Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Żoliborz Artystyczny z Bulwarem Czesława Niemena 2013-05-28 - 2013-11-28 Ewa 1 2704
Ewa
2013-05-28 10:39:23
W ostatnim numerze Naszej Gazety Żoliborza i Bielan przeczytałam dziś o powstającym w Warszawie przy ul. Powązkowskiej 7/13 nowym osiedlu pod nazwą Żoliborz Artystyczny, którego główną częścią będzie Bulwar Czesława Niemena o szerokości 52 m z oczkiem wodnym i fontannami. Jego część już powstała, a po raz pierwszy można było to zobaczyć 15.05. w czasie uroczystego rozpoczęcia inwestycji, podczas którego wystąpiła m.in. Natalia Niemen.
Na ostatniej stronie w/w gazety jest zdjęcie fragmentu bulwaru, a jego całościową wizualizację można zobaczyć tutaj.
Inni znani artyści, którzy byli mieszkańcami Żoliborza, również zostaną upamiętnieni w nazwach ulic czy budynków, które tu powstaną (m.in. Kalina Jędrusik, Zbigniew Zapasiewicz i Anna German).
Bardzo podoba mi się pomysł, że pierwszej realizowanej kolonii, imienia Jerzego Kawalerowicza, wszystkie wejścia do budynków będą nosić nazwy tytułów jego filmów, dodatkowo przy każdym wejściu, w szklanych taflach, zostaną wkomponowane klatki z tych filmów. W kolejnej kolonii, imienia Jerzego Ficowskiego, mieszkańców będzie witał mural z fragmentem poezji artysty.
Markovitz
2013-11-28 08:54:59
Inicjatywa p. Anny Nehrebeckiej to idea godna wsparcia, na które jednak chyba nie może liczyć, skoro sprawa utknęła w miejscu. Obejrzyjcie felieton filmowy na stronie => TVN Warszawa zatytułowany "Bulwar Niemena utknął w procedurach.
Kto ma wysłać wniosek? "


Tym, którzy chcieliby wiedzieć, o co rozbija się ta inicjatywa- wyjaśniam, że są rozbieżności co do określenia podmiotu inicjującego nazwanie bulwaru. Impas wynika stąd, że inaczej ów podmiot inicjatywny rozumieją panowie burmistrzowie, a inaczej pani radna (znana aktorka).

Jeśli uznać, że z inicjatywą wystąpił developer to właśnie on będzie ponosił koszty związane z obecnością atrybutów patrona w tej przestrzeni. Jeśli okaże się, że z inicjatywą w sprawie nazwy wystąpił organ samorządowy, to Miasto będzie zobowiązane do współfinansowania np. muralu i innych atrybutów patrona.

W sensie formalnoprawnym zastosowanie ma procedura określona uchwałą Rady Miasta St. Warszawy nr L/1524/2009 oraz zmieniającą ją uchwałą nr XCIII/2730/2010. Laikom wydawałoby- cóż prostszego niż przyjrzeć się dokumentom..? W mojej ocenie, żeby dojść w takich sprawach do konsensusu trzeba tygodnia spotkań i około dwóch miesięcy na przetrawienie wniosku przez machinę urzędniczą.

Inicjatywy obywatelskie dotyczące Niemena to w ogóle ciężkie sprawy, o czym przekonał się niedawno pewien sympatyczny radny, który zainicjował odtwarzanie "Snu o Warszawie" w porze weekendowego "świtu" (tj. w piątki tak około godz.16...). Popiera on też utworzenie stałej ekspozycji poświęconej Niemenowi (patrz temat w podforum Muzyko moja). Ów młody radny na początku wypowiedzi zapewniał o przychylności pań władnych do wydania stosownych zgód i decyzji. I co dalej..?

Oto cytat z końcowej wypowiedzi radnego Daniela Łagi dla dziennikarki FAKTU:

"Niech to nawet nie będzie 2014 a 2015, ale żebym wiedział, że coś takiego powstanie..."
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony