Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

W poszukiwaniu źródła

Artykuły prasowe o Niemenie. Zakładanie nowych wątków w tym forum jest zablokowane. Komentowanie istniejących - mile widziane.

[1971, Magazyn Jazz] Z kraju 2004-03-21 - 2009-07-10 Darek Sieradzki 2 7932
Darek Sieradzki
2004-03-21 14:05:56
rubryka "Z kraju", Magazyn Jazz, czerwiec 1971

W kwietniu Czesław Niemen nagrał dla wytwórni CBS w Londynie wraz z trzema muzykami angielskimi dwie swoje piosenki po angielsku do singla: „Dziwny jest ten świat" i „Why did you stop loving me". Tę ostatnią napisał w Londynie, a „Dziwny jest 'ten świat" przełożył na angielski. Sam też grał na fortepianie i organach podczas dokonywania nagrań. Obecny przy tym był Alan Freeman, który wysoko je ocenił także pod wzglądem językowym i wyraził chęć współpracy z Niemenem. W czerwcu Niemen (podczas festiwalu) występuje z recitalem w Opolu. W lipcu wyjeżdża na miesięczne występy na włoskiej Rivierze (r)
Markovitz
2005-05-03 21:45:31
W miesięczniku "Jazz" z 1970r. znalazła się recenzja, w której pan krytyk wybrzydzał na "Dziwny" (z koncertu) w wersji anglojęzycznej, a w notatce z 1971r. mamy proszę Faństwa informację o sesji.. w Londynie, w czasie której :N: z sidemanami miał nagrać oprócz "Strange..." także "Why did You Stop loving Me"(do tekstu P.Brodowskiego). Te właśnie kompozycje , lecz zmienione nie do poznania trafiły na pierwszy album :n: dla CBS(1972). Jeśli miałbym teraz wyrazić swoją opinię, to wolę jednak pierwsze wersje tych utworów ("londyńskie") :proste, ale "z pazurem"; rockowe przeboje. Natomiast ta późniejsza wersja"Why did You Stop.."(z 1972r.) jest tak dołująca, iż momentami nasuwa podejrzenia, że darli tam wtedy koty :evil: w tym monachijskim studio. Wracając do notatki z "Jazzu"- jest także wzmianka o opolskim koncercie (26 czerwca 1971r.),gdzie nasz :N: odebrał Złotą płytę za LP" :n: .Enigmatic".
Byli z Nim wtedy i nieźle dali czadu : T.Jaśkiewicz, J.Mikuła, J.Zieliński i A.Tylec ; śpiewał zaś Lider z dziewczęcym chórkiem (z K. Prońko na czele ). "I've been loving You too long" z repertuaru Otisa Reddinga zanim trafiła na LP "Strange is this World" ogrywana była na koncertach , na tym w Opolu także. No i hardrockowa "Nie jesteś moja",w której T.Jaśkiewicz-słuchając swej gry, po latach- nie rozpoznał się! Okazuje się: nie tylko z butów można było wtedy wyskoczyć :mrgreen:
A jesienią 1971 fani :n: -a otworzą szeroko buzie :o ze zdumienia , gdy w składzie Grupy :n: pojawią się Jerzy Piotrowski, Józek Skrzek i młody Grek (wówczas bezpaństwowiec) A. Apostolis. Ale to już zupełnie inny temat.
ratajczak bogdan
2009-07-10 11:49:41
Czytam:
"W kwietniu Czesław Niemen nagrał dla wytwórni CBS w Londynie wraz z trzema muzykami angielskimi dwie swoje piosenki po angielsku do singla: „Dziwny jest ten świat" i „Why did you stop loving me". Tę ostatnią napisał w Londynie, a „Dziwny jest 'ten świat" przełożył na angielski. Sam też grał na fortepianie i organach podczas dokonywania nagrań."

Kto w końcu przełożył te teksty na angielski?
Czy tylko sam Paweł Brodowski?
O ile mogę się zgodzić z M-tzem, że jest tak w przypadku "Strange is This World", to już przy „Why did you stop loving me" - mam uzasadnione obiekcje.
I dalej kolejna niewiadoma - kim byli ci muzycy towarzyszący Niemenowi w tych londyńskich nagraniach?
Sidemani.
No tak, ale z nazwiska, może to nie całkiem przypadkowi ludzie. Nic o nich nie wiemy.

(*)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z W poszukiwaniu źródła | górę strony