Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

"The Best of Niemen" CD/LP 2018 2018-02-05 - 2020-12-23 Domin189 11 10290
Domin189
2018-02-05 15:17:27
best_of_niemen_PN.jpgbest_of_niemen_PN.jpg


1. Pod Papugami (LP "Czy mnie jeszcze pamiętasz" 1969)
2. Wspomnienie (LP "Dziwny jest ten świat", 1967)
3. Baw się w ciuciubabkę (LP "Czy mnie jeszcze pamiętasz" 1969)
4. Płonąca stodoła (LP "Sukces" 1969)
5. Sen o Warszawie (EP "Sen o Warszawie" 1966)
6. Czy wiesz (EP "Sen o Warszawie" 1966)
7. Spiżowy krzyk (LP "Dziwny jest ten świat", 1967)
8. Nie wiem czy warto (LP "Czy mnie jeszcze pamiętasz" 1969)
9. Przyjdź w taką noc (LP "Czy mnie jeszcze pamiętasz" 1969)
10. Włóczęga (LP "Sukces", 1968)
11. Jeszcze sen (LP "Czy mnie jeszcze pamiętasz" 1969)
12. Jeżeli (LP "Sukces", 1968)
13. Domek bez adresu (EP "Dziwny jest ten świat" 1967)
14. Dziwny jest ten świat (LP "Dziwny jest ten świat", 1967)

Update, 09.02.2018:
Wygląda na to, że kolejna płyta w dorobku :N: doczeka się wersji CD - dziękuję Piotrze za spostrzegawczość! :-)

Inny, zaangażowany miłośnik artysty, który śledzi niniejsze forum, napisał mi, że według jego wiedzy składanka "The Best of Niemen" nie była autoryzowana przez muzyka...
Domin189
2018-02-06 15:11:13
niemen_aerolit.jpgniemen_aerolit.jpg


pozwoliłem sobie skopiować tracklistę z albumu, który od 2001r. doczekał się już dwóch kolejnych reedycji, oznaczając piosenki, które będą dostępne na zapowiadanym przez WB/PN winylu:

1. Przyjdź w taką noc - chociaż na TBoN nie ma zapowiedzi Alana Freemana ;-)
2. Sen o Warszawie
3. Wspomnienie
4. Pod Papugami
5. Hej dziewczyno hej
6. Czy mnie jeszcze pamiętasz
7. Zabawa w ciuciubabkę - na "Złotej kolekcji" jest to nagranie Niebiesko-Czarnych
8. Wiem, że nie wrócisz
9. Stoję w oknie
10. Klęcząc przed Tobą
11. Płonąca stodoła
12. Czas jak rzeka
13. Obok nas
14. Sukces
15. Dziwny jest ten świat
16. Nim przyjdzie wiosna
17. Pokój
18. Jołoczki i sosinoczki
19. Italiam, Italiam
20. Dobranoc
21. Proroctwo Wernyhory

Ten wybór był autoryzowany przez Czesława Niemena, nie wiem natomiast, co z "The Best of Niemen" - może ktoś z użytkowników pamięta?

Odnoszę wrażenie, że na każdej kolejnej okładce, postać Niemena oddala się...

Wcześniej myślałem, że to zdjęcie pochodzi z tej samej sesji, co zdjęcie wczesnego Aerolitu:
zlota_kolekcja.pngzlota_kolekcja.png

- ale najwyraźniej się mylę, bo CN ma inną kamizelkę na sobie; tę, którą znamy m.in. z Sopotu '74 ;-) Ale to tylko taka dygresja na marginesie!
Deformator
2018-02-06 16:22:08
Przeglądając codziennie stronę Polskich Nagrań nie spodziewałem się kolejnego jest of... Niemena.
Jaka jest tego potrzeba skoro mamy na nim znów te same hity z początków kariery? Nie lepiej skupić się na kolejnych reedycjach niedostępnych albumów. Naprawdę boję się że mogę tych reedycji już nie dożyć :P
Piotr Starzyński
2018-02-09 11:38:52
I to będzie: :)

http://www.empik.com/the-best-of-niemen ... 0,muzyka-p

Po-zdrowie-nia. :D
Domin189
2018-02-13 11:59:01
Na fali rozważań na temat "złotoprzebojowych" składanek, warto wspomnieć o płycie przeznaczonej na rynek Niemieckiej Republiki Demokratycznej:

niemen_amiga.jpgniemen_amiga.jpg

Str. A

1. Nie jesteś moja (LP "Człowiek jam niewdzięczny", 1971)
2. Zechcesz mnie, zechcesz (LP "Człowiek jam niewdzięczny", 1971")
3. Wróć jeszcze dziś (LP "Człowiek jam niewdzięczny", 1971)

Str. B

4. Gdzie to jest? (LP "Dziwny jest ten świat", 1967)
5. Dziwny jest ten świat (LP "Dziwny jest ten świat", 1967)
6. Mój pejzaż (LP "Człowiek jam niewdzięczny" 1971)
7. Jednego serca (LP "Enigmatic" 1970)

Ta płyta była zdominowana przez utwory z podwójnego, "czerwonego" LP - pochodzą z niej cztery z siedmiu kompozycji. Ja bym wymienił "Wróć jeszcze dziś" na "Lipową łyżkę", natomiast "Gdzie to jest" na "Obok nas" (LP "Czy mnie jeszcze pamiętasz" 1969). Myślę, że Niemcom nie przeszkadzałoby, że piosenka ze śpiewogry "Na szkle malowane" osadzona byłaby bez kontekstu.
Tadeusz
2018-02-13 12:17:54
Sorry za sarkazm Dominie, ale do Niemców ( nawet tych "dobrych" z NRD :lol: :twisted: ) docierają tylko marsze. To taki naród skrojony na 3/4. Niemen nie dla nich. Pracowałem z nimi wiele miesięcy i znam ich mentalność (porażka)
https://www.youtube.com/watch?v=fRsrQW7UIIE
Domin189
2018-02-13 14:17:40
Absolutnie nie mogę się z tym zgodzić, Tadeuszu. W Niemczech żyje wielu sympatyków Czesława Niemena i nie mówię tu wcale o polskich emigrantach. Miałem przyjemność poznać człowieka, który w 1973r. widział występującą w NRD Grupę Niemen i do dziś uważa, że to był najlepszy koncert, na jakim kiedykolwiek był. W przeciwieństwie do rodzimej, w prasie niemieckiej nie zetknąłem się dotychczas z jakąkolwiek negatywną recepcją twórczości Niemena. W listopadzie 1973r. "Der Spiegel" komplementował występ kwintetu Niemena w Berlinie, tymczasem pół roku później, red. Dariusz Michalski kpił z muzyka w artykule "Fraszka, igraszka, zabawka blaszana"...

Wracając do "wschodnioniemieckiej" składanki - cieszy mnie fakt, że ludzie z Amigi zadbali o to, by na okładce znalazło się aktualne w tamtym czasie zdjęcie wykonawcy ;-) Jedną z rzeczy, które irytują mnie jako konsumenta, jest brak konsekwencji faktograficznej. Pozwolę sobie przywołać kolejny przykład:

jj_72_75.jpgjj_72_75.jpg

- płyta z koncertami Czesława Niemena z Jazz Jamboree '72 i '75, a na okładce Niemen w studiu. I co prawda można dorobić do tego filozofię w postaci obróbki zarejestrowanych nagrań w postprodukcji, to jednak... chętnie ujrzałbym na okładce Niemena z mikrofonem albo na scenie. Dla mnie najsensowniejsze i tak byłoby wydanie tych dwóch koncertów jako osobnych płyt, np. w ramach "koncerty - remastered & restored".

Myślę, że mój przedmówca z Wrocławia uzna to za czepialstwo, tymczasem ja po prostu przykładam dużą wagę do szczegółów!

Bromberg pozdrawia Breslau ;-)
Tadeusz
2018-02-13 21:03:26
Bromberg pozdrawia Breslau

Tak, marzy im się powrót do dawnych nazw :evil:

sieg heils !!!
Domin189
2018-02-14 08:03:06
Drogi Tadeuszu, nie jestem przekonany, co do Twojej teorii... szczególnie w kontekście niedawnych wydarzeń w Polsce, o których jednak nie warto pisać na forum poświęconym :N:

Aby pozostać w temacie, poniżej zbiór grafik przedstawiających Czesława Niemena, autorstwa Rafała Olbińskiego. Dzieła pochodzącego z Kielc artysty można było podziwiać na okładkach magazynu "Jazz forum" czy płyt długogrających - m.in. Tadeusza Woźniaka, Skaldów, Budki Suflera, Michała Urbaniaka i innych.

rafal_olbinski_male.pngrafal_olbinski_male.png


Ciekawym może wydawać się fakt, że na okładce "The Best of Niemen" oczy muzyka mają kolor... brązowy (!) :D
Markovitz
2018-03-18 10:41:13
Przy każdej okazji, gdy wspomina się CD "Czas jak rzeka" przypominam, że Niemen nie był w 100% zadowolony z tego zestawu i na pewno wprowadziłby zmiany w przypadku reedycji. Na tę płytę miała początkowo trafić skrócona wersja "Jednego serca", rozpatrywana była też "Śnieżna elegia".

DominTen wybór był autoryzowany przez Czesława Niemena, nie wiem natomiast, co z "The Best of Niemen" - może ktoś z użytkowników pamięta?

Program kompilacji "Czas jak rzeka" ze "Złotej kolekcji" zaproponowała Magdalena Turowska w oparciu o konsultacje z Gaszyńskim, Metzem, Wolańskim i Wyszogrodzkim.
Ten ostatni tak wspominał tę współpracę na stronie http://www.wyszogrodzki.pl :

Współpracowałem z Niemenem przy płycie dla Złotej Kolekcji. Zaskakiwały mnie jego wybory repertuaru. Na argument, że to ma być płyta z najbardziej „masowymi”, popularnymi utworami, usłyszałem, że on nie jest artystą masowym.

Inny konsultant - Ryszard Wolański - był przekonany, że Dziemski z formacji Niemen Aerolit i ten z okresu N.Ae. Idee Fixe to ta sama osoba... Z kolei o preferencjach repertuarowych Piotra Metza ciężko coś powiedzieć, bo wtedy słabo znał dyskografię Niemena. Wygląda na to, że była to przysłowiowa siła złego na jednego!

Misji przekonywania Artysty co do wątpliwej słuszności dokonanego wyboru podjął się z ramienia wydawcy (Pomaton/EMI) Tomasz Kopeć. W końcu Niemen skapitulował uzależniając akceptację od zamieszczenia "Pieśń Wernyhory", której żaden z konsultantów nie znał lub nie pamiętał (w efekcie zamieszczono ją pod błędnym tytułem jako "Proroctwo Wernyhory"). Terminy nagliły, na kolejny remastering nie było czasu. Co by nie mówić- ta płyta wciąż dobrze się sprzedaje. Czesław później trochę żałował, że nie dokonał więcej zmian w drugiej części playlisty, ale ten zestaw i tak bije na głowę wszystkie "Greatest hits" dzikich wydawców.

Natomiast w przypadku longplaya "The Best of Niemen" Artystę postawiono właściwie przed faktem dokonanym i swój podpis na umowie z Polskimi Nagraniami złożył, gdy płyta była już w sprzedaży. Nie podobało mu się niezborne ustereofonicznienie monofonicznych nagrań.

Jeśli miałbym wyrazić swoją opinię to cenię składankę AMIGI, jak i wznowioną niedawno płytę "The Best of Niemen" ze względu na dobrze wybrane i we właściwej kolejności ułożone nagrania (a to niełatwa sztuka).

Płyta z okładką Rafała Olbińskiego (kiedyś nazywał się: Józef Rafał Chałupka) w latach 80. była w wielu domowych płytotekach, dlatego ciekaw byłem, jakim wzięciem będzie teraz się cieszył ten album..? Debiut płyty na OLIS wypadł nieźle - "The Best of Niemen" zajął najpierw miejsce 25., ale już po tygodniu spadł na 38.

Sprzedawane przez ostatnie lata zestawy największych przebojów Niemena ("Czas jak rzeka" z serii "Złota kolekcja", 2CD "Nasz Niemen" AGORY i po części 2CD "Pamiętam ten dzień") chyba już wystarczająco nasyciły rynek najbardziej znanymi piosenkami Czesława Niemena.
Markovitz
2018-08-13 18:18:51
I jeszcze garść ciekawostek związanych z tym albumem. Pierwsze wydanie płyty spotkało się na przełomie 1979 i 1980 z wielkim popytem na przeboje z lat '60.. W zestawieniu z późniejszymi składankami CD (zarówno autoryzowanymi, jak i nieautoryzowanymi z lat 1994-98) zwraca uwagę obecność dwóch piosenek nagranych z orkiestrą Colombiera. Wśród zamieszczonych tu hitów był też soulowy "Spiżowy krzyk", co przeczy tezie o "mniej znanej piosence" wysuniętej w 2008r., gdy ten kawałek stał się tytułowym utworem innej płyty tzw. kuchennej składanki (patrz wątek => Spiżowy krzyk).

Przygotowując wznowienie kompilacji z utworami z lat 1966-1968 użyto fonogramów zremasterowanych na potrzeby wcześniej wydanych płyt przez Warner Music Poland. Aby skompletować pełen zestaw utworów zamieszczonych na płycie w 1979r. zabrakło tylko jednego odczyszczonego cyfrowo nagrania- piosenki "Domek bez adresu". Stało się tak dlatego, że WMP wydając albumy Niemena w latach 2014-2015 nie wznowił płyty z kompozycją Andrzeja Korzyńskiego (tzw. czwórki). Wznawiając "The Best of Niemen" sięgnięto zatem po wersję zremasterowaną jeszcze przez samego Czesława na potrzeby boxu "Od początku". W efekcie starań wydawcy (WMP) ten podrasowany radiowy track (Polskie Radio, 1967) jakoś nie razi odmiennością brzmienia w porównaniu z innymi nagraniami w tym zestawie.

Przy okazji zdjęć do filmu Szpakowskiego muzyk z kręgu jazz rocka- Maciej Radziejewski- wspominał, jak to kiedyś zadzwonił z Nowego Jorku do Niemena, żeby podzielić się radością uczestników imprezy towarzyskiej, którzy właśnie bawili się przy piosence "Domek bez adresu" z tej płyty.

Dorzucę jeszcze dwa grosze o piosence Korzyńskiego (muzyka) i Tylczyńskiego (tekst). Oto w książkowym wywiadzie- rzece Marii "Pućki" Szabłowskiej kompozytor wspomina, jak doszło do włączenia tego utworu do niemenowego repertuaru. Korzyński zapamiętał, że sprawę omówił z Wykonawcą przy obiedzie w sopockim Grand Hotelu. Tematem ich ustaleń były m.in.: wydłużenie refrenu i zmiany w podziale rytmicznym piosenki.

O książce "Znam wszystkie wasze numery" może jeszcze napiszę innym razem. Ale chyba najlepiej zaznajomić się z tymi wspomnieniami samemu- słuchając przy tym muzyki, która już obrosła legendą, popijając kawę lub herbatkę.. albo jeszcze coś innego.
01 cd  the best of N (3).jpg 01 cd the best of N (3).jpg
Marios
2020-12-23 21:51:03
Domin189[attachment="1"]zlota_kolekcja.png[/attachment]

pozwoliłem sobie skopiować tracklistę z albumu, który od 2001r. doczekał się już dwóch kolejnych reedycji, oznaczając piosenki, które będą dostępne na zapowiadanym przez WB/PN winylu:

1. Przyjdź w taką noc - chociaż na TBoN nie ma zapowiedzi Alana Freemana ;-)
2. Sen o Warszawie
3. Wspomnienie
4. Pod Papugami
5. Hej dziewczyno hej
6. Czy mnie jeszcze pamiętasz
7. Zabawa w ciuciubabkę - na "Złotej kolekcji" jest to nagranie Niebiesko-Czarnych
8. Wiem, że nie wrócisz
9. Stoję w oknie
10. Klęcząc przed Tobą
11. Płonąca stodoła
12. Czas jak rzeka
13. Obok nas
14. Sukces
15. Dziwny jest ten świat
16. Nim przyjdzie wiosna
17. Pokój
18. Jołoczki i sosinoczki
19. Italiam, Italiam
20. Dobranoc
21. Proroctwo Wernyhory



Aktualizacja A.D. 2020 - jest i trzecie wznowienie "Złotej kolekcji" :)

Czas jak rzeka - premiera: 4 grudnia 2020

https://www.empik.com/zlota-kolekcja-ed ... 8,muzyka-p


Obraz pobrany 2023-04-10 z zewnętrznego adresu.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony