[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob paź 19, 2019 20:38

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: SUKCES
PostZamieszczono: czw lut 08, 2007 13:14 
Awatar użytkownika

Jak odbierałem film Marka Piwowskiego „Sukces” ?
Już wtedy, w okresie pojawienia się na ekranach słynnego filmu, Niemen był dla mnie postacią wyrazistą i o wiele ciekawszą niż wiele innych gwiazd tego okresu, pokornie wpisujących się w obowiązujący, narzucony przez władze, wizerunek „bigbeatowego” artysty- wolnego ale w „przyzwoitych ramach”, tych akceptowanych przez ciemniaków z KC.
„Dziwny jest ten Świat” przekonał nie tylko mnie, ale i całe rzesze młodzieży, do Czesława Niemena – tego faceta w ukraince- i nic nie mogło mnie, i wielu innych, do Niego zniechęcić
Podświadomie czułem - mimo cielęcego wieku - że film ten jest intrygą uknutą przez „łysych”, mającą za zadanie oczernić jego bohatera. Mnie jednak nie wadziło popijanie piwka przez trębacza Akwareli i „wtrancanie” się któregoś z muzyków do wypowiedzi Niemena; nie wadziła mi też scena z syfonem.
Wszystkie te obrazki odbierałem jako naigrywanie się Akwarelistów z całej świty oficjeli, zatroskanych o dobro i prawomyślność młodzieży.
Efekty, jak widać, inne były niż zamiary realizatorów !

PS. Biegałem do kina na ten film, wyświetlany jako dodatek do zasadniczego seansu, codziennie, aż pewnego razu bileterka powiedziała mi: chłopcze masz u mnie darmowe wejścia, nie kupuj więc biletu. Wiem, że biegasz na Niemena.

Ostatnio zmieniony czw lut 08, 2007 17:25 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: SUKCES
PostZamieszczono: czw lut 08, 2007 14:58 
Tadeusz pisze:
Jak odbierałem film Marka Piwowskiego „Sukces” ?
Moje zdanie, a wlasciwie kilka zdan, choc jeszcze wtedy nie oddzielanych od siebie kropkami i patetycznymi wielkimi literami, wpisalem jakis czas temu na forum... Po wielu miesiacach - ciagle zgadzam sie ze soba!
http://www.venco.com.pl/~dsier/Niemen/f ... .php?t=732

Za duzo juz czasu minelo, zeby ktokolwiek, poza paroma wyjatkami, pamietal jeszcze i wierzyl w jakies potencjalne zmowy przeciwko Niemenowi. Ja w kazdym razie juz nie pamietam a sam z radoscia ogladnalem sciagniety z emula film... I na dodatek, podobnie jak Tadeusz, wielokrotnie!

Fajny filmik, zrobiony "z jajem" - szkoda tylko, ze taki krotki. Gdyby nie zrzedzenia fanow i samego Niemena, to moze mielibysmy teraz 2-3 godzinny "directors cut" na DVD.
A tak, film zostal przeklety... Z zapomnianych juz dla mnie powodow!

Zreszta Tadeusz pisze, ze picie wody z syfonu mu nie przeszkadza ani popijanie piwka. Wtedy nasz artysta nie przepoczwarzyl sie jeszcze w kaznodzieje-popa-wernyhore. Duzo bardziej wydawal mi sie "soba" w tym filmie, niz pozniej, zgrywajac sie na kogos kim nie byl.
Mimo wstydliwego w pewnych gronach "glowy nakrycia", widocznego juz wyraznie na filmie...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw lut 08, 2007 15:14 
Awatar użytkownika

Gasket napisał: Wtedy nasz artysta nie przepoczwarzyl sie jeszcze w kaznodzieje-popa-wernyhore. Duzo bardziej wydawal mi sie "soba" w tym filmie, niz pozniej, zgrywajac sie na kogos kim nie byl.

Dojrzewanie jest cechą właściwą dla całej przyrody. Zastanawiam się, czy jest jakiś gatunek lub osobnik na tym Świecie, który nie dojrzewa, i mam już pewne wnioski….

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lut 23, 2007 22:19 
Awatar użytkownika

Film Piwowskiego oglądany po latach przynosi wprawdzie kilka urokliwych spostrzeżeń, lecz dominuje nad nim podszyte gniewną nutą pytanie :

-Dlaczego zdolnemu reżyserowi bardziej atrakcyjne od możliwości pokazania w akcji świetnego wokalisty z dobrym zespołem wydały się montażowe sztuczki i chęć pokazania :N:-a w krzywym zwierciadle ??? :!:

Zamiast koncertowego wykonania "Płonącej stodoły" z wielogodzinnych rozmów Piwowski i spółka zmontowali wyrwane zdania o modzie, sensie życia itp.kwestiach. To materiał, którego wymowa mogła wówczas zadowolić kołtunów i politruków, ale nie młodych fanów : uczniów i studentów !

Pamiętajmy, że dotąd nasza telewizja nie odnalazła żadnego sfilmowanego koncertu Niemena i Akwareli !!!

Cytuj:
Gdyby nie zrzędzenia fanow i samego Niemena, to moze mielibysmy teraz 2-3 godzinny "directors cut" na DVD.

:o
Nie wiem Gasket : czy Ty celowo pleciesz takie głupoty na forum publicznym, czy jesteś aż tak niedoinformowany, by nie wiedzieć że grymasami fanów żadna komisja kolaudacyjna nie przejmowała się w ogóle ?!

Przyjmę na chwilkę tę drugą opcję i życzliwie wyjaśnię, że po wielu latach Piwowski przepraszał Niemena, a to dlatego, że w 1968r. zwyczajnie Go oszukał - mówiąc, że będzie to film o Nim i o zespole przy pracy nad piosenką.
Tymczasem od początku była to zasłona dymna do zrobienia ironicznego obrazka idola, któremu wg wyobrażeń decydentów woda sodowa uderzyła do głowy.
I taka jest wymowa tego filmiku - tyle, że po latach nikt na serio nie bierze tego przesłania, a wszyscy koncentrują się na fakcie, że to jest ten sam Niemen, który później zrobił te wszystkie wspaniałe utwory.. Wszyscy z jednym wszelako wyjątkiem...
Gasket pisze:
Duzo bardziej wydawal mi sie "soba" w tym filmie, niz pozniej, zgrywajac sie na kogos kim nie byl.
Mimo wstydliwego w pewnych gronach "glowy nakrycia", widocznego juz wyraznie na filmie..

Tu kończy się moja życzliwość dla gościa , dla którego to idol we wstydliwym nakryciu głowy, który później nie był sobą zgrywając się na kogoś innego do końca ...

Niemenowi przez lata krytycy wypominali niefortunne wypowiedzi z tego filmu (np. Zb.Mentzel w artykule "Jak głęboki jest Niemen" w Polityce).
W monografii Romana Radoszewskiego" Kiedy się dziwić przestanę" na ten temat możemy przeczytać (str.58-60) :
:N: "Zdecydowana większość zarzutów wobec mnie czy wobec reżysera brała się nie tyle z samego obrazu, który pewne kwestie, co najwyżej sugerował, ile z nadinterpretacji samych krytyków, polemistów, dziennikarzy, bez względu na to po której stronie się angażowali. Materiał był przecież pocięty, przemontowany(...) z czego zostały jakieś okruchy, podobnie jak z pracy z zespołem w studio."

No właśnie ktoś kto obejrzy film Piwowskiego może wnosić , że największy wpływ na kształt utworów oprócz samego Niemena miał trębacz R.Podgórski, a o roli Tomka Jaśkiewicza , czy M.Zimińskiego w tej kapeli można zapomnieć...

Ostatnio zmieniony sob lut 24, 2007 12:06 przez Markovitz, łącznie zmieniany 5 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lut 23, 2007 22:39 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Dlaczego zdolnemu reżyserowi bardziej atrakcyjne od możliwości pokazania w akcji świetnego wokalisty z dobrym zespołem wydały się montażowe sztuczki i chęć pokazania :N:-a w krzywym zwierciadle ??? :!:

Dla mnie to nic dziwnego. Piwowski dostał od ówczesnych władz pieniądze na film, który w założeniu miał ośmieszyć Niemena i zrobił wszystko, aby sprostać temu zadaniu. Dziwne tylko, że na to poszedł, może też nie lubił Niemena?
Paradoksalnie film zamiast zaszkodzić Niemenowi, pomógł mu w rozwoju kariery. Fani na szczęście nie dali się nabrać na te wszystkie reżyserskie sztuczki.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 25, 2007 22:05 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Gdyby nie zrzędzenia fanow i samego Niemena, to moze mielibysmy teraz 2-3 godzinny "directors cut" na DVD.

Marzenie scietej glowy :!:

Ciekawe wlasnie co sie stalo z tym wszystkim co nie zostalo uzyte w filmie? Wyrzucili na smieci? A moze jest to gdzies w jakims koszu w archiwach? Lub Piwowski ma gdzies takie tasmy z filmow ktore realizowal?

Przyznaje, troche fantazja mnie poniosla.

A szkoda.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt lut 27, 2007 17:44 
Markovitz pisze:
Nie wiem Gasket : czy Ty celowo pleciesz takie głupoty na forum publicznym, czy jesteś aż tak niedoinformowany, by nie wiedzieć że (...) była to zasłona dymna do zrobienia ironicznego obrazka idola, któremu wg wyobrażeń decydentów woda sodowa uderzyła do głowy.

Ewa pisze:
Piwowski dostał od ówczesnych władz pieniądze na film, który w założeniu miał ośmieszyć Niemena

Nie pamietam jakichs przedpotopowych przepychanek. Zostal calkiem fajny film, posmiac sie mozna a nie tylko uzalac bez konca nad nieszczesnym losem umeczonego Niemena w dziwacznym swiecie, zatloczonym przez najwieksze obrzydlistwo pod sloncem - czlowieka.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lut 28, 2007 10:03 
Awatar użytkownika

Gasket napisał:"w dziwacznym świecie,zatłoczonym przez największe obrzydlistwo pod słońcem-człowieka". Tylko ten fragment wypowiedzi gasketa akceptuję.Argumentów i dowodów na to jest ogrom.Dlatego jestem za ekologami (wolontariuszami),za policją ścigającą ludzi-debili,którzy męczą zwierzęta np.do walk,jestem za ochroną wilka w ukochanych przeze mnie Bieszczadach i nie tylko w Bieszczadach.Dlatego więc im bardziej poznaję ludzi tym większy mam szacunek dla zwierząt.Będąc nie właścicielem a opiekunem psa (psów) bo miałem ich wiele i dziś też mam ,jestem dla nich pełen podziwu i miłości.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr lut 28, 2007 14:54 
Awatar użytkownika

Gdzie ten film można zobaczyć/zdobyć?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr lut 28, 2007 14:58 
Domin189 pisze:
Gdzie ten film można zobaczyć/zdobyć?

emule

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lut 28, 2007 21:28 
Awatar użytkownika

gasket pisze:
posmiac sie mozna a nie tylko uzalac bez konca nad nieszczesnym losem umeczonego Niemena w dziwacznym swiecie, zatloczonym przez najwieksze obrzydlistwo pod sloncem - czlowieka.

Stach pisze:
ten fragment wypowiedzi gasketa akceptuję

Panowie gasket i Stach - chociaz pierwszy reprezentuje szkielko i oko a drugi slepe balwochwalstwo - zapomnieli, niestety slowa Czeslawa ze "ludzi dobrej woli jest wiecej".

Kolejna intryga gasketa mnie nie dziwi, martwie sie jednak bardziej o Stacha bo widac ze nic z przeslania sztuki Niemena nie skapowal.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw mar 01, 2007 7:39 
Awatar użytkownika

Angur dziękuję,że martwisz się o mnie ale zapewniam ,że nie jest tak żle.Co do Sztuki Czesława Niemena mam napewno inne podejście jak Ty ale to nie znaczy,że gorsze lub gorszące.Jeżeli idzie o "skapowanie" no cóż myślę ,że wiele zrozumiałem,choc nie po Twojej myśli jak sądzę.Niemena odbieram indywidualnie bez podpowiadania mi co i jak mam widziec lub stosowac.Dlatego choc nie w pełni zgadzam się z Twoją opinią to ją jednak szanuję gdyż sądzę ,że jest Twoją opinią.A gasket no cóż,jaki jest każdy widzi . Ja z wywodami na temat NIMENA przedstawianymi przez gasketa się nie zgadzam o czym sam zinteresowany wie,tak generalnie.Byc może użył tu fortelu z tym człowieczeństwem lub nie, czort jedyny wie.Utwory z płyty "Terra Deflorata" mówią mi o cywilizacji ludzkiej,która jest niepohamowana na naszej Matce-Ziemi.Prowadzi to do degradacji i całkowitej zagłady.W utworach tych Niemen mówi o braku pokory i poszanowania.Dla własnego wygodnictwa człowiek niszczy naszą planetę.Jest to obraz naszej etyki,mówimy o pokoju a zbrojenia idą pełną parą.Mówimy nie zabijaj a ...zabijamy.Co do pięknego fragmentu "ludzi dobrej woli jest więcej" hm są i dziś oni ale w szczególnych momentach życia "dziwnie "się uśmiechają i tego ,który tak mówi za "innego "mają.O czym sam się przekonałem wielokrotnie,gdy próbowałem zrobic coś dla Niemena (aby ślady Jego nie zacierały się) po 17 stycznia.Sam Niemen też odnosi się do owego fragmentu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 01, 2007 11:31 
angur pisze:
Panowie gasket i Stach zapomnieli, niestety slowa Czeslawa ze "ludzi dobrej woli jest wiecej".
Pan angur na szczescie pamieta text refrenu najslynniejszego przeboju Niemena. I wszystko zrozumial z jakze trudnej "wiedzy tajemnej" Niemena!

Nie zechce sie jednak swoimi odkryciami z nikim podzielic, tak sa bowiem tajemnicze, ze - przechodza ludzkie pojecie! Nie wyslowi tego co niewyslowione, nie nazwie - co nienazywalne, nie od-sloni czemu przeznaczone pozostac za-slonionym...

Za to zadowolenie z ogladniecia jednego z niewielu nagran video "z epoki" - nazwie intyga...

Stach pisze:
Dlatego więc im bardziej poznaję ludzi tym większy mam szacunek dla zwierząt.Będąc nie właścicielem a opiekunem psa (psów) bo miałem ich wiele i dziś też mam ,jestem dla nich pełen podziwu i miłości.

Tez mialem kiedys wilczura przyjaciela... Potem koty... Przekochane stworzenia...

Obecnie jestem ojcem licznej rodziny i - nie podzielam stachowo/niemenowej opinii o ludziach.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz mar 04, 2007 14:20 
Awatar użytkownika

Wybrałem ten temat ,gdyż przeczytałem oświadczenie"Twórcy "Rejsu" współpracującego z [b]SB".

Ostatnio zmieniony pn mar 05, 2007 19:34 przez Stach, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 04, 2007 14:35 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Piwowski dostał od ówczesnych władz pieniądze na film, który w założeniu miał ośmieszyć Niemena i zrobił wszystko, aby sprostać temu zadaniu. Dziwne tylko, że na to poszedł, może też nie lubił Niemena?

Czytając dzisiejszą wypowiedź Piwowskiego, zaczynam rozumieć, czemu na to poszedł. Może po prostu nie miał wyboru. :?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.