Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Pomnik Niemena w Białogardzie 2018-12-08 - 2020-04-24 Ewa 10 8173
Ewa
2018-12-08 22:57:44
Wiesław Kubasik na fb
12 września w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji została zarejestrowana :
Zbiórka Publiczna,, Budowa Pomnika Czesława Niemena w Białogardzie" pod numerem 2018/3853/KS
Patronat akcji : Maria Gutowska- córka Czesława Niemena.
W skład Komitetu Społecznego weszli :
Wiesław Kubasik- Przewodniczący
Krystyna Fijołek
Marcin Pierzchliński
Niniejszym informujemy, że rozpoczęliśmy zbiórkę środków pieniężnych na ten cel.
Środki pozyskiwane będą do puszek oznaczonych numerem zbiórki.
Członkowie komitetu z puszkami dostępni będą podczas plenerowych wydarzeń kulturalnych na terenie miasta Białogard i innych miejscowościach w regionie.
Jedna z puszek znajdować się będzie na stałe w lokalu Piwnicy Pod Papugami w godzinach jej otwarcia..
Ponadto wpłaty środków można dokonywać na rachunek : 50 1090 2646 0000 0001 3737 1002
W tytule proszę wpisywać :,, Pomnik Niemena "
Zbiórka trwać będzie do czerwca 2019.
Pomnik zostanie usytuowany w Białogardzie na Placu Wolności, przed Pałacem Ślubów.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Komitet społeczny ogłosił konkurs na składanie projektów pomnika Czesława Niemena w Białogardzie.
Zgodnie z zapowiedzią, 5 grudnia zakończył się okres ich składania.
7 grudnia 2018 Komitet w składzie Maria Gutowska, Krystyna Fijołek, Wiesław Kubasik, Marcin Pierzchliński zapoznał się z przedstawionymi projektami.
Zgłoszone zostały prace następujących artystów:
Robert Sobociński z Poznania
Wiktor Szostalo z Kołobrzegu
Artur Wochniak z Zielonej Góry
Robert Tomak z Zielonej Góry.

Ze względu na to, iż termin wykonania pomnika przypada na 28 czerwca 2019 roku ( Zlot fanów muzyki Czesława Niemena w Białogardzie), poprosimy Was o komentarze i uwagi do tych propozycji do 15 grudnia 2018.
Po tym terminie, Komisja przyjmując Wasze opinie, podejmie ostateczną decyzję w tym temacie.


Dziś na facebooku powstała grupa "Budowa pomnika Czesława Niemena w Białogardzie", gdzie można obejrzeć wszystkie 4 projekty i wyrazić swoją opinię.
Każda osoba, dokunująca wpłaty w wysokości 20, 50 lub 100 zł, otrzyma na zlocie pamiątkową cegiełkę.
Tadeusz
2018-12-16 20:08:17
W telewizji "leci" reklama, w której obrzydliwe potworki ( zarazki i bakterie) spłukiwane są z toalety jakimś cudownym środkiem. Projekt nr 1, 3 i 4 przypomina mi te potworki. Autorzy tych projektów niech lepiej zaprojektują pomnik pt. "Powiew z Toi-Toi". To będzie dla nich wyzwanie, to będzie pole do wyżycia się. Rozumiem chęć artystycznego "odlotu", ale ważne jest też poczucie esteryki, szacunek dla odbiorycy i bohatera pomnika. Przepraszam za kąśliwy komentarz, ale tym artystom należy się "po nosie".
48051788_2485135571503658_4074568004073947136_n.jpg 48051788_2485135571503658_4074568004073947136_n.jpg | Komentarz: W telewizji "leci" reklama, w której obrzydliwe potworki ( zarazki i bakterie) spłukiwane są z toalety jakimś cudownym środkiem. Projekt nr 1, 3 i 4 przypomina mi te potworki. Autorzy tych projektów niech lepiej zaprojektują pomnik pt. "Powiew z Toi-Toi". To będzie dla nich wyzwanie, to będzie pole do artystycznego wyżycia się.
Ewa
2018-12-17 12:43:14
Tadeusz Autorzy tych projektów niech lepiej zaprojektują pomnik pt. "Powiew z Toi-Toi".

Gdybyś obejrzał inne projekty tych artystów, to może nie wydawałbyś takich negatywnych opinii.
To są tylko wstępne projekty, które będą jeszcze dopracowane. W takich miniaturkach trudno dokładnie odwzorować np. szczegóły twarzy. W pierwszej chwili mnie również najbardziej spodobała się twarz i sylwetka z projektu nr 2, ale jakoś nie do końca mi pasuje Niemen siedzący na barowym stołku w luzackiej pozie. Takiego Niemena nie znałam... Poza tym ten projekt był najłatwiejszy do wymodelowania szczegółów, bo jest z plasteliny.
W tej chwili, po rozmowach z artystą na facebooku i obejrzeniu innych projektów, dałabym szansę panu Wiktorowi Szostało (projekt nr 4), ponieważ proponuje on coś kompletnie innego od dotychczasowych pomników. Nie brąz, lecz polerowana i barwiona stal, a w kamizelce elementy szkła, które będą odbijać i załamywać światło pod różnymi kątami. Myślę, że efekt mógłby być ciekawy.
W pierwszej chwili odrzuciłam ten projekt, głównie ze względu na niedopracowaną twarz i za szerokie spodnie, ale artysta zapewnia, że to wszystko jest do zrobienia. Najstarsza córka Czesława również optuje za tym projektem, bo według niej najlepiej oddaje on naturę Niemena. No, ale ten projekt zapewne nie przejdzie, bo większość osób woli klasyczne pomniki.
Do tej pory najwięcej głosów dostał projekt 2, sporo osób głosowało też na projekt nr 3, więc pewnie wygra któryś z tych projektów.
Tadeusz
2018-12-17 16:48:56
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2018-12-17 16:48:56 przez Tadeusz
Krytykuję to, co widzę. Jeśli nawet owi artyści stowrzyli kiedyś coś dobrego, to wcale nie jest to wyznacznik do bezkrytycznego wychwlania ich kolejnych dokonań. Diament to diament, a lipa to lipa !!! Nie można całe życie "wozić się na Pszczółce Maii"
PS. Piszesz, że nie widziałaś Niemena w luzackiej pozie. A może czas go takiego zobaczyć. Z pewnością nie było on zakonnikiem i na pewno bywało, że też czasami, jak każdy z nas, pofolgował sobie . Nie bądźmy takim ortodokasami...
Ewa
2018-12-17 17:29:56
TadeuszPiszesz, że nie widziałaś Niemena w luzackiej pozie. A może czas go takiego zobaczyć. Z pewnością nie było on zakonnikiem i na pewno bywało, że też czasami, jak każy z nas, pofolgował sobie . Nie bądźmy takim ortodokasami...

Ja z pewnością ortodoksem nie jestem. :wink: Jeśli zaś chodzi o "luzactwo" Niemena to chodziło mi tylko i wyłącznie o występy estradowe. W takiej pozie na stołku możemy zobaczyć np. Krawczyka, Niemen zwykle występował na stojąco.
Tadeusz
2018-12-17 17:55:25
Mniejsza o szczegóły. Ważne, aby nie dopuścić do szerzenia się nowego stylu w sztuce, zwanego potencjalnie "Toaletyzm". Nie mylić z Kubizmem.
Ewa
2018-12-18 08:56:13
Wczoraj komisja wybrała projekt Artura Wochniaka z Zielonej Góry (nr 2).
Artysta dokona w nim niewielkich zmian, np. zamiast hokera bedzie krzesełko. :)
O postępach prac można będzie dowiadywać się na bieżąco na facebooku.
Tadeusz
2018-12-18 15:55:16
Wczoraj komisja wybrała projekt Artura Wochniaka z Zielonej Góry (nr 2).

A widzisz, komisja wzięła po uwagę moją prowokacyjną opinię i odrzuciła te ohydki. :P
Na coś się przydałem, bo nie dopuściłem do realizacji tych paranoicznych wizji "artstów" z ambicjami :twisted:
Ewa
2019-04-29 21:01:10
Wizyta w pracowni Artura Wochniaka:

https://gazetalubuska.pl/w-zielonej-gor ... ElT8tWVhPM

https://gorzow.tvp.pl/6392963/ekstrakla ... 8VcIq8ZThs
Markovitz
2020-04-24 07:23:55
Pomnik w Białogardzie już na dobre wrósł w architekturę rynku białogardzkiego. Został odsłonięty latem 2019 w obecności siostry Artysty- Pani Jadwigi, córki Czesława- p.Marii oraz jej córki Julii, bliższej i dalszej rodziny Artysty, władz miasta i powiatu oraz zlotowiczów przybyłych niemal z całej Europy.

Pomnik Czesława Niemena usytuowany w pobliżu piwnicy artystycznej "Pod Papugami" prowadzonej przez Wieśka Kubasika (inicjatora przedsięwzięcia) oraz miejscowego USC i lokalnej izby muzealnej stał się miejscem, gdzie bardzo chętnie fotografują się fani, turyści i sami Białogardzianie, w tym nowożeńcy :P

A ostatnio- w trudnym czasie pandemii koronawirusa- nasz Pomnik świeci przykładem 8)

#ZostańWdomu #StayAtHome

LINK do -> tematu o XV zlocie fanów Cz_Niemena w Białogardzie (VI 2019)


PS Dziwię się, że dotąd nikt nie pochwalił się miniaturką swojej fotki przy pomniku :)
Pomnik w Białogardzie w czasie pandemii- IV 2020_na_podst_fot_z_Gr_ CN na Fb_.jpg Pomnik w Białogardzie w czasie pandemii- IV 2020_na_podst_fot_z_Gr_ CN na Fb_.jpg
Tadeusz
2020-04-24 12:17:06
Zdjęcie to traktuję jako dobry żart ( humor Polaków uważam za jeden z najlepszych na świecie), bo de facto te maseczki przeciw wirusom są tak samo skuteczne jak furtki ogrodowe przeciw komarom.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony