Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Złota płyta! 2005-04-12 - 2019-12-29 roman 52 41194
roman
2005-04-12 11:50:06
Dziś, czyli 12 kwietnia 2005, o godz. 10 w siedzibie Polskiego Radia przy ul. Malczewskiego w Warszawie, na konferencji prasowej zwołanej z okazji tegorocznej edycji festiwalu "Nowa tradycja", na którym Niemen pełnił w poprzednich edycjach rolę jurora, Polskie Radio przyznało Mu ZŁOTĄ PŁYTĘ za boksy nr 1 i 2. Trofeum odebrała w kameralnym gronie dziennikarzy i kilku gości Małgorzata Niemen. I ja tam być miałem, lecz niestety nie zdołałem...
matt
2005-04-12 15:41:45
sam Niemen tez wspomnial w jednym ze swoich artykułow (przy czym zaznaczyl ze robi to pierwszy i ostatni raz) ze plyta "Zlota kolekcja - Czas jak rzeka" tez juz sie sprzedala w wystarczajacej liczbie egzemplarzy. jednak owczesny wydawca pomaton emi jak zaklety - milczy...
Ewa
2005-04-12 17:20:21
To wspaniała wiadomość,że tyle osób kupiło Jego płyty.Mam nadzieję,że zachęci to Polskie Radio do szybkiego wydania kolejnych boksów.Czekam z niecierpliwością. :)
Markovitz
2005-04-12 19:38:37
Z informacji ,które do mnie dotarły wynika ,że Złotą płytą uhonorowano dziś "tylko" pierwszą część boxu "Od początku". Jest to chyba już piąta Złota płyta :N: ,bo za album składankowy przyznano Mu złotko jeszcze, gdy był między nami ,ale wówczas nie przystał na odbiór nagrody w kuluarach branżowego święta piosenki (dajcie znać, jeśli napiszą coś o Zp w gazetach,bo impreza rzeczywiście była kameralna).
Gdyby jednak policzono dokładniej to Pani M. powinna dziś nieść 6 Złotych płyt- za każdy tytuł wznowiony na CD. No, ale wtedy przydałaby się już ciężarówka, a tę żółtą - jak wiadomo- skradły pawianypsiaichmać :evil: .
Oj, chyba niepotrzebnie się unoszę ,bo możemy być dziś dumni : w końcu to my kupiliśmy te płyty (przeciętnie pewnie po pięć, sześć *egz. tego samego tytułu, a co bardziej gorliwi bracia-fani to i więcej :!: :wink:

*liczę tak:longplay na winylu,wznowienie,CeDek dajmy na to Digitonu lub ten z serii "Retrospekcja" ,następnie pierwszy"od początku" i ten w boxie wyd. przez Polskie Radio- razem.. no trochę tego było, a Ewa chce jeszcze...
Ed
2005-04-13 08:43:47
I Box - Złota Płyta, proszę Państwa, niby ta sama (taki sam materiał dźwiękowy co na LP i wcześniejszych CD) a jednak nie taka sama. Jest bowiem to, co zmienia klimat utworu już doskonale znanego - wycięte przez samego :N: niektóre fragmenty improwizacji (przynajmniej w jednym utworze). Nie chcę podawać w którym, w myśl podtrzymania obiegowej opinii lansowanej przez pewnego forumowicza (Ed wie, ale nie powie), a nie podaję w którym, gdyż wiem, że radość Waszego odkrycia będzie większa. Z autopsji.
matt
2005-04-13 08:53:44
cały czas nie ma dokładniejszych informacji z Polskiego Radia o kolejnych boxach (a przynajmniej do mnie nie docieraja), a wlasnie Zlota Plyta za pierwszy box, tym bardziej powinna utwierdzic osoby, ktorzy moga sie tym zajac do wydania kolejnych czesci Niemen od poczatku!
Markovitz
2005-04-13 09:22:28
Ten skrót- Edzie- to bardzo łatwa zagadka :P -"Enigmatyczne impresje". Zamiast sam się lansować na Tego Co Wie i Nie Powie, rzeknij nam coś ciekawego-np.:czy ten rychtowany box zaginął z panią Giną :?: A co z albumem :?: :!: Śmiało, tu sami zaprzysiężeni fani -nikomu nic nie powiemy :wink:

P.S.edit -W zgodzie głosujmy w plebiscycie 80/80 PR1 mailem lub na str.:
http://www.radio.com.pl/jedynka/muzyczna/plebiscyt8080.asp
Ed
2005-04-13 12:43:44
Cieszę się Marku-widzu że wniosłeś na to forum trochę ożywienia. Podoba mi się to określenie WIEM ALE NIE POWIEM i zostanę przy nim. Nawet przez długi czas spokojnie siedziałem nie podejmując żadnej dyskusji.
Pytasz o box i album: czy ten rychtowany box zaginął z panią Giną?
obawiam się że tak, że gąszcz niejasności dotyczących tego tematu na obecnym etapie jest nie do przebicia. Poszukiwania w zagranicznych studiach, prawa autorskie, wreszcie układ potencjalnych płyt stawiają cały czas jakieś znaki zapytania, tym bardziej, że wszystko idzie oficjalną drogą. Ale o tym cicho-sza.
A porównanie wersji płytowej i z BOX-u "Enigmatycznych impresji" polecam, ze względu na wrażenia, jakie to porównanie niesie. A dochodzenie samemu do odkrywania właśnie takich niuansów, jest najlepszym sposobem na dogłębniejsze poznawanie muzyki Niemena, czego oczywiście wszystkim z całego serca życzę.
bitels
2005-04-13 18:01:02
Kim jest pani Gina ?
Ed
2005-04-13 19:36:01
Przemiła Pani z Polskiego Radia, zajmująca się produkcją radiowych płyt. Jej nazwisko padało już na tym forum.
Markovitz
2005-04-13 19:48:47
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2005-04-13 19:48:47 przez Markovitz
Uświadomiłem sobie Bitelsie, że odpowiedź na twoje pytanie jest b.trudna (no nie ED?),bo rola jaką odegrali Gina Komasa (konsultant) oraz redaktor Monika Mandau i Jan Popis przy boxie "Od początku" rośnie do kwadratu przy "Pomieszanym na obce języki ". Krótko mówiąc: pewnie nam przyjdzie o przysłowiowy "kant".. pleców rozbić rozbudzone przez Polskie Radio nadzieje. Aaaaaaaa, co tam cicho być :!: :twisted:
Skoro jednak to rubryka "złota płyta" to, by zachować pozory,że piszę na temat -włożę taki niusik:"Czas jak rzeka" już od przeszło 70 tygodni mieści się w 50-ce najlepiej sprzedawanych płyt i ma obecnie status (uwaga!) Platynowej płyty :P

---------------------------------------
Maciek
2005-04-14 05:28:48
EdPytasz o box i album: czy ten rychtowany box zaginął z panią Giną?obawiam się że tak...
cały czas jakieś znaki zapytania, tym bardziej, że wszystko idzie oficjalną drogą. Ale o tym cicho-sza.


Wybacz Edzie, ale znow u Ciebie pewna niekonsekwencja :) Z jednej strony piszesz, ze kolejny box przepadl, a z drugiej, ze wszystko idzie oficjalna droga ? No, albo tak, albo tak ! Chyba jednak cos krecisz :) Kiedy jakis czas temu napisalem, ze dostalem informacje z PR, ze kolejnych boxow nie bedzie...ktos ( nie pisze, ze to Ty, bo nie sprawdzilem ) odpisal, ze jeszcze w tym roku sie pojawia ( ? ) Natomiast naprawde nie rozumiem informacji o trudnosciach w doborze repertuaru na CD z zachodnimi dokonaniami Niemena ! Tak naprawde tu nie ma zadnego problemu, rowniez nie ma w dzisiejszych czasach problemu z kupieniem praw do tych nagran. Jezeli, ktos chce ( przyklad SBB ) to mozna to zrobic blyskawicznie, a i koszty zakupu nagran sprzed 30-lat nie sa takie spore. Problem jest jeden, a mianowicie trzeba chciec to zrobic ! Natomiast sadzac po PR im sie nie chce wysilac. Byc moze napisalem o PR zbyt krzywdzaco ( mam jednak pewne doswiadczenia ), bo w gre moga wchodzic rowniez sprawy spadkowo-rodzinne.
Na koniec dodam - ciesze, ze box C.N. otrzymal status " Zlotej Plyty " i, ze podoba Ci sie moje okreslenie " Wiem, ale nie powiem " :)
Pozdrawiam Cie serdecznie.
Ed
2005-04-14 10:28:50
MaciekWybacz Edzie, ale znow u Ciebie pewna niekonsekwencja :) Z jednej strony piszesz, ze kolejny box przepadl, a z drugiej, ze wszystko idzie oficjalna droga ? No, albo tak, albo tak ! Chyba jednak cos krecisz :)


Nie kieruj się Maćku osobistą antypatią do mnie, czytaj uważniej i pomyśl, proszę, zanim napiszesz. Wyrazłem jedynie, obawę, przypuszczenie a jak wiesz nie jest to równoznaczne z twierdzeniem że zagranicznych boxów nie będzie. A oficjalną drogą poszły pisma poszukujące nagrań w zagranicznych rozgłośniach radiowych.


MaciekNatomiast naprawde nie rozumiem informacji o trudnosciach w doborze repertuaru na CD z zachodnimi dokonaniami Niemena !


W założeniu na zagranicznych boxach miały być m.in. niemieckie bonusy radiowe lub koncertowe, stąd te pisma.


MaciekProblem jest jeden, a mianowicie trzeba chciec to zrobic ! Natomiast sadzac po PR im sie nie chce wysilac. Byc moze napisalem o PR zbyt krzywdzaco ( mam jednak pewne doswiadczenia ), bo w gre moga wchodzic rowniez sprawy spadkowo-rodzinne.


I teraz o wszystkim, w tym o potencjalnym albumie, decyduje Pani Małgorzata. A radio czeka. Ale o tym cicho-sza.
Maciek
2005-04-14 11:36:57
EdNie kieruj się Maćku osobistą antypatią do mnie,...


Ed ! moge Cie zapewnic, ze nie ma mowy o antypatii z mojej strony do Ciebie ! Owszem mielismy w przeszlosci pewne nieporozumienie, ale dzis jego powod mnie smieszy. Zwlaszcza, ze tak naprawde chodzi nam o to samo. Zaluje jedynie, ze nie udalo nam sie wtedy dogadac, ale moze kiedys... .

Poniewaz nie jest to nasze prywatne Forum wracam do spraw zwiazanych z C. Niemenem i jego kolejnym boxem. Byloby swietnie, gdyby udalo sie zebrac w nim wszystkie nagrania, ktore Niemen zrobil poza Polska. Mysle jednak, ze gdyby C.N. sam przygotowywal swoje zachodnie dokonania to repertuar LP zostalby bez zmian ( wyjatek CD MR, ktory jak wiesz zostal juz raz przez niego opracowany i wydany ). Zreszta nie wierze, ze Niemen nie mial juz tych plyt w jakims stopniu opracowanych. Natomiast te wszystkie pozostale nagrania moglby wypelnic jeden lub dwa dodatkowe CD do tego boxu.
W kazdym razie ciesze sie, ze jakies poczynania sa podejmowane, by kolejny box ujrzal swiatlo dzienne.
Ed
2005-04-24 14:48:37
ZLOTA PŁYTA
pro forma

http://www.vipnews.pl/!__octopus_front/ ... ticle=1406
roman
2005-04-24 19:38:03
Jest to JEDYNA informacja na ten temat, jaką udało się "namierzyć" w Internecie - to symptomatyczne! Co więcej news oczywiście z błędem w pierwszym zdaniu, czyli... słowie! Gdyż box nr 1 nie był przecież "albumem", a już zwłaszcza nie OSTATNIM za Jego życia, bo jeśli tak liczyć to ostatni był box nr 2. Ot, n-ty przykład "sumienności w obliczu źródeł" naszych kochanych reporterów & dziennikarzy (czyt. "wszechstronnych ignorantów")...
Maciek
2005-05-01 18:38:40
Dzis w PR1 G.Komasa zapewnila, ze seria wydawnicza " Niemen od poczatku " nie jest skonczona i ma nadzieje, ze bedzie kontynuowana przez PR.
bitels
2005-05-02 08:23:41
Oby ta nadzieja się spełniła....Sam :N: zreszta kiedyś napisał w TR: "Jak od początku to i do końca!".
matt
2005-05-02 11:21:00
MaciekDzis w PR1 G.Komasa zapewnila, ze seria wydawnicza " Niemen od poczatku " nie jest skonczona i ma nadzieje, ze bedzie kontynuowana przez PR.


To rzeczywiscie bardzo dobra wiadomosc. Czy pani Komasa cos sprecyzowala jaki mialby byc nastepny box?
Maciek
2005-05-02 12:17:50
mattCzy pani Komasa cos sprecyzowala jaki mialby byc nastepny box?


Nie ! Pani Komasa ma tylko nadzieje :)
Markovitz
2009-02-01 01:05:56
BitelsKim jest pani Gina ?

Pani Gina jest przesympatyczną osobą, która lepiej niż inni wie : co, kto i gdzie.8)

O twórczości Cz.Niemena ma takie pojęcie jak .. ja o balecie :wink: Tak zresztą jak kilka innych znanych z radia, tv i prasy osób, które opowiadają w wywiadach, jaki to nasz Czesiulek był miły. Nic ich nie obchodzi, czy Dziemscy byli w Akwarelach, czy jednak trochę później...

Byłem wczoraj/dziś na swetrowej prywatce, gdzie każdy przyniósł winylowe płyty.
Ja też. I jednego cedeka * - na specjalną okazję...

Zabrałem m.in. DYSKOTEKĘ nr 5 z zapowiedziami DJ Bromskiego i z Com uczynił ....
Oczywiście, gdy normalni ludzie to słyszą, to stają jak wryci i zaczynają się protesty...
Miksuję ich okrzyki z drugą częścią "What'd I say" Raya, potem "Nie zawrócę" Polan, "Naście lar" Chochołów, "Białą sowę" KRAMu i Bitli do oporu (2 LP- same szybkie kawałki).

Kiedy już są rozwaleni, mówię, że idę odpocząć, bo z pewnością też mają fajne płyty (gówno mają a nie płyty- same ruskie, licencyjne z lat 80-tych ), a oni : NIE ! Zostań !

- OK - mówię, ale została mi już tylko jedna i to CD - "Czas jak rzeka"*.
- No to dawaj ! No to daję (dopiero wtedy odkręcam pokrętło na maxa) .

Po pięciu numerach siadają kolumny, ale to właściwie mnie już nie obchodzi. Mogą sobie
wzdychać przy Philu Collinsie. Zabieram Osobę towarzyszącą i do domu :)

Nikt z balowiczów nie ma już wątpliwości, że :N: jest the best i prawdziwie Złota to płyta- ta Jego składanka 8)


* CD "Czas jak rzeka" po 99 tygodniach pnie się w górę listy OLIS i jest w tym tygodniu na 37. miejscu.
Piotr Starzyński
2009-02-01 16:02:16
Świetnie to Markovitzu opisałeś- czytając cały czas się uśmiechałem :) :) ; a i Czesław tam wywyższony. :wink:
Pisz(my) więcej w takim dowcipnym nastroju (np Tadeusz?).
Po-zdrowie-nia :) .
Markovitz
2009-03-03 21:43:43
Po obchodach 70-tej rocznicy urodzin Czesława Niemena w górę listy OLIS wspiął się album "Czas jak rzeka". Będąca 101 tygodni w zestawieniu płyta zajmuje obecnie 27 miejsce. Nie studiowałem dokładnie statystyk, ale ten wynik robi wrażenie 8)

I tu trzeba upatrywać źródeł pomysłu Polskich Nagrań, który przybrał kształt plebiscytu, po którym firma wyda nie jedną a dwie płyty z nagraniami, jakie wybiorą słuchacze...

W innym wątku pisaliście o Złotej płycie dla "41 potencjometrów Pana Jana...".

To na pewno sukces jeśli weźmiemy pod uwagę, że muzyka na tym krążku jest znacznie trudniejsza w odbiorze od piosenek, ale też pamiętajmy, że kryteria ZPAV dla płyt jazzowych, jazz-rockowych, bluesowych i z muzyką poważną są niższe niż dla płyt z muzyką pop i rock.
Stach
2009-07-26 17:48:20
MarkovitzPo obchodach 70-tej rocznicy urodzin Czesława Niemena OLIS

... nie ma Czesława Niemena :?
Markovitz
2009-07-26 18:34:32
Płyt Niemena już dawno tam nie ma. Ostatnie albumy nie miały adekwatnej promocji do zawartej na nich muzyki. Poza tym: żadnego klipu, nie mówiąc już o dvd...

PS Naliczyłem osiem (!) tytułów Michaela Jacksona w pięćdziesiątce notowania OLIS .
ratajczak bogdan
2009-07-27 17:14:26
MarkovitzPS Naliczyłem osiem (!) tytułów Michaela Jacksona w pięćdziesiątce notowania OLIS .

Pośmiertne wydawnictwa podszyte swoistą "promocją", jaką był choćby spektakl pogrzebowy w iście amerykańskim stylu, zawsze napędzają bieżącą koniunkturę.
I to jest norma w świecie zachodniego biznesu.
Zasada wszystko na sprzedaż zadziałała.
I nasi wielbiciele muzyki Michaela dali się wpuścić w ten kanał i popłynęli z prądem.

Z płytami Niemena wcale nie było tak beznadziejnie, jak to widzi Markovitz.
Było normalnie, a nawet nieco bardziej ekspansywnie niż powszechnie znana polska praktyka.
W naszych realiach trudno jest wskazać przykład na lepszy sposób reklamy wydawnictw retrospektywnych.
A reklamy płytom Niemena nie brakowało - proszę poszperać po czasopismach ( pisałem o tym także na forum), a gdy dodamy do tego reklamę radiową i TV i tę, którą prowadziła osobiści Pani Małgorzata (liczne spotkania z fanami Niemena w sieci EMPiKów), należy raczej stwierdzić, że były to najlepsze kampanie reklamowe ze wszystkich przeprowadzonych, które wiązały się z ukazaniem, pośmiertnie wydanych płyt, jakiegokolwiek innego, polskiego wykonawcy.

(*)
Stach
2009-07-31 13:21:31
W słupskim empiku sprzedano( podaje przykładowo):
15 kwietnia, SUKCES
4 maja ,IDEE FIXE
13 czerwca, Sukces
16 czerwca, Złota kolekcja
24 czerwca MIŁO WSPOMNIEC
26 czerwca KATORNA...
...
ratajczak bogdan
2009-07-31 13:32:02
Nie wiem, co chcesz przez ten wykaz udowodnić, ale to miłe, że jednak ludzie kupują płyty Niemena. Chociaż kilka sztuk sprzedanych w 2 miesiące najlepszej cenzurki Słupszczanom nie wystawia.
Szkoda, że pomijają te, o które zabiegaliśmy np. "41 potencjometrów...", bo to nie zachęca wydawców do podejmowania nowego ryzyka i wydawania płyt np. z muzyką ilustracyjną.

(*)
Stach
2009-07-31 13:35:37
ratajczak bogdanNie wiem, co chcesz przez ten wykaz udowodnić, ale to miłe, że jednak ludzie kupują płyty Niemena. Chociaż kilka sztuk sprzedanych w 2 miesiące najlepszej cenzurki Słupszczanom nie wystawia.
Szkoda, że pomijają te, o które zabiegaliśmy np. "41 potencjometrów...", bo to nie zachęca wydawców do podejmowania nowego ryzyka i wydawania płyt np. z muzyką ilustracyjną.

(*)

A w Trzciance co i ile sprzedano, tylko bez tej Twojej fantazji.
ratajczak bogdan
2009-07-31 14:02:15
Zmartwię cię, ale...
Nie prowadzę takich skrupulatnych sondaży, nie chodzę też po sklepach, ani nie wypytuję sprzedawców i włascicieli sklepów, jak idzie sprzedaż płyt Niemena, i jakie tytuły cieszą się największym powodzeniem,
bo... to nie mój zawód.

(*)
Markovitz
2009-09-12 09:43:41
Tryumfalny powrót płyty "Czas jak rzeka" ze Złotej kolekcji na listę OLIS i zwiększona sprzedaż skadanki "Nasz Niemen" to chyba pokłosie niemenowskich wydarzeń tego lata, ze szczególnym uwzględnieniem koncertu w ramach festiwalu sopockiego.

Miejsce szóste w zestawieniu najlepiej sprzedawanych w Polsce płyt to niewątpliwie spory sukces komercyjny.

Aktualne notowanie listy :arrow: OLIS
Domin189
2009-09-12 10:44:16
Dwa-trzy dni temu byłem w Empiku i zapomniałem się podzielić tą wiadomością; na liście najczęściej sprzedawanych płyt sieci tego sklepu znajdował się Niemen, ze wspomnianą składanką, na pozycji drugiej.
wladek
2009-09-12 15:29:52
jak sprzedadzą po milionie sztuk to będzie coś :N:
Stach
2009-09-12 18:04:31
MarkovitzTryumfalny powrót płyty "Czas jak rzeka" ze Złotej kolekcji na listę OLIS i zwiększona sprzedaż skadanki "Nasz Niemen" to chyba pokłosie niemenowskich wydarzeń

... których jest więcej i więcej.
Markovitz
2009-10-18 09:51:08
Z fotografii upamiętniających IV wydanie festiwalu Niemen Non Stop zwróciłem uwagę na tą, na której Paweł Brodowski prezentuje winylowy reprint "Niemen Enigmatic". To kolejna "Czarna perła" Polskich Nagrań i gratka dla kolekcjonerów => Seriws GP24.

Na liście OLIS składanka CD "Czas jak rzeka" zajmuje 44 pozycję na liście sprzedaży.
wojtek_k
2009-10-18 10:58:58
Witam jestem tutwaj noowy, nazywam się Wojtek i mam 15 lat chodzę do 3 gimnazjum :N:
Ja lubię muzykę od płyty Dziwny Jest Ten Świat do roku 1972 nie lubiałem muzyki typu "Cztery Ściany Świata" albo Niemen Aerolit i tych Ode tu Venus i wogle ale lubiałem pojedyńcze piosenki np. "Marionetki", "Jagody Szaleju", "Dobranoc", "Ptasek" a piosenki jakie mam to :
1."Gdzie to jest" (muz. Czesław Niemen, sł. Marta Bellan) – 2:55
2."Nigdy się nie dowiesz" (muz. i sł. Czesław Niemen) – 3:30
3."Ten los, zły los" (muz. Czesław Niemen, sł. Krzysztof Dzikowski) – 2:40
4."Coś, co kocham najwięcej" (muz. Czesław Niemen, sł. Jacek Grań) – 3:05
5."Wspomnienie" (muz. Marek Sart, sł. Julian Tuwim) – 3:48
6."Nie wstawaj lewą nogą" (muz. i sł. Czesław Niemen) – 2:12
7."Dziwny jest ten świat" (muz. i sł. Czesław Niemen) – 3:34
8."Jeszcze swój egzamin zdasz" (muz. Marian Zimiński, sł. Marek Gaszyński) – 1:54
9."Chciałbym cofnąć czas" (muz. i sł. Czesław Niemen) – 3:51
10."Pamiętam ten dzień" (muz. i sł. Czesław Niemen) – 3:12
11."Nie dla mnie taka dziewczyna" (muz. Czesław Niemen, sł. Jacek Grań) – 2:27
12."Chyba, że mnie pocałujesz" (muz. Czesław Niemen, sł. Jacek Grań) – 2:57
13.* "Jaki kolor wybrać chcesz" (muz. Marian Zimiński, sł. Marek Gaszyński) – 2:22
14.* "Proszę, przebacz" (muz. Czesław Niemen, sł. Marek Gaszyński) – 3:09
15.* "Domek bez adresu" (muz. Andrzej Korzyński, sł. Andrzej Tylczyński) – 2:22
1."Płonąca stodoła" (muz. Czesław Niemen, sł. Marta Bellan) – 2:32
2."Gdzie mak się czerwieni" (muz. Czesław Niemen, sł. Andrzej Tylczyński) – 2:42
3."Włóczęga" (muz. Czesław Niemen, sł. Marta Bellan) – 2:32
4."Narodziny miłości" (muz. Czesław Niemen, sł. Marek Gaszyński) – 2:37
5."Allilah" (muz. Czesław Niemen, sł. Marek Gaszyński) – 2:50
6."Najdłuższa noc" (muz. Czesław Niemen, sł. Marta Bellan) – 2:07
7."Sukces" (muz. i sł. Czesław Niemen) – 3:14
8."Jeżeli" (muz. Czesław Niemen, sł. Julian Tuwim) – 2:23
9."Spiżowy krzyk" (muz. Czesław Niemen, sł. Czesław Niemczuk) – 2:14
10."Tyle jest dróg" (muz. Czesław Niemen, sł. Piotr Janczerski) – 3:32
11."Niepotrzebni" (muz. Marian Zimiński, sł. Marek Gaszyński) – 2:48
12."Klęcząc przed Toba" (muz. Czesław Niemen, sł. Marek Gaszyński) – 3:19
1."Wiem, że nie wrócisz" (muz. Czesław Niemen, sł. Jacek Grań) – 3:56
2."Baw się w ciuciubabkę" (muz. Czesław Niemen, sł. Jacek Grań) – 3:03
3."Obok nas" (muz. Wojciech Piętowski, sł. Janusz Odrowąż) – 3:16
4."Nie wiem czy to warto" (muz. Zbigniew Bizoń, sł. Krzysztof Dzikowski) – 4:16
5."Przyjdź w taką noc" (muz. Mateusz Święcicki, sł. Krzysztof Dzikowski) – 2:16
6."Czy mnie jeszcze pamiętasz?" (muz. Czesław Niemen, sł. Jacek Grań) – 3:30
7."Pod papugami" (muz. Mateusz Święcicki, sł. Bogusław Choiński i Jan Gałkowski) – 3:20
8."Jeszcze sen" (muz. Czesław Niemen, sł. "Marta Bellan") – 2:45
9."Stoję w oknie" (muz. Czesław Niemen, sł. Edward Fiszer) – 3:12
10."Czas jak rzeka" (muz. i sł. Czesław Niemen) – 2:38
11."Ach, jakie oczy" (muz. i sł. Czesław Niemen) – 2:32
1."Bema pamięci żałobny - rapsod" (muz. Czesław Niemen, sł. Cyprian Kamil Norwid) – 16:27
2."Jednego serca" (muz. Czesław Niemen, sł. Adam Asnyk) – 7:45
3."Kwiaty ojczyste" (muz. Czesław Niemen, sł. Tadeusz Kubiak) – 7:25
4."Mów do mnie jeszcze" (muz. Czesław Niemen, sł. Kazimierz Przerwa-Tetmajer) – 4:40
5."Nie jesteś moja" - 8:15 (sł. Cz. Niemen)
3."Italiam, Italiam" - 4:58 (sł. C.K. Norwid)
1."Strange Is This World" – 6:05
1.Marionetki 04:10 (sł. C.K. Norwid)
4.Ptaszek (sł. M. Pawlikowska-Jasnorzewska)
5."Jagody szaleju"
6."Dobranoc"
7."Osiem błogosławieństw"
Moją najbardziej ulubioną płytą jest "Niemen Enigmatic"
Markovitz
2010-12-21 14:10:20
Radiowa Jedynka przypomniała o 42. rocznicy wręczenia pierwszej polskiej Złotej płyty za 125 tys. sprzedanych egz. LP Dziwny jest ten świat. Przy takich okazjach gdzieś umyka fakt, że podczas koncertu 20 grudnia 1968r. nagrodami uhonorowano również Akwarele (a red. D.Michalski w jednej z książek wspomina też o Ali-babkach).

Trudno mi bez statystyk odnieść się do twierdzeń red. Marka Gaszyńskiego o dużo większych nakładach płyt Czerwonych Gitar i Trubadurów, ale pierwszy z tych zespołów do lat 80. mógł się - tak jak Niemen - pochwalić trzema nagrodzonymi longplayami, a Trubadurzy dwoma, więc nie sadzę, że były duże różnice w sprzedaży LP.

Okolicznościowej audycji można posłuchać na stronie Polskiego Radia- klikając w ramce Posluchaj.
Markovitz
2011-12-23 22:32:15
Przed Świętami przejrzałem playlisty rozgłośni komercyjnych i kogóż tam znalazłem..? Obok dzisiejszych gwiazd pojawiają się Skaldowie (sie wie, że "z kopyta kulig rwie"), Czerwone Gitary ("Dzień jeden w roku"), jest nawet Krawczyk, ba! jest Jerzy Rybiński... Nagrań Niemena z nowych płyt nie znalazłem... A mimo to - już po miesiącu od premiery - album "Pamiętam ten dzień" został sprzedany w ilości gwarantującej status Złotej płyty.

Patrz :arrow: ZPAV (7 XII 2011).
PC261178.JPG PC261178.JPG | Komentarz: Raczej niebieska niż zielono-szara, krytykowana przez znawców jednak znalazła uznanie i jest ZŁOTA!
Ewa
2013-12-21 12:02:17
45 lat Złotej Płyty w Polsce - artykuł Roberta Sankowskiego:

http://muzyka.onet.pl/pop/45-lat-zlotej ... wiat/jykpe
Markovitz
2016-03-31 17:15:48
Jak poinformował Związek Producentów Audio Video - na pierwszym miejscu zestawienia Ogólnopolskiej Listy Sprzedaży płyt znalazł się.. :shock: :o

.. Czesław Niemen i jego kompilacja pt. "Czas jak rzeka" ze Złotej kolekcji Pomatonu (wyd.Warner Bros.) ! To nie prima aprilis.

O znakomitym wyniku sprzedaży płyt przesądzili także Ci z Was, którzy kupili kolejne wydanie (bodaj już trzecie) tej kompilacji.

Druga pozycja przypadła raperowi O.S.T.R.- emu za album "Życie po śmierci"...

Cała 50-tka zestawienia OLIS za okres 18.03.2016- 24.03.2016 jest => TUTAJ
Krzysztof
2016-04-01 16:03:32
Pytanie do Markovitza. Czy kolejne wydania różnią się między sobą? Może poprawiono błędy?
Markovitz
2016-04-06 09:32:49
Czy kolejne wydania różnią się między sobą? - pyta Krzysztof. Odpowiedź brzmi: graficznie- tak, ale lista nagrań na CD nie uległa zmianie.To wciąż ten sam zestaw "greatest hits", gdzie nie wszystkie wersje są akurat tymi najlepszymi- jak np. "Zabawa w ciuciubabkę" z N-Czarnymi zamiast nagrania z Akwarelami, czy piosenka "Pokój", która w wersji studyjnej ustępuje np. "Elegii śnieżnej". Przypomnę, że wyboru nagrań na tę kompilację dokonał po konsultacjach z M.Gaszyńskim, P.Metzem i D.Wyszogrodzkim sam Cz.Niemen, który wkrótce po wydaniu płyty powątpiewał w słuszność dokonanego wyboru (wspominał w wywiadach, że doskwiera mu brak "Jednego serca" w tym zestawie).

Jeśli chodzi o błąd w opisie płyty, to "Pieśń Wernyhory" nadal figuruje w zestawie jako "Proroctwo Wernyhory" (mimo iż taki sam tytuł nosi utwór instrumentalny z "Idee fixe"). Rok premierowego wydania tej pieśni podany we wszystkich edycjach albumu "Czas jak rzeka" to jednak nie 1976 (?) Kolejni wydawcy ignorują okoliczność, że wersja "Pieśni Wernyhory" zamieszczona na CD "Czas jak rzeka" pochodzi z fonogramu wydanego premierowo na singlu dołączonym do LP "N.Ae.Idee fixe", który oficjalną premierę miał na MWE w Poznaniu w 1978r. i taką datą powinno się opatrzyć tytuł "Pieśń Wernyhory".

Pozostało do omówienia brzmienie - i tu jestem w rozterce, bo wyraźnie słyszę różnice w dwóch pierwszych wydaniach (z roku 2000 i z 2005), ale te rozbieżności nie znajdują potwierdzenia w opisach płyt, z których wynika, że to jest ten sam mastering wykonany przez Czesława Niemena na potrzeby pierwszego wydania z wykorzystaniem technologii 24 bit/96 k. Z tych dwóch wydań wolę jednak brzmienie "niebieskiej" płyty EMI.

O nowym wydaniu Warnera (okładka w barwach kawy z mlekiem ;-)) w wolnej chwili wystukam jeszcze post...

Edit: W kolejnym notowaniu (25.03.2016- 31.03.2016) CD "Czas jak rzeka" zajął 4.miejsce na liście sprzedaży (OLiS).
Złota kolekcja- Czas jak rzeka- dwa wydania MZ.jpg Złota kolekcja- Czas jak rzeka- dwa wydania MZ.jpg
Krzysztof
2016-04-08 19:38:28
Dzięki za szczegółową odpowiedź, pozdrawiam.
K.
Domin189
2016-10-03 10:51:07
MarkovitzO nowym wydaniu Warnera (okładka w barwach kawy z mlekiem ;-)) w wolnej chwili wystukam jeszcze post...


...czekam zatem na ten wyczekiwany post ;) Sam jeszcze tej edycji nie zakupiłem i może Twój post, Markovitzu, pozwoli mi podjąć decyzję.
Markovitz
2016-10-23 13:36:32
Złota CD "Czas jak rzeka" wydana przez Warner Music Group Company to wznowienie pierwszej płyty Pomatonu z gorszą niż w pierwowzorze poligrafią (słabo widoczna biała czcionka na złotym tle) oraz z niewielkimi zmianami edytorskimi. I tak- okładkowa fotografia (Niemen oparty ręką o brzozę) autorstwa Macieja Jurkowskiego jest tym razem mniejsza, twarz Artysty nie jest rozjaśniona, a saszetka przy Jego pasie nieco przycięta, iżby było miejsce na tęczowy pasek, jakim Warner Music "ozdabia" prawie wszystkie płyty ze wznowionej "Złotej kolekcji".

W książeczce do płyty nie ma już śladu po liście od "Złotego kolekcjonera", w którym wydawca wyjaśniał, skąd wziął się pomysł serii "ZK" oraz czemu Czesław wreszcie zgodził się na kompilację i na czym polega wyjątkowość niektórych nagrań ("Przyjdź w taką noc" i "Dobranoc").

W zestawie tytułów utworów znów błędnie nazwano pieśń pochodzącą z dramatu Juliusza Słowackiego. Mimo, że na wydanej w 2008r. kompilacji "Spiżowy krzyk" znajduje się miniatura instrumentalna p.t."Proroctwo Wernyhory", to na wznowionej płycie "Czas jak rzeka" ten sam tytuł nadano.. "Pieśni Wernyhory". Widocznie wydawca nie przywiązuje wagi do takich subtelności skupiając się na innowacjach innego typu: jedno czarno- białe zdjęcie Niemena jest teraz trochę większe niż we wcześniejszym wydaniu, a drugiej czarno- białej fotografii z 1. wydania już nie ma.

Fonogramy są wciąż te same- nie poddano ich nowemu remasteringowi.

Nie usłyszałem znaczących różnic brzmienia nagrań w porównaniu z pierwowzorem Pomatonu.

Czy kupić..? - pyta Domin. Oczywiście, że TAK, bo tylko kupując kolejne wydania tych samych kompilacji i reedycji można podtrzymać zainteresowanie Niemenem i jego następczyniami, które - jak przypuszczam- nadal będą udzielać wywiadów utyskując na fanów wielbiących "Złotego cielca".

W 2009 r. pisaliśmy w tym wątku wyrażając satysfakcję i nadzieję:

Stach
MarkovitzTryumfalny powrót płyty "Czas jak rzeka" ze Złotej kolekcji na listę OLIS i zwiększona sprzedaż składanki "Nasz Niemen" to chyba pokłosie niemenowskich wydarzeń

... których jest więcej i więcej..

A w 2016 - już niestety coraz mniej i mniej...

Przed laty Niemen dedykował tę składankę wiernym fanom. Moim zdaniem- kompilacja, która mogłaby 16 lat później zainteresować młodych odbiorców powinna być nieco inna, bo o to w tym wszystkim chodzi- nieprawdaż..?

Album "Czas jak rzeka" jest zbyt drogi (36,99 zł), gdy np. wybór nagrań Marka Grechuty z tej samej serii wyceniono w empiku na 19,90 zł. Dobra cena winduje sprzedaż- ZK Grechuty jest na 5 miejscu OLIS (7-13 X 16).

PS. Na płycie "ale Seriale!" z tej samej serii pod poz. 27 zamieszczono piosenkę z filmu "Rodzina Leśniewskich".
Złota kolekcja- Czas jak rzeka- rewers.jpg Złota kolekcja- Czas jak rzeka- rewers.jpg
aa_Złota kolekcja- Czas jak rzeka- 4.jpg aa_Złota kolekcja- Czas jak rzeka- 4.jpg
Złota kolekcja- Czas jak rzeka- 1 z 3.jpg Złota kolekcja- Czas jak rzeka- 1 z 3.jpg | Komentarz: Nie pytajcie: czemu takie zdjęcia, bo lepszych nie wkleję. Wyjaśnień też nie przewiduję ...
Markovitz
2017-01-13 07:29:24
Kompilacja CD "Czas jak rzeka" Cz. Niemena po 16 latach od wydania uplasowała się na 27. miejscu wśród wszystkich płyt sprzedanych w Polsce w 2016 roku i na 18. miejscu w klasyfikacji polskich płyt.

Najlepiej sprzedawaną płytą ubiegłego roku był album OSTR "Życie po śmierci" (nagrana po poważnej operacji ratującej życie). Wbrew obiegowym opiniom okazało się, że fani hip-hop kupują oryginalne płyty. Adam Ostrowski (OSTR) działający od wielu lat na scenie muzycznej wciąż daje dowody pamięci o Cz. Niemenie, z którym kiedyś wystąpił w świątecznym programie MTV Classic (na YT można jeszcze go obejrzeć). W tekście jednego z ostatnich utworów OSTR nawiązał do fascynacji płytą "Niemen Enigmatic".
Markovitz
2018-09-20 22:08:55
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2018-09-20 22:08:55 przez Markovitz
Dopiero teraz (tj. w sobotę 22 IX 2018) podczas koncertu w w Studiu Muzycznym im. Władysława Szpilmana zostanie wręczona Złota Płyta za wydany w 2011 roku album 2CD Niemen- Pamiętam ten dzień (empik) z najstarszymi nagraniami Czesława Niemena-Wydrzyckiego. Niedawno- jak powiadomił nas Piotr- wznowiono ten wspominkowy album Polskiego Radia, stąd pomysł promocyjnego koncertu.

Transmisję zaplanowano na 22 września 2018 o godz.21.05 w PR 1. Więcej informacji na stronie = > Polskiego Radia.

Status Złotej Płyty album ten osiągnął niedługo po premierze, a rok później (w kwietniu 2012) krążki z archiwalnymi nagraniami radiowymi zostały sprzedane w ilości gwarantującej status Platynowej Płyty.

Oto wykaz tzw. Platynowych płyt na stronie -> ZPAV.

Ciekaw jestem, kto zdecydował, że koncert z okazji wręczenia nagrody za album "Pamiętam ten dzień" nosi tytuł "Czy mnie jeszcze pamiętasz"- jakby właśnie promowano album pod takim tytułem...

Tak na marginesie: w kwietniu 2005r. Złotą Płytą uhonorowano cały pierwszy box Niemen od początku (6 CD), w którym znajdziemy także płytę "Czy mnie jeszcze pamiętasz". Tego premierowo wydanego w 1969r. longplaya, ani jego kompaktowych reedycji nie nagrodzono oddzielną Złotą Płytą, co jest o tyle dziwne, że kompilacje wydawane na dziko w latach 90. składały się głównie z nagrań zawartych na tym krążku. A przecież tzw. piraci dobrze wiedzieli, jakie nagrania cieszą się zainteresowaniem nabywców...
Domin189
2018-09-26 19:57:31
"Płonie stodoła, alarm trwa, jesteśmy na dnie!" - fragment koncertu w PR1 ;-)

Setlista:

01. Płonąca stodoła
02. Spiżowy krzyk
03. Pod Papugami
04. Obok nas
05. Daj mi wstążkę błękitną
06. Wiem, że nie wrócisz
07. Jeszcze sen
08. Sukces
09. Przyjdź w taką noc
10. Jednego serca
11. Dziwny jest ten świat
Markovitz
2019-03-08 09:50:35
"Winyloteka: Czesław Niemen" po 3 tygodniach od premiery została sklasyfikowana przez ZPAV na 3. miejscu listy sprzedaży winyli.

edit: W kolejnym tygodniu (1 III-7 III 2019) płyta została sklasyfikowana na 1. miejscu listy sprzedaży płyt analogowych!

Ten longplay w notowaniu winyli OLIS był już na 2. miejscu (w okresie 15 II-22 II 2019). O płycie pisałem już -> tutaj. Na bezrybiu...

Album- co prawda- nie zadowoli fanów, ale nadaje się na prezent dla tych, którzy słabo znają muzykę Niemena. Może i ten longplay kiedyś się ozłoci..? :)

Platyną- jak dotąd- oprócz 2CD "Pamiętam ten dzień" pokrył się album 2CD "Nasz Niemen" (z Akwarelami, z Enigmatic i jeden utwór gr. Niemen).

Nieźle wygląda też sprzedaż wznowionego w 2017r. -> LP "The best of Niemen", który zajął 14. miejsce (22 II- 28 II), a tydzień później 28. pozycję.


PS W sobotę 9 marca podczas gali w Katowicach wręczono Fryderyka za CD "Zalewski śpiewa Niemena". Były podziękowania dla Małgorzaty Niemen.

Warto przypomnieć, że sponsorami płyty były m.in.: miasto Jarocin i Spichlerz Polskiego Rocka. Ten album CD status Złotej płyty uzyskał w grudniu 2018r.
OLIS winyle od 1 do 7 marca 2019_LISTA.jpg OLIS winyle od 1 do 7 marca 2019_LISTA.jpg
Markovitz
2019-11-04 00:52:16
W Złotej Kolekcji POMATON-u (obecnie w katalogu Warner Music Polska) ukazała się składanka 2 CD zatytułowana "Złota Kolekcja BEST OF 20 LAT".

Jest to swoisty pilot- zawierający po jednym nagraniu artystów i zespołów, których kompilacyjne krążki kiedyś opublikowano w tej serii wydawniczej.

Składankę "Czas jak rzeka" w tym zestawie reprezentuje "Sen o Warszawie"- nagranie z połowy lat 60. dokonane z orkiestrą p/d Michela Colombiera.

Przy okazji chcę polecić Wam ciekawe kompilacje z utworami Edwarda Stachury i Jacka Kaczmarskiego oraz nieźle brzmiącą płytę Wojtka Kordy.
02 CD_Best Of ZL Kolekcja_M-Z na forum NAE.jpg 02 CD_Best Of ZL Kolekcja_M-Z na forum NAE.jpg
Domin189
2019-12-09 15:33:27
Ciekawostka: dziś zlicytowano na cele charytatywne "Złotą Płytę", którą Polskie Nagrania otrzymały za sześciopłytowy boks "Niemen od początku I". Ostateczna cena wyniosła 414,00zł. Dla porównania - "Złota Płyta" dla PomatonEMI za album "Łóżko" Maanamu została sprzedana za 560,00zł a "Złota Płyta" dla Jacka Kaczmarskiego za album "Krzyk" - 461,00zł. Te pamiątki przekazał Warner Music Polska. Zgromadzone fundusze zasilą konto Fundacji Przyjaciele Braci Mniejszych.

zlota_plyta_2.jpgzlota_plyta_2.jpg

zlota_plyta_1.jpgzlota_plyta_1.jpg

W tym kontekście warto dodać, iż na początku roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy również sprzedawała "Złote Płyty" przekazane przez polskich muzyków, m.in. Krzysztofa Zalewskiego ("Zalewski śpiewa Niemena" - 12.300,00zł), Beaty Kozidrak (2.125,00zł) czy zespołu Nocny Kochanek (25.100,00zł :!: ). Chciałbym wierzyć, że różnice wynikają z kwestii promocji tych charytatywnych aukcji, a nie zainteresowania muzyką danych artystów...

Co do "Złotej Płyty" Niemena - miejmy nadzieję, że trafi w dobre ręce i może będzie kiedyś gdzieś publicznie dostępna, np. w jakimś muzeum. Gorzej, jeśli zostanie ukryta przed światem przez kolekcjonerów i służyć będzie ich uciesze do czasu nieuchronnej śmierci - ich i nas wszystkich, po kolei, bez wyjątku. A może aukcję wygrał jakiś znany nam miłośnik artysty i przywiezie ją na następny zlot jako jedną z atrakcji? 8) (od razu utnę spekulacje - nie, nie wygrałem licytacji!)

Postscriptum
Baczne oko wypatrzy pęknięcie na szkle w prawym górnym narożniku... nabywca będzie musiał dodatkowo dać zarobić szklarzowi ;-)
Darek Sieradzki
2019-12-09 15:55:13
Domin189Ciekawostka: dziś zlicytowano na cele charytatywne "Złotą Płytę", którą Polskie Nagrania otrzymały za sześciopłytowy boks "Niemen od początku I". Ostateczna cena wyniosła 414,00zł.


To znacznie mniej niż sprzedawcy chcą na allegro za oryginalny box. :shock:
Młody Moog
2019-12-29 21:43:26
Licytacja tej złotej płyty to wielkie pytanie - a może Niemen nie jest już tak kochany w swej ojczyźnie :?:
Wiem, że pieniądz nie jest najlepszym wyznacznikiem miłości, ale trudno mi sobie wyobrazić, aby taka licytacja przeszła bez echa i osiągnęła tak nędzny wynik, gdyby odbyła się na zachodzie i jej bohaterem był artysta zachodni. A, wiadomo, zachodni nie znaczy lepszy. Czuję się więc jakoś dziwnie zaalarmowany. :idea:
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony