Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

DZIWNY JEST TEN ŚWIAT - życie coveru
Najbardziej z podanych wersji przypadło mi do gustu wykonanie "Dziwnego.." przez :
Janusza Radka 11% 4
Marka Bałatę 6% 2
Ewelinę Flintę 3% 1
Ich Troje 3% 1
Kasię Kowalską 6% 2
Klaudię Kulawik 11% 4
Irenę Santor 6% 2
Pawła Szymańskiego 9% 3
Weronikę Szypurę 17% 6
Innego wykonawcę ... 29% 10
Liczba głosów: 35
2007-04-11 - 2019-07-08 Markovitz 91 48720
Markovitz
2007-04-11 18:45:05
Pojawiały się już na forum opinie dotyczące wersji tego utworu zaśpiewanych przez innych artystów.

W związku z 40-leciem płyty "Dziwny jest ten świat" postanowiłem zebrać najciekawsze polskie wersje tego utworu i poprosić Was o komentarze do tych wykonań.

Możecie tu także informować o innych wersjach tego utworu :idea:

Tadeusz Skliński dla Jazz Forum doliczył się 41 wartych uwagi coverowych wersji tej piosenki.
Ja najzupełniej subiektywnie wybrałem dziewięć, które jakoś mocniej zapadły mi w pamięć.

Która z nich przypadła Wam do gustu ?
Ewa
2007-04-11 19:27:38
Markovitz
W związku z 40-leciem płyty "Dziwny jest ten świat" postanowiłem zebrać najciekawsze polskie wersje tego utworu...

Dziwię się tylko, że wersję zespołu Ich Troje zaliczyłeś do tych najciekawszych. :o
AKTON
2007-04-11 19:42:26
Jeżeli chodzi o "Ich Troje", to mam podobne zdanie do Ewy (w ocenie tego zespołu), jednak muzykę każdy ma prawo (i powinien) odbierać bardzo osobiście, jedynie dla siebie, gdyż na tym, jak sądzę, powinna polegać jej percepcja. Z tego też powodu bronię takiego, a nie innego wyboru Markovitza :oops:
Ewa
2007-04-11 19:56:39
Zgadzam się, Aktonie, że każdy ma prawo do własnego odbioru muzyki. :)
Nie sądziłam jednak, że ktoś zagłosuje właśnie na tę wersję. :?
Markovitz
2007-04-11 20:05:44
Ewa Dziwię się tylko, że wersję zespołu Ich Troje zaliczyłeś do tych najciekawszych. :o

Domyśliłem się, że i ta wersja ma tu swoich zwolenników, którzy onieśmieleni krytyką chyba po prostu obawiali się wychylić z pozytywną opinią :roll:

Jak dla mnie jest to typowy przykład interpretacji aktorskiej i chyba dobrze, że się tu znalazła .

Natomiast żałuję, że pominąłem kontrowersyjną wersję Janusza Radka, ale tylko trochę, btw to jest jeszcze opcja -Innego Wykonawcy... No i możecie za wersją innego artysty opowiedzieć się przez napisanie postu :idea:

Ostatnie dwie wersje zakwalifikowałem do złotej dziewiątki nie tylko na podstawie własnych doznań muzycznych, ale wziąłem także pod uwagę entuzjastyczną reakcję autora Dyskografii...
Po cichu liczę, że najmniej znane wersje : Weroniki i zupełnie inny "Dziwny.." Pawła znajdą się w audycji 17 IV :)

A teraz już oddaję Wam głos...
Tadeusz
2007-04-12 06:17:49
Ich Troje i Dziwny jest ten Świat ! No nie, w walonkach do salonu ! ?

Markovitz napisał:
Domyśliłem się, że i ta wersja ma tu swoich zwolenników, którzy onieśmieleni krytyką chyba po prostu obawiali się wychylić z pozytywną opinią

MA SWOICH ZWOLENNIKÓW ? CO TO ZA ZWOLENNICY, KTÓRZY WSTYDZĄ SIĘ SWOJEGO GUSTU ? A JEŻELI SIĘ WSTYDZĄ, TO DOBRZE WIEDZĄ, ŻE MAJĄ SIĘ CZEGO WSTYDZIC. TA ICH WSTYDLIWOŚC DAJE JEDNAK NADZIEJĘ, ŻE SZYBKO PORZUCĄ ZAINTERESOWANIA TYM "ARTYSTĄ"...

Markovitz napisał:
Jak dla mnie jest to typowy przykład interpretacji aktorskiej i chyba dobrze, że się tu znalazła .

CO?.....
matt
2007-04-12 15:13:32
Tadeusz
Markovitz napisał:
Jak dla mnie jest to typowy przykład interpretacji aktorskiej i chyba dobrze, że się tu znalazła .

CO?.....


:lol: Tadeuszu zrobiles sobie moze zdjecie? Twoje zdziwienie musialo naprawde swietnie wygladac :wink: .

Markovitz chcial byc chyba (subiektywnie-)obiektywny (liberalny?) i nie skreslil nikogo z góry.

MarkovitzJa z tego zestawu - najzupełniej subiektywnie - wybrałem tylko dziewięć, które jakoś mocniej zapadły mi w pamięć.


A w pamięc zapadaja nie tylko te najlepsze wykonania.


Ja szczerze mówiac nie slyszalem zbyt wielu innych interpretacji. Ale z tego co slyszalem zadna szczególnie nie przypadla mi do gustu :( .
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-04-15 21:18:28
A mnie podobają sie wszystkie wersje, jedne mniej , drugie wiecej, ciekawe są Weroniki Szypury i Piotra Elfimowa,. Obie słuchałem na żywo.
A jeżeli Ktoś podejmuje się wykonać ten niewątpliwie trudny utwór , to musi to być w miarę dobre , inaczej sobie trudno to wyobrazić.
A na koncercie Ich Troje przed laty byłem przez 4 godziny w przepięknym , choć mało znanym Amfiteatrze w Szczecinie , dopiero były prezydent miasta nakazał dreptać do domu. :) :) :)
koko
2007-04-17 14:56:15
W związku z 40-leciem płyty "Dziwny jest ten świat" postanowiłem zebrać najciekawsze polskie wersje tego utworu i poprosić Was o komentarze do tych wykonań.

O audycji dowiedziałam się przypadkowo.Tak się składa,że miałam możliwość zapoznania się z kilkoma interpretacjami tego wspaniałego ,niepowtarzalnego pod każdym względem utworu.
Powiem tak.Przypadły mi do ucha te wykonia,które nie były próbami( zresztą daremnymi) udowodnienia,że można to zaśpiewać lepiej od samego Mistrza.Także w mojej ocenie dobrze ,że pan Janusz Radek nie znalazł sie na tej liście.
Balladowa interpretacja Pawła Szymańskiego jest pozbawiona chęci zaprezentowania swoich możliwości i umiejętności.Nie jest też próbą zmierzenia się z utworem.Jest wyrazem hołdu i ukłonu w stronę geniuszu Niemen.Nie ma w niej dramatyzmu ani fałszywych,markowanych emocji.Skłania do postoju,zwolnienia tempa i tym samym sprzyja narodzinom dojrzałej refleksji.
Fantastyczna interpretacja.
Markovitz
2007-04-17 17:20:01
Koko napisała :
Balladowa interpretacja Pawła Szymańskiego jest pozbawiona chęci zaprezentowania swoich możliwości i umiejętności.
Nie jest też próbą zmierzenia się z utworem.
Jest wyrazem hołdu i ukłonu w stronę geniuszu Niemen. Nie ma w niej dramatyzmu ani fałszywych, markowanych emocji.
Skłania do postoju,zwolnienia tempa i tym samym sprzyja narodzinom dojrzałej refleksji.
Fantastyczna interpretacja.

Minął już prawie miesiąc odkąd usłyszałem wersję Pawła.

Nie od razu przyswoiłem sobie patent Pawła na wykonanie tego utworu. Byłem przyzwyczajony nie tylko do około dziesięciu niemenowskich wersji, ale i do wzorowanych na nich ekspresyjnych wersji innych wykonawców. Tymczasem wersja Pawła jest zupełnie inna. Taka właśnie jak pięknie opisała to Koko ...

To interpretacja standardu , ale nie na pokaz. Wersja bardzo refleksyjna, a przez to bliższa charakterem interpretacji Ireny Santor i Marka Bałaty niż Janusza Radka i Joachima Perlika -naprawdę niezłych wokalistów - którzy jakby chcieli nas upewnić, że istotnie potrafią świetnie śpiewać.
Kiedy słucham teraz tej pieśni, to mam przed oczami raz Czesława przemierzającego estrady z gitarami, przez lata niedocenianego i widzę Pawła klepiącego podobny los.
Jeden pomieszkujący w Żaku, Drugi zaczepiony w teatrze, wierni swojej sztuce...
Dziwny jest ten świat
Bożena
2007-04-17 18:15:56
kokoPrzypadły mi do ucha te wykonia,które nie były próbami( zresztą daremnymi) udowodnienia,że można to zaśpiewać lepiej od samego Mistrza.Także w mojej ocenie dobrze ,że pan Janusz Radek nie znalazł sie na tej liście.


Ja nie uważam ,żeby wykonawcy utworu "Dziwny jest ten świat"
chcieli udowodnić ,że są lepsi od Orginału.
Wiadomo,ze jest to niesłychanie trudne i nie
chodzi tu tylko o ten song i o Niemena ,
ale o większość kultowych utworów ,a Niemena w szczególności
ze względu na Jego barwe głosu.
Mnie osobiście interpretacja Pawła nie przypadła do gustu
właśnie za ten balladowy charakter.

Te słowa nie pasuja do monotonnej muzyki.

To jest oczywiście moja subiektywna opinia.

P.S.

A ja właśnie żałuje ,że zabrakło Radka na liście ,
mimo ,że bardziej podoba mi się Kasia Kowalska
Ewa
2007-04-17 18:30:43
Ja też, Bożeno, oddałam swój głos na Kasię Kowalską. :)

Pewnie masz trochę racji, że słowa tego protest-songu nie pasują do takiej spokojnej muzyki.
Dla mnie ta wersja też w pierwszej chwili była szokiem ze względu na jej odmienność. Ale to był pozytywny szok, gdyż właśnie w tej odmienności jest jej cały urok. Podoba mi się, że Paweł zrobił to na swój sposób i że nie silił się na Niemena, tak jak niektórzy inni wokaliści. Wiadomo przecież, że nikt nie zaśpiewa tego tak, jak Niemen.
Dlatego uważam, ze Pawłowi należą się brawa za oryginalność.
No i brawa dla naszego Kolegi, który namówił Pawła do zaśpiewania tego utworu. :)
koko
2007-04-17 19:14:14
To jest oczywiście moja subiektywna opinia.

To oczywiste,że odbiór podyktowany jest wieloma pobudkami,do których należą zapewne nasze preferencje,gusta, a i może oczekiwania względem artystów.

Wersja Pawła Szymańskiego dla mnie jest jedną z najlepszych.Muszę też przyznać,i to nie tylko z szacunku dla wielkiej artystki,jaką jest pani Irena Santor,że jej recytatorsko-liryczna forma zaprezentowania "Dziwnego świata", podobnie pobudziła mnie do właściwych doznań.Ciekawe warunki wokalne i interpretacyjne przedstawiła sobą Weronika Szypura.Do tego wykonania odnoszę się także z wysokim mianem rewerencji.Na pewno jeszcze nie raz go wysłucham.

Natomiast,uogólniając, forma ekspresji Janusza Radka ,czy Michała Wiśniewskiego poważnie zakłóca moją percepcję i odczucia estetyczne.Jednocześnie pragnę dodać,że wyrażam postawę zrozumienia dla nich samych,jak i zwolenników "Dziwnego Swiata" w ich wykonaniu.

Pozdrawiam.
Bożena
2007-04-17 19:28:36
koko forma ekspresji Janusza Radka ,czy Michała Wiśniewskiego poważnie zakłóca moją percepcję i odczucia estetyczne.


:D
Radka lubię słuchać,
A Wiśniewskiego to ani słuchać ,ani oglądać nie lubię.
migaweczka
2007-04-17 19:33:44
kokoforma ekspresji Janusza Radka (...) poważnie zakłóca moją percepcję i odczucia estetyczne.

No tak, forma ekspresji pana Radka jest jak dla mnie trochę zbyt s z e r o k a ;) Myślę, że udałoby się dojrzeć Jego migdałki podczas wykrzykiwania najwyższych dźwięków :) Natomiast inną sprawą jest to, iż to Jego styl i taka technika śpiewu. Podsumowując, zdecydowanie bardziej podobają mi się inni wykonawcy, więc pana Radka nie słucham :)
Markovitz
2007-04-17 19:33:57
Bożena napisała :

A Wiśniewskiego to ani słuchać , ani oglądać nie lubię.


..no dobrze, ale tam jest jeszcze Anna Świątczak i nad aranżem ktos popracował ... :wink:
Bożena
2007-04-17 19:50:28
Nad aranżem każdego wykonania ktoś pracował,
Ania ? nie mam nic do tej dziewczyny,
A Ich Troje nie słucham więc nie wypowiem sie nawet zadawalająco.

Nie ten gust :wink:
AKTON
2007-04-17 19:58:46
Dotychczasowe wypowiedzi potwierdzają jednoznacznie, że są różne gusta. I dobrze, bo w końcu na tym to wszystko polega. Wielki ukłon w stronę Tadeusza, który zaprezentował nam wykonania różne, ale nie było wersji nietrafionej czy wręcz niedobrej. Audycji wysłuchałem z wielką przyjemnością, przypominając sobie przy okazji wykonanie na żywo Paszy Christowej. Kiedyś był Sopot - teraz jest Mandaryna :lol: :oops:
Bożena
2007-04-17 20:03:03
Dodam tylko.

"...utworów Czesława Niemena nie można tylko zaśpiewać - trzeba je przede wszystkim WYKONAĆ."

Bardzo spodobała mi sie wypowiedz Aktona.
matt
2007-04-20 16:14:26
Ostatnio wykanania, ktore slyszalem rzeczywisicie sa na niezlym poziomie. I doceniam wlasnie to, gdy wykonawcy nie silą sie na :N:-a.


migaweczkaPodsumowując, zdecydowanie bardziej podobają mi się inni wykonawcy, więc pana Radka nie słucham :)


Wlaściwie tez go za bardzo nie slucham. A jego wersja Dziwnego... tez zupelnie nie przypadla mi do gustu. Jednak bardzo mi sie podoba utwór W twoich delikatnych palcach wykonywany przez tego artyste. Spiewa on tam z pewna manierą :n:-a oraz K. Cugowskiego. Naprawde udana interpretacja. Polecam.
Markovitz
2007-05-16 08:34:40
Jeszcze nie mam potwierdzenia, czy odbędzie się w Opolu koncert upamiętniający jubileusz 40 lat utworu kojarzonego jednoznacznie z autorem, kompozytorem i wykonawcą Dziwnego świata.

Zaproszonych na ten koncert miało być także Kilkoro spośród wykonawców tego coveru...

"Dziwny jest ten świat" przywoływany jest w mediach najczęściej jako hasło lub wzorcowy przykład protest-songu. Tak też się stało we wczorajszych Faktach o 19-tej.
Felieton "Pieśni buntu" można zobaczyć jeszcze przez kilka godzin na stronie Faktów TVN.

Czy ktoś poznaje z jakiego miejsca pochodzi wykorzystany w Faktach fragmencik koncertu :N:-a ?
Ewa
2007-05-16 09:51:01
MarkovitzCzy ktoś poznaje z jakiego miejsca pochodzi wykorzystany w Faktach fragmencik koncertu -a ?

Widziałam to wczoraj. :)
To był bardzo króciutki fragmencik, ale poznałam, że pochodzi z kościoła św.Marii Magdaleny we Wrocławiu.
matt
2007-05-16 11:58:26
Ewa
To był bardzo króciutki fragmencik, (...)


Oj, króciutki, króciutki. W dodatku ta jakos swiadczy chyba, ze nie jest to nagranie profesjonalne. A może tylko przez internet tak to wygladało?
Andrzej Mróz
2007-05-16 12:29:51
Nagranie dokonane profesjonalną ręką, ale sprzętem już mniej profesjonalnym. W dodatku nie ma co robić sobie większego apetytu, gdyż nagrany jest jedynie fragment tego utworu.
Ewa
2008-09-15 07:41:18
Nie wiem, czy słyszeliście 11-letnią Klaudię Kulawik śpiewającą "Dziwny jest ten świat"? Naprawdę można było się wzruszyć...
Andrzej Kolendo
2008-09-15 07:56:10
Chyba nie do końca. Było to jedynie odśpiewanie ciekawym, jak na ten wiek, głosem i (jednak) brakiem, jak na ten wiek, interpretacji. Nierzadko instruktorzy czy rodzice uważają, że mają dziecko absolutnie genialne i dają im do zaśpiewania zupełnie nieadekwatny repertuar. Ten przykład po raz kolejny to potwierdza.
Ewa
2008-09-15 08:45:08
Andrzeju, ja też na początku miałam podobne odczucia, ale jednak się wzruszyłam. Wydaje mi się, że Klaudia oprócz ciekawego głosu posiada też dużą wrażliwość i rozumie to, co śpiewa.
Na pytanie skąd u niej zainteresowanie Czesławem Niemenem odpowiedziała, że lubi śpiewać piosenki "o czymś" i podziwia :N: -a. Cieszę się, że takie dziecko potrafi rozróżnić piosenki o czymś od piosenek o niczym, którymi w ostatnich czasach jesteśmy zalewani.
Tadeusz
2008-09-15 09:08:25
Słyszałem i nie sądze, aby ta przemiła wykonawczyni dała choć trochę z siebie. Cała interpretacja jest z pewnością narzucona przez instruktora i dlatego nie można tu mówić jeszcze o tej przemiłej osóbce jako o artystce. Jest to oczywiście moje indywidualne odczucie.
cocomo
2008-09-15 20:36:01
Na pewno dziewczyna ma kawałek głosu, ale chyba wybrała sobie trochę zbyt poważny kawałek jak na swój wiek, zresztą było widać, że emocjonalnie chyba ciężko zniosła ten występ.

Natomiast komentarz Chylińskiej (nie nadający się do cytowania) do jej występu to moim zdaniem kompromitacja tego całego "jury" - w końcu zwracała się do 11-letniego dziecka.
Dziwię się też rodzicom, że pakują dzieci w tak młodym wieku w tego typu konkurs i rywalizację z dorosłymi. Jeśli dziecko ma talent, to chyba istnieją lepsze sposoby, żeby go rozwinąć.
Markovitz
2008-09-18 07:04:40
Trudno w tej końcowej refleksji nie przyznać racji Cocomo, lecz bardziej niż uwaga Andrzeja Kolendo o "odśpiewaniu" trafia do mnie rzecz najważniejsza, którą zauważyła Ewa :

Ewa.. Klaudia oprócz ciekawego głosu posiada też dużą wrażliwość i rozumie to, co śpiewa

Wprawdzie frazowanie przypominało o festiwalowej wersji Niemena z 1967 roku, ale Klaudia Kulawik swoją interpretacją - w przeciwieństwie do wielu popisujących się dramatycznym wokalem zawodowców - przypomniała publiczności, o czym tak naprawdę jest ten utwór.

Mikra postura i niewinność dziecka w zderzeniu z mocnym głosem i poważnym przesłaniem utworu zrobiły na widowni piorunujące wrażenie.

Dlatego poprosiłem Ewę, aby dopisała Klaudię Kulawik do ankiety w tym topiku. Grono ocenianych interpretatorów "Dziwnego" uzupełnił też Janusz Radek, o którego wcześniej upominało się u mnie kilka osób (nie tylko fanów Niemena).


P.S. Oddając głos na innych wykonawców - piszcie kogo chcielibyście wyróżnić :)
Amelia
2008-09-19 12:22:11
Osobiście, wersja Ich Troje mnie przeraża, ale może po prost wersje zespołowe się nie udają(?) Miałam okazję usłyszeć "Dziwny świat" śpiewany w tercecie - ujmę to tak: nie nazwałabym tego wykonaniem... Wszak to kwestia gustu i nie o tym...
Znalazłam w internecie wersje omawianego utworu "innych wykonawców" i jest tego sporo: Anna Wyszkoni, Nina Kodorska, Georgina Tarasiuk&Violetta Villas, Monika Dryl, Łukasz Zagrobelny, Natalia(?)... Swoje zdania na ich temat pozostawię dla siebie, ponieważ są one, zarówno jak te powyższe, subiektywne. Nie jestem kompetentna, by - że tak powiem - odbierać muzykę obiektywnie.
Do pewnego momentu nie mogłam, może nie umiałam słuchać utworów Niemena w innej wersji niż oryginalna, teraz wygląda to nieco inaczej. Jednakże w przypadku tego utworu jestem dość sceptycznie i z dystansem nastawiona do nowych wersji i wykonań. Może niejako postawiłam go na piedestale w wykonaniu Niemena i trochę nie chcę tego zmieniać? :)
Waldorf
2008-09-20 22:22:25
Jedenastoletnie dziecko śpiewające z taką żywiołowością "Dziwny jest ten świat..." musi być uderzające... Moim zdaniem pięknie...i uważam, że Klaudia Kulawik jednak coś tam rozumiała - nawet jeśli nie wszystko. Dzieci bywają bardzo szczere :-) i mają bardzo duża wolę poznania i zrozumienia, a szczególnie w tym wieku. Natomiast niejeden ARTYSTA śpiewający "Dziwny..." śpiewał dobrze tylko bo .... "wielkim artystą jest", albo tak bardzo "interpretował" Niemena, że dochodziło do farsy...

A Chylińska i jej komentarz - nie róbmy tragedii z niczego i nie miejsce tu mówić o "wielkiej kompromitacji". Dziecko, nawet 11-letnie, żyjące na "dzisiejszym" świecie, na co dzień słyszy, widuje i jest świadkiem gorszych rzeczy. Nie idealizujmy, taki jest ten świat, zresztą uśmieszek dziewczynki po komentarzu sam za siebie mówi.

Przy okazji Chylińska utkwiła mi w pamięci genialnym wykonaniem "Obok nas"... które gdzieś, kiedyś usłyszałem.
cocomo
2008-09-20 23:03:51
Waldorf
A Chylińska i jej komentarz - nie róbmy tragedii z niczego i nie miejsce tu mówić o "wielkiej kompromitacji". Dziecko, nawet 11-letnie, żyjące na "dzisiejszym" świecie, na co dzień słyszy, widuje i jest świadkiem gorszych rzeczy. Nie idealizujmy, taki jest ten świat, zresztą uśmieszek dziewczynki po komentarzu sam za siebie mówi.


Tragedii nikt nie robi, ale co innego słyszeć bluzgi na ulicy, a co innego w programie firmowanym przez opiniotwórczą TV z udziałem dzieci - mnie to np. drażni i dlatego o tym napisałem.

A wracając do tematu tego wątku - "Dziwny jest ten świat" to akurat taka piosenka, którą akceptuję tylko w wykonaniu :N: -a. Wszystkie covery jakie znam są dla mnie tylko nieudaną próbą zbliżenia się do oryginału, nawet jeśli są wykonywane przez świetnych wokalistów i z technicznego punktu widzenia nie można im nic zarzucić, to żaden nie ma tej siły, które miały wykonania :N: -a, zarówno to pierwsze jak i wszystkie następne. To jest tak jak z "Yesterday" Beatlesów czy "Hey Joe" Hendrixa - prawdziwe evergreen'y są nie do skopiowania, jest tylko jedna prawdziwe wykonanie.
dzek
2008-09-21 04:52:46
Dawno tu nie zabierałem glosu,ale odnośnie piosenki "Dziwny jest ten świat"muszę/no bez przesady,chcę/.Dla mnie oryginalne wykonanie Niemena,zamieszczone na płycie z 1967 roku jest najlepsze.To jest jak wzorzec z Sevre pod Paryżem.Troche "niekontrolowane",pełne energii.Nawet same pózniejsze wykonania Niemena mnie,niestety,irytują.Tamta wersja,z tym solem na gitarze,nawet z tym końcowym uderzenien perkusji to jest jak coś skończonego i na swój sposob doskonałego.Po co ulepszać coś co jest doskonałe?To jest pewien duch czasu,duch tamtych lat .Pózniejsze wersje Niemena,przy akompaniamencie syntezatorów to już dla mnie jakby inna bajka.Rytm i naturalna prostota tego utworu gdzieś zaginęła.O wykonanaich innych artystów nawet nie wspominam.P.S.Również "eksportowe"wersje tej piosenki,ubrane w bardziej awangardowe formy nie mają dla mnie tej siły rażenia i tej prostoty co wersja oryginalna.
Amelia
2008-09-21 14:07:03
W dzisiejszym wydaniu "Szansy na sukces" można było słyszeć bardzo krótki (nad czym ubolewam) fragment wykonania "Dziwnego ..." przez panią Martę S. (niestety nie zapamiętałam dobrze nazwiska), którą Niemen wyróżnił w programie z Jego udziałem. Myślę, że warto byłoby posłuchać tej wersji... Zastanawiam się tylko, gdzie można ją znaleźć? Szukałam na "youtube", ale nie znalazłam :(
Ewa
2008-09-21 16:24:28
Amelio, chodzi Ci o Martę Smuk. "Dziwny jest ten świat" zaśpiewała nie tylko w "Szansie na sukces", ale także w koncercie "Niemena pamięci gdański rapsod", który emitowała telewizyjna Dwójka w kwietniu 2004r.
Piekarz
2008-09-21 16:25:58
AmeliaW dzisiejszym wydaniu "Szansy na sukces" można było słyszeć bardzo krótki (nad czym ubolewam) fragment wykonania "Dziwnego ..." przez panią Martę S. (niestety nie zapamiętałam dobrze nazwiska)

To była Marta Smuk. Tytaj znalazłem: http://www.filmweb.pl/o399956/Marta+Smuk/opisy

Mi się spodobała wersja Łobaszewskiej. Oryginału nie lubię, a ta wersja jest dla mnie nawet strawna.
Na marginesie, to niezły głos ma Grażyna Łobaszewska. Jej "Gdybyś" jest naprawdę świetne! :]
Andrzej Kolendo
2008-09-23 06:26:43
Amelia... Swoje zdania na ich temat pozostawię dla siebie, ponieważ są one, zarówno jak te powyższe, subiektywne. Nie jestem kompetentna, by - że tak powiem - odbierać muzykę obiektywnie.

Droga Amelio. Muzykę zawsze odbieramy subiektywnie, adekwatnie do naszych upodobań i estetyki, dlatego Twój subiektywizm jest ze wszech miar wskazany :) A cóż to znaczy "obiektywnie"? Obiektywnie możemy jedynie dokonać analizy utworu - formalnej, harmonicznej etc. Odbieraj to, czego słuchasz, wyłącznie subiektywnie, bo jest to najcenniejsza wartość dla Ciebie.
Markovitz
2009-03-08 22:32:34
Pierwsza wersja Dziwnego świata w wykonaniu Janusza Radka nie zdobyła zwolenników wśród fanów z Forum Niemen Aerolit. Niezrażony tym wokalista postanowił nagrać nową wersję coveru, a do repertuaru koncertowego włączył jeszcze inne kompozycje mistrza.

Posłuchajmy, co miał na ten temat do powiedzenia w programie TVP2=> YT- Pytanie na śniadanie
Domin189
2009-03-09 13:42:02
Wrr... Irytują mnie komentarze pod filmami Janusza Radka, że wykonał utwory Niemena lepiej od oryginału. On - jako artysta - nie ma tej charyzmy, która ujęła słuchaczy w osobie Czesława. Jego wykonaniom brakuje duszy, głębi. Chociaż warunki głosowe ma nienajgorsze, co podkreślam.
Ewa
2009-03-10 11:28:15
W Dzienniku Polska również możemy przeczytać o nowym projekcie J.Radka: "Dziwny jest ten świat. Opowieść Niemenem".
Markovitz
2009-04-13 10:08:25
Kolejne premierowe wykonanie tego coveru - wersja Edyty Górniak pochodzi z programu "Jak oni śpiewają ?" pokazanego 11 kwietnia 2009r. w Polsacie.

Źródło - FAKT
predom3
2009-04-13 11:20:35
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2009-04-13 11:20:35 przez predom3
A według mnie najlepiej zaśiewała Klaudia Kulwaik "Dziwny jest ten świat" nik inny :) Ale jednak jak Niemen śpiewał w roku 1967 to tak nikt nie umi zaśpiewać :D
cocomo
2009-04-13 11:21:24
Wersję Edyty Górniak można obejrzeć tutaj :

http://www.youtube.com/watch?v=Ftgdm_7oIhM

Poradziła sobie moim zdaniem całkiem dobrze - na pewno lepiej niż z hymnem narodowym ...
predom3
2009-04-13 11:29:46
O <lolllllllllllllllllllllllllllllll> ona nie umi tego śpiewać,boże jak ja nie znosze przeróbek i jak ktoś inny śiewa "Dziwny jsest ten świat"
Darek Sieradzki
2009-05-09 07:16:02
Wykopałem ciekawy cytat związany z tematem tego wątku (podkreślenie moje):

Mariusz Lodziński: Pana piosenka "Dziwny jest ten świat" znalazła się wśród 40 przebojów opolskich festiwali. W amfiteatrze wykona ją Janusz Radek. Co pan o tym myśli?

Czesław Niemen: Szczere mówiąc, nie wiem, kim jest pan Janusz Radek. Nie znam go, ale to, że ktoś wykonuje tę piosenkę, nie wzbudza we mnie emocji. Wiele osób już to robiło i moim zdaniem tak powinno być. To przecież nie jest moja własność.

Trudno jednak sobie wyobrazić, że tę piosenkę śpiewa ktoś inny.

- Być może w powszechnej świadomości ludzi panuje taka opinia. Ale ja nie mam absolutnie nic przeciwko temu, żeby z tym utworem zmierzyli się inni. Oczywiście, jeżeli tylko wykonają go porządnie.

Czyli w jaki sposób powinien to zrobić Janusz Radek?

- W każdy, byleby tylko nie starał się naśladować pierwowzoru. Moim zdaniem nie powinien się starać, by jego wykonanie w jakiś tam sposób przypominało moje. Wówczas to się raczej nie udaje.

(z dodatku festiwalowego do GW, 30/05/2003)

Przy okazji: jeszcze przez kilka dni Archiwum Gazety Wyborczej dostępne jest bezpłatnie z okazji 20 lecia istnienia gazety. Niepowtarzalna okazja, żeby korzystając z ich wyszukiwarki wyłowić nieco wypowiedzi, terminów koncertów itp. z ostatnich 20 lat...
Domin189
2009-05-30 19:11:46
http://www.youtube.com/watch?v=vGkjdeoTs7w - czyż nie autorów takich nagrań częstował Niemen jagodami szaleju? ;)

Muszę wkroczyć na forum fanów Janusza Radka, bo niepokoją mnie podobne wypowiedzi w temacie nowego repertuaru wokalisty, jak:
Użytkowniczka forum fanów Janusza Radka(...) Niewątpliwie wzbudzi to zainteresowanie postacią Niemena, który uchodzi za najważniejszego artystę w naszym kraju ( jak dla mnie twórczość Niemena, jest w dużej mierze nieznana i chyba wyceniona na wyrost).

Niemen miał w zasadzie wszystko, co potrzebne aby stać się artystą wielkim, ale dla mnie jego postać jest wyolbrzymiona na tle dokonań artystycznych. Jego późniejsza twórczość adresowana do wąskiego grona słuchaczy ( co tłumaczy się jako coś "elitarnego") jest dla mnie mocno przerysowana. Norwid itd, itd.

Oczywiście fani Niemena najchętniej spalili by mnie na stosie (...)

Mam nadzieję że ze sceny popłynie "Bema pamięci....."
Dasza
2009-05-30 19:43:59
Jołoczki ,sosionoczki w wykonaniu Niemena to majstersztyk.
Janusz Radek niestety strasznie ją zmasakrował. Niektórzy, jak widać po komentarzach, byli zachwyceni. No cóż, różne są gusty.
Andrzej Mróz
2009-05-30 22:17:06
U Niemana w Jodełkach sosenkach, to aż cała scena chodzi i żyje atmosferą zabawy w wykonaniu jednego artysty. Mini spektakl. U Radka to jakby pijacka biba. Przerażające jak można, cytując Daszę, tak zmasakrować ten utwór.
mayrla
2009-06-01 11:27:06
DaszaJołoczki ,sosionoczki w wykonaniu Niemena to majstersztyk.
Janusz Radek niestety strasznie ją zmasakrował.


Niczego nie zmasakrował !! Tylko pobawił się, pokuglował konwencjami, zagrał farsę!

Janusz Radek balansuje na pograniczu piosenki i teatru.

Ci, którzy nie znają jego twórczości, miewają czasem problemy z prawidłowym odczytaniem interpretacji, zwłaszcza, jeśli oceniają fragment wyrwany z kontekstu. A "Opowieść Niemenem", podobnie jak większość jego programów, to nie zbiór przypadkowych piosenek, tylko spektakl z pewną myślą przewodnią (polecam lekturę wprowadzenia do projektu http://www.duo.krakow.pl/radek/janusz_radek.html )

Jołaczki zostały tutaj potraktowane jak żart muzyczny – wystylizowane na taką właśnie "lateksową" rozrywkę w rytmie "umcy-umcy", której przeciwstawia się i ten program, i Radek jako artysta.

Publiczność zasłuchana i wzruszona na innych utworach - tu bawi się znakomicie. Istnieje oczywiście niewielkie niebezpieczeństwo, ze niektórzy bawią się dlatego, że "to" właśnie jest rozrywka, która im odpowiada. Ale nie podejrzewam, żeby wielu takich trafiało się wśród słuchaczy, którzy świadomie wybierają koncert złożony z piosenek Czesława Niemena, czy koncert Janusza Radka… On ma mądrą publiczność, która na ogół bezbłędnie rozpoznaje, kiedy jest sobą, a kiedy gra – bo tak to sobie wymyślił, bo czemuś to służy. I bawi ich właśnie ta dwuznaczność, ironia i pastisz.

Można oczywiście bronić artystom prawa do swobodnej interpretacji cudzych piosenek, do wykorzystywania ich jako tworzywa do własnego przekazu. Ale to grozi sarkofagiem. A ten program w znakomity sposób (i na wysokim poziomie wokalnym i artystycznym) odświeża spuściznę po Niemenie - jednym przypomina, innym - młodszym - pokazuje i zachęca do dalszej penetracji (co akurat uważam za szczególnie cenne).

Fragmenciki marnych amatorskich nagrań na YT można oczywiście oglądać, ale ten koncert przede wszystkim warto zobaczyć na żywo i w całości. Choćby z ciekawości... Gdyby nie skusił mnie do tego Radek, to pewnie zrobiłby to Niemen...
Czego i innym życzę :wink:
Andrzej Mróz
2009-06-01 21:34:12
Niezależnie od kontekstu, moje uszy, ani moje poczucie estetyki nie potrafią w tym bełkocie znaleźć jakichś pozytywów artystycznych. Dodam że lubię Radka, ale tu przekroczył własne możliwości. Może i miało być zabawnie, a jak wyszło, tak wyszło i tego się nie poprawi już.
Ewa
2009-06-17 22:40:45
Chyba nikt jeszcze nie wypowiedział się o tym wykonaniu:
http://www.youtube.com/watch?v=iTHzl1jObrU

Lubię Grażynę Łobaszewską, ale jej wersja Dziwnego świata jakoś mnie powaliła (choć solo gitarowe było niezłe). Ciekawe, czy komuś z Was się podobało..
Ewa
2009-06-29 04:48:53
Jakoś nikt nie skomentował wykonania Łobaszewskiej...
A może bardziej podoba Wam się wersja Edyty Górniak zaprezentowana przed dwoma dniami na festiwalu Top Trendy w Sopocie?
http://www.youtube.com/watch?v=HBXNokh7l14
ratajczak bogdan
2009-06-29 10:10:23
To nie pierwsze podejście Edyty Górniak do hymnu Czesława Niemena.
Były wcześniejsze próby z innych okazji:

http://www.youtube.com/watch?v=8k2ooVZ1sco&NR=1

Dni Opola (26.04.2009). Koncert z okazji nadania Edycie Górniak tytułu Ambasadora Stolicy

http://www.youtube.com/watch?v=eGRNtGcMry0&NR=1

Teraz Ewa wskazała na najnowsze wykonanie.
Jaki może być komentarz?
Każda ocena to oczywiście sprawa względna i bardzo subiektywna, bo to kwestia nie tylko gustów, ale np. stosunku do samej wokalistki, wynikający z różnych pobudek, jakimi kierują się oceniający, o których nie miejsce teraz wspominać.
Dla mnie jej interpretacje są ciekawe i zasługuja na uwagę i odnotowanie.
Niewielu jest u nas wykonawców mogących na żywo zaśpiewać "czysto", a ona to potrafi.
Niemena nikt nie zastąpi i ten banalny, ale jakże wymowny zwrot, mówi wszystko.
Ale nie powód to, aby pastwić się nad wykonawcami, których zwyczajnie, po ludzku, mamy prawo darzyć mniejszym czy większym uznaniem.
Ja należę do grona tych, którzy chętnie słuchają coverów i rozumiem je jednoznacznie - jest to ciągłe przypominanie Czesława i jako takie, jest wartością samą w sobie.
A o poziom wykonawczy niech zadbają organizatorzy wszelkich imprez i sami wykonawcy.
Przecież każdemu zależy, żeby było lepiej.

(*)
Stach
2009-08-16 15:01:51
http://www.youtube.com/watch?v=cQxPY6uYHWI
Stach
2009-09-18 14:45:38
http://www.youtube.com/watch?v=8JKHQ56J ... re=related
Stach
2009-11-01 12:55:29
http://www.youtube.com/watch?v=vmgu3rfHfaY
http://www.youtube.com/watch?v=iP3sKhge ... re=related
Markovitz
2010-04-20 18:52:16
Wczorajszy koncert "Fryderyk 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku" zakończył się wykonaniem pieśni Dziwny jest ten świat przez grono znanych wokalistów (Kayah, Soyka, Ewa Bem, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska, Kuba Badach i Piotr Cugowski).

Z uwagi na obecność tych artystów narzuca się analogia z już sławną wersją z festiwalu w Sopocie w 2009.

Fryderykowa interpretacja była mocno stonowana i przyznam, że bardziej trafiła do mnie niż sopocka.

Fragment tego wykonania pokazał dziś Teleexpress. Trafiło też na => YT
Ewa
2010-07-25 19:36:03
Dziś na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze można było usłyszeć "Dziwny jest ten świat" w wykonaniu Rosjanina Pawła Sokołowa.
Markovitz
2010-09-13 07:22:41
Wczoraj zakończył się Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W dniu 10 września odbył się tam koncert DEBIUTÓW.
Co prawda nie dowiedziałem się, jakie walory zdecydowały o przyznaniu wyróżnienia Małgosi Rostoczyńskiej, ale myślę że otrzymała je głównie za odwagę zmierzenia się z najbardziej znaną kompozycją Niemena... :)

Na festiwalowej stronie TVP można zaznajomić się z tą wersją DZIWNEGO, jak i z innymi coverami polskich piosenek śpiewanych przez debiutantów, z których najbardziej przypadła mi do gustu interpretacja utworu "Gdybyś" z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej w wykonaniu Małgosi Janek. Wiadomo- dziewczyna z Mazur 8)
Ewa
2010-09-13 10:38:24
Markovitz
Co prawda nie dowiedziałem się, jakie walory zdecydowały o przyznaniu wyróżnienia Małgosi Rostoczyńskiej, ale myślę że otrzymała je głównie za odwagę zmierzenia się z najbardziej znaną kompozycją Niemena... :)

Osobiście też uważam, ża na wyróżnienie bardziej zasłużyła Małgosia Janek, ale czegóż można spodziewać się po festiwalu, na którym Stachursky wygrywa z Piotrem Cugowskim w kategorii wokalista roku. :?
Markovitz
2010-09-14 08:08:54
Mam przyjemność poinformować, że "Dziwny jest ten świat" trafił na album URODZINY Ireny Santor 8)

Jej refleksyjną interpretację tego utworu można było usłyszeć w ub. roku w Bydgoszczy (i w TVP2)

Z okładką i spisem utworów można się zaznajomić w => Merlinie
Tadeusz
2010-09-14 18:28:46
Markovitz napisał:

Mam przyjemność poinformować, że "Dziwny jest ten świat" trafił na album URODZINY Ireny Santor


Słyszałem kiedyś to wykonanie i powiem, że byłem mocno zdegustowany - była to interpretacja zupełnie nie na temat.
Niech Irena Santor zostanie zapamiętana przez innych dzięki "Tangu milonga" itp...
Ja jej nie muszę zapamiętywać, bo mnie ten styl wokalistyki zupełnie nie odpowiada.
Stach
2010-09-14 21:47:09
Pejzaż bez Ciebie Czesław Niemen, miałem okazję zobaczyc i usłyszec panią Santor ....
Stach
2010-10-17 16:31:45
... ach życie coveru jest...
http://www.youtube.com/watch?v=WdFjxzZ045Y
Piekarz
2010-10-18 13:45:54
Stach... ach życie coveru jest...
http://www.youtube.com/watch?v=WdFjxzZ045Y

Uch... no.... tragedia, jak dla mnie. A przecież Niemen ma tyle ciekawszych piosenek, no ale wszyscy tylko ten "Dziwny". Wszyscy wkoło tylko partaczą tę piosenkę. Jeszcze chyba nie słyszałem wersji, która by mnie choć trochę poruszyła... wszystkie wydają mi się jakieś takie żałośnie płaskie i okropnie nieszczere. No, ale chociaż ktoś tego Niemena popularyzuje, podpinając się pod niego.

Terra już do mnie dotarła, jest bosko! Tylko szkoda, że nie ma tutaj tych instrumentalnych kawałków, bo są genialne. A! I dźwięk na kasecie jednak dość kiepski, moje mp3 na kompie brzmiało dużo lepiej, no ale co poradzić, wznowienie Terry zapowiadane jest już od lat i nic :P
Ewa
2011-03-06 22:11:42
W 1-szym odcinku polskiego X Factora usłyszałam dziś wersję Dziwnego, która zachwyciła jurorów. Mnie jakoś w ogóle nie poruszyło to wykonanie, ciekawe, czy komuś z Was się spodoba..
Andrzej Kolendo
2011-03-07 08:52:40
Dzień wcześniej - w sobotę - TVP 2 wyemitowała bardzo interesujący (dla mnie) program "Bitwa na głosy". Tam również wykonano ten utwór.
Piotr Starzyński
2011-03-07 20:25:53
O tej samej godzinie a TVN też jakiś mały chłopiec wykonał ten utwór.
Coś mi się wydaje, że jak ktoś chce szybko udowodnić, że...umie śpiewać to "na warsztat" bierze "Dziwny jest ten świat".
To szybki...papierek lakmusowy.
A propos, Ewo.Wykonanie tego Michała jest niezłe i...poruszające :) :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=jdkhuSGZMlU
Po-zdrowie-nia :) :)
Ewa
2011-08-25 13:19:14
Piotr Starzyński
A propos, Ewo.Wykonanie tego Michała jest niezłe i...poruszające :)

Mnie, Piotrze, zdecydowanie bardziej porusza wykonanie Gienka Loski. :)
Piotr Starzyński
2011-08-26 12:34:30
Nie znałem tej wersji, też może poruszać..., ale mam wrażenie, że trochę jest "przekombinowana" jeśli chodzi o ten...zaśpiew kresowy, a zresztą- może tak miało być? :)
Ewa
2014-03-24 20:34:15
W The Voice of Ukraine piękna Ormianka brawurowo wykonała "Dziwny jest ten świat" po polsku:

http://www.youtube.com/watch?v=AMgZ0SBEL5I
Tadeusz
2014-03-24 21:09:50
Dłuższy - jedenastominutowy- fragment występu Ormianki i rozmowa z nią.
Niestety-Ukraina, a język rosyjski. Jedynie blondyna za kulisami mówi po ukraińsku

http://www.plotek.pl/plotek/1,78649,156 ... SlotII3img
Veriton
2014-03-25 18:28:22
Zagłosowałem na ... Janusza Radka.
Pamiętam jak w początkach swojego śpiewania wykrzykiwał prymitywne, rubaszne, a nawet wulgarne teksty w jakichś punkowych kapelach, potem był wokalistą hard rockowego ZanderHaus, a później zaczął flirtować z ambitniejszymi piosenkami i poezją śpiewaną. Nie znam szczegółów, bo straciłem zainteresowanie jego osobą, niemniej jego wersja "DJTŚ" po prostu najbardziej się mi podoba. Oczywiście zaraz po oryginalnej interpretacji Niemena.

Janusz Radek w wywiadzie dla PAP life z 26.02.2014
...
PAP Life: - Często wykonujesz utwory Czesława Niemena. Uważasz, że ludzie nadal chcą słuchać jego piosenek?

Janusz Radek: - Nie wiem, czy dziś ludzie chcą słuchać Niemena, myślę, że od czasu do czasu tak. Na razie nie jest jednak potrzebny Niemen.

PAP Life: - Dlaczego tak uważasz?

J.R.: - Myślę, że w dzisiejszym, iluzorystycznym świecie, te piosenki nie mają sensu. Gdy ludzie się otrząsną i nie będą chcieli słuchać tylko tego, co inni im dają, to Niemen wróci do łask. Musimy poczekać na bardziej rewolucyjne czasy. Myślę, że Czesław Niemen był ostatnim wielkim artystą, który łączył dwa światy. Z jednej strony był bardzo blisko ludzi, był prawdziwy i wiarygodny, a z drugiej strony był nieprzeciętny, nieosiągalny. Dobrze, że przy okazji 10. rocznicy jego śmierci, możemy przypomnieć tę twórczość.

PAP Life: - W związku z tą rocznicą od lutego do kwietnia trwa trasa koncertowa "Niemen inaczej", w której śpiewasz m.in. z Natalią Niemen. A kiedy po raz pierwszy zaśpiewałeś piosenkę Czesława Niemena?

J.R.: - Telewizja Polska zaprosiła mnie na 40. festiwal w Opolu. Zaśpiewałem "Dziwny jest ten świat". Po tym wykonaniu miałem sporo sugestii, aby nagrać od razu płytę i sprzedać ją w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Celowo jednak się na to nie zgodziłem, ponieważ nie miałem na to pomysłu. Płytę z piosenkami Czesława Niemena nagrałem, więc dopiero kilka lat temu. Wybrałem utwory, które nie są olbrzymimi manifestami. Chciałem przybliżyć Niemena, wybrałem piosenki, które są blisko ludzi. Najbardziej podobał mi się sonet Jarosława Iwaszkiewicza. To doskonały przykład na to, że z drugim człowiekiem można rozmawiać normalnie, a nie poprzez wymyślone kody.
...
Markovitz
2014-03-27 20:56:40
Janusz Radek nową wersję utworu 'Dziwny jest ten świat" utrwalił na albumie "Opowieść Niemenem". Z niemenowskich coverów w jego wykonaniu bardziej lubię piosenkę znaną wszystkim z filmu "Rodzina Leśniewskich". Uważam, że wersja Radka (w aranżacji Tomasza Filipczaka) jest lepsza od oryginału, gdzie dzieciarnia za bardzo wrzeszczy a nie śpiewa. I wracając do "Dziwnego.." - to nie trafiają w mój gust te najbardziej ekspresyjne wersje. Zdecydowanie wolę refleksyjny ton w interpretacjach: Marka Bałaty, Ireny Santor, Stanisława Soyki i Pawła Szymańskiego.

Tak więc nie wszyscy zachwycają się popisem pięknej Ormianki podczas Voice of Ukraine. Natalia Niemen tak oto skomentowała to wykonanie na Fb :

Dziewczyna jest bardzo ładna i ma mocny głos, ale niestety nie realizuje TEKSTU. Śpiewając piosenki CIESZY SIĘ możliwościami DYNAMICZNYMI swojego głosu, ale zapomina o czym są piosenki. Szwankuje u niej również umiejętność miękkiego i delikatnego stosowania melizmatów, ozdobnikowych zakończeń fraz. Krzyczeć można dobrze, ale krzyczeć można też.....niedobrze;) Ona krzyczy niedobrze, niemuzycznie, kwadratowo. Szczerze powiedziawszy nie rozumiem zachwytów (...)
Veriton
2014-03-27 21:08:12
Mnie rozczarowały niemenowskie kowery S. Soyki, którego niektóre wcześniejsze płyty bardzo lubię.
Markovitz
2014-03-27 21:30:08
Początkowo i ja nasrożyłem się do albumu "W hołdzie mistrzowi", o którym jest nawet topik na Forum => tutaj. Spory wpływ na zmianę mojej opinii miał koncert pokazany w tv (dostępny już na DVD w specjalnej edycji z CD), choć i tam bardziej od "Dziwnego.." spodobały mi się inne utwory ("Jeszcze sen", "Wiem, że nie wrócisz" z Jaśkiewiczem i "Moja ojczyzna").

Skoro jednak dyskutujemy o coverach "Dziwnego.." to przypomnę, że przed laty Soyka miał zwyczaj przywoływania początku tego utworu w codzie jednego ze swych przebojów. Gdy publiczność chóralnie śpiewała "Absolutnie nic", padało ze sceny hasło: każdy śpiewa swą ulubioną piosenkę i wtedy sam Stanisław wchodził z zaśpiewem:

- Dziiiiwnyy jest teen świaat !!!

Podobało mi się to bardziej niż gdyby zaśpiewał cały utwór 8)
Ewa
2014-09-28 18:44:20
EwaW The Voice of Ukraine piękna Ormianka brawurowo wykonała "Dziwny jest ten świat" po polsku.


Hasmik Sirojan będzie gościem specjalnym 9 Festiwalu Niemen Non Stop, który odbędzie się już za kilka dni (1-3 X).
Ewa
2014-11-23 19:16:36
We wczorajszym programie The Voice of Poland Edyta Górniak zaśpiewała "Dziwny jest ten świat" i nawet mi się podobało.

https://www.youtube.com/watch?v=X4b8DO-pGPw
Tadeusz
2014-11-23 19:26:24
Edyta Górniak wyraziła się kiedyś o Korze, że nie jest zbyt dobrą wokalistką, co w swoisty sposób skomentował Wojciech Mann- ale Kora przynajmniej wie, o czym śpiewa.
Tadeusz
2014-12-16 20:07:54
Genialne...
i jeszcze coś z tej beczki:
https://www.youtube.com/watch?v=pIk_0kx9KH8
Ewa
2014-12-16 20:53:33
Podoba mi się. :) Może by zaprosić Chrisa na jakiś zlot?
Tadeusz
2014-12-17 06:43:16
Niezły pomysł :)
Tadeusz
2014-12-17 21:09:09
Wiele razy wysłuchałem "Dziwnego..." w wykonaniu Chrisa Bazana i muszę powiedzieć, że pewne smaczki melodyczne w jego wykonaniu bardziej mi się podobają niż oryginalne. Sęk w tym, że Chris Bazan poszedł doskonałym i wyraźnym tropem, ale mimo wszystko wielki szacun dla jego wykonania.
Moim skromnym zdaniem jest to najlepsze wykonanie, jakie do tej pory się ukazało.
Ewa
2015-01-09 16:31:21
Jeszcze dwie ciekawe wersje Dziwnego:

https://www.youtube.com/watch?v=kG_Zhsi_aTI

https://www.youtube.com/watch?v=SlR3UIseEFs
cocomo
2016-11-04 18:12:59
Taka ciekawostka :

http://www.rmf.fm/magazyn/news,6758,x-f ... emena.html

https://youtu.be/E-7y1q8EXLw
Tadeusz
2016-11-05 19:43:54
Super. Nareszcie interpretacja daleko odbiegająca od oryginału, ale równie ujmująca. Było w niej coś z Michaja Burano. Szkoda, że nie rozumiemy komentarzy jurorów. A może ktoś zna język armeński ? :) Co ważne, interpretacja wskazuje na to, że wykonawca rozumie tekst.
Z wypowiedzi jurorów zrozumiałem tylko słowo "ajo", co, zapewniam, oznacza "tak". Akurat byłem na tej lekcji armeńskiego, kiedy wprowadzano to słowo, bo zwykle z zajęć z armeńskiego zrywałem się na wagary i stąd ta słaba znajomość tego pięknego języka :)

PS Wokalista chwilami przypominał mi zamachowca na Jana Pawła II , Ali Ağcę
Ewa
2017-03-28 07:39:19
Bardzo lubię Omegę i Józefa Skrzeka, ale to wykonanie "Dziwnego.." jakoś mnie nie powaliło...

https://www.youtube.com/watch?v=F4V_S_m76uM
Tadeusz
2017-03-28 20:03:31
Bardzo lubię Omegę i Józefa Skrzeka, ale to wykonanie "Dziwnego.." jakoś mnie nie powaliło...


"Dziwny..." dawno jest kompletnie wyeksplatowany, powiedziano już w nim wszystko -podobnie jak w rocku, co widać po współczesnej mizerocie- i nie ma co oczekiwać cudów. Cokolwiek się pojawi, będzie to tylko "odgrzewana jajecznica", choćby sam Bóg się za to zabrał. Czas spojrzeć prawdzie w oczy - " rzeczy z czasem się zużywają ".

Zdania mogą być podzielone, niejednego może oburzyć lub zniesmaczyć mój pogląd, ale mnie naprawdę już nie intersuje coś na wzór indiańskiego tanca - tupanie do znudzenia w rytm tam-tamów wokół ogniska. Stąd tak ostry osąd tego, co się dzieje. Dlatego też sięgam do twórczości spoza kultury rockowej ( czyt. anglosaskiej) i jej pokrewnych. Słucham muzyki FADO i muzyki latynoskiej. Gatunki te niosą dużo róznorakich emocji, czego wyznawcy rocka nie zauważają, lub boją się zgrzeszyć słuchając czegoś innego niż rock. A " Dziwny.." już dawno stał się dziwny w nowych wykonaniach starych wyjadaczy rocka i innych rozmaitych aspirantów do miana gwiazd.

PS Sorry za ten post, ale jest to jedyny sposób na poprawę mojego fatalnego, dzisiaj, nastroju :lol:
Domin189
2019-07-08 12:35:42
Tadeusz"Dziwny..." dawno jest kompletnie wyeksplatowany, powiedziano już w nim wszystko -podobnie jak w rocku, co widać po współczesnej mizerocie- i nie ma co oczekiwać cudów. Cokolwiek się pojawi, będzie to tylko "odgrzewana jajecznica", choćby sam Bóg się za to zabrał. Czas spojrzeć prawdzie w oczy - " rzeczy z czasem się zużywają ".

- i choć trudno nie zgodzić się z Tadeuszem, "Dziwny..." nieustannie budzi emocje. Nie tak dawno w mediach społecznościowych rekordy popularności biło wykonanie "Dziwnego świata" przez Natalię Zarembę (https://www.youtube.com/watch?v=R10jR6UQDOg) w jednym z programów rozrywkowych, o których istnieniu nie miałem pojęcia ;-) Nieco ponad tydzień temu, podczas zlotowego panelu dyskusyjnego, Wireq zapytany przeze mnie o ulubiony utwór :N: odpowiedział, iż jest to "Strange Is This World z koncertu w Opolu '72". Na tym samym zlocie miałem zamiar przedstawić jeszcze jedną, w Polsce szerzej nieznaną interpretację tego przeboju:

https://youtu.be/egNTpC6njXg

O kazachskim zespole Integral (Интеграл) i jego utworze z 1980r. "Dziwny człowiek" ("Странный человек") nie ma zbyt wielu informacji w Internecie. Udało mi się ustalić autora rosyjskiego tekstu, którym jest zmarły w 2006r. poeta Władimir Moisewicz Ługowoj. Może ktoś czułby się na siłach, by dokonać transkrypcji i tłumaczenia słów "Dziwnego człowieka"? Ciekaw jestem przesłania, jakie niesie ze sobą ta piosenka. Warto wspomnieć, że zespół Integral na każdym wydaniu singla, które widziałem, uczciwie przypisuje autorstwo kompozycji Czesławowi Niemenowi.

integral2.jpgintegral2.jpg
wireq
2019-07-08 16:53:08
Miła ciekawostka, aczkolwiek interpretacja Kazachów pozbawiona jest choćby szczypty oryginalności. Pozostaje mieć nadzieję, że Tadeusz Skliński włączy tę informację do (mam nadzieję) przygotowywanej nowej edycji dzieła "Niemen dyskografia fakty twórczość".

Domin napisał:
Nieco ponad tydzień temu, podczas zlotowego panelu dyskusyjnego, Wireq zapytany przeze mnie o ulubiony utwór :N: odpowiedział, iż jest to "Strange Is This World z koncertu w Opolu '72"


Ostrzegam osoby nieznoszące jazzu, że ulubiona przeze mnie wersja będzie dla nich doznaniem typu "Teksańska masakra piłą mechaniczną".
Domin189
2019-07-08 19:53:07
Pewien życzliwy użytkownik facebooka spisał ze słuchu większość tekstu:

Igor Kosiuga na facebooku
Чёрен как я
Стал ты душой
Знаешь сам, человек
Чьи руки (...?)
и вот тебе я правду в лицо бросаю
Белый как дым наступает день
Но не жду я от него тепла
Кто кто жизнь устроил так,
Что кругом зло торжествует

Не надо больше крови
ведь люди все устали от вражды!
И скажем все насилию нет, нет, нет!
И только так сумеет стать
Счастливой наша планета.

...niestety, moje umiejętności językowe nie pozwalają mi na rozszyfrowanie treści. Może tu znajdzie się ktoś chętny? ;-)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony