Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Koncert Niemena 1973 2004-02-03 - 2006-07-31 Ed 15 10041
Ed
2004-02-03 14:47:22
"(...) 4 sierpnia 1973 r. - Kołobrzeg - Amfiteatr. Godzina 18.30 - ogromne tłumy idące w stronę przeciwną aniżeli zwykle (tj. molo).
Godzina 19.55 - wszyscy na swoich miejscach, na estradzie tylko Niemen. Ogląda trzyczęściowe instrumenty organowe. Powoli schodzi z estrady. Godzina 20.00. Grupa łódzkich sportowców na poczekaniu układa i chóralnie wyśpiewuje jednozwrotkowe piosenki na cześć Niemena. Rytmiczne oklaski. Kolejno prezentują się publiczności: Skrzek, Piotrowski, Apostolis i kilkoma podskokami zajmuje swoje miejsce leader Niemen. Grupy już nie istniejącej. Kołobrzeski koncert był jednym z czterech pożegnalnych Niemena z pozostałymi muzykami.
Grupa Niemen przedstawia polskiej widowni program płyty nagranej dla CBS w RFN "Oda do Wenus" (...) I część (całość w języku angielskim) "Com uczynił", "Lecąc nad polami żółtych słoneczników" popis wszechstronności J. Skrzeka, "Inicjały" - kompozycja zbiorowa całego zespołu. II część "Oda do Wenus" poprzedzona dedykacją dla pięknej kobiety, "Z pierwszych ważniejszych odkryć" , "Rock for Mack" utwór instrumentalny.
Koncert trwał z nawiązką 2 godziny. A co pozostało po nim? Wyniosłam artystyczny wyraz tego co przekazywał Niemen jako interpretator i Niemen jako grupa 4 muzyków. Bałam się że te przydługie solowe partie poszczególnych instrumentalistów nie trafią do mnie, że nie zaakceptuje ich publiczność. Obawy okazały się bezpodstawne. Już od pierwszych minut dało się odczuć wewnętrzną dyscyplinę wśród muzyków, współzależność idącą w parze z indywidualnością, zgranie zespołu z solową improwizacją. Każdy dawał z siebie wszystko. A przewodził temu Niemen. Fascynował wszystkich wspaniałym wyczuciem rytmu, urozmaiconą grą na trzech instrumentach i niebywale sugestywnym przekazywaniem treści utworów. Wytworzyła się znakomita atmosfera, czuło się nawiązany kontakt, nie było sztywności. (...) Dla odbiorców niemenowskiego warsztatu muzycznego nie jest ważne: ile zarabia, peruka czy nie, jaki samochód, natomiast ważne jest co nowego przyniesie kolejny etap poszukiwań, czego i my będziemy musieli się nauczyć, aby nie pozostać w tyle."

Tekst powyższy był wydrukowany w 1973 r., napisała go Halina Czaplak ze Świdwina. Może ktoś z Was ma jakieś wspomnienia z koncertów Niemena i chciałby się nimi podzielić?
roman
2004-02-04 10:21:23
Można spytać GDZIE to zostało wydrukowane? [adres bibliograficzny]
Ed
2004-02-04 12:06:38
jeżeli dobrze pamiętam to RADAR, mam ten wycinek ale nie opisałem go niestety.
wireq
2006-01-24 19:07:32
Sierpień 1973: Toruń - lodowisko klubu hokejowego "Pomorzanin" (na szczęście było wtedy gorące lato). Jeden z czterech pożegnalnych koncertów grupy NIEMEN. Ten sam skład grupy, ten sam program, ta sama kolejność utworów, co wymienione poście "Eda". Moje pierwsze spotkanie "live" z jego (ich) muzyką ... niezapomniane. Lecz w odróżnieniu od atmosfery w Kołobrzegu wyraźny chłód i zdziwienie widowni. Większość oczekiwała zapewne repertuaru z okresu "Enigmatic", a może też "Akwareli". Po kilkudziesięciu minutach, nie mogąc ścierpieć osobliwych komentarzy niektórych "słuchaczy" przeniosłem się w inny sektor trybun, aby w spokoju delektować się przekazem Niemena, Skrzeka, Piotrowskiego i Apostolisa. Do dziś obecne jest we mnie, to co płynęło ze sceny. NIEMEN - jak zawsze - wyprzedził o lata świetlne gusta masowego odbiorcy, oczekującego dźwiękowego "fast foodu", niezmuszającego do myślenia lub aktywizowania wyobraźni i wrażliwości. Było na odwrót: nie lubię słowa awangarda, ale w tamtym okresie niewiele było na tej planecie tak oryginalnej muzyki, tworzonej przez kilku facetów wykorzystujących typowe, rockowe akcesoria. Trudno po latach szukać w zawodnej pamięci szczegółów, ale nie sposób zapomnieć Jego głosu (zwłaszcza w „Com uczynił” lub „Odzie do Wenus”), Lakisa ukrywającego się za ścianą „Marshalli”, wirtuozerii i dźwiękowej agresji Skrzeka, czy znakomicie panującego nad całością Piotrowskiego – śmiem twierdzić, że obarczonego najtrudniejszą rolą w tworzeniu muzyki bez wyraźnie określonych granic czasowych i harmonicznych. Żałowałem jedynie, że w pożegnalnych koncertach zabrakło Helmuta Nadolskiego i Andrzeja Przybielskiego – pomysł ich współpracy w tym czasie z Niemenem był „strzałem w dziesiątkę”: pomyślcie, o ile uboższa kolorystycznie byłaby bez nich muzyka utrwalona na „Marionetkach” i „Requiem dla van Gogha”?

Ta muzyka była wielka – broniła się sama – bez potrzeby wspomagania jej grą kolorowych świateł, przelotami nadmuchiwanych zwierzaków, wybuchającymi sztucznymi ogniami lub innymi elementami pseudoartystycznego sztafażu. Po koncercie, jako niepoprawny wówczas idealista, zadawałem sobie tylko jedno pytanie: dlaczego Niemen rezygnuje z czegoś, co mogło doprowadzić go (ich) na szczyty nieosiągalne dla polskich muzyków?
blackmoore
2006-07-30 17:24:56
Czy może ktoś wie na jakich instrumentach grali poszczególni członkowie Grupy Niemen podczas ich pożegnalnych koncertów?

Czy zachowały się jakies koncerty w archiwach Telewizji Polskiej z tego okresu?
stan.i.slaw N.AE.
2006-07-30 17:35:29
blackmooreCzy może ktoś wie na jakich instrumentach grali poszczególni członkowie Grupy Niemen podczas ich pożegnalnych koncertów?

Czy zachowały się jakies koncerty w archiwach Telewizji Polskiej z tego okresu?
,,,,,,,możesz przeczytać na okładce LP sxl0895/6 pl i prcd337pl ,odpowiednio z 1972r. i 2003r.
bitels
2006-07-30 17:42:36
blackmooreCzy może ktoś wie na jakich instrumentach grali poszczególni członkowie Grupy Niemen podczas ich pożegnalnych koncertów?

Czy zachowały się jakies koncerty w archiwach Telewizji Polskiej z tego okresu?


Można też zobaczyć muzyków na zdjęciach m. in. w książce P. Zielińskiego "Scena rockowa w PRL". Skrzek grał też na gitarze.
blackmoore
2006-07-30 18:06:29
stan.i.slaw N.AE.
blackmooreCzy może ktoś wie na jakich instrumentach grali poszczególni członkowie Grupy Niemen podczas ich pożegnalnych koncertów?

Czy zachowały się jakies koncerty w archiwach Telewizji Polskiej z tego okresu?
,,,,,,,możesz przeczytać na okładce LP sxl0895/6 pl i prcd337pl ,odpowiednio z 1972r. i 2003r.


A co to są za płyty?
wireq
2006-07-30 18:12:26
Blackmoore, daruj sobie opisy z okładek płyt, bo pytanie dotyczy pożegnalnej trasy Grupy Niemen. Z mojej ulotnej pamięci wydobywa się następujący obraz obsady instrumentalnej w czasie koncertu w Toruniu (1973 r.):

Czesław Niemen - voc, org, mini moog, mellotron
Józef Skrzek - voc, gb (bodajże w jednym z utworów Niemen dopuścił Skrzeka do gry na klawiszach)
Antymos Apostolis - g
Jerzy Piotrowski - dr
blackmoore
2006-07-30 18:24:00
wireqBlackmoore, daruj sobie opisy z okładek płyt, bo pytanie dotyczy pożegnalnej trasy Grupy Niemen. Z mojej ulotnej pamięci wydobywa się następujący obraz obsady instrumentalnej w czasie koncertu w Toruniu (1973 r.):

Czesław Niemen - voc, org, mini moog, mellotron
Józef Skrzek - voc, gb (bodajże w jednym z utworów Niemen dopuścił Skrzeka do gry na klawiszach)
Antymos Apostolis - g
Jerzy Piotrowski - dr


Dzięki za wyczerpującą odpowiedz. Jak już tak pytam to czy grali cały materiał z Ode to Venus bo jesli tak to fajnie by było żeby TVP wygrzebała jakis koncert z tamtego okresu i pusciła go.
Pozdrawiam
wireq
2006-07-30 19:07:59
Zagrali pełny program z "Ode to Venus": wszystkie utwory w wersjach anglojęzycznych (rzecz jasna poza "Odą" i "Inicjałami"), co wielu z nas wtedy zdziwiło, bo wiekszość materiału miała wcześniej swoje polskie odpowiedniki. Dlaczego? Do dziś nie wiem. Wszak nie był to element promocji zespołu i płyty, lecz trasa zamykająca kolejny okres twórczości Niemena.

O ile wiem telewizja nie rejestrowała tych koncertów. Ponadto do dziś nie wiadomo - nawet nieoficjalnie - o istnieniu jakichkolwiek koncertowych nagrań Grupy Niemen. To niepowetowana strata, bo dla mnie był to najbardziej fascynujący i artystycznie wartościowy okres działalności Czesława Niemena.
Markovitz
2006-07-30 20:17:12
Wireq
Blackmooreczy grali cały materiał z Ode to Venus ? Bo jesli tak to fajnie by było, żeby TVP wygrzebała jakis koncert z tamtego okresu i pusciła go.

do dziś nie wiadomo - nawet nieoficjalnie - o istnieniu jakichkolwiek koncertowych nagrań Grupy Niemen.


Coś tam nieoficjalnie wiadomo :wink: , lecz są to programy zagraniczne, które - mam nadzieję - w końcu obejrzą także widzowie w Polsce.
Jeśli chodzi o stan posiadania TVP, to- jak już pisałem- w dość dużej części jest to nadal niewiadoma.
Np. w spisie programów telewizyjnych zamieszczonym w "Dyskografii" jest wymieniony program z utworami z okresu Grupy Niemen, ale już w oficjalnych spisach archiwalnych tego programu nie ma.
blackmoore
2006-07-31 07:57:03
W kalendarium tej strony jest taka informacja " lato 1973: Trzytygodniowy wyjazd do Norwegii, Szwecji i Finlandii, udział w TV." pytanie w jakiej telewizji był ten udział ? W każdym bądź razie ten koncert warto by było zobaczyc gdyż był rejestrowany już po wydaniu płyty Ode to Venus więc pewnie w większosc materiału z tej płyty była tam grana . Na forum TVP Kultura można poruszyc ten wątek tylko fajnie by było gdyby ktos wiedzał jaka telewizja to transmitowała.
Markovitz
2006-07-31 08:11:38
BlackmooreW kalendarium tej strony jest taka informacja " lato 1973: Trzytygodniowy wyjazd do Norwegii, Szwecji i Finlandii, udział w TV." pytanie w jakiej telewizji był ten udział ? W każdym bądź razie ten koncert warto byłoby zobaczyć, gdyż był rejestrowany już po wydaniu płyty "Ode to Venus" więc pewnie w większosc materiału z tej płyty była tam grana . Na forum TVP Kultura można poruszyc ten wątek tylko fajnie by było gdyby ktoś wiedział, jaka telewizja to transmitowała.


Zgadza się. Jest taki program tv, gdzie wykonywali utwory z "Ode to Venus".
Więcej na ten temat mógłby napisać Roman, ale chyba nie bardzo chce pisać.

Co do tvp Kultury - to spokojna głowa. Mają wszelkie potrzebne dane o tych zagranicznych i tych rodzimej telewizji -nawet o programach, o których nie wspominają autorzy książek o :N:-nie.
8)

Oczywiście na forum Kultury wskazane byłoby, co jakiś czas, dopominać się o te programy.
blackmoore
2006-07-31 10:00:35
Markovitz
BlackmooreW kalendarium tej strony jest taka informacja " lato 1973: Trzytygodniowy wyjazd do Norwegii, Szwecji i Finlandii, udział w TV." pytanie w jakiej telewizji był ten udział ? W każdym bądź razie ten koncert warto byłoby zobaczyć, gdyż był rejestrowany już po wydaniu płyty "Ode to Venus" więc pewnie w większosc materiału z tej płyty była tam grana . Na forum TVP Kultura można poruszyc ten wątek tylko fajnie by było gdyby ktoś wiedział, jaka telewizja to transmitowała.


Zgadza się. Jest taki program tv, gdzie wykonywali utwory z "Ode to Venus".
Więcej na ten temat mógłby napisać Roman, ale chyba nie bardzo chce pisać.

Co do tvp Kultury - to spokojna głowa. Mają wszelkie potrzebne dane o tych zagranicznych i tych rodzimej telewizji -nawet o programach, o których nie wspominają autorzy książek o :N:-nie.
8)

Oczywiście na forum Kultury wskazane byłoby, co jakiś czas, dopominać się o te programy.


Tylko fajnie by było gdyby TVP KUltura chciała pozyskac te koncerty.
Markovitz
2006-07-31 10:21:38
Pozostawmy w tym temacie miejsce na wspomnienia oraz pytania i odpowiedzi dotyczące koncertów Niemena z roku 1973.

Rozważania na temat tvp Kultury proponuję przenieść do właściwego tematu :arrow:
Z archiwów TVP w Czterech ścianach świata.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony