Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Dziennik Polski, 5 luty 2010r. " Ode To Venus " 2010-02-05 - 2010-02-07 Maciek 11 3992
Maciek
2010-02-05 15:42:11
W dzisiejszym wydaniu Dziennika Polskiego w cyklu " Niezapomniane płyty polskiego rocka " LP " Ode To Venus " C. Niemena
http://www.dziennik.krakow.pl/pl/magazy ... ement.html
Romuald Juliusz Wydrzycki
2010-02-06 14:36:41
Wspaniala plyta . I czemu jej nie wydaja ?
Ach pewnie za to ze jeden z czlonkow gral na organach !? :)
ratajczak bogdan
2010-02-06 16:49:50
Romuald Juliusz WydrzyckiAch pewnie za to ze jeden z czlonkow gral na organach !? :)

Chyba za daleko posunięta insynuacja...
Inna, równie wspaniała płyta - "Russische Lieder" - była nagrana bez pomocy innych muzyków i też jest możliwa do oficjalnego kupna jedynie na Allegro i... w kilku sklepach muzycznych w wersji wydawnictwa GTR.
Zatem przyczyna najwidoczniej nie leży nie po stronie ludzi, lecz prawa...
Tak domniemuję.
Chociaż Czesław :N: w trakcie jednego z ostatnich wywiadów TV przestrzegał, że to wydawnictwa pirackie.
Jak wygląda prawda?
Czy ktoś może rozwiać te wątpliwości?

(**)
Ewa
2010-02-06 16:58:20
A co sądzicie o wypowiedzi Jerzego Skarżyńskiego na temat tej płyty:
To, o czym już wspomniałem, czyli fakt, iż "Oda do Wenus" zdecydowanie poziomem bije "Strange Is This World", bierze się, jak sądzę, stąd, że Czesław Niemen przed przystąpieniem do jej nagrania (w studiu Music Land w Monachium) zrezygnował ze współpracy z Nadolskim i Przybielskim. Dzięki temu krążek stał się dziełem przejrzystym i zwartym stylistycznie. Co ważne, gdy dziś się go słucha i zna się następne prace artysty, łatwo doszukać się na nim ewidentnych zwiastunów tego, co pojawiło się na późniejszych jego longplayach. Szczególnie na rewelacyjnej płycie "Aerolit".
ratajczak bogdan
2010-02-06 17:17:40
Każdy może napisać dokładnie to, co uważa.
Ja się z tak postawioną oceną płyty zupełnie nie zgadzam.
Po pierwsze Przybielski nie nagrywał "Strange Is..."
Owszem, "Ode To Venus" jest jednorodna stylistycznie, ale "Strange Is This World" w niczym pod tym wzgledem nie jest gorsza. Jest inna, bardziej progresywna, poszukująca nowych brzmień i ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. To, że zawiera kompozycję Reddinga, niczego tu nie zmienia.
A dwie polskie płyty Grupy Niemen z udziałem Helmuta Nadolskiego i Andrzeja Przybielskiego, nawet przy ich niejednolitości stylistycznej, są przecież wyłomem w myśleniu o tym, jak można grać rocka.
Bez tych muzyków byłoby to niemożliwe.
A teza, że LP "Niemen Aerolit" jest konsekwentnym rozwinięciem "Ode To Venus" - jest według mnie zupełnie chybiona.
Tymi płytami były kolejne..., ale wydane już przez muzyków spod znaku SBB.

(**)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2010-02-06 17:36:16
To powinno byc dawno na trzecim boxie .
Na pomieszane jezory .
To bylo wszystko gotowe .
Ale 6 lat to za malo .
Byc moze teraz juz za duzo !? :?
Ewa
2010-02-06 18:18:35
ratajczak bogdanKażdy może napisać dokładnie to, co uważa.
Ja się z tak postawioną oceną płyty zupełnie nie zgadzam.

Ja również się z tym nie zgadzam i dziwię się takiej ocenie redaktora z "Radia Kraków". Zachwyca się on utworami "What have I done" i Puppets", a przecież polskie wersje tych utworów nagrane z Nadolskim i Przybielskim brzmią o wiele ciekawiej.
To właśnie płyta "Strange is this world" miała duże szanse na Zachodzie ze swoim oryginalnym brzmieniem, w "Odzie.." dały znać o sobie ciągoty Skrzeka w kierunku tego, co grali muzycy z Mahavishnu Orchestra. Pisał zresztą kiedyś wireq na ten temat i całkowicie się z nim zgadzam. I rzeczywiście więcej podobieństw do tej płyty znajdujemy w późniejszej twórczości SBB niż na płycie Niemen Aerolit.
Bardzo lubię "Ode to Venus", ale na pewno swoim poziomem nie bije płyty "Strange..".
Oczywiście, że każdy może pisać, co uważa, ale po co pisać takie bzdury. :?
Stach
2010-02-07 04:59:01
Ewa
Oczywiście, że każdy może pisać, co uważa, ale po co pisać takie bzdury. :?

Jak widac "halberów" liczne zastępy są :wink: , dlatego należy do nich pisac, dzwonic domagac sie uściśleń... chocby dlatego, że "bzdurniarzami" *są
* dlatego proponuję http://pl.wikipedia.org/wiki/Bzdura_roku :)
Andrzej Mróz
2010-02-07 12:21:30
Ja bym to podsumował w ten sposób. "Oda do Venus" to genialna płyta, ale płyta "Strange is this world" jest od niej o wiele ciekawsza i oryginalniejsza. Obie płyty to perełki światowego rocka. Problem jest jednak w tym, że świat raczej o tym nie wie, a i w Polsce mało kto ma o tym pojęcie.
Stach
2010-02-07 13:38:57
Andrzej Mróz "Oda do Venus" ..."Strange is this world" Obie płyty to perełki światowego rocka. Problem jest jednak w tym, że ...w Polsce mało kto ma o tym pojęcie.

Zatem w "Teraz Rocku" winno się poswięcic miejsca na w/w temat miast opisywac np. sprawę J.Browna tym bardziej, że była już autorytatywnie zbadana!
Maciek
2010-02-07 14:13:30
EwaOczywiście, że każdy może pisać, co uważa, ale po co pisać takie bzdury. :?


Owszem można nie pisać nic ! Jednak ogólna wymowa recenzji Jurka Skarżyńskiego jest bardzo pozytywna - więc dlaczego odmawiać mu jego zdania ? Dodatkowo jest szansa, że ktoś przeczyta i zacznie szukać tej płyty, pytać, słuchać i jeżeli będzie mądry to wyrobi sobie własną ocenę. Co do Jurka Skarżyńskiego, którego znam to muszę napisać, że gość w Radiu Kraków prezentuje naprawdę dobrą muzykę. Zresztą w RK często można posłuchać Niemena np. suity " Bema... " i to w całości ! Kiedy Wasza Trójka grała C. Niemna ? Wasz ukochany Piotr Kaczkowski zakazał puszczania Niemena i Skaldów poza kilkoma utworami z lat 60-tych !!! Jurek nie pozuje na młodzieniaszka i szczerze się przyznaje, że dopiero teraz zaczął słuchać polskiej muzyki z lat 60-tych i 70-tych ( w tamtych czasach słuchał tylko zachodnich wykonawców ) i stąd zapewne u niego pewne pomyłki ( zresztą sam interweniowałem bo opisując płyty Skaldów pomylił Andrzeja z Jackiem :) ). Każdy może palnąć coś nie tak :) Pamiętam, jak w Trójka prezentował " Pół perfekcyjnej płyty " ( jeżeli dobrze pamiętam ) i córka Kaczkowskiego opowiadała, że Krywaniu to podwójny album :)

Ukłony dla Bogdana R., który od pewnego czasu bardzo pozytywnie mnie zaskakuje swoimi wyważonymi wypowiedziami. I na koniec to skanadal !!!! że do dziś nie można kupić płyt C. Niemena - wydanych kiedyś w innym świecie !
Markovitz
2010-02-07 14:18:21
Dobrze, że Redaktor z Krakowa przypomniał czytelnikom o "Ode to Venus", a niedobrze że przy tej okazji umniejszył "Strange is this World", choć oczywiście przymusu doceniania debiutanckiego albumu Grupy Niemen - nie ma... :)

Ja brzmienia "Ody" z GTR szczerze nie cierpię. Ale - od czego mam winyl.. ?

Maćku - do kwestii rzekomego zakazu nadawania nagrań odniosę się w wątku o Trójce.

Natomiast tutaj powiem tyle, że skoro o boxie "Niemen na pomieszane języki" sam :N: w TVP 1, 8 grudnia 2003r. powiedział, że właśnie nad tymi płytami pracuje i prosił fanów, aby uzbroić się w cierpliwość, to żadną miarą na początku 2004r. box gotowy być nie mógł.

Oczywiście nic, ale to absolutnie nic nie usprawiedliwia kilkuletniej zwłoki.
Albo się chce i potrafi, albo ... :roll:

Wspominany tu Piotr Kaczkowski od wielu lat kompiluje albumy składankowe docierając do katalogów małych, a nawet dawno już nieistniejących wytwórni płytowych. Polskich i zagranicznych... 8)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony