Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Dyskusja o programach Niedzieli z Niemenem w tvp Kultura
Który z programów Niedzieli z Niemenem podobał Ci się najbardziej :
Koncert piosenek z Orkiestrą Zb.Górnego 0% 0
Bankiet - widowisko Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych 14% 3
A miłość największym jest darem 23% 5
Koncert Grupy Niemen z Helsinek 55% 12
Niemen Enigmatic (3 utwory) 0% 0
.. trudno powiedzieć :) 9% 2
Liczba głosów: 22
2008-02-17 - 2022-01-18 Markovitz 31 22916
Markovitz
2008-02-17 15:48:36
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2008-02-17 15:48:36 przez Markovitz
Z uwagi na fakt, iż podforum Cztery ściany świata ma charakter informacyjny, proponuję dyskusję o programach pokazanych w bloku Niedzieli z Niemenem (17 lutego 2008r. i programy z dnia 18 lutego) prowadzić tutaj. No chyba, że moderatorzy umieszczą ten temat w innym miejscu ...


Przypomnę dla porządku jeszcze inne tematy związane z tym wątkiem :
- tu o sprawach poprzedzających niedzielę :arrow: w TVP Kultura

- a tu o pierwszym Dniu z Niemenem w TVP Kultura (20 IV 2006r.) oraz programach nadawanych na ..

.. innych antenach należących do TVP

O filmie E.Szpakowskiego dla TVP Polonia dyskutujemy :arrow: tutaj


A oto programy z Niedzieli z Niemenem w TVP Kultura 17 II :

17.05 .. początek i spotkanie pierwsze, które poprowadzi .. znów Zbigniew Hołdys.

o 18.00 Koncert Niemena z Orkiestrą Zbigniewa Górnego (1980),

o 18.25 Spotkanie drugie

o 19.00 "BANKIET"- widowisko z udziałem Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych (1983).

19.30 Spotkanie trzecie (mam nadzieję, że z Józefem Skrzekiem)

20.10 A miłość największym jest darem - widowisko z 1981r.

20.30 WESELE- film A. Wajdy


22.10 Koncert GRUPY NIEMEN z Helsinek (1973)

Zaproszeni goście to : Małgorzata i Eleonora Niemen , Marek Bałata, szef chóru Pro Forma - Marcin Wawruk oraz muzycy : Zbigniew Namysłowski i Józef Skrzek.
Proszę o śmiałe i szczere opinie :)
roman
2008-02-17 16:43:28
Jak na razie totalna TRAGEDIA. Hołdys w roli prowadzącego to nie jest totalne nieporozumienie - to jest absolutna ŻENADA. Minoderyjny, knajacki, bez żadnej wiedzy o temacie, pyta o jakieś głupstwa totalne, a przede wszystkim - jak zawsze LANSUJE SIEBIE, czyli rozsiewa popelinę. Czy taka jest cena kompromisu, że jeśli Niemen w TVP Kultura to z Hołdysem w roli - pożal się Boże - "przewodnika" od siedmiu boleści?!
Ewa
2008-02-17 20:28:09
Hołdys też mnie dziś nie zachwycił, za mało konkretów, za dużo wazeliny...
Podobała mi się szczera wypowiedź Skrzeka i z wielkim zainteresowaniem obejrzałam spektakl "Bankiet", który zrobił na mnie duże wrażenie.
Cały czas z niecierpliwością czekam na clou dzisiejszej Niedzieli z Niemenem. Zajawkę tego koncertu mogliśmy już zobaczyć w trakcie rozmowy z J.Skrzekiem. :)
Ewa
2008-02-17 21:59:30
No i nie zawiodłam się. Ależ oni grali!!!
WSPANIAŁY, REWELACYNY KONCERT!!!!!
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego emisji w TVP Kultura. :D
Domin189
2008-02-18 08:24:41
Mnie troszkę zawiódł koncert helsinski - za krótki. Brakowało mi także polskich akcentów, np. jakiejś polskiej wersji piosenki. Za mało było w tym "hałasie" (:D) Niemena! Acz wykonanie "I've been loving you too long" lepsze niż na płycie :) A czy to było cyt. "Of the first major discoveries"?!

Pozytywnie zaskoczył mnie "BANKIET", którego nie oglądałem co prawda do końca, ale jak tylko dostanę nagranie, to zajmę się jego analizą. Muzyka iście Niemenowa!

Co do Hołdysa... na pewno są do tego [prowadzenia programów o Niemenie] bardziej kompetentne osoby z większą wiedzą, ale goście wynagrodzili nieco swoimi opowieściami. Czy wersja historii rozpadu Grupy Niemen J. Skrzeka Was przekonała?
Andrzej Mróz
2008-02-18 08:58:53
Bankiet, Helsinki' 73. Cóż znaczy upublicznienie dla sztuki.

Martwa, złożona w grobie zapomnienia, dzięki mediom, dzięki dobrym i dalekowzrocznym ludziom znów wróciła do życia.
Raz ożywiona dzięki nowoczesnej technice, która jest już w każdym niemalże domu rozpoczęła odtąd prawdziwe swoje artystyczne życie. Artysta tchnął w sztukę swoją duszę i chciał aby tę jej część, którą pozostawił w swojej sztuce poniosła ona (sztuka) do innych ludzi, aby i oni mogli dotknąć tych niedostępnych obszarów, których dotykał artysta. Odtąd muzyka ta będzie żyła swoim życiem, wydarta zapomnieniu, będzie żyła razem z nami i w nas. Będzie żyła tak długo póki żyć będą wrażliwi ludzie, póki świat będzie istniał w swojej naturalnej formie. Póki nikt nie powstrzyma naturalnego przekazu międzypokoleniowego.

Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego wspaniałego programu.
Markovitz
2008-02-18 09:10:21
Podziękowania za emisję koncertu należą się przede wszystkim panu Witoldowi Górce z TVP Kultura 8)
Domin189 A czy to było cyt. "Of the First Major Discoveries" ?

Układ tego koncertu przypomina setlistę wcześniejszego koncertu olimpijskiego z Monachium.

Po części improwizowanej z solem Jerzego Piotrowskiego Grupa poderwała się do bluesowo-rockowego lotu , w którym usłyszeć można było główny temat utworu "Figo-fago", nagranego w IV 1974r. na debiutanckiej płycie SBB.

Początkowo ów temat stanowił pierwszą część kompozycji Józefa Skrzeka "Z pierwszych ważniejszych odkryć". Niestety telewizja fińska z części śpiewanej pozostawiła tylko jakieś dwa wersy... Ale - moim zdaniem - dobrze się stało, że zachowano właśnie tą porywającą część instrumentalną.
Dominie - to nie jest tylko "hałas" ! :twisted:

Domin189Pozytywnie zaskoczył mnie "BANKIET", którego nie oglądałem co prawda do końca, ale jak tylko dostanę nagranie, to zajmę się jego analizą. Muzyka iście Niemenowa!


Muzyka skomponowana i wykonana na zamówienie prof. Głuszczaka nie jest w warstwie aranżacyjnej przekombinowana i chyba dlatego (mimo stosunkowo ograniczonego instrumentarium) nawet po latach się broni.
Proście więc na forum Kultury także o inne filmy z widowiskami Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych - jak np. znakomity film "Rzeźbiarze powietrza".

Oglądalność niedzielnego programu (nasza zmora :roll:) była bardzo dobra, co niesie nadzieję na przyszłość...

Pozdrawiam
M.

P.S> Prowadzący program pomylił autora opowieści o Czesławie wspinającym się po linie. Był to oczywiście Jerzy Dziemski a nie Tomasz Jaśkiewicz .

Zauważcie jednak, że p.Hołdys wyłuskał przed programem z You Tube kawałek "Idącej kupić talerz Pani M." z gościnnym udziałem Zbigniewa Namysłowskiego 8)
cocomo
2008-02-18 12:13:27
Myślę, że nie ma co narzekać, tylko cieszyć się, że taki program się pojawił (w dzisiejszych czasach 6 godzinne okienko w TV to nie przelewki nawet jeśli to jest tak zacna stacja jak TVP Kultura) i że był okazją do zaprezentowania premierowych bądź przynajmniej unikatowych materiałów.

Dobór gości w studio też był ciekawy i wypowiedzi bardzo interesujące (każde na swój sposób).

Najmocniejszy punkt programu to moim zdaniem koncert z Finlandii - ta muzyka w wykonaniu na żywo robi piorunujące wrażenie, dużo większe niż z płyt studyjnych.

Podsumowując - chyba znowu zacznę płacić abonament RTV :wink:
Andrzej Mróz
2008-02-18 12:19:51
cocomoPodsumowując - chyba znowu zacznę płacić abonament RTV :wink:

Ja nawet na chwilę nie przestałem płacić abonamentu.
O ile to ode mnie zależy, to reaguję tylko na pozytywne dla naszego kraju rządowe polecenia, czy decyzje.
Piotr Starzyński
2008-02-18 20:38:50
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2008-02-18 20:38:50 przez Piotr Starzyński
Znowu w wypowiedziach p.Małgorzaty i Eleonory wysłyszałem obietnice- prośba o cierp-liwość :wink: , może jednak TO ktoś chce wydawać? Eleonora cały czas pracuje nad dorobkiem Taty.
Koncert z Helsinek 1973:
- gdy poznałem NIEMENa, "...niechże nie uczą mnie, że ... " BORYS jest lepszy, gdy widziałem koncert z Monachium 1972, to...już chyba żaden nie będzie się mi bardziej podobać..., gdybym jednak tamtego nie widział, to tym byłbym zachwycony. Ot, przyzwyczajenie ludzkie.Wybaczcie.
Oczywiście należą się ogromne podziękowania tym, którzy cokolwiek do tego programu załatwili, ale również paniom (szczególnie żonie :N: ), że spędziły z nami (mile :wink: ) czas niedzielny.
Andrzej Mróz
2008-02-18 20:54:37
Zacząłem się zastanawiać nad datowaniem helsińskiego koncertu, który nam wczoraj TVP Kultura zaprezentowała.

Repertuar koncertu był niemal analogiczny jak repertuar koncertu monachijskiego z 1972 r., a przecież już w marcu 1973 r.Niemen nagrał Odę do Venus. Tymczasem promował w trakcie występu swoją pierwszą płytę Strange is this world. Rok czasu w karierze Niemena w tamtych latach to niemal nieskończone bogactwo twórcze, a tu niby lipiec 1973 r. i repertuar ten sam co w sierpniu 1972 r.

Co o tym myślicie?
cocomo
2008-02-18 21:20:39
Do tego :N: z koncertu z Helsinek miał tę samą koszulkę co na tych skromnych skrawkach koncertu z Monachium, które udało mi się znaleźć na YouTube. Też mnie to zastanowiło, że te koncerty są do siebie podobne.
art
2008-02-19 10:28:40
MarkovitzPoczątkowo ów temat stanowił pierwszą część kompozycji Józefa Skrzeka "Z pierwszych ważniejszych odkryć". Niestety telewizja fińska z części śpiewanej pozostawiła tylko jakieś dwa wersy... Ale - moim zdaniem - dobrze się stało, że zachowano właśnie tą porywającą część instrumentalną.


Ów temat stanowił OSTATNIĄ część "Z pierwszych ważniejszych odkryć". Utwór zaczynali tak jak na płycie, grali go w całości (dłużej niż na LP), później było solo basu, improwizacja, solo perkusji i pierwowzór "Figo-Fago" zwieńczone powtórką tematu z "Z pierwszych...".

I tego jestem pewien ;)

Całość zaczynała się tak:

http://rapidshare.com/files/93104229/01 ... 1.mp3.html
Darek Sieradzki
2008-02-19 13:11:56
A właściwie to gdzie w końcu odbył się ten fiński koncert i z jakiej okazji? W jednym miejscu wymieniane są Helsinki, w innym Pori Jazz Festival, jeszcze w innych zupełnie bez sensu "Helsinki Pori Jazz Festival" (z Pori do Helsinek jest prawie 300 kilometrów)...

Bardzo szczegółowa strona dot. historii fetiwalu w Pori nie wymienia Niemena ani Grupy Niemen wśród artystów którzy tam wystąpili, więc to niemal na pewno nie to. Pozostają Helsinki i bardzo podejrzany rok...
art
2008-02-19 13:22:11
Ciekawa sprawa. Pytałem Lakisa chwilę temu - mówi, że grali na Pori Jazz Fest (może jakaś impreza towarzysząca?), mówi że pamięta jakiś festiwal gdzie Nucleus grał - koncertów w Finlandii było ponoć kilka. Ten z Helsinek nie jest wykluczone, że był w jakimś klubie większym.
Markovitz
2008-02-19 16:03:15
ArtTen (koncert) z Helsinek nie jest wykluczone, że był w jakimś klubie większym.

W klubie "Tavastia" .. ? ( tak chyba powiedział Józef w programie )

Na marginesie- kiedy kierowano zapytanie do tv fińskiej - chodziło jeszcze o inny koncert (-y)


A jak Wam się podobały rozmowy: z Jo. Skrzekiem i ze Zb.Namysłowskim :?:

Dowiedzieliście się czegoś ciekawego ?

M.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-02-22 16:42:42
Jak zwykle robiac porzadek robimy jeszcze wiekszy balagan, bo potem nie wiadomo co i gdzie leży.
Tak wlaśnie bywa z porządkami Marka - jak zmieniasz miejsce to powiadom o tym na poprzednim !
Nie każdy szufluje Forum od rana do wieczora . Nie ma tego zlego, co by na dobre nie wyszlo.
Zlość trochę minęla i zamiast komu trzeba więcej to dostalo się komu trzeba mniej .
Kilka moich uwag wygląda tak .
Wcale ten Holdys nie byl taki zly , On jest On .
Ale czasem prowadzenie przejmowala Ono , a to już bylo cienko .
Zabieranie glosu na temat , ktorego sie nie zna to już zasada .
A tak Czeslaw uczyl skromności . Nic z tego .
Na plus Paniom należy zapisać, że nie znaly dobrze muzyki naszego CJNW , do czego sie zreszta przyznały.
Ani fankami, ani melomankami nie byly . Pisalem o tym już dawno .
Ot i mamy problem który sie nic nie przejaśnil . W koncu Czesiek sam sobie budowal czesto klopoty .
No tu i je ma , ale czemu jeszcze my . Za co ta kara ?
Zanim Panie nauczą sie Cześka tak jak my , choć nie wszyscy tak samo, to nas już nie będzie .
Jozuś nie wszystko powiedzial co wiedzial , a to nie za dobrze .
Nie tylko o hotele chodzilo. Czesiek byl zrozpaczony rozpadem grupy , a chlopcy zadowoleni .
Więc - jak to bylo !?
Mnie najbardziej zachwycil Bankiet, no i Suomi (Helsinki) oczywiście .
Calość tego programu byla dobrze pomyślana i naprawdę warta zobaczenia .

I na koniec : pryszcze są nie tylko na twarzy, ale i też gdzieś tam jeszcze .
Faceci pija piwo pod plotem, ale i też gdzieś w innym miejscu . CHOLERA !!! :? :o :)
Needs
2008-02-23 09:35:27
A miłość największym jest darem... - takiego :N: lubię najbardziej!

Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do emisji programu.
Stach
2008-02-24 11:53:18
Panu Witoldowi G. (TVP - Kultura) SERDECZNE PODZIĘKOWANIA za Niedzielę z CZESŁAWEM NIEMENEM
Markovitz
2008-02-24 11:59:53
Podziękowałem Gasketowi :wink: Satysfakcja byłaby większa, gdyby - zgodnie z zapowiedzią NIEDZIELI z..Niemenem - skonkretyzowano projekt wydania płyt DVD.
Ewa
2008-02-24 15:18:58
Markovitz

A jak Wam się podobały rozmowy: z Jo. Skrzekiem i ze Zb.Namysłowskim :?:

Dowiedzieliście się czegoś ciekawego ?


Obie rozmowy były interesujące i z obu można było się dowiedzieć ciekawych rzeczy.
Dla mnie bardzo ciekawą informacją była ta o wykorzystaniu przez Grupę Niemen clavinetu, dotąd nigdzie o tym nie czytałam. Zresztą już kiedyś Szach'raj dociekał, skąd brało się to niezwykłe brzmienie basowe GN, rozpytywał o to wszystkich, ale nikt ze znamienitych niemenologów nie pomógł mu tego rozwikłać. Teraz ta zagadka poniekąd się wyjaśniła: niskie tony Hammonda+clavinet.
Stach
2008-02-24 15:35:53
Niedziela z ... Czesławem Niemenem i ...Jego goścmi, była przede wszystkim ...potrzebna Nam kochającym :N: . Starałem się bardzo uważnie przysłuchiwac i przypatrywac gościom - żadne mgnienie oka ,mimika, gesty, nie uszły mojej uwadze- co też mają mi- widzowi i słuchaczowi- do powiedzenia . Jak mnie ,odbiorcę traktują? Co sobą reprezentują ? Czy jest jakaś :idea: ?... Czy mówią prawdę ,czy też wciskają kit ? Nie używam nazwisk gości,celowo,gdyż interesuje mnie ..." co autor miał na myśli", autor programu, co chciał mi podac a czym zmusic do myślenia.
Mam swoje zdanie ,lecz nie nadaje się ono na forum.
Domin189
2008-02-24 15:50:41
Ów tajemnicze "ono" zaczyna mnie przerażać :D
Tadeusz
2008-02-24 16:09:52
Stach napisał:

Mam swoje zdanie ,lecz nie nadaje się ono na forum.


Dzieści lat temu tak dzieciaki mawiały w piaskownicy: "ja coś wiem, ale nie powiem"
Może w niej będziesz, Stachu sympatyczny, wzbudzał ciekawość swoim zdaniem...
Ja bynajmniej nie mam ochoty czytać i analizować strzępów twoich wynurzeń.
Albo całościowo przedstawiasz problem, albo wogóle !
Ewa
2008-02-24 16:13:32
Stach Starałem się bardzo uważnie przysłuchiwac i przypatrywac gościom - żadne mgnienie oka ,mimika, gesty, nie uszły mojej uwadze...

Bardzo uważny z Ciebie obserwator. :)
Chyba Skrzek najwięcej mrugał i miał najbogatszą mimikę, ciekawe co też mogłeś z niej wyczytać... :wink:
Markovitz
2008-02-24 16:20:38
Dobrze, że Panie Niemen w końcu przyszły do telewizji ... Jednak mam niedosyt.
StachNie używam nazwisk gości, celowo, gdyż interesuje mnie ..." co autor miał na myśli", autor programu, co chciał mi podać a czym zmusić do myślenia.

Nie jest trudno domyślić się, że Stach nie pała sympatią do SBB... Ale też znów od Jo. Skrzeka usłyszeliśmy, że wszystkiemu winni są menażerowie...

Myślę, że gdyby Zbigniew Hołdys spróbował wydobyć coś z zakamarków pamięci Józefa, a nie kierował rozmowę na boczny tor (problemy Jo. z paszportem) moglibyśmy dowiedzieć się trochę więcej. Widać było, że Józef ma ochotę coś z siebie wyrzucić...

Roman chyba trafił w sedno pisząc, że :

RomanCzy taka jest cena kompromisu, że jeśli Niemen w TVP Kultura to z Hołdysem w roli (..) "przewodnika"

Prawie nic nowego nie dowiedzieliśmy się o programach muzycznych prezentowanych tego dnia. Całe szczęście, że doszła do skutku emisja koncertu z Helsinek.

Marka Bałatę dobrze byłoby usłyszeć z orkiestrą... Najciekawiej o współpracy z Niemenem opowiedział prof. Bohdan Głuszczak - szkoda, że tylko przez telefon ...
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-03-04 16:59:56
Refleksje Postscriptum chodza wciaz po glowie mimo uplywu dni .
Tyle ten Czesiek naspiewal sie , napisal i nakomponowal na temat tego najwiekszego daru wg jego mniemania .
A damska czesc programu w podziece pewnie , zdolala wydusic z siebie tylko , na poczatku "czlowiek" a na koncu "facet" , nic wiecej .
Czym byl i czym jest teraz coraz bardziej zaczyna byc zrozumiale . :?
Markovitz
2008-05-24 18:44:20
Dowiedzieliśmy się wreszcie, co tak pochłaniało Panie Niemen w ostatnim czasie ...
Chęć przybliżenia słuchaczom twórczości przybrała kształt składanki "Spiżowy krzyk" .
Czy to jest ten projekt, o którym Pani M. pisała w odpowiedzi na list otwarty z 2006r. :?:

Bo przecież - nie box "Niemen na pomieszane języki", który pozostanie niezrealizowany !

Tak czy siak - widać, że ani przy tym pierwszym, ani przy drugim projekcie intencje Czesława Niemena wyrażone w wywiadach nie są w brane pod uwagę. :(

Na spadkobierczyniach Czesława Niemena nie robi wrażenia, że nie cenił on specjalnie takich nagrań jak "Allilah". Album "Spiżowy krzyk" świadczy, że Panie nie zadały sobie trudu zajrzenia do wywiadów i książek.

Od początku wspieram działania stacji TVP Kultura propagującej twórczość NAE i jak chyba wszyscy na tym forum wiążę duże nadzieje z projektem wydania płyt DVD.

Temu wydarzeniu miał być poświęcony program telewizyjny w dniu 25 kwietnia br.. Oczekiwałem, że Panie Małgorzata i Eleonora Niemen szerzej opowiedzą o swych zamiarach... Zawiodłem się srodze.

Ku zdumieniu telewidzów pani Eleonora uznała za stosowne użycie mocnego słowa na określenie tych wszystkich, którzy naciskają na wydanie niepublikowanych nagrań...

Wypowiedziom Pań towarzyszyła poza pokrzywdzonych obrończyń etyki i prawa autorskiego. Potępiły fanów bezinteresownie dzielących się z innymi swoją muzyczną pasją w sytuacji, gdy same przez cztery lata doprowadziły do wydania zaledwie jednego tylko niepublikowanego nagrania...
A przecież Muzyk, o którym mowa pozostawił setki nagrań o trudnej do przecenienia wartości artystycznej !
Jest więc co robić, ale do tej pory nie wydano ani jednej płyty DVD, ba.. nawet jednego klipu tego artysty. Dlatego dziwi lekceważenie wkładu znawców i miłośników twórczości Niemena w powstanie książek, audycji, strony w necie, filmu i reportaży...

Przykre jest to, że Panie nie chcą się zdobyć na rewizję swoich poglądów o Forum.

Kiedy już wreszcie prowadzącemu udało się poruszyć temat niewydanych płyt, to można było usłyszeć, że.. to wszystko trwa od dłuższego czasu... :?

edit
Stach
2009-11-16 08:41:05
Andrzej Mróz Helsinki' 73. Cóż znaczy upublicznienie dla sztuki.
Martwa, złożona w grobie zapomnienia, dzięki mediom, dzięki dobrym i dalekowzrocznym ludziom znów wróciła do życia.
Raz ożywiona dzięki nowoczesnej technice, która jest już w każdym niemalże domu rozpoczęła odtąd prawdziwe swoje artystyczne życie. Artysta tchnął w sztukę swoją duszę i chciał aby tę jej część, którą pozostawił w swojej sztuce poniosła ona (sztuka) do innych ludzi, aby i oni mogli dotknąć tych niedostępnych obszarów, których dotykał artysta. Odtąd muzyka ta będzie żyła swoim życiem, wydarta zapomnieniu, będzie żyła razem z nami i w nas. Będzie żyła tak długo póki żyć będą wrażliwi ludzie, póki świat będzie istniał w swojej naturalnej formie. Póki nikt nie powstrzyma naturalnego przekazu międzypokoleniowego.

Realizacja słów Andrzeja jest i bardzo prosta i jednocześnie skomplikowana. Dziś mogę napisac, że ów koncert z Helsinek mogli "dotknąc" inni. :) Markovitz w tym temacie poruszył sprawę "rewizji poglądów" co prawda w innym konteście, ale moja rewizja polega na tym, że wykonywanie utworów NIEMENA, t.zw. covery, w moim odczuciu to tylko ...namistka popularyzowania dorobku artystycznego Czesława NIEMENA. Należy przede wszystkim iśc "do innych ludzi, aby i oni mogli dotknąć tych niedostępnych obszarów, których dotykał artysta". I tyle.
Markovitz
2020-06-13 13:54:13
Koncert grupy NIEMEN zarejestrowany w sali Finlandia Hall w sierpniu 1972 jest udostępniony na platformie hybrydowej Telewizji Polskiej.

Link do koncertu pokazanego premierowo przez TV fińską w 1973 i TVP Kulturę w 2008 => VOD TVP_pl

Tym samym nadzieje na wydanie tego koncertu na płytach DVD (poprawione audio + książeczka) lub Blue-ray ostatecznie prysły...

O wydaniu na płycie CD można przeczytać w tym samym podforum - w topiku -> "Live In Helsinki 1973" CD 2018
Domin189
2021-04-22 12:32:59
MarkovitzKoncert grupy NIEMEN zarejestrowany w sali Finlandia Hall w sierpniu 1972 jest udostępniony na platformie hybrydowej Telewizji Polskiej.

(...) Tym samym nadzieje na wydanie tego koncertu na płytach DVD (poprawione audio + książeczka) lub Blue-ray ostatecznie prysły...

- hmm, może coś się dzieje, a może to kwestia ograniczonej czasowo licencji, ale koncert zniknął z platformy VOD TVP.
Markovitz
2022-01-18 09:49:23
Znam historię Dni tematycznych w TVP Kultura. Listę proponowanych gości pierwszego Dnia Niemena wysłałem sekretarzowi redakcji wczesną wiosną 2006r.

Był to strzał .. no co najmniej w dziewiątkę... :wink: Po tym programie redakcja TVP Kultura została zasypana podziękowaniami i.. żalami o niefortunnie wybrany termin emisji.

Z wiadomych względów wpływu na trzeci Dzień- czyli Niedzielę z twórczością Czesława Niemena- już nie miałem, ale oczywiście obejrzałem sobie i wysłuchałem Gości.

Lubię p.Mariannę Wróblewską, ale- niestety- nic ciekawego nam nie opowiedziała. Podobnie było z redaktor Krystyną Gucewicz (z dawnego "Expressu Wieczornego").

Jeśli to miały być znawczynie życia i twórczości tego Artysty, to jak wytłumaczyć nieobecność w studio prawdziwych znawców tematu- np. Tadeusza Sklińskiego..?

Na niewiele zdały się wysiłki pani Agnieszki Szydłowskiej i jej pytania w rodzaju:-Kiedy zaczęła pani oddzielać tatę od tego wielkiego artysty, jakim był..?

Odpowiedź mogła wprawić w osłupienie. Zdziwił mnie także prezenter- pan Hirek. Brak dedykacji na albumach tłumaczył tym, że Czesław nie podpisywał płyt(!).

Wbrew temu, co powiedział redaktor Wrona, tak jak każdy artysta- tak i Niemen podpisywał okładki płyt i dawał autografy (na dowód trzy fotki).

Składał te autografy na biletach oraz na okładkach winyli, płyt CD i kaset- z wyjątkiem tych, które kiedyś zostały wydane bez Jego wiedzy i zgody.

Dawniej nie zależało mi, aby mieć autograf na każdej płycie, ale mógłbym okazać kilka podpisów złożonych tak na okładkach płyt, jak i w innych publikacjach.

Druga teza pana Hirka, która mnie zirytowała, dotyczyła artystów z kręgu muzyki elektronicznej, dla których rzekomo Niemen miał być .. "bogiem" (!).

Można sobie tylko wyobrazić grymas dezaprobaty Czesława wysłuchującego tak wątpliwych peanów... Nie chciał być idolem, a co dopiero "bogiem"...

Wpływ Jego twórczości na współczesnych instrumentalistów z kręgu el-muzyki jest raczej iluzoryczny. Nikt tak jak on nie gra, bo nikt tak nie czuje.

Podobało mi się to, co o muzyce Niemena powiedział kiedyś Władysław Komendarek: On swoją muzykę nosił w sercu i w głowie, dlatego nikt tego nie może podrobić.

O muzyce mówiono niewiele. Natalia Niemen udziałem w tym programie promowała wówczas swoja płytę z utworami ojca (pokazano fragment klipu "Pojutrze szary pył").

Na tle podszytych afektem wyznań pani Gucewicz warto docenić trzeźwy osąd redaktora Królikowskiego, który powiązał charakterystykę osobowości z twórczością.

Na wyrost była jego opinia o optymizmie Niemena, bo trudno uznać za optymistyczne felietony publikowane w rubryce "Pantheon"- pisane z sarkastycznym podejściem.

Z tego, co kiedyś pisaliście na Forum wynika, że nawet wśród fanów niewielu było zdeklarowanych miłośników tej szczególnie osobistej, niemenowej literatury...

Pozostaje jednak żal, że dotąd niemenowe dzienniki, felietony i poezje dostępne są tylko w rocznikach starych numerów "Tylko (Teraz) Rocka".

Pod koniec programu pani Małgorzata przypomniała wiersz "Gdyby tak" (incipit) z 2003- o bardzo pozytywnej wymowie. A więc- nie zawsze bywał pesymistą...


PS Opis pierwszego Dnia Niemena w TVP Kultura (2006) znajduje się w podforum => Przygrywka.
Niemen- składanie autografów 3.jpg Niemen- składanie autografów 3.jpg
Red_Wrona- Czesław nigdy nie podpisywał swoich płyt_TVP_Kultura.jpg Red_Wrona- Czesław nigdy nie podpisywał swoich płyt_TVP_Kultura.jpg
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony