Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

RADIOWA TRÓJKA
Której rozgłośni radiowej słuchasz obecnie najchętniej ?
Jedynki PR 9% 3
Dwójki PR 15% 5
Trójki PR 44% 15
Radia EURO 0% 0
Radia RMF 0% 0
Radia ZET 3% 1
Antyradia 0% 0
RDC 3% 1
Innej rozgłośni 18% 6
Nie słucham radia 9% 3
Liczba głosów: 34
2007-03-31 - 2021-12-22 Markovitz 200 95695
Markovitz
2007-03-31 19:36:12
Tradycyjnie w pierwszy dzień kwietnia radiowa TRÓJKA obchodzi swoje urodziny.

Obchody 45-lecia zaczęły się już dziś.

To właśnie dla Trzeciego Programu PR :N: nagrał pierwszą piosenkę - Pod Papugami z muzyką Mateusza Święcickiego.

Także w Trójce w dniu 6 listopada 1999r. Niemen odebrał nagrodę SUPER MATEUSZA, a Polskie Radio transmitowało koncertowe wykonanie Pod Papugami ...

Trójka się zmienia (ostatnio właśnie próbuje nawiązać do chlubnych tradycji).
Czym obecnie różni się Trójka od innych rozgłośni Polskiego Radia i rozgłośni komercyjnych ?
Jakie macie wspomnienia związane z audycjami w tej stacji ?

Program
Ewa
2007-04-01 13:31:38
Markovitz
Czym obecnie różni się Trójka od innych rozgłośni Polskiego Radia i rozgłośni komercyjnych ?

Słucham głównie Trójki, innych stacji tylko wyrywkowo, więc nie mam wielkiego porównania, jeśli chodzi o audycje. Natomiast prezentowana muzyka zdecydowanie przemawia na korzyść Trójki. To tu najczęściej mogę usłyszeć muzykę którą lubię najbardziej (tę z lat 60-tych i 70-tych) i wiem, że na pewno nie usłyszę zespołu "Ich Troje"czy Mandaryny. :wink:
Oprócz trójkowych audycji muzycznych najczęściej słucham programów rozrywkowych i publicystycznych. "Powtórki z rozrywki" przypominają mi dawne czasy, kiedy "Ilustrowany Magazyn Autorów" czy "60 minut na godzinę" były pozycjami obowiązkowymi nie tylko dla mnie, ale dla wielu radiosłuchaczy. Rozrywka w Trójce, podobnie jak muzyka, zawsze była na wysokim poziomie. I cieszę się, że kultywują te dobre tradycje.
Muzyczną stronę tej stacji docenia również młodsze pokolenie. Z mojej prywatnej sondy wyszło, że domowa młodzież najczęściej też słucha właśnie Trójki. :)
Bożena
2007-04-01 18:21:04
Ewa
Słucham głównie Trójki, innych stacji tylko wyrywkowo, więc nie mam wielkiego porównania, jeśli chodzi o audycje.


Podobnie jest u mnie ,radio na falach Trójki tylko i wyłącznie.
Ale generalnie to radia słucham bardzo rzadko ,bardzo sporadycznie oglądam
programy telewizyjne ( telewizor dla mnie jest rzeczą zbędną)
Muzyki słucham głównie z płyt.
Ale ,że jest najlepsza to sam "wiek" Trójki mówi za siebie.
45 lat to jest COŚ, czym można się szczycić...no i ci wierni słuchacze :)
Domin189
2007-04-01 21:00:19
słucham eski [;
Markovitz
2007-04-01 21:59:59
Domin189słucham eski [;

Starsi słuchacze zapewne również czasem nadstawiają ucha na inne rozgłośnie : lokalne anteny Polskiego Radia i jeszcze jedną stację na literę "E" :wink: , gdzie muzyką Niemena raczy nas Piotr. Ale kilkanaście lat temu wszyscy słuchaliśmy tylko Trójki.

Zauważyłem, że gdy rozmawiam o muzyce, mam trudności w porozumieniu się z ludźmi, którzy wtedy tj.w drugiej połowie lat 70-tych ..Trójki nie słuchali. Nie potrafią zrozumieć, co te audycje wtedy dla mnie znaczyły...

Pamiętacie Romana Waschko i jego płyty ?. Nadawał nagrania wykonawców, których płyt nie można było kupić w żadnym sklepie w Polsce. Rozpiętość stylistyczna jego zainteresowań była niesamowita. Jeszcze dekadę później trafiłem na audycje red. Waschki z jazzem, muzyką soul, a nawet .. z punk rockiem !

Z lat 70-tych ze szczególnym sentymentem wspominam audycję Muzyczna poczta UKF (od poniedziałku do piątku). Czekałem przede wszystkim na te z muzyką polską- prowadzone przez Witolda Pogranicznego. Niemen słuchał środowych z muzyką Genesis - prowadzonych przez Piotra Kaczkowskiego 8)

Za sprawą głosów Witolda Pogranicznego, Marka Gaszyńskiego, Piotra Kaczkowskiego i Krystyny Sikory wrócił czarowny, trójkowy klimat tamtych lat.

Program Trzeci "odnowiony" 5 kwietnia 1982r. to już inna historia...

Ucieszyły mnie nominacje do najważniejszej trójkowej nagrody. Od 1999r., kiedy statuetkę otrzymał Niemen- tej nagrody nie wręczano...
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-04-02 11:18:45
Trójka była zawsze znakomita i wyjatkowa z wyjątkiem zmian które już chyba odchorowała i wraca do chlubnych tradycji jak Ktoś słusznie zauważył. :)
Jedynka i Dwójka to klasyka niepodważalna. :)
Najgorsza RMF FM /Imperium mo... , jak mawiał Czesław / , ale RMF Clasik być może. :?
Rozgłośni regionalnych słucha się oczywiscie ze względów info, cierpiąc trochę. :)
Ewa
2007-04-02 13:30:27
Markovitz
Z lat 70-tych ze szczególnym sentymentem wspominam Muzyczne poczty UKF (od poniedziałku do piątku). Czekałem przede wszystkim na te z muzyką polską- prowadzone przez Witolda Pogranicznego.

Ja też czekałam głównie na te, które prowadził Wtold Pograniczny, zwłaszcza, kiedy miałam nadzieję usłyszeć zamówioną piosenkę. Pamiętam, że pierwszymi zamówionymi przeze mnie piosenkami były:"Jak można wierzyć..." i "Ptaki śpiewają kocham". Długo nie mogłam tego zdobyć i dzięki poczcie w końcu się udało. :)
Markovitz
2007-04-02 16:15:21
Ewa Pamiętam, że pierwszymi zamówionymi przeze mnie piosenkami były:"Jak można wierzyć..." i "Ptaki śpiewają kocham". Długo nie mogłam tego zdobyć i dzięki poczcie w końcu się udało. :)


Kiedy wyjechałem z klasą na biwak, to moja wspaniała Siostra pełniła dyżury przy radioodbiorniku i magnetofonie. Już nie pamiętam, czym się zrewanżowałem, o ile w ogóle do jakiegoś rewanżu doszło, bo czemu niby okazywać wdzięczność młodszemu rodzeństwu :twisted:.
Do dziś mi to pamięta, bo to tortura była- słuchanie tych wszystkich radiowych wersji big-beatu.

W ten sposób moja kolekcja wzbogaciła się o "Mgłę" i jeszcze jakieś nagrania N-Czarnych.

Ano właśnie - Muzyczna poczta jest i obecnie w ofercie programowej Trójki, lecz nie są już w tej audycji prezentowane nagrania radiowe...
Domin189
2007-04-02 17:45:47
...z tą eską to oczywiście ironia była [;
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-04-02 20:39:32
RMF FM ma po prostu muzykę za miłą, za łatwą i za przyjemną i to irytuje mnie. :?
A Czesława pretensje wynikały własnie chyba z tego jak wyszedł z omawianą płyta. :oops:
Ona jest wspaniała, ale chyba tylko dla ograniczonej liczby słuchaczy, a raczej odbiorców. :)
matt
2007-04-02 21:20:07
Generalnie nie slucham radia :( - z powodu braku odpowiednich warunków i muzyki ktora nie zawsze mi odpowiada - o wiele bardziej wole posłuchac sobie jakiejs plyty np. :n:-a :D

Jesli juz slucham to ostatnio najczesciej Radia Emanus w niedziele :wink: , a wczesniej radia RDC.

taki jakis nieradiowy jestem :?
Markovitz
2007-04-10 07:31:12
Dziś dostępny jest w kioskach kolejny tomik wydany z Dziennikiem z okazji 25-lecia Trójkowej Listy Przebojów. Do tego otrzymujemy kolejną przebojową płytę za rok 2004.

Na okładce tego wydawnictwa są przedstawione fotografie znamienne dla wydarzeń tego roku . Jest więc Pomarańczowa rewolucja, jest i :N: .. z wiadomego powodu.

W książeczce jest wzmianka o tym, jak Trójka i inne rozgłośnie radiowe uczciły Go w dniu pogrzebu nadając o jednej porze Dziwny jest ten świat.
Smutne jest to, że na 25-ciu płytach dokumentujących ćwierćwiecze Listy Przebojów nie znalazło się miejsce dla żadnej piosenki Czesława Niemena.
Co prawda okres po 1981 roku nie charakteryzował się w twórczości Niemena zbyt wieloma piosenkami o znamionach przeboju, ale jednak coś można było znaleźć...
Przypomnę, że na Liście Trójki były utwory : Wspomnienie i Spod chmury kapelusza (w wersji APR-Sopot live 1996), a dwa inne otarły się o Listę, że już o czołowej pozycji Dziwnego świata w różnych radiowych rankingach wszech czasów tylko wspomnę. Szkoda, bo Czas jak rzeka z Old Rock Meeting'86, High horse i przynajmniej trzy utwory z płyty Terra deflorata mogły śmiało zaistnieć w pierwszej dziesiątce ówczesnej Listy, gdyby niezrozumiały opór M.Niedźwieckiego.
Na spotkaniu ze studentami pytany o muzykę Niemena odpowiadał, że jest zbyt "zakręcona".
W drugiej połowie lat osiemdziesiątych spośród trójkowych prezenterów zainteresowanie muzyką Niemena wyrażał tylko J.Kordowicz (audycja Studio nagrań); P.Kaczkowski przebywał wtedy za granicą.
W 1989r. utwór Począwszy od Kaina nadawano przed siódmą rano!
Przed słynnymi wyborami 4 czerwca 1989r. Trójka prezentowała ludzką twarz Leszka Millera (rzewna opowieść o wyprawie na koncert Polan), a Niemen - jak wiemy- wspierał wówczas Komitet Obywatelski "Solidarność".

W pierwszej połowie lat 90-tych sytuacja nie uległa widocznej poprawie, ale wtedy prezenterzy mieli przynajmniej jakąś wymówkę w postaci braku nowych płyt Niemena. Nie przekonało ich do prezentacji ani wznowienie na CD płyty Terra deflorata, ani seria wczesnych albumów wydana przez Digiton.
Pierwszy wywiad M.Niedźwieckiego z Niemenem kojarzę z drugą połową lat 90-tych.
Natomiast najciekawszą audycją z Czesławem autorstwa popularnego Niedźwiedzia była chyba ta poświęcona płycie Mourner's Rhapsody ...
matt
2007-04-10 12:28:57
MarkovitzW pierwszej połowie lat 90-tych sytuacja nie uległa widocznej poprawie, ale wtedy prezenterzy mieli przynajmniej jakąś wymówkę w postaci braku nowych płyt Niemena. Nie przekonało ich do prezentacji ani wznowienie na CD płyty Terra deflorata, ani seria wczesnych albumów wydana przez Digiton.


Jesli chodzi o wznowienia to tutaj rozumiem sytuacje. Ta muzyka powstawala jednak w innym okresie.


Markovitz
Na spotkaniu ze studentami pytany o muzykę Niemena odpowiadał [M.Niedźwiedzki], że jest zbyt "zakręcona".


Natomiast takie tlumaczenia nie bardzo mnie przekonują. Cóż znowu mozna by rozpoczac dyskusje o gustach i prezenterach :wink: .
Markovitz
2007-04-12 19:31:02
Matt taki jakiś nie-radiowy jestem :?


Nawet specjalnie się nie dziwię - niestety trudno w obecnych czasach nawet takiej rozgłośni jak Trójka utrzymać magię dawnego, dobrego radia.

Dziś przed południem jadąc trochę słuchałem Trójki - już rozpoczęli obchody rocznicy koncertu Stonesów w Warszawie. Piotr Baron zaprosił do swojej audycji Piotra Kaczkowskiego -naocznego świadka wydarzeń z kwietnia 1967r. i przewodnika po Warszawie agenta prasowego zespołu Leslie Perrina.
Legendarny Kaczor przyniósł do studia kosz 40 płyt (tylko CD) Stonesów.
Zgadnijcie, ile Panowie dostali czasu na te wspominki ?

-Tylko 22 minuty !

Prezenterzy skonstatowali, że na audycję z okazji 50-lecia tego koncertu, w najlepszym czasie antenowym przypadnie pewnie z .. 5 minut :twisted:

Jednak dziś nie będzie jeszcze tak źle: od 22.30 do 2.00 (to już 13-ty) w Trójce tylko Stonesi.
Sam pamiętam taką audycję z okazji 30-lecia i fajny wywiad Piotra Stelmacha z Czesławem Niemenem.

Jeśli powiem, że dziś od 23 do północy Stonesów będzie grał Piotr Metz, a po północy Piotr Kaczkowski - wniosek sam się nasuwa :

Chwała Piotrom 8)
Ewa
2007-04-12 20:04:57
Ja też słuchałam dziś wspomnień Piotra Kaczkowskiego, który powiedział też, że to Polskie Radio odkryło Stonesów, zanim jeszcze stali się znanym w świecie zespołem.8)
Markovitz
2007-04-13 08:10:27
Dziś w Trójce mamy prawdziwy dzień ze The Rolling Stones (wczoraj po północy włączyłem Minimax i usłyszałem .. jakąś odnogę KATa :evil:).

W tonacji Trójki, w Muzycznej poczcie UKF, w popołudniowej Zapraszamy do Trójki oraz po godz. 22-ej w Offensywie Piotra Stelmacha rzeczywiście usłyszymy jeden z najsłynniejszych zespołów świata.
Znów są w trasie koncertowej. Szkoda, że tym razem nie zawitają do Polski.

Koncertowy pewniak Jumpin Jack Flash to numer grany także przez grupę Niemena we Włoszech.
Ewa
2007-04-13 16:36:28
Markovitz
Sam pamiętam taką audycję z okazji 30-lecia i fajny wywiad Piotra Stelmacha z Czesławem Niemenem.

Przed chwilą słyszałam w Trójce powtórkę tego reportażu P.Stelmacha sprzed 10 lat z krótką wypowiedzią Niemena i innych uczestników tamtych wydarzeń. :wink:
Ewa
2007-05-28 12:38:37
Jutro Trójka przez cały dzień będzie świętować 40-lecie wydania albumu Beatlesów "Sgt.Pepper's Lonely Hearts Club Band".

Klub Trójki 21-22.00
O tym, jakie przesłanie zawierała ta fascynująca płyta, jakim przemianom uległo to przesłanie na gruncie polskim, a wreszcie o tym, czym są dla nas Beatlesi dziś – Jerzy Sosnowski i jego goście: Mirosław Pęczak, kulturoznawca oraz Michał Szczepański, autor powieści pt. „Dzieci sierżanta Pieprza”.

Akademia Muzyczna Trójki 22.30-24.00
O kulisach powstania płyty będą mówić członkowie zespołu The Beatles oraz George Martin. Audycję poprowadzi Piotr Metz.
Markovitz
2007-07-20 09:38:15
W dzień imienin Czesława - koncert grupy Dżem w radiowej Trójce.

Przed chwilą Cała w trawie i W życiu piękne są tylko chwile...

A tu fotki z trójkowej galerii.
Markovitz
2007-08-28 17:10:59
Z okazji 50-tej rocznicy urodzin w dniu 29 08 2007r. -Dzień Grzegorza Ciechowskiego w Trójce.

Audycje prezentujące dorobek artystyczny Republiki i Obywatela G.C. rozpoczną się od godz.9-tej rano, a po godz. 14-tej gośćmi Wojciecha Manna będą muzycy Republiki, którzy spotkają się także ze słuchaczami w ogródku Trójki. Wspominać będą również: Małgorzata Potocka, menażer Jerzy Tolak, producent Leszek Kamiński oraz kierowca busa "Republiki"- pan Roman 8)
Trzy młode zespoły będą grały kompozycje G.C.
W ciągu całego dnia zostaną zaprezentowane nagrania koncertowe i demo o niezbyt dobrej jakości technicznej.
I o dziwo - nikt nie protestuje !
Mało tego- córka artysty Weronika Ciechowska weźmie udział w aud.Klub Trójki po godz. 21-ej.
W audycji po godz. 22.10 prawdziwe rarytasy - niedostępne na płytach.

Dla mnie jako miłośnika twórczości Niemena to wprost nie do wiary, że można tak właśnie... :?
Ewa
2007-08-30 07:20:22
MarkovitzDla mnie jako miłośnika twórczości Niemena to wprost nie do wiary, że można tak właśnie...

Słuchając wczoraj tych unikalnych nagrań studyjnych i koncertowych Grzegorza Ciechowskiego też miałam podobne odczucia.
Dlaczego jedni mogą, a inni nie :?:
angur
2007-08-30 08:11:55
Pewnie ze moga, tylko nie chca i nie maja zamiaru :evil: .

Niektorzy potrafia zyc w cieniu za zycia i po odejsciu geniusza, innym to zycie w cieniu tak sie uprzykrzylo ze po odejsciu geniusza postanawiaja sami wlezc na swiecznik. Najczesciej z oplakanym skutkiem, i dla spuscizny po geniuszu i dla tych co na swiecznik sie pchaja.
Ewa
2007-09-09 12:47:33
Jutro o 20-tej podczas uroczystego koncertu w Trójce ogłoszone zostaną nazwiska tegorocznych laureatów "Mateuszy".

Z tej okazji dziś w południowej audycji Witold Pograniczny przypomniał sylwetkę Mateusza Święcickiego. Zaprezentowano kilka jego największych przebojów w wykonaniu m.in. Cz. Niemena, M.Burano, K.Sobczyk.

Nazwiska nominowanych, a także laureatów poprzednich "Mateuszy" można znaleźć tutaj.
Ewa
2007-10-03 10:53:17
Od dziś co środę do nabycia z "Rzeczpospolitą"wydane na CD najlepsze trójkowe koncerty zarejestrowane w studio im. Agnieszki Osieckiej w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Dziś koncert Perfectu z okazji Dnia Dziecka 1.06.2001r.
Warto kupić, cena gazety z płytą tylko 6,99zł.

Wspaniale byłoby, gdyby w takim cyklu znalazł się trójkowy koncert Niemena. Ale o tym chyba możemy tylko pomarzyć...
ratajczak bogdan
2007-10-10 09:47:04
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-10-10 09:47:04 przez ratajczak bogdan
Ewo,
dzisiaj Ciebie ubiegnę. :D
Po informacji o wydanym przez "Rzeczpospolitą" koncercie "Trójka Live"
Perfektu, dzisiaj przyszła kolej na przypomnienie sobie tego pamiętnego, sbotniego południa - 18 września 1993 roku, z prowadzącą go, a jakże - samą Agnieszką Osiecką.
Jedyny tego rodzaju zapis!
Agnieszka zapowiadająca swoje utwory!
Cała plejada wykonawców: Krystyna Janda, Magda Umer, Ewa Błaszczyk, Tadeusz Woźniak, Jan Pietrzak...
Czego jeszcze można chcieć więcej :?: *
Gońcie, którzy jeszcze nie posiadacie tego krążka, do najbliższego kiosku, tuż za rogiem...
Jeżeli "Rzeczpospolita" będzie konsekwentna, szykuje się naprawdę doskonała kolekcja.
Z "Niemenaliów"?
Też!
Choćby koncert Eleonory Niemen, ale też panel Trójki m.in. z Kasią Kowalską, filmowany przez Czesława.
Takich momentów z Niemenem w tle, było zresztą więcej. Może więc coś z tego się ziści?

*Ps. :?:
Zapewne każdy z nas liczy i "ostrzy sobie zęby" na ten jedyny recital Czesława w studiu im. Agnieszki Osieckiej (i to jest ta klamra: Osiecka-Niemen) do jakiego doszło 6 października (po korekcie Marka - poprawiam - 6 listopada :oops: ) 1999 roku, w trakcie którego otrzymał nagrodę "Super Mateusza".
To byłby dopiero hit!

(.)
Ewa
2007-10-10 12:01:41
Dzięki, Bogdanie, za przypomnienie. :D
Chyba dzisiejsza płytka cieszyła się dużym wzięciem, bo dostałam dopiero w trzecim kiosku i to ostatni egzemplarz.

Dziś w Trójce Dzień z Markiem Bolanem i T.Rex.
Markovitz
2007-10-10 15:14:18
Koncertowa płyta pod przewrotnym tytułem "Kobiety mojego życia" klimatem przypomina mi festiwal piosenki aktorskiej.
Zdecydowanie bardziej odpowiada mi interpretacja zespołu RAZ DWA TRZY.
To dopiero część pierwsza wydawnictwa, więc miłośnicy twórczości Pani Agnieszki Osieckiej są wręcz rozpieszczani... 8)

Ratajczak Bogdan Zapewne każdy z nas liczy i "ostrzy sobie zęby" na ten jedyny recital Czesława w studiu im. Agnieszki Osieckiej (i to jest ta klamra: Osiecka-Niemen) do jakiego doszło 6 października 1999 roku, w trakcie którego otrzymał nagrodę "Super Mateusza".
To byłby dopiero hit!


Ten koncert miał miejsce miesiąc później - 6 listopada 1999r. i nawet wśród Userów tego forum zdania są podzielone, co do jego oceny, choć naturalnie nie to stanowi główną przyczynę zaniechania wydania takiej płyty...

Trudno się spodziewać przełamania oporów Pań Decydentek.
ratajczak bogdan
2007-10-10 16:28:46
Zgoda Marku - oceny mogą się różnić, jednak jak słusznie zauważyłeś, o wadze nagrania stanowi jego unikatowy charakter. Jedyny zarejestrowany w studiu Trójki, a więc, sądząc choćby po dwóch już wydanych CD "Trójka Live", należy sądzić, że materiał muzyczny, pod względem technicznym jest zadawalający na tyle, aby ujrzał światło dzienne.
W kontekście wydania "Srebrnych dzwonów", "41 potencjometrów pana Jana", a więc bez zbyt skrupulatnego trzymania się chronologii, taka gotowa już w zasadzie płyta (wówczas już druga "live") ma pełne prawo zaistnieć w szerszej świadomości fanów Czesława.
Opis koncertu, dokonany przez Darka, jest na tyle intrygujący, że choćby tylko dla tej wersji "Pielgrzyma", o której tak ładnie napisał, warto by ten krążek ukazał się w tej, czy innej postaci.
Ja wierzę, że lawina wreszcie ruszy...
Kamyczki już się sypią...
Ps. Korekta daty jak najbardziej uzasadniona.
Czuwaj!
Maciek
2007-10-11 04:46:45
MarkovitzKoncertowa płyta pod przewrotnym tytułem "Kobiety mojego życia" klimatem przypomina mi festiwal piosenki aktorskiej.
Zdecydowanie bardziej odpowiada mi interpretacja zespołu RAZ DWA TRZY.
To dopiero część pierwsza wydawnictwa, więc miłośnicy twórczości Pani Agnieszki Osieckiej są wręcz rozpieszczani... 8)


Szkoda tylko, że PR nie ma w planach wydania koncertu Skaldów, podczas którego Muzyczne Studio Trójki otrzymało im. Agnieszki Osieckiej ( to był pierwszy koncert w tym studio po remoncie ). Sam koncert z gościnnym udziałem Ł. Prus ( chyba ostatni występ artystki ) i Alibabek w całości był poświęcony twórczości Poetki, a Skaldowie wykonali m.in. W żółtych płomieniach liści, Czarodzieje, Wieczór na dworcu w Kansas City, Pożegnanie Poetki, itd., itd...
Ewa
2007-10-22 14:38:11
Dziś w Trójce ogłoszono Potencjometry płytą tygodnia. Codziennie będą prezentować fragment tej płyty, dziś przed 15-tą podobno leciał pierwszy kawałek.
Trójka jednak jest niezawodna. :D

P.S.
Wczoraj w Minimaxie Piotr Kaczkowski prezentował fragmenty nowej płyty SBB ("The Rock") na której znajdziemy też "Pielgrzyma".
Ewa
2007-11-14 12:04:21
Trzeba przyznać, że interesujące koncerty ukazują się w serii "Trójka Live!": dwa tygodnie temu "Wasowski na jazzowo", w zeszłym tygodniu świetny koncert Republiki z 98r., a dziś "Śpiewnik Komedy". Znane tematy filmowe Komedy z tekstami Młynarskiego i Osieckiej wykonują m.in. E.Bem, M.Bałata, A.Dąbrowski, R.Rynkowski,W.Młynarski, a towarzyszy im grupa naszych wspaniałych jazzmanów (A.Jagodziński, J.P.Wróblewski,H.Miśkiewicz, R.Majewski,Cz.Bartkowski i in.).

P.S.
Bogdanie, jest tam też kompozycja "One Houndred Years" ("Samotne wyspy serc") w wykonaniu Bałaty i jedna kompozycja Soyki.:)
ratajczak bogdan
2007-11-14 12:56:57
Ewa dziś "Śpiewnik Komedy", w wykonaniu wspaniałych muzyków (J.P.Wróblewski, A.Jagodziński,H.Miśkiewicz, Cz.Bartkowski i in.) oraz równie ciekawych wokalistów (E.Bem, M.Bałata, A.Dąbrowski, R.Rynkowski,W.Młynarski i in.).


Seria znakomita, ale również ciekawa z tego względu, że mająca związki z Niemenem.
Zobaczcie ilu ludzi z tego zestawu, powiązanych było z Czesławem:
Krzysztof Komeda - znał twórczość Niemena poprzez Zofię Trzcińską - choć jak wiem z jej opowiadań, nigdy nie był na koncercie Niemena.
Niemen jednak zagrał na "Zaduszkach" w Krakowie jego "Kattornę" i powtórzył ją oraz "The One Hundred Years" na Jazz Jamboree 1972 z Grupą Niemen.
Wojciech Młynarski - napisał kilka tekstów - LP "Czerwony Album".
Jan "Ptaszyn" Wróblewski - m.in. grał na koncercie WDR w Kolonii w 1991r i nagrał kilka jazzowych wersji piosenek wykonywanych przez Niemena.
Ewa Bem - występ w duecie i wykonanie "Jednego serca" w Teatrze Polskim - na jej benefisie w 2000 roku.
Czesław "Mały" Bartkowski - nagrał z Niemen Enigmatic dwie płyty.
Ryszard Rynkowski - chyba wyjazd z Voxem na Kubę w 1978 roku i zaśpiewani na wspominkowym koncercie w Opolu 2004 piosenki "Obok nas", a w 1999r. współudział w rejestracji "Ośmiu błogosławieństw".
Marek Bałata - cykle koncertów rocznicowych z repertuarem Czesława Niemena.
Henryk Miśkiewicz - w ramach Grand Standart Orchestra - zagrał "Pod Papugami" oraz "Sen o Warszawie" w 1987 roku
Michał Miśkiewicz i Robert Majewski - wzięli udział w projekcie Wojciecha Majewskiego - CD "Zamyślenie" i choć nie brali udziału w nagraniu "Bema pamięci...", to jednak współtworzyli klimat sesji.

(.)
Ewa
2007-11-15 22:45:52
Właśnie słucham Minimaxu, którego gośćmi są członkowie grupy SBB. Oczywiście mowa jest o ich nowej płycie i o aktualnej trasie koncertowej.

Te utwory, które dziś usłyszałam (jeden po węgiersku 8) ), naprawdę zachęciły mnie do kupna ich nowej płyty. :)
ratajczak bogdan
2007-11-21 19:21:48
W zastępstwie Ewy, która odnotowuje "Trójkowe" płyty, informuję o dzisiejszej - Voo Voo z koncertu w Studiu im. A. Osieckiej, jaki miał miejsce 4 marca 2004 roku.
I znowu mamy akcenty Niemenowskie.
Dwaj muzycy Voo Voo - liderzy - Wojciech Waglewski i Mateusz "Mateo" Pospieszalski mieli związki z Czesławem Niemenem i to całkiem spore.
Mateusz Pospieszalski grający na saksofonach - grał 4 maja 1991 roku w Spodeku, w głośnym koncert „Niemen i inni” – (Staszek Sojka-p,voc, Janusz Janina Iwański-gitara i Mateusz „Mateo” Pospieszalski–sax).

Do kolejnego spotkania Mateusza Pospieszalskiego, już z Wojciechem Waglewskim, grajacych w ramach Voo Voo z Niemenem,
doszło 13 maja 1995 roku podczas Juwenaliów w warszawskim parku Agrykoli, gdzie wystąpili po Niemenie (”Płonąca stodoła”, „Sen o Warszawie” i „Dziwny świat”)

Wojtek Waglewski wystąpił też na koncercie "List do R. Na 12 głosów" - wykonał dwie piosenki: "Kiepska gra" oraz "Kim jestem - jestem sobie" w hołdzie dla Ryszarda Riedla - 29.07 1995 roku w Spodku.
Wcześniej Voo Voo wystąpiło również na Festiwalu w Jarocinie w 1987 roku - to wówczas Niemen odważnie stawił czoła młodej widowni.

Wojciech Waglewski tak wspominał kontakty i swoją, nie do końca zrealizowaną, współpracę z Czesławem:

Myśmy[Voo Voo] podjęli taką próbę[współpracy z Niemenem]. To znaczy był taki pomysł na to, żeby połączyć wspólnie siły i zagrać wspólną trasę koncertową. Z wielu powodów nie doszło to do skutku, aczkolwiek próby odbyliśmy.
Powód pierwszy, że był to okres taki, w którym ciężko było Czesławowi trasę z powodów medialnych. Nie istniał w mediach i ciężko było zorganizować pieniądze na to, żeby to się odbyło. Ale był powód, myślę, znacznie ważniejszy. On zdecydował się , gdzieś w połowie lat 80-tych na własną drogę, taką bardzo osobistą i stworzył język właściwie nieprzekładalny na zespół – dosłownie. Jego pomysły aranżacyjne, to co sobie wpisywał w komputer było jakby nieprzekładalne na język instrumentów analogowych. Tak, że to się skończyło, na przykład, wspólnym występem Czesława z Mateuszem Pospieszalskim, gdzieś tam w Spodku w Katowicach. Możliwe były takie sytuacje, w których muzycy mogli, jakby, dobarwiać to, co wymyślił. Cała ta podstawowa faktura się usamodzielniła. Myślę, że to by wymagało przewartościowania tego wszystkiego co on robił przez ostatnie lata i spróbowania robienia tego wszystkiego od początku, a chyba i on na to nie miał ochoty i nie wiem, czy byłoby to posunięcie słuszne.
Markovitz
2007-11-30 09:36:11
Ratajczak Bogdan .. informuję o dzisiejszej - Voo Voo z koncertu w Studiu im. A. Osieckiej, jaki miał miejsce 4 marca 2004 roku (...)
Wojciech Waglewski tak wspominał kontakty i swoją, nie do końca zrealizowaną, współpracę z Czesławem:

Myśmy [Voo Voo] podjęli taką próbę [współpracy z Niemenem]. To znaczy był taki pomysł na to, żeby połączyć wspólnie siły i zagrać wspólną trasę koncertową. Z wielu powodów nie doszło to do skutku, aczkolwiek próby odbyliśmy.
Powód pierwszy, że był to okres taki, w którym ciężko było Czesławowi trasę z powodów medialnych. Nie istniał w mediach i ciężko było zorganizować pieniądze na to, żeby to się odbyło. Ale był powód, myślę, znacznie ważniejszy. On zdecydował się, gdzieś w połowie lat 80-tych na własną drogę, taką bardzo osobistą i stworzył język właściwie nieprzekładalny na zespół – dosłownie.

W moim przekonaniu to trafna opinia W.Waglewskiego, który jako jeden z nielicznych z grona wypowiadających się w telewizji po śmierci Niemena powiedział coś, co mnie zafrapowało i zmusiło do zastanowienia...
Tą wypowiedź zacytuję w podforum Muzyko moja"

A od dziś w każdym kiosku można nabyć płytę Voo Voo do DZIENNIKA (na obu omawianych płytach Voo Voo jest "Nim stanie sie tak..", ale w innej wersji i to jedyny tytuł, jaki się na nich powtarza!).

A z serii płyt trójkowych do "Rzepy" można od środy nabyć koncertowy album piosenek Jonasza Kofty nagrany z udziałem m.in. : Hanny Banaszak, Anny Marii Jopek, Anny Serafińskiej, Katarzyny Groniec, A. Jagodzińskiego, Cz.Bartkowskiego i Wł. Nahornego.

W środę 5 XII piosenki Agnieszki Osieckiej z muzyką Seweryna Krajewskiego.
Ewa
2007-12-03 21:24:27
Z okazji reaktywacji grupy Led Zeppelin dziś w Trójce rozpoczął się tydzień z Zeppelinami.
Markovitz
2007-12-04 17:24:14
Jak co roku ogłoszono w Trójce głosowanie na TOP WSZECH CZASÓW.

W ostatnich latach na ów TOP trafiły trzy utwory Niemena :

Dziwny jest ten świat

Bema Pamięci Żałobny Rapsod

Sen o Warszawie


Po zalogowaniu można oddać głos.


P>S Po zalogowaniu można brać udział także w głosowaniach LP 3 (audycja w soboty po godz. 19-tej).
Ewa
2007-12-06 20:42:36
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-12-06 20:42:36 przez Ewa
W sumie można zagłosować na 5 utworów Niemena, co też uczyniłam. :)
Oprócz tych trzech tytułów wymienionych przez Markovitza, na liście do głosowania są jeszcze Papugi i Wspomnienie.

Konkurencyjny Top Wszechczasów proponuje Marek Niedźwiecki w Radiu Złote Przeboje. Na razie wśród propozycji są trzy utwory Niemena, ale można się zalogować i dopisać własne propozycje. :wink:
ratajczak bogdan
2007-12-08 11:31:34
W niedzielę (09.12.2007) o 20-tej - koncert ze studia im. Agnieszki Osieckiej.
Ewa Bem zaprezentuje repertuar ze swej najnowszej płyty "Kakadu".
Zachęcam i polecam!

(.)
Markovitz
2007-12-08 16:02:33
W sobotniej audycji Myśliwiecka 3/5/7 polecam po godz. 17-tej radiowe nagrania Myslovitz.

Po godz.18-tej 11-minutowa wersja Good Day My Angel wywracająca wyobrażenia o tym zespole...

W 2008r. Myslo robi przerwę...
Ewa
2007-12-08 17:46:01
MarkovitzPo godz.18-tej 11-minutowa wersja Good Day My Angel wywracająca wyobrażenia o tym zespole...

Świetne nagranie. 8)
Tego już na pewno nikt nie nazwie brit-popem. :wink:
Markovitz
2007-12-31 13:44:17
Jak zwykle - można na Was liczyć...

W notowaniu TOP Wszech czasów Trójki (właśnie trwa prezentacja listy) :
Sen o Warszawie miejsce 98, Bema pamięci żałobny Rapsod - trzy oczka wyżej.

Piotr Metz pięknie zapowiedział ten ostatni utwór, ale to na niewiele się zda.
Za rok te utwory pewnie już nawet nie wejdą do pierwszej setki ...

Ciekawe czy Dziwny utrzyma się w drugiej dziesiątce ..?
Ewa
2007-12-31 14:04:09
Markovitz
Piotr Metz pięknie zapowiedział ten ostatni utwór, ale to na niewiele się zda.
Za rok te utwory pewnie już nawet nie wejdą do pierwszej setki ...

Piotr Metz również pięknie zapowiedział "Sen o Warszawie", nazywając ten utwór najpiękniejszą piosenką o Warszawie, jaka powstała. Mówił też o tym, jak wielkim wyzwaniem dla innych wykonawców są utwory Niemena. Zespół Wilki ponoć dziś wstydzi się swojej wersji "Snu o W-wie". :wink:
A czy te piosenki znajdą się w przyszłym roku w pierwszej setce, zależy też od nas.
A Dziwny na pewno będzie w drugiej dziesiątce. :)
Tadeusz
2007-12-31 14:34:43
Markowitz napisał:
Jak zwykle - można na Was liczyć...
A czy te piosenki znajdą się w przyszłym roku w pierwszej setce, zależy też od nas.

Wyczuwam ironię w pierwszym zdaniu , a w drugim żal za tym , co minęło bezpowrotnie. Tak, bezpowrotnie! Uświadomił mi to - Wam chyba też- dzek.

Kogo z młodych obchodzi "Dziwny..", oni mają swój "DZIWNY" i za nim głosują. Nas jest na tym Forum garstka- liczę tylko aktywnych, bo pozostali jeżeli tu są bierni, to gdzieś indziej też - której głosy nie są w stanie zmienić wyników żadnych sondaży.
Stach dzielnie walczy o pamięć o Niemenie, ale frekwencja na "Przystanku Woodstock" mówi sama za siebie, a tam o Niemenie nikt nie słyszał.

Markovitz pisał kiedyś, że to Forum jest niszowe i miał rację. Jest niszowe, a to daje obraz popularności Niemena i szans na wysokie lokaty Jego piosenek, nie mówiąc o większych formach muzycznych, bo te nie są w ogóle znane.
Ewa
2008-01-01 17:47:41
W tegorocznym Topie Wszech Czasów Dziwny na miejscu 14, o dwa oczka lepiej niż w zeszłym roku. :)
Ewa
2008-03-05 17:04:47
Dziś w Akademiii Muzycznej Trójki 22-23.00 koncertowe nagrania Tadeusza Nalepy.
Ewa
2008-03-25 09:35:31
Dziś w Trójce wiele wspomnień o zmarłym Januszu "Kosie" Kosińskim.
Ci którzy go znali, podkreślali, że był to przede wszystkim porządny i uczciwy człowiek, służący zawsze innym radą i pomocą.
Przypomniano też jego zapowiedź trójkowego koncertu chóru Pro-Forma, który odbył się w 69-tą rocznicę urodzin Czesława Niemena.
Tej zapowiedzi oraz innych wspomnień o Kosie możemy posłuchać Tutaj.
Są tam również komentarze (złote myśli) samego Kosy.
Mnie podobał się zwłaszcza ten komentarz dotyczący wokalistek rockowych, no i wyjaśnienie, dlaczego Kosa niezbyt chętnie puszczał nagrania The Who. :wink:
Ewa
2008-03-28 08:49:02
Bardzo pięknie dziś w nocy Piotr Kaczkowski poprowadził Minimax, który w całości poświęcił wspomnieniom o Kosie i jego ulubionym nagraniom. Wśród tych nagrań znalazły się utwory z płyty "Mourner's Rhapsody" oraz "Bema pamięci żałobny rapsod".
Markovitz
2008-03-29 20:27:59
EwaBardzo pięknie dziś w nocy Piotr Kaczkowski poprowadził Minimax, który w całości poświęcił wspomnieniom o Kosie i jego ulubionym nagraniom.


Słyszałem jak puścił Baby M.,ale później sen mnie zmorzył. Szkoda, że PK nie zaprezentował choć fragmentu "Potencjometrów", ale kilka lat temu przeze mnie namawiany też nie chciał ...

We wtorek 1 kwietnia w trójkowe urodziny zaplanowano po godzinie 15-ej audycję poświęconą śp. redaktorowi J.Kosińskiemu.

Tu już teraz możecie posłuchać, jak z uśmiechem Pan Janusz pożegnał się ze słuchaczami Antyradia...

Także 1 kwietnia po godz.20-ej koncert w Trójce zagra tegoroczna gwiazda Eko Union of Rock - W.Waglewski z synami. Po koncercie audycja W.Manna i P.Kaczkowskiego.
Ewa
2008-03-29 20:35:45
Ostatnie pożegnanie Janusza Kosińskiego również będzie 1 kwietnia...
ratajczak bogdan
2008-03-30 10:46:00
Pamiętam, że jdnego WAŻNEGO z plejady muzyków Niemena - PIOTRA DZIEMSKIEGO - żegnano również w Prima Aprilis :cry:
Ale wówczas Niemen jeszcze żył, co więcej, był na JEGO pogrzebie i tam zapewne narodziła się piękna i ważna kompozycja: "EPITAFIUM - PAMIĘCI PIOTRA".
Warto o tym pamiętać.
Ps. Dwie kompozycje z imieniem w tytule i dedykowane przez Niemena personalnie.
Coś w tym jest...?

(.)
ratajczak bogdan
2008-04-07 07:31:35
Na swój jubileusz TRÓJKA i PIOTR KACZKOWSKI przygotowali dla swych zwolenników prezent muzyczny.
Od poniedziałku do piątku (przez 10 tygodni), tuż po godzinie 10, będą "nadawane" największe światowe przeboje muzyki rockowej - "JAZDA OBOWIĄZKOWA".
To nie tylko prezentacja 50 niezapomnianych nagrań. To również 50 opowieści o tym nagraniu. To 50 kompletów wywiadów z ludźmi związanymi z tymi nagraniami.
A wszystko w wysmakowanym guście i autorytatywnym wyborze samego mistrza - Piotra Kaczkowskiego.
Kto dopiero poznaje ten dorobek - KONIECZNIE!
Kto chce jedynie odświeżyć swą pamięć - też KONIECZNIE!
Na początek - Jethro Tull. :)

(.)
ratajczak bogdan
2008-04-09 09:19:37
Dzisiaj w "Jeździe obowiązkowej" - była krótka historia piosenki "Hound Dog" (Leiber/Stoller) wylansowana w 1956 roku przez Elvisa.
Ale Piotr Kaczkowski sięgnął również po pierwowzór (jeszcze rhythm and bluesowy) w wykonaniu Willie Mae "Big Mamy" Thornton z 1953 roku.
Przypomnę, że producentem płyty z tym nagraniem był kompozytor Johnny Otis.
Rewelacyjna wersja!
No i kilka mądrych słów o potrzebie posiadania elementarnej, muzycznej wiedzy historycznej, gdy ktoś decyduje się na pracę w tym fachu. Mowa o ludziach występujących na estradzie.
Całkowita racja.
Co będzie jutro?

(.)
ratajczak bogdan
2008-04-10 09:53:15
Wczorajsze jutro, a dzisiejsze "dziś" - przyniosło w JEŹDZIE OBOWIĄZKOWEJ - superprzebój The Rolling Stones - "Satisfaction"
Ciekawostką był zaprezentowany przez Piotra Kaczkowskiego fragment tego utworu, pochodzący z koncertu w Sali Kongresowej z 13 kwietnia 1967 roku (przypomnijmy Niemen z kumplami z Akwarel był na widowni), a więc mogliśmy usłyszeć tę samą wersję, którą :N: słyszał i przeżywał osobiście.
Ile takich nagrań :n: iemena jest jeszcze niepoznanych, a skrywanych w archiwach radiowych, domowych i pośród fanów?
Kiedy ujrzy to światło dzienne?

(.)
dzek
2008-04-11 15:05:21
Pewnie już większość o tym wie,ale bodaj 2 maja ma być wyemitowany Pierwszy Polski Top Wszechczasów.Głosowanie do końca kwietnia.Oczywiście nie musze dodawać,że to wszystko ma odbyć się w Trójce,w której dostępny jest już zestaw utworów.Oczywiście jest tam też kilka utwórów Cz.Niemena,choć jestem pewien,że ich zestaw nie zadowoli forumowiczów i prawdziwych fanów Czesława.Generalnie,jak zdążyłem zauważyć,króluje mimo wszystko w tym zestawieniu rock lat 80-tych i 90-tych/Kazik osobno i z Kultem,Republika,T.Love,Dżem,Perfect,Myslovitz itd/
Markovitz
2008-04-11 17:59:23
Nie oddam głosu na żadną kompozycję Niemena, albowiem zgodnie z postawą następczyń artysty Jego twórczość w dużej części ma pozostać nieznana, gdzieś w niszy, w ciszy...

Dopowiem może dosadniej : gdzieś w medialnej dupie :evil:

Głosuję na utwory artystów, którzy sprawiają wrażenie, że chcą wyjść do słuchacza i z pomocą fanów i fachowców promować swoją twórczość. Po prostu być - wśród i dla ludzi...

Arahja - Kult, Biała flaga - Republika, Cichosza - Turnau (a nie Turbo:wink:) Długość dźwięku samotności lub Uciekinier - Myslovitz, Dorosłe dzieci - Turbo, Flota zjednoczonych sił - Voo Voo, Grand valse brillante - Ewa Demarczyk (nabyłem właśnie 2 CD wydanie PN), Huśtawki - Kleyff Jacek, Jaskółka uwięziona - Borys Stan, Jest taki samotny dom - Budka Suflera, Prześliczna wiolonczelistka - Skaldowie , Kolega maj - Ewa Bem, Kombinat - Republika, Konstytucje - Janerka , Korowód - Marek Grechuta, Księżycowy krok - Aya RL , Kwiat jednej nocy - Alibabki, Kwiaty we włosach - Czerwone Gitary, List do M. - Dżem, Ocalić od zapomnienia - Grechuta Marek, Strzeż się tych miejsc - Klaus Mitffoch.
No może jeszcze Obok nas .. Nie jednak się nie zmieści :)

Napiszę też maila - dlaczego są fleciki i inne pizdryki łącznie z zespołem El Doopa, a nie ma w zestawie żadnego utworu SBB :!:

I to jest dopiero skandal.

Pominięto takie utwory jak : Erotyk, Odlot, Z których krwi krew moja, Moja ziemio wyśniona, Ze słowem biegnę do Ciebie i wiele, wiele innych ...
Ewa
2008-04-11 19:12:05
MarkovitzNie oddam głosu na żadną kompozycję Niemena, albowiem zgodnie z postawą następczyń artysty Jego twórczość w dużej części ma pozostać nieznana, gdzieś w niszy, w ciszy...

A ja, mimo żalu do spadkobierczyń, zagłosowałam na wszystkie 7 utworów Niemena, także na Grechutę, Demarczyk, Breakout i jeszcze paru innych wykonawców. :)
ratajczak bogdan
2008-04-11 19:18:45
Nie rozumiem postawy Markovitza.
Jak można łączyć niezadowolenie z poczynań Spadkobierczyń z niegłosowaniem na :N: ?
Taki protest niczego nie załatwi.
Podobnie jak Ewa, głosuję na utwory Niemena, a zwłaszcza na "Niemena pamięci żałobny - rapsod".
Chyba coś pokręciłem :wink:

(.)
Dasza
2008-04-11 21:07:40
Też nie rozumiem takiej postawy.
Przypomina mi się stare powiedzenie:
"Na złość babci odmrożę sobie uszy"
Ja na pewno zagłosuję na wszystkie utwory Niemena,
które znalazły się na liście,
po prostu dlatego że wg mnie są najlepsze,
poza tym będzie to również Dżem, Perfekt i Breakout
dzek
2008-04-12 08:22:57
Również nie bardzo rozumiem postawy Markovitza,która niewątpliwie wynika z rozgoryczenia.Nawet jesli jego spadkobiercy chcą,aby jego twórczość była niszowa,to przecież nie bardzo mi się chce wierzyć,aby taką samą postawę prezentował sam Niemen.Co innego starac się na siłę promować,zabiegać o popularność,a co innego mieć rzesze swoich wiernych zwolenników.Któż z artystów nie chciałby mieć setek tysiecy fanów,jednocześnie o nich nadmiernie nie zabiegając i im nie schlebiając?Gra się i tworzy dla ludzi a nie dla siebie ,a przynajmniej oczekuje się,że nasza twórczośc przypadnie do gustu jak największej liczbie ludzi i to wydaje mi się bezdyskusyjne.Ta lista wszeczasów,pierwsza w wersji polskiej,jest ,co tu mówić,dość,mimo naszych krytycznych uwag, opinotwórcza i osobiscie nie tylko,że zaglosuję na utwory Niemena/Bema pamieci i Dziwny jest ten świat/,Demarczyk,Breakout , Grechutę to będę do tego równeiż namawiał innych.Zamiast biadolić zbierzmy siły i popierajmy,gdzie tylko się da ambitną twórczość naszych artystów.
Markovitz
2008-04-12 19:36:10
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2008-04-12 19:36:10 przez Markovitz
Ależ to proste : sukces największych przebojów Czesława Niemena w notowaniu Wszech czasów przełoży się zapewne na wzrost sprzedaży składanki "Czas jak rzeka", a być może także wydanie tych samych utworów na płycie stanowiącej podsumowanie plebiscytu.

Po co trudzić się wyszukiwaniem i przygotowaniem nieznanych szerokiej publiczności utworów, gdy dostatni byt zapewnia kilka piosenek stale obecnych na rynku :?:

A propos Listy - znalazłem tam jeszcze trzy piosenki warte uwagi : "Przed nami ciągle drzwi zamknięte" zespołu Kasa Chorych, "Poszłabym za tobą" grupy Breakout z fantastycznym solem Włodzimierza Nahornego i "Żyj kolorowo" Ewy Bem.

P>S> Nikogo już nie zamierzam przekonywać do swego zdania.
A jeśli już tak bardzo chcecie wybrać Jego utwór, to oddajcie głos na Rapsod, bo Dziwny świat i tak dostanie sporo głosów od tych, którzy Niemena kojarzą tylko z tym utworem...


post edytowany
Maciek
2008-04-12 19:54:48
dzekZamiast biadolić zbierzmy siły i popierajmy,gdzie tylko się da ambitną twórczość naszych artystów.


Po co ? Chyba tylko po to, aby pani MN miała czyste sumienie ? Nic z tego !
Ewa
2008-04-12 22:53:31
MarkovitzAleż to proste : sukces największych przebojów Czesława Niemena w notowaniu Wszech czasów przełoży się zapewne na wzrost sprzedaży składanki "Czas jak rzeka", a być może także wydanie tych samych utworów na płycie stanowiącej podsumowanie plebiscytu.

To uważasz, że lepiej będzie, jeśli utwory Niemena nie znajdą się na płycie podsumowującej plebiscyt (zakładając, że taka płyta w ogóle będzie)?
Będzie Ci miło, jak Twój ulubiony Artysta zostanie pominięty w takim zestawie?
A może myślisz, że w ten sposób kogoś do czegoś zmusisz?
Profity ze starych nagrań i tak będa napływać, czy tego chcesz, czy nie, dlatego cały ten protest dla mnie jest po prostu śmieszny.
Mam nadzieję, że inni nie pójdą w ślady Twoje i Maćka i w tym głosowaniu będą jednak kierować się sympatią do Niemena, a nie niechęcią do Spadkobierczyń.
dzek
2008-04-13 05:07:11
Ja naprawdę nie rozumiem jednego.Co ma z tym wszystkim wspólnego pani MN?To przecież jakaś schizofrenia,aby w ten sposób mysleć.Róbcie coś dla Czesława a nie przeciwko jego,mówiąc eufemistycznie/choć i tak każdy wie o kogo chodzi/spadkobiercom,nawet jeśli ich ignorancja was przeraża.
dzek
2008-04-13 05:13:04
Pani Barbara Romaniszyn,główna organizatorka pierwszego spotkania fanów M.Grechuty i wspanialego koncertu jemu poświęconemu również napotykała na swojej drodze niechęć "spadkobierców",a więc pani Danuty Grechuty i pewnie gdyby myslała w ten sposób jak Markovitz czy Maciek to taki koncert nigdy by się nie odbył.To tylko tyle.
angur
2008-04-13 06:51:05
A ja moglbym napisac dzeku, co ma z tym wszystkim wspolnego Pani Danuta? A jednak uzyles jej nazwiska dla uzasadnienia swojego zdania.

Czy moze teraz Pani Danuta kontaktuje sie z Pania Barbara wylacznie przez prawnikow? A moze kompromituje sie publicznie opowiadajac pierdoly o jazzie w towarzystwie Muniaka, Smietany czy Stanki?

Ja zaglosuje, bo bede glosowal za Czeslawem, ale stanowisko Markovitza rozumiem i szanuje, tym bardziej ze byl on nie tak dawno tym malym misiem ktory dal sie nabrac. A gdyby fani Grechuty dzialali w taki sposob jak Markovitz to pewnie sporo z nieodkrytego Marka zobaczyloby szybciej swiatlo dzienne.
Maciek
2008-04-13 08:25:50
dzekPani Barbara Romaniszyn,główna organizatorka pierwszego spotkania fanów M.Grechuty i wspanialego koncertu jemu poświęconemu również napotykała na swojej drodze niechęć "spadkobierców",a więc pani Danuty Grechuty i pewnie gdyby myslała w ten sposób jak Markovitz czy Maciek to taki koncert nigdy by się nie odbył.To tylko tyle.


Dzek, jest różnica w nieufności ( zapewne wynikającej z nieznania wcześniej przez p. Danutę Grechtę, p. B. Romaniszyn ), a nie robieniem niczego ( ! ) i jeszcze zakazywaniem robienia czegokolwiek innym. Naprawdę to skandal, że przez kilka lat, które minęły od śmierci CN nie ma " nowych " jego płyt. Co więcej wszelkiego rodzaju incjatywy w tym kierunku są torpedowane przez panią MN ! Straszenie fanów, którzy przez tyle lat byli wierni CN napawa mnie niesmakiem. Ciągle coś pani MN nie pasuje - najpierw wyraża zgodę na publikacje książek, a później pod byle pretekstem je cofa. Dżek porównywanie p. D. Grechuty z p. MN jest sporym nadużyciem i jest niestosowne ! Muzykę M. Grechuty mamy prawie całą ( zostało naprawdę kilka mało znaczących rzeczy ), a CN zaledwie w 1/2 ! Dlatego naprawdę powtarzam - niech pani. MN przestanie bredzić, a wezmie się za pracę nad dorobkiem swojego męża ! Łatwo jest błyszczeć w świetle CN, tylko że powoli i to światło zgaśnie !!! Niestety z przykrością to piszę, ale miałem nadzieję, że okazane wsparcie i próba zrozumienie pani. MN przyniesie jakieś rezultaty. Okazało się jednak, że tylko utwierdziło ją w przekonaniu, że może nic nie robić !
dzek
2008-04-13 08:54:56
No dobrze.Komu chcecie zrobić na złość nie głosujac na Czesława?/a o to toczy się wszak toczy tutaj głowny spór/Możecie posuniecie się w tym "proteście"o krok dalej i zaprzestaniecie w ogóle sluchać nagrań tego artysty?Mam świadomosc ,że tego dyskusja zaczyna być odrobinę schizofreniczna.Pozdrawiam.
Maciek
2008-04-13 09:19:34
dzekNo dobrze.Komu chcecie zrobić na złość nie głosujac na Czesława?


A jakie znaczenie ma kolejne kretyńskie głosowanie ? Co ono daje ? Mogę cię zapewnić, że od tej ankiety więcej CN w PR nie będzie ! I tak wygra Maryla Rodowicz, Kazik, czy inny - bo mają 10 razy więcej fanów niż CN, czy Grechuta. Czy jeżeli oni wygrją to będzie znaczyło, że są najlepsi ? Pewnie dla Ciebie tak, ale dla mnie to nic nie znaczy ! Dla mnie to kolejana kretyńska zabawa PR, które zamiast dbać o polską muzykę nadaje dogadane z wytwórniami zachodnie kity !
dzek
2008-04-13 09:35:58
Maćku,czy mam zacytować Twoje słowa,które są zamieszczone na forum Skaldów?"Z całego serca popieram.Głosujmy!!!".NIe odmawiaj tego samego prawa fanom Czesława,niezależnie od rzeczy tak naprawdę drugorzędnych.
Maciek
2008-04-13 10:57:03
dzekMaćku,czy mam zacytować Twoje słowa,które są zamieszczone na forum Skaldów?"Z całego serca popieram.Głosujmy!!!".NIe odmawiaj tego samego prawa fanom Czesława,niezależnie od rzeczy tak naprawdę drugorzędnych.


Owszem zamieściłem wczoraj takie słowa, ale przemyślałem sprawę i ja nie zagłosuję ! I to wpiszę na forum Skaldów. Zresztą to jest tylko moje zdanie i każdy zrobi jak będzie uważać. Rozumiem, że mnie nie traktujesz jako fana CN ?! Drugorzędne to jest głosowanie, a nie dopominanie się o dorobek CN ! Jednak widać - różnimy się w ocenie ważności tych dwóch rzeczy !
ratajczak bogdan
2008-04-21 08:53:29
Możemy bojkotować (jak sugeruje Markovitz) głosowanie na Niemena w pierwszym notowaniu "Polskiego Topu Wszechczasów", ogłoszonym w programie trzecim PR.
Możemy nawoływać do głosowania na Skaldów, a następnie odwoływać te nawoływania (Maciek).
Ale możemy kierować się zdrowym rozsądkiem i własnym zdaniem.
Tworzymy społeczność Forum Niemena - po coś tutaj się zanaleźliśmy, podejrzewam, że nie z przypadku i nie po to, aby szkodzić Niemenowi, a tym samym zaprzeczać sobie .
Dzisiejsza informacja podana w Trójce: aktualna sytuacja rankingu:

# 1. Niemen - "Dziwny jest ten świat"
# 2. Perfect - "Autobiografia"

(.)
Markovitz
2008-04-21 12:03:39
Bogdanie - byłbym wdzięczny gdybyś nie przypisywał mi bojkotu, który narodził się w Twojej wyobraźni.

BogdanAle możemy kierować się zdrowym rozsądkiem i własnym zdaniem.

No właśnie... Ja tylko uzasadniłem : dlaczego w tym plebiscycie nie oddam głosu na utwory Niemena. Po prostu nie satysfakcjonuje mnie od czterech lat obecność tych samych kilku piosenek na radiowej antenie i na składankowych płytach w sklepie.
Zaproponowałem nawet, aby uczestniczący w plebiscycie oddali głosy raczej na Bema pamięci zamiast ciągle wybierać Dziwny jest ten świat.
Niech Niemen nie będzie artystą jednego - choćby wspaniałego - przeboju !

Maćkowi chyba spodobała się ta argumentacja (w odniesieniu do Skladów), ale czy zdecydował się głosować i na jakie utwory, to już Jego sprawa i od Jego woli będzie zależało, czy się z nami swoim wyborem podzieli na forum.

Wytykanie nas palcami po to tylko, aby zapunktować w oczach Tych, którym powinna leżeć na sercu popularyzacja mniej znanego Niemena raczej mnie bawi niż oburza... :)


P.S. A skoro już Autobiografia konkuruje z Dziwnym, to może Panie zdecydują się w końcu wydać wersję Dziwny jest ten świat nagraną (audio i video) z zespołem Perfect właśnie
:idea:
Tadeusz
2008-04-21 14:19:24
Maciek napisał;

Dla mnie to kolejana kretyńska zabawa PR, które zamiast dbać o polską muzykę nadaje dogadane z wytwórniami zachodnie kity !


Święte słowa, ale niestety - tak jest od dawna. W najprzeróżniejszych "Szansach na sukces" występują naprawdę utalentowani i z dużymi umiejętnościami młodzi ludzie, a PR zamiast to wykorzystywać, nadaje dogadane z wytwórniami zachodnie kity.
Niestety - komercja i handel płycizną.

Rację ma też Markovitz, bo "Dziwny..." już bokiem wychodzi.
Markovitz
2008-04-21 19:26:56
Właśnie rozstrzygnięto w Polskim Radio podobny plebiscyt p.n. Przeboje 45-lecia

I oczywiście będą składankowe płyty... :)

Z "Dziwnym światem.."- a jakże... :roll:
Markovitz
2008-05-03 18:35:40
Wracając z majówki przypadkiem włączyłem Trójkę, gdzie właśnie prezentowane jest notowanie "POLSKIEGO TOP-u wszech czasów".
Właśnie wybrzmiewa Korowód M.Grechuty. Była już Jaskółka - wizytówka Stana Borysa, kilka oczek wyżej Sen o Warszawie, "Obława" Jacka Kaczmarskiego i na siedemnastym miejscu Bema pamięci...

Stanowczo za mało jest utworów z lat siedemdziesiątych, choć młodzież i tak wyrażała zdziwienie, że słowa przebojów z lat 80-tych tak dobrze znane są rodzicom, podczas gdy oni kojarzą, powiedzmy - co piątą piosenkę...

Widzę, że Władek założył nawet specjalny topik :arrow: tutaj
wladek
2008-05-03 19:30:28
jak na razie całkiem niezła jedenastka
Ewa
2008-05-03 19:42:22
Grechuta bardzo wysoko, na piątym miejscu, Republika na czwartym, na trzecim Kult.
Jak myślicie, wygra Dziwny czy Autobiografia?
Markovitz
2008-05-03 20:24:25
.. i .. Dziwny WYGRAŁ, ale euforii nie ma ...

Znamienne, że redaktor Piotr Stelmach nie bardzo potrafił skomentować ten sukces...
Godzinę wcześniej zdarzyło mu się datować album z Bema pamięci na rok ..1971r.. Szkoda, że przy takiej okazji młodzi ludzie niczego o Niemenie się nie dowiedzieli...
A można byłoby opowiedzieć: jaki zespół nagrał z Niemenem "Dziwny..", kto zagrał solo gitarowe i że wersji utworu było jeszcze kilka...itp.
Ale kto zadbał o to, aby redaktorom przybliżyć historię nagrań Czesława Niemena :?:
Ano - nikt ...

Edit : Mój sceptycyzm wokół tego typu plebiscytów potwierdzają ujawnione na forum słuchaczy LP '3' rozbieżności między miejscami utworów od miejsca dwudziestego do setki. Pojawił się problem...
Otóż słuchacze porównali to, co zostało ogłoszone w audycji z notowaniem ze strony Polskiego Radia.
I okazało się, że są duże różnice między tymi zestawieniami. Niektóre nagrania ze strony w ogóle nie zostały zaprezentowane w 'złotej setce'. Wiele tytułów zajmuje inną pozycję niż podano. Tak więc do końca nie wiadomo, czy np.piosenka Wspomnienie zajęła miejsce 61-e, czy oczko niżej.

Pewne jest ponoć, że rzeczywiście zwyciężył Dziwny jest ten świat :D

Oj, dziwny :?
Ewa
2008-05-05 12:30:11
Markovitz
Otóż słuchacze porównali to, co zostało ogłoszone w audycji z notowaniem ze strony Polskiego Radia.
I okazało się, że są duże różnice między tymi zestawieniami. Niektóre nagrania ze strony w ogóle nie zostały zaprezentowane w 'złotej setce'. Wiele tytułów zajmuje inną pozycję niż podano.

Ktoś powinien to wyjaśnić, bo to naprawdę skandal. Żeby jeszcze jakaś mała rozbieżność, ale tu poza pierwszą dziesiątką prawie wszystko jest pomieszane. Za czasów Niedźwiedzia takie rzeczy się nie zdarzały...
Markovitz
2008-05-05 12:44:30
Ewa Za czasów Niedźwiedzia takie rzeczy się nie zdarzały...

W latach 80-tych niektóre notowania trójkowej LP budziły spore zdumienie słuchaczy .
Bywało tak, że piosenka po zaledwie kilku nadaniach trafiała na czoło Listy Przebojów !

Ale wtedy nie było jeszcze internetu i słuchacze ze swoimi wątpliwościami pozostawali sami sobie...

Liczę, że panowie Piotrowie : Baron, Metz i Stelmach zdobędą się na jakieś sensowne wyjaśnienie.
Ewa
2008-05-15 20:59:49
W niedzielę 18.05. o 20.05 w Trójce na żywo "Tryptyk petersburski" Józefa Skrzeka.
JÓZEF SKRZEK EASI WIND
Najnowsze wcielenie lidera legendarnego zespołu SBB. Grającemu na elektronicznych instrumentach klawiszowych Józefowi Skrzekowi towarzyszą: Michał Giercuszkiewicz, perkusista znany z grupy Dżem, Roksana Vikaluk pochodząca z Ukrainy wokalistka, Michaił Ogorodow, weteran petersburskiej sceny progresywno-rockowej (klawisze), Aleksandr Ragazanov, rosyjski perkusista o jazzowym rodowodzie.
ratajczak bogdan
2008-05-19 07:32:44
Koncert prowadził Jerzy Kordowicz, a muzyka była doskonała.
Kto nie mógł słuchać audycji lub o niej przypadkiem zapomniał może ją "ściągnąć" z netu.

:arrow: Józef Skrzek Easi Wind - Koncert w PR3 - 18.05.2008.

(.)
cocomo
2008-05-19 20:35:21
Świetny koncert. Dzięki za wrzutkę :lol:
Ewa
2008-09-10 11:42:03
Dziś w Trójce gala wręczenia Mateuszy 2008.

Po godzinie 19.00 na antenie Trójki Jan Ptaszyn Wróblewski będzie wspominał Mateusza Święcickiego, a także Czesława Niemena.
ratajczak bogdan
2008-09-10 14:15:13
Dzięki Ewo za anons koncertu i uroczystości.
Wszyscy, których wymieniłaś są mi od lat drodzy i WAŻNI.
Chętnie posłucham ciekawych wypowiedzi na temat.
A może coś intrygującego zagrają?
Niemen na jazzowo?
Jak najbardziej!
Niektórzy to znają, ale szczere serca też im się zatrzasnęły.

(*)
Ewa
2008-09-22 09:33:19
Wczoraj minęła 40-ta rocznica prowadzenia audycji Minimax przez Piotra Kaczkowskiego, a jutro premiera najnowszej książki Piotra Kaczkowskiego "Rozmowy Trzecie", w której rozmawia m.in. z członkami zespołów Pink Floyd, Deep Purple, Led Zeppelin i SBB.

Kilka dni temu ukazało się ciekawe wydawnictwo płytowe pod patronatem Trójki: "Antologia Polskiego Bluesa".
ratajczak bogdan
2008-09-27 18:08:29
Rock and Roll - Historia powszechna

Emisja w każdy piątek od 12.00, powtórka w niedziele o 19.00

Program oparty o materiały archiwalne Polskiego Radia i "Millenium Countdown" na licencji BBC.

Od Elvisa Presleya i Pałacu Kultury do Polski w Unii Europejskiej i Cool Kids of Death. Zabójstwo Kennedy'ego i Beatlesi, lądowanie na Księżycu i Hendrix na Woodstock, Niemen i Solidarność, Papież Polak i Madonna, Live Aid i Republika, Nirvana i III RP.

W najbliższej audycji - historia zespołu Radiohead.
Prowadzenie: Piotr Metz

(*)
Ewa
2008-11-07 20:58:14
Na stronie Trójki można już oddawać głos na Top Wszech Czasów. W tym roku przybyło trochę nowych pozycji na liście do głosowania, jest też więcej utworów Niemena, naliczyłam ich aż 9. :)
Kazimierz Wlekły
2008-11-20 16:42:44
Grudzien 2002.mp3
Ewa
2008-11-21 12:31:40
Dzięki, Kazimierzu za zamieszczenie tej rozmowy, choć niektórzy z nas pewnie ją doskonale pamiętają, albo nawet mają w swoich archiwach. :wink:
Szkoda, że sprawa tych projektów, o których mówił Niemen, na tyle lat utknęła w miejscu...

Dziś Piotr Kaczkowski w swojej audycji zaprezentował dwie wersje Stodoły, najpierw Maleńczuka, później Niemena. Co tu dużo mówić, ta nowa wersja w zestawieniu z oryginałem wypada niestety dość blado.
Kaczkowski wspomniał też, że przed laty miał dyżur w studio PR na Malczewskiego w tym samym czasie, kiedy Niemen nagrywał tam pierwszą wersję Stodoły. Mówił, że to wydarzenie zostanie z nim do końca życia. :)
cocomo
2008-11-23 14:32:54
Kazimierz WlekłyGrudzien 2002.mp3


Z tej rozmowy najbardziej zaintrygowała mnie kwestia nigdy nie wydanych nagrań demo, o których wspomina :N: w kontekście projektu "Na pomieszane języki". Czy ktoś się domyśla o jakie nagrania mogło chodzić ? Czyżby te legendarne ze studia Stax ?
Kazimierz Wlekły
2008-11-24 09:03:20
Domysły mogą być różne. Ja ten fragment rozmowy odczytuję jak swego rodzaju testament MISTRZA. I jednocześnie zastanawia fakt, iż jeszcze te zapowiedzi się nie ukazują. Czyżby te osoby, które "mogą" nie wiedzą o tych słowach Niemena? A może nie chcą? A może jeszcze inna przyczyna braku tych zapowiedzi? A może należy sie przyłożyć? Ale pytań mi się nasuwa... A to tylko niektóre... Następne przy innej okazji....
Markovitz
2008-11-24 10:18:02
Testament- to za dużo powiedziane jak na kilka zdań z przedpołudniowej audycji :roll:

Przypomnijmy- był grudzień 2002r. i :N: nie wiedział jeszcze, że wkrótce będzie czekała Go poważna operacja, która pokrzyżuje ambitne plany na następny rok. Druga część boxu "Od początku" ukazała się nie w pierwszym kwartale - jak zapowiadał artysta w rozmowie z M.Niedźwieckim- ale dopiero pod koniec 2003r.

Co do nagrań dokonanych poza granicami Polski, to o tym, że właśnie podjął prace nad przygotowaniem do wydania płyt nagranych dla CBS, Czesław mówił rankiem 8 grudnia 2003r. w programie "Kawa, czy herbata". Na wpół obudzony- myślałem że śnię...

Można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że żadnej z tych płyt nie zdążył zremasterować i przygotować do edycji boxu "Na pomieszane języki".

Oczywiście: Panie Niemen wiedzą o tych zamierzeniach Czesława 8)

Z ofertą pomocy w zebraniu nagrań dokonanych dla zagranicznych rozgłośni wyszedł kiedyś (mający doświadczenie w tej dziedzinie) red. Piotr Kaczkowski*, ale przeważyło hasło - MY SAME.

Obecnie ponoć trwa wyjaśnianie kwestii prawnych związanych z tym projektem.

Tu mała dygresja : otóż był taki okres, kiedy ustawa o prawie autorskim z 1994r. zezwalała na wydawanie na nowych nośnikach fonogramów z okresu sprzed 20 lat od daty wejścia w życie ustawy.

Różne małe firmy zaczęły wydawać na płytach CD licencyjne albumy i płyty rodzimych wykonawców skopiowane ze starych winyli. Tworzono też dziwaczne składanki, które bardzo złościły artystów, bo nikt ich nie pytał o zgodę na takie "the Best of".
Postulaty zmiany prawa odniosły skutek, bo Sejm w 1998 roku zmienił te zapisy ustawy.

Dlaczego o tym wszystkim piszę ?

Ano dlatego, że w latach 1994-1998 w świetle ówczesnego prawa nasz artysta mógł doprowadzić do wydania płyt nagranych kiedyś na Zachodzie bez pytania wydawców o zgodę !

Do wydania CD na zadowalającym poziomie wystarczyło posiadanie taśm-matek i opracowanie nowych projektów okładek, co dla Czesława nie stanowiłoby problemu...

Nie wykorzystano jednak nadarzającej się szansy a szkoda, bo wznowiony w USA CD Mourner's Rhapsody**, szybko rozszedł się wśród fanów i znajomych artysty.


Trudno się dziwić, że teraz gdy obowiązujące prawo tworzy nieporównywalnie większe wymagania - są problemy z realizacją tak oczekiwanego przez nas projektu.

Miejmy jednak nadzieję, że podjęte starania zakończą się powodzeniem.

Bo co innego nam pozostaje..? :)


* Piotr Kaczkowski zachęcał Cz.Niemena do podjęcia się edycji płyt z katalogu CBS jeszcze w listopadzie 2001r. przy okazji premiery "spodchmurykapelusza", który to album najwyraźniej nie oczarował guru radiowej Trójki.

** Marek Niedźwiecki w 1999r. w cyklu p.t. "Pół perfekcyjnej płyty"odtworzył utwór z amerykańskiej płyty i poprosił o komentarz Czesława Niemena. Niestety nie dysponuję nagraniem tej audycji.
angur
2008-11-24 20:57:19
W roku 1997 prowadzilem korespondencje z “Columbia Germany” w sprawie nagran Niemena dla CBS. Pan Ole Kirchhoff z Columbii poinformowal mnie wtedy ze wszystkie nagrania Niemena zostaly przekazane do Sony Music Entertainment (Polska). Ci z kolei (niestety nie pamietam nazwiska osoby) odpowiedzieli mi ze wszelkie prawa do nagran wykupil Czeslaw Niemen.

Nie bylo wiec juz wtedy jak i nie ma teraz zadnych przeszkod zeby te plyty wydac. Zrobil to Czeslaw z “Mourners Rhapsody”, moga to zrobic spadkobiercy teraz (no ale musimy pamietac kto oprocz Niemena na dwoch z tych plyt gra).
Ewa
2008-12-19 18:42:29
W tej chwili w Trójce leci koncert Laboratorium, a jutro o 18.05 koncert grupy Osjan.
Darek Sieradzki
2008-12-19 19:00:08
EwaW tej chwili w Trójce leci koncert Laboratorium, a jutro o 18.05 koncert grupy Osjan.


I koniec. Ech :cry:

Może potrzebne nam jest jakiś kalendarz wydarzeń, do edytowania przez wszystkich (w stylu wiki), żeby nie przegapiać takich rzeczy?

DS
Markovitz
2008-12-19 19:22:30
Z radiem jest lepiej - są audycje cotygodniowe o stałych porach, można słuchać niejako obok codziennych zajęć, ale często anonsując z dużym wyprzedzeniem jakiś program w Kulturze - sam zapominam o porze emisji... :wink:

Czekając na płytę z Jazz Jamboree słucham teraz (tylko !) Polskiego Radia 1,2,3...*
Jakież było zdziwienie, gdy tydzień temu w Trójce usłyszałem utwór grupy KRZAK ... :shock:

A teraz - przypadkiem - natrafiłem na koncert LABORKI (grał z nimi Marek Raduli, którego niedawno słyszałem z Ścierańskim).

W dodatku Ewa pisze, że w sobotę mają grać po 18-ej muzykę fruwającej ryby 8)

Czyżby zmieniało się na lepsze nasze radio ulubione ?
Darek
Może potrzebny nam jest jakiś kalendarz wydarzeń, do edytowania przez wszystkich (w stylu wiki), żeby nie przegapiać takich rzeczy ?

Jestem - za.

* proponuję zmienić w ankiecie Radio BIS (już go nie ma) na Radio EURO (czwarty program PR).
Ewa
2008-12-19 20:44:16
Koncert Laborki w Gomunicach miał związek z trójkową akcją charytatywną "Idą święta", niestety w ferworze przygotowań świątecznych przegapiłam jego zapowiedź.

Dla tych, co nie słyszeli, jak dziś grają wkleję fragment koncertu, który udało mi się nagrać. A może komuś udało się nagrać całość?

Ja też myślę, że to dobry pomysł z tym kalendarzem wydarzeń.
Markovitz
2008-12-29 19:17:07
W dniach 31 grudnia 2008 oraz 01 i 02 stycznia 2009 na antenie Trójki -jak co roku- podsumowanie TOP-u wszech czasów (razem - nagrania polskie i zagraniczne).

Chyba trochę za często ogłaszane są te TOP-y... :wink:
wladek
2009-01-01 15:53:54
Bema Pamięci Żałobny Rapsod :( TOP WCZECHCZASÓW 48 :N:
Ewa
2009-01-02 16:39:55
"Dziwny jest ten świat"- miejsce 9.
Markovitz
2009-01-04 20:35:31
Jedyny polski utwór w dziesiątce tego notowania to..

Ewa"Dziwny jest ten świat"- miejsce 9.

To dobry prognostyk przed TOP-em wszech czasów, gdzie będą tylko polskie utwory, bowiem Perfect z "Autobiografią" zajął 11.miejsce, a Kult z "Arahją" -12.miejsce.
Zwycięska trójka, to :

1 Led Zeppelin - Stairway To Heaven
2 Dire Straits - Brothers In Arms
3 Deep Purple - Child In Time


Jeśli chodzi o inne trójkowe audycje, to coraz bardziej podoba mi się FTOP 5 (w niedziele o godz.19.05). Właśnie w dzisiejszej audycji panowie redaktorzy przejechali się po "naszych znakomitych gwiazdach" z głośnych imprez sylwestrowych.
Justynie Steczkowskiej nie pomogła nawet skala głosu...
:wink:
Ewa
2009-01-16 20:45:27
Nie tylko Kazmierz dziś grał Niemena, Piotr Kaczkowski w swoim "M3" również wspomniał Czesława i zaprezentował 3 piosenki z jego wcześniejszego repertuaru.
Ewa
2009-02-15 13:58:34
W jutrzejszym Klubie Trójki o 21.05 audycja o Niemenie.
Mam nadzieję, że ktoś nagra. :)
Markovitz
2009-02-25 22:57:21
Właśnie się dowiedziałem, że Prezes PR odwołał ze stanowiska szefa Trójki redaktora Krzysztofa Skowrońskiego, który ocalił to co z dawnej Trójki było do ocalenia.

Prezes PR - Robert Wijas powiedział, że pewna satysfakcja byłaby, gdyby do Trójki powrócił Marek Niedźwiecki.

Załamka ...

Nowym szefem Trójki została pani Magdalena Jethon.


Źródło => Polskie Radio (trzeci fragment konferencji).
Markovitz
2009-03-09 17:59:36
Chęć ściągnięcia do Trójki p.Niedźwieckiego potwierdziła w wywiadzie dla Dziennika M.Jethon.

Na stronie Onet.pl trwa sonda na temat radia - analogiczna do tej z naszego topiku
:

http://wiadomosci.onet.pl/1930724,441,item.html

Mam wrażenie, że ktoś chce przekonać opinię publiczną, iż rozgłośnie publiczne nie są potrzebne. A przecież gdyby nie one - większości nagrań Niemena nie byłoby w eterze.
Ewa
2009-03-31 13:11:04
Dziś gościem Prywatnej kolekcji była Eleonora Niemen. Mówiła trochę o swoich studiach w Londynie i o pracach nad nagraniami swojego Ojca, usłyszeliśmy też "Baby M" Niemena, którego nie uwzględniono w podanej liście.

Fragment rozmowy :arrow: tutaj.
Markovitz
2009-04-02 08:15:17
Jestem bardzo zawiedziony sposobem uczczenia kolejnej rocznicy powstania Programu Trzeciego.
Wbrew szumnym zapowiedziom można było usłyszeć tylko jakieś strzępy archiwalnych audycji, odfajkowany wywiad z Jerzym Kordowiczem, zapowiedź utworów Beatlesów w wykonaniu Kaczkowskiego (odtworzono jeden - króciutki) i zestaw całkiem od czapy przygotowany przez Wojciecha Manna. Wszystko 'expressem', bo co będzie jak słupki 'słuchalności' spadną..? :?

Rocznicową ramówkę uratował koncert formacji Raz, Dwa ,Trzy...
art
2009-04-02 14:09:04
Cóż, nowa kierowniczka zaczyna robić swoje...
Markovitz
2009-04-06 13:05:02
Przypominam o głosowaniu na Polski Top Wszech Czasów (po rejestracji i zalogowaniu).

Komentarze => w podforum Cztery ściany świata.


Wywiad P.Barona z p.Małgorzatą Niemen na stronie :arrow: LP Trójki.

I jeszcze zestawy nagrań z audycji Artura Orzecha p.t. Prywatna kolekcja :

Eleonora Niemen :arrow: 31 03 2009

Natalia Niemen :arrow: 16 03 2009
Ewa
2009-08-17 22:03:34
Dzisiejszą audycję "Trzy kwadranse jazzu" Jana Ptaszyna Wróblewskiego zakończył Niemen Enigmatic i utwór "Jednego serca".
Ewa
2009-09-30 10:12:15
Dziś o 20.05 Mateusze 2009. Transmisji będzie można nie tylko posłuchać, ale i zobaczyć na żywo (przez internet).
Ewa
2009-10-04 15:58:24
Dziś w Trójce o 20.05 transmisja koncertu laureatów Festiwalu Twórczości Marka Grechuty "Korowód".
Markovitz
2009-12-31 17:44:16
Idzie nowe - wczoraj pani Jethon przestała być szefową Trójki.
Przy wsparciu słuchaczy Trójka wkracza w 2010 r. jako znacząca alternatywa dla stacji komercyjnych.

Dziś wyłapałem drugą 50-tkę Topu wszech czasów (utwory zagraniczne i polskie). Dalekie miejsca dawnych pewniaków (Purpli, Floydów i innych potęg lat 70-tych) odbieram jako znak zmiany pokoleniowej wśród słuchaczy Trójki. Niemena nie słyszałem. W Nowy Rok i 2 stycznia między 16 -tą a 19-tą kolejne części tegorocznego notowania.
Ewa
2010-01-02 18:04:50
Zupełnie nie podoba mi się tegoroczna pierwsza dziesiątka. Fani U2 zdecydowanie opanowali to notowanie. Szkoda, że tyle dobrych utworów spadło tak nisko. Cieszy mnie jedynie wysoka pozycja "July Morning" U.Heep.
dzek
2010-01-03 09:48:15
O tegorocznym topie można by napisać sporo.Na pewno nie można zamknąć tej dyskusji sformulowaniem,iż widać po wynikach tej listy zmianę pokoleniową glosujacych,co po pierwszym dniu wydawało się oczywiste.Nigdy nie byłem wielkim admiratorem zespołu U2 i dominacja jego wydaje mi się przesadna.Jako mlody chlopak bardzo lubiłem "Julay morning"Uriah Heep,ale dzisiaj patrzę na niego dużo bardziej krytycznie.W momencie,kiedy ten utwór powstał była moda na utwory rozbudowane czy też w ogole suity i kazdy szanujący się zespół takowy chciał posiadać/przypomnijacie sobie pierwszą plytę Budki Suflera/.Tego rodzaju utwory miały pokazać,iż "my tez potrafimy zagrać coś więcej niż proste rockowe kawałki". Przypadek zespołu Archive potwierdza,iż ta teza pokutuje poniekąd do dzisiaj.Notabene zupełnie nie rozumiem zachwytu nad tym zespolem,ktory momentami brzmi jak Pink Floyd.Ciesze się z obecności na liście,i to wysoko J.Hendrixa,ciesze się z obecności Beatlesów,których wielu "znawców"muzyki ambitnej zdaje się zupelnie niedoceniać,ciesze się z "Persephone "Wishbone Ash,który to utwór gościł na prywatkach w końcu lat 70-tych i bywał tam obowiązkową "poscielówą".Natomiast zupelnie nie rozumiem tak wysokiej pozycji/a przy okazji tak licznej reprezentacji/piosenek"51"TSA i "Dorosłe dzieci"Turbo.Niemal te same odczucia żywię do "Autobiografii"Perfectu,choć z jej obecnością już się jakoś pogodziłem.W końcu to,podobnie jak te dwa utwory poprzednie,jeden z hymnów swojego pokolenia."Idąc cmentarną ulicą widzę Ciebie mój przyjacielu..."to dla mnie przyklad zupelnego tekstowego bezguscia ,a nawet grafomaństwa.Niewiele lepiej jest pod tym względem w utworze zespolu Turbo,a że muzyka i wykonanie doskonale "wspolgrają" tam ze slowem to mamy własnie takie" rarytasy".Oczywiście to wszystko,jak podkreślali redaktorzy Trójki,to była tylko zabawa i tak chyba nalezy to potraktować.No,ale jesli coś zapowiadane jest szumnie jako "Top wszechczasów"czyli de facto najlepsze utwory w historii muzyki popularnej/na świecie/to efekty tej zabawy powinny byc bardziej strawne.
dzek
2010-01-03 18:23:44
No i jeszcze małe uzupelnienie moich rozwazań na temat ostatniego topu.Jest rzeczą oczywistą,że gust sluchaczy,oprócz środowiska,w którym ono przebywa,kształtuje radio.Stąd brak na tej liście dziesiątek wykonawców,którzy nie mieli może szczęscia być obecni zbyt często na antenie Trojki.Dotyczy to np muzyki amerykańskiej/i tej "psychedelicznej z zachodniego wybrzeża stanów jak i z alternatywnej sceny nowojorskiej/,dotyczy wielu innych wykonawców spoza kręgu tych,ktore sa lansowane choćby przez P.Stelmacha.Zresztą ów brak nie dotyczy tylko wykonawców na swój sposob niszowych czy też zapomnianych,ale też wielkich gwiazd muzyki pop,ktore sa kojarzone jedynie ze swoimi największymi,co nie oznacza,że najlepszymi utworami.Np przed chwilą sluchałem na Youtube parę kawałków ze znakomitej plyty Eltona Johna"Goodbye yellow brick road"z roku 1972.Czy nasze radio w pogoni za nowościami pamięta jescze o tamtych pięknych piosenkach?Pamiętam,że przed wielu laty zachwycal się tą płytą Piotr Kaczkowski.Podobna rzecz się dzieje choćby ze S.Wonderem,ktorego nagrania z pierwszej polowy lat 70-tych są naprawdę godne uwagi.Tego typu wykonawców można by mnożyć.
Ewa
2010-01-26 13:15:53
A jednak te pogłoski okazały się prawdziwe - Marek Niedźwiecki wraca do Trójki.
ratajczak bogdan
2010-01-26 14:12:33
EwaA jednak te pogłoski okazały się prawdziwe

To dobrze, czy źle?
Rozumiem, że Ciebie Ewo to martwi...
Powrót syna marnotrawnego, czy nareszcie jakaś opoka?
Nie zgadzam się wprawdzie z oceną szefa Programu III Polskiego Radia Jacka Sobala
"Pan Marek jest najlepszą wizytówką Trójki i nigdy nie przestał nią być. Cieszę się tym bardziej, że dwa lata temu namawiałem go, żeby z Trójki nie odchodził. Program III to prawdziwa radiowa arystokracja" - ocenił.

Niedźwiedź to oczywiście ważny prezenter i na pewno ciągnie się za nim już pewna legenda, ale dla mnie zdecydowanie bardziej na miano "WIZYTÓWKI TRÓJKI" zasługuje Piotr Kaczkowski i moja satysfakcja byłaby wówczas, gdybm znowu go usłyszał w Trójce.
A z tą radiową artstokracją, to już duże przegięcie.
Mam ogromny sentyment do dawnej "Trójki", na niej się przecież wychowywałem, ale od dłuższego czasu preferuję "Dwójkę" i jeżeli mamy ważyć słowa, to może zostawmy tę "arystokrację" tej rozgłośni.

(**)
Ewa
2010-01-26 14:24:52
ratajczak bogdan
Powrót syna marnotrawnego, czy nareszcie jakaś opoka?

Chyba jednak bardziej to pierwsze. :wink:
Oczywiście doceniam to, co kiedyś zrobił dla Trójki, ale dziś pewnie nie wniesie już nic nowego. Zresztą jego gust muzyczny trochę rozmija się z moim..
Piotr Kaczkowski z kolei był dla mnie kiedyś prawdziwym guru i muzyczną wyrocznią, na jego audycjach się wychowałam i też bardzo mi go brakuje w Trójce. Mam nadzieję, że jeszcze wróci..
Markovitz
2010-02-07 14:24:02
Powrót pana Niedźwiedzia to ponoć jeszcze zasługa Pani Jethon...

Zdumiało mnie co innego.

Maciek w innym wątkuWasz ukochany Piotr Kaczkowski zakazał puszczania Niemena i Skaldów poza kilkoma utworami z lat 60-tych !!!

Czytam już drugi raz tą sensacyjną wiadomość, więc zapytam - kiedy to redaktor Kaczor miał wydać takie dyrektywy :?:
Gdyby była to prawda, to dość zabawne byłoby to, że sam owego zakazu .. od wielu lat nie przestrzega prezentując dość regularnie nagrania z zagranicznych albumów Niemena. :)
Ewa
2010-02-07 14:29:14
Ja też zupelnie nie zgadzam się z tą wypowiedzią Maćka, bo wielokrotnie słyszałam w audycjach Piotra Kaczkowskeigo np. utwory z płyty "Mourner's Rhapsody".
Nie tak dawno w Trójce słyszałam też utwór "Com uczynił" jako "Trójkowy znak jakości". :D
Maciek
2010-02-07 14:35:45
Ewa
Nie tak dawno w Trójce słyszałam też utwór "Com uczynił" jako "Trójkowy znak jakości". :D


Owszem, tylko że P. Kaczkowski od pewnego czasu już nie jest jej dyrektorem !
Markovitz
2010-02-14 21:26:51
.. ale kiedy jeszcze był dyrektorem, to zaprosił Niemena na wywiad z płytą "spodchmury...".

Utwory z niej pochodzące grano w Trójce przez następny tydzień...


Dziś - w święto św.Walentego Piotr Kaczkowski kończy 64 lata 8)

Prowadzący audycję red. Leszek Adamczyk w pierwszej godzinie Minimaxu zaprezentował kilka nagrań Beatlesów, a w drugiej "Little Wing" Kciuka. Dawno już nie słuchałem tego coveru, ale po pierwszych dźwiękach skojarzyłem, że nagranie pochodzi z lat 80-tych... No i olśnienie- przecież to :N: !

Było też o rocznicy urodzin Niemena. Zapowiedziano koncert 15 II w :arrow: Blue Note.

NAE TV
Ewa
2010-02-16 14:11:18
W Trójce też pamiętano o urodzinach Niemena, dwukrotnie dziś słyszałam, jak nadawano jego utwory, niestety tylko te starsze.
Andrzej Mróz
2010-02-16 15:21:02
Przerażającym jest, że tak olbrzymim dorobkiem artystycznym w dodatku najwyższego lotu interesują się tylko Ci, którzy są Mu najbardziej za to wdzięczni, Ci którzy są Mu najbardziej oddani, czyli my.

Ani prezenterów radiowych, ani ludzi odpowiedzialnych za polską kulturę, ani osób odpowiedzialnych za te skarby, jak widać niewiele ten dorobek interesuje.

Straszne fatum ciąży na tym Artyście. Niezrozumiałe i niewytłumaczalne.

Ut fata trahunt.....
ratajczak bogdan
2010-02-25 13:51:17
Bać się czy płakać?

"Trójka" skręca w prawo

Nowy szef "Trójki" Jacek Sobala wprowadza od marca nowy program publicystyczny. I nowych prowadzących, w większości z "Rzeczpospolitej". - "Trójka" musi być mądra - uzasadnia Sobala.
Prowadzącymi w nowym paśmie audycji publicystycznych, jak napisała "Rzeczpospolita", mają być: Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej", Daniel Passent z "Polityki", Andrzej Jonas, redaktor naczelny "Warsaw Voice", oraz być może Stanisław Janecki, b. redaktor naczelny "Wprost". W piątek program będzie miał aż dwóch gospodarzy. W tych rolach czwórka z "Rzeczpospolitej": Bronisław Wildstein, Marek Magierowski, Tomasz Wróblewski i Rafał A. Ziemkiewicz.

Jak Sobala to uzasadnia? - Chciałbym, żeby w "Trójce" brzmiał głos mądry i niejednostronny - mówi. Sobala pod koniec grudnia zastąpił dyrektor Magdę Jethon. Na stanowisko rekomendował go PiS, bo w myśl podziału wpływów między PiS i SLD, czyli członków medialnej koalicji, Program 3 przypadł partii braci Kaczyńskich. Prezes radia Jarosław Hasiński (z rekomendacji lewicy) uzasadniał nominację dla Sobali tym, że będzie on w stanie zrobić coś, czego Jethon by nie potrafiła: zmniejszyć koszty i zwolnić blisko połowę zespołu dziennikarskiego, czyli 30-40 osób.

Dziennikarze w "Trójce" są oburzeni: - Sobala, przyjmując nowych współpracowników, te koszty zwiększa. Sobala oddaje program ludziom spoza "Trójki", i to w większości o zdeklarowanych propisowskich poglądach. A przy milczącej aprobacie lewicy programowo skręca na prawo - mówi jeden z dziennikarzy.

- Każdy szef ma prawo wprowadzać na antenę nowe programy - mówi Jerzy Sosnowski, gospodarz m.in. "Klubu Trójki" i tymczasowy szef związku zawodowego dziennikarzy i pracowników "Trójki" - ale jak zatrudnianie siedmiu nowych współpracowników ma się do koniecznych radykalnych oszczędności? Postulat, by na antenie Programu 3 były reprezentowane różne opinie, trudno uznać za rewolucyjny, bo "Trójka" robi to od lat. Decyzję Sobali, by oddać godzinny program ludziom spoza "Trójki" i - w niektórych przypadkach - bez radiowego doświadczenia traktujemy jako wotum nieufności dyrektora Sobali wobec zespołu. Nowi prowadzący jako gospodarze programu dostaną nieskrępowaną możliwość narzucania swoich opinii. A sposób prezentowania poglądów przez niektórych z nich nie jest dialogowy, bo osoby o odmiennych poglądach dyskwalifikują jako gorsze moralnie.

Źródło: Gazeta Wyborcza



:arrow: http://wyborcza.pl/1,75248,7585838,_Tro ... rawo_.html

(**)
Stach
2010-02-26 07:39:00
ratajczak bogdanBać się czy płakać?

Nic z tego. Zwyczajnie nie ulegne kolejnej tubie propagandowej jakiejkolwiek partyjce. Nie poddałem się pezetpeerowcom nie zrobia mi wody z mózgi PO PiSkujacy SLDowczycy i inni zakamuflowani płaskodenni agidatorzy o różnej maści politycznej.Włączam opcję wyłącz/przełącz.
ratajczak bogdan
2010-02-26 12:26:18
Stach Nie poddałem się pezetpeerowcom nie zrobia mi wody z mózgi PO PiSkujacy SLDowczycy i inni zakamuflowani płaskodenni agidatorzy o różnej maści politycznej.

Ten towar już dawno przeceniony, a nabywców ciągle brak.
Taka zwykła dewaluacja śmieszności.
Ale są tacy, którzy dalej tego nie widzą.
A to zabawne już nie jest.
Odpowiedź na pytanie - śmiać się czy płakać - jest oczywista.

Jak znam życie, trzeba przeczekać, bo choroby przychodzą, ale z czasem (daj, Panie Boże, jak najrychlej!) odchodzą.
I tym optymistycznym akcentem kończąc, nadal słucham ulubionej Dwójki. :)

(**)
Maciek
2010-02-26 19:54:15
Andrzej MrózPrzerażającym jest, że tak olbrzymim dorobkiem artystycznym w dodatku najwyższego lotu interesują się tylko Ci, którzy są Mu najbardziej za to wdzięczni, Ci którzy są Mu najbardziej oddani, czyli my.

Ani prezenterów radiowych, ani ludzi odpowiedzialnych za polską kulturę, ani osób odpowiedzialnych za te skarby, jak widać niewiele ten dorobek interesuje.

Straszne fatum ciąży na tym Artyście. Niezrozumiałe i niewytłumaczalne.

Ut fata trahunt.....


Andrzeju, nie tylko nad CN ! Jednak... czy to jest jakieś pocieszenie ?! Jak dziś przeczytałem - artystką ostatniego 10-lecia została Doda. I prawdę mówiąc nie wiem... płakać, czy śmiać się ?!
Andrzej Mróz
2010-02-26 20:29:54
Maćku jest w tym pewna prawidłowość. Jaka kultura, takie czasy.

Skoro totalitarne czasy peerelu pozwalały kulturze na znacznie więcej niż może ona dzisiaj, to wnioski nasuwają się same.
Ktoś powie, że nikt kultury nie ogranicza. Zgoda, nie ogranicza kultury, ale ogranicza dostęp do niej.
Być może i dorobek Niemena też wpisuje się w tą paranoiczną ograniczającą rzeczywistość.

Dla ludzi, którym odebrano szansę na rozwój głębszych pokładów człowieczeństwa, czyli dla tzw. lemingów wszystko jest OK. Dla nich nie do pomyślenia byłoby że takie Dody to porażka dzisiejszych czasów. Oni łykają każdą mantrę medialną i traktują jak swoje własne "przemyślenia".
Maciek
2010-02-26 20:36:31
Andrzej MrózMaćku jest w tym pewna prawidłowość. Jaka kultura, takie czasy.



Masz rację ! Zresztą już jestem stary ramol, a dla starych dziś nie ma miejsca ! Tylko, że trochę mi brak muzyki, za którą musiałem nadążać i która mnie rozwijała ! I za to dziękuję i zawsze będę dziękować CN ! A to, że nie doczekam kolejnych boxów... to już inna sprawa :(
Andrzej Mróz
2010-02-26 21:05:39
Maciek Tylko, że trochę mi brak muzyki, za którą musiałem nadążać i która mnie rozwijała ! I za to dziękuję i zawsze będę dziękować CN !


Dziś o tym nie decydują ci, których ta muzyka rozwijała, ale ci którzy nie rozwijali się przy tej muzyce.

Ja też mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć to co Ty powiedziałeś. Też jestem wdzięczny Niemenowi i jeszcze kilku innym artystom, że poważnie i z szacunkiem traktowali to co robili. Wnieśli wiele nie tylko do narodowej kultury, ale również i do mojego serca, i do mojej duszy. Rozwijałem się również dzięki Nim i przy Nich.
Ewa
2010-04-02 19:40:16
W dzisiejszej, wieczornej audycji "Muzyka ciszy", prowadzonej przez Piotra Metza, można było usłyszeć "Marionetki" Niemena.
A trochę wcześniej Piotr Stelmach rozmawiał z Piotrem Kaczkowskim, który wydaje się być w coraz lepszej formie.

P.S.
Życzę Wszystkim wesołych i pogodnych Świąt!
Markovitz
2010-04-17 18:15:45
Przed chwilą zakończyła się w Trójce dyskusja prowadzona przez red.Jerzego Sosnowskiego.
W części muzycznej audycji wybrzmiały dwie wersje Dziwnego oraz .. Kamyk Herberta.

edit po 21. : Później leciał Mazurek do wiersza Karpińskiego z muzyką Kurylewicza.

A w audycji Metza : "Taki pejzaż" Demarczyk, "Od wschodu..." Skaldów, Dżamble... 8)
Ewa
2010-04-17 20:26:10
Markovitz
A w audycji Metza : "Taki pejzaż" Demarczyk, "Od wschodu..." Skaldów, Dżamble... 8)

... Breakout, Warska, Grechuta, no i Niemen ("Marionetki","Jednego serca","Zapytaj").:)
Ewa
2010-05-09 11:58:02
Dziś o 20.05 w Trójce transmisja koncertu grupy Laboratorium (tutaj można ją też oglądać).
Ewa
2010-07-01 14:47:14
Dziś po 22.00 na antenie Trójki przez 30 minut można będzie posłuchać na żywo grupy Pearl Jam - wprost z głównej sceny Openera 2010.
Ewa
2010-10-09 11:50:53
Dziś, z okazji 70. rocznicy urodzin Johna Lennona, Trójka przypomina jego utwory, a o godz. 19.00 w Liście Osobistej gościem Piotra Metza będzie Yoko Ono.

Warto też słuchać Trójki w piątki o 12.00, audycja Muzyczny Wehikuł Czasu przypomina nagrania polskiego big-beatu, są też komentarze dotyczące tła historycznego, kultury i obyczajów, fragmenty archiwalnych wypowiedzi etc. W pierwszej audycji z tego cyklu zajmowano się m.in. strojami Niemena.
Markovitz
2012-01-17 07:00:07
Podczas audycji nazwanej Studniówką Trójki redaktor Niedźwiecki żartował, że Stefan Friedmann (który miał problem z wymienieniem kilku wykonawców z minionych dekad) słuchał w latach 70 Niemena... Taki sobie żart, bo - jak wiadomo- wg pana "basiofana" (tak nazwał Czesław redaktora Trójki w swym felietonie) w latach 70. muzyka Niemena była zbyt trudna. W opinii redaktorów- nasz Czesław był - jak to się teraz mówi- "zakręcony". O tym że to nie tak- był już czas się przekonać. Jak widać nie wszyscy z tej szansy skorzystali mimo wydania dwóch boxów i kompilacji.

Ania ładnie zaśpiewała "Za daleko mieszkasz miły" i tym sposobem redaktorzy odfajkowali i Niemena i lata 60-te w Programie Trzecim...

Dziś (17 I ) w porannym programie dowiedziałem się, że "Płonąca stodoła" pochodzi z 1967r.. a nie z 1968r... Hmm.

Edycja 18.01-20:20

20 stycznia o godz.12.05 ma zostać wyemitowana rozmowa redaktora M. Olszańskiego z panią Małgorzatą Niemen
Markovitz
2012-01-28 15:33:29
W audycji "Godzina prawdy" nadano aż trzy nagrania z albumu "Pamiętam ten dzień", w tym "Pielgrzyma" Grupy Niemen. I to chyba już koniec trójkowej promocji w związku z tym wydawnictwem Polskiego Radia...

A przecież przed laty można było usłyszeć utwory w wykonaniu Niemena (nawet do wierszy poetów) w wielu różnych trójkowych audycjach. W latach 70. było sporo audycji monograficznych (o Genesis, o Pink Floyd), prezentowano nawet całe dyskografie. Jeszcze w latach 80. Metz z Mannem prezentowali w Trójce nieoficjalne nagrania zespołu The Beatles!

Nostalgicznym echem tamtego czasu jest audycja Trójkowy Wehikuł Czasu Jerzego Sosnowskiego. Radiowa Trójka właśnie obchodzi jubileusz i z tej okazji odkurza się fragmenty starych audycji (cykl palce lizać), jednak dominującym uczuciem - w moim przypadku - jest żal za formułą "3"-ki z lat 1972-81.

Ci, którzy przyszli do Trójki po wprowadzeniu stanu wojennego, niby próbują teraz nawiązywać do tradycji starej Trójki.
Ci, którzy pamiętają dawny Program Trzeci, mogą ocenić, jak to nawiązywanie do tradycji niektórym wychodzi...

Aczkolwiek ducha niektórych audycji nie sposób wskrzesić, bo choć np. Muzyczna Poczta UKF wróciła na antenę, to obecnie słucha się jej zupełnie inaczej. Ktoś z młodych powie: ot, zwykłe granie na życzenie, ale wówczas nie było takiego dostępu do płyt jak dziś, nie mówiąc już o tym, że nie było netu. Wyczekiwało się tygodniami na nagrania w audycji prowadzonej przez śp. Witolda Pogranicznego i radość była ogromna, gdy zamówiony utwór trafił na antenę. Tak usłyszałem zamówione fragmenty "Mourner's Rhapsody" (mimo ówczesnego odgórnego zakazu).

Cezurą domykającą drzwi starej Trójki był moment wycofania się P. Kaczkowskiego (ponoć ze względów zdrowotnych). Pamiętam, że dzięki niemu jeszcze w sierpniu 1996r. piosenka Niemena trafiła na Listę Przebojów Trójki. Koncertowa wersja "Spod chmury kapelusza" została zauważona w notowaniu LP 3 z sierpnia 1996

Obecnie trudno się spodziewać, aby jakieś nagranie Niemena spoza kanonu przebojów trafiło na playlistę Trójki.
Zwłaszcza przy pasywnej postawie miłośników muzyki NAE i tak negatywnym podejściu Pań N. do fanów...
Ewa
2012-03-31 13:11:50
Dziś Niemen w Trójkowym Wehikule Czasu po godz.18.00.
Markovitz
2012-04-01 13:16:21
Trójka obchodzi jubileusz 50-lecia. Wspominkową audycje muzyczną (tuż po południu) Piotr Stelmach rozpoczął piosenką "Pod papugami"- debiutanckim nagraniem radiowym Wydrzyckiego dokonanym z towarzyszeniem zespołu Bossa Nova Combo.

Trójkowy prezenter pokusił się z tej okazji o odczytanie opisu ze starego pudełka z taśmą. Z tej adnotacji wynikało, iż wspomniany fonogram pochodzi z 13 listopada 1963r. (taką też datę podał w swej DYSKOGRAFII Tadeusz Skliński).
Przypomnę w tym miejscu, że Piotr Chlebowski w booklecie do wydanego w listopadzie 2011r. albumu "Pamiętam ten dzień" napisał o tej wersji: "nagranie radiowe, dokonane we wrześniu 1963..."

Uzupełnię jeszcze tę informację o nazwiska muzyków. Soliście towarzyszył wówczas zespół Bossa Nova Combo w składzie: Krzysztof Sadowski- fortepian (kierownik muzyczny), Janusz Sidorenko- gitara solowa, Adam Skorupka- kontrabas, znakomity perkusjonista Jerzy Bartz oraz.. Mateusz Święcicki- producent, który- według adnotacji - rozliczył się z nagrania. Porządek musiał być :)

Wśród gości redaktora Stelmacha byli dziś min.: wszędobylski Zbigniew Hołdys, przeżywający renesans popularności Janusz Panasewicz oraz powracający do zdrowia radiowy mistrz - Piotr Kaczkowski. Wspominkową audycję zakończyło odśpiewanie przez zaproszonych artystów pieśni "Dni, których jeszcze nie znamy" oraz odtworzenie najbardziej znanej wersji utworu "Dziwny jest ten świat" (Niemen i Akwarele, studio PN, 1967).

Szczęścia słuchaczy Trójki dopełnił Artur Andrus, którego album zatytułowany po prostu "Myśliwiecka" zajął w tym tygodniu pierwsze miejsce na liście OLIS. Z zestawienia pięćdziesięciu najlepiej w Polsce sprzedawanych płyt wypadł natomiast album "Pamiętam ten dzień"- zestaw radiowych nagrań Niemena (promowany bardzo niemrawo).

PS Redaktor Sosnowski odtworzył wczoraj w całości płytowe nagranie "Człowiek jam niewdzięczny" 8)
Ewa
2012-05-11 20:17:57
Tematem jutrzejszego Trójkowego Wehikułu Czasu będzie muzyka elektroniczna, a gościem będzie Jerzy Kordowicz.
Ewa
2012-06-01 11:23:30
Gościem najbliższego Trójkowego Wehikułu Czasu (02.06. godz. 18.05) będzie Tomasz Jaśkiewicz.
dzek
2012-08-25 06:23:36
Taka króciutka anegdota,która dla mnie pokazuje trochę kondyncję polskiego radia.Wiadomo,że Trójka jest z grubsza biorąc nastawiona na słuchacza w przedziale wiekowym 15-40 lat.To ma swoje oczywiste konsekwencje,chocby w doborze repertuaru muzycznego.Oczywiscie są od tego wyjątki,bo są audycje,z reguły poza tym głównym pasmem,gdzie można znależć jakieś starsze kawałki.Za to Jedynka jest chyba nastawiona na słuchacza starszego,stąd tam można czasem ,ni stąd, ni zowąd usłyszeć czasem jakiś /i to w porze największej słuchalności/kawałek Hendrixa czy Dylana.No,ale oczywiście wszystko ma swoje granice.Kiedyś bowiem w Jedynce leci znany hit Dylana,po nim kolejny i,aż dziw ,po nim kolejny.Pomyślałem sobie.Boże,pewnie ,ani chybi Dylan umarł.No bo jakże tak?Trzy świetne utwory tego artysty w porze największej słuchalności.I żadnych reklam w przerwie,żadnych zbędnych słów?A tu proszę?Co za niespodzianka.Dylan nie umarł.Dylan żyje.Stał się prawie cud.
Ewa
2012-10-26 17:19:48
Podobnie jak przed tygodniem, także w jutrzejszym wehikule można będzie usłyszeć Niemena. Tym razem w rzadko prezentowanej pieśni, której wciąż nie ma na płycie...
Tematem przewodnim jutrzejszej audycji będą biblioteki publiczne.
Ewa
2012-11-02 13:42:13
Jutro po 15.00 Jerzy Sosnowski zaprasza na przejażdżkę wehikułem przez Ulicę Cieni. Będzie można posłuchać niektórych z wielkich artystów lat 60 i 70, którzy odeszli: Marka Grechuty, Krzysztofa Klenczona, Janusza Kruka i jego zespołu 2+1, Miry Kubasińskiej, Czesława Niemena, Tomasza Szukalskiego z grupą SBB…
Markovitz
2013-01-17 21:37:35
We wczorajszym "Klubie Trójki" historyk i filozof dyskutowali o Powstaniu styczniowym, którego 150 rocznica przypada 22 stycznia br.. Już na początku audycji - za sprawą red. Dariusza Bugalskiego - odtworzono nagranie "Sariusz" (do wiersza Norwida z 1862r.) dokonane przez Grupę Niemena w roku 1972.. Był to znakomity, inspirujący wstęp do żywej dyskusji.

Chciałoby się powtórzyć za Norwidem: Historia żyje ! 8)

Link (w podcaście utwór "Sariusz" wybrzmi we fragmencie) => Klub Trójki z 16 I 2013
Ewa
2013-06-14 14:42:23
Jutrzejszy Trójkowy Wehikuł Czasu będzie pod znakiem festiwalu opolskiego. Będzie można usłyszeć m.in. występ Niemena ze słynnym tekstem do pana inżyniera oraz sensacyjne wspomnienia Mateusza Święcickiego z 1976r.
dzek
2013-06-20 13:03:51
Jedną z niewielu cyklicznych audycji Trójki,która mi się podoba jest "Klub Trójki"zwłaszcza jeśli prowadzi ją Jerzy Sosnowski.Pan Ryszard Bugajski wydaje mi się jakoś dziwnie pretensjonalny.Męczy mnie już ten muzyczny jazgot przeplatany mniej lub bardziej udanymi wtrętami.Ta formuła radia staje się coraz bardziej nieznośna.
Ewa
2014-11-01 22:04:36
W dzisiejszym Trójkowym Wehikule Czasu można było usłyszeć "Epitafium" (pamięci Piotra) oraz fragment "Medytacji" Helmuta Nadolskiego.
Ewa
2015-10-31 10:15:34
Dzisiejszy Trójkowy Wehikuł Czasu (wydanie dla fonoamatorów) poświęcony będzie Franciszkowi Walickiemu.

W niedzielę 1.11. o 20.05 koncert Piotra Nalepy "Pamięci rodziców".
Ewa
2017-07-14 17:07:44
Cała godzina dzisiejszej audycji "W tonacji Trójki" poświęcona była Projektowi Niemen na festiwalu w Jarocinie.
Oprócz nowej wersji "Począwszy od Kaina" w audycji można było usłyszeć kilka nagrań Niemena, m.in "Płonącą stodołę", "High Horse","Marionetki", "Com uczynił", "Jednego serca", "Ive been loving you too long"(we fragmencie).
Piotr Metz wspominał koncert Niemena w Jarocinie 30 lat temu (który zresztą zapowiadał).
Powiedział też, że "Marionetki" z taśmy matki będą odtworzone w Jarocinie w obecności Józefa Skrzeka. :D

O Jarocinie i Projekcie Niemen ma być też coś jutro w "Liście osobistej" Piotra Metza po 19.00.
Markovitz
2017-07-21 19:19:24
Ewa
Piotr Metz wspominał koncert Niemena w Jarocinie 30 lat temu (który zresztą zapowiadał).
Powiedział też, że "Marionetki" z taśmy matki będą odtworzone w Jarocinie w obecności Józefa Skrzeka. :D

O Jarocinie (..) ma być też coś jutro w "Liście osobistej" Piotra Metza po 19.00.


I było - Metz przekazał garść nowinek z Jarocina i zaprezentował "Płonącą stodołę" ze wznowionej płyty "Sukces".

Natomiast Józef Skrzek zagrał "Pielgrzyma" w ruinach jarocińskiego kościoła św. Ducha podczas mszy za muzyków.

M-tz w wątku o JAROCINIE

Życzenia imieninowe Niemen przyjmował 20 lipca 8)


I właśnie teraz (po festiwalu jarocińskim i promujących go audycjach) w 1851 notowaniu LP3 nagranie "Począwszy od Kaina" w wykonaniu Natalii Niemen i Krzysztofa Zalewskiego zajęło 24 miejsce, a "High Horse" dua Urbaniak- Niemen jest na 43 miejscu.

Głosować można na stronie => http://lp3.polskieradio.pl/notowania/
Ewa
2017-07-22 15:13:44
Jutro po 19.00 w Trójce retransmisja jarocińskiego koncertu poświęconego Niemenowi.

http://www.polskieradio.pl/9/319/Artyku ... wskiNiemen
Ewa
2017-10-06 17:47:25
W niedzielę 8.10.17 o godz. 13.05 w "Słowniku Muzycznym" Hirka Wrony: Paweł Brodowski i płyta "Dziwny jest ten świat".

Druga część rozmowy z Pawłem Brodowskim za tydzień.
dzek
2018-05-01 09:33:39
Jutro kolejny Polski Top Wszechczasów.Wyobrażam sobie taką trójkę.
W żółtych płomieniach liści
Nim wstanie dzień
Ta ostatnia niedziela
Ewa
2018-05-02 18:33:13
dzekJutro kolejny Polski Top Wszechczasów.Wyobrażam sobie taką trójkę.
W żółtych płomieniach liści
Nim wstanie dzień
Ta ostatnia niedziela

Taka Trójka pozostanie chyba tylko w Twoich wyobrażeniach,Dżeku.;)
dzek
2018-05-04 05:50:35
Ja rzuciłem ad hoc te 3 tytuły,ale myślę,że takich piosenek,które mogłyby kandydować do takiej mojej trójki pewnie byłoby z 50. Z tym,że piosenki takie jak "Dziwny jest ten świat"czy"Dni,których nie znamy"są tak" zajechane "przez media/zwłaszcza dotyczy to piosenki Grechuty/ ,że nie sposób byłoby mi teraz na nie zagłosować.Nawet ulubione danie jedzone w kółko może nam zbrzydnąć.Nie ma na to rady.
dzek
2018-05-18 06:24:49
Zdarzyło mi się napisać kilka krótkich emaili do W.Manna.Oczywiście,człowiek ma zacną przeszłość,zasługi itd.,ale pan redaktor zapomina,że pracuje w radiu publicznym i z tego tytułu,tak mi się wydaje,ma pewne zobowiązania.
O ile się nie mylę to Jedynka w maju nadaje tylko polskie piosenki.I tak trzymać.
.Kiedyś Adam Strug powiedział w jednym z wywiadów,że gdzieś od lat 50-tych,a więc czasów debiutu Presleya cały świat oszalał,bo nagle zaczął słuchać muzyki czarnej.Ja też uległem tej amerykanizacji .Im jestem starszy tym bardziej wyzbywam się kompleksów wobec anglojęzycznej pop-kultury.Mam swoje sentymenty,wspomnienia związane z młodością,ale marzę o radiu,w którym propaguje się polską kulturę .Gdzie muzyczna sieczka nie będzie główną treścią tych audycji.Co roku umiera wielu ludzi kultury i bezpowrotnie tracimy szansę,aby z nimi porozmawiać,powspominać.Dlaczego nie zaprasza się ich do radiowych studiów,a w każdym razie robi się to w sposób niewystarczający.
Trawestując słynne słowa księdza Jana Twardowskiego można by powiedzieć-śpieszmy się rozmawiać z ludźmi ,bo tak szybko odchodzą.
Tadeusz
2018-05-18 11:46:17
Dzek, zadałeś pytanie - dlaczego nie gra się w rozgłosniach radiowych polskiej muzyki ? Odpowiem Ci ne to pytanie. Nie gra się też muzyki latino, nie gra się muzyki fado, nie gra się też muzyki czarnej i wiele innych gatunków o wiele bardziej interesujących niż rock. Ano nie gra się, bo większiośc satacji radowiych jest we władaniu germanńskich właścicieli (czyt. niemieckich), a oni mają marny gust.... Czas to zmienić !!!
dzek
2018-05-19 06:05:38
Za muzykę w Trójce odpowiada ,o ile dobrze wiem,Piotr Metz i akurat on,jako człowiek starej daty potrafi stanąć na wysokości zadania.Pamiętam jak umarł Leszek A.Moczulski to zaprosił on wtedy do swojej audycji "Lista osobista"Andrzeja Zielińskiego.Piękna to była audycja,pełna ciepłych wspomnień o panu Leszku.Nie żadne zdawkowe kilka pytań ,aby odwalić swoją robotę i upchnąć jak najwięcej swoich ulubionych utworów,ale dość pogłębione i najważniejsze,robione bez pośpiechu wspomnienia o zmarłym poecie
.Śmieszy mnie taki P.Baron,który jest mistrzem w przeprowadzania rozmów,które kompletnie nic nie wnoszą.Przyjeżdża jakiś gość do Trójki,nierzadko z daleka i zadaje mu się kilka głupawych pytań.
Nie sądzę ,aby P.Metz miałby się wtrącać do tego,co nadaje np. W.Mann czy ktokolwiek inny ,ale np. mógłby zadbać,aby proporcje na antenie Trójki pomiędzy utworami polskimi a zagranicznymi były odpowiednie.W końcu żyjemy w Polsce.Np pomysł,aby na stulecie zaiks-u prezentować ten cykl jest wspaniały.Z niekłamaną radością słucham tych starych polskich piosenek.
Wczoraj przez przypadek trafiłem na znakomitą audycję M.Margańskiego,w której rozmawiał on z autorką książki o K.Komedzie Magdaleną Grzebałkowską.Coś się przynajmniej z tej audycji dowiedziałem i wniosła coś ona w moje życie.Bardzo krytyczny jest ostatnio mój stosunek do W.Manna,którego jedynym wkładem w propagowaniu polskiej kultury jest prezentowanie "poezji"pana Janka.Raz czy dwa razy możnaby coś takiego nadać,ale robienie z tego stałej pozycji jest żałosne.Owszem ,w jego audycji ma swoje okienko Michał Owczarek i bardzo ładnie mówi on o swoich bigbeatowych wykopaliskach.Bardzo lubię te jego krótkie opowieści o tamtych czasach i tamtych wykonawcach.Gdyby nadał tylko suchy utwór,co pewnie panu Mannowi byłoby na rękę to już nie byłoby to samo.On w ogóle ma zacięcie socjologiczne i z chęcią zobaczyłbym na półkach jakąś jego książkę napisaną na kanwie tych jego krótkich opowieści.
dzek
2018-05-28 08:05:41
Męskie granie to taki flagowy okręt Trójki,którym zawiaduje egzaltowany P.Stelmach.On,wypowiadając ten zwrot najwyraźniej się "b...je"/duchowo/.Tak sobie pomyślałem,50 lat temu tak brzmiała "męska "muzyka.
https://www.youtube.com/watch?v=PWFFqffopb8
Markovitz
2018-08-25 09:06:41
Dziś tj.25 VIII 2018 od godz.11.10 Markomania, Radiowy Dom Kultury i inne audycje będą transmitowane z Gdyni- z pokładu "Daru Pomorza"...

Nie przesadzę, jeśli napiszę, że najważniejszym wydarzeniem artystycznym, w którym wykorzystano pokład słynnego żaglowca była inscenizacja sztuki Paula Claudela "Księga Krzysztofa Kolumba" w 1992 roku, o której przypomnieliśmy spadkobierczyni kompozytora muzyki do tego spektaklu w liście otwartym.

Niestety- do tej pory nie wydano na płycie zarejestrowanego przez TVP spektaklu, czy nawet ścieżki dźwiękowej z dialogami Daniela Olbrychskiego i Niemena. Spadkobierczynie Niemena- Wydrzyckiego zapewne wciąż realizują bliższe, wiadome im plany...
Jakie plany..?! - mnie już nie pytajcie.

Wróćmy do obecnego oblicza radiowej Trójki...

Dzekgdzieś od lat 50-tych,a więc czasów debiutu Presleya cały świat oszalał, bo nagle zaczął słuchać muzyki czarnej. Ja też uległem tej amerykanizacji. Im jestem starszy tym bardziej wyzbywam się kompleksów wobec anglojęzycznej pop-kultury. Mam swoje sentymenty, wspomnienia związane z młodością, ale marzę o radiu,w którym propaguje się polską kulturę.
Gdzie muzyczna sieczka nie będzie główną treścią tych audycji. Co roku umiera wielu ludzi kultury i bezpowrotnie tracimy szansę, aby z nimi porozmawiać, powspominać. Dlaczego nie zaprasza się ich do radiowych studiów, a w każdym razie robi się to w sposób niewystarczający.

To nie przypadek, że ludzie o pewnej wrażliwości muzycznej i świadomości kulturowej dochodzą do podobnych wniosków, jakie wyłuszczył Dzek i to niezależenie od poglądów politycznych, a nawet szerzej- światopoglądowych! Właśnie słucham anonsowanej na stronie Trójki audycji i zastanawiam się: dlaczego niektórzy nasi znajomi (o wyrobionych gustach muzycznych) z taką zaciętością opowiadają się za dalszą obecnością redaktorów: Niedźwieckiego i Manna na antenie rozgłośni publicznego radia..? I jeszcze ta wybitna prezenterka- pani Gacek... Czego dobrego dla polskiej kultury po ich obecności w 3-ce spodziewacie się jeszcze..?
Ewa
2018-08-25 23:11:54
MarkovitzWłaśnie słucham anonsowanej na stronie Trójki audycji i zastanawiam się: dlaczego niektórzy nasi znajomi (o wyrobionych gustach muzycznych) z taką zaciętością opowiadają się za dalszą obecnością redaktorów: Niedźwieckiego i Manna na antenie rozgłośni publicznego radia..? I jeszcze ta wybitna prezenterka- pani Gacek... Czego dobrego dla polskiej kultury po ich obecności w 3-ce spodziewacie się jeszcze..?

Najwyraźniej jestem jedną z tych osób, bo mimo tego, co obecna władza zrobiła z Trójką, mam zamiar słuchać tej stacji dopóty, dopóki będą tam Mann, Niedźwiecki i Kaczkowski. Pewnie po części jest to sentyment do czasów młodości, ale doceniam również zasługi tych prezenterów dla propagowania polskiej kultury muzycznej. Pewnie zapomniałeś, jaką rolę pełniła kiedyś Lista Przebojów Trójki i ile było tam polskiej muzyki. Zresztą polska muzyka dalej jest obecna na liście, bo w ostatnim notowaniu w pierwszej dziesiątce były same polskie piosenki i to nawet te stare , takie jak " Jednego serca" w interpretacji Zalewskiego czy "Wszystko czego dziś chcę" w interpretacji Brodki, a na miejscu pierwszym Maanam i "Blues Kory". Na dlaszych miejcach również nie brakuje polskiej muzyki.
Po śmierci Kory najbardziej poruszyły mnie wspomnieniowe audycje Marka Niedźwieckiego i Wojciecha Manna.
Wszyscy trzej Panowie w swoich audycjach pamiętają też o Niemenie i często przypominają jego utwory. Oczywiście nie grają oni samych polskich utworów, bo nie taka jest formuła tych audycji. Zupełnie więc nie rozumiem Twojej niechęci do w/w prezenterów. Czy na innych antenach bardziej propaguje się polską muzykę? Jakoś nie zauważyłam...
Markovitz
2018-08-26 08:37:47
EwaWszyscy trzej Panowie w swoich audycjach pamiętają też o Niemenie i często przypominają jego utwory...

:roll: :shock: :o Wszyscy..? Przeanalizujmy zatem te przypominanie nam o Niemenie przez każdego przez Ewę wymienionych:

1/ Marek Niedźwiecki do gmachu przy ulicy Myśliwieckiej w Warszawie został ściągnięty przez szefa Programu Trzeciego- Andrzeja Turskiego zaraz po zgodzie władz na reaktywację tego programu w 1982r.. Szybko stał się wpływową osobą w polskim światku muzyki popularnej. Najważniejszą audycją w tym czasie była prowadzona przez niego Lista Przebojów 3-ki. Wkrótce potem z tą stacją pożegnać się musiał red. Dariusz Michalski, który śmiał nadać premierowe nagrania Maanamu zanim zaprezentował je Pan Marek, a później poddawał w wątpliwość prawidłowość notowań LP3.

O ile pamiętam- to pierwszym utworem śpiewanym przez Niemena, jaki się pojawił na LP3, była nagrana w 1967r. kompozycja Marka Sarta do wiersza Juliana Tuwima, a więc nagranie wyciągnięte z archiwum. W tym czasie z anteny niemal całkowicie zniknęła muzyka Niemena, Grechuty, SBB i Skaldów. Do roku 1989 Niedźwiecki nie zasłynął z zapraszania wymienionych Wykonawców do prowadzonych przez siebie audycji. Nie widział potrzeby zaproszenia do studia Artysty przygotowującego przez wiele lat płytę "Terra deflorata". Przypuszczam, że kwestia niechęci prezentera do brzmienia niemenowej robotestry nie była tu decydująca. W tym czasie zaproszenia do trójkowego studia kierował do Niemena TYLKO red. Jerzy Kordowicz.

Na spotkaniach ze słuchaczami (był wtedy taki zwyczaj) pytany o powody pomijania w Programie Trzecim muzyki Czesława Pan Niedźwiecki odpowiadał jednym słowem mającym scharakteryzować rzekomo hermetyczny charakter muzyki Niemena: "zakrętka". Gdy do PR3 trafił utwór "Począwszy od Kaina", to Pan redaktor nadał go po szóstej rano, chyba tylko po to, aby móc stwierdzić, że ten dynamiczny kawałek z tekstem o agentach-konkurentach nie przyjmie się na trójkowej playliście.
A były w tych latach lansowane utwory naprawdę słabe, że wspomnę tylko napisany na kolanie tekst o Kainie ("Ja- Kain, ty-Abel, mame, tate- co z mym bratem?") innego znanego artysty, który z miejsca podbił LP3. Każdemu twórcy może przytrafić się słabszy utwór, ale w Trójce lansowano też słabe zespoły (FNS) i banalny POP, zwłaszcza jeśli śpiewany był po angielsku. Nie było tego miejsca tylko dla utworów z płyty "Terra deflorata". Kilka lat później w felietonie dla "Tylko Rocka" nasz Czesio dość ironicznie przezwał Niedźwieckiego basiofanem- od imienia lansowanej bez umiaru w Trójce wokalistki.

W sierpniu 1996 na LP 3 (gdzieś w okolicach 50. miejsca) wylądowało koncertowe nagranie "Spod chmury kapelusza", ale wkrótce potem muzyka spod znaku N.AE znów zniknęła z popularnych trójkowych audycji. Do audycji w Trójce Niemena zapraszał tylko Jerzy Kordowicz. Stosunek trójkowych prezenterów do muzyki Niemena zmienił się nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki jesienią 1999 roku, gdy Czesław wygrał plebiscyt Trójki, POLITYKI i TVP2 na najpopularniejszego polskiego artystę XX wieku. Dopiero wtedy Niemen dostąpił zaszczytu zaprezentowania połowy nagranej przez siebie płyty (albumu nagranego w USA 25 lat wcześniej), co nastąpiło właśnie w audycji Pana redaktora Niedźwieckiego.

Apel tego znanego prezentera do redaktorów innych rozgłośni o nadanie "Dziwnego świata" o godzinie 13 w dniu pogrzebu Czesława to chyba jedyna dobra rzecz, którą zrobił dla upamiętnienia Niemena. Na pewno nie wart jest bicia piany jego wywiad z panią Małgorzatą w czasie, gdy Agora wespół z Trójką ogłosiły plebiscyt pn. "Nasz Niemen", którego owocem była wydana na 2 CD składanka z książeczką zawierającą cytaty z listów czytelników i słuchaczy, którzy jakoś tam Niemena kojarzyli...

A jak wygląda to upamiętnianie obecnie? Rzeczywiście- od czasu do czasu bywa, że Pan "Niedźwiedź" przypomni znaną piosenkę z okresu akwarelowego- tylko co z tego wynika..?
Pewnie stwierdzicie, że się bardzo czepiam, ale dla mnie symptomatyczne było to, że prowadząc prawie dwugodzinną audycję z "Daru Pomorza" Niedźwiecki nawet nie wspomniał o plenerowym przedstawieniu "Księgi Krzysztofa Kolumba" z 1992. Może o tym spektaklu nigdy nie słyszał..? A może po prostu uznał, że nie wart jest on wspomnień..? Tak, czy inaczej- rozumiem przywiązanie słuchaczy do tego prezentera, choć już w grudniu 2007r. wziął rozbrat z Trójką i przez bodaj dwa lata prowadził audycje na antenie Radia Złote Przeboje (z grupy Agory). Wtedy nikt z tego nie robił wielkiej tragedii.

2/ Wojciech Mann współpracował z Trójką jeszcze w latach 70. prezentując w swoich audycjach głównie southern rock, ale też artystów mniej znanych i w innej stylistyce. To w jego audycji pierwszy raz słuchacze w Polsce usłyszeli Sixto Rodrigueza! Nie pamiętam, aby w tym czasie zaprezentował choć jeden utwór Niemena (choćby z tych śpiewanych po angielsku). Tak też rzecz się miała później, gdy razem z Krzysztofem Materną pan Wojtek stał się znaną osobistością mediów, autorem telewizyjnych show i współwłaścicielem stacji Radio Kolor. Wyjątek dla Niemena zrobił chyba raz- prezentując "Sen o Warszawie", gdy tę piosenkę oficjalnie wydano na CD.

W latach 90. Wojciech Mann zetknął się z Niemenem, gdy Elżbieta Skrętkowska namówiła naszego Ulubieńca na udział w programie "Szansa na sukces" (nawiasem mówiąc w konkursowych zmaganiach wziął udział nasz Jarek Królikowski). Później był też epizodyczny udział Czesława namówionego przez Magdę Umer gdzieś na korytarzu radia przy Myśliwieckiej i krótki zaimprowizowany zaśpiew w popularnej piosence "Dwa serduszka, cztery oczy". To wtedy Niemen namawiał Manna, żeby i ów prezenter spróbował trudnej sztuki śpiewania...

Myślałem, że coś zmieni się po tym, jak poruszony Pan Mann w pewien niedzielny poranek 18 stycznia 2004r. opowiadał przed kamerą ustawioną przed gmachem Trójki, jaką to znaczącą osobowością dla naszej kultury był Niemen... Zapewne ta rozmowa została przeprowadzona z potrzeby chwili. Niestety także po tej dacie nie odnotowałem wzrostu odtwarzanych nagrań Pana Czesława w audycjach Pana Wojciecha. Prowadząc w TVP Kultura program "Archiwizja" z Grzegorzem Wasowskim nie zdobył się nawet na delikatną replikę, gdy Magda Umer dezawuowała niemenową interpretację poezji (tuwimowskie "Wspomnienie"- to wszystko co mogła znieść).

Poza wałkowanym tu tematem stosunku do twórczości Niemena chcę poruszyć jeszcze jeden aspekt obecności Pana Manna w studio radiowym. Czy ktoś ze zwolenników tego prezentera mógłby nam przybliżyć, na czym właściwie polega jego przygotowanie do audycji oprócz przyniesienia sterty płyt i gazet bulwarowych, z których cytuje z lubością jakieś bzdurne newsy..? Od trzech lat Pan Mann w audycjach i wywiadach daje do zrozumienia, jak bardzo niekomfortowo czuje się w Polskim Radio. Przepraszam- czy ktoś nie pozwala mu nadawać ulubionej muzyki..? Ależ skąd! Prezentuje i komentuje to, co chce. Szkoda, że nie stać go na prawdziwie męską decyzję i pożegnanie z radiową Trójką.

3/ Piotr Kaczkowski w latach 70. prowadził trzy popularne audycje w Programie Trzecim. W żadnej z nich nie słyszałem nigdy utworu Niemena. Natomiast Czesław- i owszem- chętnie słuchał środowej Muzycznej Poczty UKF z nagraniami Genesis. Po stanie wojennym popularny w kręgach wielbicieli rocka "Kaczor" wyjeżdżał kilkakrotnie na Zachód, skąd powracał do nas z nową muzyką. W tym czasie odbywał wiele spotkań w klubach studenckich i jeśli pojawiał się w jego prelekcjach Niemen to w kontekście lat 60., gdy Pan Piotruś jako młody adept sztuki radiowej przysłuchiwał się temu, co działo się w Studio Rytm Andrzeja Korzyńskiego.

Sentyment powrócił w lipcu 1996r. podczas koncertu "Atlas polskiego rocka", który relacjonowała Trójka z Opery Leśnej. Po tym koncercie red. Kaczkowski specjalnie wybrał się na koncert Niemena do Krakowa, a w audycjach prezentował koncertową wersję "Spod chmury kapelusza"- z niezłym skutkiem, skoro słuchacze zaczęli wysyłać głosy na ten utwór do LP3. O zaprzestanie nadawania tego nagrania poprosił sam Wykonawca, który obiecał, że wkrótce nagra to lepiej. Tę obietnicę Czesław spełnił pięć lat później prezentując w sobotniej audycji "Zapraszamy do Trójki" płytę "spodchmurykapelusza". Przy tej okazji trochę powspominano, a wywiad zakończono podpisywaniem płyt.

W odróżnieniu od wymienionych wcześniej redaktorów- po 17 stycznia 2004r. zawsze można było liczyć, że GŁOS prowadzącego "Minimax" przypomni nam o KAŻDEJ niemenowej rocznicy. Cenne to tym bardziej, że przy tych okazjach nadawane były tak nieoczywiste dla radiowych cmokierów utwory jak: hendrixowski "Little Wing" w opracowaniu Kciuka-Jaworskiego, czy "Moje zapatrzenie" i "Dziwny jest ten świat" (ale ten ostatni w innych wersjach niż najbardziej znana z 1967). To Pan Piotr ukuł powiedzonko, że ze Stolicy do portu żeglarskiego w Sztynorcie na Mazurach przy dobrej pogodzie można dojechać w 15, 16 rapsodów... Tak- z ręką na sercu można potwierdzić, że Kaczkowski przypomina słuchaczom muzykę i postać Czesława Niemena.

PS 1 Jeśli chodzi o P. Kaczkowskiego- to nic mi nie wiadomo, aby był entuzjastą tzw. dobrej zmiany, co akurat nie przeszkadza mi w miarę obiektywnie ocenić jego rolę w dziele utrzymywania pamięci o Cz.Niemenie. W jego przypadku bardziej niż cokolwiek innego drażni mnie czołobitność okazywana w audycjach pani M.Niemen- moim zdaniem- ponad kurtuazyjną potrzebę. To zda się na nic. Większy pożytek byłby dla słuchaczy z zaproszenia do audycji np.Tadeusza Sklińskiego z jego książką.

PS 2 Rozumiem, że dla części słuchaczy trójkowy dramat polega na poszerzeniu grona komentatorów o dziennikarzy spoza kręgu Gazety Wyborczej i POLITYKI, bo inne zmiany były minimalne, choć rzeczywiście muzyki polskiej na antenie Trójki jest teraz nieco więcej niż było do roku 2015. Działań na niwie popularyzowania polskiej muzyki w innych rozgłośniach w tym wątku na razie komentował nie będę, bo i tak wyszedł mi długaśny post.

PS 3 W poniedziałek 27 VIII przedpołudniowa audycja Niedźwieckiego - z bulwaru w Gdyni...
dzek
2018-08-29 06:39:54
Że też Ci się chciało Markovitz-u tak szeroko i wnikliwie udowadniać swoją tezę,z którą zresztą się w zupełności zgadzam.Przy okazji okazji pojawiły się w Twoim poście jakieś wątki polityczne,które też podzielam.Kiedyś wysłałem do redaktora Manna krótki email,w którym napisałem,że jest taka anegdota,która mówi-jedzie człowiek przez Europę,ma właczone radio.Mija Francję i słyszy tam piosenki francuskie,mija Niemcy i słyszy piosenki w języku Goethego i wjeżdża do Polski,gdzie słyszy piosenki śpiewane po angielsku". I dotyczy to zwłaszcza jego audycji piątkowej,w której jedynymi akcentami polskimi są występy pana Bukartyka i "poezja"pana Janka.
Pozwoliłem sobie też wysłać kiedyś email do pana Niedźwieckiego,w którym pochwaliłem go za nadanie utworu Anawy z Zauchą.Dodałem przy tym,że dobrze czasem jest wyjść ze swoich muzycznych opłotków.Wszak,pisałem dalej ,kojarzony on jest głównie z nadawania muzyki gładkiej i bezpiecznej.Jeśli nadaje rock to raczej soft,jesli pop to raczej sweet,a jeśli jazz to smooth.Czasem aż mdli od tego typu słodkości/tego już nie napisałem/.
Rzeczywiście ,Niemena w programach owych panów redaktorów prawie w ogóle nie ma.Natomiast redaktor Metz Niemena w swojej sobotniej audycji nadawał i to tego najznakomitszego,bo z płyty "Marionetki".Zresztą z wielką atencją o tej płycie mówił.
Głośno było ostatnio o koncertach pod szyldem "Lato z radiem".Wszytko ok,ale co za dużo to niezdrowo.Bałem się już,że jak otworzę lodówkę to usłyszę coś na ten temat.
Zresztą nie mam zbyt dobrych wspomnień związanych z tą audycją.
Maciek
2018-08-29 08:27:36
Edytowany 6 raz(y), ostatnio 2018-08-29 08:27:36 przez Maciek
Stan wojenny wyrządził więcej szkód niż nam się wydaje. Władze PRL postanowiły przypodobać się młodzieży i dlatego antenę PR opanował nowy rock, który był w większości wtórny do tego co wówczas działo się w zachodniej muzyce. Pojawienie się „nowej” muzyki sprawiło, że starzy muzycy stracili swoje miejsce antenowe i dopiero gdzieś w drugiej połowie lat 80. na chwilę powróciła normalność, ale to się zmieniło za sprawą objęcia sterów Trójki przez Piotra Kaczkowskiego, który podobno ustalił kanon piosenek Skaldów, Niemena czy Grechuty, które mogły być prezentowane na antenie. W ten sposób ostatecznie została im przypięta łatka artystów big beatu lat 60. Teraz kilka zdań o dziennikarzach. Piotr Kaczkowski gdzieś na początku lat 80. tak zachłysnął się swoim głosem, że zaczął słuchać się tylko siebie. Później na siłę starał się nadążyć za młodymi.. prezentując jednak również starszych wykonawców. Prawdę powiedziawszy kilka razy pisałem do Kaczkowskiego i Manna odnośnie nowych nagrań Skaldów, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi. Pan Wojciech Mann, którego cenię za inteligencję i dowcip, „siedzi” w muzyce amerykańskiej i raczej słabo zna polską muzykę. Pozostaje Marek Niedźwiedzki, który na moją wiadomość nie tylko grzecznie odpowiedział i podziękował za informację, ale jeszcze puścił podesłany kawałek. Wszelkie jednak moje uwagi nie sprawiają, że jestem za usunięciem ich z Trójki (ja wiem Marku, że Ci dziennikarze wypowiadają się przeciwko "dobrej" zmianie i to Cię boli!), bo bez nich pozostaną jedynie tacy, którzy w każdej audycji będą mi puszczać tych samych artystów! Kiedyś podobnie do Markovitza denerwowała mnie A. Gacek, ale w PR są gorsi - ona przynajmniej jest ładna :) Zachwyty, ze Jedynka w maju gra polską muzykę – sorry, ale to jakaś paranoja! Często bywam we Francji i tam radio gra przynajmniej 80% swoich, ale zapewne tam dziennikarze nie są powiązani z wytwórniami muzycznymi, które dostarczają im i mówią co mają grać. Podsumowując - przyjmując rozumowanie Markovitza to dziennikarze powinni odchodzić kiedy nie nadają naszego ukochanego artysty. Jat tak nie sądzę, bo to chyba jedyni goście, którzy prezentują jeszcze dobrą muzykę! Co do wspomnianej audycji o Leszku A. Moczulskim to zobaczymy co będzie za rok?
P.S. Marku, nie narzekaj, bo Niemena i tak jest zdecydowanie więcej od wszystkich innych wykonawców, którzy zaczynali w latach 60. Zresztą tak naprawdę to nie PR skazuje go na zapomnienie! Niestety z biologią nie wygramy, a ona sprawia, że pojawiają się nowi słuchacze i nowi dziennikarze, którzy mają swoją muzykę.

P.S. Mój post był za długi i stąd problem, a więc dokonałem ostrych cięć :)
Markovitz
2018-08-29 20:42:49
Maciek Ci dziennikarze wypowiadają się przeciwko "dobrej" zmianie i to Cię boli!

Pisałem już o tym i to niestety nie do wszystkich dotarło (szczególnie do zwolenników KOD-u wsłuchanych w swoje hasła powtarzane jak mantry). Preferencje partyjne Manna obchodzą mnie jeszcze mniej niż Hołdysa, któremu na szczęście nie dano audycji w PR. Po prostu nudzą mnie rewelacje, które pan Wojciech co piątek wyczytuje z FAKT-u na trójkowej antenie. Niedźwiecki prezentuje sporo amerykańskich popowych piosenek z lat 70. , ale ten repertuar jest już wyeksploatowany ponad miarę.

Bardziej zróżnicowaną muzykę prezentuje Kaczkowski i może rzeczywiście za często podąża za nowinkami o dyskusyjnej wartości. Jednak w odróżnieniu od dwóch pozostałych panów nie przemyca cienkich aluzji, że mu źle i się bardzo męczy w publicznym radiu. Trudno zresztą powiedzieć przez jaką opcję to radio jest zarządzane, bo ani pani ex-prezes Stanisławczyk, ani niedawno odwołany prezes Sobala nie prezentowali poglądów PiS (wiem, że to dla Was za trudne, bo pisaliście tu kiedyś, że Ziemkiewicz jest pisowcem :twisted: ).

Kiedyś podobnie do Markovitza denerwowała mnie A. Gacek, ale w PR są gorsi - ona przynajmniej jest ładna :)

Rzeczywiście- argument nie do obalenia w przypadku radiowej prezenterki... :)

Dzek Natomiast redaktor Metz Niemena w swojej sobotniej audycji nadawał i to tego najznakomitszego, bo z płyty "Marionetki". Zresztą z wielką atencją o tej płycie mówił

Aż chciałoby się zakrzyknąć "nareszcie!", ale przecież Piotr Metz jest facetem z naszego pokolenia, więc pozostawię Was z pytaniem: "dlaczego dopiero teraz..?"
Ewa
2018-08-29 22:34:38
MaciekPodsumowując - przyjmując rozumowanie Markovitza to dziennikarze powinni odchodzić kiedy nie nadają naszego ukochanego artysty. Jat tak nie sądzę, bo to chyba jedyni goście, którzy prezentują jeszcze dobrą muzykę!

Uważam dokładnie tak samo, jak Maciek. Poza tym Niedźwiecki, Mann, Kaczkowski to są wielkie Trójkowe osobowości i cieszę się, że wciąż jeszcze trwają w tej stacji mimo politycznych zawirowań. Dlatego specjalnie nie mam do nich pretensji, że zbyt rzadko nadają utwory Niemena. Pewnie, że chciałoby się więcej, ale oprócz Niemena jest przecież jeszcze sporo innej, dobrej muzyki.
Stawianie przez Markovitza zarzutów Niedżwieckiemu, że nadając Listę Przebojów z Daru Pomorza nie wspomniał, że 26 lat temu na tym pokładzie wystąpił Niemen w "Księdze Krzysztofa Kolumba" uważam za nieco śmieszne. To fakt znany jedynie fanom Niemena, a Niedżwiecki wcale nie musiał o tym wiedzieć, a nawet gdyby, to nie widzę tu żadnego związku z jego audycją.
Niemena często przypominał w swoich audycjach redaktor Sosnowski. Niestety razem ze swoim wehikułem czasu został wymieciony przez "dobrą zmianę". :(
Dobrze, że w Trójce pozostał jeszcze Piotr Metz, który dość często przypomina o dokonaniach Niemena i chwała mu za to. :)
Maciek
2018-08-30 04:25:52
MarkovitzPisałem już o tym i to niestety nie do wszystkich dotarło (szczególnie do zwolenników KOD-u wsłuchanych w swoje hasła powtarzane jak mantry). Preferencje partyjne Manna obchodzą mnie jeszcze mniej niż Hołdysa, któremu na szczęście nie dano audycji w PR. Po prostu nudzą mnie rewelacje, które pan Wojciech co piątek wyczytuje z FAKT-u na trójkowej antenie. Niedźwiecki prezentuje sporo amerykańskich popowych piosenek z lat 70. , ale ten repertuar jest już wyeksploatowany ponad miarę.


Marku, pierwszego zdania nie będę tego komentować, bo w odróżnieniu od Ciebie jestem za demokracją i swobodą wypowiedzi, a co do Gacek to był żart, ale.... :) Co do zdania o Marku Niedźwiedzkim to można równie mądrze stwierdzić, że muzyka CN przez przeszło 50 lat również została wyeksploatowana i wystarczy. Zwłaszcza, że nie wszystko co stworzył było genialne - ja wiem, że są fani, którzy każdy jego dźwięk mają za świętość, ale dla mnie to tylko muzyka. Jedną bardziej lubię, drugą mniej a innej nie słucham, ale z tego powodu nie wysuwam postulatów jej likwidacji, bo wiem, że moje preferencje i poczucie estetyki nie są jedyne i inni mają prawo do swoich. Mam zasadę, że jak coś mi nie odpowiada to nie słucham i nie oglądam, a nie obrażam się.
Mnie poczucie humoru W. Manna bardzo odpowiada, a przegląd kolorowych pism znakomicie pokazuje stan umysłu naszego społeczeństwa. Zresztą myślę, że problem istnieje od lat i jest bardziej złożony niż to... co nadają wspomniani dwaj dziennikarze? Zresztą suweren chce dziś Martyniuka, Zenka i Norbiego to zgodnie z obowiązującymi zasadami delikatnie pisząc proszę się podporządkować :)
dzek
2018-08-30 05:16:58
Uważam,że redaktor Mann jest "przereklamowany".Kiedyś jego dobry znajomy Grzegorz Wasowski w poczuciu solidarności z ówczesnym naczelnym Trójki Krzysztofem Skowrońskim postanowił odejść z tej stacji.Kilka lat później podobny krok uczynił również dobry znajomy Manna Antoni Piekut.No ale W.Mann trwa dalej.O czym to świadczy?
Już nie będę poruszał jego wypowiedzi na pogrzebie Kory.Śmierć człowieka to rzecz święta.Wobec niej wszyscy jesteśmy równi.Czy to z lewej strony sceny politycznej czy z prawej.Jest takie powiedzenie."Ciszej nad tą trumną".Nie wiem kto ukuł tę myśl,ale jest bardzo mądra.
Markovitz
2018-08-30 07:02:02
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2018-08-30 07:02:02 przez Markovitz
MaciekMarku, pierwszego zdania nie będę tego komentować, bo w odróżnieniu od Ciebie jestem za demokracją i swobodą wypowiedzi

W odróżnieniu ode mnie nie rozumiesz wypowiedzi innych niż Twoje. Mi wolność wypowiedzi ogranicza czasem brak wolnej chwili i żona (żart- bo widzę, że emotikon nie wystarczy). Likwidację Trójki to sam wymyśliłeś, czy przyniosłeś ten pomysł z zebrania KOD-u..? :twisted:

Przy omawianiu zamordyzmu w Trójce warto wspomnieć ostatnią audycję Niedźwieckiego z Gdyni, gdy rozmawiając z szefem Agencji Muzycznej (wydawnictwa płytowego Polskiego Radia) Piotrem Nagłowskim ("pisowiec" jak się patrzy hi, hi) obaj panowie pozdrowili Waltera Chełstowskiego, którego ostatnio bardziej niż z produkcją programów muzycznych kojarzymy z nienawistnymi wypowiedziami pod adresem PiS.

Ewa Stawianie przez Markovitza zarzutów Niedżwieckiemu, że nadając Listę Przebojów z Daru Pomorza nie wspomniał, że 26 lat temu na tym pokładzie wystąpił Niemen w "Księdze Krzysztofa Kolumba" uważam za nieco śmieszne. To fakt znany jedynie fanom Niemena
Nie wspomniał ani w LP3, ani w audycji z Gdyni następnego dnia, a czasu było na tyle dużo, by zdążył na antenie zapytać kolegę- red. Barona, kiedy ten wybiera się do Warszawy..?

Prawda jest taka, że gdyńskiej inscenizacji "Księgi Krzysztofa Kolumba" nie poświęcono w Trójce należnej uwagi ani w 1992, ani później. Tę sztukę grano przez kilka dni przy kompletach publiczności i chyba bardziej niż z Niemenem kojarzona była z Wajdą i Olbrychskim. Byłem latem w 1992 w Trójmieście i na temat tego przedstawienia plenerowego dyskutowali nawet Ci niezainteresowani zbytnio muzyką N.AE.. Wielu turystów z Gdyni, Sopotu i Gdańska obserwowało wielogodzinne próby do spektaklu. To, że inscenizacja Teatru Miejskiego w Gdyni została zapomniana w mediach i nie przypomniano o niej nawet przy okazji specjalnej audycji z "Daru Pomorza" - w moim przekonaniu - nie jest śmieszne, ale możemy się różnić nie tylko poglądami, ale także poczuciem humoru.

Maciekco do Gacek to był żart, ale....

Co do zdania o Marku Niedźwiedzkim to można równie mądrze stwierdzić, że muzyka CN przez przeszło 50 lat również została wyeksploatowana i wystarczy

Wyeksploatowane zostały trzy (może cztery) piosenki z okresu akwarelowego. Już pokolenie 30-latków nie kojarzy ani grupy Niemen, ani kolejnych okresów współpracy Czesława z innymi muzykami, ani "Pieśni wojów", ani Robotestry. Prawdę mówiąc - większość kojarzy Niemena tylko z "Dziwnym..","Snem o W-wie" i z rzeką... To zasługa m.in. takich radiowych repów jak panowie: Mann i Niedźwiecki.

PS I ja ubolewam nad zniknięciem "Trójkowego Wehikułu Czasu". Redaktor Jerzy Sosnowski mógł zostać przywrócony do pracy w Trójce, ale wybrał odszkodowanie.
Maciek
2018-08-30 07:54:40
dzekUważam,że redaktor Mann jest "przereklamowany".Kiedyś jego dobry znajomy Grzegorz Wasowski w poczuciu solidarności z ówczesnym naczelnym Trójki Krzysztofem Skowrońskim postanowił odejść z tej stacji.Kilka lat później podobny krok uczynił również dobry znajomy Manna Antoni Piekut.No ale W.Mann trwa dalej.O czym to świadczy?
Już nie będę poruszał jego wypowiedzi na pogrzebie Kory.Śmierć człowieka to rzecz święta.Jest takie powiedzenie-"Ciszej nad tą trumną".Nie wiem kto ukuł tę myśl,ale jest bardzo mądra.



Dzek, masz pełne prawo tak uważać. Jednak dla mnie to jeden z nielicznych w Trójce, którego nie tylko cechuje inteligentne poczucie humoru, ale również nie podlizuje się władzy i za to go cenię. Dla jasności uważam, że każdej władzy należy wytykać jej głupotę, a że ta przekroczyła wszelkie granice... w każdym razie dobrze, ze mimo wszystko postanowił zostać. Z przyjemnością jadąc w piątek do pracy słucham jego audycji, a i czasami również w niedzielę lub jakieś popołudnie. Prawdę mówiąc coraz mniej słucham Trójki, bo z przyjemnością przerzuciłem się na Rock Radio i Anty Radio, bo oni grają sporo muzyki dla staruchów :) Wiem, że jest powiedzenie "o zmarłym dobrze albo wcale", ale ono jest z założenia błędne, bo czyżby nasze dobre lub złe czyny ulegają zapomnieniu w momencie naszej śmierci? Absolutnie nie! Zło pozostaje złem (jak gwizdanie na Powązkach), a dobro pozostaje dobrem! Wiem, że wytykanie boli zwłaszcza tych, którzy mają coś na sumieniu. Mogę się zżymać na tworzenie pewnej (trudno mi to nazwać) otoczki wokół Kory, ale faktem jest, że swego czasu zrobiła wraz z Markiem Jackowskim małą rewolucję w polskiej muzyce. A to, że miała takie, a nie inne poglądy to jej wyłącznie sprawa! Nie chcę tu wchodzić w rozważania filozoficzne, ale dochodzę do wniosku, że w przypadku W. Manna i M. Niedźwieckiego wcale nie chodzi o ich brak zainteresowania Niemenem, bo nie jeden raz w ich audycji słyszałem jego muzykę, ale o fakt, że wprost wypowiadają się na temat PIS! A co do muzyki CN do spektaklu "KSIĘGA KRZYSZTOFA KOLUMBA" to mnie się nie podoba. Może nie sama muzyka, ale jej niewspółgrające (siłowe) połączenie z tekstem. Oczywiście szkoda, że rzeczy mniej znane nie są propagowane, ale czy tylko CN?
Markovitz
2018-08-30 08:33:27
Edytowany 4 raz(y), ostatnio 2018-08-30 08:33:27 przez Markovitz
Nie wiem, jak Dzeka, ale mnie przekonałeś Maćku i już uważam, że: Mann i Niedźwiecki stoją w awangardzie walki o wolność słowa i demokrację i wredna pisowska władza daje im godziny audycji w radio, aby tylko nie pociągnęli ludu na barykady.

Mam nadzieję, że tym samym ten śliski polityczny temat zostawiliśmy rozstrzygnięty.

MaciekA co do muzyki CN do spektaklu "KSIĘGA KRZYSZTOFA KOLUMBA" to mnie się nie podoba. Może nie sama muzyka, ale jej niewspółgrające (siłowe) połączenie z tekstem.

Tu niestety trafiłeś kulą w płot, bo akurat w tym spektaklu Niemen nie musiał na siłę nic łączyć i wyśpiewywać tekstu Claudela!

To co słyszeliśmy w ścieżce dźwiękowej "Księgi Krzysztofa Kolumba" to autorskie utwory Czesława z jego własnymi tekstami.

Nie założę się, że panowie Mann i Niedźwiecki- a także Kaczkowski z Metzem - o tym wiedzieli, choć to przecie znawcy twórczości Niemena...

Wiedzieć tego nie może też śliczna redaktor Gacek, która po kolejnej zmianie władzy w PR pewnie Ich wszystkich zastąpi.

Oczywiście nie sama, ale z dżokejami radiowymi o podobnej wiedzy i muzycznych upodobaniach :)
Maciek
2018-08-30 08:46:29
[quote=""Markovitz"]W odróżnieniu ode mnie nie rozumiesz wypowiedzi innych niż Twoje. Mi wolność wypowiedzi ogranicza czasem brak wolnej chwili i żona (żart- bo widzę, że emotikon nie wystarczy). Likwidację Trójki to sam wymyśliłeś, czy przyniosłeś ten pomysł z zebrania KOD-u..? :twisted:

Widzisz, a mnie czasami ogranicza kultura. Jednak nie przypominam sobie bym pisał coś na temat likwidacji Trójki(?) Tak wszyscy, których wywalono to ich winna, bo zamiast przeprosić i wrócić to woleli wziąć odszkodowanie. Czasami trzeba mieć honor, a co do bywania na zebraniach KOD-u to nie bywam, ale pewnie to błąd! Jednak nie wszystko mi się podoba, a ja już tak mam, że widzę minusy i u siebie, i u innych. Prawdę mówiąc (choć z góry wiedziałem, że to błędne złożenie) na merytoryczną dyskusję, ale widzę, że w niej chodzi wyłącznie o sprawy polityczne - szkoda! Marku, ja wiem, że Ty jesteś niereformowalny w swoim myśleniu i nawet to cenię, ale szanując swój czas - pozdrawiam.


P.S. Trochę mnie dziwi, że zmieniając wszystko nie zmieniliście tak PR, aby grał tylko Niemena?! Myślę, że wiem dlaczego... niestety muzyka CN jest zbyt skomplikowana dla suwerena i te teksty... no, może gdyby para prezydencka powycinała z nich to i owo, ale nie, bo wszystko takie smutne, a przecież ogólnie wkoło jest wesoło :)

P.S. Dodam tylko do ostatniego twojego wpisu, że niestety teksty Niemena nie zawsze były najwyższych lotów, choć w porównaniu z dzisiejszymi gwiazdami można by rzecz "poezja" :)
Markovitz
2018-08-30 09:05:28
Obecne oblicze muzyczne Trójki jest dalekie od moich wyobrażeń o dobrym polskim programie radiowym. Nie ma ani jednej stałej audycji o polskiej muzyce popularnej drugiej połowy XX wieku. Mało też jest polskiej muzyki korzennej, a i z jazzem nie jest lepiej. Niestety obecnie szefujący tej antenie pan Witold Świetlik kojarzony jest raczej z cyklicznym programem w TVP Info niż z nowym porządkiem w 3-ce.

Wracając na moment do panów Manna i Niedźwieckiego: nie jestem entuzjastą tych dwóch prezenterów, ale to jeszcze nie znaczy, że neguję wszystko, co w ich audycjach się pojawia. Tak jak pisałem: rozumiem przywiązanie słuchaczy, lubię wielu artystów, których oni prezentują, natomiast nie dam sobie wmówić tego, o czym pisała Ewa, że zacytuję:

"w swoich audycjach pamiętają też o Niemenie i często przypominają jego utwory"... :shock:

Tak nie jest, a i discopolo- wbrew temu co pisał Maciek- nie zawojowało anten Polskiego Radia (programy TVP- i owszem).

Myślę, że do tych, którzy uważnie przeczytali moje posty, dotarło przesłanie, że NAWET jeśli jeden lub dwóch znanych prezenterów opuści Trójkę- tragedii nie będzie, bo trudno dostrzec jakiś większy pożytek wynikający dla polskiej kultury z ich obecności na antenie. To czy popierają, czy- nie- mityczną dobrą zmianę jest mi najzupełniej obojętne. Tak uważam i schlebiał panom redaktorom nie będę.

Maciek Widzisz, a mnie czasami ogranicza kultura.

Niepotrzebnie Maćku zamieściłeś w polemicznym ferworze tę uwagę....

Pozdrawiam 8)
Ewa
2018-09-04 12:31:57
Przed chwilą w "Tonacji Trójki" prowadzonej przez duet Mannn- Gacek zabrzmiała piosenka Skaldów "Uciekaj, uciekaj".
Piosenkę puścił i opatrzył komentarzem Wojciech Mann, ale pani Gacek też się podobała. Nie jest więc chyba aż tak źle z jej muzycznym gustem, prawda, Markovitzu? :wink:
Markovitz
2018-09-04 19:06:29
Edytowany 5 raz(y), ostatnio 2018-09-04 19:06:29 przez Markovitz
EwaPrzed chwilą w "Tonacji Trójki" prowadzonej przez duet Mannn- Gacek zabrzmiała piosenka Skaldów "Uciekaj, uciekaj".
Piosenkę puścił i opatrzył komentarzem Wojciech Mann, ale pani Gacek też się podobała.

Nie jest więc chyba aż tak źle z jej muzycznym gustem, prawda, Markovitzu? :wink:

O jej guście, droga Ewo, nie świadczy jedna polska piosenka, której nawet nie będąc fanem Skaldów trudno nie docenić, ale setki kawałków współczesnych marnych zespolików, które z uporem godnym lepszej sprawy promowała we wtorkowych audycjach. Chcąc nie chcąc w drodze słuchałem tych audycji przez dobrych parę lat i dobrze pamiętam jej reakcje np. na utwory Pink Floyd.

Uprzedzając posty odnotowujące aprobatę wspomnianych w wątku redaktorów dla Wiolonczelistki, Papug, czy Zegarmistrza chcę tylko zauważyć, że Ich entuzjazm dla polskiej muzyki z lat 60. i 70. jest zagadkowy w kontekście dotychczasowych wysiłków popularyzatorskich (ta uwaga nie dotyczy pani Anny, bo profil jej zainteresowań muzycznych dopiero się kształtuje i nie jest na razie zbyt interesujący).

PS Jest miejsce w Trójce na "poezjowanie", bo zdarza się, że ambitne (jak im się wydaje) teksty piosenek cytują z lubością w swoich audycjach panowie: Kaczkowski i Niedźwiecki. Chcą sprawiać wrażenie ludzi potrafiących docenić literacką wartość tekstów utworów, ale mam spore wątpliwości, czy rzeczywiście tak jest w istocie. Nawet po śmierci Czesława Niemena tak oryginalne utwory stanowiące interpretacje wierszy Norwida, jak: "Daj mi wstążkę błękitną", "Mój psalm", "Zapytaj", czy "Pielgrzym" gościły na antenie rzadziej niż rzadko. "Marionetki" i "Com uczynił" usłyszałem w Trójce ze dwa razy (w audycjach Metza). Radiowe nagranie "Smutny Ktoś i biedny Nikt" do wiersza Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej nadano raz- wtedy gdy gościem audycji Michała Olszańskiego była Małgorzata Niemen (i chyba na jej wyraźne życzenie).
Ewa
2018-09-06 16:01:38
Dziś znów w Tonacji Tójki usłyszałam Skaldów- tym razem był to utwór "Od wschodu do zachodu słońca" z dedykacją urodzinową dla Jacka Zielińskiego. Kilka dni temu w którejś z popołudniowych audycji był też Niemen w "Nim przyjdzie wiosna". Nie jest więc aż tak bardzo źle, jak sądzą niektórzy. :wink:

Markovitzu, ja również nie przepadam za muzyką, którą prezentuje Anna Gacek, ale sądząc z maili komentujących audycję, którą prowadzi z Mannem, wielu słuchaczom ta muzyka się podoba. Oni niestety nie zostali wychowani na Niemenie czy Pink Floydach, tak jak my. Myślę, że i tak w Trójce, częściej niż gdzie indziej, można usłyszeć stare, dobre kawałki. Muzyki polskiej też jest całkiem sporo i z przyjemnością ostatnio słucham młodych wykonawców, takich, jak Kortez, Zalewski, Organek czy Daria Zawiałow.
Markovitz
2019-02-16 21:40:30
W przededniu i w dniu 80. rocznicy urodzin Czesława Wydrzyckiego różnych wydarzeń było sporo, ale mnie najbardziej zainteresował -> Weekend z Niemenem w radiowej "3-ce".

Obchody zaczęły się od piątkowej audycji Hirka Wrony, której gościem była pani Małgorzata Niemen. Anonsowała różne takie "smakołyki"- niestety- bez konkretów.

Poza tym dowiedzieliśmy się, że lata 70. nie były czasem awangardy. Może i uwierzyłbym, gdybym nie słyszał nagrań Tangerime Dream i grupy Kraftwerk z lat 70...


Jako że sobotni poranek przebiegał w Polsce w klimacie żałoby po zmarłym Premierze śp. Janie Olszewskim, to przedpołudniem znalazło się miejsce na poważne rzeczy.

Zaprezentowano kilka wypowiedzi filozofującego na różne tematy Artysty- Jubilata (np. wywiad z 1976r.), a audycję "Niemen nie tylko o sobie" zakończył Rapsod.

"Markomania" Niedźwieckiego zaczęła się obiecująco od "Sonancji", ale nadzieje na większą porcję zakręconej muzyki spod znaku N.AE. szybko okazały się płonne.

W kolejnych blokach programowych trafiały się doskonale znane nagrania, aż słoneczny dzień nagiął się ku zachodowi, zapadł zmrok i zaczęła się Lista osobista.

I tu mam problem, jak ująć zawartość audycji, bo proszę szanownych Forumowiczów- redaktor Metz po prostu POZAMIATAŁ 8)

A kto ciekaw, niech poszuka sobie odpowiedniej strony z trzygodzinną audycją na portalu Polskiego Radia i sam posłucha.

PS Tydzień później Metz "przesłuchał" muzyków Laboratorium na okoliczność współpracy z Niemenem -> w Liście osobistej
dzek
2019-04-16 09:17:55
W Trójce dzisiaj żałoba.I chyba dobrze,bo spłonął nie tylko budynek,ale i symbol.Niemniej wczoraj wieczorem,widząc te płomienie przypomniałem sobie pewien artykuł,który przeczytałem niedawno.Dał mi on dużo do myślenia.W tym kontekście ten pożar,przynajmniej dla mnie, nabiera jakby dodatkowego znaczenia.
https://wpolityce.pl/swiat/440800-dolin ... aiqzH0oVFw
Maciek
2019-04-17 04:22:08
dzekW Trójce dzisiaj żałoba.I chyba dobrze,bo spłonął nie tylko budynek,ale i symbol.Niemniej wczoraj wieczorem,widząc te płomienie przypomniałem sobie pewien artykuł,który przeczytałem niedawno.Dał mi on dużo do myślenia.W tym kontekście ten pożar,przynajmniej dla mnie, nabiera jakby dodatkowego znaczenia.


Nie wydaje mi się, aby forum muzyczne było najlepszym miejscem na powyższe posty, ale... nie wiem, jak często bywasz we Francji, ale zapewniam Cię, że nie jest tak źle. Z drugiej strony zastanawia mnie szukanie symboliki w bezmyślności i zaniedbaniach ludzi?! Na szczęście piękna katedra ocalała i zostanie szybko odbudowana - czego chyba nie uda się KK.
Tadeusz
2019-04-20 09:57:01
Fakt, nie jest to miejsce do omawiania tematów innych niż muzyka i sztuka, ale skoro poruszono tu temat katedry to i ja zabiorę głos, tym bardziej że katedra to dorobek kultury i sztuki europejskiej ( architektura to też sztuka ). Tragedii tej winni są sami sobie Francuzi. A to dlaczego ? Już wyjaśniam! Wszystkie budynki użyteczności publicznej ( hotele, szpitale, muzea, kościoły i inne) zabezpieczane są systemami p. poż. - czujki dymowe, czujki termiczne i instalacje tryskaczowe. Na wypadek pożaru czujki te uruchamiają instalacje tryskaczowe i zawiadamiają o zdarzeniu odpowiednie służby. Niezależnie od tego podatne ogniowi elementy konstrukcji powleka się (metale) lub impregnuje (drewno) preparatami ognioodpornymi, np. OGNIOKOR, FIRESTOP. Nawet w tak ubogim kraju jak Polska żadne to novum, a co dopiero w drugim kraju UE. Obiekty na Dolnym Śląsku, które powstały z moim udziałem, mają takie wyposażenie. Czy katedra w Paryżu była tak zaopatrzona ?! Jeśli była, to całe zdarzenie skończyłoby się na kilku kłębach dymu i wyciem syren alarmowych wozów strażackich. Na pewno nie była skoro paliła się jak wiązka suchej słomy...


Słyszy się tu i ówdzie głosy o zamiarze współfinansowana z naszego budżetu odbudowy katedry. Są to oczywiście typowe dla Polaków - frajerów- deklaracje. Zawsze chcemy dobra dla innych, a ci inni w ramach wdzięczności zawsze nas wyrolują.

Powinniśmy być dzisiaj z Francją tam, gdzie ona była z nami w 1939 roku...

Do odbudowy katedry niech dołoży się kapiący złotem Watykan, a nie Polska-kraj na dorobku.

W Polsce obiekty tego typu zaopatrzone są w polisy ubezpieczeniowe. Może ktoś wie jak jest we Francji ?

O pomoc zaapelował także Donald TUSK, a ma on tyle do powiedzenia w sprawie polskiego budżetu co wróbel w końskiej kupie g....

PS. Już widzę gorliwość Francuzów w przypadku pożaru Katedry Wrocławskiej albo Kościoła Mariackiego...
Tadeusz
2019-04-21 18:47:03
Jeszcze parę słów w sprawie katedry Notre Dame.

Standard firm ubezpieczeniowych, ubezpieczających obiekty od pożaru, wymaga zabezpieczeń obiektu w certyfikowane instalacje p. poż, o których wspominałem w poprzednim poście. Rzecz jasna mówię tu o polskich standardach, choć nie sądzę , aby we Francji było inaczej.
Obiekt wyposażony w takie instalacje jest na tyle bezpieczny, że pożar nie jest w stanie rozprzestrzenić się w takim stopniu, aby zniszczyć go doszczętnie. Stąd wniosek, że katedra nie była wyposażona w nowoczesne instalacje p.poż, co potwierdzają już fachowcy ( informacje zaczerpnięte z doniesień prasowych)
Skoro tak, to nie sądzę, aby jakaś firma zechciała ubezpieczyć ten obiekt, a zatem na odbudowę trzeba będzie wyłożyć kasę z własnej kieszeni.

No i stało się Francuzi na Wasze życzenie, ale pamiętajcie- od polskiej kasy trzymać łapki z daleka !!!

PS. Moje oba posty - ten i poprzedni - zawierają moją opinię opartą na merytorycznej wiedzy zdobytej podczas studiów w politechnice i wieloletniej praktyce w projektowaniu i realizacji obiektów. Celem jaki mi przyświecał, pisząc te posty, było uświadomienie ogółowi istoty problemu i przestrzeżenie go o możliwości indoktrynacji ze strony najprzeróżniejszych ideologów, mających na celu sięgnięcie do kieszeni naiwnych po kasę na odbudowę katedry.
Markovitz
2019-05-06 20:20:35
Z okazji 15 lat Polski w Unii Europejskiej NCK i radiowa Trójka przygotowały koncert "Chórem za Europą" transmitowany 4 V 2019 przez Program Trzeci Polskiego Radia. Okazja jak okazja, ale zaciekawiło mnie muzyczne podsumowanie tych 15 lat. Koncert prowadzili panowie: Wrona i Niedźwiecki. Obaj przed zapowiedzią kolejnych utworów przypominali najważniejsze wydarzenia nie tylko muzyczne każdego roku z tych 15 lat i prezentowali wybrane polskie utwory.

Mając w pamięci naszą dyskusję o kultywowaniu pamięci naszego Czesława przez redaktorów radiowej Trójki wsłuchiwałem się w wydarzenia roku 2004. Mówił o nich Hirek Wrona (pamiętny występ w Niedzieli z Niemenem w TVP Kultura). Wśród różnego rodzaju wydarzeń tego roku starczyło miejsca np. dla 41. Festiwalu opolskiego, na którym po raz pierwszy pojawił się hip-hop... Redaktor Niedźwiecki wspomniał artystów wykonujących utwory grane przez rozgłośnie radiowe w tymże roku: zespół Sistars, duet Krawczyk- Bartosiewicz i zespół Lady Pank (który lata wielkiego powodzenia- o ile pamiętam- miał już za sobą).

Dla smutnego acz ważnego dla naszej kultury wydarzenia z dnia 17 stycznia 2004r. miejsca nie starczyło... Nie usłyszałem o Niemenie żadnej wzmianki.
Takoż- nie było mowy o innych wydarzeniach zw. z naszym Artystą w latach następnych (a były koncerty, edycje płyt, filmy, pomniki i nadanie imienia ulicom, rondom i szkołom).

Jednym zdaniem- widocznie nie zdarzyło się nic ważniejszego od kolejnej edycji festiwalu opolskiego, czy skądinąd niezłej piosenki "Stacja Warszawa"...

Nie chcąc zostawiać Was z tym moim rozczarowaniem wkleję link do strony z archiwalnymi trójkowymi audycjami => PR 24, w których Czesław Niemen w uroczy sposób opowiadał m.in. o wymowie tekstu "Dziwny jest ten świat" (ten utwór akurat był bardzo często grany w roku 2004), o nieukończonym utworze "Piękny jest ten świat", a przede wszystkim o swoim życiu- i to w dwóch odsłonach:

-krótkiej: z wywiadu udzielonego w 1967r. Piotrowi Kaczkowskiemu,

-dłuższej: z wywiadu przeprowadzonego w 1999r. przez Hannę M. Gizę.

A wspomnianego koncertu chórów (a nawet audycji przed koncertem) można posłuchać na str. => Trójki
Ewa
2019-10-08 15:52:54
Dziś w Klubie Trójki o 21.05 wspomnienie o zmarłym wczoraj Januszu Kondratiuku.

https://www.polskieradio.pl/9/396/Artyk ... ondratiuka
Markovitz
2019-11-06 22:49:14
20 lat temu w sobotę 6 listopada w radiowej Trójce wystąpił z recitalem laureat Super Mateusza- Czesław Niemen. W ramówce po godz. 13.05 zaplanowano transmisję, ale..

.. wyemitowano tylko pierwszy utwór tj. "Pod Papugami" (z melodeklamacją "Na cześć Mateo"), zaś pozostałe utwory miały zostać nagrane i kiedyś wydane na płycie.

Rok później nasz Artysta tłumaczył, że chciałby zagrać jeszcze dwa takie koncerty i skompilować z tych nagrań album. Niestety- z wiadomego powodu- z tych planów nic nie wyszło.

A do tego wyjątkowego występu doszło głównie dzięki uporowi pani Zofii Sylwin. I ja tam byłem (i to nie sam), był także Tadeusz- późniejszy autor książkowej dyskografii Niemena.

Na widowni dostrzegłem jeszcze kilka znanych nam osób. Był tam także nasz Admin, który w sposób bardzo dojrzały ocenił, a następnie opisał na stronie N.AE. ten koncert.

Oto link do relacji Darka -> TUTAJ 8)
W Trójce przed koncertem 6 XI_1999 _zastrzeż_foto_M-Z.jpg W Trójce przed koncertem 6 XI_1999 _zastrzeż_foto_M-Z.jpg
Darek Sieradzki
2019-11-07 19:14:25
Widzę, że nawet zostałem uwieczniony :lol:

Po latach chyba najbardziej mi żal problemów z dźwiękiem. Koncerty w salach Polskiego Radia zawsze brzmiały nieskazitelnie, więc byłem nieco rozczarowany niedociągnięciami podczas tego szczególnego wydarzenia. Zasada "sam się będę miksował" zawiodła Niemena na manowce w tym przypadku, szkoda.

Oczywiście jestem przekonany, że wielościeżkowe nagranie z koncertu pozwala na naprawienie wszelkich brzmieniowych pomyłek, gdyby ktoś jednak zechciał kiedyś wydać te nagrania.
Ewa
2019-12-21 14:26:05
Jeszcze tylko do 27 grudnia można głosować na propozycje do 26. Trójkowego Topu Wszech Czasów. Wśród propozycji jest 7 utworów Niemena. :)
Link do formularza do głosowania znajdziecie na tej stronie:
https://www.polskieradio.pl/9/3188/Arty ... 3-zaglosuj
Ewa
2020-02-07 17:10:22
Wspomnienie o Romualdzie Lipko w dzisiejszej Tonacji Trójki Piotra Metza.

https://www.polskieradio.pl/9/684/Artyk ... i-7-lutego
Ewa
2021-01-16 23:34:44
Jutro w Trójce dzień z muzyką Niemena:

https://www.polskieradio.pl/9/29/Artyku ... a-w-Trojce
Domin189
2021-01-17 21:43:13
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2021-01-17 21:43:13 przez Domin189
Redakcja PR3 w artykule [iNiedziela to dzień z muzyką Czesława Niemena w Trójce![/i]"]Głos Czesława Niemena i jego muzyka towarzyszą w audycjach "Od punka do Franka weekendowo" (godz. 0.05-4.00), "Ranny wzmacniacz" (godz. 4.00-6.00), "Leniwe przedpołudnie" (godz. 11.05-12.00), "Audycja muzyczna" (godz. 14.05-15.00), "Do trzech razy nuta" (godz. 15.05-17.00) oraz "Ciemna strona mocy" (godz. 21.00-północ).

Przesłuchałem pobieżnie trzy audycje, które były wspomniane w podlinkowanej przez Ewę zapowiedzi, i... trafiłem na dwie piosenki Niemena ("Leniwe przedpołudnie" i "Poranny wzmacniacz", odpowiednio "Sen o Warszawie" i "Baw się w ciuciubabkę") - więc ktoś tu chyba na wyrost narobił słuchaczom apetytu ;) Może inni mieli więcej szczęścia i zechcą się pochwalić?

EDIT 18.01.2021 - poprawiłem literówki
Ewa
2021-01-17 21:55:57
Domin189Może inni mieli więcej szczęścia i zechcą się pochwalić?

Wprawdzie niewiele dziś słuchałam Trójki, ale ok. 13.30 trafiłam na utwór "Com uczynił".:)

Z kolei po 17.00 w "Magazynie Bardzo Kulturalnym", którego gośćmi byli zaproszeni "last minute" Wojciech Fułek i Paweł Brodowski, puszczono utwór "Zapytaj".
Markovitz
2021-01-18 22:39:45
W jednej z zapowiadanych przez Ewę i Domina nocnych audycji trafiłem na nagrania z płyt "Niemen Aerolit" i "Terra deflorata" . Prezentację utworów "Klaustrofobia" i "Zezowata bieda" poprzedzał komentarz prezentera uprzedzającego, jakie to nieaktualne brzmienie mają te nagrania... Ciekawe, że nigdy nie trafiłem na podobny komentarz przed nagraniami Tangerime Dream, czy J.M. Jarre'a... No, ale ważne że kilka nagrań z szuflady zapomnienia poszło w eter.

O tej radiowej szufladzie miałem już wcześniej napisać, ale wszelkie wypowiedzi na temat radiowej Trójki obarczone są ryzykiem awantury o pryncypia, więc powstrzymywałem się...

Teraz jednak przy dwudziestostopniowym mrozie zebrałem się na odwagę i wypalę tu z wirtualnej z dwururki :lol:

Pierwszy strzał
: nie uwierzycie, po jakie nagranie sięgnęli w ostatniej prowadzonej wspólnie audycji Wojciech Mann z przywoływaną w tym wątku Anną Gacek..?

Przyszły Wam na myśl rzadko prezentowane nagrania z progresywnego okresu Niemena..? Naprawdę..? Jeśli tak, to .. słusznie przypuszczacie!

Setki godzin spędzonych przez nadredaktora Manna w radiowym studio jakoś wcześniej nie skłoniły go do sięgnięcia po muzykę z albumu nagranego przez Niemena zagranicą.

I nagle taki pomysł, po czym trach i pan Mann ląduje jako ekscentryczny komentator polityczny na Fb! Tego nawet Kazik by nie wymyślił, a przecież zarazę niby to przewidział... :wink:

Po majowym kryzysie wielu starszych słuchaczy zadeklarowało poparcie dla stacji tworzonych przez znanych ex-prezenterów PR3, a mimo to wciąż na Fb komentują audycje w Trójce!

Z ważnych informacji, że Boniek zwolnił Brzęczka... No, rzeczywiście- taka tu ideologia! A wciąż padają zarzuty, że w przeglądzie prasy jest już nie tylko Gazeta Wyborcza i POLITYKA!


Strzał drugi: Podoba mi się muzyczna oferta Trójki. Od czasu, gdy z powodu usunięcia z LP3 protest-songu Kazika odeszli znani prezenterzy, zauważam świeże podejście nowo pozyskanych dziennikarzy.
Wśród nich wyróżnia się Michał Kirmuć (z dawnego Teraz Rocka). Okazuje się, że tuż przed Bożym Narodzeniem można odtworzyć piosenki poświęcone tematyce świątecznej i nie ma w tym śladu dewocji.

Swoje poletka muzyczne z klasą uprawiają panowie Marek Wiernik, Michał Margański i pozyskany z Czwórki Radosław Okrasko.

Mniej jest okienek poświęconych różnym raczej mało-radiowym tematom, które do niedawna były utrapieniem słuchaczy Trójki.

Do maja 2020r. to radio nie grało- ono ględziło z przerwami na muzykę. Teraz- Organek sarka na rząd, a PR3 gra Organka. Rojek się dystansuje- Trójka nadaje koncert Rojka.

Wypis z playlisty: ACe/pierun/DeCe, Cohen, Kora z Maanamem i Maanam bez Kory. Zawiałow i Zalewski, Kazik i Muniek, a przy nich Radiohead i Moby, Chemical Brothers i McCartney. Źle..?

Oczywiście jest jeszcze wiele do stanu satysfakcjonującego mnie jako umiarkowanie wiernego słuchacza, ale nowy zespół radiowców jest na dobrej drodze.

Wróćmy do rocznicowo- niemenowych audycji w Programie Trzecim Polskiego Radia. Okazuje się, że na antenie Trójki jednak mogą zagościć nie tylko przeboje Niemena z lat 1966-1969...

Domin.. ktoś tu chyba na wyrost narobił słuchaczom apetytu ;) Może inni mieli więcej szczęścia i zechcą się pochwalić?

A proszę bardzo- oto skan z fragmentem playlisty niedzielnej audycji Od punka do Franka weekendowo ->
Od punka do Franka weekendowo- playlista Trójki 17 I 2021 od 0_05_do_4_00.jpg Od punka do Franka weekendowo- playlista Trójki 17 I 2021 od 0_05_do_4_00.jpg
Ewa
2021-01-20 18:55:19
Markovitz
...nie uwierzycie, po jakie nagranie sięgnęli w ostatniej prowadzonej wspólnie audycji Wojciech Mann z przywoływaną w tym wątku Anną Gacek

Ja wierzę, bo akurat słuchałam tej audycji. :) Przy okazji tematu o kwiatach Mann puścił utwór "Lilacs & champagne". I wcale nie był to jedyny utwór z zagranicznego albumu Niemena w audycjach Manna... Zresztą w swoich audycjach prezentował on głównie mniej znanych wykonawców ze swojej płytoteki i kontynuuje to w swoich audycjach w Radiu Nowy Świat. Nie zajmuje się więc tylko komentowaniem politycznych wydarzeń na fb. ;)
A skoro mowa o audycji duetu Mann-Gacek, to pamiętam też, jak w zeszłym roku przy okazji tematu o wietrze leciał Niemen i utwór "Sprzedaj mnie wiatrowi".

Markovitz Podoba mi się muzyczna oferta Trójki. Od czasu, gdy z powodu usunięcia z LP3 protest-songu Kazika odeszli znani prezenterzy, zauważam świeże podejście nowo pozyskanych dziennikarzy.

Rzeczywiście, bardzo świeże - tak sepleniącego i bełkoczącego prezentera jak Jędrzej Kodymowski jeszcze w radiu nie słyszałam. Rozumiem, że ma swoje osiągnięcia w muzyce, ale czy koniecznie trzeba było go zatrudniać w radiu?

MarkovitzMniej jest okienek poświęconych różnym raczej mało-radiowym tematom, które do niedawna były utrapieniem słuchaczy Trójki.
Nie wiem jakie tematy są dla Ciebie mało-radiowe? Ja uważam, że o wszystkim można rozmawiać w radiu, byle robić to w interesujący sposób.

MarkovitzDo maja 2020r. to radio nie grało- ono ględziło z przerwami na muzykę
.
Moim zdaniem to audycje publicystyczne na żywo z udziałem słuchaczy były mocną stroną Trójki. Przez wiele lat niemal codziennie słuchałam audycji "Za, a nawet przeciw" i bardzo mi jej brakowało, kiedy obecne władze ją zdjęły. Na szczęście znów mogę jej słuchać, tyle, że pod nieco innym tytułem i w innym radiu.
Jeśli chce się słuchać samej muzyki, to jest dużo innych stacji, które takową puszczają.
Trójka to nie była tylko muzyka- to przede wszystkim byli ludzie- ulubieni prezenterzy, który naprawdę kochali to radio, no i słuchacze, tworzący pewną wspólnotę. I ta wzajemna interakcja prezenterów i słuchaczy była tym, czym to radio wyróżniało się wśród innych. To wszystko budowało się przez wiele lat, a zostało zniszczone w bardzo krótkim czasie. Pytanie tylko, po co? Większość starych słuchaczy słucha teraz Nowego Świata albo Radia 3,5,7, a nowi słuchacze raczej nie przybywają, bo słuchalność dramatycznie spadła.
Nie wierzę, że obecna Trójka dorówna kiedyś tej starej. Na to trzeba długich lat, no i przyjaznej atmosfery, a ta obecna niestety nikomu nie służy.

Cieszę się, że puścili w niedzielę tyle nagrań Niemena, ale to pewnie było tylko okazjonalnie. Zresztą nie było ani jednej audycji w całości poświęconej Niemenowi.
Nie ma już w Trójce nawet Piotra Metza, który w ostatnich latach robił takie audycje, a nie sądzę, żeby nowi prezenterzy mieli na temat Niemena wystarczająco dużą wiedzę.
dzek
2021-02-04 09:21:52
Ja Trójki właściwie nie słucham,choć pamietam,że latem,podczas wycieczek rowerowych zdarzało mi się coś tam posłuchać.I rzeczywiście.Poczułem pewną świeżość,bo jednak starzy redaktorzy Trójki byli tak dla mnie boleśnie przewidywalni,że już po 3 piosenkach można było prawie w ciemno powiedzieć jaki pan akurat audycję prowadzi.
Natomiast ja tej stacji nie słucham nie ze względów politycznych czy też jakiegoś dramatycznego poziomu tych audycji tylko dlatego,że ja w radiu przestałem już szukać muzyki.O ile w latach 70-tych czy 80-tych taki Piotr Kaczkowski kształtował gusta milionów słuchaczy tak teraz większość rzeczy,które szukam znajdę w internecie.Ja się starzeję a redaktorzy Trójki stają się coraz młodsi i nieuchronne jest,że nasze gustą się coraz bardziej rozjeżdżają.
Poza tym ja szukam bardziej teraz owego,jak to chyba nazwał Markovitz ,ględzenia niż muzyki.W Jedynce ,między 4 a 5 rano w każdy czwartek są przypominane archiwalne audycje,ktore kiedyś były w Trójce,"Reminiscencje muzyczne"Jana Webera.Mimo,że ja na muzyce klasycznej się kompletnie nie znam to ten gość mówił o muzyce z taką pasją i znawstwem,że nawet dla takiego laika jak ja jest to ciekawe.Czy dzisiaj taka audycja miała by szansę gościć na antenie Trójki?Śmiem wątpić.Albo weźmy taką cykliczną audycję w Jedynce .w której profesor Andrzej Nowak mówi o historii Polski.Prawie 45 minut ciekawych opowieści bez żadnych reklam.To jest dopiero ciekawe.Dużo ciekawsze dla mnie niż to czy jakiś zespół nagrał taką czy inną piosenkę.Albo reportaże.To też jest specyfika i fenomen polskiego radia.Kiedyś w Trójce była audycja "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".To też była świetna audycja.
W Polsce żyją jeszcze ludzie,którzy są świadkami dawnych czasów.Zapraszajmy ich,póki jeszcze żyją.Całkiem niedawno ,jeszcze w starej Trójce gościem Michała Olszańskiego był Jerzy Gruza.Człowiek,który był świadkiem jak rodzi się telewizja w Polsce i generalnie był swoistym fenomenem.Już nie żyje.Jakieś 2 lata temu gościem K.Stoparczyk był z kolei Jerzy Pilch.I on również nas opuścił.Można by takie nazwiska mnożyć.
Muzyka jest też oczywiście potrzebna,ale najlepiej jeśli mówi o niej np ktoś taki jak J.P.Wróblewski.To kolejny fenomen,którego audycja gości w Trójce już chyba ponad 50 lat.Ale cóż,ludzie wolą słuchać anglojęzyczną papkę ,o której redaktorzy mówią z takim namaszczeniem,że czasem aż żal słuchać.
Ale skoro najważniejsza w radiu jest nie jakość tylko słupki słuchalności,to czego można oczekiwać od takiej Trójki?
Tadeusz wspomniał zdaje się kiedyś jak to jechał przez Hiszpanię czy Portugalię i tam,w przeciwieństwie do naszych stacji,w ich radiu gościła głównie rodzima muzyka.Promujmy i my naszą kulturę i naszą muzykę,nie ograniczając się tylko do bieżących gwiazd czy gwiazdeczek,o których pewnie za parę lat nikt nie będzie pamiętał.Wiem,że te moje marzenia są z gatunku tych nie do spełnienia,bo w tej chwili o wszystkim decyduje kasa.
Nie słucham stacji komercyjnych ,ale jak mi się przez przypadek zdarzy to mam wrażenie,że tam najważniejsza jest reklama,a tylko dodatkiem do niej jest bezsensowna paplanina redaktorów i owa muzyczna sieczka.Trójka pewnie też pójdzie w tym kierunku.
Tadeusz
2021-02-04 13:07:26
Ale cóż, ludzie wolą słuchać anglojęzyczną papkę ,o której redaktorzy mówią z takim namaszczeniem,że czasem aż żal słuchać.

Masz rację, rozgłośnie są "napapkowane" chłamem do obrzydzenia. Po angielsku- to już "cudo na kiju "
Ja też szukam muzyki w Internecie. Jest tam tego ogrom, można wybrać coś dla siebie, a i często odkrywa się rzeczy, o których pojęcia się nie miało, że istnieją. Mnie muzyka szeroko rozumiana jako rockowa już dawno się przejadła. Słucham czasami starych kawałków - lata 50-70 -te.

Współcześni polscy wokaliści też specjalizują się w piosenkach, które ja nazywam nierozróżnialnymi. Mdła wokalistyka, brak wyrazistej melodii i do tego natłok instrumentów, a całość opatrzona wywijającymi się bez sensu tancerkami i tancerzami. Wydaje się, że muzykę tę komponuje jako tło do tzw. show - różnobarwne laserowe światła i długonogie tancerki.

Tak pół żartem, pół serio - pierwsze występy sceniczne proponujące kankana były odbierane przez widzów ze zgorszeniem - identycznie jak ja odbieram współczesne popisy taneczno-wokalne. :D

Ciekawa jest muzyka portugalska i hiszpańska - intrygująca melodyka i rytmika, ciekawa technika wokalna. Tego rodzaju muzyki słucham najczęściej, no i jeszcze trochę, jak już wspomniałem wyżej, muzyki "czarnej" z lat 50-70 - tych. W hiszpańskich i portugalskich rozgłośniach też "leci" anglosaski chłam, ale z umiarem.

Skoro piszę tu rozgłośniach południowej Europy , to wspomnieć warto o rozgłośniach chorwackich, one też serwują dużo rodzimej i ciekawej muzyki, ale już włoskie, podobnie jak nasze, całkowicie uległy współczesnej anglosaskiej szmirze.
Są to moje bezpośrednie obserwacje i myślę, że się nie mylę.

A może jest tak, że to nasi redaktorzy mają specyficzny gust, a de facto są anglojęzyczni wykonawcy, których chętnie by się posłuchało ? Tylko, że ja tam nie byłem, bo nie ma po co, i nic na ten temat nie wiem.

PS Szczególnie wyróżnia się w kształtowaniu gustów słuchaczy Marek Sierocki z Tele Ekspresu. Właściwie to mógłby przez trzydzieści lat-odkąd tam prezentuje "muzykę" - grać każdego dnia ten sam kawałek i nikt by się nie zorientował, że coś nie tak, a on zarabiałby kasę za FRICO.
Markovitz
2021-12-22 14:33:26
Dziś (22 XII 2021) mamy Dzień z muzyką Grzegorza Ciechowskiego w radiowej Trójce (audycje można odsłuchać także później) 8)

"Mijają lata, zostają piosenki"- to jakże wymowny tytuł cyklu audycji z piosenkami 20-lecia międzywojennego, a obecnie nazwa kanału na -> MojepolskieRadio.pl.

Odnotowaliśmy już istnienie takich kanałów (stream) jak: Norwid, Nowa Tradycja, Klenczon i Piosenki Krzysztofa Krawczyka, a od kilku dni działa Cyfrowe Radio Gwiazdka.

W dniu 20. rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego dodano nowy kanał -> Ciechowski Non Stop i specjalny serwis poświęcony temu u nas najważniejszemu Twórcy lat 80.

W tytule kanału tematycznego zabrakło nazwy REPUBLIKA, ale muzyka w wykonaniu tego zespołu jest lwią częścią repertuaru emitowanego 24h na dobę pod w/w linkiem.



Ps Co do roli tzw.oprawcy muzycznego Teleexpressu- w dużej części podzielam zastrzeżenia zawarte w wypowiedzi Tadeusza...

Z niedowierzaniem czytałem fragment książki W. Górki opowiadający o tym, jak to M.Sierocki w latach 70. pasjami chadzał na koncerty SBB.

To jednak chyba Witek Górka na nie chodził i w ten sposób uzupełnił ubogi krajobraz muzyczny malowany wspomnieniami red. Sierockiego.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony