Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Cała w trawie 2006-09-25 - 2007-04-03 Tadeusz 17 12460
Tadeusz
2006-09-25 13:29:12
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2006-09-25 13:29:12 przez Tadeusz
„Cała w trawie” – piosenka o poetycko-infantylnych słowach, usiłujących nieśmiało musnąć o romantyzm i zarazić nim słuchacza, nie zostałaby z pewnością zauważona przez wielu melomanów gdyby nie wykonanie Niemena. Nie oznacza to bynajmniej dyskredytacji wykonania Ryszarda Riedla. Oba wykonania są w podobnej konwencji: prawie identycznie rozłożone są intonacje, bardzo podobnie prowadzona jest linia melodyczna i podobne są wzajemne relacjemiędzy kapelą a wokalistą ( równoważny dialog, bez uprzywilejowania kogokolwiek ) a mimo to, mnie bardziej podoba się wersja Niemena; podoba mi się w ogóle mimo infantylnego tekstu. Jest bowiem w niej coś, czego nie można nazwać po imieniu a wywołuje ono mrowienie po całym ciele i relaksuje jednocześnie. Szczególnie wykonanie Niemena ma takie właściwości. Pisałem kiedyś, że często jedna nutka decyduje o wszystkim, o powodzeniu lub klęsce wykonania. W tym przypadku moje zauroczenie tą piosenką spowodowane z pewnością jest barwą głosu Niemena i typowymi dla niego ozdobnikami, których niestety brakuje u Riedla. Brakuje, bo wykonanie Riedla jest „bardziej metalowe”.
Zauroczyłem się „Całą w trawie” Niemena do tego stopnia, że jadąc służbowo samochodem ponad cztery godziny, słuchałem jej na okrągło. Mało tego, tak mnie ona zrelaksowała, że nie przekraczałem dopuszczalnych prędkości, nawet na autostradzie, gdzie przekroczenia uchodzą zazwyczaj na sucho. Jechałem sobie na luzie a obok była ona- cała w trawie.

PS. Wiem, że podsunąłem temat dla kpiarzy, ale co tam…
Ewa
2006-09-25 14:35:00
Tadeusz„Cała w trawie” – piosenka o poetycko-infantylnych słowach(...), nie zostałaby z pewnością zauważona przez wielu melomanów gdyby nie wykonanie Niemena.

Fani Ryśka Riedla na pewno się z tymi słowami nie zgodzą. :wink:
Ja po raz pierwszy usłyszałam tę piosenkę w wykonaniu Niemena i też zachwyciła mnie ta interpretacja. Faktycznie, nie jest taka chropawa jak ryśkowa i ma w sobie więcej uroku. :) Poza tym sama kompozycja jest piękna.
Ale dlaczego słowa są dla Ciebie infantylne? Mnie się podobają. To chyba tekst Riedla.
Tadeusz
2006-09-25 15:02:05
Ewa napisała:Ale dlaczego słowa są dla Ciebie infantylne? Mnie się podobają. To chyba tekst Riedla
Poezja jest zjawiskiem stworzonym dla osobistego odczuwania, jeżeli połączy się ją z muzyką, to powstają perełki ( ostatnio nadużywam tego słowa) sztuki. Nie bierz Ewo dosłownie moich słów o infantylności tekstu, czepiam się trochę jako recenzent-amator :wink: . Ważne, że tekst, muzyka i wykonanie dostarczają niesamowitych i pozytywnych wrażeń, a o to chyba chodzi?
Domin189
2006-09-26 18:32:10
Ha! :D

już od bardzobardzobardzo długiego czasu jestem z tą piosenką i nadal gości ona w moich głośnikach! Genialna interpretacja Niemena jest (moim - fanatycznego fanatyka - zdaniem) lepsza od oryginału! Odchodząc nieco od tematu, kłębi się w mej głowie pytanie: dlaczego :N: miał tak bardzo mało tego typu piosenek (prostych, przyjemnych etc.), skoro spełniał się w nich (bazuję na przykładzie "Całej w trawie") doskonale? Nie chodzi mi o te popowe utwory z początków kariery (lata '60 -_-'), ale o utwory o rockowym zabarwieniu (może coś a'la "Jednego serca"?).
Wracając do samego utworu - czy solowa partia intrumentalna (na bodajże organach) wykonywana jest przez naszego Idola (4:29, w wersji live)?

A ja dalej poszukuję nagrania video "Całej w trawie" i chyba nie znajdę nigdy...
synt
2006-09-26 22:10:15
pięknie to ująłeś Tadeuszu!

Może to moje subiektywne odczucia,choć nie sądzę.
Ktokolwiek śpiewał jakikolwiek utwór-piosenkę Niemena wychodził w porównaniu z Niemenem "blado"!
Jakąkolwiek Niemen wziął piosenkę kogokolwiek
zaśpiewał lepiej od poprzednika od oryginału !
(utwory włoskich wykonawców ,angielskich
choćby folklor rosyjski (chóry z tylko jego głosu realizowane na magnetofonie wielosladowym-CUD !)
pozdrawiam
synt


[/b]
Dasza
2006-09-27 09:23:48
Dołączam do tych,którzy są pod urokiem piosenki "Cała w trawie".
Bardzo piękna piosenka, a w wykonaniu Niemena wręcz rewelacyna.
Słucham jej bardzo często.
Jest jeszcze inna piosenka,którą Niemen wykonuje bardzo pięknie.
Mam na myśli "Little wing".Właśnie jej słucham.
Co myślicie o tym wykonaniu?
Ewa
2006-10-01 18:10:03
Dla mnie "Little Wing" wykonany przez Niemena i zaspół Kciuka brzmi o wiele ciekawiej, niż wersja Hendrixa, zarówno wokal, jak i jazz-rockowa aranżacja.
To naprawdę bardzo piękny utwór. 8)

Choć chyba nie powinnam w tym miejscu o nim pisać, tu miało być o "Całej w trawie". Sorry, Tadeuszu. :wink:
Tadeusz
2006-10-01 18:16:24
:evil: :evil: :evil: , :lol: :lol: :lol:
matt
2006-11-05 15:41:36
Niedawno cos juz napisalem na tentemat.

Takze "cala w trawie" bardziej mi sie podoba w wykonaniu :N:-a. Lubie Dzem i Riedla ale te dwie piosenki (bo jeszcze "obluda") :N: wykonal naprawde po mistrzowsku. Dodal tej swojej ekspresji. Inne piosenki jak np. "skazany na bluesa", "paw", "ballada o nieszczesliwym malarzu" i wiele innych, w ktorych Riedel dal prawdziwy popis pewnie nie tak latwo byloby Niemenowi zaspiewac lepiej. Ale te dwie piosenki...
Tadeusz
2006-11-05 17:22:07
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2006-11-05 17:22:07 przez Tadeusz
Próba wykonania Światowego hitu - tzw. ever green'a - w nowej wersji wiąże się z dużym ryzykiem i prawie zawsze kończy się brakiem akceptacji słuchaczy- niezależnie od klasy porywającego się na ten wyczyn. Chyba, że znajdzie się słuchacz, który nigdy nie słyszał owego ever green’a. Wówczas nowa wersja trafia do niego łatwo i z reguły uzyskuje akceptację; a już szczególnie łatwo ją uzyskuje, jeżeli jest w wykonaniu idola. Tak było z „Całą w trawie”, nigdy wcześniej nie słyszałem jej w wykonaniu Riedla. Natomiast niedawno i po raz pierwszy usłyszałem ją w wykonaniu Niemena - i od razu „zaskoczyła”. Porównałem ją z wykonaniem Riedla, i wersja Niemena okazała się moim zdaniem atrakcyjniejsza. Dlaczego? Bo idol ją śpiewał i po raz pierwszy raz słyszałem ją w wykonaniu, właśnie Niemena (o walorach technicznych wykonania pisałem we wcześniejszym poście).
Jeden, jedyny raz zdarzyło mi się, że polubiłem kolejne wykonanie pewnego hitu, mimo dużego przywiązania do pierwowzoru. Chodzi tu o piosenkę BRENDY LEE – I’m sorry, akceptuję ją w wykonaniu Haliny Frąckowiak.
stan.i.slaw N.AE.
2006-11-05 17:41:20
"Una luce mai accesa"- w wykonaniu kandydatki do I FMT było świetne ,zachwycające,lecz nie było to ślepe naśladownictwo.Odtwórczyni dała "coś" od siebie .Nie siliłem się na porównanie z NIEMENEM,gdyż werdykt mógłby być tylko jeden.
Tadeusz
2006-11-05 17:47:54
Czy dokumentujecie ten festiwal na DVD? Jeżeli tak, to czy możliwe jest pozyskanie takiej dokumentacji filmowej?
stan.i.slaw N.AE.
2006-11-05 17:51:39
TadeuszCzy dokumentujecie ten festiwal na DVD? Jeżeli tak, to czy możliwe jest pozyskanie takiej dokumentacji filmowej?
,,,,,,,owszem ,dam znać na forum .Lecz będzie to w jakiś czas po festiwalu.
Domin189
2007-03-27 14:42:45
Ile razy Niemen wykonywał "Całą w trawie" na koncertach?

...dodam może tylko, że na YouTube znalazłem dwie wersje:

::.. http://www.youtube.com/watch?v=Wkue5y8wdWA
::.. http://www.youtube.com/watch?v=uf7v-SabeXo

...a one i tak różnią się od wersji, którą mam w mp3.
Ewa
2007-03-27 15:38:37
Na tubie znalazłeś dwie wersje, bo były dwa koncerty "Listu do R." Pierwszy w katowickim Spodku 29.07.95r., drugi w telewizyjnym studio w Łęgu 19.10.95r.
Nagrania ze Spodka znalazły się na płycie, ale nie są to dokładnie te same nagrania, bo Niemen dokonał studyjnego retuszu nagrań w warstwie wokalnej.
Faktycznie mamy więc trzy różniące się od siebie wersje tego utworu. :)
Domin189
2007-04-03 17:08:55
Na stronie starej stronie z dyskorafią :n:-na (http://www.dago.pmp.com.pl/niemen/dyskografia.html) przy płycie "List do R. NA 12 GLOSOW VOL. 3" znajdują się trzy podpisy:

Cala w trawie / Obluda / Whisky

...nigdy wcześniej nie słyszałem, by Niemen wykonywał utwór "Whisky"! Czy ktoś z Was go posiada i zechciałby się nim podzielić z młodszym słuchaczem? ;-)
szach' raj
2007-04-03 17:14:20
Była już o tym mowa w "Artystycznych kontaktach". To był finał koncertu z 1995 r. Na zakończenie, wszyscy wykonawcy śpiewali "Whisky". W takim tłumie wokalistów poszczególne głosy niespecjalnie się wybijały, również śpiew Niemena...
Gościnnie muzykom towarzyszy 17-to letni syn Ryszarda Riedla, Sebastian (gitara akustyczna).
matt
2007-04-03 20:45:45
szach' rajW takim tłumie wokalistów poszczególne głosy niespecjalnie się wybijały, również śpiew Niemena...


Dodatkowo w koncercie pokazanym przez TVP 2, widac bylo jak podczas wspolnego wykonywania utworu "Whisky" :N: stoi na scenie i .... kameruje wykonawcow i publicznosc :lol: . Ale nawet innych wykonawcow (jak szach'raj napisal) ciezko bylo rozpoznac.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony