Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Sen o Warszawie - hymn i ulica w stolicy 2008-08-27 - 2022-10-29 Markovitz 40 32194
Markovitz
2008-08-27 19:58:10
Melodia powstała wczesną wiosną 1966r.we Francji. Najpierw tekst w języku francuskim napisał Pierre Delanoe. Natomiast tekst, który wszyscy znają, Marek Gaszyński napisał bardzo szybko, aby Czesław mógł nagrać także wersję polską.

Kto wówczas przypuszczałby, że popularność tej piosenki przekroczy ramy hitu miesiąca .. ?

Dowiedziałem się, że z inicjatywy radnych PIS utwór "Sen o Warszawie" ma szansę zostać hymnem Warszawy.

Na specjalnej stronie zbierane są głosy poparcia dla tej inicjatywy...

Pomożemy ? :)

EDIT
cocomo
2008-08-27 20:39:12
Zgodnie z dzisiejszą informacją z Onetu:

"Komisja Kultury Rady Warszawy zwróciła się z wnioskiem o opinię prawną do rady w sprawie wykorzystania utworu Czesława Niemena "Sen o Warszawie" jako hymnu stolicy.
- "Sen o Warszawie" znają wszyscy. Ten utwór śpiewają i młodzi i starzy. Wierzymy, że wszyscy z radością przyjmą ten utwór jako hymn stolicy. W tej sprawie zwróciliśmy się także do gabinetu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz - powiedział radny Stanisław Wojtera (PiS), jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

Jak dodał, na stronie internetowej - www.senowarszawie.pl - każdy może wyrazić swoje poparcie dla tej inicjatywy. Od wczoraj pojawiło się tam około 70 wpisów.

Radny podkreślił, że o możliwość wykorzystania utworu zwrócono się także do rodziny Czesława Niemena oraz autora słów - "Snu o Warszawie" Marka Gaszyńskiego. - Chcielibyśmy, aby uchwałą w tej sprawie po wakacjach zajęła się rada miasta - powiedział Wojtera."

Dodam, że głosów poparcia jest już ponad 600.
Ewa
2008-08-28 17:47:19
W dzisiejszych "Faktach" też na ten temat mówiono. Większość wypowiadających się osób była za, tylko jeden pan uważał, że powinno się raczej wybrać piosenkę Fogga, który jest bardziej zasłużony dla Warszawy.

Ciekawa jestem, czy pani Małgorzata Niemen popiera tę inicjatywę, bo jak na razie wstrzymała się od komentarza.
Piekarz
2008-08-28 19:01:24
Jednak kibice podchodzą do pomysłu radnego sceptycznie: - Każdy warszawiak zna ten utwór i to wystarczy.

Przeglądałem wpisy i znalazłem paru kibiców Legii. :)

Bez sensu podnosić go do rangi hymnu. Mało tego, to może nawet zaszkodzić samej piosence - uważa Michał Wójcik, rzecznik Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa.

Ciekawe w jaki sposób miałoby to zaszkodzić piosence? Nie podano żadnych argumentów, trudno komentować...

Poparłem inicjatywę moim głosem, choć po zastanowieniu, mam drobne wątpliwości. Mam wątpliwości, czy ta lekka piosenka Niemena, nadaje się na oficjalny hymn Warszawy? Na plus idzie jednak przykład podany przez Markovitza.
ratajczak bogdan
2008-08-28 19:58:28
"Sen o Warszawie" - hymnem miasta?
Hm?
A czemu by nie?
Byłoby to potwierdzeniem, że warszawscy radni są otwarci na "nowe myślenie" i... nie są gorsi od innych.
Przykłady już są i wcale nie musi być to pieśń kojarząca się z martyrologią Miasta-Symbolu.

Suwalscy radni przyjęli za hymn Miasta Suwałk, utwór „Suwałki, moje miasto”, którego autorami są: Leszek Aleksander Moczulski - tekst oraz Jacek Zieliński – muzyka.

„Suwałki, moje miasto”

Sercem cię widzę moje miasto
Otwiera się zamknięty świat
Echa i cienie, ślady wieków
Tędy przebiegał dawny trakt.
Stanica tych co wędrowali
Co przemierzali długi trakt
Piękno przyrody ich tu przywiodło
I ukochali od jezior wiatr
Kraino w słońcu jezior
I puszczy i obłoków
Rodzinne moje miasto
Nad Czarnej Hańczy wodą.
Kraino w słońcu jezior
Dziś tęsknię ja za tobą
Suwałki, moje miasto
Nad Czarnej Hańczy wodą.
W zaułkach trochę dawnej ciszy
W parku znajomy wieczorny zmierzch
Płaszcz gwiazd nad miastem rozpostarty
Miasto – je widzę nawet w mym śnie.
Nim świt je zbudzi, nim księżyc zgaśnie
I nim zawładnie pospieszny dzień
Płyń Czarna Hańczo przez moje miasto
Zobaczyć ciebie, usłyszeć chcę.
Kraino w słońcu jezior
I puszczy i obłoków
Rodzinne moje miasto
Nad czarnej Hańczy wodą.
Kraino w słońcu jezior
Dziś tęsknię ja za tobą
Suwałki, moje miasto
Nad Czarnej Hańczy wodą.


Mamy wolny kraj i można chyba nieco spuścić z tonu nadętej powagi i patosu.
Patriotyzm można opiewać na różne sposoby - "Sen o Warszawie" - ma wszelkie walory pieśni mogącej doskonale spełnić rolę hymnu miasta.
Łatwa do zaśpiewania melodia, proste i "jasne" słowa, czytelny przekaz umiłowania miasta w czasach normalności.
Czego potrzeba więcej?
Czy muszą być sztandary, krew przelana za, wezwanie do obrony w obliczu groźnego wroga stojącego u bram i pokazanie, że mamy siłę, aby go bronić?

(*)
ratajczak bogdan
2008-08-28 20:15:40
Wiem, że wszyscy na forum znają tekst na pamięć i to jest też duży atut tego utworu.
To nie są słowa, które z trudem i z batem nad głową, wkuwać będą w szkołach jej przyśli wykonawcy.
Ale nie zaszkodzi je w tym miejscu zacytować po raz kolejny.
Marek Gaszyński chyba się nie przyczepi do praw autorskich (nawet jeśli ja je tu zacytuję), a o Panią Małgorzatę jestem spokojny.
Z pewnością pragnęłaby tej nobilitacji dla Czesława.

"SEN O WARSZAWIE"

Mam, tak samo jak ty, miasto moje, a w nim
najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni.
Zostawiłem tam kolorowe sny.
Kiedyś zatrzymam czas i na skrzydłach, jak ptak,
będę leciał co sił tam, gdzie moje sny
i warszawskie kolorowe dni.

Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt
już dziś wyruszaj ze mną tam.
Zobaczysz, jak przywita pięknie nas
warszawski dzień.

Mam, tak samo jak ty...

Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt
już dziś wyruszaj ze mną tam.
Zobaczysz, jak przywita pięknie nas
warszawski dzień.
Warszawski dzień, warszawski dzień.


(*)
Markovitz
2008-08-29 06:57:52
Procedowanie jest wszędzie podobne : po pozytywnym zaopiniowaniu projektu przez właściwą komisję podjęcie uchwały należy już do Rady Miasta. W ciągu siedmiu dni przewodniczący rady przesyła uchwałę Wojewodzie, a ten ma miesiąc na zbadanie zgodności uchwały z prawem, po czym (jeśli wszystko byłoby w porządku) dwa tygodnie po ogłoszeniu w dzienniku urzędowym "Sen o Warszawie" stałby się oficjalnym hymnem stolicy... 8)

Bądźmy realistami : pomyślny koniec tej inicjatywy jest jeszcze bardziej odległy niż pewna prestiżowa impreza sportowa przyznana niedawno Polsce.

O ile ścieżka proceduralna jest -jak to nakreśliłem - dość prosta, o tyle materialnoprawna strona zagadnienia jest skomplikowana.

Ta inicjatywa oprócz pokonania przeszkód w postaci stereotypów kulturowych i historycznych pociągałaby za sobą także konieczność uwzględnienia praw autorskich majątkowych.
I tu trzeba powiedzieć, że w większości hymnów wymienionych w dzisiejszym artykule w "Życiu Warszawy" mamy do czynienia z sytuacjami o wiele bardziej klarownymi, bowiem hymnami zostały utwory historyczne, do których prawa majątkowe już dawno wygasły, albo są to utwory napisane na specjalne zamówienie samorządów i prawa majątkowe zostały przeniesione na rzecz tych miast.

Wracając do dyskusji wokół tej inicjatywy - zapewne często jeszcze będziemy przecierać oczy czytając, jak niektórzy rodacy odbierają utwory Niemena :

– Przecież hymnem Warszawy, wprawdzie niepisanym, jest „Warszawianka”. Piosenki Niemena, dla mnie też wspaniałe, to takie bardziej uliczne szlagiery - powiedziała pewna radna. :twisted:
Andrzej Kolendo
2008-08-29 07:12:33
to takie bardziej uliczne szlagiery - powiedziała pewna radna. :twisted:


Na szczęście "pewni radni" oraz inni "pewni", którym kaprysy historii dały możliwość podejmowania różnych, nierzadko kuriozalnych decyzji, przeminą bezpowrotnie, a muzyka Niemena oraz innych wielkich i tak zostanie :)
Tadeusz
2008-08-29 10:23:42
Jestem za tym, aby "Sen o Warszawie" stał się hymnem stolicy. Byłaby to pewna analogia do piosenki "GEORGIA" w wyk. Ray'a Charles'a - jest ona hymnem stanu Georgia w USA

Jestem też za tym, aby jak najprędzej spełniły się słowa Andrzeja:"Na szczęście "pewni radni" oraz inni "pewni", którym kaprysy historii dały możliwość podejmowania różnych, nierzadko kuriozalnych decyzji, przeminą bezpowrotnie, a muzyka Niemena oraz innych wielkich i tak zostanie"
angur
2008-08-29 11:23:07
MarkovitzO ile ścieżka proceduralna jest -jak to nakreśliłem - dość prosta, o tyle materialnoprawna strona zagadnienia jest skomplikowana.
Ta inicjatywa oprócz pokonania przeszkód w postaci stereotypów kulturowych i historycznych, pociągałaby za sobą także konieczność uwzględnienia praw autorskich majątkowych.


Tutaj akurat nie widze zadnych problemow. Przeciez to oczywiste ze zarowno autor tekstu jak i spadkobiercy kompozytora odbiora ogloszenie piosenki hymnem Warszawy jako wielki honor i zrzekna sie wszelkich roszczen. Czy wyobrazacie sobie ze Czeslaw chcialby postapic inaczej?
ratajczak bogdan
2008-08-29 11:37:59
angur
Markovitz
Ta inicjatywa oprócz pokonania przeszkód w postaci stereotypów kulturowych i historycznych, pociągałaby za sobą także konieczność uwzględnienia praw autorskich majątkowych.


Tutaj akurat nie widze zadnych problemow.


Ja również angurze .
Na razie są to nasze luźne uwagi i takie trochę... przysłowiowe dzielenie skóry na niedźwiedziu...
A wracjąc do kwestii postawy autorów i ich praw, na pytanie angura:

angur Czy wyobrazacie sobie ze Czeslaw moglby postapic inaczej?


odpowiadam: nie, nie wyobrażam sobie innej postawy.

(*)
Piotr Starzyński
2008-08-30 10:25:14
Gratulacje, Ewo, z okazji ...1500 postow.
Formula moich audycji we wrzesniu jest taka, ze niestety nie jestem w stanie dedykowac piosenek...aktywnym (tez). :wink:
Po-zdrowie-nia :)
Markovitz
2008-09-06 10:00:47
Akurat w tej sprawie uregulowanie praw autorskich- delikatnie mówiąc- nie rozpala mojej wyobraźni. Nie wywierałbym również żadnego nacisku, że Czesław postąpiłby w takiej sytuacji wielkodusznie, bo szczerze mówiąc - nie mam pojęcia jak by postąpił...

Pewne jest natomiast, że nagłe zainteresowanie mediów Niemenem nie zostało wykorzystane dla popularyzacji jego dorobku. Chyba wszystkie ogólnopolskie dzienniki zainteresowały się tą inicjatywą. Zebrano już ponad dwa tysiące głosów poparcia.

Jeśli ktoś przy takiej okazji potrafi z siebie wydusić tylko tyle, że nie jest przeciwny i trzeba rzecz zbadać pod kątem prawnym, to pomyślałbym raczej, że jest dyskretnym rzecznikiem jakiegoś urzędu ...
ratajczak bogdan
2008-09-06 10:53:27
Markovitz
Jeśli ktoś przy takiej okazji potrafi z siebie wydusić tylko tyle, że nie jest przeciwny i trzeba rzecz zbadać pod kątem prawnym, to pomyślałbym raczej, że jest dyskretnym rzecznikiem jakiegoś urzędu ...


Myślę Markovotz, że to nie ten adres.
Tutaj głos jest jednobrzmiący, cokolwiek miałoby to znaczyć.

(*)
Markovitz
2008-09-07 09:20:12
Adresatem moich postów jest społeczność forum Aerolit - to chyba oczywiste.
Nasze skromne poparcie dla tego pomysłu to kropla w morzu.

Inicjatywa radnych, a przede wszystkim towarzyszące jej zainteresowanie mediów to ogromna szansa promocji i nobilitacji twórczości Niemena i oczekiwałem, że odzew Pani Małgorzaty będzie nieco bardziej entuzjastyczny niż brak sprzeciwu (a sprzeciwy były dotąd normą) :?
ratajczak bogdan
2008-09-07 10:16:27
Markovitz
Nasze skromne poparcie dla tego pomysłu to kropla w morzu.

Ale kropla ponoć drąży skałę.
Nie bądźmy jednak naiwni - nasz głos jest jednak marginalny, choć jak mówię - ważny.
Odnośnie Pani Małgorzaty odpowiem tak: jej głos jest wywarzony i na tym etapie inny być nie może. Świadczy o realnej ocenie rzeczywistości.
Nie wyobrażam sobie, aby brała udział w jakiejś rozdmuchanej akcji agitacyjnej, optującej na rzecz tego pomysłu.
To byłoby wręcz żenujące i śmieszne.
Nie mówi "nie" i to, w tej sytuacji, jest jasnym sygnałem dla radnych, że nie po jej stronie jest piłeczka. Tę decyzję muszą podjąć właśnie samorządowcy, bo po to ich wybrano.

(*)
Markovitz
2008-12-22 15:57:11
Wyczytałem w BIP-ie, że Rada Dzielnicy Żoliborz w dniu 1 października 2008r. negatywnie odniosła się do projektu Zarządu tej dzielnicy, aby hejnałem Miasta Stołecznego była melodia skomponowana przez profesora Zbigniewa Brzezińskiego pt. „Hejnał Zamku Królewskiego w Warszawie”, w której jakoby pobrzmiewać miały echa "Warszawianki".
Większość obecnych na sesji radnych wolałaby, aby ogłosić konkurs na hejnał.

W oficjalnym serwisie miasta stołecznego opublikowany jest Statut, w którym jest mowa o herbie i barwach (fladze) miasta. Z tych przepisów wynika, że oficjalnego hymnu stolica nie posiada.


Z opublikowanego w necie dokumentu można się również dowiedzieć, że władze Żoliborza rozpatrują wniosek p.Małgorzaty Niemen, aby nazwać imieniem Czesława Niemena ulicę noszącą dotąd imię generała Zajączka.

Pytanie do Warszawiaków - ładna jest ta uliczka ? :)
Darek Sieradzki
2008-12-22 16:37:08
MarkovitzPytanie do Warszawiaków - ładna jest ta uliczka ? :)

Ulica jak ulica... Kojarzy się głównie z wielkim Technikum Elektronicznym im. Zajączka, które straszy tam architekturą wczesnego baraku ;)
Markovitz
2009-03-19 09:46:15
Garść nowych informacji przynosi portal Nasze miasto.

Nie godząc się na to, aby "Sen o Warszawie" został hymnem miasta część radnych PO wysuwa propozycję, by utwór Niemena wykorzystać jako muzyczne motto Warszawy.

Tyle że termin "motto" pozbawiony jest jakiegokolwiek znaczenia prawnego i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po dopełnieniu formalności promować stolicę dowolną piosenką o Warszawie...

Na koniec opublikowano długo wyczekiwaną opinię Pani Małgorzaty Niemen:

-Cieszyłabym się, gdyby "Sen o Warszawie" stałby się hymnem stolicy, bo jest to piosenka bliska kilku pokoleniom Polaków".

Nie można było tak od razu..?
:)


PS Wg Życia Warszawy idea Snu-hymnu ma niewielkie szanse na aprobatę radnych=> Onet.pl..

Mimo że zebrano dotąd aż 2,5 tys. głosów poparcia
Markovitz
2009-04-11 18:22:36
Wg informacji stacji TVN Warszawa i portalu MM.Warszawa.pl utwór „Sen o Warszawie” w dniu 9 kwietnia 2009r. został przez Radę Warszawy uznany "oficjalnym muzycznym symbolem stolicy".

Jak czytamy na specjalnej stronie : Rada stwierdziła, że wystarczy, by piosenka Czesława Niemena stała się symbolem muzycznym stolicy, bo jednak hymn to za wiele. Hymn kojarzy się z czymś poważnym, czego słucha się stojąc na baczność.
Markovitz
2010-04-24 10:39:32
Pisałem już w tym wątku o pomyśle Pani Małgorzaty Niemen nazwania imieniem jej męża części ulicy w stolicy noszącej dotąd imię gen.Zajączka. Pomysł ten jednak nie uzyskał aprobaty radnych. Na szczęście, bo z Zajączkiem nikt nie wygra - znam przykład przemianowania takiej ulicy i nowa nazwa się nie przyjęła...

W środę 21 kwietnia br. na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Inicjatyw Obywatelskich Rady Dzielnicy Żoliborz postanowiono zarekomendować Radzie przemianowanie części ulicy Burakowskiej na ulicę im.Cz.Niemena.


Dodatkowe info => TVN Warszawa
Stach
2010-04-24 13:50:30
http://www.zoliborz.org.pl/page/index.p ... 263&id=403
Zapraszam na bloog "Vojtka", ktorego cenię za prace popularyzujace Żoliborz.
http://zoliborz.bloog.pl/kat,148259,ind ... caid=6a0bf
Markovitz
2010-06-06 11:45:02
Redakcja Jazz Forum opatrzyła na tablicy w facebooku publikację :arrow: Gazety.pl tylko dwoma zdaniami : "Gdzie diabeł mówi dobranoc. Kłótnia radnych o ulicę Czesława Niemena na warszawskim Żoliborzu".

Oprócz dobrej rady, że należałoby przejść się po klubach radnych, bo wniosek komisji d/s nazewnictwa ulic ( tu: Komisji Bezpieczeństwa i Inicjatyw Obywatelskich ) o niczym jeszcze nie przesądza - mam spostrzeżenie, że Pani M. dotąd z werwą kontestująca utworzenie dwóch stowarzyszeń imieniem Czesława, mogła się teraz sama przekonać, że nadanie imienia jej męża to nie jest prosta sprawa...

Edit :

Fani czekają na niewydane nagrania radiowe i na pierwszą płytę DVD Niemena a nie na celebry i tabliczki...

Dziś ulicę im. Niemena wyobrażam sobie jako długą, krętą i cienistą drogę prowadzącą nie wiadomo dokąd :?
Markovitz
2010-09-02 16:18:49
Wczoraj w TVP 1 w godzinach wieczornych pokazano film dokumentalny Eugeniusza Starky'ego "Korespondent Bryan" (trailer => You Tube), w którym wykorzystano filmy i fotografie amerykańskiego reportera pokazujące życie codzienne w naszej stolicy oblężonej we wrześniu 1939r..

Już po napisach końcowych ukazała się plansza informująca o niedawnej wizycie w Warszawie syna tegoż reportera, a następnie pokazano kolorowe przebitki ze spaceru potomka reportera wyraźnie kontrastujące z wcześniejszymi obrazami zniszczeń i ludzkiej tragedii.

Obrazkom dzisiejszej stolicy towarzyszył "Sen o Warszawie" 8)


Polecam tekst Łukasza Orłowskiego w portalu => TVN24
Markovitz
2011-04-09 10:12:18
Trzy posty pod rząd tego samego autora to już mała przesada, ale zaryzykuję trzeci obiecując, że to ostatni mój.. w tym temacie. Przed rokiem nie tylko w stolicy i nie tylko na Żoliborzu w odruchu solidarności spontanicznie wywieszano flagi z kirem... Ale tam akurat udokumentowano tę akcję serią fotografii. Ich autorką była pani M.Niemen, o której ponoć dotąd nic dobrego nie można przeczytać na tym forum. Co prawda już nasza Ewa wykazała, że to nie tak w innym => topiku, więc komentując wystawę fotek dodam od siebie tylko: cenna inicjatywa lokalna 8)

Źródło informacji => strona Dzielnicy Żoliborz

Temat hymnu kibiców Legii omawiany jest => TUTAJ


PS Poczucie wspólnoty narodowej, wspólnoty z miłośnikami muzyki, więź ze wspólnotą lokalną, z kościołem, z własnym rodem- były ważne także dla Czesława Niemena Wydrzyckiego- Polaka, syna Ziemi lidzkiej, a z wyboru warszawiaka, przy tym wybitnego artysty, miłośnika każdej dobrej muzyki, kibica piłki ręcznej i nie tylko...
Romuald Juliusz Wydrzycki
2011-04-09 20:42:15
Aby czwarty raz z kolei nie odezwal sie ten sam Markowitz to ja cos dodam choc niechetnie w tych smutnych dniach.
Ogladajac calkiem poprawne a i smutne zdjecia tych polskich flag dotarlo do mnie , czemu musialem na interwencje w biurze politycznym , znanej juz fotograficzki usunac z internetu zdjecia bylego premiera z podarowana mu spontanicznie 13 grudnia 2010 roku / !!! / plyta TD koncert live .
Jak widac smutek i uznanie mozna umieszczac nie tam gdzie sie chce ale tam gdzie mozna . Oto jest ta demokracja . :?
Romuald Juliusz Wydrzycki
2011-04-11 09:37:17
Markowitz moze kilka razy , to ja tez .
Moje omawiane zdjecie z plyta TD koncert wykonal jeden z dyrektorow stoczni z Gdanska .
Widocznie byla za mala rozdzielczosc zdjecia i mam nadzieje ze to byl glowny powod az kilkakrotnej interwencji , i usuniecia w koncu . :?
Romuald Juliusz Wydrzycki
2011-05-08 12:07:06
No to Hymn Legii graja i spiewaja na pokazie fontann w Warszawie .
Prawie jak w Barcelonie . Mowia ze nawet lepiej !?
W Szczecinie tez otwarto podobna instalacje .
Ciekawe za ile . :)
Jurek
2013-04-30 08:10:51
Sen o Warszawie , piosenka powstała w roku 1966. Kto był wcześniej, i o jakim mieście śpiewał. Jak to kto , Filipinki w roku 1964 spiewały piosenkę o takim mieście jak Batumi. Znana , lubiana piosenka, wszyscy w Polsce słyszeli w tamtych czasach. Batumi, Batumi, Batumi, śpiewa się to w Polsce. Ludzie w Polsce zaczęli myśleć , i zapotrzebowanie na piosenkę o Warszawie zrealizował Czesław Niemen.
Najpierw piosenka o Batumi Filipinki , potem piosenka o Warszawie Czesław Niemen.
Pozdrawiam
Jurek
Ewa
2013-11-05 17:06:34
16 lutego, w rocznicę urodzin Czesława Niemena, z budynku ratusza na placu Bankowym ma po raz pierwszy zabrzmieć jego "Sen o Warszawie. Melodia będzie prawdopodobnie odgrywana w każdy piątek, jako zapowiedź nadchodzącego weekendu.
Więcej można przeczytać tutaj:
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 04531.html

http://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/sen-o ... go-ratusza
Markovitz
2016-06-16 08:20:26
Z odtwarzania "Snu o Warszawie" na Placu Bankowym chyba jednak- Ewo- nic nie wyszło, ale to nie z tej przyczyny znów odzywam się w tym temacie. Nie jest nią także ulica, czy skwer im. Czesława Niemena w W-wie, bo znużony bezowocnymi działaniami (bądź ich brakiem) przestałem tę sprawę śledzić. Przyczynków do mojego wystąpienia jest więcej i poza ostatnim (klipem) - dotyczą wcześniej komentowanych tematów.

Markovitz we IX 2010
w TVP 1 (..) pokazano film dokumentalny Eugeniusza Starky'ego "Korespondent Bryan"

Kilka dni temu na TVP Historia obejrzałem nową wersję tego filmu uzupełnioną o odnalezione fotografie pana Bryana. Ta nowa wersja nosi tytuł "Ostatni korespondent" i niestety pozbawiona jest post scriptum po napisach końcowych. W takim PS w pierwszej wersji filmu wybrzmiała piosenka "Sen o Warszawie"ilustrując scenę spaceru po współczesnej Stolicy.

Markovitz w IV 2011Trzy posty pod rząd tego samego autora to już mała przesada, ale zaryzykuję trzeci obiecując, że to ostatni mój.. w tym temacie.

No i nie dotrzymałem obietnicy, Romualdzie ... W ostatnich rozmowach nakłaniałeś mnie, żeby jednak pisać, ale chyba już wystarczy.

Zamieszczając ten post chciałbym nakłonić do powrotu tych, którzy kiedyś pożegnali się z nami albo składali obietnice, że nigdy więcej nic tu nie napiszą. Do wszystkich zniechęconych- dajcie znak, że czytacie Forum, a los twórczości Czesława Niemena nie jest Wam obojętny!

A komentować można na przykład klip- rejs po Wiśle zrealizowany wg pomysłu laureata konkursu "Młodzi w Warszawie" - Teo Grynberga. Przy dźwiękach niby to afrykańskiej instrumentacji znany cover zaśpiewało liczne grono artystów m.in. z Mamadou Diouf (Senegalczykiem, który wcześniej współpracował z zespołem Voo Voo), Pako Sarrem, Omenaą Mensah, Vladimirem Guzmanem Contreras, Svitlaną Prokopiv oraz Miriam del Hoyo- uczestniczką wolontariatu Erasmus plus.

W ten sposób powstało nagranie w stylu world music, a może raczej coś w rodzaju promocji multi-kulti..?

Należy przy tej okazji wspomnieć, że na takie wykorzystanie utworu wyraziły zgodę wszystkie cztery Panie spadkobierczynie i Marek Gaszyński jako autor tekstu. Tak powstało dzieło raczej pozerskie niż nowatorskie (prekursorem w przeszczepianiu na polski grunt rytmów afrykańskich był Wojciech Waglewski z zespołem Voo Voo). Nie słyszę tu jakichkolwiek związków z szerokim obliczem muzycznym kompozytora. Rzeczywiście nakręcono do piosenki zgrabny klip.

Szkoda, że dobrego teledysku (jak to kiedyś mówiono) nie zrealizowano dotąd do jakiegoś oryginalnego tracku Niemena. Ale zapewne w odczuciu twórców przedsięwzięcia udało im się światowo zinterpretować najbardziej znaną warszawską piosenkę Niemena. Śpiewali (może nie mistrzowsko, ale za to donośnie) kibice Legii, później Ukrainka, Hindus, teraz towarzystwo z Afryki, Europy, Azji i Ameryki Płd. - pora chyba na Eskimosów... Czasem myślę, że to tylko sen- warszawski sen...

=> Fundacja Instytut Innowacji na You Tube

Kilka lat temu napisałem w tym topiku:

"Poczucie wspólnoty narodowej, wspólnoty z miłośnikami muzyki, więź ze wspólnotą lokalną, z kościołem, z własnym rodem- były ważne także dla Czesława Niemena Wydrzyckiego- Polaka, syna Ziemi lidzkiej, a z wyboru warszawiaka, przy tym wybitnego artysty, miłośnika każdej dobrej muzyki, kibica piłki ręcznej i nie tylko..."

Tego poczucia wspólnoty po odejściu Czesława Niemena nie dało się w atrakcyjny sposób pokazać rodakom w Polsce i zagranicą. Spadkobierczyniom nie udało się odbudować i utrzymać więzi ze starszymi miłośnikami muzyki NAE. Tego nie da się zrobić przy niemrawej oficjalnej stronie internetowej, przy niedotrzymywaniu terminów reedycji płyt i ciąganiu po sądach organizatorów zlotów fanów. Przesłanek do ciągłego zadzierania nosa przez Panie spadkobierczynie nie widzę a czynią to niemal stale, to wyziera z wielu wypowiedzi MN i NN- tak w realu, jak i w necie.

I tego nie jestem w stanie zaakceptować.

Pozdrawiam fanów M-Z
Tadeusz
2016-06-16 22:21:43
Przesłanek do ciągłego zadzierania nosa przez Panie spadkobierczynie nie widzę a czynią to niemal stale, to wyziera z wielu wypowiedzi MN i NN- tak w realu, jak i w necie.


Do wszystkich zniechęconych- dajcie znak, że czytacie Forum, a los twórczości Czesława Niemena nie jest Wam obojętny!


Parę dni temu byłem na zlocie Skaldomaniaków ( już trzeci raz) i tam nie ma zniechęconych. Z roku na rok uczestników jest coraz więcej. W tym roku było ich 70-ciu, przybyli nawet z najbardziej odległych zakątków Polski. Ale nic dziwnego - na zlotach tych goszczą członkowie zespołu, co jest przyczynkiem do dużego zainteresowania tą imprezą. W tym roku był Jan Budziaszek i Jacek Zieliński, który śpiewał nam proponowane przez nas piosenki. Przemiła zabawa i przesympatyczna atmosfera.

Brak wsparcia ze strony MN i NN jest chyba jedną z przyczyn coraz mniejszej frekfencji na zlotach i praktycznie hibernacji Forum.

Pozostali na nim jedynie "Ostatni Mohikanin" i "Pocahontas" :wink:

Czy ktoś wróci ? Wąpię !!! A czy "Sen o Warszawie", czy "Obok nas" - jakie to ma znaczenie ?!
Janusz Tołkanowicz
2017-01-19 07:42:34
Słucham "Snu o Warszawie" od 30 lat i coraz bardziej mi się wydaje, że Wisła to jednak chyba Niemen ( mam na myśli rzekę oczywiście), a Warszawa z tytułu to nie Warszawa tylko inne miasto, miasteczko, może wieś ... Ale to moje przypuszczenia. Jednak proszę zamienić kilka słów oficjalnego oryginału tekstu piosenki . Może to jednak Kraj Dzieciństwa ? Wasiliszki, Grodno, Niemen ?
Markovitz
2017-01-30 16:47:59
Janusz TołkanowiczSłucham "Snu o Warszawie" od 30 lat i coraz bardziej mi się wydaje, że Wisła to jednak chyba rzeka Niemen, a Warszawa z tytułu to nie Warszawa tylko inne miasto (...)

Najpierw powstał francuski tekst "A Varsovie" autorstwa Pierre’a Delanoe (na początku do innej melodii). Niemen- Wydrzycki miał wówczas kontrakt z francuską firmą nagraniową i był bardzo niezadowolony z faktu, że tekst uznanego już autora powstał do melodii jego bardzo osobistej piosenki. Skomponował więc naprędce nową muzykę i powierzył napisanie do niej polskiego tekstu swemu koledze- Markowi Gaszyńskiemu z Polskiego Radia w Warszawie. Jeśli trochę poszperać w archiwach prasowych, to można się dowiedzieć, że autor podyktował przez telefon słowa piosenki kompozytorowi przebywającemu w Paryżu w trakcie zamawianej rozmowy międzynarodowej (kiedyś czekało się na taką pogawędkę godzinami). Z tej historii wynika, że temat piosenki nie był jednak obojętny naszemu ulubionemu Artyście.

Swoje rodzinne strony, czyli Grodzieńszczyznę Czesław opiewał w innych utworach- m.in. „Czas jak rzeka” i „Coś, co kocham najwięcej”. Utworem opiewającym uroki różnych miejsc w Polsce jest kompozycja do wiersza Zygmunta Kubiaka „Kwiaty ojczyste" z płyty "Niemen Enigmatic". Z kolei na czerwonym albumie utwór "Mój pejzaż” jest hołdem złożonym Mazowszu- nowej małej ojczyźnie Niemena- Wydrzyckiego...

Na pociechę przywołam wers ze "Snu o Warszawie", który mówi o tym, że każdy ma swoje miasto, a w nim najpiękniejsze dni . Oczywiście- każdy z nas może śnić kolorowe sny o mieście, które darzy sentymentem, ale dla Czesława w połowie lat 60. takim miejscem była niewątpliwie Warszawa. Tak więc Wisła to Wisła, a Warszawa to Warszawa 8-)

Nasz Artysta śpiewał piosenki o stolicy także w późniejszych latach. Pod koniec lat 70. wykonywał słynną „Piosenkę o mojej Warszawie” z repertuaru Mieczysława Fogga, a w drugiej połowie lat 80. nagrał nieco katarynkowy walczyk zatytułowany ”Ulice niby piosenki”...

Znam tysiąc ulic na świecie
Paryskie, londyńskie, rzymskie
Najmilsze jednak są przecie
Te stare Jerozolimskie

Melancholijny jest Solec
Zimą, jesienią i wiosną
Ja bardziej od Solca wolę
Pragi uliczki radosne
Może ta piosnka niektórym
Błaha się wyda i śmieszna
Ja słyszę jak nucą mury
Zgody, Podwala i Leszna


I ta pieśń także nie była poświęcona ulicom Grodna, czy Wilna - a Warszawy właśnie.
Janusz Tołkanowicz
2017-02-20 09:54:26
Dzięki wielkie za wyjaśnienie i kawałek historii, której nie znałem
Pozdrawiam.
Ewa
2017-06-17 09:18:33
Usłyszałam dziś nową wersję "A Varsovie" w wykonaniu duetu Stefski & Hutch i uważam, że jest całkiem fajna. Co sądzicie?

https://www.youtube.com/watch?v=1zpRP7NbSkk
Markovitz
2019-08-22 22:22:38
Pieśń z kraju, w którym koncertują muzycy, wykonana w oryginalnej wersji językowej- to już stały patent zespołu Metallica. Ale i tak z wielkim zaskoczeniem, wzruszeniem i radością przyjąłem chóralne odśpiewanie piosenki z muzyką Niemena i tekstem Gaszyńskiego podczas warszawskiego koncertu tego Zespołu. To wciąż nr 1 na piedestale gwiazd światowego rocka.

A więc do polskich akcentów z tras metalowych gigantów obok już słynnej fotki pod tablicą "Katowice" (z pierwszej trasy po Polsce) oraz coveru "Wehikuł czasu" z krakowskiego koncertu trzeba dopisać pod datą 21 sierpnia 2019- "Sen o Warszawie". Cocomo wstawił klip z trybun, ale ja zaprezentuję wersję sfilmowaną z tyłu sceny.

Oto => Metallica- "Sen o W-wie" na Narodowym

PS Załączam fonetyczny zapis tekstu piosenki - patent basisty zespołu Metalicca 8)
Sen o W-wie - zapis fonetyczny dla zespołu Metallica.jpg Sen o W-wie - zapis fonetyczny dla zespołu Metallica.jpg
Ewa
2019-08-23 21:08:17
Na telebimie podczas wykonania "Snu o Warszawie" przez Metallicę pojawiło się zdjęcie Niemena. :D

Metallica śpiewa Niemena.PNGMetallica śpiewa Niemena.PNG
Marios
2019-08-25 11:31:58
Nie przypuszczałem że na moim siódmym koncercie Metalliki będę ryczał. I to nie na początku przy Ecstasy of Gold, czy na końcu, gdy się żegnali. Ryczałem w środku, w połowie Snu o Warszawie. Jak to pięknie publika poniosła po stadionie... Gdy telebim wyświetlił zdjęcie Czesława, moje ryczenie osiągnęło apogeum. Bardzo, bardzo, bardzo lubię całą twórczość Niemena i jest on jedynym artystą, którego nigdy nie zobaczę na żywo. Dlatego wyłem.
Markovitz
2022-10-27 09:59:50
Nie tylko Metallica, ale też zespół Coldplay postanowił zrobić przyjemność polskim fanom parafrazując na Stadionie Narodowym "Sen o Warszawie" 8)

Fenomen tej piosenki stał się tematem reportażu Szymona Brózdy wyemitowanego w dniu 25 października 2022r. w porannym bloku "Dzień dobry TVN".

Wypowiedzi reporterowi TVN udzielili m.in. Marek Gaszyński, Tadek Skliński i Robert Gawliński, a fragment utworu a capella zaśpiewała Natalia Niemen.

Po reportażu odbyła się jeszcze pogawędka prowadzącego program duetu Prokop-Wellman z panią Śleszyńską oraz panami: Skibą i Kędzierskim.

Dyskusja polegała na przerzucaniu się tytułami innych- niby to kultowych- piosenek...

Oto link do strony TVN z reportażem => "Polska piosenka, którą wykonują światowe gwiazdy"
Tadeusz Sklinski- niemenolog w DdTVN 25 IX 2022_collage.jpg Tadeusz Sklinski- niemenolog w DdTVN 25 IX 2022_collage.jpg
Piotr Starzyński
2022-10-29 11:16:49
Cześć, Markovitzu.
Dziękuję za ten materiał i link do audycji.
Po-zdrowie-nia dla Ciebie...też. :)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony