Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Przygrywka

Propozycje oraz szkice artykułów do wiki, oraz wszelkie dyskusje dotyczące naszej "niemenopedii".

Filmy: Die Schlussel 2008-02-25 - 2017-09-14 Darek Sieradzki 18 16688
Darek Sieradzki
2008-02-25 21:00:52
Die Schlussel (Klucze)
http://niemen.aerolit.pl/wiki/Die_Schl%C3%BCssel

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Niestety nie znam języka niemieckiego. Z jakiego powodu w filmie pojawia się ta scena z Grupą Niemen?...
Markovitz
2008-02-26 07:30:48
Darek SieradzkiZ jakiego powodu w filmie pojawia się ta scena z Grupą Niemen?...


Student Klaus zabiera swoją dziewczynę imieniem Ric na koncert ambitnej muzyki podczas krakowskich Juwenaliów AD 1972... Studenta ciekawi środowisko akademickie i chłonie kulturę polską w każdym wymiarze.
A jego dziewczyna wprawdzie wie, że ta sztuka ma swój czas, ale podobnie jak kilka innych pań ma muzykę Grupy Niemen w nosie.. Niestety nie czuje bluesa, wierci się, czeka z utęsknieniem na koniec koncertu...
ratajczak bogdan
2008-02-26 11:40:05
Finał wieczoru może i miły, ale ja dalej nie wiem, gdzie miała miejsce realizacja tego koncertu?
To bardziej mnie interesuje. Kraków... kino??? kiedy???

(.)
Darek Sieradzki
2008-02-26 12:31:12
Bardzo dobre pytania. I jeszcze: to była rejestracja specjalnie na potrzeby filmu, czy wykorzystano istniejące nagranie?...
art
2008-02-26 12:45:19
ratajczak bogdanKraków... kino??? kiedy???


jeśli mnie pamięć nie myli - maj 1972, Pod Jaszczurami

a jeśli myli to proszę o poprawienie ;)
Markovitz
2008-02-26 17:09:29
Co do występu Grupy Niemen przed kamerami ekipy filmowców pod wodzą Egona Guntera, to - o ile mi wiadomo - koncert został specjalnie zaaranżowany na potrzeby filmu "Schluessel".
Latem 2005r. miałem przyjemność pokazać fragmenty tego filmu Jo.Skrzekowi (pierwszy raz po latach) i Jego rodzinie. Lider SBB nie pamiętał za wiele, więc trzeba uważniej przyjrzeć się scenie koncertu...

Ludzie na sali raczej nie wyglądają na typową publiczność imprezy odbywającej się w ramach studenckich juwenaliów, a więc to pewnie statyści. Widzimy chyba salę jakiegoś kina (uwaga na drzwi).. Kino KIJÓW ? Może Maciek pamięta ?

W filmie "Schluessel" jest więcej interesujących scen, w tym sfilmowana w sposób iście dokumentalny procesja z Kościoła na Skałce w święto Św. Stanisława, czyli dokładnie w dniu 8 maja 1972r.

Proszę o odnotowanie, że w tym długim orszaku duchownych Wasz bystry obserwator - Markovitz wypatrzył biskupa krakowskiego Karola Wojtyłę :idea:

Natomiast w scenie studenckich harców oprócz debiutującego na ekranie Jerzego Stuhra można dostrzec poetów : Ernesta Brylla i Stanisława Barańczaka 8)
Markovitz
2008-03-10 21:57:17
W jednej z początkowych scen wykorzystano króciutki fragment płytowej wersji "Bema pamięci żałobny rapsod", a w jednej z końcowych scen wysłuchać można koncertowej wersji utworu "Com uczynił" (niestety również tylko we fragmencie).
Darek Sieradzki
2008-03-22 12:52:21
Moderacja: przepychanki nie związane z tematem przeniesione do śmietnika.
ratajczak bogdan
2008-05-14 17:44:53
Markovitz
W filmie "Schluessel" jest więcej interesujących scen, w tym sfilmowana w sposób iście dokumentalny procesja z Kościoła na Skałce w święto Św. Stanisława, czyli dokładnie w dniu 8 maja 1972r.


Marku chyba jednak należy zweryfikować i miejsce procesji, i tę datę na 15 maja 1972 roku (wtedy przypadała niedziela), albowiem 8 maja przypadał w poniedziałek. Zatem zgodnie z tradycją:

W I niedzielę po święcie św. Stanisława - przypadającym 8 maja - odbywa się procesja z relikwiami świętego z Katedry Wawelskiej do Kościoła św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa na Skałce w której bierze udział Episkopat Polski, przedstawiciele duchowieństwa, zakonów i laikatu.
*

Proszę zapamiętać, że to ja - bystry niedowiarek - sprostowałem tę informację. :D
*n.p. Wikipedia

(.)
angur
2008-05-14 20:39:32
ratajczak bogdanMarku chyba jednak należy zweryfikować i miejsce procesji, i tę datę na 15 maja 1972 roku (wtedy przypadała niedziela), albowiem 8 maja przypadał w poniedziałek.

Bogdanie, probowalem i na trzezwo i po pijaku ale nijek mi nie wychodzi zeby 8 maja bylo w poniedzialek a 15 w niedziele. No ale taki tylko ze mnie niedowiarek...
Domin189
2008-05-14 20:52:14
Racja ;) 14 maja jest niedzielą :D
ratajczak bogdan
2008-05-15 08:55:20
angur
Bogdanie, probowalem i na trzezwo i po pijaku ale nijek mi nie wychodzi zeby 8 maja bylo w poniedzialek a 15 w niedziele.


Cały problem w tym, że ja zaczynałem na trzeźwo, a kończyłem pijany (ze szczęścia), a jak wiesz "Szczęśliwi z miasta T." godzin, a tym bardziej dni (dokładnie) nie liczą. :D
Oczywiście masz rację niedziela wówczas przypadała 14 maja.

Ps. Dobrze, że są jeszcze takie Marki-niedowiarki :D Inaczej dalej tkwilibyśmy w "błędnym błędzie".

(.)
Markovitz
2010-03-06 00:22:38
Premierowa emisji w TVP Polonia nie została poprzedzona słowem wstępnym. Nawet w spotach zapowiadających cykl Kino sąsiadów - nie wspomniano o występie Niemena w tym filmie.

Muszę przyznać, że fabuła z polskimi dialogami wreszcie mnie zaintrygowała. Wprawdzie nadal uważam, że sceny dokumentalne (w tym koncert Grupy Niemen) są największym walorem tej produkcji, ale odkryłem, że fabuła o problemach uczuciowych między dwojgiem ludzi z różnych środowisk ma też odcień z lekka ..dysydencki, a to za sprawą jednej z ostatnich scen, w której przytłoczony tragedią osobistą bohater lekceważy przyjazd do Krakowa samego tow.Castro (!)

A wracając do Niemena- może teraz uda się ustalić, w jakim miejscu nagrano scenę koncertu :?:
ratajczak bogdan
2010-03-06 09:01:23
Markovitz A wracając do Niemena- może teraz uda się ustalić, w jakim miejscu nagrano scenę koncertu :?:

Już we wtorek 26 lutego 2008 roku o godzine 12:40 jako pierwszy z forum poruszyłem ten problem:
ratajczak bogdanFinał wieczoru może i miły, ale ja dalej nie wiem, gdzie miała miejsce realizacja tego koncertu?
To bardziej mnie interesuje. Kraków... kino??? kiedy???

:arrow: Tutaj można o tym przeczytać :arrow: viewtopic.php?f=15&t=1562 (trzeci post od góry).
Minęły DWA LATA, a dpowiedzi niestety nadal brak i jak znam życie, długo potrwa, aby kogoś z Krakowa problem zainteresował na tyle, aby zechciał rozwiązać tę zagadkę.
A nagroda w postaci niekwestionowanego splendoru należnemu odkrywcy niewiadomego...czeka!

(**)
Maciek
2010-04-02 19:42:04
ratajczak bogdan długo potrwa, aby kogoś z Krakowa problem zainteresował na tyle, aby zechciał rozwiązać tę zagadkę.
(**)


Gdybym miał zdjęcie wejścia lub sprzed obiektu...
Jurek
2012-07-19 07:02:16
Klucze, widziałem ten film kilkakrotnie. Jak to było , ludzie kultury w Niemczech podejmują decyzję , jadą do Polski, nakrecić film, zobaczyć na własne oczy co to za kraj , co się tu dzieje , i co. Dwa wydarzenia zostały pokazane w tym filmie, obrzęd katolicki z Karolem Wojtyłą i koncert Czesława Niemena z zespołem. Wtedy , w tych czasach , Niemcy zdecydowali się pokazać na filmie co to się w Polsce dzieje. Takie awangardowe koncerty , takie historyczne wydarzenie w dziejach Polski , procesja z Biskupem z Krakowa , który został Papieżem katolickim. Ludzie kultury z Niemiec dostrzegli tych ludzi , Karola Wojtyłę , Czesława Niemena i udokumentowali w filmie, wrócili do swojego kraju i pokazali co się dzieje w Polsce .
Na niemieckim filmie mogę zobaczyć co się w Polsce działo w tym roku.
Ludzie kultury z Niemiec udostępnili Polakom , aby na filmie można zobaczyć Karola Wojtyłę przed wyborem na urząd w Rzymie, i koncert Grupy Niemen. Koncert Grupy Niemen został zaaranżowany przez Niemców, taka okazja , pobyt w Krakowie, atrakcja , po to Niemcy przyjechali do Polski , aby zobaczyć i pokazać to co w Polsce sie dzieje. Nawet , gdy się nie dzieje, proszę , Niemcy zorganizowali koncert , zarejestrowali i można zobaczyć , usłyszeć.
Rejestracja porządnie zrealizowana, koncert Grupy Niemen .
Pozdrawiam
Jurek
miro
2012-07-30 20:36:15
Czy ktoś może mi przesłać namiary na ten film ? Nie widziałem go...
Jurek
2012-10-01 12:28:43
Jest szansa , telewizja Kultura, Kino Polska, telewizja Polonia powtarzają co jakiś czas emisje filmów z muzyką , udziałem Czesława Niemena. Myślę , ten film będzie można obejrzeć na ekranach telewizorów. Taka dokumentacja dziejowych wydarzeń w historii Polski, obrzęd katolicki z udziałem Karola Wojtyły przed wyborem na urząd papieski i koncert Grupy Niemen w Polsce.
Pozdrawiam
Jurek
Markovitz
2017-09-14 14:45:10
Cytat z niemenowego "Rapsodu" pojawił się w filmie "Klucze", ale inny cytat z tego utworu- tyle że z części chóralnej- został użyty w nieco wcześniejszym filmie Egona Günthera => "Der Dritte" - w polskich kinach wyświetlany pod tytułem "Ten trzeci".

W związku z wiadomością o śmierci niemieckiego reżysera, niech to będzie taki nasz hołd- in memoriam.
Egon Günther-Der Dritte.jpg Egon Günther-Der Dritte.jpg | Komentarz: Egon Günther (30 III 1927- 31 VIII 2017)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Przygrywka | górę strony