Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Farida w Radio dla Ciebie i w Muzycznej Jedynce 2010-10-08 - 2010-10-27 Ewa 20 8169
Ewa
2010-10-08 15:15:39
Wprawdzie jest już ogłoszenie w topicu o Faridzie, ale wrzucę jeszcze tu, żeby nie przegapić.

Niedziela 10.10. między 17-18, Radio dla Ciebie - Farida pojawi się w audycji Marka Gaszyńskiego.

Środa 13.10., ok.godz. 13.00 Farida oraz piątek 15.10. między 12.30 a 15.00 - Farida gościem Marii Szabłowskiej w Muzycznej Jedynce (pr.I PR).
Ewa
2010-10-10 16:21:53
Wiele mądrych i ważnych słów powiedziała dziś Farida w Radio dla Ciebie. Niestety nie mogę tego samego powiedzieć o prowadzącym audycję Marku Gaszyńskim, który robił wrażenie zupełnie nieprzygotowanego do tej rozmowy. Niektóre jego pytania były wręcz żenujące... :?
Tadeusz
2010-10-10 18:26:45
Ewo, możesz napisać w paru zdaniach o wypowiedziach Faridy?

Ewa napisała o Marku Gaszyńskim:
... robił wrażenie zupełnie nieprzygotowanego do tej rozmowy. Niektóre jego pytania były wręcz żenujące.

Gaszyńskiemu wydaje się jest marką i nie musi się starać, a on jest tylko Markiem :lol:
Ewa
2010-10-10 22:50:16
TadeuszEwo, możesz napisać w paru zdaniach o wypowiedziach Faridy?

Ale Ty przecież słuchałeś. :wink:
Sporo mówiła o Niemenie i o tym, że trzeba robić wszystko, żeby podtrzymywać pamięć o nim, wydawać płyty, grać jego utwory w radio, żeby młodsze pokolenia słuchaczy też mogły je poznać. Mówiła, że we Włoszech tak właśnie dba się o pamięć o ich wybitnych artystach, nawet, jeśli byli dużo słabsi od Niemena. My mieliśmy szczęście mając tak wyjątkowego artystę.
Wspomniała też o tym, że pisze książkę o swoim życiu...
Stach
2010-10-11 05:34:47
Ewa
Sporo mówiła o Niemenie ...
... i to jest właściwa droga, której pokonanie można podzielic na etapy. :idea:

Ewa napisała:
"...żeby podtrzymywać pamięć o nim, wydawać płyty, grać jego utwory w radio, żeby młodsze pokolenia słuchaczy też mogły je poznać."

Otóż po wszelkiego typu wykonaniach utworów Niemena przez mniej lub bardziej uzdolnionych naśladowców Niemena doszedłem do podobnego wniosku. Odtwarzac przede wszystkim zasoby muzyczne , które wykonuje sam Mistrz. A młodym niech służy jako znakomity przykład drogi artystycznej.

Ewa... we Włoszech tak właśnie dba się o pamięć o ich wybitnych artystach...

Podobnie zresztą jak Cyganie (Romowie) dbali o M.Burano.
Powtórzę za Poetą:" Polacy to wspaniały naród, ale beznadziejne społeczeństwo" :?
Tadeusz
2010-10-11 06:43:15
Farida zapytana o miejsce zamieszkania odpowiedziała Markowi Gaszyńskiemu, że mieszka w Taorminie. Jest to miasteczko na Sycylii położone na wysokiej skale. Jego wąskie uliczki i widoki na podnóża góry, na której jest położone, są prześliczne, a liczne kafejki, stylowa zabudowa - typowa dla południa Europy - i stragany z pamiątkami oraz rzesze turystów z całego Świata sprawiają niepowtarzalny klimat.
Taormina - widok z autostrady. Fot. Tadeusz Wójcik, wrzesień 2010.jpg Taormina - widok z autostrady. Fot. Tadeusz Wójcik, wrzesień 2010.jpg | Komentarz: W tak górzystym kraju ludzie osiedlają się nawet na pionowych skałach. Przykładem jest Taormina, przepięknie położone i piękne miasteczko- miejsce zamieszkania Faridy
Jedna z uliczek Taorminy, Fot. Tadeusz Wójcik, wrzesień 2010.jpg Jedna z uliczek Taorminy, Fot. Tadeusz Wójcik, wrzesień 2010.jpg | Komentarz: Po tej uliczce z pewnością przechadza się czasami Farida.
Ewa
2010-10-11 09:36:18
Miejsce, w którym mieszka Farida, jest naprawdę niesamowite.

Fajnie, że mogłeś tam być, Tadeuszu i zrobić te piękne fotki. :)
Tadeusz
2010-10-11 14:11:16
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2010-10-11 14:11:16 przez Tadeusz
Klimat Sycylii powoduje, że ludzie są dla siebie życzliwi, nie ubolewają nad swoim losem, nie zazdroszczą innym sukcesów i zawsze starają się podkreślić dokonania swoich współrodaków. Wyczułem w głosie Faridy smutek z powodu marazmu, a właściwie hibernacji, w popularyzacji Niemena wśród młodszego pokolenia i w utrwalaniu pamięci o dokonaniach tego Artysty. Wydaje mi się, że ona nie potrafi tego pojąc. Wcale się nie dziwię, bo będąc tam przekonałem się naocznie, że niewiele trzeba, aby cieszyć się z życia, z muzyki, z dobrej kuchni; dosłownie ze wszystkiego - w przeciwieństwie do naszego podejścia do spraw ziemskich, gdzie też niewiele trzeba, aby uprzykrzyć komuś byt , np. poprzez blokowanie wszelkich inicjatyw i potrząsanie szabelką na korytarzach sądowych zupełnie bez powodu, ot tak, w myśl przysłowia - "na złość mamie odmrożę sobie uszy".
Że też północny klimat aż tak potrafi wyprostować pofałdowane przez ewolucję zwoje mózgowe!!!

PS "Kiszenie" wartościowych nagrań to nie tylko specjalność znanej nam Damy, znam jeszcze kogoś, kto postępuje podobnie. Ale o tym na PW. Zapraszam.
Tadeusz
2010-10-11 14:30:25
Forma, jakiej użył MG w wywiadzie z Faridą, woła o pomstę do nieba.
W trakcie wywiadu powinien zwracać się bezpośrednio do Faridy - a on co robił ?
A no, zwracał się do tłumaczki: niech ona powie ( Farida) - kiedy poznała Niemena ?
Przypomina mi to formę: "niech Jan zgasi ten kandelabr, hrabia idzie spać".
Nie trzeba znać języka żeby zorientować się, że prowadzący wywiad popełnia, łagodnie mówiąc, faux pas.
Dodam jeszcze, że wywiad ten przypominał przesłuchanie w organach ścigania...
Zupełny brak obycia...
Ewa
2010-10-12 08:13:58
Jeszcze raz podaję godziny występu Faridy w Muzycznej Jedynce, ponieważ nastąpiła zmiana:

Środa, 13.10. godz. 13.20

Czwartek 14.10. godz. 14.00
Romuald Juliusz Wydrzycki
2010-10-12 12:33:25
Moze i ja sie wreszcie odezwe bo mimo ze szkoda oczu to jestem na biezaco .
Rodzinnym miastem Faridy w ktorym wiekszosc czsu przebywa jest Catania u podnoza Etny , goracego wulkanu jak ... Przepiekne duze wspaniale miasto nad brzegiem morza .
Taormina jest wyzej i bardziej na polnoc z przepieknym antycznym amfiteatrem .
Moge i ja sie mylic ale nie w tym ze w obu tych miejscach bajecznych bylem przed laty i mimo nocnych wloczeg nic zlego na tej Sycylii sie nie stalo . :)
Tadeusz
2010-10-12 13:56:34
Skoro RJW wspomniał o Etnie i starożytnym amfiteatrzete, to na fotkach relacja naocznego świadka - z Etny i starożytnego amfiteatru
Etna ma wysokość 3340m npm. Ostania erupcja wystąpiła 6. listopada 2009 roku. W 1669 roku wybuch Etny zniszczył Catanię- miejsce urodzenia Faridy
Jeden z kraterów Etny. Fot Tadeusz Wójcik, wrzesień 2010.jpg Jeden z kraterów Etny. Fot Tadeusz Wójcik, wrzesień 2010.jpg | Komentarz: Podłoże jest ciepłe. Po kilku minutach stania w bezruchu czuje się ciepło w podeszwach butów.
U szczytu Etny. Fot. Tadeusz Wójcik, wrzesień 2010.jpg U szczytu Etny. Fot. Tadeusz Wójcik, wrzesień 2010.jpg | Komentarz: Wspiąłem się na wys. ok 3060 m npm, do szczytu pozostało ok. 280 m, ale wszelkie przewodniki turystyczne nie zalecają podejmowania się dalszej wspinaczki.
Taormina-starożytny teatr.  Fot. Tadeusz Wójcik, wrzesień 2010.jpg Taormina-starożytny teatr. Fot. Tadeusz Wójcik, wrzesień 2010.jpg | Komentarz: Czuje się powagę starożytnej historii. Wyobraźnia podpowiada, że za chwilę rozpoczną się tutaj walki gladiatorów. Niestety, to tylko wyobraźnia...
Ewa
2010-10-12 16:23:38
Niestety nie będzie Faridy w czwartkowej audycji Marii Szabłowskiej i to nie z winy Faridy...

Pozostaje więc tylko jutrzejsza audycja w Muzycznej Jedynce o 13.20.
GraCja
2010-10-14 18:52:51
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2010-10-14 18:52:51 przez GraCja
Matuś jedyna :!: . Słucham tej audycji - rozmowy wyjątkowej - Faridy w PR I i jestem po prostu w szoooku.
( Co jo godom, toż to w Radio dla Ciebie,...nie w PR I,...tam była zaproszona w środę)
Taż to starorusofobistyczne zwracanie się do kogoś w trzeciej osobie...
nawet po staropolsku było to zwracanie się z godnością i szacunkiem...
a tu po prostu po prostacku...pa perelowsku tawariszczu...niech no powi...
PRZESŁUCHANIE :!:
Pan Marek Gaszyński, który nie ma dziś piętnastu lat, a nie potrafi profesjonalnie odnieść się do piosenkarki, którą znamy już ok 40 lat. Nie potrafi się dopasować ani do toku rozmowy, ani przed audycją ustalić, jak ma się zwracać do tej, jakże otwartej wydaje mi się do ludzi kobiety, która szanuje i nawet kocha Polskę.
Pan Gaszyński wykazał zero gracji, wyczucia i tolerancji dla... kimkolwiek byłaby ta kobieta. No, chyba, że tak jak On napuszoną matroną...albo i coś mi się wydaje, że występuje tu już nawet nie tylko z grzeczności, ale że ktoś musi...Ją w końcu przyjąć ...wypadałoby ...tak przez kratki...z daleka...aby jej pokazać, gdzie się ją ma...i co niektórzy myślą o Jej pojawieniu się w Polsce i deptaniu po śladach Niemena...
Jakże śmiała się tu zjawić... :shock: ...ale skoro ktoś tam zaprosił....kazał przyjąć...to niech będzie...
Jak dla mnie to od razu rzuca się w oczach narzucony dystans ...i kiczowatość godności i szacunku Pana Gaszyńskiego...niby takiego uznanego już za PRLu, a może raczej w PRLu prezentera :shock: ...niech ona powie...:twisted: ...no gdyby tak na mnie trafił, to juz by leżał jak pies Pluto pod ławeczką...
"niech powie, gdzie się urodziła...czy Polacy wiedzą, gdzie ta Sycylia, Catania...no CO KROK, TO SZOK... :shock:
No!...chyba, że ktoś więcej maczał w tym paluszki, aby pokazać Faridzie, jak ją tu (niektórzy) postrzegają i oczekują...
Najważniejsze, jak się zaczęła i zakończyła historia z Niemenem, no szkoda, że nie zapytał ile razy spali w tym samym ...hotelu...
no pewnie, gdybym ja pytała, nie byłoby w tym nic dziwnego...ale Gaszyński?...szuka sensacyjności w tamtej starej znajomości. :?:
No takiego przesłuchania nigdy bym się po pewnych osobach nie spodziewała!
Muszę znaleźć jakieś forum albo stronę radia z księgą gości i zamieścić swoje zdanie na temat tejże audycji, bo to obciach dla Polaków, przez takich czereśniaków
No pięknie, Panie Mareczku...dałeś Pan takiego smroda, że wszelkie "zaciszniki fotelowe" padają!

MG :"Jak się zakończyła historia znajomości z Niemenem"
Farida: "Ona się nigdy nie zakończyła i myślę, że nigdy się nie zakończy"
MG :"No tak, To teraz spytam, to dlaczego potem już oni nie występowali razem?"
Farida po dłuższej zadumie i z ciężkim sercem powiedziała: "Nie mogę odpowiedzieć"
To jest klasa! ponad tych maluczkich! Ale widać, że głos Faridy bardzo posmutniał...jakby zabolał...

MG :Czy Niemen dobrze śpiewał po włosku?
Farida: Bellisimo! Pięknie, lepiej nawet niż Włosi
...
M Gaszyński: Radio dla Ciebie, gdzie dla słuchaczy była to przyjemność spotkać się z kimś, kto dotychczas był tak mało znany :shock: , bo niewiele nagrań mamy Faridy...(odpowiedz sobie panie MG dlaczego!)
ale z drugiej strony był znany poprzez znajomość z Niemenem... :shock: :oops:

...no wypadało by Mu tylko przetrzeć pamięć, że Farida wyśpiewała kilka przebojów i to one rzucały jej blask poprzez efektowne, pełne egzaltacji i wigoru , a zarazem jakże namiętne ich wykonywanie.
Staryś już panie MG i sklerosis oryginalis..

Dobrze, że był tam pan Skiliński i od razu słychać, choć rzadko, jego zdecydowany szacunek i bezpośredniość do Faridy.

A to ci przygasł nam Gaszyński...jak wypalona świcka. :mrgreen:

To raczej było ciężkie, niegodne przesłuchanie, niż wywiad, czy spotkanie...

Następna audycja w środę zawierała podobne utwory, pytania i konkluzje...nic nowego nie wniosła.
Ewa
2010-10-14 19:08:18
GraCjaMatuś jedyna :!: . Słucham tej audycji - rozmowy wyjątkowej - Faridy w PR I i jestem po prostu w szoooku.

Rozmowa, o której piszesz, miała miejsce w Radio dla Ciebie, a nie w Jedynce.

Prowadzący wczorajszą rozmowę z Faridą w Jedynce Paweł Sztompke też specjalnie się nie popisał. Okazało się, że dla redaktora Sztompke utwory Faridy są zbyt trudne. :?
GraCja
2010-10-14 19:13:23
Oczywiście, z tego szoku namieszałam i to najlepszy dowód :D
hej
2010-10-15 17:46:57
witam,

jechałem wczoraj samochodem i słuchałem tej audycji z Faridą. Bardzo spodobała mi się ta piosenka o żołnierzu z Zatoki Perskiej. Czy znacie może jej tytuł? Szukam dziś w necie i nie mogę znaleźc jej...
Ewa
2010-10-15 20:52:19
hejwitam,

jechałem wczoraj samochodem i słuchałem tej audycji z Faridą. Bardzo spodobała mi się ta piosenka o żołnierzu z Zatoki Perskiej. Czy znacie może jej tytuł? Szukam dziś w necie i nie mogę znaleźc jej...


Witaj Heju!
W necie chyba nie znajdziesz tej piosenki, ale możesz jeszcze raz posłuchać audycji z Muzycznej Jedynki. :)
Piosenka nosi tytuł "I Love You Peter".

P.S.
Samą piosenkę znajdziesz pod tym linkiem.
GraCja
2010-10-15 22:19:24
EwaNiestety nie będzie Faridy w czwartkowej audycji Marii Szabłowskiej i to nie z winy Faridy...

Pozostaje więc tylko jutrzejsza audycja w Muzycznej Jedynce o 13.20.

Tak się zastanawiam, dlaczego spotkanie zostało odwołane z artystką, która przybyła do Polski chyba właśnie po to, by póki żyje poopowiadać, powspominać stare dzieje, jak to za czasów PeReLu bywało się tu i tam, uzupełnić właśnie różne szczegóły z zakulisowych zmagań, tremy, sytuacji...
tylko wypadałoby przygotować odpowiedni wywiad i zaproponować jakiegoś konkretnego rozmówcę...
Cóż...sypią się już tamte roczniki i po nas też już wkrótce zostanie tylko ...szary pył...
ani uroda, ani życie nie trwa w nieskończoność, więc tym bardziej powinno się zachowywać to,
co człowiek dla innego człowieka utworzył.
Nikt nie jest przecież niczyją własnością, a tym bardziej jego dzieła.
One na zawsze są przynależne swoim autorom...

reszta to tylko śmieszność...
hej
2010-10-16 08:40:35
Ewa
hejwitam,

jechałem wczoraj samochodem i słuchałem tej audycji z Faridą. Bardzo spodobała mi się ta piosenka o żołnierzu z Zatoki Perskiej. Czy znacie może jej tytuł? Szukam dziś w necie i nie mogę znaleźc jej...


Witaj Heju!
W necie chyba nie znajdziesz tej piosenki, ale możesz jeszcze raz posłuchać audycji z Muzycznej Jedynki. :)
Piosenka nosi tytuł "I Love You Peter".

P.S.
Samą piosenkę znajdziesz pod tym linkiem.


Dzięki serdeczne, ta piosenka ma MOC :shock:
Tadeusz
2010-10-27 14:11:41
Ewa napisała:
Okazało się, że dla redaktora Sztompke utwory Faridy są zbyt trudne. :?


Jak to skomentować? A, no tak: jaki Sztompke, taka muzyka.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony