Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

NIEMEN NA PŁYTACH INNYCH WYKONAWCÓW I PŁYTACH ZBIOROWYCH
Który utwór zarejestrowany przez Niemena na tych płytach uważasz za najciekawszy?
Budka Suflera - Cień wielkiej góry - suita "Szalony koń" 11% 3
Śpiewogra - Na szkle malowane - "Lipowa łyżka" i "Pożegnanie Harnasia" 11% 3
San Remo'70 - "La prima cosa bella" 7% 2
Kurylewicz/Warska/Niemen - Muzyka teatralna i telewizyjna - wiele tytułów 32% 9
Oratorium To pejzaż mojej ziemi - "Przecież nas wita" 4% 1
Helmut Nadolski - Medytacje 7% 2
2+1 - Teatr na drodze - "Ballada łomżyńska" 11% 3
Sławomir Kulpowicz - Samarpan - kilka utworów 7% 2
Kciuk - Little Wing 4% 1
INNE - jaki utwór? W uzasadnieniu. 7% 2
Liczba głosów: 28
2007-11-20 - 2019-11-06 ratajczak bogdan 36 24586
ratajczak bogdan
2007-11-20 11:49:35
Edytowany 10 raz(y), ostatnio 2007-11-20 11:49:35 przez ratajczak bogdan
SKORO MAMY JUŻ ZA SOBĄ ANKIETĘ OBEJMUJĄCĄ NASZE ULUBIONE ZESPOŁY NIEMENA, TERAZ GŁOSUJEMY NA NAJLEPSZĄ PŁYTĘ SOLOWĄ, NIE MOŻNA POMINĄĆ RÓWNIEŻ KATEGORII - "NIEMEN NA PŁYTACH INNYCH ARTYSTÓW".
JEST TO SPORA KOLEKCJA NAGRAŃ - I... BARDZO PRZEKROJOWA, BO REALIZOWANA NA PRZESTRZENI WIELU LAT.

Pozycja "INNE" jest niepełna (ograniczone możliwości techniczne), ale każdy może dorzucić coś np. z płyt:
1. CD "Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony" 2007r. - "Co się stało, matko, z moim snem", "Jakże człowiek jest piękny".
2. SP "Extravaganza" 1986r. z Michałem Urbaniakiem - "High Horse" i "Pod Papugami".. - 1 głos od Daszy = 12%
3. CD "List do R" 1995r. - z zespołem Dżem - "Cała w trawie", "Obłuda", "Whisky"
4. LP z MWE w Poznaniu w 1977r. - z pełną wersją "Pieśni Wernyhory".
5. LP Andrzej i Eliza - śladowy udział w nagraniu "Wspomnienie o Rydze" z LP "Buty, buty..." - 1977r.
6.Taśma z Festiwalu Artystów Chrześcian z 1990r. - "Amen" i "Hymn o Miłości".
7. CD "Looking East" 1990r. - "Alter Ego"; "Return From Nowhere"; "Loneliness Community".
8. Taśma "Radio Brum" 1992r. - "Come Together".
9. CD Box "Jonasz Kofta" 2002r. - "Śpiew ocalenia" - duet z Kayah.
10. CD "Wznieś serce" 1997r. - "Moja i twoja nadzieja".
11. CD "Osiem błogosławieństw" 1999r.
12. LP "Cantagiro '70" 1970r. - "Oggi forse no".
13. 3LP "40 Great Artist - Welcome The Rock People" 1972r. - "Strange Is This World".
14. Taśma "Kantata polska" 1979r. - "Dialog"

**************************************************

Wyniki spoza ANKIETY:

1. SP "EXTRAVAGANZA": "High Horse" i "Pod Papugami"
- Dasza - (1 punkt = 7 % [na razie].)
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
ratajczak bogdan
2007-11-20 16:30:10
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-11-20 16:30:10 przez ratajczak bogdan
Biorąc pod uwagę nikłe zainteresowanie ankietą (na dzisiaj 23. odwiedziny - w tym chyba 5. moich, bo ankieta i tekst wymagały korekt) dochodzę do wniosku, że żadne utwory Niemena, jakie nie pochodzą z jego dyskografii, nie warte są słuchania i nikomu się nie podobają. :(
To ja włączę sobie "Medytacje" - Helmuta Nadolskiego i podumam - dlaczego?
Oczywiście mój głos oddam na tę płytę i tę kompozycję H.N., choćby na przekór i w ramach kontestacji. :)
A tak naprawdę kompozycja jest ekscytująca i choć mroczna i dołująca, nie dostarczająca hura optymistycznych wrażeń (zresztą jakie nagrania autora "Requiem dla Van Gogha" takich doznań dostarczają?), warta jest kontenplacji, głębokiego przeżywania i podążania za myślą przewodnią oraz muzyką.
A wynik ankiety - bardzo ciekawy i niech taki pozostanie - samotny biały żagiel.
100 % jednomyślność!!!
Czyżby wszyscy "jak jeden mąż" (nawiasem mówiąc gdzie żony?) zgadzali się z mym wyborem i też uwielbiali ponad wszystko "Medytacje"?
Czegoś podobnego dawno nie widziałem.
Graficznie wygląda wspaniale, aż szkoda to zepsuć!!!

(.)
Ewa
2007-11-20 17:18:12
ratajczak bogdan... dochodzę do wniosku, że żadne utwory Niemena, jakie nie pochodzą z jego dyskografii, nie warte są słuchania i nikomu się nie podobają. :(

A może, Bogdanie, jest odwrotnie? Może podoba nam się zbyt wiele utworów spoza dyskografii i nie możemy się zdecydować tylko na jeden?
Myślę, że łatwiej wybrać ulubioną płytę, niż pojedynczy utwór, choć w przypadku Niemena ten pierwszy wybór też nie jest wcale łatwy. :wink:

W ankiecie zaznaczę płytę z Warską i Kurylewiczem, zawierającą kilka prawdziwych perełek, choć wcale nie mniej lubię utwory ze "Srebrnych Dzwonów czy z płyty "Extravaganza", nie mówiąc już o piosenkach z Dżemem, "Pieśni Wernyhory", "Little Wing" itd.itd.
ratajczak bogdan
2007-11-20 17:46:51
Ewa
A może, Bogdanie, jest odwrotnie? Może podoba nam się zbyt wiele utworów spoza dyskografii i nie możemy się zdecydować tylko na jeden?
Myślę, że łatwiej wybrać ulubioną płytę, niż pojedynczy utwór, choć w przypadku Niemena ten pierwszy wybór też nie jest wcale łatwy. :wink:


Nareszcie ktoś się zlitował. :)
Moje medytacje nad "Medytacjami" Helmuta Nadolskiego - powoli zaczęły przeradzać się w "Medytacje wiejskiego listonosza" i to przyniosło efekt.
Fluidy mych myśli podążały w Kosmiczną próżnię, ale kilka zawędrowało "pod strzechy" (najszybciej do Gdyni - chyba skutek "wiatru od lądu") - efekt: "ludzie listy piszą" :)
Ewo, z pewnością łatwiej byłoby odpowiedzieć na ankietę z pytaniem, który utwór na płytach innego wykonawcy, nagrany z udziałem Niemena, lubisz najmniej.
Ale to byłaby łatwizna, a my idziemy jak Niemen - pod prąd! :)
Wydaje mi się, że wynik odpowiedzi byłbym w stanie w przybliżeniu przewidzieć i co więcej, też bym tak obstawiał.
Ale jak robić ankietę, która z założenia miałaby być łatwa, a na domiar wszystkiego, mieć jeszcze ten ton o minorowym wydźwięku?

(.)
Dasza
2007-11-20 17:51:24
To chyba najtrudniejsza ankieta z dotychczasowych.
Wybór jest naprawdę trudny.
Najchętniej głosowałabym na płytę Extravaganza,
Ale niestety nie znalazła się w wytypowanej przez Ciebie dziesiątce.
Nie rozumiem dlaczego.
To samo dotyczy „Srebrnych dzwonów” i „Listu do R”.
Co kierowało Tobą, ze umieściłeś na liście płyty tylko z jednym utworem
śpiewanym przez Niemena, albo z jego udziałem tylko instrumentalnym,
za to pominąłeś te trzy ważne ( przynajmniej dla mnie) pozycje?
Na razie wstrzymuję się od głosowania. Liczę na jakąś korektę w ankiecie.
Markovitz
2007-11-20 18:02:39
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-11-20 18:02:39 przez Markovitz
Dasza Co kierowało Tobą, ze umieściłeś na liście płyty tylko z jednym utworem śpiewanym przez Niemena, albo z jego udziałem tylko instrumentalnym, za to pominąłeś te trzy ważne (przynajmniej dla mnie) pozycje ?
Na razie wstrzymuję się od głosowania. Liczę na jakąś korektę w ankiecie.


Podzielam wyrażone tu wątpliwości Daszy, ale zagłosuję.. na płytę z utworem "Przecież nas wita", bo to świetna kompozycja, niebanalne opracowana przez Grupę Niemen i bardzo ciekawie się rozwijająca...

Cenię cały ten album (szczególnie piosenki śpiewane przez Grechutę i Skaldów), a kompozytora całości- Marka Sewena- nie sposób nie lubić 8)
ratajczak bogdan
2007-11-20 18:06:38
Witaj Daszo! :)
Widzę, że kontemplacyjne fluidy doszły również na południe - to dobry omen!
Jest szansa, że zahaczą i o inne rejony Polski.
Wyzwany jednak do tablicy odpowiadam: Ostatnia pozycja w ANKIECIE,
to utwory: "INNE" i ja je, ze względów technicznych, wypunktowałem poniżej ANKIETY.
Są tam wszystkie (chyba?) z wymienionych przez Ciebie, a zatem Daszo wybierz dowolny z nich i zapisz go TWOIM ULUBIONYM KOLOREM (taka dodatkowa ankieta, jaki kolor lubię najbardziej? :wink:) w kolejnym poście. To będzie czytelne i z liczeniem tych głosów (nawet na palcach) jakoś sobie poradzimy przy podsumowaniu wyników końcowych.
A zatem - na co stawiasz?

(.)
Tadeusz
2007-11-20 18:12:42
"La prima cosa bella". Niech będzie melodyjnie i słonecznie, jak w Italii
ratajczak bogdan
2007-11-20 18:18:33
Ktoś zagłosował na "La prima cosa bella" - jak miło :lol: - czyżby Romualad?
Incognito?
Wiem, że to jego ulubiona piosenka Czesława, ale dlaczego bez komentarza? :(
A może z ukrycia zaskoczył nas Marek Gaszyński - też uwielbia ponoć tę piosenkę. A imię jego? Jak go rozpoznać pośród 355 (sprawdziłem!) Forumowiczów?
A jednak nie! To Wrocław (ze słunnymi niebieskimi tramwajami, a może czerwonymi?) i sentymentalny dziś Tadeusz! :)
Witamy na pokładzie!
Ale wspomnianych na wstępie również zapraszamy do zabawy! :)

(.)
Dasza
2007-11-20 18:37:13
No cóż, skoro korekty nie będzie postawiłam na INNE,
a konkretnie na Hight Horse i Pod Papugami z płyty Extravaganza
Na mojej liście drugie miejsce zajmuje Little Wing, a trzecie
Kurylewicz-Warska-Niemen.
Szkoda, że nie można przyznawać punktów od 10 do 1,
chociaż to tez pewnie byłoby trudne.
ratajczak bogdan
2007-11-20 19:03:24
No to sobie narobiłem! :)
Dobrze Daszo, że podałaś tylko cztery piosenki, bo musiałbym siegnąć po suwak logarytmiczny, aby to jakoś obliczyć.
KOLOR CIEMNONIEBIESKI - piękna barwa.
I niech tak pozostanie.

(.)
Dasza
2007-11-20 19:07:50
Bogdanie.
Oddałam swój głos na płytę Extravaganza i to jej się należy
cały punkt . Resztę potraktuj jako informację uzupełniającą,
bez zbędnego liczenia.
ratajczak bogdan
2007-11-20 21:23:47
Daszo!
Szybko spieszę z korektą i... trochę mi ulżyło... te ułamki, mógłbym jeszcze coś pomylić.
Dopiero by się narobiło! :wink:

(.)
Markovitz
2007-11-20 21:32:58
BogdanWyniki spoza ANKIETY:

1. "Przecież nas wita" - Markovitz (1 punkt = ?% przeliczę na końcu)


Troszkę się pogubiłeś w tych obliczeniach Bogdanie, bo mój typ czyli płyta "To pejzaż mojej ziemi" znalazła miejsce w ankiecie...
ratajczak bogdan
2007-11-20 22:04:02
Markovitz
Troszkę się pogubiłeś w tych obliczeniach Bogdanie, bo mój typ czyli płyta "To pejzaż mojej ziemi" znalazła miejsce w ankiecie...


Przez to ciągłe odbieganie od spraw merytorycznych pogubiłem się, ale już naprawiam swój błąd!
No... już jest dobrze.

Swoją drogą ciekawe, że jakoś żadna piosenka nie może zdobyć przewagi.
Siedem głosów i każdy inny!
Chyba dobrze?

(.)
ratajczak bogdan
2007-11-22 16:55:43
Napisałem przed kilku dniami:
Jak go rozpoznać pośród 355 (sprawdziłem!) Forumowiczów?

Minęło 2 dni i jest NAS już TU 364 :) - jakby nie liczyć, przyrost spory - statystycznie 4,5 Usera dziennie więcej!!!
Tylko jaką częścią są te połówki i jak je mierzyć?
W przekroju poprzecznym, czy podłużnym? :wink:
Drgnęło też coś w samej Ankiecie.
Piosenki z LP "Kurylewicz-Warska-Niemen" uzyskały nieznaczną przewagę.
Mamy zatem lidera Ankiety - na jak długo?
Zależy od aktywności userów.
Zachęcam, bo nie wierzę, że czyta ją [Ankietę] zaledwie 9 (słownie: dziewięciu) Userów!
Ewa
2007-11-22 17:29:09
ratajczak bogdan
Minęło 2 dni i jest NAS już TU 364 :) - jakby nie liczyć, przyrost spory - statystycznie 4,5 Usera dziennie więcej!!!

Bogdanie, ja tam się nie cieszę z tego przyrostu, bo w ciągu tych dwóch dni nie zarejestrował się tu żaden miłośnik Niemena, tylko sami spamerzy.
Oni raczej nie wezmą udziału w Twojej ankiecie. :wink:
ratajczak bogdan
2007-11-22 17:50:41
Ewa
Bogdanie, ja tam się nie cieszę z tego przyrostu, bo w ciągu tych dwóch dni nie zarejestrował się tu żaden miłośnik Niemena, tylko sami spamerzy.
Oni raczej nie wezmą udziału w Twojej ankiecie. :wink:


A ja naiwny idealista sądziłem, że przyciągnęła ich na Forum moja ciekawa i jakże odkrywcza, pełna polotu i z kunsztem zredagowana Ankieta! :idea:
Ewo, brutalnie, zbyt brutalnie sprowadziłaś mnie na ziemię. :cry:
Może jednak dojdę do siebie - jedno jest pewne, kuracje wstrząsowe są ponoć najskuteczniejsze! :)
Co nas nie zabije - może tylko nas wzmocnić.
A spamerom mówię - sio! :evil:
Tylko z kim i do kogo ta gadka?

Ps. Ja tu gadu-gadu, a znowu coś drgmęło w Ankiecie - "Kurylewicz-Warska-Niemen" już są na równi z "Na szkle malowane".
Tylko kto oddał na tę płytę i te utwory swój głos?
Może jednak jakiś "nawrócony" spamer? :)
Trzeba wierzyć w ludzi! Zawsze to mówiłem.

(.)
Jakub N.
2007-11-22 19:16:53
Głos jest mój, wiernego acz z rzadka udzielającego się (głownie pytaniami;p) czytelnika forum.
pozdrawiam jakub
ratajczak bogdan
2007-11-22 19:26:10
Jakub N.
Głos jest mój (...)
pozdrawiam jakub


Dzięki "Jakubie N." za udział w Ankiecie - szkoda, że bez uzasadnienia swego wyboru (ale takiego przymusu przecież nie ma :wink: ).
Dobrze też, że to Ty, a nie Kuba W.
Ten by tu dopiero namieszał!
Pozdrawiam - bogdan.

Ps. Tak na marginesie - "wpadaj" częściej i pytaj, kto pyta nie grzeszy, czy jakoś tak. :)
Hana
2007-11-22 19:33:44
Sławomir Kulpowicz - "Samarpan"
Slucham kiedy mi smutno i kiedy potrzebuje wyciszenia.
Praktycznie ciagle lezy 'pod reka'.
Takiego Niemena uwielbiam.

pozdrawiam
hana
ratajczak bogdan
2007-11-22 19:48:06
Hana
Slucham kiedy mi smutno i kiedy potrzebuje wyciszenia.
Praktycznie ciagle lezy 'pod reka'.


Hano - Twój głos na "Samarpan" - potwierdza, jak różne mamy preferencje muzyczne. I bardzo dobrze.
Smuci mnie jednak to, o czym napisałaś w uzasadnieniu i nie mogę pozostać obojętnym na Twe słowa: Praktycznie ciągle leży pod "ręką", bo wynika z tego, że ciągle jest Ci smutno i szukasz wyciszenia. :cry:
Bądź częściej z nami - postaramy się trochę Ciebie rozweselić :) , choć z wyciszeniem - to jednak trudniejsza sprawa. :wink:
Możesz jednak na nas liczyć!
Pozdrawiam - bogdan.

(.)
Andrzej Mróz
2007-11-22 19:53:30
Wsparłem Balladę Łomżyńską. Najchętniej słucham Kołysanki.
Piotr Starzyński
2007-11-22 20:37:58
Na kilka dni byłem odłączony od "źródła"- "siadł" komputer- więc nadrabiam zaległości czytając, co piszecie (lub wypisujecie)
Zagłosowałem na lp KURYLEWICZ, WARSKA, NIEMEN.
Najbardziej z tej płyty lubię:
"Zapytaj"- C.K.Norwida
"Romanca cherubina"
"Wieczory niekochanych"
i...inne. :wink:
Na drugim miejscu postawiłbym "Na szkle malowane"...wspomnienia i...emocje. :)
Po-zdrowie-nia
ratajczak bogdan
2007-11-22 21:36:52
Piotrze - i swym głosem przechylasz szalę (3 głosy) na korzyść
Twojej ulubionej płyty z ANKIETOWEGO zestawu: "Niemen na płytach innych".
Za Twoją sprawą prowadzi "Kurylewicz-Warska-Niemen" z muzyką teatralną i filmową.
Ja jeszcze powrócę do głosu oddanego przez Andrzeja na "Balladę łomżyńską". Co prawda oddałeś Andrzeju głos na nieco inną płytę - nie z tego zestawu (Twoja propozycja dotyczy solowej płytki Niemena z muzyką ilustracyjną do sztuki Ernesta Brylla pod tym samym tytułem co utwór z płyty 2+1), ale przy okazji nadmieniłeś, że lubisz "Kołysankę" z tego przedstawienia. Posłuchałem jej ponownie i ja.
Również ją bardzo lubię, ale mam pewien kłopot, który razem może rozwiążemy (nie rozumiem fragmentu tekstu, więc te miejsce wykropkuję i podkreślę).
Warto ponownie przesłuchać utwór i wspólnymi siłami pokusić się o ustalenie sensu, nieczytelnych (może tylko dla mnie?) słów.

KOŁYSANKA

Ernest Bryll – Czesław Niemen
11.06.1977r. – prapremiera sztuki: „Ballada łomżyńska”
Teatr Dramatyczny w Elblągu


Uśnij nam rośnij
Uśnij w ciele objawiony
Niech świat przez Ciebie będzie narodzony
Uśnij nam rośnij do dna narodzenia swego
W Twoim oddechu oddech świata stworzonego
Niech się znowu jelenie wlewa na ..........?
A niedźwiedzie zjawują bory przed jesienią?
Uśnij nam dziecko rośnij niechaj rzeka żywa
Krwi mojej Twojej przez Ciebie przepływa
Uśnij nam rośnij w ciele objawiony
Niech świat przez Ciebie będzie narodzony
Uśnij nam rośnij Tyś naszym czekaniem
Tyś kroplą światła
Drgnieniem zmartwychwstania.
Hmmm , hmmm, hmmm
Hana
2007-11-22 22:10:12
Moze dokladniej ... jest pod reka, kiedy jest mi smutno.
Dziekuje, Bogdanie za cieple slowa.
Wiem, ze na Was mozna liczyc ... wiem ;)

Czesto tu ostatnio jestem, czytam najczesciej i przygladam sie Waszym ciekawym dyskusjom...

Pozdrawiam WSZSTKICH serdecznie
hana
ratajczak bogdan
2007-11-23 07:50:39
Hana
Dziekuje, Bogdanie za cieple slowa.
Wiem, ze na Was mozna liczyc ... wiem ;)


Hano - możesz liczyć i na nas, ale głównie na Czesława.
Ciepłe słowa, ciepłe słowa, ciepło, ciepło...
To właśnie On do Ciebie je mówi - posłuchaj, jak ciepło i... w nawiązaniu do klimatów z "Samarpan"...

http://www.speedyshare.com/673620252.html

Hana
Czesto tu ostatnio jestem, czytam najczesciej i przygladam sie Waszym ciekawym dyskusjom...


Wszystkim Nam jest miło, gdy nasza rodzina jest większa, staraj się jednak włączyć do rozmów, tak aby "Wasze" dyskusje stały się "Naszymi".
OK? :) Liczę na to!!!
Pozdrowienia.
bogdan
Hana
2007-11-23 10:07:37
Slucham, dziekuje ...
To jest niezmienne cieplo, wtedy czuje dokladnie w ktorym miejscu 'mam' serce :)
Serdeczne i cieple slowa, oto serca jalmuzna prawdziwa ... usmiecham sie :)

pozdrawiam Cie serdecznie
hana
qubba
2008-03-27 16:49:56
ratajczak bogdan
13. 3LP "40 Great Artist - Welcome The Rock People" 1972r. - "Strange Is This World".

tu http://www.allegro.pl/item332379220_wel ... lsku_.html mozna kupic ten rarytas :)
wladek
2008-03-27 17:12:54
kciuk skrzydełko :N: :N:
Domin189
2008-03-27 20:32:35
Ballada łomżyńska.

Emocje nie do wyrażenia słowami.

dodano później:

a i "Lipową łyżkę" chętnie odpalam w odtwarzaczu...

Pochwalę się Wam, drodzy forumowicze:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=330655397
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=330658545
moje nowe nabytki :)
ratajczak bogdan
2009-07-31 18:49:02
Czyżby po tych 20 głosach można było już zamknąć listę osób, które opowiedziały się za ulubioną płytą innych wykonawców z udziałem Niemena?
Sądzę, że warto jeszcze chwilę wyczekać i dopiero wówczas postarać się o jakąś próbę podsumowania.
Może niech terminem końcowym pozostanie koniec wakacji?
To chyba rozsądna data?
Co o tym sądzicie?

(*)
Krzychu
2009-08-26 18:56:55
Witam wszystkich.
Bardzo chętnie włączę się do głosowania i dyskusji, i na wstępie mam propozycję, aby do tej listy dołączyć płytę wydaną w 1973 roku przez polskie nagrania, częściowo wykonaną przez Czesława Niemena w języku rosyjskim. Płyta nosi tytuł "Biały kruk czarnego krążka" - Klub Płytowy Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Ewa
2009-08-26 20:59:07
Krzychu
Bardzo chętnie włączę się do głosowania i dyskusji, i na wstępie mam propozycję, aby do tej listy dołączyć płytę wydaną w 1973 roku przez polskie nagrania, częściowo wykonaną przez Czesława Niemena w języku rosyjskim.

Witaj Krzychu.
Niestety ankieta zawiera maksymalną ilość opcji i nie da się jej powiększyć. Generalnie chodziło w niej o wybranie jednego utworu, a nie całej płyty i można w tym celu skorzystać z ostatniego punktu ankiety: "INNE- jaki utwór?".
Jurek
2018-01-31 20:07:32
Jest płyta cd Various - Looking East - Electronic East -Sinthesizer Music From Poland . Erdenklang-90341. Germany . 1990 . Są trzy kompozycje Czesława Niemena w wykonaniu Czesława Niemena .
Alter Ego . czas trwania kompozycji 3:35
Return From Nowhere . czas trwania kompozycji 2:51
Loneliness Community . czas trwania kompozycji 7:45

Na tej płycie są elektroniczne kompozycje polskich kompozytorów.
Jurek
Markovitz
2019-11-05 17:59:31
Po dłuższej przerwie natrafiłem na nagrania Czesława Niemena zamieszczone na składankach, czyli- jak to nazwał kiedyś Bogdan- płytach zbiorowych. Jeden z tych albumów ("Złota kolekcja BEST OF 20 LAT", wyd. Pomaton- Warner Music Polska) już zaanonsowałem w wątku -> Złota płyta.

W tym topiku podzielę się wieścią o dwóch innych krążkach zawierających popularne niegdyś w Polsce piosenki. Te dwie składankowe płyty kompaktowe wydano pod labelem Mtj :

- pierwsza pochodzi z serii LATA 70 ' the Best i firmuje ją tytuł przeboju Ireny Jarockiej "Odpływają kawiarenki". Drugim w kolejności utworem na płycie jest "Nim przyjdzie wiosna" w niemenowym wykonaniu (studio N.Ae.). Są tu także m.in. przeboje Alibabek, Partity, Grechuty ('Muza pomyślności"), Czerwonych Gitar ("Port piratów"), Daniela Kłoska, Skaldów, Maryli Rodowicz ("Sto koni"), Krzysztofa Krawczyka i 2+1,

- druga składanka obejmuje przeboje kilku dekad, pochodzi z serii POLSKiE SZLAGIERY, a nosi tytuł "Nie liczę godzin i lat". Trzecim utworem na tej płycie jest walczyk "Ulice niby piosenki" z muzyką Marka Sarta w robotestrowej aranżacji Niemena. Moją uwagę przyciągnęły przeboje Eleni, Iwony Niedzielskiej oraz zespołów: VOX i Wawele. Nie rozumiem, czemu Marek Grechuta (jak na poprzedniej kompilacji) zagościł w zestawie znów z "Muzą pomyślności"..?

W przypadku obu płyt piosenki nagrane przez Czesława w semi-professional studio nie odbiegają brzmieniowo od najlepszych tracków zebranych na tych płytach, choć- jak wiadomo- Niemen to Niemen i oryginalność Jego propozycji muzycznych nawet po latach nie ujdzie uwadze słuchaczy 8)
CD- składanki z piosenkami w wykonaniu Cz_Niemena-na forum NAE.jpg CD- składanki z piosenkami w wykonaniu Cz_Niemena-na forum NAE.jpg
Domin189
2019-11-06 19:47:13
A to ciekawe! Zaledwie kilka dni temu pisałem w innym miejscu, że "Ulice niby piosenki" nie brzmią aż tak źle, jak to zapamiętałem - nadal razi mnie nienaturalny efekt na dźwiękach syntezatorowego akordeonu (zdaje się, że profesjonalnie nazywa się "glide"), ale sama piosenka ma w sobie coś nostalgicznego. Wybór wydawnictwa jest nieoczywisty, zwykle na takie składanki trafia "Dziwny...".

Chciałbym kiedyś usłyszeć pełną wersję "Przecież nas wita", która na LP i CD "To pejzaż mojej ziemi" jest brutalnie wyciszony. Zwierzyłem się z tego marzenia pewnemu dobrze zorientowanemu miłośnikowi :N: i ku mojej rozpaczy stwierdził on, że w rzeczywistości ta piosenka jest zaledwie o kilkanaście sekund dłuższa. A w wyobraźni snułem wizje kilkuminutowych improwizacji na organach i gitarze... :cry:
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony