[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob maja 28, 2022 8:50

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pn kwie 11, 2022 17:45 
Awatar użytkownika

Dzień dobry ,
Józef Skrzek o czasach 1970 do 1980 i dalej , w rozmowie z redaktorem Marcinem Mindykowskim , pismo Dziennik Bałtycki , data 7. czerwiec 2009 rok
Redaktor : w PRL - u
Józef Skrzek : To był zły czas , czas oszukiwania się . To był dziwaczny stan , bo jak inaczej nazwać te wszystkie stawki , kategorie , te wszystkie ministerialne bzdury

Józef Skrzek o czasach 1970 do 1980 i dalej , w rozmowie z redaktorem Jerzym Doroszkiewiczem , pismo Kurier Poranny , data 26. listopad 2010 rok
Józef Skrzek : Graliśmy potem przed wieloma tysiącami ludzi , ale za marne grosze , bo system powodował , że zarabiałem za koncert w Sali Kongresowej tyle , co akordeonista na weselu

Muzyk zespołu Status Quo , Francis Rossi , mówi o rzeczywistości muzyka w Wielkiej Brytanii , pismo Mirror , rok 1974 ;
Francis Rossi : Zaczęliśmy wtedy naprawdę ciężko pracować , graliśmy nawet sześć siedem nocy w tygodniu , prawie zawsze w różnych lokalach . Zarabialiśmy kilka funtów za występ , ale publiczność za każdym razem była bardziej żarliwa , co nam dawało siłę , by robić to dalej

Muzyk Francis Rossi mówi o siedmiu całych nocach grania , za kilka funtów za występ , mówi o publiczności , o wzajemnych relacjach muzyków z odbiorcami ich muzyki . Mówi o prawdziwych swoich odczuciach .
Józef Skrzek mówi słowa o czymś złym , jakimś złym czasie , o jakimś ministerstwie , mówi słowa ; "oszukiwania" , "marne" , "bzdury"
2. Pismo Dziennik Zachodni , data 11.9.2015 , Pani redaktor Ola Szatan rozmawia z muzykiem Janem Borysewiczem ; mowa jest o latach 1974 do 1980 w Polsce ;
Jan Borysewicz : to były czasy SBB , zespoły bardzo prężnie działały na Śląsku
3. Józef Skrzek o zespole SBB w rozmowie z panią redaktor Katarzyną Korczak , pismo Dziennik Bałtycki , numer 207 , data 4. wrzesień 1996 rok ;
Józef Skrzek : To trio przez dziewięć lat burzyło schematy

W latach sześćdziesiątych i dalej obowiązywał taki schemat ; młodzi ludzie zakładają zespół muzyczny i sami wymyślają nazwę dla swojego zespołu . W kwietniu 1974 roku muzycy zespołu Silesian Blues Band przyjęli nakazaną przez urzędnika ministerialnego , pana Franciszka Walickiego , nazwę Szukaj , Burz , Buduj . Nazwa ta jest pochodną hasła propagandowego powiedzianego w roku 1972 publicznie przez pana Edwarda Gierka , hasła " razem budujemy drugą Polskę "
4. Strona Rock Pop im Zweites Deutsches Fernsehen , to jest drugi program niemieckiej telewizji ,
ZDF 1978 - 1982
Rockpop 9 vom 18.11.1978
Moon Martin - Hot Nite in Dallas
Genya Ravan - The Knight ain't long enough
SBB - Rainbow Man
Puhdys - Ikarus 2
Third World - Now that we're found Love
Xanadu - Let me be your Sunshine
Elton John - Return ta Paradise /Part - time Love
Santana - One Chain ( Don't make no Prison ) ( Live film )

stronę tą czytam 11.4.2022 rok
5. Strona R o c k p u r o , strona to taka panorama rocka światowego , stronę czytam 11.4.2022 rok;
Mellotron Versatil :
01 - Beggars Opera - MacArthur Park
02 - Argent - Infinite Wanderer
03 - Tea - Cool In The Morning
04 - SBB - Walkin' Around The Stormy Bay
05 - Rollig Stones - Citadel
06 - Thin Lizzy - Honesty Is No Excuse
07 - Greenslade - Gangsters
08 - Beatles - Flying
09 - Gentle Giant - Pantagruel's Nativity
10 - Acqua Fragile - Cosmic Mind Affair
11 - Three Dog Night - On The Way Back Home
12. - Camel - Never Let Go

6. Strona Progressive Rock & Progressive Metal
Brasil - Rio de Janeiro

Jest na tej stronie opis płyty Józefa Skrzeka "Koncert świętokrzyski" , opis na 17. linijek i fotografia okładki płyty
7. Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Jerzym Sosnowskim o latach swojej młodości , Polskie Radio Trójka , data marzec 2012 rok ;
Józef Skrzek : ale poza tym było bardzo dobrze w poznawaniu , w graniu w klubach , co było nielegalne , prawie , że tak nielegalny był jazz

Jest książka pod tytułem Jazzowisko Trójmiasta historia jazzu w Gdańsku , Gdyni i Sopocie 1945 - 2010 , autora Stanisława Danielewicza , wydawnictwo Polskie Towarzystwo Muzyczne , rok wydania 2011 , ilość stron 768

Jest książka pod tytułem Jazz we Wrocławiu 1945 - 2000 , autorzy Bogusław Klimsa , Robert Szecówka , wydawnictwo C2 , rok wydania 2015 , ilość stron 228
8. Redaktor Szymon Babuchowski , pismo Gość Niedzielny , numer 9. / 2017 , data 2.3.2017 ;
Redaktor : Marek Biliński nie ukrywał nigdy , że idolami jego młodości byli Czesław Niemen i Józef Skrzek , i tak naprawdę to oni byli prekursorami el-muzyki w Polsce

Polska artystka jazzowa Urszula Dudziak ,
opis w : w i k i p e d i a o Urszuli Dudziak :W 1971 roku zafascynowała się muzyką wykorzystującą elektroniczne przetworniki głosu
w i k i p e d i a o Urszuli Dudziak : Sama użyła po raz pierwszy takiej techniki przy nagrywaniu swojej debiutanckiej płyty długogrającej pod tytułem Newborn Light ( wydanej w 1972 w Szwajcarii i 1974 w Stanach Zjednoczonych ) , zrealizowanej w duecie z Adamem Makowiczem

W roku 1973 Polska Kronika Filmowa numer 12 , jest reportaż pod tytułem Loty narciarskie , czas trwania reportażu 1'47" , i przez cały czas trwania reportażu słychać muzykę elektroniczną , i wokalizę Urszuli Dudziak wykorzystującą elektroniczne przetworniki głosu.
Dokumentaliści , pracownicy Polskiej Kroniki Filmowej uznali te dżwięki za warte rozpowszechnienia dla wszystkich Polek i Polaków odwiedzających kina . Numer 12 Polskiej Kroniki Filmowej był emitowany w polskich kinach w marcu 1973 roku . To dopiero elektronika , ile pracy z elektroniką , aby można słyszeć takie dżwięki . W Polskim Radio program trzeci również były elektronicznie przetworzone dżwięki głosu Urszuli Dudziak , ja słyszałem

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 28, 2022 10:39 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , o Józefie Skrzeku , słowa Janka Skrzeka z książki autorstwa Andrzeja Hojna , Michała Wilczyńskiego pod tytułem SBB , wydawnictwo Śląska Witryna Muzyczna , rok 2003 ;
Janek Skrzek : Józek w ogóle miał takie "coś" , że zawsze pchał się do tych , którzy byli wtedy najlepsi - żeby być jeszcze lepszym , Brekaout był na topie - jego marzeniem było grać w tym zespole
Janek Skrzek : Tak , potem był Niemen . Józkowi nie wypadało odpuścić , to było jego kolejne marzenie , cel
Janek Skrzek : SBB wtedy było jak Concorde . Pchali do przodu , wyłamywali wszystko . Najlepsze koncerty , festiwale , płyty , najlepsze studia ... Innym wykonawcom się to nawet nie śniło ...żeby pojechać na zachód i coś nagrać

Polski zespół No To Co w roku 1971 nagrał płytę w Republice Federalnej Niemiec dla wytwórni Columbia Broadcasting System , płyta pod tytułem So What
Polscy instrumentaliści Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski w roku 1968 nagrali płytę dla hiszpańskiej wytwórni Sonoplay , Barclay , płyta pod tytułem Balada Para Dos Pianos
Polscy instrumentaliści Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski w roku 1971 nagrali płytę dla wytwórni w Republice Federalnej Niemiec , wytwórni Polydor , płyta pod tytułem Piano Firework
Polscy instrumentaliści Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski i orkiestra Hansa Bertrama w roku 1971 nagrali płytę dla wytwórni w Republice Federalnej Niemiec , wytwórni Polydor , płyta pod tytułem Classical & Pop Pianos
Polscy instrumentaliści Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski w roku 1973 , wytwórnia niemiecka Hor Zu wydała płytę pod tytułem Concerts Hits , tą płytę wydała również niemiecka wytwórnia EMI w roku 1973
Polscy instrumentaliści Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski w roku 1973 , wytwórnie niemieckie Hor Zu , EMI Electrola wydały płytę pod tytułem Concerts Hits II
Polscy instrumentaliści Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski w roku 1973 nagrali płytę dla niemieckiej wytwórni EMI Electrola , płyta pod tytułem Ihre Grossen Koncert - Erfogle
Polscy instrumentaliści Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski w roku 1975 nagrali podwójną płytę ,czyli dwa longplaye dla wytwórni EMI w Republice Federalnej Niemiec , płyta pod tytułem Marek & Vacek live
Polscy instrumentaliści Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski w roku 1976 nagrali dla wytwórni Angelo i dla wytwórni EMI , te dwie wytwórnie w Republice Federalnej Niemiec wydały płytę pod tytułem Spectrum
Polscy instrumentaliści Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski w roku 1977 dla niemieckiej wytwórni Hor Zu i niemieckiej wytwórni Crystal nagrali płytę pod tytułem Wiener Walzer
Polscy instrumentaliści Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski w roku 1977 nagrali dla niemieckiej wytwórni Crystal płytę pod tytułem Piano Power
Polscy instrumentaliści Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski w roku 1978 nagrali płytę dla wytwórni Polydor , płyta pod tytułem Das Programm
Polscy instrumentaliści Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski w roku 1979 dla wytwórni w Republice Federalnej Niemiec , wytwórni Polydor nagrali płytę pod tytułem Traumerei
Polscy instrumentaliści Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski w roku 1979 nagrali dwie płyty dla wytwórni w Republice Federalnej Niemiec , wydawnictwo pod tytułem Auf Tournee
Polski instrumentalista Adam Makowicz w roku 1977 nagrał płytę dla wytwórni Columbia w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , płyta pod tytułem Adam
Polski instrumentalista Michał Urbaniak w roku 1971 nagrał podwójną płytę dla wytwórni MPS Records w Republice Federalnej Niemiec , wydawnictwo pod tytułem New Violin Summit
Polscy instrumentaliści Tomasz Stańko Michał Urbaniak Roman Dyląg Zbigniew Seifert i polska wokalistka Urszula Dudziak w roku 1973 nagrali płytę dla wytwórni MPS Records , płyta pod tytułem We'll Remember Komeda
Polscy instrumentaliści Michał Urbaniak Czesław Bartkowski Wojciech Karolak Adam Makowicz i polska wokalistka Urszula Dudziak w roku 1973 nagrali płytę dla wytwórni Columbia Broadcasting System , płyta pod tytułem Super Constellation
Polscy instrumentaliści Michał Urbaniak Włodek Gulgowski , Urszula Dudziak śpiewająca i grająca na syntezatorze w roku 1975 nagrali płytę dla wytwórni Columbia Broadcasting System , płyta wydana w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , Europie , Australii , płyta pod tytułem Fussion III
Polski instrumentalista Michał Urbaniak w roku 1975 dla wytwórni Crawdaddy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej nagrał płytę pod tytułem Jazz Violin Special
Polski instrumentalista Michał Urbaniak i polska wokalistka , również grająca na syntezatorze Urszula Dudziak w roku 1976 nagrali płytę dla wytwórni Arista w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , płyta pod tytułem Body English
Polscy instrumentaliści Michał Urbaniak Zbigniew Namysłowski i polska wokalistka Urszula Dudziak w roku 1977 dla wytwórni Inner City Records w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej nagrali płytę pod tytułem Urbaniak
Polscy instrumentaliści Michał Urbaniak Zbigniew Namysłowski i polska wokalistka Urszula Dudziak w roku 1978 dla wytwórni Marlin w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej nagrali płytę pod tytułem Ecstasy
Polska wokalistka Urszula Dudziak i polski instrumentalista Adam Makowicz w roku 1972 nagrali płytę dla wytwórni Cameo Records w Szwajcarii , płyta pod tytułem Newborn Light
Polska wokalistka grająca na syntezatorze Urszula Dudziak i polski instrumentalista Michał Urbaniak w roku 1975 nagrali płytę dla wytwórni Arista w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , płyta pod tytułem Urszula
Polska wokalistka Urszula Dudziak i polski instrumentalista Michał Urbaniak w roku 1977 dla wytwórni Arista w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej nagrali płytę pod tytułem Midnight Rain
Polska wokalistka grająca na syntezatorze Urszula Dudziak i polski instrumentalista Michał Urbaniak w roku 1978 dla wytwórni MPS Records w Republice Federalnej Niemiec i w Holandii i dla wytwórni Pausa Records w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej nagrali płytę pod tytułem Heritage
Polska wokalistka Urszula Dudziak i polscy instrumentaliści Michał Urbaniak Zbigniew Namysłowski w roku 1979 nagrali płytę dla wytwórni Inner City Records w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , płyta wydana również we Francji , płyta pod tytułem Future Talk
Polski instrumentalista Jan Ptaszyn Wróblewski w roku 1958 wystąpił na festiwalu jazzowym w Newport w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , występ jest udokumentowany na filmie amerykańskim pod tytułem Jazz on Summer's Day , występ jest udokumentowany na płycie pod tytułem The International Youth Jazz Band - Newport Jazz Festival 1958 , płytę wydała wytwórnia Philips , wytwórnia Coronet , wytwórnia Columbia
Polski instrumentalista Michał Banasik i polski instrumentalista Andrzej Zubek w roku 1974 koncertowali w Republice Federalnej Niemiec
Polski piosenkarz Michaj Burano w roku , w latach sześćdzisiątych ubiegłego stulecia nagrywał płyty dla wytwórni RCA Records w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , nagrywał pod pseudonimem Steve Lucia
Polski piosenkarz Michaj Burano w roku 1968 nagrał dla wytwórni Barclay we Francji nagrał piosenki pod pseudonimem John Mike Arlow
Polski piosenkarz Michaj Burano w roku 1975 w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej założył własną wytwórnię płytową o nazwie Arlow Land
Polski piosenkarz Janusz Gniatkowski w roku 1966 dla wytwórni Syrena Record Company w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej nagrał płytę pod tytułem Podróż do gwiazd
Polska piosenkarka Iga Cembrzyńska w roku 1965 przez dwa miesiące występowała w paryskiej Olimpii we Francji
Polski instrumentalista Krzysztof Komeda Trzciński i polski instrumentalista Jan Ptaszyn Wróblewski i polski instrumentalista Roman Dyląg w roku 1963 nagrali płytę w wytwórni Metronome , wytwórnia w Danii , płyta pod tytułem Ballet Etudes
Polscy instrumentaliści Krzysztof Komeda Trzciński Zbigniew Namysłowski Roman Dyląg Tomasz Stańko w roku 1967 nagrali płytę w Republice Federalnej Niemiec dla wytwórni Columbia , płyta pod tytułem Meine Susse Europaische Heimat - Dichtung Und Jazz Aus Polen
Polski instrumentalista Krzysztof Komeda Trzciński w roku 1968 nagrał dla wytwórni Dot Records w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej płytę pod tytułem Rosemary's Baby , płyta w roku 1968 ukazała się w Japonii , Francji , Wielkiej Brytanii , Kanadzie , Izraelu
Polski instrumentalista Krzysztof Komeda Trzciński w roku 1966 dla firmy Polydor nagrał płytę pod tytułem Cul - De - Sac , płytę wydano w Wielkiej Brytanii
Polski instrumentalista Krzysztof Komeda Trzciński w roku 1967 dla wytwórni Philips we Francji nagrał płytę pod tytułem Le Depart
Polscy instrumentaliści Krzysztof Komeda Trzciński Tomasz Stańko Roman Dyląg w roku 1967 nagrali dla wytwórni w Republice Federalnej Niemiec , wytwórni Elektrola płytę pod tytułem Liryk und Jazz
Polski instrumentalista Krzysztof Komeda Trzciński w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia nagrał muzykę zamówiona przez duńskiego reżysera Henninga Carlsena , muzykę filmową do filmów ; Hvad me os , Kattorna , Sult
Polski instrumentalista Krzysztof Komeda Trzciński w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia napisał muzykę do sześćdziesięciu pięciu filmów , muzykę na zamówienie reżyserów tych filmów
Polski kompozytor Henryk Warszawski w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia i dalej współpracował z powodzeniem z producentami filmowymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej
Polski kompozytor Bronisław Kaper w latach trzydziestych ubiegłego stulecia i dalej z powodzeniem komponował standarty jazzowe i nagrywał muzykę do ponad stu pięćdziesięciu filmów produkowanych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , kompozycja pod tytułem Follow Me (Love Song) z roku 1962 jest standartem światowej muzyki
Polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek w 1982 roku nagrał dla wytwórni Flying Fish Records w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej płytę pod tytułem Music For The End i w następnych latach współpracuje z producentami filmowymi i teatralnymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , i w tym kraju nagrał płyty dla wytwórni Sony Classical , Decca , Varese Sarabande , Milan , Savitor Records
Polski kompozytor Zbigniew Preisner skomponował muzykę do ponad osiemdziesięciu filmów , nagrał płyty dla wielu różnych wydawców
Polski kompozytor Wojciech Kilar z powodzeniem skomponował muzykę filmową na prośbę amerykańskiego reżysera , wytwórnia La La Land Records ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej wydała wydawnictwo płytowe w roku 1992 pod tytułem Bram Stoker's Dracula i rysunek na okładce tego wydawnictwa swoim charakterem nawiązuje do rysunku umieszczonego na okładce płyty zespołu SBB , płyty pod tytułem Welcome z roku 1979
Polska piosenkarka Violetta Villas w roku 1966 lub 1967 nagrała płytę w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej dla wytwórni Melodia Records , tytuł płyty O miłości ...
Polska piosenkarka Violetta Villas w różnych latach nagrała mnóstwo piosenek , pieśni , arii w polonijnych rozgłośniach radiowych w Stanach Zjednoczonych i w różnych studiach nagraniowych wytwórni płytowych
Polska piosenkarka Violetta Villas w latach sześćdziesiątych i dalej w różnych krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej cieszyła się uznaniem dla swojej pracy
Polska piosenkarka Karin Stanek i zespół instrumentalny Czerwono - Czarni w roku 1966 dla wytwórni Syrena Records Company w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej nagrali płytę pod tytułem Malowana lala
Polska piosenkarka Anna German w roku 1967 nagrała dla wytwórni Company Discografica Italiana płytę pod tytułem I classici delta musica neapolitana
Polski piosenkarz Czesław Niemen w roku 1966 i dalej nagrywa piosenki dla francuskiej wytwórni płytowej Disc A-Z , dla włoskiej wytwórni Compagnie Generale del Disco , niemieckiej wytwórni Columbia Broadcasting System
Polska piosenkarka Ewa Demarczyk została zaproszona w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia na występy do Paryża i do Genewy , jest film do obejrzenia na jiu tiu bie z roku 1969 z Brukseli w Belgii , Ewa Demarczyk z zespołem przedstawionym przez Ewę Demarczyk imiennie ; Andrzej - pianista , Zygmunt -pianista , Andrzej - wiolonczelista , Zbyszek -skrzypek i trębacz , Tadek -basista , Marek - gitarzysta ,Jacek - perkusista . W roku około 1967 Józef Skrzek wspólnie z Urszulą Mitręgą wykonywali piosenki Ewy Demarczyk
Polska piosenkarka Helena Majdaniec w roku 1970 dla wytwórni Philips we Francji nagrała płytę pod tytułem Helena Majdaniec
Polski kompozytor Krzysztof Penderecki nagrał wiele płyt w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i w Europie Zachodniej w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia i w następnych latach
Polski piosenkarz Mieczysław Fogg w roku , przed rokiem 1939 nagrał piosenki dla niemieckiej wytwórni płytowej Parlophone
Polska śpiewaczka Mira Zimińska - Sygietyńska przed rokiem 1939 nagrała piosenki dla wytwórni Columbia Records
Polski zespół Skaldowie w roku 1971 nagrali płytę dla niemieckiej wytwórni Amiga , płyta pod tytułem Kraków
Polski zespół Trubadurzy w roku 1972 , po koncercie w Monachium zorganizowanym z okazji Igrzysk Olimpijskich , gdzie na jednej estradzie w jednym dniu zagrali w kolejności ; zespół Rolling Stones , zespół Carlosa Santany , zespół Trubadurzy , i po tym koncercie Trubadurzy otrzymali propozycję pobytu stałego w Wielkiej Brytanii i propozycję nagrywania płyt w Wielkiej Brytanii , ale odmówili
Polska piosenkarka Sława Przybylska nagrywała piosenki w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , jest płyta wytwórnia Teddy Records , płyta pod tytułem Sława Przybylska niezapomniane ballady nagrania z Chicago , seria muzyka wspomnień
Polski zespół Filipinki nagrywał piosenki w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , jest płyta cd z zapisem tych nagrań , płyta wytwórnia Teddy Records , płyta pod tytułem Filipinki Greatest hits recordings from Chicago , seria muzyka wspomnień
Polski piosenkarz Roman Środa w roku 1960 nagrał jedno pirackie nagranie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej ; Bruno - Acropole Production Chicago
Polski zespół Niebiesko - Czarni w roku 1967 wystąpili w Radio Luxemburg
Polski zespół Niebiesko - Czarni w roku 1964 nagrali płytę dla zachodniej , francuskiej firmy DECCA
Redaktor Lesław Dutkowski rozmawia z Wojciechem Kordą , polskim instrumentalistą i wokalistą strona o n e t k u l t u r a , data 12.4.2012 rok ;
Wojciech Korda : w 1971 roku po raz pierwszy wyjechaliśmy do Stanów Zjednoczonych. Nie było to łatwe , bo proszę pamiętać , że w grudniu 1970 roku miały miejsce zamieszki na Wybrzeżu , a mieliśmy wypływać do Nowego Jorku w pierwszych dniach stycznia 1971 . Odbyliśmy wtedy pierwszą trasę po U S A , po Wschodnim Wybrzeżu . Wszyscy byliśmy wówczas zauroczeni Stanami . Mieliśmy jeszcze mnóstwo kompleksów . Poza tym mogliśmy zakupić sporo sprzętu , mogliśmy dość dobrze poznać świat muzyki amerykańskiej , który wtedy bardzo nam imponował . Faktycznie były wtedy możliwości zostania w Stanach i nawet nam to zaproponowano . Ale oboje z Adą ciągnęliśmy do domu . Doskonale to pamiętam . Ten wyjazd potraktowaliśmy jak przygodę
Wojciech Korda : Zjeżdziliśmy naprawdę spory kawałek świata
2. Redaktor Jarosław Gibas , wydawnictwo Encyklopedia województwa śląskiego , tom 1 , rok 2014 , tytuł : Kultura masowa w województwie śląskim ;
Redaktor : trzecia edycja Ogólnopolskiego Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego zorganizowana w Spodku 28 sierpnia 1975 roku z udziałem między innymi SBB , Budki Suflera i Czesława Niemena
3. Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem w restauracji Gdańska w Oberhausen 18.1.2012 roku , o czasie współpracy z Czesławem Niemenem w roku 1971 , 1972 ;
Józef Skrzek : Przez ten czas grał też z nami Helmut Nadolski , nawet Andrzej Przybielski , no i to było takie , ja wiem , zupełnie jakieś odkrywanie świata

Kompozytor Andrzej Korzyński skomponował muzykę do polskiego filmu "Diabeł " , rok 1972 . Strona C u l t u r e , data 2.3.2021 , pani redaktor Maja Krężel rozmawia z Andrzejem Korzyńskim ;
Andrzej Korzyński : filmu Andrzeja Żuławskiego "Diabeł" , jak usłyszał muzykę z lat 70. ( to był rok '73 ), która była tak awangardowa , tak niespotykana i tak dziwna . Myśmy lubili się bawić w eksperymenty , cały czas zresztą . Żuławski uwielbiał to i wręcz prosił za każdym razem , żebym zrobił muzykę , jakiej jeszcze nie było do tej pory , czyli wymyślił jakieś dziwne patenty
4. Strona Szyb Wilson , data 9.5.2010 , wydarzenia Al Di Meola SBB
Redaktor : W niedzielę 9 maja od godziny 18.30 odbył sie koncert legendarnego gitarzysty jazzowego Al Di Meola . Zagrali także Józef Skrzek , Apostolis Anthimos i Gabor Nemeth , czyli SBB
5. Strona A B i l e t , artykuł Slade & SBB ( Slade & Budgie )
Oświadczenie organizatora : W związku z nagłą chorobą Burke Shilleya zmuszeni jesteśmy odwołać występ zespołu Budgie na wspólnym koncercie z grupą Slade , który miał mieć miejsce 19 listopada w Zielonej Górze . Jednocześnie informujemy , że zamiast zespołu Budgie wystąpi grupa SBB

Wydawnictwa istniejące z Józefem Skrzekiem

1. Płyta long play Muza SX 1219 rok 1976 - wydanie płyty , Polskie Targi Estradowe Poltest Łódż ' 75, płyta zawiera nagranie zespołu SBB Na pierwszy ogień
2. Książka pod tytułem Muzyka na Śląsku , ilość stron 28 , edytor Bocks LLC Wiki Series , data wydania 3.3.2012 , rozmiar książki 18, 9 x 0,16 x 24,6 ( cm ) , w książce opisany jest zespół SBB

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt kwie 29, 2022 0:24 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , muzyka elektroniczna w Polsce w latach sześćdziesiątych i dalej .
Strona Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia , data 11.12.2018 rok , redaktor Bogdan Chmura pisze o Urszuli Dudziak ;
Redaktor : Pan Leonard Feather , jeden z największych autorytetów w dziedzinie jazzu , napisał o niej "dysponując niesłychanie szeroką skalą głosu , wyobrażnią improwizatorską i posługując się nowymi technikami elektronicznymi , wprowadziła ludzki głos w erę kosmosu"
Redaktor : Na początku lat 70. zaczęła odchodzić od tradycyjnego śpiewu na rzecz improwizowanych wokaliz przetwarzanych za pomocą urządzeń elektronicznych - jej nowatorski album "Newborn Light" nagrany w 1972 roku w duecie z pianistą Adamem Makowiczem , otrzymał najwyższą ocenę ( pięć gwiazdek ) pisma "Down Beat"
2. Polskie Radio Trójka , data emisji 30.1.2014 , program Rozkoszuję się elektroniką , redaktor Michał Margański rozmawia z Urszulą Dudziak ;
Urszula Dudziak : Ja zawsze kombinuję coś czego jeszcze nie było , co jest prawie niemożliwe , żeby to zrobić , ale moje podejście do elektroniki i właściwie rozkoszowanie się w elektronice , połączenie jej z moim naturalnym głosem dało niesamowity efekt , ja jestem tego świadoma i bardzo się cieszę , że znalazłam swoją własną drogę , żeby wyrazić to co czuję
Urszula Dudziak : Ja byłam jedną z pierwszych , i właściwie pierwszą , która używała elektronikę w ten sposób z głosem i ja jak odkryłam te możliwości techniczne i połączenie z moim głosem to wpadłam w taki szał i tak mi się to strasznie spodobało , i w ogóle ta elektronika zmieniła moje patrzenie na siebie nawet , dlatego że miałam taką sytuację , że wzięłam te moje wszystkie zabawki elektroniczne i zadekowałam się u mojego brata w Szwecji, na strychu i przez dwa tygodnie nie wychodziłam z tej celi więziennej . Donoszono mi tam posiłki od czasu do czasu i ja po prostu oszalałam na punkcie tej elektroniki i co się okazało, że prawie po dwóch tygodniach miałam całą płytę gotową czyli miałam skomponowane , zaaranżowane , zapamiętane głosy , opanowaną elektronikę do bólu i potem otworzyłam tak szeroko oczy jak się tylko da i ze zdumieniem stwierdziłam , że te francowate uwarunkowania typu, że nie mam pamięci , że nie umiem komponować , że nie umiem aranżować , że w ogóle nie znam się na elektronice to wszystko o dupę rozbić po prostu , dlatego, że okazało się , że to wszystko nieprawda
3. Pismo Zwierciadło , data 22.10.2019 , pani redaktor Anna Bimer rozmawia z Urszulą Dudziak;
Urszula Dudziak : Odkryłam , że ustami i elektroniką potrafię wyczarować orkiestrę
4. Strona c u l t u r e , pani redaktor Małgorzata Kosińska , Polskie Centrum Informacji Muzycznej , data lipiec 2002 rok , aktualizacja styczeń 2021 rok , artykuł pod tytułem Elżbieta Sikora ;
Pani redaktor : Kompozytorka , urodzona 20 pażdziernika we Lwowie . Uczennica Pierre'a Schaeffera i Francois Bayle'a , pionierka polskiej muzyki elektronicznej
Elżbieta Sikora : Zaczynałam komponować muzykę elektroniczną w 1968 roku , kiedy miała ona już długą historię i nastąpił jej pełen rozkwit . Od tamtej pory bardzo zmieniła się technologia . W 1981 roku wylądowałam we francuskim IRCAM - ie ( Centrum Badawczo -Koordynacyjne Akustyki i Muzyki ) , gdzie znajdowały się ogromne komputery. Aby komponować, trzeba było nauczyć się programowania . Dla większości twórców , również dla mnie , to był etap "zatrzymania" w oczekiwaniu na bardziej przyjazną technologię . Ona zresztą szybko się pojawiła. I dziś komponowanie muzyki elektronicznej jest tak łatwe , że mogą to robić właściwie wszyscy
5. Strona C u l t u r e , redaktor Bolesław Błaszczyk , data lipiec 2018 , artykuł pod tytułem :
Nagłaśniając film : najciekawsze ścieżki dżwiękowe powstałe w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia ;
Redaktor : Przez cztery dekady działalności warszawskiego Studia zrealizowano w nim kilkaset ilustracji dżwiekowych do słuchowisk , reportaży , filmów , widowisk telewizyjnych , spektakli teatralnych , w tym Teatru Polskiego Radia , realizacji plenerowych i instalacji audiowizualnych .
Wśród filmów , do których muzykę tworzono w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia są

Spacerek staromiejski , reżyser Andrzej Munk , muzyka Andrzej Markowski , 1958
Milcząca gwiazda ,muzyka Andrzej Markowski ,produkcja Wytwórnia Filmów Fabularnych Wrocław, 1959
Rękopis znaleziony w Saragossie , muzyka Krzysztof Penderecki , 1964
Fobia , muzyka Eugeniusz Rudnik , 1967
Gry , muzyka Jan Sebastian Bach , Eugeniusz Rudnik , 1970
Prostokąt dynamiczny , muzyka Eugeniusz Rudnik , 1971

Muzyka elektroniczna , którą ja słyszałem w Polskim Radio , w latach sześćdziesiątych i dalej w słuchowiskach radiowych , muzyka opracowana w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia bogactwem pomysłów potrafiła fascynować i zainteresować . Muzyka była tworzona bez klawiatur z białymi i czarnymi klawiszami , a takie coś , czyli klawiatura plastikowa zasilana na baterie elektryczne to było dostępne na targu , na jarmarkach , na odpustach , jako zabawka dla dzieci .
Muzyka elektroniczna komponowana w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia ,dostępna w Polskiej Kronice Filmowej , w niektórych filmach fabularnych , w niektórych słuchowiskach radiowych , w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku , nie miała w sobie nic z plastikowego brzmienia , nie miała w sobie nic wspólnego z klawiaturą .
Ja , słuchając odbiornika radiowego i poprzez kręcenie pokrętłem strojenia długości fali słyszałem znaczną ilość elektronicznych dżwięków . Wielką pracę w poznanie różnych dżwięków elektronicznych realizowali pracownicy zagłuszarek Radia Wolna Europa , to były codziennie kilkugodzinne różne dżwięki elektroniczne

6. Strona c u l t u r e , redaktor Bartek Chaciński , data 3.7.2018 , artykuł pod tytułem ; Poważne efekty zabawy : Studio Eksperymentalne w produkcjach dla dzieci ;
Redaktor : W pionierskim okresie Studio Eksperymentalne Polskiego Radia tworzyło dżwiękowy alfabet wyobrażni - także w sferze opowieści dla najmłodszych
Redaktor : W Polsce eksperymentalna muzyka i animacja odnalazły się wzajemnie pod koniec lat 50. , i to od razu spektakularnie . Konkurs filmów eksperymentalnych przy Wystawie Światowej w Brukseli w 1958 roku wygrała animacja "Dom " Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka zilustrowana pionierską na naszej scenie muzyką Włodzimierza Kotońskiego
Redaktor : Od początku swego istnienia warszawskie studio pracowało więc przy tworzeniu muzyki z myślą o przekazach dla dzieci i młodzieży
Redaktor : Praca Studia Eksperymentalnego dla dziecięcej animacji pozostaje zaskakująco słabo udokumentowana
Redaktor : Sesje w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia nie były zwykłymi sesjami nagraniowymi . "To była chłopięca zabawa " - mówi Eugeniusz Rudnik w telewizyjnym dokumencie Bolesława Błaszczyka "Gieniu , ratuj !" . A w chwilę póżniej dodawał : "Jestem panem tego świata , który kreuję" . Dwie ważne cechy muzyki eksperymentalnej : kreacja nowego świata i dziecięca zabawa w sposób idealnie korespondowały z rozwijającą się sztuką animacji , efektów filmowych , przenoszeniem kina w obszary nieskrępowanej fantazji
Redaktor :
animacja lalkowa "Albo rybka" , 1958
film "Wycieczka w kosmos" , 1961
film "Król Midas" , 1963
film "Spotkania z Bazyliszkiem" , 1961
film "Porwanie" , 1962
seria filmowa "Jacek śpioszek" , odcinek "Nieznana planeta" , 1962
seria filmowa "Jacek śpioszek " , odcinek "W piaskach pustyni", 1962
film "Podróż" , 1970
film "Młynek do kawy" , 1963
seria filmowa Studia Miniatur Filmowych "Podróże w czasie", 1965 - 1966
film "Spacerek staromiejski" , 1958
polski film fabularny "Dziadek do orzechów ", 1967
polski film "Milcząca gwiazda" , 1959 , pierwsza duża produkcja Science Fiction za żelazną kurtyną
film telewizyjny " Przyjaciel" , 1965
film "Test pilota Pirxa" , 1978
film fabularny "Wielka , większa i największa" , 1962
film "Kartoteka" , 1966
film "Nowy Janko Muzykant" , 1960
film "Moto - gaz" , 1963
film "Pan Ciuchcia" , 1968
film "Narodziny Ziemi" , 1974
film "Kosmogonia " , 1974
film "Zadymka" , 1976

7. Strona c u l t u r e , redaktor Filip Lech , data 21.6.2017 , artykuł pod tytułem : Elżbieta Sikora : Problemem jest zapanowanie nad maszyną ( wywiad ) ;
Redaktor : Elżbieta Sikora , kompozytorka , wieloletnia dyrektorka artystyczna wrocławskiego festiwalu Musica Electronica Nova , opowiada o muzyce elektronicznej
Elżbieta Sikora : Swoje pierwsze spotkanie z muzyką elektroniczną nazywam małym spotkaniem , studiowałam reżyserię dżwięku w Warszawie , mieliśmy zajęcia także w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia . Potem wyjechałam do Paryża , tam dostałam się na studia do Pierre'a Schaeffera i Francois Bayle'a , czyli do Service de la Recherche, centrum badawczego radia francuskiego . Spędziłam tam dwa lata ucząc się kompozycji muzyki elektronicznej . To był 1968 rok
Elżbieta Sikora : Myśmy w latach 60. przeżywali okres bardzo silnej awangardy
Elżbieta Sikora : Pracuję na Macintosh ze starym Protoolsem . Dużo rzeczy robiłam na syntezatorze Yamaha DX7 , mam jakiegoś starego Korga . Bardzo miło wspominam hybrydowy syntezator Buchla , sprzęt analogowo - cyfrowy
Elżbieta Sikora : Długo wykładałam kompozycję muzyki elektroakustycznej we Francji , stwierdziłam , że niemal wszyscy uczniowie byli tym zafascynowani

Elektroniczne dżwięki są słyszalne w filmach , muzyka Waldemar Kazanecki ;
Polski film Hydrozagadka , 1971
serial Bolek i Lolek , 1963 - 1964
film Proszę słonia , 1968
serial Zaczarowany ołówek , 1963 i dalej
film Bajka o smoku , 1962

Elektroniczne dżwięki są słyszalne w różnych polskich produkcjach filmowych , radiowych , telewizyjnych w latach sześćdziesiątych w ubiegłym wieku , między innymi w polskim filmie pod tytułem Król Maciuś Pierwszy , rok 1958

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 03, 2022 19:33 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , redaktor Marcin Krupiński , strona w Częstochowie , data 24.11.2011 , artykuł : Andrzejki z zespołem SBB w klubie Zero
Redaktor : W sobotni wieczór 26 listopada w częstochowskim klubie Zero zagra zespół , który został okrzyknięty najlepszym polskim rockowym bandem 45 - lecia. Mowa o grupie SBB . Po ich koncercie - andrzejkowe after party
2. Strona o n e t w i a d o m o ś c i , redaktor KI , data 12.5.2005 rok , artykuł : Trasa SBB . Kolejne daty
Redaktor : Grupa SBB na początku czerwca rozpocznie dużą trasę koncertową , podczas której zagra zarówno w Polsce , jak i zagranicą
Redaktor : W pażdzierniku i listopadzie planowane są koncerty SBB w Niemczech , Holandii , Francji , Szwecji , Kanadzie , USA i Japonii . Oto aktualne daty koncertów SBB :
3.06. Budapest - klub "AH 38 "
4.06. Gniezno - Sala Pomnik
5.06. Mrągowo - Centrum Kultury
7.06. Warszawa - "Fabryka Trzciny"
8.06. Gdynia - klub "Pokład"
9.06. Poznań - Centrum Kultury "Zamek"
10.06. Racibórz - Centrum Kultury
11.06. Siemianowice Śląskie - plener
12.06. Ostrów Wielkopolski - Centrum Kultury
13.06. Bydgoszcz - klub "Kużnia"
14.06. Chorzów - klub "Szuflada"
15.06. Kielce - Centrum Kultury
16.06. Tychy - Teatr Nowy
17.06. Przemyśl - plener
18.06. Radom - Teatr Powszechny
19.06. Płock - plener
27.06. Litomysl , Litomysl Castle , Czechy , Smetanova Litomysl Festival
29.06. Wrocław - plener
30.06. Zielona Góra - Centrum Kultury
8.07. Niemcy - Stadthalle w Castrop - Rauxel

Rzeczywiście ;
11.06. Siemianowice Śląskie - zespół SBB zagrał kompozycję "Ku pamięci" w nowej aranżacji
27.06. Litomysl , kamerzysta Telewizji Praha mający kamerę na ramieniu rejestrował część koncertu zespołu SBB , ja byłem na tym koncercie zespołu SBB
29.06. Wrocław - Teatr Polski na ulicy Zapolskiej
3.07. Międzyzdroje - plener , koncert rejestrowany przez Telewizję Polską Szczecin , jest film z tego koncertu zespołu SBB
8.07. Niemcy , czy rzeczywiście koncert SBB był w Niemczech w tym dniu

3. Gra Józefa Skrzeka na gitarze basowej
Paweł Brodowski w rozmowie z redaktorem Jackiem Kurkiem , rozmowa w roku 2021 ;
Paweł Brodowski : Józek Skrzek z kolei , pierwszy taki w Polsce , wirtuoz gitary basowej .Nikt przed nim nie grał tak jak Józek . Ja byłem osłupiały , ja nie wierzyłem w ogóle , że można tak grać , że z taką jakąś siłą , energią , werwą , szybkością , z takim , jakąś intensywnością , nieokiełznaną wyobrażnią na gitarze basowej . Wydawało mi się , że gitara basowa to trochę ma inne przeznaczenie , on uwolnił ten instrument , i on grał , jego prawdą mógł być , o tym nie rozmawiałem z Józkiem

Józef Skrzek na gitarze basowej gra palcami .
Istnieją opisy gry na gitarze basowej Natana Waldena , muzyka zespołu Nastolatki, lata sześćdziesiąte ; słowa Aleksandra Nowackiego i Krzysztofa Wawera na stronie y o u t u b e , zespół NASTOLATKI , kompozycja " Dość kłamstwa" ;

Aleksander Nowacki , lider zespołu Nastolatki , szczegółowo lata 1964 - 1966 , pisze o swojej kompozycji i swoim tekście pod tytułem "Dość kłamstwa " ;
Aleksander Nowacki : Jeszcze jeden odnaleziony utwór tej wrocławskiej grupy . Jakość nagrania pozostawia wiele do życzenia , ale to kopia z kopii , a potem pewnie jeszcze ze dwie kopie - tyle udało się uratować . Ciekawe : basista gra palcami i to jak , wtedy nikt tak w kraju nie grał , a i na świecie mało kto , solista gra na elektrycznej dwunastce - też wtedy ewenement , a i reszta grupy znakomita

Krzysztof Wawer , muzyk , uczestnik wydarzeń muzycznych w Polsce w latach sześćdziesiątych ;
Krzysztof Wawer : W 1966 roku zupełnie przez przypadek usiadłem naprzeciwko Natana Waldena ćwiczącego sobie (chyba) dla zabawy na gitarze basowej w towarzystwie paru Nastolatków.Z kompletnym zafascynowaniem słuchałem i patrzyłem się na jego palce - nikt nigdy przedtem nie grał tak w Polsce , nigdy przedtem nie słyszałem tak fenomenalnych , basowych pochodów nawet na na 'zachodnich' płytach różnych Beatelsów i innych Animalsów . Ten facet był po prostu absolutnym fenomenem - te kilkanaście minut jego gry , zapamiętane przeze mnie , były podstawą do wszystkich moich basowych popisów przez następne kilka lat ( spędziłem ich co najmniej pięć , grając na scenach wrocławskich klubów ). I zawsze , w każdym moim graniu , było parę czysto waldenowskich 'ptaszków' , które zapamiętałem z tych kilkunastu minut . Aż się boję myśleć , co by to było , gdybym go posłuchał z godzinę albo dwie ...
Ale za to usłyszałem od Niemena cudną opowieść o nim i Natanie , którego Niemen chciał zaangażować - i zrobił to na krótko - do swojego zespołu . Niemen również był zafascynowany mistrzostwem gry Natana Waldena na basie i pamiętał go intensywnie przez wiele lat
Natan Walden : Z Polski wyjechałem " na fali 68 roku" nie do Illinois , a do NYC , gdzie żyłem 5 lat , po czym - przypadkowo ( miłosc ci wszystko wybaczy ) - znalazłem się w Malmo - Szwecja południowa . P. Niemena miałem przyjemność spotkac właśnie w Malmo , kiedy przyjechał do pobliskiego Lundu na koncerty . Było wyjątkowo przyjemnie powspominac , takze na zasadzie co by było gdyby było

Redaktor Gwalbert , strona y o u t u b e , b i g b e a t odcinek 9. Nastolatki ;
Redaktor : Natan Walden , basista , to ewenement , nie tylko na skalę polską , ale i na skalę światową w tamtym czasie , muzyk absolutnie wybitnie uzdolniony , posiadający słuch absolutny , zresztą mający do czynienia z muzyką przez długi czas wcześniej , uczył się grać na skrzypcach , podkreśla zawsze , chce czuć instrument , dlatego też na basie zawsze gra palcami
Redaktor : Natan Walden grał z Akwarelami jesienią 1966 roku
Natan Walden : uściślenie : ... Natan grał z Niemenem i Akwarelami jesienią ...

Ja byłem na koncercie zespołu Spisek Sześciu , fenomenalnie na gitarze basowej palcami grał gitarzysta basowy Andrzej Pluszcz
W Polsce w latach 1964 - 1967 grał gitarzysta basowy Natan Walden
W Polsce w latach 1968 do tej pory gra gitarzysta basowy Józef Skrzek
W Polsce w latach sześćdziesiątych i dalej grał gitarzysta basowy Janusz Zieliński
W Polsce w latach sześćdziesiątych grał gitarzysta basowy Paweł Brodowski
W Polsce w latach siedemdziesiątych i dalej grał gitarzysta basowy Andrzej Pluszcz
W Polsce w latach siedemdziesiątych i dalej gra gitarzysta basowy Krzysztof Ścierański
4. Suity muzyczne w Polsce w latach siedemdziesiątych
Zespól Spisek Sześciu w roku 1975 , wytwórnia Polskie Nagrania wydała płytę long play SX 1221 , zespół Spisek Sześciu , tytuł płyty ; Complot Of Six , jest suita muzyczna pod tytułem Wizje , czas trwania , cała pierwsza strona płyty long play , czas trwania 19'47"
5. Suity muzyczne w Polsce w twórczości zespołów ludowych . W latach sześćdziesiątych zwykłe było określenie ; Wiązanka tańców ludowych , Wiązanka melodii ludowych , i raczej zespoły ludowe nie eksponowały słowa "suita" opisując swoją twórczość , raczej w powszechnym używaniu było słowo "Wiązanka " . Wszystko się zmienia , i dzisiaj repertuar zespołów ludowych opisuje słowo : "suita" . Jest to jedno i to samo , wiązanka a suita . Józef Skrzek opisując swoją muzykę eksponuje słowo "suita" , a pomija słowa " wiązanka melodii " .
Zespół Mazowsze , Suita Śląska
Zespół Mazowsze , Suita Piosenek Cieszyńskich
Zespół Mazowsze , Suita Łowicka
Zespół Krakowiacy , Suita Rzeszowska
Zespół Krakowiak , Suita Żywiecka
Zespół Krakowiak , Suita Śląska
Zespół Śląsk , Suita tańców z rzeszowskiego
Zespół Słowianki , Krajdunajska suita
Zespół Krąg , Suita tańców lubelskich
Zespół Krakowiacy , Suita Sądecka
Zespół Malbork , Suita Krakowska
Zespół Lazurki , Suita Rzeszowska
Zespół Bandanki , Suita tańców ziemi rzeszowskiej
Zespół Bandanki , Suita tańców żywieckich
Zespół Ostrołęka , Suita Kurpie Zielone
Zespół Morawica , Suita Kielecka
6. Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Pawłem Szałankiewiczem , pismo Wiadomości Siemianowice Sląskie , data marzec 2013 rok;
Redaktor : Śląsk był też kolebką bluesa ?
Józef Skrzek : Był , i to jest fakt . Tu graliśmy bluesa , gdy gdzie indziej jeszcze na chlyb byb gadali

Zespół Nastolatki , kompozycja "Dość kłamstwa" , muzyka i słowa Aleksander Nowacki , rok około 1965 , jest to zmyślnie zaaranżowany blues , jest możliwe słuchanie kompozycji na stronie y o u t u b e

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 04, 2022 19:57 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Pawłem Świerczkiem , pismo Wyborcza , data 6. sierpień 2016 rok ;
Józef Skrzek : My od lat jesteśmy zakodowani w pojęcia : Szukaj , Burz , Buduj . Wymyślił je Franciszek Walicki , jeden z najważniejszych producentów czasów , kiedy jeszcze na chleb mówili "beb" , i nie wiedzieli , co to rock

Zespół polski muzyki młodzieżowej Czarne Golfy w 1967 roku nagrał kompozycję pod tytułem Podrywacze . Kompozycja "Podrywacze" z aktualnym tekstem i muzyką . Kompozycji można wysłuchać na stronie y o u t u b e . Zespół Czarne Golfy , złożony z doświadczonych muzyków w okresie swojej działalności uważane były za grupę numer 1 w Trójmieście . Kompozycja "Podrywacze" zawiera kilka cech charakterystycznych ;
Śpiewanie aktualnego oryginalnego młodzieżowego tekstu napisanego specjalnie na potrzeby zespołu młodzieżowego
Wstęp gitarowy i granie zespołu , oryginalnego, własnego pomysłu , ten sam motyw muzyczny gra zespół Nirvana wiele lat potem , pomysł Czarnych Golfów został najbardziej reprezentatywnym riffem gitarowym Nirvany
Kompozycja kilkuczęściowa , po części z tekstem jest część instrumentalna , własnego pomysłu muzyka z eksponowanym popisem gitarzysty
Redaktor Gwalbert , strona y o u t u b e , Big beat odcinek 10 Czarne Golfy ;
Redaktor : mamy do czynienia z jedną z najlepszych formacji polskich drugiej połowy lat sześćdziesiątych
2. Perkusista zespołu SBB , Jerzy Piotrowski w rozmowie z redaktorem Piotrem Metzem w Polskim Radio Trójka , data 20.4.2014
Jerzy Piotrowski : Myśmy byli zespołem koncertowym , myśmy dawali bardzo dużo energii , młodzieżowej energii takiej
Jerzy Piotrowski : Koncert dawał wszystko to , co , co chcieliśmy pokazać w naszej muzyce

Redaktor Gwalbert , strona y o u t u b e , Big beat odcinek 6 Chochoły , opis koncertu zespołu Chochoły w latach sześćdziesiątych ;
Redaktor : Podczas jednego z takich koncertów w Filharmonii Częstochowskiej grając ostatni utwór , wspaniały zresztą Stonesów Last Time muzycy zobaczyli , jak skończyli grać , że doszło do połamania krzeseł na sali , tak żywe były reakcje publiczności

Tomasz Lipiński , muzyk zespołu Tilt , słowa w książce autora Mikołaja Lizuta , tytuł książki Punk rock later , wydawnictwo Sic! , rok wydania 2003 ;
Tomasz Lipiński : Symbolicznym występem był dla mnie koncert Tiltu w zimie 1979 / 1980 w Bytomiu w klubie Pyrlik w Bytomiu . To był macierzysty klub grupy SBB Józefa Skrzeka - hołubionych przez media królów , którzy w ciągu sekundy wydawali z siebie tysiące dżwięków . W porównaniu z nami byliśmy antytezą wszelkiej muzyki , gdy wyszliśmy na scenę , cała widownia siedziała grzecznie na krzesłach . Myśleli , że zaraz wyjdzie mistrz , którego będą mogli podziwiać . Daliśmy czadu i przy trzecim utworze wszystkie krzesła były rozpierdolone , a sala dostała wariacji

Redaktor Gwalbert , strona y o u t u b e , Big beat odcinek 8 Marek Tarnowski i Rhytm and Blues , opis koncertu w Polsce zespołu Rhytm and Blues , w latach pięćdziesiątych ;
Redaktor : dosłownie , saksofonista wspomina jak po jednym z koncertów zostali w strzępkach koszul, rękawy jacyś fani urwali sobie na pamiątkę
3. Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Pawłem Szałankiewiczem , pismo Wiadomości Siemianowice Śląskie , marzec 2013 ;
Redaktor : Śląsk był też kolebką bluesa ?
Józef Skrzek : Był , i to jest fakt . Tu graliśmy bluesa , gdy gdzie indziej jeszcze na chlyb byb gadali

Redaktor Gwalbert , strona y o u t u b e , Big beat odcinek 10 Czarne Golfy , rok 1967 ;
Redaktor : utwór " Blues o świcie " , jest to faktycznie blues , jest to utwór , który zdradza doskonałe przede wszystkim wyczucie konwencji , to nie jest blues w powijakach , to nie jest nieśmiały blues , to jest blues pełnokrwisty , zagrany pełną gębą , piękne frazy Ryszarda Ptasińskiego przy wersach , potem doskonała solówka , z wykorzystaniem wajchy czy tremolo , które , które potęguje taki niesamowity klimat tego utworu . Bardzo , bardzo ciekawy sposób , rasowy śpiewa Zenon Halicki , słychać , że cały zespół dobrze, dobrze się zgrywa , bardzo mi odpowiada jeszcze , w zasadzie w każdym z tych utworów funkcjujący bas Lecha Gackowskiego ,jak to na doświadczonego już wtedy muzyka po szkole , dobrze czującego muzykę , dobrze wie , jak zrobić , żeby było dobrze , jak zrobić , żeby to wszystko bardzo dobrze brzmiało na nagraniach .
Redaktor : są momenty , kiedy pod koniec już solówki zespół na chwilę milknie i gra sama gitara , jest to zapewne celowy zabieg , żeby uwypuklić właśnie brzmienie gitary , żeby cała partia stała się jeszcze bardziej atrakcyjna
Redaktor : Jak by się tak dobrze wsłuchać w utwór "Blues o świcie" czuć taki psychodeliczny , lekko psychodeliczny klimat
Redaktor : Pan Stanisław podczas naszej rozmowy telefonicznej wspomniał mi , że gdy słuchał nagrań po raz pierwszy odczuł niedosyt , wręcz rozczarowanie , okazało się , jego zdaniem , że nagrania brzmią bardzo czysto , schludnie , i w ogóle nie oddają potencjału , albo w niewielkim stopniu oddają potencjał zespołu na koncertach
Redaktor : na koncertach zdarzało się improwizować , ponoć taki "Blues o świcie" na koncercie trwał dziesięć minut , a nawet i więcej
Redaktor : Ryszard Ptasiński zaraz potem zaczął udzielać się w nowej formacji Waniliowy krem , po czym założył zespół Family Blues Band , jak się chwalili , jako pierwsi zagrali Sunshine of Your Love , Cream , doprowadzając do szaleństwa publiczność zgromadzoną w dusznym gdańskim klubie

Family Blues Band ; Ryszard Ptasiński , Jan Jakubowski , Jerzy Zakrzewski , zespół powstał w roku 1969

Redaktor : Ryszard Ptasiński , gitarzysta Czarnych Golfów reaktywował wraz z Janem Jakubowskim i Jerzym Zakrzewskim zespół Family Blues Band , mam nadzieję , że usłyszymy o nich , że usłyszymy ich nie raz , najlepiej na koncercie , bo świetnie sobie radzą i lubią grać standardy Mayalla z epoki płyty Blues from Laurel Canyon, którą bardzo lubię

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 05, 2022 17:10 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , płyta zespołu SBB pod tytułem "Nowy horyzont" została nagrana w 1974 roku i na początku 1975 roku , a ukazała się w roku 1975 , ja kupiłem tą płytę , jak się ukazała . Pierwsza kompozycja "Na pierwszy ogień " , kompozycja Józefa Skrzeka . Kompozycja " Na pierwszy ogień" jest bardzo podobna do muzyki rockowej emitowanej w grudniu 1973 roku , w Polskiej Kronice Filmowej rok 1973 numer Kroniki 51 A , reportaż pod tytułem "Mistrzowie techniki" , czas trwania reportażu 1'35" , i jest to muzyka w wykonaniu zespołu Klan , kompozycja "Szkoła" .
Kompozycja Józefa Skrzeka "Na pierwszy ogień" jest również podobna do muzyki rockowej emitowanej w marcu 1974 roku , w Polskiej Kronice Filmowej rok 1974 numer 13 B , reportaż pod tytułem "Pierwsza próba" , czas trwania reportażu 1'45"
2. Muzycy zespołu SBB mówią o sposobie realizacji nagrań muzycznych w czasie nagrywania płyty "Ze słowem biegnę do ciebie" . Płyta nagrywana w Warszawie w studiu nagraniowym Polskich Nagrań , w dniach 14 marzec do 5 kwiecień 1977 rok . Słowa muzyków są w książce autorstwa Andrzeja Hojna , Michała Wilczyńskiego , książka SBB , wydawnictwo Śląska Witryna Muzyczna , rok 2003 ;
Józef Skrzek : żle brzmi . Bębny brzmią , jak pudełko , typowe Polskie Nagrania . Jak by to było nagranie w innym kraju , na lepszym sprzęcie , to może nabrałoby to jeszcze lepszego wyrazu

O nagrywaniu muzyki w Polsce w dniu 23 kwietnia 1961 roku mówi pan Jan Knap , perkusista zespołu Czerwono - Czarni , słowa są czytane przez redaktora Gwalberta , strona y o u t u b e , Big beat odcinek 8 ;
Redaktor : A tak tą sesję wspomina perkusista zespołu , pan Jan Knap . Nagranie odbyło się w warszawskiej Filharmonii w bardzo niedogodnych warunkach , ponieważ brak było wtedy odpowiedniego sprzętu i trzeba było nagrywać wraz z solistami czyli sto procent live . Wymagało to sporej i jednoczesnej koncentracji wszystkich wykonawców . Efekt i poziom tych nagrań jest naprawdę dobry , nie musimy się ich wstydzić nawet dzisiaj . Płyta ,jeśli dobrze pamiętam została nagrana na początku sześćdziesiątego pierwszego roku
3. Ja byłem w listopadzie 1974 roku na koncercie SBB , potem w marcu 1977 roku na koncercie Johna McLaughlina z zespołem Shakti , koncert w Warszawie , pierwszy koncert w tym dniu .
W czasie koncertu Johna McLaughlina wszyscy muzycy oraz kobiety towarzyszące przebywali na estradzie . Cały czas koncertu , gdy jeden z muzyków popisywał się grą na instrumencie , pozostali na swoich miejscach przebywali , patrzeli i słuchali .
W czasie koncertu zespołu SBB muzycy wielokrotnie wychodzili z estrady , wchodzili na estradę . Na estradzie ciasno , ciemno , a muzycy przemieszczali się po takiej przestrzeni ostrożnie , aby nie przewrócić statywów mikrofonów , czy instrumentów .
W czerwcu 1979 roku byłem na koncercie zespołu Laboratorium , koncert w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu . Początek koncertu , estrada widoczna , instrumenty i sprzęt gotowy , muzycy zespołu wchodzili na estradę , przechodzili i wychodzili , wszyscy muzycy w czasie około trzy minuty z wykorzystaniem różnych rekwizytów pobranych z Rekwizytorni teatralnej , takich jak walizki , odzież , wchodzili , przechodzili przez estradę i wychodzili , sytuacja chaosu , gdzie ludzie chodzą w różne strony zajęci swoimi sprawami , publiczność w Teatrze takie wędrówki muzyków przywitała śmiechem , muzycy na ten śmiech weszli wszyscy na estradę , również się uśmiechnęli do publiczności , Marek Stryszowski powiedział ; dzień dobry lub dobry wieczór i zaczęli grać koncert . I w czasie trwania koncertu wszyscy muzycy zespołu Laboratorium przebywali widoczni na estradzie . Ten koncert zespołu Laboratorium to jasny przekaz ; pierwsza część koncertu ;w ciszy wchodzenie i wychodzenie muzyków , około trzy minuty , i druga część koncertu , muzyka grana przez zespół , około półtorej godziny .
Na tych trzech wymienionych koncertach były pełne sale publiczności .
Józef Skrzek , lider zespołu SBB , słowa w książce o zespole SBB , książka ; autorzy Andrzej Hojn , Michał Wilczyński , wydawnictwo Śląska Witryna Muzyczna w roku 2003 ;
Józef Skrzek : Koncert , tak jak przedstawienie teatralne , musi mieć swoją dramaturgię . Dlatego proponujemy najczęściej formę suity , w której przewijają się różne tematy . Nie lubimy przerw w czasie koncertu , niepotrzebnych zapowiedzi - to wszystko tylko dekoncentruje słuchaczy . Chcemy skupić całą ich uwagę na muzyce i tym wszystkim , co pragniemy poprzez nią przekazać

Na czym koncentrowali moją uwagę muzycy zespołu SBB w czasie koncertu w listopadzie 1974 roku . Muzycy SBB tworzyli swoisty teatr wchodzenia i wychodzenia z estrady . Wielokrotne wchodzenia i wychodzenia muzyków tworzyło swoją dramaturgię , było jak przedstawienie teatralne , dekoncentrowało odbiór muzyki granej przez muzyków zespołu SBB . Po koncercie myślę , co muzycy SBB chcieli przekazać swoim zachowaniem , wielokrotnym wchodzeniem i wychodzeniem w czasie około półtoragodzinnego występu . Cała dramaturgia koncertu , w jakiejś części , z muzyki przenosiła się na wchodzenie i wychodzenie z estrady muzyków . Taka mała sala , tak niewiele czasu , co takiego muzycy chcieli przekazać

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt maja 06, 2022 20:44 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem w klubie Pokład w Gdyni , 18.7.2004 ;
Józef Skrzek : Konkurencja , czy była czy jej nie było , nie interesowało mnie , ani wtedy , ani teraz

Zespół System , strona y o u t u b e , Big beat odcinek 15 System , zespół System w składzie Wojciech Bruślik - gitara basowa , Romuald Czystaw - śpiew , Wincjusz Chróst - gitara , Wojciech Morawski - perkusja , Krzysztof Dłutowski - organy , Ryszard Kula - flet , saksofony . Teksty pisał poeta Andrzej Mogielnicki , zespół System istniał nieco ponad rok , mniej więcej do czerwca 1972 roku i w pażdzierniku 1972 roku wystąpili w Olsztynie
W magazynie Jazz latem 1972 roku redaktor Marek Wiernik opisuje zespół System ;
Redaktor : to robią poprawnie , wnosząc własne pomysły kompozycyjne i interpretacyjne , to poczynania te trzeba tylko pochwalić

Menager zespołu System, Wojciech Bukowski , pismo Ekspress Wieczorny , marzec 1972 rok : Zaczynamy robić karierę , jak to się mówi , pierwsze wyróżnienie otrzymaliśmy na stołecznym podwórku , przyznano nam pierwszą kategorię na studenckiej weryfikacji zespołów muzycznych i jednocześnie na tym przeglądzie trzech naszych wykonawców uzyskało nagrody indywidualne a już zupełnie ;w ostatnich dniach wróciliśmy z Kalisza , gdzie na Drugim Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej przyznano nam pierwszą nagrodę . Uprawiamy muzykę bliską beatowi , ale powiedziałbym bardziej ambitną . Co znaczy awangarda , wiedzą wszyscy , co my rozumiemy przez awangardowy beat , dla naszego warsztatu wybraliśmy inspiracje płynące z progressiv bluesa i hard bluesa , bardzo popularnych , modnych . Nie da się ukryć , że w swojej muzyce mamy i inny wzór , a mianowicie Jimiego Hendrixa . Tego naśladownictwa nie wstydzimy się , oby się tylko udało

Wojciech Bruślik mówi o udziale zespołu System w Festiwalu muzycznym w Olsztynie ;
Wojciech Bruślik : nasz tam kolega któryś znał ,po nas był gwiazdą , Czesław Niemen z zespołem , i stał sprzęt na , Marschalle , każdy zespół miał swój , ale tego , ale , że tutaj po znajomości to pozwolili nam skorzystać z tych Marschali , czyli jeden basowy i gitarowy , to chyba Wojtek rozstawił swoje , nieważne , i z wokalu , ale to wiadomo , że brzmienie dużo lepsze niż inne kapela , inne kapele musiały , natomiast chodzi o to , że już nie pamiętam co tam graliśmy , że zagraliśmy bardzo dobrze , i to chyba był Czesław nawet Niemen w tym , w jury , ważne , że pierwsze miejsce zajęliśmy tam , ten Złoty Antałek

Są nagrania dostępne do posłuchania na stronie y o u t u b e , utwór Odpowiedż , czas 5'25", utwór Jeszcze jeden , czas 5'32" , utwór Najserdeczniejsze życzenia w dniu urodzin , czas 3'52" , utwór Dokąd będziesz szedł nocą ; zespół System i Jolanta Darowna i Ewa Konarzewska , na organach gra Ryszard Poznakowski , czas 4'40"

Ze słów Wojciecha Bruślika wynika , zespól istniał w czasie mniej więcej czerwiec 1971 do czerwiec 1972 , a w pażdzierniku 1972 zespół wysłano na Konkurs muzyczny do Olsztyna . W Warszawie zdobywają pierwszą kategorię na studenckiej weryfikacji zespołów muzycznych i trzech muzyków zespołu otrzymało nagrody indywidualne . W Kaliszu na Drugim Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej zdobywają pierwsze miejsce . W Olsztynie na Ogólnopolskim Konkursie Studenckich Zespołów Muzyki Młodzieżowej "Złoty Antałek" w pażdzierniku 1972 roku zdobywają pierwszą nagrodę czyli Złoty Antałek . W Olsztynie w pażdzierniku 1972 roku na jednym Konkursie grali ; zespół System , zespół Czesława Niemena , czyli Grupa Niemen . Na tym Konkursie w jury był przewodniczącym jury Czesław Niemen .
Na jednej estradzie w pażdzierniku 1972 roku w Olsztynie wystąpili , zespół System jako zespół konkursowy , i Grupa Niemen jako gwiazda Konkursu.
Słowa Józefa Skrzeka o swoim zainteresowaniu konkurencją , rzeczywiście , w Olsztynie zespół System wystąpił jako zespół konkursowy i wygrał ten Konkurs . Muzycy Silesian Blues Bandu wystąpili z Czesławem Niemenem , z gwiazdą Konkursu , rzeczywiście występując z gwiazdą tego konkursu nie musieli interesować się konkurencją . Ale , ale , w spotkaniu w pażdzierniku 1972 muzycy zespołu System i muzycy zespołu Silesian Blues Band , bez opieki Czesława Niemena , zwyczajnie spotkanie tylko tych dwóch zespołów : zespołu System i zespołu Silesian Blues Band jak by wyglądało . Można sobie wyobrazić takie muzyczne spotkanie . Ja słyszę nagrania zespołu System awangarda pełną gębą , zespół w swoim żywiole progresywnym , świetne progresywne teksty poety Andrzeja Mogielnickiego napisane przez poetę na potrzeby zespołu System

Redaktor Gwalbert omawia utwór pod tytułem Jeszcze jeden zespołu System , strona y o u t u b e , Big beat odcinek 15 System ;
Redaktor : To już System w swoim żywiole , to już jest właściwy styl tego zespołu , jeżeli można tak powiedzieć po trzech nagraniach , ale ta wielowątkowość , czasami słuchacz ma wrażenie , że ten kawałek chyba trwał dziesięć minut , a potem się okazuje ze zdziwieniem , że to były cztery , pięć minut , a właśnie przez tą wielowątkowość , tą zmianę klimatu , zmianę nastroju , to jest bardzo wszystko progresywne . To już jest najprawdziwszy artrock , bardzo ukształtowany , to nie jest jakieś błądzenie po lesie , zespół jest bardzo ze sobą zgrany , doskonale wie , co robi , pojawiają się organy Krzysztofa Dłutowskiego , bardzo stylowo brzmiące , ale prawdziwa magia to jest ta monumentalna końcówka utworu , szkoda , że ucięta , absolutnie magiczny flet Ryszarda Kuli . To nie jest flet taki , a la Jethro Tull , przywodzi na myśl jakieś grupy skandynawskie , jeżeli miałbym szukać jakiś porównań , przywodzi na myśl troszeczkę granie zespołów holenderskich , ale tworzy absolutnie wspaniały klimat plus solówka organów pod koniec tego utworu , musieliśmy zbierać z Leszkiem szczeny z podłogi . Troszeczkę hard Deep Purple , ale po co się doszukiwać takich rzeczy , cieszmy się pięknem muzyki . Ja wam muszę powiedzieć szczerze , szczerze , że dla mnie to jest jeden z najbardziej magicznych momentów w ogóle w historii polskiego rocka
Redaktor Leszek : Tak jest

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz maja 08, 2022 7:39 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , strona o n e t , data 2.9.2002 rok , redaktor G a l , artykuł pod tytułem : "Nastroje" SBB
Redaktor : SBB to zespół , który skupił najwybitniejszych polskich instrumentalistów
Redaktor : albumy krajowe eksponowały głównie arcymistrzostwo instrumentalistów

Muzycy Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis

2. Redaktor Grzegorz Kasjaniuk , strona w polityce , artykuł pod tytułem : ZNAKOMITY ALBUM Preisner miksuje SBB i dziękuje Skrzekowi , data 1.11.2012 ; w tym artykule Zbigniew Preisner : Muzyka wykonywana przez trzech genialnych instrumentalistów Józefa Skrzeka , Apostolisa Anthimosa i Jerzego Piotrowskiego
3. Strona C i n e m a t o g r a p h e r P r o d u c t i o n s , redaktor Mirosław Kozik , rok 2015 ;
Redaktor : Cały skład SBB to reprezentacja kunsztu , wyrafinowania i czarodziejstwa instrumentalnych dżwięków
4. Strona R o c k a r e a , redaktor Witold Żogała , data 28 lipiec 2020 rok ; artykuł pod tytułem ; SBB Jerzyk ;
Redaktor : w zwartych kompozycjach znać wirtuozerię instrumentalistów
5. Pismo Dziennik Wschodni , redaktor Jacek Szymczyk , data 15 września 2010 rok , artykuł pod tytułem ; Solo Życia ze Zbigniewem Hołdysem i SBB ;
Redaktor : Młodzi instrumentaliści zawalczą solówkami o nagrody , a gwiazdy wykonają swoje słynne utwory . Tak będzie w sobotę ( 18.09 ) w muszli
Redaktor : W tym roku wystąpią Zbigniew Hołdys i zespół SBB
Redaktor : Wstęp wolny . Po głównej , plenerowej , części odbędzie się jam session w klubie UFO , ulica Jasna 7
6. Strona J u r e c k i , artykuł pod tytułem "SOLO ŻYCIA" - Lublin , 18.09.2010 , Muszla Koncertowa Ogrodu Saskiego , pani redaktor Agnieszka Gałczyńska ;
Pani redaktor : O godzinie 19:30 na scenie pojawił się legendarny Artysta - Zbigniew Hołdys , który razem z Mietkiem Jureckim i z finalistami poprzednich edycji konkursu "Solo Życia" wykonał 2 swoje ponadczasowe kompozycje ( "Kuba" i "Pepe wróć" )
Pani redaktor : Około godziny 20:30 Mietek Jurecki zaprosił zespół SBB na scenę
Pani redaktor : Potem zaczął się nieziemski koncert i sami byliśmy świadkami niezwykłego kunsztu tej grupy ...
Pani redaktor : Po wspaniałym koncercie , na scenie raz jeszcze zjawili się finaliści poprzednich edycji "Solo Życia" i pod przewodnictwem Mietka Jureckiego zagrali "Sto lat" dla SBB - z okazji 40 - lecia zespołu . Publiczność dołączyła wokalnie , a w niebo wystrzeliły kolorowe serpentyny i confetti
Pani redaktor : Tuż po godzinie 22:00, Mietek Jurecki pożegnał festiwalową publiczność , kończąc w ten sposób szósty Festiwal "Solo Życia"
7. Strona a u d i o , redaktor Grzegorz Dusza , recenzja płyty SBB Nowy horyzont ;
Redaktor : Progresywne granie trzech wytrawnych instrumentalistów

Słowa na temat umiejętności muzyków zespołu SBB

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz maja 08, 2022 11:44 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , koncerty rockowe w Polsce przed rokiem 1971 , i koncerty rockowe w czasach intensywnej działalności zespołu SBB , czyli w latach 1971 do 1980

Strona y o u t u b e , Big beat odcinek 8 , o koncertach zespołu Rhytm and Blues w Polsce w roku 1959 , tournee zespołu Rhytm and Blues w Polsce ;
Redaktor Gwalbert : Pod koniec wakacji w 59 roku zakończyło się właśnie tutaj . Po koncercie w Katowicach Franciszek Walicki został wezwany na dywanik do Komitetu Wojewódzkiego , gdzie nikomu jeszcze nie znany Edward Gierek powiedział , że na takie , na takie koncerty jak koncert zespołu Rhytm and Blues nie ma miejsca , nie ma miejsca na Śląsku a najchętniej to już w całym kraju nie widziałby takich koncertów . Czy Edward Gierek i inni decydenci mogli mieć jakieś powody do zmartwień . Muzyka rock and rollowa , która była , była rewolucją , była czymś nowym dla polskiej publiczności . Powodowała wspaniałe , pełne entuzjazmu reakcje . Jan Kirsznik w wywiadzie dla Dziennika Bałtyckiego wspomina :
Wydaje się jednak , że to nie zachowanie muzyków było największym zmartwieniem menadżera . Utrapieniem była publika , która na koncerty waliła drzwiami i oknami , a potem każdy koncert kończył się rozróbą i demolką ,coś jak teraz po meczach -ocenia Jan Kirsznik. Po prostu się wyżywali.
Obrywało się i samym muzykom , dosłownie , saksofonista wspomina jak po jednym z koncertów zostali w strzępkach koszul , rękawy jacyś fani urwali sobie na pamiątkę

W roku 1965 polski zespół Tajfuny nagrał kompozycję Zachodni wiatr , kompozycja zaczyna się dżwiękami autentycznego wiatru
W roku 1977 zespół SBB w lipcu 1977 koncerty w Sopocie , a było ich trzy koncerty w klubie Non Stop w Sopocie w dniach 15.7.1977 , 16.7.1977 , 17.7.1977 i w Operze Leśnej w Sopocie , i te koncerty rozpoczynane są dżwiękami wiatru , dżwiękami wydobywanymi z syntezatora

W roku 1965 polski zespół Tajfuny nagrał kompozycję Przed burzą , kompozycja zaczyna się dżwiękiem autentycznej burzy , słychać deszcz i grzmoty wyładowań atmosferycznych
W roku 2007 Józef Skrzek zagrał koncert w Planetarium w Chorzowie , i ten koncert rozpoczął dżwiękami burzy , dżwiękami wydobywanymi z syntezatora

W czasie działalności zespół Tajfuny , w latach 1963 do 1967 , zespół na koncercie wykonał kompozycję Arama Chaczaturiana Taniec z szablami , występ Tajfunów jest możliwy do obejrzenia i wysłuchania na stronie y o u t u b e ,Tajfuny - taniec z szablami , czas trwania 3'43" .Po graniu melodii jeden muzyk gra sam popis perkusyjny , potem wszyscy muzycy zespołu wykonują popisy na różnych instrumentach perkusyjnych , fantastyczna improwizacja na instrumentach perkusyjnych
Zespół SBB w taki sam sposób gra swoje koncerty w latach siedemdziesiątych i dalej , jeden muzyk gra sam popis perkusyjny , a potem dołącza się drugi perkusista , i dalej grają wszyscy muzycy.
Występ Tajfunów i występy SBB , te występy , identycznie tak samo skonstruowana dramaturgia koncertu , te same zagrywki , na tych samych zasadach gry , popisy na instrumentach perkusyjnych , jest to rzeczywiście udokumentowane i możliwe do obejrzenia i wysłuchania na stronie y o u t u b e

Koncerty zespołu Niebiesko- Czarni wspomina internauta Julian Mach , strona y o u t u b e , Polanie 1968 : Wrócę jednak do Niebiesko - Czarnych , jak wspomniałem byłem na ich dwóch koncertach , ten pierwszy był bardziej popowy , za to drugi ... Do tej pory pamiętam , że wyszliśmy całkowicie ogłuszeni i oszołomieni poziomem występu , do którego nijak się miały ich nagrania płytowe . Z wokalistów pozostał pozostał jedynie Wojciech Korda i Ada Rusowicz
internauta Julian Mach : A zespół ... to było objawienie ! Sekcja dęta na jakimś nieziemskim poziomie , Podgajny trudny do opisania , ale najbardziej zafascynował mnie Janusz Popławski , który na płytach grał bardzo zachowawczo , a jego ugrzecznione solówki były niezbyt ciekawe , chociaż "Mamy dla was kwiaty" był naprawdę udanym winylem . Na koncercie Popławski zmieniał się w "zwierzę gitarowe" i nie mogę przeboleć , że nie istnieje żaden zapis ich koncertów

Ja byłem na czternastu koncertach zespołu SBB w Polsce w latach 1974 do 1980 , i koncerty były aranżowane w taki sposób , aby uniknąć rozróby i demolki po koncercie zespołu SBB . Aranżacja muzyki wykonywanej przez zespół SBB , jest opisana przez redaktora Andrzeja Masłowskiego . Redaktor opisuje koncert SBB w Poznaniu , koncert 24.2.2015 roku w klubie Eskulap .
Redaktor Andrzej Masłowski : W Eskulapie , w którym SBB naparzało momentami tak , że nie wiedziałem gdzie skręcić

Sposób aranżacji muzyki granej przez zespół SBB , podgrzewali atmosferę , do momentu , kiedy się nie wiedziało gdzie skręcić , atmosferę uspokajali , więcej studzili niż podgrzewali atmosferę na sali w czasie swojego koncertu .
O koncercie zespołu Polanie pisze na stronie y o u t u b e , Polanie 1968 internauta Andrzej Szota : Ja pamiętam ich koncert , wejście na salę marynarki w górze
O koncercie Czesława Niemena w latach sześćdziesiątych , strona wizja lokalna , internautka Róża , data wpisu 8.9.2014 : ludzie wariowali z uciechy , śpiewali z Niemenem , wstawali , był ogromny hałas . Niemen też trzymając w ręku ten ciężki stojak z mikrofonem biegał po całej scenie i jeszcze nim wywijał

Ja bylem na czternastu koncertach zespołu SBB w latach 1974 do 1980 ;
Jeden koncert w roku 1974
Dwa koncerty i jedna próba w roku 1976
Cztery koncerty w roku 1977
Dwa koncerty w roku 1978
Trzy koncerty w roku 1979
Dwa koncerty w roku 1980

Koncerty SBB to takie usypianki , w gruncie rzeczy , emocje były kojone spokojną muzyką. Muzycy ukierunkowywali emocje w sposób taki , panowali nad emocjami . Józef Skrzek mówi o latach 1971 do 1980 w Telewizji Polskiej w programie Pegaz ;
Józef Skrzek : SBB , rzeczywiście , to zespół , wielkie szczęście , cudowne dziecko , mógłbym powiedzieć , które przez prawie dziewięć lat dowodziło polskiej muzyce rockowej

SBB panowało nad polskim rockiem , nad emocjami swoimi , nad emocjami publiczności , porządek ,spokój , grają suity , czyli coś mądrzejszego niż rock and roll , sprzęt nowoczesny , bardzo nowoczesny sprzęt muzyczny , techniczny . Dowodzenie polskiej muzyce rockowej , to panowanie nad polską muzyką rockową , czyli opanowanie grania muzyki , opanowanie emocji swoich i publiczności . Uwolnienie emocji bez wyhamowania nie było na koncertach SBB możliwe , emocje były eksponowane , wychwycone , opanowane .
Jakie koncerty polskich wykonawców były w Polsce w latach sześćdziesiątych i początek siedemdziesiątych , a jakie koncerty zaproponował zespół SBB .
Koncerty różnych polskich wykonawców w latach sześćdziesiątych i początek siedemdziesiątych , szczególnie Niebiesko- Czarni , Klan , Skaldowie , Polanie , Czarne Golfy , No To Co były przebogate w znane i lubiane kompozycje i do tego , zespoły grały w sposób rozszerzony w stosunku do nagrań płytowych , rozszerzony o instrumentalne granie , bogato , przebogato we wszystko .
Zespół SBB zaprzeczył swoją muzyką temu bogactwu , zaproponowali surowość , jest ich tylko trzech , nie dbają o znane i lubiane melodie , o tyle mają mniej w stosunku do polskich zespołów z lat sześćdziesiątych i początku siedemdziesiątych.

Redaktor Gwalbert , strona y o u t u b e , Big beat odcinek 7 Chochoły ;
Redaktor : W końcowym okresie działalności , co ciekawe , zespół występował we trójkę ; Paweł Brodowski , Tomasz Buttowt i Tomasz Jaśkiewicz . To , te beztroskie granie , które trwało zaledwie parę miesięcy pozwoliło się bardziej otworzyć muzykom , bardziej się dotrzeć

I ten etap współpracy muzycznej zespołu Chochoły , trzech muzyków , basista , perkusista , gitarzysta , ten etap współpracy , możliwie jest to rok 1966 , ten etap współpracy trzech muzyków opisany jako beztroskie granie , to są Chochoły .
SBB , rok 1971 , trzech muzyków ,swoje grają , muzykę SBB .
Ale myślę , Chochoły w trójkę rok 1966 , i SBB w trójkę , rok 1971 . I jedni i drudzy ten etap współpracy , to etap przed współpracą z Czesławem Niemenem .
Ten etap współpracy Chochołów , czyli gra tylko w trójkę w roku 1966, jest opisany jako beztroskie granie .
A etap współpracy SBB , czyli gra w trójkę w roku 1971 , jest opisany , jak , Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Jerzym Sosnowskim w Polskim Radio Trójka w kwietniu 2015 roku ;
Józef Skrzek : ćwiczyliśmy prawie rok , no więc właśnie , po co ćwiczyliśmy rok w tych piwnicach , klubach , gdzie nas sprzątaczki goniły , takie larmo , po co my to robili ? Okazuje się , że po to , żeby potem być przygotowanym do zagrania z Czesławem . Bo za chwilę graliśmy z z facetem z grupy Cream , gdybyśmy nie umieli grać , to by nas wyśmiali , no a oni nas lubili

Czyli w roku 1966 zespół Chochoły grał w trójkę , Paweł Brodowski , Tomasz Buttowt , Tomasz Jaśkiewicz , jest to czas beztroskiego grania . Z tego beztroskiego grania zaczynają współpracę z Czesławem Niemenem .
Zespół SBB w roku 1971 grał w trójkę , Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis , jest to czas ciężkiej pracy . Z tej ciężkiej pracy zaczynają współpracę z Czesławem Niemenem .
Wokalista Edward Hulewicz w trakcie nauki w Liceum Ogólnokształcącym założył zespół rockowy "Jazz and Song",w Domu Kultury w Kwidzynie , zespół ten zdobywa pierwsze miejsca w wojewódzkich konkursach i przeglądach zespołów rockowych , jest to czas pierwsza połowa lat sześćdziesiątych . Jaką muzykę grał zespół rockowy Edwarda Hulewicza "Jazz and Song" . Czy Józef Skrzek startował w jakichś konkursach , przeglądach muzyków młodzieżowych w latach młodości , a jeśli startował , czy zajął jakie miejsca na takich konkursach .
Aleksander Nowacki w roku 1962 założył zespół rockowy "Nastolatki" . Słowa Aleksandra Nowackiego , strona y o u t u b e , Big beat Nastolatki ;
Aleksander Nowacki : Zawsze odpowiadało mi śpiewanie prosto w twarz , adresowanie piosenki do ściśle określonego odbiorcy . Z doświadczenia wiem ,że piosenka adresowana jest zupełnie inaczej odbierana przez słuchacza niż piosenka , że skorzystam z określenia Boya - Żeleńskiego " moralnie obojętna"
Aleksander Nowacki : Chciałem , żeby moje piosenki poruszały słuchaczy , żeby nie można było przejść nad nimi do porządku dziennego , nie miały służyć one rozrywce , lecz zmuszać do myślenia , zastanowienia

Fragment tekstu autorstwa Aleksandra Nowackiego , tekst zaśpiewany na Drugim Wiosennym Festiwalu Muzyki Nastolatków w Gdańsku w 1966 roku , piosenka pod tytułem "I znowu wokół szary dzień "
Aleksander Nowacki : chcesz burzyć , niszczyć , wywrzeć złość i pytasz ciągle ,gdzie sens ma walka o każdy dzień , nie powiem !

Redaktor Gwalbert : Nie powiem kończy się wykrzyknikiem . To jest właśnie te raptowne kończenie , urywanie zwrotki , o którym wam mówiłem , co mi się wyjątkowo bardzo podoba . Mogę tu nawet powiedzieć , że , nawet przyszła mi do głowy taka myśl ,że ten utwór to z krwi i kości prawdziwy protest song . Tekst nie jest łatwy , szczególnie w tamtych czasach , jest prosto w twarz , jest buntowniczy , a przez to wydaje mi się , kompletnie nie stracił na wartości

Aleksander Nowacki w roku 1966 śpiewa swój protest song , zespół Nastolatki z tym utworem otrzymuje drugą nagrodę na Festiwalu , pierwsze miejsce zajęli Skaldowie .
Aleksander Nowacki w roku 1966 : chcesz burzyć , niszczyć , wywrzeć złość
W roku 1974 Józef Skrzek przyjmuje nazwę dla swojego zespołu Szukaj Burz Buduj
Redaktor RED , pismo Kurier Lubelski , data 24.11.2019 , słowa redaktora Jerzego Janiszewskiego o rozmowie z Józefem Skrzekiem , rozmowa w dniu 1.1.1974 w Lublinie ;
Jerzy Janiszewski : Na hasło "Niemen" pojawiła się na jego twarzy nienawiść , którą odbierałem jako siłę napędową przyszłej artystycznej zemsty

Do kogo , precyzyjnie , adresuje piosenki śpiewane Józef Skrzek , piosenki śpiewane na początku działalności artystycznej . Jak uzasadnia Józef Skrzek śpiewanie tekstów , jakie śpiewał

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 09, 2022 19:15 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , współpraca muzyków Silesian Blues Band z Czesławem Niemenem . W książce Niemen czas jak rzeka autorstwa Marka Gaszyńskiego , wydawnictwo 2004 rok ;
Czesław Niemen : Oni nie wiedzieli , co mają grać , a ja miałem gotowy pomysł na muzykę

Józef Skrzek , słowa w książce o zespole SBB , autorzy Andrzej Hojn, Michał Wilczyński , wydawnictwo 2003 rok , słowa Józefa Skrzeka o stylu muzyki granej przez Grupę Niemen ;
Józef Skrzek : To my przecież stworzyliśmy ten styl

Janusz Popławski , muzyk Niebiesko- Czarnych , słowa w książce Niemen Czas jak rzeka ; słowa o muzykach Silesian Blues Bandu ;
Janusz Popławski : powiedzieli - pełna swoboda . I ci muzycy dostali też wolną rękę od Czesława
Janusz Popławski : Czesław był leaderem , choć jego rola była wyjątkowo niewdzięczna
Janusz Popławski : Oni po pewnym czasie już nie byli zainteresowani pracą dla Czesława . Chcieli grać tylko swoje . Ale Niemen trzymał całość

Piotr Chlebowski , uczestnik dyskusji panelowej ;Niemen wobec SBB- SBB wobec Niemena , książka Czesław Niemen i jego płytowe dzieła 2;
Piotr Chlebowski : Czesław Niemen jest tu wycofanym muzykiem , choć trzeba podkreślić pełniącym funkcję dyrygenta

Grupa Niemen w roku 1972 , 17.8.1972 , w Monachium , jest zapis koncertu , czas trwania dostępnego zapisu 1'43" , strona y o u t u b e , Niemenowi podoba się gra muzyków Józefa Skrzeka , Antymosa Apostolisa , Jerzego Piotrowskiego , ale tylko jakiś czas , po tym czasie , około 1'20" Niemen zarządza zakończenie grania muzyki . Trzyma towarzystwo krótko .
Grupa Niemen w roku 1973 , w czerwcu 1973 lub w dniu 28.8.1972 , jaka rzeczywiście była data tego koncertu Grupy Niemen w Helsinkach , jest dostępny zapis występu , czas trwania zapisu 38'02" , Czesław Niemen już nie zarządza zakończenie grania muzyki , co robi , stoi na estradzie , przygląda się muzykom , jak grają , mówi ich imiona , nazwiska , wskazuje ręką , pozwala muzykom się wygrać do woli . Na początek koncertu Czesław Niemen śpiewa piosenkę Otisa Redinga , i śpiewa w piosence słowa, słowa własne , czas 1'20" , wydaje się , o trzech muzykach akompaniujących : Free , free , free , słowa , w polskim języku ; wolność , wolność , wolność . Po prostu zapowiedż , co to będzie na estradzie . Rzeczywiście , muzycy akompaniujący Czesławowi Niemenowi w sposób dowolny grają na instrumentach ,w czasie nieograniczanym przez Czesława Niemena . Czesław Niemen stoi bezpośrednio przy grających muzykach , patrzy , słucha , jak w sposób dowolny grają na instrumentach Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis . Czesław Niemen pozwolił im grać swoje , ale trzymał całość , jak powiedział Janusz Popławski .
W dniu około 25. marca 1973 roku Józef Skrzek mówi Czesławowi Niemenowi o swojej decyzji nie kontynuowania współpracy .
Mówi o tym fakcie Czesław Niemen , słowa w książce Niemen czas jak rzeka ;
Czesław Niemen : w Monachium
Czesław Niemen : Nagraliśmy druga płytę i Józek doszedł do wniosku , że będzie dalej próbował w trio grać swoją muzykę . Pamiętam naszą długa rozmowę w samochodzie , gdy wracaliśmy do Polski

Mówi o tym fakcie Paweł Brodowski , uczestnik pobytu Grupy Niemen w Monachium w roku 1973 , w marcu 1973, w rozmowie z redaktorem Jackiem Kurkiem , rozmowa w roku 2021;
Paweł Brodowski : Jak można nagrać płytę dla światowej wytwórni CBS i na , dzień po nagraniu oświadczyć , że my odchodzimy

Fakty , Czesław Niemen w trakcie dowolnych popisów instrumentalnych swoich muzyków stoi przy nich , patrzy , słucha , reaguje , mówi o nich imieniem i nazwiskiem , wskazuje ręką , jest obecny , widać spore zainteresowanie Czesława Niemena , co grają jego muzycy na jego koncercie .
Fakty , Józef Skrzek w trakcie dowolnych popisów instrumentalnych swoich muzyków wychodzi z estrady , po prostu sobie gdzieś idzie , jest nieobecny , nie jest zainteresowany w ogóle grą swoich muzyków na koncercie zespołu SBB .
Fakty , w listopadzie 1974 roku , ja byłem na koncercie zespołu SBB około , do dziesięciu metrów przed estradą , na krześle , w rzędzie krzeseł , i widziałem , muzycy Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis w czasie popisów samodzielnych na instrumentach swoich kolegów wychodzili z estrady , nie byli obecni , nie patrzeli , nie słuchali , nie było ich wtedy na estradzie , żadnego zainteresowania muzyków SBB grą na instrumentach swoich kolegów .

Józef Skrzek mówi o takiej sytuacji , sytuacja w Opolu , 29.6.1974 rok , słowa w książce o zespole SBB ;
Józef Skrzek : wpadamy do garderoby , zadowoleni , bierzemy się za zwijanie sprzętu
Józef Skrzek : przylatuje do nas ten
Józef Skrzek : i mówi , żeby wyjść raz jeszcze . Powiedziałem , że idziemy do domu . Drugi przyszedł
Józef Skrzek : Zaczęli nas prosić
Józef Skrzek : ale nasza energia jest najważniejsza

Są to sytuacje ,gdy publiczność oczekuje na obecność muzyków na estradzie, rozbudzone emocje , i co, i muzycy sobie wychodzą z estrady. Czyli rozbudzone emocje uczestników koncertu są bez znaczenia , a znaczenie ma , co , zadowolenie własne , o czym mówi Józef Skrzek

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 16, 2022 19:12 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , Janek Skrzek mówi , słowa w książce o zespole SBB , autorzy Andrzej Hojn , Michał Wilczyński , wydawca Śląska Witryna Muzyczna , rok 2003 , słowa o grze na gitarze basowej Józefa Skrzeka ;
Janek Skrzek : A do basu Józek zawsze wracał i nie przestanie tego robić , bo jest najlepszym basistą w kraju - nie da się ukryć

Marcin Gromnicki , napisał pracę magisterską pod tytułem ; Tradycje gitary basowej w Polsce na przykładzie dokonań Krzysztofa Ścierańskiego , Wojciecha Pilichowskiego i Michała Grotta , Uniwersytet Zielonogórski Wydział Artystyczny Instytut Muzyki Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej , promotor pracy doktor Rafał Ciesielski , Zielona Góra 2011 .
Rozdział pod tytułem ; Gitara basowa w Polsce
Marcin Gromnicki : w roku 1962 , gitarzysta zespołu Niebiesko - Czarni , Henryk Zomerski przekwalifikował się na basistę . Tak wspomina ten moment - " Przerobiłem normalną gitarę na gitarę basową i na tej gitarze , chyba pierwszy raz w Polsce , pokazałem , jak się gra na basowej
Marcin Gromnicki : Z Niemenem związana jest też kolejna postać , multiinstrumentalista i jeden z najbardziej cenionych polskich muzyków - Józef Skrzek . Choć najbardziej kojarzony jest z elektronicznymi instrumentami klawiszowymi , gitara basowa w jego przypadku odgrywa równie istotną rolę . Skrzek współpracował z zespołem Brekaout , następnie z grupą znakomitych muzyków towarzyszył Niemenowi w nagraniu czterech płyt . Z tej grupy wyodrębnił się jeden z najbardziej uznanych zespołów w polskiej muzyce rockowej - SBB , założony w 1971 roku . Właśnie z tą formacją Skrzek utożsamiany jest najbardziej . Różnorodność środków kolorystycznych , dynamicznych czy harmonicznych czynią SBB jedną z najwybitniejszych polskich grup rockowych . W dynamiczniejszych kompozycjach Skrzek odchodził od elektronicznych klawiatur i nadawał swoim basem , solidną oraz mocną podstawę . Tak artysta opowiada o swoim podejściu do gry na gitarze basowej - " To wspaniały instrument do układania się w zespole . Zarówno w sekcji , jak i kontrapunktach oraz solówkach . Kto wie , czy bas wręcz nie podbija dyskretnie formy kompozycji od strony stylistycznej . Czy nie decyduje wręcz o rytmice i o charakterystyce utworu , wspólnie z bębnami . Dla mnie basowanie to wspaniała zabawa - zwłaszcza na scenie " ( Inglik Krzysztof : Rozmowa z Waldemarem Tkaczykiem , 2/2011 Magazyn Basista )
Marcin Gromnicki : "pionierzy " bardziej zaawansowanego grania na basie , czyli Tkaczyk i Ścierański
Rozdział pod tytułem ; Charakterystyka postaci oraz ich stylów gry
Marcin Gromnicki : Krzysztof Ścierański , w 1978 roku zdobył główną nagrodę solistyczną podczas festiwalu Jazz nad Odrą , gdzie występował z triem August
Marcin Gromnicki : Kariera muzyka nabierała coraz większego tempa . Ścierański miał już w Polsce status znakomitego basisty - wirtuoza
Marcin Gromnicki : W roku 1983 światło dzienne ujrzała pierwsza płyta muzyka pod tytułem "Bass Line" , będąca jednocześnie pierwszą tego typu w Polsce . Na jednej stronie płyty znajdowały się kompozycje zagrane wyłącznie na gitarze basowej
Marcin Gromnicki : Od lat osiemdziesiątych począwszy , rozpoczęła się hegemonia Krzysztofa Ścierańskiego w prestiżowej , corocznej ankiecie miesięcznika "Jazz Forum" , w kategorii gitara basowa
Marcin Gromnicki : solowy krążek "Wojtek Pilichowski" ( jazz - rock - 1994 rok ) . Ta ostatnia płyta zawierała pomysłowo i nowocześnie zaaranżowane kompozycje , z gitarą basową w roli głównej
Marcin Gromnicki : W 2004 roku nastąpiło również spotkanie trzech znakomitych gitarzystów basowych : Krzysztofa Ścierańskiego , Mieczysława Jureckiego i Wojciecha Pilichowskiego . W wyniku tego w studiu została zarejestrowana muzyka . Nie ujrzała ona jednak światła dziennego , w postaci płyty po dziś dzień

strona J u r e c k i ; info ze strony Wojtka Pilichowskiego , ze stycznia 2004 rok
Wojciech Pilichowski : Przy okazji zagraliśmy jeden koncert - wprawdzie bez próby , ale za to trwał 2,5 godziny
styczeń 2004 , Łódż

Marcin Gromnicki : Następna solowa płyta Pilichowskiego "Definition of Bass"
Marcin Gromnicki : ważny wątek w karierze Wojciecha Pilichowskiego . Związany jest on z działalnością edukacyjną , na którym to polu basista ten udziela się od wielu lat bardzo aktywnie . Już w 1992 roku wydana została książka "Lekcje gry na gitarze basowej techniką klangu" jego autorstwa. Dwa lata póżniej Pilichowski opracował kolejne wydawnictwo pod tytułem " 3 x Bas"
Marcin Gromnicki : Grott został zaproszony przez Wojciecha Pilichowskiego do udziału w płycie "No bass , no fun" ( 2004 ) . Wydawnictwo to , dzięki idei Pilichowskiego , prezentowało dokonania młodych , polskich basistów
Marcin Gromnicki : Krzysztof Ścierański - pionier solowej gitary basowej w Polsce
Marcin Gromnicki : Wojciech Pilichowski - wirtuoz totalny
Marcin Gromnicki : Michał Grott - basista nowoczesny

Autor pracy magisterskiej , Marcin Gromnicki pisząc o tradycjach gitary basowej w Polsce , napisał o Józefie Skrzeku , basiście ,i ja napisałem wszystko , co w tej pracy jest. Magister Marcin Gromnicki pisząc o Józefie Skrzeku , jak ten artysta opowiada o swoim podejściu do gry na gitarze basowej , pisze słowa powiedziane przez Waldemara Tkaczyka , gitarzystę basowego , w rozmowie z redaktorem Krzysztofem Inglikiem , rozmowa w piśmie Magazyn Basista , numer 2 rok 2011 .
Autor pracy , magister Marcin Gromnicki i promotor pracy doktor Rafał Ciesielski , usiłują sugerować , po prostu słowa powiedziane przez Waldemara Tkaczyka , jako słowa powiedziane przez Józefa Skrzeka .

Józef Skrzek jako basista gra popisy na tym instrumencie w kompozycjach ;
Odlot
Penia
W samym środku nocy
Ku pamięci
Z Tomaszem
Wicher w polu dmie
Nowy horyzont
Kompozycje nagrane z Czesławem Niemenem , Tadeuszem Nalepą
Popis solowy na gitarze basowej na koncercie zespołu SBB w Budapeszcie w 1977 roku
Popis solowy na gitarze basowej na koncercie zespołu SBB w Opolu we wrześniu 2017 roku, 22.9.2017 , ja byłem na tym koncercie zespołu SBB i na próbie zespołu SBB w tym dniu przed koncertem , Józef Skrzek na próbie muzycznej , w czasie około 10. minut grał na gitarze basowej w sposób bardzo intensywny
Popis solowy na gitarze basowej na koncercie zespołu Józefa Skrzeka , zespołu Józef Skrzek Formation w Warszawie w Hali Gwardii w roku 1981 , koncert pokazywany w Telewizji Polskiej, ja widziałem w Polskiej Telewizji samodzielny popis Józefa Skrzeka na gitarze basowej

Paweł Brodowski , gitarzysta basowy , w rozmowie z redaktorem Jackiem Kurkiem , rozmowa w 2021 roku ;
Paweł Brodowski : Józek Skrzek z kolei , pierwszy taki w Polsce , wirtuoz gitary basowej . Nikt przed nim nie grał tak jak Józek . Ja byłem osłupiały , ja nie wierzyłem w ogóle , że można tak grać , że z taką jakąś siłą , energią , werwą , szybkością z takim , jakąś intensywnością nieokiełznaną wyobrażnią na gitarze basowej . Wydawało mi się , że gitara basowa to trochę ma inne przeznaczenie , on uwolnił ten instrument , i on grał , jego prawdą mógł być , o tym nie rozmawiałem z Józkiem
2. Strona Wielkopolskie nasze miasto wiadomości Poznań , data 14.11.2003 , redaktor MAZ, artykuł ; Niepokorny , blisko Boga
Redaktor : Józef Skrzek należy do tych polskich artystów , którzy nigdy nie pozwolili przejść obok siebie obojętnie . Raz prowokował łamaniem wszelkich utartych w muzyce rozrywkowej konwencji , to znów zmuszał do refleksji komponując monumentalne utwory z kręgu muzyki chrześcijańskiej
3. Strona m ę s k i e g r a n i e , data 13.08.2016 , opis występu zespołu SBB w Krakowie na stadionie sportowym Korony Kraków
Redaktor : SBB - jedna z najbardziej oryginalnych grup w historii polskiej muzyki - zaprosił na scenę młodych twórców specjalizujących się w elektronice i hip hopie . Rebeka , Włodi , HV/NOON, DJ KRIME , DJ E prom nadali progresywnemu repertuarowi śląskiej formacji nowoczesne aranżacje
4. Strona J a z z p r e s s , wrzesień 2017 rok , o koncercie zespołu SBB i Chrisa Pottera , jazzowego saksofonisty ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej , koncert w Warszawie 30.6.2017 , redaktor Adam Tkaczyk ;
Redaktor : Od lat wysłuchiwałem z różnych , często niespodziewanych żródeł , wielkich pochwał dla SBB - padały takie wyrażenia jak : " jedyna polska supergrupa" , "legenda" , "jedyny polski zespół światowej jakości"
Redaktor : Był to zdecydowanie bardziej koncert SBB niż Chrisa Pottera . Gość dostał jedną okazję do dłuższej solówki , ale więcej światła ze sceny i głośników zdecydowanie rzucali polscy muzycy
Redaktor : Koncert zdecydowanie bardziej rockowy niż jazzowy . O ile partie solowe i improwizowane oraz obecność Chrisa Pottera wprowadzały nieco jazzu , to jednak ze względu na rodzaj energii i emocji sklasyfikowałbym występ jako rockowy .Koncert SBB i Chrisa Pottera jedynie "towarzyszył " ( cokolwiek to znaczy ) Warsaw Summer Jazz Days
5. Muzyczne improwizacje w wykonaniu zespołu rockowego często przypisuje się zespołowi SBB . Zespół Trubadurzy w roku 1964 w studiu radiowym nagrali kompozycję Jerzego Krzemińskiego pod tytułem "Duże M" , skład zespołu Trubadurzy ;
Jerzy Krzemiński - gitara
Krzysztof Krawczyk - gitara
Sławomir Kowalewski - gitara basowa
Marian Lichtman - perkusja

Kompozycja trwa 3'09" , jest popis solowy na perkusji , wspaniałe rockowe gitarowe, perkusyjne szaleństwo , czysta młodzieńcza energia i wirtuozerski popis

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 16, 2022 22:05 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , praktycznie w roku 1974 , drugą płyta zespołu SBB , skonstruować w taki sposób;
strona A , kompozycja " Obraz po bitwie " 5'29"
kompozycja " Memento z banalnym tryptykiem" 15'41"
strona B , kompozycja " Ku pamięci " 21'21"

Takie kompozycje były w roku 1975 oczekiwane na płycie SBB , kompozycja "Obraz po bitwie" przedstawiona była w grudniu 1974 roku w Telewizji Polskiej , ja widziałem ten program telewizyjny , kompozycja "Ku pamięci" była prezentowana w Polskim Radio program trzeci , ja słyszałem w roku możliwie 1974 . Zespół SBB reklamowany był , jako młody , energiczny rock.
Kompozycja "Obraz po bitwie" została nagrana w Niemieckiej Republice Demokratycznej w 1974 roku . Kompozycje "Memento z banalnym tryptykiem " i "Ku pamięci" zostały nagrane w Polsce . W tych trzech nagraniach muzycy SBB są , jest to potężny rock w polskim wykonaniu . W roku 1975 taka propozycja płyty SBB to byłoby coś . Kompozycja "Memento z banalnym tryptykiem" , nagrana w 1971 roku , jest dla muzyków zespołu SBB ważna .
Ale muzycy wodzeni przez wytwórnię z Republiki Federalnej Niemiec na swoją drugą płytę longplay zaproponowali odrzuty z sesji nagraniowej dla Niemców . Co to było , czy to zadziorne SBB , czy co , melodyjki , melodyjki , kompozycja słowno-muzyczna "Ballada o pięciu głodnych" , muzyka polskiego kompozytora Fryderyka Chopina komponowana wiele wcześniej , krótkie kompozycje na fortepian grane przez Józefa Skrzeka . Redaktor Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim 19 stycznia 2004 roku o Czesławie Niemenie ;
Redaktor : niewątpliwie najwspanialszą postacią polskiego rocka . Chopin rocka - nazwał go Jarosław Iwaszkiewicz

Józef Skrzek , korzystając ze swojego wykształcenia muzycznego , kształcił się jako pianista w Szkole Muzycznej , kształcił się również jako kompozytor w Akademii Muzycznej , na płycie nagrał kilka swoich kompozycji samodzielnie na fortepianie . Płyta SBB Nowy horyzont eksponuje Józefa Skrzeka , kompozytora i pianistę .
Płyta zespołu SBB "Nowy horyzont" opublikowana w roku 1975 , zawiera słowa Juliana Mateja , wiersz " Ballada o pięciu głodnych" . Józef Skrzek pytany o ten utwór , mówi, pasował jemu ten tekst na drugą płytę SBB . Taka recytacja w sposób modulowany opowieści rzeczywistej budzącej grozę jest to znany w sztuce zabieg typu "bajka ostrzegawcza" , czyli ; uważajcie , przestrzegam Was , macie mnie słuchać .
Jest to kontynuacja słów autorstwa Franciszka Walickiego , słów opublikowanych w piśmie Jazz Forum wiosną 1974 roku , o zespole SBB ;
Franciszek Walicki : Zapamiętajmy sobie tę datę : 4 luty 1974 . Tego dnia ruszyła do boju pierwsza , wyborowa dywizja działająca od stycznia przy Agencji Koncertowej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego grupy twórczej SKORPION -zespół naszych największych nadziei: SBB (Polska)

Wspólne ustalenia, wszak Walicki w roku 1974 jest menagerem zespołu SBB , Franciszka Walickiego i Józefa Skrzeka rozpoznał redaktor Wiesław Królikowski , który w roku 1974 , i dalej rozmawiał z Józefem Skrzekiem .
Redaktor Wiesław Królikowski , strona t e r a z m u z y k a , data 12 listopad 2007 rok mówi o spotkaniu z Józefem Skrzekiem w kinie "Mazowsze " w Warszawie w marcu 1974 roku , wtedy zespół SBB grał koncert w kinie "Mazowsze" ;
Wiesław Królikowski : Po tym koncercie zapukałem do drzwi garderoby , wpuszczono mnie dopiero , gdy pokazałem zaświadczenie , że jestem współpracownikiem miesięcznika "Jazz"
Wiesław Królikowski : Miałem już wtedy na koncie kilka wywiadów , ale z tym miałem problem
Wiesław Królikowski : Po raz pierwszy przekonałem się też wówczas , że bywają muzycy , którzy nie zawsze chcą odpowiadać nawet na dobrze przygotowane , dotyczące ich własnej twórczości pytania ... Dziś wiem ,że Skrzek po prostu miewa takie dni ,że w trakcie rozmowy z dziennikarzem mówi to , co sam chce powiedzieć , a nie to , o co jest pytany . A tamtego dnia mówił lakonicznie albo raczył mnie jakimiś mglistymi sformułowaniami
Wiesław Królikowski : W domu spisałem , co mogłem , z nagranej taśmy . Franciszek Walicki , ówczesny opiekun artystyczny SBB , nie był zachwycony tym tekstem ( dodam : dla Skrzeka było oczywiste , ze to Walicki miał autoryzować jego wywiad

Jestem zdania , słowa Franciszka Walickiego napisane w formie rozkazującej , "zapamiętajmy" i słowa Juliana Mateja wybrane przez Józefa Skrzeka na płytę zespołu SBB Nowy horyzont , stanowią przemyślaną kontynuację

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 17, 2022 13:51 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , Józef Skrzek w Telewizji Polskiej , w programie Pegaz , w roku 1997 ;
Józef Skrzek : SBB , rzeczywiście , to zespół , wielkie szczęście , cudowne dziecko , mógłbym powiedzieć , które przez prawie dziewięć lat dowodziło polskiej muzyce rockowej

Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem w klubie Pokład w Gdyni 18.7.2004 ;
Józef Skrzek : Konkurencja , czy była , czy jej nie było , nie interesowało mnie ani wtedy , ani teraz

Według słów Józefa Skrzeka zespół SBB dowodził polskiej muzyce rockowej w latach 1972 do 1980 , i Józef Skrzek w tym czasie nie interesował się konkurencją .
Dowodzenie polskiej muzyce rockowej powoduje zainteresowanie się konkurencją muzyczną , w przypadku Józefa Skrzeka , jednak nie
2. Strona o n e t wiadomości , data 2.7.2004 , redaktor ŁW ;
Redaktor : Letnia część trasy "Szczęśliwi z miasta N." pozwoli fanom z północnej Polski na zobaczenie tria w akcji . 17 lipca grupa pojawi się w Augustowie , na plaży nad jeziorem Necko . Przy okazji koncertu ( pod patronatem radiowej Trójki ) zaplanowano zlot fanów zespołu , a w jego ramach - między innymi spotkanie z zespołem . Dzień póżniej SBB pojawi się w Gdyni , w klubie Pokład - jest to pierwszy występ SBB na Wybrzeżu po długiej przerwie

Koncert SBB w Augustowie na plaży nad jeziorem Necko 17.7.2004
Koncert SBB w Gdyni w klubie Pokład 18.7.2004
3. Koncert zespołu SBB w Waldrop w Niemczech w dniu 11 grudnia 1999 rok jest opisany przez Ireneusza Rzempowskiego , słowa są w książce SBB Wizje , autorzy książki Andrzej Hojn , Michał Wilczyński , wydawca Śląska Witryna Muzyczna , rok 2003 ;
Ireneusz Rzempowski : stałem bardzo blisko , dokładnie widziałem te "rozmowy" pomiędzy muzykami . Antymos uderzał w struny swej gitary spoglądając to na nią , to na podłogę, to kątem oka , przelotnie na Józka , jakby chciał mu powiedzieć : "jeśli chcesz , możemy ciągnąć dalej - mam jeszcze duże duże rezerwy " . Krótkie ale wyrażne spojrzenie na Muzykanta - " Józek , miej wzgląd na Mirka" . Bębny pracują już co najmniej siedmiu , ośmiu minut na najwyższych obrotach. Mirek zaczyna uspokajać oddech , coraz częściej zamyka oczy , oddycha coraz krócej . Nachyla głowę i spogląda spod talerzy na Skrzeka : " Józek , kończmy powoli, śrubki przy bębnach i talerzach zaczynają odpadać - długo tak nie pociągnę " . Mirek znowu wali w bębny z częstotliwością 50 Hz, jego oddech podchodzi też do tej częstotliwości , napina już wszystkie mięśnie twarzy i znowu spogląda spod talerzy na Józka : " Jeśli zaraz nie skończymy , będę potrzebował kogoś do karmienia , bo moimi rękami nie dam rady " . Józek męczy klawisze , wyciska z nich ostatnie soki . Ma poważną , prawie kamienną twarz. Kręcąc powoli głową , z zamkniętymi oczami penetruje sale i widzów , mówiąc do swoich kolegów : "to jeszcze nie koniec , widownia jeszcze nie jest w najwyższym punkcie , gramy dalej " . Apostolis spogląda jak zwykle na gitarę , podłogę , Skrzeka , Muzykanta. Mirek spogląda na Józka , jeszcze raz na Józka , zamyka oczy , znowu na Józka , na Józka i tak dalej , i tak dalej . Józek jest nadal niemalże "narkotycznie skoncentrowany" , prowadzi utwór , komunikuje się z Mirkiem i Apostolisem , analizuje publiczność . Krzyki , gwizdy , oklaski, przede mną muzyka o niesamowitej koncentracji dżwięków i rytmiki, za mną ściana entuzjazmu i braw . Serce wali mi jak młot pneumatyczny . Mirek nie jest jedyny na sali , który łapie powietrze jak ryba bez wody. Napięcie wzrasta jednostajnie , wydaje się dalej już nie idzie , ale SBB udowadnia co innego . Publiczność jest już w najwyższym punkcie . Józek otwiera oczy , kiwa głową jakby chciał powiedzieć : " teraz ich mamy , widownia jest nasza , możemy kończyć" , ale to jeszcze nie koniec - teraz dopiero natężenie dżwięku , rytmu , wrażeń słuchowych i wizualnych osiąga apogeum. Muzycy szaleją , widownia cichnie , zamiera , pot , gęsia skórka , włosy stają dęba... Szkoda , to już naprawdę koniec tego koncertu

Ten koncert SBB w Waldrop w Niemczech istnieje jako zapis na płycie cd , wydawnictwo pirackie. W Waldrop również koncertował zespól Krzak 9.9.2001 , i ten koncert opisuje redaktor Jan Szczepański w piśmie Twój Blues , w grudniu 2001 rok, opis na stronie zespołu Krzak ;
Jan Szczepański : poczułem gęsią skórkę
Jan Szczepański : na twarzach rysowała się koncertowa rozkosz
Jan Szczepański : Publiczność szalała - były trzy bisy a domagano się kolejnych . Koncert ten został nagrany i sfilmowany

Istnieje wydawnictwo zespołu Krzak , koncert w Waldrop 9.9.2001 , płyta cd z bonusem video.
Dwa zespoły z Górnego Śląska , SBB i Krzak koncertują w Waldrop . O koncercie zespołu SBB słowa uczestnika koncertu ;
Ireneusz Rzempowski : Muzycy szaleją , widownia cichnie , zamiera , pot , gęsia skórka

O koncercie zespołu Krzak słowa uczestnika koncertu ;
Jan Szczepański : poczułem gęsią skórkę
Jan Szczepański : Publiczność szalała - były trzy bisy a domagano się kolejnych

Jak to , dwa zaprzyjażnione ze sobą zespoły z Górnego Śląska , i Ireneusz Rzempowski pisze , gra muzyków SBB powoduje cichnięcie widowni , nawet zamieranie widowni , natomiast gra muzyków zespołu Krzak powoduje szalenie widowni i domaganie się więcej niż trzech bisów , pisze o tym Jan Szczepański.

Słowa opisu koncertu SBB w Waldrop 11.12.1999
Ireneusz Rzempowski : "Józek , miej wzgląd na Mirka"
Ireneusz Rzempowski : Mirek zaczyna uspokajać oddech , coraz częściej zamyka oczy , oddycha coraz krócej
Ireneusz Rzempowski : " Józek , kończmy powoli , śrubki przy bębnach i talerzach zaczynają odpadać - długo tak nie pociągnę"
Ireneusz Rzempowski : " Jeśli zaraz nie skończymy , będę potrzebował kogoś do karmienia , bo moimi rękami nie dam rady" . Józek męczy klawisze
Ireneusz Rzempowski : Mirek nie jest jedyny na sali , który łapie powietrze jak ryba bez wody

Te słowa uczestnika koncertu zespołu SBB , Ireneusza Rzempowskiego uzmysławiają samopoczucie perkusisty zespołu SBB , Mirosława Muzykanta i nie tylko tego jednego człowieka w czasie tego koncertu SBB . Jest również opis , co robi Józef Skrzek w czasie koncertu SBB w Waldrop .
Ireneusz Rzempowski : Józek męczy klawisze

Redaktor Łukasz Wiewiór , strona zespołu Krzak , opisuje , co robi lider zespołu Krzak , Jan Błędowski w czasie koncertu zespołu Krzak w Krakowie 8.2.2007;
Łukasz Wiewiór : A mistrz ceremonii , obłędny Błędowski , tańczył , skakał , kucał , krzyczał , szalał tryskając entuzjazmem , który udzielał się publiczności

Dwa zespoły z Górnego Śląska , muzycy znają się , grają ze sobą , lider zespołu SBB , Józef Skrzek i lider zespołu Krzak , z opisu uczestników koncertów wynika ;
Ireneusz Rzempowski : Józek męczy klawisze
Łukasz Wiewiór : Błędowski , tańczył , skakał , kucał , krzyczał , szalał tryskając entuzjazmem , który udzielał się publiczności
3. Jest kompozycja Jerzego Krzemińskiego "Duże M " , nagrana w studiu radiowym w roku 1964 , kompozycja instrumentalna , gra zespół Trubadurzy i z rozwiązań konstrukcyjnych tej kompozycji korzystają wielokrotnie muzycy zespołu SBB . Sławomir Kowalewski , basista Trubadurów w rozmowie z panią redaktor Marią Szabłowską , rozmowa 12 września 2017 rok w studio radiowym , mówi o roku powstania zespołu Trubadurzy ;
Sławomir Kowalewski : Jeżeli chodzi o rok powstania , to my datujemy na 1964
Sławomir Kowalewski : Ja bym jeszcze dodał , bo nie wiadomo , czy ty wiesz , Mario , ale podczas jednego koncertu , to było w Sopocie , jak był festiwal międzynarodowy oglądał nasz występ Alan Freeman , znany prezenter na cały świat , i na konferencji prasowej właśnie ten pan powiedział , że zespół Trubadurzy reprezentuje światowy poziom , tylko szkoda ,że nie ma impresaria zagranicznego
Maria Szabłowska : No i co dalej , nie było dalszych kroków ?
Marian Lichtman : Potem pojechaliśmy na Olimpiadę , nawet chcę uchylić tego rąbka tajemnicy , proponowano nam , żebyśmy zostali na Zachodzie , bo nawet Scheke Hawkins , producent Hawkins chciał nas po prostu tam przytulić do siebie , bo liczył na nas , że my uciekniemy z Polski i tam zamieszkamy , ale kiedy się skończyła Olimpiada wszyscy kupiliśmy prezenty dla swoich przyszłych żon , dla swoich narzeczonych
Ryszard Poznakowski : Ja kupiłem dla dwóch

Rzeczywistość początku lat siedemdziesiątych w Polsce , do Polski przybywa Alan Freeman , najbardziej znany prezenter muzyki w Europie , prezenter Radia Luxemburg , przybywa na Festiwal Piosenki w Sopocie , jest na koncercie zespołu Trubadurzy , wyraża się o zespole Trubadurzy na konferencji prasowej zorganizowanej w Polsce . Zespół Trubadurzy jest zaproszony do Republiki Federalnej Niemiec , na jednej estradzie w jednym dniu występują w kolejności : Rolling Stones , zespół Carlosa Santany , zespół Trubadurzy . Po tym koncercie producent muzyczny Scheke Hawkins , czy pisownia imienia i nazwiska jest właściwa , producent muzyczny z Wielkiej Brytanii rozmawia z Trubadurami , składa propozycję dla muzyków stałego pobytu w Wielkiej Brytanii , i kariery muzycznej w Wielkiej Brytanii , muzycy zespołu Trubadurzy nie korzystają z propozycji , wracają do Polski .
Ten sam czas , dla muzyków zespołu Silesian Blues Band , jako zespół towarzyszący Czesławowi Niemenowi w Republice Federalnej Niemiec grają jako pierwszy zespół wieczoru na koncercie z okazji Igrzysk Olimpijskich , koncert w sali Muzeum w Monachium . Potem na tym koncercie występują różni muzycy jazzowi

Sławomir Kowalewski , basista zespołu Trubadurzy w rozmowie z redaktorem Zbigniewem Krajewskim w Polskim Radio program pierwszy , rozmowa w dniu 13 kwietnia 2017 rok ;
Sławomir Kowalewski : bym wspomniał chociaż taki moment , kiedy Alan Freeman , bardzo znany dziennikarz radiowy Radia Luxemburg , na Festiwalu w Sopocie słyszał nas i na konferencji prasowej stwierdził , że gdyby zespół miał impresariat zachodni to by zrobił karierę światową i mieliśmy lecieć do Londynu parę miesięcy póżniej , ale pewne sprawy , które też wymagają czasu , a myślę , że masz za mało czasu antenowego , nie udało nam się wtedy polecieć do Londynu
Redaktor : i to co Ryszard Poznakowski , słynna wymiana zdań z Mickiem Jaggerem i udostępnienie swojego sprzętu też to wszystko przechodzi do historii

W roku 1967 zespół Czerwono- Czarni z Ryszardem Poznakowskim wystąpili przed zespołem Rolling Stones , koncert w Warszawie.
W roku 1972 zespół Rolling Stones wystąpili przed zespołem Trubadurzy czy z Ryszardem Poznakowskim , koncert w Monachium w Republice Federalnej Niemiec.
Perkusista zespołu Trubadurzy , Marian Lichtman w rozmowie z redaktorem Marianem Mikulskim , pismo Retro , numer 2. ( 88. ) , data luty 2022 rok ;
Redaktor : Byliście też na Olimpiadzie w Monachium
Marian Lichtman : Odnieśliśmy tam sukces . Przed nami wystąpili Rolling Stones , a potem Santana . Do tej pory nie wiemy , czy oni byli naszym supportem , , czy my ich ( śmiech ) . Koncert transmitowano na cały świat

Opisując kompozycję instrumentalną Jerzego Krzemińskiego "Duże M" w wykonaniu zespołu Trubadurzy , jest rok 1964 , mam w pamięci różne takie improwizacje zespołowe zespołu SBB , ja byłem na ponad trzydziestu koncertach zespołu SBB . Trubadurzy w czasie 3 minuty i 9 sekund potrafili wyrazić wszystko to , co muzycy zespołu SBB wyrażają w czasie o wiele dłuższym , do pół godziny czasu grania na estradzie , rozciągając kompozycje . Trubadurzy w kompozycji "Duże M" , rok 1964 , nagranie radiowe , zagrali taką muzykę , a muzycy zespołu SBB pomysły Jerzego Krzemińskiego kontynuują i rozwijają

Jurek

Ostatnio zmieniony śr maja 18, 2022 14:44 przez Jurek, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 17, 2022 19:28 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem , słowa w książce SBB Wizje , autorzy Andrzej Hojn , Michał Wilczyński , mówi o graniu muzyki przez muzyków zespołu SBB ;
Józef Skrzek : w studio bawiliśmy się . Mieliśmy do dyspozycji wieloślady , to aż się prosiło o wykorzystanie . Bardzo chciałem to rozwijać
Józef Skrzek mówi o graniu muzyki na estradzie, i o gitarzyście zespołu SBB , Antymosie Apostolisie ;
Józef Skrzek : Tutaj nie możesz się schować . On czuł na sobie presję , mieliśmy równą odpowiedzialność
Józef Skrzek : Gdybyśmy zagrali żle , zostalibyśmy wygwizdani

Józef Skrzek wyjaśnił na czym polega różnica między graniem muzyki przez muzyków zespołu SBB w studiu nagraniowym i na estradzie . W studiu zabawa w czasie nieograniczonym , na estradzie presja i odpowiedzialność . Jaka presja , kto wywiera presję , na kogo jest presja , jaka odpowiedzialność , kto odpowiada , przed kim odpowiada i z czego się tłumaczy . W Jaworznie - Sosinie w dniu 24 lipiec 2010 zespół SBB odważnie stawił czoła publiczności , gwiżdżącej na zespół SBB . Na forum miasta Jaworzno czytałem wpis uczestnika koncertu o występie zespołu SBB , i uczestnik pisał , wpis w roku 2010 ;
Uczestnik koncertu w Jaworzno - Sosina 24.7.2010 o zespole SBB : No tak wygwizdanego zespołu to jeszcze w Jaworznie nie było

Raczej muzycy SBB na tym koncercie celowo wywołali takie reakcje publiczności strojąc instrumenty na estradzie około trzydzieści minut , przed SBB wystąpili zespół IRA , zespół Big Cyc , a po SBB wystąpiła In Grid i był pokaz ogni sztucznych , a potem mistrzowie świata . Na stronie miasta Jaworzno redaktor opisujący koncert 24.7.2010 o zespole SBB ;
Redaktor : Muzyka cenionego na świecie i w kraju artysty Józefa Skrzeka i jego zespołu niestety nie wpisała się w klimat festiwalu i spotkała się z dezaprobatą publiczności , która gwizdami wyraziła swoje niezadowolenie . Był to , jak się okazało , koncert mało adekwatny do nazwy festiwalu . Grupa jako jedyna tego wieczoru nie bisowała
Redaktor : Na energię w nowoczesnym wykonaniu przyszło nam czekać aż do 2 w nocy . Duet Bit Torent czyli wielokrotni mistrzowie świata w konkurencjach DJ - skich pokazali najwyższą klasę

To był Festiwal Energii Tauron Jaworzno Sosina 2010

Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Jerzym Sosnowskim w Polskim Radio Trójka , rozmowa w kwietniu 2015 roku;
Józef Skrzek : gdybyśmy nie umieli grać , to by nas wyśmiali

Wielokrotnie muzycy SBB na swoich koncertach grają w sposób opisany przez uczestnika koncertu SBB w Waldrop w Niemczech w dniu 11.12.1999 , słowa są zapisane w książce pod tytułem SBB Wizje , autorzy Andrzej Hojn , Michał Wilczyński , Śląska Witryna Muzyczna , rok 2003;
Ireneusz Rzempowski : natężenie dżwieku , rytmu , wrażeń słuchowych i wizualnych osiąga apogeum

Ja byłem na koncercie zespołu SBB w Litomyślu w Czeskiej Republice 27.6.2005 i ostatnie pół godziny koncertu to był hałas wzmocniony przez kamienne ściany zamku , w którym był koncert zespołu SBB . Redaktor Jindrich Balek opisał koncert zespołu SBB w Litomyslu , strona o Festiwalu muzycznym w Litomyślu. Redaktor pisze o trzech muzykach zespołu SBB ;
Redaktor : dali zawartość po swojemu , nie na tyle , aby zamek runął , ale na tyle , aby to słuchaczy zajęło
2. W roku 1975 ukazuje się płyta zespołu SBB Nowy horyzont . Płyta zawiera kompozycję słowno - muzyczną pod tytułem "Ballada o pięciu głodnych" . Tekst poety Juliana Mateja , wiersz poety opowiada o czasie wojny , gdy uciekinierzy uciekają przed uzbrojonymi żołnierzami .
W roku 1966 jest opublikowana płyta zespołu Niebiesko- Czarni , numer płyty XL 0331 , Polskie Nagrania . na tej płycie jest pieśń pod tytułem " Jeśli nie pamiętacie - posłuchajcie " , śpiewa Piotr Janczerski , słowa napisał Piotr Janczerski , muzykę Zbigniew Podgajny

czy pamiętacie rok 1939
O ile nie pamiętacie - posłuchajcie

Pamiętam dni
Nad ziemią dymy się wznosiły
Puste wioski , opuszczone miasta
Biednych ludzi płacz
Puste wioski , opuszczone miasta
Biednych ludzi płacz

Wśród żyznych pól
Tysiące mogił usypano
Czarnych krzyży drewniane ramiona
Ostrzegają nas
Czarne krzyże wyznaczają drogę
Drogę tamtych lat

Tamte dni
Niech nie wrócą nigdy już
Tamte dni
Niech nie wrócą nigdy już

O , ile lat
Upłynąć , bracie , jeszcze musi
By zapomnieć płacz bezdomnych dzieci
Głos armatnich burz
By zapomnieć płacz bezdomnych dzieci
Głos armatnich burz

Tamte dni
Nie wrócą już

W roku 1966 w taki sposób śpiewa swój tekst Piotr Janczerski . W roku 1975 ukazuje się płyta zespołu Szukaj Burz Buduj , płyta Nowy horyzont i na tej płycie Józef Skrzek mówi tekst Juliana Mateja "Ballada o pięciu głodnych" , są to słowa o ucieczce w czasie zagrożenia wojną. Po prostu Józef Skrzek kontynuuje inicjatywę Piotra Janczerskiego , który przypomina czas zagrożenia wojennego i również przypomina czas zagrożenia wojennego . Wizjonerem jest Piotr Janczerski, który pisze swój tekst i ten tekst śpiewa , naśladowcą jest Józef Skrzek , który korzysta z tekstu poety i ten tekst mówi
3. Józef Skrzek mówi o słowie "żelazna kurtyna", czyli o latach 1972 do 1980 , w rozmowie z redaktorem w Radio Toksyna po nagraniu płyty SBB Blue Trance , czyli po roku 2010 ;
Józef Skrzek : w tamtym czasie musieliśmy przecierać szlaki pod każdym względem , właśnie te wszystkie bariery systemowe powodowały , że czasami byliśmy , no , jak takie , ja nie wiem , przemytniki , ha , ha

Artykuł o Wiesławie Michnikowskim ,artyście kabaretowym i o kabarecie Wagabunda , redaktor GP, pismo Retro numer 3. (89.) marzec 2022 rok ;
Redaktor : Wagabunda przecierał szlaki artystom zza żelaznej kurtyny
Redaktor : W pierwszą artystyczną podróż zagraniczną wybrał się w maju 1956 roku do Czechosłowacji. Widzowie w Pradze z entuzjazmem przyjmowali "odwilżowy" program kabaretu Wagabunda
Redaktor : Płynęły zaproszenia - z Izraela , Stanów Zjednoczonych , Kanady
Redaktor : Wiesław Michnikowski : "Cenzura była wtedy nie tylko u nas . W Izraelu nasze teksty musieliśmy pokazać przed występem odpowiednim władzom"
Redaktor : A kiedy Koterbska zaśpiewała w jidisz - publiczność była kupiona . Pełne sale , dodatkowe spektakle
4. Pan Mariusz Gradowski z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego w książce pod tytułem Czesław Niemen i jego płytowe dzieła 2, wydawnictwo Katolicki Uniwersytet Lubelski , rok 2017 , napisał słowa ;
Mariusz Gradowski : przygnębiającą rzeczywistość PRL - u

Panowie Andrzej Hojn, Michał Wilczyński w książce pod tytułem SBB Wizje, wydawnictwo Śląska Witryna Muzyczna, rok 2003, piszą słowa ;
Andrzej Hojn , Michał Wilczyński : Znad szeregu brudnych familoków wyglądają kominy fabryk i szyby kopalń , odcinające się od szarego nieba

Słowa "przygnębiająca" , "szarego nieba" usiłują sugerować jakie jest życie w Polsce w latach 1964 do 1980
5. Redaktor Xawery Stańczyk , strona C u l t u r e , data 8.10.2018 , artykuł pod tytułem : Awangarda beatowa : muzyka , której nie było
Xawery Stańczyk : Awangarda beatowa nie była ani kierunkiem , ani stylem , ani gatunkiem muzycznym. Trwała pięć , może sześć lat - w przybliżeniu od 1968 do 1974 roku

Na stronie y o u t u b e , Koncert Czesława Niemena w Opolu w czerwcu 1971 roku ;
internauta D o n P e d r o : Najlepszy okres rocka progresywnego , eksperymentalnego i psychodelicznego w Polsce

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 18, 2022 18:02 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , ja w opisach muzyki w Polsce staram się określić stan polskiego rocka w latach 1959 do styczeń 1974 , stan polskiego rocka w styczniu 1974 roku , i stan polskiego rocka po styczniu 1974 i dalej . Kto występował na estradach , kto grał dla swoich znajomych , kto nagrywał w studiach nagraniowych . Data styczeń 1974 jest datą , jak opisał Franciszek Walicki ; zaczęła działalność grupa twórcza SKORPION przy Agencji Koncertowej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego . Co to za grupa twórcza SKORPION , kto działał w tej grupie twórczej , ile działała ta grupa twórcza , jaki był program działania tej grupy twórczej , czy ktokolwiek identyfikuje się z grupa twórczą SKORPION , czy nikt się nie chce przyznać do przynależności do tej grupy . Czy rzeczywiście taka grupa twórcza SKORPION istniała , czy tylko zapowiedż Franciszka Walickiego w piśmie Jazz Forum w marcu 1974 roku . Czy grupa twórcza SKORPION posiadała swoje własne pomieszczenie w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego . Jakie są efekty działalności grupy twórczej SKORPION . Czy informacja o powstaniu grupy twórczej SKORPION tylko jest zabiegiem marketingowym, propagandowym. Czy grupa twórcza SKORPION to są ludzie zatrudnieni w Służbie Bezpieczeństwa. Logo w postaci rysunku skorpiona jest na okładce pierwszej płycie zespołu SBB , na okładce drugiej płyty SBB , na okładce trzeciej płyty SBB.
Franciszek Walicki , pismo Jazz Forum , wiosna 1974 ;
Franciszek Walicki : Zapamiętajmy sobie tę datę : 4 luty 1974 . Tego dnia ruszyła do boju pierwsza , wyborowa dywizja działająca od stycznia przy Agencji Koncertowej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego grupy twórczej SKORPION - zespół naszych największych nadziei: SBB (Polska)

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.