Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Bałata śpiewa Niemena 2006-02-03 - 2019-09-05 Markovitz 17 14341
Markovitz
2006-02-03 16:52:12
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2006-02-03 16:52:12 przez Markovitz
Pisałem Wam w ub.roku o fantastycznym koncercie Marka Bałaty .
Uwaga !
Będzie znów okazja Go posłuchać w repertuarze :N:-a :
w Tłusty Czwartek -23 lutego 2006r w Bielskim Centrum Kultury w BIELSKU- BIAŁEJ o godz. 19:00

W koncercie wezmą udział :

MAREK BAŁATA -Głos
Elżbieta TOWARNICKA - Sopran
Jazzowe combo : T.Leśniak/S.Bernatowicz/A.Skrzypek/M.Czwojda
Bielska Orkiestra Festiwalowa/dyrygent T.Łaskarzewski i..
Bielski Chór Kameralny- przygotowany przez B.Borowską

Organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalne SONATA, a pomysłodawcą Jerzy Rocławski .
A koncert poprowadzi red. naczelny JAZZ FORUM - Paweł Brodowski (dla nas - git.basowy zespołu Akwarele, a później tłumacz na jęz.angielski b.trudnych tekstów poetyckich 8) )

Na Bałatę zawsze WARTO się wybrać :idea:
Andrzej Mróz
2006-02-04 07:52:02
Co jeszcze Markovitzu można powiedzieć o planowanym koncercie, repertuar, obsada, czy analogiczne do olsztyńskiej i czy koncert zarejestruje tv. aby go kiedyś w którymś ze swoich programów wyemitować.?
Markovitz
2006-02-04 10:03:41
Andrzej MrózCo jeszcze .. można powiedzieć o planowanym koncercie, repertuar, obsada, czy analogiczne do olsztyńskiej ?


Gorące przyjęcie publiczności podczas ubiegłorocznego koncertu w Teatrze im.S. Jaracza w Olsztynie wskazuje, że : koncert zacznie się małą uwerturą, po czym Marek Bałata zaśpiewa "Ślepe posłuszeństwo"- tekst jest opublikowany na stronie: TERAZ ROCKA. Oto fragment :

" wszystko co słyszysz
nie wolą swoją
– n i e w o l ą
twoją

wszystko co głosisz
nie wolą swoją
– n i e w o l ą
twoją
"

Być może usłyszymy też "Status mojego ja II", który to wiersz Czesław deklamował podczas koncertu na wystawie Arsenał '88 .
Nie powinno też zabraknąć Com uczynił oraz utworów z autorskich płyt :n:-a : "Katharsis" ( Z listu do M.) i "Postcriptum" (Elegia śnieżna) .
Sopranistka Elżbieta Towarnicka (pamiętne wokalizy z filmów K.Kieślowskiego) wykona Jednego serca i dołączy do M.Bałaty w finałowym Epitafium ...

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Kulturalne SONATA a patronat honorowy nad koncertem sprawuje Przewodniczący Rady Miasta Bielska- Białej.

Info o koncercie w lutowym numerze Jazz Forum.
W dorocznej ankiecie czytelników JF najlepszym wokalistą kolejny raz wybrano Marka Bałatę ! Gratulacje :D
Markovitz
2006-09-18 21:27:49
Wreszcie wiadomo o kolejnych koncertach Marka Bałaty.

- W dniu 5 listopada w Krakowie (Auditorium Maximum),
- w dniu 21 listopada w Słupsku, jako uświetnienie I FMT NIEMEN NON STOP (jak anonsował już Stanisław).

Podaję z tak znacznym wyprzedzeniem, bo warto wcześniej zaplanować i gdzieś w końcu wybrać się na piękny, przemyślany koncert "Wspomnienie" :idea:
Dasza
2006-10-26 10:28:14
Informacja na temat koncertu w Krakowie w dniu 5 listopada
znajduje się na stronie internetowej:

http://tvp.pl/6245,20061023411773.strona

Marek Bałata zaśpiewa m.in.
Dziwny jest ten świat, Z listu do M., Elegię śnieżną, Com uczynił,
Epitafium,Obok nas, Dobranoc, Wspomnienie, a także przedstawi
Status mojego ja i Ślepe posłuszeństwo.
matt
2007-01-25 11:04:10
Koncert we Wroclawiu :!:

niestety mimo ze beda nawet 2 koncerty 17 i 18 lutego to jak dzis zadzwonilem po bilety okazalo sie ze wlasciwie zostaly wykupione :(

Pani przy telefonie powiedziala jednak ze jest lista rezerwowa i bedzie potwierdzala rezerwacje, wiec moze jeszcze jest szansa :?
Markovitz
2007-01-25 16:23:57
MattPani przy telefonie powiedziala jednak ze jest lista rezerwowa i bedzie potwierdzala rezerwacje, wiec moze jeszcze jest szansa :?


Matt- jeśli naprawdę będziesz chciał - to nie ma opcji, że nie wejdziesz !

Przy okazji dwie refleksje:

-pierwsza to taka, że przez lata chodząc na koncerty Czesława Niemena ostatnią myślą, jaka wpadła mi do głowy było to, czy mam .. bilet.. ? Bo kiedy ze trzy razy przypadkiem nabyłem takowy- okazywało się, że nie było to konieczne , aby obejrzeć koncert... 8)

Jak widać - dzisiejsza młodzież jest o wiele bardziej zapobiegliwa ...

- rzecz druga dotyczy Marka Bałaty. Otóż o zeszłorocznym koncercie w Krakowieznalazłem info nie tylko w meetART, ale również na stronie krakowskiego ośrodka TVP3. Wątpię jednak, czy doszło do dokonania zapisu tv tego Wydarzenia.
Szkoda każdej takiej szansy, bo koncert z programem "Wspomnienie" wymaga naprawdę dużego wysiłku organizacyjnego.
W przedsięwzięciu oprócz samego Marka bierze udział orkiestra, chór, zespół jazzowy i solistka opery.
I żal byłoby, gdyby przynajmniej jeden taki koncert nie został profesjonalnie zarejestrowany przez telewizję :idea:
matt
2007-02-04 00:34:06
Markovitz
Matt- jeśli naprawdę będziesz chciał - to nie ma opcji, że nie wejdziesz !


no juz nie ma tej opcji :D mam bilety :!: (wole byc zapobiegliwy :wink: )

a jak ktos by jeszcze chcial sie dostac na koncert to mysle ze warto probowac nawet przy negatywnej odpowiedzi pani z okienka (a nuz sie cos zwolni)
Markovitz
2007-02-17 21:05:10
Mam nadzieję, że doczekamy się relacji z koncertu we Wrocławiu ...

Jak zabrzmiała orkiestra i chór ..?

Bo, że Marek Bałata jest w tym koncercie znakomity - to niemal Wszystkim wiadomo...
Markovitz
2007-02-18 22:36:20
W innym topicu Romuald Juliusz Wydrzycki
Oglądałem i słuchałem całego Bałatę. On po prostu prezentuje samego siebie. I nic więcej. Jest doskonały. Wspaniały. Ale to tak naprawdę z CJNW ma wspólnego tyle co... Skomplikowane i tak już utwory CJNW zostają poddane takiej nadinterpretacji że zaczyna to być irytujące.


Irytujące to jest , że tego Bałaty chyba dobrze nie posłuchaliście.
A to warunek konieczny żeby Go ocenić i docenić ...
Otóż tam nie ma żadnej nadinterpretacji . On wydobył z Niemena to co najważniejsze nie przestając na moment być Bałatą.

Czekam na relację z Wrocławia
!
Dwa koncerty i nic ???
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-02-18 23:07:42
Relacja z pierwszej ręki. Płakano jak zwykle. I były bisy na stojąco. W końcu to Filharmonia! :) Repertuar to kopia poprzednich ! Nihil novi ! :(
Markovitz
2007-02-18 23:54:19
Przypominam sobie Romualdzie, jak mi wielokrotnie zachwalałeś różnych solistów wykonujących covery Niemena. Mało tego, że nie przypadli mi do gustu... O ich poziomie wykonawczym nie warto się rozpisywać ze względu na aspekt czysto ludzki...

U Bałaty natomiast masz wszystko w najlepszym gatunku : świetny głos, czystą intonację, dykcję, wrażliwość na słowo, muzykalność i zdolność improwizacji.
Do swego repertuaru włączył sporo utworów mniej znanych ogółowi słuchaczy np."Status mojego ja II" , "Ślepe posłuszeństwo", "Epitafium pamięci Piotra" oraz.. "Z listu do M"...
A właśnie : odnoszę wrażenie, że Ciebie i Eda nie sam Bałata tak drażni, lecz nie dająca się przekonać do wydania płyt Pani na widowni . Bo choć nie siada nigdy w pierwszym rzędzie, to jednak chyba przesłania Wam artystyczne walory spektaklu "Wspomnienie"...

Wielka szkoda, gdyż sam Marek Bałata chciałby przybliżyć publiczności Niemena mniej znanego i robi to rewelacyjnie !
Kolejny raz w pocie czoła, angażuje do współpracy coraz to nowe chóry i orkiestry...
Naprawdę ciekaw jestem - jak było we Wroclawiu ?

Czapki z głów przed Markiem Bałatą ! :idea:

19IIpost edytowany
matt
2007-02-19 23:56:43
Ed Słyszałem Bałatę w jednym niemenowskim utworze. I choćby zaangażował do swojego przedsięwzięcia aparat wykonawczy bijący w obsadzie wszelkie rekordy Guinness'a, to nadal pozostanie tylko Bałatą.


I tu Edzie popelniłes bład. :wink: Ja przed pojsciem na koncert nie nastawialem sie ze uslysze :N:-a, ze uslysze utwory dobrze mi znane zaspiewane tak jak to tylko :N: umial robic lub lepiej. Po pamietnym Sopocie ze wspanialymi wokalistami nabralem doswiadczenia 8) . Sluchajac Flinty czy Gadowskiego zupelnie mi sie oni nie podobali. To co zaprezentowali bylo tak dalekie od :N:-a. Totalna porazka :!: Nagrywalem ten koncert ale juz w czasie jego trwania przerwalem. Wlaczylem ponownie gdy przemowil :n: w utworze Stoje w oknie. Zrozumialem ze nikt inny nie jest w stanie tak zaspiewac.

Dlatego na koncert Bałaty wybralem sie z zupelnie innym nastawieniem. Nie oczekiwalem ze Bałata zaspiewa tak jak :n:. Nie wymagalem zeby mu dorównal. Mialem nadzieje ze dobrze zaprezentuje swoje umiejetnosci i bedzie czego posluchac.


Romuald Juliusz Wydrzycki Oglądałem i słuchałem całego Bałatę. On po prostu prezentuje samego siebie. I nic więcej. Jest doskonały. Wspaniały.


I wlasnie tego oczekiwalem. Ze taki bedzie. :)

Po pierwsze - miejsce. Muzyka :n:-a prezentowana w filharmonii :!: To juz swiadczy o samym Czeslawie i jego muzyce.
Po drugie wrazenie robi "zespoł" (pewnie troche bardziej kaprysny niz robotestra :wink: ), czyli solisci, chor, zespol jazzowy i orkiestra symfoniczna :!: :o

Aranzacje mi sie podobaly, bylo troche tych improwizacji, no ale wystepowal zespol jazzowy. W wiekszosci byly naprawde niezle. Zarowno wokalne Balaty jak i instrumentalne jazzmanow.
Głos rzeczywiscie Balata ma mocny. I widac ze sie przykladal do spiewania. Zupelnie nie odebralem tego jako nadinterpretacje.

Na minus musze zapisac wystep pani Elżbiety Towarnickiej, ktora jest znakomita (co wiem z programu :wink: ) spiewaczka operowa, a wlasciwie kantatowo-oratoryjną, jednak ten sopran zupelnie nie pasowal do Jednego serca czy wspolnie z Balata wykonywanej piosenki Nim przyjdzie wiosna.

I jeszcze byl + i - w jednym :wink: . Plus za wlaczenie do repertuaru Slepego posluszenstwa oraz Statusu mojego ja II. Minus jednak za wykonanie. Dosyc ...monotonne. Chociaz moze lepiej powiedziec bez ekspresji (chyba jednak dalej popelniam bledy, co Edzie :wink: , dobrze pamietajac jak tego typu utwory wykonywal :n: na swoich dwoch ostatnich plytach).

Koncert bardzo wszystkim sie podobal, sadzac z reakcji na sali. Bylo kilka bisow ale sam juz nie wiem ile.

Niestety nie bylo goscia honorowego. Pilne sprawy w Warszawie...(nie, raczej nie chodzilo o wydanie plyt).


Ed
Nazwisko Niemena dla artystów tego typu, jest tylko trampoliną do realizacji swoich "ambicji"?? twórczych.


Nie wiem czy chodzi Ci o to samo Edzie, ale P. Brodowski ujął to troszke inaczej :wink: : "Niemen i jego muzyka pozostaje natchnieniem i wyzwaniem, ktore podejmuje Marek Bałata i inni muzycy"






A skoro juz o P. Brodowskim mowa. Tak sie ....zasluchal ze po zakonczeniu jednego z utworow Balata czekal chwile a nastepnie zaczal opowiadac jakas anegdote. Gdy skonczyl spojrzal w strone Brodowskiego i pyta: To ja mam zapowiedziec nastepny utwor czy ty? No dobrze to ja zapowiem. :lol:
Tadeusz
2007-02-20 20:27:49
Notatka prasowa;

Po koncercie "Niemen - Wspomnienie"
Rafał Zieliński 2007-02-18, ostatnia aktualizacja 2007-02-18 18:52
- Orkiestra, chór - taki koncert to było marzenie Czesława Niemena. Spróbujemy je spełnić - mówił na sobotnim koncercie Marek Bałata. Nie tylko ziścił to marzenie, ale zabrał słuchaczy w niesamowitą, niekoniecznie sentymentalną podróż muzyczną. Bałata, producent koncertu, i Tadeusz Leśniak, aranżer większości utworów, podjęli ryzyko - nie odgrywali utworów Niemena, potraktowali je jako punkt wyjścia do nowych aranżacji. Nie tylko się obronili, ale odnieśli zwycięstwo. Przeboje "Dziwny jest ten świat" czy "Wspomienie" świetnie zabrzmiały podrasowane jazzowymi wokalizami Bałaty, a eksperymentalne połączenie latynoskiego groove'u i operowego sopranu Elżbiety Towarnickiej w "Czas jak rzeka" wypadło genialnie. Nie tylko hymny stanowiły o jakości tego koncertu: aplauz wzbudziły swingujące "Dobranoc", skoczna "Elegia śnieżna" czy "Com uczynił" z klimatyczną solówką pianina. Wypełniona po brzegi filharmonia oklaskiwała też mniej masowe utwory Niemena, takie jak "Z listu do M" czy "Sukces". Świetne widowisko, na którym brakowało tylko Niemena.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-02-21 17:07:27
W moich poprzednich krytykach pisałem że jest wspaniałe to wszystko. No jeśli Pendereckiego polubiłem. No ale... Może właśnie żal , czy zazdrość że CJNW tam nie ma. A są ci którzy go przerabiają i dalej rozsypują w idee fixe sławienia na niby. :o :o :o
Markovitz
2007-07-22 17:11:32
Dopiero dowiedziałem się o koncercie "Wspomnienie" w Mielcu 26 czerwca 2007r. (TVP 3 Rzeszów) . Szkoda, że nikt nie zadbał, aby powiadomić nas...
Markovitz
2015-08-18 14:59:03
Niedościgniony w niemenowych interpretacjach Marek Bałata był w 2005, 2009 oraz w 2015 gwiazdą Dnia Niemena w Olsztynie. Przy tej ostatniej okazji udzielił ciekawego wywiadu dla portalu => Nasz Olsztyniak :

"Jeśli więc młodzi ludzie chcą odnieść (..) sukces, nie mogą być tacy sami jak inni. (...) Muszą oprócz kompetencji i umiejętności pamiętać także o naszej tożsamości i jej wyjątkowości- miejscu, w którym się rodzimy, języku, którym się posługujemy. Panuje moda na kopio-kulturę, muzykę światową, anglosaską, często jak koszulka w jednym rozmiarze, kolorze i napisie, na chwilę…

Fakt, że zwracamy się ku Niemenowi świadczy o tym, że potrzebujemy wyjątkowych i bliskich nam źródeł. Aby pięknie żyć, tworzyć, przetrwać i trwać
".


Zachęcam do posłuchania niemenowych interpretacji Marka Bałaty=> Koncert w Teatrze 2005 - You Tube

"Com uczynił" z Niedzieli z Niemenem w TVP Kultura (2008) via You Tube

"Dziwny.." i "Z listu do M." Olsztyn AD 2015
Ewa
2019-09-05 16:18:24
Marek Bałata znów śpiewa Niemena, tym razem w Przemyślu 15.09. o godz.18.00. Wstęp wolny.

69688179_891778601203457_3612686233219629056_n (1).jpg69688179_891778601203457_3612686233219629056_n (1).jpg
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony