Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Pomnik opolski 2007-02-06 - 2008-11-14 Ed 99 35531
Ed
2007-02-06 13:07:55
http://miasta.gazeta.pl/opole/1,35114,3893678.html

Trudno cokolwiek powiedzieć na podstawie tak mizernego zdjęcia, ale Niemen bardziej mi przypomina janosikowego kompana niż idola muzyki młodzieżowej lat 70-tych... ;)
Tadeusz
2007-02-06 13:21:47
Odwiedzę, ofotografuję i zdam relację. Mam blisko do Oplola- 70 min samochodem.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-02-06 21:33:13
To jest dopiero model. Jedż i popraw co trzeba. Powodzenia ! :D
matt
2007-02-08 00:15:11
Idea mi sie podoba (chociaz jesli chodzi o poparcie wszystkich to moga byc problemy :wink: ). Wykonanie bedzie mozna ocenic po odslonieciu pomnika bo rzeczywiscie ta miniaturka tak srednio wyglada, ale tez zdjecie moglo by byc lepsze.


(...)przedstawić Niemena stojącego z gitarą u nóg - gitarą, od której zaczynał, i z którą nie rozstawał się nawet w okresie, gdy tworzył kompozycje elektroniczne i monumentalne.


dzwieki gitary tak, ale z sama gitara to sie juz raczej potem rzadko widywal :wink:
Markovitz
2007-07-22 17:16:48
Odsłonięcie pomnika w Opolu ma nastąpić jeszcze w tym roku, po wakacjach. Z tej okazji ma się odbyć duży koncert, w którym weźmie udział m.in. kilku Muzyków współpracujących kiedyś z Czesławem Niemenem.

Wydarzenie to jest jeszcze skryte mgiełką tajemnicy... 8)
Łykowaty
2007-07-24 18:49:02
Pan rzeźbiarz zakochał się w sobie - patrząc na ten pomnik. Biedny nasz Czesław i biedni my fani. Nasz idol, z wizjonera i kapłana stał się karłem.
A gołebie tylko na to czekają i się mnożą - jak zwykle. 8)
Markovitz
2007-08-14 21:08:36
Mniejsza o gołębie :)

Łykowaty Biedny nasz Czesław i biedni my fani.


Bardzo mnie dziwi takie biadolenie, zwłaszcza jeśli coś dobrego się dzieje...


Odsłonięcie pomnika, seminarium na temat Niemena i koncert odbędą się 21 września 2007r..


Wśród wykonawców będą tak znakomici, że mogą pokusić się o dokonanie prawdziwych odkryć i na przykład przypomnienie Pielgrzyma...
mel4body
2007-09-12 20:48:58
Witam wszystkich bardzo serdecznie ! Czytam forum od dawna, wybieram się od dwóch lat na zlot ( jak narazie z marnym skutkiem ku mojemu zdenerwowaniu zawsze są jakieś przeszkody ). Postanowiłem się w końcu zarejestrować, by zrelacjonować Wam, na ile będe potrafił jaknajlepiej, sprawy dotyczące powstania pomnika Niemena w moim mieście Opolu:). Na początek bardziej aktualny artykuł dotyczący pomnika

http://miasta.gazeta.pl/opole/1,35086,4480275.html

Pomnik jak przeczytacie stanie już w ten wtorek i wtedy dołącze oczywiście zdjęcia :) Wasz oddany korespondent z Opola - John ;)
Piotr Starzyński
2007-09-12 21:07:46
Dzięki, John i...witaj wśród nas. :)
Markovitz
2007-09-13 19:54:12
I ja witam nowego korespondenta na Forum Niemena 8)

Na podstawie dostarczonych już informacji wypunktuję następujące uroczystości zaplanowane na 21 września w Opolu :

- o godz. 15.00 sympozjum zorganizowane przez Rektora Uniwersytetu Opolskiego prof.St.Nicieje z udziałem między innymi : Wacława Panka, Marka Gaszyńskiego i Tadeusza Sklińskiego.
Mam nadzieję, że nie zabraknie autora Monografii Niemena - Romana Radoszewskiego.

- ok. godz. 18.30 z udziałem siostry Czesława Niemena- Wydrzyckiego, braci Wydrzyckich oraz miłośników muzyki NAE nastąpi odsłonięcie pomnika,

- ok.godz. 19.00 na dziedzińcu Collegium Maius zacznie się koncert, w którym wystąpi grupa SBB oraz reprezentanci lokalnej sceny muzycznej zaproszeni przez pana Władysława Bartkiewicza z Estrady Opolskiej.
Stach
2007-09-14 08:40:28
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-09-14 08:40:28 przez Stach
FETA z pomnikiem :shock:
Markovitz
2007-09-14 09:25:32
Rozumiałbym, gdyby Stachu był przeciwnikiem pomników w ogóle.

Ale ten temat dotyczy konkretnego pomnika w Opolu, więc skąd ten nagły atak ?

Nie to miejsce, nie ta forma, nie taki projekt. Może nie Ci ludzie..?

Stach
Żerowanie na Niemenie (...)


:o

Skąd my to znamy ?
mel4body
2007-09-14 10:21:48
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-09-14 10:21:48 przez mel4body
Z przykrością i wielkim zaskoczeniem jestem zmuszony zareagować na posta Pana Stacha, który pomimo swoich jak widzę 230 postów niewiele wie, ani na temat samego miejsca w którym pomnik stanie, ani ludzi którzy się nimi zajmują (bo pomników tam jest już dwa w tym piękny pomnik Agnieszki Osieckiej), technologii powstawania takiego akurat pomnika ( w kontekście tego, że niby na ta okazję zabito specjalnie jakieś zwierzę, a przecież odpady z masarni i tak się utylizuje, więc dlaczego nie wykorzystać ich w taki sposób skoro ta technologia jak wiem jest stosowana już od setek lat ) jak i w końcu tego co najważniejsze, że sam Czesław w piosence "Mój pejzaż" opisuje w niepowtarzalny dla siebie sposób, właśnie przytaczając między innymi brzozy, piękno mazowieckiej ziemi. Temat brzozy pojawia się również w utworze "Zechcesz mnie". Po prostu brak mi słów na taki niesprawiedliwy atak który w każdym swoim słowie ma na celu nie tylko zgniecenie samej idei promowania osoby Czesława Niemena jako człowieka i artysty, ale również ukazuje w uderzający sposób brak wiadomości Pana Stacha na temat twórczości naszego muzycznego poety. Załamujące podejście... Tyle ode mnie.
ratajczak bogdan
2007-09-14 11:03:08
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-09-14 11:03:08 przez ratajczak bogdan
LUDZIE!
Po co te nasze, typowo polskie bicie piany!
Radujcie się, że pomnik powstał, że będzie odsłonięty, że projekt zaakceptowała Pani Małgorzata, że będzie koncert z udzialem przyjaciół z SBB, że zabrzmią dźwięki znanych i mniej znanych kompozycji Czesława, że będzie najbliższa rodzina i rzesze fanów, że będzie okazja do zasypywania wąwozów niedomówień i niewyjaśnionych żalów, że będzie podniosła uroczystość, a wszystko po to, by zapanował przyjaźniejsza atmosfera wokół Niemena.
Traktujcie ten, długo oczekiwany moment, jak akt pojednania i zgody!
Mniej usczypliwości, jątrzenia bez powodu, dogryzania sobie nawzajem.
Więcej wzajemnego szacunku i tolerancji!
Markovitz
2007-09-14 12:21:39
Jak dotąd tylko jeden user pozwolił sobie na zanegowanie idei pomnika w Opolu, więc nie widzę specjalnie potrzeby występowania z apelami do Ludzkości :wink:

A w uzupełnieniu rozważań mel4body :

.. sam Czesław w piosence "Mój pejzaż" opisuje w niepowtarzalny dla siebie sposób, właśnie przytaczając między innymi brzozy, piękno mazowieckiej ziemi.
Temat brzozy pojawia się również w utworze "Zechcesz mnie".


Brzózki pojawiły się nie tylko w śpiewanych przez Cz.Niemena tekstach autorstwa Kaszkura i Szczęsnego oraz Młynarskiego, ale także na okładce albumu "Rusische Lieder" ... 8)

Pozdrawiam
Stach
2007-09-14 20:39:00
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-09-14 20:39:00 przez Stach
Nie mam zamiaru kruszyc kopii ani walczyc z wiatrakiem ,który tylko miele ... powietrze.
Markovitz
2007-09-14 20:49:28
Zostaw lepiej ten temat Stachu...

Stach Ja wyraziłem swoje zdanie w sprawie a nie zaś personalnie.


Taaak .. ?

A zastanowiłeś się, jak poczują się ludzie od pomnika w Opolu ?
mel4body
2007-09-15 18:13:33
Jak mógłbym umieścić zdjęcia z miejsca w którym ma stanąć pomnik ? Czy jest jakaś możliwość żeby umieścić je w poście czy pozostaje mi tylko umieszczenie linku do jakiejś strony ? Proszę o informację na ten temat. A może ktoś zna się lepiej na tym odemnie, to mogę mu wysłać na maila i niech ktoś to gdzieś umieci gdzie wszyscy będą mieli do tego dostęp. Pozdrawiam :)
Łykowaty
2007-09-15 19:51:07
NIECH BĘDZIE POMNIK.

Myślę ,że dla nas którzy uważają Niemena za zjawisko kullturowe i za "mesjasza" kulturowego, stawianie pomnika w Opolu jest nieporozumieniem. Służy to tylko do promowania władz lokalnych miasta i politycznych. Owszem, my jako wyznawcy kulltu Niemena, cieszymy się z każdej formy promowania jego osoby lecz stawianie pomnika obok pani Osieckiej / szanując i kochając jej poezje jako dobrej poetki / jest totalnym nieporozumieniem. Niemen obok Chopina i Norwida jest najważniejszym zjawiskiem kulturowym kilkuset lat / nie ujmujemy niczego Penereckiemu, Moniuszce czy Mickiewiczowi i Słowackiemu / i w panteonoe tych twórców powinien się znależc. Chociaż może pojadę na odsłonięcia pomnika dla Czesława ? Sami wiecie dlaczego lub nie ?
Łykowaty
2007-09-15 19:54:20
BRAKUJE NAM CZESŁAWA !
Markovitz
2007-09-15 20:04:30
Łykowaty Myślę , że dla nas którzy uważają Niemena za zjawisko kullturowe i za "mesjasza" kulturowego


To jest was chyba dwóch, którzy tak uważacie ...

Niemen żadnym mesjaszem nie był. Ciężar Jego twórczości nie dorównuje dziełom Norwida i muzyce Chopina.
Po prostu :N: nie miał aż takich aspiracji.

Był muzykiem, pieśniarzem, ale był też człowiekiem jak każdy z nas i o tym radziłbym nie zapominać ...


Łykowaty
my jako wyznawcy kulltu Niemena, cieszymy się z każdej formy promowania jego osoby lecz stawianie pomnika obok pani Osieckiej / szanując i kochając jej poezje jako dobrej poetki / jest totalnym nieporozumieniem.


Pomnik Niemena- Wydrzyckiego obok pomnika Agnieszki Osieckiej to zaszczyt dla rodzin i fanów tych dwojga wybitnych Ludzi.
A rozwój Ich talentów i dokonania niech raczej osądzą potomni
:idea:
Łykowaty
2007-09-15 20:23:03
W pewnym okresie życia człowiek staje orędownikiem śpiewu własnej śledzionej. To znak, że należy iść do lekarza. Drogi kolego duch w koledze już umarł ! A Niemen jest wieczny, bo żyje codziennie w naszych sercach !
Andrzej Kolendo
2007-09-15 20:27:38
Każdy człowiek ma wielkie i niezaprzeczalne prawo do swojej oceny wszelkich zjawisk kulturowych, lecz zdecydowanie nie zgadzam się z troszkę niecodziennym punktem postrzegania sztuki przez Łykowatego. Jeżeli chodzi z kolei o pomnik, to równie zdecydowanie nie podoba mi się ten projekt. I nie tylko mnie, o czym wiem :)
Łykowaty
2007-09-15 20:46:09
Spotykamy się w Opolu na odsłonięciu pomnika. POZDRAWIAM!
Markovitz
2007-09-15 21:15:01
Należą się i poecie, i kompozytorowi, i zjawiskowej tancerce i nawet psu Łajka, co poleciał w kosmos.
Nie ma więc, co wybrzydzać. Pomniki to wyraz uczuć i świadectwo ludzkiej pamięci. Tylko i aż tyle.
O kształcie artystycznym monumentu - dopóki dzieła nie zobaczę - nie wypowiadam się.


ŁykowatyW pewnym okresie życia człowiek staje orędownikiem śpiewu własnej śledziony. To znak, że należy iść do lekarza. Drogi kolego duch w koledze już umarł !


Mój duch nie żywi się wyłącznie muzyką z płyt Niemena, choć ja znam utwór "Pomniki" autorstwa Niemena, a pan Łykowaty pewnie jeszcze nie...

Do lekarzy też odsyłał nie będę, bo zdolność porównania dorobku twórczego Norwida i Niemena w pewnym wieku jest już nie do nadrobienia.
Łykowaty
2007-09-15 21:23:15
Jestem tylko propagatotem twórczości NIEMENA od 30 lat. Dlatego przepraszam cię kolego Mekovitz.
Markovitz
2007-09-15 21:25:22
ŁykowatyJestem tylko propagatorem twórczości NIEMENA od 30 lat. Dlatego przepraszam cię kolego Mekovitz.


Nie ma sprawy kolego Lekowaty :wink: Ja też jestem tylko propagatorem ...

Do zobaczenia w Opolu ! 8)
Andrzej Mróz
2007-09-16 07:38:35
Moim zdaniem nie ma obiektywnej miary, kto w sztuce, kulturze (nie mam na myśli rzemiosła artystycznego) jest większy, kto komu równy, a kto mniejszy. Jeżeli dla jednych Niemena można porównać z Chopinem, Norwidem, Mickiewiczem itd. to zapewne w ich sercach, w ich umysłach tak jest. Jeżeli inni uważają, że takie porównania są nie na miejscu, nie oddają prawdy, to zapewne w swoich sercach i w swoich umysłach też czują, że mają rację.

Zostawmy wszystkim tę swobodę obcowania ze sztuką, z kulturą, aby mogli nią się cieszyć w zgodzie ze swoimi odczuciami.

Ja się nie wstydzę tego, że dla mnie Niemen jest wielkim artystą, porównywalnym z Norwidem, z Chopinem, z Herbertem.

Nie jest dla mnie ważne jakim językiem literackim, czy muzycznym człowiek, artysta wyraża swoją głębię, ważne jest że ją wyraża i że ma co wyrazić.
Markovitz
2007-09-16 08:37:16
Ustawianie Czesława Niemena w jednym szeregu z Cyprianem Norwidem i Fryderykiem Chopinem doprowadzi niechybnie do dezawuowania Jego sztuki, a to jest po prostu niepotrzebne...

Bowiem wbrew temu, co napisał Andrzej wciąż istnieją obiektywne kryteria, które pozwalają ocenić wagę i znaczenie twórczości Norwida i muzyki Chopina i odróżnić ją od sztuki prezentowanej przez A.Osiecką, G.Ciechowskiego, czy Cz.Niemena.

Ten, kto tego nie chce dostrzec nie tylko siebie, ale i osobę Niemen naraża na śmieszność, a Jego sztukę skazuje na degradację !

Lepiej, jeśli pomniki Niemena wyrastać będą obok pomników Osieckiej, Komedy, Hemara, Fogga, Kaczmarskiego i Ciechowskiego niż obok monumentów Mickiewicza, Norwida i .. Herberta (jedno popiersie w Kielcach w sąsiedztwie Księcia Poetów w zupełności wystarczy).

I nie ma to nic wspólnego z subiektywną miarą w rodzaju "Niemen dla mnie jest najlepszy".
Może być najlepszy i Jego sztuka najważniejsza. Tak jak sztuka prezentowana przez Ordonkę, Grechutę, czy Stana Borysa. Dla Ciebie, dla mnie. Dla nas.
Andrzej Mróz
2007-09-16 11:21:39
MarkovitzBowiem wbrew temu, co napisał Andrzej wciąż istnieją obiektywne kryteria, które pozwalają ocenić wagę i znaczenie twórczości Norwida i muzyki Chopina i odróżnić ją od sztuki prezentowanej przez A.Osiecką, G.Ciechowskiego, czy Cz.Niemena.


Istnieją obiektywne kryteria, ale obiektywne kryteria są "obiektywne" tylko w nazwie i stąd ta mnogość opinii, spojrzeń, ocen skrajnych przeciwstawnych i wyrażanych jako nieomylne.

Osiecka jako poetka opierająca się w swojej twórczości głównie na intelekcie, moim zdaniem mniej pasuje do Niemena, gdyż Jego twórczość wyrasta nie tylko z intelektu, ale i z serca, wyrasta też i z ducha. Dlatego bliższy Niemen jest Norwidowi, choćby tylko przez wspólne dla nich obu romantyczne podłoże i romantyczną postawę.
Niemen jest współczesnym polskim romantykiem, czego nie można powiedzieć o Osieckiej.
Herbert też jest współczesnym polskim romantykiem. Chopin wprawdzie nie współczesnym ale też jest romantykiem. Bliski Niemenowi jest moim zdaniem jeden z naszych największych romantyków Piotr Michałowski, malarz największego światowego kalibru, wyprzedzający epokę i technikę malarską swojej epoki, malarz amator, uzdolniony wszechstronnie w tym i muzycznie. Michałowski i Niemen ich droga rozwoju artystycznego, artystycznego wyrazu i przy tym ich talent stworzony przez naturę i nie uformowany przez studia, a jedynie poprzez pasję i wenę czyni ich pod wieloma względami podobnymi do siebie.

Ciechowski i Niemen to zestawienie z całym szacunkiem dla Ciechowskiego jest trudne do przyjęcia.

Ale jak napisałem już wyżej niech każdego cieszy to co kto lubi.
Markovitz
2007-09-16 12:04:33
Intencją moją nie było szczegółowe uwiadamianie do kogo Niemen pasuje jako twórca i jakie pokrewieństwo artystyczne łączy Go np. z Agnieszką Osiecką.

Moją intencją było wskazanie, że dzieła Niemena, Osieckiej, Ciechowskiego są z tej samej półki.

Natomiast tacy Twórcy jak Norwid, czy Mickiewicz to giganci słowa i filozoficznej myśli, o jakiej Niemen- Wydrzycki mógł tylko pomarzyć. Dlatego też :N: zdecydował się interpretować Ich sztukę.
Robił to znakomicie, ale nie sposób uznać Go za kontynuatora Wieszczów.

Opowiadanie nam teraz, że Niemen, Norwid i Mickiewicz to ten sam przedział geniuszu twórczego :o .. jest co najmniej bezcelowe .

Jeśli chodzi o Grzegorza Ciechowskiego to - nie tylko moim zdaniem- w drugiej połowie lat 80-tych i w latach 90-tych stał się On najlepszym w Polsce producentem w dziedzinie muzyki, którą parał się także Niemen, więc nie widzę nic niestosownego w porównaniu tych dwóch Muzyków, choć opinie w tej kwestii mogą być podzielone.

Ale nie wolno porównywać Ich Obu z Chopinem jako kompozytorem , bo ośmieszamy i siebie i tych Dwóch wybitnych przedstawicieli "podkasanej Muzy"* !

* "podkasana Muza" to wg Niemena sztuka pieśniarska. Podoba mi się to określenie 8)
Andrzej Mróz
2007-09-16 12:29:03
MarkovitzAle nie wolno porównywać Ich Obu z Chopinem jako kompozytorem , bo ośmieszamy i siebie i tych Dwóch wybitnych przedstawicieli "podkasanej Muzy"* !
.

O Ciechowskim się nie wypowiadam, ale nie czuję się, że kogokolwiek tu ośmieszam.

Dostrzegam w Twoich opiniach Markovitzu schematyczną sztywność.
Jest warstwa twórców uznanych i wyniesionych ponad innych i są pozostałe warstwy innych już pomniejszych twórców. I tak jak możliwym było aby Jana Kochanowskiego przerósł Juliusz Słowacki, tak nie możliwym jest aby ktoś inny bardziej współczesny zbliżył się, dorósł, czy nawet przerósł klasyków.

Mam świadomość, że wielkie to wyzwanie rzucone pokoleniom aby przerosły Norwida, czy Mickiewicza, ale zakładanie, że jest to niemożliwe jest całkowicie bezpodstawne.

Są artyści, twórcy tej miary co Osiecka, Bałata, są też tej miary co Broniewski (skądinąd niezły poeta, gdy nie uprawiał ideologii), są Dobraczyńscy, którego sam kiedyś ceniłem, przyznaję się do tego. Jest wielu innych jak Krzysztof Krawczyk, Jacek Cygan, Grzegorz Cugowski i trudno jest ich dorobek artystyczny postawić na równi z dorobkiem choćby Kossak Szczuckiej, czy Sienkiewicza.

Ale są też twórcy których dzieła odsłaniają odbiorcom tej twórczości nowe nie znane dotąd obszary, nowe przestrzenie, przemawiają głosem mędrca, filozofa, artysty, człowieka.
Te dzieła nie tylko bawią i cieszą spragnione uciech, sensacji ludzkie ego, ale wprowadzają człowieka, ich odbiorcę do nowych nie tkniętych ludzkim umysłem meandrów człowieczej drogi. Takim artystą był Komeda, był Herbert i był Niemen. Czy dorośli, czy przerośli, czy tylko dorównali klasykom, to nie ma znaczenia. Zbliżyli się do nich, zbliżyli poprzez głębię wewnętrzną, poprzez formę, poprzez intensywność przekazu i to już wystarczy.
Markovitz
2007-09-16 13:42:35
Mieszasz pojęcia , kuglujesz nazwiskami, a cały dramat polega na tym, że :

Andrzej Mróz.. nie czuję się, że kogokolwiek tu ośmieszam


:?

Naprawdę nie widzisz różnicy między twórcą Norwidem a odtwórcą wierszy Norwida - Niemenem ???

Chcesz postawić na jednej szali interpretację wiersza "Bema pamięci żałobny rapsod" z samym wierszem ???

Teksty z "Spodchmurykapelusza" zestawisz z poezją Autora "Vademecum" ?

A gdzie są tomiki Niemena, które wprowadziłbyś na listy szkolnych lektur ? :twisted:

Nie można stawiać Niemena obok Norwida i twierdzić, że to poeta równy Norwidowi.

W ten sposób - być może w sposób niezamierzony, ale wyrządzasz sztuce Niemena wielką krzywdę,

bo to nie ten rodzaj poetyckiej refleksji i nie ten kaliber. Po prostu.
Andrzej Mróz
2007-09-16 15:25:23
MarkovitzNie można stawiać Niemena obok Norwida i twierdzić, że to poeta równy Norwidowi.


Ja nigdzie nie napisałem, że Niemen poeta jest równy Norwidowi poecie.
Norwid muzyk też nie jest równy muzykowi Niemenowi.

Nie o to mi chodzi.

Niemen twórca, o to mi chodzi.

Norwid twórca i Niemen twórca są sobie bliscy, pokrewni. Ich dzieła wyłaniają się z tej samej (lub podobnej, czy zbliżonej) głębi wewnętrznej.

Wyrastają z tego samego gruntu, gruntu niepokornego, wyrastają z tych samych korzeni, głęboko tkwiących w rodzimej kulturze i we własnej duszy.

Tego kalibru twórców w naszym narodzie nie ma aż tak wielu, a jednak są. Wspomniany Michałowski, Hemar, Herbert, Niemen, Norwid i .... ale nie Osiecka, nie Ciechowski...
Stach
2007-09-16 18:53:42
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-09-16 18:53:42 przez Stach
Uważam,że winniśmy budowac pomniki NIEMENOWI ...w sercach naszych.
Markovitz
2007-09-16 19:13:31
Grzegorz Ciechowski jako autor tekstów jest twórcą autonomicznym, poetą wyrazistym, rozpoznawalnym, co było nie do końca spełnioną ambicją Niemena, którego kilka opublikowanych w (Tylko) Teraz Rocku tekstów jest ewidentnie słabych. G.C. jeszcze za życia wydał tomik poetycki.

Jako producent nagrań Obywatel GC zrealizował trzy autorskie albumy, które do dziś brzmią dużo lepiej od nagrań z ostatniego, autorskiego albumu Niemena. Ciechowski był także producentem płyt K.Kowalskiej, J.Steczkowskiej, nowoczesnej płyty z polską muzyką ludową i kilku innych albumów w czasach, gdy Niemen tylko pisał, że miałby ochotę być producentem płyt innych artystów (M.Ostrowskiej, Kayah).

Przypomnijcie sobie wierszyk, w którym można znaleźć żywy obraz fanatycznego uwielbienia :

Gasket w NIM nasz wzór odnaleźliśmy, ideału nie oddamy
nam wystarczy w zupełności, więc już dalej nie szukamy

ponad NIEGO większych nie ma, obok NIEGO nie ma innych
ON nam wzorem i przykładem.
my nie dziwni. to świat dziwny.


Pasuje do Was jak ulał...
Andrzej Mróz
2007-09-16 19:43:45
Ten tekst Gasketa, którym się podparłeś Markovitzu mówi jedynie o fanatycznym postrzeganiu, bohatera tego forum, ale ma się do tego o czym tu dyskutujemy jak przysłowiowa pięść....

Idąc po torach Twojego rozumowania, to doszukiwanie się pozytywów, głębszych treści, śladów dojrzałej świadomości u Niemena nie ma sensu, bo i tak nikt w te bajki nie uwierzy.

Skoro my sami nie możemy na to szerzej, wnikliwiej, z polotem spojrzeć, to nie wymagajmy wiary innych. Wielu zachodnich artystów stało się prawie, czy też faktycznie „nadczłowiekami”, nie dlatego, że takimi w istocie byli. Stali się oni takimi, bo takimi chciano ich postrzegać. My Polacy mamy wmawiany nam przez komuchów i liberałów kompleks niższej jakości. Kształtuje się nas, a my bezwiednie stajemy się ludźmi z drugiej ręki, z poczuciem bycia gorszym. U nas żaden zachodni artysta wypromowany tam na „siódmy cud świata” tak łatwo by nie został doceniony, czy przeceniony. Chyba że zrobiłaby to Gazeta Wyborcza, wtedy mielibyśmy własnego „nadludzia”, ale my sami, bez wsparcia tych co nam pokazują palcem niczemu nie dowierzamy, nawet nie przypuszczamy, że wśród nas są ludzie większego wymiaru, niż tylko zjadacze chleba.

Swoje powyższe rozumowanie istotnie uprościłem, ale chciałem ten problem bardziej uwypuklić.

A więc idąc torami wspomnianymi wyżej, łatwiej byłoby nam o analogię Niemena ze Skibą, czy z Piaskiem, niż z Norwidem. O Skibie piszę już bez szacunku, gdyż swoim zachowaniem przekonał mnie, że nie jest mu ani mój, ani czyjkolwiek inny szacunek potrzebny.

Doszukujmy się w ludziach tych wartości, tych głębi, które oni sami chcą nam dać.
Skoro Niemen wiele dla nas znaczy (dlatego tu jesteśmy), to zapytajmy się samych siebie dlaczego tak jest?
Posłuchajmy też co inni mają na ten temat do powiedzenia.
Jakiego formatu artystą, twórcą jest Niemen? Dociekajmy tego. Możemy to robić wspólnie, ale nie stawiajmy tez formowanych ponad naszymi głowami.
Ja się nie upieram przy swoim, niech każdy postrzega sobie Niemena po swojemu, ale tu piszę o tym jak ja przynajmniej staram się postrzegać, nie postrzegam tylko staram się, bo mną też miotają niepewności, brak dostatecznej wiedzy, rozumienia, jak i (tak mi się wydaje) wątły aparat poznawczy (nie zjadłem wszystkich rozumów). Doszukujmy się tego, bez uprzedzeń i bez założeń a priori. Szanuję, (jeszcze raz to powtarzam) Ciechowskiego, Osiecką, są naprawdę dobrzy w swej profesji, ale ja (Ty się z tym nie zgadzasz) widzę Niemena z Jego twórczością bliżej romantyków, a przez to bliżej Norwida.

To że śpiewał poezję Norwida, jest bez większego znaczenia, ale to że czuł tę poezję ma w moim rozumowaniu istotne lecz nie naczelne znaczenie. To że ich twórczość wyrasta ze wspólnych korzeni ma najistotniejsze znaczenie. Są duchowo sobie bliscy, jeden lepiej kleci poezję, drugiemu lepiej idzie w muzyce. Uzupełniają się.
Markovitz
2007-09-16 20:10:33
My Polacy mamy wmawiany nam przez komuchów i liberałów kompleks niższej jakości.


Do pełnego obrazu podmiotów rozniecających kompleksy narodowe brak mi tylko ludowców i radia z Torunia ... :twisted:

Ale jesteś Andrzeju na dobrej drodze, bo poczytaj to, co wcześniej TU pisałeś...
Pojawiły się w drugiej części Twego posta niuanse, półcienie. Są już wyeksplikowane różnice znaczeniowe i .. bardzo dobrze !

Bo ja też mogę czuć się blisko Norwida, Herberta, Niemena, Ciechowskiego i nawet swojego chóru parafialnego OJCZYZNA (całkiem niezły) i nie jest to nic dziwnego, bo każdy człowiek powinien obcować z kulturą na różnych polach i poziomach oddziaływania.

Ale nie o moich i Twoich odczuciach TU dyskutujemy, ale o należnym miejscu Niemena w pomnikowej hierarchii twórców.

I ja te miejsce widzę blisko Ciechowskiego, Komedy,Osieckiej - choć tak bardzo różni się Ich twórczość.

Natomiast nie widzę poza przerostem ambicjami i próżnością niektórych Osób żadnego przekonującego powodu, aby wpychać Niemena na cokoły obok Mickiewicza, Norwida i Chopina !

Zaczęliśmy dyskusję od pomnika w Opolu - w stolicy polskiej piosenki.
I właśnie z piosenką, pieśnią i utworami w formie do nich zbliżonymi będzie już chyba ZAWSZE kojarzony Niemen.
O ile za kilka lat będzie z czymś poza Dziwnym światem kojarzony...

Te skojarzenia mogłyby wzbogacić muzyki teatralne, filmowe i suity rockowe, o ile zostałyby wydane w rozsądnym czasie. Ale nie zostały jeszcze wydane (podobnie jak sporo nagranych zagranicą piosenek) i dlatego powinniśmy skakać do góry z radości, że ktoś wreszcie postanowił uhonorować Niemena- pieśniarza pomnikiem :D
ratajczak bogdan
2007-09-16 21:28:27
Wróćmy do meritum i pomnika Niemena w Opolu.

Ciekawe - to co napisał Marek w odpowiedzi do "Łykowatego"
Markovitz
Mój duch nie żywi się wyłącznie muzyką z płyt Niemena, choć ja znam utwór "Pomniki" autorstwa Niemena, a pan Łykowaty pewnie jeszcze nie...

Należało to Marku przytoczyć i wszyscy byśmy mieli pełną na ten temat jasność.
Nie tylko "Łykowaty" potrzebuje tej wiedzy.

Czytając w necie o Norwidzie i jego stosunku do tego rodzaju przedsięwzięć, przytoczę krótki fragment takiego tekstu i kilka cytatów samego Norwida.

„Sam Norwid około trzydziestu lat swego życia spędził w Paryżu, biorąc czynny udział w pracach polskiej emigracji, zarabiając na życie jak się da i gdzie się da, jak tylu innych towarzyszy niedoli. W okolicach miasta jest trzy cmentarze, na których są groby robione według rysunków moich – pisze w jednym z listów. Pod koniec życia zmęczony beznadziejną walką o byt, schorowany, umiera w schronisku św. Kazimierza przy ulicy Chevaleret w ubogiej dzielnicy miasta, wtedy właściwie pod miastem.
Trzypiętrowy dom Zakładu z piętrową oficyną, z kaplicą, ze sporym ogrodem, w nim stara lipa i kasztany, mieści się w fabrycznej, robotniczej dzielnicy. W kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej jest i obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej i świętego Kazimierza, patrona Zakładu, prowadzonego przez polskie Siostry Miłosierdzia. Czystość – jak to zwykle u Sióstr – wszędzie wzorowa, chociaż ich coraz mniej... A nad wejściem do oficyny, w której zmarł Norwid, medalion z wizerunkiem Poety przypomina o tym rodakom, odwiedzającym to miejsce.
Ostatnie momenta Jego były bardzo spokojne: raczej zasnął, jak umarł; dumał, często płakał, ale nigdy nie wynurzał się przed nikim z uczuciami serca swego, i zdaje się, że to Go dobiło...
Grób Norwida znaleźć można na polskim cmentarzu w Montmorency. Ale czy tam rzeczywiście spoczywa, różnie o tym powiadają... Jakby nie było zasługuje jednak na naszą pamięć i zdrowaśki – jak i inni – za swoją duszę. C.N. zasłużył na dwie rzeczy od Społeczeństwa Polskiego – pisał o sobie Norwid w liście na parę miesięcy przed zgonem. – To jest, ażeby oneż społeczeństwo nie było dlań obce i nieprzyjazne...”

I cytaty, które wszyscy znamy:

"Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie"

Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie,
Że ci ze złota statuę lud niesie,
(...)
..............................................................

Tylko pamiętajcie,
żebym miał grobowiec!
Ojczyzny mojej stopy okrwawione
Włosami otrzeć... padam.

...............................................................

Żydzi przeto - do których znów powrócę - postawili jeden tylko pomnik, a i tego wartości nie pojęli, postawili fatalnie, bo to jest on Krzyż Pański.

..............................................................
Andrzej Mróz
2007-09-17 05:04:05
MarkovitzAle nie o moich i Twoich odczuciach TU dyskutujemy, ale o należnym miejscu Niemena w pomnikowej hierarchii twórców.


Ale ja w pierwszym swoim poście oparłem się na swoich odczuciach i niczego nie kwestionowałem, jednak dyskusja jak sam widzisz poszła zarówno Twoim zdaniem, jak i moim za daleko. Potem :D :D :D pod wpływem Twoich kontrargumentów odczucia zaczęły stawać się przekonaniem. :D :D :D


Andrzej MrózMoim zdaniem nie ma obiektywnej miary, kto w sztuce, kulturze (nie mam na myśli rzemiosła artystycznego) jest większy, kto komu równy, a kto mniejszy. Jeżeli dla jednych Niemena można porównać z Chopinem, Norwidem, Mickiewiczem itd. to zapewne w ich sercach, w ich umysłach tak jest. Jeżeli inni uważają, że takie porównania są nie na miejscu, nie oddają prawdy, to zapewne w swoich sercach i w swoich umysłach też czują, że mają rację.

Zostawmy wszystkim tę swobodę obcowania ze sztuką, z kulturą, aby mogli nią się cieszyć w zgodzie ze swoimi odczuciami.

Ja się nie wstydzę tego, że dla mnie Niemen jest wielkim artystą, porównywalnym z Norwidem, z Chopinem, z Herbertem.

Nie jest dla mnie ważne jakim językiem literackim, czy muzycznym człowiek, artysta wyraża swoją głębię, ważne jest że ją wyraża i że ma co wyrazić.


Jednak ja nie chował bym Niemena w tłumie innych artystów. Za życia się wyróżniał aż nadto, to i po śmierci nie powinno się tego wrażenia zatrzeć, bo będziemy nie całkiem uczciwi wobec potomnych ("nie tylko z lenistwa").
Markovitz
2007-09-17 06:22:16
A Ten swoje.. od początku :?

Nikt Ci Andrzeju nie każe chować Niemena w tłumie twórców i artystów !
Takiemu wyróżnieniu służy właśnie pomnik w Opolu. Pomnik pieśniarza z gitarą w ręku.
I to jest OK 8)

Chodzi o to: wśród jakich twórców stawiasz taki pomnik (wszystko jedno - czy z brązu, czy z posta na forum).

Bacz byś nie przegiął. Lokując twórczość Niemena gdzieś na górnej półce twórców, obok Norwida i Herberta, wystawiasz swojego ulubionego Artystę na ryzyko, że z tej półki bardzo szybko spadnie i to z łoskotem !

I nie ma nic do rzeczy głębia utworów, bo tą wnikliwy odbiorca znajdzie w utworach A.Osieckiej, K.Komedy i G.Ciechowskiego. W utworach Niemena - także.
Tylko, że wymienieni Artyści mieli nieco rozsądniejszych następców, fanów, miłośników i krytyków, którzy nie wpychali Ich twórczości do panteonu Wielkich Romantyków i nie ustawiali dla Nich cokołów obok Mickiewicza...

Powtórzę :


nie widzę poza przerostem ambicjami i próżnością niektórych Osób żadnego przekonującego powodu, aby wpychać Niemena na cokoły obok Mickiewicza, Norwida i Chopina !
Andrzej Mróz
2007-09-17 06:33:51
A kto mówi o wypychaniu Niemena na cokoły obok klasyków.

Skoro chcemy uszanować, to zróbmy to z rozwagą i z godnością.

My natomiast rozmawiamy tu jedynie o tym z jakim panteonem twórców Niemen nam się bardziej kojarzy. Moje zdanie jest takie, Twoje inne i jest OK. :D
Markovitz
2007-09-17 06:58:01
Andrzej MrózMy natomiast rozmawiamy tu jedynie o tym, z jakim panteonem twórców Niemen nam się bardziej kojarzy.


Nie. To Tobie się wydawało, że rozmawiamy tylko o skojarzeniach.. :wink:

Żeby nie rozmydlać dalej wątku - ubiegnę Piotra i składam gratulacje z okazji .. czterystu postów autorstwa Andrzeja 8)

Wróćmy do Opola. Nowy User miał prośbę.. Chyba do Moderatorów:

Mel4bodyJak mógłbym umieścić zdjęcia z miejsca w którym ma stanąć pomnik ?
Czy jest jakaś możliwość żeby umieścić je w poście czy pozostaje mi tylko umieszczenie linku do jakiejś strony ?
Proszę o informację na ten temat.
Ewa
2007-09-17 07:07:26
Markovitz
Wróćmy zatem do Opola. Nowy User miał prośbę..

Zatem pomóż mu, masz największą wprawę we wklejaniu zdjęć. :wink:

Wracając do pomnika, na pewno jest to duże wyróżnienie dla każdego artysty, choć uważam, że prawdziwą cześć muzykowi powinno się oddać za sprawą nowych wydawnictw fonograficznych, a tych niestety brakuje.


P.S.
Andrzeju, gratuluję 400-nego posta! :D
Markovitz
2007-09-17 07:22:14
Ewa Wracając do pomnika, na pewno jest to duże wyróżnienie dla każdego artysty, choć uważam, że prawdziwą cześć muzykowi powinno się oddać za sprawą nowych wydawnictw fonograficznych, a tych niestety brakuje.


Dlatego - moim zdaniem - odpowiedzialne za brak takowych wydawnictw Panie nie powinny lekceważyć takich inicjatyw uhonorowania :N:-a jak pomnik w Opolu.

Oczekiwałbym, że przynajmniej jedna z czterech Spadkobierczyń zaszczyci uroczystość swoją obecnością ...


pomóż mu, masz największą wprawę we wklejaniu zdjęć.


To nie byłoby fair *. Od tego są Moderatorzy 8)


* Ostatnio odmówiłem wklejenia większej fotki (z Bud) nawet Migaweczce, więc sami rozumiecie... :?
ratajczak bogdan
2007-09-17 09:10:13
Norwid pragnął jedynie skromego grobowca i to zostało przez naród uszanowane - niewiele jest miejsc z jego posągami - wiele natomiast miejsca zajmuje w naszych sercach i umysłach.
Kilka pomników jednak powstało, kilka jest w sferze planów.
Nie jest to sprzeniewierzenie się jego testamentowi.
Ważna jest cześć jaką mu oddajemy, wczytując się w jego słowa, ale ważne są również i te pomniki.

1.Pomnik C.K. Norwida przed Collegium Norvidianum KUL - autorstwa Gustawa Zemły.
http://rilian.republika.pl/lublin/2007_norwid.htm
http://www.obieg.pl/cal2007/07080702.php
2.Popiersie C. Norwida w Łazienkach Królewskich i wbudowany kamień węgielny pod budowę pomnika na ul. Elektoralnej.
http://www.norwid.waw.pl
http://www.4lo.bialystok.pl/mainwiadnor.php
http://tvp.pl/836,20060222306510.strona
3.Pomnik w Goleniowie.
http://goleniow.pl/gol/foto/18.php
4.Pomnik - kamień upamietnający - w Radzyminie.
http://www.radzymin.pl/index.php?id=201
5.Dwa pomniki w Wyszkowie.
http://szkolnictwo.pl/index.php?id=PB5072
http://chmod.i365.pl/chodnik/wyszkow.php?ktory=2
6.Popiersie w Koszalinie.
http://www.koszalin.org.pl/galeria/main.php?g2_itemId=46
7.Tablica upamiętniająca w Mikołowie.
http://www.mikolow.um.gov.pl/omikolowie.php?kat=14
8.Relief w Krypcie Wieszczów Katedry Wawelskiej i tablica w Paryżu.
http://www.rodaknet.com/rp_szumanski_4.htm
9.Projekt pomnika autorstwa Pawła Jocza w Paryżu.
http://www.naszapolonia.com/art/28Norwid.htm
10...................

Norwidowi nie szkodzi ani Miejsce, ani Forma obelisku.
Nauka stąd płynąca jest jedna i niepodważalna.
I trzymajmy się jej również, wypowiadając przy okazji odsłonięcia pomnika Niemena w Opolu, swoje opinie.

Budowa wszelkich pomników, rozbudzała w społeczeństwie emocje i rozpętywała - niejednokrotnie - burzliwe dyskusje o kształcie pomnika i celowości jego stawiania, miejscach usytuowania, etc...
Są to takie małe, partykularne interesy ludzi, kierujących się, na ogół, dobrymi intencjami, ale bywało też wielikrotnie - rozdmuchiwano ponad miarę temat, po to tylko, by ubić jakiś swój prywatny, mały interes.
Niech Niemenowi zostanie to oszczędzone.

(...)
ratajczak bogdan
2007-09-17 09:27:25
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2007-09-17 09:27:25 przez ratajczak bogdan
Markovitz
Ewa pomóż mu, masz największą wprawę we wklejaniu zdjęć.



To nie byłoby fair *. Od tego są Moderatorzy 8)


* Ostatnio odmówiłem wklejenia większej fotki (z Bud) nawet Migaweczce, więc sami rozumiecie... :?


Marku!
Trochę to samolubne i nieadekwatne do skali prośby.
Migaweczka prosiła Cię o wklejenie zdjęcia z prywatnego spotkania.
Łykowaty zwrócił się z prośbą o pomoc w wklejeniu zdjęć istotnych - pomnika Niemena i ukazujących całą uroczystość odsłonięcia.
Gdzie zginęła w Tobie szarmanckość wobec dam?
Wszka im się nie odmawia.
Oczywiście Ewa i Andrzej* dadzą sobie z tym problemem radę. Ale Twoja odmowa nie jest budująca i daje do myślenia o Twej bezinteresowności i chęci pomocy innym.

*Andrzeju i ja skromnie przyłączam się do gratulacji Ewy.
Markovitz
2007-09-17 10:35:59
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2007-09-17 10:35:59 przez Markovitz
Ratajczak Bogdan Migaweczka prosiła Cię o wklejenie zdjęcia z prywatnego spotkania.
Łykowaty zwrócił się z prośbą o pomoc w wklejeniu zdjęć istotnych - pomnika Niemena i ukazujących całą uroczystość odsłonięcia.
Gdzie zginęła w Tobie szarmanckoś wobe dam?


Pomijając, że Łykowaty nie jest damą i do mnie osobiście się nie zwrócił, to fotkę którą będzie wolno mi zamieścić - po uroczystości na pewno TU zamieszczę.

Te, które były dotąd zamieszczane w prasie i ilustrują proces powstawania pomnika - nie są dla mnie zbyt interesujące.

Moim zdaniem spotkania w Budach są równie istotne, co pomnik.

A o mnie (i moją szarmanckość) niech Cię Bogdanie głowa nie boli...
Andrzej Mróz
2007-09-17 10:41:44
Dziękuję Wszystkim za gratulację, jestem wprawdzie trochę zdziwiony, że to już 400, ale też i zadziwiony, że tylko 400 gdy spojrzę na liczniki innych Userów. Wszystkim odwzajemniam gratulacjami za każdy wpis na naszym forum.

Przyznaję się, że zdjęć nie potrafię wkleić, Ewa o ile się orientuję to też nigdy tego nie robiła, więc albo przyjdzie nam iść po nauki, albo jednak.... ktoś wprawny, chętny i życzliwy nam pomoże.
ratajczak bogdan
2007-09-17 12:17:31
Markovitz
(...) fotkę którą będzie wolno mi zamieścić - po uroczystości na pewno TU zamieszczę.


I tak trudno było to Marku powiedzieć?
Bez tych zbędnych uwag, o obowiązkach etc.
Zwyczajnie, jak przyjazny user do innego usera!

Markovitz
Moim zdaniem spotkania w Budach są równie istotne, co pomnik.


Odpowiem na temat pomnika Niemena w Opolu w kontekście Waszych spotkań w Budach, słowami z innego podforum:
Ja nie kwestionuję wagi spotkań w Budach, ale przyznać musisz, że są to spotkania na gruncie raczej towarzyskim i choć przy okazji pomagają w jakimś stopniu w tworzeniu istotnych projektów, pozostają, w gruncie rzeczy, małym śladem w ogólnym tworzeniu wizerunku Niemena.
Odsłonięcie pomnika Niemena w Opolu oraz impreza artystyczna i okolicznościowa z nim związana (jeśli będzie odpowiednio nagłośniona i znajdzie odpowiednie odbicie w mediach) wywrze znacznie większy wpływ, niż Wasze, godne pochwały i kontynuowania, spotkania.
Bardziej budujące są te nasze, zwykłe forumowe rozmowy, bo to jest żywa i otwarta na różne zdania, forma ciągłego przypominania o Niemenie.

Pozostałe Twoje uwagi Marku,
Markovitz
A o mnie (i moją szarmanckość) niech Cię Bogdanie głowa nie boli...

pozostawię bez odpowiedzi - już je omówiliśmy na innych stronach, nie poruszajmy więc ich tutaj, bo odbiegamy od tematu.
Piotr Starzyński
2007-09-17 17:17:48
Ale mnie u-biegają. :wink:
Andrzeju drogi- WIELKIE gratulacje dla Ciebie ( nie tylko z okazji 400 postów)- Twoja argumentacja ( np. w dyskusji z Markovitzem) jest mi bardzo bliska EMOCJONALNIE, natomiast Markovitz wylewa czasami kubeł zimnej wody na niektóre rozgrzane głowy :wink: , chcąc by się nie ośmieszyli (przed kim?).
Ale i on często ma rację.
Pisz, Andrzeju, pisz... :)
Po-zdrowie-nia
Ewa
2007-09-17 17:44:15
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-09-17 17:44:15 przez Ewa
Ponieważ pomnik ma stanąć dopiero jutro, na razie zdjęcie samego miejsca przygotowanego pod pomnik, które przysłał Janek mel4body:

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


I zdjęcie otoczenia z pomnikami Agnieszki Osieckiej i Jerzego Grotowskiego:
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


P.S.
Zdjęcia może trochę za duże, ale nie potrafię ich bardziej zmniejszyć. :wink:
Łykowaty
2007-09-17 19:33:10
Tak patrzę ne te zdjęcia, to całkiem miłe miejsca. No i odpowiednio dużo mniejsza Pani Osiecka . W tle stoi jakiś pomnik, ktoś wie co to za postac ?
Ewa
2007-09-17 19:47:06
Ta postać z tyłu to Jerzy Grotowski, reżyser, pedagog i reformator teatru.
Łykowaty
2007-09-17 19:57:11
Dziękuję za wyczerpującą i pouczającą wypowiedź. Ale, powiedz EWO ilu artystów tam jeszcze stoi ?
ratajczak bogdan
2007-09-17 19:57:17
Dziekuję Ewo, dziękuję Janku - "mel4body",
za wspaniałe fotografie - piękne miejsce - również na pomnik Niemena.
Natomiast bardziej czytelna fotografia pomnika Jerzego Grotowskiego do zobaczenia na stronie:
Jerzy Grotowski
Ewa
2007-09-17 20:03:13
ŁykowatyDziękuję za wyczerpującą i pouczającą wypowiedź. Ale, powiedz EWO ilu artystów tam jeszcze stoi ?

O ile wiem, tylko Osiecka i Grotowski. No i od jutra Niemen. :)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-09-17 21:05:50
Ludzie ! Popukajcie sie w swoje niemalowane a raczej łyse głowy . Jeszcze go nie ma a już go zwalają w czeluście. Poczekajmy , odsłonimy , zobaczymy ! :o :? :D
mel4body
2007-09-18 11:06:05
Dziś ok godź 10:30 w miejscu które widzieliście na poprzednich zdjęciach stanął pomnik Czesława Niemena. Wysłałem Ewie zdjęcia, więc pewnie jeszcze dziś je tutaj zobaczycie:) Pozdrawiam wszystkich i gwarantuje, że na żywo wygląda jeszcze lepiej... John
Ewa
2007-09-18 11:12:44
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-09-18 11:12:44 przez Ewa
Jeszcze ciepłe zdjęcia od naszego korespondenta z Opola :

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
Ed
2007-09-18 11:16:49
Program koncertu "NIEMEN W NASZEJ PAMIĘCI"
21.09.2007 g. 19.00 dziedziniec Collegium Maius Uniwesytetu Opolskiego

* Bakshish - Jeszcze sen, Spiżowy krzyk
* 4mation - Baw się w ciuciubabkę, Obok nas, Hey les filles, Jodełki sosenki
* Łukaszewski Project - Bema pamięci, Daj mi wstążkę błękitną, Com uczynił
* Radek - Dziwny jest ten swiat, Płonąca stodoła, Sen o Warszawie, Nim przyjdzie wiosna
* SBB - Z pierwszych ważniejszych odkryć, Pielgrzym, Rock for Mack, Marionetki
* Serafińska - Pod papugami, Sprzedaj mnie wiatrowi
* Borkowski - Mazurek, Wieczory niekochanych
* Wróblewski - Malaguena, Allilah, Stoję w oknie, Wspomnienie, Jednego serca

Scenariusz i prowadzenie M. Gaszyński, kier. muz. E. Spyrka, całość Estrada Opolska sp z o.o. Opole
mel4body
2007-09-18 11:31:25
"Wcześniej, bo o godz. 15, odbędzie się sympozjum poświęcone Czesławowi Niemenowi, z udziałem między innymi dr. Wacława Panka i Marka Gaszyńskiego, który poprowadzi wieczorny koncert. Natomiast w Collegium Maius otwarta zostanie wystawa plakatów poświęconych Niemenowi oraz rodzinnych fotografii, jakie udostępnią jego bliscy."
ratajczak bogdan
2007-09-18 11:42:38
Czy ktokolwiek wie coś na temat transmisji lub rejestracji tego wydarzenia przez jakąś radiostację lub telewizję?
Niewielu fanów z Polski bądzie w stanie być na tych uroczystościach, a warto byłoby to zobaczyć i... posłuchać.
Dla mnie szczególnie intrygująco zapowiada się wykonanie Niemenowskich utworów przez SBB - "Pielgrzym", "Marionetki", "Z pierwszych ważniejszych odkryć" i "Rock for Mack".
Może korespondent z Opola wie coś na ten temat?
Obawy, jakie po cichu mieliśmy, oglądając gipsowy projekt, a później zdjęcie niedokończonego jeszcze pomnika, okazały się płonne.
Mnie się wizja rzeźbiarza - prof. Mariana Molendy - i ten, stworzony przez niego, wizerunek Niemena podoba - zdecydowanie.
Domin189
2007-09-18 19:02:49
O_O

wspaniały ten pomnik...

Niech ktoś zarejestruje koncert!
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-09-18 21:26:21
Wspaniały , piękny , dumny i niepokonany . Spojrzał z wysoka w dal niedoscignioną . I uspokoił wszystkich . Mam nakrycie głowy , nie martwcie się o te ptaki. Tyle by mógł nam jeszcze powiedziec i wyspiewać , ale nie wszystko wypadało i nie wszystko by było zrozumiałe. Tak jak w tej chwili wiele spraw nie mozna pojąc. Moze w koncu !?
Gratulacje Rektorowi Uniwersytetu Opolskiego !
Gratulacje Autorowi i Wykonawcy Pomnika !


:D :) :D :) :D :) :D :) :D :) :D :) :D :) :D :) :D :) :D :)
Ed
2007-09-19 09:34:03
UROCZYSTOŚĆ ODŁONIĘCIA POMNIKA CZESŁAWA NIEMENA
21.09.2007
godz. 15.00
Sympozjum poświęcone twórczości Czesława Niemena:
prof. dr hab. Stanisław Nicieja - Niemen w Opolu
Marek Gaszyński - Niemen w mediach
Wacław Panek - Niemen dla wszystkich i Niemen eklektyczny
Tadeusz Skliński - Niemen odkrywany na nowo - nieznane nagrania

godz. 17.30
Wystawa NIEMEN ZNANY I NIEZNANY
- przeglad pozamuzycznej twórczości Niemena: rysunek, malarstwo, grafika komputerowa ze zbiorów Jadwigi Wydrzyckiej-Bortkiewicz oraz Romualda Wydrzyckiego.
- nieznane zdjęcia Niemena ze zbiorów Jadwigi Wydrzyckiej-Bortkiewicz, Romualda Wydrzyckiego oraz Tadeusza Sklińskiego.
- Wybiórcza wystawa plakatów Niemena z lat 1962-2003 ze zbiorów Tadeusza Sklińskiego.

godz. 18.30
ODSŁONIĘCIE POMNIKA CZESŁAWA NIEMENA dłuta prof.Mariana Molendy- Przemówienie prof. dr hab. Stanisława Niciei oraz Jadwigi Wydrzyckiej-Bortkiewicz - siostry Niemena.

godz. 19.00 Uroczysty koncert "NIEMEN W NASZEJ PAMIĘCI"
na dziedzińcu Collegium Maius Uniwesytetu Opolskiego

* Bakshish - Jeszcze sen, Spiżowy krzyk
* 4mation - Baw się w ciuciubabkę, Obok nas, Hey les filles, Jodełki sosenki
* Łukaszewski Project - Bema pamięci, Daj mi wstążkę błękitną, Com uczynił
* Radek - Dziwny jest ten swiat, Płonąca stodoła, Sen o Warszawie, Nim przyjdzie wiosna
* SBB - Z pierwszych ważniejszych odkryć, Pielgrzym, Rock for Mack, Marionetki
* Serafińska - Pod papugami, Sprzedaj mnie wiatrowi
* Borkowski - Mazurek, Wieczory niekochanych
* Wróblewski - Malaguena, Allilah, Stoję w oknie, Wspomnienie, Jednego serca

Scenariusz i prowadzenie M. Gaszyński, kier. muz. E. Spyrka, całość Estrada Polska
ratajczak bogdan
2007-09-19 12:29:39
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-09-19 12:29:39 przez ratajczak bogdan
ETAPY MONTAŻU POMNIKA CZESŁAWA NIEMENA W OPOLU

POMNIK NIEMENA*


*Informacja od Maćka Świtalskiego.
Dzięki!

"Jezu jak się cieszę z tych króciutkich WSKRZESZEŃ"[choćby tylko odlanych z brązu]**

**cytat z Janerki
matt
2007-09-19 23:35:26
Zapowiada sie bardzo ciekawie: utwory, muzycy, prezentacje no i wydarzenie, jakim bedzie odsloniecie pomnika (na zdjeciach wyglada bardzo dobrze i miejsce tez w "artystycznym zakatku"). Widac, ze ktos sie przylozyl do "Dnia :N:-a w Opolu" :wink: .

Nic tylko sie wybrac do festiwalowego miasta :!:
mel4body
2007-09-20 01:04:14
APELUJE ! ! ! ! Jeżeli ktoś ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, czy na tą uroczystość przybyć - niech się zbyt długo nie zastanawia ! - niech idzie za głosem serca a nie rozumu ;) ! - pakując rzeczy pamięta, że im mniej człowiek ma tym jest szczęśliwszy...

"Piszę to słuchając "Aerolit" o 3:07 w nocy"
Ewa
2007-09-20 13:37:40
Zaproszenie na uroczystość odsłonięcia pomnika znajduje się również na stronie Uniwersytetu Opolskiego.

A TU jest jeszcze kilka zdjęć z montażu pomnika.

I jeszcze artykuł z Nowej Trybuny Opolskiej.
Można w nim wyczytać, że swój udział w uroczystości zapowiedziała również pani Małgorzata Niemen.
Tadeusz
2007-09-20 14:04:35
Gdyby ktoś nieznający twórczości Niemena spojrzał na ten pomnik a później na zdjęcie, nie dostrzegłby podobizny. Rzekłby po tej konfrontacji: a kto to rzeźbił ?!
No właśnie, kto to rzeźbił ?! Otóż, rzeźbił to artysta i zrobił to bardzo dobrze, bo zawarł w swoim dziele wszystko: niepokorność Niemena, infantylność „ Ptaków śpiewających: kocham”, szczerość „Mojej Ojczyzny”’, podniosłość „Bema….”, lirykę „Za płotem”, ufność „Dziwnego…”, komizm „Ptaszka” i wiele innych uczuć i emocji, nie często pojawiających się w produkcjach ( przepraszam za kolokwializm) naszych i zagranicznych artystów.

Kto to rzeźbił ?! Rzeźbił to wrażliwy artysta!
Ewa
2007-09-21 06:09:10
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-09-21 06:09:10 przez Ewa
We wczorajszym Teleexpressie nocą można było zobaczyć krótkie migawki z Opola (pomnik, pracownia M.Molendy, wystawa zdjęć i grafik).

A dziś w opolskim dodatku Gazety Wyborczej można przeczytać takie słowa:
Rzadko który artysta cieszy się tak ogromnym szacunkiem, żeby chcieć stawiać mu pomnik.

I rzadko który pomnik ma taką oprawę jak ten Czesława Niemena, który stanął na wzgórzu akademickim UO.


Mam nadzieję, że Stachu i inni podchodzący sceptycznie do sprawy pomnika jednak z czasem zmienią swoje nastawienie. :)
ratajczak bogdan
2007-09-21 10:19:25
Co widzi Niemen z pagórka?

..........................................................
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Widok ma piękny!
Obserwuje skwerek z siedzącą i oczekującą na niespodziewanego gościa Agnieszkę Osiecką, która zamyślona i "jesienna" - choć to dopiero koniec lata - wsłuchuje się w szum wiatru, niosący z oddali Tuwimowskie słowa: "Mimozami jesiń się zaczyna..."
Jak bardzo pragnąłbym być tam dzisiaj... z nimi!
Ale od czego wyobraźnia?
Przecież jestem tam z nimi - czuję to i widzę - jest wspaniale, ciepło i uroczyście.
Ostatnie letnie promyki słońca iskrzą się na brązowej draperii Czesława, muskają kapelusz, przeskakuja z ramienia na opartą gitarę, zabawiają się wesoło, radośnie i niesfornie, zabawnie migotają pomiędzy pożółkłymi, zabarwionymi brązem i poczerwieniałymi, delikatnymi listkami okalajacych drzew. Filuternie i zawadiacko, ale z szacunkiem i przeogromną sympatią zaglądając mu pod cień kapelusza - prosto w oczy - szczere i ciekawe.
Co wyczytają?
Nie ma tam pochmurnych myśli, dawno uleciały, poszły w niebyt, jest za to niewysłowiona radość i podziękowanie, i... wiele MIŁOŚCI.
Czesław by tego chciał!
Jestem o tym głęboko przekonany!
Jestem tego pewien, jak swej pamięci o nim!
Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz, ale też, jak widać, można
inaczej - z prochu w pomnik z brązu.
Co słyszę - czyżby to tylko delikatne szum zefirka... śpiew wiatru... nie, nie, to głos... słyszę to nazbyt wyraźnie, by był jedynie złudzeniem...?
Ależ tak!*

(...)nade mną sosna,
nademną brzoza
[/b]
[listkami]
szepce.

Szepce i śpiewa
niby skrzypcowa
melodia cicha
melodia nowa,
której nie słuchać,
która dojrzewa.

Tak się zapadam
(...)
w jesienne liście
i tylko duchem
słucham i badam
badam i słucham
czy noc nadchodzi
czy świt się rodzi,
czy rzeczywiście??

I tylko przez sen
wyciągam ręce
to mnie nie budzi
nie chcę nic więcej
bo wiem, że jestem
w nieskończoności
w morzu Miłości do ludzi...


Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili, za te wspaniałe chwile, które teraz mogę przażywać.
Dziękuję Czesławowi!

* "Nim przyjdzie wiosna" - J. Iwaszkiewicz (fragmenty)
(.)
Stach
2007-09-21 13:22:38
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-09-21 13:22:38 przez Stach
Tadeusz i R.B. tak pięknie opisują swoje wrażenia ,zachwyty monumentem. Szanuję ich wypowiedzi choc chcę poruszyc inny watek.
Ja odnajduję to w Jego dziełach - płyty, wywiadach itp tylko tam.Żadne ,nawet nalepszego artysty rzeźbieża, malarza praca jest pozbawiona... duszy.To tak jak widok ,który ma Niemen przed sobą-blokowiska ,nie udawajmy,że ich nie ma .
B.R. pisze,że "Czesław by tego chciał". Nie sądzę.
Zimny monument.
Obawiam się jednego,co w jakimś stopniu widac,że ludziska już widzą tam... mozliwośc "uczłowieczenia" stopu metalu .Ja praktycznie widzę ,że ludzie klękają np. przed kapliczką , krzyżem ale nie zatrzymują się ... przy leżącym na poboczu. Podobnie może byc i tu ... Żeby byc dobrze zrozumianym nie idzie o fizyczne klękanie, w ogóle o klękanie lecz o...refleksję nad samym sobą.
Jeżeli ktoś mnie nie zrozumiał to nie mam na to wpływu .

.
ratajczak bogdan
2007-09-21 13:43:32
StachTadeusz i R.B. tak pięknie opisują swoje wrażenia ,zachwyty monumentem. Szanuję ich wypowiedzi choc nie mogę się z nimi zgodzic.(...)
Jeżeli ktoś mnie nie zrozumiał to nie mam na to wpływu .
.


Widzisz Stachu - każdy ma inne spojrzenie i odczucia... i niech tak już pozostanie.
Nie wszczynajmy dyskusji, bo nic dobrego z tego nie wyniknie.
Pozostańmy przy swoich zdaniach.
Nie brukajmy PIĘKNA.
Proszę!!!
Stach
2007-09-21 13:55:01
"Nie wszczynajmy dyskusji"-napisał bogdan ratajczak.
To ciekawe ... forum dyskusyjne. Co zaś do 'brukania" to i ja proszę bez demagogii. i dopatrywań. "Dyskutujcie '... jednomyślnie.
Ja ma swoje zdanie .
ratajczak bogdan
2007-09-21 14:30:55
"The End"*
*The Doors
Łykowaty
2007-09-21 16:12:35
Dla mnie Niemen jako "jeden z wielu", to nie przyjęcia. Jest taki film "GDAŃSKI EPIZOD" a w nim zdjęcia jak Niemen idzie po molo w tysięcznym tłumie. Zobaczcie, nia ma tam tłumu, on chociaż idzie w tlumie - on jest jedyny. Tutaj jest tylko jedną z wielu brązowych figur. Taką samą jak inne, bez ducha. Z widokiem na blokowisko. A drzewa a na nich dziesiątki ptaków i gołębi. Pomnik Niemena mamy w sercach który budowaliśmy przez lata, może trochę przebarwiony i mistyczny. Oczywiście nie mam nic przeciwko takim ładnym uroczystościom i dniom wspomnieniowym. Szanuję zdanie Romualda Julisza / bo on najbardziej odbierał Czesława cieleśnie / nawet bardzo . Ja Niemena znałem od 40 lat tylko od jego pracy twórczej. Może się myliłem oceniając Niemena tak wysoko wbrew panu Ratajczakowi i innym , stawiając go zbyt wysoko na pidestał. Zgadzam się ze zadaniem Stacha. To jest forum nia tylko dla wybranych lecz dla tych też odmiennych zdaniach. Bez seksu i awantury.
ratajczak bogdan
2007-09-21 16:30:20
Łykowaty
Bez seksu i awantury.


Zgoda na różne zdania. Demokracja przede wszystkim!
A więc każdy niech powie swoje - dokładnie tak, jak chce "Łykowaty".

W ostatnich wiadomościach o uroczystościach zwiazanych z odsłonięciem pomnika Niemena w Opolu - Radio Opole podało informację, iż
zainteresowanie jest bardzo duże - dla osób, które nie zmieszczą się na dziedzińcu Collegium Maius Uniwesytetu Opolskiego, przewiduje się ustawienie telebimów.

ODSŁONIĘCIE POMNIKA NIEMENA W OPOLU

I to by było, na razie, na tyle.
Ewa
2007-09-21 16:53:41
Łykowaty Bez seksu i awantury.

OK, awantur też nie lubię, ale o co chodzi z tym seksem??? :o
ratajczak bogdan
2007-09-21 17:04:59
Ewa
Łykowaty Bez seksu i awantury.

OK, awantur też nie lubię, ale o co chodzi z tym seksem??? :o


Chyba chodzi o zdanie:
Łykowaty
Szanuję zdanie Romualda Julisza / bo on najbardziej odbierał Czesława cieleśnie / nawet bardzo.


Tak blisko Romualda nie znałem, ale przy najbliższej sposobności zapytam.*

*Ps. Ale na PW, bo na forum o seksie nie piszemy!!!
(.)
Łykowaty
2007-09-21 17:23:25
Nie, nie Ewo, ja też lubię seks ale cytowałem tylko słowa pana Ratajczaka żeby nie pchac seksu i awntur do postów.

Ale tak na poważnie uważam , że największym żywym pomnikiem jest festiwal czy konkurs NIEMENA organizowany przez STACHA w SŁUPSKU. Chyba , że jest gdzieś w kraju jest jakiś większy festwial. Chciałbym kiedyś uczestniczyc w tym festiwalu jako widz / chociaż mieszkam na południu /. Takie pomniki należy stawiac Niemenowi !!! :lol:
Ten brązowy pomnik w Opolu zaświeci tylko jednodniowym światłem aby zniknąc wśród dziesiątków innych postaci z brązu w opolskich alejach. Ale jest ważne wydarzenie dla nas fanów i z niecierpliwością czekamy na nagranie koncertu. Chociaż nie ma naszego kolegi ze zlotu JARKA. Jarku dlaczego ?
Łykowaty
2007-09-21 18:40:46
I jeszcze do Stacha. Sluchałeś na zlocie Jarka. Ponieważ pominieto go na odsłonięciu matalowego pomnika z brązu/ a obiecano mu to , że zabrakło kasy dla obcych/. Myślę , że będę wyrazicielem
zlotowiczów żebyś zaprosił go na swój festiwal przynajmniej jako gościa i naszego przyjaciela, który zawsze zaśpiewa nam Niemena na zlotach / za darmo, nie jak niejaki PERLIK /. Specjalnie piszę to na forum bo Jarek kocha tę twórczośc jak my wszyscy.
Leszek Botwina
2007-09-21 20:36:41
Stachu ze Słupska jako żywy organizator żywych pomników Niemena na trwale zapisze się w kulturze polskiej. Cieszę się też , że powstał brązowy pomnik w OPOLU. W Bielsku - Białej stoją pomniki popiersia Niemena obok CHOPINA. To dobrze. Pomnik Niemena w OPOLU JEST WAŻNY. Na dokładkę nam fanom stolica piosenki będzie się kojarzyc nie tylko z piosenką ale i hołdem oddanym Niemenowi poprzez ten pomnik.

Cała polska fanów Niemena dziękuje WAM OPOLANIE.
Ewa
2007-09-21 21:25:19
Jednak odsłonięcia pomnika dokonała nie żona, jak można było wcześniej przeczytać, lecz siostra Czesława.
Są już pierwsze relacje ze zdjęciami z tej uroczystości. I jeszcze TU.
ratajczak bogdan
2007-09-22 09:38:19
Zanim usłyszymy relację fanów Niemena z TEGO FORUM - posłuchajmy pierwszych, krótkich wypowiedzi, dokonanych "na gorąco", dla radiowej DWÓJKI. (22.09.2007 g.9:00)
Sam fakt informacji o uroczystości w tak renomowanej i elitarnej rozgłośni - świadczy o randze, jaką Niemen zdobył w świecie muzycznym, dzięki konsekwencji, uporowi i artyzmowi.
Przepraszam za złą jakość nagrania, ale po zmianach częstotliwości DWÓJKI na rzecz JEDYNKI i RADIA MARYJA - taki dźwięk dociera do Trzcianki. :evil:

OPINIE UCZESTNIKÓW UROCZYSTOŚCI W OPOLU[/color]

Może fani z Zielonej Góry, którzy udzielali wywiadów, są userami z forum Niemena?
Prosiłbym ich wtedy o szersze relacje. :)
(.)
Tadeusz
2007-09-22 12:31:50
Byłem na uroczystości w Opolu i powiem tak: niech żałują ci, którzy tam nie byli. Atmosfera była wyjątkowa. Wszyscy zebrani czuli to samo; czuli, że oddają hołd swojemu Idolowi. I nie wymaga to więcej komentarza.

Czy pomnik jest udany, czy oddaje charakter i osobowość artystyczną Niemena, czy tylko jest to figurka z brązu patrząca na "blokowisko"-jak ktoś to określił ? Na to pytanie każdy winien odpowiedzieć sobie sam, ale przed tym musi zobaczyć ten pomnik w rzeczywistości.

Jeżeli dzieło artystyczne nie budzi żadnych kontrowersji a zyskuje jedynie pochlebne lub tylko naganne opinie, może to świadczyć, że jego wartość artystyczna nie jest najlepsza.
Dzieła artystyczne staja się wówczas wartościowymi dziełami gdy budzą kontrowersje. Pomnik Niemena budzi kontrowersje. Nawet wśród rodziny Niemena są podzielone zdania.

Wygłaszane tu wątpliwości dotyczące zasadności wystawienia tego dzieła pominę milczeniem. Powiem jedynie, ze jestem przekonany, iż na pewno nie skończy ono w piwnicy, zawleczone tam przez jakichś „reformatorów”
Stach
2007-09-22 13:06:50
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-09-22 13:06:50 przez Stach
Żywymi pomnikami w moim odczuciu są młodzi artyści chcący śpiewac NIEMENA na słupskim festiwalu : Bartek Michalczyk, Weronika Szypura, Natalia Sikora, Tomek Ziętek, Jakub Zwolan, i wielu wielu innych.
Łykowaty, nie zapomniałem o Jarku, nic podobnego,poprostu "ciasno jest na scenie tak małej". Obiecuję,że do Jarka wrócę w temacie 2.festiwal młodych talentów NIEMEN NON STOP Słupsk 2007.
Z info. na temat odsłony monumentu już pojawiają sie uszczypliwe komentarze w stylu "leśny ludek"-czy tego chciałby NIEMEN ? NIE ! NIE!! NIE!!! Patrzec tylko jak niebawem zaczną Polacy(Polak potrafi) handlowac figurkami z podobizną :!: ,jak krasnalami przy drodze Szczecin-Berlin. Czy NIEMEN i po śmierci musi byc nękany uszczypliwościami jak za życia?
Kogo to bawi?
ratajczak bogdan
2007-09-22 21:38:49
Stach
Czy NIEMEN i po śmierci musi byc nękany uszczypliwościami jak za życia?
Kogo to bawi?


No właśnie Stachu - kogo to bawi?

Jest spora grupa ludzi - w tym intelektualistów -
jak prof. dr hab. Stanisław Nicieja - Rektor Uniwersytetu w Opolu - który przyczynił się do powstania pomnika Niemena w Opolu i oni mają zdecydowanie odmienny pogląd na kwestie pomnika.
Przeczytaj też post Tadeusza (ale dokładnie), też jednego z naocznych świadków tego wydarzenia. Może jednak coś do Ciebie dotrze.

Stach
Ja odnajduję to w Jego dziełach - płyty, wywiadach itp tylko tam.Żadne ,nawet nalepszego artysty rzeźbieża, malarza praca jest pozbawiona... duszy.
Zimny monument.


Pomnik to nie jest pozbawiona ducha, bryła zimnego żelaza, to przede wszystkim wyraz UZNANIA i SZACUNKU dla WIELKIEGO ARTYSTY.
Idąc Twoim tokiem rozumowania, należałoby zniszczyć, wyburzyć,rozwalić, unicestwić wszystkie pomniki świata - tych wszystkich Mozartów, Beethovenów, Bachów, Chopinów, Ellingtonów, Davisów, Niemenów..., że ograniczę się do kilku przedstawicieli świata muzyki... zwalić ich z piedestału, na który ich wniesiono po śmierci..., bo ZASŁUŻYLI.
Według Twych słów, należy postępować dokładnie tak, jak Talibowie uczynili z jednym z cudów świata - posągiem Buddy...
Wizja doprawdy koszmarna.
Na razie jednak posłuchaj skrótu relacji z uroczystości, nadanej prze PR w Programie I (sobota 22:00) i wypowiedzi m.in. prof. dr hab. Stanisława Niciei oraz siostry Czesława - Jadwigi Bortkiewicz.
Może te, pełne prostej radości słowa, uzmysłowią Ci, że jednak się mylisz.
RELACJA JANUSZA MAĆKOWIAKA Z ODSŁONIĘCI POMNIKA

(.)
Stach
2007-09-23 09:25:24
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-09-23 09:25:24 przez Stach
Przypomina mi to reklamę... dymu :wink: .

Pozwolisz ,że będzie to mój ostatni post w temacie pomnika .
Życzę miłej niedzieli .
ratajczak bogdan
2007-09-23 12:09:10
Stach
BR, usiłujesz robic mi wodę z mózgu. Przypomina mi to reklamę... dymu :wink: .


Stachu - bierzesz moje dobre słowa za złą monetę.
To Ci oczywiście wolno i nie mam o to żalu, ani pretensji.
Niestety różnimy się tym, że ja chcę widzieć w każdym pozytywnym działaniu - tylko dobre intencje.
Ty natomiast, jak przystało na wiecznego malkontenta, ciągle widzisz szklankę "tylko do połowy pełną", a ona jest "wypełniona, do połowy".
I to jest ta mała, ale jakże subtelna, różnica.

Stach
Osoby utytułowane nie są dla mnie obligatorynie wiarygodne,a wręcz jeszcze bardziej jestem sceptyczny do ich wypowiedzi, zachowań. Znam wielu inż., mgr ,którzy chcieliby aby im wierzyc. Hola hola.


Najlepiej wierzyć sobie, sobie przyklaskiwać, siebie wielbić, siebie reklamować, siebie stawiać za wzór, siebi...
Tak - bądź sobą - sobie nie będziesz robił zarzutów, bo jesteś w końcu wierny sobie.

Stach
Rysowana przez Ciebie moja sylwetka jako... burzyciela monumentów , jest mało poważna,przejaskrawiona.


Pisałem to z całą powagą, a że uważasz ją z przejaskrawioną?
Samemu trudno jednak spojrzeć na siebie bezkrytycznie, a odbicie w lustrze, weź to pod uwagę, może mieć skrzywienia - taka wada znana z krzywego zwierciadła.

Stach
Pozwolisz ,że będzie to mój ostatni post w temacie pomnika .


Pozwolę!

Stach
Życzę miłej niedzieli .


Dziękuję i nawzajem - korzystajmy z pierwszego dnia jesieni.

(.)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-09-23 21:44:43
Albo się kłócą , albo sie chwalą , albo się podlizują . Innym zabraniają , a sobie stawiać chcą pomniki za życia , choć nie wiadomo za co. Chcialoby się coś napisać o tym Opolu , ale rece opadają , bo i tak będzie coś nie tak . :?
Było pięknie i wspaniale . Pomnik jest piękny i prawdziwy i stoi , czy się to komuś podoba czy nie. I będą następne . :D
VIVAT ACADEMIA , VIVANT PROFESORES !!! :!:
Markovitz
2007-09-24 09:55:47
Nareszcie coś sensownego o pomniku opolskim...

Romuald Juliusz Wydrzycki Ręce opadają (...)

Pomnik jest piękny i prawdziwy i stoi, czy się to komuś podoba czy nie.


Tak właśnie jest 8)

Warto obejrzeć "Historię jednego pomnika" dziennikarza GW Michała Grocholskiego, w której znalazły się wypowiedzi prof. Mariana Molendy i Wiktora Halupczoka (Art-Odlew).

O postaciach uwiecznionych w stojących już przed Collegium Maius pomnikach i dalszych planach uhonorowania polskich artystów (m.in. Marka Grechuty) wypowiedział się tam prof. St. Nicieja.
Alicja Nocoń
2007-09-26 21:44:21
Dopiero dziś byłam w Opolu. Bardzo chciałam pojechać tam w piątek, ale nie mogłam, w tym dniu żegnałam koleżankę znaną od dziecińśtwa, odeszła tak nagle... Dziś więc nadarzyła się okazja, by odwiedzić to miejsce przed Uniwersytetem. Dzień był pochmurny, ale nie padało, ze wzruszeniem podchodziłam do miejsca, w którym już zawsze będzie można spotkać się z Niemenem, pokłonić się przed Nim, podziękować za te wszystkie chwile, spędzone na koncerach, słuchaniu muzyki z płyt i taśm. To wcale nie jest leśny ludek, jak ktoś wcześniej napisał. Pomnik dominuje na wzgórzu, przed nim uwieczniona jest w pozycji siedzącej zadumana Agnieszka Osiecka, plecami do Niemena stoi uchwycony w marszu Jerzy Grotowski. Niemen stoi opierając się o gitarę, na której uwidocznione są tytuły jego piosenek z "Dziwnym światem" na czele. Przed pomnikiem leżały kwiaty, złożone zapewne w piątek, rozwinęłam szarfę, odczytałam napis "Najwspanialszemu Artyście - fani". Niw byłam w Warszawie na pogrzebie Niemena, ale w tym momencie poczułam się jak na cmentarzu, stojąc przed pomnikiem pomodliłam się za spokój Jego duszy. Obfotografowałam pomnik ze wszystkich stron, to nieprawda, że patrzy na blokowisko, przed Nim jest ulica ze starymi kamienicami. Zainteresowanie tym miejscem dość duże, utrwaliłam na zdjęciu grupę młodzieży, która przyszła z opiekunką i małżeństwo. Później, gdy szłam ul.Krakowską, spotkałam dwóch starszych panów (siwe głowy), pytali o drogę do Uniwersytetu.Udzieliłyśmy wyjaśnień (byłam z kuzynką),gdy odeszli, powiedziałam do niej - to byli fani Niemena, szli pod pomnik, a nie do Uniwersytetu. Gdy po dwóch godzinach wracałyśmy do samochodu, zaparkowanego niedaleko wzgórza, miałam już wywołane odbitki, są naprawdę bardzo dobre, mimo pochmurnego dnia, podeszłyśmy raz jeszcze pod pomnik, by pożegnać się, zobaczyłam leżący przed nim wieniec z biało-czerwonych kalii i anturium, dwie szarfy biało-czerwone z napisami "Zarząd Województwa Opolskiego". Szkoda, że nie byłam tam, gdy składane były one pod pomnikiem. To dobrze, że ten pomnik stanął w Opolu. Tam, po raz ostatni, w kwietniu 1992r. byłam na koncercie Niemena, dziś odwiedziłam miejsce, gdzie po koniec dziejów stać będzie opmnik największegov polskiego artysty XX wieku, tak bliskiego wszystkim fanom, obecnym na tym forum. Wybaczcie tę przydługą relację, ale musiałam się podzielić z Wami swymi wrażeniami. Pozdrawiam wszystkich jak najserdeczniej Ala. Długo nie było mnie na forum, odciągały prozaiczne zajęcia domowe, chcę powrócić i włączyć się do dyskusji, ale nie w tej chwili. Raz jeszcze samego dobra życzę wszystkim czytającym.Ala Nocoń.
Ewa
2007-09-27 13:14:04
Dzięki, Alu, za te wrażenia. :)

Alicja Nocoń
Przed pomnikiem leżały kwiaty, złożone zapewne w piątek, rozwinęłam szarfę, odczytałam napis "Najwspanialszemu Artyście - fani".

Te kwiaty z szarfą złożyła tam w piątek nasza koleżanka ze zlotów, Anka. :D
Można ją było zobaczyć w momencie składania kwiatów na jednym z internetowych filmików.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-09-27 18:26:18
Wrezcie jakaś sensowna , bezpretensjonalna i autentyczna opowieść o Opolu i Czesławie , Alicji i wczesniej Daszy . Gdyby tak reszta chciała powędrować ich sladami , zwłaszcza męski rodzaj , by było przyjemniej tu zaglądać . :)
Markovitz
2008-06-05 20:06:50
Zastanawiałem się przy okazji uroczystości w Strzelcach Opolskich : tu - gimnazjum, tam - uniwersytet, tu - prof. Stanisław Nicieja i tam - takoż ...
Pomnik ten sam.
W Opolu było jeszcze coś na kształt sympozjum z udziałem czterech autorów książek o Czesławie Niemenie, a potem udany koncert z wieloma cenionymi artystami.
W Strzelcach miał być referat, dzieci odśpiewały "Papugi" i recital dał Joachim Perlik.

Istotna różnica : na uroczystości w Strzelcach Opolskich nie zabrakło Pani Niemen, podczas gdy jesienią ub.roku na uniwersytecie w Opolu na obecność Pani Małgorzaty albo którejś z córek Artysty nie można było liczyć ...

W czym rzecz ?

Ano chyba w tym, że w tej szkole w Strzelcach - nie było nas ...
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-06-06 13:01:47
Pewnie bylo uzgodnienie . Przyjada pewne osoby pod warunkiem ze tej gawiedzi nie zaprosicie . No i nie zaprosili .
Ja wiedzialem o tym od wielu miesiecy . No ale co z tego . Siostra Jadwiga dowiedziala sie juz po odslonieciu . I to ja jej opowiedzialem .
Komercja , uklady i zasady .
Spizowy Czeslaw krzyczy . Krzyczy ze w Szczecinie nie wyrazono zgody na pomnik i krzyczy ze w Opolskim wyrazono . :( :) :D
Stach
2008-11-11 09:52:43
8 listopada 2008 ogodz. 18.05 w programie TVP 1 "Jaka to melodia?"Jeden z uczestników ,przedstawiciel Opola podczas castingu został nagrany przy pomniku NIEMENA z gitarką w ręku i "śpiewającego" "Płonącą stodołę". To co zobaczyłem wzbudziło moje mieszane uczucia . Skaczący pajac wokół pomnika :N: -a i kaleczący utwór . Może to kogoś bawi ,mnie nie.Żenada.Czy tego typu praktyki są nagminne i np mieszkancy wyprowadzają tam pieski, a pijaczki żłopią tanie wino? Jeżeli tak ma byc wo okolicach pomnika ,to ja protestuję. Czy pomnik NIEMENA jest pretekstem do robienia sobie jaj?Niedośc ,że nie uszanowano Jego( :N: -a) woli aby nie stawiono mu pomników, to jeżeli juz taki powstał ,Panie Nicieja, to należy zadbac o odpowiednią powagę. Pomniki jeśli maja powstawac ,nie moga byc tam, gdzie spoleczeństwo jest niedojrzałe.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-11-14 15:10:20
Ale to lest miejsce ogolnie dostepne .
Czy pies czy kot czy czlowiek moze na tym trawniku bywac .
Jest tam w sasiedztwie wiecej pomnikow.
Moze kiedys i bedzie pomnik Pajaca . Jest ich coraz wiecej.
JM Rektor Stanislaw Nicieja nie jest straznikiem miejskim . To dobrze ! :o
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony