Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Czesław NIEMEN w RMF CLASSIC 2013-01-25 - 2015-03-09 Piotr Starzyński 5 4183
Piotr Starzyński
2013-01-25 15:11:37
W niedzielę, 27.01.2013, spotkanie z Małgorzatą Niemen. n.t. :N:, od godz.9.00 . :)
http://www.rmfclassic.pl/radio/programy ... a,344.html
Ewa
2013-01-27 23:22:26
Audycja ciekawa, poruszająca wiele aspektów z życia i twórczości Niemena. Widać, że oboje rozmówcy przygotowali się do niej. Drobne wpadki też były, np. za animację multimedialną Niemen wraz Sawką dostał złoty medal, a nie srebrny, czy brązowy, jak twierdzi żona.
Fajny, przekrojowy zestaw utworów, szkoda tylko, że nie wszystkie poszły w całości, a czasu przecież nie brakowało...
Markovitz
2013-01-31 21:07:53
Edytowany 16 raz(y), ostatnio 2013-01-31 21:07:53 przez Markovitz
Taki to już format tego radia...

W czwartek 31 I od godz. 22 do północy w RMF Classic- okazja do posłuchania wybranych fragmentów audycji anonsowanej przez Piotra. Dobra audycja- tak generalnie.

Gdyby przy innych okazjach było tyle otwartości - jak zaprezentowana w tych "Bliskich spotkaniach..." - to pewnie inaczej wyglądałaby PAMIĘĆ o Artyście... Obawiam się jednak, czy w ten aksamitny sposób problem, który hasłowo nazywamy: Co dalej..? nie został odfajkowany do następnej rocznicy...

Audycja Dariusza Stańczuka w RMF Classic skłoniła mnie do przypomnienia sobie innej audycji - sprzed wielu lat... Usłyszałem ją z głównej anteny radia RMF w listopadzie 2001r.. Właściwie był to cały blok programowy - nazwany Weekendem z Niemenem, choć muzyki Niemena było tam jak na lekarstwo... A trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że nasz Artysta pojawił się wtedy nie tylko w studio, ale i na billboardach promujących RMF (i przy okazji płytę "spodchmurykapelusza"). Dokumentuje ten epizod fotografia w książkowej DYSKOGRAFII T. Sklińskiego (patrz str.190).

Jednakże owa promocja Niemenowi chyba niewiele dała, a może nawet i nieco zaszkodziła, bo pewien decydent z KRRiT domagał się później usunięcia z anteny radia publicznego muzyki artystów promujących prywatną stację radiową (swego czasu pisano o tym skandalu w "Rzeczpospolitej").

I jeszcze mała dygresja- tak a propos wciąż powielanych zapowiedzi i odkładanych planów.

W audycji z 2001r. Czesław wspominał swego ojca, który tymi słowy wytykał nieukończone prace :

- Co synu - znowu odłożyłeś..? Sto lat - niemało....

Ano - jak widać - powiedzonko to nic nie straciło na aktualności.

P.S. Edycja posta zapowiadającego audycję powtórkową przerodziła się w niekończący się komentarz :)

Postanowiłem jednak przed kolejną rocznicą nieco bardziej pobłażliwie potraktować antenowe wpadki...
Oddałem głos na muzykę- CN_fot_MZ.jpg Oddałem głos na muzykę- CN_fot_MZ.jpg | Komentarz: Dla tych, co nie mają książki pana Tadeusza - bliźniacze foto, z którego wyciąłem siebie...
miro
2013-01-31 22:11:34
DZIĘKI ! Słucham...
Markovitz
2013-02-04 17:36:55
Warto wspomnieć o zawartości muzycznej audycji z 27 I 2013 w RMF Classic.

Jak już wspomniała Ewa- regułą tego bloku programowego było odtwarzanie nagrań Niemena we fragmentach. Słuchając niedzielnej audycji "wyłowiłem" m.in.: Czas jak rzeka (z CD Pamiętam ten dzień), Wiem, że nie wrócisz (w wersji z Akwarelami, choć wcześniej była mowa o paryskich występach Niebiesko-Czarnych), Pod papugami, Wspomnienie, Jednego serca, Credo, Nim przyjdzie wiosna, Post scriptum, Terra deflorata oraz z ostatniego autorskiego albumu: Manhattan'93 i Spod chmury kapelusza (zapisuję ten tytuł- tak jak pisano go w 1996r. po premierze radiowej; of course - w audycji D. Stańczuka była wersja płytowa).

Próżno jednak szukać wymienionych tytułów pod datą 27 stycznia 2013 w playliście RMF Classic w Radioarchiwum.

Znalazłem tam wiele utworów towarzyszących audycji - m.in.: Sounds of Silence duetu Simon i Garfunkel, arię Nessun dorma z Turandota Pucciniego, Dmitra Szostakowicza - Jazz Suite No.2, Schuberta - Ständchen, coś lżejszego: Grace Jones- I've Seen That Face Before, Bill Conti - Gonna Fly Now z filmu "Rocky", Goran Bregović Lullaby, Piotr Czajkowski- walc z baletu Jezioro łabędzie... A więc: i piosenki, i arie operowe, wreszcie- dużo muzyki filmowej i klasycznej.

Po niedzielnej audycji byłem przekonany, że song Dziwny jest ten świat nadano prawie w całości (w wersji z Opola'67 wyciszono codę i oklaski), ale z udostępnionych na stronie Radioarchiwum playlist wynika, że ten utwór - i owszem- odtwarzano na antenie RMF Classic, ale w innych dniach: 30 stycznia, 25 stycznia i 21 stycznia 2013. I zapewne w innej, bo studyjnej wersji, bowiem tylko ona gości na antenie rozgłośni komercyjnych. Dziwne to trochę ...

P.S. Interesującą kwestią zasygnalizowaną w tej audycji była geneza tekstu utworu "Dziwny jest ten świat".

Zainteresowanych tematem odsyłam do już archiwalnego (i chyba nie do zdobycia) pierwszego numeru kwartalnika LIZARD (fragment tekstu na str. 40-41), gdzie przede wszystkim omówiony jest czerwony album, ale jest też sugestia na temat Dziwnego...
Akos
2015-03-09 13:53:26
EwaAudycja ciekawa, poruszająca wiele aspektów z życia i twórczości Niemena. Widać, że oboje rozmówcy przygotowali się do niej. Drobne wpadki też były, np. za animację multimedialną Niemen wraz Sawką dostał złoty medal, a nie srebrny, czy brązowy, jak twierdzi żona.
Fajny, przekrojowy zestaw utworów, szkoda tylko, że nie wszystkie poszły w całości, a czasu przecież nie brakowało...


Niemen we Florencji nie dostał żadnej nagrody! Nagrodę otrzymał wyłącznie Jan Sawka:

GRAFIKA, RYSUNEK I TECHNIKI MIESZANE
1° Nagroda - Jim Morphesis (USA)
2° Nagroda - Maria Guerreiro (Argentyna)
3° Nagroda - Walter Ballach (Francja)
4° Nagroda - Safa Bute (Turcja) - Stephanie Bush (Kanada) - Raùl Calderòn Gordillo (Meksyk) - Andrew Lyght (USA)- Juan Tessi (Argentyna) - Salwa Zeidan (Liban) - Alicia Villareal Cardenas (Meksyk) - Wilhelm Peters (Niemcy) - Jan Sawka (USA) - Elsa Marley & Ren Ming (USA)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony