Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Zalewski śpiewa Niemena 2017-12-12 - 2018-10-29 Ewa 16 12266
Ewa
2017-12-12 21:55:52
Pod koniec stycznia 2018 ukaże się płyta Krzysztofa Zalewskiego z utworami Niemena.
Płytę promuje singiel z utworem "Przyjdź w taką noc". Nie wiem, jak Wam, ale mnie się bardzo podoba.:)

https://www.youtube.com/watch?v=FLYLqG- ... e=youtu.be

Będą i koncerty promujące płytę:

5.02.2018 WARSZAWA // TEATR ROMA
12.02.2018 POZNAŃ // SALA ZIEMI
13.02.2018 GDAŃSK // POLSKA FILHARMONIA BAŁTYCKA
16.02.2018 JAROCIN // JAROCIŃSKI OŚRODEK KULTURY
17.02.2018 ŁÓDŹ // FILHARMONIA ŁÓDZKA
18.02.2018 LUBLIN // CENTRUM SPOTKANIA KULTUR
22.02.2018 SZCZECIN // FILHARMONIA IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA
25.02.2018 KATOWICE // MIASTO OGRODÓW
26.02.2018 KRAKÓW // OPERA KRAKOWSKA
Ewa
2017-12-15 22:58:19
Piosenka "Przyjdź w taką noc" w interpretacji Krzysztofa Zalewskiego zadebiutowała dziś na Liście Przebojów Trójki na miejscu 28. Myślę, że to całkiem niezły wynik. :D

PS
W najnowszym numerze "Zwierciadła" wywiad z Krzysztofem Zalewskim.
Ewa
2018-01-03 14:23:39
Jest już zapowiedź płyty:

https://www.swiatksiazki.pl/zalewski-sp ... uzyka.html
Ewa
2018-01-31 16:26:34
Recenzja płyty K.Zalewskiego z Gazety Wyborczej (29.01.18):

http://wyborcza.pl/7,113768,22955781,kr ... emena.html

Recenzja z Interia Muzyka:

http://muzyka.interia.pl/recenzje/news- ... Id,2515814

I jeszcze jedna recenzja:

https://gameplay.pl/news.asp?ID=107604
Ewa
2018-02-04 17:05:37
Płytę już mam i generalnie podoba mi się. Jeśli chodzi o warstwę muzyczną, to utwory brzmią świeżo i współcześnie (zwłaszcza te z 2 ostatnich płyt). Do wokalu też nie mam zastrzeżeń. Wiadomo, że K. Zalewski nie ma takich warunków głosowych, jak Niemen, ale daje radę. Nawet w sztandarowym Dziwnym świecie.
Fajnie, że wybrał utwory z różnych okresów twórczości Niemena (w sumie z 6 płyt). Zabrakło mi jedynie jakiegoś utworu z okresu działalności Grupy Niemen (np. "Marionetek";) ). Brzmieniowo najbardziej podoba mi się "Status mojego ja" i "Doloniedola". Niestety "Spojrzenie za siebie" i "Począwszy od Kaina" już znacznie mniej. "Pielgrzym" naprawdę ciekawy, trochę inny niż oryginał, choć czuje się ten orientalny klimat. W starszych utworach Zalewski trzyma się bliżej oryginału, ale jest OK. Słucha się tego naprawdę dobrze.
Trafionym pomysłem okazało się też zaproszenie do chórku sióstr Przybysz.
Jako bonus otrzymaliśmy 3 nagrania z ubiegłorocznego koncertu w Jarocinie z zapowiedzią Piotra Metza, które pokazują, że Zalewski wyjątkowo dobrze wypada na koncertach. Zresztą niedługo sama będę mogła się o tym przekonać. :wink:

To bardzo miło, że na płycie znalazły się słowa podziękowania dla Niemena: "Dziękuję Niemenowi! Za melodie i teksty, za bezkompromisowość i pazur, za połączenie soulu ze słowiańszczyzną, za wirtuozerię, za stroje, za poczucie humoru i za głos jak rzeka, głęboki i pełen meandrów, taki, w którym się można utopić. Dziękuję za muzykę pełną kolorów!(...) :D

Jest też i słowo wstępne napisane przez Małgorzatę Niemen...

PS
W ostatnim wydaniu trójkowej LP piosenka "Przyjdź w taką noc" w wykonaniu Zalewskiego znalazła się na miejscu 4.
Markovitz
2018-02-06 00:26:47
Ewa Są też 3 nagrania z ubiegłorocznego koncertu w Jarocinie z zapowiedzią Piotra Metza, które pokazują, że Zalewski wyjątkowo dobrze wypada na koncertach.

Ten jarociński koncert retransmitowany kiedyś przez Trójkę przesłuchałem ze trzy razy i chyba na razie mi wystarczy. Zalewski dokonał świetnego wyboru włączając do repertuaru tak nieoczywiste utwory jak "Przyjdź w taka noc", "Kwiaty ojczyste", czy "Począwszy od Kaina". Koleś poczyna sobie odważnie, bo po norwidowskiego "Pielgrzyma" sięgnął do tej pory oprócz niego chyba tylko Skrzek z SBB (ale Józef skomponował do tego wiersza własną muzykę). Tak więc brawa należą się za odwagę, jednakże słuchając tych interpretacji trudno mi było oprzeć się wrażeniu, że uproszczenie zakręconej muzyki spod znaku N.AE. nie zawsze ma głęboki sens...

EwaJest też i słowo wstępne napisane przez Małgorzatę Niemen...

Jeśli to miała być zachęta do kupna płyty, to jeśli chodzi o mnie- wydawca osiągnął efekt odwrotny do zamierzonego.


PS Wątek jarociński znajdziecie -> tutaj
Ewa
2018-02-06 10:42:08
Markovitz
Jeśli to miała być zachęta do kupna płyty, to jeśli chodzi o mnie- wydawca osiągnął odwrotny efekt do zamierzonego.

Być może dla niektórych jest to zachęta, kto wie. :wink:
Ja kupiłam płytę, bo lubię Zalewskiego, a dodatkowo zachęciły mnie dwa klipy promujące ten krążek, no i to, co usłyszałam w retransmisji jarocińskiego koncertu.
To, że otrzymał "błogosławieństwo" pani M., nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia.

Markovitz
(...)słuchając tych interpretacji trudno mi było oprzeć się wrażeniu, że uproszczenie zakręconej muzyki spod znaku N.AE. nie zawsze ma głęboki sens.

Elektroniczna muzyka Niemena dziś wielu młodym wydaje się przestarzała, więc jedyną drogą, żeby do nich dotrzeć z tymi utworami, są nowoczesne aranżacje. Myślę, że czasem właśnie w prostocie tkwi siła, co obrazuje "Status mojego ja" i reakcje słuchaczy na to nagranie. Sama zresztą ostatnio wciąż tego słucham. :)

https://www.youtube.com/watch?v=Cp0QcRYubEQ
Domin189
2018-02-07 10:38:22
Płyty jeszcze nie mam, ale niedługo z pewnością się w nią zaopatrzę. "Spojrzenie za siebie" i "Status mojego ja" (w wersjach, które krążą na "tubie") nie przypadły mi jakoś szczególnie do gustu, jednak "Począwszy od Kaina" brzmi fantastycznie, lepiej od dość topornego w warstwie muzycznej oryginału.

Co nie zmienia faktu, że to wykonanie jest wyjątkowo urokliwe i zawsze wzbudza uśmiech na mej twarzy :-) Słychać zresztą, że i Niemen brzmi radośnie. Szkoda, że tak kiepsko słychać grę towarzyszących mu muzyków.
Ewa
2018-02-13 21:13:27
Po przesłuchaniu płyty napisałam, że zabrakło mi jakiegoś utworu z okresu działalności Grupy Niemen. No i na dzisiejszym koncercie niespodzianka - była "Ode to Venus", co prawda nie w interpretacji Zalewskiego, lecz Pauliny Przybysz. :)
Druga z sióstr, Natalia, też zaśpiewała solo i to tak pięknie, że wybaczam jej pomyłkę w tekście. Był to utwór "Mów do mnie jeszcze".
Krzysztof Zalewski zaśpiewał wszystkie utwory z płyty (nawet w tej samej kolejności) plus dodatkowo "Sen o Warszawie"- bez zespołu,
tylko z akompaniamentem gitary. Ten utwór był na pierwszy bis, a na drugi "Jednego serca".
To był naprawdę udany koncert. :D
Ewa
2018-05-02 18:34:36
Dziś po 21.00 w radiowej Trójce retransmisja koncertu z trasy promującej płytę "Zalewski śpiewa Niemena", który odbył się 18 lutego 2018 roku w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
https://www.polskieradio.pl/9/200/Artyk ... nie-Trojki
Markovitz
2018-05-05 21:34:37
"Zalef" ma niezłe wyczucie formy- każdy utwór to swoisty obrazek. Z lubelskiego koncertu słuchacze na pewno zapamiętali "Pielgrzyma". Lutowy koncert Krzysztofa Zalewskiego w Centrum Spotkania Kultur jest jeszcze do odsłuchania- trzeba tylko kliknąć mały link po lewej => na stronie Trójki. Czas nagrania: 48 min. 31 sek.
Tadeusz
2018-05-06 20:03:28
Muszę przyznać, że już dawno przestałem się interesować rozmaitymi wykonawcami śpiewającymi Niemena, bo w moim odczuciu były to nieudolne , niby awangardowe, interpretacje (SS i inni). Zalewski natomiast zrobił na mnie niesamowite wrażenie – mistrzostwo świata.
Ciekawe jest też to, że w czasie zapowiedzi z ust Zalewskiego wydobywały się zdania intonowane w sposób podobny do Niemena- wschodnia melodia języka, charakterystyczna mieszkańcom przygranicznych terenów. Mam na to wyczulone ucho, bo sam mam wschodnie pochodzenie.
Dzięki Markovitzu za podanie linka do tego koncertu.
Markovitz
2018-06-29 13:56:25
W programie 55. festiwalu w Opolu nie znalazł się co prawda pełny recital "Zalewski śpiewa Niemena", ale w transmitowanym koncercie "Piosenka Ci nie da zapomnieć. Koncert przebojów 100-lecia" znalazło się miejsce na dwa utwory: "Dziwny.." i "Przyjdź w taką noc" z chórkiem sióstr Przybysz. W terminarzu koncertowym wypatrzyłem, że tego wykonawcy będzie można posłuchać latem 2018:

- w lipcu w Sopocie, w Operze Leśnej (19 VII) oraz

- w sierpniu w Olsztynie, w amfiteatrze im. Cz. Niemena (10 VIII 2018).

PS Przy tej okazji chcę nawiązać do kwestii, o której między wierszami napomykano na forum i w pytaniach kierowanych do mnie prywatnie. Otóż fakt, że kilka razy wyraziłem się pozytywnie o Krzysztofie Zalewskim nie oznacza, że przekonał mnie do siebie udzielając poparcia Hołdysowi, czy innym znanym osobom zajmującym się działalnością polityczną. Tak nie jest. Wychodzę z założenia, że podstawową formą wypowiedzi artysty jest sztuka, czyli to co wynika z dokonanych nagrań i z koncertów, a już niekoniecznie to co sądzi o bieżących tematach politycznych, sportowych, czy innych. Niestety i ja nie jestem impregnowany na pewne wypowiedzi z wywiadów, które w jakimś stopniu wpływają na mój odbiór wypowiadającej się osoby. Czasem dopiero z perspektywy kilku miesięcy łatwiej oddzielić kwestie ważne i istotne od trzeciorzędnych. Wracając do tematu- podzielę się z Wami radosną nowiną, że udało mi się przejść PONAD uprzedzeniami do osób mi nieprzychylnych i przestały mi już przeszkadzać czyjeś rekomendacje płyty, jak też poglądy głoszone przez panią z chórku, czy wywiady samego Zalewskiego.
Ta jego płyta jest naprawdę niezła i nie wydaje mi się, abym miał w przyszłości zmieniać tę opinię...

Koniec końców- mam nadzieję, że po latach będzie liczyło się tylko to, że "Zalef" nagrał ciekawą płytę dając oryginalny wyraz intencjom Niemena (kompozytora i autora tekstów), a na ocenę produkcji Zalewskiego nie będą miały wpływu opowieści dziwnej treści.
dzek
2018-07-12 12:30:27
Podoba mi się ten facet.Nie jest zmanierowany.Nie wydziwia.Po prostu śpiewa w sposób" naturalny".Nie to ,co Natalia Niemen,która sprawia wrażenie trochę "nawiedzonej".Zalewski śpiewa Niemena w duchu oryginału.I chyba dobrze.Poza tym ,poza sceną ,a widziałem go kiedyś w roli komentatora aktualnych wydarzeń w naszym kraju,sprawia wrażenie "normalnego"faceta.Skromny,rzeczowy.Nie wyrywa się,aby oznajmić światu swoją jedynie prawdziwą rację.Sprawia raczej wrażenie człowieka dość powściągliwego.Będę mu kibicował.
Markovitz
2018-09-12 12:34:48
Po koncertach -> w Olsztynie, Wrocławiu, Krakowie i w Warszawie (koncerty w Teatrze "ROMA") Krzysztof Zalewski kontynuuje swoją trasę po Polsce.

Oto kolejne przystanki na tej trasie koncertowej:

Poznań - 23 IX o g.19 w centrum kongresowym MTP (Congress Centre),

Toruń - 24 IX o g.19 w CKK Jordanki,

Gdańsk - 25 IX o g.20 w Filharmonii Bałtyckiej,

Szczecin - 1 X o g.20 w Filharmonii im. M. Karłowicza,

Łódź - 8 X o g.19 w Teatrze Wielkim,

Katowice - 9 X o g.20 w NOSPR,

Rzeszów - 11 X o g.20 w Filharmonii Podkarpackiej,

Lublin - 12 X o g.19 w Centrum Spotkania Kultur
.

SETLISTA

Po intro inspirowanym instrumentalnym utworem Loneliness Community (Blue Community) można usłyszeć następujące utwory: Dolo-niedolę, Przyjdź w taką noc, Dziwny jest ten świat, Status mojego ja, Począwszy od Kaina, Kwiaty ojczyste, Jednego serca, Pielgrzym, Mów do mnie jeszcze, Ode to Venus, Romanza Cherubina, Spojrzenie za siebie, Domek bez adresu, Sen o Warszawie. Aranżacje są dziełem Jerzego Zagórskiego oraz głównego wokalisty 8)

Na zachętę proponuję filmik z kompozycją Kurylewicza śpiewaną kiedyś przez Warską i Niemena, a od niedawna włączoną do repertuaru przez Paulinę i Natalię Przybysz, które towarzyszą na całej trasie Krzysztofowi => Romanza Cherubina z koncertu we Wrocławiu (You Tube)

PS Na koniec dodam, że Zalewski z utworem "Jednego serca" jest ostatnio wysoko notowany na Liście Przebojów Trójki.
Jak wysoko- sami możecie sprawdzić i zagłosować na stronie Polskiego Radia "3" -> LP3

Byłoby dobrze, żeby Ci którzy wybiorą się na koncert, podzielili się na forum swoimi wrażeniami...
Domin189
2018-09-26 13:42:43
Byłem, wysłuchałem i... zachwyciłem się!

Latem nabyłem album CD "Zalewski śpiewa Niemena", który przy mojemu nieskrywanemu uznaniu wobec talentu wokalisty kilkukrotnie gościł w odtwarzaczu. W przeszłości do gustu przypadły mi projekty "Niemen nieznany" zespołu Soundrise oraz "Niemen mniej znany" Natalii Niemen, sporadycznie i wyrywkowo słuchałem propozycji Grażyny Łobaszewskiej, Janusza Radka czy Stanisława Soyki, lecz nic nie przykuło mojej uwagi na dłużej.

W niedzielę, 24 września, przybyłem wraz z małżonką do gmachu Międzynarodowych Targów Poznańskich, ciekawy muzycznego spektaklu w wykonaniu idola współczesnych nastolatków. Zza zamkniętych jeszcze drzwi Sali Ziemi docierały do mego ucha dźwięki znajomego utworu... popijając cierpliwie cappuccino, obserwowałem przybyły na koncert, kolorowy tłum - wielopokoleniowy przekrój społeczeństwa.

W końcu, z blisko piętnastominutowym opóźnieniem, na scenę wkroczył zespół, dwuosobowy chórek złożony z fenomenalnych sióstr Przybysz i lider kapeli. Praktycznie od razu rozpoznałem utwór otwierający koncert, który udało mi się kilka chwil wcześniej podsłuchać - i byłem "kupiony" ;-)

01. Człowiek jam niewdzięczny
02. Przyjdź w taką noc
03. Dziwny jest ten świat
04. Status mojego ja
05. Począwszy od Kaina
06. Kwiaty ojczyste
07. Jednego serca
08. Pielgrzym
09. Mów do mnie jeszcze (Natalia Przybysz solo)
10. Ode To Venus (Paulina Przybysz solo)
11. Romanca Cherubina
12. Domek bez adresu

bisy:

13. Sen o Warszawie (akustycznie)
14. Doloniedola
15. Jednego serca

"Zalewski śpiewa Niemena" przebija rozmachem wyróżnione przeze mnie we wstępie przedsięwzięcia. Cieszy mnie rockowa stylistyka większości z prezentowanych utworów, bo osłuchany z przebojami Niemena na jazzową modłę (brak muzycznego zróżnicowania był moim głównym zarzutem wobec aranżacji piosenek przygotowanych dla solistów występujących na Festiwalu Niemen Non Stop w Słupsku) nieustannie odczuwałem w tej materii niedosyt. Myślę, że Krzysztof Zalewski mógłby oddać instrumentalistom nieco więcej pola na improwizacje - a może nawet na żywiołową interpretację "Enigmatycznych impresji"? Moje oczekiwania zostałyby wówczas zaspokojone w pełni, pytanie brzmi jednak, czy tego samego oczekiwała zgromadzona publiczność? Mam co do tego uzasadnioną wątpliwość - znam (i mam) album "Złoto", który brzmieniowo jest godny polecenia, długość piosenek jednak nie wykracza w większości ponad 4 minuty.

Reasumując - koncert "Zalewski śpiewa Niemena" bardzo mi się podobał i mogę go z czystym sumieniem zarekomendować. Niebagatelny wpływ na siłę przekazu miała... fantastyczna akustyka Sali Ziemi 8) Nic dziwnego, że w czerwcu bieżącego roku właśnie tam zdecydowała się wystąpić współczesna odsłona Karmazynowego Króla - wiem skądinąd, że na występ Frippa & Co. wybrał się do Poznania nasz forumowy kolega szach'raj :D
Markovitz
2018-10-29 21:54:18
Polecam wywiad Artura Rawicza z Krzysztofem Zalewskim- nagrany jeszcze przed festiwalem w Jarocinie w 2017.
Zapewne zainteresują Was kulisy sięgnięcia po niemenowy repertuar, a zwłaszcza po utwory spoza radiowego kanonu.
Interpretacja takich utworów jak "Pielgrzym", czy "Status mojego ja" świadczy o dużych ambicjach i wrażliwości.
Aby wyciągać na koncertach górne partie wokalne "Zalef" rzucił palenie- jak wyznał z humorem CGM.pl (16:50).

Nie obyło się bez przytoczenia odzywki, którą wiele lat temu odkurzyliśmy -> tutaj... Tego nie było w Jarocinie...

Link => CGM_PL (film na You Tube- gdzieś tak od 13 min.)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony