Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Z archiwów TVP 2006-02-02 - 2022-07-18 Markovitz 223 117508
Markovitz
2006-02-02 21:02:25
Wielu z Nas miało żal do redakcji TVP za zbycie lakonicznym teleexpressowym newsem drugiej rocznicy odejścia :N:-a , choć ja byłbym np. za obchodami rocznicy urodzin jako Dnia Muzyki :n:-a ...

W tym roku także na dzień 16 lutego TVP nie udało się nic ciekawego przygotować ...

Lecz nie załamujcie się, bo zaświecił nam promyczek nadziei...

Dobrą wiadomością podzieliłem się od razu z Pewną Starszą Damą . Znów (po latach) będzie mogła zobaczaczyć Syna :cry: .. za zestawem perkusyjnym...

W marcu (14) w cyklu Z Archiwum jazzu i rocka tv 8) tura pokaże :


:N:-a z Piotrem Dziemskim [**) i zespołem :n: . AEROLIT

A 20-go kwietnia ...
Waldorf
2006-02-13 21:17:51
Już się nie mogę doczekać!

A co będzie 20-go kwietnia ???? No zdradź tajemnicę...
Markovitz
2006-02-13 23:03:47
Tego dnia jest Czesława -ale takiego mniej znanego.

Tego też dnia zacznie się też festiwal Nowa Tradycja może być transmisja na żywo .
Więc troszkę może się obsunąć nasz wieczór w TVP Kultura...


edit

Archiwum jazzu i rocka - Koncert XIV Międzynarodowego Festiwalu -Sopot '74 :

Niemen Aerolit - 14 III wtorek godz.22.40-23.10
Andrzej Mróz
2006-03-11 21:05:46
Jeśli wszystko dobrze pójdzie usłyszymy we wtorek wieczorem :

1/ Cztery ściany świata ,
2/ Pilgrim ,
3/ Daj mi wstążkę błękitną ,
4/ Lilacs and champagne
.
Piotr Starzyński
2006-03-11 21:13:51
Dzięki, Andrzeju
dobrej nocy
i...do usłyszenia w niedzielę.
Po-zdrowie-nia
Piotr S.
Ed
2006-03-13 15:09:32
Rok 1974 był udany pod kątem rejestrowania koncertów Niemena przez radio i TV... do obejrzenia koncertu chyba namawiać nie trzeba więc fragmencik pokoncertowej relacji prasowej: " (...) W tej sytuacji najciekawszą niewątpliwie postacią XIV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie był Polak, Czesław Niemen. Jego pozakonkursowy występ zarejestrowany przez TV (...) mógłby nosić tytuł "Niemen-Laboratorium". To już nie jest idol, ekscytujący tłumy nastolatków, lecz doświadczony i świadom swoich celów eksperymentator, którego poczynania artystyczne wpływają inspirująco (a co najmniej "informująco") na całe środowisko estradowe."
Obok malutkie zdjęcie z tego koncertu...
Markovitz
2006-03-14 22:35:03
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-03-14 22:35:03 przez Markovitz
EdRok 1974 był udany pod kątem rejestrowania koncertów Niemena przez radio i TV...

No i powiedz, gdzie one są - te koncerty ... ?
Jeden w tvp , drugi w tvd :wink:

Chylę czoła przed tvp Kultura...
Naprawdę się starają .

Dziś to jakby prapremiera .

Podzielmy się wrażeniami 8)
Waldorf
2006-03-14 22:35:13
Obejrzałem (i oczywiscie zarejestrowałem...).
Oglądałem z zapartym tchem :-) i nie bez wzruszenia. Dzięki Markovitzowi...

Brawa należą się TVP, oczywiście. I może by tak jeszcze...i jeszcze....
Ewa
2006-03-15 08:28:24
Przyłączam się do tych słów Waldorfa. Po tak wspaniałym koncercie aż prosi się o jeszcze. :)
Ja również byłam wzruszona. Rok 74 to rok moich początków z Niemenem, tego koncertu jednak wówczas nie widziałam. Wczoraj za to obejrzałam dwa razy pod rząd.
Naprawdę Super!
Ed
2006-03-15 08:49:43
Również z sentymentem oglądałem i muszę powiedzieć że tamtej "niemenowskiej magii" jeszcze trochę zostało (przynajmniej dla mnie)... Z tego co pamiętam, wycięta została zapowiedź Niemena przedstawiająca muzyków lecz winą za to nie chciałbym obarczać Markovitza Młodego... i tak stanął na wysokości zadania - i chwała mu za to ;)
bitels
2006-03-15 13:21:55
Nawet dobra jakość obrazu była. W sumie to był taki mini-spektakl, bardzo udany.
matt
2006-03-15 16:26:54
No to rzeczywiscie bylo cos, zarowno koncert (szkoda ze ostatnia zwrotka "Pielgrzyma" nie wybrzmiala jeszcze raz), jak i fakt ze zostal taki material pokazany.
Szkoda ze tak krotko, szkoda ze nie w publicznej (dla wiekszej ilosci fanow). Ale powiedzmy z nutka nadzieji ze od czegos trzeba zaczac.
wireq
2006-03-15 23:15:12
Piękny post o wczorajszym koncercie napisał Amadeusz na forum SBB. Gorąco polecam lekturę, bo warto: http://www.skrzek.com/forum/viewtopic.php?p=2541#2541
matt
2006-03-16 17:03:27
na tej stronce jest tez pewna bardzo ciekawa wiadomosc, ktora poki co jeszcze na tym forum owiana tajemnica sobie siedzi :wink:


WaldorfA co będzie 20-go kwietnia ???? No zdradź tajemnicę...


Markovitz Tego dnia jest Czesława -ale takiego mniej znanego.
Markovitz
2006-03-24 11:20:27
mattna tej stronce jest też pewna bardzo ciekawa wiadomość, która póki co jeszcze na tym forum owiana tajemnicą sobie siedzi

Darek uchyli rąbka tej, co tu sobie siedzi ...

Na dzień przed 2 kwietnia o 18.55 Enigmatic .. pamięci..

.. także w Prima Aprilis : Żegnaj paro"- film anim. z muzyką Zdroju Jana, "Korowód" Marka Grechuty, Osjan oraz "5 i 1/2 bladego Józka"- z muzyką Grupy Bluesowej 'Stodoła'
Darek Sieradzki
2006-03-29 07:06:29
MarkovitzDarek uchyli rąbka tej, co tu sobie siedzi ...

Panie Marku, mam uchylać? ;)

Markovitz.. także w Prima Aprilis : Żegnaj paro"- film anim. z muzyką Zdroju Jana, "Korowód" Marka Grechuty, Osjan oraz "5 i 1/2 bladego Józka"- z muzyką Grupy Bluesowej 'Stodoła'

Żegnaj Paro to już nawet powtórka (i TVP Kultura już prezentowała tę kreskówkę i TVP Polonia kiedyś ją puszczała) - ciekawa animacja, kreską trochę przypominająca "Yellow Submarine".

Natomiast Anawy nie wychwyciłem z programu... O której godzinie?
Markovitz
2006-03-29 08:15:15
Darek Sieradzki Anawy nie wychwyciłem z programu... O której godzinie ?
"Korowód " o 18-tej..

A w niedzielę 2 kwietnia: Kieślowski , Mozart i Brat naszego Boga...

Szkoda, że tym razem nie zobaczę. Czasem powtarzają ...
Domin189
2006-03-29 08:53:57
Darek uchyli rąbka tej, co tu sobie siedzi ...

Panie Marku, mam uchylać? ;)


tak, tak, jak najbardziej ;]
Andrzej Mróz
2006-03-31 05:46:44
Domin189
Darek mam uchylać ? (tajemnicę -A.M.)

tak, tak, jak najbardziej ;]


Dołączam się do prośby o uchylenie ..rąbka ;)

Czy nie pogniewalibyście się, jeśli zamiast Rapsodu pokazaliby w Prima Aprilis nakręcone przez J.Rzeszewskiego i M.Jahodę : Jednego serca, Kwiaty ojczyste i Mów do mnie jeszcze :?:
Darek Sieradzki
2006-03-31 07:43:54
Andrzej Mróz
Domin189
Darek mam uchylać ? (tajemnicę -A.M.)

tak, tak, jak najbardziej ;]


Dołączam się do prośby o uchylenie ..rąbka ;)

W takim razie: rąbek. Wprawdzie nie wiem dlaczego to ja uchylam ;), ale proszę bardzo:

Telewizja TVP Kultura już nas trochę porozpieszczała, porozpieszcza nas troszeczkę jutro, a 20 kwietnia ma zamiar zapieścić nas na amen ogłaszając ów dzień... dniem Czesława Niemena.

Tak jest - cały dzień koncertów, filmów, wywiadów, rozmów i kto wie[*] czego jeszcze :!:

[*] jak będzie wiedział, to może powie

ech, spaliłem - mogłem jutro o tym powiedzieć :D
Domin189
2006-03-31 09:37:25
Mieszane uczucia mam. Z jednej strony to coś wspaniałego... jednak z drugiej strony... nie odbieram TVP Kultura :|
szach' raj
2006-03-31 12:24:31
To wspaniała wiadomość - wielkie dzięki za nią! Ja też nie mam tvp kultura, ale przecież jest rodzina, znajomi... Jest dużo czasu aby zakupić kasety, płyty, aby znaleźć dobrą duszę, która udostępni nam swój odbiornik. I to w imieniny Czesława ....celebra będzie więc znaczniejsza..
Ewa
2006-03-31 13:17:56
To będzie prawdziwa uczta dla nas fanów. :D
Miejmy nadzieję, że TVP Kultura na tym nie poprzestanie, bo po tym dniu nasze apetyty pewnie jeszcze wzrosną.
Markovitz
2006-03-31 14:37:26
Domin189 Z jednej strony to coś wspaniałego... jednak z drugiej strony... nie odbieram TVP Kultura :|

Jest tylko jedna strona zagadnienia : wspaniała :D .

Żaden inny kanał telewizji nie mógłby poświęcić tyle miejsca :N:-owi.

Twórczość Niemena zostanie zaprezentowana tak jak wcześniej muzyka Mozarta, filmy Kieślowskiego i pisarstwo Lepolda Tyrmanda (ograniczyłem wyliczankę do bohaterów bloków programowych z bieżącego miesiąca) .

A jak już zauważył kolega Szach'raj :

przecież jest rodzina, znajomi... Jest dużo czasu (..), aby znaleźć dobrą duszę, która udostępni nam swój odbiornik.

I choć zapowiada się niezwykły Dzień (prima aprilis dopiero jutro), to i tak usłyszymy głodną Duszę- wciąż spragnioną twórczości NAE :wink: :

Miejmy nadzieję, że TVP Kultura na tym nie poprzestanie, bo po tym dniu nasze apetyty pewnie jeszcze wzrosną.
Ewa
2006-03-31 15:25:57
Markovitz
Twórczość Niemena zostanie zaprezentowana tak jak wcześniej muzyka Mozarta, filmy Kieślowskiego...

Dlatego warto by poświęcić jej więcej niż tylko jeden dzień. :wink:
Tymczasem "głodna dusza" cieszy się z tego, co jest, dziękując Kulturze i Markovitzowi za starania. :)
Maciek
2006-03-31 15:54:46
Polecam ! http://ww2.tvp.pl/5724,20060330322052.strona
matt
2006-03-31 16:54:37
Darek Sieradzki
Tak jest - cały dzień koncertów, filmów, wywiadów, rozmów i kto wie[*] czego jeszcze :!:



Z powyzszej strony podanej przez Macka wynika ze bedzie to tylko program o 18:10 ale czy do północy. Cały dzien to chyba nie bedzie. Chociaz mam nadzieje sie mylic i pewnie wszyscy bysmy sobie tego zyczyli.
Piotr Starzyński
2006-04-01 13:04:12
Matt!
Uczta ta będzie trwała od 17.05 do ok.23.25 ( z małymi przerwami na zaspokojenie... różnych potrzeb)
Po-zdrowie-nia wio-senne
Piotr S.
Waldorf
2006-04-01 22:15:18
Wspaniałe wieści.....

Trzeba tylko cierpliwie wyczekać do 20-tego......na głodzie, na szczęście dziś było również co posłuchać (i na co popatrzeć) - z przyjemnościa ogromną w TV Kultura obejrzałem Niemen Enigmatic...
Dasza
2006-04-02 11:23:25
Niestety nie miałam okazji obejrzeć wczorajszego programu.
Może ktoś zechce podzielić się swoimi wrażeniami z tego krótkiego
koncertu.Co zobaczył,a przede wszystkim co usłyszał ?
Ewa
2006-04-02 14:13:21
Mogliśmy wczoraj obejrzeć i posłuchać dawno nie prezentowane przez telewizję utwory: "Jednego serca", "Mów do mnie jeszcze" i "Kwiaty ojczyste", pochodzące z filmu J. Rzeszewskiego z 1970r.
Z przyjemnościa obejrzałam też inne wczorajsze propozycje Kultury, m.in."Korowód" Marka Grechuty. Wielu z nas zapewne ucieszy wiadomość, że w maju w Kulturze będzie dzień poświęcony temu artyście.
matt
2006-04-03 16:20:57
Piotr StarzyńskiMatt!
Uczta ta będzie trwała od 17.05 do ok.23.25 (...)


Dziekuje Piotrze!

wlasnie na takie sprostowanie czekalem i pewnie nie tylko ja :!:

A co do ostatniego programu to chetnie zobaczylem Kwiaty ojczyste ktore nawet we wczesniejszych programach upamietniajacych :N:, raczej nie byly pokazywane. Szkoda tylko (ostatnio chyba tez tak pisalem po emisji koncertu z 1974 roku - ale ja ciagle czuje niedosyt), ze nie puscili "Bema pamięci...". Co prawda wczesniej juz puszczali, ale nie mam calej wersji. Nie wiem czy tak bylo w oryginale nagrane, ale w tej wersji ktora mam nagraną obraz zatrzymuje sie gdy :N: jest w cieniu. Glos jeszcze slychac konczacy utwor ale od razu tez wskakuja napisy.
szach' raj
2006-04-03 16:28:38
Może 20 kwietnia będzie znakomitą okazją aby zaprezentować światu pełniejszy koncert Niemen Enigmatic ?
Jestem jak najbardziej - za!
Markovitz
2006-04-04 08:00:36
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2006-04-04 08:00:36 przez Markovitz
Szach' raj..znakomita okazja aby zaprezentować światu pełniejszy koncert Niemen Enigmatic ?
Jestem jak najbardziej - za !

Pełniejszy.. ?
Ach - wiem : z tym długim, poważnym utworem..

No dobra -bez kokieterii :

:n: -Day rozpocznie się o godz. 17.05 - komedią obyczajową z 1972r.
Podobno to na planie tego filmu :N: dostrzegł pannę Małgosię.
Być może puszczą fragmencik tego filmu ze Strange is this World ..

Następną pozycją programową będzie "pełniejszy" Enigmatic.

I jeszcze : (18.50) koncert :n: .AErolit z Sopotu'74.

Po dobranocce Młodzież pójdzie spać :wink:, a Starszyzna posłucha dyskusji.
Pierwszy zaproszony gość na imię ma Tadeusz. Tadeusz od pół wieku tworzy kompendium wiedzy o Niemenie i pora, aby przedstawił wreszcie efekty tej pracy .
Drugi gość ma na imię Tomasz. Tomasz maluje i jeszcze czasem pięknie gra na gitarze ..
Trzeci gość ma na imię Jerzy i gra na basie, perkusji, skrzypcach i w ogóle na wszystkim co wydaje dźwięki, więc na malowanie nie ma już czasu...

edit:Raziły mnie literówki i pstrokate kolory ...
szach' raj
2006-04-04 16:21:11
Fajno, dzięki ! Pomyślcie też kiedyś o jakimś koncercie Enigmatic (właściwie to o to mi chodziło), a z filmów może "Przed nami Bombaj", jak Niemen, Ptaszyn i inni jazzmani jadą sobie na "Jazz Yatra"....
Markovitz
2006-04-04 16:37:11
szach' raj Pomyślcie też kiedyś o jakimś koncercie Enigmatic ....

Marzenie.. :shock:
Żadnego koncertu N.Enigmatic TVP nie posiada.
Mało tego : Grupy Niemen również ...
Bombaj.. kto wie..może następnym razem.
O ile następny raz w ogóle się zdarzy ... Cieszmy się z tego, co jest.

:)
szach' raj
2006-04-04 17:20:12
Mam nadzieję, że następny raz będzie jeszcze nie jeden...Skąd ten pesymizm ?
Bardzo dziękuję za wszystkie wyjaśnienia, ale nie przedstawił jeszcze Kolega historii swego nowego emblematu...
szach' raj
2006-04-04 18:51:18
Ups! Nie zauważyłem odnośnika dotyczącego fotki. Moje ostatnie pytanie było więc nie na miejscu.
Ale mam inne :czy na dobranocce i dyskusji wieczór z Niemenem się skończy ? Pozdrawiam
Markovitz
2006-04-04 20:05:12
Kiedy młodzi pójdą spać :wink: , to starsi Fani obejrzą jeszcze dwa koncerty..

Ciągle obawiam się, że to sen ...
matt
2006-04-05 17:28:36
no to wspaniale wiesci!

mam nadzieje ze choc kawalki programu beda powtarzane, bo moze byc ciezko nagrac to w jeden dzien.
szach' raj
2006-04-09 19:56:04
Czy zdradzisz nam Markowitz'u szczegóły dotyczące wieczoru 20 kwietnia ? Jakież tam będą koncerty (po 19-tej), jaki film i kto konkretnie będzie miał honor to wszystko skomentować na szklanym ekranie ?
Markovitz
2006-04-09 22:01:04
Podaję rozkład jazdy kulturalnej - 20 IV, po godz. 20-tej :

O godz. 20:15 Studio Kultura - Dyskusja o twórczości Cz.Niemena (nie mam jeszcze potwierdzenia, kto z zaproszonych Gości weźmie udział ). Rozmowę mają przerywać ciekawymi fragmenty filmów i programów z archiwum TVP i nie tylko...

O godz. 21-ej Zofia - film fab. z utworem Epitafium pamięci Piotra,

o godz. 22:25 Niemen- Urbaniak- Karolak- Jazz Jamboree '86 .

I jeszcze coś - Wspomnienie ( program montażowy prezentowany już kiedyś w TVP1 ).
Ewa
2006-04-10 09:17:48
Dawkujesz nam, Markovitzu, ten program, niczym jakąś drogocenną miksturę. :lol:
Nie wspomniałeś o jeszcze jednej ważnej i ciekawej pozycji, więc ja to zrobię.
O godz. 19.20 emisja koncertu "Terra Deflorata", który odbył się 14.09.90r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Usłyszymy m.in."Klaustrofobię","Począwszy od Kaina" oraz tytułowy utwór "Terra Deflorata".
W ogóle cały :N: Day zapowiada się wspaniale!
szach' raj
2006-04-10 14:34:20
Dziękuję za wyjasnienia ! Już szykuję kasety. Pozdrawiam wszystkich organizatorów tego przedsięwzięcia - dziękuję za Waszą pracę i wszelkie starania.
Markovitz
2006-04-13 16:33:08
Wieczór z Niemenem w TVP Kultura poprowadzi Zbigniew Hołdys (sprawdził się w tej roli prowadząc pamiętny program wigilijny w MTV Classic w 2002r.).

Już na początku programu gościł będzie autora tak wyczekiwanej "Dyskografii". Godzinę później pan Zbiggy przepyta Jurka Dziemskiego :D

Chcę jeszcze podziękować Alinie i Ewie za piękne i radosne życzenia, do których i ja się w tym miejscu dopiszę :

Wszystkim Wesołych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego .
matt
2006-04-15 16:24:39
Dla uscislenia :N:-day zaczyna sie o 17:05 (zreszta oto dokladny link do programu: http://program.tvp.pl/1,5,000000.html ). Mam tylko pytanie czy Studio kultura (magazyn i informacje) tez bedzie zawieral w sobie program z :n:? Czy tylko to studio o 20:15?


Z okazji Wielkanocy zycze wszystkim forumowiczom nadziei i dużo miłości nie tylko w Swięta.
Markovitz
2006-04-15 22:00:05
Cykl "Rozmowy" z fragmentami programów archiwalnych rozpocznie się o godz.20.15.

Gośćmi Kultury będą : Tadeusz Skliński (mam nadzieję, że zjawi się przynajmniej z okładką książki), dwaj najdłużej współpracujący z :N:-em muzycy: Tomasz Jaśkiewicz i Jerzy Dziemski.
Wśród dyskutantów także Paweł Brodowski (red.naczelny "Jazz Forum") i Włodzimierz Kleszcz (festiwal Nowa Tradycja właśnie się zaczyna) oraz Zbigniew Hołdys jako prowadzący.

Przed i po emisji proponuję podzielić się wrażeniami także na forum TVP.

Instrukcję odnośnie tzw. przeprogramowania dekodera CYFRY+ zamieszczam w podforum Czy wiesz, bowiem od kilku dni abonenci tejże platformy są straszeni nowym satelitą, który zacznie nadawać akurat.. 20 kwietnia...
Ewa
2006-04-20 20:08:39
Chyba wszyscy fani są dziś bardzo podekscytowani tym jakże ciekawym i długo oczekiwanym Wieczorem z twórczością Niemena. Cieszę się, że zaproszeni goście dopisali, dysputa była ciekawa, szkoda, że tak krótka.
Dobrze, że padła obietnica szybkiego ukazania się "Dyskografii", trzymamy za słowo jej Autora. 8)
Szkoda, że w tym przekroju dorobku Niemena zabrakło choć fragmentu utworu Grupy Niemen.
Może koncert z Jazz Jamboree częściowo wynagrodzi mi ten brak. :wink:

Serdecznie pozdrawiam telewidza z Węgorzewa. :)
Domin189
2006-04-20 21:23:12
...a ja mogłem obejrzeć tylko pierwsze 3,5 godziny...

:(

Pierwszy raz zachciało mi się płakać z miłości do sztuki, do muzyki. Jakże przejmujące było uczucie sciskanego gardła. Markowitz'u, w Tobie moja nadzieja, ale to już na PW.

:(

...ale było pięknie...

mimo, że film "Dziewczyny do wzięcia" nie zachwycił mnie szczególnie, to fragment "Com uczynił" na sam koniec był fenomenalny... to był fragment nagrany specjalnie dla tego filmu, czy może znajduje się gdzieś pełna wercja tej piosenki?
polak1977
2006-04-20 22:19:23
Szkoda, że dpoiero po dwóch latach od Jego przedwczesnej śmierci ktoś wpadł na ten fenomenalny pomysł by dzisiejszy wieczór poświęcić Jego osobie. Ale dziękując za te miłe doznanie chylę czoła przed pomysłodawcą, mając jednocześnie ogromną nadzieję, że dzisiejszy wieczór zapoczątkuje cykl tego typu programom. Dziękuję raz jeszcze.
Ed
2006-04-20 22:29:21
EwaSzkoda, że w tym przekroju dorobku Niemena zabrakło choć fragmentu utworu Grupy Niemen.


Jest jedno nagranie TV "Marionetki", tylko trzeba poszukać... ;)
migaweczka
2006-04-20 22:42:07
a swoją drogą... jeśli czegoś nie było tym razem, to jest powód na zorganizowanie kolejnego Wielkiego Wieczoru :)

Migające pozdrowienia :wink:
matt
2006-04-21 08:58:59
Porazka. Tragedia. Spisek!!!!!

kupilem 2 kasety, poszedlem do znajomego i okazalo sie ze dekoder polsatu nie odbiera tvp kultury (oczywiscie wczoraj, bo wczesniej odbieral). do serwisu sie nie mozna bylo dodzwonic, ale za 2 razem wlaczyla sie automatyczna odpowiedz, ze byly jakies techniczne problemy i nalezy odlaczyc syganl i od nowa wgrac programy (byla juz 19), po zastosowaniu sie do instrukcji....dalej nic nie bylo. Potem juz musialem opuscic goscinne progi znjomego z powodu innych zobowiazan. Tak wiec z mojego N-day NICI :cry:

ale jak widze to byly chyba tylko moje problemy (czy ktos jeszcze probowal ogladac program przez dekoder polsatu?)
Ed
2006-04-21 09:24:54
mattPorazka. Tragedia. Spisek!!!!!
ale jak widze to byly chyba tylko moje problemy (czy ktos jeszcze probowal ogladac program przez dekoder polsatu?)

Wczorajsza zmiana częstotliwości, to był chyba niefortunny moment dla nas... ja, po powrocie do domu i włączeniu TVP Kultura zobaczyłem ciemny ekran... włączyłem szybkie przeszukiwanie kanałów z obu satelit i kultury nie znalazłem - też byłem przejęty niepowodzeniem... dopiero ręczne wstukanie częstotliwości TVP Kultura, które znalazłem w internecie, przyniosło pozytywny efekt... ale przypuszczam, ze na szybko, niewiele osób mogło sobie z tym poradzić... ;) POWINNA BYĆ POWTÓRKA CAŁEGO BLOKU...;)
Waldorf
2006-04-21 11:29:50
Obejrzałem z niesamowitą przyjemnością i radością. To był Wielki Wieczór. Dziękuje pomysłodawcą i jako wciąż nienasycony :-) czekam na jeszcze, na kolejne wieczory z cyklu. Mam nadzieję, że ten wieczór poprostu przełamał tzw nieobecność Wielkiego Niemena w telewizji. Jednak TVP Kultura to KULTURA! Dziękuje pomysłodawcy.
matt
2006-04-21 12:16:10
Ed POWINNA BYĆ POWTÓRKA CAŁEGO BLOKU...;)



podpisuje sie dwoma rekoma!!!
Bożena
2006-04-21 17:22:02
Myślę , że wszyscy fani Cz.Niemena zgodzą się ze słowami
Pana Kleszcza , Które oddają całą wartośc artystyczną :N:
WIELKI SKARB NASZEJ KULTURY NARODOWEJ

Nie trzeba go zakopać pod ziemię,ale ukazać całe jego piękno.
Markovitz
2006-04-22 11:10:21
Rzeczywiście ważne słowa padły z ust Redaktora Kleszcza (na cześć którego Hołdys "przechrzcił" mnie nawet na 'pana Włodzimierza' :wink: ), choć -szczerze mówiąc- pan Włodek miał tak wiele nam do powiedzenia, iż sensowniejsza byłaby chyba odrębna rozmowa z Nim (poświęcona np. Nowej Tradycji) niż sam udział w debacie.
Już na jej początku dowiedziałem się , że zabraknie czasu na fragmenty muzyczne z archiwum w tym na Strange is this World, który miałem nadzieję zaanonsować .
Jednak tak bardzo nie ubolewam z tego powodu, bo dzięki tej decyzji realizatorów mogę w tym miejscu szczególnie serdecznie pozdrowić i podziękować za tel. udział Jerzemu Wydrzyckiemu i Maciejowi Świtalskiemu, który jako głos całego pokolenia pięknie upomniał się o niewydane dotąd płyty :N:-a. Wprawdzie wcześniej T. Skliński w rozmowie ze Zb.Hołdysem również mówił trochę o płytach wydawanych za granicami Polski, ale mimo moich próśb już o Forum zapomniał powiedzieć . Nie podał też konkretnej daty wydania książki ("niebawem").
Wniosek wypływa taki , że jeśli tylko będzie okazja , to Tę Stronę musi zaprezentować Jej Twórca - Darek. Za Duża to Sprawa, żeby było o niej cicho :idea: , bo z innych głosów wynikało, że Ludzie chcą do Nas dotrzeć.
Ewa
2006-04-22 11:32:28
Faktycznie to była bardzo dobra okazja, żeby wspomnieć o naszej Stronie, tym bardziej, że była mowa o fanach i o Zlocie.
Z drugiej jednak strony, chyba nie jest tak trudno znależć nas w internecie. Jeśli ktoś naprawdę chce, raczej nie powinien mieć z tym problemu. :wink:
migaweczka
2006-04-22 11:37:33
Ewachyba nie jest tak trudno znależć nas w internecie. Jeśli ktoś naprawdę chce, raczej nie powinien mieć z tym problemu. :wink:


znaleźć nie jest trudno, Ewo... :)
Bożena
2006-04-22 14:43:02
Markovitz Wprawdzie wcześniej T. Skliński w rozmowie ze Zb.Hołdysem również mówił trochę o płytach wydawanych za granicami Polski, o Forum zapomniał powiedzieć . Nie podał też konkretnej daty wydania książki ("niebawem").

Pewnie każdy z gości zapomniał o czymś powiedzieć :wink: ja bym zapomniała języka w gębie z wrażenia w takim towarzystwie. :D

Rozumiem P.Sklińskiego ,że powiedział "niebawem"napewno,gdyby to zależało od Niego osobiście ,już cieszyli byśmy się tą dyskografią .

A P.Kleszcz faktyczniie miał dużo do powiedzenia ,aż szkoda ,że było za mało czasu na dyskusje , zapewne i inni widzowie czuli niedosyt.

Kiedy Z.Hołdys powiedział,że będzie ważny telefon...
serce mi zapikało -może Pani M z obietnicą ,ze będą wydane te upragnione i ukryte dzieła. :cry:
Markovitz
2006-04-22 16:14:09
Bożena Kiedy Z.Hołdys powiedział, że będzie ważny telefon...
serce mi zapikało - może Pani M z obietnicą , że będą wydane te upragnione i ukryte dzieła. :cry:

Pani M. wyraziła uznanie dzwoniąc do P.Brodowskiego i dziękując za ten program.
Witold Górka z Kultury również z Panią M. rozmawiał, więc może coś z tego wyniknie...
Hołdys powiedział w trakcie programu, że nie byłoby tego Dnia Niemena bez fanów i telewidzów ... To szczera prawda 8)

Dlatego chciałbym w tym miejscu podziękować jeszcze inspiratorowi tego wydarzenia naszemu koledze Andrzejowi Mrozowi, który w styczniu tego roku założył tu temat "Niemen w mediach".
On jako pierwszy dał w przekonujący sposób wyraz naszym oczekiwaniom w mailu skierowanym do Redakcji tvp Kultura. Z niedowierzaniem przyjąłem pierwsze zapewnienia, że w kwietniu, jak dobrze pójdzie, będzie Dzień Niemena. Ileż to razy programy z Niemenem spadały z ramówki...

-Ee.. tam - pomyślałem- pewnie za tydzień wszystko się rozwieje...

W lutym okazało się jednak, że moje wiadomości zaczęły być przydatne realizującym ten projekt. Wyręczając telewizyjną wyszukiwarkę wskazywałem tytuły programów i daty emisji sprzed lat. Później zaproponowałem Gości, którzy mogliby ciekawie opowiedzieć o Niemenie.

I dopiero, gdy wydobyto oryginał koncertu- Sopot'74 i koncert z Urbaniakiem i Karolakiem (jak się okazało i ja i Witold Górka byliśmy na tym koncercie JJ'86), a trójka Gości (spośród pięciu propozycji) miała lada dzień otrzymać zaproszenia - uwierzyłem i mogłem napisać już o tym wydarzeniu dużymi literami .

Pamiętajmy- impuls do działania wyszedł od Andrzeja 8)
Andrzej Mróz
2006-04-22 19:17:56
Markovitzu, mój ruch w tej sprawie wykrzesał jedynie maleńką iskrę, płomień mógł powstać i powstał .....gdy Fani poprzez telefony, poprzez pocztę elektroniczną przekonali TVP Kulturę o swoim istnieniu, i o swoich duchowych oczekiwaniach. Ale ognisko mogło się palić tylko dzięki Tobie. To Ty podjąłeś się trudu dorzucania drew.

Ten Szczególny Dzień to zasługa nas wszystkich, a nade wszystko Markovitza i oczywiście TVP Kultury.
Ed
2006-04-22 19:28:57
I ja, co prawda telefonicznie, złożyłem podziękowanie Markovitzowi za drążenie tematu TVP Kultura... lecz w podziękowaniach nie zagłaskajmy do na śmierć, bo niebawem równie ważne zadanie przed nim - ZORGANIZOWANIE ZLOTU NA MAZURACH...dajmy wiec mu trochę odsapnąć i... do dzieła Markovitzu Sympatyczny... ;)
Darek Sieradzki
2006-04-22 19:37:27
Nie wiem czy zauważyliście, że na "liście płac" zaraz po debacie w studio, były podziękowania dla Marka :)

Dziękuję i TVP Kulturze i Markovitzowi - wspaniały wieczór. Choć z drugiej strony zamiast nasycić apetyt, połechtał tylko podniebienie i narobił apetytu na więcej ;)
Dasza
2006-04-22 19:40:08
mattPorazka. Tragedia. Spisek!!!!!


Zupełnie to samo czułam w czwartek,kiedy to na trzy godziny przed
rozpoczęciem programu dowiedziałam się,że z mojego oglądania nici.
Tydzień wcześniej znalazłam miejsce gdzie mogłabym oglądać i słuchać
do woli,nie przeszkadzając nikomu.Niestety,ktoś nie dopilnował zapłacenia
faktury za Cyfrę , no i właśnie 20-tego wyłączono mu sygnał.
Cała nadzieja pozostała w koledze męża,który obiecał nagrać płyty
i przywieźć je w sobotę.Dwa długie dni oczekiwania i co?Okazało się,
że nieszczęścia chodzą parami.Nagły wyjazd nie pozwolił mu na nagrania.
Na otarcie łez dostałam 1 płytę z godzinnym nagraniem dwóch ostatnich
pozycji tamtego wieczoru: Koncert z Urbaniakiem i Karolakiem,oraz
film dokumentalny.Dobre i to ,ale żal pozostał.
Płytę obejrzałam 2 razy pod rząd. Koncert świetny,film też.Okazuje się
że istnieje bardzo dużo materiałów z Niemenem.Chciałoby się je zobaczyć
w całości.
Wzruszyłam się ,gdy cała widownia w Opolu śpiewała Sto lat.
Bożena
2006-04-22 19:43:59
Panowie Andrzeju i Markovitzu nie bądzcie nazbyt skromni
i nie ujmujcie sobie zasług.Wszyscy wiemy ,że mamy Wam za co dziękować :D
Edzie :!: trzeba Markovitzowi sympatycznemu dodać otuchy... :roll:
Ewa
2006-04-22 20:21:05
Darek Sieradzki Nie wiem czy zauważyliście, że na "liście płac" zaraz po debacie w studio, były podziękowania dla Marka :)

Ja zauważyłam, myślę, że inni również. :)
Markovitzowi i Kulturze już wcześniej dziękowałam. Tobie Andrzeju, również dziękuję za wykrzesanie tej pierwszej iskierki, która doprowadziła do rozpalenia ogniska. Mam nadzieję, że ono prędko nie zagaśnie i programy z Niemenem będą częściej pojawiać się w TVP Kultura.
Piotr Starzyński
2006-04-22 20:49:22
Dziękuję- (kolejność nieistotna) Andrzejowi, Markovitzovi, Tadeuszowi, Zbyszkowi H. za swobodne poprowadzenie audycji i gościom biorącym w niej udział .
Osobne podziękowania dla ludzi z TVP Kultura.
NIGDY nie było tyle Czesława w TVP!!!!
I nie pytajmy, czy jeszcze tyle go będzie- pewnie nie, ale ważne jest to, że TO się wydarzyło, a my tego doczekaliśmy (cierpliwie!)
Fajnie było widzieć w różnych momentach emocje :N: ;
myślę że w tym programie każdy coś sobie przypomniał, lub o czymś dowiedział się nowym.
Zapraszam na jutro do "Listy pokornych".
Raz jeszcze dziękuję bardzo!
Piotr S.
Dasza
2006-04-22 21:16:05
Pomimo,że nie mogłam w pełni uczestniczyć w czwartkowym
wieczorze,również dziękuję tym wszystkim ,dzięki którym perełki
tkwiące głęboko w telewizyjnych archiwach, znów ujrzały światło dzienne
oraz tym wszystkim,dzięki którym pamięć o Czesławie nie umarła wraz
z nim.
Ed wspomniał o ZLOCIE NA MAZURACH.
Czy w tym roku w zlocie będą mogli wziąść udział również zwykli
fani Czesława,czy będzie to znów impreza tylko dla wąskiej grupy
ludzi?
Ed
2006-04-23 08:12:46
Nieładnie zmieniać wypowiedzi, tym bardziej, że nie są one zabezpieczone hasłem... nie wiem, kto to zrobił, ale żart to raczej mierny.. ;) dlatego usunę swoje posty z tego TVP Kultura...
szach' raj
2006-04-23 14:13:42
Na chwilkę dorwałem się do Internetu więc mam okazję podpisać się pod podziękowaniami dla twórców bloku tv z 20go kwietnia. Wielkie ,wielkie dzięki .
I dwie uwagi ;
- Niemen swgo czasu powiedział, że nie ma szczęścia do udziału w wybitnych filmach. Chyba nie miał racji. Do obejrzanych w tv Kultura obrazów można dodać takie tytuły jak Wesele czy Kronika Galla Anonima i mamy 4 dzieła wybitne, choć nie komercyjne (może właśnie dla tego...)
- szkoda, że nie udało się zaprosić do studia także kogoś z młodszego pokolenia. Uzmysłowiłoby to fakt, jakim jest uwielbienie dla Niemena ludzi w różnym wieku. I - może - w jakiś sposób przyspieszyłoby prace nad wydaniem kolejnych płyt naszego Mistrza.
Markovitz
2006-04-24 11:01:02
Darek SieradzkiNie wiem czy zauważyliście, że na "liście płac" zaraz po debacie w studio, były podziękowania dla Marka :)

..ale niestety bez gratyfikacji. Żeby jeszcze p.Hołdys nie zrobił mnie (na pożegnanie) "panem Włodzimierzem" :)

W rozmowie z Hołdysem Tadeusz Skliński trochę się przejęzyczył : Stanislaw Cejrowski był szefem Agencji Koncertowej PSJ a nie całego PSJ. Z kolei redaktor Kleszcz miał tyle do powiedzenia, że chyba sensowniej byłoby go "przesłuchać " w odrębnej audycji. :roll:
No, ale to szczegóły, bo nie było jeszcze tak interesujących Rozmów w tym cyklu.

Domyślam się, że zaskoczyły Was te kolorowe plakaty- elementy wystroju studia. Trzeba Wam wiedzieć, że pan Tadeusz przyniósł tylko to, co miał akurat pod ręką...
Część reprodukcji będzie zamieszczona w zapowiadanej "Dyskografii"; tylko czy w tym roku ?

Mnie bardzo ucieszyła ogólna ocena tego przedsięwzięcia wystawiona przez fana SBB na forum Kultury, bo podkreślił wysoki stopień naszej konsolidacji w zabiegach o ten :n:- Dzień :

http://forum.tvp.pl/forum/viewtopic.php ... c&start=15

Moglibyście się jeszcze tam wpisać prosząc np. o powtórkę i ewentualnie dalsze poszukiwania w archiwach tvp...

Trochę w cieniu Dnia z Niemenem zakończył się IX festiwal folkowy Polskiego Radia (o tym wydarzeniu mówił red.Kleszcz). Jury pod przewodnictwem Zb.Namysłowskiego przyznało Grand Prix zespołowi "Kwadrofonik". Koncert finałowy będzie retransmitowany przez TV Polonia. Warto obejrzeć i posłuchać także "Klezmafour"- laureata nagrody im.Cz.Niemena.

Dziś urodziny TVP Kultura, a już 7 maja- w tvp Kultura wieczór z Markiem Grechutą !
szach' raj
2006-04-29 12:00:14
"Zasłyszane" na forum SBB : < emisja filmu o organach Hammonda -w telewizji PULS, w czwartek 4 maja o godz.19.35 .

Oprócz Jo.Skrzeka i Niemena pokażą we fragmencikach koncertów m.in. :
K.Emersona, J.Lorda i Gary Brookera z Procol Harum . >
szach' raj
2006-04-29 12:27:45
A dziś w KULTURZE o 16:30 Sławomir Kulpowicz, recital z 1986 roku.
Markovitz
2006-04-29 13:35:16
szach' raj < emisja filmu o organach Hammonda -w telewizji PULS, w czwartek 4 maja o godz.19.35 .

TV PULS nie mieści się w wątku" Z archiwum TVP". Kulpowicz w tvp Kultura- jak najbardziej.
Sam filmik B.Kezika p.t. "Laurens Hammond" zawiera ledwie migawkę z koncertu w Monachium'72.


Oto rozkład kolejnego poważnego przedsięwzięcia tvp Kultura-Dnia z M.Grechutą -7 maja :

17:05 Spotkania. Marek Grechuta - wywiad odc. 1
17:15 Z pamiętnika mej duszy - film dokumentalny
18:00 Spotkania. Marek Grechuta - wywiad odc. 2
18:15 Korowód - Grechuta i Anawa ,
18:40 Spotkania. Marek Grechuta - wywiad odc. 3
18:50 Obrazy i obrazki - recital,
19:10 Spotkania. Marek Grechuta - wywiad odc. 4,
19:25 Ogród Luizy - M.Grechuta śpiewa wiersze Leśmiana,
19:40 Spotkania. Marek Grechuta - wywiad odc. 5,
19:50 Piwnica Marka Grechuty - reportaż,
20:40 Spotkania. Marek Grechuta - wywiad odc. 6,
szach' raj
2006-04-29 18:05:14
Wybacz Markovitzu, że poruszyłem temat półgodzinnego filmu z TV PULS na forum dotyczącym archiwów tv publicznej. Ale stało się i mam w związku z tym jeszcze pytanko do Ciebie ; czy coś jeszcze , oprócz krótkiej (jak piszesz) migawki z Monachium'72, zawiera ten film w związku z Niemenem ?
Markovitz
2006-04-29 19:13:23
szach' raj czy coś jeszcze, oprócz krótkiej (jak piszesz) migawki z Monachium'72, zawiera ten film w związku z Niemenem ?


Jest - a jakże :D
Na końcu filmu zabrzmi piosenka "Obok nas" z podanym błędnie tytułem "Gdzieś obok nas" .
szach' raj
2006-04-29 19:31:23
Dzięki serdeczne za to inforamcyjne dopełnienie.
A tak na marginesie - ciekawe, jakie nieodkryte być może skarby na temat Niemena mają w swych archiwach telewizje prywatne, a przede wszystkim rozgłośnie radiowe (również państwowe niegdyś stacje regionalne). Przykład SBB podaje, że można tam znaleźć rzeczy, których w żadnym oficjalnym spisie nie ma...
Markovitz
2006-04-29 19:36:02
szach' raj Przykład SBB podaje, że można tam znaleźć rzeczy, których w żadnym oficjalnym spisie nie ma...


Już są 'te rzeczy", albo raczej "niebawem" będą- w "Dyskografii" .
Temat: Album.. w Muzyko moja

W poniedziałek 1 maja w tvp Kultura film "Pies" z muzyką Helmuta Nadolskiego ; nakręcony w 1973r. miał premierę dopiero w czasie posierpniowej odwilży w 1981r.
Tematem tego filmu, który tak przestraszył cenzurę był .. konflikt między władzami spółdzielni mieszkaniowej a lokatorami.
Wieczorem "Korowód"- przedsmak Dnia z Grechutą, zaś o 21.00 w tvp Polonia koncert laureatów Festiwalu 'Nowa Tradycja 2006' .
30 maja w Kulturze - poemat "Niobe" (1974); wiersze K.I.Gałczyńskiego mówi L.Herdegen.
Spektakl z udziałem Helmuta Nadolskiego. Edit:30052006
Jeśli komuś zależy na powtórkach archiwalnych programów- niech swym pragnieniom da wyraz na forum TVP Kultury
Markovitz
2006-06-21 14:56:41
Powtórki na życzenie w tvp Kultura :

2 lipca ( niedziela) :
09:05 Dziewczyny do wzięcia - komedia z muz.Niemena

09:55 Niemen Aerolit - koncert z 1974r. z Sopotu,

10:25 Terra Deflorata - koncert z 1990r. z Warszawy

19 i 20 lipca
Przed nami Bombaj -reprtaż z przygotowań do Jazz Yatra'78 (wywiady oraz "Idącej kupić talerz Pani M." w wykon.:N:-a i instrumentalny utwór zespołu Laboratorium).
szach' raj
2006-06-21 15:06:14
No, to już wiemy wszystko (jak się zna datę emisji to łatwo będzie znaleźć i godzinę nadawania Bombaju).
Jeszcze raz - wielkie Ci dzięki !
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-30 08:45:33
4lub 5 lipca, tv"kino polska"-emisja"Kobiela na plaży"
Markovitz
2006-06-30 08:53:04
stan.i.slaw N.AE.4lub 5 lipca, tv"kino polska"-emisja"Kobiela na plaży"


Dzięki stanis.i.slawie za przypomnienie, ale otwieram nowy temat na Kino Polska, bo w tym wątku powiadamiamy tylko o programach w TVP, a więc w TVP1, TVP2, TVP3, TV Polonia a przede wszystkim w TVP Kultura, gdzie już w niedzielę powtórka koncertu :n:. Aerolit z Sopotu'74 i koncertu promocyjnego Terra deflorata z 1990r.
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-30 09:06:18
W "mojej głuchej wsi" nie odbieram tvp kultura ,jedynie(K.P.),wiem , że wiele tracę, dlatego cieszę się okropnie bardzo mocno,gdy oglądałem np."Zofie", Antyki", a teraz "Wiem,że nie wrócisz"( non stop)-w "Kobiela na plaży"
stan.i.slaw N.AE.
2006-07-03 09:19:56
W sobotę (1 lipca) w tv Polonia wyemitowny został fragment zielonogórskiej"Tańczącej Eurydyki" z 2005r.,poświęcony Czesławowi Niemenowi.Wykonawcami Jego utworów byli m.in.Ewa Bem,Stan Borys,Leszcze.E.Bem i solista leszczy zaspiewali dając coś od siebie a pozostali np Radek usiłowali mocować się z "materią" a szkoda. Jakie są wasze opinie?
Markovitz
2006-07-05 22:34:12
stan.i.slaw N.AE.W sobotę (1 lipca) w tv Polonia wyemitowny został fragment zielonogórskiej"Tańczącej Eurydyki" z 2005r.,poświęcony Czesławowi Niemenowi (...) Jakie są wasze opinie?


Niestety powiadomiłeś nas Stan.i.sławie już po emisji i nie mogłem obejrzeć tego , co słyszałem w ubiegłym roku w relacji radiowej.

Dlatego z wyprzedzeniem już podam, że 19 VII o 17.35 "Przed nami Bombaj" . Powtórka następnego dnia rano (09.05) .
Nie zdziwcie się, jeśli gdzieś w omówieniu reportażu przeczytacie, że jest to program z .. 1970 r. :o
Po prostu błędy naniesione kiedyś przez archiwistów w tvp bardzo trudno teraz wyplenić ... Oczywiście reportaż pochodzi z 1978r.
szach' raj
2006-07-05 22:46:29
Dzisiaj była powtórka programu anonsowanego przez Stanisława. Miernota... , a wspomniany wokalista Leszczy zapomniał nawet tekstu " Ciuciubabki" ,co wywołało ogólną wesołość muzyków mu towarzyszących.
Radek wypadł najgorzej, gdyż starał się "dosłownie" naśladować Niemena. Chyba nie tędy droga...
W krytycznym momencie zmieniłem kanał....
stan.i.slaw
2006-07-06 14:51:13
szach' rajDzisiaj była powtórka programu anonsowanego przez Stanisława. Miernota... , a wspomniany wokalista Leszczy zapomniał nawet tekstu " Ciuciubabki" ,co wywołało ogólną wesołość muzyków mu towarzyszących.
Radek wypadł najgorzej, gdyż starał się "dosłownie" naśladować Niemena. Chyba nie tędy droga...
W krytycznym momencie zmieniłem kanał....
"leszcz" usiłował robić dobrą minę do złej gry jak to leszcz ale Ewa Bem to już klasa.również byłem pod wrażeniem słuchając "Kałakolczik" w wykonaniu (nazwisko uknęło mi).Czy sama myśl (festiwal ku pamięci ) to przedni pomysł,co chciałbyś zmienić?
migaweczka
2006-07-06 14:55:19
Ewa Bem, na całe szczęście, nie próbowała "podrabiać" stylu Niemena, tylko zaśpiewała we własnym :) Mnie się podobała jej interpretacja :)
szach' raj
2006-07-06 15:04:36
To prawda, Ewa Bem przetworzyła po swojemu (?) "Obok nas" i "Jednego serca" zmieniając dynamikę i rytm, dodając szczyptę stylu latynoskiego.
Ale wokalnie się nie popisała...
Sama idea odświeżania twórczości Niemena jest chyba słuszna. Tylko czemu ciągle "odświeżają" utwory najpopularniejsze ? :cry:
Lud ma uciechę, ale traci na tym wizerunek Artysty.
migaweczka
2006-07-06 17:04:56
szach' rajTo prawda, Ewa Bem przetworzyła po swojemu (?) "Obok nas" i "Jednego serca" zmieniając dynamikę i rytm, dodając szczyptę stylu latynoskiego.
Ale wokalnie się nie popisała...

też zauważyłam, że technicznie średnio, ale co tam ;) I tak lubię tę wokalistkę, a styl był według mnie lekko jazzująco-swingujący, choć może się mylę, bo nie znam się na tym :)

Szach'rajSama idea odświeżania twórczości Niemena jest chyba słuszna. Tylko czemu ciągle "odświeżają" utwory najpopularniejsze ? :cry:

Być może te mniej znane są na tyle trudne, że nikt nie chce się podjąć "przetworzenia" ich ? Bo skopiować Niemena się przecież nie da, to juz ustaliliśmy :wink:
stan.i.slaw
2006-07-06 18:19:09
szach' rajTo prawda, Ewa Bem przetworzyła po swojemu (?) "Obok nas" i "Jednego serca" zmieniając dynamikę i rytm, dodając szczyptę stylu latynoskiego.
Ale wokalnie się nie popisała...
Sama idea odświeżania twórczości Niemena jest chyba słuszna. Tylko czemu ciągle "odświeżają" utwory najpopularniejsze ? :cry:
Lud ma uciechę, ale traci na tym wizerunek Artysty.
już wielokrotnie pisałem na temat zawężania Jego twórczości( szufladkowania),takiego stanu ,nigdy nie zaakceptuje,wykonawcy utworów NIEMENA poprostu nie zadają sobie trudu.,wychodząc w wielu wypadkach(bo to są wypadki) z założenia ,że wystarczy chcieć a nie pamiętając o tym,że Natura różnie obdarza talentem.
migaweczka
2006-07-06 18:39:08
stan.i.slawwykonawcy utworów NIEMENA poprostu nie zadają sobie trudu.,wychodząc w wielu wypadkach(bo to są wypadki) z założenia ,że wystarczy chcieć a nie pamiętając o tym,że Natura różnie obdarza talentem.

Może nie tyle - nie zadają sobie trudu (bo trudu z wykonaniem piosenek Niemena jest raczej mnóstwo), co nikt im nie uświadomi, że kiedy próbują odwzorować każdy dźwięk, wykonują jego piosenki raczej nieudolnie. Gdyby posłuchali się z boku przed wykonaniem publicznym danej piosenki, może daliby więcej siebie, a mniej podróbki Niemena :)
Piotr Starzyński
2006-07-08 17:11:34
Jutro- od 10.55 do 11.05 w Kino Polska powtórka dzisiejszego ( wcześniej nie zapowiadanego!) programu w którym M.Gaszyński i F.Walicki wypowiadają sie nt. polskiego rock& rolla i m.in. o Czesławie.
Co najważniejsze! Jest tam fragment "Bema pamięci..", którym Niemen uświetnił wręczenie jemu Złotej Płyty.
Koniecznie jutro oglądajcie!
Czytam wszystkie Wasze posty ( niektóre bardzo dla mnie interesujące i twórcze), ale na razie się nie włączam, choć korci mnie by coś napisać...Ale...ten upał...
Po-zdrowie-nia serdeczne :)
PS
Piotr Starzyński
2006-07-08 17:16:03
Migaweczko,
pozdrawiam- mamy tyle samo postów :wink:
Markovitz
2006-07-08 17:57:10
Piotr StarzyńskiJutro- od 10.55 do 11.05 w Kino Polska powtórka dzisiejszego ( wcześniej nie zapowiadanego!) programu w którym M.Gaszyński i F.Walicki wypowiadają sie nt. polskiego rock& rolla i m.in. o Czesławie.PS


Oj, Piotrze -nie tylko za rzadko piszesz , ale chyba i czytać Ci się nie chce w te upały :)
A ja na programy w Kino Polska założyłem nawet oddzielny wątek

Gratulacje dla Obojga za okrągły staż 8)

P.S. Przy okazji : interesująca dyskusja w Muzyko moja powinna mieć miejsce raczej w "Co dalej ?" a nie w wątku dotyczącym "Dyskografii ..."
Coraz trudno zorientować się w tym forum .. :? Przez upały i rozpalone głowy. Deszczu !
migaweczka
2006-07-08 20:22:31
Piotr StarzyńskiMigaweczko,
pozdrawiam- mamy tyle samo postów :wink:


Dzięki Piotrze i wzajemnie :):):)
wireq
2006-07-08 20:55:16
Markovitz napisał:
Przy okazji : interesująca dyskusja w Muzyko moja powinna mieć miejsce raczej w "Co dalej ?" a nie w wątku dotyczącym "Dyskografii ..."
Coraz trudno zorientować się w tym forum .. Przez upały i rozpalone głowy. Deszczu !

Zapoznałem się z postami w zapomnianym wątku, który poleciłeś. Mam mieszane uczucia. Z jednej strony uwiecznione są tam dowody radości i nadziei userów, bo przecież od "źródeł dobrze poinformowanych" biegły sygnały o zaawansowanych pracach edytorskich (cd i dvd). Z drugiej zaś strony żal mi waszych zawiedzionych nadziei. Przecież te wpisy mają już ponad 2 lata!!! Wygląda to tak (gdy spojrzeć na ówczesną sytuację chłodnym okiem), jakby ktoś zadrwił sobie z waszych oczekiwań, Drodzy Userzy. Myślę więc, że kontynuowanie dalszej dyskusji w tym pechowym i smutnym w efekcie wątku forum mija się z celem. Pozostawny ów temat - "Co dalej" - jako ciekawostkę i dokument robienia fanów w balona przez tych, którzy w sprawach wydawnictw dzieł Niemena są Gestorami i Decydentami.


P.S. W wirqolandzie pada od ponad 2 godzin. Nareszcie :) .
Markovitz
2006-07-08 22:56:37
Czy Wyście się umówili ? Dobiłeś Wirqu jako kolejny 150-cio postlatek :P
Do rzeczy:
wireq Przecież te wpisy mają już ponad 2 lata!!! Wygląda to tak (gdy spojrzeć na ówczesną sytuację chłodnym okiem), jakby ktoś zadrwił sobie z waszych oczekiwań, Drodzy Userzy.

Ja nie widzę wątku p.t. Co dalej ? w aż tak ciemnych barwach.
Prace nad płytami trwają , choć nie jest to tempo, z którego Fani mogą być zadowoleni.
Opowieści o tym, że box "Na pomieszane języki" był prawie gotowy przed śmiercią :N:-a ulokować należy niestety w sferze pobożnych życzeń.

By powrócić do tematu muszę zaznaczyć, że nigdy nie byłem przeciwny presji ze strony Fanów, bo stanowi ona zdrowy doping do podjęcia działań wydawniczych.
Natomiast fakt, że niektóre zapowiedzi nie doczekały się dotąd realizacji -skłania raczej , aby w dyskusji tam zapoczątkowanej móc się powoływać właśnie na dawne obietnice i wykazać zwłokę z ich wypełnieniem.
Mam nadzieję, że nowa inicjatywa, która pojawiła się po Dniu Niemena w Kulturze może już w przyszłym roku przybliżyć fanom znaczną część spuścizny z telewizyjnego archiwum.
To wszystko jednak nie dzieje się na zasadzie "pstryk i gotowe" ...
Taki był :N: i takie skrupulatne i pedantyczne chcą być także One.
Zatem nie odpuszczałbym tematu "Co dalej ?" -zwłaszcza, że tak nawiasem mówiąc, to co piszecie w temacie Albumu z samą książką ma niewiele wspólnego :wink:
wireq
2006-07-09 09:03:06
Markovitz napisał:
Mam nadzieję, że nowa inicjatywa, która pojawiła się po Dniu Niemena w Kulturze może już w przyszłym roku przybliżyć fanom znaczną część spuścizny z telewizyjnego archiwum.

Co do niemenaliów, schowanych w telewizyjnych archiwach: czy można uznać, że dokonano chociażby pełnej inwentaryzacji zbiorów związanych tematycznie z Czesławem? Czy chodzi tu o zawartość archiwum centralnego, czy może także archiwów w ośrodkach regionalnych? Czy dysponujesz Marku pełnym wykazem tych programów? Komu konkretnie powierzono misję realizacji takiego przedsięwzięcia? Kto ma być wydawcą - telewizja, czy jakaś określona spółka? Czy plan zamierzeń wydawniczych został oficjalnie zatwierdzony - łącznie z harmonogramem przygotowania i produkcji?
Wybacz Markovitzu, że do Ciebie adresuję te pytania (mam ich w zanadrzu znacznie więcej), ale intuicja podpowiada, że na te kwestie nie będziesz w stanie szczegółowo odpowiedzieć. Stąd nieśmiało proponuję, abyśmy skorzystali z uprawnień, które szczęśliwie nadała nam ustawa do dostępie do informacji publicznej. Podobnie proponowałbym postąpić wobec radia i Polskich Nagrań (czy jak się tam one obecnie nazywają). Myślę, że forum nie jest dobrym miejscem, aby zanudzać czytelników meandrami prawa jednostki do informacji o sprawach publicznych, zatem szczegóły treści ewentualnego wniosku uzgodnilibyśmy poprzez PW.

Markovitz słusznie napisał:
tak nawiasem mówiąc, to co piszecie w temacie Albumu z samą książką ma niewiele wspólnego

Jasne, że temat albumu Tadeusza Sklińskiego utonął już w masie postów dotyczących problemów ze spuścizną bronioną przez Spadkobierczynie. W zasadzie przewidywałem, że Darek Sieradzki wydzieli nasze posty w odrębnym wątku - podobnie jak uczynił to ze "Szpilami". Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przejść do konkretnych "czynów" w nowym topicu, który poświęcony byłby wyłącznie naszym pomysłom, inicjatywom, przedsięwzięciom na rzecz udostępnienia niewydanych dotąd dzieł Czesława Niemena. Widziałbym w nim między innymi:

- treść listu otwartego do Spadkobierczyń (o ile zostanie przez nas napisany),
- projekty wniosków o udostępnienie informacji kierowanych przez nas do radia, tv i Polskich Nagrań (o ile zostaną przez nas opracowane),
- treści odpowiedzi uzyskanych w związku z realizowanymi przez nas, wyżej określonymi działaniami),
- posty userów treściowo zawężone do konkretnych propozycji i inicjatyw (bo wzdychaniem i pisaniem komunałów niewiele osiągniemy).
stan.i.slaw N.AE.
2006-07-09 09:18:24
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-07-09 09:18:24 przez stan.i.slaw N.AE.
Czy jest już projekt?
Markovitz
2006-07-09 09:53:19
WireqCzy dysponujesz Marku pełnym wykazem tych programów ? Komu konkretnie powierzono misję realizacji takiego przedsięwzięcia? (..) Czy plan zamierzeń wydawniczych został oficjalnie zatwierdzony - łącznie z harmonogramem przygotowania i produkcji ?
Wybacz Markovitzu, że do Ciebie adresuję te pytania (mam ich w zanadrzu znacznie więcej), ale intuicja podpowiada, że na te kwestie nie będziesz w stanie szczegółowo odpowiedzieć.

Wybacz Wirqu, ale intuicja tym razem Cię zawiodła :wink: i skądinąd pożyteczna instytucja wniosku o udostępnienie informacji publicznej raczej nie będzie tu konieczna dlatego, że za sprawą Dyskografii indeks programów wkrótce trafi w Wasze ręce :)
Co do wiedzy na ten temat odpowiem pytaniem : gdybym jej nie miał to, czy możliwe byłoby uzupełnianie luk w tym wykazie ?

Aktualizacja archiwów na szczeblu anten i redakcji TVP przebiega od kilku lat. Ten sam proces odbywa się w ośrodkach regionalnych. Jak żmudna to praca niech unaoczni Wam treść zapisów dokumentujących koncert p.t. "Terra deflorata", który mogliśmy już zobaczyć w Kulturze.
Oto "tytuły" wg zapisu archiwalnego :
- „Dziś w dziwaczym ciele”,
- „Popatrzmy ufnie”,
- „Gaś nam panie” ,
- „Bez przodków naszych”,
- i wreszcie "Spojrzenie za siebie" - prawidłowy tytuł, którego nie przekręcono, gdyż w wykazie .. w ogóle się nie znalazł ! :twisted:
"Przed nami Bombaj"- jeśli ufać zapisom w archiwum pochodzi z .. 1970r .:o itd..
A przecież tych programów jest wiele (nie tylko z Niemenem) !

Stan techniczny niektórych jest opłakany i rekonstrukcja wymaga nakładów. Warto zdać sobie sprawę, że nikomu nikt nie powierzy żadnego zadania, jeśli Spadkobierczynie nie wyrażą na to zgody stosownym podpisem w umowie. Nieskładne głosy oburzenia raczej nie stworzą przychylnej atmosfery do takich negocjacji.

Co do apelu fanów - dlaczego nie ? Być może w ten sposób zdołamy przekonać, że jest popyt na takie przedsięwzięcia wydawnicze...
wireq
2006-07-09 11:58:49
Markovitz napisał:
Wybacz Wirqu, ale intuicja tym razem Cię zawiodła i skadinąd pożyteczna instytucja wniosku o udostępnienie informacji publicznej raczej nie będzie tu konieczna dlatego, że za sprawą Dyskografii indeks programów wkrótce trafi w Wasze ręce

Drogi Markovitzu, dzięki za wyczerpującą odpowiedź, ale nie do końca rozumiemy się nawzajem. Proponując skorzystanie z dobrodziejstwa ustawy o dostępie do informacji publicznej miałem na myśli nie tylko uzyskanie wiedzy o zawartości archiwów (i nie tylko telewizyjnych), lecz poznanie planów wydawniczych określonych instytucji w interesującym nas kontekscie oraz oficjalnych powodów zablokowania edycji archiwalnych nagrań Czesława Niemena.

Piszesz Marku:
głosy oburzenia raczej nie stworzą przychylnej atmosfery do takich negocjacji

Czasami trzeba uderzyć pięścią w stół (to oczywiście przenośnia, bo przekomicznie wyglądałby wireq, niepotrafiący przenieść muchy w inny wymiar, walący pięścią w jakikolwiek mebel). Skoro pochodzące z arsenału krainy łagodności perswazje, prośby, zaklęcia, uśmiechy i przyklęki nie dały żadnych rezultatów, to może czas na bardziej męską postawę, aczkolwiek zgodną z prawem i dobrymi obyczajami.
stan.i.slaw N.AE.
2006-07-10 14:27:55
Piotr StarzyńskiMigaweczko,
pozdrawiam- mamy tyle samo postów :wink:
ogłosić proszę w radiu emause,priorytetowo :wink:
Markovitz
2006-07-10 14:41:28
wireq Proponując skorzystanie z dobrodziejstwa ustawy o dostępie do informacji publicznej miałem na myśli nie tylko uzyskanie wiedzy o zawartości archiwów (i nie tylko telewizyjnych), lecz poznanie planów wydawniczych określonych instytucji w interesującym nas kontekscie oraz oficjalnych powodów zablokowania edycji archiwalnych nagrań Cz.N.


Wirqu- w tym sęk, że nie ma żadnych oficjalnych planów wydawniczych, bo przed przed uzyskaniem zgody Spadkobierczyń być ich po prostu nie może .

I na tym polega właśnie nasza rola, aby do wyrażenia takiej zgody Panią M.N. namówić... :idea:

Co do Radia Emaus - oczywiście, że tak. Dzięki Piotrze.
Uzgodniona treść listu powinna być tam ogłoszona -pro publico bono .
:D
wireq
2006-07-10 17:54:41
Markovitz napisał:
Wirqu- w tym sęk, że nie ma żadnych oficjalnych planów wydawniczych, bo przed przed uzyskaniem zgody Spadkobierczyń być ich po prostu nie może


No to pięknie! Nareszcie jest istotny i autorytatywnie napisany argument, najważniejszy w kontekście planowanych przez nas zamierzeń. Zatem to nie skomplikowane sprawy natury biurokratycznej są powodem blokady, lecz obstrukcja Spadkobierczyń. Hm .. zapowiada się długie i gorące lato.
Lamat
2006-07-10 20:58:54
Niestety,Markowitz,nie masz racji.Jest dokładnie odwrotnie-najpierw wydawnictwo PLANUJE,wg zasad najprostrzego marketingu(czyt.popyt,podaż,zysk-dla wydawnictwa oczywiście),a dopiero potem następuje faza rozmów zainteresowanych stron(zdody,warunki,umowy).Dopóki fani nie zaczną krzyczeć donośnie,oficjalnie a nie na hermetycznym forum(popyt),dopóki wydawnictwo nie przekalkuluje swojego interesu(zysk),dopóty na półkach(wizji,fonii) będzie sucho,a mokro w oczach fanów,których to rozgoryczenie jakoś zaślepia,manie prześladowcze tworzy,a zdrowy rozsądek spać posyła.I żeby spadkobierczynie do przypadłości gastrycznych porównywać,no ,w takich warunkach to i ambrozja by się cofnęła... :wink:
wireq
2006-07-10 21:12:36
Lamat! Coraz bardziej lubię Twoje wypowiedzi :) . Osobiście też sądziłem, że proces wydawniczy wygląda tak, jak piszesz. Co do kwestii finansowych: w przypadku edycji dzieł Niemena kłania się również, poza kalkulacją zysku, pozyskanie dotacji z budżetu przeróżnych instytucji. I tu nasze wrzaski, ubrane w formę np. listów otwartych, mogą się przydać.
szach' raj
2006-07-10 21:23:04
Masz już jakiś "szkic" Listu ?
wireq
2006-07-10 21:28:46
Zacznie powstawać od środy, w atmosferze pełnej jodu (nie mylić z jadem :)).
szach' raj
2006-07-10 21:32:43
Uważaj na fale :lol:
Gdzie konkretnie ?
wireq
2006-07-10 21:42:34
Wireq, jako patriota, lubi polskie fale. A miejscowość ... hm ... jej pierwsza literka w nazwie źle się niektórym forumowiczom skojarzy, bo jest na G :D .

Przejdźmy lepiej na PW, bo dostaniemy wytyk za dysputy pozatematyczne :D.
Markovitz
2006-07-10 22:12:12
LamatNiestety, Markowitz, nie masz racji. Jest dokładnie odwrotnie- najpierw wydawnictwo PLANUJE, wg zasad najprostszego marketingu (czyt.popyt, podaż, zysk- dla wydawnictwa oczywiście),a dopiero potem następuje faza rozmów zainteresowanych stron (zgody, warunki, umowy).


Miło się czyta ten wywód, lecz sądzę, że w tym przypadku wskazany tok postępowania nie będzie miał niestety praktycznego zastosowania i to z prostej przyczyny: otóż -jak dotąd- na wszelkie propozycje wydawnicze (z wyjatkiem wznowienia płyty ze Złotej kolekcji) PANIE z góry mówiły : "NIE", albo "NIE TERAZ" .
I potencjalni wydawcy już o tym wiedzą... Efekty znamy. :?

edit//

P.S. Dwa pytania na marginesie tych rozważań:

- czy Panie :n: zasugerowały zasłużonemu w edycji "Od początku" Wydawnictwu, że chciałyby wydać np. trzeci box- "Na pomieszane języki" z płytami wydanymi kiedyś przez CBS ?,
-czy taką propozycję w kontekście programów archiwalnych TVP i ewentualnej serii płyt DVD usłyszał od Nich Ktoś z redakcji Kultury ?
To są oczywiście pytania retoryczne nocnego Markovitza .
Dobrych snów. Niech przynajmniej przyśnią się nam te krążki :?
Lamat
2006-07-11 11:04:09
Markowitz,Twoje dwa pytania w peesie zasługują na podwójne YES YES(szczególnie,że w sumie szkoda tego chłopa-i przedtem i teraz,hehe).Co do ,,jak dotąd,-każdy ma jakąś swoją prywatną granicę wytrzymałości,smutku,wrazliwości i być może już się do niej dobrnęło.Poza tym,tylko krowa nie zmienia poglądów.I tym optymistycznym akcentem serdecznie pozdrawiam,wiary głębokiej życząc.A nadziei jeszcze większej,że o miłości(nie tylko do spadkobierczyń,hehe)nie wspomnę. :wink:
Wireq,u-się kłaniam i do usług. :lol:
Markovitz
2006-07-11 11:18:09
Do Lamat - dzięki za dobre słowa. Oby Pani M. wesołym latem zechciała, zechciała- wziąść je sobie do serca.


- O, Pani z równym profilem Minerwy - taką Ci epistołę z Wireqiem nagryzmolimy, że chować ją będziesz w lochu serca jako skarb drogocenny przez długie, długie lata :wink:
Lamat
2006-07-11 11:46:05
Tylko,co by to MNIÓD na serce był,a nie,nie przymierzając, ocet jakiś,choćby i balsamiczny :lol:
Markovitz
2006-07-11 12:07:00
Gdyby to ode mnie tylko zależało -byłby to sam miodzio (no może z kawiorem i szampanem, bo takim menu wg przedwojennych zasad należy odżywiać Damy 8) ).
Lecz słodzić więcej już nie będę , bo mnie imć Romuald z impetem epitetem poczęstuje i pozostawi tak klęczącego przed ...
A może jednak łyżka dziegciu nie zaszkodziłaby.. ?

Tyle tytułem wstępu , a teraz do rzeczy :

- w poniedziałek 24 lipca o 10.45 trzy utwory Niemen Enigmatic ,
- z 31 lipca na 1 sierpnia powtórka koncertu :n: Aerolit i reportażu Wspomnienie,
- a 27 sierpnia program Moje zapatrzenie .

W tym gorącym klimacie biorąc pod uwagę aspekt czysto ludzki ciężko coś planować , ale gdyby jesienią pokazali program zrobiony za granicą - to chyba obejrzycie ...?
szach' raj
2006-07-27 10:28:20
Markovitzu, jaki jesienny program konkretnie anonsujesz ?
Markovitz
2006-07-27 15:31:39
szach' rajMarkovitzu, jaki jesienny program konkretnie anonsujesz ?


Zarejestrowany za granicą. Te skąpe info musi na razie wystarczyć :)
szach' raj
2006-07-27 15:34:26
Mniemam więc, że chodzi o zapis koncertu jakowegoś :P
Markovitz
2006-07-27 15:59:45
Mniemać jeszcze wolno :? . Wierzyć - też.
A wszystko, co w tej Kulturze robią - robią z myślą o Nim i o Nas...Wierzcie.


I teraz i później (jesienią) będą chcieli przywrócić publiczności telewizyjnej : Dżem, Nalepę , SBB i wielu innych polskich muzyków i zespoły spychane do lamusa.
szach' raj
2006-07-27 16:16:52
No tak. Np koncert Skrzeka zaraz po "Moim zapatrzeniu", 27 sierpnia. Szkoda tyko, że zgodnie z umową tv Kultura nie obejmuje sieci kablowych małych miejscowości...
Wszak na prowincyji głuchej wysokiej kultury mamy aż nadto...
Na szczęście rodzina mieszka w dużej mieścinie i nie mam co narzekać.
Markovitz
2006-07-31 08:22:22
Dziś (31 VII) późno w nocy, w tvp Kultura minimaraton powtórkowy :

02:45 Niemen Aerolit - koncert z Sopotu'74 ,
03:15 Wspomnienie - felieton R.Wolańskiego,
03:45 Czesław Niemen - film J.Rzeszewskiego z 1970 (z trzema utworami).

Zerknijcie też w zaktualizowany temat :arrow:W tv Kino Polska

W innym wątku Blackmoore.. fajnie by było gdyby TVP Kultura chciała pozyskać te koncerty (chodzi o koncerty z lat 70-tych- przyp.M.)

Edit15VIII : Lektura tego tematu powinna rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zainteresowania Niemenem w stacji tvp Kultura . Oni tam wiedzą : gdzie, co i jak ... O to możecie być spokojni 8)
Redakcji nie trzeba było specjalnie przekonywać o potrzebie dalszego szukania i pokazywania programów archiwalnych (także zagranicznych).
Do dziś wątek o Niemenie jest najczęściej odwiedzanym tematem w podforum Rozmowy.

Żeby tak jeszcze mieli troszkę większą widownię, bo to dopiero gwarantuje odpowiednie środki finansowe i siłę przebicia. Niestety w nowej ramówce pojawią się pewnie reklamy... :(
Jednak apeluję, by ciągle pytać operatorów o dostęp do tvp Kultury.

Na Wasze życzenie 27 sierpnia emisja programu Moje zapatrzenie z Małgorzatą Niemen i maleńkimi wówczas córkami: Natalią i Eleonorą. Początek o godz.9.50.
Zaraz potem suita "Follow My Dream" w wykonaniu J.Skrzeka.

1 września o 18.25 Bema pamięci , a w nocy z 4/5 września o 3.30 .. koncert :n: Aerolit z Sopotu'74
Andrzej Mróz
2006-08-23 10:40:42
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-08-23 10:40:42 przez Andrzej Mróz
No to mamy naprawdę poważny problem.

Nowy szef TVP Kultura, zgodnie ze swoim osobistym wyobrażeniem o odbiorcy planuje przybliżyć im i uatrakcyjnić program nadawany, przez jedyną oazę kultury (TVP Kultura) na pustyni coraz prymitywniejszej komercji (pozostałe media).



Za serwisem Media2:

Zmiany w TVP Kultura

Kilka tygodni temu Krzysztof Koehler został nowym szefem pierwszego i jak na razie jedynego kanału tematycznego telewizji publicznej - TVP Kultura. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" nowy dyrektor zdradza swoje plany.

Nowy szef TVP po pierwsze planuje uporządkować ramówkę i podzielić ją na pasma, by widz miał pewność co i kiedy może obejrzeć. Według zapowiedzi Koehlera, o 19 będzie czas na dokument, o 20 na program szybkiego reagowania nadawany na żywo, a o 21 czas na film, koncert, teatr czy operę. -W przyszłości zależy mi na uruchomieniu o 22.30 pasma magazynów tematycznych - mówi "Rzeczpospolitej" Krzysztof Koehler.

TVP Kultura teraz ma jeszcze bardziej pozyskiwać widza, a nie zamykać się w "elitarnej twierdzy". -Poprzednicy stworzyli świetny zespół i trzeba tylko dopracować pewne standardy myślenia - mówi dziennikowi. Stacja będzie przedstawiać także więcej "prostych informacji" kulturalnych oraz promować polskie dziedzictwo.

Na razie wiadomo, że od września na antenę TVP Kultura wejdą reklamy. Tym samym stacja chce zabiegać także o młodego widza - licealisty, studenta. Sobotnią ramówkę zdominuje program "Korzenie kultury", który ma położyć nacisk na formowanie świadomości kulturowej Polaków. Jeśli pozwoli na to budżet, w TVP Kultura nadal będą pojawiać się transmisje spektakli teatralnych.
data publikacji: 22 sierpnia 2006, godz. 12:30

Wprawdzie kasa z reklam pozwoli na rozwijanie oferty programowej TVPK to jednak obawiam się, że wrzucenie głośnych i agresywnych reklam zepsuje charakter kulturalnej telewizji.
Andrzej Mróz
2006-08-23 10:42:53
Można o tym poczytać pod adresem:

http://forum.tvp.pl/forum/viewtopic.php?p=22016#22016
Andrzej Mróz
2006-08-25 15:10:35
Ciag dalszy smutnej historii o TVP Kultura:
cyt. z wpisu na forum TVP - adres w poprzednim poście.

Dalej za Media2:


Dla kogo reklama w TVP Kultura?

Kilka dni temu nowy szef TVP Kultura poinformował, że już wkrótce na antenie jego telewizji będą pojawiać się reklamy. Jednak nie każdy będzie mógł się promować w TVP Kultura.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", na wniosek Anny Milewskiej, wiceprezes TVP, biuro reklamy TVP opracowało już ofertę dla reklamodawców. Reklamy w TVP Kultura mają się pojawić wraz ze zmianami w ramówce, najprawdopodobniej w październiku.

Reklamy w Kulturze będą wprowadzane ostrożnie i zostaną dostosowane do charakteru kanału, zaznacza "Rzeczpospolitej" Kazimierz Piekarz, dyrektor marketingu biura reklamy TVP. Na kanale nie będzie np. reklam płynu do mycia naczyń.

Reklamodawcy mają się przede wszystkim pojawiać jako sponsorzy i mecenasi programów i pasm (być może będzie też można kupić tytuł mecenasa całej TVP Kultura). Tradycyjne bloki reklamowe będą ograniczone do dwóch minut, co oznacza, że zmieszczą się w nich tylko cztery standardowe spoty - czytamy w "Rzeczpospolitej".
data publikacji: 24 sierpnia 2006, godz. 6:58
Markovitz
2006-08-29 14:21:57
Coś niewielki odzew, Andrzeju, na te ostatnie zmiany w TVP Kultura ...
Poza Ewą chyba nikogo to nie obchodzi, że i tam wkraczają reklamy :?

Emisja programu Moje zapatrzenie- też minęła bez echa, a przecież to urocze dziś obrazki : nieporadna, bo najmniejsza wówczas Latorośl - dziś już tak energiczna, aż serce rośnie :P

Do anonsowanych w tym temacie pozycji :

1 września o 18.25 Bema pamięci , a w nocy z 4/5 września o 3.30 .. koncert :n: Aerolit z Sopotu'74


.. dodam planowany w dzień premiery książki - o 14.40 "Czesław Niemen" (3 wiersze z zespołem :n:. Enigmatic) , a i w czasie festiwalu w Słupsku też znajdzie się coś w ofercie TVP Kultura.

Wielkie Dzięki :D
Ewa
2006-08-29 17:55:01
Markovitz
Emisja programu Moje zapatrzenie- też minęła bez echa, a przecież to urocze dziś obrazki : nieporadna, bo najmniejsza wówczas Latorośl - dziś już tak energiczna, aż serce rośnie :P

Tak, miło było przypomnieć sobie ten sympatyczny program, choć nie była to jedyna pozycja z Niemenem w niedzielnej Kulturze. W popołudniowej audycji pt. "Piosenki z Sopotu" znalazł się występ Niemena z Sopotu' 79 z piosenkami "Pokój" i "Nim przyjdzie wiosna".Szkoda, że nie był wcześniej anonsowany, ale może będzie jeszcze jakaś powtórka. Czesława z żoną również można było zobaczyć wśród sopockiej publiczności na koncercie Obywatela G.C.
Markovitz
2006-08-29 21:13:10
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2006-08-29 21:13:10 przez Markovitz
Ewa W popołudniowej audycji pt. "Piosenki z Sopotu" znalazł się występ Niemena z Sopotu' 79 z piosenkami "Pokój" i "Nim przyjdzie wiosna". Szkoda, że nie był wcześniej anonsowany(...)


:oops:
Mea culpa ... Cóż radzić ..? Piszcie o tym w temacie "Który program chcielibyście ..." na forum Kultury albo w wątku p.t. : Niemen

W kolejce marzeń czeka jeszcze Zielona Góra '79, Opole'89 , no i ten szczególnie pożądany lecz zaginiony program z '77r., z utworami z "Idee fixe".

Występ w Sopocie'79 był potrzebny (podobnie jak reportaż dla Studia 2 "Czesław Niemen-nagranie płyty" z '77) przy okazji Dnia Niemena (jak znalazł w okienku prezentującym Jerzego Dziemskiego) , a znaleźli dopiero teraz ... Dobre i to.
Dziwnym trafem (bo jestem z przekonania egalitarystą) dostałem znów zaproszenie (koncepcja graf.: Tadeusz Dziemski) na spotkanie w Budach.
Pogoda nie sprzyja, więc jeszcze się zastanawiam: wypuścić się z końca świata do tej elitarnej puszczy ..?
szach' raj
2006-08-29 21:20:28
Czy ja dobrze zrozumiałem - odnalazł się program ze Studia 2 ?
Jeżeli tak, to warto by było ten film zaprezentować w pierwszej kolejności - zanim nowa ramówka i ew. inne zmiany tego nie utrudnią.
angur
2006-08-29 21:37:40
MarkovitzDziwnym trafem (bo jestem z przekonania egalitarystą) dostałem niedawno takie oto zaproszenie


Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


A co to za spotkania? Elitarne a do tego juz 3-cie.
A ja, durny, myslalem ze elita (bo 200 osob na 40 milionow Polakow to chyba elita?) to my na tym forum :( .
Markovitz
2006-08-29 21:49:36
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-08-29 21:49:36 przez Markovitz
OT post edytowany
Angur myślalem, że elita (...) to my na tym forum :(


Okazało się, że moja ironiczna wypowiedź uraziła biorących udział w tym spotkaniu :(

Jeśli zostaniecie tam kiedyś zaproszeni, nie zastanawiajcie się długo !
Przyjedźcie w te niesamowicie piękne miejsce, bo warto.
Andrzej Mróz
2006-08-30 04:53:55
MarkovitzW kolejce marzeń czeka jeszcze Zielona Góra '79, Opole'89 , no i ten szczególnie pożądany lecz zaginiony program z '77r., z utworami z "Idee fixe".


Z Zielonych Gór jest jeszcze Zielona Góra '77 i nie jest to materiał gdzieś zaprzepaszczony, o czym świadczą już wyemitowane fragmenty w TVP Kultura.

Drodzy Userzy "pióra w dłoń" [email protected]
szach' raj
2006-09-01 14:23:10
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-09-01 14:23:10 przez szach' raj
Dzięki dostarczonej taśmie mogłem obejrzeć „Moje zapatrzenie” [znowu Studio 2!] i „ Follow My Dream”, programy kolejno emitowane niedawno na kanale Kultura.
Moje zapatrzenie – dużo mody, urody, smutku i zmysłowości. Można było zaobserwować jak na Panią Małgorzatę działa muzyka męża…Szkoda, że nie wykonywana na żywo. Czy to przypadek, że tego samego dnia, jak pisała Ewa, Kultura prezentowała także Sopot’79 z dwoma utworami Niemena ?. Połączyć to w całość, a okaże się, większość kompozycji albumu „Postscriptum” doczekało się oficjalnych teledysków…
Natomiast na żywo (przynajmniej takie odniosłem wrażenie) zaprezentował się zespół SBB.
A przedstawił fragment tzw „Tryptyku Niemieckiego”. Przyznam, że „Follow My Dream” nie należy do moich ulubionych dokonań grupy, jednak suita ta wiele zyskała dzięki plastycznej oprawie. Zupełnie inaczej to się odbiera oglądając jednocześnie świetnie zsynchronizowaną z dźwiękiem grupę baletową. Oryginalna i odważna gra tancerzy sprawiła, że momentami zapominałem o muzyce…Zauważyliście , że aktorzy rozwijali wątki zawarte w fabule…”Katharsis” ?
Szkoda, że to się tak urwało wszystko nagle…
Znowu wypada bardzo podziękować wszystkim Przyjaznym nam, Dobrym i Skromnym Duszom tego Kanału :D .
Dzięki Kulturo ! I dzięki , żeś… Wysoka !
gasket
2006-09-01 14:53:21
szach' rajNatomiast na żywo (przynajmniej takie odniosłem wrażenie) zaprezentował się zespół SBB. Zauważyliście , że aktorzy rozwijali wątki zawarte w fabule…”Katharsis” ?
Zauwazylismy nie tylko watki z Katharsis ale i Postscriptum, Chmury Kapelusza i Sukcesu. Tematy z pewnych innych plyt tez byly obecne w niektorych fragmentach. Zwlaszcza tych inspirowanych folklorem Bali. Geniusz Niemena osiagnal swoje apogeum w koncowych taktach przedstawienia, ktore byly wiernym przetworzeniem niewydanej plyty Niemena "We wnetrzu siebie".
Piotr Starzyński
2006-09-06 18:00:24
Nie wiem, czy już ktoś o tym pisał, ale za chwilę, o 20.00 w Canal + film " Na tropach Bartka" z 1982r. z muzyką Czesława N!
Po-zdrowie-nia.
Andrzej Mróz
2006-09-15 06:56:08
Temat Niemen - jeszcze we wrześniu nikt nic nie napisał :(
http://forum.tvp.pl/viewtopic.php?p=22130#22130

Tu podforum dyskusyjne - Rozmowy -Niemen :
http://forum.tvp.pl/viewtopic.php?p=22642#22642

A tu prośby o Powtórki programów -np . Piosenki z Sopotu
http://forum.tvp.pl/viewtopic.php?p=22808#22808


Jeżeli prześpimy to co nam może dać TVP Kultura i inne kanały, to będziemy psioczyć na wszystko, że nie ma Go w TV.


Kolejne programy czekają na emisję i na społeczne zainteresowanie.

Skąd w Tv. mogą wiedzieć, że my chcielibyśmy obejrzeć np. koncert z Zielonej Góry' 77. lub Sopot' 90, '91, '92 itd. Katowice'90 - Festiwal Artystów Chrześcijan, na którym był również wystep Niemena.

Walczmy o to, aby świat nie był ponury!!!!!!!!!!!
szach' raj
2006-09-15 08:47:53
Wysyłamy maile do Kultury w tej sprawie :lol:
gasket
2006-09-15 09:10:33
No i juz zrobilo sie mniej ponuro!
Markovitz
2006-09-15 11:20:05
Miałem ostatnio okazję porozmawiać o planach tvp Kultury i mogę przekazać Wam swoją obawę, że jeśli nie będzie widomych oznak zainteresowania programami z :N:-em i muzyką lat 60-tych i 70-tych , to .. będzie w ramówce tej stacji to, o czym ludzie piszą na forum Kultury ... muzyka alternatywna, muzyka zespołów zauważonych w Jarocinie, koncerty z lat 90-tych ...

Wybór należy do Was.

Forum Kultury ma tę przewagę nad mailami , że :

- na dłużej pozostają ślady naszych fascynacji muzycznych,
- wpisy inspirują innych widzów do wypowiedzi.
gasket
2006-09-15 14:59:32
Pisze sie duzo w tym temacie o Niemenie w telewizji...

Pozwole sobie zauwazyc, ze telewizja znieksztalca rzeczywiste wymiary. Przypominam sobie, ze gdy pierwszy raz zobaczylem tzw. "rakiete kosmiczna" w rzeczywistosci - to wydala mi sie bardzo mala. Pete Townshend tez okazal sie mniejszy w rzeczywistosci, nie mowiac juz o tym gosciu co spiewal w The Who... Ringo byl OK, za to McCartney jest za wysoki. Wyzszy chyba niz ja...

I tu mam pytanie do znajacych naszego idola w obu "wymiarach": tym normalnym i tym telewizyjnym. Czy byl wiekszy czy mniejszy?

Pytam o wrazenia wzgledne, bo nie chodzi mi o wielkosc odwzorowania na ekranie, ktora to zmienia sie w zaleznosci od srednicy wzmiankowanego ekranu. Rakietka kosmiczna miala 20, no max. 40cm na ekranie a jednak w rzeczywistosci wydawala sie mala, mimo paru metrow wysokosci.
Markovitz
2006-09-15 15:22:43
Dzięki za głos wsparcia :?

W czasie premiery książki usłyszałem , że "forum jest teraz właściwie martwe" i to zdanie bardzo mnie zdumiało i zasmuciło :?
Może nie powinno ..?

gasket I tu mam pytanie do znajacych naszego idola w obu "wymiarach": tym normalnym i tym telewizyjnym. Czy byl wiekszy czy mniejszy ?

Co do zgłoszonej rozterki wizyjnej , to jednak trochę się dziwię : wydawało mi się , że już Go Gaskecie kiedyś spotkałeś .. ?
gasket
2006-09-15 15:53:49
MarkovitzW czasie premiery książki usłyszałem , że "forum jest teraz właściwie martwe" 8)
Byles wiec na premierze ksiazki??? Z forumowych informacji zrozumialem, ze obecni byli autor ksiazki, brat glownego bohatera, odwieczny fan tegoz bohatera i mlody spiewak interpretujacy po swojemu jego piesni... Podziel sie wiec wrazeniami!

Forum popada rzeczywiscie z wolna w zimowo-niedzwiedzi sen... Czy jest juz martwe jak chca uczestnicy spotkania? Tu bym polemizowal. Bedzie martwe jak je Admin zamknie.
Andrzej Mróz
2006-09-15 17:47:41
Gasket ni ma w Tobie zrozumienia, ni życzliwości. Idź za płot.
Markovitz
2006-09-15 17:58:12
Andrzej Mróz Idź za płot.

Należałoby raczej zawołać : podejdź no do płota jak i ja podchodzę !
:twisted:

edit ///
Ciekawy program szykuje się w następną niedzielę :

24 IX koncert Nalepy, koncert A.Zauchy z zespołem Anawa i spotkanie z J.K.Pawluśkiewiczem.

Możliwe, że doczeka się emisji film z prób "Szalonej lokomotywy"...
Ewa
2006-09-16 13:34:14
Markovitz
W czasie premiery książki usłyszałem , że "forum jest teraz właściwie martwe" i to zdanie bardzo mnie zdumiało i zasmuciło :?
Może nie powinno..?

Przyznam się, że mnie też zdziwiły te słowa. Skoro forum jest martwe, to co my tu jeszcze robimy???
Myślę, że przynajmniej nam, piszącym tutaj, zależy, żeby ono wciąż żyło.
Tak samo, jak zależy nam, aby wiecznie żyła muzyka Niemena i pamięć o Nim.
Markovitz
2006-09-16 15:36:09
Ewa Myślę, że przynajmniej nam, piszącym tutaj, zależy, żeby ono wciąż żyło.
Tak samo, jak zależy nam, aby wiecznie żyła muzyka Niemena i pamięć o Nim.


Niestety nie Wszystkim, którzy mogą mieć duży wpływ na życie kulturalne na tym zależy...
I stąd moja Wielka prośba do Was o wpisy na forum Kultury...

To co możemy takimi wpisami uzyskać jest tym, o czym Wszyscy bez wyjątku marzymy ...
To nie przesada - chodzi właśnie o sprawę najczęściej powracającą w dyskusjach na forum.
Kropka .
Andrzej Mróz
2006-09-22 10:54:45
Przepraszam ale z rozpędu pomyliłem tematy, więc wklejam wiadomość już we właściwym miejscu.

Oczywiście chodzi o TVP Kulturę.

Oto najbliższe planowane programy z magiczną muzyką krakowskich piwnic :

- niedziela z Janem Kantym Pawluśkiewiczem (24 IX od 15.50),
- koncert utworów Zygmunta Koniecznego (cz.I- 5 X 18.05)
oraz koncert Ewy Demarczyk z 1971r. (2 X od 10.10 do .. 11.00)
gasket
2006-09-22 12:01:49
Andrzej Mróz
MarkovitzW kolejce marzeń czeka jeszcze Zielona Góra '79,
Z Zielonych Gór jest jeszcze Zielona Góra '77 i nie jest to materiał gdzieś zaprzepaszczony, o czym świadczą już wyemitowane fragmenty w TVP Kultura.
Co zainspirowalo Niemena do wystepow na Festiwalu Piosenki Radzieckiej?
bramdip
2006-09-22 18:40:58
:oops: Nic skomplikowanego. Przecież NIEMEN kochał język rosyjski i w tym języku śpiewał.
migaweczka
2006-09-22 22:01:47
Mam pytanie odnośnie TVP Kultura... Coraz częściej nie ma u mnie fonii na tym kanale. Czy to powszechne zjawisko, czy po prostu to ja mam pecha ?
Ed
2006-09-23 07:41:51
Fonia zawsze jest, choć czasami w filmach czy programach jej poziom głośności jest bardzo niski...;)
migaweczka
2006-09-23 07:58:33
He, he, śmieszne ;) No to umówmy się, że moja fonia jest, tylko ma kryzys osobowości i identyfikuje się całkowicie z wizją 8)
Markovitz
2006-09-23 09:20:09
Ewa Demarczyk była, ale z późniejszego okresu - z koncertu jaki odbył się w 1980r. w Poznaniu.

MigaweczkaMam pytanie odnośnie TVP Kultura... Coraz częściej nie ma u mnie fonii na tym kanale. Czy to powszechne zjawisko, czy po prostu to ja mam pecha ?

edit// Film "Dziewczyny do wzięcia" (przed seansem 6 X -komentarz) chyba już wszyscy mają ..?
O prawdziwym pechu będzie można mówić, jeśli nie uda się szybko usunąć usterki ...
Filmy Herzoga i wiele ciekawych audycji : z muzyką Mozarta, koncertami M.Jakubowicz i T.Nalepy może przejść koło noska :?

O programach w tvp Kultura piszcie już w nowym topicu [/b]:idea:

Można tam dopraszać się emisji koncertu Sopot'80 (z frag. Hymnu do Matki Ziemi), koncertu z 1987 "Przeżyjmy to jeszcze raz" i innych programów sprzed lat.

Chciałbym dnia z SBB : Józef się ucieszy, fani się ucieszą ...Wszyscy będą :D

edit /// 26IX-31X
Koncert Studia Jazzowego Polskiego Radia wyemitowany będzie w późniejszym terminie.
24 X o 17.05 2 odc. "Spony" z oryg. nagraniami :n:-a i Akwareli ,
31 X od 18.55 filmy o sztuce Leszka Mądzika -twórcy, który przyjaźnił się z Niemenem "Dotyk przemijania" i "Bruzda" ,
3 XI o 22.30 koncert , który odbył się podczas EXPO'91 w Sewilli : Bob Dylan, Keith Richards, Joe Cocker, Jack Bruce, Phil Manzanera i Steve Cropper (grał z Otisem Reddingiem i Blues Brothers),
4 i 5 XI - program "Czesław Niemen" (N.Enigmatic)
14 i 15 XI - Recital piosenek rosyjskich z Z.Góry'77
Markovitz
2007-03-10 19:28:03
W topicu Z archiwum TVP proponuję nadal pisać o emisjach programów z epizodycznie pojawiającą się muzyką (lub piosenkami) Niemena nadawanych w TVP 1, TVP 2, TVP 3 i TVP Polonia.

O ważniejszych filmach i programach archiwalnych warto informować w oddzielnych tematach.

Programy z TVP Kultura od początku 2007r. anonsujemy w oddzielnym topicu :arrow: tutaj .

Właśnie w tvp Polonia zaczyna się film 1968.Szczęśliwego Nowego Roku z 1992r. z piosenką "Stoję w oknie".

Powtórka niebawem, bo o już o .. godz. 2-ej w nocy.


P>S> Rok temu (14 marca 2006) po raz pierwszy od 30 lat wyemitowano koncert NIEMEN AEROLIT z Sopotu '74.
matt
2007-03-25 11:45:52
Natomiast jutro na TVP Polonia Historia "Młota" czyli dwie Polski.

Jutro pierwsza emisja o godzinie 22:20, a powtórka 27.03.2007 o godz. 10:40.

Co prawda w opisie filmu nic nie ma na ten temat, ale z bardzo pewnego forumowego źródła wiem, że w ów filmie zabrzmi Bema pamięci żałobny rapsod.
Ewa
2007-03-25 12:20:45
matt
Co prawda w opisie filmu nic nie ma na ten temat...

Dokładniejszy opis filmu znajduje sie na stronie Filmu Polskiego.
matt
2007-05-02 15:44:13
A już w czwartek, wcześniej pokazywane, ale na Kulturze, filmy z akcentami :n:-owymi:

18:35
Dziewczyny do wzięcia


19:30
Kobiela na plaży


Tym razem emisja w telewizji regionalnej.
Piotr Starzyński
2007-05-02 16:52:06
Również jutro w poznańskiej TVP3 (z okazji 50-lecia przypadającego 01.05.07 OTV Poznań) o godz.7.55 powtórka minikoncertu Niemena z orkiestrą Z.Górnego z Auli UAM- rok 1980- wiązanka przebojów. :)
ratajczak bogdan
2007-05-02 19:47:27
Dziękuję Piotrze, może pogoda się ulituje i odbiór TVP3 w Trzciance (to zaledwie 100 km od Poznania), będzie na tyle dobry, że uda się ten koncert zarejestrować. A podobno niektórzy już położyli na nim przysłowiowy "krzyżyk" i twierdzili, że film zaginął. Na szczęście NIE!
Jaka radość!
Dasza
2007-07-10 20:47:13
W sobotę 14.07.07 o godz.12-tej TVP Polonia przypomni
specjalne wydanie Szansy na Sukces z 2005 roku.
Specjalni goście wspominać będą Czesława Niemena,
Annę German, Andrzeja Zauchę i Annę Jantar.



Dzisiaj w nocy TVP 2 nadała film dokumentalny
Project Sopot doc.. Nie zabrakło w nim
wspomnienia o Czesławie Niemenie .Były też króciutkie
fragmenty piosenek "Stoję w oknie" i "Czas jak rzeka".
Markovitz
2007-09-14 16:29:39
Chcę zaanonsować znany Wam koncert, który tym razem pokaże TVP Polonia w niedzielę o dogodnej porze:

16 września od 15.10 do 15.45 NIEMEN AEROLIT z Sopotu'74.

Powtórka już we wtorek 18 IX o godz.10.05 !


Na wizję powróciła także "Wideoteka .." M.Szabłowskiej i K.Szewczyka.

Jest nadzieja na kolejne ciekawe programy w TVP Polonia ...
Dasza
2007-09-14 20:01:29
MarkovitzChcę zaanonsować znany Wam koncert, który tym razem pokaże TVP Polonia w niedzielę o dogodnej porze:

16 września od 15.10 do 15.45 NIEMEN AEROLIT z Sopotu'74.

Powtórka już we wtorek 18 IX o godz.10.05 !


Jest nadzieja na następne programy w TVP Polonia ...


To naprawdę dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy nie odbierają
TVP Kultura. Oby na tym jednym koncercie sie nie skończyło.
Markovitz
2007-09-15 08:38:01
Dasza To naprawdę dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy nie odbierają TVP Kultura.

Oby na tym jednym koncercie się nie skończyło.


Nie skończy się... :)

W niedzielę 23 IX o 15-ej "Pokój saren" Jo. Skrzeka.

Ale nie tylko emisji programów archiwalnych możemy się spodziewać...
Ewa
2007-09-29 22:37:17
5.X. o godz. 9.00 w TVP Polonia pierwszy odcinek serialu "Rodzina Leśniewskich" z muzyką Niemena.
Ewa
2007-10-31 16:17:46
Jutro, 01.11. o 18.00 w TVP1 i o 22.55 w TVP Polonia "Koncert, jakiego nie będzie..."

"W programie przypomnimy artystów, którzy odeszli. Ich piosenki w wykonaniach sprzed lat zaprezentujemy w formie koncertu prowadzonego przez Artura Orzecha. O każdym z artystów usłyszymy informacje, które tradycyjnie zostałyby podane, gdyby taki koncert mógł się odbyć. Program odbywa się w pustym studiu koncertowym im. Agnieszki Osieckiej, w którym jest tylko prowadzący i stojące na estradzie atrapy mikrofonów. Z taśm archiwalnych są odtwarzane występy: Anny Jantar, Krzysztofa Klenczona, Anny German, Mieczysława Fogga, Andrzeja Zauchy, Czesława Niemena, Jacka Kaczmarskiego, Miry Kubasińskiej, Danuty Rinn, Marka Grechuty, Jacka Skubikowskiego, Mieczysława Wojnickiego, Jana Tadeusza Stanisławskiego, Andrzeja Kurylewicza, Tadeusza Nalepy. Na początku i na końcu programu, pojawi się - również w nagraniach archiwalnych - Lucjan Kydryński w roli prowadzącego koncert festiwalowy. Tłem muzycznym otwierającej koncert zapowiedzi jest piosenka "Ja nie chcę spać, ja nie chcę umierać" w wykonaniu Kaliny Jędrusik."

Także jutro w TVP1 o 13.10 Portret artysty: Andrzej Zaucha.
Piotr Starzyński
2008-01-16 17:14:19
Spieszcie się!
Dziś o g. 19.30 w KINO POLSKA w jednej z PKF-...Cz. Niemen. :D
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-01-16 20:29:36
Dzięki .Złapałem pieknego Cześka w Opolu . Tego jeszcze nie widzialem .Dobrze że nie zdążyli skasować ! :)
Piotr Starzyński
2008-01-16 21:50:02
Powtórka o g. 23.25.
Markovitz
2008-02-01 07:30:31
Romuald Juliusz WydrzyckiDzięki . Złapałem pięknego Cześka w Opolu . :)

Ale to było z Sali Kongresowej z grudnia 1968r. Premierowe wykonanie Rapsodu.

Film dokumentalny o Czesławie Niemenie zostanie nadany w TVP Polonia 16 lutego o godz.17.00 (powtórka o godz. 02.45 w nocy z 16 na 17 II również w TVP Polonia).
cocomo
2008-02-01 14:00:45
Markovitz Film dokumentalny o Czesławie Niemenie zostanie nadany w TVP Polonia 16 lutego o godz.17.00 (powtórka o godz. 02.45 w nocy z 16 na 17 II również w TVP Polonia).


Czy wiadomo, który to będzie film (tytuł, reżyser) ?
Ewa
2008-02-01 15:15:17
cocomo
Czy wiadomo, który to będzie film (tytuł, reżyser) ?

Odpowiedź (przynajmniej częściowa) na to pytanie znajduje się w temacie postu:
Temat: Re: Premiera filmu E.Szpakowskiego w TVP Polonia
cocomo
2008-02-01 19:25:25
Dzięki za podpowiedź - ta mała czcionka tytułu mnie trochę zmyliła ...
Piotr Starzyński
2008-02-06 08:33:55
Już 09.02.08 w TVP POLONIA od g..20.55 do 21.25 powtórka- Czesław Niemen i Aerolit- Sopot'74.
Ta stacja też pamięta! :)
Piotr Starzyński
2008-03-21 10:54:58
Dziś w KINO POLSKA o godz.20.00 film z udziałem :N: pt. "Zofia".
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/12358
Po-zdrowie-nia :)
Ewa
2008-05-09 11:53:52
Dziś na kanale Puls o godz.23.35 polski dramat "Gra" w reż. Jerzego Kawalerowicza (1968r.), w którym wykorzystano piosenkę Niemena "Dziwny jest ten świat".
Markovitz
2008-06-21 22:13:52
Przypominam, że w tym wątku informujemy o programach archiwalnych i ich powtórkach emitowanych w TVP1, TVP2, TVP3 info, TVP Polonia oraz w regionalnych o.TVP 3.

W dwóch największych programach telewizji publicznej Niemena prawie nie ma...

Ale w TVP Polonia już niedługo, bo 27 czerwca o 11.00 (piątek) przypomnieć sobie można recital Cz.Niemena z Zielonej Góry' 77 (Studio Gamma).
Ewa
2008-08-29 10:32:35
Dziś w TVP Polonia o 23.10 można będzie przypomnieć sobie koncert "Blues Minus" z piosenkami Jonasza Kofty (1994), w którym Niemen i Kayah zaśpiewali w duecie "Śpiew ocalenia".
Domin189
2008-08-30 08:58:42
Utwór wyraźnie był odtwarzany z taśmy. Czy zachowało się gdzieś oryginalne wykonanie, "na żywo"?
Markovitz
2008-08-30 09:08:51
Domin189Utwór wyraźnie był odtwarzany z taśmy. Czy zachowało się gdzieś oryginalne wykonanie, "na żywo"?

To nie było z taśmy, Dominie :)

Aczkolwiek rzeczywiście wykorzystano półplayback (konieczny ze względu na partie chóralne).
O ile wiem (a poznałem zasób archiwalny) - jest to jedyna rejestracja telewizyjna w duecie z Kayah.

W Operetce Warszawskiej poza "Śpiewem ocalenia" Cz.Niemen z córką wziął udział w finale koncertu, w którym wszyscy artyści wykonali inny song Jonasza Kofty - "Pamiętajcie o ogrodach"
ratajczak bogdan
2008-08-30 09:45:38
Markovitz
W Operetce Warszawskiej poza "Śpiewem ocalenia" Cz.Niemen z córką wziął udział w finale koncertu, w którym wszyscy artyści wykonali inny song Jonasza Kofty - "Pamiętajcie o ogrodach"


Dodjamy, że była to młodsza z córek Czesława Niemena - Eleonora.
Ale w finałowej piosence udział obojga był raczej symboliczny, sprowadzał się głównie do statystowania na scenie i żegnania (Eleonora rzuciła nawet ze sceny wiązankę kwiatów ku widowni) ze zgromadzoną publicznością.
Popisywali się inni, zwłaszcza Edyta Górniak...

A odnośnie półplaybacku - nie był to tylko ten moment z partiami chóralnymi, a w zasadzie wielogłosem. Głos Niemena kilkakrotnie (nawet w partiach solowego wokalu) "rozjeżdżał" się z obrazem. Ale to żaden zarzut, aranżacja piosenki tego wymagała i miało to uzasadnienie artystyczne.

Dobrze, że są te powtórki, bo młodzi (Dominik) mogą w końcu zobaczyć ten słynny już duet Niemen/Kayah.
Kiedy zobaczymy pierwowzór z Opola'75 - z Marylą Rodowicz?

(*)
Domin189
2008-08-30 10:10:54
Marku, o ile głos Kayah odtwarzany był równolegle z obrazem, o tyle usta Niemena wyprzedzały lub spóźniały się w porównaniu do tego, co słyszeliśmy. W każdym razie, czekałem cały wieczór na ten program i się nie rozczarowałem :D

Co do oryginału "Pieśni ocalenia", to jakiś czas temu byłem dosyć blisko uzyskania tego utworu w postaci audio, ale mój ślad się urwał. Może ktoś mnie uprzedził? ;) Kiedy już mi się uda do niego dotrzeć (w jakiejkolwiek jakości), nie omieszkam obwieścić tego na forum - chyba, że zdecyduję się poczekać do następnego zlotu, żeby móc cieszyć się radością innych podczas odtwarzania* :D

*na tegorocznym zlocie strasznie się cieszyłem, kiedy mogłem zaprezentować zgromadzonym koncert dla niemieckiego radia, podczas którego wykonana została "Fermata"; nie spodziewałem się, że w naszym gronie są jeszcze osoby - fani starsi stażem ode mnie - którzy tego materiału nie słyszeli... jak to możliwe? Tutaj należy się nagana wszystkim, którzy te materiały posiadali...

Opiszę sytuację tym, których nie było :D


Pierwszego bodaj wieczoru, późną godziną, gdy z Maćkiem znudzeni byliśmy powszechnie znanymi materiałami video z Czesławem, zaproponowaliśmy wysłuchanie ciekawszych nagrań audio. Początkowo ten pomysł nie wzbudził zainteresowania - ale po określeniu koncertu i jego zawartości, której mieliśmy wysłuchać, niektórzy zbliżyli się do głośników i oczekiwali w napięciu na... o jakiś strop, skrzydło się w locie zazębia... ;)

Emocje w trakcie i podziękowania już po zakończeniu koncertu były bezcenne - czułem wtedy ogromną radość, że sprawiłem innym tak wiele uciechy.
ratajczak bogdan
2008-08-30 10:56:55
Ewo, ten swój jubileuszowy post zamieściłaś w tym topiku, jako informacja o programie "Blues Minus", zatem spóźniony (Piotr jak zwykle był na posterunku), również dziękuję za włożony wysiłek w pracę i dorobek Forum.

(*)
Tadeusz
2008-08-30 11:19:23
GRATULACJE DLA EWY ZA 1500 postów oraz za ciepło i rozwagę wnoszone na Froum.
Ewa
2008-08-30 14:11:11
Dziękuję Wszystkim za gratulacje, nawet nie zauważyłam, że tyle postów już mam na liczniku. :)
Markovitz
2008-08-30 15:34:41
Odporności na przeciwności życzę :)

Domin.. o ile głos Kayah odtwarzany był równolegle z obrazem, o tyle usta Niemena wyprzedzały lub spóźniały się w porównaniu do tego, co słyszeliśmy.

No cóż - nic nie umknie uwadze 'fanatyków' tej muzyki 8)

Podobnie jak w przypadku nagrań z koncertu z Dżemem...


Domin Co do oryginału "Pieśni ocalenia", to jakiś czas temu byłem dosyć blisko uzyskania tego utworu w postaci audio

Raczej "Śpiewu ocalenia"- jak kiedyś zauważył Ed.

Coraz częściej można w księgarniach trafić na przecenę albumu Jonasza Kofty .
Swoją drogą rzadko spotyka się płyty wydane w .. segregatorze
:)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-09-01 16:55:10
Dolaczam sie oczywiscie z gratulacjami dla Ewy biblijnej grzesznicy za cieplo i ...rozwage . :)
Markovitz
2008-12-08 21:59:03
8 XII o 23.15 w TVP Polonia koncert Niemen Aerolit z Sopotu'74.

Powtórka - również w TVP Polonia we wtorek 9 XII o godz.16.00


Mam nadzieję, że ten koncert zmieści się także na pierwszym albumie DVD...

W pon.15 grudnia o 09.45 pierwsza z trzech części filmu "Sposób na Alcybiadesa".

Druga część z udziałem p.Niemen- 20 grudnia o godz.15.00


-------------------------------------------------------------------------------------
Przypomnę, że o programach w TVP Kultura informujemy się :arrow: tutaj
Stach
2009-02-02 16:05:56
Dziś "Polonia Restituta", kolejny odcinek w TVP Historia godz. 22.
cocomo
2009-02-06 08:28:52
Dzisiaj o 23:30 w TV Polonia "Moje zapatrzenie".
Stach
2009-02-06 17:26:52
cocomoDzisiaj o 23:30 w TV Polonia "Moje zapatrzenie".

... i tak aż do czwartku, przyszłego tygodnia proszę studiowac program TVP Polonia. Warto! :N: będzie sporo! :)
Markovitz
2009-02-09 16:21:11
Rzeczywiście w związku z rocznicą urodzin :N:-a TVP Polonia przypomni kilka programów :

Pon 09 lutego o 23.15 recital z Zielonej Góry '77 (powt.10 II )

Wt 10 lutego o 14.10 koncert Niemen Aerolit z Sopotu '74,

Czw 12 lutego o 22.25 Czy mnie jeszcze pamiętasz- Czesława Niemena gdański epizod
(powt. 04.15 i 14.35 już 13 lutego)

Pt 13 lutego 22.05 film Zofia z Epitafium (pamięci Piotra) (powt. 04.00).


=======================================================

Interesująco zapowiada się w pon. 16 lutego (10.35) film dokumentalny o latach 60-tych p.t.:
Był Luxemburg.

W cyklu "Pamiętaj o mnie" prezentowany był niedawno "Dziwny jest ten świat" w wersji AD 2000. Warto czasem obejrzeć program p.Doroty Szpetkowskiej w TVP Polonia :)

A wspomnianą wersję utworu Dziwny jest ten świat będzie można sobie przypomnieć w TVP 1 .
Tam 18 lutego o godz.15.15 powtórzony bowiem będzie program Janusza Józefowicza - pod nowym tytułem "Karnawał w Jedynce".

Jeśli Wam coś wypadnie i nie uda się obejrzeć - pozostaje to co jest na You Tube...

Ewa
2009-09-03 13:16:14
Dziś w TVP Polonia o godz. 18.10 - Było takie miejsce... "Cardinal Club" w Chicago.
Markovitz
2009-09-05 17:32:55
W sobotę 19 września w TVP Polonia:

o godz.10.oo Gwiazdy polskiego rocka- Czesław Niemen (powt.we wtorek 22 IX o 16.00)
Ewa
2009-09-19 17:04:29
W środę, 23.09. o godz.20.00 w TVP Historia film Eugeniusza Szpakowskiego "Czesław Niemen".
Stach
2009-09-20 04:07:09
EwaW środę, 23.09. o godz.20.00 w TVP Historia film Eugeniusza Szpakowskiego "Czesław Niemen".

Mam zapewnienie "Organizatorów", że Eugeniusz Szpakowski pojawi się wraz z filmem na festiwalu. Od września 2008 [werbalnie a później już na piśmie] zabiegałem o zaproszenie Pana Eugeniusza... jak i innych b.ważnych gości.
Markovitz
2009-10-02 15:02:54
Film "Czesław Niemen" zostanie pokazany w TVP Polonia w najbliższą sobotę 3 października tuż po Teleexpressie. I to w wersji nieznacznie wydłużonej...

W tym samym czasie w Polsacie będzie transmitowany mecz naszych siatkarek, więc może niektórzy zechcą obejrzeć film w poniedziałek o 09.45.

Dyskusja o filmie => tutaj.
Stach
2009-10-02 15:16:46
Stach
EwaW środę, 23.09. o godz.20.00 w TVP Historia film Eugeniusza Szpakowskiego "Czesław Niemen".

Mam zapewnienie "Organizatorów", że Eugeniusz Szpakowski pojawi się wraz z filmem na festiwalu. Od września 2008 [werbalnie a później już na piśmie] zabiegałem o zaproszenie Pana Eugeniusza... jak i innych b.ważnych gości.

"Z wielkim żalem, zażenowaniem i niezrozumieniem przyjęłem do wiadomości" i o czym informuję, że "Organizatorzy" fmt N-NS a konkretnie Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku wycofalo się m.in. z zaproszenia Pana Eugeniusza Szpakowskiego.
Markovitz
2009-11-03 08:19:32
Nie szkodzi - ostatnio film ten otrzymał jakąś nagrodę na polonijnym festiwalu, więc .. niewykluczone że będzie jeszcze więcej emisji i obejrzy go więcej widzów.

Dziś (wt 3 XI) w TVP Polonia o godz.16.00 koncert z JJ' 86 Urbaniak, Niemen, Karolak.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-11-03 20:34:21
Ejze , nie jakas tam tyko :
Eugeniusz Szpakowski za film Czeslaw Niemen :D

GRAND PRIX Polonijnego Festiwalu Multimedialnego Polskie Ojczyzny 2009
Stach
2009-11-04 09:54:49
Romuald Juliusz WydrzyckiEjze , nie jakas tam tyko :
Eugeniusz Szpakowski za film Czeslaw Niemen :D

GRAND PRIX Polonijnego Festiwalu Multimedialnego Polskie Ojczyzny 2009

Moje GRATULACJE Panie Eugeniuszu.
Czekam(y) na kolejne filmy dok. o Czesławie NIEMENIE.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-11-05 22:37:30
A tak wyglada ten dokument . :)
szpakowski.jpgszpakowski.jpg
Jurek
2016-05-24 13:26:58
Z archiwów Telewizji Polskiej , jest dostępny program telewizyjny emitowany w Telewizji Polskiej 2.11.1975 roku pod tytułem " 100 pytań do Czesława Niemena " . Wysłuchałem i obejrzałem ten program w roku 1975 , a wczoraj wysłuchałem na stronie youtube . Czesław Niemen w konfrontacji z dziennikarkami , dziennikarzami umiejętnie włada polską mową , i to jak, z przyjemnością słucham konwersacji .
Jurek
Jurek
2016-06-28 22:51:17
Program telewizyjny " 100 pytań do Czesława Niemena" , rok 1975, jest do wysłuchania http://www.youtube.com/watch?v=Tl9_BXxaMnA
Kazimierz Rudzki , profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, zadaje pytanie Czesławowi Niemenowi , co wykonałby Czesław Niemen na otwarcie Olimpiady w 1976 roku, w Montrealu , Czesław Niemen mówi o nowej kompozycji na tą okazję. Pan Kazimierz Rudzki i Czesław Niemen rozmawiają o takim możliwym kontrakcie dla Czesława Niemena. A jak sprawa takiego kontraktu wygląda rzeczywiście.
Na początku lat siedemdziesiątych Grupa Niemen koncertowała w Polsce z norweskim zespołem Junnipher Greene . Muzyk tego zespołu Bent Aserud , po wspólnej trasie z Grupą Niemen i czeskim Blue Effect , postanowił edukować się muzycznie, w 1977 roku ukończył Akademię Muzyczną , i jako wykształcony kompozytor otrzymał kontrakt na skomponowanie fanfar rozpoczęcia Igrzysk Zimowych w Lillehammer w Norwegii w 1994 roku . Igrzyska te otwiera Król Norwegii, fanfary komponuje znany muzyk , Norweg , Igrzyska dzieją się w Norwegii. W taki sposób wygląda rzeczywistość komponowania muzyki. Jakie w Polsce były , są , będą okazje do takich kontraktów, i jak jest taka sprawa realizowana w Polsce.

I konwersacja , którą sobie nie wyobrażam, ale opiszę:
Pan Profesor Kazimierz Rudzki : " Co myśli Pan o sprzedaży Polskich Nagrań"
Czesław Niemen : napiszę , za życia Czesława Niemena rzecz nie do pomyślenia.


Jurek
Jurek
2016-09-13 11:24:14
Program telewizyjny " 100 pytań do Czesława Niemena" , rok 1975, jest do wysłuchania http://www.youtube.com/watch?v=Tl9_BXxaMnA
Kazimierz Rudzki , profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, zadaje pytanie Czesławowi Niemenowi , co wykonałby Czesław Niemen na otwarcie Olimpiady w 1976 roku, w Montrealu , Czesław Niemen mówi o nowej kompozycji na tą okazję. Pan Kazimierz Rudzki i Czesław Niemen rozmawiają o takim możliwym kontrakcie dla Czesława Niemena. A jak sprawa takiego kontraktu wygląda rzeczywiście.
Na początku lat siedemdziesiątych Grupa Niemen koncertowała w Polsce z norweskim zespołem Junnipher Greene . Muzyk tego zespołu Bent Aserud , po wspólnej trasie z Grupą Niemen i czeskim Blue Effect , postanowił edukować się muzycznie, w 1977 roku ukończył Akademię Muzyczną , i jako wykształcony kompozytor otrzymał kontrakt na skomponowanie fanfar rozpoczęcia Igrzysk Zimowych w Lillehammer w Norwegii w 1994 roku . Igrzyska te otwiera Król Norwegii, fanfary komponuje znany muzyk , Norweg , Igrzyska dzieją się w Norwegii. W taki sposób wygląda rzeczywistość komponowania muzyki. Jakie w Polsce były , są , będą okazje do takich kontraktów, i jak jest taka sprawa realizowana w Polsce.
Jeden z pytających zagadał o muzykę emocjonalną . Czesław Niemen zrozumiał aluzję, do żywiołowych koncertów SBB, ale nie podjął tematu. Zajął stanowisko producentów syntezatorów, tłumacząc co to jest syntezator.
W Polskiej Telewizji odbiorcy sztuki zostali nazwani "kiepską publicznością, z marginesów społecznych" . Czesław Niemen wyczuł wagę zarzutu, mówi " na pewno będzie morowa zabawa" . Fakty:
1.Początek filmu pana Szpakowskiego o Niemenie, milicjanci biją publiczność w Warszawie
2.Relacja Andrzeja Mroza z koncertu Czesława Niemena w Sopocie, milicjanci bija publiczność
3.Relacja Józefa Skrzeka z koncertów w latach osiemdziesiątych w Polsce, milicjanci biją publiczność
4.Sprzedaż Polskich Nagrań
5.Tytuł polskiego programu telewizyjnego "Kultura, i co to za słowo" , tytuł obrażający
6.W czasie drugiej wojny światowej za słuchanie polskiej muzyki groziły kary
Myślę, Czesław Niemen pracował nad tym , aby publiczność nie cierpiała , i nie była obrażana z powodu uczestnictwa w spotkaniu . Z tego możliwie powodu tworzył poważniejszą muzykę.
Ten program widziałem i słyszałem w Polskiej Telewizji w oryginale. W zapisie z youtube nie słyszę jednej wypowiedzi Czesława Niemena o współpracy z muzykami. Czesław Niemen mówi o próbie muzyków, muzycy grają, Czesław Niemen wchodzi i zadaje pytanie "wy już gracie" , muzycy mówią "gramy".
Swój post zmieniłem , a są dwa posty , drugi jest aktualniejszy.
Jurek
Markovitz
2017-11-14 07:05:42
Z przepastnych archiwów telewizyjnych redaktor Rafał Podraza wybrał festiwalowe występy Czesława Niemena z Opola, Sopotu i Zielonej Góry. Ten odcinek programu z serii "Na festiwalowej scenie" przypomni TVP Rozrywka w środę 22 listopada o godz.23.50.


PS Dokonany przez Rafała Podrazę wybór to raczej świadectwo tego, co pozostało w archiwach niż reprezentatywny wybór ważnych występów Niemena. Jeśli kogoś interesuje kwestia: dlaczego są takie a nie inne archiwalne programy (materiały filmowe) o Niemenie, to niech z uwagą przeczyta poprzedzający post Jurka- warto!
Markovitz
2017-11-23 00:14:22
Na początek dobra wiadomość dla tych, co nie obejrzeli programu w TVP Rozrywka. W tej samej stacji znów będzie można zobaczyć występy Niemena w nocy z wtorku na środę- 28 na 29 listopada (o godz.0.10).

I jeszcze post scriptum do poprzedniego posta. Szkoda, że nie dane nam było w tym programie zobaczyć występu Niemena na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Zabrakło też choć jednego występu z Niebiesko-Czarnymi (a przecież jest w archiwum "Pamiętam ten dzień" z Opola'65).

"Dziwny jest ten świat" z Sopotu' 67 to już niemal telewizyjna wizytówka Czesława i musiała znaleźć miejsce w programie przedstawiającym artystę "na festiwalowej scenie". Ale z nieznanych przyczyn nie znalazł miejsca w tym zestawie fragment koncertu z Sopotu'74 i przede wszystkim konkursowy występ na tym festiwalu w 1979 (obydwa zarejestrowane- pominięte), a także dwa ważne występy z Opola: w 1979 i w 1989 (zarchiwizowane, lecz pominięte).

Niespecjalnie lubię rzadko przypominaną pieśń "Wołga, Wołga" z Zielonej Góry'79 (ciągnącą się niemiłosiernie), choć może powinienem zdobyć się na sympatię, bo w młodości zdarzało mi się prowadzić "Wołgę" z dobrym radiem, Wolałem w tym ruskim samochodzie słuchać np. Led Zeppelin z "Minimaxu".

Wybrana do programu wersja "Czy mnie jeszcze pamiętasz" z Sopotu 1980 nie była majstersztykiem, lecz jest to chyba jedyne zachowane w archiwach telewizyjnych autorskie, wykonanie tej pieśni podczas festiwalu.

O ile wykonanie piosenki "Pod Papugami" podczas Jazz Jamboree'86 ujdzie w tłoku, to koncert który wysłuchałem październiku 1986 w Sali Kongresowej, trudno uznać za znaczący dla karier Czesława Niemena, Michała Urbaniaka i Wojciecha Karolaka.

Na finał programu Rafał Podraza odkurzył Płonącą stodołę" zaśpiewaną z Perfectem na jubileuszu 40-lecia klubu "Stodoła". Szkoda, ze przy tej okazji przekręcono w napisach końcowych pseudonim spółki autorskiej "Bellan" na "Biellan".
Markovitz
2019-05-11 14:22:05
W dniu 12 maja w TVP Rozrywka o godz. 9.10 i 11.55 tematem odcinka z cyklu "Gwiazdozbiór" będzie :N: . W programie wystąpili m.in. Natalia Niemen i red. naczelny JF- Paweł Brodowski.

Miałem kiedyś okazję obejrzeć program z tego cyklu poświęcony Klenczonowi, gdzie w roli przewodnika po życiu i karierze obsadzono wdowę po Krzysztofie- panią Alicję (zwaną też: "Bibi").

Mało znane fakty z życia idola przytoczone przez panią Bibi, a także refleksje muzyków i dziennikarzy zilustrowano klipami Czerwonych Gitar i Trzech Koron oraz fragm. PKF i fotografiami.

Magnesem przyciągającym do obejrzenia odcinka o Niemenie również mogły być rzadko pokazywane materiały z archiwów TVP, ale niestety zabrakło zorientowanego w temacie konsultanta.

Jedno zdanie redaktora Marcina Kusego z Polskiego Radia, o tym że za mało znana jest twórczość Cz. Niemena- to zdecydowanie za mało, żeby uważać się za eksperta w tej dziedzinie.

Ów prezenter nakłania widzów do posłuchania muzyki teatralnej i filmowej Niemena... A gdzie i kiedy została oficjalnie wydana bądź wznowiona..? Singielek z "Idee fixe" to trochę mało.

Inni "eksperci"- jak Maria Szabłowska, czy (nie będący w pełni sił) Marek Gaszyński powtarzali jakieś zasłyszane opinie, ale już redaktor Brzozowicz nagle docenił grupę Niemen!

W tym miejscu przypomnę, jak pan Grzegorz oceniał muzykę Niemena na początku lat 90. recenzując longplay "Terra deflorata" na łamach "Magazynu Muzycznego". Oto cytat:

Grzegorz Brzozowicz w MAGAZYNIE MUZYCZNYM o płycie Terra deflorata z 1989r
Jedno wiem na pewno, nie jest to rock. Niektórzy uważają, że Bema pamięci żałobny rapsod nie mieścił się już tej kategorii.

W tych nagraniach nie ma ani ducha rock' n'rolla, ani problemów mogących poruszyć młodego człowieka (...)

Śmiem twierdzić, że elektronika zabiła muzykę Niemena już kilkanaście lat temu. Stała się ona chłodna, a aranżacje przesłoniły podstawowy atut artysty - głos.


Polecam lekturę całego wątku na tym Forum zatytułowanego: "Piosenka musi mieć tekst a krytyk wrażliwość" :wink:

Warto też przypomnieć recenzję "spodchmurykapelusza" pióra niejakiego pana Kocurka (C.N. wiedział- kto zacz). Nie mam pretensji o to, że recenzent sformułował jakieś krytyczne zarzuty do utworów z tej płyty (bo i ja miałem uwagi do kilku neo-piosenek), ale ów krytyk pisząc pod pseudonimem po prostu frontalnie sflekował Czesława- Artystę ("Mówiło się, że :n: śpiewa teksty, których nie rozumie")! A teraz- proszę bardzo- ekspert pozujący na znawcę twórczości Niemena docenia muzykę o najbardziej awangardowym obliczu (z okresu grupy Niemen).

Skąd nagle takie cudowne zmiany zapatrywań..? Czy to muzyka Niemena przestała po latach mrozić emocjonalnie, czy to krytyk do niej dojrzał..?

Program z cyklu "Gwiazdozbiór" o Czesławie Niemenie można obejrzeć jeszcze w sobotę 18 maja o godz.09.35 i o godz.11.55- znowu w TVP Rozrywka.

PS A w niedzielę 19 maja o godz.09.10 i o godz. 11.55 (powt.) premierowy odcinek -> o Adzie Rusowicz
Czesław- gwiazdor we włoskim Fiacie 124 Sport- archiwum JF.jpg Czesław- gwiazdor we włoskim Fiacie 124 Sport- archiwum JF.jpg
Markovitz
2019-07-30 10:26:43
Odcinek programu Gwiazdozbiór poświęcony Czesławowi Niemenowi będzie miał dwie kolejne emisje w TVP Rozrywka:

- w niedzielę 4 sierpnia o godz.09.20,

- w sobotę 10 sierpnia o godz.09.15.

Także w sierpniu w innych odcinkach tego cyklu bohaterami będą: Andrzej Zaucha, Grzegorz Ciechowski i Ryszard Riedel.

PS Pamiętajmy o rocznicy Powstania Warszawskiego i 1 sierpnia o godzinie 17 oddajmy hołd poległym z rąk niemieckiego okupanta[*]

1 VIII :arrow: Pilgrim (NAETV)
Marios
2019-08-25 12:44:03
18 kwietnia 2017 roku w audycji Klubu Trójki o sesji nagraniowej płyty Dziwny jest ten świat panowie Bugalski, Metz, Brodowski i Jaśkiewicz wspomnieli o audycji Polskiego Radia z 1967 roku, gdzie o Niemenie "wielcy" tamtych czasów wypowiadali się mało pochlebnie.

Dariusz Bugalski zapowiadał: To może skoro jesteśmy już przy Opolu, posłuchajmy, to jest fragment audycji radiowej z Polskiego Radia, gdzie naprawdę bardzo wybitni ludzie, nazwisk nie wymienię, ale bardzo wybitni, pisarze... I to jest taka audycja, która opowiada właśnie o Niemenie, o jego występie w Opolu... Krótki jej fragment... Dłuższego byśmy nie wytrzymali.

Pan A: W Opolu narodziła się tak zwana piosenka zaangażowana. Mieliśmy bardzo dużo, uważam, pięknych przykładów tych piosenek również w rytmie bitowym, ale (...) kulturalnie zinstrumentalizowanych. Czesław Niemen specjalizuje się w tzw. protest songach, czyli w piosence politycznej. i tutaj następuje dla mnie coś przerażającego: mianowicie rozdźwięk pomiędzy formą tej piosenki a treściami, jakie się chce przekazać. No cóż... Kiedy by to była piosenka o dziewczynce, o jej oczach, o jej usteczkach, o jej nosku - to, co słyszymy w nie najlepszych produkcjach bitowych - bo piszą to przeważnie sami pieśniarze, te teksty są słabiutkie - byłoby wszystko w porządku. Natomiast tutaj pewna część pieśniarzy zaczyna dyskontować zapotrzebowanie społeczeństwa na pewnego rodzaju piosenkę, właśnie na piosenkę zaangażowaną, patriotyczną, i zaczyna, powiedziałbym, żerować na tym i nadużywać. I klasycznym przykładem tego dla mnie jest właśnie Czesław Niemen, który kiedy wychodzi na estradę, to zupełnie go właściwie nie obchodzi, co śpiewa, bo zupełnie nie zwraca uwagi na treść tekstu, który podaje słuchaczom. To może być i o dziewczynce i może być o jakichś bardzo ważnych treściach ideowych, politycznych, społecznych.

Pan B: Tylko o treściach politycznych śpiewa głośniej. Jeżeli już się ma wyrazić jakąś ważną treść zaangażowaną, to nie wolno zwracać uwagi na swoją osobę, tylko na tę treść. Tymczasem człowiek ubrany jak papuga, wyzywająco, robiący miny, wykrzywiający się, zwraca uwagę publiczności na siebie, a nie na treści, które chce przekazać. W związku z tym przykro mi, że to mówię w radio, byłem zaszokowany nagrodą przyznaną panu Niemenowi, który wywrzeszczał pewną piosenkę, piosenkę dla mnie niezrozumiałą w moim języku, tzn. w języku ojczystym, i zrobił to w sposób pozbawiony taktu, albowiem chciał głównie zwrócić uwagę na siebie, a nie na to ,ze ten świat jest rzeczywiście dziwny, tylko w trochę bardziej głęboki sposób. Kiedy spadają bomby na Wietnam, to nie należy tego wykrzykiwać w kolorowym stroju, rzeczywiście trochę sfeminizowanym, bardzo w każdym razie złym plastycznie.

Pytanie do znawców tematu: Jak nazywała się owa audycja, kto się w niej wypowiadał i może jest gdzieś w Internecie pełne nagranie audio?
Domin189
2019-08-28 10:52:45
Też mnie nurtowało, co to za audycja. Niestety, nie udało mi się tego dotychczas ustalić - ale może na forum są tacy, którzy nie tylko potrafią zidentyfikować rozmówców, ale może nawet posiadają zapis całej audycji?
Markovitz
2019-08-28 15:29:29
Piszemy w topiku "Z archiwów TVP", więc spróbuję jakoś powiązać poruszoną przez Mariosa kwestię z wiodącym tematem. Otóż w odległych czasach, gdy Niemen robił karierę estradową, ludzie pracujący w Polskim Radio i Telewizji mieli nad sobą jeden organ, który skupiał wszelkie prerogatywy właścicielskie. Był to tzw. Radiokomitet, którego szef w 1967 wyróżnił Czesława Niemena nagrodą specjalną za wykonanie utworu "Dziwny jest ten świat" na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Ten werdykt spotkał się z krytyką środowiska kompozytorsko-autorskiego hołdującego upodobaniom estetycznym dalekim od big-beatu, bluesa, soulu i pieśni protestu. Głosy z archiwalnej audycji przywołanej przez Mariosa są wyrazem nie tylko sprzeciwu wobec Niemena, ale szerzej- przeciwko całemu nurtowi nowej muzyki, w którym mieścił się także Stan Borys z Blackoutem z nagraniem "Te bomby lecą na nasz dom"- najwyraźniej błędnie powiązany przez pana "B" z osobą Czesława Niemena.

Dariusz Bugalski prowadzący specjalne wydanie -> "Klubu Trójki" nie chciał ujawnić: do kogo owe głosy w archiwalnej audycji należały. Kordon ochrony salonu najwyraźniej wciąż w radiowej Trójce obowiązuje i niektórym nie mieści się w głowie, że uznany pisarz mógłby mieć skazę na wizerunku, bo kiedyś głupio wypowiedział się o startującym do wielkiej kariery pieśniarzu. Spróbuję zatem postawić pierwsze kroki w tym naszym demaskatorskim dochodzeniu, bo pewne tropy jednak mamy. Dzięki skąpo dozowanym informacjom przez uczestników "Klubu Trójki" dowiedziałem się, że w dyskusji o festiwalu opolskim brali udział znani pisarze i radiowcy. Dało się tam usłyszeć jeszcze jeden głos- kobiecy, a więc formuła audycji zawierała się w dyskusji prowadzonej przez kilka osób zgromadzonych przed radiowym mikrofonem. Jeśli tymi osobami byli znani pisarze, autorzy piosenek i krytycy, których nazwisk pan Bugalski nie chce "szargać"- to na 90% była to cykliczna audycja radiowa zatytułowana "Parnasik" (około 280 wydań na przełomie lat 60. i 70.).
Do grona stałych bywalców tego programu należeli m.in.: Jerzy Janicki, Andrzej Kudelski, Adam Wielowieyski i Jerzy Abratowski. Ludzi pióra reprezentowali: Antoni Słonimski, Stanisław Dygat i Stanisław Grochowiak. To grono uzupełniali Zygmunt Kałużyński, Witold Zadrowski i Krzysztof Teodor Toeplitz. W tym towarzystwie zaledwie jeden z panów dostrzegał zalety niemenowego śpiewu, a dosłyszał je wiedziony sugestią swej żony- znanej śpiewającej aktorki.
Ten brak uznania to po części sprawa gustów pokolenia wychowanego przed II wojną światową. I tak np. znany krytyk Kałużyński w niezbyt wnikliwej recenzji określił muzykę z filmu "HELP!" Beatlesów jako chrapliwe szczekanie bez melodii... Ale- co chcę podkreślić- choć starsi panowie gusta mieli staroświeckie i odbierali, a raczej odpierali falę buntowniczych zespołów i solistów niczym najazd Hunów, to jednak posługiwali się argumentami natury estetycznej.

Gorsi byli ci, którzy używali plotek i wątpliwych oskarżeń natury obyczajowej do zwalczania młodych artystów- zwłaszcza tych tworzących swój repertuar. Ten nurt zwalczania młodych muzyków miał swoje apogeum w okresie po OPOLU '70, a z jednym z panów którzy zanadto zapędzili się na łamach prasy w oskarżaniu o niemoralne wybryki bohater tego forum spotkał się na sali sądowej w ->Radomsku. Wobec dziennikarza Romana Cieleckiego z "Gazety Radomszczańskiej" warunkowo umorzono postępowanie karne. Inny autor tekstu zawierającego nieprawdziwe treści- Zbigniew Zapert (z "Expresu Wieczornego") został napiętnowany przez koleżeński sąd dziennikarski. Niestety- szkaradne prasowe enuncjacje wystarczyły, aby Witold Filler- szef telewizyjnej rozrywki w TV- wydał zakaz prezentowania na antenie Czesława Niemena.

W zakamarkach pamięci noszę jeszcze kilka audycji i publikacji prasowych, w których przeciągano Czesława Niemena po rozżarzonych węglach- jak to w 2007r. obrazowo określił w filmie dla TVP Polonia Franciszek Walicki. Wyjątkowe miejsce w tej kronice wstydu powinno przypaść monologowi, który kiedyś przeczytał przed mikrofonem radiowym aktor Maciej D.. Tę wybitnie paszkwilancką audycję usłyszałem w cyklu "Powtórka z rozrywki" na przełomie lat 70 i 80.. Nie było tam nic do śmiechu, za to tekst obfitował w złośliwe i aluzyjne kłamstwo. Nigdy później tego monologu podpisanego pseudonimem nie słyszałem. Więcej szczegółów na tym etapie archiwalnych poszukiwań nie podam.

Otwartym pozostaje pytanie: dlaczego z treścią wielu programów z archiwów radiowych (ale też i telewizyjnych) nie można się zaznajomić w klarownie określonym trybie..?

A przecież istnieją od dawna możliwości techniczne (internet) i taka procedura mogłaby przynosić wpływy na rzecz spółek Skarbu Państwa- ku pożytkowi zainteresowanych i mediów publicznych. Dziwne to i dla mnie- niepojęte.
Tadeusz
2019-08-29 11:33:21
Nieprzychylni Niemenowi byli też Kazimierz Rudzki i Andrzej Wróblewski-Ibis, ale to nie za sprawą wielkiego brata tylko z powodu własnych przekonań.
Markovitz
2019-08-30 18:20:35
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2019-08-30 18:20:35 przez Markovitz
O ile postawę Kazimierza Rudzkiego można sprowadzić do połajanek zrzędy z klapkami na uszach (dziwne, bo jego ojciec był właścicielem firmy płytowej), to w przypadku Andrzeja Ibisa- Wróblewskiego wypada dostrzec Jego metamorfozę w postrzeganiu propozycji artystycznych Niemena.
W latach 60.Ibis czasem przeginał w krytyce poczynań big- beatowców, ale później (gdzieś od "Rapsodu") doceniał niemenowy kunszt. Z kolei w latach 90. w telewizyjnym Magazynie "102" to Czesław uznał racje pana Andrzeja z czasów, gdy ten krytykował banalne teksty i potknięcia wykonawcze Wydrzyckiego. Pamiętam artykuł z "Panoramy" z lat 70., gdy Ibis- Wróblewski nie tylko wyraził uznanie dla interpretacji "Pielgrzyma", ale zaapelował o rewizję poglądów na temat Czesława Niemena i jego sztuki przytaczając zdanie ważnej w tym czasie persony:

"- Panowie, a może my się na tym nie znamy?" :) - co było prztyczkiem w nos wszystkowiedzących krytyków i decydentów.

Tuż po stanie wojennym właśnie Ibis-Wróblewski zaprosił Niemena do audycji w Polskim Radiu (PR4) i umożliwił naszemu Artyście prezentację możliwości komputera i sekwencerów w wykonywaniu muzyki na żywo. Za ten gest- chapeau bas ! 8)

PS To, co irytowało mnie w Ibisie, to natrętne powracanie do odmiany przydomka "Niemen", gdzie w drugim przypadku postulował formę "Niemna", która nie przyjęła się ani w piśmiennictwie branżowym, ani w języku potocznym, ale pan Wróblewski się tym nie zrażał i stale poprawiał wszystkich używających w dopełniaczu "Niemena"... Nawet taki purysta językowy jak prof. Jan Miodek chyba w końcu ustąpiłby, a Ibis- nie...
Tadeusz
2019-08-31 06:04:29
Z kolei w latach 90. w telewizyjnym Magazynie "102" Czesław uznał racje pana Andrzeja z czasów, gdy ten krytykował banalne teksty i potknięcia wykonawcze Wydrzyckiego.



W tamtych czasach było wiele banalnych tekstów ( "Kto za tobą w szkole ganiał, do piórnika żaby wkładał.." - Czerwone Gitary), ale tego to IBIS się nie czepiał... Po prostu był nieprzychylny Niemenowi, a zdanie zmienił - mam wrażenie, że koniunkturalnie - gdy Niemen sięgnął wyżyn. A może rzeczywiście odetkało mu uszy ? Tego nie wiemy.
dzek
2019-08-31 07:26:39
W latach 60-tych nastąpiła prawdziwa rewolucja w sposobie śpiewania.Nie wiedzieć czemu młodzież na całym świecie zaczęła spiewać jak czarni wykonawcy.Dla ludzi pokolenie Kazimierza Rudzkiego to był szok.I ja jestem w stanie to nawet zrozumieć.Adam Strug ładnie to powiedział -amerykanoidalny walec rozjechał wszystko.I to jest prawda.Sam pamiętam z jaką pogardą ,a może z lekceważeniem odnosiłem się do wykonawców pokroju Ireny Santor.To działalo,niestety,w dwie strony.Starsi ludzie nie rozumieli muzyki młodych ludzi i vice versa.Młodzi pogardzali "zgredami".Może trzeba było czasu,aby te stanowiska się jakoś złagodziły?Kazimierz Rudzki w serialu "Wojna domowa"jest genialny i dajmy mu prawo do własnych sądów.Ja też nie trawię niektórych współczesnych trendów.Na przykład skrzyżowanie jakiejś elaktroniki z tzw muzyką taneczną jest dla mnie kompletnie nie do przełknięcia.Ale to jest tylko mój osąd.
Tadeusz
2019-08-31 08:11:31
Muszę przyznać dzekowi rację. To po prostu był konflikt pokoleń. Chociaż nie do końca, bo moja Mama lubi do dzisiaj Niemena. Trzyma w domu moje winylowe płyty, które zdarte są do "zera". Ale widać, że wyjątek potwierdza regułę.
Marios
2019-08-31 15:17:33
Serdeczne Wam dzięki za zainteresowanie i naświetlenie tegoż tajemniczego tematu. Prywatnie uważam, że stwierdzenie pana Bugalskiego o tym, że "o zmarłych albo dobrze, albo wcale" jest niemożebnie chybione. Po pierwsze powinien być jakiś "moralny" okres, po którym pewne fakty będą jasno przedstawiane (a od omawianej opolskiej audycji minęło ponad pół wieku! Wystarczająco dużo na odtajnienie zabronionego)... Po drugie jest to niesamowicie ważny start solowej owocnej kariery Niemena i zatajanie od dekad faktów owej kariery jest postępowaniem niemoralnym wobec fanów, którzy nie tylko nadal słuchają twórczości Niemena, ale próbują jakoś kultywować bogatą (acz w dużej części jeszcze niedostępną) twórczość polskiego wokalisty-muzyka XX wieku. Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie.
Marios
2020-10-16 10:57:58
Zatopiony jestem aktualnie w lekturze Dziennika 1954 autorstwa Leopolda Tyrmanda. W "styczniowej" części książki autor ciekawie opisał swojego dobrego znajomego (choć marksistę :D ) Zygmunta Kałużyńskiego. Od momentu przeczytania owych fragmentów coś mi się w głowie zaczęło burzyć, kojarzyć, aż w końcu sam siebie zapytałem: Ej, czy w audycji Bugalskiego nie słyszałem przypadkiem gościa od "Pereł z lamusa", tyle, że oczywiście o młodszym głosie?. Szperałem sobie od czasu do czasu na YouTube i poszukiwania te dały w końcu jakieś owoce :)

Wracam więc do tematu rozmowy o Czesławie Niemenie "i jego szkodliwym wpływie na polską młodzież", której fragmenty przedstawił w Klubie Trójki - https://www.polskieradio.pl/9/396/Artykul/1754257,Czeslaw-Niemen-artysta-ktory-wyprzedzal-sluchaczy redaktor Dariusz Bugalski. Część zdania zamieszczona w cudzysłowie, ponieważ jest to cytat. Zupełnie przypadkowo wpadłem na YouTube na początkowy fragment owej niezidentyfikowanej audycji. Tytuł nadal nieustalony, ale kilka dodatkowych informacji się trafiło.

Pozwolę sobie zacytować kilka zdań, którymi ok. 7 lat temu (!) wrzucający ubarwił ów fragment:

Nasi twórcy, a zwłaszcza reprezentujący dziedziny sztuki masowej, powinni zawsze pamiętać o swojej olbrzymiej od­powiedzialności przed społeczeństwem, przed państwem ludo­wym, które daje im przecież do dyspozycji kosztowny aparat produkcyjny i bardzo poważne środki finansowe. Zapominając właśnie o tych obowiązkach społecznych, zapominając o wła­snym narodzie i jego potrzebach, niektórzy twórcy kierują wzrok wyłącznie na Zachód, tam szukają twórczej inspiracji. To dopędzanie Paryża czy Nowego Jorku, te snobistyczne próby dotrzymywania kroku różnym prądom artystycznym, pojawiającym się na Zachodzie i szybko znikającym, byłyby śmieszne, jeśliby nie pociągały za sobą określonych szkód ideowych, kulturalnych i moralnych.

Mamy więc i u nas kolejne „nowe fale" w literaturze i fil­mie, w muzyce poważnej i rozrywkowej, nasz „big beat", naszych „gniewnych", dziwnych młodych trampów „nie z tej ziemi", przewijających się przez ekrany i stronice niektórych książek. Szczególnie przykre jest to w twórczości młodych, która, niestety, w wielu. wypadkach nie ma nic wspólnego z autentycznym życiem naszej młodzieży w mieście i na wsi, z jej pracą i zainteresowaniami, jej kłopotami i marzeniami.

W rozmowie uczestniczyli: schrypła :twisted: aktorka Lidia Wysocka; poeta - dramatopisarz Stanisław Grochowiak, autor Obłędu - Jerzy Krzysztoń; reżyser Witold Rutkiewicz oraz krytyk (nie tylko filmowy) Zygmunt Kałużyński. A oto i jej odszukany fragment - https://www.youtube.com/watch?v=bQCsx1jg_kU. Teraz wystarczy głosy przypisać owym konkretnym postaciom. W podlinkowanym fragmencie słyszymy oczywiście Lidię Wysocką i właśnie Zygmunta Kałużyńskiego.
Markovitz
2021-03-30 17:51:04
Na wstępie powórcę do wątku archiwalnej audycji o "szkodliwym" wpływie Czesława Niemenie na polską młodzież...

MariosW rozmowie uczestniczyli: schrypła :twisted: aktorka Lidia Wysocka; poeta - dramatopisarz Stanisław Grochowiak, autor Obłędu - Jerzy Krzysztoń (...)

W podlinkowanym fragmencie słyszymy oczywiście Lidię Wysocką i właśnie Zygmunta Kałużyńskiego.


No i proszę- po tylu latach sprawcy radiowej dintojry na Niemenie (i przy okazji własnego blamażu) zostali zdemaskowani i to w wątku "Z archiwum..." 8)

Brawo Marios!

Uważam, że dociekliwość badacza jest wielką zaletą a nie wścibstwem. Tu przecież nie chodzi o zaspokojenie ciekawości gawiedzi, lecz o studia nad życiem i twórczością.

A propos! W ostatnio pokazanym odcinku "Szansy na sukces" z piosenkami Niemena pani Małgorzata znów poruszyła wątek powstania tekstu Dziwny jest ten świat.

Też kiedyś o tym pisałem. Jednak geneza napisania tego utworu nie została do końca wyjaśniona, a prowadzący program Artur Orzech jakoś nie drążył tej sprawy...

A przecież jest to nie tylko prezenter, ale i dziennikarz muzyczny... Widocznie nastał czas dziennikarzy, którzy nie chcą wiedzieć, bo ta wiedza jest niewygodna.

Można urazić jakieś wpływowe osoby z branży muzycznej i po co..?

A wspomniany odcinek "Szansy.." zostanie w najbliższym czasie jeszcze dwukrotnie pokazany w TVP Rozrywka :

- 6 kwietnia (wt) o 22.30 oraz 11 kwietnia (Ndz) o 19.35.


Wcześniej - 3 kwietnia (sob) o 10.25 - także w TVP Rozrywka przypomną program poświęcony omówieniu genezy- a jakże!- utworu "Dziwny jest ten świat"...

Nie zniechęcam do obejrzenia tego odcinka "Muzeum polskiej piosenki" (wręcz przeciwnie!), ale nauka płynąca z tej audycji sprowadza się do konkluzji wyrażonej kiedyś przez śp. RJW:

Romuald Juliusz Wydrzycki

Tak jest, są tacy ludzie. Wszystko wiedzą nic nie wiedząc !

Na dodatek ignorują wiedzę innych. Tacy ludzie ...


Zaraz po tym programie nastąpi emisja filmu dokumentalnego "Sen o Warszawie" (Wielka Sobota 3 kwietnia, 10.35 w TVP Rozrywka).

Na koniec życzę Wszystkim zdrowych i radosnych (na ile to możliwe) Świąt Wielkanocnych!
Marios
2021-04-17 22:26:35
Linkuję (chyba) wszystko, co aktualnie wiadomo nt. grillowania Cz. Niemiena w Polskim Radio w roku 1967.

Tematu dintojry na Niemenie cd. Wg. Markovitza są to na 90% fragmenty cyklicznej audycji radiowej zatytułowanej "Parnasik" (około 280 wydań na przełomie lat 60. i 70.). Do grona stałych bywalców tego programu należeli m.in.: Jerzy Janicki, Andrzej Kudelski, Adam Wielowieyski i Jerzy Abratowski. Ludzi pióra reprezentowali: Antoni Słonimski, Stanisław Dygat i Stanisław Grochowiak. To grono uzupełniali Zygmunt Kałużyński, Witold Zadrowski i Krzysztof Teodor Toeplitz.

Tak więc w filmiku znajdują się fragmenty audycji "Parnasik" (najprawdopodobniej) z czerwca 1967 roku, niemal chwilę po występie Czesława w Opolu.

* przywitanie i „żerowanie” – Lidia Wysocka;
* „sznycelki cielęce” i „specjalizacja w protest-songach” – Zygmunt Kałużyński;
* 'tylko o ważnych treściach politycznych śpiewa głośniej" - Jerzy Krzysztoń;
* o „treści zaangażowanej” i „papudze” – Stanisław Grochowiak.

https://www.youtube.com/watch?v=IocXlyGFyVw
Domin189
2022-05-18 22:47:01
W archiwum poznańskiego oddziału TVP odnaleziono i odświeżono krótki felieton o występie Niemena w Arenie:

https://cyfrowa.tvp.pl/video/muzyka,cze ... n,60201424

- ten niezwykle cenny materiał przeszedł jak dotychczas właściwie bez echa, choć dostępny jest już od jakiegoś czasu. Inicjatywa, na którą przeznaczono sporą ilość środków z Unii Europejskiej mogłaby doczekać się nieco lepszej promocji. Wśród odrestaurowanych materiałów znajdują się także nagrania Marka Grechuty czy reportaż o SBB.
Domin189
2022-07-18 12:18:02
W niedzielę, 19 czerwca, w godzinach porannych TVP Kultura wyemitowała program "Teatr na drodze", w którym gościnnie wystąpił Czesław Niemen. Nagranie, w którym artysta wspiera wokalnie i instrumentalnie Elżbietę Dmoch było mi już znane wcześniej, ale nie w takiej jakości.

Zamieszczony przeze mnie wycinek z tego programu zyskał ponad 3 tysiące polubień i reakcji, a jeśli facebookowe statystyki nie kłamią, za pośrednictwem systemu udostępnień (prawie 1300 udostępnień!) dotarł on do 375 tysięcy (375000!) użytkowników.

Informacji o transmisji tego muzycznego widowiska próżno było szukać w mediach społecznościowych czy na nieoficjalnym forum poświęconym artyście... z przykrością musiałem stwierdzić, że w autoryzowanych przez panią Marię Gutowską grupach facebookowych do dziś nikt się nawet nie zająknął na temat tego programu :roll:
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony