Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

NIEMEN w TVP KULTURA 2006-10-01 - 2023-02-16 Markovitz 233 135942
Markovitz
2006-10-01 08:55:15
Kanał TVP Kultura otrzymał w Wenecji prestiżową nagrodę telewizyjną Hot Bird TV Award , zwaną satelitarnym Oscarem. Kultura została uznana za najlepszy europejski kanał tematyczny o profilu kulturalnym. Uznanie i i gratulacje dla całego Zespołu !

To dobra okazja, aby bieżące informacje o programach w TVP Kultura z topiku "Z archiwów TVP" przeniosły się do nowego tematu o nośnej i czytelnej nazwie 8)

Już w listopadzie jest szansa na piosenki rosyjskie, a trochę później recital Niemena - Sopot'80...

Od przyszłego roku ma ruszyć nowy kanał -TVP Rozrywka. Pewnie - płatny...
Markovitz
2006-10-10 09:42:11
Pani Magda Umer zwróciła się z prośbą do TVP Kultura o przypomnienie programów z Dnia Marka Grechuty. Wesprzyjcie ten głos, jeśli możecie.

Z ostatniej chwili : w niedzielę 15 X od 17-tej TVP Kultura pokaże programy z Markiem Grechutą

[*]

W koncercie o godz.21-ej : J.K. Pawluśkiewicz na fortepianie, J.Grzywacz na keybordach, bracia Ścierańscy, M. Bałata w chórku.
blackmoore
2006-10-31 17:26:20

Od przyszłego roku ma ruszyć nowy kanał -TVP Rozrywka. Pewnie - płatny...

Kodowany, ale bezpłatny. Będzie dostępny na kablówkach i z satelity.
matt
2006-10-31 23:51:12
To juz bylo anonsowane. Ale tym razem ze szczegołami:


Sobota (04.11.2006)

16:45 Czesław Niemen, 1970

Czesław Niemen śpiewa utwory "Jednego serca", "Mów do mnie jeszcze" i "Kwiaty ojczyste" z towarzyszeniem zespołów Enigmatic i Alibabki.

Powtorka w niedziele (5.11)
matt
2006-11-13 23:50:18
14 XI
22:45
Archiwum Jazzu i Rocka - Studio Gama. Recital Czesława Niemena


i powtorka 15 XI
10:45
Archiwum Jazzu i Rocka - Studio Gama. Recital Czesława Niemena



a opis programu:

Rosyjskie i ukraińskie melodie ludowe w wykonaniu Czesława Niemena.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2006-11-15 20:48:58
Jak pięknie śpiewał Czesiulek wczoraj i dzisiaj na TV Kultura :D
I też powiedział swoje znane "nie mam tego monitora panie inżynierze"
Z tego co wiem , był chyba ze dwa razy na pokazie mody.
I pewnie dlatego go zakazują gdzie tylko się da i komu się da.
Teraz to sobie odbijają. Ale owoc zakazany rośnie i smakuje jeszcze lepiej! :( :) :wink:
Markovitz
2006-11-18 12:33:27
Klimat dla muzyki NAE troszkę się ocieplił , choć do satysfakcji daleko.

Już 20 XI powtórka Enigmatica i programu "Moje zapatrzenie".

Kiedy w Słupsku będzie trwał festiwal, w Kulturze zobaczyć będzie można film "Zofia".

W grudniu - Sopot'80.

Ale co dla nas teraz najważniejsze -wróciła nadzieja :) .
matt
2006-11-19 11:38:18
Dla uscislenia:

Poniedziałek (20.11.2006)

18:20
Czesław Niemen, 1970


18:35
Moje zapatrzenie - Czesław Niemen, 1979


O Moje zapatrzenie prosilem na forum tvp Kulutra jakis czas temu - ciekaw jestem na ile to zawazylo na powtorce programu? Ale mozliwe ze mialo to jakies znaczenie. Dlatego zachecam, moze warto pisac.
Markovitz
2006-11-28 11:56:17
mattO Moje zapatrzenie prosilem na forum tvp Kulutra jakis czas temu - ciekaw jestem na ile to zaważyło na powtórce programu?

Każdy głos waży.

9 grudnia przekonają się o tym nieliczni , którzy nie zwątpili w dzień SBB w Kulturze.

A 10 grudnia o 10.40 na życzenie : Czesław Niemen - koncert: Sopot '80 (Czy mnie jeszcze.., Wspomnienie i finał Hymnu do Matki Z.).

I ja zachęcam do wpisów na forum Kultury

Przynajmniej my jako fani doceńmy, to co robi dla popularyzacji muzyki Niemena Redakcja tej stacji ...
Ewa
2006-11-28 17:36:50
Markovitz
A 10 grudnia o 10.40 na życzenie : Czesław Niemen - koncert: Sopot '80 (Czy mnie jeszcze.., Wspomnienie i finał Hymnu do Matki Z.).

Czy to znaczy, że nie zachował się cały występ?
Ale cieszmy się tym, co mamy. Dobrze, że jest ta Kultura. :D

A dziś wieczorem Nalepa i Breakout. 8)
Markovitz
2006-11-28 19:49:05
Z tego Sopotu'80 -to wszystko , co pamiętam.

A dziś wieczorem Nalepa i Breakout.


O SBB i Nalepie - można pisać dużymi literami . Artyści się cieszą , Fani się cieszą. Jest fajnie :)
matt
2006-11-29 16:07:27
Ewa
Markovitz
A 10 grudnia o 10.40 na życzenie : Czesław Niemen - koncert: Sopot '80 (Czy mnie jeszcze.., Wspomnienie i finał Hymnu do Matki Z.).

Czy to znaczy, że nie zachował się cały występ?



Ewie chyba chodzi o final Hymnu. Czy :N: zaspiewal tam final czy ucieli wystep?

Tak czy siak odliczamy dni :wink:
Markovitz
2006-11-29 17:08:24
matt Czy :N: zaśpiewał tam finał, czy ucięli występ ?

Z półplaybacku (podkład i chóry) zaśpiewał sam finał Hymnu do Matki Z. , czyli jak chce Ewa wersję skróconą .. właściwie mocno skróconą :)
Natomiast te dwa starsze przeboje wykonał w orkiestrowej aranżacji Zb.Górnego (w 2004r. przypomniała te wykonania stacja Mtv Classic ).
Nie pamiętam już, czy wykonał w 1980r. Nim przyjdzie wiosna , a przecież powinien, bo ta piosenka rok wcześniej przyniosła Mu wielkie powodzenie na festiwalu w Sopocie).
Z powtórką tego programu może być ciężko, więc jeśli ktoś czeka 26 lat - powinien wygospodarować chwilkę.
Ewa
2006-11-29 18:01:11
Markovitz Nie pamiętam już, czy wykonał w 1980r. Nim przyjdzie wiosna...

Na pewno wykonał, sama to nagrywałam. :)
Ed
2006-11-29 19:19:58
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-11-29 19:19:58 przez Ed
EwaNa pewno wykonał, sama to nagrywałam. :)


... nie sama, nie sama... ;)
Ewa
2006-11-29 20:00:42
No dobrze, może nie sama... ale własnoręcznie. :)
matt
2006-12-01 17:09:32
"Wklejka" z programu tvp Kultury:


10.12.2006 (Niedziela), godzina: 10:45
1980
czas trwania: 20 minut
/bez ograniczeń wiekowych/

producent: Producent T1D


Fragment występu Czesława Niemena na Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1980 roku.



i ja jeszcze wroce do tematu, ktory omawialismy.
Markovitz mowi ze z Sopotu'80 to wszystko co pamieta. A dlaczego w opisie programu jest napisane "fragment"? Dlatego znowu zapytam czy to Kultura pokazuje fragment koncertu ktory ma, czy pokazuja calosc ktora jest w archiwach (czyli fragment koncertu zostal nagrany)?
Ewa
2006-12-01 20:09:39
To, co ja mam nagrane, nie trwa więcej niż 20 minut, więc myślę, że to jednak całość.
Ale może Ed nagrał więcej? :wink:
Ed
2006-12-02 09:13:16
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-12-02 09:13:16 przez Ed
EwaTo, co ja mam nagrane, nie trwa więcej niż 20 minut, więc myślę, że to jednak całość.
Ale może Ed nagrał więcej? :wink:

...z tego co pamiętam to było kilka piosenek orkiestrowych, fragmenty Hymnu i Nim przyjdzie wiosna... nie pamiętam czy był Pokój... a czy to tylko 20 minut??? chyba trochę dłużej... ;)
zobaczymy...
Markovitz
2006-12-03 15:38:57
Ed... nie pamiętam czy był Pokój...


"Pokoju" wtedy raczej nie wykonał. I.. chyba dobrze, bo to piosenka nie na ten festiwal, zwłaszcza że wersja solo sporo traci w porównaniu z o rok wcześniejszą wersją z zespołem.

Matt ... znowu zapytam: czy Kultura pokazuje fragment koncertu który ma, czy pokazują całość która jest w archiwach (czyli fragment koncertu, który zostal nagrany)?


Z reguły pokazują wszystko, co się zachowało. Nieznacznie okrojony (głównie z przerw technicznych i przydługich zapowiedzi :N:-a) był Sopot'74.
Markovitz
2006-12-04 17:19:44
Przypomnę tylko, że jutro - 5 grudnia :
- rano o 9.30 SBB z koncertu na JJ'79 ,
- późnym wieczorem (22.45) z cyklu archiwum jazzu i rocka- koncert grupy Krzak (powtórka 6 XII 12.20).

W perspektywie jeszcze sobota i od 17-tej Dzień SBB w tvp Kultura.
W niedzielę na deser koncert :N:-a z festiwalu w Sopocie (22 VIII 1980r.). Mają znaleźć się tam wszystkie utwory, które wymieniłem wcześniej :)
matt
2006-12-05 00:22:17
MarkovitzNieznacznie okrojony (głównie z przerw technicznych i przydługich zapowiedzi :N:-a) był Sopot'74.


ooo, ta wiadomosc raczej mnie nie pocieszyla :( . Jesli chodzi o przerwy techniczne to ok. Ale jak mowa o zapowiedziach - teraz czuje sie naprawde zawiedzony :cry: . Wielka szkoda...
Markovitz
2006-12-14 19:39:34
matt
MarkovitzNieznacznie okrojony (głównie z przerw technicznych i przydługich zapowiedzi :N:-a) był Sopot'74.
Jesli chodzi o przerwy techniczne to ok.
Ale jak mowa o zapowiedziach - teraz czuje sie naprawde zawiedzony :cry: ...


Dobrze, że tylko o takich zawodach tu mowa. Mam nadzieję, że dylemat : z zapowiedziami, czy bez ? powróci, jeśli w ogóle kiedyś dojdzie do wydania koncertu na DVD. Ale - jak już pisałem - nic na siłę...

Warto się zastanowić nad kolejnym ważnymi wpisami Andrzeja na Forum Kultury. Z postu Andrzeja pochodzi tytuł sobotniego bloku Korzenie Kultury 8)

Szansę na emisję w styczniu ma unikalny program "Co zrobić z życiem, które trwa tylko chwilę ?" z poezją R.Tagore (nie znajdziecie go nawet w wykazie z Dyskografii).

P.S. 21 i 22 grudnia dwa koncerty Franka Zappa (ten drugi to "Yellow Shark").
Na 22 -go zaplanowano także kolejną emisję jubileuszowego koncertu Laborki (o godz.16.10)
Markovitz
2007-01-02 10:37:47
Z soboty na niedzielę 13/14 stycznia o 02.55 koncert Niemen-Urbaniak Duo (z.Karolakiem) z Jazz Jamboree '86.

Trzynastego stycznia Korzenie Kultury będą poświęcone modzie... :)

17 I kolejną w kolejną rocznicę - cisza.

Czy w ten sam sposób minie rocznica urodzin-zależy od Waszych wpisów na forum Kultury.

W dniu 20 stycznia o 16.35 TVP Kultura ponownie wyemituje program "Moje zapatrzenie".

Być może obraz niesłychanie rodzinnego programu pozwoli na chwilę wyprowadzić się z błędnych myśli lasu ....[/color]

Przemilczanie dokonań Niemena -to smutny temat.

Na szczęście TVP Kultura w ostatnim roku emisją 12 tytułów (koncertów, filmów i programów tv) skutecznie nadrobiła zaległości ostatnich dziesięcioleci. No i forum... O takich wydarzeniach jak Festiwal w Słupsku, czy wręczeniu nagrody norwidowskiej z innych mediów (publicznych i prywatnych) poza forum właściwie trudno było czegoś się dowiedzieć .
stan.i.slaw N.AE.
2007-01-02 11:23:53
Czy cisza w TVP W DNIACH 17 STYCZ. i 16 LUT.,świadzczy o przypadku czy też tak zaplanowano?Zatem,nie czekając , będę ...PAMIĘTAĆ !!! i zrealizujemy coś .Sądzę ,że na wielu kontynentach kochający NIEMENA również zapalą świece!
stan.i.slaw N.AE.
2007-01-03 09:06:48
Jestem zdecydowanym przeciwnikiem...milczenia, to ...kroki milowe do "zacierania śladów" o których mówił NIEMEN w jednym z ostatnich wywiadów.Dziękuję Pawłowi Brodowskiemu-"Jazz Forum",który zamieści relację z I festiwalu ze Słupska w styczniowym numerze."Jazz Forum " przedstawił sprawę "nagrody norwidowskiej".Przy okazji powiem ,że dzieła Janusza Popławskiego np"Gitara i bas",czekają na...światło dzienne.?!Istotnie,TVP-Kultura czyni wiele ,chwała im.To ,że są milczenia ,nie zwalnia nas z moralnego obowiązku wykrzyczenia do wszystkich...fani nie bądzcie obojętni .Nie pytajcie co KTOŚ dla was zrobi ,tylko siebie zapytajcie co zrobiliście... dla NIEMENA . "Cisza jest głosów zbieraniem"!!!Czyń to na pamiątkę NIEMENA-WSZYSCY RAZEM I KAŻDY Z OSOBNA.Nie patrzmy "innym w okna".
Markovitz
2007-01-24 19:28:28
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2007-01-24 19:28:28 przez Markovitz
W rocznicowej audycji Radia Dla Ciebie byl także fragment poezji hinduskiej w interpretacji :N:-a.
Po "Ciepłych słowach" audycja nabrała naprawdę swojskiego klimatu...
Czy wiecie z jakiego programu telewizyjnego pochodzi ta pieśń .. ?



Nocą z 7 na 8 lutego: Niemen Aerolit z Sopotu '74 o godz. 3.20; także późno
w nocy z 8 na 9 lutego: Niemen, Urbaniak, Karolak na JJ' 86 o 3.30.
Ewa
2007-01-24 20:18:13
Markovitz
Po "Ciepłych słowach" audycja nabrała naprawdę swojskiego klimatu...
Czy wiecie z jakiego programu telewizyjnego pochodzi ta pieśń ..?

Wiemy,wiemy, bo tytuł podałeś na forum Kultury:)
Mam nadzieję, że uda się go zobaczyć w TVP Kultura.

Podaję jeszcze raz programy z Kultury, żeby nie przegapić:
W nocy z 27 /28 stycznia- Studio Jazzowe Polskiego Radia na JJ'70 -uwaga o godz. .. 03.05

O ludzkiej porze 6 lutego,12.30- film "Kulig" z Kobielą , Skaldami i N-Czarnymi.
Nocą z 7 na 8 lutego: Niemen Aerolit z Sopotu '74 o godz. 3.20; także późno
w nocy z 8 na 9 lutego: Niemen, Urbaniak, Karolak na JJ' 86 o 3.30.
Markovitz
2007-01-27 09:57:46
Tak jak w kinie brzmi trzeci dzwonek ... Ten bardzo oczekiwany acz niepewny seans w TVP Kultura może objąć szerzej nieznane programy z :N:-em . Trzeba się pośpieszyć :idea:

Zmobilizujcie się i weźcie przykład z fanów SBB, którzy sporo piszą na forum Kultury

Najbliższe programy :
W nocy z 27 /28 stycznia- Studio Jazzowe Polskiego Radia na JJ'70 -uwaga o godz. .. 03.05
W niedzielę 28 stycznia od 10.40 programy z SBB i o 22.15 Z archiwum : "Przeboje młodzieżowe" cz.2 (m.in.N-Cz.)
Markovitz
2007-01-31 08:44:08
W lutym w TVP Kultura :

6 lutego o 12.30- film "Kulig" z Kobielą , Skaldami i N-Cz.

z 7 na 8 lutego: Niemen Aerolit z Sopotu '74 o godz. 3.20; także późno ..

.. z 8 na 9 lutego: Niemen- Urbaniak na JJ' 86 o 3.30,

11 lutego o 21.55 Z archiwum jazzu i rocka: Szukamy przebojów "Polskich Nagrań"

12 lutego o 16.25 "Kobiela na plaży" i Wiem, że nie wrócisz

A pewnego dnia wieczorem..
:wink:

A tak nie wierzyliście, że te wpisy na forum Kultury mają sens...
Ewa
2007-01-31 09:15:31
Markovitz
A pewnego dnia wieczorem..[/b] :wink:

Domyślam się, co będzie, ale może zdradzisz szczegóły, kiedy to będzie? :)
I co to za drugi program? :wink:
Markovitz
2007-01-31 09:39:56
Ewa
Markovitz
A pewnego dnia wieczorem..

Domyślam się, co będzie, ale może zdradzisz szczegóły, kiedy to będzie? :)
I co to za drugi program?


"Cóż warte życie, które trwa tylko mgnienie..?", a pierwszy to A Miłość największym jest darem.

Obydwa programy niosą wiele ciepłych słów i uczuć ubranych w poezję polskich Romantyków (pierwszy ) oraz teksty Rabindranatha Tagore (drugi).
Andrzej Mróz
2007-02-07 09:13:30
Uwaga !

Emisja tych dwóch widowisk planowana jest t y l k o w dniu 16 lutego 2007r.. Początek seansu o godz. 22.35.
Wcześniej w tvp Kultura mamy szansę zobaczyć :

z 7 na 8 lutego: Niemen Aerolit z Sopotu '74 o godz. 3.20; także późno ..

.. z 8 na 9 lutego: Niemen- Urbaniak na JJ' 86 o 3.30,

11 lutego o 12.35 Moje Zapatrzenie , a o godz. 21.55 Szukamy przebojów "Polskich Nagrań" (powt. 12 II o 10.00)

12 lutego o 16.25 "Kobiela na plaży" i Wiem, że nie wrócisz
Piotr Starzyński
2007-02-07 21:28:20
Marku, dotrwałeś!!!! :lol:
100 lat,100 lat...2000postów!
Po-zdrowie-nia serdeczne
matt
2007-02-08 00:21:40
Andrzej Mróztakże późno .. ]


a niech bedzie pozno :!: wazne ze pokazuja :D
Markovitz
2007-02-11 09:07:22
Andrzej Mróz ... w tvp Kultura mamy szansę zobaczyć :

11 lutego o 12.35 Moje Zapatrzenie (...)

11 lutego o 18.55 (uzup. M-tz) i 12 lutego o 16.25 - "Kobiela na plaży" i Wiem, że nie wrócisz

11 lutego o 21.55 Szukamy przebojów Polskich Nagrań (powt. 12 lutego o 10.00 zred. M-tz[/size])

W programie "Szukamy przebojów Polskich Nagrań" można przypomnieć sobie wykonawców, o których czasem piszemy na tym forum : Marek Grechuta, Urszula Sipińska, Anna German, Andrzej Dąbrowski, Tadeusz Woźniak, Dwa plus Jeden, Alibabki i inni.
Wśród gości : Edyta Wojtczak, Mateusz Święcicki, Szymon Kobyliński i Jerzy Gruza .
Ten popularny w 1972r. program prowadziła Irena Dziedzic.


O tym programie nie znajdziecie informacji w książkach :

Cóż warte życie, które trwa tylko mgnienie ?

Oto tytuły (incipit.) utworów muzycznych w nim wykorzystanych :

-"Cały dzień, jaki może dziewczyna posiadać...",
-"Taniec hinduski" (tańczy Aleksandra Pomorska),
-"Czy mam nazwać boginią tę strojną dziewicę...",
-"Ciepłe słowa, co płyną z ust pełnych dobroci..." *,
- utwór instrumentalny o nieznanym tytule (słychać go w tle recytacji Marka Obertyna i Henryka Machalicy).
Program ten wyreżyserował w 1987r. Konstanty Ciciszwili.


*ten tytuł do tekstu R.Tagore jest wymieniony tylko w Dyskografii T.Sklińskiego
cocomo
2007-02-12 21:47:41
TVP Kultura zmierza w dobrym kierunku - ostatnio coraz więcej się pojawia różnych perełek big-beatowo-jazzowo-rockowych. I dobrze - szkoda żeby takie cymesy zalegały w archiwach. Wielkie dzięki dla Markowitza za regularne alerty nt. najciekawszych pozycji - program TVP Kultura często drukowany jest bez pozycji, które nadawane są w środku nocy i łatwo coś przegapić.

Z ostatnio nadanych rzeczy szczególnie podobało mi się "Moje zapatrzenie" - bardzo lubię przez niektórych niedocenianą płytę "Postscriptum".

Jeżeli ktoś nie miał możliwości obejrzeć ostatnio nadawanych pozycji - mogę wspomóc nagraniem - proszę o kontakt na priv lub "pm".
Waldorf
2007-02-16 22:08:12
Pięknie było (w szczególności "A miłość największym jest darem", a dokładniej "lejmotyw" :-) )... i na szczęście dzięki Tobie Markovitzu nie przegapiłem!
Ewa
2007-02-16 22:31:12
Masz rację, Waldorfie, było pięknie. Wzruszający ten świąteczny program.
Pieśni hinduskie też mi się podobały, szkoda tylko, że na "Ciepłych słowach" zabrakło obrazu.
Markovitz
2007-02-16 23:17:01
Ważne korekty i uzupełnienia :

Pieśń z pierwszego programu (A miłość ..) składa się z dwóch fragm. utworów Norwida :
Do Najświętszej Panny Marii- litania + Rzecz o wolności słowa

Sprawdziłem, bo wątpliwości zgłosił mi Roman.

Ewie podobały się Pieśni hinduskie . Mi też zwłaszcza ta pierwsza - o dziewczynie :oops:


Uważnie posłuchał jej Andrzej Mróz i zgłosił mi korektę :

"Cały wdzięk, jaki dziewczyna może posiadać ". "Wdzięk" a nie "dzień".


.. szkoda tylko, że na "Ciepłych słowach
" zabrakło obrazu

Asceza :wink:

Trochę obawiałem się, czy dojdzie do emisji, bo w telewizji brak obrazu traktują jak usterkę, choć być może .. taki właśnie był zamysł reżysera.

A wygląda to tak :

27:29 sekwencja przedstawiająca związek czasu i śmierci- w ostatnim zdaniu pada tytuł "Cóż warte życie...".
28:31 Zaczyna się utwór "Ciepłe słowa ..." i obraz znika...
32:28 Koniec nagrania, a więc przez 4 min. i 1 sek. jesteśmy "tylko" ze słowem.

I chyba przez to nie pokazywano tego programu tyle lat.
[/color]

Ale pierwszą przeszkodą do pokonania była cena emisji widowiska...
Słona jak dla tak skromnej stacji jak tvp Kultura. Tym większe dzięki !

Marzy mi się jeszcze "Mindowe" w reż.B.Forda-Hanaoki (nie mogą znaleźć) oraz filmy z Olsztyńską Pantomimą Głuchych z choreografią prof. Głuszczaka.
Bardzo chętnie zobaczyłbym znów "Rzeźbiarzy powietrza".
To mój ulubiony film z muzyką Niemena (soundtrack znakomicie współgra z obrazem).
Tylko od Was zależy, o jakie programy będziecie się upominać na forum Kultury.
Dzięki za te posty.
M.

P>S W niedzielę 18 II o 22.35 Rawa Blues'98 - m.in. : Kasa Chorych, Jan Kyks Skrzek, Silesian Blues Band, Sławek Wierzcholski, Tortilla Flat.
matt
2007-02-19 22:26:19
No rzeczywiscie widowiska super. Dziwie sie ze tak dlugo to bylo chowane w "tajemnicy".


MarkovitzAle pierwszą przeszkodą do pokonania była cena emisji widowiska... Słona jak dla tak skromnej stacji jak tvp Kultura.


:shock: To sa przeciez archiwa TVP to dlaczego TVPKultura musi za to placic?

Swoja droga myslalem tez o materiale z Opola, ze slynnym "panem inzynierem". Co prawda Mtv nie udalo sie tego wyciagnac, ale moze Kulturze sie uda?
matt
2007-02-20 12:58:48
Chcialem sobie troche ponarzekac :wink:

MarkovitzA miłość największym jest darem (1981), czas 16 min.
/bez wywiadu B.Pietkiewicz/


Mimo, ze program super i duze uznanie dla Kultury za wydobycie tego skarbu to jednak szkoda troche ze bez wywiadu. Chyba nie chodzilo o to ze moglibysmy pomyslec ze :n: popieral stan wojenny...

Warto byloby uslyszec komentarz :N:-a do wykonywanych utworow.
Andrzej Mróz
2007-02-21 07:39:56
Wywiad z Niemenem nie stanowi części programu "A miłość największym jest darem".
Raczej dobrze, że nie połączono wątków publicystycznych z wyjątkową aurą Hymnu o miłości i poetyckich pastorałek.

Sam program i rozmowa zostały zarejestrowane przed 13 grudnia 1981r. Trudno więc oczekiwać, aby :N: wypowiadał się o stanie wojennym.

Ale

z problemami poruszonymi w tym wywiadzie można zapoznać się czytając książkę Romana "Kiedy się dziwić przestanę".
Na stronach 222-226 jest zapis rozmowy z Barbarą Pietkiewicz.

Inną sprawą jest to, że wielu z nas chętnie by obejrzało takie telewizyjne rejestracje. Tylko znów kolejne ale, na emisję programów muzycznych, czy koncertów czekać nam przyszło po kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat, a nam się już by chciało zwykłej normalności, a czasy są takie że media wolą w kółko pokazywać co innego.
Markovitz
2007-02-21 10:03:16
Andrzej Tylko znów kolejne ale, na emisję programów muzycznych, czy koncertów czekać nam przyszło po kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat, a nam się już by chciało zwykłej normalności, a czasy są takie że media wolą w kółko pokazywać co innego.


Tu nie o mediach w ogólności, ino o Kulturze. A tam naprawdę się starają : był Dzień :N:-owi poświęcony z rozmowami o zespołach, o nagraniach, o książce oraz aż 10 programów z wielokrotną emisją , 2 filmy fab. (Spona i Zofia, którą znów pokażą 8 i 9 marca) i to wszystko w ciągu niespełna roku !

Jeśli Wam mało, to jeszcze trochę dorzucą, choć normy już wyśrubowane, a w kolejce cierpliwie czeka np. Budka S., z którą nie było jeszcze żadnego programu ...

W sobotę 3 marca Korzenie Kultury pod hasłem : Big beat, czy rock ?, a w ramówce między innymi :
od godz. 17.05 -Rozmowy z muzykami i animatorami życia muzycznego,
o 17.10 - film dokumentalny Cały ten polski rock 1959-1984 ,
o 18.20 :n: .Enigmatic (3 utwory).

A w najbliższą niedzielę 25 lutego :
o 10.05- koncert grupy Klan (z lat 90-tych).
o 22.35 STUDIO MUZYKI I MODY - MUZYKA I SPORT
Widowisko zrealizowane na lodowisku ŁKS z udziałem M.Rodowicz, No To Co i Skaldów
Andrzej Mróz
2007-02-21 10:16:53
Możem siem zapędził, alem myślał o inszych niźli Kultura mediach.
Markovitz
2007-02-21 17:47:01
Andrzej Mróz alem myślał o inszych niźli Kultura mediach

Taki temat już jest na forum - w podforum Muzyko moja, topic :arrow: Niemen w mediach . To tam i w jeszcze jednym wątku wykluł się tak owocny pomysł zawracania głowy Tvp Kulturze :idea:

Warto też zajrzeć na stronę Z archiwum jazzu i rocka

Przypomnę : w niedzielę 25 lutego :

o 10.05- koncert grupy Klan (z lat 90-tych).
o 22.35 Z archiwum : MUZYKA I SPORT (No To Co, Skaldowie)
a o 1.00
w nocy z nd/pon M.Maleńczuk i HOMO TWIST(gwiazda festiwalu Union of Rock 2007) z gościnnym udziałem W.Waglewskiego w programie sprzed ponad 10 lat.

Natomiast w maju możemy spodziewać się m.in. archiwalnych piosenek Ady Rusowicz i N-Czarnych oraz Bemibem :)

* Termin niebawem zrobił karierę na tym forum od czasu przewlekania premiery "Dyskografii Niemena".
Proponuję przyswoić sobie te pełne nadziei słówko, bo od słowa "cierpliwości" już tylko skóra cierpnie
...
Andrzej Mróz
2007-02-27 08:59:23
W sobotę 3 marca Korzenie Kultury m.in. z udziałem muzyków-malarzy : Tomasza Jaśkiewicza i Marka Ałłaszewskiego oraz redaktora Marka Gaszyńskiego.
Stach
2007-02-28 10:34:08
Przed "Korzeniami Kultury" proszę wejśc na stronę ,którą swego czasu polecił mi Tomasz Jaśkiewicz :[/url]http://www.artmajeur.com
Piotr Starzyński
2007-03-08 21:04:26
"Zofia"-film z 1976r. z udziałem i muzyką :N: a.
TVPK- 01.25-02.50.
Dobranoc..."dziś już więcej nie będziem bawili,..."
Po-zdrowie-nia
Andrzej Mróz
2007-03-09 08:50:56
Dziś w pt. 9 III o 15-tej film ZOFIA, a o 22.40 nowy magazyn Bliżej rocka.
W sobotę 10 III o 23.45 w Strefie alternatywnej m.in.Helmut Nadolski,
W niedzielę 11 III o 12.05 Myslovitz , a o 22.15 Laboratorium z JJ'78
Jak ktoś przegapił to w nocy (z nd/pon) o 1.00 powt. koncertu Krzaka,

18 III o 11.10 film PIES z muzyką H.Nadolskiego,
22 III o 12.30 Studio Jazzowe PR na JJ'70 , a o 16.35 Przed nami Bombaj z Czesławem Niemenem i Laboratorium.
matt
2007-03-22 22:48:32
Andrzej Mróz Przed nami Bombaj z Czesławem Niemenem i Laboratorium.


Bardzo milo ze TvpKultura przypomniala ten program (tym bardziej ze mialem okazje go widziec pierwszy raz). Szkoda tylko ze taki krotki, ale i tak warto bylo ogladac.

A juz pod koniec miesiaca tj. 29 marca o godz. 16:00 "Dziewczyny do wzięcia" z muzyką :n:-a. Gra również Nadolski.
Ewa
2007-03-30 15:13:03
Jak ktoś jeszcze nie widział, to "Dziewczyny do wzięcia" także dziś o 22.30 i jutro o 16.00. Oczywiście w TVP Kultura.
Ewa
2007-04-05 16:57:47
Dziś o 22.40 w TVP Kultura występ Tadeusza Nalepy na Rawa Blues Festival.
Markovitz
2007-04-06 08:16:08
06.04.2007

o godz. 10.45 - koncert z EXPO' 92 z udziałem m.in. Boba Dylana, Joe Cockera, Jacka Bruce i Steve Croppera (58 min.)


07.04.2007

godz. 14.25 – powt. Niemen Enigmatic (15 min.).


W połowie kwietnia * można się spodziewać jeszcze koncertu Herbie Hancocka, Joe Zawinula i Friedricha Guldy .


* edit Już wiadomo : 16 IV o 17.05
Markovitz
2007-04-27 16:05:53
W sobotę 28 kwietnia Korzenie Kultury z Voo Voo.

A sobota 5 maja ze Skaldami.Rozpiska jest w poście Maćka 8).
Dodam tylko, że będzie film Mocne uderzenie .

W niedzielę 6 maja o godz. 22.30 Ada Rusowicz i Niebiesko-Czarni (Telewizyjny Ekran Młodych), a pół godziny wcześniej zespół Bemibem.

Powtórka obu programów oraz archiwalny film z Wojciechem Młynarskim (1967r.) - 7 maja.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-04-28 20:09:32
Byłem swego czasu na koncercie Voo Voo w Poznaniu na Malcie. Wolę jednak mazurskie mleko, znakomite , którym nie wiem czemu jest zawalony Szczecin . Dziekuję ! :)
Markovitz
2007-04-28 21:15:04
Koncert Voo Voo z Malty często pokazuje TVP Kultura.

Rozpiska TVP Kultura - wersja rozszerzona :

Sobota 5 maja ze Skaldami. Rozpiska w poście Maćka 8)
Uwaga: film Mocne uderzenie w lepszej technicznie wersji.

W niedzielę 6 maja o godz. 22.30 Ada Rusowicz i Niebiesko-Czarni w programie Pochwała śpiewania (1974). Usłyszymy m.in. „Musisz się zakochać”.

Powtórka N-Czarnych i Bemibem oraz program z 1967r. z Wojciechem Młynarskim - 7 maja.

Z 13 na 14 maja koncert Niemen Aerolit z Sopotu'74, ale nie trzeba zarywać nocy, bo już 14 maja powtórka o godz.12.25. Tego samego dnia o godz. 22.55 dokument "Syd Barret i Pink Floyd" (powt.15 V o 09.25) o psychodelicznym okresie działalności tej znakomitej grupy.
Markovitz
2007-05-08 18:44:33
Także w niedzielę 13 maja o 22.00 zapowiadani już Niebiesko-Czarni z 1966r.
W programie Wielka Giełda wystąpią też Cz-Czarni, M.Fogg, Framerowie i Tajfuny.

19 maja o 16.45 powtórka :n: Enigmatic , a 22 maja o godz.19.00 pierwsza z trzech części serialu Sposób na Alcybiadesa z oryginalną muzyką :N:-a i Akwareli).
matt
2007-05-08 23:28:20
Markovitz(...) a 22 maja o godz.19.00 pierwsza z trzech części serialu Sposób na Alcybiadesa z oryginalną muzyką :N:-a i Akwareli).


Wreszcie coś nowego pod znakiem :n: na Kulturze. :)

Chociaz szkoda, ze jednak nic z podanych w temacie propozycji.
Markovitz
2007-05-23 09:26:23
W drugim dniu zlotu (sobota 2 czerwca) TVP Kultura pokaże blok programów poświęcony historii Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu :

-o godz.17.05 Wielcy, więksi i najwięksi- historia festiwali z lat 1963-1967 opowiedziana w 1993r.

- o godz.18.10 godzinny Koncert Finałowy Festiwalu Opolskiego z 24 czerwca 1964r.r., który poprowadził Lucjan Kydryński, a wystąpili m.in.: Iga Cembrzyńska, Edward Lubaszenko, parodysta Andrzej Bychowski, po Alibabkach Michaj Burano z N-Czarnymi, Bogdan Czyżewski, a po Marianie Kawskim .. :N:.

Ewy Demarczyk niestety w tej relacji zabraknie.

Film SPONA- cz.I 27 V o 09.05, cz.II : 29 V o 19.00 i 03 VI o 09.05 oraz cz.III 10 VI o 09.05

P.S. >>Matt- na program W.Panka też przyjdzie kiedyś czas ;)
matt
2007-06-08 13:01:10
MarkovitzP.S. >>Matt- na program W.Panka też przyjdzie kiedyś czas ;)

Czekam(y) z niecierpliwością. (teoretycznie bo ostatnio stracilem dostep do Kultury)


I mam tez nową propozycję. :P

Markovitz
Okazało się, że obaj z Piotrem pamiętamy teledysk do tej piosenki ["Żegnaj mi lipowa łyżko"] pokazany po raz ostatni w drugiej połowie lat 80-tych w dwójkowym Jarmarku...
Stach
2007-06-09 19:07:45
10/11 czerwca 2007 godz. 01:05 , Helmut Nadolski -rep.
Markovitz
2007-06-09 19:39:58
Czekamy cierpliwie na efekty zlotowej petycji do TVP Kultura :)

Czujny Stach nie pozwoli przegapić powtórki...
10 / 11 czerwca 2007 godz. 01:05, Helmut Nadolski -rep.


11 czerwca : Z archiwum jazzu i rocka o godz.14.30 "Dziś polecamy".
To program z 1970r., zrealizowany w klubie "Stodoła".
Grała tam supergrupa złożona z muzyków N-Czarnych, Trubadurów i ABC z Haliną Frąckowiak.
Bardzo lubię z tego koncertu pastiszowe - "Co jest ? "
8)

Z kolei 20 czerwca o godz.11.05 filmowy portret Franciszka Walickiego - "I nie żałuj tego".

A 23 czerwca - w sobotę wyczekiwane "Korzenie kultury"...
Ewa
2007-06-09 21:23:32
MarkovitzA 23 czerwca - w sobotę wyczekiwane "Korzenie kultury"...

Z Nalepą i Breakoutem?
Markovitz
2007-06-12 16:44:02
Ewa
MarkovitzA 23 czerwca - w sobotę wyczekiwane "Korzenie kultury"...

Z Nalepą i Breakoutem ?


Z Szekspirem 8)

Ale programy z Tadeuszem Nalepą również będą w TVP Kultura.
Na razie - trochę rozproszone :

-17 VI o 22.50 "FLAMENCO i BLUES" (część instrumentalna tytułowej piosenki była niedawno w filmie SPONA; powt. 18 VI o 10.35,
- 18 VI o 11.25 koncert Tadeusza Nalepy na XX. RAWIE BLUES,
- 19 VI o 10.30 BEZ PRĄDU - koncert formacji Nalepa-Breakout z Arturem Dutkiewiczem,
- 24 VI o 22.00 TO MÓJ BLUES ; powt. 26 VI o 12.05.

A 15 VI. o 18.15 film o Julianie Tuwimie ze znajomą piosenką w tle ...
Markovitz
2007-06-20 07:04:12
Przypominam, że dziś (20 VI) w Kulturze od 11.05 do 12.00 film o panu Franciszku Walickim.
"I nie żałuj tego" z 1995r.

edit

A 4 lipca o 14.45 - SBB z Opola'74.

Ilu jeźdźców
...
Stach
2007-07-02 15:08:59
2 lipca '07 ,godzina 19-ta "Kobiela na plaży". NIEMEN w utworze "Wiem,że nie wrócisz " .
Markovitz
2007-07-02 20:38:28
Stach2 lipca '07, godzina 19-ta "Kobiela na plaży". NIEMEN w utworze "Wiem,że nie wrócisz " .

I powtórka 3 lipca o godz. 09.20 :)

A 4 lipca o 14.45 SBB

edit 05-07-072007

Niezwykłe wydarzenie szykuje się w sobotę 7 lipca : w tvp Kultura od 8-ej Live Earth.
Od godz.10-tej transmisja koncertów z 9-ciu największych metropolii świata.

W Londynie wystąpią : Red Hot Chili Peppers, Genesis i Beastie Boys ( po koncertach w Polsce) oraz Bloc Party, James Blunt, Metallica i Kasabian.

W Hamburgu : Chris Cornell, (uwaga Tadeusz !) Katie Melua, Reamonn i Shakira.

W Nowym Jorku : Alicia Keys, Bon Jovi, Dave Matthews Band, Roger Waters, Sheryl Crow, Smashing Pumpkins i The Police !

W Johanesburgu m.in. UB 40.

Koncerty mają zwrócić uwagę światowej opinii publicznej na problem globalnego ocieplenia.

Info
Markovitz
2007-07-07 19:10:28
Ciekawe programy o tematyce muzycznej :

19 lipca o 14.20 Obywatel GC, po 19-ej Bemibem,

20 lipca o 17.05 Hendrix- Band of Gypsys, o 03.05 w nocy Najlepsi śpiewają VOO VOO,

23 lipca 16.35 - W.Młynarski z 1967r.


Przez całe lato Archiwum rocka i jazzu w czwartki po godz. 19-ej

Tam będzie można przypomnieć koncert T.Nalepy ("Flamenco i blues"), program z Bemibem ..
Markovitz
2007-07-17 18:49:07
.. a w czwartek 2 sierpnia (również po 19-ej) recital piosenek rosyjskich Niemena.

14 VIII o 19.50 SBB - utwór z Opola'74,
15 VIII o 17.05 J.Hendrix na Monterey Pop Festival'67,
16 VIII o 18.55 N-Czarni (powt.17 VIII o 13.30)
22 VIII o 18.55 Stan Borys z Opola '74.

W kolejny czwartek..
.. 23 VIII o o 19-ej recital T.Woźniaka, a od 19.30 do 19.50 ..
.. Studio Jazzowe Polskiego Radia z JJ'70 (powt. 24 VIII o 11.45).


W czasie trwania festiwalu Union of Rock TVP Kultura zaprezentowała produkcje art-video zespołów alternatywnych : Orange de Juice, El Banda, Paprika Korps, Łąki Łan, Monster i wielu innych..
Te programy będzie jeszcze można zobaczyć na antenie TVP Kultury w cyklu POZA KONTROLĄ 2.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
Ewa
2007-08-14 20:23:05
28 VIII o 16.40 w TVP Kultura Czesław Niemen solo w koncercie z Sopotu'80.
Markovitz
2007-08-16 11:06:03
Dziś- 16 VIII o 18.55 N-Czarni "Pochwała śpiewania" (powt.17 VIII o 13.30)
22 VIII o 18.55 Stan Borys "Jaskółka uwięziona"z Opola '74.

A w kolejny czwartek - 23 VIII o 19-ej recital T.Woźniaka, a od 19.30 do 19.50 Studio Jazzowe Polskiego Radia z JJ'70 (powt. 24 VIII o 11.45).

28 VIII o 16.40- jak już pisała Ewa - Niemen z koncertu w Sopocie'80

30 VIII o 19.15 SBB z JJ'79
cocomo
2007-08-16 20:33:07
Czy ktoś wie ile będzie trwał ten koncert z Sopotu'80 ?
Markovitz
2007-08-16 21:18:07
W ramówce na 28 sierpnia emisja zaplanowana jest między 16.40 a 17-tą.

CocomoCzy ktoś wie, ile będzie trwał ten koncert z Sopotu'80 ?

Około 18 minut.
W programie dwa utwory z orkiestrą Zb.Górnego: Czy mnie jeszcze pamiętasz i Wspomnienie, następnie Czesław wykona finał Hymnu do Matki Ziemi i na zakończenie Nim przyjdzie wiosna ...

A w nocy z 16/17 września o godzinie .. 02.50 - Niemen Aerolit Sopot '74

Prośby i podziękowania można zamieszczać także :arrow: na forum Kultury.
Markovitz
2007-09-12 09:48:11
.. w nocy z 16/ 17 września o godzinie 02.50 - Niemen Aerolit Sopot '74


I jeszcze garść ostatnich wieści...

W niedzielę 30 września o godz. 22.05 z cyklu Archiwum rocka i jazzu:

Przeżyjmy to jeszcze raz- DINOZAURY '87

Pamiętny koncert z okazji jubileuszu zespołu N-Czarni w reżyserii śp. Andrzeja Kossowicza z Czesławem Niemenem ("Płonąca stodoła i "Jednego serca"), Zb.Namysłowskim, D.Kozakiewiczem, Piotrem Szczepanikiem, Adą Rusowicz i Wojtkiem Kordą oraz Skaldami ("Wieczór nad Kansas City", "Medytacje wiejskiego listonosza", a wraz z Alibabkami "Tak wiele było między nami", "Wiosna" i "Nie domykajmy drzwi").

W lipcu 1987r. w Operze Leśnej (po koncercie) natknąłem się na Helmuta Nadolskiego. Dopingował Czesława.
Pamiętam też, że ówczesny menażer J.Wiśniewski był przerażony wizją koncertu na festiwalu w Jarocinie...
:)

Przed festiwalem Non-Stop Niemen w Słupsku w TVP Kultura pokaże jeszcze :

- w czwartek 27 września o 09.10 film REKOLEKCJE w reżyserii niedawno zmarłego Witolda Leszczyńskiego z muzyką Helmuta Nadolskiego- bohatera reportażu z 2001r. (po filmie o godz.10.30).

- w dniu 5 października o godz.15.00 - film brazylijsko-włoski p.t. CZARNY ORFEUSZ ("ORFEU NEGRO"), z którego pochodzi piosenka "Felicidade"...8)

- I jeszcze powtórka koncertu Niemena z 1980r. z festiwalu w Sopocie 7 października o godz.22.40
Stach
2007-09-23 09:49:24
27 września 2007 , godz. 10:30. Helmut Nadolski-reportaż.
Przypomnę,że Nadolski będzie gościem 2. festiwalu młodych talentów NIEMEN NON STOP Słupsk 2007.
Markovitz
2007-09-27 07:47:00
w czwartek 27 września o 09.10 film REKOLEKCJE w reżyserii niedawno zmarłego Witolda Leszczyńskiego z muzyką Helmuta Nadolskiego- bohatera reportażu z 2001r. (po filmie o godz.10.30).


To już dziś !

W niedzielę 30 IX (wieczorem) - DINOZAURY'87 i dwa utwory Niemena, a 18 X o 20.00 film J.Rzeszewskiego Niemen Enigmatic (3 utwory).

Połączenia estetyki progresywnego rocka ze smyczkowymi aranżacjami Kantego-Pawluskiewicza i grupy Anawa próbował Andrzej Zaucha - zafascynowany w tym czasie Niemenem jako wokalistą ...

I właśnie Jemu TVP Kultura poświęci wieczór 21 X :

22.40 Z archiwum rocka i jazzu- EKRAN Z BRATKIEM :P
ZESPÓŁ "DŻAMBLE" z 1971r.

22:55 Z archiwum rocka i jazzu- ANDRZEJ ZAUCHA I ANAWA (25 min.)
Markovitz
2007-09-30 22:45:23
Powtórka jubileuszowego koncertu N-Czarnych, czyli DINOZAURY '87 już 1 X pn. o godz.12.00

Jeszcze w październiku w tvp Kultura:

7 X Nd :

22.45- 23.10 Niemen - Sopot '80

18 X Czw :

20.00- 20.14 Niemen Enigmatic (3 utwory)

25 X Czw :

o 14.30 Czas Komedy (film dok.) i "Niewinni czarodzieje"

o 23.05 Niemen Enigmatic...,

27 X Sob :

12.05 Koncert Ewy Demarczyk z Poznania (1980)
Markovitz
2007-10-16 13:21:27
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-10-16 13:21:27 przez Markovitz
Gwoli odświeżenia (sam często zapominam o porze tych emisji :wink:):

M-tz w październiku
25 X Czw : o 23.05 Niemen Enigmatic...,


A już w listopadzie w tvp Kultura:

04 XI od godz. 17.05 Niedziela z.. Big beatem

17.25 Szukamy przebojów POLSKICH NAGRAŃ (1972)

Wśród wykonawców m.in.: M.Grechuta, T.Ross, T.Woźniak, 2+1, Alibabki. Wśród jurorów Mateusz Święcicki.

18.45 Niedziela z.. Big- beatem cz. 2

19.10 NIEBIESKO-CZARNI. Pochwała śpiewania
W rolach głównych : Ada Rusowicz i Wojciech Korda z 1974r.

19.45 Niedziela z.. Big- beatem cz. 3

20.05 Grupa BEMIBEM - piosenki z tekstami W. Młynarskiego; na gitarze gra Wojciech Waglewski (1974).

20.30 Film MOCNE UDERZENIE z NIEBIESKO-CZARNYMI i SKALDAMI

21.50 Studio TVP Kultura i komentarz red. Marka Gaszyńskiego.

22.00 Z Archiwum Rocka i big-beatu. Koncert WIELKA GIEŁDA (1966) z udziałem znanych piosenkarzy i zespołów: Tajfuny, Czerwono-Czarnych, a w finale Niebiesko-Czarnych (z Adą, Kordą i M. Burano).

Zakończy ten maraton emisja filmu 1968. Szczęśliwego Nowego Roku i koncert Ringo Starra z All Stars 8)

05 XI Pon -powtórka niektórych programów Niedzieli z big-beatem

12 XI Pt o 20.10 Jego piosenki - MŁYNARSKI

19 XI Pt - BREAKOUT

13.40 - Komentarz i reportaż Nagrywanie płyty (ZOL),

13.55 GWIAZDY POLSKIEGO ROCKA - Tadeusz Nalepa i Breakout -cz.I

14.25 GWIAZDY POLSKIEGO ROCKA - Tadeusz Nalepa i Breakout -cz.II

25 XI

22.00 SBB - NEW CENTURY

Komentarz i koncert z Festiwalu Gwiazd -Międzyzdroje 2005 (jeszcze z P. Wertico)
Markovitz
2007-11-04 21:36:05
Mam nadzieję, że wychwyciliście dziś te fragmenty z Niemenem i o Niemenie :)

W listopadzie jeszcze pokażą :

05 XI Pon- powtórka niektórych programów Niedzieli z big-beatem

12 XI Pt o 20.10 Jego piosenki - W. MŁYNARSKI

19 XI Pt - od 13.40 NALEPA i BREAKOUT

25 XI 22.00 SBB - NEW CENTURY -Międzyzdroje 2005 (jeszcze z P. Wertico)

W przyszłym roku można mieć nadzieję na emisję zagranicznego filmu z muzyka Niemena i jednego z zagranicznych koncertów... Ale sza !
Piotr Starzyński
2007-11-04 21:43:33
Markovitzu,
dasz jakieś ..."klucze" na rozwiązanie zagadki jaki to film? :wink:
Markovitz
2007-11-04 22:13:47
Niestety TVP Kultura chyba rozpieściła Towarzystwo forumowe i nie oglądacie...
A szkoda, bo tym razem był i Niemen śpiewający i wspominający Go Tadeusz Woźniak.
Był także Stan Borys, Halina Frąckowiak. Były nawet piosenki M.Grechuty !

Zadziwił mnie redaktor Paweł Sztompke (wg którego nagrania Niemena z orkiestrą Górnego pochodzą z lat 90-tych), ale te dobre, dawne czasy przywołał radiowy duet M.Gaszyński - W.Pograniczny.

A pisałem Wam, że siedziałem na kanapie, na której kiedyś pani Czesława Walicka wpadła na pomysł pewnego pseudonimu...?
Zadawałem Ojcu chrzestnemu polskiego rocka pytania.. przez cały wieczór, aż ekipa stojąca przed domem rozgrzała nokię do czerwoności :D
Ale już następnego dnia rano nakręcili piękny materiał z Panem Franciszkiem.
Moich pytań nie usłyszycie, ale odpowiedzi i owszem. W filmie.

Skoro o filmach...

Piotr Starzyński dasz jakieś ..."klucze" na rozwiązanie zagadki jaki to film? :wink:


Nie dam :) Podobnie jak na ów zagraniczny koncert...
Ewa
2007-11-05 16:04:05
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-11-05 16:04:05 przez Ewa
Lepiej powiedz coś o tym filmie, do którego powstania się przyczyniłeś. :)
To kiedy i gdzie będziemy mogli go obejrzeć?
blackmoon
2007-11-05 16:16:10
Nie mam TV Kultura, niestety. Nie widziałem w życiu żadnego koncertu czy filmu o Niemenie. Jeśli wzbudziłem waszą litość to proszę podzielcie się.
Pozdrawiam.
Markovitz
2007-11-05 17:13:31
Tematem wiodącym filmu będzie więź artysty z miejscem urodzenia.

Ewa.. powiedz coś o tym filmie


Chciałbym, żeby do jego powstania przyłożyło rękę jeszcze kilka osób: niektórzy Autorzy książek i przede wszystkim Osoby bliskie Czesławowi. Cieszę się, że niektóre z tych Osób przełamały opór występowania przed kamerą. Ekipa była już w Trójmieście, Słupsku, Kołobrzegu i w Szczecinie.

A w TVP Kultura 7 XI o 19.45 Niemen Enigmatic i "Bema pamięci żałobny rapsod".

"Sztuka skrzypiec" - część druga filmu dokum. w dniach : 13 XI o 17.05 i powt. 14 XI o 13.30.

Poza tym przypomnę pozycje już anonsowane :

19 XI Pt - BREAKOUT

13.40 - Komentarz i reportaż Nagrywanie płyty (ZOL),

13.55 GWIAZDY POLSKIEGO ROCKA - Tadeusz Nalepa i Breakout -cz.I

14.25 GWIAZDY POLSKIEGO ROCKA - Tadeusz Nalepa i Breakout -cz.II

25 XI 22.00 SBB - NEW CENTURY



A 02 grudnia w związku z Rokiem Stanisława Wyspiańskiego będzie obchodzony w TVP Kultura jako
.. Niedziela z "Weselem".
Ewa
2007-11-18 12:33:11
Markovitz

19 XI Pt - BREAKOUT

13.40 - Komentarz i reportaż Nagrywanie płyty (ZOL),


Breakout również dzisiaj:

22.45 - rozmowa z Markiem Surzynem poprzedzająca emisję filmu "Nagrywanie płyty zespołu Breakout".
22.50 - filmowa relacja z sesji nagraniowej płyty "ZOL".
Markovitz
2007-11-19 09:45:34
Miło mi poinformować, że TVP Kultura już drugi raz z rzędu otrzymała nagrodę Hot Bird TV Award jako najlepszy kanał tematyczny w kategorii : kultura i edukacja.

A w programie na grudzień 2007 :

02 XII po 17.05 - Niedziela z "Weselem" z emisją filmu A.Wajdy,

11 XII o 20.05 Niemen z koncertu SOPOT '80,

15 XII 14.50 T.Nalepa- Opole'86

15/16 XII - Jazzowa noc od 0.50 : Kulpowicz In/Formation, EXTRA BALL '83, LABORATORIUM z JJ '78

16 XII 23.40 i 17 XII o 11.30 Easy Rider -koncert z 1992r.,

18 XII 19.45 Perfect - koncert z 1983r.,

23 XII 23.30-01.15 REPUBLIKA i Grzegorz Ciechowski,

25 XII
15.45 Ten okrutny, nikczemny chłopak (reż.J.Nasfeter),

28/29 XII 0.30 Red Hot Chili Peppers- koncert z 2003r.,

30 XII 16. 10 Wyspiański Underground - koncert : NOT, M.Maleńczuk, Agressiva 69, St. Soyka i inni.


***********************************************

06 stycznia 2008 - T.Nalepa – „Studio Hi-Fi” z 1983r.
Leszek Botwina
2007-12-14 21:23:09
Potrzebuję na koncert w styczniu w klubie / mam skrzypiący analog /cyfrowe MOJE ZAPATREZNIE I ZIELONA GÓRA TVP. Czy ktoś może wrzucic na e - meila lub adres. Pozdrawiam userzy !
Markovitz
2007-12-28 20:25:50
Koncert Niemena z Zielonej Góry zostanie pokazany już 10 stycznia o godz. 19.35

W nadchodzącym roku w dniu 17 stycznia w tvp Kultura nie zaplanowano emisji programów o Czesławie Niemenie...

Inaczej będzie w lutym...
Stach
2007-12-29 09:23:42
TVP Kultura swoje ma tele-wizje. Sądzę jednak , " że bez zbędnej fety " można zapalic znicz z pobożnym życzeniem ... " Lec płomieniu , lec ".



Zielona Góra z roku ... ?
Markovitz
2008-01-06 12:53:39
Stach Zielona Góra z roku ... ?


STUDIO GAMA. RECITAL CZESŁAWA NIEMENA - to recital z Zielonej Góry '77, który TVP Kultura pokaże w czwartek 10 stycznia o godz.19.35

Jest jeszcze gdzieś w archiwach program o podobnym tytule -"Gala Studia Gama", w którym zobaczyć można Czesława w szacie przypominającej pianę morską, ale tam występują jeszcze inni artyści i całość trwa 47 minut. Właśnie w Gali Studia Gama a nie w "Kronice polskiej" G.Królikiewicza Niemen wykonuje słynną Pieśń Wojów .

Natomiast relacja tv z występu Niemena na festiwalu w Zielonej Górze ' 79 trwa całe .. 8 i pół minuty i zawiera tylko zapis Pieśni o Stience Riazinie.
Inna pieśń z tego koncertu - Wychażu odin ja na darogu.. trafiła do reportażu TVP p.t. MIDEM '78.
Ewa
2008-01-06 14:49:01
W styczniu w "Archiwum rocka i big-beatu" zobaczymy:

6.01. o 22.00 - Tadeusz Nalepa - „Studio Hi-Fi” ’83
13.01. - Maanam - Jazz Jamboree ’81
20.01 - Bemibem ’74
27.01. - Daab - Bydgoszcz ’93
Markovitz
2008-01-17 11:31:08
Niedzielę 17 lutego wypełni kilka programów z.. Czesławem NIEMENEM w roli głównej.

17.05 NIEDZIELA Z ... CZESŁAWEM NIEMENEM (spotkanie pierwsze )
Prowadzi : Max Cegielski .

18.00 Koncert z Orkiestrą Zbigniewa Górnego (z udziałem Zenona Laskowika) 1980,

18.25 NIEDZIELA Z ... CZESŁAWEM NIEMENEM (spotkanie drugie)
(z unikatowymi fragmentami z archiwów)

19.00 "BANKIET"- widowisko z udziałem Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych . 1983.

19.30 NIEDZIELA Z ... CZESŁAWEM NIEMENEM (spotkanie cz.3)

20.10 A miłość największym jest darem - widowisko z 1981r.

20.30 WESELE - film A. Wajdy


Trochę inaczej mogłoby to wyglądać , ale .. cóż telewizja rządzi się swoimi prawami i na to już nie mamy wpływu :)

Pozdrawiam

M.
NVE00023.jpg NVE00023.jpg
Ewa
2008-01-17 12:35:30
Czy ten załącznik pokazuje to, co mogłoby być? :)

No cóż, szkoda, że poza "Bankietem" nie będzie dla nas nic nowego, ale nie tracę nadziei, że kiedyś w końcu zobaczymy w telewizji koncert Grupy Niemen.

P.S.
Wiem, że nie lubisz gratulacji, ale te 2000 postów naprawdę robi wrażenie. :D
ratajczak bogdan
2008-01-17 12:58:05
Dziękując wszystkim za pracowite penetrowanie programów RTV (już mi się miesz, co, gdzie, kiedy, a co by było bez tego?) i zamieszczanie tego na Forum - chciałbym zauważyć, że wbrew naszy wcześniejszym obawom (niezależnie od zawartości merytorycznej poszczególnych audycji), ta dzisiejsza rocznica jest całkiem okazale prowadzona przez tych, którzy mają taką możliwość. Nieskromnie możemy sobie również pogratulować, że trzymamy rękę na pulsie i tworzymy skonsolidowaną grupę - zjednoczoną jakąś konkretną ideeą.
A odnośnie 2000 !!!!! postów Markovitza - oczywiście, że godne to podziwu. Idzie jak stachanowiec :D - 500 postów rocznie. No, no.
Kto podemie rękawicę?
Ostatni!

(.)
Piotr Starzyński
2008-01-17 15:54:53
I tak Ci, Markovitzu, gratuluję i...dziękuję.
Wybierasz coś na niedzielę? :)
Markovitz
2008-01-17 22:26:33
Piotr Starzyński Wybierasz coś na niedzielę? :)


"Pielgrzyma" - już Piotrze wiesz, którego ... :)
Dasza
2008-01-18 23:06:36
Markovitzu,
2000 postów to naprawdę imponująca liczba.
Troszeczkę spóźnione, ale szczere gratulacje.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-01-19 16:58:28
Gratulacje oczywiscie , choć za duzo mówić i pisac nie zawsze popłaca.
Moim zdaniem podajesz info ze zbyt duzym wyprzedzeniem.
Bardzo łatwo zapomnieć , a ci co nie zapomną mają dość czasu aby zmienic program bez czy pod naciskiem , tak jak to sie stało w ostatnich programach radiowych. Licho nie śpi ! :)
Markovitz
2008-01-31 19:44:24
Czasem za wcześnie, czasem za późno, a przyjdzie czas, że wcale...

Na razie wiadomo, że Day After - czyli 18 lutego - można będzie obejrzeć film WESELE i kilka programów powtórkowych :

11.25 NIEMEN

11.50 BANKIET -spektakl Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych

12.25 A miłość największym jest darem ( XII 1981)

12.40 NIEMEN Enigmatic : 3 utwory w wykonaniu Niemen Enigmatic i Alibabek,

16.20 "Przekładaniec" A.Wajdy z B.Kobielą, R.Filipskim, J.Zelnikiem i gościnnym udziałem Niebiesko-Czarnych (już bez Czesława) jako .. mutantów. :wink: Wg prozy St.Lema

.. jeszcze dla zainteresowanych poezją romantyczną :

17.35 Rzecz o zapomnieniu - film o Teofilu Lenartowiczu..


Na razie nic więcej - zgodnie z życzeniem - nie podam .

Możemy chyba zacząć odliczanie :

..siedemnaście :)
Domin189
2008-02-01 00:05:25
Czy może ktoś nagrać programy "Niedziela z... Czesławem Niemenem"? Tak nieszczęśliwie się złożyło, że tego dnia nie będę mógł być w domu :( Tak samo ciekaw jestem programu, który o 17:20 miał zostać wyemitowany w TVP Polonia...
Markovitz
2008-02-01 07:23:44
Info i dyskusja o programach w tvp Polonia :arrow: tutaj

Wracając do tematu, czyli Niedzieli z Niemenem w TVP Kultura ( 17 lutego) .
Niewykluczone, że zostaną pokazane programy jeszcze nie anonsowane. Film "Wesele" trwa tylko 102 min. i np. reportaż z Jazz Jantar '77 jeszcze zmieści się przed godz. 23-ą z powodzeniem...
Ewa
2008-02-01 10:23:08
Markovitz.. i np. reportaż z Jazz Jantar '77 jeszcze zmieści się przed godz. 23-ą z powodzeniem...

To i ten reportaż też będzie? Robi się coraz ciekawiej... :D
ratajczak bogdan
2008-02-01 10:43:43
Ewa
To i ten reportaż też będzie? Robi się coraz ciekawiej... :D


Nie mam nic do dodania do stwierdzenia Ewy, a piszę jedynie po to, aby wyrazić swoje zadowolenie z takiego rozwoju sytuacji.
Prawdą jest, że jak się bardzo chce, to wiele można... Żadnych trudności obiektywnych, żadnych knowań i podchodów...
Zwyczajna zwyczajność. Jest materiał, są chętni, aby to zobaczyć, jest emisja. Tak widzę normalną normalność.
I tak trzymać!
Ps. Ewo, gratulacje!!! :D

(.)
Dasza
2008-02-01 11:51:32
Szkoda tylko, że TVP Kultura nie jest dostępna
dla wszystkich :cry:
Pozostaje tylko liczyć na to, że ci szczęśliwcy,
którzy dzień 17 lutego spędzą przed ekranem
telewizora, zechcą się podzielić z pozostałymi,
swoimi wrażeniami i nie tylko...


Ewo,gratulacje,do 2000 juz niedaleko :wink:
cocomo
2008-02-01 13:58:35
Domin189Czy może ktoś nagrać programy "Niedziela z... Czesławem Niemenem"?


Mam taki plan. Jeśli ktoś jest zainteresowany to proszę o PW.
ratajczak bogdan
2008-02-03 14:07:50
MarkovitzTak to wygląda na dziś, ale wierzę, że nadejedzie jeszcze coś polarnie porażającego...
M.


Wszystko wygląda smakowicie, ale obawiam się, że deser lodowy może się do tego czasu rozmrozić.
Efekt anomalii pogodowych, związany ze globalną zmianą klimatu.
Czy może się skończyć tak, że pójdzie znowu do zamrażalnika? I to na kilka lat? 8)

(.)
Markovitz
2008-02-03 19:32:13
Wszystko być może, jednakże obawy proponuję między bajki włożyć, bo za dużo starań i nadziei rozbudzonych, aby tym razem skończyło się jękiem zawodu...

Już dziś w TVP Kultura (po radiowej audycji Piotra) Ada Rusowicz w roli głównej :

O 22.05 Rozmowa z córką niezapomnianej wokalistki Niebiesko-Czarnych -Anną Rusowicz.

Następnie film KULIG i program "Pochwała śpiewania".

Powtórka jutro (pon. 04 II) od godz. 13.50 do 14.55
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-02-05 13:04:44
To dobrze że są jeszcze normalne i mądre córki na tym głupim i dziwnym swiecie .
Ada tez była mądra i normalna , również wtedy kiedy była z Czesławem . :oops:
Ewa
2008-02-16 17:06:30
Niedziela z Niemenem w TVP Kultura

17.05 NIEDZIELA z.. NIEMENEM .

Goście programu - Małgorzata i Eleonora Niemen oraz Marek Bałata.

18.00 Muzyka małego Ekranu ( Niemen z orkiestrą Zb. Górnego (koncert z 1980),

18.25 NIEDZIELA z .. Spotkanie z Józefem Skrzekiem

19.00 "BANKIET"- widowisko z udziałem Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych (1983).

19.30 NIEDZIELA z... Spotkanie ze Zbyszkiem Namysłowskim

20.10 A miłość największym jest darem - widowisko z 1981r.

20.30 WESELE- film A. Wajdy

22.10 Koncert GRUPY NIEMEN z Helsinek (1973)
Markovitz
2008-02-22 17:24:34
Dyskusję o programach Niedzieli z NIEMENEM prowadzimy :arrow: tutaj
Markovitz
2008-04-19 19:33:23
W nocy z 19/20 kwietnia w TVP Kultura o 01.20- Ray Charles z Jazz Jamboree' 84r. Część druga w nocy z 26/27 kwietnia o 01.00. Wśród publiczności był i :N:...

Przypomnę, że we wtorek 22 IV w CDQ (plakat) odbędzie się koncert z utworami geniusza muzyki soul w interpretacji Jana 'Izby' Izbińskiego i Tomasza Jaśkiewicza 8)

Jest już info na forum o tym, że w piątek 25 kwietnia o 20.00 dowiemy się czegoś wreszcie konkretnego o projekcie płyt DVD zawierających programy i koncerty Czesława Niemena z zespołami (ok.30 muzyków) i z działalności solowej.

Z kolei 4 maja[/color] z okazji drugich urodzin TVP Kultura zostaną przypomniane najlepsze fragmenty cyklu "Niedziela z..". O godz.18.20 będzie można znów obejrzeć program NIEMEN z telewizji fińskiej (powtórka 5 maja o godz.13.45) .

We wtorek 6 maja o godz.20.00 :N: jako gwiazda festiwalu SOPOT '80.

W czwartek 15 maja o godz. 13.00 STUDIO R - "Między struną światła a Rovigo" -program o życiu i poezji Zbigniewa.Herberta.

Na koniec przypomnę o plebiscycie p.n. Gwarancje Kultury. TVP Kultura jest patronem wielu wydarzeń :arrow:
Jaśkiewicz-Izba.jpg Jaśkiewicz-Izba.jpg
Markovitz
2008-04-27 08:51:30
Pamięć mnie nie zawiodła i wczoraj pod koniec emisji drugiego koncertu Raya Charlesa z Jazz Jamboree' 84 - już po finale z "What I'd say" - zobaczyłem pod sceną Czesława Niemena oklaskującego swego ulubionego artystę 8)

Szkoda, że tak późno pokazano ten koncert, ale dobrze, że w ogóle pokazano....

Przypominam czekające nas w najbliższym czasie programy :

27 kwietnia od godz.17-ej Niedziela z ..poezją (m.in. Różewicz, Wojaczek)

W niedzielę 4 maja[/color] z okazji drugich urodzin TVP Kultura zostaną przypomniane najlepsze fragmenty cyklu "Niedziela z..". Ok. 18.20 będzie można obejrzeć program NIEMEN z telewizji fińskiej. Powtórka w pon. 5 maja o godz.13.45.

We wtorek 6 maja o godz.20.00 :N: jako gwiazda festiwalu SOPOT '80.

W czwartek 14 maja o godz. 18.35 STUDIO R - "Między struną światła a Rovigo" -program o życiu i poezji Zbigniewa.Herberta, a w piątek 23 maja o godz. 20.00 dyskusja o Zbigniewie Herbercie.

W nocy z 17/18 maja o 01.20 program z kwartetem Komedy (1967), a następnej nocy o 02.15 John McLaughlin (emisja archiwalnego koncertu) . Ten znakomity gitarzysta wystąpi 17 maja w Warszawie, a wywiad z nim ukazał się właśnie w Jazz Forum (nr 4-5/ 2008).

24 maja o 18.20 kolejna emisja filmu J.Kondratiuka "Dziewczyny do wzięcia"
Stach
2008-05-03 11:17:05
4 maja godz. 13:55 'Kobiela na plaży" i 18:20 Grupa :N: powt. 5 maja godz. 13:45
Markovitz
2008-05-04 16:25:28
Sprostowanie : TVP Kultura obchodzi właśnie trzecie urodziny... :)

M-z W niedzielę 4 maja[/color] z okazji .. :wink: urodzin TVP Kultura zostaną przypomniane najlepsze fragmenty cyklu "Niedziela z..". Ok. 18.20 będzie można obejrzeć program NIEMEN z telewizji fińskiej. Powtórka w pon. 5 maja o godz.13.45.

Ciekawostka : tym razem koncert jest emitowany bez głosu polskiego lektora.


24 V o 18.20 film "Dziewczyny do wzięcia" Janusza .Kondratiuka z muzyką Niemena

28 V o 17.05 i 29 V o 11.05 John McLaughlin & Katia Labeque

30 V o 20.10 Bema pamięci żałobny rapsod - Niemen Enigmatic
Markovitz
2008-05-16 21:31:16
Warszawski koncert Johna McLaughlina już w poniedziałek 19 V, a w TVP Kultura także 19-go i to już 2h 15 min. po .. północy, a także 28 V o godz. 17.05 - John McLaughlin z Katią Labeque.

Pt 30 V o 20.10 Niemen Enigmatic- Bema pamięci żałobny rapsod

Pt 06 VI o 13.30 Niemen Aerolit - Sopot '74

Pon 09 VI o 19.45 Blues Minus - Niemen & Kayah
, Edyta Geppert i inni.

Zapowiem także dwa koncerty innych artystów :

14 VI o 10.35 Paul McCartney- Back in USA (2005)

15 VI o 22.25 Koncert grupy Krzak (2008)
Markovitz
2008-06-22 08:00:00
W najbliższym czasie w telewizji TVP KULTURA :

-w niedzielę 29 czerwca od 17.05 cykl Z archiwum, a w nim m.in...

o 17.15 NA FALI WSPOMNIEŃ - program z udziałem Cz.Niemena.

-w niedzielę 06 lipca od 17.05 cykl Z archiwum

-w niedzielę 13 lipca od 17.05 cykl Z archiwum, a następnie :

- o godz. 22.40 film KULIG,
- o godz. 23.10 POCHWAŁA ŚPIEWANIA z N-Czarnymi.


12 lipca na festiwalu EKO UNION of ROCK w namiocie stacji TVP Kultura będzie można obejrzeć koncerty: NIEMEN AEROLIT (Sopotu' 74), SBB ( JJ' 79) i zespołu KLAN .
.. 8)
eko union.jpg eko union.jpg
Ewa
2008-06-27 18:06:52
W niedzielę, 29.06. o godz. 9.35 dramat polski z 1972r. "Ten okrutny, nikczemny chłopak", w którym wykorzystano piosenkę "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena.
Markovitz
2008-07-14 08:46:22
Dziś (14 lipca) od godz.12.05 w TVP Kultura powtórka bloku z Adą Rusowicz i N-Czarnymi.

W programie film "Kulig" i widowisko "Pochwała śpiewania".

15 lipca (wt) o godz.19.00 DINOZAURY' 87,

16 lipca (śr) o godz.18.05 reportaż z festiwalu EKO Union of Rock 2008,

27 lipca o godz.22.15 i 28 lipca o godz.14.00 - SBB w Międzyzdrojach (2005),

29 lipca o godz.19.00 Dżem w Bydgoszczy (1993)
.
Markovitz
2008-07-31 08:50:05
W sierpniu w TVP Kultura czeka nas kontynuacja cyklu http://www.tvp.pl/tvpkultura/programy/seria.html?dzial_name=niedziela.z.archiwum.tvpNiedziela z archiwum[/url].

W niedzielę 03 sierpnia o godz. 18.20 Przeboje Polskich Nagrań z 1963r. (Michaj Burano, Helena Majdaniec), a o 19.25 zespół Paradoks z 1968r. (z Mieczysławem Koszem).

We wtorek 05 sierpnia o godz.19.15 program Wielka Giełda (1966) z N-Czarnymi pod koniec koncertu.

W poniedziałek 11 sierpnia o godz.19.15 Ewa Demarczyk, a o 19.50 SBB Zostało we mnie - Opole '74.


W niedzielę 17 sierpnia o 15.20 -film Czarny Orfeusz z 1959r., a o godz.19.05 piosenki z lat 1961 - 1966 z Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. [/size]

W niedzielę 24 sierpnia o godz.18.20 przypomniany zostanie archiwalny program p.t. PLUS-MINUS* z wypowiedziami Czesława Niemena i Stana Borysa. Dodano do tych wywiadów sondę przeprowadzoną wśród studentów medycyny i pracowników służby zdrowia, aby telewidz wiedział, co ma sądzić o idolach :wink:

Wieczorem 24 VIII o godz.22.20 znakomity koncert Tadeusza Nalepy z zespołem zarejestrowany w cyklu Studio Hi-Fi.

Z kolei w niedzielę 31 sierpnia o godz.19.10 program z kompozycjami Andrzeja Korzyńskiego i oczywiście Czesław Niemen z "Domkiem bez adresu" :)

Wieczorem 31 VIII od 22.15 przegląd koncertów Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. Na jednym z nich dostrzec można jurora festiwalu Sopot' 88- Cz. Niemena z małżonką.

___________________________________________________________________
* Wbrew informacji podanej w telewizyjnej fiszce program PLUS - MINUS nie został zrealizowany w 1970r., ale kilka lat później. W początkowym kadrze wywiadu z Cz.Niemenem gdzieś w tle pojawia się na moment Piotr Dziemski, który właśnie uciął sobie pogawędkę z panią w studio.
wladek
2008-08-23 16:36:00
w prgramie piosenki z autografem fragmement piosenki co się stało... :N:
Domin189
2008-08-23 18:09:42
Kiedy powtórka?
Markovitz
2008-08-25 14:58:44
O powtórkę programu z K.Gaertner można suszyć głowę Królikowi na forum Kultury 8)

1 września o 19.55 powtórka koncertu z Zielonej Góry
8 września o 14.40 - Niemen Enigmatic

Od początku września spotkania z W.Mannem i G.Wasowskim - w soboty o godz.18.30.

Program będzie nosił tytuł "PO TROCHU WYCIĄGANE Z LOCHU - CZYLI ARCHIWIZJA"
Markovitz
2008-09-02 10:56:25

A 26 września o godz.15.00
w TVP Kultura reportaż E.Szpakowskiego o Tomaszu Jaśkiewiczu p.t. MOJE AKWARELE. Materiał nakręcono w czasie ubiegłorocznego spotkania w Budach.

Jest jeszcze czynny link do rozmowy dziennikarki TVP3 Białystok z Tomaszem Jaśkiewiczem i Januszem Stankiewiczem, co można potraktować jako małe wprowadzenie do samego reportażu.
Piekarz
2008-09-08 17:04:47
Markovitz
8 września o 14.40 - Niemen Enigmatic

Kurde, przed chwilą mi się przypomniało, że coś w poniedziałek miało być... Trochę za późno
:( :( :(
Czy będzie powtórka?
Markovitz
2008-09-09 07:07:05
Prośby o powtórki w TVP Kultura proponuję zamieszczać :arrow: tutaj.

Jest też na forum Kultury specjalny topik poświęcony Niemenowi, w którym udzielał się jakiś czas temu tylko Szach'raj...

Na marginesie : w cyklu Niedziela z.. 5 X Himilsbach i Maklakiewicz , a 12 X Krzesimir Dębski.
Markovitz
2008-09-26 11:06:26
Dziś tj. 26 września o godz.15.00 w TVP Kultura reportaż o Tomaszu Jaśkiewiczu p.t. MOJE AKWARELE.

W środę 15 października o 16.35 MOJE ZAPATRZENIE
Tadeusz
2008-10-07 18:12:15
"Po co mi ten raj" - koncert zespołu "Klan", zarejestrowany w teatrze "Buffo".

środa 08.10.2008 TVP Kultura 11:00



Przypomnę: Marek Ałaszewski ( wokalista i założyciel zespołu „Klan”-lata 70-te) wydał w 1992 roku w Digitonie z reaktywowanym „Klanem” (nikogo z dawnych instrumentalistów nie ma w tym składzie.) płytę pt. „ Po co mi ten raj”.
ratajczak bogdan
2008-11-08 21:36:59
Specjalnie dla tych, którzy przegapili emisję programu "Plus i minus" (wypowiedzi Czesława Niemena i Stana Borysa z 1974 roku m.in. na temat pojęcia idola), TVP Kultura przypomni po raz kolejny ten program 13 listopada o godzinie 10:40.

(*)
Piotr Starzyński
2008-11-24 19:19:06
Jutro w programie od 10.45 do 11.00:
"Na wyrywki z rozrywki: Na fali wspomnień" m.in. :N: :)
Ewa
2008-11-28 16:06:41
Również jutro o 20.00 koncert z Opola'64 z udziałem Niemena.
Markovitz
2008-11-30 10:18:57
A dziś - Niedziela andrzejkowa w TVP Kultura od 17.05.. z Ernestem Bryllem.

O 19.00 w doborowej obsadzie program z cyklu Magazyn 102.

A o 20.30 - "Na szkle malowane" z Emilianem Kamińskim jako Janosikiem;

.. były też fragmenty "Co się stalo Matko..." i historia premiery Srebrnych dzwonów

edit 30 XI g.23:05
Markovitz
2008-12-09 23:28:20
W niedzielę 14 grudnia o 22.45 rozmowa Grzegorza Bendy z Małgorzatą Niemen oraz..

..widowisko "Cóż robić z życiem, które trwa tylko mgnienie..?"

Więcej o programie :arrow: w podforum Przygrywka i w Filmografii wiki


W Wigilię- :N: o godz. 17.05 A miłość największym jest darem..

Więcej o programie :arrow: w wiki i w Przygrywce


W sobotę 27 grudnia o godz. 16.15 Nad Nim Anieli.

Pastorałki śpiewa Jo. Skrzek z towarzyszeniem Artura Dutkiewicza i Tomasza Szukalskiego.
Markovitz
2008-12-23 22:58:14
Zauroczony byłem koncertem Dweezila Zappy - śmiało można rzec, że kontynuuje dzieło ojca.
Fajnie zapowiada się także program sylwestrowy z Mannem i Wasowskim (powt.1 I od 14-ej).

W Nowy Rok nie może zabraknąć koncertu z Wiednia (o 11.15) 8)

A rocznice związane z Czesławem ..?

Wiadomo już, że 17 stycznia 2009r. zostaną pokazane dwa programy :

- Bema Pamięci Żałobny Rapsod (widowisko z 1970r.),

- GRUPA NIEMEN w Helsinkach (koncert).
Markovitz
2009-01-17 13:10:33
Koncert z Helsinek (1972) znów bez polskiego tłumaczenia fińskiego komentarza...

We wtorek 20 stycznia :

10.05 "Blues minus" z piosenkami J.Kofty (1993), a w nim "Pieśń Ocalenia"..

W sobotę 24 stycznia po 21-ej Wanda Warska i Andrzej Kurylewicz,

W czwartek 5 lutego:

8.55 Koncert Niemen - Urbaniak - Karolak z Jazz Jamboree '86.

..a w piątek 6 lutego o 9.30 - film "Jak powstali Skaldowie"
8)

==============================
Domin189
2009-02-14 15:31:32
Czuwajcie przy odbiornikach, między 18:30 a 20:00 :)
Ewa
2009-02-14 16:37:01
Chodzi konkretnie o materiał, o którym pisał Markovitz w Przygrywce.
Miejmy nadzieję, że dziś się pojawi. :)
Markovitz
2009-02-24 13:43:05
A jednak się nie pojawił... :(

Korci mnie, żeby w rewanżu nie podawać informacji o programach. :twisted:

No, ale jak tu przemilczeć tak ciekawe programy ? :)

3 marca o 9.30 Piosenki z Sopotu -program montażowy w reż.J. Gruzy

5 marca o 9.30 Weekend pod anteną - program z udziałem m.in. Ady Rusowicz i H.Frąckowiak

6 marca o 9.15 Moje Akwarele- reportaż E.Szpakowskiego o Tomaszu Jaśkiewiczu

11 marca o 9.55 Opole '70 - reportaż z festiwalu (23min.)
Piotr Starzyński
2009-02-24 19:56:20
Dzięki,...niezastąpiony :wink: :) Markovitzu, że...się nie zrażasz.
Po-zdrowie-nia :)
Markovitz
2009-04-10 08:42:56
Entuzjazm nieco osłabł, ale mimo to nie zrażam się ani do Kultury, a i do TVP- też nie. Ostatnio kilku znanych twórców wystąpiło z inicjatywą bojkotu TVP w dniu 3 maja :?

Nie widzę sensu stawiania pod pręgierzem stacji telewizyjnej, w której znajduję niemal wszystkie programy, filmy i koncerty, jakie mnie interesują. Warto w tym miejscu przypomnieć sobie, ile było emisji programów z udziałem Niemena w TVP Kultura..?
Już chyba wystarczy, bo kolejka artystów oczekujących na przypomnienie jest długa...


W tym roku przypada czterdziesta rocznica śmierci Krzysztofa Trzcińskiego-Komedy.

W sobotę 25 kwietnia pokazane zostaną dwie części Śpiewnika Komedy.


W niedzielę 26 kwietnia od godz.17.05 będzie okazja, aby zobaczyć programy :

17.30 Komeda Jazz Festiwal - koncert European Art Orchestra z Leszkiem Żądło.

18.35 Jazz w filharmonii (1967) - Kwartet Komedy z Tomaszem Stańką i Rune Carlsonem.

19.35 Komeda żywy (1989) - wykonawcy: St. Soyka, U.Dudziak, M.Urbaniak, A.Makowicz.

20.30 Zbrodniarz i panna - film z muzyką Komedy, ze Zb.Cybulskim i Czerwono-Czarnymi.

W środę 29 kwietnia o 19.00 film dokumentalny: "Komeda- spotkanie przyjaciół"


Polecam też lekturę komentarza, jaki pojawił się na stronie współpracującego z Kulturą Jazz Forum.
Markovitz
2009-05-07 16:30:56
W sobotnim cyklu Archiwizja, czyli po trochu wyciągane z lochu przypomniano ostatnio „Pamiętam ten dzień” z Opola ’64 oraz SOPOT68 -YT (z :N: -em na widowni).

W Archiwizji 9 maja o godz.19.20 emisję będzie miał program sprzed 30 lat p.t. Mały Książe wśród innych. Powtórka - w poniedziałek 11 maja o godz.10.20.

10 maja w ramach Niedzieli z Anną Chodakowską o 19.20 „Missa pagana” Stachury.

Pierwsze podejścia do scenicznej wersji Mszy wędrującego spaliły na panewce : nie udało się wystawić spektaklu z poezją Steda i z muzyką Jerzego Satanowskiego w teatrze koszalińskim, nie wypalił też projekt zatytułowany "Naprzód Niebiescy" z muzyką Niemena. W końcu udało się pani Chodakowskiej. Z jakim rezultatem ? - osądźcie sami.


17 maja Niedziela z.. Olgierdem Łukaszewiczem.

24 maja Niedziela z .. muzyką Kurylewicza, z udziałem Wandy Warskiej

26 maja - w Dzień Matki - Niemen w Studio Gama z Zielonej Góry '77 :)


edit 10 05, 15.40
wladek
2009-05-31 16:59:29
fragment dziwnego świata w programie niedziela z raz dwa trzy
DSC00452.JPG DSC00452.JPG
ratajczak bogdan
2009-06-08 16:15:23
Jak donosi "Jazz Forum" - 7 lipca o godz. 00:25 po raz kolejny będzie można zobaczyć koncert Niemen/Urbaniak/Karolak jaki odbył się w ramach JJ'86.

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-01 13:11:32
Dzisiaj o godzine 20:00 TVP Kultura przypomni film Krzysztofa Krzuze z 2004 roku -
"MÓJ NIKIFOR" - z zawartym w ścieżce dźwiękowej nagraniem :N: "Dziwny jest ten świat".

(*)
Ewa
2009-07-03 11:12:02
03 lipca o 19.40 Niemen Enigmatic -"Jednego serca" i dwa inne utwory z płyty "Niemen Enigmatic".

12 lipca o 19.40 Bema pamięci żałobny rapsod- Niemen Enigmatic (druga część filmu z 1970r.)
ratajczak bogdan
2009-07-12 22:17:39
W niedzielę moja ulubiona TVP Kultura po raz kolejny zaprezentowała "Bema pamięci...".
A Czesław Niemen nie raz i nie dwa powtarzał: zbyt częste pokazywanie się, powoduje powszednienie.
Zatem dlaczego "na okrągło" powiela się ten sam film?
A przeciez jest tyle materiałów filmowych emitowanych rzadko lub w ogóle pomijanych (nie chcę powiedzieć zapomnianych, bo w to zwyczajnie nie uwierzę).
Z chęcią oglądnąłbym np. serię (taki mini cykl) kilku filmów fabularnych z muzyką Czesława.
A jest to zbiór dość obfity i chociaż może nie zawsze najwyższych lotów, to muzyka godna jest tego, aby je przypomnieć.
A co z teatrem telewizji?
Przeciez takie spektakle jak "Eryk XIV", "Król umiera, czyli ceremonie" (znakomity Roman Wilhelmi), "Elektra", czy "Zdanai i uwagi" byłyby magnesem dla koneserów dobrego teatru i muzyki.
A zatem tego właśnie z utęsknieniem oczekuję.

(*)
Ewa
2009-07-23 20:30:09
Dziś na Kulturze obejrzałam koncert Shakin' Dudiego z 93r. Na perkusji grał Jerzy Piotrowski.
ratajczak bogdan
2009-07-23 22:03:44
Sądzę, że dużo ciekawszym programem, z punktu zrozumienia genezy powtania kompozycji Helmuta Nadolskiego "Requiem dla Van Gogha" (nagranego też z udziałem Kety), był nadany nieco wcześniej australijski film "Życie i śmierć Vincenta Van Gogha".
Helmut Nadolski w rozmowie ze mną wyraźnie zaznaczył, że inspiracją powstania tego utworu, była lektura biografii tego znakomitego malarza i chęć oddania mu swoistego hołdu.
To wszystko skłania mnie do polecenia zapoznania się z biografią tej tragicznej postaci.
TVP Kultura często powtarza filmy, warto więc śledzić program.
Może wówczas niektórym łatwiej będzie zrozumieć ten mało znany utwór muzyczny Grupy Niemen.

(*)
Stach
2009-07-24 04:17:46
EwaDziś na Kulturze obejrzałam koncert Shakin' Dudiego z 93r. Na perkusji grał Jerzy Piotrowski.

... i mnie było dane zobaczyc ten program z udziałem... J.Piotrowskiego, którego gra i obecnośc bardziej zaintrygowała ... jak "wywijasy" E.Górniak :wink:

Hell Mood Nadolski "Pokój z Wami" - 2.f.m.t. :N: Non Stop.
Tym razem Bogdan Ratajczak mnie zachęcił do odświeżenia sobie wspomnianego przeze mnie koncertu- znakomita uczta.
ratajczak bogdan
2009-07-24 17:34:29
Stach
Hell Mood Nadolski "Pokój z Wami" - 2.f.m.t. :N: Non Stop.
Tym razem Bogdan Ratajczak mnie zachęcił do odświeżenia sobie wspomnianego przeze mnie koncertu- znakomita uczta.


Wszystko dla ciebie!

(*)
Stach
2009-07-25 11:17:26
1 sierpnia 2009 godz. 9:00 Moje zapatrzenie - Czesław Niemen (recital Czesława Niemena)
--------------------------------
ratajczak bogdan
2009-07-25 15:00:41
Ale to już było...i to nawet niedawno.
MarkovitzPS 1 VIII o godz.9.30 TVP Kultura (jeden z patronów imprezy) pokaże program "Moje zapatrzenie" :roll:

Trzeba jeszcze tylko dojść do porozumienia z tą godziną emisji.
9:00 czy może jednak 9:30?
Ja niestety nie mam pod ręka programu TV.
Patrz :arrow: 01.08.2009 - Dzień Niemena w Olsztynie

(*)
Ewa
2009-07-25 19:17:19
ratajczak bogdan
Trzeba jeszcze tylko dojść do porozumienia z tą godziną emisji.
9:00 czy może jednak 9:30?

Według programu tv "Moje zapatrzenie" będzie 1.08. o godz.9.30.
ratajczak bogdan
2009-07-25 20:42:30
Chyba już wszystko jasne.
Sprawdziłem inne źródła - potwierdza się godzina 9:30.
Chociaż pamiętać nalezy, że telewizja zastrzega sobie prawo zmian terminów i programów.

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-28 00:30:50
20 sierpnia o godzinie 15:00 (za "Jazz Forum") - program poświęcony twórczości plastycznej Tomka Jaśkiewicza "Moje akwarele".
Polecam, bo program godny jest poznania innej strony działalności artystycznej (i nie tylko) długoletniego gitarzysty zespołów [Akwarele, Niemen Enigmatic, Grupa Niemen] Czesława Niemena.

(*)
Stach
2009-07-28 06:20:36
ratajczak bogdan
(...) program godny jest poznania innej strony działalności artystycznej (i nie tylko) długoletniego gitarzysty zespołów [Akwarele, Niemen Enigmatic, Grupa Niemen] Czesława Niemena.

O czym mogłem sie przekonac podczas 3 edycji fmt NNS, gdzie w barze "Pod Papugami" podziwialiśmy "Man of the Watercolor video.pokaz akwareli autorstwa Tomasza Jaśkiewicza.
ratajczak bogdan
2009-07-28 08:42:52
Nie reklamowałbym czegoś, czego nie widziałem i co mnie nie wzruszyło.
Tylko, że posiadaną wiedzą należy się dzielić. Taka prawda rzucona na marginesie, wypływająca z szeroko rozumianej miłości bliźniego.
Niemen odniósł się do tego w "Hymnie o Miłości" wg św. Pawła.
Ten, anonsowany przeze mnie film, był już wprawdzie kilkakrotnie emitowany w TVP Kultura - ostatni chyba w piątek 6 marca tego roku o godzine 9:15, jednak nigdy nie za wiele, gdy chodzi o propagowanie kultury.
Reportaż "Moje akwarele", 12 min, Polska, 2007
Scenariusz: Eugeniusz Szpakowski
Zdjęcia: Piotr Dąbrowski
Wykonawcy: Tomasz Jaśkiewicz
Tomasz Jaśkiewicz - muzyk, malarz, ikona i legenda polskiego rocka.
W latach 1966 - 69 wraz z zespołem "Akwarele" towarzyszył Czesławowi
Niemenowi w tworzeniu i nagraniu znanych utworów, jak m. in. 'Dziwny jest
ten świat', 'Bema pamięci żałobny rapsod'" i innych wielkich przebojów.
"Akwarele" to nie tylko nazwa zespołu, z którym Tomasz Jaśkiewicz
brał udział w wielkichimprezach ogólnopolskich i zagranicznych, to również
ulubiona przez niego technika malarska. Maluje głównie portrety, wśród
nich jest również portret Czesława Niemena.

Dodam, jako nieznaną ciekawostkę, że jedna z portretowych akwarwli (ta, którą Tomek Jaśkiewicz z nieukrywanym wzruszeniem prezentuje na końcu reportażu) trafiła do mego przyjaciela Tadzia Dziemskiego, którego przy tej okazji serdecznie pozdrawiam. :D

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-28 09:08:28
Aby zachęta do oglądnięcia tego programu była pełna, proponuję dwa krótkie filmy autorstwa Zbigniewa Antoszewskiego, ukazujące wielobarwny i zróżnicowany świat Tomka Jaśkiewicza. Jego widzenie tego "dziwnego" świata, tym razem wyrażone poprzez jego wrażliwość plastyczną - nostalgiczne, zadumane, z nutką sentymentu do czasu minionego. Tą filozofią, którą znaliśmy również w wersji Czesława Niemena.
Pierwsza część:
:arrow: Akwarele, Wernisaż, Tomasz Jaśkiewicz Part 1.
i druga część:
:arrow: Akwarele, Wernisaż, Tomasz Jaśkiewicz Part 2.
Jak można było zauważyć, na wernisażu ( w tle stonowana muzyka George'a Bensona), który ściągnął do galerii dziesiątki osób zaprzyjaźnionych z Tomkiem, była także Pani Małgorzata Niemen, Paweł Brodowski, Marek Ałłaszewski...
Wernisaż miał miejsce 10 lutego 2006 roku i był zorganizowany pod egidą Państwowowego Ogniska Artystycznego "Nowolipki".

(*)
Ewa
2009-07-30 11:15:26
Dziś TVP Kultura uczci rocznicę śmierci Ryszarda Riedla, przypominając film "Skazany na bluesa"(20.00) i dwa koncerty Dżemu: z warszawskiego klubu Riviera-Remont'91 (21.45) i z Olsztyna'84 (22.45).
ratajczak bogdan
2009-07-30 17:28:16
EwaDziś TVP Kultura uczci rocznicę śmierci Ryszarda Riedla, przypominając film "Skazany na bluesa"(20.00)

Dołączę plakat tego filmu.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


(*)
Markovitz
2009-08-18 17:28:23
Zapewne zauważyliście, że emisje programów z Niemenem mają miejsce znacznie rzadziej niż w minionych latach TVP Kultura nas do tego przyzwyczaiła. Ja nie nalegam, więc nalegać nie ma komu. Cóż...

"Cóż robić z życiem, które trwa tylko mgnienie..?"- emisja w środę 9 września o 16.35.

Jesienią liczę na "Rzeźbiarzy powietrza", ale trzeba pamiętać, że emisja tego filmu z fragmentami widowisk Pantomimy Głuchych słono kosztuje Kulturę, mimo że jest to antena TVP...


Inne programy warte zobaczenia :

20 VIII 15.00 Moje Akwarele - rzecz o malarstwie Tomasza Jaśkiewicza,
25 VIII 13.20 Miles Davies- koncert z JJ' '88 ,
04 IX 11.25 - NORWID. Światło i mrok - film dokumentalny.
Ewa
2009-09-03 08:30:16
03 IX 18.25 - Dutkiewicz trio - Hendrix
14 IX 19.10 - Mała sprawa- nowela z muzyką Helmuta Nadolskiego
17 IX 18.25 -Dutkiewicz trio - Niemen.Improwizacje.
muzyka11
2009-09-12 18:18:40
17 września o godz. 18.25 TVP Kultura nada koncert Artur Dutkiewicz Trio z programem "Niemen Improwizacje" z nowej płyty zespołu.

W wielu miastach w Polsce koncerty na żywo z tym programem. Więcej info na: http://www.arturdutkiewicz.pl
Stach
2009-10-18 11:42:51
Wtorek 20 października 2009 g. 14.50 Sopot '80: Czesław Niemen
Markovitz
2009-10-29 11:00:16
Dziś tj.w czw. 29 X o 14.50 film MOJE AKWARELE z Tomaszem Jaśkiewiczem.

W piątek 30 X o 10.30 Ballady jazzowe Zbigniewa Namysłowskiego.

W sobotę 7 XI z cyklu GDZIE CHŁOPAKI Z TAMTYCH LAT...? - Romuald & Roman.

W pt 13 XI BEMA PAMIĘCI - film J.Rzeszewskiego.
Stach
2009-10-29 14:11:30
Markovitz Dziś tj.w czw. 29 X o 14.50 film MOJE AKWARELE z Tomaszem Jaśkiewiczem.
Tomasz Jaśkiewicz swoimi pracami faktycznie może wywołac ... tsunami wrażeń. Piękne i potrzebne , no i jeszcze w tym wszystkim CZESŁAW NIEMEN, ... :D
Jeśli ktoś nagrał ...
Markovitz
2009-12-03 14:29:23
..jeśli nie- to można obejrzeć reportaż o akwarelach T.Jaśkiewicza 4 grudnia o 15.15.

We wtorek 8 grudnia o 10.30 program Moje zapatrzenie, a w środę 16 grudnia o 09.00 recital Niemena z Zielonej Góry'77.

Późnym wieczorem 5 grudnia wyemitowane mają być dwa koncerty Laborki, ale wczoraj programy większości anten TVP skończyły się przed północą...

Zapewne na propozycjach programowych TVP Kultura odbije się odejście W.Górki :(
Stach
2009-12-04 10:10:12
MarkovitzZapewne na propozycjach programowych TVP Kultura odbije się odejście W.Górki :(

Rozmawiałem z Panem Witoldem podczas Jego pobytu w Słupsku . Z przedstwionych propozycji to w zasadzie ... powtórki.
Odejście Pana Witolda Górki spowoduje zmiany, w jakim kierunku zobaczymy. Panu Witkowi składam serdeczne podziękowanie za aktywne, jak dobrze pamietam, 5 lat w TVP Kultura!
cocomo
2009-12-06 17:47:52
Markovitz
W sobotę 7 XI z cyklu GDZIE CHŁOPAKI Z TAMTYCH LAT...? - Romuald & Roman.


Czy ktoś może nagrał ten program i jest skłonny się podzielić ?
Markovitz
2009-12-20 16:44:18
Niestety i ja nie widziałem "Romualda i Romana"... Choć przecież anonsowałem :)

W okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku TVP Kultura pokaże m.in.:

25 XII o 16.10 i 21.40 STING z ostatniej płyty...

W Sylwestra po Kargulach i Pawlakach o godz. 16.50 GRUPA NIEMEN z Helsinek...


------------------------------------------------------------------------------------

Radosnych Świąt i Dosiego Roku wszystkim odwiedzającym Forum życzy M.
Markovitz
2010-01-02 21:05:28
Ciekawsze pozycje muzyczne stycznia 2010 r. w TVP Kultura :

W niedzielę 3 stycznia 2010 :N: o godz.10.20 "..a miłość największym jest darem..."

W pon. 4 stycznia o 9.50 Alibabki, w piątek 8-go o 18.25 N-Czarni (Pochwała śpiewania).

W niedzielę 10 stycznia o 8.15 rano - Śpiewają Skaldowie (z Łucją Prus).

W soboty powtórki Archiwizji, a niedziela 17 I będzie ..z W.Karolakiem i M.Czubaszek.

:N: będzie w piątek 22 stycznia -N. Enigmatic (3 utwory)



Można jeszcze podpisać się pod petycją w sprawie przyszłości kanału TVP Kultura.
Markovitz
2010-01-21 11:12:24
Tych, którzy poddają w wątpliwość sens petycji, informuję, że figuruje pod nią obecnie ponad 11tys.zweryfikowanych podpisów, a minister kultury już zapewnił o dodatkowym wsparciu kanału Kultura. Ale to jeszcze nie wystarczy na normalne funkcjonowanie.

Oto propozycje TVP Kultura na przełom stycznia i lutego :

28 I (czw) o 22.00 - Koncert "Herbert" z muzyką Karima Martusewicza (!)

06 II (sob) o 07.15 rano - film "Pies" z muz. H. Nadolskiego, a o 14.00 Moje zapatrzenie,

07 II (Nd) o 15.40 - koncert Grupy Niemen z Helsinek (1972),

12 II (pt) o 09.00 - Przed nami Bombaj- wywiady i występ Niemena z muzykami Laboratorium.
Piotr Starzyński
2010-01-21 11:45:05
Dzięki, Markovitzu, za trzymanie ręki na...pulsie TVP KULTURA :wink: :)
Ewa
2010-02-21 13:14:38
Dziś o godz. 20.30 TVP Kultura pokaże film "Matka swojej matki", w którym wykorzystano kilka piosenek Niemena.
Piotr Starzyński
2010-02-21 16:00:30
O! I to jest wiadomość na czas...by zdążyć to obejrzeć (nagrać). :wink: :)
Markovitz
2010-03-06 20:14:08
W marcu w TVP Kultura :

7 marca o 10.15 Trio Artura DUTKIEWICZA w programie „Niemen. Improwizacje”

A 8-go marca o 16.30 – SOBIE KRÓL – dawno niepokazywany film z muzyką :N: -a...

.. i pięknie zaśpiewanym wierszem Kazimiery Iłłakowiczówny...


edit


11 marca o 11.25 RAY Charles na JJ' 84 ( :N: na widowni),

13 marca o 14.10 .. a miłość największym jest darem... czyli kolędy w marcu.. :?

W niedzielę 21 marca o 17.35 film "Wesele" A.Wajdy.

W niedzielę 28 marca o 11.30 Ballady Zbigniewa NAMYSŁOWSKIEGO i ..

..o godz. 14.20 w związku z premierą nowej płyty Artur DUTKIEWICZ Trio- Hendrix
Markovitz
2010-04-07 13:10:27
7 kwietnia - w dniu ważnych rocznic Kultura o 19.35 pokaże "Bema pamięci żałobny rapsod".

W niedzielę 18 kwietnia o 14.35 "Moje zapatrzenie"...

Na antenę powróciła już Archiwizja (w soboty ok.godz. 18.30).

W anonsującym cały cykl spocie jest fragment z :N: -em AD 1967..

..tj. z bardzo ładnie wykonaną.. kukiełką :)
wladek
2010-04-08 18:03:00
foto do wyżej
001.JPG 001.JPG
002.JPG 002.JPG
Stach
2010-04-09 13:45:08
Markovitz7 kwietnia - w dniu ważnych rocznic Kultura o 19.35 pokaże "Bema pamięci żałobny rapsod"

Witaj Marku,
Zarówno Ty Marku jak i wielu innych ma wiedzę iż ‘Bema pamięci żałobny rapsod” ma dwie wersje mnie idzie o tę, którą NIEMEN NIE AKCEPTOWAŁ t.j. wersję telewizyjną. Był oburzony „przestępstwem audio” jakiego dokonano podczas przegrania. Dlaczego tym nikt się nie zajmie ?
Wielokrotnie było to prezentowanie w TV, podczas festiwali (Bydgoszcz ,Słupsk). Zwróciłem Komuś na to uwagę, lecz nie było nikogo, kto wysłuchałby mnie i dopilnował korekty. Dlaczego dzis się mówi o nowych nagraniach, jak to „stare’ jest w takim stanie , które irytowało Niemena. Czy nie ma kogoś w całej R, aby zrobic korektę….zanim ktos wyda płytę DeVeDe. :)
Pozdrawiam
s.
Markovitz
2010-04-09 16:17:18

A witam, witam.

Nie bardzo wiem, jak odpowiedzieć, aby nie poczytano mi tego za złe. W TVP jest świetna kopia obrazu, którą można wykorzystać. Są ciekawe materiały, które stanowić mogą bonusy na DVD. Ale : co i gdzie - tego tu pisał nie będę.

Odradzam oglądanie tych dwóch filmów na YT, bo nie akceptuję klipów z czarnymi kwadracikami i kiepską fonią.

Na osobisty użytek każdy może sobie do nagranego z telewizji obrazu podłożyć dźwięk (najlepiej z winyla).

Filmy z Niemen Enigmatic powinien znać każdy, kto interesuje się muzyką i poezją. Są zjawiskowo piękne.

Śp. Mieczysławowi Jahodzie udało się tak sfilmować Niemena jak nikomu innemu, ani wcześniej, ani później.

Dzięki Władku za te zrzuty ekranu. Już sam widok przenosi w inną, lepszą rzeczywistość 8)


PS Rapsod w Kulturze w piątek 16 IV o godz. 09.45
Markovitz
2010-06-22 19:55:53
Od pół roku obecność programów z Niemenem w telewizji publicznej ogranicza się do tych pozycji, które zostały wygrzebane z archiwów TVP. Z tego, co się zorientowałem nie tylko niechętne fanom Panie, ale także niektórzy fani, których miałem okazję ostatnio znów zobaczyć - są zdania, że mająca miejsce w latach 2006-2008 istna erupcja emisji telewizyjnych archiwaliów z Niemenem to zbieg okoliczności lub wręcz fatamorgana :)

No cóż - mamy wolność opinii. Korzystając z owej wolności (póki ona jest) wyjątkowo serdecznie podziękuję Gasketowi, a także Andrzejowi, Szach'rajowi i Ewie, którzy wykazali zainteresowanie tymi programami i to nie tylko na Forum Aerolit...


W najbliższym czasie w TVP Kultura będzie można zobaczyć :

W czwartek 24 czerwca o 19.25 :N: i Domek bez adresu w programie Piosenki Andrzeja Korzyńskiego.

A 5 lipca o 22.35 (cz.II z :N: -em na widowni) wyemitowany zostanie koncert Raya Charlesa z JJ'84

W piątek 9 lipca o godz.14.45 koncert zespołu KRZAK na JJ'80

W niedzielę 11 lipca o 19.05 Nick Cave, a w pon. 12 lipca o 19.15 Blues -minus Niemen & Kayah

Od środy 14 lipca -codziennie w bloku porannym serial "Rodzina Leśniewskich"

We wszystkie soboty lipca - Reminiscencje opolskie.

17 lipca o 13.40 13. KFPP OPOLE' 75. Koncert "Rock przez cały rock".
.
Tadeusz
2010-07-06 19:27:00
Wczoraj TVP Kultura nadała koncert Ray'a Charles'a, JJ 84. Na widowni był Czesław Niemen. Na zakończenie koncertu na stojąco i z wielkim entuzjazmem nagrodził Ray'a wielkimi brawami.
Markovitz
2010-07-14 16:08:53
Już w piątek 16 lipca o godz.18.00 w TVP Kultura film "Ślepy bokser" w reż. Marka Nowickiego z 1981r. Główną rolę gra Andrzej Kopiczyński, a w ścieżce dźwiękowej znalazły się : "Moja ojczyzna" oraz trzy utwory kojarzone z albumem "Post scriptum"... 8)

"Ślepy bokser" to taki Czterdziestolatek na poważnie... "Serdeczna muza" pod napisami końcowymi brzmi nieco inaczej niż na LP "Post scriptum". Pozostałe utwory słychać w tle (w fabule- z radia) i tylko we fragmentach .

W poniedziałek 19 lipca o 19.30 Niemen śpiewający "Domek bez adresu" w programie z piosenkami Korzyńskiego.

Warto śledzić sobotnie pasmo po godz.13. poświęcone festiwalom opolskim. W minioną sobotę była m.in. Krystyna Prońko ("Rock przez cały rok"- Opole'75) z Koman Band. Zespół ten towarzyszył także Stanowi Borysowi.

05 sierpnia o 21.50 Symfonia kopernikowska H.Góreckiego i koncert jego muzyki w Łańcucie (1996).
A w rocznicę Powstania Warszawskiego miłośnicy twórczości tego kompozytora powinni wstać ok. ósmej.

23 sierpnia o 10.15 Moje akwarele- reportaż o Tomaszu Jaśkiewiczu.
Markovitz
2010-09-05 10:05:38
11 września o godz.15.45 - znakomici polscy jazzmani w filmie JAZZ in POLAND (1966), a wieczorem..
.. o 22.45 Artur Dutkiewicz Trio - NIEMEN.

Z 17 /18 września film dok. HASIOR (2000)

Info, gdzie szukać kanału => TVP KULTURA :

-na platformie CYFRY + => kanał 64

-na platformie POLSATU =>kanał 136

-na platformie TVP => ...?
Markovitz
2010-12-18 14:35:54
Z propozycji TVP Kultura:

18 grudnia (sobota)
19.25 Mały książe.. czyli reportaż z Opola '79 ( :N: , Sobczyk, Sipińska)
**** powtórka- 20 grudnia (pon) o godz. 13.45

21 grudnia (wtorek)
17.30 Kwestionariusz kultury - Wojciech Młynarski

22 grudnia (środa)
17.30 Kwestionariusz kultury - Adam Nowak (Raz, Dwa, Trzy)
17.40 Piosenki (z autografem) Katarzyny Gaertner

30 grudnia (czwartek)
12.00 Kolędy jazzowe gra zespół A.Jagodzińskiego z Cz.Bartkowskim

2 stycznia (niedziela)
10.50 ..a miłość największym jest darem.. - :N:

6 stycznia (czwartek)
14.40 Opole'77- recital W. Młynarskiego
Markovitz
2011-01-05 09:42:14
W poniedziałek 10 stycznia o 11.45 solowy występ Czesława Niemena podczas 17.KFPP OPOLE' 79.
Powinniśmy usłyszeć trzy utwory: Piosenkę o mojej Warszawie, Dziwny jest ten świat i Pieśń Wojów (1000-lecia).

16 stycznia o 13.20 emisja filmu Sobie król z muzyką Niemena.

Na 17 stycznia żadnych specjalnych programów w TVP Kultura nie przewidziano.
Ewa
2011-07-23 17:53:33
Dziś o 22.50 w TVP Kultura program "Czy mnie jeszcze pamiętasz...".
wladek
2011-07-23 18:43:06
ciekawe, kiedy TVP KULTURA pokaże coś nowego( co nie było jeszcze emitowane)!!!!!! :N:
Ewa
2011-08-01 13:37:42
Dziś w TVP Kultura o 21.50 "Bema pamięci żałobny rapsod".

8 sierpnia (pon) o 19.45 Niemen- Urbaniak- Karolak na JJ '86
9 sierpnia (wt) o 8.55 Terra deflorata- koncert baltonowski
13 sierpnia (sob) o 16.00 film "Dziewczyny do wzięcia"
Markovitz
2011-09-24 19:50:09
Nie przesądzając jeszcze w jakim stopniu TVP Kultura pod nowym kierownictwem jest w stanie zaciekawić ofertą programową- powodów do optymizmu nie ma.
We wrześniu pokazano po raz kolejny program .. bożonarodzeniowy "...a miłość największym jest darem...", a na 1 X (dzięki Stachu) zapowiadany jest przegląd programów Janusza Rzeszewskiego w Archiwizji i .. to wszystko.

Niech obecna ubożuchna oferta kanału TVP Kultura będzie swoistym MEMENTO dla tych osób, które uważały, że nadzwyczaj częsta obecność programów z muzyką Niemena jest czymś oczywistym, że odszukanie koncertów i widowisk z korektą opisów jest betką dla ludzi telewizji i że działo się to niejako samo... Otóż tak nie było, stąd nie oczekujcie już prapremierowych "wykopalisk".
Markovitz
2011-10-02 08:52:46
Wczoraj w programie "Archiwizja" dyskusja przebiegała w myśl hasła znanego starszym miłośnikom naszego Artysty: Niemen TAK, ale nie ten śpiewający Norwida.
Pan Mann jakoś nie potrafił przekonująco wybronić niemenowej wersji "Rapsodu" przed zarzutem pani Umer, która twierdziła, że ta interpretacja nie pozwala jej lepiej zrozumieć przesłania wiersza... Hmm... Kiedyś ten sam zarzut (w LITERATURZE) stawiała pani Buczkówna, ale owa pani krytyk słuchała nagrania z filmu telewizyjnego, które na skutek błędów technicznych było zniekształcone...

W tym miejscu pozwolę sobie przywołać pytanie nieaktywnego już użytkownika forum.

Stach..Ty Marku jak i wielu innych ma wiedzę iż ‘Bema pamięci żałobny rapsod” ma dwie wersje mnie idzie o tę, którą NIEMEN NIE AKCEPTOWAŁ t.j. wersję telewizyjną.
Był oburzony „przestępstwem audio” jakiego dokonano podczas przegrania.
Dlaczego tym nikt się nie zajmie ?


Jest dobra wiadomość : wreszcie POPRAWIONO ścieżkę dźwiękową filmu J.Rzeszewskiego.
Co prawda dźwięk średnio współgra z obrazem, ale najważniejsze, że nie jest to już trzeszczące, zniekształcone i przyśpieszone nagranie (zgrane z taśmy filmowej, a jeszcze wcześniej z winylowej płyty).
Ewa
2011-11-02 13:34:53
Dziś w TVP Kultura o godz. 19.40 Czesław Niemen śpiewa utwory "Jednego serca", "Mów do mnie jeszcze"
i "Kwiaty ojczyste" z towarzyszeniem zespołów Enigmatic i Alibabki.
Markovitz
2011-11-03 17:29:00
Na poprawioną wersję filmu J.Rzeszewskiego przyjdzie chyba poczekać do płyty DVD (jeśli w ogóle kiedyś się ukaże :) ).

Trafia się nam "wykopalisko" z muzyką Niemena (dodam, że niezbyt porywającą)- we wtorek 8 listopada w kanale TVP Kultura o 21.00 zostanie przypomniany spektakl Teatru TV w reż. Jerzego Gruzy p.t. "Eryk XIV" wg dramatu Strindberga.

Przy okazji inne powtórki w Kulturze - nieco częściej przypominane :

- w Święto Niepodległości o godz. 18.15 emisja filmu SOBIE KRÓL,
- w śr 16 XI o 18.05 - film MAŁA SPRAWA z muz.Helmuta Nadolskiego,
- we wtorek 15.XI o godz. 8.10 koncert NIEMEN AEROLIT (Sopot'74).
Piotr Starzyński
2011-11-05 17:36:58
...a 09.11.11 o godz.9.35. :N: - Sopot '80- koncert.
Po-zdrowie-nia. :)
Markovitz
2011-12-15 22:21:01
Niedzielny wieczór 18 grudnia poświęcony będzie twórczości Grzegorza Ciechowskiego, ale nieco wcześniej bo o godz.14.55 można sobie przypomnieć duet Niemen-Kayah w pieśni do wiersza J.Kofty z programu BLUES MINUS.

W piątek 23 grudnia o 18.15 film p.t. PRZEKŁADANIEC wg prozy Lema z zabawną scenką z Niebiesko-Czarnymi.

Ten zespół (a także Cz-Czarnych) można zobaczyć w filmie DWA ŻEBRA ADAMA 26 grudnia o godz.12.05.
Także drugiego dnia świąt o 19.10 TVP Kultura przypomni koncert Raya Charlesa z Montreux (1997) 8)
Piotr Starzyński
2012-01-12 16:40:04
TVP KULTURA "pamięta(m) ten dzień":
20.01.2012:
:N: - 18.10-"Dziewczyny do wzięcia"- film,1972
:N: - 22.55- "Czesław Niemen- Sopot '80"
:N: - 23.25- "Artur Dutkiewicz Trio- Niemen"
Po-zdrowie-nia :) :D
Markovitz
2012-01-16 08:00:36
Capricorn2Noc pon./wt., 16 na 17 stycznia godz.2:25 - ''List do R'' cz.1

Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że planując emisję wymienionych programów ktoś się trochę spóźnił...

I tak- 17 stycznia zaplanowano (bez żadnej okazji) reportaż o „Szalonej lokomotywie” i koncert Janerki, a dopiero w nocy z 23/24 stycznia o 02.20 drugą część koncertu „List do R.”, w której Niemen wykonuje 2 utwory z grupą Dżem.

Piotr StarzyńskiTVP KULTURA "pamięta(m) ten dzień"- 20 stycznia 2012:

:N: - 18.10-"Dziewczyny do wzięcia"- film,1972
:N: - 22.55- "Czesław Niemen- Sopot '80"
:N: - 23.25- "Artur Dutkiewicz Trio- Niemen"


Do tego dodać trzeba jeszcze: 21 stycznia (w sobotę) o 13.25 "Co zrobić z życiem, które trwa tylko mgnienie"?
Ewa
2012-03-28 17:40:17
Jutro w TVP Kultura o godz.10.02. "Podróże z piosenkami" z fragmentem wywiadu i próby Grupy Niemen.
Ewa
2012-04-03 15:34:48
capricorn2
piątek 6.04 godz. 15:50 ''Czesław Niemen i Aerolit - Sopot '74''


A dziś po 16-tej można było zobaczyć Czesława pykającego fajeczkę na widowni festiwalu Sopot'74. :)
kangie
2012-05-30 18:13:06
Moze nie w TVP Kultura. Zaraz o 20.25 w Kino Polska Muzyka koncert Niemena :-)
Markovitz
2012-05-30 21:22:53
O programach w stacji Kino Polska Muzyka informujemy zazwyczaj => tutaj (też w podforum Cztery ściany świata).

TVP Kultura jest dość zasłużonym kanałem, jeśli chodzi o emisję archiwalnych programów z Niemenem, choć ostatnio nas nie rozpieszcza :)

W czwartek 21 czerwca o godz. 10.10 program "Podróże z piosenkami". Więcej o programie => tutaj (Przygywka)
Markovitz
2012-11-07 21:33:15
Dorzucę mało istotny aneks do aktualności podanych przez Capricorna (przy okazji- pozdrawiam Kontynuatora 8)) :

W środę 14 listopada o godz.8.30 TVP Kultura przypomni "Premiery" Opola'75. To właśnie z relacji telewizyjnej tego koncertu wycięto przed laty "Pieśń ocalenia" w wykonaniu duetu Niemen-Rodowicz... Wielka szkoda.
Markovitz
2012-11-14 07:40:43
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2012-11-14 07:40:43 przez Markovitz
Już myślałem, iż ktoś się przestraszył tego, że zobaczymy zza kulis nogawkę artysty w kapeluszu ...

Ale nie! Koncert "Premiery Opola'75 - w czwartek 15 listopada o 8.30 w TVP Kultura (oczywiście).

W środę 14 XI wracamy do "Premier" Opola'78. Wśród wykonawców m.in.: Skaldowie dzielący się zapachem łamanego chleba, Grażyna Łobaszewska w Zwierciadle czasu, Andrzej Rosiewicz w spodniach na pijawki i z wielkim bębnem, śpiewającą o zejściu ze sceny Teresa Haremza oraz Maryla Rodowicz w kompozycji Jacka Mikuły z tekstem Agnieszki Osieckiej - PŁACZMY RAZEM WROGU MÓJ...

P.S. Nie chcę mnożyć swych postów (i tak jest ich pod dostatkiem), ale w kwestii OPOLA powinienem chyba wyjaśnić, że Telewizja Polska zarejestrowała kiedyś wiele koncertów, które po montażu zostały zarchiwizowane i od kilku lat są pokazywane przez różne anteny TVP. Bywało, że z tych relacji usuwano występy Czesława Niemena (najbardziej karygodny przykład to przepadek koncertu Grupy Niemen z Opolu'72).
Z Opola'75 ocalał tylko zapis występu Niemena w koncercie "Mikrofon i ekran" (pewnie jeszcze go przypomni Kultura), natomiast duet wokalny z Marylą Rodowicz (:Premiery") prawdopodobnie ocalał tylko w wersji audio i to właśnie nagranie oczekuje na wydanie 8)

17 XI edit // 10:41
Piotr Starzyński
2012-11-16 11:17:04
A z tą częścią Festiwalu z " Co się stało, matko, z moim snem?"...co się stało? :wink:
Będzie, Markovitzu?
Piotr Starzyński
2012-11-16 21:45:59
Dzięki, capricorn2, wiem. :wink:
Po-zdrowie-nia :)
Piotr Starzyński
2013-01-13 18:18:16
Na wyrywki z rozrywki. Reminiscencje z Opola: 17. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole '79. Czesław Niemen

Wtorek, 15 stycznia, 12:25 :)

http://www.cyfrowypolsat.pl/program-tv/ ... PL5z2eK3gc
Markovitz
2013-04-12 10:24:08
W październiku 2006r. pisałem w tym wątku o pomyśle nowego kanału tematycznego TVP:
MZ
Od przyszłego roku ma ruszyć nowy kanał - TVP Rozrywka. Pewnie - płatny...

Inny użytkownik forum wtedy dodał:

Blackmoore Kodowany, ale bezpłatny. Będzie dostępny na kablówkach i z satelity.

Niebawem minie 7 lat i oto nasza zapowiedź o starcie kanału TVP Rozrywka wreszcie może się ziścić...

Cytuję: "na multipleksie naziemnym będzie można odbierać nowy kanał tematyczny telewizji publicznej, który będzie emitował programy satyryczne, kabaretowe, festiwale i widowiska telewizyjne oraz koncerty i filmy komediowe. Trwają również przygotowania do uruchomienia TVP Dokument..."

Źródło informacji :arrow: Dziennik Gazeta Prawna

P.S. Ramówka TVP Rozrywki na pierwszy dzień nadawania (15 IV) raczej nie powala: gotować i przy tym trochę pieprzyć będzie niestrudzony pan Robert eM, z kolei pan Wojciech Mann kolejny raz przekona nas, że dzieci są mądrzejsze od dorosłych, a jego imiennik Cejrowski będzie udawał, że chodzi wszędzie boso. Na koniec kabarety i Opole na bis...
puszek
2013-06-20 09:09:31
DNIA 20.06.2013 ROKU GODZINA 11.40 W TVP KULTURA - NIEMEN RECITAL - STUDIO GAMA.
Markovitz
2016-08-31 07:58:14
Film "Sen o Warszawie" w TVP Kultura 31 sierpnia 2016 (śr) o godz. 20.20. Po tym seansie o godz. 22.20 z cyklu "Jedna scena" krótki program o filmie J.Kondratiuka i emisja komedii obyczajowej "Dziewczyny do wzięcia".

Zwróćcie uwagę, że do czasu wydania płyty w "M.Rh" w NY opowieść o drodze artystycznej Niemena nie nastręcza reżyserom (tak Magowskiemu, jak i Szpakowskiemu) problemów. "Schody" zaczynają się gdzieś od połowy lat 70. ..

Spójrzmy, ile ważnych wydarzeń miało miejsce od 1974r. w życiu i na artystycznej drodze Niemena. To czas, w którym zakłada rodzinę, boryka się problemami mieszkaniowo-bytowymi, ale też bardzo dużo pracuje. Po rozstaniu z muzykami SBB próbuje współpracy z kilkoma zespołami, w których często dochodzi do zmian personalnych, bo niewielu muzyków potrafiło sprostać wymaganiom lidera. Z końcem 1976 r. wygasa kontrakt z CBS. Nie załamuje z tego powodu rąk, lecz tworzy i nagrywa muzykę, którą wypełni albumy: "Katharsis" (1 LP) i "Idee fixe" (2 LP). Bierze udział w programie TV "100 pytań", mimo że wśród przepytujących go dziennikarzy nie ma zwolenników tego rodzaju twórczości. Dokonuje wielu nagrań muzyki teatralnej i filmowej i zadomawia się w studio na poddaszu Teatru Narodowego podejmując równolegle współpracę z Pantomimą Olsztyńską. Jeździ też w trasy koncertowe: po Polsce, Rumunii i ZSRS. Występuje na Jazz Yatra i w festiwalu młodzieży na Kubie. Jednakże zrealizowany przez Interpress film o Nim trafia na długie lata na półkę. Podobnie ma się rzecz z innym dokumentami filmowymi zrealizowanymi w Polsce przez zagraniczne ekipy TV.
W II poł. lat 70 Niemen wreszcie trafia ze swymi produkcjami muzycznymi do polskiej TV, ale program promujący album "N.Ae.Idee fixe" nie podoba się Mariuszowi Walterowi i ślad po tej rejestracji ginie. Czesław się tym nie przejmuje, występuje w programach Studia 2 i Studia Gama, a w końcu lat 70. wygrywa festiwal Interwizji w Sopocie i koncertuje w Berlinie Zach. i RFN, po czym niespodziewanie rozwiązuje zespół. Sierpniowy zryw na Wybrzeżu kieruje uwagę na Gdańsk i spycha na dalszy plan festiwale piosenki. Jego solowe recitale w Opolu i w Sopocie nie budzą już takich emocji jak koncerty w tych miejscach przed laty. Powoli do głosu dochodzą zespoły i artyści dotąd pomijani przez środki przekazu, dotyczy to zwłaszcza nowej fali polskiego rocka. Niemen nie chce z nimi konkurować na listach przebojów i coraz bardziej wiąże się ze środowiskiem filmowo-teatralnym. Z zespołem Teatru Narodowego bierze udział w przedsięwzięciu p.n. "Tragedia Romantyczna" występując przed załogami wielkich zakładów pracy. W grudniu 1981r. dosięga go smuga cienia, gdy rejestruje program "..a miłość największym jest darem" i udziela niefortunnego wywiadu, którego fragment został użyty w DTV- już w stanie wojennym, po czym środowisko teatralne przypina mu krzywdzącą łatkę "kolaboranta". Dochodzi do protestów widzów na Jego koncertach w Sztokholmie, w Berlinie Zach., a później także w USA. W następstwie tych przeżyć Niemen tworzy program "Terra deflorata", z którym coraz śmielej rusza w Polskę, prezentując go publiczności. W 1989r. popiera Komitet Obywatelski "Solidarność". Z opowiedzeniem tego wszystkiego w ciągu 5-10 minut realizatorzy biograficznych opowieści mają spory problem i niestety to widać w nakręconych filmach. Szansą na opowiedzenie pełnej historii byłby rzetelny serial dokumentalny, ale na takowy się nie zanosi.
Markovitz
2016-12-19 06:08:50
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2016-12-19 06:08:50 przez Markovitz
W wigilijny wieczór o godz. 22.05 TVP Kultura przypomni widowisko muzyczne, w którym Niemen wykonał m.in. poezje Norwida oraz Hymn o miłości św. Pawła. W grudniu 1981r. przed emisją widowiska pokazano wywiad, który później dał asumpt do posądzenia Artysty o kolaborację z WRON. Wywiad Barbary Pietkiewicz (matki Piotra Kraśki) nagrano 24 XII 1981 w stanie wojennym (widowisko jeszcze przed 13 XII 1981). Epizod ten wspominali w filmie E.Szpakowskiego z 2007 dla TVP Polonia: Tadeusz Skliński, Maciej Radziejewski i Romuald Wydrzycki, a w filmie "Sen o Warszawie"- Bernard Ford- Hanaoka (reżyser widowiska z 1981r.)

Zajawka widowiska TV -> "...a miłość największym jest darem..."

PS Sam Niemen w tym wywiadzie używa - z dzisiejszej perspektywy- eufemizmu: "w stanie nieomal wojennym". To charakterystyczne dla ludzi, którzy przeżyli II wojnę światową i mieli opory, aby utożsamiać to, co działo się po 13 XII 1981 ze strasznymi doświadczeniami prawdziwej wojny.
Domin189
2016-12-19 09:00:04
Zaraz, zaraz... mówiło się, że zarówno program, jak i wywiad zostały nagrane przed ogłoszeniem stanu wojennego i że słowa Niemena brzmiały niefortunnie w jego kontekście. Tymczasem z tego, co rozumiem, wywiad został przeprowadzony już w trakcie stanu wojennego. Zatem Niemen faktycznie popełnił niesłychanie duże faux pas i legenda o podstępnie zmontowanym programie jest nieprawdziwa?
Markovitz
2016-12-19 20:07:03
Zanim odpowiem na pytanie Domina, wymienię 3 programy, wokół których odżywają kontrowersje:

1. widowisko "..a miłość największym jest darem.." zreal. w dn. 7-9 XII 1981 (pada też data 12 XII)

2. zapis wywiadu Cz.Niemena dla telewizyjnej dziennikarki B.Pietkiewicz zreal. tuż przed B.N. 1981

3. fragment wywiadu (patrz poz.2) zmontowany i wyemitowany w DTV 26 XII 1981

Domin189.. z tego, co rozumiem, wywiad został przeprowadzony już w trakcie stanu wojennego..

Tak stwierdził reżyser Ford- Hanaoka - osoba nieźle poinformowana o tym, co się działo wokół programu "...a miłość największym jest darem...". Nie ma powodu, abym mu nie wierzył, zwłaszcza że znam jeszcze jedną wiarygodną relację potwierdzającą ten fakt (nie chcę jej tu upubliczniać). Sam Niemen przyznał to mimochodem w przynajmniej dwóch wywiadach (prasowym i radiowym).

Istota problemu kryje się nie tylko w tym, co Czesław powiedział w tym wywiadzie (poz.2), ale w tym, co Domin określił jako "faux pas". Zasygnalizowana w filmach dokumentalnych o Czesławie Niemenie niezręczność polegała na udzieleniu wywiadu przed kamerą reżimowej TV. Artysta ufał, że zdanie o potrzebie pracy zostanie zrozumiane tak, jak On rozumiał przesłanie Norwida- bez oglądania się na kontekst sytuacyjny. Tę ufność wykorzystano bez skrupułów w DTV (poz.3).

Odnalazłem na forum wątek sprzed lat, w którym dyskutowaliśmy na temat postawy Niemena w stanie wojennym. Pierwsza część dyskusji dotyczy interwencji trzech Panów w TVP, aby tym tematem się nie zajmowano. Druga część wątku dotyczy już meritum zagadnienia i do tej części odsyłam zainteresowanych => Niemen w cieniach PRL-u

Przypomnę, co pisał na Forum 20 kwietnia 2008r. stryjeczny brat Czesława Niemena- Wydrzyckiego.
Romuald Juliusz Wydrzycki Czesław nie miał dobrego nosa politycznego i miotał się pewnie czasami w niezręcznościach, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji nawet drobnych potknięć. Były to jednak tylko niezręczności i nic więcej. Jego kręgosłup polityczny jest chyba znany.

We wspomnianym topiku Veriton zacytował obszerne fragmenty wywiadu z listopada 1989r., jaki przeprowadził z Niemenem Krzysztof Winnicki. Oto fragment wypowiedzi Artysty dla polonijnego "KURIERA PLUS":

:N: : Kilka dni przed stanem wojennym nagrałem program– specjalnie przygotowany na święta "A miłość największym jest darem."Napisałem do tego programu dwie kolędy, wykorzystałem poezję okolicznościową Norwida i fragment z "Listu do Koryntian" św. Pawła. I cóż.. Za kilka dni mamy stan wojenny. Po tygodniu zaczęli mnie szukać politrucy z MON. Wreszcie któregoś wczesnego ranka, około wpół do szóstej dorwał mnie jeden z tych zawiadujących rozrywką. Musiałem się ubrać i wyjść. W czasie rozmowy mówi: "Nagrał pan taką audycję świąteczną?", "Nagrałem".
"Bo widzi pan, my chcemy ją nadać w święta." Zastanowiłem się o co tutaj w tym wszystkim chodzi i odpowiadam: "Dobra, nadawajcie". "Ale my chcemy, żeby pan jeszcze wyjaśnił, dlaczego taka muzyka jest w tym programie, dlaczego religijna?" Poradziłem się wówczas (nieżyjącego już) proboszcza z parafii św. Stanisława Kostki za Żoliborzu ks. Boguckiego. Ksiądz odpowiedział mi, że powinienem powiedzieć to, co myślę
.

Rozpisałem się... Warto na koniec zdać sobie sprawę z dwóch następstw decyzji Cz.Niemena o udzieleniu wywiadu zmilitaryzowanej Telewizji Polskiej.

- Po pierwsze: widowisko zaraz po ukończeniu zostało opracowane, wyemitowane i zarchiwizowane,

- Po drugie: nagrana po realizacji widowiska rozmowa Niemena z red.Pietkiewicz nie stała się częścią widowiska i dzięki temu sam program nie podzielił losu tego wywiadu, który po wypowiedzi Niemena dla RWE został zniszczony bądź przepadł* jako niechlubne dla władz świadectwo zabiegów propagandowych.


* ocalałe wersje audio wywiadu z grudnia 1981r.- to zasługa fanów.
Markovitz
2017-02-18 18:19:13
Edytowany 4 raz(y), ostatnio 2017-02-18 18:19:13 przez Markovitz
Gwoli przypomnienia i sprecyzowania wiadomości podanej przez Capricorna:

TVP Kultura 19 II 2017

Niedziela z twórczością Czesława Niemena
.

17.15 - Rozmowy (program Katarzyny Jurkowskiej - powt. 20 II o godz.08.25)

18.05 - Dziewczyny do wzięcia- film fab. J.Kondratiuka z muzyką Cz.Niemena

19.05 - Występ gwiazdy festiwalu Sopot'80

19.30 - Sobie król- film fab. z muzyką Cz.Niemena

W TVP Kultura o poglądach na życie i o sztuce Czesława Niemena będą opowiadać m.in. Małgorzata i Natalia Niemen, Krystyna Gucewicz- Przybora i wokalistka jazzowa Marianna Wróblewska. Będą też dziennikarze piszący i tworzący audycje o muzyce: prowadząca program Agnieszka Szydłowska, Hieronim Wrona i z-ca redaktora naczelnego TERAZ ROCKA- Wiesław Królikowski.

Niestety archiwalne filmy i koncert przygotowane na tę okazję były już wielokrotnie przypominane w TVP Kultura. Przyczyną tego stanu rzeczy jest pewnie brak rozeznania w tym, jakie skarby kryją archiwa telewizyjne. Tym razem nikt z realizatorów nie poprosił o pomoc w wyborze programów i podanie sygnatur. Twórcy programów często po prostu nie wiedzą, co TVP posiada w swoich zbiorach. I nie ma się, co dziwić, bo opisy programów pełne są błędów i braków (zamiast tytułów wykorzystanych utworów są przypadkowo usłyszane frazy).

Stronę TVP Kultura zapowiadającą Dzień Niemena już usunięto - nie wiem- czemu..? Fotos się nie spodobał..? :(

Oto link do relacji na stronie => Rzeczpospolitej
Domin189
2017-03-05 21:25:04
Markovitz
Stronę TVP Kultura zapowiadającą Dzień Niemena już usunięto - nie wiem- czemu..? Fotos się nie spodobał..? :(

Dla potomności, zachowałem screena tej strony - w załączniku. Plik w oryginalnym rozmiarze znajduje się w moim archiwum :D
dzien_z_niemenem2017_tvpkultura.jpg dzien_z_niemenem2017_tvpkultura.jpg
Markovitz
2017-10-31 09:02:25
Na kanale => TVP Kultura przypomną kilka programów wartych obejrzenia 8)

W sobotnie przedpołudnie 4 listopada 2017:

09.40 Czesław Niemen w 4 utworach jako gwiazda festiwalu Sopot '80,
10.05 "Bema pamięci żałobny rapsod" - Niemen Enigmatic z 1970.

Tego dnia o 10.30 film "Mała sprawa" Janusza Kondratiuka, z muzyką Helmuta Nadolskiego (pod napisami końcowymi).

Inny artysta z Wybrzeża- Zbigniew Cybulski- będzie bohaterem Niedzieli w TVP Kultura (5 listopada od g.17).
Powtórka rozmów o Zb.Cybulskim 6 XI po godz. 16.


A w świąteczną sobotę 11 listopada o 18.20 TVP Kultura pokaże film "Sen o Warszawie".
Markovitz
2018-02-05 23:17:05
W niedzielę 18 lutego od godz. 17.15 zaplanowano powtórkę bloku programowego sprzed roku.

Poza niewiele wnoszącymi do portretu artysty rozmowami widzowie TVP Kultura będą mogli zobaczyć:

- o 18.10 Film "Dziewczyny do wzięcia" - z ciekawą wersją "Com uczynił" na napisach końcowych

- o 19.05 Gwiazdy festiwalu Sopot '80- festiwalowy występ z fragmentem "Hymnu do Matki Ziemi"

- o 19.35 Film "Sobie król" - z muzyką Niemena (na gitarze towarzyszył mu Jerzy Grunwald).


PS W poniedziałek 19 02 o 15.20 przewidziano powtórkę rozmów ze studia TVP Kultura.
Markovitz
2018-07-31 15:22:55
W ten upalny dzień odpowiem na pytanie, które kiedyś padło w podforum "Muzyko moja":

Jurek "Bema pamięci rapsod żałobny" w studiu telewizyjnym Czesław Niemen gra i śpiewa, wokoło mnóstwo palących się świec.

Czy w czasie koncertu Czesław Niemen grał i śpiewał przy zapalonych świecach ?

Nie zanotowałem w pamięci takiej sytuacji na koncertach Niemena (a widziałem ich trochę).
A i chyba nigdy nie było potrzeby na podgrzewanie atmosfery koncertu świecami (w telewizyjnym studio było ich kilkaset!).

Film Janusza Rzeszewskiego, do którego nawiązał Jurek, ma w telewizyjnych opisach programu kategorię KONCERT.matarsko

Moim zdaniem to mini-widowisko, a właściwie prekursorski klip z wysmakowaną plastycznie scenografią i zjawiskowymi zdjęciami.


Jeśli ktoś chce go sobie przypomnieć to jest okazja - we wtorek 31 lipca o godz.18.20 w TVP Kultura.

PS W sobotę 18 sierpnia o godz.15.30 zaplanowano emisję filmu Janusza Kondratiuka "Dziewczyny do wzięcia".
Domin189
2018-08-03 20:03:34
MarkovitzFilm Janusza Rzeszewskiego, do którego nawiązał Jurek, ma w telewizyjnych opisach programu kategorię KONCERT.matarsko

Moim zdaniem to mini-widowisko, a właściwie prekursorski klip z wysmakowaną plastycznie scenografią i zjawiskowymi zdjęciami.


Warto dodać, że od swojej premiery jest to dzieło... sknocone - czy kiedykolwiek doczekamy się rekonstrukcji cyfrowej z dobrze synchronizowanym obrazem i dźwiękiem? Przez przyspieszający gramofon, głos Niemena jest nienaturalnie wysoki i konieczne były cięcia obrazu. Myślę, że te mankamenty można by z powodzeniem wyeliminować, udostępniając szerokiej publiczności dzieło takim, jakim było w zamyśle reżysera.
Markovitz
2019-01-16 00:55:12
Na niedzielę 20 stycznia 2019r. przewidziano w ramówce TVP Kultura powtórkę bloku programowego sprzed dwóch lat:

- o 17.15 Niedziela z twórczością... *,

- o 18.05 koncert grupy NIEMEN w sali Finlandia-Hall w Helsinkach (z 1972 a nie z 1973- jak opisano ten program) ,

- o 18.55 film "Dziewczyny do wzięcia" z muzyką Czesława (nagraną z udziałem dwóch muzyków grupy NIEMEN),

- o 19.55 koncert Niemena jako gwiazdy festiwalu Interwizji- Sopot '80.


* To rozmowy redaktor Agnieszki Szydłowskiej z gośćmi w studio.
Niemen, Karo- autografy na Forum NAE.jpg Niemen, Karo- autografy na Forum NAE.jpg
Markovitz
2019-06-09 08:26:45
Wkrótce (9 czerwca 2019 od godz.17.15 i 11 czerwca o godz.13.25)) w TVP Kultura Niedziela z.. Krystyną Prońko.

Ceniona wokalistka przez wiele lat unikała wspomnień na temat współpracy z zespołem Niemena i ich wspólnej trasy z Faridą.

Angaż grupy Respekt na koncerty, a później do nagrania jednej z płyt czerwonego albumu zwrócił uwagę fanów na tę młodą wokalistkę.

Dlatego dziwiło mnie, że tak często i dobrze wspominała współpracę ze Skaldami, która przecież nie miała zbyt spektakularnego wydźwięku.

Ciekaw jestem, jak po wielu latach Pani Prońko ocenia wykonanie "Don't cry Baby" na specjalnym koncercie tuż po JJ' 1970..?

Czy dowiemy się jakichś ciekawostek o tym etapie kariery podczas poświęconego Jej bloku programowego w stacji TVP Kultura..?

Wątpię. Ale z uwagi na obecność w studio Ernesta Brylla może dowiemy się czegoś o przedstawieniu "Kolędy- nocki" z 1980r...?

Czy mam rację, czy nie- program na pewno warto obejrzeć. Polecam też widowisko "3400 lat po Ikarze" z Opola '77 (g.18.05).

Towarzyszący solistom Koman Band to zespół prowadzony przez ówczesnego męża Prońko- Janusza Komana (też będzie w studio).

TVP Kultura zapowiada także udział Majki Jeżowskiej (dawnej uczennicy prof. Prońko) oraz muzyków: Piotra Barona i Pawła Serafińskiego.

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić, aby tak szerokie grono osób bliskich i współpracowników Niemena mogło kiedyś zagościć w takim programie.

A program z Panią Krystyną Prońko i Jej Gośćmi będzie jeszcze emitowany w TVP Polonia i w wakacyjnych powtórkach stacji TVP Kultura.


PS Refleksje napisane przeze mnie tuż po programie zawiodły mnie w ślepą uliczkę i zostały przeniesione do wątku -> Co dalej?
02_ Świat się kręci - Krystyna Prońko, W_Karolak- screen z programu TVP.jpg 02_ Świat się kręci - Krystyna Prońko, W_Karolak- screen z programu TVP.jpg | Komentarz: Krystyna Prońko prezentuje fotkę grupy Respekt w programie 'Świat się kręci"
Niedziela z Prońko 09 VI 2019 -TT Piotr Baron.jpg Niedziela z Prońko 09 VI 2019 -TT Piotr Baron.jpg | Komentarz: Screen tweeta Piotra Barona anonsującego Niedzielę z Krystyną Prońko w TVP Kultura
Markovitz
2019-12-06 11:24:31
W Mikołajki zaplanowano o godz.15.50 emisję filmu w reż. Janusza Rzeszewskiego "Bema pamięci żałobny rapsod" (nieco odnowiony dźwięk i obraz).

W cyklu "Niedziela z..." w przededniu swoich urodzin wystąpi Irena Santor (program nagrany w 2018). Kolejna "Niedziela.." (15 XII) będzie z Jerzym Maksymiukiem.

Z kolei w sobotę 14 XII o godz. 7.50 rano program "Piosenki Andrzeja Korzyńskiego", gdzie oprócz Szczepanika wystąpił Niemen z "Domkiem bez adresu".

Niektóre programy, które nam umknęły można zobaczyć na stronie -> VOD_Kultura_TVP (zgromadzono tam serie programów na trzech stronach).

Wszystkim życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!
Markovitz
2020-06-20 13:53:24
TVP Kultura we wtorek 23 czerwca- a więc w Dniu Ojca 8) - przypomni minirecital Niemena z festiwalu opolskiego AD 1979.

Usłyszymy trzy utwory: "Piosenkę o mojej Warszawie", "Pieśń wojów" (zwaną też "Pieśnią 1000-lecia") oraz "Dziwny jest ten świat".

Początek o 8.50 rano. Po godz.9-ej przypomną jeszcze występy: E.Bem, U.Sipińskiej, H. Frąckowiak i B. Meca- też z Opola'79.
Cz Niemen- Opole 79  Dziwny TVP.jpg Cz Niemen- Opole 79 Dziwny TVP.jpg
Piotr Starzyński
2020-06-23 12:35:34
Cześć WAM.
Dzięki, Markovitzu, za info o tym programie z :N: . Z pewnością niektórzy go jeszcze nie widzieli, a miło też sobie ponownie popatrzeć na wykonawców sprzed lat...41, o Tadeuszu ...Sznuku nie wspominając. :wink: :)
Wszystkim tatom wszystkiego NAJ od ich dzieci...też, i od... Ojca w niebie, kochajmy tak jak...ON. :D
Po-zdrowie-nia ( a pandemia nic nie...zmienia...na gorsze, nie pod-damy się) :)
Markovitz
2020-06-27 08:21:27
Od piątku 26 czerwca 2020 w internecie (także na urządzeniach mobilnych) można (za darmo) oglądać nowy kanał => TVP Kultura 2 (info i logo stacji pochodzą ze strony TVP).

W ofercie programowej są archiwalne koncerty, programy "Niedzieli z...", dokumentalne filmy muzyczne i inne pozycje, dla których nie staczało miejsca w działającej od 2005r. stacji TVP Kultura.

Nie opublikowano jeszcze ramówki nowego kanału, ale o programach TVP Kultura 2 proponuję informować w topiku Niemen w TVP Kultura- oczywiście z zaznaczeniem, o który kanał chodzi 8)

Na platformie TVP Stream można też wybrać sobie dowolny program lokalny TVP 3 oraz TVP Wilno i TVP Polonia.
a oto strona TVP i  grafika nowego kanałau  TVP Kultura 2.jpg a oto strona TVP i grafika nowego kanałau TVP Kultura 2.jpg
Domin189
2020-08-04 11:21:37
Otrzymałem dziś z Poznania* elektryzującą wiadomość - w najbliższą niedzielę, 9.08, o godz. 18:00, TVP Kultura wyemituje recital Niemen Aerolit z Sopotu '74! :D

Tego samego dnia o godzinie 18:45, stacja zaprezentuje film "Dziewczyny do wzięcia"!

Natomiast o godzinie 19:40 wyemitowany zostanie reportaż "Czesław Niemen - nagranie płyty"! :O Zgodnie z opisem będzie to "Relacja ze studia nagrań, gdzie Czesław Niemen przygotowuje album dwupłytowy" :!: :shock: :o :D

* podziękowania dla czujnego Piotra :-)
Domin189
2020-08-10 08:07:53
Moja radość z powodu emisji niespełna 10-minutowego reportażu z drugiej połowy lat '70 mogła wydawać się niewspółmierna do wydarzenia - a jednak w obliczu wydawniczej posuchy, braku oficjalnej strony internetowej i podobnych bodźców, które przybliżałyby mi życie i twórczość ulubionego muzyka, propozycja TVP Kultura doprawdy mnie zachwyciła. Dziękuję redakcji i wszystkim osobom, które miały w tym swój udział! :D :o
niedziela_z_niemenem_2020.jpg niedziela_z_niemenem_2020.jpg
Młody Moog
2020-09-21 17:02:06
Odcięcie się od mediów jednak powoduje pewne straty...
Dominiku - pewnie donosiłeś o tym na Facebooku, donosiłeś tutaj, a ja przegapiłem. Orientujesz się może, czy da się wyemitowany w sierpniu reportaż gdzieś obejrzeć? Nie wiem, czy go widziałem kiedykolwiek...
Markovitz
2021-03-28 10:54:44
28 marca 2021 od godz.17.15 Niedziela z polskim big beatem- blok programów w TVP Kultura.

Do programu zaproszono panie: Szabłowską i Rusowicz oraz panów: Korzyńskiego, Poznakowskiego i (on-line) Skaldów.


PS 1 Tak wyszło, że gwiazdą programu o Czerwonych Gitarach stała się i tak bardzo znana Pani Redaktor o ps. "Pućka".

W moim odczuciu pojawianie się co chwila sympatycznej dziennikarki na tle klipu tytułowej gwiazdy- to jednak przegięcie...

Powtórka rozmów z Big beatowej Niedzieli w TVP Kultura
w środę 31 marca 2021 od godz. 08.30 (rano).



PS 2 W Niedzielę Wielkanocną - po 17-ej w TVP Kultura wspominać będą -> Pawła Królikowskiego.
Markovitz
2021-09-03 13:07:13
W dniu 5 września 2021 od godz.17.15- Niedziela z twórczością Franciszka Walickiego, czyli kolejny blok tematyczny w TVP Kultura.

Po rozmowie z zaproszonymi do studia gośćmi (po godz.18) zostanie wyemitowany film dokumentalny zatytułowany ".. i nie żałuj tego..." (Pawła Chmielewskiego i Wojciecha Fułka).

Następnie TVP Kultura pokaże relację z przygotowań do koncertu Dinozaurów w 1987r., kiedy to na sopockiej scenie po raz drugi z rzędu (rok po roku) wystąpiły gwiazdy mocnego uderzenia.

Byłem na tym koncercie, byłem i na próbie, gdy -> Niemen naśladował parodystę Andrzeja Bychowskiego (YT- Wiktor J.). Reżyser widowiska - Andrzej Kosowicz- prosił: "Czesiu, powtórz to na koncercie!"

Podczas tej samej próby Czesław słysząc strojącego się gitarzystę zaprosił go do akompaniamentu, dając miejsce na solówki w dwóch utworach. Tym gitarzystą był muzyk TEST-u Dariusz Kozakiewicz.

Po koncercie zamieniłem kilka zdań z menażerem Jankiem Wiśniewskim, który bardzo obawiał się występu na festiwalu w Jarocinie. Przywitałem się też z obecnym na widowni Helmutem Nadolskim.

Niemen z niewielką pomocą Namysłowskiego i Kozakiewicza zagrał dobrze ułożony set, ale niestety TVP w relacji wycięła "Zezowatą biedę". Świetnie wypadli wtedy Skaldowie z Alibabkami i Tadeusz Woźniak.

Za najbardziej udaną spośród imprez z Dinozaurem w tle uważam o dekadę późniejszy koncert "Atlas polskiego rocka- po drugiej stronie tęczy", na który wprowadziłem chyba z 9 osób :)

Jedną z tych osób był późniejszy autor "Dyskografii" Tadeusz Skliński, który trzy lata później zrewanżował mi się zaproszeniem na pamiętny koncert w studio Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Podczas soundchecku- ku zdumieniu naszych wspólnych znajomych- zwróciłem uwagę Czesławowi na źle ustawione parametry brzmienia, co ten po dłuższym namyśle.. przyjął i dokonał korekty.

Wtedy także obchodzone były urodziny Pana Franka. Jubilat oklaskiwał nie tylko gwiazdy z lat 60., ale i młodszych wykonawców- w tym Małgosię Ostrowską, Kasię Kowalską i Pawła Kukiza.

Gdy kilka lat później rozmawialiśmy o tej imprezie, to okazało się, że wielkie wrażenie zrobiła na Panu Franciszku kukizowa interpretacja "Baw się w ciuciubabkę" (z tekstem.. Jacka Grania) 8)

Może i ten koncert z 1996 roku, na którym pierwszy raz wybrzmiała (wycięta z relacji TV) pieśń "Spod chmury kapelusza" (tytuł pisany był jeszcze normalnie), doczeka się kiedyś emisji.


PS 1 Powtórkę rozmów przewidziano w czwartek 09 września o godz.08.25 (rano) w TVP Kultura.

PS 2 Jeszcze raz okazało się, że redaktor Paweł Sztompke- delikatnie mówiąc- raczej nie specjalizuje się w polskim big beacie...

Tym razem w swej opowiastce wysłał do paryskiej Olympii zespół Czerwono- Czarnych zamiast Niebiesko-Czarnych.
Niedziela z twórczością Fr_Walickiego w TVP Kultura- skany- programu Atlasu pol_rocka 1996.jpg Niedziela z twórczością Fr_Walickiego w TVP Kultura- skany- programu Atlasu pol_rocka 1996.jpg
Markovitz
2022-01-18 00:42:09
W dniu 23 stycznia 2022 od godz.17.15- Niedziela z twórczością Czesława Niemena, a więc powtórka z 2017 roku w TVP Kultura.

Oto -> link do anonsu rozmów o Niemenie na profilu Fb TVP Kultura (żeby obejrzeć zwiastun trzeba być zalogowanym na Fb).

Niestety- nie zdecydowano się na dokonanie zmiany archiwalnych programów wyemitowanych w tym bloku, więc znów zostaną przypomniane:

-o 18.05 film "Dziewczyny do wzięcia" w reż. Janusza Kondratiuka,

-o 19.00 występ Niemena jako gwiazdy festiwalu "Sopot '80".

Transmisję tych programów będzie można obejrzeć także w kanale internetowym TVP Kultura2.

Powtórki rozmów w studio: w nocy z 23 na 24 I o 1.00 i w pon. 24 I o godz. 08.35 w TVP Kultura 2 oraz w czwartek 27 I o 08.35 w TVP Kultura

Mój komentarz do rozmów tej "Niedzieli z C.N..." znajdziecie w podforum Muzyko moja -> tutaj 8)
Niedziela z twórczością Cz_Niemena w TVP Kultura 2017.jpg Niedziela z twórczością Cz_Niemena w TVP Kultura 2017.jpg
Markovitz
2023-01-25 21:48:17
W sobotę 28 stycznia 2023 w porannym bloku stacji TVP Kultura przypomną dwa sopockie koncerty Czesława Niemena:

7.00 Czesław Niemen- Sopot '80

W programie fragment "Hymnu do Matki Ziemi", dwa przeboje z orkiestrą i na bis "Nim przyjdzie wiosna" (z playbacku).

7.25 Niemen Aerolit- Sopot'74

W programie cztery utwory wykonane z nieodżałowanymi muzykami: Piotrem Dziemskim, Andrzejem Nowakiem i Sławkiem Piwowarem.

Pozdrawiam wciąż czynnego zawodowo Jacka Gazdę 8)


PS A już w czwartek 26 stycznia na internetowym kanale TVP Kultura 2 o godz.7.00 powtórzą koncert SBB z 2020 roku.
Piotr Starzyński
2023-01-26 19:51:00
Dzięki, Markovitzu. :)
Markovitz
2023-01-31 22:50:37
Nie ma za co dziękować, drogi Piotrze. Napisałem o tym chyba już tylko z przyzwyczajenia :wink:

Na 12 lutego 2023 od godz.17.15 zaplanowano kolejną emisję :arrow: Niedzieli z twórczością.. Cz.Niemena

W wyżej podlinkowanym komentarzu odniosłem się do zdania pana H.Wrony o niepodpisywaniu płyt.

Niestety znany prezenter zaliczył tym samym wpadkę w tym programie; zresztą nie tylko on.


A oto program i zajawka z profilu stacji TVP Kultura na Fb:

17.15 Rozmowy w studio udziałem pań N. (2017),

18.10 Film "Dziewczyny do wzięcia" (1972),

19.10 Recital Niemena w Sopocie (1980).


No cóż... Jakby to delikatnie ująć..?

Szału nie ma... :roll:


PS W czwartek 16 lutego o godz.22.10 TVP Kultura przypomni film Eug.Szpakowskiego p.t."Czesław Niemen".
Markovitz
2023-02-16 19:10:44
Poprzedni wpis uzupełnię informacją, że do bloku programów tej Niedzieli z włączono "Sen o Warszawie" z cyklu "Muzeum Polskiej Piosenki".

Ci, którzy ten program obejrzeli, mogli wspomnieć zmarłego niedawno red. Marka Gaszyńskiego, którego kilka zdań znalazło się w tej audycji.

A tytułem anonsu przypominam, że 16 lutego w 84 rocznicę urodzin :N:- a TVP Kultura przypomni film dokumentalny z 2007 roku

p.t. "Czesław Niemen" (o godz.22.10) zrealizowany przez ekipę Eugeniusza Szpakowskiego z TVP3 Białystok dla TVP Polonia.

Filmową historię życia i twórczości Niemena zobaczyć można także na => VOD.TVP (bezpłatna opcja z reklamami).
Fotos z Fr. Walickim z filmu  CZESŁAW NIEMEN z 2007.jpg Fotos z Fr. Walickim z filmu CZESŁAW NIEMEN z 2007.jpg
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony