Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Ankieta w Teraz Rock 2009-02-06 - 2009-04-24 Ewa 4 3045
Ewa
2009-02-06 22:33:03
W najnowszym numerze "Teraz Rock" znajdziemy ankietę czytelników, którzy wybrali m.in. najlepszych polskich wykonawców wszech czasów. Zdziwiłam się, że na pierwszym miejscu nie jest Niemen, tylko Dżem. :?

Wyniki ankiety:
1.Dżem
2.Czesław Niemen
3.Kult
4.TSA
5.SBB
6.Republika
7.Breakout
8.Marek Grechuta
9.Hey
10.Myslovitz
wladek
2009-02-06 22:52:12
A mnie to wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę dokonania Ryszarda Riedla,
co na dziesiątym miejscu robi Grechuta,Jego muzyka nie jarzy mi się z rockiem
Markovitz
2009-02-22 23:10:49
Płyty Marka Grechuty: "Korowód" i "Droga za widnokres" należą do największych osiągnięć polskiego art-rocka. Ale ja nie o tym chciałem (jest już przecież topik na ten temat)...

Chcę w tym miejscu poruszyć kwestię kierunku, w jakim zmierzają gusta publiczności lubiącej muzykę rockową. Co takiego się stało, że oto Czesław Niemen stracił prymat w ankiecie rozpisywanej co roku wśród czytelników Teraz Rocka ..?

Albo raczej - dzięki czemu możliwy był skok zespołu Dżem na najwyższe podium ?

Przyjrzyjmy się tryumfatorowi plebiscytu. Odnoszę wrażenie, że pierwsze miejsce zespołu Dżem to legenda Ryśka Riedla plus renoma muzyków Dżemu, którzy sprawiają wrażenie, że nie przejmują się medialnym wizerunkiem i podążaniem za modą... Liczy się muzyka, szczerość intencji jej twórców i odbiór fanów.

Niebagatelne znaczenie miał na pewno film z 2005 roku w reżyserii Jana Kidawy- Błońskiego, na który rodzina Riedla raczej nie miała decydującego wpływu...

A zwolennicy zespołu ? To wielopokoleniowa i zintegrowaną społeczność. Jej rdzeń to bywalcy forum zespołu, miłośnicy muzyki bluesowej i rocka oraz .. motocykli.

Nie słyszałem aby społeczność tą ktoś usiłował reformować, albo instruować na okoliczność: jakie przejawy fascynacji, fotografie i nagrania są dozwolone, a jakie - nie.

I oto niezauważalnie dla skupionych na słupkach oglądalności mediów powiększa się grono smakoszy muzyki Dżemu , mimo że np.TVP 1 i 2, TVN i TV Puls, a także radio Złote Przeboje ich utworów specjalnie nie lansują... Taka niesterowalna moda na Dżem... 8)
wladek
2009-02-23 13:55:28
z gustami słuchaczy się nie dyskutuje Rysiek był wielki jako wokalista i bardzo skromny jako człowiek publika do dziś śpiewa teksty Ryśka na koncertach Dżemu
Domin189
2009-04-24 10:36:08
Dzisiaj włączyłem kilka nagrań Dżemu z koncertu w Zaścianku '94 i byłem pod ogromnym wrażeniem umiejętności wokalnych. Niemen miał rację - Rysiek wspaniale budował frazy i każde jego wykonanie na żywo mnie czymś zaskakuje. Zainteresowanym polecam utwór "List do M.", który znałem już z trzech innych wersji i nie myślałem, że jest możliwa kolejna oryginalna i piękna interpretacja, Nie wyłapałem żadnego fałszywego dźwięku czy niezręczności.

Inna kwestia to utwory, które śpiewał Riedel a które śpiewał Niemen; Riedel był idolem zbuntowanej (choć nie tylko) młodzieży, która chciała/chce utożsamiać się z tym, co śpiewa wokalista. Niemen nie grał koncertów a tworzył spektakle*, podczas których ubierał słowa wierszy lub własnych tekstów w niełatwą muzykę (myślę tu głównie o latach '70 i późniejszych występach z Robotestrą). Poza tym, kolejny raz - odejście Niemena od wspólnego muzykowania z grupą instrumentalistów było krokiem raczej zniechęcającym do przychodzenia na występy potencjalnych nowych słuchaczy... a może i oddaliło od Czesława cześć dawnych miłośników?

* mnie nie było dane przeżyc koncertu Niemena na żywo, ale przypuszczam, że w podobny stan ducha wprowadziło mnie spotkanie z SBB w lutym '09.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony