Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Niemen i festiwale 2008-06-13 - 2008-06-16 Domin189 7 3779
Domin189
2008-06-13 20:47:24
Dlaczego Niemen w latach '71-'78 nie grał na festiwalach typu Opole czy Sopot...? Oczywiście pytanie dotyczy występu w ramach konkursu piosenki - nie startował w walce o nagrodę. Czy takie było założenie Niemena czy wiąże się to z czymś innym? Przecież w Sopocie 1974 Niemen grał - ale dlaczego poza festiwalem? Wydaje mi się, że bez większych problemów zdobyłby nagrodę.
Ewa
2008-06-13 21:15:37
Domin189Dlaczego Niemen w latach '71-'78 nie grał na festiwalach typu Opole czy Sopot...?

W 1975r. Niemen brał udział w opolskim festiwalu (w konkursie). W koncercie "Premiery" w duecie z Marylą Rodowicz zaśpiewał "Pieśń ocalenia".

W 1977r. Niemen powiedział D. Michalskiemu, że postanowił nie występować więcej na festiwalach typu Sopot i Opole z powodu fatalnej organizacji i traktowania go tam jako artysty per noga. Co prawda wypowiedź ta odnosiła się raczej do występów pozakonkursowych, ale po wycięciu "Pieśni ocalenia" z telewizyjnej transmisji nie miał też pewnie ochoty na występ w konkursie.
Piekarz
2008-06-14 13:11:32
Także w roku 1977 Niemen brał udział, może nie w festiwalu, ale w konkursie o nagrodę publiczności w programie "To lubię". Rywalizował wtedy z Krystyną Prońko, Krzysztofem Krawczykiem, Bogusławem Mecem i Zbigniewem Wodeckim. Każdy z artystów miał wtedy swojego rzecznika, a każdy rzecznik siedział na wysokim rusztowaniu - podium. Publiczność głosowała na daną piosenkę, zbierając się pod rusztowaniem jej prezentera. Rzecznikiem Niemena był Marek Piwowski.
Niemen specjalnie na tą okazję opracował Pieśń Wernyhory. I tą pieśnią podbił serca słuchaczy. 3/4 publiczności zebrało się pod podium Marka Piwowskiego. Zwycięska piosenka rózniła się jednak od tej, którą znamy z "Idee fixe".
Domin189
2008-06-14 13:46:04
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2008-06-14 13:46:04 przez Domin189
No, no - opisałeś to niemalże tak, jakbyś widział to na żywo ;) Która z książek o Niemenie podobała Ci się najbardziej? Osobiście najbardziej sobie cenię książkę Radoszewskiego (choć czasem mam wrażenie, że panuje w niej chaos). Pozostałe dwie (wydane po 2000r.) mają inne walory - Gaszyński ma ciekawe zdjęcia, Michalski zapisy rozmów. Dzieło Sklińskiego stawiam poza konkurencją ;)
Piekarz
2008-06-14 14:20:02
Mam na razie tylko jedną - Kiedy się dziwić przestanę... Romana Radoszewskiego. Podoba mi się z wielu względów, i to tak, że czytam ją już drugi raz. Czuć, że napisał ją przyjaciel Niemena i jego fan. Nie jest jednak wobec Niego bezkrytyczny, dzięki czemu odkryłem, że Niemen był też człowiekiem :wink: , a nie tylko artystą wielkim i wyniosłym. Jest też w niej wiele zdjęć, których próżno szukać w internecie.
Z tej właśnie książki wziąłem informację o konkursie w "To lubię".
jeremie09
2008-06-16 18:22:55
A jak oceniacie książkę Marka GASZYŃSKIEGO "Czas jak rzeka" ? Pozdrawiam. 8)
Ewa
2008-06-16 19:37:46
jeremie09A jak oceniacie książkę Marka GASZYŃSKIEGO "Czas jak rzeka" ?
Troszkę o tej książce pisalismy Tutaj, ale z chęcią posłuchamy Twojego zdania. :)
Wiem, że nie jest łatwo połapać się od razu w tych wszystkich tematach. :wink:

Gdybyś chciał coś napisać o sobie to zapraszam tu.
jeremie09
2008-06-16 21:54:23
To jest bardzo bogate, tzn. rozbudowane i profesjonalne forum i trudno jest czymś zaskoczyć. Tę książkę /Gaszyńskiego/ mam już jakiś ładny czas /kilka lat/. Przeczytałem całą, lecz z wielkimi, czasowymi odstępami. Trudno mi teraz wyrazić o niej swoje zdanie. Na pewno z zaciekawieniem czytałem, ponieważ wcześniej chyba nie było za wiele pozycji o Czesławie NIEMENIE. Książkę Radoszewskigo /chyba takie nazwisko/ też posiadam i jestem w trakcie czytania /też od dłuższego czasu, niestety/. Różne "aktywności" moje nie zapewniają mi pożądanej ciągłości lektury. Od dłuższego czasu zaczętych mam kilka książek. No, trzeba dodać, że net pochłania sporo czasu i odciąga od innych kwestii. Jest się obecnym wirtualnie nie w jednym miejscu. Pozdrawiam. 8) Mam jakieś przeczucie, że Radoszewskiego książka jest cenniejsza, lecz mogę się mylić.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony