Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

10-13 V 2007 Nowa Tradycja 2007 2007-05-12 - 2007-05-21 Markovitz 21 10830
Markovitz
2007-05-12 09:50:16
13 maja koncert laureatów festiwalu Nowa Tradycja, w czasie którego po raz trzeci pani Małgorzata Niemen wręczy nagrodę im. Czesława Niemena.

Szkoda, że cisza medialna wokół tego wydarzenia zaciera promocyjny aspekt tego wydarzenia - chyba najistotniejszy z punktu widzenia uhonorowanych tam muzyków i zespołów.

Transmisja koncertu : Dwójka Polskiego Radia 13 V, godz.18.05.
ratajczak bogdan
2007-05-12 11:09:55
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-05-12 11:09:55 przez ratajczak bogdan
ratajczak bogdan
2007-05-12 11:11:24
Markovitz
Szkoda, że cisza medialna wokół tego wydarzenia zaciera promocyjny aspekt tego wydarzenia - chyba najistotniejszy z punktu widzenia uhonorowanych tam muzyków i zespołów.


Marku o jakiej ciszy medialnej mówisz?
Trzeba słuchać radiowej "Dwójki" - jedynej stacji radiowej stojącej na odpowiednim poziomie - od kilku dni głoszą tam wszem i wobec o imprezie. O wydanej antologii nagrań laureatów. O historii.

Nie można ograniczać się jedynie do TVP Kultura i RDC.
Markovitz
2007-05-12 12:33:09
Ratajczak Bogdan Trzeba słuchać radiowej "Dwójki" - jedynej stacji radiowej stojącej na odpowiednim poziomie - od kilku dni głoszą tam wszem i wobec o imprezie. O wydanej antologii nagrań laureatów. O historii.

Nie można ograniczać się jedynie do TVP Kultura i RDC.


Ja tylko okazyjnie słucham RDC. Natomiast jeśli sądzisz Bogdanie, że laureatom festiwalu Nowa Tradycja wystarczy promocja w radiowej Dwójce, to do zobaczenia w skansenie ziemi podlaskiej... Pardon- mazowieckiej :twisted:

PS>>

Dziś polecam wszystkim kolejny odcinek dźwiękowej Historii Powszechnej w Trójce, po godz. 22-ej.
Audycję na licencji BBC zrobił Piotr Metz, a w rolę Wielkiego Brata wcielił się Adam Ferency.
Atutem słuchowiska są oryginalne fragmenty kronik, wywiady, utwory z epoki. Spodziewam się Dziwnego świata , a z kroniki 1968r.: wydarzeń marcowych w Polsce, agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i realacji z wojny w Wietnamie. Mam nadzieję, że to pozwoli poszerzyć kontekst historyczny muzyki Cz. Niemena w kulturze narodowej wytrwale opisywanej w Muzyko moja przez Andrzeja.
ratajczak bogdan
2007-05-12 13:46:19
Markovitz
Ja tylko okazyjnie słucham RDC. Natomiast jeśli sądzisz Bogdanie, że laureatom festiwalu Nowa Tradycja wystarczy promocja w radiowej Dwójce, to do zobaczenia w skansenie ziemi podlaskiej... Pardon- mazowieckiej :twisted:


Dlaczego bierzesz tę moją odpowiedź do siebie?
Ja skierowałem to do wszystkich, chcąc zwrócić uwage, że jest taka stacja, i że czasami warto tam zaglądnąć, bo jest tego naprawdę warta. To jedyne chyba radio, które osobiście nigdy mnie nie zawiodło i w przeciwieństwie do innych radiostacji, nie zeszło poniżej pewnego, całkiem wysokiego poziomu.
A że promocja niewystarczająca - to juz nie wina "Dwójki", tyko tych pozostałych mediów, o których oględnie wspomniałem.
Każdy robi, co uważa za stosowne. Widać innym na tym nie zależy i to jest smutne. Niestety!
Markovitz
2007-05-12 13:54:48
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2007-05-12 13:54:48 przez Markovitz
Ja myślę, że na tym forum nikogo specjalnie nie trzeba uwiadamiać , że istnieje jeszcze radiowa Dwójka...
:wink:

Natomiast słusznie przypuszczasz, że moją intencją było wskazanie, iż taka promocja jest zwyczajnie niewystarczająca.
Bo kto dziś potrafi bez zaglądania do tematów archiwalnych wymienić laureatów nagrody im.Niemena z poprzednich lat ?

Niestety -jak widać - nie niepokoi to ani organizatorów festiwalu, ani Panią Niemen...
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-05-12 13:55:09
To jeszcze mało promocji w ostatnim Zwierciadle. WK robi postępy . Moze jemu pozwolą wydać płytę , nie tylko chodnikową. :o
Markovitz
2007-05-12 13:57:51
Romuald Juliusz Wydrzycki WK robi postępy . Może jemu pozwolą wydać płytę , nie tylko chodnikową. :o


Piszesz Romualdzie bardzo enigmatycznie 8)

Jaka byłaby to płyta pod redakcją p.Włodzimierza ?
ratajczak bogdan
2007-05-12 16:57:56
Markovitz
Jaka byłaby to płyta pod redakcją p.Włodzimierza ?


Marku, a mówią, że jesteś wszechwiedzący.
Ja zawsze staram się prostować te, pompatycznie brzmiące wypowiedzi, bo przyznasz sam, nikt nie wie wszystkiego i takie opinie trochę mogą Cię irytować.
Wbrew pozorom takich ludzi nie ma. Na szczęście. Nie dałoby sie z nimi wytrzymać, No chyba, że są to politycy - obcja do wyboru.... :wink:
Wyjaśnię Ci więc, że chodzi o nagrania dokonane przez W.K. z Czesławem, tuż przed pamiętnym Nowym Rokiem. Ot i cała prawda.
Markovitz
2007-05-12 17:06:13
Znam wywiad z 9 grudnia 2003r. przeprowadzony przez Wł.Kleszcza.

Pan Redaktor próbował sugerować niektóre odpowiedzi :N:-owi...

Zauważalne jest, jak Niemen traci ochotę do rozmowy...

Do głowy by mi nie przyszło, żeby robić z tego płytę.

Po co i komu taka płyta jest potrzebna ?
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-05-12 17:13:59
Oj chyba za mało wiesz. Albo chcesz upublicznić zamiary , aby je szlag trafił , jak wszystko do tej pory. :?
Markovitz
2007-05-12 17:24:12
Romuald Juliusz WydrzyckiOj chyba za mało wiesz.


Być może.

Piszę, to co uważam i nie kieruję podejrzeń bez sensu na innych, co powoli staje się normą na tym forum.

Rozmawiałem z Wł.Kleszczem w dniu promocji książki T.Sklińskiego.
Od tego czasu nic na ten temat nie słyszałem.

Jeżeli Wam coś Panowie wiadomo w tej sprawie - to albo podzielcie się tą wiedzą z nami, albo dalej udawajcie wszechwiedzących...
ratajczak bogdan
2007-05-12 17:33:12
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2007-05-12 17:33:12 przez ratajczak bogdan
Są różne ambicje.
A płyta wcale nie jest złym pomysłem. Coraz częściej łapię się na tym, że wielu chętnych nie miało okazji wysłuchania tej lub innej audycji słownej z udziałem Niemena, a jest to kopalnia materiałów do analizy wszelakiej. Na Zachodzie, takie płyty, to normalna praktyka i nikogo one nie dziwią.
Dziwi mnie natomiast, zadane w tym kontekście, Twoje pytanie, zważywszy, że wielokrotnie musiałeś, w trakcie swej edukacji, sięgać do zapisów myśli tego, czy innego człowieka. Po co więc takie płyty?
Ano właśnie po to, aby móc, za jakiś czas, również mieć taką możliwość - tylko już w formie zapisu audio, a nie notatki słownej.
A czymże innym jest książka Dariusza Michalskiego, czy zbiór wywiadów Piotra Kaczkowskiego, z dołączonymi płytami z wywiadów, jakie udzielały mu gwiazdy światowego rocka? I nikt temu się nie dziwi.
To są szalenie ważne dokumenty. Głos, wyrażone w rozmowie myśli, przekazane emocje, sposób prowadzenia dialogu.
Dokumentacja, to nie tylko "rarytasy" muzyczne, wyszperane przez NNK, ale właśnie tego rodzaju zapisy, rejestrujące wypowiedzi "prywatne" człowieka, a nie tylko utrwalona rejestracja artysty w jego normalnej, powszechnie znanej, estradowej roli.
Jakże chciałbym usłyszeć głos Norwida, Mickiewicza, Słowackiego... moich ukochanych Rodziców... Ale, albo było za wcześnie, albo sam nie zadbałem o to w swoim czasie.
Markovitz
2007-05-12 17:59:20
Mi nie trzeba tłumaczyć, jak cenne mogą być zapisy rozmów z Niemenem :)

Wywiad Wł.Kleszcza z 9 grudnia 2003r. był powtarzany przynajmniej trzy razy, o ile nie więcej.
Natomiast 12 grudnia 2003r. wyemitowany był bardzo ciekawy wywiad udzielony Markowi Gaszyńskiemu , który powtórzony był tylko raz i to we fragmencie, w styczniu tego roku w RDC.

Na pewno ciekawie potrafił rozmawiać z Czesławem Piotr Kaczkowski, toteż dobrze się stało, że wywiad z listopada 2001r. trafił do książki p.t."Rozmowy".
Szkoda, że Kaczor tak rzadko zapraszał Niemena do studia radiowego...

Natomiast opracowanie wywiadów dokonane przez Dariusza Michalskiego pozostawia wiele do życzenia, o czym już kilkakrotnie pisano na forum.

Nie wiem, jak z opracowaniem tak trudnej materii jak wspomniana rozmowa poradziłby sobie Wł.Kleszcz... Tyle na ten temat.
ratajczak bogdan
2007-05-12 18:11:26
Markovitz
Nie wiem, jak z opracowaniem tak trudnej materii jak wspomniana rozmowa poradziłby sobie Wł.Kleszcz... Tyle na ten temat.


To już sprawa technicznych i prawnych możliwości i pozostawmy to w gestii Włodka Kleszcza.
Co do wartości wywiadu M.Gaszyńskiego i porównania go z tym W.Kleszcza - polemizowałbym bardzo. Ten z Gaszyńskim był o niczym (może za mocno powiedziałem), o sprawach bardziej przyziemnych i ogólnikowy, jakby "odfajkowany", z Kleszczem zaś, miał swą dramaturgię i był o czymś istotnym, o coś Niemenowi chodziło, coś istotnego chciał powiedzieć. Czy nie zauważasz istotnych różnic, tych, jakże innych w swym charakterze, wywiadów?
Argument, że audycja była powtarzana nie jest dla mnie żadnym argumentem, pozwalajacym uzasadnić postawione przez Ciebie Marku pytanie - po co, komu to potrzebne? Zważywszy zwłaszcza na fakt, że były to juz powtórzenia mocno "okrojone" oraz z uwagi na permanentne dochodzenie nowych zainteresowanych. W ten sposób można zabrnąć zbyt daleko i postawić pytanie, równie kontrowersyjne i nie do obrony, po co wydawać rzadkie piosenki Niemena, przecież były już kiedyś nadane i to wielokrotnie?
Nawet te nowo odkryte rarytasy, nie wzięły się z Kosmosu. Były nadane swego czasu w radiu i po latach mało kto o nich pamiętał, kto miał je zapisane?
Zatem wydawać, czy przemilczeć?
Markovitz
2007-05-12 19:05:06
Jeśli ten znakomity przykład rozmijania się dwójki Rozmówców (może stąd ta dramaturgia, o której Bogdan tyle pisze ? :twisted:) ma wyjść obok nagrań muzycznych to nie mam nic przeciwko, ale jeśli publikacja tego wywiadu ma zapełnić pustkę po niewydanych dziełach muzycznych, to uczciwie powiem : nie jestem entuzjastą takiego pomysłu.

Zresztą wcześniejsze wywiady Kleszcza (z okazji festiwalu NT) wydają mi się ciekawsze...
ratajczak bogdan
2007-05-12 19:29:24
Markovitz jeśli publikacja tego wywiadu ma zapełnić pustkę po niewydanych dziełach muzycznych, to uczciwie powiem : nie jestem entuzjastą takiego pomysłu.
Zresztą wcześniejsze wywiady Kleszcza wydają mi się ciekawsze...


Zgadzam się, że wywiad wywiadowi nie jest równy, to normalne.
Ludzie nie zawsze prezentują jednakową formę intelektualną, maja gorsze i lepsze dni i to jest odzwierciedlane w TYCH I INNYCH rozmowach.
Mówimy o domniemanych płytach - wywiadach i oczywiście , że ewentualne pojawienie się ich na rynku (?), nie zastąpi w żaden sposób sprawy podstawowej - OCZEKIWANYCH NAGRAŃ - OBIECYWANYCH NAGRAŃ - WYTĘSKNIONYCH NAGRAŃ - NIEZNANYCH NAGRAŃ - UNIKATOWYCH NAGRAŃ - ZAKAMUFLOWANYCH NAGRAŃ - I... DOBREJ WOLI, OD KTÓREJ WSZYSTKO ZALEŻY!!!
Markovitz
2007-05-14 14:49:25
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-05-14 14:49:25 przez Markovitz
Wczoraj zakończył X Festiwal Muzyki Folkowej PR- NOWA TRADYCJA.
Z występów gwiazd festiwalu najbardziej podobał mi się koncert Kapeli ze Wsi.

Grand Prix Festiwalu zdobył zespół KARPATIA, "Złote Gęśle"-nagrodę TVP Polonia dla najlepszego muzyka zabrał do domu Bartek Marduła, a nagrodę Polskiego Radia im. Czesława Niemena zdobył Maćko KORBA. Nagroda publiczności przypadła kapeli ZIELE (rastafarianie ???:wink:).

W audycji po północy, w radiowej Jedynce Włodzimierz Kleszcz podsumował tą edycję festiwalu i zaprezentował bardzo ciekawe nagrania Bogdana Loebla (jako MC) z duetem St.Africa. Był też wywiad z poetą z "Dżjuzefowa" :D
Można tego słuchać i słuchać.
Szkoda tylko, że godzinę po północy...

Koncert laureatów NT przedstawi wkrótce TVP Polonia.
matt
2007-05-14 23:08:59
ratajczak bogdan
Wyjaśnię Ci więc, że chodzi o nagrania dokonane przez W.K. z Czesławem, tuż przed pamiętnym Nowym Rokiem. Ot i cała prawda.


Ja bym sie bardzo cieszył gdyby zaczęli wydawac wywiady. Zreszta juz dawno temu mowil na ten temat W.Kleszcz, tylko potem "cos" ucichło.


MarkovitzWczoraj zakończył X Festiwal Muzyki Folkowej PR- NOWA TRADYCJA.


Wracajac do festiwalu to niestety nic nie sluchalem. Musze jednak stwierdzic, ze nazwy to zespoly maja dosc ... hm, oryginalne.
Nie nazwy sa jednak najwazniesze. Wazne, ze sie podobaja wykonania i muzyka :!:
Markovitz
2007-05-19 09:11:38
Koncert laureatów festiwalu Nowa Tradycja w niedzielę 20 maja, w TVP Polonia o godz. 15.20
Ewa
2007-05-20 21:55:32
Miłośników folkowych brzmień może zainteresuje płyta"Nowa Tradycja".
Piotr Starzyński
2007-05-21 19:11:34
Oj, zainteresuje, Ewo!
Dzięki! :)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony