Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Małgorzata Niemen w PR1 Polskiego Radia 2008-06-29 - 2009-03-25 Domin189 31 10735
Domin189
2008-06-29 12:46:30
Dziś od ok. 14:00 trwała audycja poświęcona Czesławowi Niemenowi - żona, Małgorzata, opowiada o muzyce, której słuchał mąż oraz o nowej składance, pt. "Spiżowy krzyk".

FRAGMENT AUDYCJI
czas trwania: 19:24
jakość: mp3 112kbit/s




Czego nie udało mi się nagrać:

- rozmowa o S. Sojce i wykonanie jego utworu;
- wiersz Niemena odczytany przez żonę (odpowiedź na wiersz Herberta bodajże :?:);
- rozmowa o "czarnej muzyce" i trójce wielkich: Ray Charles, Ottis Redding, McPhatter.
Ewa
2008-07-07 12:20:38
Parę minut temu rozpoczęła się w Jedynce "Muzykomania" z współprowadzącą Małgorzatą Niemen. Kolejne audycje codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 14-17.
ratajczak bogdan
2008-07-09 14:09:41
Zastanawiająco mało komentarzy na temat tej ciekawej i pouczającej audycji!!!
Pani Małgorzata z wielką swobodą włączyła się w promocję płyty "Spiżowy krzyk", ale przecież nie tylko. Wraz ze Zbigniewem Krajewskim wspomina, dzieli się refleksjami, czasami bardzo osobistymi.
Ciepło, ze swoistym poczuciem humoru, nie boi się rozmowy na żywo, małych kiksów słownych i merytorycznych, które zapewne wychwytujemy. Ale jest to podane w sposób naturalny i świadomy tych małych kiksów udziału w audycji nadawanej "live".
Wiele nagrań wybiega poza lansowaną płytę. Można usłyszeć np. nagrania z LP "Samarpan" nagranego przez Czesława z Sławkiem Kulpowiczem, nagrania z płyty "Kurylewicz/Warska/Niemen"...
Są liczni goście, wspominający Niemena prywatnie - właśnie zakończyła swą wypowiedź Hanna Mari Giza. Przypomniano przy okazji fragment jej wywiadu z Niemenem z 2000 roku.
Będą kolejni goście, warto posłuchać ich wypowiedzi, bo nieczęsto zdarza się taki tydzień w POLSKOM RADIU!
Tylko się cieszyć, że tak można.
Tyle Niemena, a my milczymy. O co chodzi?

(.)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-07-09 14:40:23
Staramy sie milczec , bo o to sa ciagle /apele .../ .
Jak sie audycji nie sluchalo /proby byly/ to latwiej jest nic nie pisac /na ziarneczkach piasku/ bo nie slyszac , nie czytajac nie jest sie prowokowanym . :wink:
ratajczak bogdan
2008-07-09 14:50:10
Romualdzie, cieszę się, że jednak słuchasz.
Pięknie o Czesławie wypowiadali się już Hirek Wrona,
Włodzimierz Korcz, a właśnie z zachwytem i samych superlatywach mówił o poznaniu Czesława i drodze przez niego wyznaczonej - Staszek Soyka.
Bez prowokacji. :D

(.)
Dasza
2008-07-09 15:25:28
Dzisiaj po raz pierwszy udało mi się posłuchać audycji w całości.

Tydzień poświęcony Czesławowi Niemenowi w radiowej jedynce to naprawdę świetna sprawa.
Zezowata bieda, Dobranoc, Mój psalm - to utwory, które nieczęsto można usłyszeć na antenie radiowej.
Z przyjemnością posłuchałam opowieści Hanny Marii Gizy i Staszka Sojki o Niemenie oraz ... Raya Charlesa.
Na piątek zapowiedziany jest gość-aktor, który będzie czytał wiersze.
Czy będzie to Daniel Olbrychski?
ratajczak bogdan
2008-07-10 11:34:42
Nie wiem co będzie w dzisiejszej audycji "Muzykomania" w programie I PR (godz.14-16) z udziałem Małgorzaty Niemen, ale warto posłuchać, bo nigdy nic nie wiadomo.
A z takimi wypowiedziami, dotyczącymi Niemena, z jakimi mieliśmy dotychczas do czynienia nie spotykamy się zbyt często.
Kto wiedział o kresowym pochodzeniu i związkach prywatnych Czesława z Giną Komasą? Kto znał kulisy znajomości Niemena z Marią Gizą? Kto wiedział o pochwałach jakie z ust Czesława usłyszał Mieczysław Korcz? A znajomość ze Staszkiem Soyką, H. Wroną...?
Kto następny?
Dasza chyba trafiła - będą zapewne recytacje poezji Czesława Niemena i to na najwyższym poziomie - taki bowiem gwarantuje Daniel Olbrychski.
I do tego wiele rzadko prezentowanych na ogólnopolskich antenach nagrań Niemena oraz krótkie retrospektywne "migawki" z życia, opowiadane przez Panią Małgorzatę.

(*)
ratajczak bogdan
2008-07-10 12:42:08
Już wiem co zawiera dzisiejszsze wydanie "Muzykomanii".
W audycji gościć będą: Krystyna Gucewicz, Małgorzata Zalewska oraz Maria Karwowska, Błażej Sroczyński i Monika Wolińska.
A zatem szykuje się kolejna porcja ciekawych wspomnień o Niemenie.

(*)
Ewa
2008-07-11 12:45:52
Ci, którzy nie mogli słuchać radiowej Jedynki, mogą zobaczyć fragmenty audycji na video.
ratajczak bogdan
2008-07-11 13:13:34
W dzisiejszej popołudniówce "Jedynki" było już kilka nagrań Czesława ("Cała w trawie", "Człowiek jam niewdzięczny"), ale były też wspomnienia o wujku Czesława - Józefie - ze Świebodzina, o wspólnych podróżach Małgorzaty z zespołem Aerolit na trasie po ZSRR i NRD w drugiej połowie lat 70-tych.
Będą zapewne i inne wspomnienia, i nagrania (właśnie nadawany jest utwór "Jednego serca"), i... goście:
Daniel Olbrychski i Roman Radoszewski.
Roman jak zwykle w swoim stylu podjął się próby ogólniejszej analizy przyczynowo-skutkowej i rangi dokonań Czesława, sięgając przy tym do mniej znanych przykładów muzycznych: "Przecież nas wita" oraz "Modlitwa o niepodległość" z filmu B. Poręby Polonia Restituta.
Ps. Miłym akcentem było ciepłe pozdrowienie Małgorzaty, skierowane specjalnie do Piotra.
W końcu role się odmieniły i Piotr otrzymał podziękowanie za wieloletnie działania promujące dokonania Czesława.


(*)
Ewa
2008-07-11 15:13:06
Słuchałam uważnie audycji "Muzykomanii" od poniedziałku do piątku. Cieszę się, że w końcu zaprezentowano jakieś szersze spectrum dokonań Niemena, zwłaszcza, że w Jedynce do tej pory grano głównie jego przeboje z lat 60-tych.
Muszę przyznać, że pani Małgorzata całkiem nieźle sobie poradziła z rolą współprowadzącej audycję, a także zaprosiła do studia kilku naprawdę ciekawych gości.
Szkoda tylko, że wybierając nagrania z różnych płyt, całkowicie pominęła progresywne dokonania Czesława, a przecież był to bardzo ważny okres w jego twórczości z wielką szansą na światową karierę. Myślę, że można było zaprezentować chociażby "Baby M." albo jakiś inny kawałek z "Mourner's Rhapsody".
Tego najbardziej mi zabrakło...
ratajczak bogdan
2008-07-11 16:56:42
Ewa Myślę, że można było zaprezentować chociażby "Baby M." albo jakiś inny kawałek z "Mourner's Rhapsody".
Tego najbardziej mi zabrakło...


Ewo, tego faktycznie brakowało. Zwłaszcza, że "Mourner's Rhapsody" jest wydana na CD legalnie i z pewnością jest w zbiorach prywatnych pani Małgorzaty.
Nie można jednak wymagać wszystkiego, a program i tak był bardzo obfity, dla mnie osobiście ciekawy, poprzez interesujące wypowiedzi współautorki audycji i plejady jej znakomitych gości.
Cieszę się, że przegląd muzyczny był w miarę szeroki, a brak nagrań z okresu CBS spowodowany był chyba głównie konsekwencją trzymania przyjętej linii embarga na nagrania GTR.
Można było wprawdzie sięgnąć po płyty analogowe, ale w dobie cyfry...
Mogę to zrozumieć.

(*)
Dasza
2008-07-11 18:31:51
Szkoda, ze ten tydzień z Niemenem już się skończył.
Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości znów doczekamy sie w Jedynce takiego tygodnia, np.z okazji wydania boxu "Niemen a pomieszane jezyki".
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-07-11 18:53:23
Chciałem sprostowac że ten "wujek" Józef to mój ojciec , a dla Czesława był stryjkiem , a nie wujkiem .
Kompilację graficzną jego portretu , jako grafikę prezentowałem w Opolu na Uniwersytecie w ubiegłym roku .
Był tam wyrażny podpis Stryj Józef . To tylko tyle . :?
Kazimierz Wlekły
2008-07-22 07:23:34
24. lipca w Nocnych Spotkaniach gościem będzie Małgorzata Niemen: http://www.polskieradio.pl/ramowka/audycja.asp?a=97974
Markovitz
2008-07-28 20:42:31
Do 3 VIII trwa plebiscyt w radiowej Jedynce na najlepszą prowadzącą lipcowe audycje Muzykomanii.

Kilka razy słyszałem w tej roli panią Małgorzatę Niemen i muszę stwierdzić, że w rozmowach z Wł.Korczem i H.Wroną poradziła sobie naprawdę dobrze (Jedynka PR :arrow: podcasty).

Ja jednak oddałem głos na panią Frąckowiak, bo udało jej się nawiązać bardzo dobry kontakt ze słuchaczami. Troską pani Haliny było spełnienie życzeń fanów - stąd np."Wodo, nasza wodo"...

Dosłownie zastygałem w codziennej gonitwie, aby w duchocie popołudnia wyłowić kilka zdań ujmujących życzliwością
:)
ratajczak bogdan
2008-08-04 15:06:29
MarkovitzDo 3 VIII trwa plebiscyt w radiowej Jedynce na najlepszą prowadzącą lipcowe audycje Muzykomanii.


Dzisiaj po godzinie 14:00 - Anna Treter - wokalistka grupy Pod Budą złożyła gratulacje na ręce zwyciężczyni plebiscytu słuchaczy na "Lipcową Muzykomaniaczkę Programu I" - Małgorzaty Niemen-Wydrzyckiej.
Pani Małgorzata skromie podziękowała w imieniu swoim i oddała ukłon w stronę Czesława, dziękując wszystkim głosującym na jej kandydaturę za "życzliwą pamięć o Niemenie".
Skromną uroczystość ogłoszenia wyników zakończył "Sen o Warszawie".
Szkoda, że nie skorzystano z JAKIEJKOLWIEK mniej znanej propozycji Czesława Niemena z albymu "Spiżowy krzyk".
Byłoby to spięcie tego czasu promocji jakąś sensowną klamrą.

(*)
Markovitz
2008-08-06 18:11:21
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2008-08-06 18:11:21 przez Markovitz
Na stronie Jedynki zamieszczono wyniki głosowania. Przewaga niewielka, ale jednak się zaznaczyła.

Jest taki utwór Namysłowskiego - Nie mniej niż 5 %... :)

No cóż .. wypada złożyć gratulacje zwyciężczyni i fanom, którzy głosowali .

edit 12 VIII > O wynikach tego plebiscytu i o planach wydawniczych można przeczytać w wywiadzie z panią M. Niemen na stronie empiku
ratajczak bogdan
2008-08-06 22:12:02
Markovitz
Jest taki utwór Namysłowskiego - Nie mniej niż 5 % :)

Marku proszę - więcej ani słowa, bo już zaczynam sie gubić w domysłach: cy to blues cy nie blues?
Pewne sprawy są nie do opisania. Ale w to mi graj. Czasami czuję się jak smutny Jasio, zwłaszcza po perturbacjach, gdy chrząszcz brzmi w trzcinie, a straszna Franka popada w rozpacz, niczym Lola pijąca miód, a wokół trwa winobranie. Pomaga mi wówczas grana na fujarce siódmawka, bo jestem (i powiem to bez wyciszenia) jak ta zabłąkana owieczka, która wie, że jak nie ma szmalu to jest łaź.
Jest to pierwsza przymiarka do napisania opowiadania: "Ballada na grzędzie", jakie pewna węgierska góralka - taka ni to śliczna różdżkareczka, ni to Piękna Lola Kwiat Północy - snuła mi pod dobrą godziną, zapraszając mnie do schmalz tanga.
Ha, to już nie było dla mnie. Zanuciłem jej sprzedaj mnie wiatrowi i double trouble miałem z głowy.

(*)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-01-19 19:27:09
W istocie jest zabawnie zwlaszcza jak wymienia sie nazwisko corki z dodatkiem /czy aby calego/ nazwiska . :o
Zrobie chyba to samo co z druga plyta . :)
Ewa
2009-01-19 22:04:05
Mój sms niestety nie został zacytowany, być może pytanie, które zadałam, okazało się zbyt trudne. :wink:

Myślałam, że w audycji będzie coś o nowych płytach albo o książce...

Oczywiście cieszę się, że nadano utwory z Mourner's Rhapsody. :)
Markovitz
2009-01-19 22:23:21
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2009-01-19 22:23:21 przez Markovitz
Nazwiska to przezwiska jak mawiał :N: i dlatego miał gotową odpowiedź na zarzut : dlaczego się wydziera..? Nazwisko Wydrzycki to dziś powód do dumy i rzeczywiście powinno być wymieniane częściej. Skromność była zapewne powodem przemilczenia autorki cytowanego wiersza. A szkoda - bo dobry był ! 8)

Może to drobiazg, ale warto wiedzieć, jeśli myśli się o wznowieniu tej płyty.
Ewa w lipcu 2008r. w tym topiku Muszę przyznać, że pani Małgorzata całkiem nieźle sobie poradziła z rolą współprowadzącej audycję, a także zaprosiła do studia kilku naprawdę ciekawych gości.
Szkoda tylko, że wybierając nagrania z różnych płyt (..) pominęła progresywne dokonania Czesława (..) Myślę, że można było zaprezentować chociażby "Baby M." albo jakiś inny kawałek z "Mourner's Rhapsody".

No i co słyszę dziś z głośników sunąc nieodśnieżaną od miesiąca drogą ?

-"Baby M.", a wcześniej inny utwór z albumu "Mourner's Rhapsody" :shock:

Pisząc o rywalizacji o tytuł Muzykomaniaka myślałem o mechanizmie głosowania, bo np. jeśli ktoś wysłałby na podany numer wiadomość :

Muzykomaniaczko - pofolguj wreszcie fanom i nie ochrzaniaj w wywiadach ..

.. to okaże się, że taki sms zostanie doliczony do głosów na TAK !

W imieniu fanatyków pojednawczego sms-a pchnął Domin .

Dla mnie to Domin wyrasta na muzykomaniaka roku 2009 8)

EwaMój sms niestety nie został zacytowany, być może pytanie, które zadałam, okazało się zbyt trudne. :wink:

Redaktor Krajewski starał się, aby wszystko było piękne i gładziutkie :)

Ewa Myślałam, że w audycji będzie coś o nowych płytach albo o książce...

O książce krytycznie - byłoby niezręcznie, bo Jedynka nadaje ją codziennie w odcinkach. Choć gorzej, jeśli o książce w ogóle nie będzie się dyskutowało.

Warto, aby redaktor Krajewski poprawił swój błąd z soboty, kiedy zapowiedział ..

nagranie z JJ' 72 a ..nadano "Sieroctwo" z JJ' 75.
Stach
2009-01-20 04:35:38
O książce krytycznie - byłoby niezręcznie, bo Jedynka nadaje ją codziennie w odcinkach.
napisał Markovitz
Nie wiem czemu zawdzięcza D.M. czytanie jego i w/g mnie dla siebie tylko pisanej książki, na falach pr.1.? Czy PR pr. 1 nie wsydzi się czytac ... wydawniczego bubla?
Maciek
2009-01-20 05:34:06
Markovitz
Choć moim zdaniem - gorzej, jeśli się o książce w ogóle nie będzie dyskutowało.


Widzę, że na Forum też cisza ! Wygląda z tego, że na razie tylko ja i Stachu przeczytaliśmy książkę.
Markovitz
2009-01-20 12:54:31
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2009-01-20 12:54:31 przez Markovitz
1. Wracając do audycji -gościom dano na prezentację tylko jeden dzień a nie - jak w lipcu ub.roku - pięć, co uszło mej uwadze. Wczoraj w utworze śpiewanym przez Natalię Niemen doszukiwano się podobieństw do wokalu Mistrza... Takie porównania mogą tylko peszyć tą niszową wokalistkę, obciążoną niedościgłą sławą ojca.

2. Za Jedynką wspomnę, że dziś przypada rocznica urodzin (20. I.1945) Mariana Zimińskiego - znakomitego pianisty i kompozytora piosenek ("Asfaltowe łąki", "Jeszcze swój egzamin zdasz" i "Jaki kolor wybrać chcesz").

3. Muzykomaniakiem Roku została w końcu Irena Jarocka, więc przy okazji chciałbym pozdrowić znajomego z lat 80-tych - menenażera Pani Ireny i.. Niemena (z okresu przed LP "T.d."- Janka Wiśniewskiego 8)
Ewa
2009-01-20 14:00:19
Dziś po 15. gościem Muzykomanii ma być Bernard Ford Hanaoka.
Markovitz
2009-01-20 15:44:26
Ewa...gościem Muzykomanii ma być Bernard Ford Hanaoka.

Jest już Gość Jedynki i poprosił o "Pielgrzyma" 8)

Szkoda, że zaprezentowano nagranie bez wstępu na minimoogu.



edit 21 I 2009


A w środę po godz. 15.30 gościem Jedynki był Rosław Szaybo.

Konkretny i niezwykle ciekawy rozmówca...
Ewa
2009-01-24 21:20:42
W następnych dniach w Jedynce również nie zabrakło ciekawych gości. Niemena wspominali: Wowo Bielicki, Stanisław Cejrowski i Wiesław Dąbrowski.
Przy okazji wizyty Wowo Bielickiego i rozmowy o występach Niemena w kabarecie To Tu, Marek Gaszyński puścił "Malaguenię". :)
Markovitz
2009-02-03 09:48:27
Hanna Banaszak przypomni (dziś lub jutro) piosenkę o Kopciuszku, skomponowaną specjalnie dla niej przez Czesława Niemena... We wczorajszej audycji stwierdziła, że to wykonanie nie wyszło jej najlepiej.

Szkoda, że kiedyś nie nagrała tego utworu po polsku...
:)
Dasza
2009-02-03 20:11:49
Nic straconego, może pani Banaszak nagrać tę piosenkę jeszcze raz.
Może za drugim razem wyjdzie jej lepiej.
Markovitz
2009-03-24 08:14:40
Hanna Banaszak zaskoczyła mnie wokalizą do muzyki z filmu "Dzieci Sancheza"...

Wracając do tematu :

24 marca w audycji Zb. Krajewskiego po godz.15.30 gościem będzie Małgorzata Niemen.


info ze strony Polskiego Radia

Także w Jedynce około 15.15 M.Gaszyński i 50 lat Rock and Rolla => patrz temat na forum
Stach
2009-03-25 12:25:57
Pani Małgorzata starała sie pamiętac o wielu osobach i ich zaangażowaniu,o młodych muzykach,o gwiazdach o mężu ... lecz była bardzo skromna wobec siebie, ... DZIĘKUJĘ.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony