Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Beats of Freedom- Zew wolności i "Polskie Dzieci Kwiaty" 2010-03-13 - 2010-07-03 Markovitz 2 2623
Markovitz
2010-03-13 08:48:36
Jedna z pierwszych scen filmu Leszka Gnoińskiego* i Wojciecha Słoty* to Czesław Niemen śpiewający "Dziwny jest ten świat". Duży ekran potęguje wrażenie 8) Oby na soundtracku ukazała się właśnie ta wersja - live '67 !

Niestety cały film pozostawił we mnie niedosyt. Odniosłem wrażenie, że po raz enty usiłuje się wbić ludziom do głowy, że kilka zespołów z lat 80-tych rzuciło na kolana komunę. Tymczasem Tomasz Lipiński, składnie opowiadający całą tą historię panu Salewiczowi (autorowi biografii m.in.Marleya i McCartneya) pod koniec lat 80-tych śpiewał z Tiltem "Nie wierzę politykom"...

Nie jest też tajemnicą, że np. guru Hołdys na wybory 4 VI nie poszedł => You Tube.

Podobnie inni muzycy pojawiający się w tym filmie- od stanu wojennego konsekwentnie deklarowali apolityczność. Pewien prezenter radiowy mógłby uchodzić niemal za dysydenta, gdyby nie to, że w 1989r. (rzecz miała miejsce przed wyborami) w wywiadzie radiowym pokazał ludzką twarz towarzysza Leszka- przed wieloma laty widza koncertu Polan.

Z filmu wynika, że w kwietniu 1967r. przyjechali Stonesi do Polski, nasi się napatrzyli i zaczął się polski rock- a to przecież nie tak... I to nie tylko dlatego, że wcześniej był już koncert the Animals (a w 1966. Polanie wygrali rywalizację z innymi tego typu zespołami w Hamburgu). Niebiesko-Czarni grali w Paryżu w 1963r. - jeszcze przed Beatlesami !

Drugi zarzut to niedocenienie polskiego rocka przełomu lat 60-tych i 70-tych oraz roli radiowej Trójki z tego okresu (w ogóle nie pojawiają się nazwiska Kaczkowskiego i Gaszyńskiego).

Niemen zaśpiewał "Dziwny jest ten świat" i co? - chyba od razu umarł..? Breakout pojawia się tylko na moment w piosence "Na drugim brzegu tęczy", a Grechuta, u którego w zespole grali Jackowski (Maanam) i Ostaszewski (Osjan) - tylko na fotce.
Klan z "Mrowiskiem" przemyka jako tło do opowieści o czymś zupełnie innym. O tym, że są użyte fragmenty dwóch utworów Romualda i Romana dowiedzieć się można z napisów końcowych...

Polskiego jazzu, Walickiego, Nalepy, a nawet grupy Skrzeka - w ogóle nie było** :!:

Poważnym niedopatrzeniem jest zwłaszcza brak wzmianki o SBB, który w latach 70-tych uchodził za najbardziej progresywny zespół nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy.

Rozumiem, że cały temat przedstawiono w filmie skrótowo***, ale też nie sądzę, aby konieczne w nim były sceny z panem Hołdysem opowiadającym, jak kiedyś w sklepie wskazano mu miejsce na końcu kolejki i z zespołem Stan Zvezda z Jarocina, który raczej nie zainteresuje pana Salewicza i ludzi ciekawych rocka po tej lepszej stronie żelaznej kurtyny.

Mimo krytyki warto obejrzeć, a już na pewno trzeba posłuchać soundtracku na 2 CD 8)

MZ


* Polecam rozmowę z twórcami filmu na stronie Jazz Forum

** Skaldów, Budki Suflera i Testu też nie było :?

*** Reportaż z premiery filmu = > Plejada

Ewa
2010-03-15 11:03:21
Markovitz
Reportaż z premiery filmu = > Plejada

Przynajmniej Owsiak miał właściwą koszulkę. :wink:

Filmu jeszcze nie widziałam, ale spodziewałam się, że realizatorzy skupią się na latach 80-tych. W tym czasie Niemen nie był już buntownikiem, lecz raczej muzycznym dinozaurem, więc i tak powinniśmy się cieszyć, że Niemen w ogóle zaistniał w tym filmie. :wink:
Markovitz
2010-07-03 21:30:00
Wersja koncertowa "Dziwnego" z 1967 nie trafiła wprawdzie na podwójny album "Beats of Freedom" (jest tam nagranie z LP "Dziwny jest ten świat"), ale trafić ma na ścieżkę dźwiękową filmowej płyty DVD 8)

Wracając do dwóch płyt CD z soundtrackiem warto zaznaczyć, że na potrzeby albumu zremasterowano nagrania z płyt winylowych ! I co ciekawe- nagranie Niemena i Akwarel nie odbiega bardzo od innych użytych w tym filmie, a przecież większość nagrań pochodzi z lat 70-tych i 80-tych.

Niewątpliwie film i płyty przyczynią się do zainteresowania polską muzyką lat minionych.

Warto przyjrzeć się też serii płyt CD p.t. "POLSKIE DZIECI KWIATY".
Znajdziemy tu Niemena, Klan, Maanam i wielu mniej znanych wykonawców.

Na razie nabyłem część czwartą p.t. BUNT...

Zerknijcie na listy utworów => Kulturalnysklep.pl
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony