[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz mar 07, 2021 15:59

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw maja 25, 2006 13:12 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
:N: nie był mile postrzegany przez frakcję ówczesnego marszałka SejmuRP...

No, chyba nie przez całą frakcję. Kiedyś widziałam w telewizji jednego z posłów owej frakcji z książką o Niemenie pod pachą (rzecz miała miejsce w Sejmie). Nie lubił, a czytał?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 25, 2006 15:06 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
No, chyba nie przez całą frakcję. Kiedyś widziałam w telewizji jednego z posłów owej frakcji z książką o Niemenie pod pachą (rzecz miała miejsce w Sejmie). Nie lubił, a czytał?

Jednak była to niechęć programowa i wynikała z poparcia jakiego :N: udzielał przeciwnikom politycznym owej opcji. Trochę głębiej badałem tę sprawę, a i w książce Tadeusza też coś o tym będzie (nadal drukuje się, drukuje).
**Bo oczywiście sympatie do twórczości Niemena były (po Jego śmierci) wyrażane przez polityków od lewicy do prawicy. Natomiast wspomniany marszałek Borowski przed dzienikarzami gubił się w dość mętnych wymówkach.

Ale co do zasady- dyrektywa towarzysza * z wydziału kultury KC PZPR: "nie będziemy lansować niemenków" w jakimś sensie była aktualna aż do końca (pisze o tym w "Monografii" Roman).

Dotarłem do protokołów z posiedzenia Sejmu i kilku wypowiedzi posła Zaremby i marszałka Borowskiego. Wyniki poszukiwań przekazałem w styczniu br. St.Cejrowskiemu (pełnomocnikowi w spr.książki Tadeusza).
**W końcu wszystko wyszło po myśli często powtarzanej za Norwidem przez Czesława :
"Cisza jest głosów zbieraniem"

Nie tylko w Sejmie RP jeszcze tych głosów za Niemenem nie u z b i e r a ł o się ...
Nikomu już nie chce się upominać o powtórkę programów archiwalnych na forum tvp Kultury

* -post edytowany: usunąłem omyłkowo podane nazwisko* pewnego towarzysza i przeredagowałem część oznaczoną jako : **.
25V/08VI2006-M-tz

Ostatnio zmieniony pn cze 12, 2006 16:55 przez Markovitz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: KATALOG
PostZamieszczono: sob maja 27, 2006 14:59 
Awatar użytkownika

Niemen dostał „norwidowski” medal, ja bym bardzo chciał otrzymać katalog wszystkich wierszy Norwida, które Niemen kiedykolwiek śpiewał, recytował lub cytował.
Chyba nie ma jak do tej pory żadnego tomiku norwidowskiej poezji ułożonego według niemenowego klucza. A szkoda. Zanim ktoś to zrobi za nas możemy to zrobić wspólnie na forum. Potem będzie można prywatnie wykonać taki zbiór, a przynajmniej włożyć zakładki między karty książek…Zadanie nie najłatwiejsze, gdyż nie wszystkie interpretacje Niemena zostały oficjalnie wydane.
Jednak robiąc taką listę wspólnymi siłami nie będziemy zbytnio narażeni na ewentualne pomyłki .
Co o tym myślicie ?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 27, 2006 19:53 
Awatar użytkownika

Zbiorę te tytuły, które wymieniono już w tym temacie :
1.PROMETHIDION,
2.WIELKOŚĆ,
3.PIELGRZYM,
4.MÓJ PSALM,
5.LAUR DOJRZAŁY,
6.PIEŚŃ OD ZIEMI NASZEJ,
7.MOJA OJCZYZNA,
8.CIEMNOŚĆ,
9.ZA PŁOTEM,

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 28, 2006 17:44 
Awatar użytkownika

Zbieramy wszystkie utwory Norwida zaśpiewane przez p. Czesława? W takim razie należałoby doliczyć utwory z Idee Fixe, chociażby świetne "Sieroctwo"... Nie wiem czy dobrze rozumiem Twoje zamiary drogi szach'raju.

Apropos oceanu poezji, w której :N: był zanurzony:

niedawno w szkole, omawiając tematykę starożytnej Grecji, przytoczyłem wiersz "Marmur biały". Jak bardzo załuję, że nie mogłem odtworzyć go klasie w wykonaniu Niemena! Liczę na to, że pod koniec roku będę miał jeszcze taką możliwość ;)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 28, 2006 21:04 
Awatar użytkownika

Domin dodał :
10.SIEROCTWO,
11.MARMUR BIAŁY, ( to też i mój ulubiony...)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt maja 30, 2006 10:05 
Awatar użytkownika

Dodam kilka utworów ,które zostały wydane na płytach:
-Bema pamięci żałobny rapsod
-Italiam,Italiam
-Aerumnarum plenus
-Jesień
-Zapytaj

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt maja 30, 2006 14:57 
Awatar użytkownika

To i ja dorzucę jeszcze kilka tytułów:
- Idącej kupić talerz Pani M.
- Marionetki
- Sariusz
- Larwa

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt maja 30, 2006 17:51 
Awatar użytkownika

wiem, że tu o tytuły chodzi, ale znalazłam wywiad z Niemenem właśnie o "jego norwidowskich tekstach", może się przyda :)

http://www.teatry.art.pl/!Rozmowy/cniemen.htm

PS.: nie wiem dlaczego cały link nie chce się podpiąć, ale wystarczy brakującą część skopiować i wkleić za "/" :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn cze 12, 2006 13:22 
Odbieglismy nieco od tematu zalozonego przez Markovitza... I przy okazji powstal katalog "niemenowego Norwida"! Wybor na pierwszy rzut oka wydaje sie przypadkowy, jakby chaotyczny... Ale istnieje klucz wedlug ktorego wybor ten ma sens... Czy ktos potrafilby ten klucz wskazac?
szach' raj pisze:
Wiemy wszyscy ( oprócz gasketa) doskonale, że Niemen do końca lubił i "wykonywał" Norwida. W wywiadzie dla stacji MTV sugerował nawet, że określenie poety: "późny wnuk [Norwida]" może w pewnym sensie odnosić się do niego...
Hmmm, zawsze myslalem, ze to sie do mnie odnosi...
Wiemy (takze gasket) ze lubil, ale piszac, ze przestal byc megafonem Norwida mialem na mysli glownie wydania plytowe. Cytat z artykulu polecanego przez migaweczke:
Niemen pisze:
Nigdy ich (spiewanych wierszy-g) nie liczyłem, ale praktycznie po "Niemen Aerolit" na każdym albumie nagrywałem Norwida, a "Id?e fixe" była całą płytą
Chodzilo prawdopodobnie o Enigmatic a nie Aerolit...
Wszystko jedno. Od jednej do drugiej jest okolo 10 lat. Od IdeeFixe do wywiadu jest 20 lat. I nie ukazalo sie nic. Braklo dla Norwida miejsca na niemenowych plytach... Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze czas w pozniejszym wieku mija szybciej, coraz szybciej - ale to nie moze byc wytlumaczeniem!
A koncerty? Na jednych grywal Norwida na innych nie... Na tym z Sopotu, ktory juz kiedys wspominalem, nie pielil norwidowego zagonu...
Pytanie o Wojtka Mlynarskiego pozostalo bez odpowiedzi. Szkoda. Bez niego nie byloby tego wszystkiego.
pozdrowienia-gasket

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn cze 12, 2006 13:59 
Awatar użytkownika

gasket pisze:
Pytanie o Wojtka Mlynarskiego pozostalo bez odpowiedzi. Szkoda. Bez niego nie byloby tego wszystkiego.
pozdrowienia-gasket

Lenistwo przemawia przeze mnie, nie wiem jakie to pytanie, ale ocena zaistniałego faktu zwrócenia uwagi Niemenowi przez Młynarskiego na Bema pamięci pozostanie już chyba nierozstrzygnięta... bo gdzie to się odbyło - w autobusie czy za kulisami Opola? Choc dla mnie bardziej prawdopodobna jest wersja Młynarskiego...Pozostają nam zatem tylko domysły... wieczorkiem postaram się do skrzynki, której podam adres i hasło, wkleić wypowiedź na ten temat zarówno Niemena jak i Młynarskiego... ;)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn cze 12, 2006 14:06 
Ed pisze:
Lenistwo przemawia przeze mnie, nie wiem jakie to pytanie
otoz, pytanie brzmialo:
gasket pisze:
Czy to właśnie Wojciechowi Młynarskiemu zawdzięczamy Niemena-norwidologa?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn cze 12, 2006 15:15 
Awatar użytkownika

gasket pisze:
otoz, pytanie brzmialo:
gasket pisze:
Czy to właśnie Wojciechowi Młynarskiemu zawdzięczamy Niemena-norwidologa?

Odpowiedź: wydaje mi się że tak, bo od niego się zaczęło... wklejać te fragmenty wypowiedzi Niemena i Młynarskiego??? Ocenilibyśmy okoliczności przebiegu tej historycznej rozmowy...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn cze 12, 2006 16:09 
Ed pisze:
wklejać te fragmenty wypowiedzi Niemena i Młynarskiego???
oczywiscie, ze wklejac!!! Bylo to, jak widac, wydarzenie wazne...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn cze 12, 2006 17:23 
Awatar użytkownika

http://poczta.interia.pl/?poczta

[email protected]

hasło: konkursniemen

Umieścilem wypowiedź Młynarskiego... wypowiedż Niemena jest w książeczce dołączonej do boxu I ;)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.