[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz gru 05, 2021 21:26

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 272 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr wrz 15, 2021 23:03 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , Suwałki Blues Festiwal w Suwałkach , koncert SBB 10. lipca 2021 roku godzina 20:30 , zespół SBB w składzie Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Max Mucha , Paweł Dobrowolski i gościnnie Sebastian Riedel
2. Strona Zespół Szkół numer 7. imienia Stanisława Mastalerza w Katowicach , artykuł Gość Załęża , data 1.2.2019
Na kolejne spotkanie "Gość Załęża " , które odbyło się w Szkole Podstawowej numer 20. , zaproszono legendarnego muzyka , współtwórcę grupy SBB , Józefa Skrzeka . W spotkaniu wzięli udział również uczniowie i pracownicy naszej szkoły
3. Strona Twoje Tychy , data 31.8.2021 , Koncerty Magdaleńskie
Józef Skrzek - instrumenty elektroniczne , Henryk Jan Botor - organy 05.09.2021, niedziela , godzina 17.00 kościół pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Tychach ulica Damrota 62 wstęp wolny
artykuł pod tytułem "Spotkanie gigantów " , redaktor RN
Redaktor : Już w najbliższą niedzielę , 5 września o godzinie 17 w kościele pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny dojdzie do niezwykłego spotkania dwóch gigantów muzyki organowej -Józefa Skrzeka i Henryka Jana Botora . To spotkanie dwóch muzycznych osobowości i temperamentów organizuje parafia wraz z Miejskim Centrum Kultury w ramach cyklicznych "Koncertów magdaleńskich".
Ani jednego , ani drugiego bohatera tego pojedynku na organowe improwizacje , przedstawiać raczej nie trzeba . Józef Skrzek to multiinstrumentalista i kompozytor , jako członek legendarnego zespołu SBB był przez pięć dekad czołowym przedstawicielem polskiego rocka progresywnego i elektronicznego . W ostatnich latach komponuje głównie muzykę sakralną .
A z kolei Henryk Jan Botor to tyski wirtuoz organów , mistrz improwizacji i kompozytor , mający w swoim dorobku utwory symfoniczne , kameralne , fortepianowe , organowe , chóralne oraz pieśni. Od wielu lat pełni funkcję szefa artystycznego Tyskich Wieczorów Kolędowych.
Dwa wielkie nazwiska i wielkie muzyczne osobowości - w niedzielę "u Marii Magdaleny" szykuje się prawdziwa muzyczna uczta !
4. Lubelski Informator Kulturalny 09. / 2020 Festiwale 11.09. / piątek godzina 19.00- Józef Skrzek - koncert Bazylika Dominikanów ulica Złota 9
5. Strona Rzeczpospolita , pani redaktor Paulina Wilk , data 27.07. 2011 rok , rozmowa z Józefem Skrzekiem , twórcą muzyki do " 63 dni gniewu "
Pani Redaktor : Józef Skrzek , twórca muzyki do " 63 dni gniewu " , spektaklu o powstaniu warszawskim , mówi o wolności w czasach komercji i niebezpiecznej polskiej fantazji . Reżyser Jarosław Minkowicz postanowił opowiedzieć historię od tyłu . "63 dni gniewu" rozpoczną się od kapitulacji, a skończą nadzieją na wolność . Jak pan tę chronologię odwróci w muzyce ?
Józef Skrzek : Zaczniemy od dzwonów - dżwięku , który przypomina echo . Na początku jest otwarta rana , wycieńczenie i przygnębienie , a więc tonacja molowa . A potem będę stopniowo rozjaśniał nastrój , przechodząc do tonacji witalnych , durowych . Zbudujemy klimat nadziei , szansy na powrót emocji z pierwszych dni walki
Pani Redaktor : Finał będzie entuzjastyczny ?
Józef Skrzek : Nie , spokojny , grany ze świadomością końca . Muzyka wyrazi tylko radość życia , którą ma w sobie młody człowiek chętny do obcowania ze światem i do miłości , ale także gotowy do bitwy , bo czuje się upokorzony . Muzyka będzie elektroniczna i fortepianowa .
Zaprosiłem chór , kwartet smyczkowy , bębniarzy i akordeonistów z Motion Trio. Powierzyłem im lejtmotywy, a sam będę budował oprawę dla aktorów . Odwrócona chronologia nie zmienia istoty rzeczy : pozostają podziemne tunele , walka , młodość , strach i nadzieja . Mam na uwadze przede wszystkim poświęcenie ludzi , ich determinację . Chcieli wolności .Szli do walki , bo się umówili i tyle
Pani Redaktor : Pan , Ślązak z Siemianowic , przygotowuje muzykę do spektaklu o powstaniu w stolicy . Czy los walczących tu ludzi jest panu bliski ?
Józef Skrzek : Sięgam do własnych korzeni . Moja rodzina walczyła od pokoleń . Dziadowie to powstańcy śląscy . Wuj Józef , brat ojca , działał w Armii Krajowej , został powieszony przez hitlerowców podczas publicznej egzekucji w 1941 roku . Miał nieco ponad 30 lat. W latach 90. współtworzyłem dedykowany mu spektakl " Bytkowskie drzewo " .
A duch moich przodków objawia się w różnych decyzjach . Choćby w tym , że zamieszkałem na ojcowiżnie , zamiast robić karierę w Ameryce . W powstaniu warszawskim najważniejsza jest ludzka odwaga . Wiedzieć , że się zginie , a jednak iść dalej , to najwyższy wymiar człowieczeństwa . Ważne , żebyśmy przenosili pamięć o tym do współczesności . Czy dzisiejszy 20-latek żyjący w dobrobycie i spokoju , bo wojny toczą się w odległych krajach , ma szanse zrozumieć emocje swoich rówieśników w 1944 roku ?
Spróbujemy go wciągnąć . Mamy 90 minut , żeby zabrać go w tamten świat . Dziś wolność objawia się jako możliwość manewrowania między wieloma sprawami . Ludzie kombinują : szukają kariery , pieniędzy , spełnienia . Każdy , sam definiuje , czego chce i każdy ma rację . Największym wyzwaniem jest odnależć się w tej wielości . To dotyczy nie tylko młodych
Pani Redaktor : Pan zawsze szedł własną ścieżką , jest wzorem artystycznej niezależności
Józef Skrzek : Przez lata parłem naprzód , w świat , chciałem robić mnóstwo rzeczy : nagrywać , koncertować , podróżować . Na początku lat 80. , po premierze filmu Jerzego Skolimowskiego "Ręce do góry" , do którego napisałem muzykę , pojawiła się szansa wyjazdów do USA . Ale zrozumiałem , że mam inne obowiązki - jestem w najstarszy w rodzie, czuję się związany ze Śląskiem. Żyję wśród familoków , oddycham tym samym powietrzem , tu mam dom . Zostałem
Pani Redaktor : Wyszła z pana polska dusza przywiązana do losów narodu ?
Józef Skrzek : Raczej duch rodziny - skoro tamten Józef tu zginął , to ja - drugi Józef , też powinienem żyć tutaj. Ziemia mnie przyciągnęła . Moje nastoletnie córki podróżują , ale nie zachłystują się światem , bo znają swoje korzenie. Świat jest piękny , gdy go poznajesz i dotykasz , ale musisz wiedzieć skąd pochodzisz
Pani Redaktor : Co ta świadomość daje
Józef Skrzek : Nabierasz siły i pewności . Ja na ojcowiżnie czuję to , co opisał Norwid w "Pielgrzymie" : "ziemi tyle mam , ile jej stopa ma pokrywa " . Polska historia jest obecna w codziennych rozmowach , ale czy naprawdę czujemy się z nią połączeni ?
Problem w tym , że polska historia była przez lata ukrywana i jest w różny sposób wyjawiana. Nasze zaufanie do niej jest ograniczone . Wczoraj nikt nie mówił o Katyniu , dziś dowiadujemy się nowych rzeczy o stanie wojennym , a kto wie , co poznamy jutro ? Łatwo się zniechęcić , trzeba być człowiekiem bardzo zainteresowanym prawdą , żeby w Egipcie nie tylko kąpać się w morzu , ale też zwiedzać piramidy i czegoś się dowiedzieć
Pani Redaktor : Świat jest na wyciągnięcie ręki , ale z niego nie korzystamy?
Józef Skrzek : Polacy od 20 lat starają się nadrobić czas . Wszyscy kupili samochody , a nie ma dróg , po których można jeżdzić . Brakuje nam zdolności planowania , dyscypliny , organizacji życia . Idziemy do przodu tak , jak umiemy . Jest w nas wiele fantazji , ale i tej niebezpiecznej , spod znaku "róbta co chceta" . A życie jest wymagające i kto się nie zorganizuje , będzie stał w kącie . Nawet , jeśli jest genialny
Pani Redaktor : W latach 80. radził pan sobie z politycznymi ograniczeniami , koncertując w kościołach . Na wolnym rynku jeszcze trudniej się odnależć ?
Józef Skrzek : Teraz nikogo nie obchodzi , kim byłem ani jaki mam dorobek . Liczą się ci ,którzy są silni teraz . Muszę wciąż być atrakcyjnie prezentującym się okazem . Uznałem ,że lepiej obniżyć wymagania - nie potrzebuję złotych klamek ani basenu , wystarczy , że żyję godnie. Jestem zawodowcem skazanym na muzykę, nie mogę hodować pieczarek . Moja żona i córki dobrze o tym wiedzą
Pani Redaktor : Skoro liczy się tylko terażniejszość , to żyjemy w świecie pozbawionym pamięci?
Józef Skrzek : Przeszłość , prędzej czy póżniej , nas odnajdzie . Nie można bez końca biec naprzód - albo zabraknie sił , albo któregoś dnia pojawi się refleksja , która obudzi pamięć

Spektakl " 63 dni gniewu " : Józef Skrzek , Danuta Stenka , Kinga Preis , Łukasz Garlicki , dziesięcioosobowy chór Voice Factory , kwartet smyczkowy Atom String Quartet , Motion Trio . Reżyser Jarosław Minkowicz , współautor scenariusza Łukasz Modelski , data 31.lipca 2011 rok , Warszawa , Plac Krasińskich , godzina 20:00
6. Pismo Gość Katowicki , numer 37. / 866. , data 14. września 2008 rok , pani redaktor Barbara Gruszka - Zych , rozmowa z Józefem Skrzekiem , muzykiem , ojcem chrzestnym " Festiwalu Kosmicznych Muz "Schody do nieba" , który odbędzie się 27 i 28 września w Planetarium Śląskim
Pani redaktor : Czy wszystkie schody prowadzą do nieba ?
Józef Skrzek : Trzeba tylko tego chcieć ... Dla mnie schody do nieba to metafora naszego wędrowania przez życie , które dąży do granicy . Nie chcę używać słowa "śmierć" , wolę - "przejście", bo właśnie ku niemu się zbliżamy , mając nadzieję na zmartwychwstanie . Schody do nieba mają też inne znaczenie - to próba wyjścia z otaczającej nas rzeczywistości , zagonienia , pokus , do innego fantastycznego świata , który wielu nazywa niebem , rajem , marzeniami . Też marzę , żeby ten festiwal rozpoczął cykl imprez w kolejnych latach . Żeby zgromadził ludzi , którzy potrafią oderwać się od ziemi . Każdy ma swoje osobiste schody do nieba . " Ciężko nam iść po schodach" -mówi się zwykle , odnosząc to do życia albo trudnych sytuacji . Ale trzeba pamiętać , że to schody do innej rzeczywistości . To spotkanie dotyczy nas razem , ale też każdego z osobna
Pani redaktor : Dlaczego salę koncertową zamieniłeś na planetarium ?
Józef Skrzek : Bo lubię tam grać . Nad głową mamy niebo , na horyzoncie - industrialne śląskie otoczenie , a jednocześnie znajdujemy się wśród gwiazd
Pani redaktor : Jakie gwiazdy będziemy oglądać ?
Józef Skrzek : Z Londynu przyjedzie Paul Lauwler - kompozytor grający na instrumentach elektronicznych . Z Monachium - Steve Schroyder ze słynnej grupy " Tangerine dream " . Razem z Paulem i Stevem graliśmy na wyspie Gomera koło Afryki , w Toskanii i w Górach Skalistych w Ameryce . Z tych wspólnych koncertów powstały nagrania , krążek " Trillogy" , który będzie mieć swoją premierę właśnie w planetarium , a atrium przy zegarze słonecznym o północy . Jeden z utworów "Z dna oceanu" nagrywaliśmy , mając mikrofon zamontowany właśnie na dnie Oceanu Atlantyckiego . Tak ze słychać tam Neptuna , rusałki, syreny ( śmiech ) . Koncert będą "ilustrować" tanecznie moje córki : Ela - Blanka , Luiza i Karina Skrzek oraz tancerze ognia . W drugiej części wystąpi Mischa Ogrodow z Sankt Petersburga , który zaśpiewa i zagra na instrumentach elektronicznych ( kiedyś grywał w kapelach hardrockowych ) . Potem zaprezentuje się Daniel Bloom z Warszawy , przyjaciel po fachu Czesława Niemena . Mogę przypuszczać , że gdyby żył Czesław , pewnie by tu zagrał , bo nieraz rozmawialiśmy o takim koncercie . O i w nocy rozpocznie się nasze wspólne muzykowanie
Pani redaktor : Zaprezentujesz też nowe interpretacje utworów Wojciecha Kilara
Józef Skrzek : Zagramy fragment "Krzesanego " , "Exodusu " , " Orawy" , "Kościelca" oraz moją kompozycję "Szczęśliwi z miasta N. " Tym utworem chcę powiedzieć , że można być szczęśliwym w każdym miejscu świata , również na Śląsku , w mojej ojcowiżnie
Pani redaktor : Sam będziesz reżyserem , scenarzystą a zarazem wykonawcą . Czy planujesz występy na schodach do planetarium ?
Józef Skrzek : To wejście liczy kilkadziesiąt schodów , chciałbym w przyszłości na nich zagrać , tak żeby muzyka niosła się w stronę parku , miała odcień natury . Jestem też zwolennikiem patrzenia w prawdziwe gwiazdy , nieważne czy w Beskidach , w Górach Skalistych czy w Katowicach . Wtedy czujesz się , jakbyś była w raju
7. Pismo Gazeta Rybnicka numer 10 . / 591. / pażdziernik 2020 , pani redaktor Wiesława Różańska : Zenon Keller - jego autorstwa jest fotografia na okładce pierwszej płyty SBB Józka Skrzeka
8. Strona A l e t e i a , data 02.09.2021 , Katolicka Agencja Informacyjna , Koncert i ewangelizacja na stadionie
Łódzki Kongres Nowej Ewangelizacji zakończy wydarzenie ewangelizacyjne 11 września , połączone z koncertem na Stadionie "Orła" w Łodzi , przy ulicy 6 sierpnia 71. Będzie to otwarte dla wszystkich chętnych spotkanie zatytułowane "Ku doświadczeniu wolności".
Jego częścią będzie muzyczny projekt Dekalog w wykonaniu artystów z całego świata . Projekt "10 Prostych Słów " powstał z inicjatywy Marcina Pospieszalskiego , Radosława Grabowskiego oraz Rafała Urbańskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" . Jego serce stanowi muzyczny album "Decalogue" zawierający 12 utworów inspirowanych dziesiąciorgiem przykazań . W jego nagraniu udział wzięli między innymi tacy artyści jak : znany z grupy Kelly Family Michael Patrick Kelly (Irlandia), ojciec Stan Fortuna ( USA ) , Levi Sakala (Zambia) , Kelvin Grant ( Jamajka ) ,Tony Melendez ( USA ) , Adeb Chamoun ( Syria ) . A także grupa znakomitych muzyków z Polski : Marcin Pospieszalski ( kierownik artystyczny) , Jan Trebunia , Andrzej Lampert , Józef Skrzek , Darek Malejonek , zespół Luxtorpeda.
Warstwa muzyczna okrzyknięta została "najbardziej profesjonalną produkcją z kręgu muzyki chrześcijańskiej" . - Jesteśmy przekonani , że projekt "Dealogue" może stać się wizytówką polskiej kultury w Europie i na świecie - zapewniają organizatorzy koncertu w Łodzi
9. Strona Parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku , data 11.04.2021
ksiądz Zygmunt Mokrzycki , proboszcz parafii : Od Wielkiego Czwartku zostały zainstalowane na chórze naszego kościoła parafialnego piszczałkowe organy wirtualne . Dawne wysłużone , 10. głosowe organy , pozostały na chórze i nadają się od dawna do kosztownego kapitalnego remontu . Nowe organy to 64. głosowy , nowatorski instrument , bogaty muzycznie , będzie służył liturgii, ale ma również możliwości koncertowe . Będzie jeszcze szczegółowiej dostrajany , pod okiem eksperta profesora Andrzeja Chorosińskiego , a patronem wspierającym jest Józef Skrzek - SBB. Dodam , że kapitalny remont starego instrumentu jest droższy od nowego instrumentu , a po remoncie będzie i tak biedniejszy dżwiękowo
10. Strona Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie , data 5.10.2018 , pani redaktor Monika Piecka , artykuł : Dom Kultury - historia budynku
Pani redaktor : W latach 70. regularnie na próby z zespołem Heliosi przyjeżdżał Józef Skrzek
11. Strona Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach , artykuł : Grali i śpiewali dla Polski , data 12 listopada 2017 rok
Koncert pod tytułem " W naszych sercach Polska " wypełniły polskie pieśni patriotyczne , ludowe i powstańcze śpiewane przez publiczność i znanych artystów . Wśród solistów pojawił się miedzy innymi Stanisław Sojka i Józef Skrzek
12. Strona Inowrocław , data 17.2.2020 , Jubileusz i spełnienie marzeń w jednym , czyli 10 lat istnienia zespołu Stara Szkoła , pani redaktor Agnieszka Giełda ; 29 lutego na deskach Teatru Miejskiego w Inowrocławiu o godzinie 18:00 odbędzie się koncert Starej Szkoły . Ideą projektu jest nie tylko kontynuacja pracy członków zespołu , ale przede wszystkim spełnienie ich muzycznych marzeń . Tym razem obok celebrowania ważnej rocznicy , zagrają swoje utwory razem z wybitnymi i fenomenalnymi muzykami . Wśród nich pojawią się członkowie legendarnego zespołu SBB : Józef Skrzek i Apostolis Anthimos . Wspólne muzykowanie z zespołem SBB było marzeniem Tomasza Kuczmy - wokalisty , autora tekstów i muzyki zespołu Stara Szkoła ! Ponadto w składzie zespołu gościnnie zagra Michał Kielak - wybitny harmonijkarz , który siedmiokrotnie był tytułowany "Harmonijkarzem Roku"
13. Strona e M Kielce kultura , pani redaktor Beata Kwieczko , data 26. sierpnia 2021 rok,artykuł : Hammond Kielce Festiwal w bluesowo-rockowym klimacie
Pani redaktor : Tortilla & Vesta Chawira , Silesian Hammond Group , Józef Skrzek i Natalia Sikora oraz Joanna Dutkowska i Chuck Frazier to artyści , którzy zaprezentują się podczas V edycji Hammond Kielce Festiwal . Koncerty odbędą się 11 i 12 września w Pałacu Tomasza Zielińskiego
Pani redaktor : Na zakończenie festiwalu organizatorzy zaplanowali występ Józefa Skrzeka i Natalii Sikory .
Józef Skrzek to multiinstrumentalista , związany z Muzeum Hammonda i założyciel grupy SBB .Od samego początku poszukiwał nowych , ciekawych brzmień i nieoczywistych dżwięków , tak by nieustannie poszerzać muzyczną paletę . Zaowocowało to współpracą z wszechstronnie utalentowaną artystką Natalią Sikorą , która dała się poznać szerszej publiczności jako zwyciężczyni drugiej edycji programu The Voice of Poland
14. Pismo Mały Gość Niedzielny , redaktor Adam Śliwa , data 12.8.2020 , artykuł : Moje ulubione miejsce
Józef Skrzek : Moje ukochane miejsce to Sudety i Góra Igliczna z sanktuarium Maryi Śnieżnej , dla której razem z żoną nagrałem utwór . Grałem w tym miejscu również kilka koncertów i mam tam wielu przyjaciół . Jest tam po prostu przepięknie . Dzięki pewnej dzikości i naturalności przyrody potrafię złapać oddech , który jest potrzebny każdemu muzykowi. Tam znajduję inspirację dla mojej twórczości
15. Strona Szkoła Podstawowa numer 33. w Katowicach
Zespół wokalny " Bez zapowiedzi"
Koncert w Chorzowskim Centrum Kultury 17 marca zespół zaśpiewał w Chorzowskim Centrum Kultury . W repertuarze znalazły się piosenki Marka Grechuty . Koncert odbył się w ramach XXI Festiwalu Teatralnego organizowanego przez III Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Batorego w Chorzowie . W koncercie wystąpił również Józef Skrzek i zespół jazzowy "Qferau"

Koncert 17. marca 2010 roku w Chorzowie
16. Chorzowskie Centrum Kultury , data koncertu 13.marzec, nie jest opisany rok koncertu, artykuł : Blues dla Leśniczówki - koncert charytatywny , informacja ze strony Leśniczówka
Redaktor : Cały dochód z koncertu przeznaczony będzie na nowy dach w klubie co pozwoli działać Leśniczówce kolejne 25 lat . W tej chwili budynek jest w bardzo złym stanie technicznym
Redaktor : Zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe ( i nie tylko ) osoby prywatne , firmy ...Wycena rzeczoznawców oszacowała nowy dach w klubie na kwotę około 100 000 złotych brutto . W takiej sytuacji każda złotówka ma znaczenie

Strona Mój Chorzów , data 11.6.2012 , redaktor B . Jendrzejczyk , strona Park Śląski ,
Redaktor : Menadżer muzyczny Zbigniew Gocek upatrzył sobie ten obiekt podczas jednego ze spacerów po parkowych alejach . A gdy dowiedział się , że nie jest już wykorzystywany w celach mieszkaniowych , postanowił o niego powalczyć . Zgodę na dzierżawę wydał ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku - Mieczysław Chojka . Oficjalny patronat nad stworzeniem nowego miejsca objął Śląski Jazz Club. I tak dla środowisk muzycznych w parkowym zaciszu zorganizowano Dom Pracy Twórczej
17. Strona Szkoła Podstawowa numer 13. imienia Józefa Skrzeka w Siemianowicach Śląskich , data 23. stycznia 2019 rok , redaktorzy Izabela Janowska , Michał Kamiński , artykuł : Trzynastka dla Kamila , czyli wyjątkowe niedzielne popołudnie
Redaktorzy : Kamil - uczeń Szkoły Podstawowej numer 13
Redaktorzy : Punktualnie o 17.00 michałkowicka hala wypełniła się po brzegi mieszkańcami Siemianowic Śląskich i gośćmi
Redaktorzy : był między innymi Józef Skrzek
Redaktorzy : To jego występ - wsparty obecnością córki - Elżbiety Skrzek - z pewnością zapadnie na długo w pamięć zebranych
Redaktorzy : " Ten szczególny dzień się budzi " to tytuł piosenki, która ma w siemianowickiej Trzynastce bogatą historię , budowaną niezwykle wzruszającymi wykonaniami -zawsze w okresie bożonarodzeniowym , który sprzyja pojednaniu . Jej symboliczne przesłanie stanowiło właściwy epilog tego niezwykłego , styczniowego wieczoru , gdy ze sceny popłynęły dżwięki zagrane przez niezwykły zespół pod przewodnictwem Dyrektora Szkoły Podstawowej numer 13 -Krzysztofa Zyski, któremu akompaniował sam Józef Skrzek , a także Jarosław Janik ( nauczyciel muzyki ) i jego córka - Wiktoria . Ten wielopokoleniowy skład dał dowód , że wiek czy różne doświadczenia życiowe nie stanowią żadnej bariery , gdy na pierwszym miejscu stawia się otwartość serca na potrzeby innych
18. Strona Siemianowice Śląskie , pani redaktor Karolina Gera , data 19 stycznia 2016 rok
Pani redaktor : W piątek 29 stycznia o godzinie 17.00 Siemianowickie Centrum Kultury zaprasza do Siemianowickiego Centrum Kultury - Bytków na koncert charytatywny "Siemianowice mają serce"
Pani redaktor : W programie między innymi przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół numer 1 z Siemianowic Śląskich
Pani redaktor : wspólne kolędowanie oraz występy znakomitych artystów : wokalistek Studium Wokalnego Siemianowickiego Centrum Kultury , big bandu Siemion Band , Mirka Jędrowskiego ,Ingi Papkali, Ireneusza Miczki ( baryton ) , Beaty Mańkowskiej ( mezzosopran) oraz Józefa Skrzeka

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw wrz 16, 2021 11:48 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , w piśmie Dziennik Zachodni , data 22.6.2011 są opisane Katowice
Józef Skrzek : Katowice są miastem , które niezależnie od tytułów i tak jest miejscem , które chętnie odwiedzają sławni artyści z całego świata . Jesteśmy dla nich coraz bardziej atrakcyjni , na ich wielkie koncerty mamy Spodek i Stadion Śląski , położony blisko Katowic .Jesteśmy ciekawi innych , ale i sami bez kompleksów oferujemy innym naszą specyficzną kulturę
2. Strona i n t e r i a wydarzenia lokalne , data 18 listopad 2010 rok , Ostatnie pożegnanie Michała Banasika . Michał Banasik muzyk , współpracował z Józefem Skrzekiem
Redaktor : Ksiądz Puchała wspominał , że gra Banasika , uznawanego za genialnego improwizatora , wzbogacała wielu ludzi . Artysta często grał na organach katowickiej katedry . W czwartek jeden z utworów ze wspólnego koncertu sprzed 12 lat - "Wyspę umarłych" - przypomniał jego przyjaciel , Józef Skrzek .
Michał Banasik urodził się w 1941 roku w Katowicach , ukończył tamtejszą Akademię Muzyczną . Jak wspominał na łamach regionalnej prasy znany śląski publicysta Michał Smolorz, artysta " nie mieścił się w utartych kanonach sztuki ; nikt nie wiedział , czy traktować go w kategoriach muzyki poważnej , czy rozrywkowej . Stworzył setki wspaniałych kompozycji , lecz zostało po nim niewiele - większość dzieł improwizował , a nikomu nie przyszło do głowy , by je spisać"
Redaktor : - Niestety , na rodzinnym Śląsku , pośród artystów zapomnianych przez publicznego mecenasa , także Michał Banasik powoli znikał ze społecznej świadomości , a przecież , choć dobiegał siedemdziesiątki , wciąż był pełen twórczej energii , artystycznych pomysłów i zapału ( ... ) . Umarł wymarzoną śmiercią artysty : pośród owacji wstał od fortepianu , ukłonił się i padł bez tchnienia - napisał we wspomnieniu Smolorz
3. Pismo Dziennik Polski Kraków numer 93. ( 9374 . ) sobota 20 IV 1974 ,program radiowy Polskie Radio program trzeci godzina 10:15 do 10:35 Mikrorecital Józefa Skrzeka

Dwudziestominutowa audycja z muzyką Józefa Skrzeka , jakie kompozycje zostały prezentowane w tej audycji radiowej . Wiele słuchałem takich przedpołudniowych audycji , w programie trzecim Polskiego Radia ; po prostu spiker mówi kto gra , jakie kompozycje gra , ewentualnie kto jest kompozytorem muzyki i około dziewiętnaście minut muzyki bez przerwy . Po ukończeniu przekazu muzyki spiker mówi o następnej audycji , nie komentuje audycji , która minęła , następuje następna audycja .
Takim sposobem w programie trzecim Polskiego Radia były prezentowane kompozycje Józefa Skrzeka , kompozycje zespołowe zespołu SBB , kompozycja Antymosa Apostolisa "Baloon guma" , nagrane w polskich i niemiecko- wschodnich studiach radiowych , kompozycje nie zawarte na płytach winylowych , czy kasetach magnetofonowych . Wszystkie bonusy , które są w zestawie płyt SBB Antologia , były prezentowane w Polskim Radio , tytuły kompozycji były napisane w prasie , a szczególnie w tygodniku o nazwie RTV , ze szczegółowym programem telewizyjnym i radiowym Polskiej Telewizji i Polskiego Radia . Suita Karlstadt zespołu SBB była prezentowana trzykrotnie . W Polskim Radio we wrześniu , lub pażdzierniku 1976 roku był prezentowany prawie w całości koncert zespołu SBB w Opolu 26. czerwca 1976 roku , pierwsza część 45. minut , i za tydzień druga część tego koncertu 45. minut w programie trzecim Polskiego Radia w godzinach około 21:15 do 22:00 .
W roku 1979 , w maju , lub czerwcu w programie czwartym Polskiego Radia w godzinach około 19:00 do 22:30 była audycja , czas audycji około 90. minut czasu , w tej audycji o zespole SBB mówili Józef Skrzek , i jeden pracownik techniczny z zespołu SBB ,pracownik techniczny prowadził rozmowę z Józefem Skrzekiem , nagranie z koncertu SBB w Roskilde 2.7.1978 , kompozycja Wędrując wokół zatoki burz , Józef Skrzek mówił o tym koncercie SBB , mówił o planie , aby nagrać płytę SBB , na stronie pierwszej koncert SBB rockowe nagrania , na drugiej stronie muzyka organowa Józefa Skrzeka .
Ja w latach 1974 do 1980 byłem na czternastu koncertach zespołu SBB w Polsce , i muzyka grana przez zespół na koncertach to jedno , muzyka zapisana na płytach longplaye zespołu SBB to drugie , i muzyka w wykonaniu zespołu SBB nadawana w Polskim Radio to trzecie . W kinie , przed seansem filmu była wyświetlana Polska Kronika Filmowa , w tej Kronice muzyka w wykonaniu zespołu SBB , prawie w każdej Kronice . W Polskiej Telewizji kompozycja grana przez zespół SBB, koncert SBB w Knokee nagrany w czerwcu 1978 roku . Pięć miejsc , skąd można było posłuchać zespołu SBB , i jest to pięć różnych odmian muzyki . W latach 1974 do 1980 Józef Skrzek z zespołem SBB opanował swoją muzyką polskie środki przekazu . Opanował , kto opanował , decydent, który o tym decydował . Jaki to decydent , decydent ważny , Maciej Szczepański , przewodniczący Komitetu do spraw Radia i Telewizji . Człowiek urodzony w Sosnowcu , na Górnym Śląsku . Ma znaczenie ten fakt , z racji ; muzycy zespołu SBB również są z Górnego Śląska . Człowiek , uważany za decydenta w sprawach muzyki estradowej w Polsce , pan Franciszek Walicki , po roku 1974 , w którym to roku wprowadził SBB na polskie estrady , a więc po roku 1974 dla SBB nie był już decydentem , zespół SBB zrezygnował z usług pana Franciszka Walickiego , jako menagera SBB . Kto więc stał się menagerem zespołu SBB , po roku 1974 , a właściwie już w drugim półroczu roku 1974 . W książce o zespole SBB jest opis , menagerem stał się Józef Skrzek .
W Polskiej Telewizji nadawano kompozycję Józefa Skrzeka pod tytułem " Cięcie" w całości i we fragmencie , w czasie ponad siedem lat . Józef Skrzek nie wspominał w rozmowach z publicznością na koncertach zespołu SBB , na których byłem , o tej kompozycji . Czytałem wiele rozmów z Józefem Skrzekiem w polskiej prasie , o kompozycji " Cięcie" nie było mowy , w latach 1974 do 1980 . Pytanie , dlaczego Józef Skrzek nie chwalił się , jego kompozycja jest nadawana w Polskiej Telewizji . Na pytanie redaktora : " Jak wam się układa współpraca z Telewizją Polską" zadane w pażdzierniku w roku 1979 na konferencji prasowej Józef Skrzek mówi : " Dziwnie" , i co , tylko tyle słów , słowo 'dziwnie" wyrażnie dotyka Czesława Niemena , a o kompozycji "Ciecie" czy był komentarz . Możliwie , ale w materiale Polskiej Telewizji Katowice o kompozycji " Cięcie" nic . Brak było wyrażnego sformułowania nazwy kompozycji , do roku 2003 ta kompozycja nie była opisana , jak była nazwana . Brak było słowa komentarza o sposobie , w jaki ta kompozycja stała się muzyką ilustracyjną do propozycji programowych zestawu programów telewizyjnych Studia 2 . Jak wytłumaczyć takie milczenie w sprawie prostej , jak wytłumaczyć , cenzurą , możliwie cenzurą .
W Polskim Radio była emitowana audycja o nazwie " Z warsztatu muzycznego zespołu SBB ".
Pan Maciej Szczepański postawił na SBB i się nie zawiódł . Zespół SBB wraz z Teatrem Wizji i Ruchu z Lublina w programie telewizyjnym reżyserowanym przez Jerzego Gruzę wysłany do Knokee w Belgii w czerwcu 1978 roku na Festiwal Programów Telewizyjnych wygrał ten Festiwal , pokonując Telewizję BBC z Wielkiej Brytanii .
W roku 1980 , 12. kwietnia w studiu Telewizji Polskiej Józef Skrzek z zespołem Kwadrat z Górnego Śląska nagrywają program telewizyjny , muzyczny . Starszy muzyk górnośląski wraz z młodym zespołem z Górnego Śląska mają w Polskiej Telewizji swój program , przekaz jest jasny. Jaki przekaz ; jeśli jest jakiś młody wykonawca estradowy , to do Telewizji Polskiej wprowadza tego wykonawcę Józef Skrzek . Takie rozumienie kontynuuje Józef Skrzek , mówiąc o Leśniczówce, Domie Pracy Twórczej w Chorzowie . Józef Skrzek w Leśniczówce przesłuchiwał wielu wykonawców estradowych , i wyraża się o tych przesłuchaniach w sposób taki ; Józef Skrzek był człowiekiem , z którego zdaniem młodzi polscy wykonawcy estradowi liczą się . Władze muzyczne w Polsce zorganizowały warsztaty dla muzyków rockowych w roku 1982 , na tych warsztatach młodych muzyków uczyli starsi muzycy , czyli Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski .
Jasnym jest , ukształtował się nurt myślowy , niezależny od Józefa Skrzeka , przykłady ; koncerty rockowe , punkowe w latach różnych w Polsce

Wydawnictwa oczekiwane z Józefem Skrzekiem

1. Koncert w Kielcach 12. września 2021 roku Józef Skrzek i Natalia Sikora
2. Płyta nagrana przez Józefa Skrzeka z Karoliną Glazer i Stanisławem Sojką
3. Płyta Józefa Skrzeka , bluesy śpiewane po polsku , po śląsku

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt wrz 17, 2021 11:03 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , w roku mniej więcej 1976 w programie Studio 2 emitowanym w Polskiej Telewizji pani Bożena Walter i pan Edward Mikołajczyk rozmawiają przed kamerami . Słyszalna jest kompozycja Józefa Skrzeka " Cięcie " nadawana w całości . Pani Bożena Walter mówi ; W związku z licznymi pytaniami telewidzów , i jakie to są pytania , co to za kompozycja , którą wykorzystuje Studio 2 , kto jest kompozytorem tej kompozycji , i kto gra i śpiewa tą muzykę , odpowiadamy , jest to kompozycja o nazwie " Cięcie" , jest to kompozycja Józefa Skrzeka , gra tą muzykę zespół SBB .

Czy Józef Skrzek był wtedy obecny w studiu telewizyjnym , czy Józef Skrzek pokazał się na ekranie telewizora . To , co powiedziała pani Bożena Walter było jedyną informacją na temat kompozycji " Cięcie" Józefa Skrzeka w wykonaniu zespołu SBB , jedyną informacją dla publiczności polskiej , aż do roku 2003 , kiedy to w książce o zespole SBB jest opisana ta kompozycja
2. Trasy koncertowe możliwe do realizacji dla zespołu SBB i nie wykorzystane ;
W styczniu 1974 roku Tadeusz Nalepa z Mirą Kubasińską przybyli do Ośrodka Harcerskiego na Górnym Śląsku, w tym miejscu zespół Silesian Blues Band grał próby muzyczne , i zaproponowali zespołowi Silesian Blues Band wspólną trasę koncertową w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich , propozycja nie zrealizowana .
W listopadzie 1974 roku dyrektorzy firmy wydawniczej Columbia Broadcasting System zaprosili do Londynu Czesława Niemena i proponują trasę koncertową w Wielkiej Brytanii , promującą płyty Czesława Niemena nagrane z muzykami Silesian Blues Band , mówi o tym fakcie pan Andrzej Marzec , który był przy tych rozmowach . Propozycja nie zrealizowana .
W roku 1978 organizatorzy muzyki proponują Halinie Frąckowiak trasę w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich , Halina Frąckowiak na tą trasę jedzie z zespołem Heam . Ale , z jakim repertuarem , z repertuarem z płyty "Geira" , nagranej z zespołem SBB . Możliwie, pani Halina Frąckowiak , gdy rok wcześniej nagrała płytę "Geira" , naturalnie zaprosiła muzyków SBB do trasy . W roku 1978 muzycy SBB są zatrudnieni przez firmę Aries , i ten rok jest pełen koncertów organizowanych przez firmę Aries , więc pani Halina Frąckowiak jedzie na trasę z zespołem Heam , trasa liczy 66. koncertów . Muzycy Heam przearanżowują kompozycje Józefa Skrzeka i na trasie z Haliną Frąckowiak grają swoje kompozycje i swoje aranżacje kompozycji Józefa Skrzeka .
Trzy wielkie szanse dla muzyków SBB , jedna szansa na koncertowanie w Wielkiej Brytanii razem z Czesławem Niemenem , jedna szansa na koncertowanie w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich z Tadeuszem Nalepą i Mirą Kubasińską , i jedna szansa na koncertowanie w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich z Haliną Frąckowiak
3. Nagranie pierwszej płyty zespołu SBB nagranej w Warszawie w kwietniu 1974 roku jest dziełem Ryszarda Poznakowskiego .
Kto to jest Ryszard Poznakowski .
Ryszard Poznakowski , w roku 1973 ukazuje się na płycie zespołu Trubadurzy kompozycja Ryszarda Poznakowskiego pod tytułem " Ile wiemy o sobie " . Muzyka , wspaniała introdukcja na organach Ryszarda Poznakowskiego , świetnie brzmi gitara basowa , perkusja ,wspaniale brzmi gitara , na której gra Krzysztof Krawczyk , fortepianowe granie , świetny tekst. Po prostu muzyka Ryszarda Poznakowskiego , kompozycja "Ile wiemy o sobie" , jest to prog- rockowe granie , zawiera te akcenty , które są charakterystyczne dla tego rodzaju muzyki . Introdukcja trwająca 1'38" jest "miodem i mlekiem " w muzyce prog-rockowej . Introdukcje Józefa Skrzeka są często "plamami muzycznymi" , natomiast introdukcja Ryszarda Poznakowskiego jest przemyślaną kompozycją . W polskim rocku właśnie ta kompozycja Ryszarda Poznakowskiego stanowi wyznacznik muzyki granej póżniej przez zespół SBB , jest to po prostu słyszalne .
Ryszard Poznakowski mówi , w jaki sposób zrealizował nagranie zespołu SBB w kwietniu w Warszawie , na stronie Z A I K S ,
Ryszard Poznakowski : Dwa magnetofony : Studera w stereo i drugi , 16-śladowy . Na jednym nagrywałem kronikę całego koncertu , a na "ślady" nagrywałem poszczególne instrumenty . Pamiętam , jak wszyscy dziwili się bardzo, że przy perkusji postawiłem siedem mikrofonów . A ja wiedziałem , że SBB gra głośno , więc przy mniejszej liczbie byłby straszny hałas .

Jak wyraża się o Ryszardzie Poznakowskim Józef Skrzek, słowa w książce o zespole SBB , wydawnictwo 2003 rok ,
Józef Skrzek : przyjechała ekipa Polskich Nagrań ze sprzętem , z którego Grzesiu bardzo długo się śmiał . Na Śląsku uczniowie mieli lepsze magnetofony . Do tego szefem nagrań był Ryszard Poznakowski , Trubadur. Bardzo zabawny człowiek

Jak do tej pory , płyta koncertowa zespołu SBB nagrana przez Ryszarda Poznakowskiego w kwietniu 1974 roku jest najlepiej nagraną płytą koncertową zespołu SBB . Ryszard Poznakowski wskazuje w swoim opisie podziw dla swojej techniki pracy . Józef Skrzek w swoim opisie wskazuje,bardziej usiłuje wmówić słowa o magnetofonie , na którym realizowano tą robotę
4. Pismo Retro numer 8 rok 2021 , Zbigniew Bizoń , muzyk , kompozytor polski,
Zbigniew Bizoń : W latach 70. , gdy władzę w Polsce przejął Edward Gierek , staliśmy się bezrobotni, bo odwołano wszystkie trasy koncertowe

Ja byłem na koncercie Krzysztofa Klenczona i zespołu Trzy Korony nad morzem w rejonie zatoki Gdańskiej w sierpniu 1970 roku . W tym czasie w Sopocie wielki międzynarodowy festiwal piosenki , a koncert Krzysztofa Klenczona z Trzema Koronami niedaleko, kilka kilometrów obok , na dachu jednego budynku jednopiętrowego , wejście na dach schodami przytulonymi do ściany budynku . Informację o koncercie przeczytałem na kartce papieru , opisanej ręcznie i do drzewa przytwierdzonej pinezką lub małym gwózdkiem . Dojście do miejsca koncertu lasem . Koncert od zmierzchu do nocy , wiatr od morza , morze widoczne , publiczności , możliwie do dziesięciu osób . Koncert zorganizowany bez udziału propagandy. Koncert super , taki partyzancki , prawda o polskim rocku , jeśli nie dogada się z urzędami , samodzielnie realizuje swoją muzykę , koncerty , nagrania
5. Andrzej Korzyński jest kompozytorem muzyki do polskich filmów ;
Film : Trzecia część nocy , rok 1971
Film : Diabeł , rok 1972
Film : Pieśń triumfującej miłości , rok 1967

Muzyka Andrzeja Korzyńskiego , co w tych latach polscy kompozytorzy komponowali

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn wrz 20, 2021 16:55 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , 22.8.2009 w Katowicach na Placu Sejmu Śląskiego było widowisko "Wojciechowi Korfantemu -Rapsod Śląski" , strona Samorząd Województwa Śląskiego ,
Marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski : Uznaliśmy , że takie widowisko byłoby dobrym uwieńczeniem Roku Korfantowskiego . Zaczęliśmy rozmowy z Józefem Skrzekiem , któremu spodobał się ten pomysł i zgodził się w nim uczestniczyć

W sierpniu 2019 roku na stronie Samorządu Województwa Śląskiego , : 31 sierpnia o godzinie 21.00 na Stadionie Śląskim odbędzie się wielki koncert w 100. Rocznicę Powstań Śląskich "Rapsodia Śląska" organizowany z inicjatywy Marszałka Jakuba Chełstowskiego oraz samorząd województwa śląskiego

Samorząd Województwa Śląskiego : Rapsodia to największe i najważniejsze z wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia Powstań Śląskich w naszym województwie organizowanych przez śląski samorząd

Pani redaktor Ewelina Kosałka - Passia z Polskiego Radia Katowice : Rapsodia Ślaska dziś o godzinie 21 . Stadion Śląski teraz jeszcze spokojny , a czy kompozytor , twórca Rapsodii Śląskiej spokojny
Jan A. P. Kaczmarek : Artysta nie może być spokojny , bo jak ze spokoju bierze się sen, bierze się zapomnienie czy zaniedbanie , trzeba być do końca , póki się nie rozpocznie koncert , trzeba być bardzo czujnym i prawda , wszystkie szczegóły jeszcze wymagają przejrzenia , niektóre dopięcia , także , wspaniały taki moment , który ja lubię , napięcia przed premierą
Pani redaktor : Rapsodia Śląska , prapremiera dzisiaj , jaki to utwór , bo to jest pana wariacja , pana pomysł na opowieść o Powstaniach Śląskich , to też , my zobaczymy i usłyszymy jak pan widzi Śląsk
Jan A. P. Kaczmarek : Właśnie ,wie pani , w tym jest wielka zagadka , jak skomponować , jak napisać opowieść , która w krótkim czasie musi dotknąć istoty rzeczy , czyli świętujemy sto lat Powstań Śląskich , nie tylko tego pierwszego , ale też dwa następne , które dały nam Śląsk i połączyły go z Polską . Wie pani , muzyka jest takim fantastycznym narzędziem , które posługuje się emocjami , czyli ono nie musi używać słów , żeby dotrzeć do serca i do umysłu . Ja ufam , że mnie się to uda , zobaczymy , dopiero się dowiemy , jak publiczność wyjdzie , chociaż w trakcie ,że muzyka mimo tego , że jestem przybyszem z zewnątrz , nie jestem Ślązakiem ,ale mam wielki szacunek dla Śląska,i od , właściwie od dziecka Śląsk był gdzieś tam w mojej głowie i obecny , na początku przez porównanie , bo Konin , moje miasto , było miastem górnictwa odkrywkowego , gdzie też byli górnicy, którzy skopiowali mundury śląskie , i wyglądali prawie jak śląscy , podziwiałem ich pióropusze i orkiestry dęte , które chodziły , ale tam gdzieś żyła legenda tego prawdziwego Śląska,wielkiego Śląska ,też czytałem bajki i legendy śląskie ,potem czytałem o jego ambicji ,ten Śląsk dzisiaj też jest takim miejscem , bardzo wyjątkowym przez swój rozmach , który zawsze tu był . Mnie Ameryka nauczyła szacunku dla rozmachu , dla dużych struktur , ja bardzo cenię małe formy , bardzo cenię sobie małe inicjatywy społeczne , które są solą ziemi , ale też my też potrzebujemy , tak jak dawniej , ludzie potrzebowali świąt , wielkich , wysokich katedr ,potrzebujemy dziś wydarzeń , budynków kulturalnych , które dają taką możliwość dotknięcia bardzo wysokich miejsc, także , takiego poczucia , że jesteśmy istotni z tą naszą energią artystyczną , że nie ma granic , prawda, że skala ma znaczenie , czasami się musimy zebrać w gdewięćdziesiąt tysięcy i musimy sobie przypomnieć , że jesteśmy razem
Pani redaktor : Tutaj organizatorzy mówią o pięćdziesięciu pięciu tysiącach , więc mamy nadzieję , że wszyscy dopiszą . Są jakieś przesądy przed koncertami , życzy się czegoś , czy czego się nie życzy
Jan A. P. Kaczmarek : Ja w ogóle nie znam przesądów , bo zostałem wychowany w takim braku przesądów ,i czasami , jak słyszę , mnie ostrzegają , a nie rób tego , nie rób tamtego , po prostu nie wierzę , wierzę , że nie wierząc jestem odporny na takie różne niepotrzebne zakłócenia
Pani redaktor : W takim razie czekamy na to , co o godzinie dwudziestej pierwszej Jan A. P. Kaczmarek , kompozytor " Rapsodii Śląskiej" naszym gościem dzisiaj , bardzo serdecznie dziękuję
Jan A. P. Kaczmarek : Ja też dziękuję państwu i zapraszam na wieczór , na dwudziestą pierwszą na Stadion Śląski

Pismo Gość Katowicki , data 29.8.2019 , słowa z Urzędu Marszałkowskiego województwa Śląskiego : Z okazji 100. rocznicy powstań śląskich wystąpią między innymi Monika Brodka , Miuosh, Marcin Wyrostek , Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" , francuski podniebny teatr Transe Express. Będzie też prapremiera utworu "Rapsodia Śląska" , którą specjalnie na tę okazję skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek . Wstęp wolny!

Strona Filharmonia Śląska , data 9.1.2021 : Pod koniec 2020 roku mieliśmy przyjemność nagrywać "Rapsodię Śląską" autorstwa laureata Oscara- Jana A. P. Kaczmarka , która swoją premierę miała 31.08.2019 na Stadionie Śląskim
Wraz z nami - Chórem i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej - przy nagraniach pracowali wspaniali soliści : Iwona Sobotka ( sopran) , Janusz Wawrowski (skrzypce) oraz Marcin Wyrostek (akordeon) . Za pulpitem dyrygenckim stanęła Monika Wolińska . Nie możemy się już doczekać premiery płytowej !

Kompozytor Jan A. P. Kaczmarek skomponował 27-minutową "Kantatę o wolności" , w sierpniu 2005 roku w Gdańsku przed wejściem do Stoczni Gdańskiej była prapremiera kompozycji ,okazją jest 25. lat wydarzeń na Wybrzeżu.
Na konferencji prasowej 8.6.2005 w Gdańsku marszałek pomorski Jan Kozłowski mówi, skomponowanie utworu przez Jana A.P. Kaczmarka i wykonanie utworu będzie kosztować sto tysięcy złotych, utwór powstał na zamówienie władz samorządowych województwa pomorskiego .

W roku 2009 , 7. czerwca 2009 w Dzienniku Bałtyckim redaktor Marcin Mindykowski rozmawia z Józefem Skrzekiem . Józef Skrzek mówi o roku 2005 ,
Józef Skrzek : Robią tu w stoczni koncerty , które mają związek z wyzwoleniem , z Solidarnością.A SBB to co ? Wypadło koniowi spod ogona ? Biorą jakiegoś żabojada za miliony dolarów , a SBB , które było utożsamiane z wolnością ,jest traktowane jak szmata! Dla mnie to jest po prostu upodlenie

W roku 2019 na Stadionie Śląskim kompozytor Jan A.P. Kaczmarek do swojego koncertu pod tytułem "Rapsodia Śląska " zaprasza francuskich artystów , Teatr Trans Express .
Stworzony przez Jana A. P. Kaczmarka międzynarodowy festiwal muzyki i filmu Transatlantyk Festival uchwałą zarządu województwa śląskiego numer 2997. / 89. / VI / 2019 z dnia 30.12.2019 będzie co roku organizowany na terenie województwa śląskiego

Z wolnością w 2005 roku w Gdańsku utożsamił się Jan A. P. Kaczmarek , stworzył "Kantatę o wolności" .
Ze 100- leciem Powstań Śląskich utożsamił się Jan A. P. Kaczmarek , stworzył " Rapsodię Śląską".
Jan A. P. Kaczmarek , stworzył Transatlantyk Festival , i ten festiwal jest na Górnym Śląsku
2. Strona b l u e s o n l i n e , data 10.7.2021 ,
Redaktor : Suwałki Blues Festival 2021
Redaktor : Koncert SBB to miał być najmocniejszy i najważniejszy akcent Suwałki Blues Festival i tak się stało
3. W mieście Ustroń w roku 1991 zorganizowano Drugi Festiwal Twórczości Religijnej , ten festiwal w lipcu 1991 roku ; grali , śpiewali swoją muzykę , między różnymi; Czesław Niemen ,Henryk Botor ,Józef Skrzek, Marek Grechuta ,był Krzysztof Zanussi , chóry , zespoły , artyści , jest na festiwalu mnóstwo wspólnego śpiewania . W filmie o tym festiwalu zespół "Gospel News" w sposób bardzo żywiołowy śpiewa piosenkę o wolności " Freedom " . Czesław Niemen gra , śpiewa , mówi , Henryk Botor gra na organach . Film z tego festiwalu zrealizował pan Sebastian Drążczyk
Józef Skrzek i Henryk Botor w tym roku grali wspólny koncert , grali wspólnie również w 2012 roku , i w różnych latach

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw wrz 23, 2021 6:26 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , pismo Nasza Trójwieś informator rady i urzędu gminy Istebna , numer 6. czerwiec 2016 rok , artykuł VII Jubileusz Galerii Kukuczka ,pani redaktor Joanna Kohut,
Pani redaktor : Dnia 07 maja 2016 roku o godzinie 18.00 odbyła się pięćdziesiąta już wielka impreza kulturalna zorganizowana przez właściciela Galerii na Jasnowicach - Jana Kukuczkę . Wydarzenie to zorganizowano z okazji siódmej rocznicy otwarcia tego wspaniałego miejsca
Pani redaktor : Jan Kukuczka na okoliczność jubileuszu podejmował u siebie wspaniałych twórców kultury . Cudowny koncert zagrany w duecie gwiazd , które właśnie w Galerii Jana Kukuczki spotkały się po raz pierwszy : Józef Skrzek - multiinstrumentalista , wokalista i kompozytor w towarzystwie wybitnego rockowego muzyka , założyciela i lidera nowofalowej grupy Ziyo - Jerzego Durał. Panowie zorganizowali zebranym koncert finałowy wieczoru .Wydarzenie , które mocno zapisało się w pamięci zebranych . Przekaz nowoczesny , oryginalny , niezapomniany .
Wcześniej we wspaniałej artystycznej odsłonie wystąpiły solistki z Ukrainy . Zaśpiewały znane wszystkim nowe i starsze muzyczne przeboje światowej estrady , ale także utwory osadzone w tradycji ukraińskiej. Po występie muzycznym na wernisaż malarski zaprosił zebranych gości Piotr Jakubczak
2. Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Marcinem Mindykowskim , pismo Dziennik Bałtycki , w dniu 7. czerwca 2009 roku ,
Józef Skrzek : SBB , które było utożsamiane z wolnością

Czy zespół SBB był , jest utożsamiany z wolnością .
W listopadzie 1974 roku , w dniu 11. listopada 1974 roku byłem na koncercie zespołu SBB . Koncert trwał około 90. minut . Na tym koncercie muzycy wykonali w całości kompozycję "Wolność z nami" . Józef Skrzek w czasie koncertu nie mówił o tej kompozycji ani słowa , nie wiadomy tytuł , jedna z wielu struktur muzycznych wykonanych przez muzyków.
Jakie odczucia po wysłuchaniu tej kompozycji , finał , czyli muzyka autorstwa Fryderyka Chopina zagrana przez Józefa Skrzeka na pianinie wypadała smutnie. Koncert polegał na graniu różnych struktur muzycznych , które można było odróżnić , struktury nagradzane brawami . Koncert ; popis możliwości muzyków , pokaz techniki grania , muzycy ukierunkowywali uwagę zebranych na skoncentrowanie tej uwagi na tworzeniu nastroju techniką . Istotnie , czas koncertu szybko mija , muzycy potrafili zająć uwagę swoimi umiejętnościami . Czy kojarzyłem zespół SBB z wolnością , raczej z doskonaleniem swoich umiejętności , czyli : uczyć się . Koncert SBB w roku 1974 , co to było , koncentracja nad techniką . W roku 1974 , i w całym dziesięcioleciu 1970 i dalej , w prasie , w telewizji , w szkołach wyrażna była tendencja na unowocześnianie Polski nowoczesną techniką z zachodniej Europy . Przy pomocy takich narzędzi , jak prasa , radio , telewizja , uzmysławiano narodowi , niezbędne jest zapoznanie się , opanowanie i posługiwanie się nowoczesną techniką . Sprowadzenie z zachodniej Europy do zakładu pracy nowoczesnego urządzenia powodowało potrzebę nauczenia obsługi i korzystania z takiego urządzenia . I proszę , muzycy zespołu SBB grają półtoragodzinny koncert z zawiłymi strukturami muzycznymi , które mogą być rozumiane jako artystyczne ,wyobrażeniowe prezentacje nowoczesnych procesów technologicznych , z którymi należy się zapoznać , opanować , i umiejętnie posługiwać się nimi. Po prostu taka potrzeba w tym czasie . Stąd słowa Józefa Skrzeka ,wielokrotnie mówione ; " SBB gra suity ", czyli coś bardziej skomplikowanego niż zwyczajna piosenka o uczuciu. SBB jest na czasie , jest taka potrzeba w narodzie , aby poznawać nowoczesne , skomplikowane technologie , niezbędne do dalszego życia . W roku 1974 w Polsce bardzo wzbudzały emocje czynności realizowane przez szpiegów , którzy na rzecz Polski i Układu Warszawskiego szpiegują i w zachodniej Europie zdobywają dokumentacje nowoczesnych technologii , i te techniczne dokumenty przekazują specjalistom w Układzie Warszawskim . Muzycy SBB , w każdym czasie mówią o instrumentach i technice muzycznej z zachodu z aprobatą , a o instrumentach i technice muzycznej produkcji polskiej nie mówią w taki sposób
Jest zespół SBB , koncert zespołu to półtora godziny bez przerwy struktur muzycznych , długotrwałych artystycznych przetworzeń technicznych czynności , takie moje wrażenie z koncertu zespołu SBB w listopadzie 1974 roku. Do tego na koncercie śpiew Józefa Skrzeka , przywitanie i blues po angielsku ,piosenka "Odlecieć z wami" , piosenka "Erotyk" , wokaliza w kompozycji "Wolność z nami" .
Płytę SBB Nowy horyzont w 1975 roku , czy kojarzyłem z wolnością . Jest na płycie napis : Wolność z nami , kompozycja muzyczna w sposób przemyślany , wydaje się według wskazówki Fryderyka Chopina , którego słowa brzmią : jeżeli dzieło wypracowane improwizacją przypominać będzie , największe wrażenie uczynisz
Czy takie ukierunkowanie wolności na Fryderyka Chopina , proponowane na płycie zespołu SBB Nowy horyzont , tą wolność pokazuje , jaką wolność . Jest to, wydaje się , wolność kompozycji , czyli dowolnego układania struktury muzycznej , w celu zaprezentowania tej struktury publiczności . Czy kompozycja zespołu SBB " Wolność z nami " utożsamia się z wolnością , czy z umiejętnym balansowaniem między ideą , głoszącą ; każdy muzyk poprzez muzykę wyraża swoje ja , a potwierdzeniem popularności , poprzez komunikatywność , czyli zrobienie wrażenia i uzyskanie akceptacji publiczności dla granej muzyki.
W roku 1975 idee wolnościowe w sztuce były obecne , dla życia artystycznego w Polsce to codzienność , wyrazić siebie przez czynności artystyczne . Więc kompozycja zespołowa muzyków SBB "Wolność z nami" jest wyrazem " ducha epoki" , codzienności życia w Polsce w roku 1975 .
W roku 1977 , w lipcu , w piśmie "Sztandar Młodych" w rubryce o muzyce młodych jest informacja : w Sopocie , w klubie muzycznym " Non Stop" wystąpi zespół Kalevala z Finlandii i zespół SBB . Daty koncertów ; 15.7.1977 , 16.7.1977 , 17.7.1977 . Jadę do Sopotu , jestem na tych trzech koncertach zespołu SBB . I co słyszę , kompozycja grana i śpiewana w języku angielskim , kompozycja "Freedom with Us" . Kompozycja jest w trakcie godzinnego występu muzyki bez przerwy . Józef Skrzek ozdabia muzykę głosem i dośpiewuje " uuuuu" , " aaaaa",
"łołoł " ,muzyka spokojna , jest bezpiecznie , słowa otoczone miłością , słowa "love" , czyli miłość , skutkuje rozumieniem tej kompozycji jako pościelówki , zmysłowej piosenki śpiewanej dla kochanej osoby .
Słowa tej piosenki :
Freedom to sing sing our song and to love you love you my baby i said freedom

W języku polskim ;
Wolność to piosenka , wolność śpiewania zaśpiewaj naszą piosenkę i kochać cię kocham cię moje dziecko powiedziałem wolność

Słowa piosenki "Freedom with Us" , autorstwa Marka Milika śpiewane przez Józefa Skrzeka na koncertach zespołu SBB , słowa te ja przetłumaczyłem na język polski i słowa " kochać cię kocham cię moje dziecko " .

Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Jerzym Sosnowskim , Antymosem Apostolisem , Jerzym Piotrowskim w Polskim Radio program trzeci w kwietniu 2015 roku ;
Józef Skrzek : Freedom , Freedom szedł , ten Freedom wyszedł z życia , był prosty jak , I love freedom , you love freedom , ewybary , tam , rata ta ta , proste jak ciż , jak myśmy go grali właśnie , to zauważyliśmy , przecież , to była Czechosłowacja , gdzie były , gdzie były walki non stop z Verejną Bezpiecznostią , czyli na przykład w takim Brnie , do dziś pamiętacie , na bank jak były haje potężne , kiedy prawie pięćdziesiąt tysięcy ludzi walczy z Policją , a o co ? No o wolność! Przecież myśmy to czuli , że coś jest nie tak

Czechosłowacja , rok 1977 , 1978 , i z koncertami estradowymi ustawiony w show-biznesie zespół z Polski , mający bogate wyposażenie w instrumenty i technikę muzyczną , wokalista śpiewa słowa : " kochać cię kocham cię moje dziecko " .

Pan Władysław Gawroński , realizator dżwieku w Polskim Radio Opole , współpracownik Józefa Skrzeka , w latach siedemdziesiątych i potem , mówi o Józefie Skrzeku ;
Władysław Gawroński : potrafił wytłumaczyć , co chce osiągnąć , no i poza tym był niesamowicie pracowity

Jak mówią o zespole SBB . Na stronie s a l o n 2 4 ; data 6.3.2009 ,
Internauta roco : Bodaj w 1975 albo '76 spędziłem z SBB ponad dobę i ja nie wytrzymałem samego tylko Im towarzyszenia a Oni zasuwali a to na próbie w Operze Leśnej a to wieczorem w "Żaku" a póżno w nocy nagrywali jeszcze ścieżke dżwiękową ( w auli PG wydz. Elektroniki ) do baletu który póżniej był wystawiany w Operze Bałtyckiej . No chłopaki nie do zdarcia byli : ))

Józef Skrzek wielokrotnie mówi o sformułowaniu o nazwie "Żelazna Kurtyna" , i do tego sformułowania dopasowuje czynności wynikające z pracy .
Józef Skrzek w piśmie Gazeta Wyborcza , 8.luty 2009 rok ,
Józef Skrzek : A Żelazna kurtyna ma wymiar bardziej symboliczny , podziału na Wschód i Zachód , biednych i bogatych

Józef Skrzek na stronie Blues , audycja "Ze świata muzyki " i "Viator" , 20.pażdziernik 2008 ,
Józef Skrzek : " Żelazna kurtyna " to tylko pretekst

Józef Skrzek mówi o zespole SBB , o muzykach , którzy przekroczyli "Zelazną kurtynę " i są wolni . W rzeczywistości , Józef Skrzek w Radio Toksyna , rozmowa po roku 2010, czyli po nagraniu płyty SBB Blue Trance,
Józef Skrzek : wytrzymać ciągłe przemieszczanie się , ciągłe mieszkanie w hotelach , ciągłe ,po prostu powiedziałbym , napięcie. Spięcia , przechodzenia przez granice

Jerzy Piotrowski , wspomina czasy , lata 1977-1980 w zachodniej Europie ,
Jerzy Piotrowski : Byliśmy położeni na maski aut pod karabinami
Jerzy Piotrowski : To było bardzo meczące . Mieliśmy na przykład koncert w Niemczech , jechaliśmy do Danii , a następnego dnia znowu wracaliśmy do Niemiec
Józef Skrzek o swojej muzyce w latach 1971 do 1973 , rozmowa w Polskim Radio program trzeci , marzec 2012 rok,
Józef Skrzek : Wszyscy byliśmy zafascynowani anglosaskim rockiem , a Czesław jako jedyny potrafił dodać do niego coś własnego , polskiego

SBB , czy było utożsamiane z wolnością , raczej z przykładną pracowitością , podporządkowaniem się obowiązującym regułom , obyczajom , sprytem , intuicją jak nawiązać współpracę , jak czerpać korzyści , przecież kontrakt Józefa Skrzeka zawarty z handlowcami
z Europy zachodniej na korzystanie z instrumentów wzbudzał zazdrość i podziw wszystkich w Polsce . Józef Skrzek w porównaniu do ekspertów rządowych , którzy realizowali kontrakty miedzy rządem Polski a handlowcami z Europy zachodniej na korzystanie z nowoczesnych technologii był lepszy . Józef Skrzek wykombinował , nic nie płacić , albo mało płacić , a korzystać w wielkim wyborze .
Wielogodzinne , wielodniowe pracowanie w studiach nagraniowych , wielokrotne powtarzanie "SBB gra suity" , czyli bardziej skomplikowane formy muzyczne , tworzyło image mądrości. Zespół SBB poprzez realizowanie kontraktu w zachodniej Europie stał się , stali się kimś , których metody pracy warto poznać .
Głośne granie muzyki w czasie koncertu SBB , ja słyszałem w listopadzie 1974 roku , czy utożsamiałem zespół SBB z wolnością .
Rok 1978 , najbardziej udany dla zespołu SBB był szczelnie zapełniony kontraktami , z agencją Aries , i z Telewizją Polską , z polskim organizatorem trasy wspólnej z Teatrem Wizji i Ruchu z Lublina . Muzycy SBB , i również redaktorzy z mediów w każdej wypowiedzi mówili o wielkiej pracy muzyków SBB , o obowiązkowej obecności w wyznaczonych miejscach i realizowaniu swojej roboty . Brawa jakie muzycy SBB otrzymywali na koncercie w Katowicach w marcu 1978 roku , ja byłem na tym koncercie , prawdziwy huragan braw był za dobrą robotę , zadbanie o repertuar , o sprzęt , o umiejętności . Brawa były wyrazem podziwu dla operatywności Józefa Skrzeka , który dowodził zespołem SBB . Brawa były wyrazem podziwu dla kunsztu muzycznego , były wyrazem podziwu dla kunsztu organizacyjnego . Przecież organizacja czasu była przedmiotem rozmów Józefa Skrzeka z mediami , jak oni to wszystko zdążą . Płyty , kilka płyt rocznie , komponowanie muzyki, nagrania dla Wytwórni Filmów Dokumentalnych , trasy koncertowe w Polsce i poza Polską . Umiejętność podobania się publiczności w zachodniej Europie , umiejętność wygrania Festiwalu Programów Telewizyjnych w Belgii , w mieście Knokee . SBB było utożsamiane z umiejętnością zagospodarowania czasu , umiejętnością zdobycia bogatej techniki muzycznej , piszę o instrumentach i o technicznych urządzeniach do obsługi muzyki. Cecha wyróżniająca zespół SBB to nie poddawanie się wpływom , presji ludzi wymuszających zachowania niestosowne do pokazania na estradzie . Muzycy SBB mieli w tej kwestii absolutną jasność , jeśli podpadną cenzorowi , obserwującemu koncert , mogą nie otrzymać pozwolenia na muzykowanie na estradzie czy w studio . Przychodząc na koncert SBB publiczność , znając sposób zachowania się SBB na estradzie , nie wymuszała zachowań , będących w sprzeczności z dalszą karierą muzyków .
Muzycy SBB udowadniali i tym się szczycili , własną pracą , dogadaniem się z ludżmi , można wiele osiągnąć . Nie było czegoś takiego , jak szczycenie się przez muzyków SBB w latach 1974 -1980 zrobieniem czegoś co cenzor nie widział , i proszę , coś się udało . SBB to przed wszystkim odpowiedzialni muzycy , z którymi można się dogadać
3. Organowe popisy instrumentalistów w Polsce , introdukcje organowe , chodzi o własne pomysły w czasie grania z zespołem ;
- Jacek Mikuła w czerwcu 1971 roku na koncercie w Opolu , wstęp na organach do kompozycji Czesława Niemena "Bema pamięci rapsod żałobny"
- Marian Zimiński , w roku 1967 , wstęp do kompozycji Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat"
- Ryszard Poznakowski , rok 1973 , wstęp do kompozycji "ile wiemy o sobie " , kompozycja Ryszard Poznakowski , wykonanie Trubadurzy
-Andrzej Zieliński , wstęp na organach do kompozycji "Krywaniu , Krywaniu" , rok 1972 , wykonanie Skaldowie
- Czesław Niemen , rok 1969 , wstęp organowy do kompozycji "Bema pamięci rapsod żałobny"

Józef Skrzek grając na koncertach zespołu SBB wstęp na organach , byłem na koncercie w Opolu 26.6.1976 roku , to jeden dżwięk , przy tym dżwięku mówienie słów do mikrofonu , w lipcu 1977 roku w czasie koncertów SBB w Sopocie , trzy koncerty w klubie muzycznym "Non Stop" , i jeden koncert w Operze Leśnej w Sopocie zamiast wstępu , są dżwięki wiatru grane na syntezatorze . Na płycie SBB Follow my dream , wstęp organowy , jeden dżwięk , i kilka następnych dżwięków , czy można się spodziewać charakterystycznej introdukcji , jaką mogą się pochwalić Czesław Niemen , Jacek Mikuła , Ryszard Poznakowski , Andrzej Zieliński , Marian Zimiński .
Co o introdukcji organowej mówi Józef Skrzek , wszak są wspaniałe introdukcje polskich muzyków estradowych , a Józef Skrzek również gra na organach . Józef Skrzek o introdukcjach organowych mówi , ale o introdukcjach wykonywanych w czasie uroczystości kościelnych w Piekarach Śląskich; słowa Józefa Skrzeka w książce o zespole SBB ;
Józef Skrzek : organista grał cztery akordy - i koniec
Józef Skrzek : Moim zdaniem nie chodzi o to , żeby się popisać . Można grać tylko się popisując , ale najlepiej , żeby to wszystko się fajnie układało .Koncerty w Planetarium - bywało , że niektórzy ludzie mówią i po koncercie "ale żech się wyspoł" ( śmiech) . I dobrze , po to właśnie one są !

Józef Skrzek zmierza muzyką do usypiania , w tym fragmencie wypowiedzi i myślenia o muzyce . Słowa Józefa Skrzeka o publiczności w czasie występu Silesian Blues Bandu 4 lutego 1974 roku w Krakowie , słowa zapisane w książce o zespole SBB ,
Józef Skrzek : połowa się obudziła

Jakie " obudziła " , a co , publiczność według słów Józefa Skrzeka spała przed wejściem Silesian Blues Bandu na estradę . Czy po to są koncerty , aby w czasie trwania koncertu się wyspać
4. Suity muzyczne polskich wykonawców estradowych , kompozycja Andrzeja Zielińskiego "Jak znikający punkt" , rok 1977 , zespół Skaldowie , na stronie w i k i p e d i a jest opis tej kompozycji ; " na koncertach w tamtym okresie przybierał formę wielominutowej suity "
5. W roku 1977 w Polsce są wydane dwie płyty długogrające , Skaldowie Stworzenie świata część druga , wytwórnia Polskie Nagrania , numer płyty SX 1412 , i SBB Ze słowem biegnę do ciebie , wytwórnia Polskie Nagrania , numer płyty SX 1434 . Praktycznie w jednym czasie dwie płyty prog- rockowe . Zespół Skaldowie płytę nagrał z Orkiestrą Smyczkową , dyrygował Andrzej Zieliński . Józef Skrzek swój zamysł nagrania muzyki z Orkiestra Symfoniczną nie zrealizował

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt paź 12, 2021 17:07 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , wydawnictwa istniejące , w których jest mowa o Józefie Skrzeku

1. Książka autorstwa Ewy Mazierskej , tytuł książki ; Popular Polish electronic music , 1970 -2020 a cultural history , wydawnictwo w Wielkiej Brytanii , rok 2021

Nagrody dla Józefa Skrzeka

1. W dniu 30. wrzesień Rada Miasta Siemianowice Ślaskie uchwaliła ; Józef Skrzek jest Honorowym Obywatelem Siemianowic Śląskich , uroczystość wręczenia tytułu , połączona z koncertem Józefa Skrzeka w Zameczku w Siemianowicach 10. pażdziernika 2021 roku

Zwyczaje

1. Muzycy zespołu Skaldowie w rozmowie z redaktorem Jerzym Armatą , pismo Gazeta Wyborcza , data 16.10.2010 rok mówią o latach siedemdziesiątych , czyli lata 1970 - 1979; i wcześniej
Andrzej Zieliński : Całe życie pisałem dwutorowo , to znaczy i utwory rozrywkowe , i bardziej złożone , kompozycyjnie rozbudowane , można rzec - rockowo - symfoniczne . Był okres , kiedy grywało się głównie takie utwory
Redaktor : W latach siedemdziesiątych w repertuarze wielu zespołów rockowych zaczęły dominować rozbudowane suity , ten okres to apogeum rozwoju tak zwanego rocka symfonicznego
Andrzej Zieliński : u nas SBB , Niemenowi też się coś zdarzyło . To były czasy popularności takiej muzyki , ludzie chętnie słuchali tych niezwykle rozbudowanych instrumentalnie kompozycji , jak choćby nasz "Krywań"
Andrzej Zieliński : Miałem na Wybrzeżu zespół złożony ze studentów wyższej szkoły muzycznej .Graliśmy dla pieniędzy , głównie to tańca
Andrzej Zieliński : W knajpie trzeba było umieć zagrać dosłownie wszystko . Miałem więc okazję obserwowania z bliska tego , co się wtedy działo w Trójmieście w tak zwanej muzyce młodzieżowej
Redaktor : A działo się wiele : Czerwono - Czarni , Niebiesko - Czarni , Pięciolinie , a potem Czerwone Gitary
Andrzej Zieliński : Obserwowałem więc to wszystko i postanowiłem założyć zespół , który będzie grał ... zdecydowanie odmienną muzykę . Nie bazującą tylko na trzech gitarach i perkusji , a o znacznie bogatszym instrumentarium . Chcieliśmy robić muzykę bogatszą , nieopartą na trzech akordach , która włączy w rock elementy muzyki klasycznej , improwizację jazzową
Jacek Zieliński : I polifonię
Redaktor : Czyli fakturę muzyczna , w której dwie lub więcej linii melodycznych prowadzonych jest niezależnie od siebie
Andrzej Zieliński : Polifonia cechowała moją muzykę od początku . Można ją dostrzec już w pierwszych nagraniach Skaldów , choćby w " Zabrońcie kwitnąć kwiatom" . To były nieco inne utwory od tych , które się wtedy powszechnie grało . Nie były to piosenki skierowane do szesnastolatków
Andrzej Zieliński : Nie było w nich dziecinnych tematów . Od początku staraliśmy się śpiewać teksty głębokie , filozoficzne . Początki nie były najłatwiejsze . Nasza muzyka nie zyskała od razu powszechnej akceptacji młodzieży . Póżniej było łatwiej , bo cały rockowy świat poszedł w tym kierunku , wzbogacając muzykę o nowe brzmienia , nowe instrumenty , o śpiewanie wielogłosowe , polifoniczne
Andrzej Zieliński : Wydaje mi się ,że aranżacja była tym elementem , który różnił moją muzykę od tych kolorowych zespołów , o których pan wspominał . Starałem się bogaciej aranżować , już na naszej pierwszej płycie jest orkiestra
Andrzej Zieliński : " Krywaniu , Krywaniu " ze względu na tytułową suitę , która w tamtych czasach na naszym rynku była czymś zupełnie nowym

Suita " Krywaniu , Krywaniu " nagrana przez zespół Skaldowie w czasie dwu dni 22 i 23 maj 1972 roku w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie .
Suita " Mateusz IV" nagrana przez zespół Skaldowie w roku 1969 i wydana na płycie long play w roku 1970
2. Fundacja Boryna z Torunia zajmuje się medycyną dżwięku , proponuje sprzedaż wielu płyt cd z muzyką leczniczą , płyty cd z muzyką Jonathana Goldmana , Jeffreya Thompsona , Geralda Jay Markoe , Don Campbella , Erika Berglunda , Michaela Stillwatera , Patricka Bernarda , Sophie , Fabiena Mamana , Emanuela Comte , Ani Wiliams , Lisy Thiel , Mazatla Galindo , Roberta Gassa , Rahula Sakyaputry , Brent Lewisa , Davida Michaela , Joe Euro , Richarda Schulmana , Paula Bakera , Kriyanandy , Johna Singera , Deana Evensona , Gary Malkina , Carola Comune .
Polski muzyk , współpracujący z Fundacją Boryna , Józef Skrzek , nagrał muzykę , muzyka została wydana na kasecie magnetofonowej w roku możliwie 1993 . Kaseta ; Krzysztof Szatanik , Wprowadzenie do autopsychoterapii , muzyka Józef Skrzek ,trening relaksacyjny , część 1 i część 2.
Krzysztof Szatanik jest psychologiem , i wspólnie z Józefem Skrzekiem nagrali cztery utwory ; Relax I , Relax II , Relax III , Relaks IV . Krzysztof Szatanik mówi , Józef Skrzek gra . Kaseta , o której piszę została opisana przez jedną panią , na forum internetowym Gazety dotyczącym tematu " Depresja i lęki po usunięciu macicy i przydatków " w dniu 20. września 2012 roku
Internautka mariatyda : Najpierw wylądowałam w szpitalu z takim skokiem ciśnienia (normalnie jestem niskociśnieniowcem) , że cudem przeżyłam , a potem się zaczęło . Zamknęłam się przed światem , nie interesowały mnie moja rodzina , dom , przyjaciele , dostałam roczny urlop zdrowotny . Wkrótce dołączyły się inne objawy - ból w klatce piersiowej , utraty przytomności i myśli o śmierci . Ciągle przyjmowane leki raczej działały otępiająco , niż pomagały . Pewnego dnia postanowiłam szukać pomocy . W pierwszym etapie był to terapeuta , który leczył z uzależnień i trochę pomógł mi się otworzyć , a póżniej psychoterapeuta o dużym doświadczeniu . Początkowo chciał zadziałać poprzez hipnozę , ale ja nie poddaję się hipnozie , więc było kilka sesji terapeutycznych , bez jakichkolwiek leków i na końcu autopsychoterapia z kasetą magnetofonową ( to jeszcze tamte czasy) , którą mogę każdemu polecić . Może jest także nagranie na płycie - nie wiem . Autorem jest Krzysztof Szatanik " Wprowadzenie do autopsychoterapii . Muzyka Józef Skrzek . Trening relaksacyjny część 1 i 2. " Początkowo nie wierzyłam w skuteczność tej metody , ale okazało się , że działa ! Wyszłam na prostą , czego i Tobie oraz innym dziewczynom życzę

Fundacja Boryna z Torunia zajmuje się medycyną dżwięku i sprzedażą płyt cd wykonawców różnych .Józef Skrzek jest członkiem Honorowej Rady Fundacji Boryna z Torunia . Czy ktoś zrealizuje wydawnictwo Józefa Skrzeka i Krzysztofa Szatanika " Wprowadzenie do autopsychoterapii . Trening relaksacyjny część 1 i 2." na płycie cd dostępnej do sprzedaży
3. Początek roku 1974 , redaktor Franciszek Walicki jest menagerem zespołu SBB Szukaj Burz i Buduj . Franciszek Walicki i zespół SBB latem 1974 roku jadą do Republiki Federalnej Niemiec , zespół SBB grają koncerty w czerwcu 1974 roku w Frankfurcie nad Menem . W książce o zespole SBB są słowa : " już wtedy Józef Skrzek był de facto menagerem swojego zespołu " . W czasie około pół roku Franciszek Walicki czy sam zrezygnował , czy w jaki sposób przestał być menagerem zespołu SBB . W jaki sposób Józef Skrzek objął stanowisko pracy ; menager zespołu SBB .
Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Arturem Rawiczem w roku 2010 mówi , na czym polega praca menagera zespołu SBB.
Józef Skrzek : W siedemdziesiątej dekadzie to ja byłem po prostu majster , wiesz , u mnie się wszystko zaczynało i kończyło . Ja prowadziłem inwestycje , ja prowadziłem instrumentacje , ja prowadziłem stylizacje , ja prowadziłem koprodukcje . Miałem taką dużą torbę z wszystkim co tam się nazywa papierzyska i łączyłem pomiędzy , rozumiesz , wschodem i zachodem

Wszelkie rozmowy redaktorek , redaktorów polskich w latach 1974 do 1980 z Józefem Skrzekiem dotyczyły w pierwszym rzędzie , jak jeden człowiek wykonuje pracę muzyka , kompozytora , kierowcy , menagera zespołu , tłumacza , księgowego , szefa produkcji , człowieka odpowiedzialnego za kontakt z mediami . Praca realizowana przy miksowaniu dżwięków jest w tym czasie poznawana przez Józefa Skrzeka . Tą umiejętność Józef Skrzek wykorzystuje opracowując brzmienie dżwieków na swojej płycie "Ojciec chrzestny Dominika" . Zasięg działania Józefa Skrzeka imponował ; Polska , Czechosłowacja , Węgry , Szwecja , Austria , Niemiecka Republika Demokratyczna , Republika Federalna Niemiec , Holandia , Belgia , Finlandia ,Norwegia , Dania . Propozycje nagrania płyt long play w Finlandii , na Węgrzech , nagranie płyt w Polsce , Niemieckiej Republice Demokratycznej , Republice Federalnej Niemiec , Czechosłowacji . Propozycje nagrania programów telewizyjnych z muzyką Józefa Skrzeka z różnych telewizji , po czerwcu 1978 roku , gdy program telewizyjny "Follow my dream " wygrał Festiwal Programów Telewizyjnych w Belgii , w mieście Knokee . Nagrania radiowe w Niemieckiej Republice Demokratycznej . Równie pracowici w tym czasie byli Skaldowie , Krzysztof Krawczyk , i różni polscy wykonawcy estradowi .
Józef Skrzek wyróżniał się będąc rzeczywistym menagerem zespołu SBB . Możliwie , był to realny etat
4. W latach sześćdziesiątych , siedemdziesiątych i dalej w Polsce można było słuchać w odbiornikach radiowych Radia Wolna Europa , ja słyszałem. Audycje tego radia były zagłuszane przez polskie stacje radiowe . Dżwięki emitowane przez polskie stacje radiowe to był naprawdę pokaz wyobrażni i możliwości autorów tych dżwięków . Zagłuszarek było kilkanaście większych i kilkadziesiąt mniejszych emitujących swoje dżwieki z terenu całej Polski . Na koncertach zespołu SBB w latach 1976 - 1980 Józef Skrzek grał na syntezatorach różne dżwięki , dżwięki , które ja niekiedy kojarzyłem z dżwiękami zagłuszarek Radia Wolna Europa . Praca realizatorów dżwięków zagłuszarek Radia Wolna Europa była pracą tajną , a na koncercie SBB , proszę , Józef Skrzek prezentuje , w jakiś sposób , jak wygląda praca realizatora dżwięków zagłuszarek Radia Wolna Europa . Tak rzeczywiście było , ja rozmawiałem z uczestnikami koncertów SBB i w jakiejś mierze odczuć uczestników koncertów SBB takie odczucie się pojawiało i było omówione .
Było to niezmiernie atrakcyjne , dla wszystkich pokaz jak się pracuje na stanowisku pracy technik akustyk w zagłuszarce Radia Wolna Europa . Przykład : koncert SBB w Sopocie 27.8.1978 , na płycie SBB Freedom Extended , płyta pierwsza , czas 40'01" do 40'57" .
Przykład następny ; kaseta magnetofonowa Józefa Skrzeka "Pamiętnik Karoliny" , kompozycja "Przygoda" nagrana w 1978 roku . Na kasecie z muzyką o dziecku są dżwięki podobne do dżwięków z zagłuszarki Radia Wolna Europa . Józef Skrzek o tej muzyce mówi słowa zapisane w książce o zespole SBB .
Józef Skrzek : stwierdziłem , że mogę zrobić taką bajeczkę muzyczną o dziecku , pewnie utożsamiając ją także ze swoim życiem , z czasem dzieciństwa
Józef Skrzek : Dlatego jest tam "Koncert" - koncert fortepianowy , bo w moim życiorysie twórczym koncerty fortepianowe były bardzo ważne

Oczekiwania na bajeczkę muzyczną o dziecku są , a rzeczywiście są tłumaczenia Józefa Skrzeka , co w jego życiorysie jest ważne .
Oczekiwania na muzykę dla dziecka spełnia kompozytor Jarosław Kukulski w roku 1986 , płyta "Natalia" spełnia takie oczekiwania i w roku 1987 płyta "Bajki Natalki " spełnia takie oczekiwania
5. Lata siedemdziesiąte w Polsce w ubiegłym stuleciu , czyli lata 1970 do 1979 , również lata świetności zespołu SBB . Jest film polski z muzyką Helmuta Nadolskiego , film pod tytułem "Mała sprawa" , rok produkcji tego filmu ,1975 . W tym fabularnym filmie rozmowa sekretarki z przełożonym ;
Przełożony : Przeczytaj to dokładnie
Przełożony : Żeby było , wiesz , spontanicznie , lużno ,i o naszych czynach produkcyjnych , sport , przecież mamy osiągnięcia
Sekretarka : Doceniając w pełni opiekę jaką otacza nas partia i rząd my młodzi siedemdziesiąt pięć ze wszystkich swych sił będziemy dokładali wszelkich starań , żeby nasze drogi w froncie walki o socjalistyczną przebudowę naszej ojczyzny przyczyniać się do pomnażania dóbr . Nie , daj spokój , czy tego nie można by jakoś po ludzku ?
Przełożony : No dobra , a jak to przerobić według ciebie ?
Przełożony : Właściwie , no
Przełożony : Jak chcecie
Sekretarka : Żeby to było po ludzku

Dyskusja w filmie "Mała sprawa" w świetny sposób pokazuje , jak propagandowe hasła są przekształcane " po ludzku" . Propagandowe hasło powiedziane przez pana Edwarda Gierka w roku 1972 " Razem budujemy drugą Polskę" zostaje przekształcone na hasło muzyki młodzieżowej w roku 1974 " Szukaj , Burz i Buduj " .
W filmie "Mała sprawa" w czasie 21'30" do 22'03" jest pokazana praca i zależności zachodzące w pracy między sprzątaczką , a pracownikiem umysłowym zakładu pracy . Rzeczywista zależność , sprzątaczka klęczy na kolanach i ręcznie myje podłogę . Józef Skrzek w swoich wielu wypowiedziach opisuje zależność między sprzątaczką a swoją osobą , zależność zaistniałą w latach 1971 do 1973 w sposób raczej nadmierny
6. Instytut Pamięci Narodowej zorganizował dyskusję o Estradzie w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w lutym 2019 roku
Uczestnik dyskusji : Ja w osiemdziesiątym piątym roku byłem w Jarocinie
Uczestnik dyskusji : I pamiętam też ten koncert "Republiki" i to wyglądało troszkę inaczej .Pod sceną byli tacy chłopcy w białych koszulach z wąskimi krawatami , z grzywkami , którzy w ogóle nie pasowali do tego miejsca , i dziewczyny , i tak dalej . Więc w tym momencie "Republika" była tam jednak oznaką pewnego obciachu , w tym momencie , tam . I to było tak , że faktycznie oni wyszli na scenę , Ciechowski podniósł rękę i wtedy poleciały te pomidory i tak dalej , potem , on to wytrzymał , ale to się nie skończyło tak , ze to pokonała muzyka . Ze sceny wyskoczyli ochroniarze z takimi długimi pałami , a , bo było niebezpiecznie , punkowcy zrobili takie ze dwa czołgi , tak , pod tą scenę , a pod sceną byli ci fani "Republiki" , tak się rozpędzali i do tej sceny mogli ich tam przycisnąć ze dwa razy , no więc wyskoczyli ci ochroniarze z takimi długimi pałami , no i potem już koncert szedł spokojnie , także w ten sposób została pokonana

W jaki sposób zespół SBB przekonał do siebie redaktorki , redaktorów pism polskich . Pan Franciszek Walicki napisał w swoim artykule w piśmie Jazz Forum numer 28. suplement 2. wiosna 1974 rok .
Franciszek Walicki : Zapamiętajmy sobie tę datę : 4 luty 1974 . Tego dnia ruszyła do boju pierwsza, wyborowa dywizja działająca od stycznia przy Agencji Koncertowej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego grupy twórczej SKORPION - zespół naszych największych nadziei : SBB (Polska)

Franciszek Walicki użył sformułowania : Nasze największe nadzieje . Czyje nadzieje , czyje są nadzieje , największe nadzieje . Dywizja rusza do boju , będzie wojować , z kim będzie wojować dywizja . I jakie są nadzieje . Czyje są nadzieje . Dywizja będzie wojować z różnymi polskimi rockmanami , mającymi różne poglądy .Potwierdzają to polscy muzycy rockowi , o braku możliwości realizacji zamówień na ich muzykę . Kto w roku 1974 może powiedzieć o swoich największych nadziejach , i jakie są te nadzieje . Ludzie władzy mają największe nadzieje co do SBB , będą reprezentować władzę . Muzycy SBB dla władzy to byli swoi ludzie , bezwzględnie podporządkowani , pracowici , w tekstach i w podtekstach chwalący swoją ojczyznę . Po radykalnym szoku , jakim było strzelanie do pracowników idących do pracy w grudniu 1970 roku , władza musiała nawiązać dialog ze społeczeństwem . Jednym z elementów tego dialogu to kompozycja Józefa Skrzeka "Cięcie" , w tej kompozycji Józef Skrzek mówi niezrozumiały tekst . I właśnie te słowa Józefa Skrzeka były eksponowane w Telewizji Polskiej przez lat siedem , przed stanem wojennym , i jeden rok , po stanie wojennym . W latach 1976 do 1980 muzycy zespołu SBB w sposób nieograniczony mogli przemieszczać się po całej Europie . Żadnych problemów z urzędami decydującymi o dokumentach upoważniających do swobodnego przekraczania granic. Żadnych ograniczeń co do instrumentów i techniki muzycznej , SBB dysponowali takim sprzętem, o jakim zamarzyli . Żadnych ograniczeń , co do czasu korzystania ze studiów nagraniowych. Ja byłem w latach 1974 do 1980 na czternastu koncertach zespołu SBB , i siedem z nich były bez bisów , publiczność nie chciała żadnych bisów . Następne siedem koncertów zespołu SBB kończyło się jednym , grzecznościowym bisem , po którym publiczność nie chciała słuchać zespołu SBB . A co to znaczy bisować , ja widziałem w Telewizji Polskiej , zespół Czerwone Gitary piosenkę "Takie ładne oczy " bisowali około ośmiokrotnie , w czasie swojego występu w Opolu , na Festiwalu Piosenki Polskiej .
Polskie Radio program trzeci chętnie emitowało dwie kompozycje w wykonaniu zespołu SBB; " Sikorki " i " Muzykowanie latem " . Dwie kompozycje , zespół SBB i saksofonista Tomasz Szukalski , kompozycje instrumentalne , nie wymagające interwencji cenzury , i właśnie , przez cenzurę lubione , przyjemnie się słucha , żadnej roboty cenzorskiej nie trzeba wykonywać .
W czasie 1974 do 1980 muzycy SBB robili , co chcieli . Żadnych ograniczeń w działalności . Było ich słychać w Polskiej Telewizji , w Polskim Radio , na estradach , na estradach w czasie ważnych Festiwali ,w kinach w czasie emisji "Polskiej Kroniki Filmowej" , w księgarniach płyty SBB ,w prasie mnóstwo rozmów z Józefem Skrzekiem . W Polskim Radiu była audycja pod tytułem "Z warsztatu muzycznego zespołu SBB " . Czy w latach 1974 do 1980 w Polskim Radio była audycja pod tytułem " Z warsztatu muzycznego Czesława Niemena " , "Z warsztatu muzycznego Andrzeja Korzyńskiego " , " Z warsztatu muzycznego Mikołaja Hertla" , " Z warsztatu muzycznego Krzysztofa Dudy" , " Z warsztatu muzycznego Wojciecha Kilara" . Informacja w Polskim Radio o decyzji Józefa Skrzeka z dnia 10 listopada 1980 roku była powiedziana już w listopadzie 1980 , wieczorem , ja słyszałem , w Polskim Radio , program trzeci , godzina 20:45 , redaktor , możliwie , Piotr Kaczkowski pod koniec audycji "Mini max , czyli minimum słów , maksimum muzyki " mówi słowa :"Od wczoraj zespół SBB przestał istnieć "
7. Sytuacja w zespole Silesian Blues Band w drugiej połowie 1973 roku . Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Istvanem Grabowskim , Radio Biper , data 11.12.2019 ;
Józef Skrzek : Przekonałem się wtedy , jaką siłę ma zawiść . Mieliśmy ciekawe oferty występów w Szwecji i Danii , ale pewni ludzie z Pagartu zadbali o to , by zablokować nam wyjazd z Polski
Józef Skrzek w rozmowie z redaktorami Marcin Babko i Marcin Mońka , pismo Gazeta Wyborcza Katowice , data 17.12.2007 ;
Józef Skrzek : Miałem wstępne kontrakty do Skandynawii , ale nic nie było podpisane

Nic nie podpisane , czyli nie ma kontraktu , nie ma podstaw do pisania podania o wydanie paszportu , i stąd wynika brak ruchu urzędu Agencji Artystycznej Pagart w sprawie , o której piszę . Można wnioskować , brak dokumentu ze strony organizatora muzyki w Danii i brak dokumentu ze strony organizatora muzyki w Szwecji , nie ma z czym iść do urzędu Agencji Artystycznej Pagart , wynika z tego , nikt nie zrobił nic , a oskarżenie powstało ze strony Józefa Skrzeka w kierunku urzędu Agencji Artystycznej Pagart . Rozumiem , zaistniała ewentualność umowy słownej organizatora muzyki z Danii , i organizatora muzyki ze Szwecji , i taka ewentualność staje się podstawą do oskarżania urzędu Agencji Artystycznej Pagart . Czyli nie zaistniało nic , a według Józefa Skrzeka zaistniała wina , czyli , co , wina , kara za czyn niepopełniony , bo praktycznie nie zaistniało nic .
Stosowanie polskiego przysłowia " z igły widły " jest częste przez Józefa Skrzeka . Dotyczy pań pracujących przy sprzątaniu obiektów użyteczności publicznej , dotyczy pomieszczenia piwnicznego , dotyczy czynności przy przekraczaniu granicy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej , dotyczy piosenki "Freedom with us" , dotyczy opisu lat siedemdziesiątych " wszystko było kolorowe , wszystko było la , la , la " , dotyczy nazewnictwa muzyki granej przez zespół SBB
8. Koncerty Józefa Skrzeka zrealizowane niedawno i do realizacji ;
Siemianowice , Zameczek , 10. pażdziernik 2021 , koncert fortepianowy Józefa Skrzeka
Katowice ,Pałac Młodzieży , 9. pazdziernik 2021, koncert SBB z Ireneuszem Dudkiem
Wrocław , Przepompownia Świątniki, 3. pażdziernik 2021 , koncert SBB z Teatrem Klinika Lalek
Bielsko-Biała , katedra świętego Mikołaja , 2.pazdziernik 2021 , koncert organowo-syntezatorowy Józefa Skrzeka , na tym koncercie nowa kompozycja Józefa Skrzeka do słów poety Juliusza Wątroby , specjalny utwór z okazji 50. rocznicy wydarzeń w Rafinerii Czechowice , wykonanie Józef Skrzek- syntezator , Henryk Botor - organy katedralne , Piotr Brożek - tenor , Sebastian Gabryś - baryton
Radom , Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia , 16.pażdziernik 2021 , koncert Józefa Skrzeka
Tychy , parafia świętej Magdaleny , 5. września 2021 , koncert Józef Skrzek i Henryk Botor
9. W latach siedemdziesiątych i wcześniej zespołem , który rzeczywiście doświadczył aresztowania , osadzenia , sądu pokazowego za swoją działalność artystyczną to czechosłowacki zespół Plastic Peoples of the Universe . Prywatne domy , gdzie występowali , były niszczone , wysadzane w powietrze . W Czechosłowacji nie mieli prawa występować , nagrywać . Koncerty Plastików rozpędzała milicja czechosłowacka . Płyty Plastików ukazywały się tylko za granicami Czechosłowacji .

Piosenka "Freedom with us" , tekst Marek Milik , muzyka Józef Skrzek , z kim , czym się kojarzy
10. Jestem zdania , muzycy SBB chcieli w swoim składzie Ryszarda Riedla , i gdyby doszło do rozmów konkretnych , możliwie zespół SBB zaistniałby już w roku osiemdziesiątym którymś jako kwartet ; Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis , Ryszard Riedel. Wnioskuję po koncercie zespołu Dżem w Krakowie, ja byłem na tym koncercie , w klubie Rotunda , rok możliwie 1982 , muzycy SBB byli na tym koncercie , na estradzie , ale za grającymi muzykami Dżemu , i przed podejściem Ryszarda Riedla zatrzymali Ryszarda Riedla , tłumaczyli coś emocjonalnie Ryszardowi Riedlowi , wręczali Ryszardowi Riedlowi kanapkę ,mówiąc , aby się posilił , Ryszard Riedel wysłuchał muzyków SBB , rozmawiał z nimi , po czym zdjął buty , skarpetki , wręczył je muzykom SBB , lub pozostawił na podłodze i podszedł do mikrofonu i śpiewał

Oczekiwane wydawnictwa z Józefem Skrzekiem , to znaczy oczekiwane płyty cd , płyty dvd z koncertów

1. Koncert w Bielsko-Biała 2.10.2021 , Józef Skrzek , Henryk Botor , Piotr Brożek , Sebastian Gabryś
2. Koncert SBB we Wrocławiu 3.10.2021 , SBB z Teatrem Klinika Lalek
3. Koncert SBB z Ireneuszem Dudkiem w Katowicach 9.10.2021

Filmy z Józefem Skrzekiem

1. Film "Wysłuchaj mojej pieśni panie Festiwal Brekaout pamięci Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy " , rok 2009, produkcja Metal Mind Productions , koncert w Rzeszowie 19.6.2007 rok , w tym filmie występuje Józef Skrzek

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt paź 12, 2021 23:12 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , introdukcje czyli wstęp , wprowadzenie do kompozycji muzycznej . Miałem okazję być na koncercie Krzysztofa Klenczona i zespołu Trzy Korony w sierpniu 1970 roku nad Bałtykiem w rejonie Zatoki Gdańskiej . Krzysztof Klenczon zadbał o to ; każdy utwór poprzedzał swoją introdukcją na gitarze elektrycznej , słyszałem wielką dbałość muzyka o dżwięki , sposób grania , emocje , uczucia , obserwował reakcje publiczności . Rzeczywiście , czekaliśmy na różne pomysły Krzysztofa Klenczona , dżwięki układał wprost przed nami , niektóre zagrywki były wcześniej opanowane , niektóre tworzył na estradzie .
Zespół SBB występując w Warszawie , w kwietniu 1974 roku , nagrywa płytę , muzycy zadbali również o introdukcję . Jak to słychać , zawołania Józefa Skrzeka na kogo , co woła , niezrozumiałe , ale nadają rozpęd muzyce SBB .
Kompozycja studyjna "Wicher w polu dmie", introdukcja na organach to jedna plama dżwiękowa.
Kompozycja studyjna "W samym środku nocy" , introdukcja na organach to plama dżwiękowa .
Kompozycja studyjna "W kołysce dłoni twych" , pierwszy dzwięk na organach to plama dżwiękowa.
Kompozycja studyjna "Pamięć w kamień wrasta" , pierwsze dżwieki , wiatr.
Kompozycja studyjna "Going Away" , płyta "Follow my dream" , początek tej płyty , rok 1978 , pierwsze dzwieki tworzą plamę dżwiekową .
Kompozycja studyjna "Last Man At the Station" , pierwsze dżwięki to plama dżwiękowa .
Kompozycja koncertowa "Introdukcja" , na organach , płyta SBB w Filharmonii w Bydgoszczy w roku 1999 , jest introdukcja organowa .
Kompozycja koncertowa "Introdukcja" , na klawiszach , płyta SBB Absolutely live 1998 , jest introdukcja muzyczna .
Kompozycja koncertowa , suita bez tytułu , zagrana w Opolu 26.6.1976 roku introdukcja to jeden dżwięk na klawiszach i Józef Skrzek mówi .
Kompozycja studyjna "Ballada o pięciu głodnych" ,introdukcja żadna , jeden dżwięk syntezatora.
Kompozycje polskich rockmenów w latach sześćdziesiątych , i dalej charakteryzują się wyrażnym wstępem , czy wyjątkową introdukcją . I nowy zespół SBB , począwszy od roku 1974 oferuje swoją muzykę , słucham ; a gdzie te introdukcje kunsztowne , wszak muzycy SBB chcą być wybitnymi instrumentalistami. W porównaniu do wyrażnych pierwszych dżwieków kompozycji polskich rockmenów sprzed roku 1974 , pierwsze dżwięki kompozycji granych przez zespół SBB wydają się plamą dżwiękową , bądż dżwiękami , jakie wydaje z instrumentów orkiestra symfoniczna przed koncertem , lub , po prostu , są to dżwięki intensywnego wiatru .
Najbardziej wyrażnym przykładem jest początek kompozycji Ryszarda Poznakowskiego "Ile wiemy o sobie" , kompozycja jest na płycie Trubadurów "Będziesz Ty" , rok 1973 . Pierwsze 1'38" tej kompozycji stanowi wyznacznik twórczości SBB . Pan Ryszard Poznakowski jest to człowiek odpowiedzialny za sposób nagrania koncertów zespołu SBB w kwietniu 1974 roku w Warszawie , w klubie Stodoła . I w jednej robocie , w kompozycji "Ile wiemy o sobie" , i w drugiej robocie , w sposobie nagrania koncertów zespołu SBB w kwietniu 1974 roku w Warszawie , w klubie Stodoła , pan Ryszard Poznakowski wykazał się kunsztem , fachowością , po prostu mistrzostwem .
SBB w latach 1976 do roku 1977 , bo koncerty SBB 26.6.1976, 15.7.1977 , 16.7.1977 , 16.7.1977 , 26.7.1977 zaczynały się jednym dżwiekiem zagranym na klawiszach , bądż dżwiekiem intensywnego wiatru , nie zaproponowało muzycznego kunsztownego intro swoich koncertów , zamiast tego jest po introdukcji , będącej plamą dżwiekową jest mnóstwo różnych dżwieków .
Ja widziałem na koncercie , jak polski rockman Krzysztof Klenczon chciał i popisywał się inwencją muzyczną i potem patrzę , w jaki sposób rozpoczynają koncerty muzycy SBB . Krzysztof Klenczon każdy utwór , grany wspólnie z zespołem Trzy Korony ozdabiał kunsztownym wstępem , natomiast muzycy zespołu SBB na wymienionych przeze mnie koncertach nie zadbali o nic w temacie introdukcji do koncertu
2. Sposób narracji przedstawiający zespół SBB na Górnym Śląsku w książce o zespole SBB przywodzi na myśl sposób narracji pana Davida Halberstama , który pisał słowa o aktorce Elżbiecie Czyżewskiej w Polsce .
Autorzy książki o zespole SBB , Andrzej Hojn , Michał Wilczyński w swojej książce piszą , początek rozdziału pod tytułem " Silesian Blues Band" ;
" Znad szeregu brudnych familoków wyglądają kominy fabryk i szyby kopalń , odcinające się od szarego nieba"
"Jednak Śląsk potrafi być piękny . I nostalgiczny... Jest to również miejsce na swój sposób magiczne "
" Właśnie w Michałkowicach 2 lipca 1948 roku na świat przyszedł Józef Skrzek "

Pan David Halberstam , tekst z roku mniej więcej 1967 , słowa , mniej , więcej :
"Polska jest małą brudną kałużą , w której pływa szlachetna ryba"

Artykuł w piśmie Nostalgia , numer 2 , kwiecień maj 2021 rok o Elżbiecie Czyżewskiej.

Autorzy książki o zespole SBB nawet niebo opisali szarym kolorem
3. Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Jackiem Kurkiem , pismo Miesięcznik Społeczno-Kulturalny Śląsk , numer 12 , data 12 grudzień 2015 rok
Józef Skrzek : W roku 1981 odbył się z inicjatywy Biskupa Herberta Bednorza pierwszy polski Sacrosong w Katowicach . Kierował nim ksiądz Stanisław Puchała . Na Śląski Sacrosong zaprosił mnie ksiądz Stanisław Puchała . Pojechałem prosto z Wiednia . Nie chciałem grać " na efekt" , ale z potrzeby serca , to było jeszcze przed stanem wojennym , a więc zanim polskie kościoły zapełniły się Artystami

Pani Izabela Trojanowska , polska piosenkarka , jako piętnastoletnia panna ,w roku 1971 wzięła udział w Festiwalu Pieśni Sakralnej Sacrosong w Chorzowie i na tym festiwalu nagrodę imienia Maksymiliana Kolbego odebrała z rąk Karola Wojtyły
4. Upokarzająca kontrola osobista przy przekraczaniu granic Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej jest wielokrotnie wspominana przez Józefa Skrzeka . Z polskich wykonawców estradowych , którzy wspominają czasy czy ktoś wspomina kontrolę służb
5. Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Jerzym Sosnowskim w Polskim Radio Trójka , w marcu 2012 roku , o latach swojej młodości
Józef Skrzek : ale poza tym było bardzo dobrze w poznawaniu ,w graniu w klubach , co było nielegalne , prawie , że tak nielegalny był jazz

Andrzej Przybielski z Bydgoszczy mówi o sobie , rozmowa w 2007 roku z redaktorem Sławkiem Janickim
Andrzej Przybielski : W młodości wczesnej uprawiałem jazz tradycyjny z przyjaciółmi ze szkół muzycznych i to była w ogóle jakby podstawa zaangażowania się w muzykę jazzową , która od początku , od schyłku lat pięćdziesiątych i początku sześćdziesiątych stała w naszym mieście na bardzo dobrym poziomie . W związku z tym myśmy się bardzo w to zaangażowali , tacy koledzy jak Bednarek , Ciesielski, Gromek Ryszard, Zdzisław Szczuraszek , Andrzej Bednarowski , ( ja napiszę , czy usłyszałem nazwisko w sposób prawidłowy ) , Kaniecki no, w każdym razie , Zdzisław Piernik z Torunia , stałe kontakty z "Odnową " toruńską , Toruń , od sześćdziesiątego roku , a , jak wspomniałem , jestem entuzjastą muzyki , wielkim fanem , nie tylko koncertmistrzem , ale także melomanem wszelkich form muzycznych , w związku z tym nigdy nie zadaję sobie pytania : dlaczego , a właśnie staram się żeby jak najlepiej , jak najpiękniej

Andrzej Przybielski w roku 1968 wystąpił na Jazz nad Odrą i zdobył nagrodę , a w roku 1969 wystąpił na Jazz Jamboree . Helmut Nadolski w roku 1969 wystąpił na Jazz Jamboree i zdobył nagrodę .
Józef Skrzek podejmując współpracę z Czesławem Niemenem , jednocześnie spotkał się w jednym zespole z Andrzejem Przybielskim , zdobywcą nagrody na festiwalu jazzowym i Helmutem Nadolskim , zdobywcą nagrody na festiwalu jazzowym

Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Łukaszem Kamińskim , pismo Gazeta Wyborcza , data 8. lutego 2009 rok, zdanie o latach sześćdziesiątych w Polsce i potem
Józef Skrzek : Jazz w tamtych czasach to była potęga , miał niesamowitą estymę

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr paź 13, 2021 11:51 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , w latach siedemdziesiątych , i wcześniej , i póżniej , w Polsce na estradach grano muzykę zwaną suita , taka skomplikowana , wieloczęściowa forma muzyczna .Suita jest również w muzyce filmowej . Większe formy muzyczne grano w kościołach , jako msze beatowe.
Andrzej Zieliński , muzyk zespołu Skaldowie w rozmowie z redaktorem Jerzym Armatą , pismo Gazeta Wyborcza , data 16.10.2010 rok
Redaktor : W latach siedemdziesiątych
Andrzej Zieliński : To były czasy popularności takiej muzyki , ludzie chętnie słuchali tych niezwykle rozbudowanych instrumentalnie kompozycji , jak choćby nasz "Krywań"

Krzesimir Dębski , Fantazja na organy i orkiestrę symfoniczną , 1978
Skaldowie , Krywaniu, Krywaniu , 1972
Skaldowie , Mateusz IV , 1969
Skaldowie , Jak znikający punkt , 1977
Andrzej Korzyński , muzyka filmowa , film "Diabeł " , 1972
Andrzej Korzyński , muzyka filmowa , film "Pieśń tryumfującej miłości " , 1967
Andrzej Korzyński , muzyka filmowa , film "Trzecia część nocy " , 1971
Marek Grechuta , zespół Anawa , Korowód , 1971
Ossian , płyta Ossian , wytwórnia Polskie Nagrania , 1975
Ossian , płyta Ossian , wytwórnia Poljazz , 1978
Ossian , płyta "Księga chmur " , 1979
Jan A. P. Kaczmarek i Orkiestra Ósmego Dnia , różne kompozycje
Romuald & Roman , na koncertach grali rozbudowane wersje kompozycji
Trapiści , grali msze beatowe w latach sześćdziesiątych
Krzysztof Duda i zespół Pomorzanie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych grali w kościele w Gdyni msze beatowe
Zespół Święci grali swoją muzykę na mszach beatowych w Szczecinie , w grudniu 1967 na mszy w święta Bożego Narodzenia , i wiosną 1968 roku na mszy w święta Wielkanocne
Czesław Niemen , Bema pamięci rapsod żałobny , 1970
Skaldowie , suita "Krywaniu , Krywaniu" na płycie nagranej i wydanej w Niemieckiej Republice Demokratycznej , na składance typu "Hallo" , 1972
Skaldowie , suita "Krywaniu , Krywaniu " na płycie wydanej w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich , 1972
Klan , Mrowisko , w roku 1970 muzyka do spektaklu baletowego "Mrowisko" trwała około 80. minut , na płycie long play jest połowa tej muzyki , płyta long play wydana w roku 1971
Grupa Niemen , suita " Requiem dla van Gogha ", 1973
różni wykonawcy , kompozycja sześcioczęściowa Oratorium rockowe " To pejzaż mojej ziemi", płyta long play , 1973
Niebiesko- Czarni , rock - opera "Naga" , 1972
Budka Suflera , Szalony koń , 1975
Czerwono - Czarni , kompozycja , msza beatowa "Pan przyjacielem moim " , 1968
Helmut Nadolski , Medytacje , 1974
Iga Cembrzyńska z Helmutem Nadolskim , Andrzejem Przybielskim , Władysławem Jagiełło , Andrzejem Bieżanem , muzyka na płycie long play "Four Dialogues With Conscience", płyta w Wielkiej Brytanii , wydawca Apollo Sound , 1973
Helmut Nadolski , różne kompozycje
Andrzej Przybielski , różne kompozycje
Zbigniew Namysłowski , suita "Winobranie" , 1973
Krzysztof Komeda , różne kompozycje
Michał Urbaniak , różne kompozycje
Tomasz Stańko , suita "Music for K " , 1970
różni wykonawcy , różne suity grane przez muzyków jazzowych
Wojciech Karolak , Michał Urbaniak , Czesław Bartkowski , "Suita o siedmiu zbójach" , 1973
Jan Ptaszyn Wróblewski , kompozycja "Wariant warszawski" , kompozycja napisana na wielką orkiestrę symfoniczną i kwartet jazzowy , w roku 1975 premiera tej kompozycji w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Jan Ptaszyn Wróblewski , różne kompozycje , między innymi kompozycja "Machavishnu Rocktime Band" z roku 1974 , wydawnictwo rok 2020
Andrzej Trzaskowski , różne kompozycje , między innymi kompozycja "Vision" , rok 1974, wydawnictwo rok 2020
Jerzy Milian , suita "Neuroimpressions" nagrana w Niemieckiej Republice Demokratycznej w roku 1971 , suita "Neuroimpressions" nagrana na Węgrzech w roku 1973 , te dwie różne kompozycje są na płycie cd Jerzy Milian tapes 06. , wydawnictwo Gad Records , rok 2016
Jerzy Milian , kompozycja " Tema Con Variazioni ", z lat 1967 - 1974 , jest na płycie cd , wytwórnia Gad Records , rok 2016
Czesław Bartkowski , płyta "Drums Dream " , 1976, muzyka jest opisana przez redaktora Cezarego Gumińskiego w Jazz Forum numer 9. rok 2017 słowami " coś w rodzaju suity freejazzowej"
Skaldowie , suita "Stworzenie świata część druga" , 1976
Zespół 2 plus 1 , suita "Aktor" , 1977
Skaldowie , suita "Podróż magiczna" , emisja w Polskiej Telewizji w marcu 1979 , wydawnictwo płytowe rok 2012
Skaldowie , suita sceniczna " Zimowa bajka " , z roku 1973 -1979 , nagrana w wersji dłuższej niż jest na płycie long play , wydawnictwo rok 2017
Skaldowie , suita filmowa "Jak to się robi" , z roku 1973 - 1979 , jest na płycie long play , 2017
Skaldowie , kompozycja Jana Oleszkowicza "Concerto grosso na grupę beatową i orkiestrę", z roku 1973 - 1979 , jest na płycie long play , 2017
Tadeusz Wożniak , suita "Odcień ciszy" , 1974
Grupa Organowa Krzysztofa Sadowskiego , suita "Na kosmodromie" , 1972
Zespól Exodus , suita "Nadzieje , niepokoje" , 1977
Zespół Exodus , suita "Ten najpiękniejszy dzień", 1980
Zespół Exodus , muzyka do spektaklu plastyczno-baletowego "Maski" , 1979
Zespół Exodus , muzyka do spektaklu "Ostatni teatrzyk objazdowy" , 1980
Władysław Komendarek , suita "Powrót z materii międzygwiazdowej" zagrana na koncercie w Jarocinie w roku 1985 , jest na płycie cd , 2018
Władysław Komendarek , suita "Zabawy kosmicznych dzieci" , zagrana na koncercie w Jarocinie w roku 1986 , jest na płycie cd , 2018
Krzysztof Duda , suita "Vivit Olim Homo " , zagrana w roku 1984 , jest na dwu wydawnictwach , płytach cd , 2017, 2018
Krzysztof Duda , suita "Radosna medytacja" , zagrana w roku 1985 , jest na płycie cd , 2018
Grupa 1111 , suita "Equalizer " , z lat 1977 - 1979 , jest na płycie cd , 2016
Grupa 1111 , kompozycja "Autoportret X " , z kwartetem smyczkowym , z lat 1977- 1979 , , jest na płycie cd , 2016
Laboratorium , suita "Modern Penthathlon" , 1976
Zespół SBB , suita bez tytułu , zagrana na koncercie w Opolu 26.6.1976 , różne części tej suity są na płytach long play SBB , wytwórnia Supraphon , rok 1977
Zespół SBB , suita "Wolność z nami " , 1975
Czesław Niemen , suita "Człowiek jam niewdzięczny", 1971
Zespół SBB , suita "Pamieć w kamień wrasta" , 1976
Zespół SBB , suita "Karlstadt" , 1975
Zespół SBB , suita "Hofors" , 1975
Zespół SBB , suita "Przed premierą" , 1977
Zespół SBB , suita " Ze słowem biegnę do ciebie" , 1977
Zespół SBB , suita "Memento z banalnym tryptykiem" , 1980
Józef Skrzek , suita "Zaćmienie słońca" , 1980
Józef Skrzek , suita "Toczy się koło historii" , 1980
W książce Punk rock Later , rok 2003 , autor Mikołaj Lizut są słowa polskich muzyków rockowych, perkusista zespołu Dezerter , Krzysztof Grabowski :
Zaczęliśmy na początku 1981 roku , a nasz pierwszy publiczny występ odbył się pod koniec roku, na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej . W tym czasie królował zespół SBB , jazz-rock i do tego była przyzwyczajona publiczność . Organizatorzy powiedzieli , że każdy może zagrać trzy numery. Jednak większość artystów grała bardzo długie , artystyczne suity
Zespół SBB , suita "Odejście" , 1976
Zespół SBB , suita "Wołanie o brzęk szkła" , 1977
Zespół SBB , suita muzyczna zagrana na koncercie w Warszawie , w klubie Medyk , w styczniu , lutym 1974 roku
Zespół No To Co , suita " Hana na betonie " , lata 1970 i dalej
Józef Skrzek , suita "Zmęczenie" , 1982
Zespół "Freedom" , zespół free-jazzowy Ryszarda Gwalberta Miśka ,kompozycja "Defloracje" , 1970
Zespół Klan , koncert w Finlandii na festiwalu , jest na płycie cd , 2016
Leszek Winder ze swoim zespołem grał muzykę improwizowaną w teatrze do spektaklu "Skowyt" w Katowicach w roku 1971
Marek Ałłaszewski napisał w 1972 muzykę do musicalu "Sen nocy letniej"
Aleksander Mrożek napisał w 1975 muzykę do spektaklu "Przyjeżdżam jutro"
Zjednoczone Siły Natury Mech , kompozycja "Atlantis Suite" , 1979
Zespół Arbiter Elegantiarum , zespół istniał w roku 1980 , grał w zespole Marek Biliński , możliwie grali rozbudowane formy muzyczne
Zespół Heam , suita "Komedia ludzka" , czas trwania kompozycji 30. minut
Zespół Heam , suita "Przedwiośnie" , 1976
Zespół Hokus , istnieli w latach 1973 - 1977, grali kilkunastominutowe suity muzyczne
Zespół o nazwie 74 Grupa Biednych , istnieli w latach 1966 - 1973 , suita muzyczna pod tytułem "Temat na motywach wschodnich" , czas kompozycji 9'00"
Zespół Akcenty , istniejący w latach 1969 - 1976 , założony przez Sławomira Łosowskiego , grali suity muzyczne
Zespół Trubadurzy , kompozycja "Ile wiemy o sobie" , 1973
Zespół Trubadurzy , kompozycja "Ałma Ata" , 1976
Zespół Apokalipsa , istniał w latach 1973 -1977 , kompozycja "Maniol" lub "Manioł", konceptualny utwór
Zespół Pracownia Trójwymiarowych Marzeń z Gorlic , grali pod koniec lat siedemdziesiątych różne formy muzyczne
I mnóstwo zespołów , solistów działających przy Ośrodkach Kultury , przy zakładach pracy , muzyków grających różne formy muzyczne

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 16, 2021 18:28 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , pan Paweł Brodowski wspomina czasy , w rozmowie z redaktorem Jackiem Kurkiem , data rozmowy możliwie pażdziernik 2021 rok . Rozmowa w Warszawie w redakcji pisma Jazz Forum , rozmowa w cyklu pod tytułem "Rozmowy o SBB "
Paweł Brodowski : Ja grałem w zespole Czesława Niemena , tym pierwszym składzie "Akwareli" , w roku sześćdziesiątym siódmym , w składzie , który nagrał płytę "Dziwny jest ten świat" , po mnie na gitarze basowej grał Tadeusz Gogosz , po Tadziu Gogoszu grał Janusz Zieliński , a po Januszu Zielińskim na basówce szył Józef Skrzek , czyli ja w pewnym sensie zapoczątkowałem tę linię
Paweł Brodowski : Z Czesławem miałem kontakt , dlatego , że będąc w Anglii , Czesław , kiedy ja byłem w Anglii , Czesław przyjeżdżał do Londynu , i tam prowadził rozmowę z menadżerami tej wytwórni , tam też nagrywał takie płyty demo
Paweł Brodowski : W siedemdziesiątym pierwszym roku
Paweł Brodowski : Pamiętam , to było gdzieś w połowie września , Czesiek do mnie zadzwonił i mówi : wpadnij do mnie na próbę , poznasz takich nowych muzyków . I przyszedłem do Hybryd , tam na pierwszym piętrze odbywał się taki jam , ja się temu przysłuchiwałem . Byłem chyba jedynym świadkiem z zewnątrz , tego , co tam się działo . Grał Czesław na kibordach , na gitarze basowej Józef Skrzek ,na perkusji Jurek Piotrowski i był jeszcze Tomek Jaśkiewicz . Czyli to była taka sytuacja na styku , coś się kończyło , coś się zaczynało . Strasznie wtedy byłem pod wielkim wrażeniem tego , co usłyszałem , przyznam się , że wtedy trochę słuchałem osłupiony , bo ja w ogóle nie rozumiałem , co oni grają . To był rodzaj takiego jamu , być może na jednej funkcji , free, po prostu grali , ale z jakimś takim wielkim zapałem , z jakąś ogromną dynamiką , to był ten pierwszy punkt , oni się dopiero jakoś cementowali. Nie było w tym momencie jeszcze Apostolisa , nie wiem dlaczego , jaka to była sytuacja . Tomek Jaśkiewicz kończył współpracę , on był schorowany , podobno chorował na grużlicę płuc. Taki zwidowany , też pewnie był wystraszony tym , co tam się działo i wychodząc , wychodził i tak , bo to on był moim przyjacielem , ale wychodził prawie się nie pożegnając z marszu powiedział : nie będę z nimi grać . Czyli nie widział dla siebie miejsca , no i to jest ten początek .Jeszcze nie wiedziałem , że jest to jakiś stały zespół , nie wiedziałem ,że oni się nazywają SBB , oni jeszcze nie mieli nazwy SBB , to był Silesian Blues Band , ale tworzył się ten zespół , i to , wokół powstania tego , samych początków krążą różne legendy , są sprzeczne informacje od ludzi , którzy się stykali , bo każdy miał inny punkt widzenia , każdemu może się wydawało , że to właśnie to był ten początek , bo to jest ciekawe , to był między innymi Andrzej Marzec , który rozpoczynał pracę w Pagarcie i on mówi , że usłyszał Józka na koncercie w Białymstoku , kiedy Józek grał z zespołem Brekaout . I znowu , Andrzej był pod ogromnym wrażeniem , mówi ; co tu tam się dzieje , ten gra tak jak Led Zeppelin , w ogóle nie pasuje do tego zespołu , ani muzycznie , ani osobowościowo , bo ci muzycy Brekaoutu , on wszedł wtedy na miejsce Michała Muzolfa , trochę starsi , otrzaskani już , i jeden taki bardzo zacięty , młodszy muzyk , ale z wielkimi ambicjami , kłócili się o mecze piłki nożnej , podobno , Józek był za kimś innym , tamci za kimś innym , w ogóle nie było żadnego porozumienia i Józef wtedy właśnie podszedł do tego Andrzeja Marca , wiedział , że on jest z Pagartu ; czy pan nam nie pomoże ? A co takiego ? No bo ja mam taki zespół , ćwiczymy w piwnicy , ale pan zobaczy , mam tu takie jakieś jeszcze słabe nagrania , ale może się coś da , jakąś sesję dla Trójki zorganizować . Wyruszamy , to jest nasz początek ,więc to jest opowieść Andrzeja Marca , że on był ,na samym początku, po czym opowiada swoją historię Walicki , który pisze o tym w książce , że on ich zobaczył grających w piwnicy na Żeromskiego u Józka Skrzeka . Ale skąd tam się Walicki wziął , w tej piwnicy . Prawdopodobnie zaprosił go Józek Skrzek , czyli Józef miał już jakiś swój masterplan , miał tych młodych muzyków , których chciał wychować , chciał stworzyć zespół , swoją muzykę , i szukał jakichś ścieżek żeby zaistnieć , ale wiedział , że ten Walicki redaktor się bardzo liczy , od niego dużo zależy , więc zaprosił Walickiego do siebie . No i znowu Walicki był , tak jak ja , na początku oszołomiony , ale mówi : nie wiem co tu się dzieje , co to za muzyka , fantastyczna muzyka , ale trudno ją nazwać , bo to jeszcze nie wiadomo , czy to , czy to jest rock and roll , czy to jest blues , może tam trochę jazzu , może free , ale grają fenomenalnie , skąd oni się wzięli , gdzie oni się tego wszystkiego nauczyli . I trzecia wersja , którą ja znam to Helmut Nadolski , z którym, opowiada , on był w różnych wywiadach i parokrotnie mówił ,że to on zaproponował Cześkowi , żeby wziął , tych maluchów , mówi , maluchy , tak ich nazywał Helmut Nadolski , kontrabasista awangardowy był wielkiej postury i taki trochę grożnie wyglądający i widział w nich , że , jakiś takich , szalonych muzyków , z którymi można dużo zrobić , o których na pewno za jakiś czas będzie głośno , że to niby on zaproponował . Ale chyba Helmut dowiedział się trochę póżniej . W każdym razie oni stworzyli już wcześniej , Helmut , Andrzej Przybielski i tam dochodził do nich Apostolis Antymos , kiedy Tomek Jaśkiewicz już tracił formę , był coraz bardziej chory , oni już grali z Czesławem , zanim ta grupa powstała . Tak już , wiesz , Jaśkiewicz grał na gitarze smyczkiem , już jakieś eksperymenty robili . Helmut tymi czynelami tam wzbudzał postrach na widowni . Tam na tym kontrabasie grał , to aż iskry leciały . I Przybielski, który wyglądał takiego na człowieka odlecianego , myślami zupełnie nieobecnego , ale fantastyczne frazy grał . Czyli był taki free, już to się w muzyce Czesława zaczęło dziać . I teraz , to jest rok siedemdziesiąty pierwszy i nagle oni stworzyli ten zespół razem , właśnie , że Czesio przejął cały zespół , hurtem wziął ich wszystkich , miał gotowy zespół , nie musiał niczego tego i zaczęła się wielka muzyka , ale zaczęły się też różne problemy napięcia , bo oni byli razem , to jest monopol , po drugiej stronie był Czesław , ale w środku był jeszcze Helmut. Helmut jako przyjaciel Czesława , jeszcze z tych wczesnych sopockich lat , jak to się ,mówisz , oni ćwiczyli kulturystykę , szpanowali na plaży , napinali bicepsy , podnosili ciężary , no taki właśnie najbliższy kumpel Czesława , przyjaciel to był Helmut Nadolski , któremu Czesio kiedyś obiecał , że kiedyś będziesz grać w moim zespole i tak się stało . I ten Helmut z jednej strony i Czesław z drugiej strony SBB. Nie , to nie był jakiś monolit , to były dwie takie frakcje , oni się chcieli dyskutować o muzyce z Czesławem , ale na przeszkodzie stał Helmut . On wymuszał pewne , on był grożny , mówił do nich na , on opowiadał , że jak były próby to ćwiczyli właśnie tę muzykę taką awangardową , odlotową , ale tak naprawdę oni chcieli grać co innego . Była przerwa , to oni szybciutko do jakiejś innej sali i tam te swoje rzesze grali , non stop , Helmut słyszał , że tam dobiegają odgłosy rock and rolla , w tej salce na dole , otwiera drzwi i mówi : żeby nie było mi żadnych rock and rolli . I oni , oni byli przerażeni , przestawali grać na chwilę , no potem jakoś łączyło się i była jakaś komitywa . I w tym składzie nagrali w siedemdziesiątym drugim roku pierwszą płytę dla CBSu . Tylko trzeba powiedzieć , że na ten kontrakt , bo ktoś mi to niedawno uprzytomnił , to pracowali muzycy z wcześniejszego składu . To nie był kontrakt dla tej grupy , że ktoś usłyszał taką awangardową i oni , muzykę , i oni dostali , to nie było tak . To firmował Czesiek , który swoimi tymi etapami typu Niemen Enigmatic , Czerwony Album , też wcześniejsze , pobytem swoim we Włoszech , dwuletnim , on na to wszystko pracował , tamten etap się wykruszył , rozpadł , zakończył , a oni weszli , jak gdyby , do tej rzeki już w nowym składzie . Już nową łodzią odpłynęli . To taka była sytuacja i Czesio nagrał tą płytę dla CBSu . CBS prawdopodobnie chciał inną muzykę nagrywać . Taką , jak Czesio miał na Enigmatic , tamtą , taką , która by szeroko poszła do ludzi . A zmienił się front , zmieniły się czasy , zmieniły się jakieś inspiracje , inne się zespoły na świecie pojawiły , free zaczęło panować , więc Czesiek zawsze chciał być , przyzwyczaił się do tego , że jest królem muzyki i chciał być zawsze do przodu . Nie chciał grać ciągle te same piosenki , chciał się rozwijać jako muzyk , nie tylko jako wokalista , jako muzyk , instrumentalista i dobierać sobie najlepszych możliwie muzyków , i tymi najlepszymi możliwymi muzykami właśnie okazali się ci chłopcy , ja ich tak nazywam teraz , bardzo młodzi chłopcy z SBB . Nagrali płytę "Strange is this World" i na tej płycie ja też mam swój taki autorski wkład , przetłumaczyłem wiersz na angielski , byłem w Anglii , skończyłem wyższe studium języków obcych , czyli byłem tym , i byłem przyjacielem , przyjażniłem się z Czesławem , więc byłem idealnym człowiekiem wtedy do pełnienia tej funkcji i właściwie , ten tekst , "Piosenka dla zmarłej" jest , ale także , tam druga , którą napisałem wspólnie z Markiem Rymaszewskim i z Czesławem w Londynie i jak ona się nazywa , w tej chwili już nie pamiętam , nie chciałbym , " Why Did You Stop Loving Me" , nawet tytułu nie pamiętam , ale to było bardzo dawno . Te dwie rzeczy , "Strange is this world" , czy tekst , tego ja nie tłumaczyłem , niektórzy którzy myśleli , że to ja , to Czesław niby , niby sam to przetłumaczył i to była wspaniała płyta , uwielbiałem tą płytę . I to był siedemdziesiąty drugi i potem oni nagrali w międzyczasie płytę wspaniałą "Marionetki" , to były dwie płyty wydane przez Polskie Nagrania , genialne tam były rzeczy , z , właśnie i z Helmutem , z Andrzejem Przybielskim , i te teksty też tłumaczyłem na angielski , nie wszystkie zostały potem gdzieś opublikowane i nastał rok siedemdziesiąty trzeci . Tymczasem od siedemdziesiątego drugiego roku ja jestem redaktorem "Jazz Forum " , no tak traciłem , przestałem grać , co tutaj robić dalej ,zostanę z muzyką , tu jestem potrzebny , coś potrafię , przydam się , zobaczymy jak to będzie , jeśli jeszcze pociągnę pół roku , to będę tu pięćdziesiąt lat , jest takie , mniej więcej , moja historia redaktorska jest tak długa , jak historia SBB , jesteśmy mniej więcej rówieśnikami , oni trochę młodsi , ale te pół wieku to spędziliśmy , minęło nam razem , nie zawsze byłem , ale gdzieś myślami , SBB , oni są , byli i pewnie jeszcze będą , długo , no to jest taki zespół wieczny , może forever , return to forever ,SBB forever , i jest rok siedemdziesiąty trzeci , ja przetłumaczyłem Cześkowi na angielski wszystkie teksty do tego albumu , tłumaczyłem , kilka tam rzeczy napisałem od początku , że nie było tłumaczenia , oryginalne teksty , po angielsku , i uczyłem Cześka angielskiego , czyli przychodziłem do niego do domu , czytałem głośno te teksty , on linijka po linijce po mnie powtarzał , jak coś wydawało mi się , że coś jest nie tak , to zatrzymywaliśmy się i prosiłem Czesława , żeby powtórzył wyrażnie jakiś wyraz , bądż frazę , żeby w miarę dobrze po angielsku . I tak to nie było dobrze , bo pewne rzeczy nie dało się przeskoczyć , bo Czesio musiałby tam siedzieć w tej Anglii dłużej , wiele lat , a nie tak pobieżnie , to znaczy angielski , ja byłem jego tłumaczem , doradcą i tak się złożyło ,że Andrzej Marzec , czyli wysłannik Pagartu , menadżer z Pagartu nie mógł pojechać na tą sesję do Monachium , mówi , wiesz co , dzwoni do mnie , wiesz co , Paweł , może ty byś pojechał razem z nimi na moje miejsce . Ja mówię , chętnie pojadę , ale ja mam blokadę paszportu , mnie nie wypuszczają , ja byłem w Anglii trochę za długo i potem jak wróciłem to za każdym razem odmawiano mi ze względów społecznych , a Andrzej siedział w tym Pagarcie , tam jest jednostka paszportowa , mówi ; nic się nie martw , ja ci to załatwię . Załatwił mi paszport , i dzięki temu przez następne dwadzieścia lat wyjeżdżałem na cały świat , ale zawsze przez Pagart , już nigdy nie występowałem o paszport prywatny , bo miałem odmowę , widocznie te komórki paszportowe w Pagarcie i na Malczewskiego w Warszawie , nie było koordynacji żadnej , to i poszło , i w tym sensie to był dla mnie strasznie ważny wyjazd . I pojechałem razem z nimi do Monachium , pojechaliśmy dwoma samochodami , to co ciekawe . Czesiek jechał Fordem Mustangiem , który kupił od Skolimowskiego , na tamte czasy bardzo nowoczesny samochód . W tym samochodzie były cztery miejsca , czyli Czesiek , Józek obok niego z prawej strony , z prawej za Józkiem Jurek Piotrowski , i ja z tyłu za Cześkiem . A obok nas , czy za nami jechał bus Ford , którym kierował technik Kuba Kiszkiel ,on miał takiego , i ten ,i obok niego w tej szoferce siedział Antymos Apostolis . I taka ekipa pojechała , ten bus był wypełniony po sufit różnymi sprzętami , kibordami , perkusją , i tak obładowany , i tam zajechaliśmy do Monachium , długa droga , zamieszkaliśmy w hotelu Arabella , nowoczesnym . W tym hotelu Arabella w piwnicy , czyli jak gdyby pod ziemią były duże studia nagraniowe , tam właśnie mieszkaliśmy na górze , a nagranie było na dole w tej piwnicy . Przy konsolecie siedział Mack Reinhold , wówczas już bardzo zasłużony inżynier dżwięku , już nie pamiętam , była długa lista zespołów , które on nagrywał , słynnych , ale między innymi Rolling Stonesi tam u niego nagrywali . I był Rudiger Waldman , taki szef CBSu , który przyjechał z Frankfurtu ze swoją narzeczoną , która miała na imię Martyna , i to była ta cała ekipa . Jak oni nagrywali to ja siedziałem w studiu i przysłuchiwałem się i owocem tego nagrania jest płyta Oda , Ode to Venus . Okładkę zrobił Rosław Szajbo , ówczesny dyrektor artystyczny w Londynie , tego CBSu . Tu jest taka rozkładówka , gdzieś pojechaliśmy za miasto nad taką rzeczkę , jak robiono było to zdjęcie to ja stałem po tej stronie rzeczki , gdzie ten fotograf , patrzyłem na nich , oni na mnie . Wydrukowany tekst Ode to Venus na rozkładówce , i tu jest jeszcze taki tekst promocyjny po angielsku , który już nie jest podpisany , ale to ja napisałem . Także , no i , muzyka częściowo powstawała wcześniej , częściowo w studiu , bardzo duży wkład miał Józek Skrzek , do tych nagrań . Wiem ,że było takie parcie , że Józek musi tutaj zaistnieć jako solista i dostał jeden utwór , to chyba "Fly Owers Fields of Yellow Sunflowers" chyba to było , to ja ten tekst przetłumaczyłem na angielski , może częściowo napisałem ,być może tekst napisał Czesiek sam , ale muzyka Józka Skrzeka i Józek tam śpiewa. I na końcu nagrali "Rock for Mack" , zatytułowali ten utwór instrumentalny imieniem tego inżyniera . Wiem , że trzymali się tego "Rocka ", tego Macka bardzo blisko , on zaprosił nas , zresztą , do siebie , do domu , co też było takim zaszczytem , pamiętam dokładnie wnętrze tego przestrzennego mieszkania , no i mieli nadzieję , że w przyszłości będą współpracować , prawdopodobnie coś razem w przeszłości robili . I był taki , w czasie tego wyjazdu , taki dzień przerwy . Macie wolne , możecie robić sobie co chcecie , a ja w tym czasie nagram swoją , inną płytę na prośbę wytwórni CBS. I w ten sposób tam właśnie podczas naszego pobytu w Monachium powstała płyta perełka "Russische Lieder" . To jakby w czasie nagrania , zdaje się , że tam tylko na chwilę zajrzałem , ale Czesław siedział , miał tam swoje jakieś instrumenty strunowe , gitarę , ale nie chcieliśmy przeszkadzać , ulotniliśmy się , ja z tą Martyną , w której się tak po cichu podkochiwałem poszedłem na taki spacer na cały dzień do miasteczka olimpijskiego , co muzycy z SBB robili , tego nie wiem
Redaktor : Ja tu pozwolę sobie zapytać pana o taką rzecz , bo ta płyta jest rzeczywiście wyjątkowa , zresztą Czesław Niemen bardzo identyfikował się z korzeniami muzycznymi , własnymi , czyli z miejsca , z którego pochodził , z tego pogranicza kulturowego , gdzie wschód , zachód się pojawiały , miał ogromny zawsze szacunek dla tych korzeni , ale pamiętam jedną z wypowiedzi Lakisa , czyli Apostolisa , który mówił , że dla niego osobiście to było trochę niezrozumiałe , ze w tamtym czasie on nagrywa , jak on powiedział , ruskie pieśni , i mówił o tym z pewnym dystansem . Jak pan z kolei postrzega na tamten czas , no kiedy żyliśmy w czasach pewnego przymusu związanego z miłością do wschodu , odważny jednak gest Czesława Niemena , który mówi , ja stąd jestem , mnie się to podoba i te pieśni nagrał . Zresztą w Niemczech , ale jednak nagrał i płyta jest
Paweł Brodowski : No to jest jedna z najważniejszych płyt Czesława . To jest płyta taka , można powiedzieć , najprawdziwsza , bo on z tego wyrósł , pięknie te pieśni śpiewał , tu jest między innymi taka pieśń , którą on śpiewał na akademii w tym Liceum w Grodnie , sam stworzył chór , tym chórem kierował , i rozpisał na głosy ten chór , całą tą , wszystkie głosy to on tworzył i uczył tych młodych ludzi , kto co ma śpiewać i na tej akademii rodzice płakali .Ja chciałbym być na takiej akademii , chciałbym , jeśli miałbym cofnąć się w czasie , to chciałbym między innymi tam zajrzeć , do Grodna , do Wasyliszek , posłuchać , jak oni śpiewali te pieśni wtedy ,to jest coś pięknego . Natomiast z drugiej strony , biorąc pod uwagę strategię wchodzenia na rynek niemiecki z płytą rockową , awangardową ,i jednocześnie z tą płytą , to tu można mieć wątpliwość , bo trzeba przedstawić tego artystę , takim jakim on jest , z jakąś nadzieją na przyszłość , bo to każdy utwór , i nagle on nagrywa zupełnie coś innego , trzeba jak gdyby lansować dwóch różnych artystów . To tu jest zgrzyt , trzeba , on dobrze , że nagrał , bo mógłby tego nie nagrać , ale od strony strategii artystycznej coś nie tak było , to było posunięcie karkołomne . I teraz , jak jechaliśmy w drodze powrotnej , to zatrzymaliśmy się we Frankfurcie , złożyliśmy wizytę w siedzibie CBSu i tam rzecznikiem prasowym był Werner Wunderlich , przyjaciel nasz , polskiego jazzu ,były jeniec wojenny , on tu mieszkał w Warszawie , on był na festiwalu w Sopocie w pięćdziesiątym siódmym roku , on tą całą paczkę zorganizował , Werner Wunderlich , on nas przyjął , strasznie serdeczny człowiek i , a na ścianach korytarza Ivan Rebroff , złota płyta , Ivan Rebroff , Ivan Rebroff , i oni mieli nadzieję , że na następnej ścianie pojawią się za chwilę fotografie Czesława Niemena z jego płytami rosyjskimi , ale on nie miał zamiaru , on chciał po prostu tylko udokumentować swoją przeszłość . I ta płyta , bo tu zmierzam do tego , to był piękny wyjazd i wyjazd dla mnie straszny jednocześnie
Redaktor : A straszność polega
Paweł Brodowski : Straszny . A straszność polega między innymi na tej płycie rosyjskiej , na tej płycie , która się Józkowi , Apostolisowi i Jurkowi nie podobała . Oni tego nie rozumieli wtedy ,i mówi , tak jak w skrócie , on śpiewał ruskie piosenki a oni przecież , no jak ,w ogóle , do czego , oni tego nie rozumieli , to im zupełnie nie pasowało . I teraz powrót stamtąd , tam jeszcze odwiedzał nas Peter Puławski , Piotrek Puławski , dawny człowiek , członek zespołu Polanie między innymi , i on tam nas , on mieszkał w Monachium wtedy , oprowadzał nas , zaprowadził nas na tak zwany szrot . Szrot to jest takie cmentarzysko , skupisko jakiś starych samochodów , części . Co się dzieje ; ten Kuba Kiszkiel jedzie na taką długą wycieczkę za granicą z zespołem o światowym potencjale Fordem Mustangiem , ale na łyse opony , nie stać go na kupienie normalnych opon , to jest karkołomna sytuacja ,opony Kiszkielowi Kubie pękały co sto pięćdziesiąt metrów , kilometrów, zatrzymywaliśmy się przy drodze , on , ja pamiętam taką sytuację , że zatrzymujemy się , na szosie ,pękła mu tylna opona , to on wobec tego , a tu jest głęboki rów , kładzie się pod tym busem i tym lewarkiem tam kręci , wóz się podnosi , podnosi , nagle idzie , truchlejemy , bo ten bus się zaczyna tu przewracać , i tak nisko , że mu tutaj prawie szyję nie przygniotło , by umarł na naszych oczach , zginął , ale zatrzymał się ten , tak , więc , potem znowu jakoś tam wydżwignął , ten wóz i jechaliśmy dalej . I to naprawdę te opony tam , dokupił , w tym szrocie jakimś tam nowe , ale też częściowo łyse , bo one pękały w drugą stronę też . I Mustang Czesława , ciągle przegrzewała się gaśnica , i co dwieście kilometrów nagle zaczęły unosić się kłęby dymu , musieliśmy się zatrzymywać , podnosił tutaj ten , przód , maskę samochodu . To wszystko musi ostygnąć , jak ostygnie , to Czesio dolewał wody i jechaliśmy dalej . Ale to nie wszystko , bo teraz jedziemy , wracamy do Polski najpierw kierujemy się do Berlina , przez Frankfurt do Berlina , ale ja , my już wiemy , że oni odchodzą od Czesława . Ja byłem po prostu przerażony , osłupiały . Jak można nagrać płytę dla światowej wytwórni CBS i na , dzień po nagraniu oświadczyć , że my odchodzimy . To tak jakby , no , po co my tam w ogóle jedziemy . Tej płyty się nie da sprzedać , bo żeby płytę wypromować muszą być koncerty . A Czesław już nie ma zespołu . A Czesław nie ma zespołu , ale oni , no tak się w siebie byli tak zapatrzeni , że widzieli tylko ten , swoją tą , swój cel , że oni chcą grać , ale my chcemy grać swoją muzykę , bo tu czujemy się skrępowani , Czesław to jest wspaniały muzyk , ale to jest coś innego , my tu pomogliśmy Czesławowi w jakimś sensie , ale my już będziemy robić swoje , już widzieli przed sobą karierę na zachodzie , tam częściowo karierę zrobili , ale płyty dla CBSu już nie nagrali , więc tam było , no straszna atmosfera w tym małym samochodzie , jak jechaliśmy , starałem się rozładować to opowiadając , żeby Czesiek nie zasnął przy kierownicy , bo to długa podróż , byłem na Konfrontacjach , czyli na przeglądach filmów zachodnich , i opowiadałem filmy po kolei , tak żeby , po prostu , żeby jakąś rozmowę , nawet żadna rozmowa się nie kleiła . Jechaliśmy , jechaliśmy , przyjechaliśmy do , w Berlinie Wschodnim , w takiej restauracji , hotelu , nikt nas , no , tłum ludzi , nikt nie chce do naszego stolika podejść , po godzinie tam jakaś interwencja , a mówią , nikt tu nie podejdzie , dopóki ten pan nie zdejmie kapelusza , bo to Czesiek siedział w kapeluszu . A Czesiu uparty , też nie zdejmuje w dalszym ciągu . I nie podchodzą . No to mija tam kolejne pół godziny , my jesteśmy umęczeni , i Czesio zdjął ten kapelusz . Ale oni nie podchodzą , czekamy , czekamy , dlaczego nie podchodzą , dlaczego nas nie obsługują ; bo panów jest pięciu , a stolik jest na czterech . No i tak nas w NRD przyjęli , ja pamiętam tę podróż powrotną jako taki po prostu koszmar , coś strasznego , no ale płyta została wydana , pięknie ,ale ta przygoda się skończyła , Czesiek był niepocieszony , bo strasznie chciał , chciał stworzyć nowy zespół , a oni tak poszli swoją drogą , Czesio wiedział ,że drugiego takiego zespołu już nie będzie miał , no i , a potem miał jeszcze jedną szansę , dla CBS nagrał w Nowym Yorku już z muzykami amerykańskimi ,to jest inna historia ,"Mourners Rhapsody", a zaczęła się historia SBB
Redaktor : Z którym zresztą zespołem pan pozostał
Paweł Brodowski : No , w pewnym sensie pozostałem , bo jak powstał zespół SBB , tu już jest rola Franciszka Walickiego , i on , Franek Walicki miał , to był taki dobry publicysta , mówi , wstań , idziemy , już bluesa nie gracie , no , trzeba jakoś inaczej . S B B , mnie mówił to samo , S B B ,potem jeszcze do tego dorzucił slogan , taki , który ; szukaj , burz i buduj . No bo oni szukali , zburzyli zespół Czesławowi , i w ogóle generalnie burzyli schematy muzyczne , żeby tworzyć coś nowego ,więc bardzo chwytliwy slogan i tam któregoś dnia przychodzi do mnie do domu , co miałem też jako zaszczyt , prywatnie do mnie , do domu , przychodzi Franek Walicki z teczką , z tej teczki wyjmuje teksty piosenek , mówi , tutaj , panie Pawle , panie redaktorze , bardzo pana prosimy żeby pan przetłumaczył te teksty na angielski . Zabrałem się za tłumaczenia , ale tak to się zaczęło i właśnie od Franciszka Walickiego , on , taki tekst , chyba "Odlot" się nazywa , to chyba to jest to " Going Away " , potem jakieś inne teksty , "Welcome " , to po , to jest na takiej płycie , która pochodzi od tytułu piosenki , którą tłumaczyłem . Już nie pamiętam , czy ja to tłumaczyłem , niektóre pisałem od początku
Redaktor : Ale wymyślił pan ten tytuł , prawda
Paweł Brodowski : "Welcome" to jest od piosenki . Jest taka płyta też "Nowy horyzont" , tam nie żadnych moich tekstów , ale ja pamiętam ,że tytuł to ja wymyśliłem , " New horizon" i Józkowi się to bardzo podobało . Oni idą na ten "Nowy horyzont"
Redaktor : No widzi pan , panie redaktorze , niewielki wkład , wydawałoby się , a płyta bardzo ważna , tytuł bardzo utrwalony w świadomości polskich artystów i jeszcze jest , bodaj też płyta "Follow my dream"
Paweł Brodowski : I "Follow my dream " , no to też jest mój pomysł , zostało z zespołem , oni to chyba do dzisiaj grają , tak . No i te , a potem już Walicki zniknął z horyzontu , już przestał się , bo on zaczął się zajmować chyba dyskoteką . Już Józek też miał przetarte ścieżki , on wszystko wziął na siebie , pamiętam , że oni jeżdzili jakimiś mercedesami , przez Polskę , brrrrr , SBB jedzie , że szło to bardzo szybko i do przodu , wielkie powodzenie , grali w wielu różnych krajach , to były trasy gdzieś , wielka popularność , mieli na Węgrzech , i w krajach zachodnich , naprawdę w tamtych czasach zrobili furorę . Na jednym z koncertów byłem , w Sali Kongresowej , to pamiętam też , że zanim oni wyszli to przez pół godziny po prostu warczały te głośniki , bu bu bu bu bu bu , także serca biły przyspieszone i tam wszyscy podnieceni , no , nadkomplet w ogóle , zanim oni wyszli , to już wszyscy byli przejęci na tym , że za chwilę rzecz się zdarzy jakaś nieprawdopodobna , oni byli takimi herosami współczesnej muzyki , no , Skrzek , nieprawdopodobna osobowość . Taki wirtuoz , człowiek , który na wszystkim gra , wszystko potrafi i z jakąś wielką wyobrażnią , no i ma tych wspaniałych muzyków , za sobą , i , ale na początku jakie miałem skojarzenia a ich muzyką , skąd oni wyszli , jak byli ten , jak grali jeszcze jako Silesian Blues Band . Rok siedemdziesiąty , oni byli tak wtedy na krawędzi tego , co się dzieje . Wyczuwali wszystko , do Polski przychodziło , to jeszcze nie tak oczywiste , z pewnym opóżnieniem , ale , na pewno Led Zeppelin , jeden z pierwszych silnych wzorów . Jak słyszałem Jurka Piotrowskiego , to kojarzył mi się John Bonham , z Led Zeppelin , to jest ten sposób grania . Józek Skrzek z kolei , pierwszy taki w Polsce , wirtuoz gitary basowej . Nikt przed nim nie grał tak jak Józek .Ja byłem osłupiały , ja nie wierzyłem w ogóle , że można tak grać , że z taką jakąś siłą , energią , werwą , szybkością , z takim , jakąś intensywnością , nieokełznaną wyobrażnią na gitarze basowej . Wydawało mi się , że gitara basowa to trochę ma inne przeznaczenie , on uwolnił ten instrument , i on grał , jego prawdą mógł być , o tym nie rozmawiałem z Józkiem , John Entwistle z zespołu The Who , taki pierwszy wirtuoz gitary basowej , więc , w latach , no i Johny Winter , do dzisiaj jak słyszę , dzisiaj słuchałem grającego , śpiewającego Józka Skrzeka to ja słyszę głos Johna Wintera , jestem na sto procent przekonany , że Johny Winter to był jeden z jego takich najsilniejszych wpływów , które tak głęboko zapadły w nim , że to słychać do dzisiaj . I Apostolis z kolei , to była grupa taka Ten Years After , Alvin Lee , szybkość , energia i takie długie sola jakieś , uwolnione takie , grali "Im goving home" na przykład , w filmie , nie wiem , czy oni to widzieli wtedy , może tylko słyszeli na płycie , ale
Redaktor : Ja się bardzo cieszę , przepraszam , że wchodzę w słowo , o tym , co pan powiedział , ponieważ kilka miesięcy temu pisząc artykuł do "Twojego bluesa" o bluesowych korzeniach zespołu SBB , przedstawiłem utwór , który wtedy grali , to było , to była pierwsza wersja "Mementa z banalnym tryptykiem " nagrana w piwnicy u Józka , i dokładnie tych porównań użyłem . Led Zeppelin , Ten Years After , po prostu ten utwór , z którego zostały potem tylko słowa , bo muzyka na płycie nagranej dziesięć lat póżniej jest inna , rzeczywiście kompletnie potwierdza pana wrażenia i pana spostrzeżenia . Oni byli nasyceni tym , z Irkiem Dudkiem też o tym rozmawiałem , podkreślił to samo , i też powiedział rzecz niezwykłą , bo na początku w składzie , studiował , robił inne rzeczy , natomiast po te osiem godzin potrafili grać bez przerwy ,on mówił , to było coś niebywałego , z jakim natchnieniem i energią . I tutaj dochodzimy do takiej sytuacji , w której chciałbym , nie przerywając oczywiście wspaniałej narracji zapytać , jakbyśmy tak w tą stronę w którymś momencie zmierzali , bo właściwie wyłania się już z pana opowieści ta historia , ale zaciekawia mnie mocno rzecz , taka , jak pan postrzega miejsce zespołu SBB w polskiej kulturze muzycznej dwudziestego zwłaszcza wieku,i oczywiście dwudziestego pierwszego wieku . pan jakby z całego serca , chociażby tutaj , w tej redakcji ,w redakcji "Jazz Forum " bo oczywiście jest to muzyka pogranicza , bo ona ma , jak pan powiedział , wiele odniesień , natomiast mnie fascynuje to , że Niemen , najwybitniejszy z najwybitniejszych spotkał tych trzech panów , najwybitniejszych z najwybitniejszych , to się zdarzyło naprawdę , my owoce tej współpracy mamy , a pan jeszcze w tych owocach ma swój udział , dla mnie to rzeczywiście są płyty zupełnie niesamowite , chociażby te dwie części "Marionetek" , teraz na to pan patrzy z perspektywy czasu , także jako współtwórca tego , tej twórczości , mamy oczywiście cały ten horyzont polskiego rocka lat siedemdziesiątych za sobą dawno . Miejsce SBB , jakby pan je nazwał , czym staje się dla naszej kultury muzycznej no właśnie spotkanie tych panów ,oczywiście ja myślę zarówno o czasach z Niemenem , bo ja tego nie byłbym w stanie oddzielić . Wielokrotnie na konferencjach Niemenowskich , czy w rozmowie z Leszkiem Winderem , kiedy miałem przyjemność współpracować z jego , z nim kiedy pisał swoje wspomnienia , pojawia się to , ile jest w Niemenie SBB , ile w SBB Niemena . Nie musimy tego rozstrzygać , bo to oczywiście jest kwestia otwarta dla każdego . Ale miejsce tego zespołu , pana perspektywa jest dla mnie nadzwyczaj interesująca , powiadam , to się już wyłania , ale gdyby pan w paru zdaniach mógł spróbować to zdefiniować , jeżeli jest to możliwe
Paweł Brodowski : Zajęli miejsce szczególne , ale najważniejszy moment w tej całej historii , która trwa tyle lat , to były początki , absolutnie najważniejsze , dlatego , że to co oni wtedy tworzyli , to było awangardą światowego rocka , mi się wydaje , że nigdy w polskim rocku i polskim jazzie też , ten jazz to jest oddzielna , powiedzmy , w jazz-rocku , to był taki czas tego styku , jazzu i rocka i free. I nigdy ta polska muzyka nie była tak blisko światowego topu , jak wtedy . To było absolutnie rzecz nowatorska , wielka , przebojowa , pod względem technicznym nie odbiegająca dokonaniom gwiazd , które wielbiliśmy , jeszcze do tego mieli dobry sprzęt , potem Czesław wniósł tę część , tego zagadnienia , że mieli dobre głośniki , dobre instrumenty , mieli przetarte ścieżki , sceny przed nimi były otwarte , nagrywali płyty, nigdy to się nie zdarzyło i oni ciągnęli to , powiedzmy , potem już na własną rękę , do końca lat osiemdziesiątych , chyba kres nastał w roku osiemdziesiątym , a potem Jurek Piotrowski się oddalił , grał trochę , między innymi z Young Power , Antymos też na jakiś czas nawet wrócił do Grecji, ale oni zrozumieli , że nic większego nie stworzyli , niż to co stworzyli wtedy , że oni są przeznaczeni dla siebie . Ktoś mi uświadomił to , że jeśli Józek Piotrowski gra z kimś innym , z jakimś innym zespołem niż Józef Skrzek , Apostolis też próbuje własną ścieżką , żaden z nich nie dokona poza SBB , oni tworzą jakiś monolit , jakieś takie zjawisko , niewiarygodne , razem nauczyli , sami się nauczyli tej muzyki , i mając miejsce zagwarantowane na zawsze, ale gdyby nawet przestali tam w roku siedemdziesiątym piątym , szóstym to miejsce jest . Potem musieli się ścigać sami ze sobą , żeby wymyślić coś jeszcze nowszego , trudno , trudno coś nowego , natomiast ich osiągnięcia były takie , że oni wchodzili na scenę i zabierali nas w podróż , nikt nie wiedział , co się stanie , być może oni sami nie wiedzieli , jakoś porozumiewali się bez słów , tymi , tylko , porozumiewali się muzyką , ale ta muzyka przybierała różne formy , to były takie , nie wiem , pół godziny , może nawet godzinę trwające improwizacje i to była podróż fascynująca , tak jak jedziemy pociągiem czy samochodem , nie wiemy co nas czeka za tym następnym zakrętem , ale jesteśmy gotowi na podróż , czujemy się bezpiecznie , bo mamy dobry samochód , i znamy się dokładnie i ufamy sobie , oni się ufali , sobie ufali , wspierali się . No to jest taka , przykład właśnie takiej solidarności grupowej , kolektywnej . Właśnie w ramach tego tria , i przykład , ta muzyka miała siłę właśnie w wolności , a wolność , to była wolność wypowiedzi nieskrępowanej , nikt im nie mówił , co mają grać , nikt im niczego nie kazał , po prostu sami grali , to , co chcą na każdym koncercie , co będą tworzyć i sobie stawiali kolejne wyzwania , bo musieli , żeby utrzymać publiczność , słuchaczy musieli tworzyć coś nowego . I Józek Skrzek to robi , potem miał , miał solowe koncerty , w czasach stanu wojennego , gdzieś w kościołach grał , dużo, grał w planetariach , ale to była podróż kosmiczna z kolei , tak ,inna czyli , trochę inna muzyka jest muzyką otwartą , otwartej formy , inna , no ten wokal można mówić o Józku , dla mnie on jest przede wszystkim geniuszem gitary basowej , on rzadko gra na tej gitarze , woli chyba na kibordach , ja go najbardziej lubię na gitarze basowej grającego . Tak mocno , tak ostro , z takim jakimś nerwem gra , no , fantastycznie
Paweł Brodowski : Ja mówię po sobie , że basista , przynajmniej w tamtych czasach , tam moi koledzy byli po szkołach muzycznych na przykład , ja nie , ja byłem amatorem , ale to co grałem , to wystarczało , i nie chciałem wychodzić dalej , nawet nie myślałem o tym , albo nawet nie chciałem , żeby czegoś nie burzyć , ze byłem muzykiem , tak zwanym , sekcyjnym , starałem się , żeby ten bas wspierał muzykę , żeby brzmiał wspólnie , spójnie z całością , a tymczasem Józek ciągnął dalej , więc dla Czesława być może to było za duże wyzwanie , bo on miał i tak tyle swoich różnych pomysłów , żeby jeszcze z kimś się dzielić , to było za gęsto , oni musieli się rozejść , co też chciałem powiedzieć , że to były różne osobowości . Czesiek , starszy o dziesięć lat , o znacznie większym doświadczeniu życiowym , o przeżyciach związanych z emigracją , utratą rodziców , z rozwodem , miał z tym , że przez dziesięć lat nawet nie miał gdzie mieszkać , mieszkał w hotelach , postać taka kontrowersyjna , silna osobowość , tego Józek nie miał , to mógł mu zazdrościć , może być , może był sprawniejszy jako na kibordzie , ale pod tym względem i takiś jakiś humanistycznych horyzontów i w literatura , to Józek nie miał , człowiekiem charakternym , człowiekiem , można powiedzieć , z ludu śląskiego , czy to były dwie różne kultury , to jest człowiek , z kresów , wychowany na kulturze słowiańskiej , rzewnej ,melodyjnej , ckliwej , tęsknej a tu jest górnik , od węgla , od ciężkiej pracy , od znoju takiego , gotowy ,jeden i drugi był gotowy grać po dziesięć godzin dziennie ,tylko troszkę drogi się rozchodziły ,inna kultura , tu jest kultura wschodnia , tu Śląsk , to bardziej kultura zachodnia , Józek prawdopodobnie mieszkał na Śląsku i trochę mówił po niemiecku . A w tym obszarze Czesław już nic , różnica wieku
Redaktor : tak wielkie osobowości zanim się rozeszły , pozostawiły , no , niesłychane arcydzieła muzyki
Paweł Brodowski : Trudno było znależć taki moment , żeby w zgodzie można było , bo za dużo ambicja , za duże tam już takich nakręconych , nakręconych rzeczy , także ciężko
Paweł Brodowski : O strasznie ważnej rzeczy nie wspominaliśmy , kiedy oni wyjechali , siedemdziesiąty pierwszy , czy drugi rok to był , na koncerty z Czesławem , Olimpiada , siedemdziesiąty drugi rok , spotkali się na jednej scenie z Machavishnu Orchestra i to był wpływ piorunujący na nich , jak gdzieś przeczytałem , nie wiem ,czy to Walicki pisał , czy on prawdę pisał , że ten koncert w siedemdziesiątym drugim w Monachium był pierwszym koncertem Machavishnu w Europie , może tak było , może nie , ale na pewno jednym z pierwszych . Ja nie miałem szczęścia , ja nigdy Machavishnu nie widziałem na scenie , wtedy to robiło wielkie wrażenie . Płyty to słuchaliśmy na okrągło , ale oni grali bardzo głośno , no i ten speed , te podziały rytmiczne , więc chłopcy z SBB byli zapatrzeni , zresztą Czesław też , ta Oda do Venus też jest zrobiona trochę pod wpływem Machavishnu . To był silny wpływ , czyli , i oni gdzieś jeszcze mieli trasę wspólną z Jackem Brucem , a to był Jack Bruce , to przecież wcześniej był Cream , bóg gitary basowej , oczywiście Józef Skrzek grał inaczej na tej gitarze basowej niż Jack , ale Jack Bruce , daj Boże zdrowia , fantastycznie w ogóle był wcześniej , kontrabasistą , tam u nich był ten Helmut Nadolski , który na kontrabasie grał jak nikt inny , to też był ewenement , to co wtedy robił Helmut Nadolski , rzecz zupełnie nowatorska ,bo jak przypatrzeć się temu , co grał Helmut to , co on grał , tam nie było melodii , tam nie było harmonii , tam nie było rytmu , znaczy , jakiś rytm mógł być , ale nie było to tupanie nogi , to mógł być rytm oddechu , a muzyka Helmuta to było po prostu malarstwo , to było malowanie dżwiękiem , tworzenie nastroju , barwy jakieś , ale zupełnie coś innego , też muzykom z SBB nie pasował za bardzo , on ich przytłaczał osobowością , zresztą wypadł z tego , z tej orbity , wcześniej już był na lodzie , to w Venus Helmuta nie ma , ale był na tej wcześniejszej , na " Strange is this world" , ale tam to była dopiero nieprawdopodobna mieszanka osobowości . Czesław , Helmut i SBB jako monolit , jako bardzo silne , bo tworzyli coś razem , to była cała frakcja . W środku ten Helmut , którego , ten był gotowy wymierzać karę , nie tylko mentalną , ale również fizyczną , jak trzeba było , bo on potrafił ; a teraz będzie karać , i wtedy przywoływał do porządku , jakieś , jakieś pretensje , i oni mieli tego już dość , nie chcieli , po prostu chcieli być , żeby już dano im spokój , mieli swoją muzykę , chcieli ją grać jak najszybciej , jak naj , tylko byli gotowi , do tego , do wyjścia na scenę . Ale też trzeba pamiętać , że to wyjście na scenę przygotował im Czesław , że oni mieli dzięki Czesławowi mieli , mogli dać się poznać , na wielkich estradach koncertowych , na festiwalach prawie całej Europy . To dzięki Czesławowi , oni muszą wiedzieć ,że jemu to zawdzięczają , takie szybkie wyjścia , potem już sobie poradzili . No i co jeszcze , i dochodzimy do tej płyty Jazz Gems . Taki powstał pomysł , żeby wydać specjalną płytę w Jazz Forum , właśnie z nagraniami Józka Skrzeka . Józef taką kombinację przygotował , nazwaliśmy to ; Jazz Gems .Ja wymyśliłem tą nazwę. Jazz Gems , bo jednocześnie to słowo nawiązuje do jamów , czyli do takiej muzyki swobodnej , improwizowanej , ale także Gems , czyli do perełek . Są takie perełki wybrane z różnych , niepublikowanych nagrań , takich odrzutów z nagrań czy nagrań koncertowych . Tu są nagrania z Tomkiem Szukalskim , z Andrzejem Przybielskim , z Tomkiem Stańko . Czyli ci , to są muzycy , nazwiska , które wymieniłem w polskim jazzie należą , Stańko i Szukalski należeli do takich muzyków bardzo otwartych , gotowych na współpracę z muzykami z innych gatunków , oni się sprawdzali ,i myślę , że Tomek Szukalski , który uwielbiał grać z SBB , bo on wtedy miał tą publiczność , której nie miał na swoich koncertach , czuł się swobodnie , mógł grać tego swojego bluesa , czy on to nazywał : " this " , zagramy " thisa " i mówił , nazywał Józka , mówił , bo ja ze Skrzatem lubię grać
Paweł Brodowski : Jeszcze coś chciałem powiedzieć , że my jesteśmy pismem jazzowym , ale to SBB ciągle się pojawia . Jak Franek Walicki przejął to SBB ,on się tym strasznie chlubi, nawet dał tytuł swojej książce Szukaj , SBB , czyli dla niego to były chyba taki ostatni wielki zespół , który prowadził . Bo on się szczycił tym , że stworzył rock and rolla w Polsce , wychował tych wszystkich muzyków , promował wszystkie najważniejsze formacje , do SBB , a jak już skończył współpracę z SBB , to ogłosił , że , że rock and roll umarł . Czyli zaliczył po prostu do apogeum , już dalej się nie dało . Franek Walicki , i wtedy w siedemdziesiątym trzecim roku , jak to było , czwartym , jak SBB powstało , bo po odejściu od Czesława napisał dla nas taki artykuł o SBB, myśmy to wtedy drukowali , to było , miało funkcję , jako promocyjna . Jeden z pierwszych artykułów o SBB to było w Jazz Forum , Franek Walicki to napisał i te nazwiska ciągle się przejawiały . W takiej czy innej formie , nie będąc muzykami jazzowymi . Ale ciągle , my co roku mamy taką ankietę , Jazz Top i tam się pojawiają nazwiska , gra , Józef często jest w kategorii organów , być może kiedyś nawet wygrał to , jako najlepszy , czy , nie , na organach to nie , najlepszy kibordzista jazzowy , Józef Skrzek , na organach to zawsze Wojtek Karolak . Ale na organach Józek też bardzo by zdobył , na perkusji Jurek Piotrowski , Young Power , genialne , byliśmy razem na Festiwalu w Mouldens z Jurkiem Piotrowskim , kiedy on grał , to było , to była oddzielna opowieść co się działo w Mouldens , chyba rok osiemdziesiąty siódmy bodajże , no i Antymos ciągle nagrywa płyty z muzykami jazzowymi i trochę domaga się , ciągle chce zaistnieć jako , uważa że zasługuje na to , żeby nie być kojarzony wyłącznie z SBB , ale Apostolis Antymos , bo to też jest jakaś postać , gitarzysta o swoim dorobku , jeżeli o nim mówimy , to nie jest tylko dyskografia wyłącznie SBB, ale to jest jego własna , on nawet dużo tych płyt nagromadził . Także cały czas jesteśmy , można powiedzieć , do dzisiaj przez te pięćdziesiąt lat

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 16, 2021 19:00 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , Tomasz Jaśkiewicz w rozmowie z redaktorem Witoldem Górką , w książce " Byłem gitarzystą Niemena " , wydawnictwo Foksal , rok 2014
Redaktor : Jak to wkroczenie w nurt muzyki progresywnej u was wyglądało ? Czego słuchaliście ? Co was inspirowało ?
Tomasz Jaśkiewicz : Janusz Zieliński nie słuchał niczego
Tomasz Jaśkiewicz : Bartkowski , jeśli chodzi o muzykę progresywną czy jazz-rocka , prawdopodobnie niczego nie słuchał
Tomasz Jaśkiewicz : Wprost nikt u nas się do żadnych wzorców nie odwoływał . Nie było mowy , że będziemy grali jak ten lub tamten . Byłoby to naprawdę straszne faux pas , gdyby ktoś powiedział : " Zagraj jak Jimi Hendrix". Nigdy w życiu
Redaktor : Dasz się namówić na próbę podsumowania tego , co na samym początku lat siedemdziesiątych działo się w polskiej muzyce rockowej ?
Tomasz Jaśkiewicz : To był na pewno okres wielkiej kreatywności , poszukiwań , eksperymentu . W tym tkwiło pewne niebezpieczeństwo . To , że pójdzie dalej , że następne płyty będą jeszcze lepsze i tak się działo . Okres tego optymizmu trwał do połowy lat siedemdziesiątych
Redaktor : zaraz po Dżamblach Andrzej Zaucha nagrał świetny materiał z grupą Anawa dowodzoną przez Jana Kantego Pawluśkiewicza . Grali Romuald i Roman , Nurt , Zdrój Jana . Marek Ałłaszewski z Klanem zrobili na światowym poziomie Mrowisko . Skaldowie nagrali dwie mocno progresywne płyty : Od wschodu do zachodu słońca i Krywań , Krywań . Nawet tak bardzo big - beatowi Niebiesko- Czarni polecieli w bardzo wyrafinowane obszary

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lis 17, 2021 23:39 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , jak Józef Skrzek grał w zespole Brekaout ; redaktor Waldemar Lazuga w piśmie Echo Świdwina opisuje koncert zespołu Brekaout w Świdwinie . Józef Skrzek "grał gęsto i egoistycznie " . " Od potężnych basów z sufitu posypało się coś muzykom na głowę " .
Antymos Apostolis opisuje grę Józefa Skrzeka w zespole Brekaout w czasie koncertu w Świnoujściu : " świetnie grał na tym basie " , " To było najlepsze co słyszałem , najlepsze , co słyszałem w Polsce"
Andrzej Marzec opisuje Józefa Skrzeka w zespole Brekaout w Białymstoku ; " w ogóle nie pasuje do tego zespołu, ani muzycznie , ani osobowościowo " , "w ogóle nie było żadnego porozumienia"
2. Paweł Brodowski opisuje , co było słychać przed koncertem zespołu SBB w Warszawie ; " zanim oni wyszli to przez pół godziny po prostu warczały te głośniki , bu bu bu bu bu bu " .
Właśnie w taki sposób w tym czasie można było słuchać zagłuszarki Radia Wolna Europa . Zagłuszarki na terenie Polski zagłuszały Radio Wolna Europa nadające z Niemiec
3. Franciszek Walicki wymyślił w latach sześćdziesiątych wymyślił hasło "polska młodzież śpiewa polskie piosenki" , i to hasło dotyczy aktualnej wtedy sytuacji w Polsce , wypracowanie w Polsce własnej kultury muzycznej w zakresie muzyki młodzieżowej . W roku 1968 Franciszek Walicki, jest opis w w i k i p e d i a ; " nakłonił do unowocześnienia brzmienia " zespół Brekaout . W roku 1974 Franciszek Walicki realizuje taką samą czynność dla zespołu SBB . Wydaje się , muzyka nagrana na płycie SBB w kwietniu 1974 roku w Warszawie jest wynikiem działania Franciszka Walickiego .
Hasło " szukaj , burz i buduj" wymyślone przez Franciszka Walickiego dotyczy aktualnej wtedy sytuacji w Polsce , w zakresie muzyki młodzieżowej , ale już właścicielem tego hasła jest tylko jeden zespół , zespół SBB .
Poprzednie hasło Franciszka Walickiego jest ogólnie dostępne dla polskiej młodzieży , hasło "polska młodzież śpiewa polskie piosenki " jest sformułowane w sposób ; można z hasła korzystać bez ograniczeń i przy korzystaniu z hasła , i śpiewaniu swojej piosenki , prawa do tej piosenki i prawa do hasła są twórcy piosenki .
Następne hasło Franciszka Walickiego , " szukaj , burz i buduj " jest zawarowane tylko dla jednego zespołu , zespołu SBB , może z tego hasła korzystać tylko jeden zespół .
Paweł Brodowski mówi o Franciszku Walickim ; " wychował tych wszystkich muzyków , promował wszystkie najważniejsze formacje , do SBB" , " czyli zaliczył po prostu do apogeum,już dalej się nie dało" .
Różni polscy muzycy rockowi mówią o latach 1974 do 1979 w Polsce , to był czas królowania zespołu SBB w polskiej muzyce młodzieżowej .
Franciszek Walicki stworzył w latach sześćdziesiątych coś ogólnie dostępnego , chodzi o hasło " polska młodzież śpiewa polskie piosenki" , a w roku 1974 stworzył coś , ale tylko dla jednego zespołu . Można powiedzieć , Franciszek Walicki wybrał króla , jest taki sposób myślenia o polskiej muzyce młodzieżowej
4. Józef Skrzek o zespole SBB : zespół był utożsamiany z wolnością . Co charakteryzowało zespół SBB w latach 1974 do 1980 ; samodzielność .
Paweł Brodowski o Józefie Skrzeku : on to wziął wszystko na siebie , pamiętam , że oni jeżdzili jakimiś mercedesami , przez Polskę , brrrrr , SBB jedzie

Usamodzielnienie , coś bardziej cennego , zespół posiadał warunki do samodzielnej realizacji . Józef Skrzek wtedy był kompozytorem, księgowym, menadżerem, kierowcą, aranżerem . Zdolności organizacyjne , umiejętność dogadania się z handlowcami z firmy Norlin , aby korzystać z instrumentów i techniki nie płacąc , bądż płacąc niewiele . Umiejętności organizacyjne Józefa Skrzeka powodowały podziw w Polsce
5. Redaktor Robert Chlebicki rozmawia z Józefem Skrzekiem , radio AgiRo Music , rozmowa możliwie wrzesień 2021
Józef Skrzek : Poznałem w ogóle brytyjskie siły muzyczno - lądowe , stwierdziłem , że w ogóle łojej , to my jesteśmy harcerze , albo skauci , albo nawet ci , co jeszcze wcześniej są , oni już wtedy mieli potężne możliwości jakiekolwiek , no , my przede wszystkim byliśmy tacy krasnoludki i nie pytaj , ale zagraliśmy za to świetnie
Józef Skrzek o Czesławie Niemenie : sam był w tarapatach , bo on wtedy był bardzo niszczony przez wszystkie środowiska jak możliwe , a zwłaszcza te , które nazywały go pajacem i lepiej te , które nawet nie chciały mu dać zameldowania w Warszawie , no więc sam walczył o byt , próbował też nam pomóc , ale okazało się , że ci inni , sobie tak patrzeli nas jak chcieli
Józef Skrzek : Pojawił się redaktor Walicki , właśnie wszedł do piwnicy posłuchał , mówi ; jaki rasowy band , ja wam pomogę no i zrobił Szukaj Burz i Buduj
Józef Skrzek : Po koncercie w Roskilde , znakomitym koncercie , zresztą moim urodzinowym
Józef Skrzek : Te wszystkie płyty , które mieliśmy z sobą , sprzedaliśmy i natychmiast kupiliśmy ciężarówkę jakiegoś tam zespołu z Hamburga , oczywiście ona była second hand , ale była w dobrym stanie , potem drugą ciężarówkę , czyli rozwijaliśmy , po prostu się
Józef Skrzek : My stawialiśmy na rozwój , ja byłem Al Pacino , ja jednak decydowałem o tym
Józef Skrzek : A my tu w sprzęt ,i w sprzęt i rozwijamy się , bo ja widziałem , po prostu , jak się dzieje na świecie i co można , żeby w ogóle się utrzymać , i tak dalej , wówczas podpisałem kontrakt z firmą Norlin , amerykańską , do reprezentowania , do przedstawicielstwa instrumentów na , w Europie Wschodniej , nazwałbym to , w międzyczasie bardzo dużo nowych kontraktów , które jakby uświadamiały mnie bardziej , że to jest prawidłowe wszystko . Mogliśmy liczyć głównie na siebie
Józef Skrzek : Dużą kasę , czego niestety nie było w Polsce , no w Polsce po prostu , no uważali , że jak chcesz , to grej , ale dobrze że , ciesz się w ogóle
Józef Skrzek : No to w skrócie ci powiedziałem o co chodzi
Józef Skrzek : Ja uważam , że muzycy nasi , w ogóle muzycy ze wschodu są wspaniali , są bardzo po prostu utalentowani , muzykalni , i Rosjanie i Czesi i Słowacy i Węgrzy i tak dalej Polacy oczywiście też , tylko ,że tu my nie opanowaliśmy tej sprawy , tak wcześniej jeszcze , co się nazywa produkcja . Okazuje się , że te wszystkie monumentalne
Józef Skrzek : To jest robota normalnie , to jest niesamowite przygotowanie
Józef Skrzek : Ci patrzą na ręce , gdzie ty grasz , po prostu , a jak już zagrasz , to ci powiedzą , że jesteś zdrajcą , albo co
Józef Skrzek : Ja też zacząłem gdzieś tam dwa lata temu w Stanach coś na mocną strunę i po prostu musiałem przerwać
Józef Skrzek : W muzyce to SBB przeszło też , nie na , wyjątkowo przeszło , no to naprawdę jestem pełen podziwu , że nam się wtedy to wszystko tak poukładało , tylko ,że wiadomo , że jak tak orasz , nie masz zaplecza jakiegokolwiek pewnego , technicznego czy jeszcze tym podobnego , to w pewnym momencie się , że tak powiem , zmęczysz , no i dlatego były te przerwy , które czasami trwały dwie dekady . To jest ludzkie bardzo , i trzeba powiedzieć , że wszyscy po pierwsze jesteśmy ludżmi , i od tego się wszystko zaczyna , albo się kochamy , albo się rozumiemy , albo lepiej sobie zrobić przerwę . Tak się działo z tym zespołem
Józef Skrzek : Ja jestem stworzony do bycia z muzyką w różnorodnej formie , to , że siedziałem po naście , po dziesiąt godzin , spałem w studio w Opolu normalnie pod stołem , no ale to moje życie , ja to wymieniam zawsze , tak jest i tak będzie , i właściwie , teraz mam rodzinę ukochaną , gdzie właściwie spędzam bardzo dużo czasu , ale to jestem w dalszym ciągu oddany muzyce , bo taka jest moja domena , takie jest moje przeznaczenie
Józef Skrzek : Teraz czekam na przebudowę Planetarium Śląskiego , bo grałem na zamknięciu , z tym całym sprzętem projekcyjnym , a teraz będzie nowy
Redaktor : A chciałem zapytać jeszcze , po prostu o najbliższe plany praktycznie , w ogóle czy pana jako jego , Józefa Skrzeka , czy może jakieś inne projekty muzyczne z kimś . Czy mógłby pan parę słów zdradzić , taka możliwość w tej chwili słuchaczom , pana fanom również . Co pan planuje
Józef Skrzek : Zagrałem dyplom z Mirkiem Muzykantem podczas zjazdu fizyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie , zaprosili , tam w nagrodę , co zrobiłem wcześniej , "Na styku dwóch nieskończoności" , czyli połączenie Wszechświata fizyków z muzyką , którą w tym graliśmy wspólnie z kilkoma jeszcze innymi artystami , między innymi , Elą Skrzek , córką . No , a to było bardzo wielkie przeżycie , powiem ci szczerze , i to znakomite jest bractwo , ci fizycy , wspaniali ludzie . Coś teraz zagram z Jannim , Cypryjczykiem , z jego projekcjami w Krakowie . Potem będę grał na świętej Górze , z syntezatorem i organami , potem będę grał na Rawie Blues , SBB i Irkiem Dudkiem , w międzyczasie gram tutaj na fortepianie w Zameczku w Michałkowicach , za chwilę będę w Bielsku-Białej w katedrze , i będzie to moja dedykacja , dla tych , którzy zginęli w pożarze w Czechowicach , a potem , prawda , jakoś jeszcze będę się przymierzał do Misterium Dnia Zadusznego , które robię od paru już dobrych ,no czy właściwie , od Nowego Wieku , w różnych miejscach , tutaj , na Śląsku , jest to moja dedykacja dla tych ,dla których mam wielki szacunek , czyli dla tych , których pamiętam , i o których pamiętamy . Misterium Dnia Zadusznego . No i w międzyczasie szykuję się do tego przelotu do Stanów , bo tam mam mieć , a właściwie mam zaproszenie , tylko muszę się do tego przygotować , jeśli będę miał na to czas
Józef Skrzek : W międzyczasie mam też zaproszenia do tej Europy , Berlin , Aachen , no i do Paryża . Także ja , jakby tutaj , kończę wydanie , przygotowanie tego , takiego projektu , który jest dla młodego Maksymiliana , który zginął w wieku kilkunastu lat , jego rodzina bardzo chciała ,żebym skomponował , jest już faktycznie w miksie , w tej chwili , chyba , że jeszcze dogramy właśnie fragment w Paryżu , na organach . No a poza tym też , prawda , przygotować mam z fizykami " Creation of Elements" , no i przygotowuję , wreszcie , małżonka , Alina i , będą w kilku utworach , Alina Skrzek , tytuł "Marzenia" , i to będzie wydawnictwo , które powinno niedługo się ukazać , w tym ja też biorę udział
Redaktor : Bardzo , bardzo się cieszymy , czekamy oczywiście z niecierpliwością

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 18, 2021 18:48 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , byłem w Krakowie na koncertach zespołu SBB 14 kwietnia 1980 roku . Koncerty w hali sportowej klubu Wisła , dwa koncerty pod rząd , tylko zespół SBB . Praktycznie dwa identyczne koncerty . Pierwsza część , zespół przedstawił swoje kompozycje , czyli muzyka z pierwszej strony płyty long-play SBB Follow My Dream , i dalej kompozycje , razem około czterdzieści pięć minut grania dobrze skonstruowanych kompozycji . Następnie około czterdzieści pięć minut grania , muzyka powstawała podczas grania koncertu , upust emocji muzyków . Po oklaskach publiczności żadnego bisu ze strony muzyków SBB . W taki sposób realizowane koncerty można było rozumieć ; zbudowane wspaniałe konstrukcje - czyli pierwsza część koncertu , zostały zburzone - druga część koncertu , i szukaj wiatru w polu - część koncertu przeznaczona na bisy , nie odbyła się . Odwrotność , co do rozumowania w kolejności ; szukaj , burz i buduj
2. Antymos Apostolis : Taka awangarda ekspresjonistyczna

Są to słowa w książce Andrzeja Hojna , Michała Wilczyńskiego pod tytułem SBB Wizje , Ślaska Witryna Muzyczna , rok 2003 , słowa dotyczą opisu płyty SBB nagranej w kwietniu 1974 roku . Impresjonizm ; definicja : "obrazy impresjonistyczne często powstawały w pośpiechu ( przez szybkie nakładanie plam farby ) "

Granie plamami muzycznymi , jest to charakterystyczna cecha muzyki zespołu SBB
3. Lata świetności zespołu SBB , płyty nagrane przez zespół są opisane przez muzyków zespołu SBB
Jerzy Piotrowski : Nie podoba mi się "Welcome". Jeśli chodzi o bębny , brzmi bardzo żle . Słuchałem jej ostatnio i głupio mi się zrobiło , że tak grałem
Jerzy Piotrowski : Po tych wszystkich płytach nagrywanych w Niemczech - moim zdaniem nieudanych - pojawiło się "Memento..." , którą uważam za najlepszą płytę SBB po debiucie . Można sobie wmawiać , że niemieckie płyty były dobre , ale ja mam jednak zupełnie inne odczucia. "Memento z banalnym tryptykiem" jest pierwszym studyjnym albumem SBB , który zabrzmiał tak , jak powinno SBB zabrzmieć w studio

Słowa Jerzego Piotrowskiego w książce o zespole SBB
4. Czy był koncert SBB i Skaldów na jednej estradzie . Gitarzysta zespołu Test , Dariusz Kozakiewicz wspomina , były koncerty SBB i Testu , SBB jako pierwszy zespół koncertu i zespół Test , jako drugi zespół koncertu . SBB i Skaldowie , wspólny koncert , pomysł .
Kompozycja Andrzeja Zielińskiego "Stworzenie świata część druga" z płyty Skaldów wydanej w roku 1976 pod tytułem "Stworzenie świata część druga" , kompozycja w czasie 14'47" do 16'11", i kompozycja zespołowa SBB "Wizje" z płyty SBB wydanej w roku 1974 w czasie 17'10" do 18'55" mają cechy wspólne
5. Czesław Niemen ze swoim zespołem , czyli z Jackiem Mikułą , Andrzejem Tylcem , Tomaszem Jaśkiewiczem , Januszem Zielińskim i z chórkiem Zofią Borcą , Krystyną Prońko , Elżbietą Linkowską w czerwcu 1971 roku zagrali koncert w Opolu , inernauta D o n P e d r o na stronie jiutiubie pisze komentarz do tego koncertu ,
Internauta D o n P e d r o : Najlepszy okres rocka progresywnego , eksperymentalnego i psychodelicznego w Polsce

Rzeczywiście SBB w Polsce , lata 1971 i dalej , to jeden z wielu zespołów grających taką muzykę , jak mówi Tomasz Jaśkiewicz , muzycy polscy ; Janusz Zieliński , Czesław Bartkowski grali swoją muzykę
Tomasz Jaśkiewicz : Janusz Zieliński nie słuchał niczego
Tomasz Jaśkiewicz : Bartkowski , jeśli chodzi o muzykę progresywną czy jazz-rock, prawdopodobnie niczego nie słuchał
Tomasz Jaśkiewicz : Wprost nikt u nas się do żadnych wzorców nie odwoływał . Nie było mowy , że będziemy grali jak ten czy tamten , byłoby to naprawdę straszne faux pas , gdyby ktoś powiedział " Zagraj jak Jimi Hendrix" . Nigdy w życiu

Te słowa Tomasz Jaśkiewicza w książce " Byłem gitarzystą Niemena" . Natomiast muzycy SBB otwarcie mówią , swoją muzykę wzorują na różnych muzykach i mówią różne imiona i nazwiska .
SBB w 1971 roku zaczynają grać w królestwie muzyki progresywnej . Trenują wiele , chcą być lepsi od tych , którzy w Polsce grają . Dowodzi to faktu , jak świetni byli polscy muzycy rockowi w Polsce w roku 1971
6. Paweł Brodowski w rozmowie z redaktorem Jackiem Kurkiem przeprowadzonej w siedzibie pisma "Jazz Forum " w roku 2021 szczegółowo opisał , kiedy dowiedział się o decyzji muzyków SBB o odejściu od Czesława Niemena w roku 1973 .W jeden dzień po nagraniu płyty "Ode to Venus" . Potem Józef Skrzek mówi o tym , w Agencji Artystycznej Pagart traktowano muzyków Silesian Blues Bandu jak niepoprawnych gówniarzy .Pracownicy Agencji Artystycznej Pagart dowiadują się ; muzycy Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski jadą z Czesławem Niemenem do Niemiec ,w Niemczech nagrywają płytę , i na drugi dzień po nagraniu płyty mówią , odchodzą od Niemena . Realizują zaplanowane koncerty w Finlandii , w Polsce , i po realizacji zaplanowanych koncertów nie kontynuują współpracy z Czesławem Niemenem .
Równie szczegółowo opisał Paweł Brodowski pobyt w Republice Federalnej Niemiec z Grupą Niemen w roku 1973 . Ja błędnie pisałem , o powrocie z Finlandii , rzeczywiście sytuacje , kiedy muzycy Silesian Blues Bandu "przedrzeżniali Czesława Niemena " , sami śpiewając pieśni rosyjskie , wydarzyły się w Republice Federalnej Niemiec podczas powrotu do Polski
7. Paweł Brodowski : Wiem , że było takie parcie , że Józek musi tutaj zaistnieć jako solista

Słowa Pawła Brodowskiego w rozmowie z redaktorem Jackiem Kurkiem w roku 2021 dotyczą repertuaru płyty Czesława Niemena "Ode to Venus" nagranej w Republice Federalnej Niemiec w roku 1973 . Ktoś wytwarzał takie parcie , kto , ktoś z Polski
8. Pani redaktor Iwona Wróblak w piśmie Kurier Międzyrzecki , 6. grudzień 2006 rok opisuje koncert Józefa Skrzeka w Międzyrzeczu w kościele świętego Jana jesienią 2006 roku,
Pani redaktor : Burza dżwięków układa się u niego w doskonały kształt dojrzałego muzycznie dzieła
Pani redaktor : oceanie dżwięków płynących spod ołtarza

Mniej więcej takie zdanie wyraził o graniu Józefa Skrzeka organista Paweł Banasik , słowa są na płycie dvd Czas II Józefa Skrzeka i Michała Banasika , rok 2009
9. Józef Skrzek : my się nie wieżliśmy na jego plecach , sami sobie na to zapracowaliśmy
Józef Skrzek : To my stworzyliśmy ten styl , to brzmienie

Słowa Józefa Skrzeka o współpracy Silesian Blues Bandu z Czesławem Niemenem w książce o zespole SBB

Paweł Brodowski : Tylko trzeba powiedzieć , że na ten kontrakt , bo ktoś mi to niedawno uprzytomnił , to pracowali muzycy z wcześniejszego składu . To nie był kontrakt dla tej grupy , że ktoś usłyszał taką awangardową i oni muzykę , i oni dostali , to nie było tak . To firmował Czesiek , który swoimi tymi etapami typu Niemen Enigmatic , Czerwony Album , też wcześniejsze , pobytem swoim we Włoszech , dwuletnim , on na to wszystko pracował , tamten etap się wykruszył , rozpadł , zakończył , a oni weszli , jak gdyby, do tej rzeki już w nowym składzie . Już nową łodzią odpłynęli. To taka była sytuacja i Czesio nagrał ta płytę dla CBSu . CBS prawdopodobnie chciał inną muzykę nagrywać. Taką , jak Czesio miał na Enigmatic , tamtą , taką , która by szeroko poszła do ludzi

Te słowa Pawła Brodowskiego w rozmowie z redaktorem Jackiem Kurkiem
Jaki styl , jakie brzmienie wypracowali współpracownicy Czesława Niemena do roku 1971, a jaki styl opracowali muzycy SBB . Zamiast szeroko grać , wszystko zawęzili. Wszystko , łącznie ze współpracą Niemena z CBS
10. Józef Skrzek w rozmowie z panią redaktor Katarzyną Korczak w piśmie Dziennik Bałtycki , 4. września 1996 rok
Józef Skrzek : Oratorium "Zatoka pogromców burz" jest moim hołdem dla Wybrzeża , dla ludzi morza , myślę również o tych , którzy tu walczyli , na przykład w wojnach

Jakich wojnach , na terenie Wybrzeża walczono w wielu wojnach
11. Strona p o r t a l s a m o r z ą d o w y
Katowice będą gospodarzem organizowanego pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku

Promocja miasta i możliwie promocja artysty Józefa Skrzeka
12. Paweł Brodowski : Jak można nagrać płytę dla światowej wytwórni CBS i na , dzień po nagraniu oświadczyć , że my odchodzimy

Te słowa Pawła Brodowskiego w rozmowie z redaktorem Jackiem Kurkiem , w roku 2021 . Z relacji Pawła Brodowskiego , który był obecny przy powiedzeniu Czesławowi Niemenowi przez muzyków Silesian Blues Bandu o takiej decyzji , wynika ; to czynności Czesława Niemena były powodem decyzji muzyków Silesian Blues Bandu o nie kontynuowaniu współpracy z Czesławem Niemenem . Jakie to czynności , realizowanie swojej , prywatnej płyty z muzyką swojej młodości i swego dzieciństwa .
Józef Skrzek w rozmowach usiłuje namówić słuchaczy do zrozumienia swojego związku z osobami , wśród których wzrastał . Zaproszono Józefa Skrzeka do studia telewizyjnego w roku około 1980 , godzinny program , w programie muzyka z płyty Ojciec chrzestny Dominika , i rozmowa dwóch redaktorów z Józefem Skrzekiem . Józef Skrzek mówi , chce , aby okładka płyty "Ojciec chrzestny Dominika" była rozkładana , a wielka ilość miejsca na okładce byłaby wypełniona fotografiami Józefa Skrzeka z czasów dzieciństwa i młodości
13. Roman Kostrzewski : Bytomski Miejski Dom Kultury , gdzie nocami napierdzielało SBB !

Te słowa w książce pod tytułem ; Roman Kostrzewski . Głos z ciemności , autorzy ; Roman Kostrzewski , Mateusz Żyła , wydawnictwo Sine Qua Non , rok 2016
14. Wojciech Młynarski : Cenzura zmuszała autorów do wymyślania metafor , które pozwolą im ją obejść

Słowa Wojciecha Młynarskiego w piśmie Nostalgia , numer 2 , data kwiecień , maj 2021.
Muzycy SBB nie prowadzili żadnej gry z cenzorami , nic z tekstów wykonywanych na koncertach SBB czy Józefa Skrzeka nie zmieniono
15. W roku 1978 organizacje muzyczne w Polsce i w Związku Radzieckim zorganizowały Halinie Frąckowiak tournee , ilość koncertów 66. Halina Frąckowiak na tournee do Związku Radzieckiego wyruszyła z zespołem Heam . Repertuar , piosenki z płyty "Geira" z 1977 roku nagranej z zespołem SBB i swoją muzykę grali muzycy zespołu Heam. Praktycznie zaproszenie dla Haliny Frąckowiak na to tournee obejmowało zespół towarzyszący, instrumentalistów , czyli zespół SBB . Wtedy , jeśliby muzycy SBB zdecydowali się wybrać z Haliną Frąckowiak do Związku Radzieckiego , możliwie , raczej możliwie uzyskaliby zaproszenie do wytwórni płytowej w Związku Radzieckim w celu nagrania płyty , jednej , drugiej , następnej. Józef Skrzek mówi , ze Związku Radzieckiego otrzymywali najwięcej listów od fanek i fanów . SBB było w Związku Radzieckim akceptowane , a w Zachodniej Europie w roku 1979 powiedziano , SBB się nie rozwija i zaproponowano Józefowi Skrzekowi udział w jakimś nowym zespole . Fatalnie przyjęto zespół SBB w programie telewizji w Niemieckiej Republice Demokratycznej . Muzycy SBB mówią o błędach agencji Aries .
Płyta "Geira" okazała się dla Haliny Frąckowiak podstawą do realizacji tournee w Związku Radzieckim , ale wobec nieobecności SBB , na tournee z Haliną Frąckowiak jedzie grupa Heam , grają swoje aranżacje kompozycji Józefa Skrzeka i swoje kompozycje .
Takie tournee dla Haliny Frąckowiak i zespołu SBB mogłoby pokazać tłumy na koncertach , zamówienia na następne koncerty , realizacje płyt long-playów w studiach nagraniowych w Związku Radzieckim . Trzymanie się tylko agencji Aries doprowadziło SBB do rozpadu . Powodzenie tournee w Związku Radzieckim powodowałoby możliwie zaproszenia na tournee do Rumunii , Bułgarii

Wydawnictwa oczekiwane z Józefem Skrzekiem , omówione w rozmowie z redaktorem Robertem Chlebickim w radio AgiRo Music

1. Płyta "Marzenie"
2. Płyta z Jannim , Cypryjczykiem

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 19, 2021 21:56 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , pan Ryszard Gloger w rozmowie z redaktorem Jackiem Kurkiem , rozmowa w 2021 roku
Ryszard Gloger : Takie pierwsze spotkanie z SBB to był Pop Session , w Operze Leśnej , 1977 rok . I pamiętam ,że tam była całkiem niezła plejada wykonawców , między innymi był taki enerdowski zespół Stern Combo Maiser , dobrze wyposażony instrumentalnie , grający głośniej , jak wiele naszych zespołów , tych rockowych , no a potem pojawił się SBB , w mocno okrojonym składzie , bo nie zagrał Antymos , tylko w dwójkę grali , no ale byłem po prostu oczarowany , i mogę powiedzieć ,że taki zdruzgotany , tym , co usłyszałem , bo w głowie krążyły mi naprawdę te najwspanialsze nazwiska , jeśli chodzi o instrumentalistów , klawiszowców , prawda , bo wtedy już Józef Skrzek był takim czarodziejem tych instrumentów , więc pomyślałem Keith Emerson , Rick Wakeman , a ja tu mam na odległość pierwszego rzędu kogoś zupełnie niezwykłego i to było , no , czarowne , to co usłyszałem i przebiło wszystko , a w dodatku byłem zszokowany , że taki zespół w Polsce potrafił zgromadzić takie instrumentarium , bo on tam miał naprawdę arsenał tych instrumentów , już nie mówiąc o samych walorach brzmieniowych , bo przecież teraz może już nie reaguje na dżwięki elektryczne , gitary , syntezatorów , tego wszystkiego , natomiast w tamtym czasie ucho chłonęło nowy rodzaj estetyki dżwiękowej i to wszystko potrafił pokazać , no w takiej nieprawdopodobnej palecie Józek Skrzek
2. Gitarzysta zespołu SBB , Antymos Apostolis mówi o zespole SBB w rozmowie z redaktorem Maciejem Nowakiem , pismo Magazyn Perkusista , data sierpień 2018
Antymos Apostolis : Wyróżnialiśmy się jako zespół z tego wszystkiego co było w Polsce dookoła

Zespół SBB , w jaki sposób wyróżniał się w branży muzyki estradowej w Polsce . Józef Skrzek , kierownik zespołu SBB , zadbał o sprzęt , mnóstwo sprzętu muzycznego i techniki , stanowiło to własność zespołu , lub było coś zespołowi użyczane na bardzo korzystnych warunkach finansowych . Józef Skrzek , po tym , jak Adam Makowicz powiedział o jednym panu w Austrii , handlarzu sprzętu muzycznego , skorzystał z tych słów w sposób właściwy , zaprzyjażnił się z tym panem z Austrii . Następnie dogadał się z handlowcami z firmy Norlin , po to , aby korzystać bogato ze sprzętu muzycznego jako przedstawiciel , w wyniku umowy otrzymywał sprzęt do testowania . Są możliwości i te możliwości zostały wykorzystane w sposób właściwy . Jerzy Piotrowski podpisal kontrakt z hadlowcami w Europie Zachodniej , wynikiem tej umowy była możliwość korzystania ze sprzętu muzycznego . W jednej rozmowie Józef Skrzek mówi , Agencja Artystyczna Aries wyposażyła zespół SBB w ciężarówkę .Umowę z Agencją Aries Józef Skrzek podpisał we wrześniu 1977 roku.
Józef Skrzek : podpisali kontrakt na pięć lat
Józef Skrzek : Jednym z elementów kontraktu było zaplecze transportowe

Te słowa Józefa Skrzeka w książce o zespole SBB .
Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Robertem Chlebickim , rozmowa w radio AgiRo Music , rozmowa możliwie wrzesień 2021 rok ;
Józef Skrzek : Po koncercie w Roskilde
Józef Skrzek : Te wszystkie płyty , które mieliśmy z sobą , sprzedaliśmy i natychmiast kupiliśmy ciężarówkę jakiegoś tam zespołu z Hamburga , oczywiście ona była second hand , ale była w dobrym stanie , potem drugą ciężarówkę

Koncert zespołu SBB w Roskilde był 2. lipca 1978 roku .
Wyróżniało SBB ; legalna praca u pracodawcy w Europie Zachodniej , i legalna współpraca z polskimi organizatorami muzyki . Granie muzyki , cecha wyróżniająca , opanowali metodę gry na instrumentach , po zagraniu muzyki o wyrażnej konstrukcji muzycznej , a przed zagraniem muzyki o wyrażnej konstrukcji muzycznej , w tym czasie grali tło muzyczne ,muzycy mieli opanowanych wiele różnych rozgrywek , w zależności od nastroju . Czym się charakteryzuje tło muzyczne grane na koncertach SBB , przede wszystkim brakiem ciszy , bez przerwy było coś słychać . Jasne jest , z różnymi wyjątkami , ale muzyka bez przerwy , jeden , dwóch lub trzech instrumentalistów grało .
Jedna cecha charakterystyczna dla zespołu SBB , produkcja . SBB , jako jeden podmiot prawny , związany kontraktami z kontrahentami , zwiększający ilość kontrahentów , zwiększający swoją produkcję , zwiększający swój zasięg działania . Postrzegając zespół SBB z punktu widzenia inwestora , który rozważa zainwestowanie swoich środków finansowych w młodą , spółkę giełdową , SBB było wymarzonym obiektem do takiego myślenia . Jasne jest , jest to moje rozwinięcie myślowe , ja takie wnioski mam opracowane , ponieważ w latach początku Giełdy Papierów Wartościowych w Polsce i dalej , zapoznałem się z mnóstwem prospektów emisyjnych spółek giełdowych , zachęcających inwestorów do inwestowania w spółkę . Najatrakcyjniejsze spółki giełdowe , których wartość rynkowa rośnie w czasie , zwiększają swoją produkcję , inwestują w nowoczesny sprzęt służący do realizacji produkcji , trzymają trzeżwo i krótko koszty własne , wolne środki finansowe są w większości przeznaczane na inwestycje , dbają o image spółki produkcyjnej , zwiększają zasięg sprzedaży swoich produktów , zwiększają ilość sprzedaży swoich produktów ,podpisują korzystne kontrakty , realizują korzystne przejęcia spółek różnych , mają atrakcyjny swój produkt do sprzedaży , posiadają realną wizję rozwoju spółki na lata , lata produkcji .
Wszystkie te cechy , charakteryzujące nową spółkę giełdową , posiadał zespół SBB . Jeśli chodzi o korzystne przejęcia , proszę , przyjęli do współpracy znakomitego gitarzystę , Sławomira Piwowara . W takim sposobie myślenia , wartość akcji zespołu SBB , jasne , to myślenie , zyskiwałaby znacznie na wartości , stając się liderem wzrostu wartości Giełdy Papierów Wartościowych .
Pan Ryszard Gloger mówi o swoim wrażeniu na koncercie zespołu SBB w Sopocie 26.lipca 1977 roku , słowa :
Ryszard Gloger : ale byłem po prostu oczarowany

Z jakiego powodu jest oczarowanie godzinnym koncertem zespołu SBB , Józef Skrzek wyjaśnia w rozmowie z redaktorem Robertem Chlebickim w radio AgiRo Music ,
Józef Skrzek : A my tu w sprzęt , i w sprzęt , i rozwijamy się , bo ja widziałem , po prostu , co się dzieje na świecie i co można , żeby w ogóle się utrzymać

Co widział Józef Skrzek , co się dzieje na świecie . W latach 1977 i dalej w Zachodniej Europie istnieją Giełdy Papierów Wartościowych i wszyscy ludzie tam mieszkający wiedzą , można zainwestować swoje pieniądze w papier wartościowy , akcję spółki giełdowej , i , jak na giełdzie , zyskać lub stracić . Sposób myślenia ludzi mieszkających w Europie Zachodniej jest pod wpływem zasad działania Giełdy Papierów Wartościowych , i stąd wynikających zasad egzystencji , widzianych przez wartość papieru wartościowego .Mniej więcej , ale istnieje taki kierunek rozumowania . W roku 1977 i dalej w Polsce nie było Giełdy Papierów Wartościowych , nie postrzegano wartości papieru wartościowego.
W roku 1976 na świecie ceny cukru ustalała Giełda Papierów Wartościowych , Giełda Towarowa , w Stanach Zjednoczonych ceny tego towaru wzrastały . Są instrumenty rynku kapitałowego , służące do stabilizacji cen produktu . A w Polsce w roku 1976 nie było , bądż nie skorzystano z instrumentów rynku kapitałowego służących do stabilizacji cen produktu . W Polsce podjęto decyzje , których skutkiem było ; spore zwiększenie ceny produktu , jak cukier , i strajki w Polsce .
Cecha charakterystyczna dla zespołu SBB , uodpornienie się na zmiany koniunktury , czy warunków egzystencji , i korzystanie z różnych możliwości . Zwolnienie lekarskie dostarczone przez Antymosa Apostolisa w 1977 roku , zwolnienie lekarskie dostarczone przez Jerzego Piotrowskiego w 1979 roku , nie wpłynęło na produkcję zespołu SBB .
Cecha charakterystyczna dla zespołu SBB , uodpornienie się na granice państw , posiadane paszporty pozwalały na legalne przekraczanie granic różnych krajów. W latach do 1980 był to problem znaczny .
Cecha charakterystyczna zespołu SBB: trzymanie się razem , pomaganie sobie w biedzie, SBB jest zespołem , nie było możliwe , aby ktoś przybył do zespołu , i mówi , ja biorę do siebie jednego muzyka , bo tak mi się podoba . Takie sytuacje były codziennością dla muzyków estradowych wszędzie . Trzymanie się razem , uodpornienie się na takie ewentualne zagrywki .
Cecha charakterystyczna dla muzyków SBB ; sposób rozmawiania z przedstawicielami prasy , radia , telewizji . Sposób przemyślany , opracowany , w ogóle nie doszło do sytuacji , jakiś redaktor wymusza mówienie , i z tego mówienia kłopoty . Co powiedzieli muzycy SBB , nie skutkowało jakimiś kłopotami .
Cecha charakterystyczna dla zespołu SBB , uodpornienie się na cenzurę . Cenzura dla zespołu SBB nie miała nic do gadania , wymuszania . Teksty już w taki sposób były opracowane , po to , aby cenzura się nie wtrącała . I jest to spore osiągnięcie , uodpornienie się na cenzurę . Wiele wykonawców estradowych mnóstwo czasu w swoich wypowiedziach poświęca cenzurze , praktycznie dla SBB , o cenzurze nie mówiło się .
Cecha charakterystyczna , reklama swojego zespołu non-stop , czyli w mediach chwalenie swojego produktu . Kompozycja "Cięcie " stała się taką reklamą , w czasie najlepszej oglądalności w Polskiej Telewizji jest muzyka grana przez zespół SBB . Reklama jest podstawą działalności spółki giełdowej , i ten warunek zespół SBB spełniał .
Obecność wszędzie , i ten warunek również spełniony , SBB są w polskiej prasie , ilość rozmów opublikowanych z Józefem Skrzekiem znaczna , SBB sa w Polskim Radio , mnóstwo muzyki SBB jest w Polskim Radio , ja słyszałem . Obecność na ważnych festiwalach muzycznych , są . Obecność na koncertach w Polsce i za granicami Polski , realizowana .
Posiadanie tak zwanych pleców , mieli muzycy SBB .
Paweł Brodowski : Wiem , że było takie parcie , że Józek musi tutaj zaistnieć

Te słowa Pawła Brodowskiego w rozmowie z redaktorem Jackiem Kurkiem , rozmowa w roku 2021, słowa Pawła Brodowskiego dotyczą udziału Józefa Skrzeka w nagraniu płyty Czesława Niemena "Ode to Venus" w roku 1973 .
Plecy muzycy SBB , można napisać mieli , jest to Franciszek Walicki , Czesław Niemen , Andrzej Marzec, Maciej Szczepański , Piotr Szulkin i wiele następnych osób .
Cecha charakterystyczna , posiadanie umiejętności posługiwania się tym , co posiadają i umiejętne pokazywanie tych umiejętności .
Cecha charakterystyczna muzyków SBB , to dbanie o własny wizerunek .
Paweł Brodowski wyraża się o muzykach SBB ,słowo ; razem , i skojarzenie o SBB , jest to coś zorganizowanego .
Sposób zorganizowania czasu , wykorzystanie czasu , wzbudzało podziw , jak oni to wszystko zdążą , takie mnóstwo czynności , tytani pracy , takie skojarzenia z muzykami zespołu SBB .
Cecha muzyków SBB , szukanie przyjaciół ,nawiązywanie przyjażni , pielęgnowanie przyjażni. Józef Skrzek mówi , szybko się zaprzyjażnia

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 23, 2021 0:25 
Awatar użytkownika

Jurku- jakże miło było przeczytać Twój post... :)

Jurek pisze:
Równie szczegółowo opisał Paweł Brodowski pobyt w Republice Federalnej Niemiec z Grupą Niemen w roku 1973.

Ja błędnie pisałem o powrocie z Finlandii, rzeczywiście sytuacje, kiedy muzycy Silesian Blues Bandu "przedrzeźniali Czesława Niemena" (...) wydarzyły się w Republice Federalnej Niemiec (...)

Starsi fani zapewne pamiętają, że w latach 70. używaliśmy nazwy "NRF" na oznaczenie tego dość nieufnie traktowanego w PRL państwa zachodnioniemieckiego (może i słusznie :wink: ).

Analizując ten etap zagranicznej kariery Niemena i jego ówczesnych muzyków warto przypomnieć, że problemy z wyjazdem na nagrania i koncerty w NRF miał Józef- rodowity Ślązak.

Lakoniczne informacje o poczynaniach naszych muzyków na niemieckim rynku muzycznym mieliśmy wówczas tylko dzięki wywiadom i notkom w czasopismach "JAZZ" i "JAZZ FORUM".

Paweł Brodowski opowiedział redaktorowi Kurkowi o kilku epizodach związanych z karierą Czesława i muzyków SBB, ale pokusił się też o spojrzenie na ten etap już z pewnego dystansu.

Odmalował całą tę historię bardzo zgrabnie, a w Jego obrazie znalazło się miejsce na zarys początków awangardowego składu grupy Niemena i na wspomnienie zasług poprzedników, lecz...

.. nie postawił przysłowiowej kropki nad "i", jeśli chodzi o przyczynę rozstania "Maluchów" z Niemenem. Tą przyczyną oczywiście nie były przekomarzanki w drodze, ani awaria chłodnicy...

Powodem rozbratu były wygórowane ambicje dwóch muzyków i tego problemu nie udało się rozwiązać menażerom. Co prawda, podczas panelu z okazji jubileuszu SBB.. chyba Art..

.. upatrywał przyczyny odejścia Trójki w odmiennej koncepcji muzyki i z tą tezą też można się zgodzić, ale do rozstania z Niemenem mogło dojść np. dwa lata później, czyż nie..?

I byłoby to na pewno z korzyścią zarówno dla kariery Niemena, jak i Jego młodszych kolegów, którzy mogli z Nim nagrać płytę w Stanach. Dziś to już nie ma wielkiego znaczenia...

Schedą po Niemenie zawiadują Panie, dla których wznowienie płyt nagranych dla CBS raczej nie jest priorytetem, a Józef i zespół SBB są już znani z innych osiągnięć artystycznych.

Właśnie dotarła do nas informacja, że Skrzek obok Możdżera jest głównym kandydatem do corocznej Nagrody Mediów Publicznych - patrz -> Polskie Radio 8)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lis 29, 2021 19:50 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , jest mi również przyjemnie , Markovitzu , za post w dyskusji . w szczegółowym temacie , w jaki sposób doszło do rozpadu Grupy Niemen , czyli o rzeczywistych czynnościach , i , rzecz następna , jakie są przyczyny tego wydarzenia , tutaj chodzi o przekonania , czyli stan świadomości muzyków Grupy Niemen , oraz osób uczestniczących , i do tego jeszcze trzecia sprawa , jaką wersję uzgodniono dla opinii publicznej .
Uczestnicy ;
Antymos Apostolis : Nonsens i bzdura

Te słowa Antymosa Apostolisa o płycie Grupy Niemen "Ode to Venus" są w książce o zespole SBB .
Paweł Brodowski : Wiem , że było takie parcie , że Józek musi tutaj zaistnieć jako solista i dostał jeden utwór
Paweł Brodowski : I był taki , w czasie tego wyjazdu , taki dzień przerwy . Macie wolne , możecie robić sobie co chcecie , a ja w tym czasie nagram swoją , inną płytę na prośbę wytwórni
Paweł Brodowski : on chciał po prostu tylko udokumentować swoją przeszłość
Paweł Brodowski : na tej płycie , która się Józkowi , Apostolisowi i Jurkowi nie podobała . Oni tego nie rozumieli wtedy , i mówi , tak jak w skrócie , on śpiewał ruskie piosenki a oni przecież , no jak , w ogóle , do czego , oni tego nie rozumieli , to im zupełnie nie pasowało
Paweł Brodowski : wracamy do Polski najpierw kierujemy się do Berlina , przez Frankfurt do Berlina , ale ja , my już wiemy , że oni odchodzą od Czesława . Ja byłem po prostu przerażony , osłupiały . Jak można nagrać płytę dla światowej wytwórni CBS i na , dzień po nagraniu oświadczyć , że my odchodzimy

Czesław Niemen : Pamiętam naszą długą rozmowę w samochodzie , gdy wracaliśmy do Polski
Paweł Brodowski : Oni nie mogli już tego wytrzymać
Paweł Brodowski : oni tak naprawdę chcieli się uwolnić
Paweł Brodowski : strasznie ich drażniła płyta z rosyjskimi piosenkami nagrana przez Niemena , przedrzeżniali go bardzo
Józef Skrzek : rozstaliśmy się na przekór rozsądkowi twórczemu

Te słowa Czesława Niemena , Pawła Brodowskiego i Józefa Skrzeka z książki Niemen czas jak rzeka .
Paweł Brodowski o płycie "Ode to Venus " : Tej płyty się nie da sprzedać , bo żeby płytę wypromować muszą być koncerty . A Czesław już nie ma zespołu
Paweł Brodowski : płyta została wydana , pięknie , ale ta przygoda się skończyła , Czesiek był niepocieszony , bo strasznie chciał , chciał stworzyć nowy zespół , a oni tak poszli swoją drogą , Czesio wiedział , że drugiego takiego zespołu już nie będzie miał

Czesław Niemen : Miałem zespół , ale sobie poszli

Te słowa Czesław Niemen mówi we Wrocławiu na swoim samotnym występie z estrady do publiczności w Hali Ludowej w listopadzie lub grudniu 1981 roku , ja byłem na tym koncercie

Andrzej Marzec : Materiał " Russische Lieder "
Andrzej Marzec : Nie zrobiono z tym nic

Te słowa Andrzeja Marca w rozmowie z redaktorem Jerzym Sosnowskim w Polskim Radio .
Wszystkie czynności są dla uczestników zrozumiałe i akceptowane , oprócz jednego rodzaju czynności . Czynności realizowanych przez Czesława Niemena przy nagrywaniu swojej płyty "Russische Lieder" .
Stan świadomości uczestników .
Niemcy prosili Czesława Niemena , aby nagrał swoją płytę ze śpiewem w języku rosyjskim. Myślę , był to tak zwany gratis od firmy , od firmy CBS , a szczegółowo od pana Wernera Wunderlicha dla Czesława Niemena . Możliwie , wszyscy uczestnicy , oprócz Wernera Wunderlicha i Czesława Niemena , byli przekonani , ich, w kapitalistycznym kraju, życiem rządzi pieniądz , a więc jeśli zainwestowano w nagranie płyty "Russische Lieder " , to obowiązkowo , wytwórnia będzie oczekiwać na trasy koncertowe z piosenkami z tej płyty . Patrzę na fotografię Wernera Wunderlicha i Czesława Niemena w książce Niemen czas jak rzeka , i co , spotkanie , spotkanie dwóch gentlemanów , a gentlemani o pieniądzach nie rozmawiają .
Wersja dla opinii publicznej ; pominięto wpływ solowej płyty Czesława Niemena , a skoncentrowano się na następnych realizacjach uczestników , jakie to realizacje ; robienie swojej roboty

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 272 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.