[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest śr paź 16, 2019 13:20

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 07, 2005 8:46 
Awatar użytkownika

To autocenzura :oops: - a już myslałem że wszyscy stracili "ostrość widzenia" :P ... dziękuję. :)

A może poprzedni post był za krótko w oryginalnej postaci???
MŁODZIEŻY!!! - co sądzicie o płycie KATHARSIS - szczerze...

Ostatnio zmieniony wt lis 20, 2007 23:10 przez Ed, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 07, 2005 14:00 
Awatar użytkownika

Trudna ale swój przekaz ma. Klawiszowe granie na moogach z poł. lat 70. może nieco odstraszać. Choć przyznać trzeba, że do takiej sztuki człowiek musi dorosnąć i przestawić się nieco na odbiór innej muzyki.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 08, 2005 19:06 
Awatar użytkownika

Ed pisze:
MŁODZIEŻY!!! - co sądzicie o płycie KATHARSIS - szczerze...

Jako ponad czterdziestoletnia "młodzież" mogę z całym przekonaniem i szczerze powiedzieć, że to jedna z płyt Niemena, do której najczęściej wracam. Jest ona dla mnie często rzeczywistym katharsis, oczyszczającym z nalotu codziennych stresów i obowiązków.
Jest w niej pewien specyficzny nastrój, który działa na wyobraźnię. To, cytując Romana Radoszewskiego, "elektroniczna próba wrażliwości", nie tylko dla samego twórcy ale i dla odbiorców. Polemizując z Romanem, a może uzupełniając jego wypowiedź (patrz: "Kiedy się dziwić przestanę, s. 163.) powiedziałbym, że w tym bardzo trafnym określeniu kryje się nie tylko próba walki z dominacją elektroniki, ale z mojego punktu widzenia, przede wszystkim możliwość oddania "muzyki duszy" w doskonalszej, dającej szerokie horyzonty, elektronicznej formie.
Ta muzyka inspirowała mnie skutecznie i efektywnie w czasie moich rysunkowych surrealistycznych poszukiwań (jakieś 20 lat temu kiedy jeszcze byłem młodą młodzieżą). Powstawały wtedy rysunki, które oglądający określali mianem "katharsis dla ducha" - więc coś w tym chyba jest. Jest to dla mnie klasyka muzyki elektronicznej. "Katharsis" można spokojnie postawić na półce między wczesnym Vangelisem (podobnie działa na mnie np. Hypothesis), i takoż wczesnym Ryuichi Sakamoto (np. B2 Unit). Ten rodzaj dość kontrowersyjnej muzyki na zasadzie "degustibus non discutandum est" na jednych będzie działał odpychająco, dla drugich (siebie zaliczam do ich grona) będzie dokonaniem genialnym. Można tylko ubolewać nad tym, że w nagraniu płyty nie brał udziału przedwcześnie zmarły Piotr Dziemski. Płyta, i tak już wspaniała, zyskałaby jeszcze na "soczystości". Można sobie to jedynie przyjemnie wyobrażać słuchając obecnie "Katharsis".
Ubolewam, że Niemen nie zdążył wydać przygotowywanej i zapowiadanej "Muzyki programowej" - ile jeszcze niespodzianek mogła ona ukrywać (może inne "Katharsis")?
Można tylko mieć nadzieję, że doczekamy kiedyś wydania niepublikowanej dotąd muzyki.

Pozdrawiam

Adam

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt maja 13, 2005 17:29 
Awatar użytkownika

pierwszy raz kiedy sluchalem tej plyty, to rzeczywiscie nie bardzo ja rozumialem. bylem raczej pelen podziwu dla :N: ze w tamtych latach zrobil taka plyte. zarowno jesli chodzi o brzmienie, styl tej muzyki (przeciez to bylo calkiem cos innego niz wydawal do tamtej pory) i fakt ze zrobil wszystko sam.

potem po zapoznaniu sie z fabula, odebralem ja prawie jak zupelnie inna plyte. wszystko nabralo glebokiego sensu i zupelnie inaczej sie ja teraz slucha.

na pewno jest to ciekawa pozycja w dyskografii i warto po nia siegac

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz maja 15, 2005 22:12 
Awatar użytkownika

Adam pisze:
Jako ponad czterdziestoletnia "młodzież" mogę z całym przekonaniem i szczerze powiedzieć, że(...)jest ona dla mnie często rzeczywistym katharsis(...) tylko ubolewać nad tym, że w nagraniu płyty nie brał udziału przedwcześnie zmarły Piotr Dziemski (...)

Trudno coś sensownego dodać.. To niesamowite, że jest Ktoś (o kim przez lata mogłeś nie widzieć), kto również kocha tę Muzę 8)

Pamiętam jak przed laty, praktykując "zapping", czyli skakanie po wszystkich (wtedy raptem czterech) kanałach trafiłem w rosyjskiej stacji ORT na program o poezji Aleksandra Błoka, z muzyką.. z "Katharsis" właśnie. Oniemiałem :o
Gapię się w tivi , a tam lecą ruskie "stichi" i towarzyszy im ścieżka dźwiękowa z płyty Niemena !
Delikatnie wspomniałem o tym kiedyś Czesławowi (zwykle bardzo się wkurzał , gdy ktoś bez Jego zgody sięgał po Jego Muzykę ).
Wtedy On pyta :- Taaa ? A napisali choć skąd wzięli ?
- Napisali- mówię bez przekonania ...
- I co - podobało się ?
- Bardzo mi się podobało - przyznaję zgodnie z prawdą.
A :N: na to:
- Ci z zespołu Jane nic nie napisali. Tak nie można .

Innym razem spytałem o to, czy nie można jednak było wykorzystać na płycie brzmienia bębnów P.Dziemskiego. Okazało się, że :N: początkowo myślał o tym, ale technicznie rzecz była trudna. Pozostaje mieć nadzieję -tak jak Adam- że będziemy mogli jeszcze usłyszeć "Katharsis" z koncertu (np.z Laborką).

Ostatnio zmieniony pt wrz 08, 2006 22:09 przez Markovitz, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 16, 2005 13:43 
Awatar użytkownika

W takim razie kolejna ciekawostka: węgierskie Radio Bartok dwa lata temu emitowało słuchowisko radiowe, którego ilustrację muzyczną stanowiły fragmenty płyty Katharsis.

Ostatnio zmieniony wt lis 20, 2007 23:11 przez Ed, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Oczyszczenie
PostZamieszczono: ndz gru 04, 2005 12:00 
Awatar użytkownika

Mija właśnie 30 lat od momentu ,gdy :N: rozpoczął finalną sesję płyty Katharsisw Studio Polskich Nagrań (zapis w Kalendarium książki M.Gaszyńskiego jest nieścisły) .

Czesław do nagrania był przygotowany jak nigdy przedtem : część tematów -jak np. te do sztuki Mindowe w reż. Bernarda Forda-Hanaoki - były już zrealizowane w "domowym studio" na ul.Niecałej.

Czy obecnie możemy jeszcze liczyć na premierowe płyty solowe, bądź płyty zawierające nagrania koncertowe dokonane z zespołami :n:-a ?

Nadal odczuwamy dotkliwy brak informacji mogącej oczyścić atmosferę z domysłów, przypisywania złych intencji i całego tego zwątpienia... Ani jeden recital pieśni niemenowskich (choćby bardzo udany), ani nawet seria spektakli , nie mówiąc o uwiecznieniu w pomnikach i nazwach ulic - nic nie zastąpi Nam nowych wydawnictw z Muzyką Czesława, w Jego niepowtarzalnym Wykonaniu :idea:

P.S. Tymczasem SBB robi fanom kolejną niespodziankę :

jutro 5 XII. premiera 9-cio płytowego boxu z nagraniami z lat 1974-78.
Przypomnę, że w ub. roku pudełeczko z napisem SBB zawierało aż 22 płyty !
Trio wydaje równocześnie koncertową DVD, a w przyszłym roku nowy box
:shock: .

Miłośnicy muzyki SBB dopiero sobie posłuchają ... :roll:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz gru 04, 2005 23:41 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
..nic nie zastąpi Nam nowych wydawnictw z Muzyką Czesława, w Jego niepowtarzalnym Wykonaniu :idea:

W pełni się z Tobą zgadzam, Markovitzu i cały czas mam nadzieję, że kiedyś będzie można usłyszeć niewydane dotąd utwory, jak i koncerty.
Też bardzo zazdroszczę fanom SBB, że mają taką możliwość.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 05, 2005 10:07 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Mija właśnie 30 lat od momentu ,gdy :N: rozpoczął finalną sesję płyty Katharsisw Studio Polskich Nagrań (zapis w Kalendarium książki M.Gaszyńskiego jest Edzie ..hm.. nieścisły 8) ) .

Fragment art prasowego 1975:"W maju nagrałem sam - techniką nakładania - longplay "Katharsis" (...) obecnie pracuję nad obwolutą do płyty "Katharsis"
Fragment art prasowego z października 1975: "Po próbach w Świebodzinie, Niemen z nowymi muzykami wystąpił na Jazz Jamboree".
inny fragment z grudnia 1975 r.: "Czesław Niemen, który w listopadzie w studiach Polskich Nagrań nagrywał swą kolejną płytę, występuje obecnie z następującymi muzykami:Stanisław Kasprzyk perkusja,Maciej Radziejewski gitara, Jerzy Dziemski gitara basowa..."
fragment wywiadu z grudnia 1975 r :
" aerolit ukazał się dotąd w Opolu i w Warszawie (około 600! egzemplarzy). Katharsis miało wyjść na Jazz Jamboree, ale podobno w praktyce jest to niemożliwe."
nastepny fragment innego art: "Czwartek, 4 grudnia 1975 r godz 12.00. W najnowocześniejszym w Polsce 16 kanałowym studio Polskich Nagrań Czesław Niemen rozpoczyna nagrywanie swojej najnowszej płyty".
No cóż - błądzić - ludzka rzecz.

Ostatnio zmieniony wt lis 20, 2007 23:11 przez Ed, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 05, 2005 10:22 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Nadal odczuwamy dotkliwy brak informacji mogącej oczyścić atmosferę z domysłów, przypisywania złych intencji i całego tego zwątpienia...

...a niby z jakiej racji grupka ludzi o zróżnicowanych oczekiwaniach i intencjach miałaby uczestniczyć w procesie decyzyjnym dotyczącym planów wydawniczych spuścizny Niemena jeżeli takowe są????

Ostatnio zmieniony wt lis 20, 2007 23:12 przez Ed, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 05, 2005 11:40 
Awatar użytkownika

Powoli, bo głowa rozboli :) Proponuję wycieczkę do innych źródeł :

-Kalendarium książki Romana- 1975. Lipiec : "Nagrywa pozostałe utwory, z własną muzyka i tekstami,tworzące wraz z wcześniej zrealizowanymi w domowym studiu zawartość LP"Katharsis"(...)"
-J.Sadłowski "Cz.Niemen" w miesięczniku Fonorama 2-3/1991 :
"..w listopadzie (1975-przyp.wł.) postanawia samodzielnie zrealizować płytę poświęconą zmarłemu przyjacielowi(..)"
Ed pisze:
fragment innego art: "Czwartek, 4 grudnia 1975 r godz 12.00. W najnowocześniejszym w Polsce 16 kanałowym studio Polskich Nagrań Czesław Niemen rozpoczyna nagrywanie swojej najnowszej płyty".
Do cytowanej zapowiedzi z tygodnika ŚM dołączone był zdjęcia K.Adamowskiego z tej sesji, na których jest tylko :N: nagrywający wokal i ekipa realizatorów.: M.Gola i J.Złotkowski. Nikogo z zespołu nie ma... Napisałem, że zapis w kalendarium książki M.G. jest nieścisły, a brzmi on tak : " 4 grudnia. Pierwszy dzień sesji nagraniowej albumu SX1570/1571"Idee fixe""
Jeśli rzeczywiście -jak twierdzisz 4 grudnia '75- :n: nie nagrywał partii wokalnych do płyty "Katharsis", to wychodzi na to, że rejestrował materiał na singiel (SN 0770) dołączony w końcu do "Idee fixe" :idea:
Byłby to owocny finał dociekań, choć nie wiemy, jakie ustalenia poczynił Skliński w swym kompendium-"Dyskografii". Pewne jest jedno: kto pyta nie błądzi.
Ed pisze:
...a niby z jakiej racji grupka ludzi o zróżnicowanych oczekiwaniach i intencjach miałaby uczestniczyć w procesie decyzyjnym dotyczącym planów wydawniczych spuścizny Niemena jeżeli takowe są????

Wyartykułowałem tylko oczekiwania "grupki"- jak nazywasz forumowiczów- czyli fanów zapewnianych przy różnych okazjach, że tak, że coś będzie, tylko nie wiadomo co i kiedy...
Ed pisze:
błądzić - ludzka rzecz

Właśnie :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 05, 2005 11:58 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Jeśli rzeczywiście -jak twierdzisz 4 grudnia'75- :n: nie nagrywał partii wokalnych do płyty "Katharsis", to wychodzi na to, że rejestrował materiał na singiel (SN 0770) dołączony w końcu do "Idee fixe"

No właśnie tego nie jestem pewien w 100 procentach :?: . A błądzić ludzka rzecz... (a jest po czym błądzić :D )

Ostatnio zmieniony wt lis 20, 2007 23:12 przez Ed, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn gru 05, 2005 12:38 
Awatar użytkownika

:cry:
O tak, głowa naprawdę może rozboleć
Szczególnie jeżeli się jest tylko gorącą fanką muzyki :N: ( tak jak ja ),
zwłaszcza ,że żródła czasami podają różne fakty

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 05, 2005 14:28 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Powoli, bo głowa rozboli :)
Proponuję wycieczkę do innych źródeł :
Kalendarium książki Romana- 1975. Lipiec "Nagrywa pozostałe utwory, z własną muzyka i tekstami,tworzące wraz z wcześniej zrealizowanymi w domowym studiu zawartość LP"Katharsis"(...)"

bardzo sceptycznie podchodzę akurat do tego "źródła"... ;)
Po rozmowie z redakcją Iskier wiem, że w kalendarium mają nastąpić jakieś zmiany...
błądzić - ludzka rzecz...

Ostatnio zmieniony wt lis 20, 2007 23:13 przez Ed, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 05, 2005 15:31 
Awatar użytkownika

Ed pisze:
bardzo sceptycznie podchodzę akurat do tego źródła...

Eee ,dlaczego? Są tam b.ciekawe rzeczy w interesującej Nas kwestii, np. zacytowana przez Romana (str.138) wypowiedź :N: dla tyg."RAZEM" z 31 X1976r. :

"Longplay "Katharsis" nagrałem rok temu (..)".

Ed pisze:
Po rozmowie z redakcją Iskier wiem, że w kalendarium mają nastąpić jakieś zmiany...

Jak już się tak udzielasz, Edzie ,to pogadaj także z Redakcją Prószyński i S-ka, bo w ich książce o :n:-ie chyba też przydałaby się korekta :twisted: . Czego to się nie robi dla Sprawy...

P.S. Tadeusz zrobił już czwartą albo piątą (straciłem rachubę) korektę . A i tak pewnie 'cosik' znajdziemy 8) :wink:

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.