Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Piotr Dziemski odszedł 40 lat temu.. 2005-03-30 - 2015-03-28 Markovitz 24 18050
Markovitz
2005-03-30 09:01:59
Mija 30-ty rok od śmierci Piotra Dziemskiego .
Świeczkę na grobie Piotra zapalił Janusz-nasz serdeczny Kolega.
Widziałem fotografie z pogrzebu Piotra (1 IV 1975) .
W kondukcie żałobnym szedł :N: i muzycy zespołu :n:. Aerolit.

W niedalekiej przyszłości wszyscy będą mogli zobaczyć te fotografie (ze zbiorów rodziny).
Markovitz
2008-07-12 18:29:08
Podczas edycji Union of Rock 2007 miano najlepszego perkusisty zdobył Robert Kiesz z grupy Radio Bagdad. Występ tej kapeli w koncercie finałowym EKO Union of Rock 2008 rozpoczął się znakomicie przyjętym hołdem dla .. Bo Didleya 8)

Od 22-ej zaczną się projekcje TVP Kultura. Pokazany będzie sopocki koncert Niemen Aerolit z 1974r., SBB z JJ '79. oraz projekt p.n. Trupia czaszka (muzyka do tekstów ks.Baki).

W koncercie finałowym zespół BACKBEAT wykona "Płonącą stodołę".

Telewizyjna relacja z festiwalu 15 lipca o 14.30 w TVP1 i 16 lipca o 18.05 w TVP Kultura.
ratajczak bogdan
2008-07-18 12:07:25
Pięknie, że na składance "Spiżowy krzyk" - Pani Małgorzata nie zapomniała umieścić, niezwykle ważnej dla Czesława Niemena, kompozycji poświęconej Przyjacielowi:
"Epitafium (Pamięci Piotra)".
Przypomnijmy sobie również rysunek Pani Małgorzaty, przedstawiający Piotra w książecce dołączonej do
CD "41 Potencjometrów Pana Jana...".
Wyraźnie widać, że lubiła Piotra i zachowała go w swej pamięci.

(*)
ratajczak bogdan
2008-07-18 20:24:18
Właśnie przypomniałem sobie film "Zofia" - Ryszarda Czekały z 1976 roku. Ponownie zachwyciła mnie kompozycja "Epitafium pamięci Piotra" poświęcona Piotrowi Dziemskiemu w wykonaniu Niemena.

(*)
ratajczak bogdan
2008-07-20 14:58:51
No i mamy pierwszego laureata nagrody im. Piotra Dziemskiego.

Za najlepszego perkusistę tegorocznego festiwalu jury uznało:
perkusistę zespołu Popiół. Marcin Musioł otrzymuje nagrodę Zarządu Głównego STOART IM. Piotra DZIEMSKIEGO w wysokości 2500 zł oraz nagrodę przyznaną przez magazyn Top Drummer - werbel.


Zobacz =>
http://independent.pl/muzyka/wydarzenia ... 3210004600

(*)
Markovitz
2009-03-28 08:36:51
W dniu 29 marca mija kolejna (34.) rocznica śmierci Piotra Dziemskiego.

Tak jak w roku ubiegłym organizatorzy festiwalu Eko Union of Rock wystąpili do Zarządu Głównego STOART o ufundowanie nagrody dla najlepszego perkusisty festiwalu w 2009r.

Przy okazji chciałbym podzielić się ciekawostką. Otóż tak jak wielu młodych, tak i Piotr bardzo lubił podróże po Polsce. Odbywały się popularną metodą "na stopa" 8)

W jednej z takich autostopowych wędrówek Piotrowi towarzyszył Gienek Szpakowski- późniejszy reżyser filmu dokumentalnego o Niemenie.
Markovitz
2009-07-15 22:37:00
W sobotę 11 lipca podczas finałowego koncertu festiwalu EKO UNION of ROCK 2009 wręczono wszystkie trofea, w tym nagrodę STOART-u im.Piotra Dziemskiego. Najlepszym perkusistą spośród biorących udział w konkursie był Patryk Narbut z zespołu o nazwie Transsexdisco. On też otrzymał od przedstawicieli firmy INTERTON zestaw perkusyjny TAMA.

A oto wyniki KONKURSu MIĘDZYNARODOWEGO :

1. Nagroda główna – zespół BLACKFISH z Wlk.Brytanii,
2. Nagroda Dziennikarzy - zespół Metropolis ze Słowacji,
3. Nagroda Publiczności - zespół Kombajn do Zbierania Kur.. ze .. Świebodzina :)

Laureatem MAŁEJ SCENY został wspomniany już zespół z Olsztyna- Transsexdisco.

Podczas finału imprezy obecny był brat Piotra- Tadeusz Dziemski, który odwiedził wystawę sprzętu muzycznego i namiot stacji TVP Kultura, gdzie odbywały się projekcje programów muzycznych, koncertów oraz filmów przyrodniczych (WWF).

Spośród koncertów gwiazd festiwalu warto odnotować gościnny występ Krystyny Prońko z Oddziałem Zamkniętym. Zaśpiewał z tym zespołem również Marek Piekarczyk, który właśnie pracuje nad solową płytą, co zapewne ucieszy wielbicieli polskiej muzyki lat 60-tych... Znajdą się bowiem na niej przynajmniej trzy utwory z big-beatowej listy NAETV.

Natomiast Piotr Cugowski (który wraz z Eweliną Flintą wystąpił z zespołem Acid Drinkers w repertuarze Led Zeppelin) niebawem weźmie udział w Sopocie, w koncercie poświęconym Niemenowi... Zapowiada się interesująco 8)
ratajczak bogdan
2009-07-16 20:55:15
MarkovitzNajlepszym perkusistą spośród biorących udział w konkursie był Patryk Narbut z zespołu o nazwie Transsexdisco. On też otrzymał od przedstawicieli firmy INTERTON zestaw perkusyjny TAMA.


A kto dokonywał wyboru?
Widzowie, muzycy czy jakieś jury?
Oczywiście młodemu pałkerowi Transsexdisco gratuluję, przy czym zastanawia mnie, co czytający taką informację, może powiedziec na temat kunsztu wykonawczego i biegłości warsztatowej laureata tej wspaniałej nagrody?
Czy jest szansa, abyśmy mogli to w jakiś sposób ocenić, a przy okazji spopularyzować tę nagrodę Pamięci Piotra - na przykład poprzez umieszczenie fragmentu koncertu na YouTube?

(*)
Stach
2009-07-17 02:51:56
MarkovitzW sobotę 11 lipca podczas finałowego koncertu festiwalu http://www.rock.wegorzewo.pl//][color=EKO UNION of ROCK 2009(...)Najlepszym perkusistą spośród biorących udział w konkursie był Patryk Narbut z zespołu o nazwie Transsexdisco...


Bogdan Ratajczak:A kto dokonywał wyboru?...czy jakieś jury?

Markovitz zadbał o informację należy jedynie zadac sobie odrobinę trudu i poszukac np. tu: http://www.rock.wegorzewo.pl//index.php ... zgloszenia
Markovitz
2009-07-17 09:42:17
Oczywiście - informacje i linki do stron zespołów są na stronie festiwalu :)
Werdykt należał do jury, w którym zasiadali m.in. : Paweł Kostrzewa (Eska Rock), Mateusz Pospieszalski (Voo Voo), Mariusz Owczarek (Trójka).

Dodam, że najbardziej przypadła mi do gustu muzyka zespołu POPECITELJI z konkursu międzynarodowego. Można zaryzykować stwierdzenie, że perkusista tego zespołu jako jeden z nielicznych nawiązywał do stylistyki jazz-rocka, której hołdował Piotr Dziemski. Ale nagroda STOART-u musiała przypaść muzykowi biorącemu udział w konkursie krajowym.
Już poza konkursem podobał mi się wspólny koncert Voo Voo i Hajdamaków, żywiołowy De Press i po raz czwarty na tej scenie - Myslovitz.
ratajczak bogdan
2009-07-17 09:48:30
Już wiemy, że nagrodę przyznało JURY - skoro był w niej Mateusz Pospieszalski - mogę przyjąć z zamkniętymi oczami, że decyzja była słuszna.
Szkoda, że w gronie jury nie zasiadał, obecny na festiwalu - najstarszy brat Piotra - Tadeusz Dziemski.
To też podnosiłoby rangę tego wyróżnienia.
No i nadal mało wiem o laureacie nagrody im. Piotra Dziemskiego - Patryku Narbucie.
A chodzi przezież zarówno o zachowanie pamięci o Piotrze, ale także o popularyzację laureatów tej nagrody. To powinna być mocna promocja muzyka-laureata, bo wówczas i pamięć o Patronie głębiej wrasta.
Media nie rozpieszczają nas muzyką młodych, początkujących wykonawców, a już znaleźć materiał dotyczący zwycięzcy konkursu - prawie niemożliwe.
No chyba, że osoba zada sobie odrobinę trudu, coś znajdzie i nam wskaże. :)

(*)
ratajczak bogdan
2009-08-03 10:06:32
:arrow: EKO Union of Rock 2009. Ogłoszenie przyznania I nagrody w konkursie im. Piotra Dziemskiego dla najlepszego perkusisty - Patryka Narbuta.
Jest i brat Piorka - Tadeusz. :)
A obok, chyba mi się przywidziało... :wink:

(**)
patryknarbut
2009-10-16 15:48:08
Witam,

Nazywam sie Patryk Narbut. Jesli ktos bylby zainteresowany kontaktem, mialby jakies pytania np. odnosnie konkursu, to zostawiam maila: [email protected]

pozdrawiam :)
ratajczak bogdan
2010-03-21 14:58:01
Zbliża się kolejna rocznica odejścia Piotra Dziemskiego, dzięki Tadeuszowi dowiedziałem się o reportażu poświęconemu jego bratu, nadanym dzisiaj w Radiu Białystok.
Ten bardzo interesujący dokument można odsłuchać wchodząc na link podany poniżej.
Czy potrzeba zachęcać kogokolwiek?

Reportaż
"Piotrek miał to w genach" – Wiesława Szymańskiego
21 marca 2010. godz. 9:35

Miał dwadzieścia lat i był perkusistą w zespole Uniwersum, kiedy latem 1973 roku w klubie Herkulesy w Białymstoku jego grę usłyszał Czesław Niemen. Minęło kilka tygodni i w mieszkaniu Piotra Dziemskiego zadzwonił telefon – Niemen pytał, czy Piotrek chce grać w jego zespole... Tak zaczęła się współpraca znanego już w Polsce i za granicą kompozytora z młodym, niezwykle utalentowanym muzykiem. Po latach Czesław Niemen tak wspominał Piotra Dziemskiego: - „Nigdy niczego nie musiałem tłumaczyć. Polimetria i polirytmia nie stanowiły dla niego żadnego problemu. Wielki samorodny talent”.

Piotr Dziemski zmarł 35 lat temu - 29 marca 1975 roku. Zmarł po rutynowej operacji w szpitalu w Białymstoku. Miał 22 lata i wielką muzyczną karierę przed sobą.
W reportażu zmarłego muzyka wspominają bracia – Jerzy i Tadeusz Dziemscy.


:arrow: http://www.radio.bialystok.pl/reportaz/ ... /3/n/33930

(**)
Stach
2010-03-21 17:01:58
Po wysłuchaniu reportażu, nie ukrywam mam ambiwalentne odczucia. Staram się zrozumiec braci Piotra, ten ich żal. Ubolewają, że młodzi nie wiedzą kto to byl Piotr Dziemski. Jest mi i smutno i zarazem raduję się właśnie taką audycją. Uważam iż wydarzenia przed 35 laty we wspomnieniach braci Piotra wiele wnoszą do historii życia i twórczości Piotra i Czesława NIEMENA. Reportaż Pana Wiesława Szymańskiego uważam za rewelacyjny i potrzebny. Dziękuję braciom Piotra, że są i pozdrawiam.
wladek
2010-03-22 17:24:48
wysłuchałem i przypomniał mi się koncert w Poznaniu Arena Niemen Aerolit z materiałem z tej płyty wspaniały koncert z Piotrem na perkusji
ratajczak bogdan
2010-03-28 16:51:09
wladek (...) przypomniał mi się koncert w Poznaniu Arena Niemen Aerolit z materiałem z tej płyty wspaniały koncert z Piotrem na perkusji


W Poznaniu Niemen Aerolit wystąpił dwókrotnie - raz w dniach 13-15 maja 1974 roku, ale to był okres tworzenia się zarówno repertuaru jak i ostatecznego składu grupy.
I chyba koncert nie był w Arenie, a na terenie MTP?
Z repertuarem znanym z LP "Niemen Aerolit" w składzie, jaki znamy z płyty, wystąpił 11-12 stycznia 1975 roku.
Na obu koncertach obecny był Piotr Dziemski.
Mógłbyś Władku potwierdzić, że koncert, który zapamiętałeś, był z pewnością w Arenie?
I jak go zapamiętałeś, jak go odbierała publiczność (jak liczna?) - czy to było jedynie odtworzenie repertuaru znanego z płyty, czy podobnie jak w Sopocie w 1974 r. dodatkowo wykonano fragmenty np. "Mourner's Rhapsody"?

(**)
eltopo
2010-10-13 18:16:38
Klub "Herkulesy" w Białymstoku, 1972 r. Od lewej Jerzy, Piotr i Tadeusz Dziemscy:

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
GraCja
2010-10-14 19:09:29
To był dla Czesława kolejny wstrząs i kolejne podcięcie nóg, planów, ochoty i wszystkiego, z czym może wiązać człowiek nadzieję dalszego życia, działania i współpracy.
Aż się nie chce wierzyć....jak wielu ludzi odeszło z tak błahych powodów...
pkosela
2011-02-04 20:18:52
Piotr Dziemski spoczywa na tym samym cmentarzu, co Skiba? Dobrze zrozumiałem?
Bywam tam czasami i staram się pamiętać o świeczce - teraz będę brał dwie.
Jak trafić do mogiły PD?
Markovitz
2011-02-05 14:55:22
Oglądając jeszcze raz odcinek programu Przystanek Kultura w TVP B-stok z 04 II 2011r. doszedłem do wniosku, że w końcowej scenie Tadeusz idzie na grób Skiby od strony grobu swego brata Piotra. Oba groby usytuowane są mniej więcej w jednej linii, a grób Piotra Dziemskiego położony jest kilkadziesiąt metrów wyżej.
Nagrobek Piotra-fot_MZ.jpg Nagrobek Piotra-fot_MZ.jpg | Komentarz: Nagrobek z zapisanym "Epitafium pamięci Piotra" (C.Niemena) fotografia: M.Z.
pkosela
2011-02-11 08:52:03
Dziękuję za wyjaśnienie i obrazek - teraz na pewno trafię.
Markovitz
2012-11-15 22:53:44
Do Piotra dołączyła Jego Mama.

To ONA wychowała braci- muzyków: Tadeusza, Jurka i najmłodszego Piotra...

Zdarzało się czasem, że odbierała telefon, gdy dzwoniłem do Tadka i jakoś nigdy mnie nie zbyła byle czym... Jednak nigdy (mimo miłych pogawędek) nie odważyłem się poprosić o wspomnienia - wiedząc, czym był dla niej rok 1975.
kangie
2012-11-16 05:53:40
Szkoda tak zdolnych i młodych ludzi. Ciężko pogodzić się z tak niesprawiedliwym losem. Piotr grał świetnie, "gęsto", niebanalnie. Mógłby jeszcze sporo zmienić w polskiej muzyce rozrywkowej (i nie tylko) po 1975 roku...
Markovitz
2015-03-28 22:23:15
Mija właśnie 40 lat od feralnego dnia 29 marca 1975r., w którym nagle zmarł Piotr Dziemski.

W pamięci została muzyka, Jazz Forum z codą oraz opowieści Jego braci i Sławka Piwowara [*].


Smutny Ktoś i biedny Nikt


P.S. Tadeusz (brat Piotra, który grał z nim w zespole Scholastycy) zapalił znicz także od nas.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony