Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Miło wspomnieć - Czesław Niemen o sobie 2008-11-27 - 2010-02-17 angur 50 19999
angur
2008-11-27 00:20:30
Czy ktos wtajemniczony moglby rzucic troche swiatla na te oferte empiku, data wydania 2008-12-13?
http://www.empik.com/milo-wspomniec-muzyka,prod5710013,p
Geronimo
2008-11-27 03:00:43
Myślę,że to będzie najbardziej Tajemniczy album w dyskografii Czesława Niemena.Nawet wścibskie oko medialnego na polskim rynku Empiku nie zdołało ustalić żadnych informacji co do tego albumu.To nie ulega wątpliwości,jasno wszystko widać pod tym linkiem :wink:
cocomo
2008-11-27 10:29:53
Na stronach wydawcy (http://www.fonografika.pl/) zero informacji o tym tytule...
art
2008-11-27 19:07:48
Fonografika jest przede wszystkim dystrybutorem, a nie wydawcą. Zajmują się m.in. dystrybucją wydawnictw Polskiego Radia.
Dasza
2008-11-27 19:43:38
"Miło wspomnieć AUTOBIOGRAFIA NA CD".
Pod takim tytułem znalazłam w Merlinie dwie płyty.
Pierwsza to "O sobie Irena Santor" wydana w 2007 roku,
druga to dwupłytowy album: "O sobie Wiesław Ochman".
W obu przypadkach Firma fonograficzna -Fonografika.
Wygląda na to że następną płytą z tej serii będzie Niemen.
Ewa
2008-11-27 21:31:12
A więc będą to piosenki przeplatane fragmentami wywiadów.:)
Bardzo jestem ciekawa jakie utwory zostały wybrane na tę płytkę, oby nie tylko te z lat 60-tych.
Kazimierz Wlekły
2008-11-28 12:22:58
Taka jest zawartość: Ksia_z_eczka Niemen.doc
Ewa
2008-11-28 13:55:25
Kazimierzu, wielkie dzięki za zdobycie projektu książeczki i zaspokojenie naszej ciekawości. :)
Cieszę się, że zawartość tego wydawnictwa jest tak bogata i że są to 2 CD.
Na płytach trochę brak mi chronologii, ale być może chodziło tu o czasy nagrań...
Z tego co widzę, zamieszczone utwory to raczej same nagrania płytowe. Przyznam, że spodziewałam się jakichś utworów radiowych, ale widać nie można mieć wszystkiego na raz. :wink:
Domin189
2008-11-28 18:48:30
Ani jednego nagrania, które byłoby spoza dyskografii? :(
Piotr Starzyński
2008-11-28 21:56:42
No, Dominie, doczekałeś się-...400 postów; gratuluję aktywności i tempa... "wchłaniania" :N: .
Możesz sobie wybrać nagranie do audycji ( ale...oficjalne.) :) :)
Po-zdrowie-nia
Markovitz
2008-11-29 12:08:18
Art rzucił nam snop światła na ciemności spowijające tajemnicę ... 8)

A ja nie skojarzyłem tego tytułu z projektem serii zainicjowanym przez p.Annę Gaszyńską

Pani Niemen się zgodziła i ukaże się płyta z fragmentami wywiadów radiowych.

Niestety- nie znajdziemy tu jakiegoś mniej znanego nagrania muzycznego.

Trzeba poczekać na płytę z JJ.

Mimo wszystko- dobrze, że ukazują się także płyty z wywiadami.

Taki album może stanowić cenną pomoc dydaktyczną w szkołach nazwanych imieniem Cz.Niemena, choć wyłania się z niego nieco wyidealizowany obraz tej barwnej Postaci...

Przydałby się jakiś lapsus lub wymiana zdań z akustykiem :wink:
Piotr Starzyński
2008-12-02 17:41:36
"Szukajcie,...a znajdziecie" :)
Widzieliście już to? :) :)
http://www.empik.com/milo-wspomniec-muz ... d5710013,p
Po-zdrowie-nia
Piekarz
2008-12-02 17:56:50
Piotr Starzyński"Szukajcie,...a znajdziecie" :)
Widzieliście już to? :) :)
http://www.empik.com/milo-wspomniec-muz ... d5710013,p
Po-zdrowie-nia

Ależ nie, nikt tego jeszcze nie widział... :D
Ewa
2008-12-02 18:23:44
Tylko czemu data wydania akurat 13.12.? W rocznicę stanu wojennego... :?
Stach
2008-12-03 08:46:46
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2008-12-03 08:46:46 przez Stach
EwaTylko czemu data wydania akurat 13.12.? W rocznicę stanu wojennego... :?

A dlaczego NIE !!! Data dobra jak każda inna.
Markovitz
2008-12-03 09:31:44
Ale przecież nie chodzi o pechowego "13-tego" - opiewanego kiedyś przez K.Sobczyk ? :)

Wspominać można nie tylko miłe wydarzenia. Z nich wypływają nauki dla potomnych.
Pewne historyczne daty tak wbiły się w zbiorową świadomość, że skojarzenia będą oczywiste. Do takich dat należy 13 grudnia...

I choć tego dnia w roku 1923 Polska uznała ZSRR, a w 2002 r. zakończono negocjacje akcesyjne z Unią Europejską i jest to dzień podpisania w 2007r. traktatu lizbońskiego, to jednak rodakom data ta kojarzy się przede wszystkim z wprowadzeniem stanu wojennego- największego nieszczęścia, jakie spadło na nas po II wojnie światowej i zaprowadzeniu przemocą niechcianego ustroju.
Dzień 13 XII 1981r.* odbił się dotkliwie na karierach i losach wielu Polaków.
Niemena także.

Możliwe, iż zawartość płyty -a konkretnie jedna wypowiedź Niemena- odnosi się właśnie do tego wydarzenia i stąd skojarzenie jej z datą premiery nie musi być przypadkowe. 8)


* od 2003 roku 13 grudnia to Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego
Stach
2008-12-03 11:36:21
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2008-12-03 11:36:21 przez Stach
Po poscie DS postanowiłem w 100% edytowac swój post.
Darek Sieradzki
2008-12-03 14:08:31
Data nie jest tu chyba najbardziej istotna, nie zbaczajmy na tematy, które trzeba będzie usuwać. Zresztą nawet nie wiemy, czy to faktyczna data wydania - informacje z internetowych katalogów mają to do siebie, że łatwo je zmienić, dlatego łatwo wpisać cokolwiek (np. że będzie to tylko 1 CD, choć z innych źródeł wiemy, że mają być dwa).

Cieszę się z tej płyty, bo chociaż nie ma na niej nowych nagrań, widać, że ktoś się nad postacią Niemena pochylił i przygotował coś nowego i (miejmy nadzieję) przemyślanego.

DS
Piotr Starzyński
2008-12-10 19:24:07
http://merlin.pl/Milo-wspomniec_Czeslaw ... l#fullinfo
:) :)
Ewa
2008-12-12 18:00:21
Płyta jest już także do kupienia na Allegro:
http://www.allegro.pl/show_item.php?ite ... s%C5%82any

oraz w Empiku:
http://www.empik.com/milo-wspomniec-muz ... d5710013,p
Ewa
2008-12-17 00:19:57
Wczoraj kupiłam tę płytę i muszę przyznać, że jednak nie jestem nią usatysfakcjonowana. Wygląda, jakby była klecona trochę w pośpiechu i w nie do końca przemyślany sposób.

Już sama książeczka, która została dołączona (a właściwie doklejona do okładki w taki sposób, że niezbyt wygodnie się ją czyta) rozczarowała mnie, bo zawiera 3 doskonale znane zdjęcia Niemena, jedno z nich na przykład-zrobione w Opolu'79 podczas wykonania "Dziwnego świata", było publikowane w trzech książkach o Niemenie.

Niemen często ilustrował swoje teksty z "Tylko Rocka" grafikami i chyba lepiej by było przy tym pozostać, zamiast zamieszczać zdjęcia nijak mające się do tekstu zamieszczonego obok. Bo jaki może mieć związek zdjęcie okładki płyty z Warską i Kurylewiczem z fragmentem z "Pantheonu" mówiącym o płycie "Spodchmurykapelusza"? :o

Przechodząc do samej płyty, to niektóre wypowiedzi również nie korespondują z następującym po nich utworem. Na przykład mowa jest o Niebiesko-Czarnych, Niemen opowiada o tym, jak ważny to był dla niego zespół, a ilustracją muzyczną jest "Wiem, że nie wrócisz" nagrane... z Akwarelami (a przecież jest oficjalna wersja tej piosenki z N-Cz).
W wypowiedzi zatytuowanej "Artysta dojrzały" Niemen mówi m.in. o tym, że widzi otoczenie w barwach wesołych, nawet komicznych i dlatego często bawi się słowem w swoich utworach. Ilustracją nie jest jednak jego tekst, ale tekst Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Wypowiedź kończąca płytę, zatytułowana "Dlaczego umieramy", wydaje mi się w tym miejscu niepotrzebna, ponieważ odnosi się do śmierci Piotra Dziemskiego i płyty "Katharsis". Uważam, że o wiele lepiej byłoby zakończyć tę płytę życiowym credo Czesława, czyli fragmentem "Promethidiona".

Przesłuchiwałam niedawno wywiady z Czesławem, które posiadam i myślę, że można było znaleźć bardziej interesujące fragmenty, dotyczące jego życia i filozofii. Tak pięknie mówił np. w audycji z H. M Gizą... Dałabym też tę wypowiedź o czasie, który nie płynie, czy też jakieś inne oryginalne myśli, wnoszące więcej niż mówienie o kolejnych utworach, albo o tym, jak to kolegom z zespołu odbiła szajba. :?

Słuchając płyty razi mnie też brak chronologii, np. po utworze "Sukces" następuje wypowiedź o stanie wojennym...
Nie podoba mi się, że niektóre wypowiedzi są pomontowane z różnych fragmentów i że nie jest podane, z którego roku pochodzą.

Generalnie pomysł na płytę był ciekawy, ale jego realizacja pozostawia wiele do życzenia, przynajmniej dla mnie.

P.S.
Może jakoś wspólnie udałoby się nam rozszyfrować, które fragmenty wywiadów są z jakiej audycji i z którego roku?
Markovitz
2008-12-17 18:06:04
Edytowany 5 raz(y), ostatnio 2008-12-17 18:06:04 przez Markovitz
Zgadzam się z Piotrem, że album adresowany jest raczej do nowych słuchaczy... Przyda się gimnazjalistom ze szkół imienia Cz. Niemena, aby mogli poznać lepiej patrona 8)

EwaPrzesłuchiwałam niedawno wywiady z Czesławem, które posiadam i myślę, że można było znaleźć bardziej interesujące fragmenty, dotyczące jego życia i filozofii. Tak pięknie mówił np. w audycji z H. M Gizą...


W zamieszczonych na płytach wywiadach pominięto udział rozmówców, co pewnie znacząco obniżyło koszty wydania albumu, ale znacząco utrudniło identyfikację źródeł, z jakich pochodzą nagrania... A nie jest to kwestia bez znaczenia. Źródła potrzebne są nie tylko kolekcjonerom, ale i badaczom dorobku twórczego, ponieważ bywało, że nasz artysta niekiedy zmieniał zdanie i nawet niuanse mają znaczenie poznawcze.

Zatem spróbujmy ustalić z jakich audycji (tytuły, daty) pochodzą wypowiedzi zamieszczone na płytach z serii "Miło wspomnieć" :idea:

Piotr na razie przedstawił tylko część pierwszą... Lecz słuchając w audycji cytatu z dołączonej do płyty książeczki i konfrontując to z programem drugiej płyty nabrałem wątpliwości co do treści informacji, iż nagrania pochodzą z lat 1975-2001...

Tą drugą datę graniczną należałoby poprawić, ponieważ wypowiedź "Dlaczego umieramy" z drugiej płyty pochodzi z ostatniej rozmowy Czesława z redaktorem Kleszczem, która odbyła się - wg informacji podanej w audycji Polskiego Radia - dokładnie 9 grudnia 2003r.

Tyle tytułem wstępu. Dla lepszej orientacji wymienię także tytuły nagrań muzycznych, których źródła pochodzenia chyba dla nikogo z forum nie są zagadką..?

I CD

1. Motto

2. Czas jak rzeka
3. Niemen zza Buga
4. El Soldado
5. Czas Niebiesko-Czarnych
6. Wiem, że nie wrócisz
7. Moje piosenki
8. Sen o Warszawie
9. Wspomnienie
10. Nim przyjdzie wiosna
11. Przez Monachium do Ameryki
12. Marionetki
13. Niemen Od Początku
14. Mów do mnie jeszcze
15. Niemen Enigmatic
16. Jednego serca


Poz.1
Fragment p.t. "Motto" począwszy od słów "Jestem wolnym człowiekiem" pochodzi :arrow: ze znanego programu p.t. "Dozwolone od lat 40...przeboje, gwiazdy" TVP Gdańsk przez wiele lat prowadzonego przez Marię Szabłowską i Krzysztofa Szewczyka.
Odcinek 59-y z udziałem Czesława Niemena miał premierę w 2000r.
Wersję skróconą (do 19 minut i 30 sekund) zaprezentowano w 2001r.

Poz. 3 p.t. "Niemen zza Buga" :arrow: źródło - jak w poz. nr 1.

Poz. 5 p.t."Czas Niebiesko-Czarnych" :arrow: źródło - jak w poz. nr 1.

Poz. 7 p.t."Moje piosenki". Fragmenty :

-od słów "Pierwsza moja oryginalna piosenka - Wiem, że nie wrócisz" :arrow: źródło -?

-od słów "Pojechałem do Paryża..." do tytułu "A Varsovie" :arrow: źródło -jak w poz. nr 1.

Poz. 9 p.t."Wspomnienie". Fragmenty :

- od słów "Dziwny jest ten świat ..." :arrow: źródło - ?

-od słów "Wspomnienie przecież jest to poezja.." :arrow: źródło -jak w poz.nr 1

-od słów "Ja pod koniec siedemdziesiątych.." do końca :arrow: źródło - ? *

Poz. 11 p.t."Przez Monachium do Ameryki" dość dobrze pamiętam źródło tego fragmentu z szajbą, która rzekomo odbiła kolegom- to z audycji Marka Gaszyńskiego.

Właściwie był to cykl audycji nadawanych w Programie Drugim Polskiego Radia (po godz.14-ej). Odcinek pochodzi z 02* sierpnia 1990 roku.

Tytuł serii audycji brzmiał : "Portret muzyka: Czesław Niemen" (Ewa pamiętała 8) ).

Poz. 13 p.t."Niemen od początku" ...

No - nie będę się przepracowywał... :wink:

Proszę o posty z uzupełnieniem informacji i innymi uwagami.

* korekta na podstawie info Ewy
Ewa
2008-12-17 19:10:55
Poz. 9 p.t."Wspomnienie".

- fragment dotyczący piosenki "Dziwny jest ten świat" :arrow: źródło - audycja Dariusza Michalskiego "Klub Czarnej Płyty - Niemen od początku" z Radia Bis, z 30.06.2001r.

-fragment od słów "Pod koniec lat 70-tych.." do końca :arrow: źródło- audycja Marka Gaszyńskiego "Portret muzyka-Czesław Niemen" (cz.3) nadanej w dniu 09.08.1990r. w pr.II P (ta 3 część audycji została powtórzona w styczniu 2004r.)

Poz. 13 p.t."Niemen od początku" :arrow: źródło- audycja Dariusza Michalskiego "Klub Czarnej Płyty-Niemen od początku" z Radia Bis, z maja 2001r.

Poz. 15 p.t."Niemen Enigmatic" :arrow: źródło- audycja Marka Niedźwieckiego "Pół perfekcyjnej płyty - Niemen Enigmatic" z Trójki, ze stycznia 2000r.

CD II

1. O poezji
2. Zapytaj
3. O Sonancji
4. Sonancja
5. Muzyka elektroniczna
6. Dorożką na księżyc
7. O filmie „Sukces” M. Piwowskiego
8. Sukces
9. Stan Wojenny
10. Dziwny jest ten świat
11. Artysta dojrzały
12. Ptaszek
13. Lubię dom
14. Postscriptum
15. O pracy
16. Credo
17. Dlaczego umieramy


Poz. 1 p.t. "O poezji" :arrow: źródło - jak w pozycji 14.

Poz. 3 p.t. "O sonancji" :arrow: źródło - wywiad z Włodzimierzem Kleszczem z 19.05.2002r. w pr. II PR (powtórki w Radio BIS).

Poz. 5 p.t. "Muzyka elektroniczna"

- fragment od początku do słów "kilka utworów jest zarejestrowanych na tej płycie" :arrow: źródło - audycja Marka Gaszyńskiego "Portret muzyka-Czesław Niemen" (cz.3) z pr.II PR z 09.08.1990r.

-fragment od słów "Przez te lata ślęczenia w studio" :arrow: źródło?

Poz. 7 p.t. O filmie "Sukces" :arrow: źródło - audycja Wacława Panka z 09.03.1990r. w TVP II

Poz. 9 p.t. Stan wojenny :arrow: źródło - jak w pozycji 7.
Stach
2008-12-19 21:46:08
W dniu dzisiejszym,przed południem zatelefonowałem do fonoPARTOLIKA, sorry fonotandenika nie no sorry nie wiem już jak nazywa się wydawca knota. Jestem oburzony ponieważ jako klient płacąc określoną kwotę mam prawo domagac sie pełnowartosciwego produktu.Uważam,że zostałem wprowadzony w błąd- ukryto wady. Będę w sejmiku konsumenta i poruszę te sprawę.Czuję sie oszukany.
Nie mam zamiaru pozostawic tej sprawy bez echa. Userzy, którzy "mieli szczęście" i zdążyli przeczytac moje wcześniejsze posty na w/w temat, wiedzą ,że mam uzasadnione zarzuty/wyrzuty.
Domin189
2008-12-19 22:07:01
EwaWczoraj kupiłam tę płytę i muszę przyznać, że jednak nie jestem nią usatysfakcjonowana. Wygląda, jakby była klecona trochę w pośpiechu i w nie do końca przemyślany sposób.


Przykro czytać o Miło wspomnieć :(

Myślałem, że będzie to lepiej przygotowane wydawnictwo. Nie, nie posiadam jeszcze płytki, ale przyjrzałem się jej w empiku i błędy (a raczej: niedbalstwo wydawcy) dostrzegłem już na liście utworów. Konkrety napiszę, jak już będzie moja.
Stach
2008-12-20 07:08:02
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2008-12-20 07:08:02 przez Stach
Przykro czytać o Miło wspomnieć

Myślałem, że będzie to lepiej przygotowane wydawnictwo. Nie, nie posiadam jeszcze płytki, ale przyjrzałem się jej w empiku i błędy (a raczej: niedbalstwo wydawcy - napisał Domin189

Przede wszystkim na tego typu sprawach- partanina wydawnicza- winniśmy sie skupic. Ja już wspominałem o pewnych mankamentach.
Proponuję list otwarty do wydawcy, co Wy na to?
Po przeczytaniu postów M-tza i Ewy,doszedłem do wniosku że pomysł na list otwarty jest nierealny.
Markovitz
2008-12-20 11:18:07
Być może należałoby w jakiś sposób powiadomić wydawcę o dostrzeżonych błędach, ale chodziłoby głównie o usterki techniczne i luki w opisie a nie kontestowanie wyboru wypowiedzi, bo to jest temat raczej dla recenzentów...

Na recenzje przyjdzie czas po wysłuchaniu drugiej część -w audycji Piotra (po.22 XII po 21-ej).


Myślę, że wychwycone mankamenty nie powinny przesłonić nam niezaprzeczalnego atutu, że oto znalazł się wydawca, który uznał za warte popularyzacji wypowiedzi artysty i dzięki temu ukazała się pierwsza płyta z Niemenem mówiącym...:idea:

Przyznam, że wybór wypowiedzi zainteresował mnie bardziej niż składanka Polskich Nagrań złożona z utworów muzycznych udostępnionych wcześniej w boxach Od początku, choć akurat kompilacji Spiżowy krzyk trudno zarzucić coś pod względem technicznym.

W przypadku płyt "Miło wspomnieć" najpoważniejszym błędem wydawcy jest- moim zdaniem - zaniechanie podania dokładnych źródeł wypowiedzi . :(

Jeśli wspominanie to trzeba wiedzieć - z jakich wywiadów ?, bo na wiele kwestii artysta zapatrywał się inaczej w odstępie zaledwie kilku lat, a nieraz i miesięcy !

Taka luka w opisie nie powinna się zdarzyć w albumie uznanego artysty.

Dlatego proszę o uważne wysłuchanie płyt i podjęcie próby wyjaśnienia nielicznych już białych plamek w tworzonym przez nas wykazie źródeł.
Ewa
2008-12-20 14:36:07
Markovitz
W przypadku płyt "Miło wspomnieć" najpoważniejszym błędem wydawcy jest- moim zdaniem - zaniechanie podania dokładnych źródeł wypowiedzi. :(

Ja również mogę przymknąć oko na błędy na okładce czy też kiepską jakość techniczną niektórych wypowiedzi (bo ostatecznie nie to jest najważniejsze), mogę nawet zaakceptować dokonany wybór wywiadów, ale niepodanie, skąd pochodzą poszczególne wypowiedzi jest dla mnie głównym mankamentem tego wydawnictwa.
Markovitz
2008-12-22 19:39:20
W dzisiejszej audycji Piotra zwróciłem uwagę na ciąg wypowiedzi zamieszczonych na drugiej płycie pod poz. 5. p.t. Muzyka elektroniczna . Kojarzę źródła fragmentów wypowiedzi składających się na ten tytuł :

* od słów "Jakkolwiek nie miałem wzorów..." do słów "kilka utworów jest zarejestrowane na tej płycie" :arrow: źródło - audycja Marka Gaszyńskiego "Portret muzyka: Czesław Niemen" zrealizowana dla Programu Drugiego Polskiego Radia w sierpniu 1990r.

* od słów "Więc przyznam, że przez te lata ..." do słów ".. śmieję się i czasem anonsuję na koncertach, że jest to taka diabelska aparatura. Ale bez przesady - nie jest taki straszny diabeł " :arrow: źródło - rozmowa z Andrzejem "Ibisem" Wróblewskim nadana w połowie lat 80-tych w Programie Czwartym Polskiego Radia.

W dalszej części tej rozmowy (już nieopublikowanej na płycie) Czesław puścił wodze fantazji prognozując pojawienie się komputera, który będzie w stanie odtworzyć dokładne brzmienie jego głosu (ze wszystkimi niuansami) w efekcie czego... Zresztą przywołam..
.. z pamięci :

:N: -Po mojej śmierci moje dzieci będą wydawać płyty z moimi najnowszymi nagraniami.

- Jak to dobrze, że ja tych czasów nie dożyję
- podsumował tą wizję przyszłości Ibis 8)

Tak więc dzięki drugiej płycie "Miło wspomnieć" gdzieś z zakamarków pamięci wydobyłem niedzielne popołudnie i audycję, w której Czesław m.in. prezentował próbki nagrane z użyciem 'Robotestry'.

Jeśli o Ibisie mowa, to przypomniał mi się jeszcze jego ważny artykuł z okresu Niemen Aerolit, kiedy to właśnie ten znany krytyk pierwszy zwrócił uwagę na dwugłos w Pielgrzymie.

Nic dziwnego zatem, że właśnie pana Andrzeja Wróblewskiego Czesław zaprosił jako pierwszego gościa do rozmowy w programie tv "Magazyn 102" (z 1990r.) - to też warto kiedyś wydać...
:idea:
Ewa
2008-12-22 22:25:00
Tej audycji z Ibisem nie pamiętałam...

W nastepnych dwóch wypowiedziach: O filmie "Sukces" i Stan wojenny zostały użyte fragmenty programu Wacława Panka "Sprawa Niemena" z 1990r., szczegóły zamieszczam w swoim poście powyżej.

Zostały więc do odgadnięcia jeszcze tylko 4 fragmenty.
Markovitz
2008-12-23 08:01:24
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2008-12-23 08:01:24 przez Markovitz
Ewa W następnych dwóch wypowiedziach: O filmie "Sukces" i Stan wojenny zostały użyte fragmenty programu Wacława Panka "Sprawa Niemena" z 1990r.

Brawo 8)

Wielu zapomniało już o tym programie, który trochę popsuły przebitki z dziećmi deklamującymi wyuczone na pamięć listy z książeczki Wacława Panka.

Przesłuchałem (w przedświątecznym locie) trzy ostatnie wypowiedzi z drugiej płyty
:)

13. Lubię dom

* początek pochodzi z rozmowy z Markiem Gaszyńskim bodaj z ostatniej części wywiadu wykorzystanego w audycji Polskiego Radia w sierpniu 1990r. .*

* od słów Troszkę mam zaprzątniętą głowę -z rozmowy z Szabłowską i Szewczykiem :arrow: źródło program opisany w poz.1 tj. "Dozwolone od lat 40..." z 2000r.

* słowa Naprawdę robię, to co lubię. :arrow: źródło - ?

* od słów Trzeba na nowo czerpać miłość do pejzażu :arrow: źródło - audycja Wł.Kleszcza z 2002r (?)

15. O pracy - piękne przesłanie zaczynające się od słów Jest moim życzeniem :arrow: źródło - audycja Włodzimierza Kleszcza nadana przez Polskie Radio w 2002r.(?).

17. Dlaczego umieramy :arrow: źródło - rozmowa z Wł.Kleszczem nagrana w dniu 9 grudnia 2003r. dla Polskiego Radia.

* korekta Ewy - audycja M.Gaszyńskiego w PR 2 z maja 1991r.
wladek
2008-12-26 20:23:23
do nabycia w Świecie Książki.
Ewa
2008-12-27 12:15:36
Markovitz
13. Lubię dom

* od słów Trzeba na nowo czerpać miłość do pejzażu źródło - audycja Wł.Kleszcza z 2002r (?)

Dokładna data tej audycji, nadanej po raz pierwszy w pr.II PR, to 26.04.2002r.
Ewa
2008-12-28 23:14:04
Prawie wszystkie dotychczas odgadnięte fragmenty wywiadów pochodzą z lat 1990-2003, jeden fragment jest z lat 80-tych. Natomiast opis w książeczce mówi, że są to wypowiedzi z lat 1975-2001. Już wiemy, że opis jest błędny, bo nie uwzględnił wywiadów z 2002 i 2003r.
A co z latami 70-tymi?

Zostały jeszcze do odgadnięcia dwa krótkie fragmenty:
*Poz. 7 (CD 1) p.t."Moje piosenki". Fragment:

-od słów "Pierwsza moja oryginalna piosenka - Wiem, że nie wrócisz" :arrow: źródło -?

*Poz. 13 (CD 2) p.t."Lubię dom"
- słowa: Naprawdę robię, to co lubię. :arrow: źródło - ?

Czyżby to były te wypowiedzi z lat 70-tych? Jakoś nie wydaje mi się...
Markovitz
2008-12-29 00:23:29
Ewa Prawie wszystkie dotychczas odgadnięte fragmenty wywiadów pochodzą z lat 1990-2003, jeden fragment jest z lat 80-tych. Natomiast opis w książeczce mówi, że są to wypowiedzi z lat 1975-2001.
Już wiemy, że opis jest błędny, bo nie uwzględnił wywiadów z 2002 i 2003r.
A co z latami 70-tymi ?

Przypomniałem sobie, że Piotr czytał (zapewne z książeczki) fragment wywiadu z 1975r.

Czyli - jest odniesienie do lat 70-tych, ale nagrań wypowiedzi z tego okresu - nie ma.

Ewa Zostały jeszcze do odgadnięcia dwa krótkie fragmenty:

*Poz. 7 (CD 1) p.t."Moje piosenki". Fragment:
-od słów "Pierwsza moja oryginalna piosenka - Wiem, że nie wrócisz" :arrow: źródło -?

*Poz. 13 (CD 2) p.t."Lubię dom"
- słowa: Naprawdę robię, to co lubię. :arrow: źródło - ?

Obie wypowiedzi już kiedyś słyszałem i na pewno nie pochodzą one z lat 70-tych.

Zdanie z pozycji 13. kojarzy mi się z programem Szabłowskiej i Szewczyka...
Ewa
2008-12-29 08:22:34
Markovitz
Przypomniałem sobie, że Piotr czytał (zapewne z książeczki) fragment wywiadu z 1975r.
Czyli - jest odniesienie do lat 70-tych, ale nagrań wypowiedzi z tego okresu - nie ma.

To prawda, na wewnętrznej części okładki jest jeden wywiad z 1975r., we wstępie książeczki pisze jednak wyraźnie:
"Słowa Czesława Niemena, zamieszczone na płytach, pochodzą z archiwalnych wypowiedzi Artysty z lat 1975-2001".

Myślę, że wydawcy płyty powinni dokładniej to sprawdzić, zamiast wprowadzać ludzi w błąd. :?
Niektórzy przecież, tak jak ja, kupili tę płytę głównie z uwagi na zamieszczone tam wywiady...

P.S.
Nieodgadnięty fragment z poz. 7 dotyczący piosenki "Wiem, że nie wrócisz" najprawdopodobniej pochodzi z audycji audycja Dariusza Michalskiego "Klub Czarnej Płyty - Niemen od początku" z Radia Bis z 2001r.
Może ktoś ma całość tej audycji i mógłby to potwierdzić?
Ewa
2008-12-29 13:52:18
Markovitz13. Lubię dom
* początek pochodzi z rozmowy z Markiem Gaszyńskim bodaj z ostatniej części wywiadu wykorzystanego w audycji Polskiego Radia w sierpniu 1990r

Tu mała korekta. Ten fragment pochodzi z audycji Marka Gaszyńskiego "Niemen na codzień i od święta" nadanej po raz pierwszy 30.05.1991r. w pr.II PR (powtórzonej w styczniu 2004r.).

Zauważyłam też, że pominęliśmy poz.11 z CD 2 p.t. "Artysta dojrzały".
Ewa
2009-01-06 19:53:50
Tutaj możemy przeczytać recenzję płyty "Miło wspomnieć" autorstwa Tadeusza Sklińskiego.
Dasza
2009-01-06 21:33:37
Recenzji komentować nie będę. Każdy ma prawo do własnej oceny tego wydawnictwa.
Odniosę się tylko do dwóch kwestii.

Pan Skliński napisał:
Przy okazji publicystyki informuję, że Dasia Ś. – zaprzyjaźniona z Niemenem poetka z Płocka, przygotowuje do wydania Jego listy z lat 1965-1972. 5 stycznia 2004 r. otrzymała od Czesława ostatni SMS.

Jaki związek ma ta informacja z wydaną płytą” Czesław Niemen o sobie”? Po co właśnie tutaj w środku recenzji została zamieszczona?

I drugi fragment:

Gdy podczas Stanu Wojennego nagrywałem z TVP 1 program „A miłość największym jest darem”, nie przypuszczałem, że mój niezawodny Koncert (dobrej jakości magnetofon szpulowy - to wiadomość dla młodych czytelników) jako jedyny zarejestrował historyczny wywiad Barbary Pietkiewicz z Czesławem Niemenem - nagrany 12.12.1981 podczas zgrywania spektaklu.

Tutaj autor najwyraźniej minął się z prawdą. Na pewno nie jest jedynym, który ten wywiad zarejestrował na taśmie.
Domin189
2009-01-07 10:55:02
Skomentuję tylko jedną sprawę, mianowicie podzielam niedbałość wydawcy i z większością niedociągnięć wypunktowanych przez Sklińskiego mogę się zgodzić.
Kazimierz Wlekły
2009-01-07 13:20:35
Tadeusz Skliński pisze: "...Głos Niemena jest zdeformowany....". Tak, ten fakt uderzył mnie natychmiast po włożeniu CD do playera. Mnie to bardzo denerwuje. Nie wnikam w tej chwili w zawartość merytoryczną całego albumu; jest to osobna sprawa. Uważam, ze jest to poważne niedociągnięcie na takim wydawnictwie! Szkoda, że głos samego Niemena jest taki nienaturalny.
Stach
2009-01-07 14:16:53
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2009-01-07 14:16:53 przez Stach
"W booklecie dołączonym do płyt, przeczytałem informację, że „mój” wywiad pochodzi z prywatnego archiwum Romana Radoszewskiego! Nie pierwszy to raz ten „niemenolog” korzysta z cudzej wiedzy, pomysłów i pracy podpisując ją swoim nazwiskiem! Nie tylko „zapomniał” z czyjego archiwum pochodzi wywiad, ale także pracę Edwarda Chomicza i moją (oczywiście bez naszej zgody i wiedzy) przekazał firmie Fonografika do obrotu komercyjnego! Ostatecznie wywiad zaistniał na płycie w formie drukowanej. Nie zmienia to faktu, że takie działania są żałosne."
napisał Tadeusz Skliński


Ja pragnę z całego serca podziękowac Panu Tadeuszowi Sklińskiemu za recenzję.Miło mi było przeczytac, że w wielu wypowiedziach jesteśmy zgodni. Dotyczy moich uwag na temat błędów, zdjęc, wykonania opakowania itd o czym pisałem ,lecz wykasowałem ,ale Ewa, Markovitz mogą to potwierdzic. Felieton jest,potrzebny i zasadny . DZIĘKUJĘ. I wszystko jasne.
Ewa
2009-01-08 08:45:32
Posty nie związane bezpośrednio z płytą przeniosłam do podforum "Czy wiesz o tym, że".
Markovitz
2009-01-08 08:48:46
Na oficjalnej stronie Fonografiki nie znalazłem śladu tego albumu...
Wygląda na to, że wydawca (dystrybutor) schował głowę w piasek :?

A może projekt skierowano do poprawki..?
Ewa
2009-01-08 08:56:25
Markovitz
Na oficjalnej stronie Fonografiki nie znalazłem śladu tego albumu..

A może projekt skierowano do poprawki..?



A może po prostu strona nie jest aktualizowana? :wink:

Ostatnia data w "Aktualnościach" to 28.11.08.
Stach
2009-01-08 14:06:40
Do FONOGRAFIKI jakis czas temu wysłałem list z moimi uwagami i wnioskami. Czekam na odpowiedz.
Przypomnę moje uwagi na temat płyty:
-lewy grzbiet szerokośc 15 mm
-prawy grzbiet ser. 12 mm
-złamany grzbiet w wyniku różnicy owych 3 mm
-wklejona :!: książeczka
-fotki
-błędy
-wprowadzanie celowe :?: w błąd nabywaców przez podanie nieprawdziwego okresu zacytowanych wywiadów :N:
- ...
W empiku jeszcze leżą płyty z załamanym grzbietem.
Kiedy tylko chcę skorzystac z bookletu muszę narażac na zniszczenie całości , rozwiązanie absurdalne! i wkurzające.
Przedstawiłem nagrania z owej plyty znajomym były różne wypowiedzi,m.in., że to Hołdys mówi :shock: ...
Mam wrażenie , że ktoś rzucił mi płytę i ...trzasnął drzwiami.
"Miło wspomniec" "Spiżowy krzyk" :idea:
Markovitz
2009-01-10 21:44:16
Właśnie obejrzałem fragmenty programów sylwestrowych i zdziwił mnie luzacki wieczór w TVN 24, gdzie puszczano winylowe płyty, a gościli m.in.: Marek Niedźwiecki, Zbigniew Hołdys i Hirek Wrona. Ten ostatni w podsumowaniu roku zaprezentował 2CD Czesław Niemen o sobie 8)

Niestety album nie wzbudził zainteresowania prowadzącego program Jarosława Kuźniara. Nawet Zb.Hołdys nie miał nic do powiedzenia ani o płytach z wywiadami, ani o Niemenie.
O festiwalu niemenowskim w Słupsku również nie wspomniał.

A rozmawiano na różne tematy- nie tylko o muzycznych wydarzeniach roku. Jednym z wiodących zagadnień był czas antenowy poświęcony polskiej muzyce...


Wspominam o tym, bo czasem miło wspomnieć...
Stach
2009-01-12 08:45:09
Markovitz napisał
"Nawet Zb.Hołdys nie miał nic do powiedzenia ani o płytach z wywiadami, ani o Niemenie.
O festiwalu niemenowskim w Słupsku również nie wspomniał."

Swoje powiedział na festiwalu jako juror. Opinie są różne co do werdyktów jurorów. Nic nowego.O festiwalu nie wspomniał ,ponieważ nie będzie jurorem.W zakulisowych rozmowach , praktycznie nie poruszał żadnego tematu o Czesławie Niemenie, ba reagował irytacją na moje zapytania .Natomiast T.Jaśkiewicz, P.Brodowski dośc sporo mówili o Czesławie Niemenie i swoim udziale, co bardzo sobie ceniłem i cenię wiadomości z 1. ręki.Dlatego żywe legendy ...żyją.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-01-13 15:33:52
Z wielkim opoznieniem i z obawa , jak sie okazalo sluszna zabralem sie do tego podwojnego albumu .
Dalem rade wysluchac tylko pierwsza plyte . Dyskomfort sluchania wywiadu w spotkaniu z kolejnym utworem jest nie do wytrzymania .
Glos Czeslawa jest tak potwornie zdeformowany ze kto tego nie slyszy to niech lepiej idzie do laryngologa .
Dla mnie sa to albo jakies diabelskie manipulacje , albo totalna niewiedza i niumiejetnosc . Gdzie byly te wszystkie osoby ktore decydowaly o tym wydawnictwie .
Mamy cala mase nagran glosu Czeslawa , remasterowanego tez , ale takiej karykatury nie spotkalem nigdzie .
A tyle razy do znudzenia slysze , to zla jakosc . A tutaj mimo ze zla to podobno dobra . Zla i to bardzo zla . Wstyd i hanba .
Nie ma nic gorszego od braku cywilnej odwagi aby sie przyznac do stwierdzenia "wiem ze nic nie wiem" i poprosic o pomoc tych co sie znaja .
O doborze utworow wciaz tych samych nie zabieram glosu . Drugiej plyty dzis nie odslucham i nie bardzo wiem kiedy ! :?
Stach
2009-11-06 09:01:06
Fragmenty wywiadów zaprezentowano na 4. fest. off N N-S. Niestety bez żadnego klucza... "Kleszczowisko" i poprawione nagrania wywiadów z :N:
Romuald Juliusz Wydrzycki
2010-02-17 15:21:02
Bedac ostatnio w Poznaniu na urodzinach N wpadla mi do reki reklama Uniwersytetu im A.Mickiewicza .
Ku mojemu radosci znalazlem tam kierunek AKUSTYKA ze specjalnoscia protetyka sluchu i rezyseria dzwieku .
Zamiast kilkumiesiecznych studiow inzynierii dzwieku w Londynie az sie prosi aby skonczyc normalne wieloletnie studia w Poznaniu .
Polecam wiadomo komu , nawet obie specjalnosci .
Mam nadzieje ze wtedy realizatorzy poprawia ten digipak , no i wreszcie wtedy odslucham druga plyte zestawu . Jak dozyje . !? :)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony