana Pawła II
Józef Skrzek : Nie jestem w ogóle od oceniania , dlatego , że to jest wyczucie , czy ty ,ja nie wiem , możesz to zaśpiewać na nie analizuję w ogóle jego twórczości , tylko słyszę o tryptykach , o różnych innych jeszcze , przecież to był bardzo twórczy człowiek , w ogóle się w tych kręgach obracał , zresztą , jego przydatność wielka podczas spotkań z milionami ludzi . Bo jego frazowanie , od dziś , tam wiesz i tak dalej, aktorzy , ci , którzy są w tych specjalizacjach , oni wiedzą dokładnie , na czym polega , ja to nazywam frazowanie i dynamizowanie i przestoje i rozwinięcia , no , fenomenalna sprawa , to jest nieuniknione . Żaden z innych tutaj takiego nie ma , rozumiesz , wyrazu , jak miał właśnie Karol Wojtyła jako papież Jan Paweł
Józef Skrzek : To co wspomnieliśmy o naszym świętym jest wyjątkowe , bo poza tym on miał znaczenie też , wiesz takie , niezwykłej energii , którą przekazywał . Myśmy byli dumni bardzo , myśmy byli szczęśliwi bardzo , że ktoś
Józef Skrzek : Myśmy mieli przedstawiciela , do którego przyszliśmy się pokłonić po prostu z Ameryki , z Rosji , nie wiadomo jeszcze kogo, przecież Watykan to jest państwo , tam nasz człowiek , tak , fenomenalne

Lech Majewski , reżyser

Józef Skrzek : Znam Lecha i on parę razy na tych swoich , parę razy się przejechał , bo niektórzy dziennikarze uważali go za snoba i tak dalej , to jest taki misiu , który naprawdę , wiesz , jest bardzo zdolny , tylko , że wiesz , jego , nazwijmy to awangarda , przerasta pewne , no , nazwijmy to , komercje , które się dzieją , na przykład w kinie
Redaktor : Drogi Józefie , twoją pasją są organy . Kim się ty czujesz w naszym kraju , jeśli chodzi o tego typu sprawę . Nie wiem , Johnem Lordem , czy , nie wiem jeszcze , kto tam na tych organach wygrywał , w świecie muzyki , bo jestem trochę z młodszego pokolenia , ale , ale ty jesteś , słuchając twojej twórczości , to tak jakbym sobie słuchał Pink Floydów , Yesów , Jethro Yull , i tak dalej , bo to jest bardzo rozbudowane , nawet jeśli tekst się pojawia , to on się pojawia po kilku minutach i tak dalej . Powiedz mi kto , kto jest twoim wzorcem , Animalsi ?
Józef Skrzek : Nie , nie , nie , znaczy wiesz , to są wszystko inspiracje . To , że ja miałem bezpośredniość w bliskości czy Animalsów , czy zagrałem z Johnem McLaughlinem i Machavishnu Orchestra to miało znaczenie piorunujące , rozumiesz , bo oswajasz się z tym , że wchodzisz z pewną maszyną , która jest , no , bo , to , w jakichś świadomych obiegach , a ty przede wszystkim się potrafisz znależć , natomiast same inspiracje , o których wspominasz , one zawsze istniały gdzieś , ale to polegało na pewnym wybiórczym podejściu , i tak z tego wszystkiego wynika moja muzyka , tak czy inaczej , ja normalnie jak , no , no , poza tym , jeśli byłem przez parę lat na tych kontraktach , nazwijmy to , na saksach , to wszyscy mówili , że u mnie jest słowiańska muzyka , czyli po prostu, czy ja będę grał jakiegoś tam rock and rolla i tak dalej , ale po prostu , czy symphonic rock , jak to określono w niektórych szuflodach , rozumiesz , no to , gdzieś ta słowiańska muzyka dla nich przejawiała , dlatego też , na przykład wtedy , gdy jak SBB wchodziło na duże obroty w Europie , po prostu , ci agenci stwierdzili , nazwali płytę " Slovenian Girls " , żeby po prostu dodać temu smaczek komercyjny , " Slovenian Girls" , słowiańskie dziewczyny , natomiast muzyka , nasza była nagrana w Praze , ja nie wiem , czy ona była taka , zbyt łatwa , czyli jedynym mankamentem tego wszystkiego , jeśli chodzi o komercję , było to , że były za długie numery , na przykład , no , jak , 20 minut utwór , jak grają w radiu cztery, albo trzy i pół , no to nie da rady . To potem , jak w Radio , w Berlinie Wschodnim nas namówiono na różne tam tanz i tym , tym podobne , to ja się z tego śmiałem na swój sposób , bo była taka po prostu , wiesz , skakanka , ale też miała nasz styl ,na swój sposób . My graliśmy to w składzie , który był , po prostu ten , ważny , pierwszy SBB
Redaktor : Powiedz mi jeszcze tak , bo następna piosenka jest o twojej ziemi , o ziemi , dzieciom Śląska , tak , powiedz coś o tym twoim patriotyżmie lokalnym
Józef Skrzek : Jak przesłuchasz ten tekst , tą piosenkę , to tam jest o ziemi w ogóle , o moim przywiązaniu do ziemi w ogóle , o ziemio , niedobra ziemio , jam ci wierny jak gołąb , pokazujący się na tym , bliskość pewną na Śląsku , bo tu pełno gołębiorzy , jak się domyślasz , nawet wiesz , kiedyś , wypadek był , natomiast wiesz , sama ziemia , dedykacja dzieciom Śląska , to jest gest Aliny , bo Alina , moja dziewczyna , ona po prostu chciała , po prostu się jakby zbliżyć jeszcze bardziej , bo w ogóle pochodzi z Kołobrzegu. Przebywanie tutaj , na Śląsku , gdzie jest pewien , no , obyczaj , jest kuchnia , jest wszystko , nazwijmy to , takie ,jak jest na Śląsku , to dla niej to było nowe . No i po prostu przez ten utwór jakby chciała być bliżej , czyli zadedykowała to dzieciom Śląska i nomen - omen , ten utwór jest piesnią szkoły, tutaj niedaleko, imieniem Józefa Skrzeka , stryja . Bo mój stryj, mój stryj walczył , był nauczycielem , zginął . Zresztą też dla niego przywiozłem z Belwederu medal
Józef Skrzek : Gram , nie ma sprawy, gram , jestem dalej kompozytorem , jestem , wiesz , koncertuję , jak można , komponuję , jak można , jestem muzykiem artystą
Józef Skrzek : Grałem z pewną gromadą aktorów taki spektakl " Żeromski " , to było w parku , gdzieś tam w Warszawie , w lato . Po tym moim kilkukrotnym wejściu ostatnim podeszła do mnie pani Prezydentowa i z panem Prezydentem , wiesz , pomimo ochrony , podeszli mi pogratulować . Potem mnie zaprosili na tą właśnie , to wejście tam do , do Belwederu , no i ja przyjąłem to całkowicie normalnie , zresztą byłem tam z córką . No i było to dla mnie takie , wiesz dobrze , a i tak przekazuję to szkole , przekazuję to człowiekowi , który zginął za polskość Śląska , bo Józef Skrzek , mój stryj został w wieku trzydziestu lat złapany przez po prostu oprawców i po prostu , powieszony, no , ja jestem kontent , że zrobiłem , co do mnie należy
Józef Skrzek : Tu mam moją rodzinę kochaną , tu mam moje działania , które są niezbędne
Józef Skrzek : Dla ludzi , bo to jest przecież nasz podstawowy element , że masz być z ludżmi
Redaktor : Żadnym koncertem on-line nie załatwisz sprawy , prawda ?
Józef Skrzek : Zrobiłem kilka , oczywiście , między innymi fortepianowy , organowy i miałem kilka propozycji, ale stwierdziłem w pewnym momencie , że nie , ja chcę grać dla ludzi i będę grał dla ludzi , bo już mam kilka ofert takich, że będę grał , wiem
Redaktor : Z tobą by trzeba było zrobić ze sto dwadzieścia odcinków , żeby opowiedzieć o historii SBB , o historii Brekaoutów , o historii chyba jeszcze coś mi się kojarzy Niemen również , prawda , trudno trudno , żeby z Tobą w paru minutach , półgodzince , czterdziestu minutach zawrzeć całą twoją karierę . Ja myślę , że my do tej rozmowy wcześniej czy póżniej wrócimy .
Powiedz mi Józefie , bo ja na koniec zostawiłem sobie piosenkę " W kołysce dłoni twych "
Józef Skrzek : No , to jest sprawa bardzo bliska . To jest ojciec . Wspominam słodkie dni w kołysce dłoni twych , jawił się snu szczęśliwy sad , wschodził tam ciepły deszcz . Czyli ojciec , ojciec był sztajger na grubie , na kopalni tu pracowali , tu Śląsk jeszcze miał wtedy możliwości wydobywcze , obecnie już coraz mniej . To była zresztą taka znamienna postać , sztajger

Słychać zegar

Józef Skrzek : To jest zegar , po wujku na chwilę wstrzymajmy oddech . No, ale to jest bardzo znaczące , szanuję to , co , nazwijmy , jest tradycją , jakby rodem naszym , naszym sztambuchem , no i ojciec tutaj. Niestety ojciec był też ratownikiem i w pewnej akcji się zagazował , wziął złą maskę i tak dalej i serce pękło . Ojciec nie dokończył , znaczy , niesamowite , że tuż przed jego odejściem , w nocy jeszcze rozmawialiśmy bardzo dużo na te moje tematy , to tam póżniej się dowiedziałem , że nawet on jako sztajger , sztygar zmianowy , który po prostu za dużo nie zarabiał , jednak chciał mi pomóc i kupić mi organy Hammonda , bo okazuje się , że już wtedy te organy Hammonda to było takie , monstrum , które wszyscy lubili , ale strasznie drogie , jakby tutaj tako biedno rodzina śląska , nie , nas na to nie było stać , i okazuje się , że on tego nie dokończył , ale miałem jego tchnienie , no i okazało się , że on mi to dał , ten ojciec , bo przecież ja póżniej miałem tyle tych instrumentów przeróżnych , już u Czesława Niemena , no , prawda , za około dwa lata od śmierci Taty już grałem na organach Hammonda , właściwie no to takie wszystko było takie niesamowicie , wiesz , poukładane , i dlatego pamięć o ojcu , i szacunek do ojca jest dla mnie pierwszorzędny , bardzo go kocham do teraz i jakby jego dyscyplina , którą wtedy narzucał , przed którą ja czasami się nie zgadzałem , teraz dopiero wiem , że miał rację . Także , wiesz , ojciec jest dla mnie zawsze in front
Redaktor : A powiedz mi tak na koniec o twoim młodszym bracie Janku
Józef Skrzek : Janek , świetna postać , który po prostu to rzeczywiście zaczynał od prostych harmonijek , gdzieś granych na szychcie , bo on też poszedł drogą ojcowską , czyli też był na kopalni , no i taki był moment , że on jakby na harmonijce zagrał i on zagrał na harmonijce podczas szychty , znaczy ( niezrozumiały wyraz ) i cała kopalnia słuchała Janka . Ja już byłem wtedy na scenie i nagle jakby wyczułem w nim , że to jest bardzo zdolny człowiek , i że jakby chciał mnie spróbować , tylko, że Mama , och , ale on nie ma szkoły , jak , co on będzie miał potem i tak dalej i tak dalej . Próbowałem mu wtedy załatwić , były takie dziwactwa pod tytułem weryfikacja , udało mu się jakoś tego , i ni stąd ni zowąd jakby zaczął wchodzić delikatnie . Zagrał troszeczkę na "Memento z banalnym tryptykiem" SBB , zagrał na " Wojnie światów " i tak dalej i tak dalej . Potem już sam szedł
Redaktor : Powiedz kilka ważnych słów dla słuchaczy audycji " Pod wielkim dachem nieba " , bo to , wiesz , dla wrażliwców
Józef Skrzek : Ja gram często w Planetarium z gwiazdami , skojarzyłem to też na swój sposób nazwałbym , to nawet dość przestrzenna sytuacja , pod wielkim dachem nieba , to mogą być przecież różne zjawiska , no i znowu ja teraz czekam , aż otworzą Śląskie Planetarium w przyszłym roku już zapraszam , oczywiście , to będę znowu grał moje , nazwałbym to , podróże w krainę wyobrażni , tak to nazwałem kiedyś , ale jakkolwiek , będę sobie to tam coś elektronicznie pod tym planetaryjnym niebem grał , no więc , idzie pewnym , synchrom , pod wielkim dachem nieba i moje Śląskie Planetarium , no , oczywiście , może tutaj Radio będzie zainteresowane jakimiś tam , czy transmitowaniem , czy jakimiś fragmentami , co też już zapraszam do Planetarium Śląskiego
Józef Skrzek : No , my robimy swoje , i to jest nasz fiuczer , nasza otwartość , rozumiesz , umiejętność zachowania się , znajdowania się w czasie jakimś tam , ma znaczenie pierwszorzędne . No , już nie będę wracał , bo już zrobiliśmy trzecią audycję , rozumiesz , ale może kiedyś pogadamy na ten temat . Bądżmy sobą i grajmy dalej odważnie , róbmy to co do nas należy , a , no i , ufajmy ludziom
14. Czesław Niemen w swoim "Dziwnym świecie " mówi o słowie złym , ludziach dobrej woli, , a Julian Matej , poeta w swoim wierszu pod tytułem " Ballada o pięciu głodnych " , pisze dziwny tekst , o starszej kobiecie , która z dobrej woli chroni młodych ludzi , uciekających przed śmiercią , tekst ten mówi Józef Skrzek na płycie SBB Nowy horyzont i mówi na koncercie SBB w czasie Festiwalu Off w sierpniu 2016 roku . Czesław Niemen opisał poetycko sytuację słownego obgadywania się , a Józef Skrzek mówi o sytuacji prawdziwego zdarzenia , i wynikających z sytuacji konsekwencji . Zaczynem inicjującym powstanie tekstu " Dziwny jest ten świat " Czesława Niemena jest po prostu ; dwóch panów rozmawiają , trzeci podsłuchuje , i co z tego wynika , cóż za wydarzenie . Józef Skrzek mówi tekst Juliana Mateja o sytuacji prawdziwej , wskazuje na człowieka dobrej woli , starszą kobietę , wskazuje na sytuację młodych ludzi , którzy rzeczywiście giną . Fikcja poetycka , rozpoznana przez Komisję w Italii , jako horror , niedopuszczalny w piosence . I rzeczywistość , ujęta w poezję , rzeczywistość , która dopadła młodych ludzi , u Juliana Mateja , mówiona przez Józefa Skrzeka . U Niemena dwóch panów mówiących coś o sobie , u Skrzeka kilku panów w sytuacji prawdziwego zagrożenia . Wydaje się , u Niemena banalne rozmowy , Józef Skrzek wskazuje nie na banalne rozmowy , ale na istotne zagrożenie , jakie miało miejsce około trzydzieści lat wstecz . Józef Skrzek mówiąc ten wiersz Juliana Mateja , wyrażnie wskazuje , z tego żadnego przeboju nie będzie .Ja tak odczytuję intencje Józefa Skrzeka ; horror rzeczywisty , absolutnie nie wchodzi w grę , jako przebój . A jeśli temat taki jest podjęty , jest podany w rodzaju trudnej sytuacji . Ja rozpoznaję ,
artystyczną retorykę Józefa Skrzeka z Czesławem Niemenem w sprawie zagrożeń dziwnego świata
15. Urzędy w Krakowie 4.lutego 1974 roku zabroniły zespołowi SBB występów w Krakowie . 4. lutego 1974 roku zespół SBB wystąpił jako kwartet Józef Skrzek , Jan Błędowski , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski , w czasie występu SBB część publiczności wyszła z Hali Klubu Sportowego Wisła w Krakowie . Mija sześć lat , jest kwiecień 1980 rok , 14. kwietnia 1980 roku , w Hali Klubu Sportowego Wisła w Krakowie zespół SBB jako kwartet Józef Skrzek , Sławomir Piwowar , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski gra dwa koncerty , w odstępie około dwie i pół godziny . Ja byłem na tych dwóch koncertach zespołu SBB . W kwietniu 1980 roku zespół SBB ma opisaną trasę koncertową w Polsce , i są na tej trasie Wadowice , data 17. kwiecień 1980 rok . Do występu zespołu SBB w Wadowicach nie dochodzi z powodu zakazu urzędów . Co takiego zadziałało na decyzję urzędów , zakazujących zespołowi SBB na koncerty , najpierw zakaz obejmował miasto Kraków w dniach 5 lutego 1974 i dalej do odwołania , a drugi zakaz obejmował miasto Wadowice w dniu 17. kwiecień 1980 rok , a więc tylko jeden dzień , ale to jest ten dzień , w którym zespół SBB przybywa do Wadowic , i , proszę , koncertu nie będzie . W roku 1974 urzędy wydając decyzję o zakazie dla zespołu SBB motywowały , SBB wzbudzają instynkty , określone jako zwierzęce . A w kwietniu roku 1980 , ja byłem 14.4.1980 roku na dwóch koncertach SBB w Krakowie , co takiego wpłynęło na urzędy . Opiszę te koncerty . Bilety zakupiłem , na dwa koncerty SBB , jeden po drugim . Wchodzę do Hali Klubu Sportowego Wisła , rozbrzmiewa z głośników ludowa muzyka bułgarska , bardzo charakterystyczna muzyka instrumentalna , głośno . Sala prawie pełna publiczności , miejsca siedzące na krzesłach . Józef Skrzek wita się z publicznością z estrady , mówi , zagrają dwie części koncertu , część pierwsza , hity zespołu SBB , i potem część druga , i co w tej części drugiej , zagrają na życzenie publiczności . Pierwsza część , czas trwania około 45. minut , znane hity , ma się zacząć część druga , nikt z publiczności nie mówi , co chce słyszeć , konsternacja , co będą grali , więc muzycy SBB pogrywają sobie , o ile pierwsza część koncertu wymagająca koncentracji od muzyków , po prostu precyzji muzyki , o tyle druga część koncertu , bez nijakiego ładu i składu , muzycy grają dla siebie , wzajemnie korygując swoje popisy instrumentalne , czyli część lużna koncertu . Są wykonawcy estradowi , jeśli proponują widowni kompozycje na życzenie , spełniają życzenia i jest to wysoce zobowiązujące dla muzyków , koncentracja , aby zagrać dokładnie to , co chce publiczność . W przypadku 14.4.1980 roku w Krakowie muzycy SBB , w drugiej części koncertu , grają , co muzykom pasuje , czyli bez zobowiązująca muzyka , nie wykształtowano nawet jakiejś melodii , w czasie około 45. minut gry . Po czym nie ma żadnych bisów . Drugi koncert SBB tego dnia to samo , na początek z głośników ludowa muzyka bułgarska , potem muzycy SBB grają dokładne powtórzenie koncertu pierwszego , bez żadnych bisów . Co więc urzędy widziały w przekazie muzyków SBB , aż zabroniły grupie SBB zagranie koncertu w Wadowicach w kwietniu 1980 roku

1. SBB , SBB , wytwórnia płytowa Polskie Nagrania , Gad Records , wydawnictwo 29.1.2021 ,jako bonusy na tej płycie nagrania archiwalne SBB po raz pierwszy publikowane , 1 płyta cd

Wydawnictwa oczekiwane z Józefem Skrzekiem

1. Płyta cd z nagraniami Józefa Skrzeka , nowa wersja płyty "Józefina" , nagrania w roku 2021
2. Płyty cd , dvd z nagraniami koncertu zespołu SBB z muzykami Orkiestry w Katowicach w dniu 8.11.2020

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 28, 2021 20:26 
Awatar użytkownika

Dzień dobry

Zwyczaje

1. Pismo Kurier Lubelski numer 154. ( 6244. ) , data 11 lipca 1978 rok, redaktor ( tam ) pisze artykuł pod tytułem Lubelskie Studio Wizji i Ruchu - laureatem Grand Prix
Redaktor : Wiadomość była krótka . Z Brukseli donoszono , ze duży sukces odniosło widowisko telewizyjne na międzynarodowym konkursie w nadmorskiej miejscowości Knokke . Tylko wtajemniczeni domyślili się , ze chodzi tu o widowisko zrealizowane z udziałem lubelskiego Studia Wizji i Ruchu na podstawie jego spektaklu MALCZEWSKI , za którego realizację telewizyjną odpowiadał Jerzy Gruza . Po tej wiadomości zwróciliśmy się z gratulacjami i z pytaniami do dyrektora Studia - Jerzego Leszczyńskiego
Redaktor : Jak to jest , że konkurs dopiero się zakończył , a wy już dawno przebywacie w kraju ?
Jerzy Leszczyński : Konkurs Eurowizji o Złotą Jaskółkę Morską - ba taka jest jego nazwa - odbywający się w belgijskim Cassino Knokke jest imprezą specyficzną . Każda zaproszona telewizja ma na swój program cztery dni na przygotowania tak zwane na próby kamerowe . Następnie program przedstawiany jest na żywo przed publicznością kasyna zasiadającą przy stolikach ( 250 - 300 osób ) . Program nagrywa telewizja , a póżniej dopiero po wszystkich prezentacjach jury złożone z przedstawicieli poszczególnych telewizji ogląda nagrany program na monitorach . Jurorzy mają zastrzeżone , ze nie można im głosować na s w o j ą audycję i oglądają programy przy zamkniętych drzwiach . Chociaż występowaliśmy 14 czerwca , werdykt zapadł dopiero 5 lipca
Redaktor : Jest to na pewno niebywały sukces , ale jak was przyjmowała publiczność ?
Jerzy Leszczyński : Wprost entuzjastycznie , spotkaliśmy się z owacją po spektaklu , trwającą aż 15 minut , ludzie wstali , póżniej przychodzili z gratulacjami twierdząc , iż mamy w g a r ś c i pierwszą nagrodę
Redaktor : Wasz spektakl miał inny tytuł , niż znany nam MALCZEWSKI
Jerzy Leszczyński : Wymogi regulaminu nakazywały prezentację widowiska od 30 do 35 minut . Razem z Jerzym Gruzą wybraliśmy sceny z MALCZEWSKIEGO , jego syntezę , którą nazwaliśmy FOLLOW MY DREAM , czyli IDŻ ZA MOIM MARZENIEM . Odbyły się dwie próby w Polsce i póżniej trzy kamerowe w Belgii już z udziałem będącego na tournee po krajach zachodnich Józefa Skrzeka i jego zespołu SBB . Józef Skrzek , jak wiadomo stworzył muzykę do MALCZEWSKIEGO
Redaktor : Konkurencja ?
Jerzy Leszczyński : Bardzo silna . Dotychczas konkurs , konkurs istnieje od 1970 roku , raz konkurs wygrała Telewizja belgijska , raz Republiki Federalnej Niemiec , sześć razy natomiast brytyjska BBC . Tym razem wystąpiło dziesięć telewizji : dwie belgijskie - flamandzka i walońska , holenderska , irlandzka , duńska , hiszpańska , szwajcarska , fińska , brytyjska i my - jedyni reprezentanci obozu socjalistycznego . Najbardziej obawialiśmy się BBC i doskonałego programu belgijskiego z udziałem Geraldine Chaplin . W efekcie zdobyliśmy Grand Prix . BBC drugie miejsce , a trzecie Szwajcarzy . Myślę , że o sukcesie zadecydowała inność spektaklu - takich programów tam nie oglądają - to był wręcz szok dla niektórych ( jak twierdzono w rozmowach ) . Przy tym spektakl był zrozumiały , miał siłę przebicia , nie było w nim modnych chwytów realizacyjnych . Obyło się też bez scenografii
Redaktor : Autorzy programu ?
Jerzy Leszczyński : Scenariusz Jerzy Gruza i Jerzy Leszczyński , choreografia też ja , muzyka Józef Skrzek , realizacja Jerzy Gruza . Kamerzyści byli już flamandzcy - zresztą nie najlepiej się z nimi współpracowało , bo podobną s p r a w ę robili pierwszy raz
Redaktor : Konkretne efekty sukcesu ?
Jerzy Leszczyński : Poczynając od tego , że już mamy dobrą prasę - zaimprowizowana na pospektaklowym bankiecie konferencja prasowa to udowodniła . Pytania , po tych o Malczewskiego , o to dlaczego to taki , a nie inny zespół , czy jesteśmy dotowani przez państwo , jakie mamy warunki pracy , ograniczały się do stwierdzeń gratulacyjnych . Niektórzy Belgowie już nas zapraszali na następne występy w przyszłości . Poza tym cztery zachodnie agencje koncertowe zaproponowały nam cykl występów , a wszystkie telewizje uczestniczące w konkursie zakupiły nasz program . I w Polsce będzie można obejrzeć wszystkie programy z Knokke - będzie na przełomie sierpnia i września . To prezent od Belgów za nasz program . Cenię sobie również współpracę i znajomość z Jerzym Gruzą
Redaktor : Ale i sukces zobowiązuje . Dopinguje
Jerzy Leszczyński : Toteż przygotowujemy spektakle WIECZÓR POLSKI oraz WAHADŁO . Przedstawimy je przed wiosną przed dziesięcioleciem Studia . Zrealizujemy też w tym roku sześć programów dla telewizji , między innymi BOLERO Ravela i KRZESANY Kilara
Redaktor : Jeszcze raz gratulujemy , życzymy sukcesów i dziękujemy
2. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii
Med & Art to spotkanie twórców i entuzjastów sztuki związanych profesjonalnie z medycyną . Gościli u nas między innymi Józef Skrzek

Informacja 2015 rok , czyli Józef Skrzek wystąpił na konfrontacjach Med & Art w latach 2014 i dalej wstecz
3. Pismo Odgłosy tygodnik społeczno - kulturalny Łódż , numer 6. ( 1610. ) , data 5 lutego 1989 roku . redaktor Janusz Janyst , artykuł pod tytułem : Karłowicz według Hanuszkiewicza
Redaktor : Po kilkuletniej przerwie łódzki Teatr Wielki włączył znów do swego repertuaru " Karłowicza - Interpretacje " - spektakl Adama Hanuszkiewicza w nowym , autorskim opracowaniu
Redaktor : Zaznaczył swą obecność Józef Skrzek , szczęśliwy posiadacz mooga . Demonstrował elektroniczne barwy instrumentu wystukując na klawiaturze Karłowiczowskie motywy . Wtrącał własne 3 grosze nawet wtedy , gdy w 2 części spektaklu orkiestra wykonywała poemat " Rapsodia litewska " . I pan na to pozwolił , Aleksandrze Traczu ? - zwracam się do dyrygenta i kierownika muzycznego
4. Opowieść Mirosława Mastalerza o muzyce , koncertach , Jerzwałdzie i Kłobukach zanotował Dariusz Raszyński, strona Szkoła Nawigatorów , strona Zapiski Zalewskich , numer 37, czerwiec 2018 rok , data wpisu 10 stycznia 2020 rok
Redaktor : W roku 2018 Festiwal Jazzwałd ' 18 rozpoczęliśmy 31 maja koncertem Myrczek & Tomaszewski . 1 czerwca odbyły się dwa koncerty , zagrali pianiści Jan Krzysztof Broja i Józef Skrzek
5. Ogólnopolski Konkurs na wystawienie polskiej sztuki współczesnej . Druga edycja konkursu rok 1995 / 1996 wziął udział Józef Skrzek , kompozytor muzyki do opery Lecha Majewskiego " Pokój saren "
6. Pismo Zamojski Informator Diecezjalny XXVI ( 2017 ) 2 , wydawnictwo Kurii Diecezjalnej w Zamościu , Zamość 2017
Ksiądz Krystian Bordzoń : 12 czerwca , na Rynku Wielkim w Zamościu , przeżywaliśmy Zamojski Dzień Papieski w 18 rocznicę wizyty Papieża świętego Jana Pawła II w Zamościu oraz z okazji 25 - lecia powstania Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej . W koncercie pod tytułem " Dekalog - dziesięć prostych słów " udział wzięli : Orkiestra Symfoniczna imienia Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka , Polski Chór Kameralny pod kierownictwem Jana Łukaszewskiego , Andrzej Lampert , Józef Skrzek , Piotr Łukaszewski , Marcin Spenner , Levi Sakala , Stan Fortuna z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów , Darek Majelonek , Adeb Chamoun oraz sekcja rytmiczna pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego . Całość poprowadzili : Dariusz Kowalski oraz Natalia Rzeżniak - Pospieszalska
7. Pismo Przewodnik Trójmiast , data 11.10.2013 , redaktor Borys Kossakowski rozmawia z Tomaszem Makowieckim o jego płycie " Moizm "
Redaktor : Krzysztof Cichosz to nie jedyny " gość" na tej płycie . Zaprosiłeś do jej nagrania także Władysława Komendarka i Józefa Skrzeka - legendarnych muzyków
Tomasz Makowiecki : Przesłuchując materiał doszedłem do wniosku, że dwie dziesięciominutowe kompozycje są idealne do tego , żeby zaprosić do nich dwóch solistów . Wziąłem telefon i zacząłem dzwonić . Józefa Skrzeka miałem okazję poznać wcześniej , bo graliśmy na jednej scenie . Skontaktować się z nim było niezwykle trudno , ale w końcu udało się . Władysław Komendarek natomiast jest niezwykłym ekscentrykiem i nie wiedziałem czego się spodziewać . Pomógł mi jednak mój przyjaciel - Daniel Bloom . Obu przekonałem do współpracy swoją muzyką . To dla mnie ogromne wyróżnienie
8. Pismo Gość Tygodnik Gość Niedzielny , numer 34. / 2014 , data 21.8.2014 , pani redaktor Barbara Gruszka - Zych rozmawia z Marią Skrzek i z Józefem Skrzekiem
Józef Skrzek : Kiedy miałem 18 lat , bardzo chory trafiłem do szpitala w Bogucicach . Nawet mnie nie położono w sali szpitalnej , bo lekarze nie dawali mi szans na przeżycie nocy . Wtedy mama przyszła na piechotę z Michałkowic i modliła się całą noc przy moim łóżku . Rano lekarze powiedzieli : wyzdrowiał . Pacjenci , którzy to widzieli , a byli niewierzący - tej nocy się nawrócili . To był cud
9. Pismo Niedziela szczecińsko - kamieńska ,numer 38. / 2003 , pani redaktor Areta Wiśniewska , artykuł pod tytułem Józef Skrzek w Kamieniu Pomorskim
Pani redaktor : W środę 27 sierpnia odbył się nietypowy koncert , na którym wystąpił kompozytor muzyki elektronicznej Józef Skrzek . Artyście towarzyszyła sopranistka Aleksandra Poniszowska oraz instrumentalno - wokalny zespół góralski " Halny " z okolic Żywca
Pani redaktor : Genialny umysł Mistrza , doskonale łączy dwa różniące się znacząco od siebie rodzaje muzyki - góralską i elektroniczną . Ten niesamowity kunszt mogli podziwiać mieszkańcy Kamienia Pomorskiego podczas dwugodzinnego koncertu . Koncert ten dedykowany był Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II .
Usłyszeliśmy Kantatę Maryjną , której rejestracji dokonano 14 sierpnia 2002 roku na Jasnej Górze . Kompozytor dedykował ten utwór Matce Maryi - swojej Matce . Muzyka zafascynowała całą publiczność . Śpiew góralek i wzruszający melodyjny głos Aleksandry Poniszowskiej budził zachwyt słuchaczy . Akustyka katedry pozwoliła przeżywać wciąż na nowo kolejne części Kantaty . Po koncercie wzruszeni słuchacze nie mogli otrząsnąć się z uroku tej muzyki . Mimo że wstęp na koncert był płatny , publiczność zaskoczyła organizatorów dużą frekwencją . Proboszcz kamieńskiej parafii ksiądz Dariusz Żarkowski w rozmowie z Józefem Skrzekiem powiedział , że tak licznej publiczności nie miały Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej , które przecież od wielu lat odbywają się w Kamieniu .
W rozmowie z towarzyszącym panu Józefowi zespołem góralskim dowiedzieliśmy się , że był z Mistrzem w zastępstwie , ponieważ zespół z Koniakowa zwykle mu towarzyszący w tym czasie przebywał we Włoszech . Ich udział w koncercie był czystą improwizacją , bez generalnego przygotowania . Na pytanie jak , ich zdaniem , prezentuje się połączenie muzyki góralskiej z elektroniczną , stwierdzili , że potrzebna jest dobra synchronizacja tych dwóch typów muzyki , która była doskonale wyczuwalna na koncercie . Kiedy zapytałam , jakie wrażenie wywarło na nich nasze miasteczko , byli trochę zawiedzeni , że Kamień jako miejscowość turystyczno - wypoczynkowa ma mało zacisznych miejsc , kafejek , w których można byłoby usiąść przy filiżance kawy . Józef Skrzek był bardzo zadowolony z koncertu , ponieważ jak sam stwierdził , stworzony został bardzo sprzyjający klimat . " Graliśmy z młodzieżą z Żywieckiego . Mieli przyjechać starsi z Koniakowa , ale stało się tak , że nie mogli być tu ze mną , więc zespół "Halny " zgodził się wystąpić . Są bardzo odważni .
Zaproponowaliśmy muzykę żródłową i to było dobre . Okazało się , że to miało sens , szczególnie dla miłośników Haendla . Jest to dedykowane Ojcu Świętemu , który jest góralem . Z góralskim zespołem " Halny " wcześniej już współpracowałem . W lutym graliśmy koncert dla pamięci młodzieży , którą zasypała lawina w Tatrach . Tam po raz pierwszy zaczęliśmy łączyć elementy , motywy , które są do siebie dopasowane . Jest to taka aranżacja , która jest naturalna . Nie przearanżowuję ich melodii , tylko dołączam do ich grania i vice versa . Jest to tak zwana symbioza wspólnoty muzycznej . Cieszymy się , że poradziliśmy sobie z mocną publicznością kamieńską , obawialiśmy się jej reakcji na taki rodzaj muzyki" .
Podczas rozmowy księdza Dariusza Żarkowskiego z panem Józefem dowiedzieliśmy się , że prawdopodobnie Józef Skrzek zagości u nas w przyszłym roku . Jeżeli będzie to możliwe , jego koncert wejdzie w plan przyszłorocznych " Ottonaliów "

Film z udziałem Józefa Skrzeka

1. Strona Telewizja Polska . Film Wadowickie spotkania ze Świętym Janem Pawłem II . W kolejnym odcinku cyklu swoje spotkania ze Świętym wspomina Józef Skrzek , reżyseria Grzegorz Sadurski, rok produkcji 2020

1. Płyta cd , Polski Top wszech czasów - Metz , wydawca Polskie Radio, rok 2010 , jest nagranie SBB - Z których krwi krew moja , ta płyta jest częścią wielopłytowego wydawnictwa , 1 płyta cd
2. Wielopłytowe wydawnictwo Polski Top wszech czasów - volumen 1 , wydawca Polskie Radio , rok 2010 , na płycie cd 3 jest nagranie SBB - Z których krwi krew moja , 4 płyty cd

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 206 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Strefa czasowa UTC+1godz.