Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Tadeusz Skliński - Album kolekcjonerski z Niemenem 2004-10-15 - 2006-06-22 Ed 36 20072
Ed
2004-10-15 15:26:13
Coraz realniejsze kształty przybiera album kolekcjonerski Tadeusza Sklińskiego, który nie ma jeszcze tytułu. Jeden z rozdziałów albumu to PLAKATY - koncertowe i reklamowe, na których występuje nazwisko (jak w przypadku pofestiwalowych koncertów "Złotej Dziesiątki" z 1962 roku), lub postać :N: -a (od "Akwareli" aż po rok 2000). Niektóre plakaty, zwłaszcza te starsze, wymagały interwencji maszynerii komputerowej ze względu na stan, w jakim się znajdowały. Nadgryzione zębem czasu, naderwane, przełamane, musiały być poddane rekonstrukcji cyfrowej aby przywrócić im dawną świetność i blask. Są bowiem świadkiem niekiedy przełomowych wydarzeń w naszej "muzyce młodzieżowej". Niemen z Niebiesko-Czarnymi w różnych składach, Niemen i Akwarele, Niemen Enigmatic, Grupa Niemen. Na wielu plakatach koncertowych podane są daty i miejsca występów, składy grających zespołów, inne z kolei są niewypełnione. Na próbę, w swoim małym pokoiku, (oczywiście za zgodą żony) zawiesiłem na ścianie kilka w tzw antyramach, schowanych do tej pory w tubie kreślarskiej. Efekt wspaniały, momentalna nostalgia i przeniesienie w tamte sentymentalne i buntownicze czasy. Ale w albumie, plakaty te będą pomniejszone do formatu A4.
A może gdzieś wasi rodzice (zwracam się tutaj do młodszej generacji niemenologów) mają jeszcze takie wspaniałe pamiątki tamtych prehistorycznych dni, ukryte w szafach lub innych tajemnych miejscach?. Lub wy, trochę starsi świadkowie tamtych wydarzeń ( tu myślę o pokoleniu 50-cio i 60-latków) macie coś, co nie widziało światła dziennego a chcielibyście powiesić na ścianie, lecz brak wam odwagi!!? Kiedy po całym dniu zabójczej "walki o byt" wracam do domu, mój pokoik z plakatami staje się moim azylem,dającym odprężenie i wypoczynek. Podobnie będzie, mam nadzieję, kiedy już po wydaniu, przeglądać będziemy plakaty Niemena w specjalnym albumie kolekcjonerskim.
Ed
2004-10-27 07:26:58
Kolejny element wydania kolekcjonerskiego to artykuły o :N: -ie z prasy zagranicznej (te najważniejsze): włoskiej, niemieckiej, brytyjskiej, radzieckiej i amerykańskiej oraz programy zagranicznych koncertów. Jeszcze wczoraj materiał uzupełniany był o unikalne zdjęcia z koncertu Polish Extravaganza w Klubie 54 w Nowym Jorku.
Ed
2004-11-09 21:53:47
Następny "element - rozdział" wydania kolekcjonerskiego przygotowywanego przez Tadeusza Sklińskiego to wykaz i omówienie muzyki teatralnej i filmowej Niemena. O ile muzyka filmowa nie stanowi większego problemu - wiele informacji na ten temat już opublikowano, to muzyka teatralna, grywana wiele lat temu w różnych teatrach w Polsce, nadal nie doczekała się rzetelnego opracowania. W tym miejscu zadaję sobie pytanie - czy to jest "ilustrowana dyskografia Czesława Niemena" - bo taki tytuł roboczo przydzielony jest tej pracy czy też "kompendium wiedzy" - twórczość muzyczna Mistrza? A może Wy mielibyście propozycję tytułu dla pracy, w której znajdzie się "chyba wszystko"- pełna ilustrowana dyskografia (wszystkie legalne pozycje płytowe wydane na całym świecie, kalendarium, obejmujące niemal każdy dzień artystycznej działalności Niemena). Zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami na forum.
matt
2004-11-10 08:07:39
Zapowiada się, że bedzie to bardzo ciekawa pozycja. Jednak wiadomo, ze na tak szzcegolowy opis potrzeba duzo czasu. Czy wiadomo chociaz w małym przyblizeniu kiedy ten album moze byc wydany?
Co do propozycji tytulu to nie jest to takie proste, ale moze w wyniku "burzy mózgów" pojawi sie kilka ciekawych opcji. Sam postram sie cos niedlugo zaproponowac.
Ed
2004-11-10 08:31:03
W przybliżeniu ok styczeń-luty 2005.
Maciek
2004-11-11 08:06:07
Ed czy to jest "ilustrowana dyskografia Czesława Niemena" - bo taki tytuł roboczo przydzielony jest tej pracy czy też "kompendium wiedzy" - twórczość muzyczna Mistrza? A może Wy mielibyście propozycję tytułu dla pracy...


...a może nazwać ten rozdział od tytułu niewydanego boxu z muzyką filmową i teatralną C. Niemena, czyli " Muzyka programowa " ?
matt
2004-11-11 23:07:06
miejmy nadzieje, ze jednak bedzie wydany... nie ma przecież informacji ze pani Komasa zrezygnowala z planow wydania kolejnych boxow
Ed
2004-11-21 12:41:06
Z pewnością, boxy wydawane przez Polskie Radio będą - cierpliwości. Natomiast kolejny element książki-albumu kolekcjonerskiego kompendium wiedzy o :N: Tadeusza Sklińskiego to wykaz nagrań radiowych: dokonanych w profesjonalnym studiu radiowym przy pomocy zawodowych operatorów dźwięku, następnie nagrań dokonanych w swoim studiu domowym lub w teatrze oraz nagrań koncertowych zarejestrowanych przez radio lub telewizję na przestrzeni całej drogi artystycznej Czesława Niemena.
Swoją drogą zdumiewa mnie fakt, że jeden człowiek był w stanie zebrać przez 40 lat tyle różnorodnego materiału ikonograficznego, faktograficznego - słowem wszystkiego, co było związane z artystyczną drogą Czesława i teraz przygotowuje się do podzielenia się tą wiedzą z nami wszystkimi.
W dalszy ciągu otwarta jest kwestia tytułu całej pracy - czekam na propozycje.
Adam
2004-11-21 14:41:25
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2004-11-21 14:41:25 przez Adam
EdZ pewnością, boxy wydawane przez Polskie Radio będą - cierpliwości.


Czekamy z niecierpliwością, a zarazem paradoksalnie, z wielką cierpliwością, znając realia rynku wydawniczego (szczególnie w kontekście Cz. Niemena). Czy komukolwiek znany jest status zapowiedzianej kontynuacji boxów?

Ed W dalszy ciągu otwarta jest kwestia tytułu całej pracy - czekam na propozycje.


Wpadł mi do głowy następujący pomysł na tytuł pracy:

Niemen - Terra Incognita


- po pierwsze: kojarzy się z twórczością Niemena - vide Terra Deflorata
- po drugie: jego ekscentryczną skłonnością do językowych zapożyczeń vide: łac. terra deflorata, nota aenigma, franc.: idee fixe, grec.: katharsis itp.
- po trzecie: terra incognita czyli "ziemia nieznana", a także w znaczeniu "miejsca, obszary nieznane" oddaje, moim zdaniem, charakter nieznanych dotąd materiałów, informacji, pamiątek, nagrań itp. jak wyżej w kilku poprzednich postach sugeruje Ed.
- po czwarte: krótki dobrze brzmiący tytuł.
- po piąte: książka ma trafić do odbiorców kolekcjonerów, więc w tym kontekście, tytuł jest jak najbardziej komunikatywny.

Propozycję stawiam pod dyskusję i rozwagę.

Pozdrawiam
Adam
Ed
2004-11-21 15:48:14
W kwestii pierwszej, miałem przyjemność ok miesiąc temu rozmawiać z Panią Giną Komasą w sprawie boxów, i w zasadzie jedynym wyznacznikiem w tej materii jest czas - bowiem w przypadku "Niemena na pomieszane języki" Polskie Radio planuje do standardowej zawartości płyt analogowych, dołączyć na krążku bonusy w postaci nagrań sprowadzonych z innych radiofonii europejskich, w ramach podpisanej "jakiejś ogólnoeuropejskiej umowy" a to niestety musi potrwać. Poza tym Radio realizuje swoje wcześniejsze zobowiązania wydawnicze, więc sami rozumiecie - niemniej Polskie Radio ( czytaj Pani Gina Komasa) zdaje sobie sprawę z wagi zadania a ja jestem dobrej myśli co do przyszłości projektu, chociaż jak wspomniałem, trochę przesuniętego w czasie. Padła również pod rozwagę propozycja wydań płytowych typowo kolekcjonerskich, realizowanych w ściśle określonych limitowanych seriach, na które Radio prowadziłoby wcześniejsze zapisy z przedpłatami. CZEKAJMY ZATEM CIERPLIWIE.
W kwestii drugiej, poruszonej przez Adama, pomysł jest bardzo dobry, czekamy nadal na inne propozycje i dyskusję.
"NIEMEN - Terra Incognita" - wspaniale.
art
2004-11-23 01:27:22
Potwierdzam - swietny tytul!
matt
2004-11-23 17:13:48
Adam
Niemen - Terra Incognita


- po drugie: jego ekscentryczną skłonnością do językowych zapożyczeń vide: łac. terra deflorata, nota aenigma, franc.: idee fixe, grec.: katharsis itp.


Terra deflorata to chyba po włosku, chociaz nie wiem na 100% bo zupełnie nie znam łacińskiego.


Adam
- po trzecie: terra incognita czyli "ziemia nieznana", a także w znaczeniu "miejsca, obszary nieznane" oddaje, moim zdaniem, charakter nieznanych dotąd materiałów, informacji, pamiątek, nagrań itp. jak wyżej w kilku poprzednich postach sugeruje Ed.


mi własnie tez taka pozycja kojarzy sie z tworczością Niemena ktora nie jest powszechnie znana. Dlatego proponowany przez Adama tytuł wydaje sie niezły.
Idąc w tym kierunku można proponowac: Niemen - nieznany; Niemen - w innych miejscach muzyki; Niemen i świat, który stworzył.

Mysle ze jesli inni przylacza sie, chociazby rzucajac jakies tytuly, ktore potem daja jakies skojarzenia innym, to wymyslimy jakis fajny tytuł - chociaz tak naprawde nie to jest najważniejsze.
Adam
2004-11-23 18:52:03
matt
Terra deflorata to chyba po włosku, chociaz nie wiem na 100% bo zupełnie nie znam łacińskiego.


"Terra incognita <łac., dosł. ziemia nieznana> nieznany ląd, nie zbadany obszar (teren); przen. mało lub zupełnie nie znana komu dziedzina; rzeczy nieznane."

Cyt. za Słownik wyrazów obcych PWN, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1980, s. 759.

Ale po włosku terra incognita ma bardzo podobne znaczenie.

Pozdrawiam
Adam
Ed
2005-05-31 00:21:47
Temat troszeczkę zapomniany na forum, ale aktualny w tworzeniu.
Z tego co wiem, praca się doprecyzowuje. Przez tak długi czas - kilka miesięcy - przybyło sporo materialów wykopanych spod ziemi i uratowanych dla potomnych. Cierpliwości zatem. :)
bitels
2005-05-31 18:42:53
Rozumiem, że szykuje się coś fajnego na temat :N: :D
Ed
2005-05-31 22:47:51
Na pewno unikalnego - facet poświęcił Niemenowi 43 lata swojego życia. Czekajmy cierpliwie.
Markovitz
2005-06-01 19:58:36
Ed(Tadeusz) poświęcił Niemenowi 43 lata swojego życia. Czekajmy cierpliwie.
..aż poświęci kolejnych 37 :?: !

Daj Mu Boże zdrowie. Z tego co widziałem - będzie to bodaj najpełniejsze kompendium wiedzy o :N: z kompletną dyskografią, czyli coś absolutnie niezbędnego, abyśmy mogli uniknąć choćby powielania błędów w kalendarium życia i twórczości, których nawet poważni autorzy piszący o Niemenie się nie ustrzegli.
Jedno małe "ale" Edzie: żebyśmy tak dożyli premiery tego dzieła :mrgreen:
Ed
2005-06-01 23:04:07
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2005-06-01 23:04:07 przez Ed
Markovitz .. będzie to bodaj najpełniejsze kompendium wiedzy o :N: z kompletną dyskografią, czyli coś absolutnie niezbędnego, abyśmy mogli uniknąć choćby powielania błędów w kalendarium życia i twórczości, których nawet poważni autorzy piszący o Niemenie się nie ustrzegli

Po pierwsze - nie bodaj tylko najpełniejsze a po drugie - jak mieli się ustrzec, skoro nie było wzorców...

Markovitz
Jedno małe "ale" Edzie: żebyśmy tak dożyli premiery tego dzieła :mrgreen:

nie kracz Młody Panie Markowitż, stosuj dietę niskocholesterolową :!: , nie pal :!: , nie pij zbyt wielu płynów wyskokowych :!: , nie... tego, no wiesz :!: , przechodź zawsze w miejscach dozwolonych :!: , jeździj ostrożnie :!: a gwarantuję że dozyjemy :D
Maciek
2005-06-02 04:28:11
EdMłody Panie Markowitż, stosuj dietę niskocholesterolową :!: , nie pal :!: , nie pij zbyt wielu płynów wyskokowych :!: , nie... tego, no wiesz :!: , przechodź zawsze w miejscach dozwolonych :!: , jeździj ostrożnie :!: a gwarantuję że dozyjemy :D


...tylko, co to za zycie ?! :) Ciesze sie, ze prace nad tym dzielem zmierzaja do szczesliwego finalu. Mam nadzieje, ze rowniez wszelkie zapowiedzi zwiazane z dalszymi czesciami muzycznych dokonan Mistrza nareszcie sie spelnia !
Maciek
2005-12-22 16:10:59
MaciekCiesze sie, ze prace nad tym dzielem zmierzaja do szczesliwego finalu.


Chyba byłem pół roku temy wielkim optymisytą :lol:
matt
2005-12-22 19:14:03
tylko nie popadajmy w pesymizm :!:

tak to juz chyba jest, ze w przypadku :N: caly czas uczymy sie cierpliwosci i zeby bylo optymistycznie - to przeciez zaleta :D
Tadeusz
2006-01-08 18:49:13
Drogi Markowitz"u : zabrzmiało to złowrogo.... Czyżby cenzura ( hihi ), lub jakieś złe fatum stanęlo na przeszkodzie, a może wszechobecna komercja sprawiła że cały wysiłek ( maile, fotki - i co tam jeszcze ) poszedł na marne. Nie kokietuj nas , powiedz coś wiecej! Wiesz przecież jakie to ważne dla całej naszej gromadki.
Markovitz
2006-01-08 20:37:22
Ja wiem i Ty wiesz Tadeuszu, jak to dla nas ważne. Cenzury nie ma i to nie kokieteria : po prostu nie jestem pewien, czy Autor - trzymając nas tak długi czas w niepewności- wie o tym, co dla całego środowiska znaczy kompletna dyskografia, jaką mieliśmy lada moment (już od roku :twisted: ) nabyć ...
Zauważyłem pod koniec 2005r., że niektórzy nasi Koledzy postrzegają te Forum tylko i wyłącznie jako źródło pozyskiwania : płyt, nagrań, fotografii etc., a nie widzą tego wielkiego głodu dyskusji, dobrych wiadomości i potrzeb czysto duchowych ze strony Użytkowników Tej Strony.

A jednak o Tym napisałem, więc chyba i ja mam wciąż nadzieję.
Tadeusz
2006-01-09 13:47:33
Myślę Marokovitz'u, że każdemu z nas zależy na posiadaniu jak najwiecej materiałów dotyczących Niemena, co jest oczywiste, i każdemu z nas zależy na kontaktach z " niemenozkręconymi". Więc strona ta pełni , jak sądzę, obie te role. Ne wierzę, żeby ktoś z tak zacnego grona był na tyle wyrachowny, by tylko polowac (sępic ) na fotografie, nagrania i inne pamiątki po Niemenie. Nie wierzę...
Bożena
2006-01-12 16:25:31
Markovitz chyba i ja mam wciąż nadzieję.


A ja chyba już ją tracę , a jak mnie bolą nogi od "latania"do Empiku :wink:
Markovitz
2006-01-17 10:27:19
Trochę zwątpiłem, że ta książka w dającej się przewidzieć przyszłości ujrzy światło dzienne :?

Za długo to wszystko trwa, bo nawet termin wiosenny nie jest pewny .

Usłyszałem niedawno :

-Cierpliwości. Wie Pan- Czesław też się nie śpieszył ...

Pomyślałem : ale czy to dobrze, że się nie śpieszył ?

W końcu z wieloma projektami -niestety- nie zdążył ...


P.S. Autorką projektu okładki (wg folderu wydanego w Teatrze Rampa) jest Natalia Niemen-Otremba .



//edit
wireq
2006-03-14 12:32:45
Analizując wpisy w tym wątku - zwłaszcza Eda i Markovitza, którzy jak mniemam mieli wgląd w dzieło przygotowane do druku - odczuwam pewien żal, lecz nie wiem do kogo go adresować. Lubię pisywać tu posty lecz nie chcę poruszać niektórych tematów, gdyż brak mi solidnej podstawy źródłowej, jako pola do dyskusji. Aby poważniejsze rozmowy o twórczości Niemena miały sens konieczna jest faktografia. A nią - jako powszechnie dostępną - nie dysponujemy.

Z "przecieków" zasygnalizowanych wyżej przez Eda i Markovitza wynika, że autor opracował kompedium wiedzy o Niemenie (dyskografia, składy, koncerty, nagrania, zdjęcia itp.). Czego więcej, poza nagraniami, może oczekiwać fanatyk - krytyk? Niczego - to przecież skarb. Książka przez wiele lat przygotowana przez Tadeusza Sklińskiego, który zaangażował przecież swój czas, upór, starania i środki finansowe nie powinna czekać na "swój czas". Bo tego czasu brak: zwłaszcza naszemu pokoleniu, wychowanemu na muzyce Niemena.

A może warto zacząć tworzyć nieformalną grupę "wywierania presji" na autorze? :D
Ed
2006-03-14 16:45:10
Oj... dajmy mu trochę oddechu przy kończeniu pracy ( korekty itp), szanujmy jego zdrowie... ;)
Markovitz
2006-03-19 16:01:34
Ed... szanujmy jego zdrowie...


Zauważyłem niedawno kurz na sklepowej półce z boxem Od początku w EMPiK-u w Olsztynie ...
Ale jak mawia pewna Olsztynianka: "Kurz jest po to , aby leżał ..."

:?

P.S. Niechby autor pozostawił trochę chochlików, mając na uwadze, że "nie zawsze mądry, ten kto bezbłędny"...
Ewa
2006-03-20 09:43:52
Markovitz
Ale jak mawia pewna Olsztynianka: "Kurz jest po to , aby leżał ..."

Powtarzając słowa Poli Raksy. :lol:

Gratulacje Z okazji 400-go posta. :)
wireq
2006-03-20 10:09:30
Przyłączam się do gratulacji za 400 dotychczasowych, jakże interesujących i potrzebnych, wypowiedzi Markovitza :!: :D .

Piszesz Markovitzu, że:
Zauważyłem niedawno kurz na sklepowej półce z boxem Od początku w EMPiK-u w Olsztynie ...

Myślę, że tak właśnie powinno być! Nie o kurz mi chodzi, ale stałą dostępność niemenowskich płyt w sklepach płytowych - nie tylko w muzycznych sklepach wielkich miast, ale też w niewielkich miejscowościach, gdzie księgarnie lub sklepiki z płytami sprzedają totalny chłam.
Nie chodzi tylko o Niemena, ale o klasyków muzyki poważnej, rocka czy jazzu.
Sam wiem po sobie, jak wściekam się oczekując (czasem tygodniami!) na zamówione płyty w sklepie internetowym. A wolałbym pójść do pobliskiego sklepu, zdjąć pokryte kurzem pudełko z półki i zająć się tym co lubię najbardziej: słuchaniem.
Markovitz
2006-04-25 10:42:55
Dzięki Wirqu za dobre słowo, ale jak wskazują wypowiedzi poszukiwaczy płyt :N:-a -nawet nakład tych boxów "Od początku" zdaje się wyczerpywać.
Równo miesiąc po poście Wirqa doczekaliśmy się w programie Rozmowy w tvp Kultura enigmatycznej zapowiedzi książki Tadeusza Sklińskiego. "Niebawem"-rzekł Pan Tadeusz.

Pora zapytać Autora "Dyskografii" (wiem, że przegląda czasem to Forum): kiedy nastąpi owo "niebawem"... ?

Sądzę, że warto wrócić do tematu, bo słyszałem Głos sugerujący odłożenie wydania książki na jesień z uwagi .. na rzekomo nikłe zainteresowanie czytelników w okresie wiosenno-letnim...
Bożena
2006-04-26 21:20:36
MarkovitzSądzę, że warto wrócić do tematu, bo słyszałem Głos sugerujący odłożenie wydania książki na jesień z uwagi .. na rzekomo nikłe zainteresowanie czytelników w okresie wiosenno-letnim...


Czy ten "Głos" pracyje w GUS :?: , a może przeprowadzał ankietę
wśród rodziny, o której nie wiemy :evil:
Pytamy :!: na jakiej podstawie twierdzi , że zainteresowanie czytelników jest nikłe :?: i co ma zrobić fan "szarak" ,żeby myślano inaczej :?: :idea: , że czekamy na tę dyskografię od dawna :!:

Pozdrawiam .
Markovitz
2006-05-08 20:50:14
Ostatnią rozmowę z Autorem "Dyskografii" przerwał nam telefon .. z drukarni...
Rozmawialiśmy właśnie o książce Witolda Fillera i o nieporozumieniu z opisem pewnego zdjęcia ...
O swym dziele, w którego powstanie zaangażowało się tak wiele osób, Tadeusz mówił niewiele.

Ed założył ten albumowy temat dawno- 15 października 2004r., pisząc wtedy o coraz realniejszych kształtach, jakie przybierać miała książka T.Sklińskiego. Przybierała bardzo długo.. i zdaje się, że nadal przybiera, co niekoniecznie wyjdzie jej na dobre ... 16/05/2006

Kiedy zatem "NIEMEN. Dyskografia. Fakty i Twórczość." trafi w nasze ręce ?
Do odpowiedzi na te pytanie jest już bliżej niż dalej .


edit:13/06/2006
Ed
2006-06-22 14:17:27
Pierwsze egzemplarze książki już fizycznie istnieją... Niebawem zostanie ustalony sposób dystrybucji... ;)
szach' raj
2006-06-22 14:52:56
Dobrych wiadomości ciąg dalszy !
Teraz już tylko wydania jakiejś nowej płyty należy oczekiwać :lol:
Markovitz
2006-06-22 17:40:21
Między 13 a 15 lipca w czasie trwania festiwalu Union of Rock odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Sklińskim poświęcone książce :N: - Dyskografia. Fakty i Twórczość. .

W trakcie Festiwalu oprócz dziesięciu zespołów konkursowych wystąpią m.in.:
-w czwartek: Acid Drinkers, CKOD, Róże Europy, Proletaryat
- w piątek: eM, Kobranocka, Myslovitz, Negatyw, Raz, Dwa, Trzy,
- w sobotę najsłynniejszy białoruski zespół rockowy B.N., Coma, IRA i Soufly.

Szczegóły już wkrótce w podforum Cztery ściany świata
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony