Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

NIEMEN w TVP POLONIA 2010-01-25 - 2023-01-17 Piotr Starzyński 44 31229
Piotr Starzyński
2010-01-25 09:22:36
Dziś o godz.15.30 :N: (prawdopodobnie :wink: :) )
Po-ZDROWIE-nia
Piotr Starzyński
2010-01-25 15:09:34
Kto wie, czemu :N: nie było? :? :?:
ratajczak bogdan
2010-01-26 11:42:35
Dziękuję Piotrze, że poinformowałeś nas o tym programie ("Czy nas jeszcze pamiętacie?" - taki był chyba tytuł?).
Niestety widziałem tylko część tego reportażu - liczę na powtórkę - ostatnio (niestety czy na szczęście?) to już reguła, a więc wszystko przed nami.
Sądzić należy, że był to fragment trasy już po koncercie, który znamy z zapisu płytowego - "Old Rock Meeting '86" w Operze Leśnej (11-12.07.1986r.).
Niemen - jak wiemy - wystąpił jedynie w ramach koncertów sopockich i wcale nie palił się do wspólnej trasy z pozostałymi Dinozaurami.
Dokument prezentował zakulisowe sceny ze spotkania "po latach" i z pewnością nie był to amfiteatr, a zatem pytanie, czy ktoś wie, gdzie miało miejsce to spotkanie i ten koncert?
A kogo widzieliśmy?
Część wykonawców była wyróżniona podpisami, część łatwo rozpoznawalna, ale może warto wymienić tych, którzy w tej trasie brali udział.
Nie dysponuję nagraniem, zatem tych, których zapamiętałem, wymienię z niczego, czyli z głowy.
Kogo rozpoznałem?
Przede wszystkim byli to: Ada Rusowicz i Wojtek Korda, Helena Majdaniec, Kasia Sobczyk, Andrzej Nebeski, Zbigniew Bizoń, Wojtek Skowroński, Wojtek Gąssowski, Bogusław Wyrobek, Ryszard Poznakowski, Marek Surzyn, Tomasz Dziubiński, Marek Gaszyński i Marek Karewicz...
Kto dorzuci kolejne nazwiska?
Piotr StarzyńskiKto wie, czemu :N: nie było? :? :?:

Na tak postawione pytanie nie mam więc pewnej odpowiedzi.
Niemen chyba publicznie o tym się nie wypowiadał i nigdzie o tym nie pisał. Myślę zatem, że zwyczajnie nie interesowały go tego typu gromadne wędrowanie w taborze od miasta do miasta lub miał inne plany i obowiązki zawodowe czy domowe.
To już było zdecydowanie za nim i, o ile dobrze pamiętam, dał się skusić na tego typu trasę dopiero w 1997 roku, gdy wystąpił w ramach serii koncertów z Animalsami, Marylą Rodowicz, Markiem Grechutą i Sewerynem Krajewskim - tzw. "Koncerty 30-lecia" (swoją drogą mam pytanie - czy ktoś wie jaką rocznicę te koncerty upamiętniały?).
A zatem nie było Niemena, ale nie było również wielu innych...
Brakowało tak istotnych osób jak Franciszek Walicki, Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa, Józek Skrzek, Włodzimierz Nahorny, Halina Frąckowiak, Janusz Popławski, Michaj Burano...
Nie było to więc jakieś perfidne posunięcie z ukrytym podtekstem ("wycinamy Cześka"), dokonane z inicjatywy własnej (bądź na zlecenie decydentów-producentów) przez realizatorów tego filmu.
Ot, odnotowanie pewnej sytuacji z życia ludzi estrady, którzy na kilka dni spotkali się, aby jeszcze przez chwilkę pobyć z sobą i zrealizować w kilku innych miejscach pomysł "zatrzymania czasu" i przypomnienia o sobie.
Sentyment i komercja - zwykła rola artysty estradowego.

(**)
Piotr Starzyński
2010-01-26 13:32:22
Dzięki, Bogdanie za wyjaśnienia. :)
Była jeszcze Katarzyna DOWBOR-...autorka tego filmu.

Kto wie, czemu :N: nie było? :? :?:

Pytałem w ten sposób, bo w gazetowym programie TVP był zapis- "Koncerty zatrzymane w czasie- Czesław NIEMEN" :?: - a tego programu nie było (jak za starych, "dobrych" czasów kiedy to nazwisko :N: widniało wśród wykonawców programu TVP, a na próżno byś go wypatrywał :cry: :wink: )
wladek
2010-02-20 15:08:53
17,30 TVP POLONIA film o Franciszku Walickim z 1995
Akos
2010-02-22 23:11:31
Nie wiem dlaczego nikt nie zauważył, że TV Polonia od września 2009 nadaje co miesiąc koncerty Czesława Niemena:

19 września 2009
Gwiazdy polskiego rocka - Czesław Niemen (1993)

30 października 2009
Niemen - Urbaniak - Karolak na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Jamboree 86

28 listopada 2009
Poezja hinduska. Co robić z życiem, które trwa tylko mgnienie? (1987)

29 grudnia 2009
Grupa Niemen - Koncert w Helsinkach '73

Mamy nadzieję, że mimo trudności finansowych, cykl ten będzie kontynuowany do czerwca 2010...
Akos
2010-02-22 23:16:02
Ktoś jednak zauważył w wątku "Z archiwów TVP"...
Piotr Starzyński
2010-02-23 17:50:52
Ten "ktoś" zauważa dalej:
05.03.10- Kino sąsiadów: obycz.,NRD "Klucze" (słynne "Schlüssel" z 1973r.) z :N: śpiewającym z GRUPĄ NIEMEN " Strange is this world"-
godz.22.25-00.00 oraz 3.30- 5.05 :D :D :D :D
Rzeczywiście, Akos, dzieje się... :D
Stach
2010-02-24 06:33:56
To bardzo dobrze, że jest"ktoś" kto zauważy i w porę poda niezbędne dane emisji, czy tez druku. Ostatnio jakby mało bylo informacji o wydarzeniach w prasie np. Po czasie dowiedziałem sie o "Gali" z dodatkiem spec., gdzie było 6 stron o :N: . Mam gorącą prośbę, informujcie o wydarzeniach medialnych z wyprzedzeniem, to pomoże uniknąc stresów :wink: w pogoni np. za prasówką .Wiem, że swego czasu informowanie o wydarzeniach związanych z Niemenem było pięknym zwyczajem. Dziekuję.
Stach
2010-02-27 14:38:40
27 lutego'10 23:00 "Cała jesteś w skowronkach": Piosenki Leszka Aleksandra Moczulskiego.
Piotr Starzyński
2010-03-05 21:03:25
Przypominam!
Za 22 minuty"Klucze" :)
wladek
2010-03-05 22:41:23
powtórka 3,30 rano grupa niemen w pełnym składzie plus przybielski a wsród widzów k.górski godz 5,05 t.nalepa 20 rawa blues
Maciek
2010-03-11 15:38:04
Piotr StarzyńskiPrzypominam!
Za 22 minuty"Klucze" :)


Proszę tylko o fragment z koncertem ( może być avi ) - to napiszę, gdzie się odbył. W każdym razie mam taką nadzieję :) [email protected]
Markovitz
2010-03-11 22:07:13
Potrzebny fragment filmu jest na => NTV (tfu, tfu).

Obstaję, że plan filmowy tworzyło wnętrze krakowskiego kina - tylko którego...?

Wnioskami można podzielić się w temacie poświęconym filmowi w => Przygrywce
angur
2010-03-12 00:32:28
Nie bylem w Krakowie od lat i nie wiem czy to kino jeszcze istnieje :oops: ale czy nie bylo to przypadkiem kino na pietrze przy Rynku do ktorego wchodzilo sie ta sama brama co do Piwnicy pod Baranami :?:
Ewa
2010-03-19 14:16:44
W sobotę, 20.03. o godz. 21.15 na TVP Polonia "Wesele" Andrzeja Wajdy (1972).
Markovitz
2010-04-23 09:43:55
W piątek 23 IV o 14.30 w TVP Polonia film dok. z cyklu Nasza Generacja z udziałem Niemena i Skrzeka.
Markovitz
2010-07-13 06:40:13
W niedzielę 25 lipca o godz. 15.55 - Film Czesław Niemen w reżyserii Eugeniusza Szpakowskiego (TVP Polonia 2007).

W środę 28 lipca o godz.05.50 rano - Program montażowy "Czy mnie jeszcze pamiętasz" (ok.43 min.), TVP 2008.

W piątek 06 sierpnia o godz.10.40 - Koncert "List do R."

W niedzielę 15 sierpnia o godz. 16.00 PARTIA, PIENIĄDZE, ROCK & ROLL - I cz. filmu dok. wg pomysłu Wojciecha Fułka i Pawła Chmielewskiego
Akos
2010-08-17 19:47:58
W drugiej części koncertu "Dżem. List do R" występuje Czesław Niemen ("Cała w trawie", "Obłuda").
Emisja w TVP Polonia 8 września o godzinie 17.20.

Trwa w niedziele emisja serii "Partia, pieniądze, rock'n'roll", w której wypowiada się Czesław Niemen.
Stach
2010-10-31 13:03:03
Za Markovitzem, który nieśmiało "spoza forum" informował o koncercie NIEMENA "Terra Deflorata" środa 3 listopada 2010 godz. 17:25
Stach
2010-11-19 18:16:11
"Atlas polskiego rocka"

TV Polonia

rok produkcji: 1996

godzina: 13:15

Sobota, 20 listopada 2010

czas trwania: 40 min

kategoria:

Przypomnienie koncertu zorganizowanego z okazji 75. urodzin Franciszka
Walickiego, który odbył się 20 lipca 1996 roku w Operze Leśnej. W
koncercie wzięli udział "dinozaury mocnego uderzenia" oraz
artyści młodego pokolenia. Każdy z wykonawców prezentował dwie
piosenki z tekstem Jacka Grania (F. Walickiego).[.]
Markovitz
2011-01-13 15:39:54
W piątek 14 stycznia o godz. 22.35 emisja filmu "Klucze" z Grupą NIEMEN (z muzyką C.Niemena).

Powtórka - rankiem 15 stycznia o godz. 04.50 - również w TVP Polonia

W sobotę 15 stycznia o godz. 22.00 emisja filmu "Wojna światów" (z muzyką J.Skrzeka).

Przypominam - w TVP POLONIA :)

PS O niedzielnej emisji innego filmu z muzyką Niemena (w TVP Kultura) info jest => tutaj
Piotr Starzyński
2011-02-12 18:06:13
16.lutego- w dniu 72 urodzin :N:, o godz.17.25 -zestaw utworów z różnych programów i koncertów (moim zdaniem jeden z najlepszych w polskiej telewizji) pt."Czy mnie jeszcze pamiętasz?"-Czesław Niemen (powtórka 17.02- o 8.55)
Po-zdrowie-nia :) :)
Markovitz
2011-02-16 17:54:16
Piotrzestaw utworów z różnych programów i koncertów (moim zdaniem jeden z najlepszych w polskiej telewizji)

Moim zdaniem - to zestawienie klipów jest wręcz podręcznikowym przykładem, jak nie należy robić programów montażowych. Pewnie odbyło się to tak: niemenolog dostarczył redaktorowi chronologiczny wykaz piosenek, a pan z telewizji nie bacząc, czy klipy do siebie pasują zmontował wg tej kolejności to, co mu znaleziono w archiwach. No i mamy okropną wersję "Ciuciubabki" z połowy lat 60., a tuż potem.. "Dziwny jest ten świat", ale nie wersję z 1967, lecz z Opola' 89. Albo widzimy np. barwny film Rzeszewskiego z "Jednego serca", a pod koniec programu czarno-białą kopię "Bema pamięci żałobny rapsod" (choć w zasięgu ręki była wersja kolorowa).
W tym "urodzinowym" cieście pozostawiłbym tylko kilka rodzynków : "Płonącą stodołę" z Perfectem (1996), "Czy mnie jeszcze pamiętasz" z Sopotu' 80 i ewentualnie "Pod Papugami" z JJ'86. I na pewno nie zapomniałbym o Aerolicie z Sopotu '74...

PS Kolejna powtórka w sobotę 19 II o 12.00 (w TVP Polonia oczywiście).
Ewa
2012-01-01 14:26:28
Dziś w TVP Polonia o 22.40 film E.Szpakowskiego "Czesław Niemen".
miro
2012-01-05 14:30:30
Czy ktoś ma zarejestrowany ten film ? Nie mam szczęścia go obejrzeć ... :(
Markovitz
2012-09-10 20:17:17
Capricorn2We wtorek 18.09 godz. 22,45 (powtórka 20.09 godz.13.45) koncert C.Niemena w Operze Leśnej w Sopocie.

To był koncert dla Solidarności i odbył się w 10. rocznicę strajku sierpniowego. Na widowni Opery Leśnej obecni byli m.in. Lech Kaczyński z żoną Marią Kaczyńską- Mackiewicz oraz założyciel WZZW Bogdan Borusewicz z żoną Aliną Pieńkowską.

Publiczność czekała przede wszystkim na starsze piosenki. Ja wolałem program pierwszej odsłony koncertu, z której w TVP ostatecznie zrobiono część drugą. Najmocniejszym punktem recitalu był moim zdaniem norwidowski zagon...

edit


Część drugą TVP Kultura pokaże o godz. 22.45 we wtorek 25 września.

O realizacji telewizyjnej tego wydarzenia napisałem trochę w styczniu 2009r. => tutaj.
Jurek
2012-10-01 12:20:11
Koncert Czesława Niemena z Sopotu emitowany w telewizji Polonia dwukrotnie wieczorem samodzielnie wykonany. Czesław Niemen potrafił podnieść ludzi z siedzisk, owacja na stojąco. Jeden wykonawca na estradzie , dwóch kamerzystów przemieszczających się wokoło Czesława Niemena , Czesław Niemen w nadmorskiej miejscowości sam sobie sterem , żeglarzem, okrętem . Ten koncert dokumentuje jaka charyzmą był obdarzony Czesław Niemen , jak reagowali ludzie na obecność Czesława Niemena , jak reagowali ludzie na dżwięk głosu Czesława Niemena, kto to jest Czesław Niemen w polskiej kulturze.
Pozdrawiam Jurek
kangie
2012-10-03 06:19:16
Przepotwornie żałuję, że nigdy nie słyszałem Go na żywo :(
Maciek
2012-10-03 07:57:21
kangiePrzepotwornie żałuję, że nigdy nie słyszałem Go na żywo :(


Jak grał z zespołem to faktycznie szkoda. Natomiast poźniejsze ( samodzielne ) występy to raczej trudno nazwać koncertami live - właściwie możesz sobie włączyć CD i będziesz miał to samo :) Już widzę oburzenie zagorzałych fanów, ale naprawdę ( niestety dostrzegam to dziś... pewnie to starczy sceptycyzm :cry: ) trudno nazwać koncertem... muzykę i śpiew nagrane na dyskietki i odtworzone w sali. Niestety te samodzielne koncerty CN to gra z playbacku :cry:

I jeszcze słowo do Jurka... domyślam się, że kiedyś pracowałeś ( lub nadal pracujesz ) na poczcie i byłeś tam zatrudniony do pisania telegramów ( pisze się je jeszcze ? ), ale naprawdę zmień sposób pisania! Wiem z b. forum SBB ( gdzie Jurek się udzielał ), że takie apele odnośnie twojej osoby nic nie dają, ale ponieważ z natury jestem optymistą... :D
Tadeusz
2012-10-03 10:27:59
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2012-10-03 10:27:59 przez Tadeusz
Maciek napisał:

Już widzę oburzenie zagorzałych fanów, ale naprawdę ( niestety dostrzegam to dziś... pewnie to starczy sceptycyzm ) trudno nazwać koncertem... muzykę i śpiew nagrane na dyskietki i odtworzone w sali. Niestety te samodzielne koncerty CN to gra z playbacku


Ja się nie oburzam, bo to prawda. Masz całkowitą rację. Z biegiem czasu dochodzę jeszcze do jednego wniosku: ta samodzielność Niemena zaowocowała pewną monotonią jego twórczości, a w końcu stagnacją; całe lata odgrywał na koncertach te same nuemry, wielokrotnie je przaranżowywał marnując w ten spsób czas, zamiast tworzyć nowe.
- "Dziwny..." - kilka wersji
- "Jednego serca" - kilka wersji
- " Pielgrzym" - ze dwadzieścia wersji
- "........."

Po co to wszystkio?!
Zasłanianie się perfekcjonizmem (ciągłe poszukiwanie ideału) zupełnie mnie nie przekonuje.

I na koniec jeszcze jedna refleksja.
-Wątek ten - "Niemen w TVP Polonia" - pokazuje też jak ubogi jest materiał filmowy dotyczący Niemena. Wszystko, co tam jest prezentowane, sprowadza się do kilku ( mniej niż dziesięć) pozycji. Widziałem to kilkakrotnie, więc nie zadaję sobie trudu, aby oglądać coś n-ty raz.
Maciek
2012-10-03 11:26:01
TadeuszZ biegiem czasu dochodzę jeszcze do jednego wniosku: ta samodzielność Niemena zaowocowała pewną monotonią jego twórczości, a w końcu stagnacją; całe lata odgrywał na koncertach te same nuemry, wielokrotnie je przaranżowywał marnując w ten spsób czas, zamiast tworzyć nowe.
- "Dziwny..." - kilka wersji
- "Jednego serca" - kilka wersji
- " Pielgrzym" - ze dwadzieścia wersji
- "........."

Po co to wszystkio?!
Zasłanianie się perfekcjonizmem (ciągłe poszukiwanie ideału) zupełnie mnie nie przekonuje.


Napisałeś to... czego ja się bałem napisać. Niestety rezygnacja z zespołu źle wpłynęła na muzykę CN i najlepiej to widać na LP " Idee Fixe " - numery nagrane z zespołem są świetne, natomiast zrobione samodzielnie wraźnie odbiegają swym poziomem od tych pierwszych. Patrząc wstecz strasznie żal, że dążenie CN do profesjonalizmu odbiło się niekorzystnie na jego muzyce i było zwykłą stratą czasu - żaden z poprawionych numerów nie przebił oryginału ! :( Prawdę mówiąc wolabym dodatkową płytę i to mniej doskonałą... niż sto wersji znanych już utworów. Obawiam się jednak, że wbrew naszemu marudzeniu musimy się cieszyć z tego co jest ( i tu również z zachowanych, i nadawanych powtórek programów z CN ) bo za chwilę pewne panie i tego nam zabronią !
Tadeusz
2012-10-03 13:52:14
Maciek napisał:
Napisałeś to... czego ja się bałem napisać


Tak, napisałem, a teraz będę się bał pojechać na zlot :wink:
Pojadę na zlot miłośników Skaldów :)
Maciek
2012-10-03 15:38:14
TadeuszTak, napisałem, a teraz będę się bał pojechać na zlot :wink:
Pojadę na zlot miłośników Skaldów :)


Oczywiście serdecznie zapraszam :D Najbliższy zlot odbędzie się pod koniec maja lub na początku czerwca w Bieszczadach :D

Jednak nie martw się bo mam pomysł - podaruję Ci koncert, którego nikt nie ma i będziesz mógł spokojnie pojechać, i na zlot miłośników CN :) Będziesz miał też wytłumaczenie swojej " zdrady " bo w zespole towarzyszącym CN pojawił się ówczesny perkusista Skaldów :)

Tadeusz, zrobiliśmy dziś niezłą statystykę forum :)
puszek
2012-10-03 16:56:41
Faktycznie, faktycznie z waszych wypowiedzi wynika , że destrukcyjna działalność pani M. na zachowania fanów przynosi efekty. Nie tylko wy ale i ja znudzony jestem trzęsącą galaretą absurdu wylewającą się z ust tej pani. Na mojego życiowego mentora teraz też już patrzę inaczej, nawet niż jeszcze dwa lata temu. Zdziwiony jestem, że nasz artysta miał za partnerkę tak ponurą postać. Myślę, że chyba już ani nie wiek, ani czas kruszyć kopie bo właściwie po co.
Więc, faktycznie lepiej w Bieszczady z sympatycznymi braćmi Andrzejem i Jackiem gonić króliczka, i zapomnieć o zgorzkniałej wdowie.
Tadeusz
2012-10-03 18:45:52
Maciek napisał:
...podaruję Ci koncert, którego...

Trzymam za słowo

Maciek napisał:
Tadeusz, zrobiliśmy dziś niezłą statystykę forum

Fakt, statystykę też, ale i przerwaliśmy pewną drętwotę, i zachwialiśmy jednomyślność o ideałach...

Puszek napisał:
Więc, faktycznie lepiej w Bieszczady z sympatycznymi braćmi Andrzejem i Jackiem gonić króliczka, i zapomnieć o zgorzkniałej wdowie.

Mam o wiele lepsze zajęcie dla swojego umysłu niż zajmować go czymś zupełnie dla mnie nieznaczącym i w dodatku zgorzkniałym
Ewa
2013-04-26 17:55:09
27.04. o godz. 15.00 w TVP Polonia emisja filmu dokumentalnego "Czesław Niemen" w reż. Eugeniusza Szpakowskiego.

Powtórka filmu 30 kwietnia w TVP Polonia o godz.17.55.
tado
2013-08-16 10:03:37
16 sierpnia 2013 r.TVP Polonia godz.18.20 Czesław Niemen-Koncert Opera Leśna w Sopocie.
Ewa
2013-10-30 11:49:05
01.11. o 15.15 film Eugeniusza Szpakowskiego "Czesław Niemen".

03.11. o 14.20 "Pejzaż bez Ciebie... Czesław Niemen".
Ewa
2015-01-16 21:48:01
Jutro o 15.00 w TVP Polonia film E.Szpakowskiego "Czesław Niemen".

20.01. o 22.45 w TVP Polonia koncert "Terra Deflorata".
Markovitz
2018-03-11 16:33:44
Powtórka rozmów zeszłorocznej Niedzieli z twórczością Cz. Niemena wyemitowana będzie 12 marca 2018 o godz.17.55 w TVP Polonia.

Program został zarejestrowany w początkach 2017 roku przez TVP Kulturę, a rozmowy prowadziła Agnieszka Szydłowska.

Udział wzięli: Małgorzata i Natalia Niemen, Krystyna Gucewicz, Marianna Wróblewska, Wiesław Królikowski i Hirek Wrona.

TadeuszI na koniec jeszcze jedna refleksja.

-Wątek ten - "Niemen w TVP Polonia" - pokazuje też jak ubogi jest materiał filmowy dotyczący Niemena.

Rzeczywiście telewizyjni decydenci mogliby sięgnąć głębiej do archiwów. Na tym kanale ciężko znaleźć ambitne programy. Ktoś uznał, że naszym rodakom zagranicą (do nich głównie skierowana jest oferta TVP Polonia) podobają się tylko telenowele, teleturnieje i kabarety oraz transmitowane od wielkiego święta podniosłe uroczystości. Takie podejście ma niewiele wspólnego z misją krzewienia kultury narodowej. Nie mówiąc już o tym, że młodzi Polonusi nie dowiedzą się z telewizji, czego dokonali: Demarczyk, Niemen, Kurylewicz, czy Komeda.

edit

A że archiwa są warte eksploracji przekonałem się oglądając jeden z programów historycznych na antenie TVP. Jako materiał ilustrujący wydarzenia sprzed pół wieku pojawił się Niemen, a dokładniej jego figurka z noworocznej szopki telewizyjnej. Był tam też często pokazywany fragment wykonania "Dziwnego.." z Sopotu'67. Ów materiał WFD składa się z dwóch części: w pierwszej widzimy Czesława na tle koła stanowiącego scenografię festiwalowej sceny, a w drugiej (rzadko przypominanej) przebitki z sopockiego deptaka. Dla realizatorów klipu do utworu "Dziwny jest ten świat" w jednej z komercyjnych stacji TV teledyskowe scenki z ludźmi na ulicach okazały się niekonieczne. Tak więc nadają klip tak zmontowany, że ze wspomnianego materiału WFD dwukrotnie pokazano fragment śpiewającego Niemena na tle wielkiego koła, a rodzajowe scenki z ulic pominięto. W efekcie - gdy po raz drugi rozbrzmiewa refren utworu (po solówce gitary), to widok śpiewającego Niemena kompletnie rozmija się ze śpiewanym tekstem, który słyszymy.
Markovitz
2018-04-13 10:04:53
"Na festiwalowej scenie: Cz. N."- emisja 15 IV (nieaktualne) oraz w środę 25 IV o godz.23.50 w TVP Polonia.

Wiadomość edytowana 15 IV o godz.11:30 dotycząca planowanych emisji programu z cyklu "Na festiwalowej scenie".

Program ten zawierał fragmenty festiwalowych występów Cz. Niemena m.in.: z Zielonej Góry'79, Sopotu"80, a także z koncertu z M. Urbaniakiem podczas Jazz Jamboree'86 oraz z zespołem Perfect z jubileuszowego koncertu Klubu studenckiego "Stodoła".

Niestety- wkrótce po zamieszczeniu posta odwołano emisję programu planowaną na 15 kwietnia (godz.15.35) :?

Może lepiej tego typu informacji nie zamieszczać w otwartym podforum..?
Markovitz
2019-12-03 16:27:04
Warto zauważyć artystyczną metamorfozę Natalii Niemen, której sceniczne poczynania komentujemy tu od paru lat. Co prawda- nie przekonałem się do jej występów z harfistą (zresztą- niezłym), ale współpraca z innymi muzykami przynosi coraz to lepsze efekty. Nie- żebym kadził, ale Jej głos wyraźnie zyskuje w orkiestro-podobnych aranżacjach z wyraźnie zarysowaną melodią i linią basu.

Pierwszą zajawką, która przypadła mi do gustu był Jej występ z zespołem Darka Malejonka w 2017, ale pomyślałem sobie, że to przypadek albo już na starość :wink: gust mi się kaszani.

A jednak to chyba nie był przypadek, a i muzyczny gust nie zwichrował mi się aż tak bardzo. W końcu- wychowałem się na dobrej muzyce...

W sierpniu 2019 miała miejsce premiera piosenki "Dzwony" zaśpiewanej w duecie z Grzegorzem Wilkiem (znanym z takich programów jak: "Jaka to melodia?" i "Twoja twarz brzmi znajomo").
Tekst o nienapuszonej, ale sensownej i patriotycznej wymowie napisał dziennikarz Witold Gadowski, a muzykę skomponował basista Maciej Jeleniewski. Dobra melodia i świetne nagranie.

Z kolei w listopadzie 2019 premierę miał klip "Malowany". To przedsięwzięcie w ramach Roku Stanisława Moniuszki, a zrealizował je zespół pod nazwą "Co-Opera". Do nagrania płyty i klipu zaproszono Natalię Niemen (tu także jako altowiolistkę).

Formacja Co-Opera działa od kilku lat pod patronatem Teresy Żylis-Gary, a jej twarzą jest sopranistka i skrzypaczka Justyna Reczeniedi. Utwory na płytę skomponował Marcin Nierubiec, a teksty napisał poeta Michał Zabłocki (syn aktorki Aliny Janowskiej, pisał m.in.dla Grzegorza Turnaua, Jacka Wójcickiego i Macieja Balcara).

Obie wokalistki- Natalia Niemen i Justyna Reczeniedi- wystąpią pod szyldem "Co-Opera" dziś (wt., 3 XII)- i to dwukrotnie- w programie "Halo Polonia!" w TVP Polonia.

edit: Występ można już obejrzeć na stronie TVP => "Halo Polonia" z 3 XII 8)


PS O połączeniu muzyki pop z symfonicznym brzmieniem i operowym śpiewem-> w audycji red_Nuli Stankiewicz w RDC z udziałem uczestników projektu Co-Opera.
Markovitz
2021-03-27 22:00:10
Dziś TVP Polonia wyemitowała "Szansę na sukces" z piosenkami Cz.Niemena, a ja przeglądając informacje o około-niemenowych wydarzeniach w tej stacji natrafiłem na krótki -> archiwalny program z cyklu Halo Polonia.

Było to :arrow: wydanie zapowiadające dokument filmowy "Sen o Warszawie". Jego pierwszą część wypełnił trailer filmu, a drugą mini-wywiad z Markiem Gaszyńskim, Krzysztofem Magowskim i Tadeuszem Sklińskim.

Niestety- autorowi książkowej DYSKOGRAFII dano najmniej czasu, ale za to reżyser Magowski podrzucił na koniec nie lada ciekawostkę o niewykorzystanych materiałach i zamiarze kontynuacji filmu :)


PS Widzę niezłe "kwiatki" w tym polonijnym wątku z wymianą zdań Maćka i Tadeusza o Niemenie z okresu solowego - m.in. stwierdzenie Macieja : "samodzielne koncerty CN to gra z playbacku".

Jako stały bywalec niemenowych koncertów chcę zaznaczyć, że nigdy nie słyszałem, aby jakiś utwór wybrzmiał dokładnie tak samo podczas recitali granych z użyciem Robotestry.

Różnice często dotyczyły: barw brzmieniowych w podkładzie, solówek granych na żywo, ale również solowych partii wokalnych, a znacznie rzadziej- ścieżek sekcji rytmicznej.

I mimo że Czesław zazwyczaj to cierpliwie tłumaczył, demonstrując możliwości posiadanego sprzętu, to zawsze znalazł się na sali jakiś Maćko, który wołał:

"- Wyłącz tę taśmę!" :?
Markovitz
2023-01-17 12:33:28
Jak pewnie zauważyliście- programów z Niemenem na antenach TVP jest dużo mniej niż w minionych latach.

W ramówce TVP Polonia polecam teleturniej, którego tematem jest Polska bigbitowa.

Tytuł: Giganci historii- emisja w sobotę 21 stycznia 2023 o godz. 7.00 rano.

#bigbit

Jeśli ktoś chciałby przypomnieć sobie "Sposób na Alcybiadesa" to okazja nadarzy się także w TVP Polonia

- w sobotę 28 stycznia o godz. 11.25 (część1) i o 12.25 (część 2).

W ścieżce dźwiękowej można usłyszeć wiele piosenek popularnych w latach 60.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony