Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Adam Strug 2019-08-29 - 2020-03-21 dzek 1 3702
dzek
2019-08-29 09:04:25
Ciekawie mówi Adam Strug.Zapomnielismy skąd jesteśmy.I gdzie są nasze korzenie.Nie tylko my zresztą.
.https://www.youtube.com/watch?v=GPlFqPopoSA
Markovitz
2020-03-21 21:59:22
Niedziela 22 marca 2020 w TVP Kultura stworzy nam okazję do spotkania z .. Adamem Strugiem.

✺17.00 "Niedziela ze.. Strugiem (rozmowy w studio) ✺ 17.50 "Requiem Ludowe" z zespołem Kwadrofonik ✺ 19.05 "Anatol też lubi podróże"- reportaż o Annie i Witku Brodach - muzykach z Warmii

19.35 Koncert z Festiwalu Nowa Tradycja 2008, gdy Adam Strug otrzymał nagrodę im. Czesława Niemena (na widowni: Włodzimierz Kleszcz i Małgorzata Niemen).


Adam Strug jest śpiewakiem piosenek
, z których część można zaliczyć do nurtu rebetiko, ale przede wszystkim śpiewa tradycyjne polskie pieśni ludowe.

Jest również liderem chóru Monodia polska, animatorem spotkań śpiewaczych (także 1 XI na Powązkach), wykonawcą muzyki kościelnej i kompozytorem muzyki filmowej.

Na scenie Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu pojawił się ze swym akordeonem już w 1991 roku- trafnie i śpiewnie zapowiedziany przez Jacka Skubikowskiego.

Swój pierwszy solowy album nagrał dopiero w 2012. Płyta ta nosiła tytuł "Adieu" i tak rekomendował ją aktor Krzysztof Majchrzak -> You Tube :D

W 2014 Strug z pomocą St. Soyki nagrał płytę z poezją Leśmiana. Album był promowany pieśnią "Tam na rzece", którą na poprzedniej płycie zaśpiewał Mieczu Szcześniak.

Z kolei Wojciech Waglewski akompaniował Strugowi na kolejnej jego płycie p.t."Mysz" z 2015r..

Ostatnim- jak dotąd- albumem w dyskografii Adama Struga jest "Leśny bożek" z 2017 roku.

Playlista dla mobilnych => Strug- Deezer

Na zachętę zapodam jeszcze kilka linków do charakterystycznych dla jego stylu pieśni zamieszczonych na -> You-Tube- Strug- Pilgrim:

-> Róża- kadry z koncertu ze Stanisławem_Soyką w Łazienkach Królewskich

Dni się za dniami dłużą,
Noce — w jeziorach witam...
Kiedy ty kwitniesz, Różo?
— Ja nigdy nie zakwitam


-> Szumią ptaków loty

Co za cisza w niebie.
Nie płacz – świat nie zginie,
Gdy mu zbraknie ciebie...


-> Podczaszy

Janusie, takich słów nie trzeba
Przed ludem nieświadomym
Wiesz- na czym życie schodzi
Prostakom niewtajemniczonym


-> Strzeż mnie

Chroń mnie od obojętnych cnót,
strzeż mnie od ludzi obojętnych
Ja wolę biedę głód i chłód
wśród gniewnych, winnych i namiętnych


-> Przyjdzie Panie- Monodia polska

Przyjdzie Panie! zaginąć, ratunku potrzeba,
Którego ja (inaczej) nie pragnę- jak od Ciebie z nieba!
Twej się woli polecam, i przyznać to muszę,
Miast wielkiej pociechy, ciężki żal odnoszę.


-> Żegnaj mój świecie- voc. Adam Strug, organy- Bartosz Izbicki

Żegnam was, mili Przyjaciele,
Mnie pod głaz czas grobowy ściele:
już śmiertelne oczy sen wieczny zamroczy,
bije trzecia godzina



Ci, którym poleciłem pieśni Adama zwykle mówili: dobre, ale czemu takie smutne..?

Ja w tym smutku znajduję głębię wiary i doświadczeń, które paradoksalnie przynoszą jakieś ukojenie.

Drodzy Forumowicze- przyszedł taki czas, aby wszystkim przeglądającym Forum życzyć- bywajcie zdrowi! 8)


PS O festiwalu Nowa Tradycja i jej laureacie z 2008r. wspominałem na Forum w wątku założonym przez Gasketa => Koplex polski.

I jeszcze na koniec cytat z rozmowy Teresy Drozdy z Adamem Strugiem -> na portalu Strefa piosenki:

"W deszczu- grałem kiedyś w Jarocinie. Wylazłem na scenę na rockowym festiwalu sam z akordeonem i śpiewałem publiczności ludowe piosenki.

Totalny odpał, ale byłem młody i bezczelny, więc śpiewałem i kwita. Wtedy rozpętała się burza"
.

I taki właśnie jest Strug. Na festiwalu OFF organizowanym przez Artura Rojka wystąpił z .. 'Requiem ludowym" z zespołem Kwadrofonik.
002 Adam Strug w Mrągowie_ Arboretum- foto M-Z (2).jpg 002 Adam Strug w Mrągowie_ Arboretum- foto M-Z (2).jpg | Komentarz: Podczas recitali Adam Strug lubi, gdy ludzie tańczą :-)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony