Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

NIEMEN BYŁ W NOWYM YORKU - WCZORAJ (24.05.2007) 2007-05-25 - 2009-07-31 ratajczak bogdan 20 18160
ratajczak bogdan
2007-05-25 09:13:30
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-05-25 09:13:30 przez ratajczak bogdan
Od kilku dni zajmowałem się z Krzysztofem Medyną (saksofonistą, towarzyszącym Niemenowi w trakcie koncertu 8 maja 1993 w Town Hall Theater) przygotowaniem krótkiego spotkania z Niemenem na fali radiowej w Nowym Yorku.

Krzysztof namówił mnie i napisał:

"Czy zechciałbyś wystąpić za pośrednictwem zwykłego telefonu (niestety) w audycji Polskiego Radia Nowy Jork 910 AM w czwartek 24 maja o godzinie 23:15 Twojego czasu? Audycje prowadzi redaktor programowy tejże rozgłośni pani Ewa Strzałkowska. Sprawa wygląda w ten sposób, że ostatnimi czasy Ewa gości mnie na antenie w piątki lub czwartki i rozmawiamy głównie o jazzie choć nie tylko. Wspomniałem jej o Tobie i Twojej książce. Natychmiast poprosiła mnie ażebym zapytał Cię o chęć pojawienia się na antenie w jej programie. Plan jest taki, że w przypadku zgody z Twojej strony, ja przyniosę płytę Czesława, wydaną tutaj i sprzedawaną podczas jego historycznego koncertu (Mourner,s Rhapsody"), a reszta zależy od Ewy i Ciebie. Program trwa mniej więcej trzy kwadranse. Co Ty na to?
Pozdrawiam i czekam na decyzję,
Krzysztof"


Moja odpowiedź była jednoznaczna. Ależ oczywiście! TAK!
DLA PAMIĘCI CZESŁAWA KAŻDA MOJA CHWILA JEST DO DYSPOZYCJI
I tak doszło do sprecyzowania treści i programu. Krzysztof napisał:

Bogdanie!
Choć w pośpiechu ale z pełną świadomością pozwoliłem sobie wybrać trzy utwory z płyty Niemen: Mourner’s Rhapsody, które chciałbym „wykorzystać” (?) w dzisiejszej audycji. Są nimi: Half Way Around The World, Baby M oraz Inside I’m Dying. Jeśli chciałbyś wymienić, któreś z wytypowanych przeze mnie tytułów to daj znać. Ja niestety dzisiaj ganiam po okolicy i w domu będę „bywał”. Będę sprawdzał e-maile przed wyjazdem do rozgłośni.
Pozdrawiam i do usłyszenia na antenie,
Krzysztof


Odpisałem, że wolałbym, aby program rozpoczął się chociaż fragmentem tytułowego nagrania i to zostało zaakceptowane.

I teraz sam przebieg audycji:
Trochę okrojony czasowo, ale to jednak inne realia. Radio komercyjne, przerwy na reklamy, informacje bieżące, popołudniówka odbierana w NY przez około milion słuchaczy.

I tu nagle NIEMEN - i "MOURNER'S RHAPSODY" - ok.5-6 min (wyciszenie) - to i tak, jak mówił Krzysztof, było odstępstwo od przyjetej normy.
Póżniej rozmowa na żywo. Poinformowałem o sytuacji pielęgnowania pamięci Czesława, wspomniałem krótko o wydanych książkach i ich autorach i swoich planach związanych z pisaną książką.
Następnie nadano w całości! "HALF WAY AROUND THE WORLD" i trzeba było pomału kończyć. Opowiedziałem o swym spotkaniu z Niemenem, o rozmowie z nim i poruszonym w niej wątku propozycji grania i śpiewania w Blood, Sweat & Tears w miejsce D.K.Thomasa. O szansach (niewykorzystanych do końca) zaistnienia na rynku amerykańskim i odpowiedzi, jakiej Niemen wówczas mi nie udzielił - czy nie żal mu tej straconej wówczas szansy?.
Przytoczyłem na koniec kilka wersów z "Spodchmurykapelusza", które odpowiadały niejako na moje pytanie, czy nie żal mu tej szansy i niepowtarzalnej okazji:

"(...)czy chcę czy nie chcę
późno już
wyznaczać górnolotne cele
ja niepokorny..?
spokorniały
cóż
i nie żal nic
i zal tak wiele

wiem jedno
że już umiem siebie ostrzec
przed powszechnością zdrad
spodchmurykapelusza
miłość dostrzec
gdyż ta najtrwalszy
pozostawia ślad.



Wspomniałem o tych dwóch wersach:

i nie żal nic
i żal tak wiekle


i zamieszczeniu ich na tablicy nagrobnej. To było mocne i prowadzący szczerze podziekowali mi za tę krótką informację.

Niestety ramy programu przerwały tę krótką, ale jednak istotną, WIZYTĘ NIEMENA W NOWYM YORKU.
Mało to, ale cieszę się, że chociaż tyle mogłem zrobić, by przypomnieć sylwetkę i muzykę Czesłwa na dalekiej ziemi, gdzie przecież zaglądał kilkanaście razy i gdzie nagrał swą ostatnią płytę dla CBS.[/i]
Ewa
2007-05-25 10:08:28
Cieszę się, Bogdanie, że miałeś okazję uczestniczyć w tej audycji i wspomnieć Niemena na antenie Polskiego Radia w NY. Gratuluję! :D

Szkoda tylko, że słuchacze tamtejszej rozgłośni teraz więcej wiedzą o Twoich planach związanych z książką niż my tutaj. :wink:
ratajczak bogdan
2007-05-25 11:30:28
Ewo,
to nie jest tak, że oni wiedzą więcej. To był jedynie mały sygnał, że w Polsce wydano już kilka książek poświęconych Niemenowi. I to było istotne. I ta oprawa muzyczna, chciałem, aby to było kanwą programu, ale to było coś w rodzaju telekuriera, teleekspresu, wtrętu tematu o Niemenie dla urozmaicenia zawartości całej audycji.
Trochę przypominało mi to scenę z filmowej sagi o Kargulu i Pawlaku - "Kochaj, albo rzuć" - gdy trafili do rozgłośni polonijnej i poszukiwali swej wnuczki. :wink: To była podobna atmosfera radia na żywo.
Informacja, muzyka, informacja i The End.
Moja skromna prezentacja, była zapowiedzią, że nie jest tak, iż o Czesławie zapomniano po jego smierci zupełnie i nadal, tak jak w moim przypadku, są ludzie, którzy myślą o kolejnych pozycjach jemu poświeconych. Żadnych szczegółów - wszystko pod "pistoletem" umykającego czasu. Chęć powiedzenia jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Nie było możliwości na głębsze drążenie tematu. Tylko sygnał. Takie było założenie, takie wymogi stawiała audycja.
To Ameryka, tu działa się na zamówienie i potrzeby właściciela stacji.
W ogóle sympatyczny jest sam fakt, iż doszło do takiej prezentacji.
Oby częściej i nie tylko z moim skromnym udziałem. :lol:
ratajczak bogdan
2007-06-06 20:04:41
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-06-06 20:04:41 przez ratajczak bogdan
Gdyby kogoś interesował przebieg AUDYCJI wspominkowej o
CZESŁAWIE NIEMENIE, nadanej w NOWYM JORKU - proszę zajrzeć na link poniżej.


http://www.speedyshare.com/815907655.html
matt
2007-06-08 12:39:47
Super audycja! Ciekaw jestem jak duzo ludzi slucha radia po polsku w Stanach Zjednoczonych? Chociaz Polonia w NY jest raczej spora.

Swietnie ze puszczali utwory wlasnie z tej "amerykańskiej" plyty, moze jeszcze ktos sie zainteresuje tym innym :n:-em.

Odnioslem tylko wrazenie, ze dla tych ktorzy nie sa zaznajomieni z tematem mogliby po tej audycji myslec ze utwory z Mourner's Rhapsody pierwszy raz byly wydane w 1993 roku.

I podobalo mi sie stwierdzenie Bogdana Ratajczaka, ze zna wszystkie plyty :N:-a :lol: (powinni o tym wiedziec, przeciez zaprosili zagorzalego fana).
Dasza
2007-06-08 13:12:59
matt
Odnioslem tylko wrazenie, ze dla tych ktorzy nie sa zaznajomieni z tematem mogliby po tej audycji myslec ze utwory z Mourner's Rhapsody pierwszy raz byly wydane w 1993 roku.

Też zwróciłam na to uwagę.
Z audycji wynika, że płyta po nagraniu trafiła do kosza,
i dopiero w 1993 roku Niemen po odkupieniu taśmy matki
wydał ją w USA z okazji 30 -lecia swojej pracy artystycznej.

Po za tym jednym niedopatrzeniem audycja super.
Ucieszył mnie utwór Inside I'm dying,jeden z moich ulubionych.
ratajczak bogdan
2007-06-08 18:39:15
Dziękuję za miłe słowa Daszo i matt.
Aby poszerzyć wiedzę o koncercie sprzed lat (08.05.1993), o którym wspominał Krzysztof Medyna, warto zapoznać się z reklamówką koncertu "NIEMEN ON BRODWAY":

http://img515.imageshack.us/img515/2217/nonbroadway22dp5.jpg
ratajczak bogdan
2007-06-08 18:52:12
mattSuper audycja! Ciekaw jestem jak duzo ludzi slucha radia po polsku w Stanach Zjednoczonych? Chociaz Polonia w NY jest raczej spora.


Odpowiedź jest prosta i można to sprawdzić na stronach Polskiego Radia NY:
http://www.polskieradio.com/desktop.aspx

i nie jest to mały zasięg -
1030 WNVR, 910 WRKL
KIM JESTEŚMY?
Polskie Radio Chicago 1030 WNVR, Polskie Radio Nowy Jork 910 WRKL - to największy koncern medialny nadający swoje programy dla ponad miliona słuchaczy władających językiem polskim w Stanach Zjednoczonych.
Programy emitowane przez 7 dni w tygodniu tylko w języku polskim!
24 godziny na dobę w internecie http://www.polskieradio.com.
Programy i wiadomości przygotowywane przez najlepszych dziennikarzy.
NASZE RADIO - dla Polonii i o Polonii jest pomostem pomiędzy ojczyzną i nowym domem - Ameryka!


Czy to nie fantastyczne?
Jak łatwo milion słuchaczy może posłuchać naszego Niemena.
I to w samym sercu Ameryki!
ratajczak bogdan
2007-06-08 19:19:53
Dasza
Z audycji wynika, że płyta po nagraniu trafiła do kosza,
i dopiero w 1993 roku Niemen po odkupieniu taśmy matki
wydał ją w USA z okazji 30 -lecia swojej pracy artystycznej.


Nie, oczywiście, że tak nie było. Płyta ukazała się w 1974 roku w NRF i w 1975 w Wielkiej Brytanii (porównaj - w temacie "Datowania" - szachraja).
Krzysztof Medyna w rozmowie radiowej zastosował skrót myślowy.
Chciał zasugerować jedynie, że wydawnictwo CBS nie przywiązało odpowiedniej wagi do promocji LP "Mourner's Rhapsody". Ani w USA , ani w Europie. O Polsce nie wspomnę. To było tym symbolicznym "wrzuceniem" płyty do kosza.
Faktem jednak pozostaje, że podczas tego koncertu na Manhattanie - płyta ta (z nieco zmienionym repertuarem) - miała swą oficjalną premierę światową, jako krążek wydany w formie CD przez N&N Records.

Jako ciekawostkę warto zobaczyć ten (Krzysztof o tym wspomniał w audycji), złożony tuż po koncercie, autograf Niemena, na jednym z pierwszych egzemplarzy "ciepłej" jeszcze płyty, z dedykacją dla kilkuletniej córeczki Krzysztofa Medyny.
"Cecylce z Miłością - Czesław Niemen"

Cały On, cały Czesław!

Oto link, aby zobaczyć okładkę z dedykacją:

http://img252.imageshack.us/img252/5494 ... 001rg8.jpg
ratajczak bogdan
2007-06-09 05:19:07
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-06-09 05:19:07 przez ratajczak bogdan
Nowy post poniżej.
ratajczak bogdan
2007-06-09 05:20:15
Warto zapoznać się również z kilkoma opiniami widzów i organizatorów koncertu "NIEMEN ON BRODWAY".
Wszystkie materiały pochodzą ze specjalnego wydawnictwa polonijnego "METROPOLIA, wydanego 15 kwietnia 1993 roku, specjalnie na tę okazję - uroczyste obchody 30 - lecia pracy artystycznej Czesława Niemena.
Załączam dwa linki z informatora kulturalnego Polonii nowojorskiej "METROPOLIA".

http://img529.imageshack.us/img529/4263 ... y32ce7.jpg

i drugi:
NIEMEN w otoczeniu przyjaciół Leszka Świerszcza, Barbary Kowalskiej-Moor, oraz jednego z głównych organizatorów tego Koncertu - Józefa Ruszara.

http://img201.imageshack.us/img201/5581 ... y72dc4.jpg
ratajczak bogdan
2007-06-09 05:48:39
Koncert uroczysty, kilkuset przybyłych widzów, jeden z wielu, ale jednak bardzo ważny.
To nie tylko fetowanie rocznicy pracy artystycznej, to również inspiracja do twórczości poetyckiej.
To kolejny FAKT, który stymulował twórczość poetycką Niemena (gasket, a jednak tak właśnie często się zdarza), czego przykładem napisany, dokładnie dzień po koncercie, wiersz z ostatniej płyty "spodchmurykapelusza".

MANHATTAN "93

na granitowej wyspie
nie ma już śladów
zwinnych Irokezów
Afroeuroazjaci
rozsiedli się w dzielnicach
Kosmicznego miasta
zdobywcy fortun
uprawiają ogrody
wysoko w chmurach

nieudacznicy
czerpią natchnienie
w ciemnych zakamarkach
podziemnych przejść
gdy zapadnie noc
rozwilkołaczą się
wybałusone oczy
porządania wszystkiego
co nie było im dane

dziewiętnastego maja
w Town Hall
wystąpi Rick Wakeman
o całe anglosaskie mniemanie
znamienitszy samotnik
niż ja
wczoraj na tej samej scenie
on Brodway
YES - tak tu jest

dobrze że moi rodacy
emigranci z nad Wisły
nie zawiedli
w przeprawie przez
Hudson River
by odkryć
że drapacze białych obłoków
nie są tu aż tak nibotyczne


9 maja 1993r. w Nowym Yorku[/b]
ratajczak bogdan
2008-04-09 08:43:18
UWAGA!

W trakcie naszej korespondencji z Krzysztofem Medyną on wykazał duże zainteresowanie Teresą Haremzą. Poprosił o materiały na jej temat. Doszło do ich przesłania i przyszła odpowiedź:
Cieszę się, że nie tylko zgadzasz się ale jesteś również skłonny pomóc mi w przygotowaniu audycji o Teresie Haremzie. Pliki mp3 są dla moich celów wystarczające, ponieważ radio nadaje na w częstotliwościach AM (mono), w związku z tym jakość dżwięku nie kwalifikuje się do kategorii Hi-Fi. Ja i tak przerabiam wszystko na wav i potem robię z tego normalną płytę CD. Jeżeli mógłbyś przysłać mi 35 minut muzyki jeszcze dzisiaj, to audycja miałaby miejsce jutro, w środę o godzinie 16:15 mojego czasu, czyli o 22:15 Twojego. Nie znaczy to jednak, że nie jestem w stanie poczekać, lubię jednak iść za impulsem, bo wówczas wszystko co robię ma większą głębię i energię. Tak czy owak oczekuję na Twoja pomoc i przypominam, że moich audycji możesz słuchać za pomocą internetu: http://www.polskieradio.com

Po otworzeniu, w prawym górnym rogu w haśle „Słuchaj radia” musisz wybrać opcję „NY” (pierwsza to Chicago).


Krzysztof Medyna - tak bardzo zainteresowany propagowaniem polskich wykonawców (nie tylko jazzowych) wśród amerykańskiej Polonii - pamiętamy specjalną audycje poświęconą Czesławowi Niemenowi - informuje, że dzisiaj, w środę 9 kwietnia, w audycji Ewy Strzałkowskiej "Nie tylko dla orłów" nadawanej w Nowym Jorku w radiu polonijnym 910 AM WRKL NY, o godzinie 16:15 czasu lokalnego (tj. 22:15 czasu warszawskiego) będzie wraz z nią wspominał i prezentował nagrania Teresy Haremzy.
Również piosenkę skomponowaną przez Czesława :N: "Sprzedaję łzy, kupuję sny" (jako numer 4).
Zapraszam i polecam:
http://www.polskieradio.com.

(.)
ratajczak bogdan
2008-04-10 09:33:20
Audycja się odbyła i była... piękna. :D
kilkaset tysięcy słuchaczy w NY!
W porze najwyższej słuchalności. Czy trzeba więcej?
Nastrojowa i ciekawie skonstruowana.
Ilustracja muzyczna niespotykana w naszych stacjach - nawet tych publicznych, mających ponoć krzewić wartości wyższe.
Była też zapowiadana kompozycja :N: - wykonana przez TERESĘ HAREMZĘ - "Sprzedaję łzy, kupuję sny".
Był cytat dotyczący historii powstania tej kompozycji Czesława.
Niemen też zaistniał. Ponownie!
Na co czekają prezenterzy tych rozgłośni w PR - 1, 2, 3, Radia Bis?
Chyba na kolejną smutną okazję.
Najlepiej jakiś "news" - śmierć artysty może... :(
Czy ktoś słyszał tę audycję Krzysztofa Medyny w NY?
Ma jakieś spostrzeżenia, refleksje, uwagi...?

(.)
Ewa
2008-04-10 11:16:27
Audycja rzeczywiście ciekawa i warta uwagi. Krzysztof Medyna, posiłkując się tekstem Bogdana, ciekawie przedstawił sylwetkę Teresy Haremzy. Ilustracja muzyczna objęła prawie wszystkie najbardziej znaczące nagrania artystki. Pięknie zabrzmiała też kompozycje Eltona Johna w jej wykonaniu, rozpoczynająca audycję. To dobrze, że był tu trochę inny wybór nagrań niż w audycji Kazimierza Wlekłego, dzięki temu mamy jeszcze szersze spojrzenie na twórczość tej naprawdę nietuzinkowej wykonawczyni.
ratajczak bogdan
2008-04-10 15:35:21
W RADIU STO - było to dzisiaj reemitowane.
Jednak nie każdy miał czas i okazję usłyszeć tę audycję o TERESIE HAREMZIE, nadaną wczoraj w Polskim Radiu NY.
Krzysztof Medyna poświęcił całą swą audycję tylko jej.
To rzadkie - nawet w PR, a co dopiero w komercyjnej stacji w USA.
POSŁUCHAJMY=>

POLSKIE RADIO NY

Jest i kompozycja :N: "Sprzedaję łzy, kupuję sny"

(.)
ratajczak bogdan
2008-10-28 18:07:59
W topiku o aktualnych poczynaniach muzyków grających swego czasu z Czesławem Niemenem, wspomniałem o koncertach, jakie w NYC, w restauracji KREDENS, dają dla bywalców (głównie Polonusów) Maciek Radziejewski i Krzysztof Medyna.
A grają m.in.
:arrow: "Pod Papugami" i "Płonącą stodołę".
Jak to brzmi?
Wystarczy kliknąć w odpowiedni tytuł na wskazanej stronie.

(*)
ratajczak bogdan
2009-04-24 09:57:39
23 kwietnia 2009 roku napisałem w innym topiku: "Co robią muzycy Niemena dziś" m.in. takie zdanie:
ratajczak bogdanKrzysztof Medyna nawiązując wspomnieniami do wspólnego koncertu z Czesławem Niemenem w Town Hall Theater, ponownie przypomniał fragmenty LP "Mourner's Rhapsody".
Wysłuchaliśmy trzech nagrań: "I Search For Love", "I've Got No One Who Needs Me" oraz "Inside I'm Dying".
Niemen ponownie zabrzmiał w Nowym Jorku - czyż nie radosna informacja? :)


Niestety, ze względów technicznych, nie byłem w stanie nagrać samego początku audycji, ale dwa ostatnie utwory wybrzmiały prawie do końca... Przy okazji można zadbać o swoje zdrowie i to w stylu amerykańskim.:)

http://www.sendspace.pl/file/dbwjKo1I/

W każdą środę o wspomnianych godzinach możemy słuchać audycji Krzysztofa Medyny.

http://www.polskieradio.com.

(*)
wasal
2009-04-26 12:01:25
ratajczak bogdanGdyby kogoś interesował przebieg AUDYCJI wspominkowej o
CZESŁAWIE NIEMENIE, nadanej w NOWYM JORKU - proszę zajrzeć na link poniżej.


http://www.speedyshare.com/815907655.html



Mógłby ktoś jeszcze raz wrzucić tą audycję na jakiś serwer? Bo ten link jest nieaktualny.
Z góry dzięki ;)
ratajczak bogdan
2009-07-22 19:19:10
wasal
Mógłby ktoś jeszcze raz wrzucić tą audycję na jakiś serwer? Bo ten link jest nieaktualny.
Z góry dzięki ;)


Mógłbym, ale jakoś nie widzę Wasalu, że TUTAJ zaglądasz.
Jeżeli chcesz tego naprawdę, potwierdź zapytanie.

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-31 17:55:01
Od najbliższej środy (05.08.), zawsze po godzinie 22:15 naszego czasu, zaraz po urlopowej przerwie, ponownie będzie można usłyszeć audycje Krzysztofa Medyny w Polskim Radiu NY.
:arrow: http://www.polskieradio.com/
Jak wcześniej mi obiecał, obok programów stricte jazzowych (bo to wszak jego domena) będzie starał się zaprezentować kilka audycji o polskich muzykach jazzowych m.in. o Apostolisie, Ścierańskim, Yaninie, Maćku Radziejewskim...
A zatem jest duża szansa na to, że znowu będzie trochę muzyki Czesława Niemena w NY.
Polecam te audycje, bo są... godne uwagi.
Tak zwyczajnie.

(*)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony