b-side Wszystkie płyty wydane przez Green Tree Records (Strange Is This World, Ode To Venus, Mourner's Rhapsody, Russische Lieder) zostały uznane za pirackie i to nie tylko przez Niemenową, ale także 'bezstronnych' kolekcjonerów - z prostego powodu. Firma GTR uzyskała licencję od CBS na lewo.
Z drugiej strony nie są to robione domową metodą płyty, mają bardzo dobrą jakość dźwięku i fachowe okładki będące oryginalnymi, pomniejszonymi okładkami z LP. .
Nie podzielam opinii o dobrej jakości dźwięku, ani o "fachowych" okładkach, ale
de gustibus non disputandum.
Natomiast gusta, gusła i inne tego typu przesłanki nie wystarczą do wydawania opinii co do legalności płyt.
Argumentom
b-side przyjrzę się poczynając od końca jego wywodu. Jeśli chodzi o CD
Niemen - Rarytasy Andromedy to nie było wydawnictwo pirackie. Trzeba wiedzieć, że ustawa o Prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 II 1994r. zezwalała na wydawanie fonogramów wydanych 20 lat wcześniej - i tu uwaga - bez licencji wydawcy i zgody wykonawcy, autora bądź kompozytora. Prawo w tym brzmieniu umożliwiało wydanie w Polsce nie tylko utworów nagranych z zespołami Akwarele i N. Enigmatic, czy nagrań z okresu włoskiego (na
Rarytasach wydawano dwa), ale również albumów Niemena z katalogu CBS., czego jednak nie wykorzystał żaden znany wydawca, ani sam Niemen.
Po czterech latach obowiązywania tych przepisów wprowadzono poprawkę znacznie wydłużając czas ochrony praw autorskich i pokrewnych. W efekcie od 1999r. sprzedawcy hurtowi i detaliczni nie mogą oferować np. płyty
Niemen -Rarytasy wydanej na podstawie przepisów z lutego 1994r.. Zakaz ten oczywiście nie mógł objąć obrotu kolekcjonerskiego, bo legalne były zarówno płyty Andromedy, jak i album Niemena wydany przez firmę FRAZA, którą to legalność sprawdziła nawet Prokuratura w Nowej Hucie (na wniosek Polskich Nagrań).
Kompaktowej edycji płyt Niemena nagranych dla CBS dokonała w
2003r. firma GTR. Wiadomość o tym fakcie znalazła się w nieco zakamuflowanej formie zarówno w
Monografii R.Radoszewskiego jak i w
Dyskografii T.Sklińskiego, gdzie opisano te płyty jako
pirackie. Od tego czasu minęło 7 lat i z nabyciem owych płyt nadal nie ma problemu. Znajdują się w ofercie sklepów internetowych oraz na Allegro.
Zatem chciałbym wiedzieć, na podstawie jakiego orzeczenia, czy też wiążącej wykładni prawnej oparta jest ocena, że te CD są "pirackie". Nadmieniam, że zdania w rodzaju : "zdaje się, że MN uważa ją za nielegalną", jak też głosy "bezstronnych kolekcjonerów" mnie nie satysfakcjonują. Kolekcjonerzy nie są od ferowania wyroków - podobnie jak Pani M., która podważa byt prawny dwóch niemenowskich stowarzyszeń wpisanych do KRS.