Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

9 lutego zmarł Andrzej Przybielski. 2011-02-09 - 2012-07-15 Darek Sieradzki 6 3628
Darek Sieradzki
2011-02-09 16:29:48
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... 7&comments

"Andrzej Przybielski nie żyje, zmarł dziś, 9 lutego, w Bydgoszczy w nieznanych jeszcze okolicznościach. Wybitny trębacz jazzowy związany głównie ze sceną free i awangardy, współtwórca i współlider zespołów Sesja 72 i Free Cooperation, przed laty członek m.in. Formacji Muzyki Współczesnej Andrzeja Kurylewicza, grupy Niemen, uczestnik wielu artystycznych zdarzeń."
Tadeusz
2011-02-09 16:48:57
Dwa ostanie wątki to NEKROLOGI. Niestety książki urodzeń tu nie będzie...
dzek
2011-02-09 19:27:28
Fragment z książki "Desperado"-autobiografii Tomasza Stańki-
"Spotykał się pan wówczas z Helmutem Nadolskim,Andrzejem Przybielskim?Oni byli wtedy najważniejszymi postaciami nowej generacji muzyki free.I też grywali w "Remoncie".
Mało,malo się z nimi spotykalem,ale powiem panu,że Przybielski mi sie podobał.Cenilem go,bo potrafil świetnie zagrać.Nierówny był,ale czasami grywał mistrzowsko,wyjatkowo.Dlatego wziałem go na "Peyotl".Przybielski ma swoje zachamowania i czasami nic nie zagra ,ale potrafi grać jak nikt.Zaczynał w Piwinicy Warskiej,jeszcze z Kurylem.Zawsze grał free.I był jedynym polskim muzykiem free,kóry miał bardzo dużą,intuicyjna wiedzę o starym jazzie,o wszystkim,o jazowości.Przybielski był bardzo jazzy.Wiedział.Czuł to,sukinsyn.On wiedzial takie rzeczy,o których mówi się w rozmowach między muzykami i sa naprawdę wysokiej miary.
Do legendy przeszły dziwne zachowania Przybielskiego.
No bo on jest,jak by powiedzial Witkacy,schizoid.Po prostu.Ale w ogole mi to nie przeszkadzało.W niczym.Przynajmniej ja to tak odbierałem.Po prostu taki czlowiek.Tak się zachowywał.Ok.Jego sprawa.
A Nadolski?
On był rodzajem guru,ale to Przybielski mial dla mnie tę dziwną,niesłychanie interesująca wiedze.
Ich dwóch wziął wtedy do zespołu Niemen,który skręcił w jazz.
Tak.Grali też z Jagiełlą.Ja mialem swój kwintet.Mnie interesowała muzyka jazzowa sensu stricto.A Niemen chciał mieć własny zespół do grania tras."
Ewa
2011-02-09 20:29:34
To bardzo smutna wiadomość. :(
Jeszcze niedawno Andrzej Przybielski gościnnie wystąpił na płycie bydgoskiej grupy Questiom Mark. Kazimierz Wlekły prezentował w radio tę płytę. Planował też zrobić audycję poświęconą temu wspaniałemu muzykowi z jego udziałem. Niestety nie będzie już okazji porozmawiać z Andrzejem Przybielskim na antenie...
[*]
Markovitz
2011-02-15 21:38:53
Dziś w Bydgoszczy pożegnano Andrzeja Przybielskiego. Pośmiertnie Prezydent RP uhonorował Go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Burmistrz - medalem. Trochę późno przyszły te zaszczyty...

Właśnie słucham opowieści o Nim w radiowej Dwójce. Oczywiście było "Com uczynił", a także nagranie z SBB.

Puls jazzu nigdy nie ustaje 8)


PS Paweł Brodowski wspomniał też innego trębacza- żyjącego w Szwecji Ryszarda Podgórskiego z zespołu => Akwarele
Maciek
2011-04-07 13:11:47
MarkovitzDziś w Bydgoszczy pożegnano Andrzeja Przybielskiego.


...i została tylko muzyka
http://merlin.pl/De-Profundis_Andrzej-P ... 98118.html
AP.jpg AP.jpg | Komentarz: ...i ostatnia płyta
cocomo
2012-07-15 19:31:56
We wspomnianej już w innym wątku niedawno wydanej autobiografii Robert Brylewski wspomina swój kontakt z Andrzejem Przybielskim podczas (uwaga !) sesji z T.Love:

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony