Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Pro Forma NIEMEN A Capella 2007-11-19 - 2008-03-04 Paranorm 8 4339
Paranorm
2007-11-19 14:48:55
Witam!
Na forum NIEMEN na serwisie goldenline.pl pojawiła się zapowiedź nowej płyty... szczegóły dostępne pod adresem:

http://www.vivid.pl/muzyka/13109742,pro ... pella.html

pozdrowienia,
Adam
Ewa
2007-11-19 15:22:20
Płyta co prawda była już anonsowana w temacie Nowości, ale dobrze, Adamie, że trzymasz rękę na pulsie. :)
Dasza
2007-12-28 11:48:54
Czy ktoś już kupił tę płytę?

Ja znalazłam ją w Wigilię pod choinką.

Płyta wydana bardzo starannie, w podobny sposób jak 41 Ponencjometrów...
Zawiera kieszonkę z książeczką. Tym razem kieszonka lepiej pomyślana i wykonana.
W książeczce mamy informacje na temat chóru PROFORMA oraz Marcina Wawruka,
o Niemenie piszą Krzysztof D.Szatrawski oraz Marcin Bornus-Szczyciński.
Poza tym zawiera wszystkie teksty utworów wykonanych przez chór , a przy każdym
nazwę płyty Niemena, z której utwór pochodzi i rok jej wydania.
Jest jeszcze bonus: Wideoklip "Wspomnienie".

Płyty wysłuchałam z przyjemnością. Oprócz utworów , na które uwagę zwróciłam już
w Słupsku podczas koncertu, tzn."Elegii śnieżnej", "Pieśni wojów" i "Jagody szaleju",
bardzo spodobało mi się wykonanie "Serdecznej Muzy" i "Mów do mnie jeszcze".
Dość smętnie natomiast wypadło" Obok nas".
Wszystkim, którzy lubią muzykę chóralną, bardzo polecam te płytę, a tym którzy jej nie lubią...też .
Tadeusz
2007-12-28 12:29:44
Dasza napisała:
Wszystkim, którzy lubią muzykę chóralną, bardzo polecam te płytę, a tym którzy jej nie lubią...też .


Ja natomiast nie polecam tej płyty tym, którzy lubią Niemena, a szczególnie nie polecam tym, którzy lubią Niemena i nie lubią muzyki chóralnej.
Mam tę płytę od dawna, ale kupiłem ją jedynie z kolekcjonerskiego obowiązku.
Owszem, jest na tej płycie zaśpiewana melodia, ale jakaś zimna i sztucznie wyrafinowana. Chór "Proforma" śpiewa a capella Niemena, a ja do kolekcji nagrań utworów Niemena kupiłem tę płytę; kupiłem ją pro forma.
Dasza
2007-12-28 16:57:57
Mam tę płytę od dawna, ale kupiłem ją jedynie z kolekcjonerskiego obowiązku.

A któż Ci, Tadeuszu, ten obowiązek narzucił?
Po co kupować płyty, jeśli nie ma się zamiaru ich słuchać? Po to, żeby mieć?

Głosu Niemena nic i nikt nie zastąpi.
Cieszę się jednak, że inni wykonawcy sięgają po kompozycje Niemena, w ten sposób
te utwory ciągle żyją. Cóż po kompozycjach, których nikt nie chce grać czy śpiewać?
Uważam, że opracowania na chór tych utworów są co najmniej interesujące.
Tadeusz
2007-12-28 17:18:23
Dasza napisała:
Po co kupować płyty, jeśli nie ma się zamiaru ich słuchać? Po to, żeby mieć?


Działanie moje jest całkowicie dobrowolne-nikt mnie nie zmuszał.
W przypadku Niemena zbieram różne ciekawostki z nim związane- w tym i chór "Proforma", oraz nieudane nagrania Niemena: ”Dialog” i ”Ulice niby piosenki”, ”Piosenka o mojej Warszawie”. Też ich nie słucham- wręcz ich nie cierpię - a mam. Takie dziwactwo kolekcjonera.
Piotr Starzyński
2007-12-29 15:00:17
Byłem wczoraj na "płytowych" zakupach.
Zobaczyłem w jednym miejscu CD zespołu PRO FORMA za prawie 35 zł i powiedziałem sobie, że ją kupię jeśli dostanę za mniej niż 30 zł.
W innym miejscu patrzę- jest! i to za...29.99.Kupiłem. I dziś posłuchałem.
Miłe zaskoczenie- trochę się obawiałem tych interpretacji, bo fragmenty słyszałem w internecie, a tu miła niespodzianka.
Szczególnie podobają mi się:
"Serdeczna Muza"
"Pieśń Wojów"
"Bema pamięci..."
"Dobranoc"i...
"Spodchmurykapelusza"
Po pierwszym słuchaniu- 4+, a myślę, że będzie jeszcze lepiej.
Po raz pierwszy, od wielu lat, zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie pewne zdania z recenzji.
Pozwólcie, że je przytoczę:
"Bo ozdobnik to nie jeszcze jedna, dodatkowa, wymyślona przez kompozytora nuta, ale to drgnienia głosu, wibracje, artykulacje nieprzewidywalne i dla wykonawcy i dla słuchacza.To ryzyko, to nawet szczypta szaleństwa.To szaleństwo właśnie kochamy najbardziej."
Piękne słowa, zgadzam się w 100 %!
I dalej:
"Tradycja nie znosi naśladowania. Nie ma gotowych wzorców. Tradycja oczekuje, że pod wpływem mistrza uczeń zaśpiewa swoją własną frazę, którą wzruszy kiedyś słuchacza nie mniej niż mistrz. Czekamy."
Ano czekamy.Czekając (jeszcze dłuuuuugo)pośłuchajmy subtelnego śpiewu zespołu PRO FORMA, który mnie w swoich interpretacjach utworów Niemena przekonuje.
Po-zdrowie-nia
Dasza
2008-01-25 11:10:04
Na temat tej płyty oraz 41 potencjometrów
pisze Mariusz Herma w Przekroju z dnia 21.01.2008
w artykule "Niemena pamięci pogodny rapsod"
http://media.wp.pl/wiadomosc.html?kat=3 ... caid=653dd
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-03-04 17:32:49
Dopiero ostatnio zapoznalem sie z plyta Proforma - Niemen .
Szczecin ma duze tradycje choralne , wiec i ja tez jestem osluchany niezgorzej .
Dla mnie wartosc zwlaszcza muzyczna a i edytorska jest na wyskim poziomie .
Nie moge jednak pojac formy graficznej , a zwlaszcza "kaligrafii" . Chyba autorzy chcieli byc dziwniejsi od samego Czeslawa . Oczy wypadaly z okularow zanim wyczytalem ciekawe tresci wstepu .
Refleksje przy odszyfrowywaniu wierszy uciekaly bezpowrotnie .
Spis utworow , autorow i czasow jednym ciagiem na koncu , to calkowite nieporozumienie.
Na szczescie zostaje znakomita muzyka , znakomicie wykonana . :o :)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony