[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw paź 17, 2019 18:42

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: SUKCES
PostZamieszczono: ndz gru 07, 2008 13:51 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
-melodia tytułowego utworu trzeciej płyty przypomina pieśń ludową "Wiej wietrzyku, wiej". Na domiar złego koncepcja okładki "Czy mnie jeszcze pamiętasz" przypominała za bardzo "Live At Village Vanguard" Alberta Aylera (projekt Niemena ponoć odrzucono)..

Obrazek i Obrazek

:shock:

czy to nie jawny plagiat?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz gru 07, 2008 14:19 
Awatar użytkownika

Gdyby tak surowo oceniać projekty okładek zainspirowane okładką Sierżanta Peppera to dostałoby się The Rolling Stones i Zappie. Pożyczony pomysł to jeszcze nie plagiat.

Przed Tobą Dominie jeszcze wiele zdumiewających odkryć... :wink:

W.Królikowski : Okładka tej płyty też nie za bardzo wyszła. Zresztą mój rozmówca poprawił ją trochę przy okazji kompaktowych reedycji. A jak to się stało, że jej projekt przypomina Live At Village Vanguard Alberta Aylera?

:N: :
-To jest praktycznie jedyna moja okładka, której nie projektowałem, bo akurat występowałem wtedy we Włoszech...
Nawet zastanawiałem się, czy nie zamieścić na okładce reedycji mojego projektu z tamtych czasów.
To miało wyglądać tak jak karta do gry
...

Cytaty z rozmowy przeprowadzonej przez W.Królikowskiego można przeczytać :arrow: tutaj. Okazuje się, że redaktor Tylko Rocka miał podobne do naszych skojarzenia związane z utworami z płyty "Sukces"...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz gru 07, 2008 17:32 
Awatar użytkownika

Nie będę wdawał się w dyskusję, ale stwierdzę Stachu, że gdyby sytuacja była odwrotna - gdyby to ktoś zrobił okładkę na wzór Niemena - napisałbyś to samo, co ja.

Żeby nie było - nie wyrokuję, a jedynie zadałem pytanie, jak ta kwestia wygląda od strony prawnej. Podobała mi się odpowiedź Markovitza na moje zapytanie - Twoją odbieram dość negatywnie w stosunku do mojej osoby ;] ...po trzech edycjach brzmi łagodniej ;)

Zrobił się offtop, ale co do okładki, znalazłem na forum jeszcze to:

ratajczak bogdan pisze:
LP - "King & Queen” – (1967) (Stax Records, duet Otis Redding i Carla Thomas - "Knock on Wood")

Obrazek

Proszę, przyglądając się tej płycie, przypomnieć sobie, jak miała wyglądać niemenowska wersja okładki płyty "Czy mnie jeszcze pamiętasz". Niemen o tym wspominał. Miała to być forma karty. Czyż nie zbieg okoliczności?
Przypomniał o tym też swego czasu Szach'raj:
Cytuj:
"Niemen dla "Tylko Rock'a" :"A jak to się stało, że jej projekt przypomina Live At Village Vanguard Alberta Aylera? [chodziło o płytę "Czy mnie jeszcze pamietasz" - przyp. B.R.] To jest praktycznie jedyna moja okładka, której nie projektowałem, bo akurat występowałem wtedy we Włoszech... Nawet zastanawiałem się, czy nie zamieścić na okładce reedycji mojego projektu z tamtych czasów. To miało wyglądać tak jak karta do gry... "

Info o płycie
(...)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz gru 07, 2008 19:33 
Site Admin
Awatar użytkownika

posty nie na temat zostały usunięte

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz gru 07, 2008 20:05 
Awatar użytkownika

Czasem i tak bywa, że działając niezależnie od siebie dwaj twórcy wpadają na podobne pomysły.
Zmarły niedawno reżyser opowiadał o takim przypadku, kiedy scena z chłopcem idącym w stronę morza pojawiła się w dwóch filmach zgłoszonych do konkursu podczas festiwalu filmowego. A były to czasy, gdy pomysły nie krążyły jeszcze tak szybko w globalnej sieci.

Przypominam sobie jeszcze inne okładki z motywem kart do gry. Jeśli chodzi o pomysł okładki autorstwa Niemena to jeśli dobrze kojarzę: u góry miał być aktualny wizerunek artysty, a u dołu (po odwróceniu) dawna fotografia.

Wracając do płyty SUKCES, bo o niej w końcu powinna być ta dyskusja, to dziwnie znajomy wydaje mi się riff wygrywany przez dęciaki w utworze "Najdłuższa noc"...
Gdzieś to słyszałem - czy nie u Otisa ?

Na tej płycie są aż trzy utwory, które trafiły na niedawno wydaną składankę.
W rozmowie z W.Królikowskim - Niemen jeszcze surowiej traktuje tekst Spiżowego krzyku niż np. w tu cytowanej wypowiedzi udzielonej Romanowi Radoszewskiemu.

Zrobiło mi się więc trochę żal pana Niemczuka i puściłem sobie kilka razy to nagranie.
Myślę teraz, że piosenka wcale nie jest tak słaba, jak sądził sam :N: ...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn cze 29, 2009 23:33 
Awatar użytkownika

Domin189 pisze:
Markovitz pisze:
-melodia tytułowego utworu trzeciej płyty przypomina pieśń ludową "Wiej wietrzyku, wiej". Na domiar złego koncepcja okładki "Czy mnie jeszcze pamiętasz" przypominała za bardzo "Live At Village Vanguard" Alberta Aylera (projekt Niemena ponoć odrzucono)..

Obrazek i Obrazek

:shock:

Załączniki:
Komentarz: "Live At Village Vanguard" (lub "Live in Greenwich Village") Alberta Aylera
albertcomplete.jpg
albertcomplete.jpg [ 55.77 KiB | Przeglądany 2987 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lip 03, 2009 14:22 
Awatar użytkownika

No i ciągnie się za Niemenem ten "plagiat", którego nie było.
Wyjaśnienie Niemena (patrz "Tylko Rock" #4/97), zaprzeczające, iż był autorem projektu okładki do LP "Czy mnie jeszcze pamiętasz", nie dotarło nawt do przyjaciela - Dariusza Michalskiego - gdyż ten konsekwentnie, wbrew faktom, brnie w swej niewiedzy, bądź złej woli [?] i lansuje w swej książce nieprawdziwe informacje*:

Obrazek

O co w tym wszystkim chodzi?

*(str. 112 "Czy go jeszcze pamiętasz?").

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lip 24, 2009 17:29 
Awatar użytkownika

Domin189 pisze:

W dzisieszym wydaniu Głosu Pomorza
zamieszczono recenzję płyty Eric Clapton, Steve Winwood Live From Madison Squere Garden, Warner Music Poland, maj 2009, gdzie fragment szaty graficznej jest w stylu okładki płyty :N: Czy mnie jeszcze pamietasz.
W Jazz Forum 7-8/2009 na 81 str. zamieszczono zdjęcie okładki płyty :
John McLaughlin & Chick Corea Five Peace Band, gdzie również ,można się dopatrzec "graficznego plagiatu".?!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lip 24, 2009 18:45 
Awatar użytkownika

Stach pisze:
W dzisieszym wydaniu Głosu Pomorza
zamieszczono recenzję płyty Eric Clapton, Steve Winwood Live From Madison Squere Garden, Warner Music Poland, maj 2009, gdzie fragment szaty graficznej jest w stylu okładki płyty :N: Czy mnie jeszcze pamietasz.
W Jazz Forum 7-8/2009 na 81 str. zamieszczono zdjęcie okładki płyty :
John McLaughlin & Chick Corea Five Peace Band, gdzie również ,można się dopatrzec "graficznego plagiatu".?!

Zanim grafikom zachodnich firm zarzucisz plagiat, może poszperaj trochę po katalogach ze starymi płytami i zobacz kiedy np.Yardbersi i setki innych zespołów z Anglii i USA, umieszczali swoje winylowe LP w okładkach z taką grafiką.
To wszystko było przed "Dziwnym światem", "Sukcesem", "Czy mnie..." i "Czerwonym albumem".
Niemen nie odkrywał Ameryki, to już zrobił ktoś inny, na długo przed nim.
Ale to temat do rozwinięcia na przykładach.
Interesujący?

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 19, 2009 9:24 
Awatar użytkownika

Oto wysmienita fotorelacja z realizacji tego wspanialego filmu na portalu swiezo udostepnionej strony Filmoteki Narodowej: :)

http://fototeka.fn.org.pl/strona/wyszuk ... type=tytul

eltopo

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 19, 2009 10:39 
Awatar użytkownika

Bardzo ciekawa fotorelacja. Dzięki Eltopo. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 20, 2009 11:15 
Awatar użytkownika

Wklejenie strony przez Eltopo mimochodem zachęciło mnie do przeczytania ... całego tematu.
"Wesołośc mieszała się z rozpaczą" :D :oops:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sie 10, 2014 22:30 
Awatar użytkownika

Panowie,
Nie rozumiem o co idzie właściwie w tej dyskusji o okładce "Czy Mnie Jeszcze Pamietasz". Przecież pomijając fakt nagminnego występowania grafiki, a głównie liternictwa w klimatach "hippisowskich" w latach 60 i 70-tych, te dwie okładki nie są podobne do siebie - one są IDENTYCZNE! przecież to zauważy nawet kompletny laik, nie znający się w ogóle na sztuce... nie ma tu więc mowy o "ispiracjach", "zapożyczeniach" czy "powszechnych trendach" w grafice. Te dwa projekty są IDENTYCZNE. Liternictwo, rozkład tekstu, no i te kółka na zdjęcia... nieprawdopodobne. Nie sądzę, żeby zarządził tu przypadek i powstały tak identyczne projekty niezależnie od siebie. Ponieważ sprawa ta (nie wiedzieć czemu...) jest dla mnie nowa, będę starał sie ją wyjaśnić, począwszy od ustalenia autora płyty Czesława, którego nazwisko, jak widzę, od jakiegoś czasu zniknęło z wszelkich zestawień i kompilacji.... ciekawe dlaczego.... :)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.