Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

NIEMEN AENIGMA 1984 2010-01-23 - 2010-07-02 Andy 28 14717
Andy
2010-01-23 09:54:12
Wpadala mi w rece kaseta magnetofonowa Niemena (niestety, bez okladki), wydana w 1984 r. w Stanach. Wiekszosc zawartych na niej utworow, szczegolnie dzieki pomocy jednej Osoby, udalo sie mi rozszyfrowac. Pozostaly 3 instrumentalne kompozycie dla ktorych nie moge znalezc tytulow. Mam nadzieje, ze na Forum ktos bedzie mogl mi pomoc:

https://www.yousendit.com/download/S1VE ... NVhIRGc9PQ
https://www.yousendit.com/download/S1VE ... cEtGa1E9PQ
https://www.yousendit.com/download/S1VE ... VlhIRGc9PQ

Andy
Markovitz
2010-01-23 10:43:45
Widocznie takie cuda jeno w Ameryce wydane być mogą... :?

- Andy, w kolejności zamieszczenia linków zaprezentowałeś :

Track 5 - Lament - wersja przypominająca filmową ("Polonia Restituta"),

Track 1 - Spoglądam za siebie (w Dyskografii T.Sklińskiego jako "Spojrzenie za siebie"- utwór instrumentalny do spektaklu "Mąż i żona"). ,

Track 12 - fragment Hymnu o miłości św.Pawła - wykorzystany w filmie "Klejnot wolnego sumienia" oraz w programie TV "..a miłość największym jest darem...".

Poza tym ani pierwszy, ani trzeci nie są utworami instrumentalnymi...

Skoro kaseta nie ma okładki, to skąd wiadoma jest data wydania ?
Ewa
2010-01-23 11:07:08
Wow, nie wiedziałam, że takie rarytasy zostały wydane. :)
Ciekawe, co to za wydawnictwo, może pisze coś na tej kasecie...
A może mógłbyś, Andy, podać nam dokładny spis utworów?
Andy
2010-01-23 18:28:49
Przede wszystkim serdeczne dzieki za pomoc.


Markovitz
Poza tym ani pierwszy, ani trzeci nie są utworami instrumentalnymi...


Widocznie wola Czeslawa bylo zamiescic je w takiej, skroconej wersji.
Skoro kaseta nie ma okładki, to skąd wiadoma jest data wydania ?


Widnieje na samej kasecie. Kilka miesiecy temu zrobilem fotke tej kasety i wyslalem Komus z tego Forum z prosba o pomoc. Niestety nie dostalem odpowiedzi.
Andy
2010-01-24 04:13:36
Ewa
Ciekawe, co to za wydawnictwo, może pisze coś na tej kasecie...


Tak to wyglada;

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


A może mógłbyś, Andy, podać nam dokładny spis utworów?


Prosze bardzo:

1. Spoglądam za siebie
2. Unisono na pomieszane jezyki
3. Poczawszy od Kaina
4. Psalm XV
5. Lament
6. Dziwny jest ten swiat
7. Hymn o milosci
8. Piesn o zdobyciu morskiego brzegu
9. Moja Ojczyzna
10. Etiuda rewolucyjna
11. Piesn Wernyhory
12. Hymn o milosci (fragment)
13. Chrystus Pan sie narodzil
14. Mizerna, cicha stajenka licha

Kolega od ktorego to dostalem twierdzi, ze kupil ta kasetke na koncercie Niemena w New Jersey w 1985 r.
Markovitz
2010-01-24 10:21:07

To wygląda na rarytas. Opisu kasety próżno szukać nawet w DYSKOGRAFII T.Sklińskiego...

Owszem- docierały pogłoski o kasetach w niewielkich nakładach promujących koncerty w USA i Kanadzie, ale nikt ze znajomych nie pochwalił się posiadaniem takiego białego kruka.

Nagrania opublikowane w orwellowskim roku 1984 zasługują na wznowienie na CD
:idea:

Jednak prędzej niż takiej płyty doczekamy się pewnie piętnującego felietonu Pani M..

Jeśli Andy się nie sprzeciwi - proponuję, aby Moderatorzy zmienili tytuł wątku na :

NIEMEN AENIGMA 1984

PS Tytuł kasety pochodzi raczej od wydawcy... :)
Andy
2010-01-24 17:10:18
Markovitz
Jeśli Andy się nie sprzeciwi - proponuję, aby Moderatorzy zmienili tytuł wątku na :

NIEMEN AENIGMA 1984


Nie widze zadnego problemu.
Ewa
2010-01-24 17:29:25
Już zmieniłam. :)
ratajczak bogdan
2010-01-24 19:30:49
Proponuję abyście zbili termometry, bo ...świstak siedzi i zawija w sreberka.

(**)
Ewa
2010-01-24 22:21:52
ratajczak bogdanProponuję abyście zbili termometry, bo ...świstak siedzi i zawija w sreberka.

(**)

A może tak trochę jaśniej, Bogdanie... :)
Dominik Redmer
2010-01-25 10:05:13
MarkovitzTrack 1 - Spoglądam za siebie (w Dyskografii T.Sklińskiego jako "Spojrzenie za siebie"- utwór instrumentalny do spektaklu "Mąż i żona").


Ha, gdybym nie wiedział, skąd pochodzi ten kawałek, dałbym sobie prawą rękę uciąć, że to Tangerine Dream. :twisted:
Markovitz
2010-01-26 22:02:11
Jeśli nawet kasetowe sreberko budzi zastrzeżenia, to czekoladki świszczą wybornie !

Kilka zdań o 1984 (odrzucając już delikatesową terminologię). Wyznam od razu, że rok orwellowski był chyba decydujący dla moich zainteresowań muzyką NAE.

Przełom lat 70-tych i 80-tych to Niemen śpiewający na festiwalach stare przeboje i patetyczne hymny. No i w końcu nieszczęsna pochwała pracy w programie z kolędami po 13 grudnia 1981 - byłem tym zdezorientowany i przygnębiony.

Hymn o miłości z programu TV chwytał za serce, ale nie wymazał kontrowersji...

Nie był to idol, którego muzykę wykonywaną z zespołami wybrałem dekadę wcześniej.

Kiedy z audycji radiowej nagrałem solową wersję "Twarzą do słońca" (z końca lat 70-tych), to natychmiast skasowałem zapis ! Dziś posłuchałbym tej wersji nagranej w wolnym tempie, z "pykającą" perkusją, aby sprawdzić na ile utrzymała się surowa ocena.
Po zawieszeniu stanu wojennego ścieżkę do mediów zaczęły wydeptywać nowe polskie zespoły. Wcześniej słuchałem Floydów, teraz polubiłem "Kombinat" Republiki. W 1984 z reaktywowanej Trójki dochodziło "Śmielej" Klausa Mittwocha. Zespół Janerki szukał inspiracji w muzyce the Stranglers. Republika -także. Nie przeszkadzało mi to, bo oni wszyscy wyrastali z fascynacji Beatlesami. Niestety powoli traciłem kontakt z muzyką NAE. Aż do pewnej audycji Ibisa...

W tym miejscu jedna uwaga (Stachu nie czytaj :wink: ) : uważałem, iż nowe utwory Czesława nie są w ogóle dla młodych ludzi ! Choć wśród uczniów i studentów niektórym podobała się filmowa muzyka Niemena. Filmy już mniej. Koleżanki pytały o niedostępną Pieśń Wojów. Ja od razu zwróciłem uwagę na temat z filmu Polonia Restituta ilustrujący scenę, w której polscy żołnierze wcieleni do wrogich armii zaborców, bardzo powoli podchodzą do studni na linii frontu. Ów motyw (Lament) został użyty także w spektaklu Bankiet.

Niewiele w tej kwestii zmienił nawet (dość udany) recital w Łańcucie pokazany w TV. Psalm XV i jeszcze utwór instrumentalny z użyciem Linn Drum wskazywały kierunek, ale czegoś tej muzyce brakowało... Nie słyszałem w niej rozmachu i przestrzeni, jaką miała muzyka Tangerime Dream - zespołu, który odwiedził Polskę w roku 1983.

I oto rok później w audycji IV Programu PR :N: zapowiedział nowy instrumentalny utwór słowami "spoglądam za siebie". Spojrzenia za siebie to kompozycja nasuwająca skojarzenia, o jakich post wyżej pisał Dominik Redmer. Wyemitowano jeszcze kilka drobnych próbek... To był obiecujący początek NOWEGO.

To jeszcze nie było TO, ale słuchałem chętniej niż np. muzyki z filmów dla dzieci.

TO było słychać dopiero na koncertach. Etiuda rewolucyjna budziła nadzieje na lepsze.
A anglojęzyczna wersja Począwszy od Kaina - w aranżacji na zestaw MIDI spodobała się nawet podchodzącym z rezerwą do muzyki NAE moim kolegom. O tym co proponował Niemen trochę wcześniej- wiedzieli tylko nieliczni... Jak ja.

W ten sposób nagrania z okresu poprzedzającego program "Terra deflorata" miały trafić do szuflady zapomnienia. Powróciły we wspomnieniach za sprawą kasetki Andy'ego 8)

I za przywołanie tych wspomnień - serdecznie dziękuję. Okazało się, że sporo pamiętam.


PS O muzyce rockowej w Polsce AD 1984 w dużej mierze traktuje film => Beats of Freedom.

W soundtracku (2CD) znajdzie się ponoć także "Dziwny jest ten świat"...
Andy
2010-02-02 00:01:20
Skorektowana przez Markovitza lista utworow z kasety:

1. Spojrzenia za siebie (Spoglądam za siebie)- instrumental.
2. Unisono na pomieszane języki
3. From Cain on (ang.wersja Począwszy od Kaina)
4. Psalm XV
5. Lament
6. Dziwny jest ten świat
7. Hymn o miłości (cz.1)
8. Pieśń Wojów (Pieśń o zdobyciu morskiego brzegu)
9. Moja Ojczyzna
10. Etiuda rewolucyjna
11. Pieśń Wernyhory
12. Hymn o miłości (cz.2)
13. Hymn o miłości (cz/3) /Chrystus Pan się narodził ...
14. Mizerna, cicha stajenka licha

Jeszcze raz dzieki za pomoc :D .
Ewa
2010-02-06 15:30:17
Słuchając nagrań z tej kasety mam wrażenie, że słucham brakującego ogniwa w dyskografii Niemena. :D

Gdyby tak jeszcze zamiast "Dziwnego świata'79" dać "Amen", a zamiast "Pieśni Wernyhory" "Pieśń od ziemi naszej" i przed "Etiudą rewolucyjną" dodać "Sen końca i początku", to byłaby z tego wspaniała płyta, taka, na którą czekają fani.

Chyba jednak za bardzo się rozmarzyłam. :wink:
Domin189
2010-02-06 23:43:19
Nic mi się tu nie zazębia - mamy piosenki z programu TV, mamy muzykę z teatru, mamy studyjną "Moją ojczyznę"*, no i ta kolęda zamykająca całość... Dziwna "przekrojówka". Swoją drogą, Markovitzu - nie kojarzę "Lamentu" w Bankiecie. Nieuważnie oglądałem spektakl?

Może i :N: jest autorem tej kompilacji, ale nie widzę w niej nic aby stwierdzić, że jest w czymś lepsza od składanek spod znaku M :n:. Andromeda też zamieszczała "rarytasy" na swoich płytkach...

Uzupełnienia Ewy stanowiłyby logiczne dopełnienie i z w ten sposób powstałym zestawem mógłbym się ostatecznie zgodzić. Dlaczego jednak artysta dokonał właśnie takiego - a nie innego wyboru? I co z utworem "Taniec clownów" (tudzież "Taniec błaznów"), który w tamtym czasie Niemen ogrywał na koncertach? Dla kogo były przeznaczone te kasety (jeśli rzeczywiście były sprzedawane na koncertach w Stanach)? Czy w ogóle jesteśmy w stanie dociec prawdy?

* - nie mam kopii tej kompilacji, polegam na relacji tych, którzy takową posiadają
Stach
2010-02-07 04:32:42
Post Ewy i Domina dzieli lub łączy realizm i fantazja. Należę do tych, którzy nie mogą wysłuchac utworów zamieszczonych na tejże kasecie, więc o zawartości nie będę się wypowiadał ani też nie będę kombinował i przeprowadzał cwiczeń na marzenia, choc nie powiem zestaw Ewy odpowiada mi. Podoba mi się nurt, tok myślowy Domina, w tym kierunku należy drążyć temat t.zn. wyjaśniający wagę i powagę istnienia tej kasety, czy to aby nie kolejne pirackie wydanie jakiejś Frazy. Znając stosunek Niemena do Fra(n)zowatych wydań , nie uważam aby był On autorem, tym bardziej, że wiele miejsca temu tematowi poświęcał w TR i innych okazjach, okolicznościach. Warto było by wiedziec co na ten temat myśli Tadeusz Skliński. Uważam, że niemenolodzy z naszego podwórka mając kontakty np. z muzykami mieszkającymi w USA, mogli by próbowac wyjaśnic tę zagadkę.
Andy
2010-02-07 05:23:10
Wszystkie znane mi pirackie plyty z muzyka Niemena to kopie wczesniej wydanych oficjalnie plyt. Wiekszosc utworow z kasety nigdy nie ukazala sie na zadnej plycie. Wszystkie utwory to profesionalne, studyjne nagrania a nie przegrywki z radia lub sciezek dzwiekowych filmow czy widowisk teatralnych. I jeszcze jedno - wiadomo, ze pirackie plyty wydawane sa po to zeby ktos mogl sobie nabic kase. Ciekawe jaki pirat zdecydowalby sie na wydanie tak malo komercyjnego materialu.
Markovitz
2010-02-07 08:40:13
Stachu...

Mistrz spogląda z zaświatów, gdy Ty porównujesz Perłę do jarmarcznej Frazy :evil:

Domin189
Swoją drogą, Markovitzu - nie kojarzę "Lamentu" w Bankiecie.
Nieuważnie oglądałem spektakl?

Spektaklu "Bankiet", Dominie, nie widziałeś, bo widzieć nie mogłeś.
Obejrzałeś tylko niespełna półgodzinny film stanowiący skrót przedstawienia.
"Taniec błaznów" - owszem - był w repertuarze koncertowym Niemena w 1984r., ale na Stany musiał przygotować coś strawniejszego, bo publiczność stanowili bywalcy klubów polonijnych a nie wielbiciele instrumentalnej muzyki do pantomimy.
"Lament" to osobna historia- wcześniej był ilustracją patriotycznego (w założeniu) filmu.

Zarówno układ utworów jak i ich dobór wskazują, że program ten ułożył sam Niemen.
Ewa
2010-02-07 09:22:57
Markovitz
Zarówno układ utworów jak i ich dobór wskazują, że program ten ułożył sam Niemen.

Właśnie to napisałam Andy'emu po przesłuchaniu tej kasety (choć przyznam, wcześniej miałam wątpliwości). :)
Porównywanie tej kasety do "kuchennej" składanki pani MN też wydaje mi się zupełnie chybione. Przede wszystkim tu są utwory ważne dla samego Niemena (nie jakieś tam Spiżowe krzyki czy Ptaszki ) i są to w przeważającej większości utwory nie wydane wcześniej na płytach, czego nie można powiedzieć o innych składankach.
Stach
2010-02-07 13:28:05
Markovitz...
Mistrz spogląda z zaświatów, gdy Ty porównujesz Perłę do jarmarcznej Frazy :evil:

Proponuję powtórnie przeczytac mój post, ponieważ idziesz w złym kierunku interpretowania mojej wypowiedzi.

Ewa... (nie jakieś tam Spiżowe krzyki czy Ptaszki ) ...

... cudownie :shock:
Ewa
2010-02-07 14:24:41
Stach
... cudownie :shock:

Stachu, nie wiem, czy do końca mnie zrozumiałeś, ale chyba sam przyznasz utwory, takie jak "Hymn o miłości", "Moja Ojczyzna" czy "Psalm XV" mają zupełnie inną wagę niż "Ptaszek", "Allilah" czy "Spiżowy krzyk". I to mi tylko chodziło. :)
Radek
2010-02-07 14:55:18
To ciekawe, jak tytuł kasety (a także jego powtórzenie w temacie wątku) przestaje być "zwykłą" nazwą własną. Interpretacja dosłowna sama się narzuca - mamy oto prawdziwą Niemena zagadkę z roku 1984.

Może się mylę, ale wydaje mi się, że piraci nie wpadliby na pomysł pisania wyrazu aenigma w wersji łacińskiej, a w wypadku Niemena ta drobna zmiana pisowni (w stosunku do Enigmatic) była jednak efektem przyjętej konwencji nazewniczej i jej drobnej ewolucji.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2010-02-11 13:24:02
W obronie tej kasety potwierdzam ze Czeslaw po powrotach z antypodow mial jakies wydania siebie wlasnie dosyc dziwne .
Wrecz zartem zarzucalem mu ze sam produkuje jakies pirackie wydania .
Byly tam dosyc dziwne skladanki i dziwne etykiety tych kaset .
Wyprosilem troche i cos z tego jest w Dyskografii wszech czasow .
Byc moze to jest jedna z takich kaset .
W koncu Farida rok temu w Poznaniu miala tylko kilka wlasnych plyt i nie dziwila sie ze ktos rozprowadzal jej nagrania nieformalne . To dla mnie tez jest dobre mowila ze smiechem . :D
Moliere
2010-06-26 22:47:59
Dziewczynki udostępniać odniesienia (jeśli użytkownik byli w stanie pobierać)!
eltopo
2010-07-01 11:07:33
EwaSłuchając nagrań z tej kasety....


Przepraszam, a gdzie to mozna posluchac?
Ewa
2010-07-01 14:56:02
eltopo
Przepraszam, a gdzie to mozna posluchac?

Ja słuchałam w domu, ale można i w innym miejscu. :wink:
eltopo
2010-07-02 05:49:01
Nie rozumiem Twojego sarkazmu, ale to nic nie szkodzi.
Ewa
2010-07-02 07:41:49
eltopoNie rozumiem Twojego sarkazmu, ale to nic nie szkodzi.

Dlaczego zaraz sarkazmu? To Ty zadałeś trochę dziwne pytanie..
Wiadomo przecież, kto jest właścicielem kasety i żeby jej posłuchać należy chyba poprosić właściciela.
eltopo
2010-07-02 07:47:24
Nie ma pytan dziwnych, jezeli sa tak szczere jak moje, ale dziekuje za pouczenie na przyszlosc.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony