Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

DZIEŃ NIEMENA w OLSZTYNIE 2009-07-25 - 2018-08-11 Markovitz 17 13714
Markovitz
2009-07-25 07:55:22
DZIEŃ NIEMENA w OLSZTYNIE - już 1 sierpnia... Organizatorem jest MOK w Olsztynie.
Koordynatorem projektu pani Iwona Bolińska-Walendzik. Oto program imprezy AD 2009 :

Scena Staromiejska:

18.30 – Niemen - rzeka wspomnień (spektakl w reż. Marcina Kołaczkowskiego),

Koncert w Amfiteatrze im. Cz.Niemena :

20.00 – zespół Harlem

20.30 – Natalia Niemen

21.00 – Martyna Jakubowicz z zespołem w składzie : Przemek Pacan – perkusja, Marcin Lamch – kontrabas, Dariusz Bafeltowski – gitary, Łukasz Matuszyk – akordeon , fortepian, Tomas Sanchez – instr..perkusyjne, no i ma się rozumieć Martyna Jakubowicz- śpiew i gitara. W programie nie tylko niemenowe standardy...

21.30 – Marek Bałata z programem WSPOMNIENIE

W Amfiteatrze będzie można obejrzeć wystawę Krzysztofa Gierałtowskiego i Andrzeja Świetlika p.t. PORTRETY NIEMENA. Natomiast nie będzie (mimo deklarowanych chęci) pokazu filmu dokumentalnego w reż. Eugeniusza Szpakowskiego...
ratajczak bogdan
2009-07-25 21:08:22
Kolejne lokalne przedsięwzięcie poświęcone pamięci Niemena.
Należy się tylko cieszyć i gratulować władzom Olsztyna, że rocznica 70. urodzin Czesława, także dzięki takim wspaniale zapowiadającym się koncertom, jest obchodzona tak hucznie.
Przeniosę też tę informację do topiku, w którym odnotowujemy wszelkie działania muzyczne, potwierdzające, że prawdą jest, iż polskie estrady pełne są muzyki Niemena.

(*)
Markovitz
2009-08-02 22:45:34
Ten, kto znalazł się 1 sierpnia 2009r. w Olsztynie z łatwością mógł trafić do amfiteatru na cykl imprez DNIA NIEMENA, bo cała trasa oznakowana była chodnikowym graffiti :)

Mimo skwaru dotarłem i ja. Miejsce znalazłem na schodkach. Amfiteatr pękał w szwach, a "spinała" go rozwieszona na ogrodzeniu wystawa fotografii K.Gierałtowskiego i A.Świetlika.

Gościem specjalnym imprezy był prof. Bogdan Głuszczak, który opowiedział, w jakich okolicznościach zaproponował Niemenowi pisanie muzyki dla Pantomimy Głuchych. Z kolei prezydent miasta zapowiedział kontynuację Dnia Niemena w latach następnych :D

Piosenką "Nim przyjdzie wiosna" zaczął występ olsztyński HARLEM z Jackiem Dewódzkim. Rocznica Powstania Warszawskiego była okazją do wykonania "Snu o Warszawie". "Mamo, nasza mamo" z repertuaru Niebiesko-Czarnych usłyszałem w prawdziwie rock'n'rollowej wersji, ale już "Płonąca stodoła" w wersji grunge - to przegięcie :twisted:

Ogólnie - nieźle, lecz nie zagłębili się zbytnio w rzekę muzyki NAE...

Od Natalii Niemen coverów nie oczekiwałem. Wiadomo, że od lat kroczy własną drogą. Najmłodszym widzom bardzo podobała się Mama... Jej występ możecie obejrzeć na YT.
Z kolei Martynę Jakubowicz wolę w jej własnych utworach, choć przy "Ptaszku"- trochę przytupywałem...

Co prawda główna gwiazda wieczoru - Marek Bałata - nie miał tego dnia urodzin (o czym po piosence "Nim przyjdzie..."dowiedziała się widownia :wink:), ale idąc na spoczynek pod mostem uznałem, że zasłużył na STO LAT. Choćby za "Ślepe posłuszeństwo" 8)

Zachwycił mnie też duet Marka z Natalią - zaśpiewali "Nim przyjdzie wiosna" i w ten sposób koncert zakończył się piosenką, którą się rozpoczął. Ale to nie był jeszcze koniec Dnia z Niemenem, bo w namiocie niedaleko amfiteatru w ramach Bohema Jazz Festiwal koncert dał Artur Dutkiewicz... Grał Niemena, grał Hendrixa. Grał z uczuciem.

Fragmenty Dnia z Niemenem można już zobaczyć na You Tube.

Także => tutaj. Oto linki do niektórych wykonań :

Mamo, nasza mamo- Harlem z Jackiem Dewódzkim

Ptaszek- Martyna Jakubowicz

Nim przyjdzie wiosna - M.Bałata & Natalia Niemen-Otremba

Na dobranoc => Nim przyjdzie.. Artur Dutkiewicz Trio.


Do zobaczenia - za rok...
ratajczak bogdan
2009-08-03 10:24:44
Informacja przed koncertem w Olsztynie.
„Nim przyjdzie wiosna”, zaśpiewa podczas swego występu Natalia Niemen, starsza córka artysty — mówi Małgorzata Sieniewicz, wicedyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury, organizatora Dnia Niemena. — Nad kształtem koncertu czuwała żona Czesława Niemena, Małgorzata. Zależało jej, żeby nie szedł w stronę komercji. Zaprosiliśmy więc wykonawców, którzy to zapewniają.
Dla olsztyńskiego zespołu Harlem udział w sobotnim koncercie to wyzwanie.
— Dla mnie Niemen to absolutnie pomnikowa postać — zapewnia Krzysztof „Dżawor” Jaworski, gitarzysta Harlemu. Zespół podczas koncertu wykona pięć piosenek artysty, m.in.: „Stodołę”, „Wspomnienie” i „Sen o Warszawie”.


:arrow: W sobotę po raz drugi odbędzie się Dzień Niemena

(**)
Stach
2009-08-03 11:06:41
MarkovitzTen, kto znalazł się 1 sierpnia 2009r. w Olsztynie z łatwością mógł trafić do amfiteatru na cykl imprez DNIA NIEMENA, bo cała trasa oznakowana była chodnikowym graffiti :)
...

Dzięki za relację z 1.ręki. :)
Nie po raz pierwszy spotykam się z tego typu "zaproszeniem" na imprezę bądź ...mszę do kościoła.W Słupsku od kilku lat przed kościołem św. Jacka "graffiti zaprasza" do kościoła. Graffiti chodnikowe dot.osób, zdarzeń budziło we mnie ... zastanowienie. Dzis przyjmuję to jako "chodnikową" wersję oplakatowania ( oszczędności na ... przyrodzie-papierze) miasta i przejaw twórczości radosnej . Ogólnie +. A jakie jest Wasze zdanie?
viewtopic.php?f=7&t=1710&p=18497#p18497
Ewa
2009-08-04 07:58:18
Pojawiły się już w necie zdjęcia z tej imprezy.
Markovitz
2009-10-04 19:57:25
Polskie Radio podało informację, że porywisty wiatr złamał dwa filary podtrzymujące dach sceny w Amfiteatrze im.Cz.Niemena w Olsztynie :(
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-10-04 21:34:58
Huraganowy wiatr nie polamal masztu wspolmojego jachtu w Marinie Porta Szczecin.
Szkoda ze nie jest to owa slawna nagroda Czeslawa ktora gdzies tam zmarniala na mieliznie wschodniego wybrzeza zamiast byc ze mna do dzisiaj !?. :) :( :)
Markovitz
2010-06-30 21:23:15
I znów 1 sierpnia w amifiteatrze im.Czesława odbędzie się o godz.20 koncert Dnia Niemena.

Tym razem wystąpi zespół BRACIA z Cugowskim Piotrem i nie tylko z nim... 8)

Niewykluczone, że inna świetna Wokalistka zaśpiewa Niemena na jazzowo...

MOK w Olsztynie z grupą Amfiteatr przygotował okolicznościowa płytę.

PS Szkoda tylko, że nie przewidziano udziału fanów, ani spotkań z autorami książek o Niemenie.. :(

A że można w urzędniczą machinę tchnąć ducha świadczy program Dni Beatlesów, jakie odbędą się tydzień wcześniej (23-25 VII). Fani podsunęli tak wiele punktów programu, że zamiast jednego Dnia są już zaplanowane trzy !

Oto tylko niektóre pomysły : giełda pamiątek, płyt i plakatów, konkurs na własną wersję okładki płyty, pokazy klipów Wielkiej Czwórki, spotkanie z dziennikarzem (P.Metzem). Całość akcji propaguje Polskie Forum The Beatles...
Stach
2010-08-07 13:59:18
MarkovitzI znów 1 sierpnia w amifiteatrze im.Czesława odbędzie się o godz.20 koncert Dnia Niemena.
Tym razem wystąpi zespół BRACIA z Cugowskim Piotrem i nie tylko z nim... 8)
Niewykluczone, że inna świetna Wokalistka zaśpiewa Niemena na jazzowo...

... minął tydzień i żadnych wieści co i jak się odbyło. Czyżby nikt z forumowiczów nie brał udziału w przedsięwzięciu zwanym "Dniem :N: " ?
Markovitz
2012-05-23 11:51:02
Po ubiegłorocznej dość udanej edycji z Januszem Radkiem (wystąpił z zespołem Tomasza Filipczaka)-

- w 2012 roku Dzień Niemena uświetni Grażyna Łobaszewska i zespół Ajagore.

Ich koncert będzie miał miejsce 1 sierpnia o godz.20 w Amfiteatrze im. Czesława Niemena.

W tym samym miejscu, ale dzień wcześniej tj. 31 lipca 2012 wystąpi Ania Rusowicz z zespołem.

Organizatorem tych imprez jest MOK w Olsztynie.
Markovitz
2012-07-29 16:17:39
Przed olsztyńskimi koncertami obie piosenkarki udzieliły wypowiedzi dziennikarkom Gazety Olsztyńskiej. Oto cytaty z piątkowego dodatku do tej Gazety (27 07 br.) p.n. REPORTER :

Na pytanie p. Katarzyny Janków- Mazurkiewicz: " Czy Małgorzata Niemen miała wpływ na płytę ?",

Grażyna Łobaszewska odpowiedziała:

"-Nie, nie. Dała nam zupełnie wolną rękę i mogliśmy wybrać te utwory, które my chcieliśmy. Zespół zaaranżował, ja wybrałam piosenki."

Warto w tym miejscu zauważyć, że Janusz Radek bez specjalnych zgód nagrał album, którego sukces komercyjny przyćmił wszystkie inne płyty nagrane w hołdzie i pod patronatem...

Natomiast będąca w trasie koncertowej laureatka tegorocznych czterech nagród tzw. Fryderyków - Anna Rusowicz - na pytanie p. Anny Romanowskiej : "Gdybyś mogła napisać do mamy (Ady Rusowicz) list .. Co byś w nim zawarła?", odparła :
"To zbyt intymne pytanie". Dobrze powiedziane :)
Tadeusz
2012-07-29 16:34:40
Markovitz napisał, zacytował...
Natomiast będąca w trasie koncertowej laureatka tegorocznych czterech nagród tzw. Fryderyków - Anna Rusowicz - na pytanie p. Anny Romanowskiej : "Gdybyś mogła napisać do mamy (Ady Rusowicz) list .. Co byś w nim zawarła?", odparła :
"To zbyt intymne pytanie".

Pięknie odpowiedziała Ania.
Markovitz
2013-08-01 09:47:49
W serwisie miejskim natknąłem się na informację, że w ramach kolejnej odsłony Dnia Niemena w Olsztynie - Miejski Ośrodek Kultury zorganizował koncert Stanisława Soyki z Kolektywem (ale bez Tomasza Jaśkiewicza). Oto filmik z przygotowań do koncertu => You Tube

Miejsce: Olsztyn, amfiteatr pod zamkiem, 1 sierpnia 2013, początek koncertu o godz.20.

Info => NaszeMiasto.pl.
Markovitz
2013-08-05 20:44:11
W relacji ariOlsztyn24 na You Tube nie usłyszycie niemenowych kompozycji w wykonaniu St.Soyki, ale warto obejrzeć filmik dla zapowiedzi obchodów niemenowskiej rocznicy w roku 2014.

Przed koncertem Dyrektor olsztyńskiego MOK-u tłumaczył nieobecność pani Małgorzaty Niemen staraniami czynionymi w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego o fundusze na "duży, przyszłoroczny projekt" związany z obchodami 10. rocznicy śmierci Czesława Niemena...

Relacja filmowa (dyrektor MOK od 3:40) => ariOlsztyn24- You Tube

I ja starałem się trochę propagować tę imprezę, ale nadal uważam, że ów Dzień powinien być związany z jakąś inną datą (np. 20 lipca, dniem imienin Czesława) a nie dniem 1 sierpnia, który w polskiej tradycji patriotycznej ma innego, zbiorowego bohatera- Powstańców Warszawskich.

Organizatorowi koncertu trudno było w tych dniach przebić się do ogólnopolskich mediów z "Dniem Niemena".

A w przyszłym roku będzie jeszcze trudniej.

I jeszcze coś - wieczorny koncert to jednak trochę za mało, aby mówić o całym Dniu...
Markovitz
2014-08-01 08:44:28
Za portalem Nasz Olsztyniak podaję program "Dni Niemena" AD 2014 :

1 sierpnia
• godz. 18, Galeria Rynek MOK — wernisaż fotografii Małgorzaty Niemen "Czesław Niemen w obiektywie żony"
• godz. 20, amfiteatr — koncert „Niemen mniej znany”.

2 sierpnia
• godz. 16, Galeria Rynek MOK — prelekcja dr Piotra Chlebowskiego o twórczości Czesława Niemena

Źródło: Nasz Olsztyniak
=> http://naszolsztyniak.pl/213964,Niemen- ... z3980A3Rto

P.S. Wielka szkoda, że Dyrektor MOK nie przewidział w tych dniach projekcji któregoś z filmów o Niemenie - nowego w reżyserii K. Magowskiego lub filmu Eugeniusza Szpakowskiego z 2007r... Czyżby w Olsztynie owe filmy były zakazane..?
Markovitz
2015-07-29 07:25:04
O koncercie Marka Bałaty w kolejnej odsłonie tzw. Dnia Niemena wiedziałem już od dawna, ale dopiero w poniedziałek z telewizyjnych Informacji w TVP Olsztyn dowiedziałem się o dalszej części programu imprezy przygotowanej na dzień => 1 sierpnia 2015 przez MOK w Olsztynie...

Otóż po koncercie w amfiteatrze im.Cz.N. publiczność ma się udać na pobliski dziedziniec zamkowy, gdzie zostanie wyświetlony film "Sen o Warszawie". Słowo uznania dla dyrektora Marcinkowskiego, który obwieścił tę nowinę zapowiadając imprezy Olsztyńskiego Lata Artystycznego w regionalnej telewizji. Mam nadzieję, że w przyszłości zobaczymy w Olsztynie także inne filmy o naszym Artyście. Obejrzeć i podyskutować o nich- na pewno warto.

Więcej informacji na stronie = > Jazz Forum

P.S. Wypełniając lukę w obrazkowej kronice Dnia Niemena w Olsztynie załączam fotkę z edycji 2010. Główną rolę powierzono wówczas panom Cugowskim, zespołowi Bracia oraz Lorze Szafran, Kasi Wilk i Andrzejowi Krzywemu.
Finał Dnia Niemena 2010- fot_M-Z.jpg Finał Dnia Niemena 2010- fot_M-Z.jpg | Komentarz: Od lewej wokaliści: Piotr Cugowski, Lora Szafran, Kasia Wilk, Andrzej Krzywy i Krzysztof Cugowski
Markovitz
2018-08-11 10:13:28
Bez szumnych zapowiedzi, mimo odstraszających alertów pogodowych 10 sierpnia 2018r. w amfiteatrze im.Czesława Niemena wystąpił Krzysztof Zalewski z towarzyszeniem swojego zespołu i sióstr Przybysz ...

Relacja reporterska z Olsztyna -> You Tube

PS Patrz wątek na Forum -> Zalewski śpiewa Niemena
For_Zalewski w Olsztynie.jpg For_Zalewski w Olsztynie.jpg
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony