Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Cz.Niemen w Finale WOŚP 2012-01-08 - 2022-02-01 tado 6 3979
tado
2012-01-08 05:17:45
Ciekawy jestem tej nowej piosenki :wink:
http://youtu.be/BQtvzyrpfLY
Pozdrawiam
Tado
Markovitz
2012-01-16 00:14:52
Pewnie nikt specjalnie nie nalegał, aby Niemen przyniósł swoją piosenkę na kolejny finał, więc pomysł- jak wiele innych- prawdopodobnie nie został zrealizowany. W finale programu WOŚP z1993r., który przypomniał tu Tado, rozbrzmiewa słynne Łobi jabi zespołu Voo Voo (jeszcze w składzie z Janem Pospieszalskim). Ta trochę zwariowana piosenka świetnie oddaje klimat wówczas jeszcze bardzo spontanicznej akcji (Fundacja WOŚP została zarejestrowana już po pierwszej zbiórce).

Pamiętam, że nagrania Voo Voo już pod koniec lat 80. pojawiały się w radiowych audycjach Towarzystwa Przyjaciół Chińskich Ręczników w Rozgłośni Harcerskiej (gościem tej audycji był także Niemen). Niestety nie doszedł do skutku wspólny noworoczny koncert Czesława i Voo Voo na początku lat 90. (choć odbyła się próba).

W Gazecie Autorskiej "IMPRESJee" prowadzonej przez panią Stefanię Pruszyńską znalazło się omówienie udziału nieodżałowanego Muzyka w pierwszej zbiórce pod szyldem WOŚP. W tym kontekście nie można pominąć klipu do utworu "Wiara" nagranego w 1993r. przez zespół IRA i zaproszonych Gości, a wśród nich: Niemena i Rodowicz.

Cztery lata później tych dwoje Wokalistów wzięło udział w nagraniu songu "Moja i twoja nadzieja", który pilotował akcję pomocy powodzianom, a sam Niemen śpiewał także w utworze "8 błogosławieństw", którego kompozytorem był Jan Pospieszalski.

Patrz=> blox.pl - Gazeta Autorska IMPRESJee
Ewa
2022-01-17 22:12:31
W tym roku na aukcji WOŚP na allegro Box Czesław Niemen czyli winylowy czerwony album i czerwona koszulka.
https://allegro.pl/oferta/box-czeslaw-n ... 1598862997

Na razie licytuje 6 osób, ale liczę, że będzie więcej. :)
Ewa
2022-01-24 18:12:14
Kolejna aukcja tegorocznego 30. finału WOŚP dotyczy miniatury pomnika Niemena w Opolu.

Uniwersytet Opolski wystawia na licytację WOŚP niezwykły przedmiot – miniaturę pomnika Czesława Niemena. To podarunek od jego twórcy prof. Mariana Molendy. Niemen zagra z Orkiestrą!

Pomnik Czesława Niemena autorstwa znanego artysty rzeźbiarza profesora Mariana Molendy z Wydziału Sztuki stoi na skwerze artystów na Wzgórzu Uniwersyteckim i jest jego prawdziwą ozdobą. Odsłonięto go we wrześniu 2007 roku. Sylwetka Niemena mierzy ponad dwa metry, pieśniarz wspiera się o gitarę, spoglądając przed siebie. Prof. Molenda zdecydował się na nieco większe niż w naturze wymiary, by pomnik był dobrze widoczny na Wzgórzu Uniwersyteckim, w sąsiedztwie dwóch pięknych brzóz i na tle okolicznych budynków. Zanim jednak powstał monument artysta pracował dużo szkicując oraz przygotowując mały model pomnika. I właśnie ten model, wysokości około pół metra, odświeżony przez rzeźbiarza w ostatnich dniach, można wylicytować w ramach tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do rzeźby dołączymy specjalny certyfikat, podpisany przez profesora Mariana Molendę.


https://allegro.pl/oferta/miniatura-pom ... 1713536612
Domin189
2022-01-26 21:54:08
Maria Gutowska na facebookuW NIEDZIELĘ 30 STYCZNIA 2022 R. XXX FINAŁ WOŚP
Może ktoś ma ochotę wylicytować w szczytnym celu ten oto zestaw płyt Czesława Niemena, którego jestem skromnym fundatorem
https://allegro.pl/oferta/czeslaw-nieme ... 1745946246

mgutowska_tdk.jpgmgutowska_tdk.jpg
Warto przytoczyć intrygującą wymianę zdań pod jednym z tego typu wpisów:

Tadeusz Ł.: Terra deflorata-koncert?
Maria Gutowska: (...) Owszem.
: Kto to wydał i kiedy? Myślałem, że o płytach pana Niemena wiem wszystko / i mam wszystkie/, a tu niespodzianka :)
MG: (...) Official bootleg. Firma Oskar, 2010 r. ale wydawnictwo i okoliczności sporne... Jednak nie dla mnie, bo posiadam prawa autorskie do materiału oraz kilka egzemplarzy autorskich.
mgutowska_wosp.jpgmgutowska_wosp.jpg
Domin189
2022-01-28 23:02:31
Pewien zagorzały miłośnik artysty zwrócił się na facebooku w sprawie podlinkowanej wyżej aukcji bezpośrednio do pani Gutowskiej:
StanisławDwie płyty związane z Czesławem Niemenem a dane na licytacje wośp są z moralnością na bakier. The Best of Niemen,, na te kompilacje pani ojciec się nie godził a druga Terra Deflorata- koncert to już kuriozum.... jak można???
i otrzymał interesującą odpowiedź:
Maria GutowskaPanie Stanisławie- moralności bardzo proszę mnie nie uczyć. Rzeczona The Best została wydana pośmiertnie w 2018 i zawiera nagrania z lat 1966-68. Z czym mój ojciec się nie godził ? Wydana przez WMP (Polskie Nagrania) i któż tam rekonstruuje - ano "inżynier dżwięku" E.A. Co do Terra Deflorata Koncert - jak można ! Tak, jak można było wlec po sądach, a potem do grobu RJW. Znamiona nękania nosiło też wleczenie latami po sądach ( w charakterze świadka, ale z wściekłością oskarżyciela) także mnie. I co ? I figa. Materiał na wszystkich płytach mojego ojca - wydanych oficjalnie, czy nieoficjalnie, legalnie czy nielegalnie, koncertowy czy studyjny należy do mnie w 25%. Także i ten z Terry Defloraty i Spodchmurykapelusza, którymi taśmami matkami dysponują pozostałe decydentki tak ochoczo i z zapałem, że w ogóle nie uważają za stosowne zapytać mnie o zgodę na wykorzystywanie tegoż materiału chronionego prawem autorskim w aranżacjach Natalii - nie mówiąc o licencji na wydaną przez nią płytę. Moralność ? Chyba Kalego Panie Stanisławie. Ja nie będę na pewno nikogo za nic pozywać... Nie muszę i nigdy nie chciałam stać po stronie pieniaczy, co to o wszelkie "naruszenia" muszą lecieć do sądu lub straszyć pozwami. Mój ojciec był pokojowym człowiekiem i nie dochodził swoich racji po trupach. Nie wyobrażam sobie, aby akceptował uprawianie takiej polityki wokół swojej twórczości - to dopiero niemoralne i "jak można !" Co do Terra Deflorata -Koncert - nie ukradłam nikomu niczego, posiadam prawa do zawartego na płycie materiału, a tym tylko różnię się od pozostałych spadkobierców, że mój stryj zdążył obdarować mnie przed swoją śmiercią kilkoma egzemplarzami płyty i mogę z nią zrobić, co mi się podoba. Ta płyta jest poszukiwana, była entuzjastycznie przyjęta, a ja nie jestem psem ogrodnika. p.s. kuriozalnym sytuacjom można łatwo zaradzić - należy zacząć wreszcie wydawać zalegającą w szufladach i na dyskach twórczość Czesława Niemena. Będzie to z pożytkiem dla wielbicieli Artysty, polskiej kultury i samych spadkobierców.

Niezorientowanym należą się słowa wyjaśnienia - "The Best of Niemen" to składanka wydana pod koniec lat '70 samowolnie przez Polskie Nagrania, nigdy nie autoryzowana przez :N: (kilka lat temu doczekała się wznowienia na CD). Album "Terra deflorata - koncert" został sądownie uznany za wydany nielegalnie i wycofany z krajowej dystrybucji.
Domin189
2022-02-01 22:32:56
Pani Maria ucięła niewygodną dyskusję na facebooku na temat płyt, o których pisałem w poprzednim poście i wystawiła jeszcze jeden egzemplarz płyty "Terra deflorata - koncert" w ramach aukcji WOŚP:
achachlowski_recenzja.jpgachachlowski_recenzja.jpg
Na samej aukcji natomiast (https://allegro.pl/oferta/niemen-terra- ... 4-OX5VoWuA) warto zwrócić uwagę na frapujący nagłówek:
Maria Gutowska na charytatywnej aukcjiUWAGA: PRAWA AUTORSKIE I POKREWNE DO ZAWARTEGO MATERIAŁU MUZYCZNEGO AUTORSTWA CZESŁAWA NIEMENA ORAZ EGZEMPLARZ PŁYTY NALEŻĄ DO WYSTAWCY I NIE NARUSZAJĄ PRAWA.

Pani Maria dała się w ostatnich latach poznać jako orędowniczka poszanowania czyjejś pracy artystycznej (np. podpisywania fotografii nazwiskami autorów) oraz autorytet w dziedzinie praw autorskich i pokrewnych - najwyraźniej jednak dość luźno podchodzi do własności intelektualnej w postaci recenzji: opis płyty, który został zamieszczony na allegro, oparty jest na tekście Artura Chachłowskiego (link: https://mlwz.pl/recenzje/plyty/5833-nie ... ta-koncert), co niestety nie zostało stosownie odnotowane... :oops:
mgutowska_wosp3.jpgmgutowska_wosp3.jpg

mgutowska_wosp2.jpgmgutowska_wosp2.jpg
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony